Mityczny Heros KtRy Musiał Wykonać 12 Niezwykle Trudnych Prac?

Kto dał 12 prac Heraklesa?

Eurysteusz, monarcha Myken, zlecił Heraklesowi, zwanemu częściej Herkulesem, dwanaście prac w przekonaniu, że ten nie poradzi sobie z nimi i marnie zginie. Tymczasem heros wykonał wszystkie, wykazując się nadludzką siłą, wielkim sprytem i wytrwałością godną potomka Zeusa.

Która z 12 prac Heraklesa była najtrudniejsza?

Ostatnia i najtrudniejsza praca Heraklesa polegała na przyprowadzeniu psa Cerbera z Tartaru.

Jaka była pierwsza z 12 prac Heraklesa?

Dwanaście prac Heraklesa. – Ściągi, wypracowania, lektury Herakles był synem boga Dzeusa i królowej Alkmeny. Dzeus pragnął dla swego syna nieśmiertelności, dlatego też ułożył go do snu przy śpiącej Herze, aby mógł zostać nakarmiony mlekiem bogini. Hera jednak zbudziwszy się ze snu odtrąciła małego i obcego chłopca.

Kilka kropel jej mleka rozlało się po niebie i w ten oto sposób powstała Droga Mleczna, jeszcze kilka innych kropel boskiego mleka spadło na Ziemię i wyrosły z tych kropel białe lilie. Ze względu na te wydarzenia bogini Hera nienawidziła Heraklesa i dążyła do tego aby go za wszelką cenę zniszczyć. Dlatego też, kiedy chłopiec miał dziesięć miesięcy, wysłała dwa węże, które miały go po prostu udusić.

Były one najeżone ostrymi łuskami i przeraźliwie syczały, a z paszczy ciekła jadowita, Jednak Heraklesowi po raz pierwszy udało się pokazać swą wielką i nadludzką siłę i oba węże pokonał dusząc je. Przestraszonym rodzicom pokazywał zdławione i śmiał się przy tym wesoło.

Amfitrion uczył go sztuki powożenia końmi i uczył go także, dobierając samych najlepszych nauczycieli, zapasów, strzelania z łuku oraz rzucania oszczepem. Prowadził surowy tryb życia ponieważ sypiał na twardym łożu, przykrywając się skórami dzikich zwierząt. Dbał o swe pożywienie, gdyż obficie karmił się mięsem i chlebem.

Nie miał jednak zamiłowania do książek. Ze wszystkich znanych mu najbardziej cenił sobie książkę kucharską. To zamiłowanie stało się powodem śmierci pedagoga, który na polecenie matki zajmował się wykształceniem Herkulesa. Ojciec za karę wypędził go z domu i nakazał zajmowanie się stadem wołów, a w szczególności ich wypasem.

 1. Jadł całego wołu gdy był głodny i wypijał dwa wielkie puchary wina, tak duże że musiały być one niesione co najmniej przez dwóch ludzi.
 2. Iedy miał lat osiemnaście zabił lwa i z jego skóry zrobił sobie wierzchnie okrycie.
 3. Lwi łeb ubierał na swą głowę jako hełm.
 4. Był bardzo lubiany przez bogów i otrzymywał od nich różnego rodzaju podarki.

I tak Hermes podarował mu miecz, Apollo obdarzył go strzałami, wykonał specjalnie dla niego bardzo piękny kołczan, natomiast bogini Atena podarowała mu wspaniały pancerz. Z wielkiego oliwnego drzewa sporządził sobie potężną maczugę, z którą się nigdy nie rozstawał.

 • Iedy wybuchła wojna, Herkules pospieszył z pomocą swemu królowi tebańskiemu, który został napadnięty przez nieprzyjaciela.
 • Pokonał go zaledwie z garstką swych żołnierzy.
 • Wdzięczny król ofiarował mu swą córkę za żonę.
 • Herkules przez kilka lat wiódł całkiem spokojne życie ale pewnego dnia pod wpływem składanej bogom ofiary ogarnęło go jakieś ogromne szaleństwo, które doprowadziło do śmierci żony i jego dzieci.

Kiedy się już uspokoił wyruszył do wyroczni delfickiej i tam koniecznie chciał się dowiedzieć, jak może odpokutować swą zbrodnię. Pytia rozkazała mu zaciągnąć się na służbę u króla Eurysteusa i wykonać wszystko cokolwiek ten mu rozkaże. Miało to być aż dwanaście prac.

Eurysteus był wielkim tchórzem, dlatego lękając się wielkiej siły Heraklesa jak najszybciej postanowił go wysłać na niebezpieczną wyprawę. Pierwsza praca: to przyniesienie lwa z Nemei. Ten lew to był okrutny, Niszczył pola uprawne i porywał bydło pasterzom. Herakles zabił potwora swą maczugą. Zabitego przyniósł do Myken.

Erysteus przeraził się ogromnie siłą Heraklesa i zabronił mu wchodzić na teren miasta a wykonaną pracę, a właściwie jej przedmioty składać przed bramą. Druga praca: to zabicie hydrę lernejskiej. Hydra miała dziesięć głów, kiedy ścięto jej jedną głowę na jej miejsce wyrastały trzy nowe głowy.

Herakles obcinał hydrze głowy a rany wypalał, co pozwoliło wreszcie na to aby głowy już nie odrastały. Trzecia praca: sprowadzenie do Myken łani ceryntyjskiej. Było to niezwykłe zwierzę, które miało złote poroże i racice ze spiżu. Nikomu nie wyrządzało krzywdy, bo było łagodnym zwierzęciem. Biegało sobie po górach Arkadii.

Artemida lubiła je bardzo, dlatego też Herakles postanowił jej nie zabijać. Czwarta praca: Zabicie dzika okolic Erymantu. Dzik był bardzo wielki i niebezpieczny dla ludzi i zwierząt. Herakles wypłoszył dzika z gęstwiny i gonił go dopóki dzik nie omdlał.

Dźwignął go na plecy i zaniósł Erysteusowi. Piąta praca: posprzątanie stajni Augiasza. Augiasz to królem Elidy, był on właścicielem ogromnego stada bydła. Herakles obiecał Augiaszowi, że oczyści stajnię a w zamian zażądał dziesiątej części trzody. Król przystał na te propozycję. Herakles wykorzystał do sprzątania rzekę Penejos w ten sposób, że strumień przepływał przez stajnię i woda wszystko wysprzątała.

wymyła. Praca została wykonana lecz Augiasz odmówił zapłaty, za co Herakles nawiedził kraj wojną i zabił króla. Szósta praca: wybicie roju ptaków znajdujących się w miejscowości Stymfalos. Ptaki te miały żelazne dzioby oraz niezwykle ostre, długie, Zjadały one ludzi.

Pomocną dłoń do Heraklesa wyciągnęła bogini Atena podarowała mu ona spiżowe grzechotki. Herakles wypłoszył nimi ptaki z gęstwiny. Przestraszone ptaki latały po firmamencie a Herakles do nich strzelał. Siódma praca: Herakles przyprowadził z wyspy Krety wielkiego byka. Ósma praca: zabicie klaczy króla Diomedesa, które żywiły się ludzkim mięsem,

bohater zabił i konie i ich właściciela. Dziewiąta praca polegała na zdobyciu pasa, którego właścicielka była Hipolita. Hipolita królowa amazonek, wojowniczego plemiona kobiet, zamieszkiwała ze swymi towarzyszkami wybrzeża Morza Czarnego. Dziesiąta praca: to zdobycie wołów Gerionesa.

Woły strzeżone były przez dwugłowego strasznego psa oraz wielkiego smoka o siedmiu głowach. Heraklesowi udało się zabić psa i smoka. Jedenasta praca: to zerwanie złotych jabłek które rosły na drzewku które Gaja podarowała Herze. Drzewa tego pilnowały siostry Hespery. Na jabłonce czuwał również stugłowy nieśmiertelny smok, potrafił on przemawiać we wszystkich językach świata.

Herakles udał się więc do Atlasa i to jego poprosił zerwanie owoców. zdobył jabłka ale nie chciał już podtrzymywać sklepienia niebieskiego. Herakles zaproponował mu by przynajmniej jeszcze raz potrzymał sklepienie przez chwilę, bo musi je lepiej ułożyć na swoich ramionach.

Atlas chętnie wziął je znowu na swoje ramiona a Herakles niestety po prostu odszedł. Dwunasta praca: polegała na tym by sprowadzić Cerbera z piekła. Udało mu się to bez większego trudu odnalazł go i wyniósł Cerbera na świat. Po wykonaniu zadanej pokuty, Herakles chciał ponownie się ożenić. Wybór padł na córkę pewnego bardzo bogatego władcy.

Musiał jedynie wykazać się bezbłędnym strzelaniem z łuku. I udało mu się to – Herakles zwyciężył. Ale bracia przezorni bracia nie bardzo chcieli oddać swą siostrę za żonę Heraklesowi obawiając się tego, że znów dojdzie do tragedii i uśmierci on swoją żonę.

Bohater strasznie się rozgniewał i uśmiercił jednego z braci. Bogowie postanowili go ukarać w ten sposób, że opanowała go wielka niemoc, nie chcieli również z nim absolutnie już więcej rozmawiać. Postanowiono również aby Heraklesa przez trzy lata pracował na służbie wysłano go do Omfali. Za karę zasiadł przy krosnach.

Wypełnił zadana mu karę i pracował tak jak mu kazano aż przez trzy lata. Potem na nowo odzyskał fizyczne siły i był jak dawnej niepokonany. Ożenił się Herakles z kobietą, która miała na imię Dejanira. Nessos w chwili swej śmierci podarował Dejanirze swoją własną, która jak wierzono była podobno, niezwykłym a przede wszystkim niezawodnym środkiem na to aby na zawsze zatrzymać przy sobie i miłości Heraklesa i jego samego.

 1. Postanowiła więc wyprać koszulę swego męża we tej właśnie krwi.
 2. Herakles Założył ja na siebie lecz niestety okazało się, że krew to straszliwy jad i dla wielkiego bohatera nie było już żadnego ratunku.
 3. Jego zrozpaczona nękana ogromnymi wyrzutami sumienia powiesiła się.
 4. Natomiast Herakles złożył swoje rozpalone i obolałe ciało żywota.

Z pomocą przybyła mu jednak śliczna bogini Iris z Nike. Ukoiła jego ogromny ból i wzięła go ze sobą do nieba. W nagrodę za mężne i godne życie Dzeus uczynił go nieśmiertelną osobą, a wspaniałomyślna Hera zgodziła się na to, aby został on mężem jej córki o imieniu, : Dwanaście prac Heraklesa. – Ściągi, wypracowania, lektury

Czy Herakles i Herkules to to samo?

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Herakles Ἡρακλῆς

heros
Posąg Heraklesa, Luwr, Paryż
Występowanie mitologia grecka
Odpowiednik Herkules (rzymski)
Rodzina
Ojciec Zeus
Matka Alkmena
Żona Megara, Dejanira, Hebe
Multimedia w Wikimedia Commons

/td>

Hasło w Wikisłowniku

/td>

Posąg Heraklesa w Pałacu Nordkirchen Herakles ( gr. Ἡρακλῆς, trl. Hēraklēs, gr. Ἡρακλέης, trl. Hērakléēs, łac. Hercules ), Alkides, Palajmon – w mitologii greckiej jeden z herosów, syn Zeusa i śmiertelniczki Alkmeny, Jego rzymskim odpowiednikiem był Herkules,

Kto miał wykonać 12 prac?

Dwanaście prac Heraklesa (także dwanaście prac Herkulesa ) – kara nałożona przez wyrocznię delficką na herosa Heraklesa (w mitologii rzymskiej występuje jako Herkules ), za wymordowanie przez niego własnej rodziny. Zadania te miały przewyższać siły jednego człowieka.

 • Herakles miał wykonać dziesięć takich prac, ale dwie nie zostały zaliczone, więc ich ostateczna liczba wyniosła dwanaście,
 • Pierwszym świadectwem przekazującym treść tego mitu jest cykl płaskorzeźb na dwunastu metopach w świątyni Zeusa w Olimpii,
 • Czas powstania kamiennego dokumentu ocenia się na około 470 rok p.n.e.

W źródłach starożytnych prace wymieniane są w różnej kolejności.

Jaka może być 13 praca Heraklesa?

13 praca heraklesa – Ściągi, wypracowania, lektury Było wczesne popołudnie, a słońce świeciło mocno, kiedy niezwykle zadowolony z siebie Herakles wrócił z Hadesu, wykonawszy uprzednio wszystkie dwanaście prac zadanych mu przez króla Erysteusza. Zgodnie z zawartą wcześniej z władcą umową, po wykonaniu każdej dwunastu prac, matka Herosa miała odzyskać utraconą niegdyś władzę.

 • Dzień zapowiadał się jeszcze długi, dlatego też Herakles czym prędzej udał się przed oblicze króla by oznajmić mu swój sukces.
 • Tymczasem Erysteusz, wiedząc że już niedługo w związku z wykonanymi przez Heraklesa pracami, straci cały swój majątek, nie będzie miał z czego żyć i stanie się po prostu biedny, wymyślił chytry plan; polegający na tym, że wyśle Heraklesa na jeszcze jedną misję, na której heros będzie mógł zdobyć dodatkowe pieniądze do państwowej kasy.

Jednak zdobyte w ten sposób bogactwo, według przebiegłego planu Erysteusza, nie miało trafić do skarbca, lecz w ręce jego samego. Chciwy władca oznajmił Heraklesowi, że misja musi się rozpocząć natychmiast, gdyż pieniądze dodatkowo zasilą armię chroniącą kraj przed najazdem Frygijczyków.

 • Trzynasta praca miała polegać na tym, żeby wspomóc wybrednych mieszkańców Japonii w znalezieniu ich narodowego, które będzie jednocześnie zdrowe i pożywne oraz podbije serca wszystkich obywateli.
 • Od lat wiadomo było, że ten kto stworzy takie danie, zostanie sowicie nagrodzony kosztownościami.Heraklesa nie trzeba było długo namawiać, gdyż do głębi poruszony heros o zawsze szczodrym sercu, uradował się możliwością pomocy swoim obywatelom, a i podróż do Japonii wydawała mu się ciekawym przeżyciem, ponieważ mógł poznać nowe kultury.

Był jednak mały problem. Król Erysteusz dał Herklesowi na przygotowanie się do wyjazdu tylko trzy dni, gdyż za tyle wypływał statek mający go zawieźć do Japonii. W tym krótkim czasie, heros musiał się mądrze spakować i co najtrudniejsze, nauczyć podstaw gotowania.

To nie było łatwe! Jak nie przypalić potraw, co z czym połączyć, jak działają przyprawy? Zastanawiał się kompletnie zdezorientowany Herakles. Dodatkowo zbyt silne ręce mężczyzny gniotły i rozlewały wszystko co popadnie. Bałagan w kuchni był nie do opisania! W końcu po kilkudziesięciu próbach, jako tako przygotowany, heros wyruszył w podróż.

Po dwóch tygodniach, statkiem starożytnych linii ekspresowych „Speedy Turtle” Herakles znalazł się w kraju Kwitnącej Wiśni. Krajobrazy, które ukazały się jego oczom zapierały dech w piersiach. Bujna roślinność, zapachy i oczywiście kwitnące niczym w różowej pianie wiśnie.

Ach co to był za widok! Zachwytom i zdziwieniu jego nie było końca. I do tego mieszkańcy, uprzejmi, uśmiechnięci i życzliwi, czyli nic o czym słyszał od Ersyteusza. Od razu po zejściu na ląd, dostał gościnę od napotkanego rybaka i został ciepło przyjęty w wiosce. Herakles ma dużo pieniędzy, dlatego już pierwszego dnia robi zakupy na pobliskim targu, gdzie można dostać dużo jedzenia dobrej jakości, by stworzyć wyjątkowe danie i wypełnić trzynastą pracę.

Niestety jego potrawy nawet jemu samemu nie smakują. Zmęczony całodziennym gotowaniem położył się spać. Następnego dnia obudził go płacz gospodarza. Okazuje się, że w nocy ich okradziono, a Herosowi zabrano prawie wszystkie pieniądze. Zrozpaczony gospodarz wyprosił Heraklesa ze swojego domu, mówiąc mu, że on sam nawet nie ma się teraz z czego teraz utrzymać.

Za ostatnie pieniądze ocalałe przed rabunkiem, półbóg kupił surową rybę na targu. To jedyne na co było go stać. Nie miał jej jednak gdzie usmażyć, a nie przepadał za surowymi rybami. Schował więc rybę do woreczka i udał się na spacer nad, Po południu, wyczerpany upałem i brakiem pomysłu na wykonanie trzynastej pracy, mężczyzna zrozpaczony uświadomił sobie, że jeżeli chce przeżyć to musi coś zjeść.

Znalazł na plaży dokładnie wymył je z piasku, a potem owinął nimi rybkę, którą wcześniej kupił. Nagle zauważył handlarza, który sprzedawał w miseczkach bardzo tani, ale sycący ryż. Kiedy piekielnie głodny Herakles spiesząc się by coś wreszcie zjeść, z glonami wpadła mu do ryżu.

Jakież to było pyszne! Jedzenia było sporo, dlatego też by przetestować swój wynalazek kulinarny poczęstował nim przechodniów. Wszyscy byli zachwyceni i zdumieni jak proste, dobre, świeże i sycące jest to danie. W krótkim czasie Herakles stał się słynny na całą Japonię i ze swoją potrawą został zaproszony na dwór króla.

Władca Japonii zaproponował mu układ: za przepis i miejsce, w którym można znaleźć składniki dostanie wiele pieniędzy i darów. Herakles zgodził się, chociaż on sam nie chciał brać nagrody wiedział że to ratunek dla jego ojczyzny i tym samym ukończenie trzynastej pracy. : 13 praca heraklesa – Ściągi, wypracowania, lektury

Jakie było najtrudniejsze zadanie Heraklesa?

Nadludzkie prace – W ramach jednego z aktów zemsty Hera zesłała na szaleństwo. W majakach bohater mitologii greckiej widział swoich najbliższych, jako największych wrogów i w takim obłędzie zabił swoją ukochaną żonę Megarę oraz swoje dzieci. Szał ten przerwała dopiero Atena ogłuszając Heraklesa. Mityczny Heros KtRy Musiał Wykonać 12 Niezwykle Trudnych Prac fot.Domena publiczna Herakles odbywając karę na dworze króla Eurysteusza musiał wykonać 12 niemal niewykonalnych prac Początkowe sześć prac Herakles miał wykonać na obszarze Półwyspu Peloponeskiego. Pierwszym zadaniem, jakie przypadło Heraklesowi, było zabicie lwa nemejskiego, grasującego na terytorium Doliny Nemejskiej na północny zachód od Myken.

 • Jako drugie przypadło mu zadanie zabicia hydry lernejskiej, która siała postrach na bagnie lernejskim, niedaleko Argos.
 • Olejno musiał on złapać bez przelewania krwi łanię kerynejską – ulubione zwierzę Artemidy oraz pojmać dzika erymantejskiego, który żył niedaleko góry Erymantos w Arkadii i pustoszył te tereny.

Jako piąte przypadło mu oczyszczenie stajni Augiasza, Szóste zadanie polegało na przepędzeniu ptaków stymfalijskich z obszaru jeziora Stymfalon w Arkadii. Kolejne sześć prac Heralkes wykonał już poza Peloponezem. Jego siódmym zadaniem było ujarzmienie byka kreteńskiego, ósmym sprowadzenie klaczy Diomedesa, syna Aresa, króla trackiego plemienia Bistonów.

Jaka była 11 praca Herkulesa?

XI. Zdobycie złotych jabłek Hesperyd – Kolejnym zadaniem wymyślonym przez króla Eurysteusa było przyniesienie złotych jabłek rosnących w dalekiej, nieznanej krainie. Opiekowały się nimi nimfy Hesperydy, a strzegł ich stugłowy smok, potomek Tyfona. Żaden śmiertelnik nie znał drogi do tego miejsca.

Aby ją poznać heros udał się do morskiego bóstwa Proteusza. Ten powiedział, że wyjawi drogę, jeśli Herakles pokona go w walce. Bohater zdziwił się, że niepozorny starzec chce się z nim mierzyć, ale okazało się, że Proteusz może przyjmować dowolną postać. Zmienił się w łanię i uciekał Heraklesowi, próbował pokąsać go w postaci węża.

W końcu przybrał formę lwa i rzucił mu się do gardła. Wtedy heros chwycił go i zaczął dusić. Proteusz musiał wreszcie zdradzić tajemnicę. W drodze do krainy Hesperyd Herakles dokonał kilku wielkich czynów. W Libii musiał stoczyć walkę z olbrzymem Anatjosem, synem Gai.

Był on niepokonany, gdy dotykał ziemi – swej matki. Bohater jednak uniósł go i trzymając nad ziemią, udusił. W Egipcie wybił okrutnych kapłanów, którzy chcieli podstępnie złożyć go w ofierze bogom. W ten sposób zlikwidował tam barbarzyński zwyczaj składania ofiar z ludzi. Heros dotarł też do Kaukazu i uwolnił od męczarni Prometeusza.

Gdy przybył wreszcie do kraju Hesperyd, napotkał giganta Atlasa, podtrzymującego na swych barkach sklepienie niebieskie. Zaproponował, że zajmie na chwilę jego miejsce, jeśli Atlas przyniesie mu złote jabłka. Ten zgodził się i gdy Herakles uśmiercił smoka strzałami, wziął na ramiona niebo.

Atlas przyniósł złote jabłka, ale stwierdził, że nie ma już więcej ochoty trzymać sklepienia niebieskiego i teraz heros go zastąpi. Bohater powiedział, że zgadza się, ale chce tylko by Atlas pokazał mu jak najlepiej trzymać niebo. Gdy gigant stanął obok niego i podparł ciężar, Herakles schylił się, zabrał złote jabłka i odszedł.

A niezbyt bystry Atlas dalej musiał wykonywać swoje zadanie. Heros wykonał kolejne zadanie i zwycięsko wrócił do Myken. Herakles podtrzymuje sklepienie niebieskie, a Atlas przynosi mu złote jabłka

Kto zabił Cerbera?

Nie wpuszczał też do Hadesu żywych, jednak Orfeusz udobruchał go śpiewem i grą na lirze. Sybilla prowadząc Eneasza uśpiła Cerbera ciastkiem z makiem i miodem (Wergiliusz, Eneida VI, 417-25).

Kto oczyścił stajnie Augiasza?

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Augiasz

mityczny król Elidy
Dane biograficzne
Dzieci Fyleus, Epikasta, Agamede

Satyryczne przedstawienie Heraklesa w stajniach Augiasza przez Honoré Daumiera ( litografia, 1842) Augiasz ( gr. Αὐγείας Augeías, łac. Augeas, co znaczy „jasny”) – w mitologii greckiej król Elidy na Peloponezie, jeden z Argonautów, Jego pochodzenie jest podawane odmiennie, w zależności od źródeł.

 • Niektóre podają, że był synem Heliosa i Nausidame, inne uznają go za syna Posejdona,
 • Dzięki szczególnej przychylności bogów posiadał niezliczone trzody i stada koni.
 • Z jego stajni i zagród od trzydziestu lat nie usuwano jednak zanieczyszczeń, również na pastwiskach zalegała gruba warstwa zwierzęcych odchodów.

Zadanie ich oczyszczenia w ciągu jednego dnia stanowiło piątą z 12 prac, które Herakles zmuszony był wykonać dla króla Eurysteusza, zleconych umyślnie dla upokorzenia herosa, Heraklesowi udało się jednak dokonać tego w ciągu jednego dnia. W tym celu wyburzył mur stajni w dwóch miejscach i skierował wody rzeki Alfios i Penejos, tak aby popłynęły przez stajnie i pastwiska.

 1. W ten sposób teren został oczyszczony przed zapadnięciem zmroku.
 2. Wprawdzie Augiasz za wykonanie tej pracy obiecał Heraklesowi dziesiątą część swych stad, lecz później nie dotrzymał słowa.
 3. Iedy po jego stronie stanął syn króla, Fyleus, obaj zostali wypędzeni.
 4. Bohater w odwecie wywołał wojnę, w której zabił wiarołomnego króla z jego potomstwem, a Fyleusa osadził na tronie.

Według jednej z pieśni Pindara Herakles miał wówczas zapoczątkować tradycję igrzysk olimpijskich : najwyższe igrzyska, które ustanowił Herakles przy starym grobie Pelopsa, gdy zabił Kteatosa bez skazy, potomka Posejdona. Zabił też Eurytosa, by wydrzeć Augiaszowi straszną zapłatę za służbę – Oda olimpijska X,

W jaki sposób Herakles zabił hydrę?

Hydra lernejska Λερναία Ὕδρα

potwór
Walka Heraklesa i Jolaosa z Hydrą lernejską na attyckiej amforze reprezentującej styl czarnofigurowy pochodzącej z 540-530 p.n.e.
Występowanie mitologia grecka
Rodzina
Ojciec Tyfon
Matka Echidna
Multimedia w Wikimedia Commons

/td>

Obraz Gustave’a Moreau z 1876 przedstawiający Heraklesa i Hydrę Walka Heraklesa z Hydrą lernejską Hydra lernejska ( gr. Λερναία Ὕδρα Lernaía Hýdra, łac. Hydra Lernaea) – w mitologii greckiej potwór wyobrażany najczęściej jako wielogłowy (różne źródła podają różną liczbę łbów) wąż wodny, córka Tyfona i Echidny, Zamieszkiwała bagna w okolicy Lerny w Argolidzie,

Pokonanie jej było drugą z 12 prac Heraklesa, Heros natrudził się, bo na miejsce odciętej głowy odrastały 2 bądź 3 nowe, w końcu wypalił rany, zapobiegając regeneracji, a nieśmiertelną, środkową głowę zakopał. Użył następnie krwi lub żółci potwora do zatrucia swych strzał. Mit interpretowano rozmaicie, uznając Hydrę za rzeczywistego węża opisanego fantazyjnie przez poetę, kolegium kapłanek wody, trudny do osuszenia ciek wodny, łuczników bądź innych wojowników.

Mitem sugerowano się, nadając nazwę konstelacji, rodzajowi parzydełkowca oraz ciału niebieskiemu,

Kogo zabił Herkules?

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Herkules Hercules

Posąg Herkulesa z Forum Boarium w Rzymie
Występowanie Mitologia rzymska
Atrybuty Lira
Teren kultu Starożytny Rzym
Nazwa święta Święto Herkulesa
Odpowiednik Herakles (grecki)
Multimedia w Wikimedia Commons

/td>

Hasło w Wikisłowniku

/td>

Cytaty w Wikicytatach

/td>

Herkules ( łac. Hercules ) – ubóstwiony heros mitologii rzymskiej, którego kult w późniejszym okresie zlał się całkowicie z greckim herosem Heraklesem, Rzymianie zachowali kilka własnych mitów dotyczących tej postaci. Rzymska legenda przypisuje Herkulesowi zabicie olbrzyma Kakusa i króla Faunusa,

Herkulesa miał w swoim kraju ugościć Ewander, zaś po śmierci herosa ustanowił jego kult. Początkowo Herkules był czczony w Rzymie jako opiekun własności, strażnik wejść i opiekun podróżujących oraz handlujących. Rolnicy i kupcy składali mu dziesięcinę z zysków i zbiorów. W IV wieku p.n.e. Herkules stał się bogiem zwycięstwa i nadano mu przydomki Victor (Zwycięzca) i Invictus (Niezwyciężony).

Młodzi żołnierze rzymscy czcili go jako najpotężniejszego i niezwyciężonego herosa a wodzowie i triumfatorzy prosili go o pomoc w zwycięstwie i oddawali mu część łupów wojennych. Atrybutem Herkulesa, inaczej niż jego greckiego odpowiednika, była lira,

Przedstawiany był z nią często w towarzystwie Apollona i muz, W dniu 12 sierpnia przypadało w Rzymie święto Herkulesa, natomiast 4 czerwca obchodzono święto Herkulesa Wielkiego Opiekuna ( łac. Hercules Magnus Custos ), Cesarz rzymski Kommodus kazał się uznać za nowe wcielenie Herkulesa (jako Hercules Romanus ).

Na Forum Boarium w Rzymie znajduje się Świątynia Herkulesa powstała z inicjatywy Scypiona Afrykańskiego Młodszego i Lucjusza Mummiusza Achajskiego,

Jak miał na imię syn Zeusa?

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zeus Ζεύς

władca wszystkich bogów i ludzi, uosobienie najwyższej zasady rządzącej Wszechświatem
Popiersie Zeusa w Muzeum Brytyjskim
Inne imiona Dzeus
Występowanie mitologia grecka
Przydomek Horkios, Ksenios, Herkejos, Hellenios
Atrybuty piorun, orzeł, dąb, tarcza egida
Siedziba Olimp
Teren kultu starożytna Grecja
Szczególne miejsce kultu Olimpia, Dodona
Odpowiednik Jowisz (rzymski)
Rodzina
Ojciec Kronos
Matka Reja
Żona Hera
Rodzeństwo Posejdon, Hades, Hestia, Hera i Demeter
Dzieci Atena, Hermes, Hebe, Ejlejtyja, Hefajstos, Ares, Artemida, Apollo, Herakles, Perseusz, Litai, Dionizos, Persefona
Multimedia w Wikimedia Commons

/td>

Hasło w Wikisłowniku

/td>

Statua Zeusa w Olimpii Zeus (także Dzeus, stgr. Ζεύς Zeús, nowogr. Δίας Días, łac. Iupiter, Iuppiter) – w mitologii greckiej najwyższy z bogów. Był szóstym dzieckiem Rei i Kronosa, Brat Hestii, Demeter, Hery (również jej mąż), Posejdona i Hadesa, Władca nieba i ziemi, nazywany „ojcem bogów i ludzi”,

Kto go uwolnił Prometeusza?

Charakterystyka – Prometeusz miał dar wieszczy. Cechowała go mądrość. Według niektórych wersji mitu uchodził za twórcę człowieka, którego ulepił z gliny zmieszanej z wodą. Prometeusz podczas wojny Zeusa i innych olimpijczyków z olbrzymami, tytanami, przewidział zwycięstwo Zeusa i stanął po jego stronie.

Prometeusz szczególnie umiłował ludzi. Nauczył ich jak sporządzać ubrania, by okryć swoją nagość i nie cierpieć zimna. Nauczył ich także wszelkich rzemiosł. To dla nich także poświęcił się, ściągając na siebie karę Zeusa, Po raz pierwszy stało się to w Mekone. Tam Prometeusz, posłużywszy się podstępem, oszukał Zeusa, kiedy decydował się los przyszłej ofiary ze zwierzęcia, byka, jaką ludzie mieli składać bogom.

Podzielił ciało zwierzęcia i mięso oraz wnętrzności ukrył pod skórą, natomiast kości pokrył lśniącym tłuszczem. Ojciec bogów wybrał drugą, gorszą z ofiar i wpadł w gniew, widząc, że został oszukany. Odmówił wtedy ludziom ognia, by nie mieli jak przyrządzić swojego mięsa.

Prometeusz ukradł więc bogom ogień i wręczył go ludziom. Według jednej z wersji skradł go bezpośrednio z Olimpu, według innej z kuźni Hefajstosa na wyspie Lemnos, według kolejnej wykradł iskrę z rydwanu boga słońca Heliosa, Późna wersja mówi o tym, że w kradzieży pomogła herosowi Atena, Wykradziony ogień ukrył w wydrążonej trzcinie i zaniósł ludziom.

Swoim postępkiem ostatecznie rozzłościł Zeusa, który kazał go przykuć, spętanego łańcuchami, do skał Kaukazu. Hefajstos, z rozkazu ojca bogów, napuścił na niego orła, który codziennie wyżerał mu, odrastającą przez noc wątrobę. Prometeusza uwolnił Herakles, który przechodził obok skały, kiedy zmierzał do ogrodu Hesperyd.

Prometeusz zdradził Heraklesowi tajemnicę, dotyczącą wykonania zadania. Mianowicie według jego słów tylko Atlas mógł zerwać owe jabłka, znajdujące się w ogrodzie, które były celem wyprawy Heraklesa. Prometeusz został uwolniony za zgodą Zeusa. Heros zgodził się wyjawić ojcu bogów tajemnicę. Mówiła ona, że Zeus nie powinien brać sobie za żonę Tetydy, bo dziecko zrodzone z tego związku obali własnego ojca.

Uwolniony Prometeusz musiał nosić pierścień, zrobiony z własnych okowów, w który wprawiony był odłamek skały z Kaukazu. Heros wziął także na siebie nieśmiertelność cierpiącego Chirona, LITERATURA

Graves R., Mity greckie, Kraków 2009. Grimal P., Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Wrocław 1997. Kempiński A.M., Słownik mitologii ludów indoeuropejskich, Poznań 1993. Schmidt J., Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 2006. Stankiewicz L., Ilustrowany słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Wrocław 2008. Kerényi, K., Mitologia greków, Warszawa 2002. Kubiak Z., Mitologia Greków i Rzymian, Warszawa 1997. Pietrzykowski M., Mitologia starożytnej Grecji, Warszawa 1983.

(aut. Izabela Ozga )

Za co Hera nienawidziła Heraklesa?

Dlaczego Hera nienawidziła Heraklesa? Herakles był owocem zdrady małżeńskiej. Poza tym Zeus położył potajemnie małego Heraklesa przy śpiącej Herze, by zapewnić mu nieśmiertelność. Czyją żoną była Alkmena?

Kim była żona Herkulesa?

Megara Μεγάρα

królewna tebańska
Występowanie mitologia grecka
Rodzina
Ojciec Kreon
Mąż Herakles
Multimedia w Wikimedia Commons

/td>

Megara ( gr. Μεγάρα Megára, łac. Megara ) – w mitologii greckiej królewna tebańska, Uchodziła za córkę króla Teb, Kreona, Z Heraklesem, za którego została wydana za mąż za pomoc w czasie wojny, miała kilkoro dzieci, Zmarła tragicznie, gdy jej mąż, opętany furią przez nienawidzącą go Herę, udusił całą swą rodzinę. Postać Megary pojawia się też w filmie animowanym Herkules,

Co się stalo z heraklesem po wykonaniu 12 prac?

Jesteś w: Mitologia Poleca: 84 / 100 % użytkowników, liczba głosów: 5803 Herakles był synem Zeusa i królowej Alkmeny. Zeus, chcąc, aby syn był nieśmiertelny, wykradł w nocy dziecko do nieba i położył przy śpiącej Herze. Chłopiec ssał mleko bogini, a z kropel, które spadły w niebo powstała Droga Mleczna, zaś z kropel spadłych na ziemię – kwiaty lilii.

 • Hera nienawidziła Heraklesa.
 • Gdy matka Alkmena położyła w kołysce Heraklesa i Ifiklesa – Hera zesłała węże na dzieci.
 • Lecz maleńki heros zdusił łby gadom i ocalił siebie oraz brata.
 • W szkole Herakles nie żywił entuzjazmu do nauki.
 • Gdy nauczyciel kazał wybrać książkę, Herakles wziął kucharską.
 • Zagniewany pedagog został zabity przez nadludzko silnego chłopca, za co wygnano Heraklesa z miasta.

Bohater żył w swobodzie. Mógł zjeść całego wołu, jego kielich do wina nosiło dwóch ludzi. Herakles zabił lwa i nosił na sobie skórę zwierzęcia. Z wyrwanej własnoręcznie oliwki zrobił maczugę, z którą się nie rozstawał. Heraklesa obdarowali też bogowie: Hermes dał mu miecz, Apollo – strzały, Hefajstos – kołczan, Atena – pancerz.

 • Herakles wybrał się na wojnę w obronie Teb i zwyciężył dzięki męstwu i sile.
 • Ról Teb dał mu córkę za żonę, lecz któregoś dnia heros, ogarnięty szałem, zabił żonę i dzieci.
 • Wyrocznia delficka poradziła mu, że odkupi winy, jeśli zatrudni się u króla Myken.
 • Tu dostał Herakles zadanie wykonania dwunastu prac,

Do zadań Heraklesa należało: zabicie lwa nemejskiego, zabicie hydry lernejskiej, schwytanie żywcem dzika erymantejskiego, pojmanie łani kerynejskiej, wytępienie ptaków stymfalijskich, wyczyszczenie stajni Augiasza, schwytanie byka kreteńskiego, ujarzmienie koni trackiego króla Diomedesa, zdobycie pasa królowej Amazonek Hipolity, wykradzenie wołów Geriona, zerwanie złotych jabłek z ogrodu Hesperyd, sprowadzenie Cerbera z królestwa Hadesa.

 • Herakles wywiązał się ze wszystkich zleconych zadań, niemożliwych do wykonania dla zwykłych śmiertelników.
 • Gdy wrócił do króla Eurysteusa chciał ponownie się ożenić.
 • Bracia kandydatki oponowali jednak, przez co spotkała ich śmierć.
 • Herakles znów udał się do wyroczni, lecz ta milczała.
 • Rozgniewany heros splądrował świątynię Pytii, a po walce z Apollinem, Zeus zesłał herosa na trzy lata służby u królowej Omfali.

Omfala kazała sługom mężczyznom przebierać się za kobiety, sama wzięła od Heraklesa jego zbroję i poniżała go na oczach dworu. Była to większa kara dla Heraklesa niż dwanaście prac. Wkrótce jednak bohater dopełnił obowiązków i zakochał się z wzajemnością w księżniczce Dejanirze,

 • Jednak zazdrosna o męża Dejanira zdobyła krew Nessosa, fałszywego centaura, który umierając z rąk Heraklesa, kazał Dejanirze napełnić flakon krwią i zastosować jako lek na miłość do Heraklesa.
 • Dejanira zabarwiła koszulę męża krwią Nessosa, co okazało się zabójcze dla Heraklesa.
 • Bohater zmarł w strasznych cierpieniach.

Kiedy kobieta odkryła fatalną pomyłkę i oszustwo Nessosa, popełniła samobójstwo. Herakles został wzięty do nieba i oddano mu za żonę boginię młodości Hebe. Polecasz ten artykuł? TAK NIE Udostępnij Autor: Magdalena Frankiewicz-Piórek

Jak Herkules złapał dzika?

Czwartą pracą Heraklesa było schwytanie żywcem Dzika Erymantejskiego, olbrzymiej, okrutnej bestii, która pustoszyła pokryte gajami cyprysowymi stoki góry Erymantos, gąszcze na arkadyjskiej górze Lampeia i okolicę Psofis. Nazwa góry Erymantos wywodzi się od syna Apollina, którego oślepiła Afrodyta, ponieważ podpatrywał ją w kąpieli.

 • Apollo zemścił się, przemieniając się w dzika i zabijając jej kochanka Adonisa.
 • Mimo to góra poświęcona jest Artemidzie.
 • W drodze do Erymantos zatrzymał się Herakles w Foloj, gdzie zabił okrutnego bandytę Saurosa.
 • Podejmował go tutaj centaur Folos, syn Sylena i jednej z nimf jesionu.
 • Folos częstował Heraklesa mięsem pieczonym, sam zaś wolał surowe, nie śmiał jednak napocząć dzbana z winem, wspólnej własności centaurów; wreszcie Herakles przypomniał mu, że ten właśnie dzban przeznaczył na tę okazję Dionizos, pozostawiając go w jaskini przed czterema pokoleniami.

Kiedy centaury poczuły zapach mocnego wina, opanował je gniew. Chwyciły wielkie głazy, powyrywały jodły z korzeniami, uzbroiły się w łuczywa i topory rzeźnicze, po czym ruszyły na jaskinię Folosa. Przerażony gospodarz skrył się, a Herakles odważnie odparł ataki pierwszych dwóch napastników, Ankiosa i Agriosa, obrzucając ich zapalonymi głowniami.

 1. Chmurna babka centaurów, Nefele, spuściła wówczas ulewny deszcz, który zmiękczył cięciwę łuku Heraklesa, ziemię zaś pod jego stopami uczynił śliską.
 2. Herakles jednak okazał się godnym swych dotychczasowych wyczynów; zabił kilku centaurów, między innymi Oreosa i Hilajosa.
 3. Reszta uciekła aż do Malei, gdzie schroniła się pod opiekę swego króla Chejrona, którego Lapici wypędzili z góry Pelion.

Strzała wypuszczona z łuku Heraklesa przeszyła ramię Elatosa i utkwiła, drżąc, w kolanie Chejrona. Herakles, zasmucony przypadkiem – Chejron bowiem od dawna był jego przyjacielem – wyciągnął strzałę, ale chociaż Chejron sam dostarczył leków do opatrzenia rany, na nic się nie zdały i ranny centaur, wyjąc z bólu, skrył się w jaskini.

 • Nie mógł jednak umrzeć, ponieważ był nieśmiertelny.
 • Prometeusz zaproponował później, że przejmie na siebie jego nieśmiertelność, i Zeus na to przystał, ale niektórzy twierdzą, że Chejron wybrał śmierć bynajmniej nie ze względu na ból, lecz ponieważ był już zmęczony długim żywotem.
 • Centaury rozbiegły się na wszystkie strony.

Niektóre udały się z Eurytionem do Foloj, inne z Nessosem nad rzekę Euenos, jeszcze inne na Sycylię, gdzie wytępiły je syreny. Resztę przyjął Posejdon w Eleuzis i ukrył na górze. Wśród zabitych później przez Heraklesa znajdował się arkadyjczyk Homados, który usiłował zgwałcić Alkione, siostrę Eurysteusa.

 1. Szlachetna zemsta za krzywdę wyrządzoną nieprzyjacielowi przysporzyła Heraklesowi wielkiej sławy.
 2. Folos, który tymczasem grzebał swych zabitych krewniaków, wyjął jedną ze strzał Heraklesa i przyglądając się jej, rozmyślał: „Jakże mogło tak silne stworzenie zginąć od zwykłego zadraśnięcia?” Strzała jednak wyślizgnęła mu się z ręki i przebiła nogę, zabijając go na miejscu.

Herakles przerwał pogoń i wrócił do Foloj, gdzie pochował Folosa z niezwykłymi honorami u stóp góry, którą nazwano jego imieniem. Wtedy właśnie rzeka Anigros zaczęła straszliwie cuchnąć wzdłuż całego swego biegu, od źródeł na górze Lapitos, ponieważ centaur imieniem Pylenor, którego Herakles zranił strzałą, uciekł i umył w niej swą ranę.

 • Niektórzy jednak twierdzą, że Melampos wywołał ten smród o kilka lat wcześniej, wrzucając do rzeki cuchnące przedmioty użyte przy oczyszczaniu córek Projtosa.
 • Herakles wyruszył teraz, by upolować dzika nad brzegami rzeki Erymantos.
 • Wzięcie tak zajadłej bestii żywcem było zadaniem nie lada.
 • Wypędził zwierzę z gąszczu głośnymi okrzykami, pognał w głębokie zaspy śnieżne i skoczył mu na grzbiet.

Potem skuł je łańcuchami i żywe zaniósł na plecach do Myken. Kiedy jednak dowiedział się, że Argonauci wybierają się do Kolchidy, porzucił dzika na rynku i nie czekając na dalsze rozkazy Eurysteusa, ukrywającego się w beczce z brązu, wyruszył wraz z Hylasem, by przyłączyć się do wyprawy.

Nie wiadomo, kto zabił schwytanego dzika, ale kły jego przetrwały w świątyni Apollina w Kumaj. Według niektórych wersji Chejron został przypadkowo zraniony strzałą, która przebiła jego lewą stopę, kiedy wraz z Folosem i młodym Achillesem podejmowali Heraklesa na górze Pelion. Po dziewięciu dniach Zeus umieścił wizerunek Chejrona między gwiazdami jako Centaura.

Inni jednak utrzymują, że Centaurem jest Folos, którego Zeus uczcił w ten sposób, ponieważ prześcigał wszystkich ludzi w sztuce wieszczenia z wnętrzności zwierząt. Łucznik w Zodiaku to również centaur; jest to niejaki Krotos, który mieszkał na górze Pelion i był ulubieńcem swych sióstr przyrodnich, muz. Najciekawsze artykuły:

Na czym polegało zabicie lwa Nemejskiego?

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Lew Nemejski Λέων τῆς Νεμέας

Lew
Herkules walczący z lwem nemejskim – obraz Francisco de Zurbarána
Inne imiona Lew z Nemei Lew kleonajski
Występowanie Mitologia grecka
Multimedia w Wikimedia Commons

/td>

Lew nemejski (Lew z Nemei, Lew kleonajski, gr. Λέων τῆς Νεμέας Léōn tē̂s Neméas, łac. Leo Nemaeus ) – w mitologii greckiej olbrzymi lew, którego skóry nie mogło przebić żadne ostrze, a tylko można było go udusić. Co do jego pochodzenia istnieje wiele wersji: miała urodzić go Echidna, którą zgwałcił jej syn Ortros – dwugłowy pies gończy Geriona, lub też był potomkiem Tyfona albo Chimery i Ortrosa, względnie był potomkiem Selene, zesłanym jako kara na lud za niedotrzymanie ofiary,

 • Lew ten miał pustoszyć okolice argolidzkiej doliny Nemei,
 • Zgładzenie lwa nemejskiego i zdarcie z niego skóry było pierwszą z dwunastu prac, które Herakles musiał wykonać dla króla Myken, Eurysteusza,
 • Po wytropieniu lwa w okolicach góry Tretos, Herakles najpierw próbował go zabić strzelając do niego z łuku, lecz strzały odbijały się od jego skóry.

Potem zaatakował mieczem, który zgiął się na jego skórze oraz maczugą, którą połamał na lwiej głowie. Gdy zwierz wycofał się do jaskini o dwóch wejściach, Herakles jedno z nich zastawił siatką, a drugim wszedł do środka legowiska. Herakles chwycił głowę lwa pod ramię i udusił go.

Co zrobił Herakles z bykiem kreteńskim?

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Mozaika przedstawiająca walkę Herkulesa z bykiem kreteńskim Byk kreteński (gr. Ταύρος τῆς Κρήτης Taúros tē̂s Krḗtēs, łac. Taurus Cretaeus ) – w mitologii greckiej występuje dwukrotnie:

jako byk, pod postacią którego kryje się Zeus porywający z Tyru Europę, jako piękne zwierzę, wyłaniające się z morza u brzegów Krety,

Miał zostać złożony w ofierze Posejdonowi przez Minosa, ten jednak – ulegając piękności byka – zamienił go na inne zwierzę. W zemście Posejdon zesłał na byka szaleństwo, w wyniku czego pustoszył Kretę, tratował pola i sady, paląc wszystko buchającym z nozdrzy ogniem.

Jaka może być 13 praca Herkulesa?

13 praca heraklesa – Ściągi, wypracowania, lektury Było wczesne popołudnie, a słońce świeciło mocno, kiedy niezwykle zadowolony z siebie Herakles wrócił z Hadesu, wykonawszy uprzednio wszystkie dwanaście prac zadanych mu przez króla Erysteusza. Zgodnie z zawartą wcześniej z władcą umową, po wykonaniu każdej dwunastu prac, matka Herosa miała odzyskać utraconą niegdyś władzę.

Dzień zapowiadał się jeszcze długi, dlatego też Herakles czym prędzej udał się przed oblicze króla by oznajmić mu swój sukces. Tymczasem Erysteusz, wiedząc że już niedługo w związku z wykonanymi przez Heraklesa pracami, straci cały swój majątek, nie będzie miał z czego żyć i stanie się po prostu biedny, wymyślił chytry plan; polegający na tym, że wyśle Heraklesa na jeszcze jedną misję, na której heros będzie mógł zdobyć dodatkowe pieniądze do państwowej kasy.

Jednak zdobyte w ten sposób bogactwo, według przebiegłego planu Erysteusza, nie miało trafić do skarbca, lecz w ręce jego samego. Chciwy władca oznajmił Heraklesowi, że misja musi się rozpocząć natychmiast, gdyż pieniądze dodatkowo zasilą armię chroniącą kraj przed najazdem Frygijczyków.

Trzynasta praca miała polegać na tym, żeby wspomóc wybrednych mieszkańców Japonii w znalezieniu ich narodowego, które będzie jednocześnie zdrowe i pożywne oraz podbije serca wszystkich obywateli. Od lat wiadomo było, że ten kto stworzy takie danie, zostanie sowicie nagrodzony kosztownościami.Heraklesa nie trzeba było długo namawiać, gdyż do głębi poruszony heros o zawsze szczodrym sercu, uradował się możliwością pomocy swoim obywatelom, a i podróż do Japonii wydawała mu się ciekawym przeżyciem, ponieważ mógł poznać nowe kultury.

Był jednak mały problem. Król Erysteusz dał Herklesowi na przygotowanie się do wyjazdu tylko trzy dni, gdyż za tyle wypływał statek mający go zawieźć do Japonii. W tym krótkim czasie, heros musiał się mądrze spakować i co najtrudniejsze, nauczyć podstaw gotowania.

 • To nie było łatwe! Jak nie przypalić potraw, co z czym połączyć, jak działają przyprawy? Zastanawiał się kompletnie zdezorientowany Herakles.
 • Dodatkowo zbyt silne ręce mężczyzny gniotły i rozlewały wszystko co popadnie.
 • Bałagan w kuchni był nie do opisania! W końcu po kilkudziesięciu próbach, jako tako przygotowany, heros wyruszył w podróż.

Po dwóch tygodniach, statkiem starożytnych linii ekspresowych „Speedy Turtle” Herakles znalazł się w kraju Kwitnącej Wiśni. Krajobrazy, które ukazały się jego oczom zapierały dech w piersiach. Bujna roślinność, zapachy i oczywiście kwitnące niczym w różowej pianie wiśnie.

 1. Ach co to był za widok! Zachwytom i zdziwieniu jego nie było końca.
 2. I do tego mieszkańcy, uprzejmi, uśmiechnięci i życzliwi, czyli nic o czym słyszał od Ersyteusza.
 3. Od razu po zejściu na ląd, dostał gościnę od napotkanego rybaka i został ciepło przyjęty w wiosce.
 4. Herakles ma dużo pieniędzy, dlatego już pierwszego dnia robi zakupy na pobliskim targu, gdzie można dostać dużo jedzenia dobrej jakości, by stworzyć wyjątkowe danie i wypełnić trzynastą pracę.

Niestety jego potrawy nawet jemu samemu nie smakują. Zmęczony całodziennym gotowaniem położył się spać. Następnego dnia obudził go płacz gospodarza. Okazuje się, że w nocy ich okradziono, a Herosowi zabrano prawie wszystkie pieniądze. Zrozpaczony gospodarz wyprosił Heraklesa ze swojego domu, mówiąc mu, że on sam nawet nie ma się teraz z czego teraz utrzymać.

Za ostatnie pieniądze ocalałe przed rabunkiem, półbóg kupił surową rybę na targu. To jedyne na co było go stać. Nie miał jej jednak gdzie usmażyć, a nie przepadał za surowymi rybami. Schował więc rybę do woreczka i udał się na spacer nad, Po południu, wyczerpany upałem i brakiem pomysłu na wykonanie trzynastej pracy, mężczyzna zrozpaczony uświadomił sobie, że jeżeli chce przeżyć to musi coś zjeść.

Znalazł na plaży dokładnie wymył je z piasku, a potem owinął nimi rybkę, którą wcześniej kupił. Nagle zauważył handlarza, który sprzedawał w miseczkach bardzo tani, ale sycący ryż. Kiedy piekielnie głodny Herakles spiesząc się by coś wreszcie zjeść, z glonami wpadła mu do ryżu.

Jakież to było pyszne! Jedzenia było sporo, dlatego też by przetestować swój wynalazek kulinarny poczęstował nim przechodniów. Wszyscy byli zachwyceni i zdumieni jak proste, dobre, świeże i sycące jest to danie. W krótkim czasie Herakles stał się słynny na całą Japonię i ze swoją potrawą został zaproszony na dwór króla.

Władca Japonii zaproponował mu układ: za przepis i miejsce, w którym można znaleźć składniki dostanie wiele pieniędzy i darów. Herakles zgodził się, chociaż on sam nie chciał brać nagrody wiedział że to ratunek dla jego ojczyzny i tym samym ukończenie trzynastej pracy. : 13 praca heraklesa – Ściągi, wypracowania, lektury

Jaka była 11 praca Herkulesa?

XI. Zdobycie złotych jabłek Hesperyd – Kolejnym zadaniem wymyślonym przez króla Eurysteusa było przyniesienie złotych jabłek rosnących w dalekiej, nieznanej krainie. Opiekowały się nimi nimfy Hesperydy, a strzegł ich stugłowy smok, potomek Tyfona. Żaden śmiertelnik nie znał drogi do tego miejsca.

Aby ją poznać heros udał się do morskiego bóstwa Proteusza. Ten powiedział, że wyjawi drogę, jeśli Herakles pokona go w walce. Bohater zdziwił się, że niepozorny starzec chce się z nim mierzyć, ale okazało się, że Proteusz może przyjmować dowolną postać. Zmienił się w łanię i uciekał Heraklesowi, próbował pokąsać go w postaci węża.

W końcu przybrał formę lwa i rzucił mu się do gardła. Wtedy heros chwycił go i zaczął dusić. Proteusz musiał wreszcie zdradzić tajemnicę. W drodze do krainy Hesperyd Herakles dokonał kilku wielkich czynów. W Libii musiał stoczyć walkę z olbrzymem Anatjosem, synem Gai.

Był on niepokonany, gdy dotykał ziemi – swej matki. Bohater jednak uniósł go i trzymając nad ziemią, udusił. W Egipcie wybił okrutnych kapłanów, którzy chcieli podstępnie złożyć go w ofierze bogom. W ten sposób zlikwidował tam barbarzyński zwyczaj składania ofiar z ludzi. Heros dotarł też do Kaukazu i uwolnił od męczarni Prometeusza.

Gdy przybył wreszcie do kraju Hesperyd, napotkał giganta Atlasa, podtrzymującego na swych barkach sklepienie niebieskie. Zaproponował, że zajmie na chwilę jego miejsce, jeśli Atlas przyniesie mu złote jabłka. Ten zgodził się i gdy Herakles uśmiercił smoka strzałami, wziął na ramiona niebo.

 • Atlas przyniósł złote jabłka, ale stwierdził, że nie ma już więcej ochoty trzymać sklepienia niebieskiego i teraz heros go zastąpi.
 • Bohater powiedział, że zgadza się, ale chce tylko by Atlas pokazał mu jak najlepiej trzymać niebo.
 • Gdy gigant stanął obok niego i podparł ciężar, Herakles schylił się, zabrał złote jabłka i odszedł.

A niezbyt bystry Atlas dalej musiał wykonywać swoje zadanie. Heros wykonał kolejne zadanie i zwycięsko wrócił do Myken. Herakles podtrzymuje sklepienie niebieskie, a Atlas przynosi mu złote jabłka

Za co Hera nienawidziła Heraklesa?

Herakles był synem Zeusa i Alkmeny. Dlaczego Hera nienawidziła Heraklesa? Herakles był owocem zdrady małżeńskiej. Poza tym Zeus położył potajemnie małego Heraklesa przy śpiącej Herze, by zapewnić mu nieśmiertelność.

Kogo zabił Herkules?

Jesteś w: Mitologia Poleca: 84 / 100 % użytkowników, liczba głosów: 5803 Herakles był synem Zeusa i królowej Alkmeny. Zeus, chcąc, aby syn był nieśmiertelny, wykradł w nocy dziecko do nieba i położył przy śpiącej Herze. Chłopiec ssał mleko bogini, a z kropel, które spadły w niebo powstała Droga Mleczna, zaś z kropel spadłych na ziemię – kwiaty lilii.

Hera nienawidziła Heraklesa. Gdy matka Alkmena położyła w kołysce Heraklesa i Ifiklesa – Hera zesłała węże na dzieci. Lecz maleńki heros zdusił łby gadom i ocalił siebie oraz brata. W szkole Herakles nie żywił entuzjazmu do nauki. Gdy nauczyciel kazał wybrać książkę, Herakles wziął kucharską. Zagniewany pedagog został zabity przez nadludzko silnego chłopca, za co wygnano Heraklesa z miasta.

Bohater żył w swobodzie. Mógł zjeść całego wołu, jego kielich do wina nosiło dwóch ludzi. Herakles zabił lwa i nosił na sobie skórę zwierzęcia. Z wyrwanej własnoręcznie oliwki zrobił maczugę, z którą się nie rozstawał. Heraklesa obdarowali też bogowie: Hermes dał mu miecz, Apollo – strzały, Hefajstos – kołczan, Atena – pancerz.

Herakles wybrał się na wojnę w obronie Teb i zwyciężył dzięki męstwu i sile. Król Teb dał mu córkę za żonę, lecz któregoś dnia heros, ogarnięty szałem, zabił żonę i dzieci. Wyrocznia delficka poradziła mu, że odkupi winy, jeśli zatrudni się u króla Myken. Tu dostał Herakles zadanie wykonania dwunastu prac,

Do zadań Heraklesa należało: zabicie lwa nemejskiego, zabicie hydry lernejskiej, schwytanie żywcem dzika erymantejskiego, pojmanie łani kerynejskiej, wytępienie ptaków stymfalijskich, wyczyszczenie stajni Augiasza, schwytanie byka kreteńskiego, ujarzmienie koni trackiego króla Diomedesa, zdobycie pasa królowej Amazonek Hipolity, wykradzenie wołów Geriona, zerwanie złotych jabłek z ogrodu Hesperyd, sprowadzenie Cerbera z królestwa Hadesa.

Herakles wywiązał się ze wszystkich zleconych zadań, niemożliwych do wykonania dla zwykłych śmiertelników. Gdy wrócił do króla Eurysteusa chciał ponownie się ożenić. Bracia kandydatki oponowali jednak, przez co spotkała ich śmierć. Herakles znów udał się do wyroczni, lecz ta milczała. Rozgniewany heros splądrował świątynię Pytii, a po walce z Apollinem, Zeus zesłał herosa na trzy lata służby u królowej Omfali.

Omfala kazała sługom mężczyznom przebierać się za kobiety, sama wzięła od Heraklesa jego zbroję i poniżała go na oczach dworu. Była to większa kara dla Heraklesa niż dwanaście prac. Wkrótce jednak bohater dopełnił obowiązków i zakochał się z wzajemnością w księżniczce Dejanirze,

 1. Jednak zazdrosna o męża Dejanira zdobyła krew Nessosa, fałszywego centaura, który umierając z rąk Heraklesa, kazał Dejanirze napełnić flakon krwią i zastosować jako lek na miłość do Heraklesa.
 2. Dejanira zabarwiła koszulę męża krwią Nessosa, co okazało się zabójcze dla Heraklesa.
 3. Bohater zmarł w strasznych cierpieniach.

Kiedy kobieta odkryła fatalną pomyłkę i oszustwo Nessosa, popełniła samobójstwo. Herakles został wzięty do nieba i oddano mu za żonę boginię młodości Hebe. Polecasz ten artykuł? TAK NIE Udostępnij Autor: Magdalena Frankiewicz-Piórek