O szkole

40 lat minęło jak jeden dzień…

Piątek, pierwszy dzień kalendarzowej jesieni. To właśnie wtedy, 23 września 1978 roku Szkoła Podstawowa nr 303 otworzyła swe podwoje. Byliśmy długo wyczekiwaną szkołą na osiedlu Stokłosy, a drugą na całym Ursynowie…

Dyrektorem została mgr Danuta Kwaszczyńska, która nadzorowała budowę placówki od maja 1978 roku. Dzielnie wspierała Ją wicedyrektor mgr Elżbieta Zalewska-Miszka, pracująca do dnia dzisiejszego. Szkoła wielkiego osiedla zaprojektowana została na potrzeby 400 uczniów, jednak w roku szkolnym 1981/82 w klasach od 0-V uczyło się ponad 1400 dzieci. Lekcje odbywały się wtedy na zmiany, w piwnicy, w pralni przy ul. Zamiany, a dzieci ze świetlicy czas spędzały także w stołówce, bo sale świetlicowe pękały w szwach. Każda wolna przestrzeń w szkole była adaptowana na zajęcia i wykorzystywana maksymalnie.

Nasza szkoła wydawała się wszystkim cudem nowoczesnej architektury. Świetliki w dachu, które zapewniały dopływ słońca, skośne ściany obite wykładziną miały tłumić dźwięki. Do sal przylegały aneksy przeznaczone na pomoce naukowe. I tu także odbywały się zajęcia.

Kto przyszedł do naszej szkoły – zostawał chyba, że z powodu okoliczności życiowych przechodził na emeryturę lub inne stanowisko. Spośród naszych nauczycieli aż 10 stało się dyrektorami innych szkół Ursynowa i Mokotowa.

W 1992 roku dyrektorem SP została mgr Magdalena Czejarek. Zaszczepiła w nas zamiłowanie do sztuki i przez kilka lat realizowaliśmy program „Wychowanie przez sztukę i dla sztuki”. Uczestniczyliśmy w życiu Ursynowa i Warszawy poprzez spotkania w placówkach kulturalnych stolicy i dzielnicy. Zajęcia przybliżające różne dziedziny kultury realizowaliśmy m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej, Zamku Królewskim, MDK „Muranów”, Centrum Edukacji Kulturalnej i w Domu Sztuki. Spotkania z nauką umożliwiali nam pracownicy pobliskiej wyższej uczelni SGGW, będący rodzicami naszych uczniów. Pielęgnowaliśmy z całą szkolną społecznością tradycje szkolne. Wspólne kolędowanie, Dzień Mamy, Taty i Dziecka, Święto Szkoły były okazją do większej integracji i lepszego poznania się. Liczne uczestnictwo rodziców świadczyło, że lubili naszą szkołę i doceniali wkład pedagogów w wychowanie ich dzieci. Dzięki zaangażowaniu dyrekcji i nauczycieli nasza szkoła otrzymała tytuł „Szkoły z klasą” organizowanej pod patronatem prezydenta RP.

Rok szkolny 2007/2008 rozpoczęliśmy z nową dyrektor, mgr Małgorzatą Kwiatkowską. W tym okresie kontynuowaliśmy współpracę z Instytutem Austriackim i staliśmy się jedyną szkołą na Ursynowie, w której język niemiecki nauczany był na najwyższym poziomie. Nasi uczniowie zdobywali i nadal zdobywają certyfikaty z języka niemieckiego.

W 2007 roku dodatkowym powodem do świętowania po wielu latach starań było otwarcie nowoczesnej sali gimnastycznej, choć sukcesy sportowe osiągamy od lat. Świadczą o tym liczne pochwały i nagrody.

W 2009 roku obchodziliśmy jubileusz 30-lecia szkoły połączony z uroczystością nadania placówce imienia Fryderyka Chopina. Konsekwencją tego było przystąpienie do Stowarzyszenia „Rodzina Szkół Chopinowskich”.

W październiku 2013 roku świętowaliśmy niezwykle uroczystości 35-lecie istnienia naszej placówki. Rodzice podkreślili jej dotychczasowy dorobek, uhonorowali najstarszych stażem nauczycieli i przekazali szkole dar w postaci faksymile Fryderyka Chopina. Wśród licznych gości nie zabrakło absolwentów pamiętających o swojej „303” i chętnie wracających do niej nie tylko wspomnieniami.

W latach 2013-2014 szkoła uzyskała kolejne certyfikaty, takie jak: „WF z klasą”, „Szkoła z klasą 2.0”. Najbardziej dumni jesteśmy z certyfikatu Szkoły Wspierającej Uzdolnionych Warszawskiego Systemu Wspierania Uzdolnionych – WARS i SAWA. W 2016 roku po wielu latach usilnych starań kolejnych dyrektorów oraz aktywności i determinacji rodziców powstały piękne, nowoczesne boiska sportowe i plac zabaw dla najmłodszych dzieci.

W roku szkolnym 2017/2018 szkoła została przekształcona w ośmioletnią szkołę podstawową z wygasającymi klasami gimnazjalnymi – Gimnazjum nr 92. Dyrektorem placówki został mgr Mariusz Karczewski. Ma ona charakter szkoły sportowej, a jej dewizą są słowa „Nauka i sport”.

Nasza szkoła od początku istnienia do dziś za priorytet stawia bezpieczeństwo uczniów stwarzając im przyjazne warunki do nauki. Odnosimy sukcesy w licznych konkursach przedmiotowych i sportowych oraz egzaminach zewnętrznych.

W naszych murach uczy się już kolejne pokolenie mieszkańców Ursynowa. Absolwenci przywożą swe dzieci nawet z odległych dzielnic Warszawy i okolic.

Ewa Kobielska

Elżbieta Zalewska-Miszka