KtRy Tydzień CiążY?

Jak obliczyć który to tydzień ciąży?

Kobieta, która ma wątpliwości, w którym tygodniu ciąży jest, musi zastanowić się, kiedy miała pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Następnie powinna odjąć od niego 3 miesiące oraz dodać rok i 7 dni. Jeżeli cykle są nieregularne, należy jeszcze dodać lub odjąć odpowiednią ilość dni.

Kiedy liczy się pierwszy tydzień ciąży?

Jak rozwija się ciąża w 1 tygodniu? – Tak naprawdę 1 tydzień ciąży jest momentem, w którym w macicy jeszcze nie rozwija się dziecko. Jak to możliwe? Ma to związek z regułą Naegelego, która obowiązuje w ginekologii i położnictwie. Zgodnie z nią za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki.

Natomiast zapłodnienie ma zwykle miejsce około 2 tygodnie później.Można zatem powiedzieć, że w tym czasie nie jesteś jeszcze faktycznie w ciąży. Jednak w organizmie już zachodzą istotne zmiany, które przygotowują go na zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej. Dlatego ten 1 tydzień ciąży ma duże znaczenie dla jej przebiegu.

W czasie miesiączki dochodzi do złuszczenia błony śluzowej, która rozrosła się w ciągu ostatnich 2 tygodni. Dzięki temu w kolejnych dniach będzie mógł pojawić się nowy nabłonek – gotowy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Jest to ważne, ponieważ od jego grubości zależy zagnieżdżenie się zarodka, a także warunki jego rozwoju.

Który to tydzień ciąży termin porodu?

Pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok = termin porodu. – Jednak dla ciężarnej, która woli szybszy sposób zdobycia odpowiedzi na pytanie, „ w którym tygodniu ciąży jestem „, zdecydowanie należy polecić kalkulator ciąży, Kalkulator szybko i dokładnie wyliczy, który tydzień ciąży aktualnie trwa.

Czy poród w 37 tygodniu jest bezpieczny?

37 tydzień ciąży to czas, w którym ewentualny poród nie stanowi już zagrożenia dla życia dziecka. Jest ono w pełni przygotowane do samodzielnego życia poza brzuchem mamy.

Czy ciąża może być młodsza o 2 tygodnie?

Jak obliczyć pierwsze tygodnie ciąży? – Specjaliści podkreślają, że za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniego krwawienia. Jest to potwierdzone naukowo, dlatego też w tym przypadku mówimy o tzw. regule Naegelego. Duże znaczenie ma ona u kobiet mających regularne cykle, które trwają dokładnie 28 dni.

 • Nie oznacza to jednak, że trzeba ściśle trzymać się ustalonej reguły.
 • W większości przypadków jest to kwestia indywidualna, dlatego też rozwiązanie u jednych kobiet następuje w 39.
 • Tygodniu ciąży, a u innych dopiero w 42.
 • W przypadku obliczenia wieku ciąży, należy przypomnieć sobie datę ostatniej miesiączki, a dokładnie pierwszy dzień krwawienia.

Od tego dnia ciężarna powinna odjąć 3 miesiące, następnie dodać rok i równe 7 dni. Trzeba jednocześnie pamiętać o nieregularnych cyklach, o ile mamy z nimi do czynienia. W takim przypadku, aby wynik był miarodajny, konieczne będzie dodanie kilku dni lub zmniejszenie ich liczby.

 • Powyższe obliczenia pozwolą uzyskać kobiecie wiek ciąży oraz przybliżoną datę rozwiązania.
 • Otrzymanej liczby nie można jednak zestawiać z wiekiem płodu.
 • Dziecko zazwyczaj jest młodsze o ok.2 tygodnie.
 • Skąd taka różnica? Moment dotarcia plemnika do komórki jajowej nie jest tożsamy z pierwszym dniem krwawienia.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy dochodzi do zapłodnienia, dlatego też przyjmuje się, że płód jest zawsze młodszy od wieku ciąży o ok.14 dni.

Kiedy zaczyna się 5 tydzień ciąży?

Piąty tydzień ciąży, to 2 miesiąc a 1 trymestr ciąży. Dziecko rozwijające się w Twoim organizmie ma już trzy tygodnie.

Kiedy jest 3 tydzień ciąży?

Kwas foliowy w ciąży – jakie suplementy powinnaś przyjmować? – Szczególnie na początku ciąży może dojść do powstania u dziecka wad spowodowanych niedoborami. Niedobór kwasu foliowego może spowodować wady rozwojowe w obrębie układu nerwowego i kręgosłupa.

 • Dzieje się tak, ponieważ witamina ta jest ważnym elementem procesu podziału i powstawania nowych komórek.
 • Z tego powodu suplementy kwasu foliowego są zalecane zarówno kobietom w ciąży jak i tym, które dopiero planują dzieci,
 • We wczesnym okresie ciąży i na 12 tygodni przed poczęciem zalecana dawka to 0,4 mg (400 μg) dziennie, czyli znacznie więcej, niż potrzebuje dorosła kobieta niebędąca w ciąży (0,3 mg).

Od 12. tygodnia ciąży dzienne zapotrzebowanie wzrasta, dlatego zaleca się przyjmowanie od 0,6 do 0,8 mg kwasu foliowego (dawkę ustala lekarz). Oprócz kwasu foliowego, wszystkim kobietom w ciąży zaleca się codzienną suplementację:

jodu w dawce 150-200 mcg witaminy D w dawce 1500-2000 IU (u kobiet o BMI powyżej 30 – 4000 IU) DHA w dawce 200 mg.

W aptekach znajdziemy wiele złożonych preparatów zawierających rekomendowane dawki wszystkich tych substancji. Wybór konkretnego z nich najlepiej omówić szczegółowo z lekarzem lub położną. W przypadku istniejących chorób tarczycy lub zaburzeń produkcji hormonów przez tarczycę, przyjmowanie jodu jest niewskazane – należy więc przyjmować suplementy niezawierające tego pierwiastka.

 1. Mimo odpowiedniej suplementacji, podstawowym źródłem wszystkich ważnych witamin, minerałów i innych cennych składników odżywczych jest odpowiednio zbilansowana i zdrowa dieta w ciąży.
 2. Przyszłe mamy w pierwszych tygodniach ciąży często zmagają się z natłokiem myśli, pytań i wątpliwości.
 3. Nawet jeśli od dawna planowałaś powiększenie rodziny, to początki ciąży mogą być dla Ciebie trudne.

Niepewność, napięcie, początek burzy hormonalnej i związane z nią nietypowe objawy ciąży niekiedy sprawiają, że kobiety czują się zagubione. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące 3. tygodnia ciąży, które pozwolą Ci lepiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Kiedy dokładnie jestem w 3. tygodniu ciąży?

3. tydzień ciąży rozpoczyna się w 15. dniu cyklu, czyli właśnie 15 dni od początku ostatniej miesiączki i trwa aż do 21. dnia cyklu. Jeśli Twoje cykle mają 28-30 dni, to prawdopodobnie właśnie w tym tygodniu doszło do zapłodnienia i podzielona komórka jajowa stopniowo przemieszcza się już do jamy macicy, gdzie nastąpi jej zagnieżdżenie.

Kiedy zauważę pierwsze objawy ciąży? Czy już w 3. tygodniu?

W 3. tygodniu ciąży możesz już zauważyć subtelne oznaki ciąży. Tydzień po owulacji i domniemanym połączeniu się komórki jajowej i plemnika niektóre kobiety odczuwają ciągnący ból w podbrzuszu. Możliwe jest również łagodne krwawienie lub plamienie implantacyjne, które zaliczamy do najwcześniejszych objawów ciąży.

Co może być niebezpieczne dla dziecka w 3. tygodniu ciąży?

Jeśli chcesz zajść w ciążę lub odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia w czasie owulacji, powinnaś szczególnie uważać na szkodliwe substancje. Alkohol, nikotyna, narkotyki, a także substancje chemiczne stosowane w domu i w pracy są teraz czymś, czego powinnaś bezwzględnie unikać.

Na tym etapie ciąży łożysko nie jest jeszcze rozwinięte, dlatego poszczególne składniki znajdujące się w Twojej krwi nie przenikają przez nie do dziecka. Niemniej jednak szkodliwe substancje mogą poważnie zakłócić podziały komórkowe w zapłodnionym jajeczku. Należy również konsekwentnie unikać ryzyka zakażenia patogenami typowych chorób dziecięcych lub toksoplazmozy.

Jeśli masz w domu kota, ktoś inny powinien zająć się sprzątaniem kuwety.

Czy mdłości mogą wystąpić już w 3. tygodniu ciąży?

Tak, nudności, mdłości i wymioty są u wielu kobiet jednymi z pierwszych objawów wczesnej ciąży, Zasadniczo od momentu udanego zagnieżdżenia się zarodka w macicy organizm wytwarza hormony, które będą Ci towarzyszyć przez cały okres ciąży. Służą one utrzymaniu ciąży i gwarantują zdrowy rozwój dziecka w łonie matki.

 1. Twój organizm musi najpierw przyzwyczaić się do znacznie większej ilości poszczególnych hormonów w krwioobiegu, zwłaszcza jeżeli jesteś w ciąży po raz pierwszy.
 2. Dopóki tego nie zrobi, stawia im „opór”, co objawia się klasycznymi nudnościami występującymi na wczesnym etapie ciąży.
 3. Ta faza przystosowawcza ciąży kończy się najpóźniej w 12.

tygodniu, a Ty możesz w pełni cieszyć się przyjemnym i inspirującym okresem ciąży. Informacje o autorce: Juliane Jacke-Gerlitz jest dyplomowaną pielęgniarką. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się poradnictwem w zakresie macierzyństwa i karmienia piersią.

Co się dzieje 2 tygodnie po zapłodnieniu?

Co dzieje się w organizmie mamy w 2 tygodniu ciąży? – Mimo że w 2 tygodniu ciąży jeszcze nie ma zarodka, a ty nie obserwujesz u siebie żadnych objawów, nie oznacza to, że w twoim ciele nic się nie dzieje. Przygotowuje się ono do zapłodnienia. I robi to na kilka sposobów.

Przede wszystkim w 2 tygodniu ciąży dojrzewa pęcherzyk Graafa. Dzięki wzrostowi hormonu luteinizującego dochodzi do jego pęknięcia, a tym samym uwolnienia się komórki jajowej. Następnie jest ona wychwytywana przez jajowód i stopniowo przesuwa się w kierunku macicy. Może się zdarzyć, że zacznie cię boleć brzuch w 2 tygodniu ciąży.

Jest to tzw. ból owulacyjny, związany z pęknięciem pęcherzyka Graafa (jego brak nie świadczy o tym, że nie doszło do owulacji). Pozostałości pęcherzyka Graafa przekształcają się w ciałko żółte, które produkuje progesteron. Pod jego wpływem endometrium rozrasta się, aby przyjąć zapłodnioną komórkę jajową.

Kiedy zaczyna się 4 tydzień ciąży?

4. tydzień ciąży – kalendarz ciąży HiPP | Kalendarz ciąży KtRy Tydzień CiążY Po zapłodnieniu, aż do ukończenia 4. tygodnia, jesteś w pierwszym miesiącu ciąży. Jest to miesiąc, pod koniec którego spodziewasz się miesiączki. Brak krwawienia jest pierwszym wyraźny objawem ciąży i motywacją, by wykonać test ciążowy, Pozytywny wynik oznacza, że gdy dowiedziałaś się o ciąży, minął już pierwszy jej miesiąc. W 4. tygodniu ciąży, po zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej, niestety nie można jeszcze zobaczyć gołym okiem Twojej małej istotki. Dopiero się ona rozwija i pod mikroskopem wyglądałaby jak maleńka czarna kropka. Nawet podczas USG dopochwowego w 4.

tygodniu ciąży nie da się jeszcze dojrzeć zarysu maluszka, choć pod koniec tego okresu wprawne oko lekarza być może zauważy maleńki pęcherzyk ciążowy (GS), o zagnieżdżeniu się zarodka, które ma miejsce pomiędzy 3. a 4. tygodniem ciąży, Twój organizm zaczyna uwalniać hormon HCG (ludzką gonadotropinę kosmówkową).

Jest on wytwarzany przez niektóre komórki wchodzące w skład przyszłego łożyska. Z tych komórek powstaje jama owodniowa, pęcherzyk żółtkowy i oczywiście dziecko. Pęcherzyk żółtkowy ma ważne zadanie wprowadzania substancji odżywczych do jamy owodniowej do czasu, gdy łożysko w całości przejmie funkcję odżywiania dziecka i będzie zaopatrywać je we wszystkie niezbędne składniki przez pępowinę.

endodermę – powłoka wewnętrzna, z której powstaną się: układ pokarmowy, oddechowy, wątroba i trzustka mezodermę – warstwa środkowa dająca początek skórze, kościom, chrząstkom, mięśniom, a także sercu i układowi sercowo-naczyniowemu oraz moczowo-płciowemu dziecka ektodermę – warstwa zewnętrzna, z której ukształtuje się układ nerwowy, oczy, uszy, naskórek, włosy i paznokcie.

Na tym wczesnym etapie ciąża jest jeszcze szczególnie wrażliwa (obowiązuje zasada: wszystko albo nic) i wciąż może dojść do samoistnego poronienia. Z tego powodu wiele kobiet ogłasza ciążę dopiero po 12. tygodniu, kiedy ryzyko poronienia znacząco spada, a rodzice znają już wynik Jeszcze przed uzyskaniem pozytywnego wyniku testu ciążowego z krwi lub z moczu, a wraz z nim pewności, że jesteś w ciąży, zapewne odczujesz zmiany w swoich emocjach.

W 4. tygodniu ciąży może dopaść Cię prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Jest to również oznaka ciąży, aczkolwiek niespecyficzna. Za Twój stan emocjonalny odpowiadają teraz hormony, które są produkowane przez Twój organizm w celu ochrony ciąży. Jednym z nich jest progesteron – hormon, którego poziom naturalnie wzrasta zawsze w drugiej fazie cyklu miesiączkowego, lecz w ciąży osiąga znacznie wyższe wartości.

Zmniejsza on podatność macicy na skurcze, a więc umożliwia szczęśliwe donoszenie ciąży. Jego produkcja jest początkowo stymulowana przez działanie innego ważnego dla ciąży hormonu – beta-HCG, a w późniejszym okresie rolę tę przejmuje łożysko, Wydzielanie hormonu HCG jest pierwszą poważną zmianą, jaką organizm ludzki wprowadza na początku ciąży.

To właśnie jego obecność wykrywają wszystkie testy ciążowe, zarówno te domowe z moczu, jak i bardziej wiarygodne – z krwi. Jeśli planowałaś ciążę i od dawna wraz z partnerem staraliście się o dziecko, to pewnie z niecierpliwością czekasz na moment, kiedy będziesz mogła wykonać test, aby dowiedzieć się na pewno, czy jesteś w ciąży.

W 4. tygodniu ciąży poziom hormonu beta-HCG jest jednak zbyt niski, aby można było wiarygodnie potwierdzić ciążę. Pozytywnego wyniku testu z moczu można się jednak spodziewać już za tydzień, tj. w 5. tygodniu ciąży. W aptekach będziesz miała do wyboru różne rodzaje testów.

Superczuły test ciążowy można wykonać od 4 do 6 dni przed terminem spodziewanej miesiączki. Klasyczny test ciążowy najlepiej wykonać od 3 do 5 dni po spodziewanym wystąpieniu miesiączki.

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku możesz (ale nie musisz) wykonać dodatkowo badanie stężenia beta-HCG w krwioobiegu (tzw. test ciążowy z krwi), Czwarty tydzień ciąży przypada na czas przed terminem spodziewanej miesiączki, kiedy zapłodniona komórka jajowa dopiero co zagnieździła się w błonie śluzowej macicy.

W związku z tym odczuwane objawy będą jeszcze bardzo subtelne, a wiele kobiet weźmie je za oznaki nadchodzącej miesiączki (np. tkliwość i obrzmienie piersi, plamienie w 4. tygodniu ciąży), infekcji, osłabienia organizmu lub zatrucia pokarmowego. Brzuch w 4. tygodniu ciąży jest jeszcze zupełnie płaski, dlatego ani Ty ani nikt „z zewnątrz” nie zobaczy, że w Twojej macicy właśnie zaczął rozwijać się maleńki zarodek, który już za 9 miesięcy przyjdzie na świat jako donoszony noworodek.

Jeśli jednak uważnie wsłuchasz się w swoje ciało, być może zauważysz następujące objawy w 4. tygodniu ciąży: Nawet na tym wczesnym etapie ciąży Twoje piersi mogą być obrzmiałe i bolesne. Jest to początek fazy wzrostu, w której piersi powiększają się, a gruczoły sutkowe pęcznieją, przygotowując się do karmienia dziecka po urodzeniu.

Zwiększona ilość wydzieliny

Może wystąpić lekkie uczucie ciągnięcia w podbrzuszu lub rozproszony ból krzyża w 4. tygodniu ciąży, pojawiający się bez wyraźnej przyczyny. Być może zauważysz także zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy, co jest związane z zagęszczeniem śluzu. Czop śluzowy zamyka szyjkę macicy na czas ciąży i rozluźnia się ponownie dopiero na krótko przed porodem.

Czop jest swego rodzaju tarczą ochronną dla nienarodzonego dziecka – zapobiega przedostawaniu się patogenów i szkodliwych bakterii do macicy. Jeśli czasami czujesz się bardzo zmęczona i pozbawiona energii, prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że Twój metabolizm nieco zwalnia. Dzieje się to pod wpływem ciążowych hormonów, które teraz trafiają do Twojego krwioobiegu w dużej ilości (jeśli wykonasz badania na początku ciąży, z pewnością to zauważysz!).

Jest to zjawisko przejściowe i zniknie w ciągu następnych dwóch miesięcy. Póki co postaraj się spać i odpoczywać tyle, ile potrzebuje Twoje ciało.

Poranne mdłości, wymioty i nudności w 4. tygodniu ciąży

Zmieniający się poziom hormonów w Twoim organizmie może powodować również bardzo typową dla ciąży dolegliwość: mdłości. Zazwyczaj będziesz odczuwać je rano, po wstaniu z łóżka. Ma to miejsce dlatego, że w ciągu nocy uwalniana jest duża ilość HCG (hormonu ciążowego).

Krwawienie i plamienie w 4. tygodniu ciąży

Na początku 4. tygodnia możesz zauważyć delikatne i krótkotrwałe plamienie, które związane jest z zagnieżdżeniem się zarodka (tzw. plamienie implantacyjne). Jest to zupełnie normalna reakcja Twojego organizmu i nie powinna wzbudzić żadnych obaw. Jeśli jednak pojawi się u Ciebie obfite krwawienie i ból brzucha w 4. tygodniu ciąży, może to oznaczać wczesne poronienie lub po prostu miesiączkę.

Jeśli nie dostałaś miesiączki, a wynik testu ciążowego jest pozytywny, umów się na wizytę u ginekologa. Na pierwszej wizycie lekarz zleci Ci obowiązkowe badania w ciąży i poinstruuje, jak powinnaś dbać o siebie i swoje maleństwo w najbliższych miesiącach.

Sprawdź także:

Jeśli zauważyłaś zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy, używaj wkładek higienicznych, aby chronić swoją bieliznę. Postaraj się jednak nie nosić ich przez całą dobę, lecz tylko doraźnie – noszenie wkładek ogranicza dostęp powietrza do stref intymnych, co może przyczyniać się do rozwoju infekcji, na które jesteś szczególnie narażona przez całą ciążę. W razie wątpliwości co do objawów ciąży w 4. tygodniu skonsultuj się z lekarzem. Unikaj podnoszenia i przenoszenia jakichkolwiek ciężarów. Jeśli w pracy stale podnosisz ciężkie przedmioty, dla dobra ciąży rozważ szczerą rozmowę ze swoim przełożonym. Aby zapobiec zakażeniu, unikaj spożywania surowych ryb, surowego mięsa, jaj i produktów z niepasteryzowanego mleka.

See also:  O Psie, KtRy JeźDził Koleją Streszczenie?

Zapytaj ginekologa, kiedy możesz podjąć kroki w celu skorzystania z przepisów prawnych dotyczących kobiet w ciąży, zapisanych w Kodeksie Pracy. Ciężarnym zatrudnionym na umowie o pracę przysługuje szereg uprawnień, np. pełnopłatne zwolnienie od pracy na czas wykonania niezbędnych badań w ciąży, konieczność wyrażenia zgody na delegacje, zakaz prazy w nocy i brania nadgodzin oraz wykonywania prac uważanych za szkodliwe i uciążliwe.

Podczas wizyty u lekarza otrzymasz kartę ciąży, w której będą zawarte wszystkie ważne informacje medyczne. Od tej pory powinnaś mieć zawsze przy sobie. W ten sposób jeżeli dojdzie np. do wypadku, zasłabnięcia lub nagłego pogorszenia się Twojego stanu zdrowia, wszyscy opiekujący się Tobą medycy zostaną szybko i dokładnie poinformowani o najważniejszych kwestiach.

W zależności od tygodnia ciąży masz prawo do różnych środków ochronnych. Na przykład nie możesz już pracować z substancjami szkodliwymi, takimi jak niektóre chemikalia. Poza tym nie wolno Ci narażać się na promieniowanie ani wykonywać czynności, które wiążą się ze zwiększonym ryzykiem wypadku lub ręcznym przenoszeniem ciężkich przedmiotów.

Miejsca, w których duże zakażenia różnymi drobnoustrojami (szpital, przedszkole), nie wchodzą w grę lub muszą być dokładnie sprawdzone. Jeśli miejsce pracy jest w taki czy inny sposób niebezpieczne dla Ciebie lub Twojego nienarodzonego dziecka, powinnaś jak najszybciej poinformować pracodawcę o swojej ciąży.

Pracodawca musi wówczas zapewnić Ci miejsce/stanowisko pracy, które nie stwarza żadnych zagrożeń.

Do którego tygodnia trzeba urodzić?

Najczęściej, maksymalnie po skończonym 41. tygodniu ciąży, lekarze zalecają zatrzymanie pacjentki w szpitalu i regularną kontrolę jej stanu. Jeżeli po 42. tygodniu ciąży wciąż nie urodziłaś, musi zapaść decyzja o sztucznym wywołaniu porodu.

Który termin porodu ważniejszy?

Co warto wiedzieć o terminie porodu? Nie mniej jednak właściwy przebieg opieki nad kobietą w ciąży wiąże się z wiarygodnym określeniem wieku ciążowego, czyli właśnie czasu trwania ciąży. Niestety większość kobiet nie zna dokładnej daty zapłodnienia, dlatego termin porodu określa się orientacyjnie w oparciu o datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

 • I tutaj też nie rzadko pojawia się problem, ponieważ albo kobieta nie pamięta tej daty, albo po prostu ma tak rozregulowane cykle miesiączkowe, że patrząc na podaną przez nią datę ostatniego krwawienia, powinna już dawno być w domu z różowym bobaskiem na rękach.
 • Średnio czas trwania ciąży wynosi 280 dni (40 tygodni), licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki w 28-dniowym cyklu miesiączkowym, lub 266 dni (38 tyg.) od ostatniej owulacji.

W tych obliczeniach przydatna jest tzw. reguła Naegelego, którą posługują się najczęściej lekarze i położne w swojej pracy. Obliczając termin porodu regułą Naegelego, uwzględniamy pierwszy dzień ostatniej miesiączki oraz długość cyklu. A oto wzór: Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok +/- X dni (X dni = różnica dni cyklu kobiety od cyklu wzorcowego, czyli 28-dniowego) W cyklu fizjologicznym owulacja, a zatem i zapłodnienie powinno nastąpić około14 dni przed terminem spodziewanego kolejnego krwawienia miesiączkowego.

W związku z tym przy cyklu 26-dniowym termin porodu przesuwa się o 2 dni do przodu (kobieta rodzi wcześniej w porównaniu do cyklu 28- dniowego), a w razie cyklu 32-dniowego o cztery dni do tyłu, czyli kobieta rodzi później w porównaniu do cyklu 28-dniowego. Dlatego też, jak już wspomniałam, ustalenie wieku ciążowego na podstawie terminu ostatniej miesiączki może być mniej wiarygodne u kobiet z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi.

Prawidłowa ocena wieku ciążowego jest ważna, ponieważ może uchronić przed nieuzasadnioną indukcją porodu czy błędnym rozpoznaniem zaburzeń wzrastania płodu. W celu potwierdzenia, bądź skorygowania przewidywanego terminu porodu wykonuje się badanie ultrasonograficzne (USG), podczas którego dokonuje się kilku pomiarów płodu: długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL – crown-rump length) – dokonywany przed 10.

 • Tygodniem ciąży, pomiar dwuciemieniowego wymiaru główki płodu (BPD – biparietal diameter) – dokonywany między 8. a 22.
 • Tygodniem ciąży.
 • W kolejnych trymestrach ciąży, oceny wieku ciążowego można dokonać na podstawie pomiaru kości udowej (FL – femur length), a także wymiaru móżdżku (TCD – transverse cerebellar diameter).

Należy jednak pamiętać, że określenie wieku ciążowego w pierwszym trymestrze ma największe znaczenie, ponieważ tempo wzrastania każdego dziecka może się różnić, więc późniejsze pomiary mogą być mniej wiarygodne i nie powinny wpływać na ustalony wiek ciąży w początkowym okresie jej trwania.

 • Ponadto przyjmuje się, że jeżeli różnica dni między datą ustaloną z miesiączki a tą z USG wynosi 5 dni, wtedy skłaniamy się ku dacie wyznaczonej przez lekarza podczas badania USG.
 • Najbardziej wiarygodnym terminem porodu jest ten wyznaczony z daty zapłodnienia, oczywiście jeżeli kobieta jest w 100 % pewna, kiedy ono następiło.

Sprawę znacznie ułatwia regularne występowanie miesiączek, samoobserwacja cyklu przez kobietę, bądź po prostu wyraźne, choć często subiektywne objawy owulacji, np. odczuwalny ból owulacyjny w dniu jajeczkowania.

Wyliczenie terminu porodu, jeżeli przyszła mama dokładnie zna datę poczęcia, jest bardzo łatwe. Wiedząc że ciąża trwa dokładnie 266 dni od chwili zapłodnienia, wystarczy od podanej daty odjąć 7 dni i trzy miesiące oraz dodać rok: Termin porodu = data zapłodnienia – 7 dni – 3 miesiące + 1 rok Kobiety, które prowadzą samoobserwację, poprzez codzienny pomiar temperatury podstawowej ciała, nie tylko mogą wychwycić dzień owulacji, ale również moment zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy.

Podstawową temperaturę ciała mierzy się rano przed wstaniem z łóżka w jamie ustnej, w odbycie lub w pochwie po co najmniej 6-cio godzinnym odpoczynku nocnym. Ponadto należy wykluczyć choroby przebiegające z podwyższeniem temperatury. W przypadku cyklu trwającego 28 dni skok temperatury, związany z działaniem progesteronu, następuje zwykle 13 – 14 dnia cyklu tj.

 • Około jednego dnia po owulacji.
 • W przypadku, kiedy dojdzie do zapłodnienia i rozwija się ciąża, podwyższona temperatura ciała utrzymuje się przez co najmniej 18 dni, a 21.
 • Dnia można już śmiało mówić o ciąży.
 • Do wyliczenia terminu porodu przyjmuje się zatem dzień skoku temperatury ciała.
 • Olejnym, chociaż mniej dokładnym sposobem oznaczenia terminu porodu jest określenie czasu odczuwania pierwszych ruchów płodu przez matkę.

Przyjmuję się, że statystycznie: pierwiastki, czyli kobiety, które spodziewają się pierwszego dziecka, odczuwają pierwsze ruchy maluszka pod koniec 20. tygodnia, wieloródki – pod koniec 18. tygodnia, jednak dość często już pod koniec 16. czy 17. tygodnia ciąży.

Pierwiastki często nie potrafią jednoznacznie podać daty pierwszych ruchów, ponieważ nie wiedzą czego się spodziewać i po prostu to przegapiają, co oczywiście nie jest niczym złym, a raczej zrozumiałym. Ponadto wiele kobiet często traktuje za ruchy płodu np. ruchy jelit. Wysokość dna macicy zmieniająca się w poszczególnych tygodniach ciąży również może posłużyć do orientacyjnego określenia terminu porodu.

Nie jest jednak zbyt wiarygodnym sposobem, ponieważ jak już wspomniałam, każde dziecko rośnie w swoim tempie, poza tym każda kobieta ma inną budowę ciała, inaczej przybiera na wadze, a także ilość płynu owodniowego może się znacznie różnić u poszczególnych ciężarnych.

 1. A oto jak kształtuje się w przybliżenie wysokość dna macicy w poszczególnych tygodniach ciąży: koniec 16.
 2. Tygodnia – jeden – dwa palce ponad spojeniem łonowym, koniec 20.
 3. Tygodnia – dwa – trzy palce poniżej pępka, koniec 24.
 4. Tygodnia – na wysokości pępka, koniec 28.
 5. Tygodnia – dwa – trzy palce powyżej pępka, koniec 32.

tygodnia – w połowie odległości pomiędzy pępkiem a wyrostkiem mieczkowatym (dolna część mostka), koniec 36. tygodnia – przylega do łuków żebrowych, koniec 40. tygodnia – jeden-dwa palce poniżej łuków żebrowych. W pierwszych dniach 37. tygodnia ciąży dno macicy obniża się do wysokości z końca 36.

Tygodnia ciąży. Tak więc licząc od momentu, kiedy dno macicy zaczyna opadać, do porodu pozostaje ok.2 – 4 tygodnie, przy czym u pierwiastek częściej cztery, a u wieloródek 3 tygodnie. Zapewne każda z nas chciałaby znać dokładną datę porodu swojego dziecka. Jednak nie jest to do końca możliwe. Po pierwsze tylko niewielki procent dzieci rodzi się w wyznaczonych przez lekarzy czy położne terminach w związku z małą wartością predykcyjną większości z powyższych metod, a po drugie – okres przebywania płodu w brzuchu mamy nie zależy od kalendarza, tylko od indywidualnych predyspozycji genetycznych dziecka oraz od stanu zdrowia jego mamy.

To dlatego niektóre dzieci rodzą się po 38 tygodniach ciąży, a inne nawet po 42. Dlaczego więc wszyscy tak bardzo zwracają uwagę na tą rubrykę w karcie ciąży? Przede wszystkim dla dobra dziecka, ponieważ określenie przynajmniej zbliżonego terminu porodu, to informacja niezbędna do obliczenia okresu wydolności łożyska.

Po przekroczonym terminie porodu może przestać prawidłowo funkcjonować, co stanowi zagrożenie dla dziecka. Dlatego wówczas kobiety są poddawane częstym badaniom KTG, a nawet kierowane do szpitala na obserwację. A na koniec ciekawostka 🙂 W naszym kraju najwięcej porodów przypada na lipiec, sierpień oraz wrzesień.

Najmniej dzieci rodzi się późną jesienią i zimą. Dzieje się tak, ponieważ wiele kobiet woli rodzić latem, gdy warunki pogodowe sprzyjają pierwszym spacerom, więc często planują czas ewentualnego poczęcia. A częściowo wynika to z tego, że zimą szybciej zapada zmrok i jest mróz, więc wcześniej i chętniej lądujemy z partnerem w ciepłym łóżku 😉 A kiedy Ty spodziewasz się Swojego Maluszka?? 2017-05-04 : Co warto wiedzieć o terminie porodu?

Kiedy urodzę dziecko kalkulator?

Kalkulator daty porodu KtRy Tydzień CiążY KtRy Tydzień CiążY Chcesz dowiedzieć się, jak tydzień po tygodniu rozwija się Maluszek i co zmienia się w Twoim ciele? Z myślą o Tobie stworzyliśmy artykuły, które pomogą Ci właściwie zadbać o siebie i Dziecko w tym wyjątkowym czasie. Sprawdź, jak rośnie Maleństwo w Twoim brzuchu, zaplanuj wszystkie zalecane badania i znajdź odpowiedzi na pytania, które mogą pojawiać się w kolejnych miesiącach ciąży.

Pobierz jadłospisy dla kobiet w ciąży Posłuchaj relaksującej muzyki Otrzymuj poradnikowe newslettery Z myślą o Tobie przygotowaliśmy e-book z wyprawką do szpitala i poradnik o karmieniu naturalnym, a także mnóstwo cennych wskazówek dla świeżo upieczonych Rodziców, które przydadzą się na początku macierzyńskiej drogi.

Wyprawka do szpitala dla Mamy i Dziecka Skompletuj całą wyprawkę. Skorzystaj z wygodnej listy do wydrukowania i zaznacz, czego jeszcze Ci brakuje. Poradnik dla Mam karmiących piersią Rozpocznij przygotowania do karmienia piersią. Odkryj skarby w mleku Mamy i moc oligosacharydów, czyli HMO! Poradnik dla świeżo upieczonych Rodziców Podpowiadamy, jak opiekować się noworodkiem i go pielęgnować w pierwszych tygodniach po porodzie.

Skorzystaj z ginekologicznego kalkulatora ciąży. To prosty, szybki i bardzo intuicyjny sposób, by poznać przybliżoną datę, kiedy Twój Maluszek może pojawić się na świecie. Ważne jednak, że to tylko orientacyjne wyliczenia, a każda ciąża przebiega inaczej i nie da się ze 100% pewnością ustalić, kiedy Twoje Dziecko się urodzi.

Niżej znajdziesz opis, który pozwoli Ci wyliczyć przybliżony termin narodzin szkraba. Zamiast robić to z pomocą zwykłego kalendarza i notesu, wystarczy, że wpiszesz odpowiednią datę do naszego kalkulatora ciąży i terminu porodu, a już po chwili otrzymasz wynik! Termin porodu wylicza się zwykle wykorzystując datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki Według tej metody (nazywanej metodą Naegelego) ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni.

Aby określić, kiedy Maluszek przyjdzie na świat, należy do dnia rozpoczęcia ostatniej miesiączki dodać rok i 7 dni, a następnie od otrzymanej daty odjąć 3 miesiące. Ten sposób sprawdza się u kobiet, które do tej pory miały regularne cykle miesiączkowe (trwające 28 dni). W tym przypadku zakłada się, że owulacja miała miejsce 14.

dnia cyklu. Jeśli miesiączka nie pojawia się w planowanym terminie, oznacza to, że ciąża trwa już 4 tygodnie. Odkryj nasze strefy tematyczne Zobacz, jak jeszcze możemy Cię wspierać! Strefa Eksperta Skonsultuj ze specjalistą kwestie związane z karmieniem, pielęgnacją i opieką nad Maluszkiem.

 • Strefa Mamy Droga Mamo, odkryj nasze porady dotyczące tego, jak dbać o swoje zdrowie, samopoczucie i kondycję.
 • Strefa Taty Rola Taty w życiu Maluszka jest nieoceniona.
 • Skorzystaj z naszych wskazówek i odkryj radość z tacierzyństwa Skąd wiedzieć, w którym tygodniu ciąży jestem? Najprostszym sposobem na to, aby na własną rękę dowiedzieć się, który to tydzień, jest skorzystanie z kalkulatora ciąży – takiego, jaki znajdziesz u góry strony.

Wystarczy wpisać datę ostatniej miesiączki, a program poda Ci nie tylko informację o tygodniu ciąży, lecz także orientacyjny termin rozwiązania. Najdokładniejszą metodą będzie jednak wizyta u ginekologa i wykonanie USG. Podczas niego lekarz zmierzy pęcherzyk żółciowy i na tej podstawie określi wiek płodu, a więc także to, w którym tygodniu ciąży jesteś.

Takie badanie wykonuje się między 11. a 14. tygodniem ciąży. Jak wyliczyć termin porodu od dnia zapłodnienia? Jeśli wiesz, kiedy doszło do zapłodnienia, samodzielnie możesz wyliczyć przewidywaną datę porodu. Przyjmuje się, że ciąża biologiczna trwa 266 dni i to właśnie tyle musisz dodać do daty stosunku.

Oczywiście to tylko szacunki, bo każda ciąża jest inna, a jeśli w danym okresie współżyłaś więcej niż raz, nie możesz być pewna, podczas którego ze stosunków doszło do zapłodnienia. Jak obliczyć tydzień ciąży, znając datę poczęcia? Obliczanie tygodnia ciąży według daty poczęcia nie jest bardzo popularne.

Można to jednak zrobić samodzielnie – wystarczy policzyć, ile dni upłynęło od tamtego czasu, a następnie podzielić otrzymaną liczbę przez siedem. Jak obliczyć termin porodu wg OM, czyli ostatniej miesiączki? Najpopularniejszą metodą wyliczania daty narodzin dziecka jest skorzystanie z kalendarza porodu opracowanego przez niemieckiego ginekologa Franza Naegelego.

W tym przypadku pod uwagę bierze się OM, czyli pierwszy dzień ostatniej miesiączki przed zapłodnieniem. Algorytm zakłada, że ciąża trwa 280 dni (40 tygodni) od rozpoczęcia ostatniej menstruacji, a do zapłodnienia dochodzi w 14. dniu cyklu. Aby obliczyć termin porodu wg OM, możesz przeprowadzić działanie według wzoru: data rozpoczęcia ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok = zbliżony termin porodu Możesz też skorzystać z kalkulatora porodu online, który wykona to działanie za Ciebie.

Znajdziesz go u góry tej strony. Kiedy zajść w ciążę, żeby urodzić w maju? Aby urodzić dziecko w maju, w ciążę trzeba zajść w sierpniu. Kiedy zajść w ciążę, żeby urodzić w lipcu? Aby urodzić dziecko w lipcu, w ciążę trzeba zajść w październiku. Skorzystaj z materiałów i narzędzi dla Rodziców Przeczytaj, jak rozwija się Maluszek w danym tygodniu ciąży, wybierz dla niego imię i posłuchaj uspokajających kołysanek.

Kalendarz ciąży Sprawdź, jak rozwija się Maluszek w Twoim brzuchu i co Cię czeka w kolejnych etapach ciąży. Imiennik Poznaj znaczenie imion dla dziewczynek i chłopców, a potem wybierz najpiękniejsze dla Twojego Maluszka. Kołysanki dla kobiet w ciąży Odpręż się przed porodem przy dźwiękach kołysanek skomponowanych specjalnie dla kobiet w ciąży.

 • Najczęściej czytane artykuły Sprawdź, które treści są najchętniej przeglądane przez innych Rodziców.
 • Znajdź wśród nich materiały, które zainteresują także Ciebie! Twardy brzuch w ciąży Martwi Cię twardnienie brzucha w ciąży? Niepotrzebnie! To zupełnie naturalny objaw rozwijającej się zaawansowanej ciąży.
See also:  Pracownik KtRy Uległ Wypadkowi Przy Pracy Ma Prawo Do?

Opuchnięte nogi w ciąży – 10 porad, aby poczuć ulgę! Martwią Cię opuchnięte nogi w trakcie ciąży? Podpowiadamy, jak przynieść ulgę opuchniętym nogom. Domowe sposoby na mdłości w ciąży Poznaj skuteczne sposoby na mdłości w ciąży, bezpieczne także dla Twojego Dziecka.5.

 • Tydzień ciąży 5.
 • Tydzień to moment, w którym większość kobiet jest już pewna swojej ciąży.
 • Sprawdź, co się dzieje z Tobą i jak na tym etapie rozwija się Twój Maluszek.6.
 • Tydzień ciąży 6.
 • Tydzień ciąży – dowiedz się na co warto zwrócić uwagę i kiedy wykonać pierwsze badanie USG? 12.
 • Tydzień ciąży To już 12 tydzień ciąży, czyli 3.

miesiąc i prawie koniec 1 trymestru ciąży. Dowiedz się, jak rozwija się Twój Maluszek, a także jak zmienia się Twoje ciało. Szukasz miejsca pełnego wartościowych porad i wsparcia? Odwiedź naszą stronę na Facebooku, gdzie znajdziesz merytoryczną wiedzę, dawkę pozytywnej motywacji, a także informacje o promocjach, konkursach, testowaniach naszych produktów i wiele więcej! : Kalkulator daty porodu

Ile średnio trwa pierwszy poród?

Długość porodu w świetle współczesnych dowodów naukowych Niniejszy artykuł adresowany jest do osób świadczących opiekę w okresie okołoporodowym oraz do wszystkich zaangażowanych w organizację opieki okołoporodowej. Z jego lektury mogą skorzystać także kobiety w ciąży i ich rodziny podczas przygotowań do porodu.

Współczesne dowody naukowe” to pojęcie, które odnosi się do publikacji naukowych różnego typu, które ukazały się po roku 2000. Ta granica została przyjęta z dwóch powodów. Starsze publikacje mogą różnić się metodologicznie od współczesnych badań i mogą nie spełniać coraz bardziej rygorystycznych kryteriów rzetelności oraz opierają się na danych pozyskanych w czasach, kiedy opieka położnicza znacząco różniła się od tej, jaką praktykuje się w XXI w.

Pionierskie w swoim czasie publikacje dra Friedmana w kwestii długości porodu są dziś nieaktualne dlatego, że kobiety, których porody obserwował, były w większości pod wpływem silnych leków, których dziś się nie stosuje, a w drugiej fazie porodu rutynowo używano kleszczy położniczych (Dekker and Bertone, 2017 ).

 1. Czasem warto sięgnąć po starsze publikacje, a czasem jest to nieuniknione, ponieważ, zwłaszcza w niektórych obszarach, publikacji jest bardzo mało i od dziesięcioleci nie ukazały się nowe.
 2. Podczas poszukiwań źródeł odpowiednich dla własnej praktyki w opiece okołoporodowej należy także zwrócić uwagę na: jaką grupę stanowiły kobiety biorące udział w badaniu? Jak określono przebieg ciąży? Czy były to ciąże fizjologiczne czy z określonymi komplikacjami lub wariantami przebiegu? Gdzie odbywał się poród i jakie były interwencje w jego przebieg? Czy kobiety rodzące biorące udział w badaniu są podobną grupą do tej, którą obejmuję opieką? Czy porody odbywały się w domu czy w szpitalu? Odpowiedź na te pytania pomoże określić, na ile przydatne są dla nas wnioski z tego konkretnego badania.

W trakcie analizy danych na temat długości trwania porodu należy pamiętać, że poród jest procesem ciągłym, a jego podział na konkretne fazy (którym przypisuje się określone ramy czasowe) odzwierciedla przede wszystkim kulturę i współczesny system opieki położniczej i niekoniecznie zawsze adekwatnie samą naturę tego procesu czy doświadczenia z perspektywy rodzącej kobiety, jej dziecka i rodziny.

 • Ile współcześnie trwa poród? Punktem wyjścia do zebrania współczesnych danych dotyczących postępu porodu była rosnąca liczba cięć cesarskich w Stanach Zjednoczonych (ACOG, 2019),
 • Największą grupę porodów badanych pod kątem długości i przebiegu przyniosła publikacja „Contemporary Patterns of Spontaneous Labor With Normal Neonatal Outcomes” z 2010 r.

(Zhang et al., 2010), Zespołowi badaczy udało się dzięki danym zebranym w USA przeanalizować retrospektywnie ponad 62 tys. porodów z 19 szpitali w całym kraju. W analizie uwzględniono porody rozpoczynające się spontanicznie, w terminie, z położenia podłużnego główkowego i zakończone narodzinami zdrowych noworodków drogą pochwową.

 1. Wśród najważniejszych ustaleń badania zawarto stwierdzenie, że pomiędzy 4 a 5 centymetrami rozwarcia szyjki macicy poród może trwać ponad 6 godzin oraz 3 godziny między 5 a 6 cm,
 2. W badanej populacji porody postępowały podobnie u pierworódek i wieloródek do 6 cm rozwarcia, po tym etapie u wieloródek obserwowano większe przyspieszenie rozwierania się szyjki macicy, jednak było ono obecne w obu grupach.

Stąd autorzy wnioskują, aby współcześnie uznać właśnie 6 cm rozwarcia szyjki macicy za granicę aktywnej fazy porodu, przed osiągnięciem tego etapu porodu nie powinno się stwierdzać braku postępu porodu. Taki wniosek znajduje się również w polskich rekomendacjach wydanych przez PTGiP dotyczących cięcia cesarskiego (Wielgoś et al., 2018),

 1. W badanych podgrupach u pierworódek druga faza porodu trwała maksymalnie odpowiednio 3,6 h ze znieczuleniem i 2,8 h bez znieczulenia – to progi czasowe po przekroczeniu których urodziło się 95% dzieci.
 2. We wnioskach podkreślono, że postęp porodu między 4 a 6 cm rozwarcia może być wolniejszy niż dotąd uważano i należy brać to pod uwagę zanim zostanie zaproponowane cięcie cesarskie, co może zredukować liczbę cięć cesarskich w USA.

W odpowiedzi na tę publikację już 10 lat temu ACOG wydało stanowisko w sprawie konieczności rewizji kryteriów diagnozowania „braku postępu porodu” i zostało ono potwierdzone w 2019 r. (ACOG, 2019; Dekker and Bertone, 2017), Warto zauważyć, że w publikacji Zhang at al.

 • Również wykreślono krzywą, jednak w rozdziale z dyskusją zawarto istotny komentarz, że dla dużej grupy kobiet pomiary naniesione na wykres wcale nie prezentowały spójnego wzoru, a mimo to także u tych kobiet poród postępował i kończył się drogą pochwową.
 • Ta obserwacja stanowi kolejny argument za odrzuceniem uproszczonego postrzegania porodu jako zjawiska o wyłącznie liniowym charakterze.

Publikacja Zhang et al, choć niezwykle ważna, nie daje nam jednak pełnego obrazu, ponieważ nie odpowiada na pytanie „ile trwa naturalny poród?”. Wśród kobiet rodzących, których dokumentacja została przeanalizowana, niemal połowie z nich podano syntetyczną oksytocynę w kroplówce, a 80% korzystało ze znieczulenia zewnątrzoponowego.

Zebrane dane odzwierciedlają więc raczej długość porodu w amerykańskim szpitalu początku XXI w. niż ukazują fizjologiczną normę. Już w latach 90-tych XX w. prof. Leah Albers przeprowadziła badanie (Albers, 1999), w którym przeanalizowała dane dotyczące porodów 2511 kobiet w ciążach niskiego ryzyka, które rodziły w terminie i bez interwencji (bez kroplówki z syntetyczną oksytocyną czy znieczulenia zewnątrzoponowego).

Na podstawie zebranych danych stwierdziła, że średnia długość aktywnej fazy porodu (w tym badaniu mierzona od 4 cm rozwarcia szyjki macicy) to 7,7 h u pierworódek i 5,6 h u wieloródek, a długość drugiej fazy to średnio odpowiednio 54 i 18 min, Przypomnijmy, że wg danych zebranych przez dra Friedmana w ciągu 2,6 h połowa pierworódek przechodziła od 4 do 10 cm rozwarcia (Neal et al., 2010),

Albers podsumowuje więc, że długość aktywnej fazy porodu może być dłuższa niż oczekiwana przez personel. Albers nie zaobserwowała, aby dłuższy czas porodu wiązał się z gorszym stanem zdrowia matek i dzieci. Również Hildingsson et al. zbadały długość porodów bez interwencji medycznych. Były to planowe porody domowe odbywające się w latach 2008 – 2013 w czterech krajach skandynawskich (Hildingsson et al., 2015),

Udało im się zebrać dane dotyczące 1612 porodów. Z tego badania wynika, że poród od pierwszych skurczy macicy do urodzenia dziecka u pierworódek trwa średnio 14 h a u wieloródek 7,25 h, Jak zauważają autorki długość porodu u wieloródek rodzących w domu jest podobna do tej obserwowanej w porodach szpitalnych, natomiast odnotowywana długość porodu u pierworódek jest widocznie dłuższa niż w porodach szpitalnych.

 • Według autorek może to być związane z mniejszą liczbą interwencji w porodzie, charakterystyczną dla porodu w domu.
 • Warto także wspomnieć o przeglądzie badań opublikowanym także w 2010 r, którego autorzy zadali konkretne pytanie, jednocześnie będące tytułem publikacji: Jakie jest najwolniejsze, lecz normalne tempo rozwierania się szyjki macicy u pierworódek, których poród rozpoczął się spontanicznie? ( Neal et al., 2010 ).

Zespół badawczy dokonał przeglądu literatury z lat 1950 – 2008 i określił, że najwolniejsze normalne tempo rozwierania się szyjki macicy to 0,5 cm/h, co oznacza, że u 80-90% kobiet rozwarcie będzie postępować w tym tempie lub szybciej. Autorzy zastrzegli, że tempo jest uśrednione dla całego przebiegu pierwszej fazy porodu, w fazie utajonej może być wolniejsze, a w fazie aktywnej szybsze.

Pełen tekst tej publikacji jest dostępny online i dostarcza wielu informacji na temat metod badawczych stosowanych przez dra Friedmana czy twórców i propagatorów modelu AML (aktywnego zarządzania porodem), z wieloma krytycznymi uwagami. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej również zawiera tę granicę tempa postępu porodu jako istotną dla proponowanej opieki.

W standardzie czytamy: „Brak postępu porodu stwierdza się, gdy rozwieranie szyjki macicy następuje wolniej niż pół cm na godzinę, oceniane w odstępach czterogodzinnych. W sytuacji rozpoznania braku postępu porodu w I okresie do opieki włącza się lekarz położnik” (Ministerstwo Zdrowia, 2018, p.14),

 1. Warto podkreślić, że rozporządzenie nie podaje, że czas jest wskazaniem do podjęcia konkretnych interwencji, ale do objęcia rodzącej dodatkową opieką specjalisty.
 2. Niezwykle wartościową publikacją jest książka Nadine Pilley Edwards pt.: „Birthing Your Baby: the Second Stage of Labor”.
 3. Tak jak wskazuje tytuł poświęcona jest ona drugiej fazie porodu.

Edwards w kolejnych rozdziałach przybliża historię zmian w opiece okołoporodowej, wskazuje na współczesne, nie zawsze korzystne i oparte na dowodach naukowych praktyki położnicze, a także dokonuje przeglądu wytycznych i publikacji naukowych związanych konkretnie z tą fazą porodu i z różnymi jej aspektami.

 • Wyznaczenie konkretnych ram czasowych na podstawie badań naukowych jest według Edwards i cytowanych przez nią autorów trudne, a nawet ze względu na zróżnicowane pod względem liczby interwencji grupy badanych, niemożliwe.
 • Autorka cytuje publikacje, które pokazały, że rozluźnienie sztywnych granic czasowych pozwala większej liczbie kobiet urodzić drogami natury,

W części badań wzrost komplikacji u matek i dzieci był obserwowany po przekroczeniu 3 godzin drugiej fazy porodu. Dodatkowo, jak już zaobserwowali także inni badacze, w przypadku wyników badań, gdzie przy dłuższej drugiej fazie porodu zastosowano interwencje takie jak cięcie cesarskie lub użycie instrumentów położniczych, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy gorszy stan zdrowia matek i dzieci był wynikiem przedłużającego się porodu czy podjętych interwencji.

Podobny wniosek wysuwają Goer i Romano kiedy zwracają uwagę na negatywne skutki powszechnych i potencjalnie szkodliwych praktyk prowadzenia porodu w drugiej jego fazie, takich jak parcie kierowane i w pozycji leżącej, te praktyki mogą w istocie powodować komplikacje przypisywane w publikacjach samej długości porodu (Goer and Romano, 2013, p.304),

Badania nad parciem kierowanym i spontanicznym pokazały, że dłuższy niż oczekiwany czas trwania drugiej fazy porodu wiązał się z pogorszeniem wyników zdrowotnych w przypadku stosowania parcia kierowanego, a nie w przypadkach kiedy kobiety kierowały się własną potrzebą parcia, chociaż parcie spontaniczne generalnie wiązało się z dłuższą drugą fazą porodu (Goer and Romano, 2013, p.319),

 1. Przypomnijmy, że w polskim Standardzie Organizacyjnym Opieki Okołoporodowej znajduje się zapis wskazujący, że druga faza porodu nie powinna być dłuższa niż dwie godziny, a u rodzących ze znieczuleniem zewnątrzoponowym nie powinna przekroczyć trzech godzin.
 2. Standard wskazuje na możliwość kontynuowania porodu, jednak zaleca się ocenę sytuacji przez lekarza położnika; kładzie także nacisk na przyjmowanie przez rodzącą najwygodniejszej pozycji, także wertykalnej, oraz kierowanie się jej własną potrzebą parcia (Ministerstwo Zdrowia, 2018, p.15),

Edwards wskazuje, że coraz więcej organizacji, w tym WHO, FIGO i ACOG, przychyla się do traktowania granic czasowych drugiej fazy porodu z większą elastycznością, co może zmniejszać liczbę interwencji – część z tych organizacji postuluje także ograniczenie interwencji podejmowanych tylko ze względu na upływ czasu, a zamiast tego branie pod uwagę przede wszystkim sytuacji klinicznej w konkretnym przypadku (Edwards, 2019, pp.58–60),

 • Olejną po urodzeniu dziecka fazą porodu jest okres do momentu urodzenia łożyska.
 • Według dostępnych wyników badań większość kobiet urodzi łożysko w przeciągu 60 min od urodzenia dziecka (Dekker, 2020),
 • Ta granica czasowa została także uwzględniona w polskim Standardzie Organizacyjnym Opieki Okołoporodowej (Ministerstwo Zdrowia, 2018, p.15),

Zgromadzone dane sugerują, że z zastosowaniem praktyk aktywnego prowadzenia trzeciej fazy porodu (tj. szybkiego zaciśnięcia pępowiny, podania środka obkurczającego macicę, zastosowania masażu macicy) poród łożyska może nastąpić szybciej, czyli w większości przypadków do 30 min, jednak przynajmniej część z tych praktyk może być szkodliwa w świetle współczesnej wiedzy, a zwłaszcza nieoptymalne zaciśnięcie pępowiny (Begley et al., 2019),

 • Część badaczy sugeruje także, że dostępne badania naukowe dotyczące długości trwania trzeciej fazy porodu nie są wystarczające, żeby z całą pewnością określić jej normalną długość.
 • Moment proponowania interwencji przyspieszających tę fazę porodu jest zależny przede wszystkim od praktyki konkretnej osoby sprawującej opiekę i od miejsca w którym odbywa się poród, oczekiwanie na łożysko, zwłaszcza w warunkach pozaszpitalnych może trwać dłużej niż godzinę (Reed et al., 2019),

Wśród źródeł dla położnych dotyczących trzeciej fazy porodu warto wspomnieć na przykład rekomendacje kanadyjskich położnych z Ontario dotyczące krwotoku poporodowego, które zawierają między innymi zestawienie wytycznych najważniejszych światowych organizacji w kontekście wybranego modelu opieki (fizjologiczny, aktywnego prowadzenia itd.), a także kładą nacisk na identyfikację czynników ryzyka krwotoku, a nie konkretne ramy czasowe tego okresu porodu (AOM, 2016),

 1. Integralną częścią porodu jest okres pierwszego kontaktu matki z dzieckiem, w tym czasie określanym jako „złota godzina” (ang.
 2. Golden hour ) występują naturalnie zachowania nastawione na budowanie więzi między matką a dzieckiem; dziecko jest także w stanie po raz pierwszy przystawić się do piersi i zainicjować karmienie piersią, ma to miejsce zazwyczaj w ciągu pierwszej godziny lub dwóch po urodzeniu (Mohrbacher and Kendall-Tackett, 2011, pp.29–34),

Dlatego też polski Standard Organizacyjny Opieki Okołoporodowej zawiera zapis określający, że należy „umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką skóra do skóry, trwający dwie godziny po porodzie”, a przerwanie tego kontaktu lub odłożenie go w czasie powinno mieć miejsce tylko w uzasadnionych medycznie przypadkach (Ministerstwo Zdrowia, 2018, pp.16–17),

Kiedy przestaje rosnąć brzuch w ciąży?

Brzuch w 37 tygodniu ciąży – zmiany w Twoim ciele 37 tydzień ciąży to również czas, kiedy macica powoli się obniża, a nasz brzuch przestaje rosnąć. Niestety, ze względu na jego wielkość przyszłe mamy mogą mieć problem z wysypianiem się, dlatego najbardziej polecaną pozycją do spania będzie ułożenie się na boku.

Jak dlugo przed porodem opada brzuch?

Jednym z niezwykle charakterystycznych, pierwszych zwiastunów porodu jest obniżenie się brzucha u kobiety ciężarnej. Zwykle dochodzi do tego na około 3 tygodnie przed rozwiązaniem lub nieco później.

Kiedy iść do ginekologa po pozytywnym teście ciążowym?

Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa. Kiedy się zgłosić? – Centrum Medyczne Żelazna Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Kiedy udać się do lekarza, żeby potwierdzić tę wiadomość? I jak będzie wyglądała pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa? Dwie kreski na teście.

Co dalej? Chociaż pęcherzyk ciążowy w macicy możemy uwidocznić już w 4 tygodniu ciąży, to jego prawidłowe zagnieżdżenie się w macicy zaobserwujemy dopiero ok.6 tygodnia, a ok.7-8 tygodnia będziemy mogli zarejestrować czynność serca zarodka. Jeśli więc test ciążowy z moczu wykonany w dniu spodziewanej miesiączki lub po nim jest pozytywny, najlepiej z umawianiem się na wizytę do ginekologa poczekać jeszcze ok.2 tygodnie.

Tak, aby wizyta wypadła między 6 – 8 tygodniem ciąży. Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa. Jak wygląda? Podczas pierwszej wizyty w ciąży przygotuj się na kilka badań i sporo pytań. Aby potwierdzić ciążę, lekarz przede wszystkim wykona przezpochwowe badanie ultrasonograficzne (USG-TV).

See also:  Jak Pozby Się Pryszcza KtóRy Jeszcze Nie Wyszedł?

Badanie nie należy do przyjemnych, ale jest bezbolesne, bezpieczne dla zarodka, a przede wszystkim pozwala na precyzyjne określenie wieku ciąży, tego czy jest ona pojedyncza czy mnoga, a także, czy rozwija się prawidłowo. Następnie zostaniesz zaproszona na fotel ginekologiczny, gdzie lekarz zbada cię we wzierniku oraz pobierze cytologię z szyjki macicy.

Po badaniach pora na pytania. Ginekolog zbierze wywiad lekarski i położniczy. Zostaniesz zapytana o choroby przewlekłe, schorzenia ginekologiczne, poprzednie ciąże, poronienia, porody, o to jakie leki przyjmujesz na stałe. Lekarz może również zapytać cię, czy u twojej mamy były jakieś komplikacji podczas ciąży i ile wynosiła twoja masa urodzeniowa.

Położna dokona pomiaru ciśnienia krwi i masy ciała oraz wyliczy BMI. Zostanie założona także karta ciąży, w której będą wpisywane wyniki badań i najważniejsze informacje zdrowotne dotyczące ciebie i twojej ciąży. Uwaga! Kartę ciąży noś zawsze przy sobie! W przypadku nagłej hospitalizacji, będzie to dla medyków główne źródło informacji o tobie.

Badania i zalecenia Na koniec otrzymasz od ginekologa skierowania na niezbędne badania, listę zaleceń i wskazówki dotyczące dalszego postępowania. Wśród zleconych badań znajdzie się m.in.:

Oznaczenie grupy krwi i czynnika RH. To bardzo ważne, bo znajomość grupy krwi i czynnika RH przyspiesza transfuzję w czasie hospitalizacji, kiedy ciężarna będzie wymagała szybkiego podania krwi, a także pozwala ustalić, czy może dojść do konfliktu serologicznego. Morfologia krwi – badanie ma na celu wykluczenie niedokrwistości, która zdarza się często w ciąży. Ogólne badanie moczu – w czasie ciąży badania moczu wykonuje się co miesiąc. Stężenie glukozy na czczo – badanie wykonuje się w celu wykrycia cukrzycy u ciężarnej, a jeśli jesteś w grupie ryzyka test OGTT. Badanie diagnostyczne pod kątem chorób zakaźnych: HIV, HCV, HBS, TSH, aby zbadać funkcje tarczycy. Badanie pod kątem toksoplazmozy (IgG, IgM), cytomegalii (IgG, IgM) kiły (WR) i różyczki.

Lekarz zaleci również najważniejsze badanie w całej ciąży czyli USG I trymestru z testem PAPPA, konsultację stomatologiczną, wyda zalecenia dietetyczne, zleci suplementację, a w razie konieczności wypiszę receptę na niezbędne leki. Ponadto wyda również skierowanie na USG piersi, oraz wykona test BECKA, który służy do przesiewowego rozpoznawania objawów depresji.

A jeśli będzie taka potrzeba, zaleci wizytę u psychiatry lub psychoterapeuty. Pamiętaj! Jeśli cierpisz na przewlekłą chorobę, przebyłaś więcej niż jedno poronienie lub poprzednie ciąże były powikłane, powinnaś odwiedzić lekarza przed 6. tygodniem ciąży! Autor: Lek. Jagoda Baka, absolwentka II Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Anglojęzycznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, ginekolog – położnik, w trakcie specjalizacji.

W Centrum Medycznym „Żelazna” możecie spotkać ją w gabinecie ginekologicznym Przychodni św. Zofii, gdzie prowadzi ciąże i udziela wszelkiego wsparcia w zakresie ginekologii i położnictwa. : Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa. Kiedy się zgłosić? – Centrum Medyczne Żelazna

Ile kobieta w ciąży może pracować?

Czas pracy osoby ciężarnej – Osoba ciężarna nie może pracować dłużej niż 8 godzin dziennie, Przysługuje jej także prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru czasu pracy.

Czy w 5 tygodniu ciąży słychać bicie serca?

Kiedy usłyszeć można bicie swojego serca? – Chcąc móc usłyszeć bicie serduszka należy włączyć w trakcie badania USG funkcję doppler, służącą do mierzenia przepływu krwi w naczyniach oraz uzyskanie efektu dźwiękowego uderzeń serca zarodka. Jednak trzeba tu zaznaczyć, że ze względów bezpieczeństwa, dla dobra maluszka nie wykorzystuje się jej w badaniu przed 11.

Kiedy zaczyna się 6 tydzień ciąży?

Pomiędzy 21. a 28. dniem od zapłodnienia, czyli w czasie 6. tygodnia ciąży, ma miejsce proces zamykania się cewy ośrodkowego układu nerwowego, która następnie przekształci się w mózg i kręgosłup dziecka.

Kiedy ciąża jest pewna?

5. tydzień ciąży KtRy Tydzień CiążY 5. tydzień to moment, w którym większość kobiet jest już pewna swojej ciąży. Pierwszym sygnałem jest brak spodziewanej miesiączki. Równolegle pojawiają się też inne objawy: piersi są coraz bardziej tkliwe, narastają nudności, wizyty w toalecie stają się częstsze.

To początek 2 miesiąca ciąży i wielkich zmian w Twoim życiu – sprawdź, co się dzieje z Tobą i jak na tym etapie rozwija się ciąża.7min. czytania Sier 17, 2023 Piąty tydzień ciąży to najlepsza pora, by po raz pierwszy sięgnąć po test ciążowy lub wykonać go ponownie, jeśli w był negatywny. Stężenie hormonu beta-HCG jest teraz wyższe i w terminie miesiączki będzie już ono wykrywalne dla domowego testu.

Jeśli zatem wyczekiwałaś pojawienia się na teście drugiej kreski, zmiany, które teraz zachodzą w Twoim ciele, staną się jednoznaczne i przyniosą wielką radość.

Kiedy jest 6 tydzień ciąży?

Tydzień 6. zaczyna się wtedy, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 5 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 3 pełne tygodnie. Kobieta będąca w 6. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 5 tygodni i kilka dni (od 1 do 6).

Kiedy jest 4 tydzień ciąży?

4. tydzień ciąży – kalendarz ciąży HiPP | Kalendarz ciąży KtRy Tydzień CiążY Po zapłodnieniu, aż do ukończenia 4. tygodnia, jesteś w pierwszym miesiącu ciąży. Jest to miesiąc, pod koniec którego spodziewasz się miesiączki. Brak krwawienia jest pierwszym wyraźny objawem ciąży i motywacją, by wykonać test ciążowy, Pozytywny wynik oznacza, że gdy dowiedziałaś się o ciąży, minął już pierwszy jej miesiąc. W 4. tygodniu ciąży, po zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej, niestety nie można jeszcze zobaczyć gołym okiem Twojej małej istotki. Dopiero się ona rozwija i pod mikroskopem wyglądałaby jak maleńka czarna kropka. Nawet podczas USG dopochwowego w 4.

 1. Tygodniu ciąży nie da się jeszcze dojrzeć zarysu maluszka, choć pod koniec tego okresu wprawne oko lekarza być może zauważy maleńki pęcherzyk ciążowy (GS),
 2. O zagnieżdżeniu się zarodka, które ma miejsce pomiędzy 3. a 4.
 3. Tygodniem ciąży, Twój organizm zaczyna uwalniać hormon HCG (ludzką gonadotropinę kosmówkową).

Jest on wytwarzany przez niektóre komórki wchodzące w skład przyszłego łożyska. Z tych komórek powstaje jama owodniowa, pęcherzyk żółtkowy i oczywiście dziecko. Pęcherzyk żółtkowy ma ważne zadanie wprowadzania substancji odżywczych do jamy owodniowej do czasu, gdy łożysko w całości przejmie funkcję odżywiania dziecka i będzie zaopatrywać je we wszystkie niezbędne składniki przez pępowinę.

endodermę – powłoka wewnętrzna, z której powstaną się: układ pokarmowy, oddechowy, wątroba i trzustka mezodermę – warstwa środkowa dająca początek skórze, kościom, chrząstkom, mięśniom, a także sercu i układowi sercowo-naczyniowemu oraz moczowo-płciowemu dziecka ektodermę – warstwa zewnętrzna, z której ukształtuje się układ nerwowy, oczy, uszy, naskórek, włosy i paznokcie.

Na tym wczesnym etapie ciąża jest jeszcze szczególnie wrażliwa (obowiązuje zasada: wszystko albo nic) i wciąż może dojść do samoistnego poronienia. Z tego powodu wiele kobiet ogłasza ciążę dopiero po 12. tygodniu, kiedy ryzyko poronienia znacząco spada, a rodzice znają już wynik Jeszcze przed uzyskaniem pozytywnego wyniku testu ciążowego z krwi lub z moczu, a wraz z nim pewności, że jesteś w ciąży, zapewne odczujesz zmiany w swoich emocjach.

 1. W 4. tygodniu ciąży może dopaść Cię prawdziwy emocjonalny rollercoaster.
 2. Jest to również oznaka ciąży, aczkolwiek niespecyficzna.
 3. Za Twój stan emocjonalny odpowiadają teraz hormony, które są produkowane przez Twój organizm w celu ochrony ciąży.
 4. Jednym z nich jest progesteron – hormon, którego poziom naturalnie wzrasta zawsze w drugiej fazie cyklu miesiączkowego, lecz w ciąży osiąga znacznie wyższe wartości.

Zmniejsza on podatność macicy na skurcze, a więc umożliwia szczęśliwe donoszenie ciąży. Jego produkcja jest początkowo stymulowana przez działanie innego ważnego dla ciąży hormonu – beta-HCG, a w późniejszym okresie rolę tę przejmuje łożysko, Wydzielanie hormonu HCG jest pierwszą poważną zmianą, jaką organizm ludzki wprowadza na początku ciąży.

 • To właśnie jego obecność wykrywają wszystkie testy ciążowe, zarówno te domowe z moczu, jak i bardziej wiarygodne – z krwi.
 • Jeśli planowałaś ciążę i od dawna wraz z partnerem staraliście się o dziecko, to pewnie z niecierpliwością czekasz na moment, kiedy będziesz mogła wykonać test, aby dowiedzieć się na pewno, czy jesteś w ciąży.

W 4. tygodniu ciąży poziom hormonu beta-HCG jest jednak zbyt niski, aby można było wiarygodnie potwierdzić ciążę. Pozytywnego wyniku testu z moczu można się jednak spodziewać już za tydzień, tj. w 5. tygodniu ciąży. W aptekach będziesz miała do wyboru różne rodzaje testów.

Superczuły test ciążowy można wykonać od 4 do 6 dni przed terminem spodziewanej miesiączki. Klasyczny test ciążowy najlepiej wykonać od 3 do 5 dni po spodziewanym wystąpieniu miesiączki.

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku możesz (ale nie musisz) wykonać dodatkowo badanie stężenia beta-HCG w krwioobiegu (tzw. test ciążowy z krwi), Czwarty tydzień ciąży przypada na czas przed terminem spodziewanej miesiączki, kiedy zapłodniona komórka jajowa dopiero co zagnieździła się w błonie śluzowej macicy.

W związku z tym odczuwane objawy będą jeszcze bardzo subtelne, a wiele kobiet weźmie je za oznaki nadchodzącej miesiączki (np. tkliwość i obrzmienie piersi, plamienie w 4. tygodniu ciąży), infekcji, osłabienia organizmu lub zatrucia pokarmowego. Brzuch w 4. tygodniu ciąży jest jeszcze zupełnie płaski, dlatego ani Ty ani nikt „z zewnątrz” nie zobaczy, że w Twojej macicy właśnie zaczął rozwijać się maleńki zarodek, który już za 9 miesięcy przyjdzie na świat jako donoszony noworodek.

Jeśli jednak uważnie wsłuchasz się w swoje ciało, być może zauważysz następujące objawy w 4. tygodniu ciąży: Nawet na tym wczesnym etapie ciąży Twoje piersi mogą być obrzmiałe i bolesne. Jest to początek fazy wzrostu, w której piersi powiększają się, a gruczoły sutkowe pęcznieją, przygotowując się do karmienia dziecka po urodzeniu.

Zwiększona ilość wydzieliny

Może wystąpić lekkie uczucie ciągnięcia w podbrzuszu lub rozproszony ból krzyża w 4. tygodniu ciąży, pojawiający się bez wyraźnej przyczyny. Być może zauważysz także zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy, co jest związane z zagęszczeniem śluzu. Czop śluzowy zamyka szyjkę macicy na czas ciąży i rozluźnia się ponownie dopiero na krótko przed porodem.

Czop jest swego rodzaju tarczą ochronną dla nienarodzonego dziecka – zapobiega przedostawaniu się patogenów i szkodliwych bakterii do macicy. Jeśli czasami czujesz się bardzo zmęczona i pozbawiona energii, prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że Twój metabolizm nieco zwalnia. Dzieje się to pod wpływem ciążowych hormonów, które teraz trafiają do Twojego krwioobiegu w dużej ilości (jeśli wykonasz badania na początku ciąży, z pewnością to zauważysz!).

Jest to zjawisko przejściowe i zniknie w ciągu następnych dwóch miesięcy. Póki co postaraj się spać i odpoczywać tyle, ile potrzebuje Twoje ciało.

Poranne mdłości, wymioty i nudności w 4. tygodniu ciąży

Zmieniający się poziom hormonów w Twoim organizmie może powodować również bardzo typową dla ciąży dolegliwość: mdłości. Zazwyczaj będziesz odczuwać je rano, po wstaniu z łóżka. Ma to miejsce dlatego, że w ciągu nocy uwalniana jest duża ilość HCG (hormonu ciążowego).

Krwawienie i plamienie w 4. tygodniu ciąży

Na początku 4. tygodnia możesz zauważyć delikatne i krótkotrwałe plamienie, które związane jest z zagnieżdżeniem się zarodka (tzw. plamienie implantacyjne). Jest to zupełnie normalna reakcja Twojego organizmu i nie powinna wzbudzić żadnych obaw. Jeśli jednak pojawi się u Ciebie obfite krwawienie i ból brzucha w 4. tygodniu ciąży, może to oznaczać wczesne poronienie lub po prostu miesiączkę.

Jeśli nie dostałaś miesiączki, a wynik testu ciążowego jest pozytywny, umów się na wizytę u ginekologa. Na pierwszej wizycie lekarz zleci Ci obowiązkowe badania w ciąży i poinstruuje, jak powinnaś dbać o siebie i swoje maleństwo w najbliższych miesiącach.

Sprawdź także:

Jeśli zauważyłaś zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy, używaj wkładek higienicznych, aby chronić swoją bieliznę. Postaraj się jednak nie nosić ich przez całą dobę, lecz tylko doraźnie – noszenie wkładek ogranicza dostęp powietrza do stref intymnych, co może przyczyniać się do rozwoju infekcji, na które jesteś szczególnie narażona przez całą ciążę. W razie wątpliwości co do objawów ciąży w 4. tygodniu skonsultuj się z lekarzem. Unikaj podnoszenia i przenoszenia jakichkolwiek ciężarów. Jeśli w pracy stale podnosisz ciężkie przedmioty, dla dobra ciąży rozważ szczerą rozmowę ze swoim przełożonym. Aby zapobiec zakażeniu, unikaj spożywania surowych ryb, surowego mięsa, jaj i produktów z niepasteryzowanego mleka.

Zapytaj ginekologa, kiedy możesz podjąć kroki w celu skorzystania z przepisów prawnych dotyczących kobiet w ciąży, zapisanych w Kodeksie Pracy. Ciężarnym zatrudnionym na umowie o pracę przysługuje szereg uprawnień, np. pełnopłatne zwolnienie od pracy na czas wykonania niezbędnych badań w ciąży, konieczność wyrażenia zgody na delegacje, zakaz prazy w nocy i brania nadgodzin oraz wykonywania prac uważanych za szkodliwe i uciążliwe.

Podczas wizyty u lekarza otrzymasz kartę ciąży, w której będą zawarte wszystkie ważne informacje medyczne. Od tej pory powinnaś mieć zawsze przy sobie. W ten sposób jeżeli dojdzie np. do wypadku, zasłabnięcia lub nagłego pogorszenia się Twojego stanu zdrowia, wszyscy opiekujący się Tobą medycy zostaną szybko i dokładnie poinformowani o najważniejszych kwestiach.

W zależności od tygodnia ciąży masz prawo do różnych środków ochronnych. Na przykład nie możesz już pracować z substancjami szkodliwymi, takimi jak niektóre chemikalia. Poza tym nie wolno Ci narażać się na promieniowanie ani wykonywać czynności, które wiążą się ze zwiększonym ryzykiem wypadku lub ręcznym przenoszeniem ciężkich przedmiotów.

 1. Miejsca, w których duże zakażenia różnymi drobnoustrojami (szpital, przedszkole), nie wchodzą w grę lub muszą być dokładnie sprawdzone.
 2. Jeśli miejsce pracy jest w taki czy inny sposób niebezpieczne dla Ciebie lub Twojego nienarodzonego dziecka, powinnaś jak najszybciej poinformować pracodawcę o swojej ciąży.

Pracodawca musi wówczas zapewnić Ci miejsce/stanowisko pracy, które nie stwarza żadnych zagrożeń.

Jak obliczyć 10 tydzień ciąży?

Który to miesiąc ciąży? – Jeżeli jesteś w ciąży, to na pewno nie rozstajesz się z kalendarzem. Nieustannie przeliczasz, w którym miesiącu ciąży jesteś, po czym zbierasz informacje o tym, jak na konkretnym etapie wygląda Twoje dziecko, jak się rozwija, jak rośnie i przybiera na wadze.

Czas trwania tego błogiego okresu różni się w zależności od tego, jaki dzień uznamy za pierwszy dzień ciąży. Może to być dzień zapłodnienia albo pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Przez wzgląd na to, że bardzo ciężko jest ustalić dokładny dzień zapłodnienia, większość lekarzy za pierwszy dzień ciąży uznaje pierwszy dzień ostatniej miesiączki (reguła Naegelego).10 tydzień ciąży to 3 miesiąc ciąży i 1 trymestr ciąży,

To także 8. tydzień życia Twojego dziecka. Na naszym blogu również:

Jak liczyc tygodnie i miesiace w ciąży?

Jak obliczyć datę porodu? – Gdy trzymasz w ręku pozytywny wynik testu ciążowego, zwykle jesteś już w 4. tygodniu ciąży. Pewnie zastanawiasz się, kiedy zobaczysz swojego maluszka? Datę porodu wylicza się za pomocą reguły Naegelego, Według niej przy cyklu trwającym 28 dni od daty ostatniej miesiączki musisz odjąć 3 miesiące i dodać rok i 7 dni.

Od którego tygodnia ciąży wizyty co 2 tygodnie?

Na początku, do 28-30. tygodnia, kobieta będzie pojawiała się w gabinecie średnio co miesiąc, a później częściej, do 36. tygodnia co dwa tygodnie, a do 40. nawet co tydzień.