Jak wygląda proteza na zatrzaski i ile kosztuje?

Czy proteza na zatrzaskach jest dobra?

Proteza zatrzaskowa – komfortowa i atrakcyjna alternatywa – Proteza zatrzaskowa to nowoczesna odbudowa uzębienia, która stanowi komfortową alternatywę dla tradycyjnych protez ruchomych. Jej charakterystyczną cechą jest możliwość samodzielnego wyciągnięcia jej z ust przy jednoczesnej doskonałej stabilizacji,

Posiada ona szereg zalet w porównaniu do tradycyjnych protez wyjmowanych. Przede wszystkim nie przemieszcza się i umożliwia optymalne wykorzystanie siły żucia. Jest dobrze osadzona w jamie ustnej, a podczas użytkowania jest wyjątkowo stabilna. Dlatego zapewnia Pacjentowi komfort i poczucie pewności. Jednocześnie protezę można w dowolnym momencie wyciągnąć z ust, co pozwala na jej dokładne oczyszczenie.

W porównaniu do protezy stałej – zatrzaskowa może zostać zamocowana na mniejszej ilości zębów filarowych lub, Niebywałym atutem tego rozwiązania jest możliwość zastosowania go u osób ze znacznym zanikiem kości bez konieczności wykonywania skomplikowanej procedury chirurgicznej odbudowy tkanek.

Cecha Proteza zatrzaskowa Proteza stała
Idealna stabilizacja + ++
Optymalna siła żucia, zbliżona do zdrowego uzębienia + ++
Nawet dożywotnia trwałość + +
Doskonała estetyka + +
Brak części podniebiennej protezy + +
Możliwość leczenia Pacjentów posiadających kilka własnych zębów +
Zapobieganie zanikowi kości + +
Możliwość samodzielnego wyciągnięcia protezy z ust +
Odpowiednie dla Pacjentów z dużym zanikiem kości +

Jak działa proteza zatrzaskowa?

Przejdź do zawartości Proteza z zatrzaskami darek 2016-10-29T19:59:56+00:00 Proteza szkieletowa z zatrzaskami jest to ruchoma proteza odtwarzająca brakujące zęby, Różni się ona od zwykłej protezy (osiadającej ) ty że wykorzystuje się w jej wykonaniu metalowe elementy które powodują lepsze odczucia u pacjenta a zatrzaski powodują wzrost stabilności i estetyki,

Metal podobnie jak w standardowej protezie szkieletowej jest dużo cieńszy od standardowo użytego do wykonania protezy akrylu ale nie występują tu lub są bardziej ukryte klamry.Dzięki zastosowanym materiałom proteza może być mniejsza, bardziej estetyczna i stabilniejsza a metalowe części na podniebieniu i pod językiem są dużo cieńsze niż w standardowej protezie akrylowej.

Dobrą cechą tego rodzaju protezy zębowej jest również to że ma ona specjalne poparcia zapobiegające niszczeniu przyczepu dziąsła przy pozostałych zębach w odróżnieniu od klasycznej protezy akrylowej. Zatrzaski umocowane są do koron protetycznych umiejscowionych na zębach. Na modelu gipsowym. Mocowanie protezy do motu. Na modelu gipsowym. Zamocowana proteza. Nie widać mocowania. Nie ma klamer Page load link Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda Dowiedz się więcej Przejdź do góry

Czy proteza na zatrzaskach ma podniebienie?

Niestabilna, latająca w ustach proteza dolna potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. W celu rozwiązania tego dyskomfortu proponujemy naszym pacjentom ustabilizowanie protezy za pomocą implantów lub miniimplantów MDI, Poniżej opisujemy przebieg leczenia umożliwiającego przymocowanie protezy całkowitej do 2 lub 4 implantów za pomocą zatrzasków kulowych, zatrzasków typu locator lub specjalnej belki retencyjnej – belki Doldera.

 1. Proteza całkowita umieszczona na zatrzaskach locator na implantach wykazuje znacznie lepsze umocowanie i brak ruchomości niż zwykła proteza całkowita.
 2. Możliwe jest także znaczne zmniejszenie jej rozmiarów, gdyż jej utrzymanie zapewnione jest przez implanty a nie poprzez siły adhezyjne pomiędzy dziąsłami a płytą protezy.

Proteza taka jest znacznie lepiej tolerowana, ponieważ może mieć całkowicie wycięte podniebienie. Rozwiązanie takie jest bardzo komfortową i coraz częściej stosowaną alternatywą u Pacjentów z bezzębiem. W przypadku protezy dolnej zwykle wystarczające jest wszczepienie 2 implantów.

proteza na zatrzaskach Locator: po okresie 2 miesięcy od zabiegu wszczepienia implantów lekarz stomatolog odkręca śruby gojące i przykręca do implantu zatrzaski kulowe lub zatrzaski Locator. Następnie pobiera wyciski w celu wykonania nowej protezy. Jeśli dotychczas używana proteza jest w dobrym stanie to od razu na tej wizycie lekarz mocuje zatrzaski do protezy i pacjent wychodzi ze stabilną protezą umocowaną na implantach. Jeśli trzeba wykonać nową protezę, to po pobraniu wycisków technik protetyczny wykonuje protezę po czym lekarz po dopasowaniu jej w ustach pacjenta cementuje w niej zatrzaski lokator w celu jej ustabilizowania w jamie ustnej pacjenta. proteza na belce Doldera: wykonanie tego typu protez wymaga wykonanie nowej protezy dopasowanej do kształtu belki mocowanej w ustach pacjenta, trwa to zwykle ok 4-5 wizyt, ale dzięki temu pacjent uzyskuje najwyższy możliwy komfort użytkowania stabilnej protezy z wyciętym podniebieniem.

Najczęściej zadawane pytania:

co to jest belka Doldera? – belka Doldera jest to system mocowania protezy w ustach pacjenta o najwyższej możliwej stabilizacji. Belka taka jest przykręcana do 3-4 implantów i dopiero na niej są umieszczone zatrzaski stabilizujące protezę. Rozwiązanie takie zapewnia największą sztywność i stabilność protezy podczas żucia pokarmów przy jednoczesnym najmniejszym obciążeniu dziąseł pacjenta. Zapewnia ona najwyższy możliwy komfort użytkowania protezy wśród wszystkich rozwiązań ruchomych. jak należy dbać o protezę zamocowaną implantach? – sposób dbania o higienę nie różni się od sposobu utrzymywania higieny zwykłej protezy. Należy jednak pamiętać o okresowych wizytach kontrolnych w celu skorygowania ewentualnych sił wyważających lub przeciążających implanty. Zwykle wizyty takie przeprowadza się co 6~9 miesięcy. czy na implantach można przymocować też górną protezę? – tak, jest możliwość przymocowania protezy górnej na implantach, z reguły w przypadku szczęki górnej z powodu rzadszej budowy kości planuje zatrzaski typu locator lub belka Doldera przymocowane są do 3 lub 4 implantów. Wszystko jest zależne od warunków kostnych pacjenta. czy proteza na zatrzaskach locator jest faktycznie stabilna w ustach? – tak, są aż 3 twardości silikonowych czapeczek umieszczanych w protezie i mających za zadanie stabilizować jej położenie. Początkowo stosuje się czapeczki miękkie lub średnie, z czasem gdy pacjent się już przyzwyczai do zakładania i ściągania protezy, można je wymienić na matryce „twarde” które zapewniają największą stabilność i utrzymanie protezy. czy u każdego pacjenta można zastosować taki rodzaj leczenia? – z reguły nawet u pacjentów z dużym zanikiem kości w odcinku przednim szczęki i żuchwy jest możliwość wszczepienia implantów w celu stabilizacji protezy całkowitej. Zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu i planowanie leczenia odbywa się poprzez analizę tomografii komputerowej oraz ocenę warunków kostnych w jamie ustnej pacjenta. W wyjątkowo trudnych warunkach kostnych można wykonać protezę na miniimplantach MDI,

Jakie to są protezy zatrzaskowe?

Czym jest proteza szkieletowa na zatrzaskach i jakie ma zalety? – Proteza szkieletowa na zatrzaskach to rodzaj uzupełnienia stomatologicznego stosowanego w przypadku rozległych ubytków u pacjenta, przez które niemożliwe staje się założenie mostka. Opisywany model protezy mocowany jest za pomocą zatrzasków.

Dzięki nim elementy przyczepiające uzupełnienie mogą być niewidoczne, co daje opisywanemu rozwiązaniu przewagę nad klasyczną protezą szkieletową, która może nie zapewniać już takiej estetyki uśmiechu. Sprawdź: Czym jest proteza natychmiastowa oraz ile kosztuje? Należy jednak zaznaczyć, że założenie opisywanej protezy wymaga okoronowania zębów, na których później umieszcza się tzw.

kulki, odpowiadające za utrzymanie protezy, Ta jest natomiast wyposażona w drugą część elementów mocujących uzupełnienie. Zaletę tego rodzaju rozwiązania, oprócz walorów estetycznych i możliwości ukrycia dużych ubytków, stanowi również komfort osoby noszącej protezę szkieletową na zatrzaskach.

Ile kosztuje prywatnie proteza górna?

Najtańsze są protezy akrylowe, ich koszt to 600-1200 zł za jeden łuk (górny lub dolny). Ceny protez szkieletowych są wyższe. W Strefie Zęba orientacyjna cena to 1750 zł. Jeśli chodzi o protezy elastyczne, cena zwykle mieści się w przedziale 1500 zł – 3000 zł.

Ile kosztuje proteza zębowa bez podniebienia?

Proteza szkieletowa acetalowa – cena – Ile kosztuje proteza elastyczna acetalowa ? Cena może się różnić w zależności od miasta i gabinetu, jednak trzeba liczyć się z tym, że są to uzupełnienia droższe od klasycznych akrylówek czy protez szkieletowych. Jak wygląda proteza na zatrzaski i ile kosztuje

See also:  Jak zrobić wino z winogron?

Jaka proteza jest najwygodniejsza?

Proteza akrylowa – To niedroga, jedna z najbardziej popularnych, protez ruchomych. Współczesne uzupełnienia akrylowe to nowoczesne protezy, które świetnie przylegają do jamy ustnej, zapewniając komfort podczas odgryzania czy żucia pokarmów, ale także dobrze imitują naturalne uzębienie,

Doskonale sprawdzają się również w kontekście poprawy proporcji twarzy, a zwłaszcza zapadających się policzków. Proteza delikatnie wypełnia przestrzeń między kością szczęki a błoną śluzową policzka, dzięki czemu są one delikatnie uniesione. W zależności od warunków panujących w jamie ustnej, może stanowić ona częściowe lub całkowite uzupełnienie uzębienia.

Do wad protez akrylowych zalicza się przenoszenie sił żucia na śluzówkę, co może powodować stopniowy zanik kości, a także długi okres adaptacji, który występuje zwłaszcza u osób, które dotychczas nie użytkowały protez. Dodatkowo akrylowe protezy, ze względu na zawartość monomeru, mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Jakie są najlepsze protezy zębowe?

Proteza nawet w 1 dzień – Dobrym rozwiązaniem jest proteza, która wykorzystuje jako filary implanty zębowe, Są to bardzo małe śrubki z tytanu bądź cyrkonu, które są wkręcane w kość w miejsce korzenia zębowego. Zastępują korzeń, przejmując jego funkcje.

Używając metalowego lub ceramicznego łącznika, osadza się na nich protetyczne korony. Ponieważ implanty są wykonane z biokompatybilnych materiałów, organizm nie traktuje ich jako ciała obcego. Zostają obrośnięte otaczającymi je tkankami kostnymi w procesie osteointegracji. Dzięki temu stają się stabilną podstawą dla protezy.

Mocuje się na nich na stałe spersonalizowaną rekonstrukcję uzębienia. Jakie są zalety tego rozwiązania? W przeciwieństwie do protez ruchomych, przy których możliwości żucia sięgają jedynie 25% stanu naturalnego, proteza na implantach przywraca pełną funkcjonalność w jamie ustnej.

 • Implanty sprawiają, że siły żucia są przenoszone na kość, jak w przypadku naturalnego uzębienia.
 • Pacjent odzyskuje więc możliwość przeżuwania i gryzienia nawet twardych pokarmów.
 • To nie tylko komfort użytkowania protezy, ale też zdrowie – ponieważ kość jest właściwie obciążana, zahamowany zostaje proces zaniku tkanki kostnej,

Oprócz tego proteza na implantach potrafi dobrze odwzorować naturalny uśmiech. Nie posiada widocznych elementów mocujących, które mogłyby zaburzać estetykę, Jest też bardziej stabilna niż konwencjonalne protezy i to bez używania kleju mocującego. Nie trzeba obawiać się, że proteza wypadnie z ust podczas jedzenia, śmiechu czy kichania.

Poza tym proteza na implantach jest pozbawiona części podniebiennej, nie ogranicza więc odczuwania smaku. Jest to też trwałe rozwiązanie – przy zachowaniu odpowiedniej higieny może dobrze funkcjonować przez wiele lat. Metoda ta polega na zamocowaniu protezy na czterech lub 6 implantach, Przy tym dwa implanty wszczepiane są pod kątem – są odchylone od linii prostej o 30-40 stopni.

Dzięki temu chirurg może wybrać na ich zamocowanie miejsce, w którym występuje najlepszej jakości tkanka kostna. To sprawia, że taką protezę można zamocować nawet u Pacjenta ze znacznym zanikiem tkanki kostnej. Niewielka liczba implantów potrzebnych do odtworzenia pełnego uzębienia pozwala na oszczędność czasu i szybkie zakończenie leczenia.

Czy są protezy na stałe?

Czy protezy zębowe mocowane na stałe są wygodne? – Tak. Protezy zębowe stałe są bardzo wygodne. Dzięki trwałemu mocowaniu na implantach proteza jest stabilna, nie ma ryzyka jej przesunięcia, czy dostania się pod nią drobinek jedzenia. Rozkład siły żucia przypomina ten przy naturalnych zębach, utrzymanie higieny jamy ustnej jest również znacznie prostsze, dlatego pacjenci często zapominają, że mają protezę.

Często mówią, że czują komfort, jak przy własnych zębach. Dodatkowo inne rodzaje protez zębowych (ruchome), np. protezy szkieletowe lub akrylowe protezy całkowite wymagają dodatkowej konserwacji, lub naprawy (po pęknięciu) i nie mają wpływu na stan kości szczęki/żuchwy, które z czasem ulegają redukcji, wpływając na komfort noszenia protezy.

W przypadku protezy stałej nie ma tego problemu.

Ile kosztują implanty całej szczęki 2023?

Wszczepienie implantów dla całej szczęki – cena – Wiemy już, że nie w każdym zębodole muszą znaleźć się implanty zębów, na których znajdzie się korona. Jaka jednak powinna być ilość implantów konieczna do tego, by proteza miała solidne mocowanie i była maksymalnie funkcjonalna? Wiele zależy od stanu zdrowia pacjenta oraz kondycji jego szczęki i żuchwy.

Najczęściej w trakcie leczenia zakłada się od 2 do 8 implantów. W związku z tym cena zabiegu zależy od tego ile implantów musi zostać wszczepionych. Koszt jednego to ok 2,5 tys złotych, dlatego też cena implantów niezbędnych do uzupełnienia całego uzębienia może wynieść mniej więcej 20 tys złotych, choć oczywiście może być niższa.

Przypominamy, że mówimy tu o kosztach samych implantów, bez uzupełnienia protetycznego.

Ile kosztuje gorna szczeka na 4 implantach?

Na cenę mają wpływ precyzyjne materiały łączące protezę z każdym z implantów, dlatego koszt protezy zależy od ilości implantów. Posłużmy się zatem przykładem – proteza osadzona na 4 implantach będzie kosztowała 26 800 zł (do ceny implantów dodajemy koszt uzupełnienia).

Co można zrobić zamiast protezy?

Co można zrobić zamiast protezy ruchomej? – Oprócz tradycyjnych protez, dostępne są implanty zębowe, mosty protetyczne oraz protezy na implantach. Wymienione metody zapewniają stabilne i bardziej komfortowe rozwiązanie od ruchomej protezy.

Jakie protezy są refundowane?

NFZ refunduje najprostsze uzupełnienia protetyczne: raz na pięć lat każdemu z pacjentów przysługuje bezpłatnie wyjmowana akrylowa proteza częściowa albo całkowita. Bardziej wymagający pacjenci powinni udać się do gabinetu prywatnie.

Jaka proteza lepsza akrylowa czy szkieletowa?

Czym jest proteza szkieletowa i jakie są jej zalety? – Proteza szkieletowa jest ruchomym uzupełnieniem protetycznym. Zastosowanie znajduje w przypadku częściowych braków zębowych. Tak więc, tego typu proteza wykonywana jest u pacjenta, który posiada w jamie ustnej jeszcze kilka zębów, ale niemożliwa jest odbudowa utraconych tkanek z użyciem koron lub mostów.

Pozostające w jamie ustnej zęby, w ocenie lekarza, muszą stwarzać odpowiednie warunki do wykonania tego typu protezy. Konstrukcja protezy składa się z elementów metalowych pokrytych w wybranych miejscach akrylem. W skład protezy wchodzą różnego rodzaju klamry utrzymujące protezą na właściwym miejscu, elementy podpierające oraz zaczepy, zatrzaski.

Konstrukcja protezy jest indywidualnie projektowana, do warunków panujących w jamie ustnej pacjenta. Wszystkie z zastosowanych elementów mają na celu lepsze utrzymanie protezy we właściwym miejscu, nawet w trakcie przyjmowania pokarmów, a także bardziej fizjologiczne przenoszenie sił żucia.

W protezach częściowych (lub całkowitych) akrylowych wszystkie siły wyzwalane w trakcie żucia przenoszone są na błonę śluzową jamy ustnej. W przypadku protez szkieletowych, dzięki zastosowaniu elementów podpierających, część wyzwalanych sił zostaje przeniesiona na pozostające w jamie ustnej zęby, A więc proteza działa w sposób bardziej fizjologiczny niż proteza akrylowa.

Opinie pacjentów użytkujących wcześniej protezy częściowe akrylowe osiadające wskazują, że protezy szkieletowe są dla nich wygodniejszym rozwiązaniem. Dzięki zastosowaniu metalu, proteza ma znacznie mniejsze rozmiary przez co staje się nieco bardziej komfortowa w użytkowaniu.

Dzięki mniejszym rozmiarom i większej stabilności codzienne czynności jak mowa czy spożywanie posiłków stają się mniej uciążliwe. Dodatkowo prawidłowo wykonana proteza szkieletowa jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości niż jej akrylowy odpowiednik. Sprawia to, że ryzyko infekcji grzybiczych co związanych z jej użytkowaniem spada.

Konstrukcja metalowa protez szkieletowych jest bardziej wytrzymała niż protez akrylowych. Przez co odporność na urazy mechaniczna tych pierwszych jest większa. Na niekorzyść protez szkieletowych działa fakt, że nie są to rozwiązania refundowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

See also:  Jak Wygląda Ugryzienie Pluskwy?

Za ich wykonanie przyjdzie nam zapłacić z własnej kieszeni. Innym minusem wskazywanym przez niektórych pacjentów są mało estetyczne metalowe klamry i elementy podpierające. Zazwyczaj są one niewidoczne, jednak w niektórych przypadkach muszą przebiegać one w strefie estetycznej. Co do komfortu użytkowania protez szkieletowych, jest on zdecydowanie wyższy w porównaniu z protezami akrylowymi, ale na pewno wiele traci w zestawieniu z mostami.

Protezy szkieletowe ze względu na swoją budowę i właściwości są obecnie uważane za najlepszy wybór spośród wszystkich ruchomych uzupełnień protetycznych.

Czy proteza szkieletowa ma podniebienie?

Zalety protez elastycznych: dzięki szkieletowi wykonanemu z acronu są cienkie i estetyczne. prawie nie pokrywają podniebienia – zajmują niewiele miejsca w ustach – dzięki czemu pacjent lepiej czuje smaki. mają lepsze utrzymanie – nie spadają, gdyż umocowane są na klamrach.

Ile kosztuje proteza zębowa Prywatnie 2023?

PROTETYKA

Konsultacja specjalistyczna 150 zł
Proteza akrylowa całkowita 1600 zł
Proteza szkieletowa 2300 zł
Proteza elastyczna 2600 zł
Korona porcelanowa na metalu 1400 zł

Co to jest proteza natychmiastowa?

Czym jest proteza zębowa natychmiastowa? – Proteza zębowa natychmiastowa to uzupełnienie stomatologiczne, dzięki któremu ubytki nie są widoczne od razu po ekstrakcji, Zakładana jest ona od razu po usunięciu zębów, gdy jeszcze działa znieczulenie. Dzięki niej po wyjściu z gabinetu pacjent nie musi mierzyć się z dyskomfortem spowodowanym utratą zębów.

Sprawdź: Czym jest proteza natychmiastowa oraz ile kosztuje? Należy jednak zaznaczyć, że przed wykonaniem protezy zębowej natychmiastowej konieczne jest wcześniejsze zakwalifikowanie się do tego rozwiązania oraz wykonanie wycisków w odpowiednim odstępie czasu tak, aby do momentu ekstrakcji uzupełnienie było gotowe i odpowiednio dopasowane do łuków zębowych danej osoby.

Ile kosztuje proteza zębowa natychmiastowa? Jej koszt zależy przede wszystkim od liczby ubytków oraz materiału, z którego wykonano protezę.

Ile się czeka na protezę prywatnie?

Ile trwa zrobienie protezy zębowej? – To, ile trwa zrobienie protezy zębowej, zależy od miejsca jej wykonania. W gabinetach prywatnych okres oczekiwania to około 2 – 3 tygodnie. W przypadku, gdy jest wykonywana na NFZ, czas ten może się wydłużyć nawet do 3 miesięcy.

Na pierwszej wizycie lekarz wykonuje wycisk, następnie tzw. wzornik i ustawienie. Dopiero po tych etapach proteza jest gotowa do założenia. Termin może się nieco wydłużyć, gdy wykonana proteza wymaga korekty. Dodatkowo powinniśmy uwzględnić, że stomatolog może nas wysłać na leczenie istniejących ubytków, jeśli takie znajdzie w naszym uzębieniu.

Może się zdarzyć, że podczas leczenia zębów, dziąsła zostały podrażnione. Przed założeniem protezy będzie trzeba poczekać na ich wygojenie.

Co to są protezy hybrydowe?

– W trudnych warunkach anatomicznych, gdy występuje brak odpowiedniej ilości kości do wszczepienia właściwej ilości implantów wymaganych do utrzymania protezy, a pacjent posiada jeszcze częściowo swoje zęby, stosujemy rozwiązanie kompromisowe w postaci protezy hybrydowej,

Jest to proteza umocowana częściowo na implantach (tam gdzie była możliwość ich wszczepienia), a częściowo na przystosowanych do tego zębach własnych, na których to (implantach i zębach) montujemy specjalne zatrzaski, które utrzymują protezę (metoda bardzo korzystna zwłaszcza w przypadku szczeki górnej).

Jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne (tańsze) niż wykonanie protezy wyłącznie na implantach, niemniej decyzje o zastosowaniu tej metody podejmuje wyłącznie lekarz na podstawie wykonanych badań radiologicznych i tomografu komputerowego. Zobacz nasz orientacyjny cennik,

Ile kosztują silikonowe protezy?

Protezy zębowe elastyczne – cena i opinie – Największą wadą protez zębowych elastycznych jest ich cena, która zależy przede wszystkim od rodzaju danego uzupełnienia, jego wielkości i umiejscowienia, jak również cennika w konkretnym gabinecie. Ceny protez elastycznych zaczynają się od około 1 500 zł i mogą sięgać nawet do 3 000 zł.

Jak wygląda proteza zębowa elastyczna?

Protezy elastyczne są nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych protez akrylowych częściowych. Wyglądem przypominają protezy akrylowe. Składają się jedynie z różowej płyty imitującej dziąsło i spełniającej rolę klamer oraz zębów. W odróżnieniu od tradycyjnych protez akrylowych nie posiadają metalowych klamer (popularnych haczyków). Zalety:

mniejsza grubość w porównaniu z protezami akrylowymi, stają się przez to mniej toporne i przyjemniejsze do noszenia oraz łatwiejsze do zaakceptowania przez pacjenta są mniejsze od protez akrylowych, nie zajmują tak dużo miejsca (zwłaszcza część podniebienna protezy górnej) są lekkie i elastyczne (nie łamią się i nie pękają) brak metalowych klamer znacznie zwiększa estetykę nie uczulają utrzymanie protezy jest dużo lepsze w porównaniu do protezy akrylowej brak lub zdecydowanie mniejsza liczba korekt protez, nie uwierają błony śluzowej nie wymagają wzmacniania konstrukcji sitkami lub łukami stabilność koloru

Wady

wyższe koszty w porównaniu z protezami akrylowymi podczas żucia siły działają w nienaturalny sposób na dziąsła, powodując ucisk i szybszy zanik kości wyrostka zębodołowego podobnie, jak w przypadku protez akrylowych częściowych, pozostawione własne zęby pacjenta są zdecydowanie bardziej narażone na rozchwianie i wypadnięcie najczęściej proces wykonywania protez wymaga kilkukrotnej wizyty pacjenta w gabinecie dostawienie zębów do protezy nie zawsze jest możliwe w przypadku ewentualnego zniszczenia protezy nie zawsze możliwa jest naprawa

Protezy akrylowe są najbardziej rozpowszechnione w Polsce. Są to jedyne uzupełnienia protetyczne refundowane przez NFZ (tylko po spełnieniu kilku warunków, m.in.: odpowiedniej ilości brakujących zębów, czy wystarczająco długim okresie między nowymi, a starymi protezami).

 • Protezy wykonane są z żywicy akrylowej, która może być różowa (imitująca dziąsło) lub bezbarwna (wersja dla osób uczulonych na akryl).
 • Dodatkowo w wersji częściowej, gdy pacjent posiada jeszcze swoje zęby, w protezie zatopione są metalowe druciki, tzw.
 • Klamry (popularnie zwane haczykami), które mają utrzymywać protezę na miejscu.

Protezy można wzmocnić siatkami lub łukami, ale sprawia to problemy podczas ewentualnej naprawy. Zalety:

dosyć tani koszt wykonania odbudowa wszystkich brakujących zębów w szczęce lub żuchwie w przypadku utraty pozostałych zębów możliwe dostawienie ich do protezy najczęściej możliwa jest naprawa w przypadku złamań lub pęknięć (dosyć prosta i tania)

Jak wygląda proteza na zatrzaski i ile kosztuje Wady

protezy są dosyć toporne i duże, jeżeli są to pierwsze protezy w życiu pacjenta, okres przystosowania się do nich i zaakceptowania jest dosyć długi podczas żucia siły działają w nienaturalny sposób na dziąsła, powodując ucisk i szybszy zanik kości wyrostka zębodołowego w przypadku protez częściowych, pozostawione własne zęby pacjenta są zdecydowanie bardziej narażone na rozchwianie i wypadnięcie proteza jest sztywna – dziąsło musi się dostosować do protezy, podczas tego procesu występują otarcia i innego rodzaju uszkodzenia błony śluzowej konieczność wykonywania korekt protezy, zwłaszcza w początkowej fazie użytkowania najczęściej proces wykonywania protez wymaga kilkukrotnej wizyty pacjenta w gabinecie protezy są kruche i łatwo ulegają pęknięciu, złamaniu lub ukruszeniu protezy po pewnym czasie mogą uczulać lub też może się okazać, że osoba pierwszy raz zakładająca protezę jest uczulona na akryl jeżeli klamra utrzymująca protezę przypada w widocznym miejscu (np. pozostał tylko jeden ząb z przodu) proteza jest nieestetyczna utrzymanie protez nie jest wystarczające, najczęściej trzeba się wspomagać różnego typu klejami do protez czasami, w przypadku protezy wzmocnionej siatką lub łukiem, niemożliwa jest naprawa z wiekiem protezy ulegają przebarwieniu (akryl wygląda pod mikroskopem jak gąbka, nasiąka zarówno barwnikami, jak i drobnoustrojami, co przy skrajnie niskiej higienie może powodować np. grzybicę jamy ustnej)

Protezy szkieletowe są również alternatywą dla protez częściowych akrylowych. Wykonanie tego typu protez musi być poprzedzone bardzo wnikliwą analizą warunków w jamie ustnej. Protezy wykonane są z metalu, akrylu i zębów. Najpierw technik po otrzymaniu wycisków odlewa model z gipsu, na którym tworzy metalowy szkielet.

Szkielet jest tworzony przez technika zawsze indywidualnie do warunków. Świetne utrzymanie protez zapewniają klamry lane i ciernie, które są integralną częścią szkieletu. Braki zębowe odbudowywane są za pomocą akrylu i zębów stosowanych w protezach akrylowych. Metalowy szkielet zatopiony jest częściowo w akrylu.

Zalety:

See also:  Nowenna pompejska: Jak odmawiać?

doskonałe utrzymanie protez, przy projektowaniu, którego uwzględnia się indywidualne warunki dla każdego pacjenta (najlepsze ze wszystkich protez ruchomych) siły żucia przenoszone są w sposób możliwie najbardziej zbliżony do naturalnego, nie tylko na błonę śluzową, ale i na zęby pacjenta (są to jedyne protezy ruchome tego typu) pozostałe zęby pacjenta są blokowane przez protezę co zapewnia ich dłuższe utrzymanie w jamie ustnej nawet zęby rozchwiane można zblokować używając szynoprotezy (wariant protezy szkieletowej) konstrukcja jest wystarczająco mocna, aby nie wzmacniać jej siatkami lub łukami precyzyjne dopasowanie protezy przez technika, ogranicza liczbę korekt protezy lub nawet je wyklucza protezy tego typu bardzo rzadko łamią się bardzo mała grubość protezy, najmniej toporne, najprzyjemniejsze do noszenia i najłatwiejsze do zaakceptowania przez pacjenta są to protezy o bardzo ograniczonym zasięgu – zajmują jeszcze mniej miejsca niż protezy elastyczne (zwłaszcza na podniebieniu) proces wykonania często ogranicza się do 3 wizyt

Wady

wyższe koszty w porównaniu z protezami akrylowymi, ale niższe od protez elastycznych dostawienie zębów do protezy nie zawsze jest możliwe – w przypadku ewentualnego zniszczenia protezy nie zawsze możliwa jest naprawa ewentualna naprawa części metalowej protezy, polegająca na lutowaniu jest kosztowna w przypadku, gdy klamra protezy wypada na zębie przednim estetyka nie jest idealna przez pierwszy miesiąc pacjent ma trudności w zakładaniu i zdejmowaniu protez, z racji ich bardzo ciasnego dopasowania nie zawsze możliwe jest wykonanie protezy szkieletowej – musi istnieć odpowiednia liczba zębów zawsze przed wykonaniem protezy szkieletowej konieczne jest bardzo dokładne leczenie pozostałych zębów, łącznie z ewentualnym leczeniem kanałowym pacjent po wykonaniu protez musi bardzo dbać o higienę jamy ustnej ze względu na ewentualne trudności w dostawieniu zębów, należy pamiętać o bardzo precyzyjnym wykonaniu protezy pod odpowiednie warunki, każda zmiana warunków (plomba, usunięcie zęba, itp.) stwarza możliwość gorszego utrzymania protezy

Jaka proteza zębowa jest najlepsza?

Proteza nawet w 1 dzień – Dobrym rozwiązaniem jest proteza, która wykorzystuje jako filary implanty zębowe, Są to bardzo małe śrubki z tytanu bądź cyrkonu, które są wkręcane w kość w miejsce korzenia zębowego. Zastępują korzeń, przejmując jego funkcje.

 • Używając metalowego lub ceramicznego łącznika, osadza się na nich protetyczne korony.
 • Ponieważ implanty są wykonane z biokompatybilnych materiałów, organizm nie traktuje ich jako ciała obcego.
 • Zostają obrośnięte otaczającymi je tkankami kostnymi w procesie osteointegracji.
 • Dzięki temu stają się stabilną podstawą dla protezy.

Mocuje się na nich na stałe spersonalizowaną rekonstrukcję uzębienia. Jakie są zalety tego rozwiązania? W przeciwieństwie do protez ruchomych, przy których możliwości żucia sięgają jedynie 25% stanu naturalnego, proteza na implantach przywraca pełną funkcjonalność w jamie ustnej.

 • Implanty sprawiają, że siły żucia są przenoszone na kość, jak w przypadku naturalnego uzębienia.
 • Pacjent odzyskuje więc możliwość przeżuwania i gryzienia nawet twardych pokarmów.
 • To nie tylko komfort użytkowania protezy, ale też zdrowie – ponieważ kość jest właściwie obciążana, zahamowany zostaje proces zaniku tkanki kostnej,

Oprócz tego proteza na implantach potrafi dobrze odwzorować naturalny uśmiech. Nie posiada widocznych elementów mocujących, które mogłyby zaburzać estetykę, Jest też bardziej stabilna niż konwencjonalne protezy i to bez używania kleju mocującego. Nie trzeba obawiać się, że proteza wypadnie z ust podczas jedzenia, śmiechu czy kichania.

Poza tym proteza na implantach jest pozbawiona części podniebiennej, nie ogranicza więc odczuwania smaku. Jest to też trwałe rozwiązanie – przy zachowaniu odpowiedniej higieny może dobrze funkcjonować przez wiele lat. Metoda ta polega na zamocowaniu protezy na czterech lub 6 implantach, Przy tym dwa implanty wszczepiane są pod kątem – są odchylone od linii prostej o 30-40 stopni.

Dzięki temu chirurg może wybrać na ich zamocowanie miejsce, w którym występuje najlepszej jakości tkanka kostna. To sprawia, że taką protezę można zamocować nawet u Pacjenta ze znacznym zanikiem tkanki kostnej. Niewielka liczba implantów potrzebnych do odtworzenia pełnego uzębienia pozwala na oszczędność czasu i szybkie zakończenie leczenia.

Jakie są najnowocześniejsze protezy zębowe?

Jaka proteza jest najwygodniejsza? – Najnowsze protezy całkowite wyróżniają się również materiałem, z którego są wykonane. Najwygodniejszym i najlżejszym tworzywem jest akron. Protezy akronowe są lżejsze i bardziej elastyczne, dzięki czemu są znacznie bardziej komfortowe od powszechnych. Co więcej, ich kolor nie ulega żadnym zmianom przez lata. Największym ograniczeniem protez akronowych jest jednak to, że nie można ich mocować przy całkowitym bezzębiu, gdyż wymagają przynajmniej 3 zdrowych zębów. Równie lekką konstrukcję posiadają protezy nylonowe, które są z jednej strony bardziej elastyczne, a z drugiej bardziej wytrzymałe od tradycyjnych protez. Są obarczone najmniejszą ilością działań niepożądanych i wymagają do mocowania tylko jednego zdrowego zęba. >> Jak sobie radzić z odsłoniętymi szyjkami zębowymi?

Czy można spać w protezach zębowych?

Czy ruchomą protezę zębową trzeba wyjmować na noc? – Użytkując ruchome, całościowe protezy zębowe, musimy w szczególny sposób dbać o higienę jamy ustnej, aby zachować nasze zęby – własne i sztuczne – w dobrym stanie. Do prawidłowych nawyków należy m.in. wyjmowanie protezy zębowej na kilka godzin w ciągu dnia oraz na noc. Istnieje wiele powodów, dla których nie powinniśmy w niej spać:

Gromadzą się na niej bakterie

Jeśli nie wyjmiemy protezy zębowej na noc, a na dodatek nie umyjemy jej dokładnie przed pójściem spać, zaczną się na niej mnożyć bakterie. Dzieje się tak dlatego, że nalot i resztki jedzenia gniją i rozkładają się pod wpływem warunków, jakie panują w naszej jamie ustnej. Może to doprowadzić do poważnych chorób zębów i dziąseł, a nawet prowadzić do poważniejszych problemów ze zdrowiem.

Istnieje ryzyko zadławienia

Niewyjmowanie protezy zębowej na noc jest również niebezpieczne. Podczas snu możemy ją uszkodzić lub połamać, co grozi ryzykiem zadławienia.

Może obcierać dziąsła

Kiedy nosimy protezę zębową przez cały czas, nie dajemy odpocząć naszym błonom śluzowym. Dziąsła są bez przerwy drażnione, co prowadzi do bolesnych obtarć, a nawet powstania stanów zapalnych.

Może powodować powstawanie aft i owrzodzeń

Obtarcia od protezy zębowej mogą przerodzić się w trudne do usunięcia, bolesne afty i owrzodzenia. Trudno będzie nam się ich pozbyć, zwłaszcza wtedy, gdy nie utrzymujemy właściwej higieny jamy ustnej. Protezę zębową, nawet jeśli zupełnie nie przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu, nie obciera i jest dobrze przymocowana, lepiej więc wyjmować do spania. Możemy tego nie robić w przypadku, gdy:

użytkujemy protezy szkieletoweużytkujemy protezy częściowekiedy lekarz dentysta zaleci inaczej

W każdym przypadku musimy jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu protezy zębowej, a w wypadku jej zdejmowania, również o przechowywaniu w odpowiednich warunkach.

Ile kosztuje proteza na belce Doldera?

Tabela cen proteza na belce Doldera na 4 implantach

Sopot 1 klinika i 2 lekarzy cena od 9 000 zł do 12 000 zł
Gdynia 1 klinika i 2 lekarzy cena od 9 000 zł do 12 000 zł
Tychy 2 kliniki i 2 lekarzy cena 4 zł
Gdańsk 1 klinika i 2 lekarzy cena od 9 000 zł do 12 000 zł
Rzeszów 1 klinika cena od 14 000 zł do 17 000 zł