KtRy Frez Do Czego?

Jakie frezy i do czego?

Diamentowe frezy do paznokci – To frezy wykonane z twardej stali nierdzewnej, występujące w różnych gradacjach. Ze stali wykonywane są frezy do ściągania hybrydy i żelu oraz frezy do skórek i zrogowaceń. Te o kształcie stożka lub łezki doskonale nadają się do odsuwania skórek od płytki paznokcia, z kolei zaokrąglone – do ich wygładzania.

Szersze frezy przeznaczone są do usuwania masy hybrydowej lub żelowej, a także do niwelowania zgrubień skórnych (głównie w zabiegach pedicure). Frezy ceramiczne do skórek mają tę zaletę, że nie nagrzewają się wskutek tarcia, a więc nie powodują dyskomfortu. Modele o mniejszej gradacji można stosować do usuwania lakieru lub żelu.

Ponadto frezy ceramiczne nie drgają w trakcie pracy tak, jak ma to miejsce przy stosowaniu frezów metalowych. Karbid, czyli węglik spiekany, to bardzo twardy materiał, dlatego frezy karbidowe doskonale nadają się do usuwania masy hybrydowej, żelowej czy akrylowej.

 • Arbidowe frezy o wyższych gradacjach sprawdzą się podczas usuwania skórek z płytki paznokcia.
 • Frezy te uważane są za najtrwalsze i najbardziej odporne na ścieranie.
 • Frezy wykonane z gumy przeznaczone są do polerowania powierzchni płytki paznokciowej.
 • Gładkie modele nadają jej blask, z kolei szorstkie matują, przygotowując paznokieć do nałożenia lakieru lub żelu.

Praca z frezarką nie jest skomplikowana, dlatego bez obaw możesz używać jej w domowym zaciszu. Pamiętaj jednak, że nieostrożne i nieodpowiednie stosowanie frezarki może wpłynąć negatywnie na kształt paznokci, a nawet wywołać niewielkie rany.

Pamiętaj o doborze frezu do danego zadania. Zasada jest prosta – frezy o niskiej gradacji stosuj do usuwania mas lakierowych, o średniej – do skórek i opiłowywania, o wysokiej – do polerowania.Nie przyciskaj frezów mocno do płytki paznokciowej – to może ją zniekształcać.Po każdym zastosowaniu, myj frezy w ciepłej wodzie z mydłem i zdezynfekuj.

: Frezy do paznokci – które do czego? Jakie wybrać?

Jaki frez jest najdelikatniejszy?

Gradacja (ziarnistość) frezów – Frezy, tak samo jak pilniki, mają swoją ziarnistość, czyli gradację. Im twardszy materiał będzie opracowywany, tym frez powinien mieć większą gradację. Najczęściej ziarnistość oznaczona jest kolorami (żółty, czerwony, niebieski, zielony, czarny), gdzie kolor żółty oznacza najdelikatniejszy frez (bardzo drobny), a czarny najmocniejszy (najgrubszy).

Jakich frezów uzywac?

Frezy diamentowe – Wykonane są z twardej, dobrze hartowanej stali nierdzewnej. Maksymalna ilość obrotów tym frezem to do 85 000 / 1min, zazwyczaj nie przekraczamy 25 000 obrotów. Frezy diamentowe mogą mieć wiele zastosowań, posłużą nam zarówno do usuwania lakieru hybrydowego, akrylu lub żelu, usuwania skórek czy zrogowaceń.

 1. Frezy szpiczaste są bardzo precyzyjne, świetnie poradzą sobie na przykład z oddzieleniem obrąbka naskórkowego od płytki paznokcia.
 2. Frezy w kształcie łezki świetnie sprawdzą się przy usuwaniu nabłonka z płytki paznokcia.
 3. Ulki możemy traktować jako zamiennik cążek lub nożyczek – idealnie poradzą sobie z opracowaniem skórek.

Frezy stożkowe, płasko zakończone przy obrabianiu skórek pozwolą nam je delikatnie odsuwać z płytki paznokcia. Frezy stożkowe zaokrąglone pomogą wygładzić wal okołopaznokciowy.

Jak dobrać frez?

Frezowanie – informacja techniczna wg KENNAMETAL Wybór średnicy skrawania Dobór najkorzystniejszej średnicy freza walcowo-czołowego jest uwarunkowany wielkością elementu obrabianego. Stosunek wielkości freza do wielkości detalu i szerokości skrawania powinien wynosić ok 3:2 bądź 1,5 raza więcej niż szerokość detalu.

Na przykład, jeżeli szerokość skrawania wynosi 100 mm, należy dobrać frez o średnicy 160 mm. Jeżeli szerokość obrabianego przedmiotu jest większa od średnicy freza, należy dobrać taką średnicę narzędzia, które wykona w/w zadanie obróbkowe w kilku przejściach obróbczych przy czym należy wziąć pod uwagę moc obrabiarki.

Na przykład, jeżeli szerokość obrabianego przedmiotu wynosi 610 mm, a na maszynie wyposażona jest w standardowe wrzeciono z końcówką SK50, należy zastosować frez o średnicy 200 mm oraz wykonać pięć przejść obróbczych, przy zachowaniu szerokości skrawania w zakresie 125 – 150 mm na przejście, zależnie od mocy i sztywności obrabiarki.

 • Należy unikać sytuacji, w których średnica freza jest niemal równa szerokości skrawania.
 • Uformowany wtedy wiór, zarówno na wejściu, jak i wyjściu narzędzia będzie miał bardzo małą długość.
 • Wiór o zbyt małym przekroju nie są zdolne do odprowadzania odpowiedniej ilości ciepła co powoduje przepływ ciepła do płytki powodując przedwczesne zużycie krawędzi skrawającej.

Występuje także wyższe prawdopodobieństwo utwardzania materiału obrabianego w okolicach wejścia i wyjścia narzędzia. W przypadku braku możliwości dobrania odpowiedniej średnicy freza, pożądany wynik można uzyskać poprzez zapewnianie odpowiedniej pozycji narzędzia względem przedmiotu obrabianego.

 • Frez należy umieścić tak aby 1/4 jego średnicy nie pokrywała się z przedmiotem obrabianym i w celu obróbki całego przedmiotu wykonać dwa przejścia
 • Powoduje to ujemny (wskazany) kąt wejścia.
 • Może to zwiększyć trwałość narzędzia.
wskazany niewskazany pozycja freza

Pozycja freza względem przedmiotu obrabianego/opory skrawania Opory skrawania ulegają ciągłym zmianom, w wyniku ciągłej zmiany ilości ostrzy biorąc udział w obróbce. Należy pamiętać, że poprzez dokonywanie zmian pozycji freza względem elementu obrabianego można zmienić kierunek działania sił skrawających.

Podziałka freza określana jest przez liczbę płytek skrawających w narzędziu. Frezy klasyfikowane są jako posiadające podziałkę drobną, średnią i grubą. Podczas projektowania freza inżynier musi wziąć pod uwagę głębokość skrawania oraz posuw na ostrze. Następnie musi zaprojektować korpus narzędzia, tak aby zapewnić łagodny spływ wióra.

Z tego względu frezy zaprojektowane do obróbki zgrubnej posiadają maksymalnie duże przestrzenie odprowadzające wiór. Ogranicza to tym samym liczbę płytek we frezie, w efekcie czego frez jest narzędziem o podziałce grubej. We frezach z podziałką średnią obszar spływu wióra w korpusie jest zwykle mniejszy niż we frezie z podziałką grubą.

A we frezach z podziałką drobną spływ wióra jest znacznie ograniczony. Frezy z podziałką grubą zaleca się stosować do frezowania ogólnego, gdy zapewniona jest wystarczająca moc wrzeciona i gdy wymagana jest maksymalnie duża głębokość skrawania. Frezy z podziałką średnią są odpowiednie do operacji w których wymagany jest średni posuw na ostrze oraz gdy korzystniejsze jest użycie narzędzia, które zapewni jednoczesne skrawanie wiecej niż jednym ostrzem, w danym momencie.

 • Podziałka średnia redukuje również wstrząsy na wejściu oraz opory skrawania przy zachowaniu określonych wartości posuwów.
 • Frezy z podziałką drobną są idealnym rozwiązaniem do frezowania powierzchni wielokrotnie przerywanych, takich jak np.
 • Wielo zaworowe głowice silników spalinowych.
 • Frezy z podziałką drobną pozwalają na pracę z większymi posuwami minutowymi w stosunku do frezów z podziałką średnią czy grubą.

Działają na nie również większe opory skrawania, a co za tym idzie charakteryzują się większym zapotrzebowaniem mocy w porównaniu do frezów z podziałką średnią czy grubą. Podziałka nierównomierna Frezy w których płytki są rozmieszczone w nierównych od siebie odległościach kątowych nazywane są frezami z podziałką nierównomierną.

podziałka gruba podziałka średnia podziałka drobna podziałka nierównomierna

Kąt przystawienia/Siły skrawającej na przedmiocie obrabianym i elementach mocowania. Siły skrawające powstałe podczas procesu skrawania ulegają ciągłym zmianom, z powodu ruchu płytki w materiale obrabianym. Zrozumienie zależności pomiędzy tymi siłami pomaga w zapewnieniu bezpieczeństwa pracy, głównie poprzez zapobieganie niestabilności przedmiotu obrabianego podczas obróbki.

Kąt przystawienia 90° Kąt przystawienia 75° i 70° Kąt przystawienia 45°
Zalety : Gdy wymagane jest odsadzenie 90°

może być rozwiązaniem w przypadku trudności z cienkimi ściankami elementów obrabianych

Zalety :

 • do frezowania w zastosowaniach ogólnym i względnie stabilnnych warunkach obróbki
 • korzystna relacja pomiędzy wielkością płytki a maksymalną głębokościa skrawania
 • zmniejszone prawdopodobieństwo wystąpienia drgań przy wchodzeniu płytki w materiał
Zalety:

 • dobre równoważenie się siowych i promieniowych oporów skrawania
 • mniej wyszczerbień w narożach przedmiotów obrabianych
 • minimalizacja drgań przy wejściu płytki w materiał
 • mniejsza siła promieniowa skierowana na łożyska wrzeciona
 • możliwe wyższe posuwy
Wady : Największe promieniowe siły skrawania

 • występowanie drgań przy wchodzeniu narzędzia w materiał
 • zwiększone prawdopodobieństwo powastania grat na częścui obrabianej po stronie wyjścia płytki z materiału
Wady:

większe siły promieniowe mogą wywoływać problemy w przypadku małej stabliności układu OUPN

Wady:

 • zmniejszona maksymalna głębokość skrawnia z powodu kąta przestawienia
 • stosowanie narzędzia o większej średnicy może być przyczyną powstawania luzów w mocowaniu narzędzia

Kąt przystawienia i grubości wióra Grubość wióra zależna jest od kąta przystawienia krawędzi skrawającej. Przy takim samym posuwie na ostrze grubości wióra może być różna w zależności od kąta przystawienia. Im większy kąt przystawienia tym wiór jest cieńszy gdyż wynika to z dłuższej krawędzi skrawającej.

Kąt przystawienia Posuw na ostrze Grubość wióra „B”
90? A A
75? A 0,96 x A
70? A 0,94 x A
60? A 0,86 x A
45? A 0,707 x A

Przykład:

90? 0,25 mm 0,25 mm
75? 0,25 mm 0,24 mm
70? 0,25 mm 0,24 mm
60? 0,25 mm 0,22 mm
45? 0,25 mm 0,18 mm

table>

W przypadku płytek okrągłych, grubość przekroju wióra oraz kąt przystawienia zmieniają się w zależności od głębokości skrawania kąt przystawiania/grubość wióra

Frezowanie przeciwbieżne Od wielu lat powszechne było frezowanie przy którym kierunek wektora prędkości skrawania był przeciwny od kierunku posuwu stołu obrabiarki. Taki sposób frezowania stosowano z uwagi na narzędzia wykonane ze stali szybkotnącej oraz możłiwość kasowania luzów obrabiarki podczas obróbki.

Ten sposób frezowania określa się mianem frezowania przeciwbieżnego bądź frezowania konwencjonalnego. We frezowaniu przeciwbieżnym podczas wchodzeniu płytki w materiał obrabiany pojawia się tarcie, prowadząc do zgrzewania się wiórów, a tym samym następuje przekazywanie ciepła na płytkę i element obrabiany.

Siły powstałe przy frezowaniu przeciwbieżnym działają w stronę przeciwna do posuwu. Bardzo często ma również miejsce utwardzenie się materiału pod wpływem wysokich temperatur. Frezowanie współbieżne (zalecane) Zaleca się frezowanie współbieżne. Płytka wchodząc w materiał elementu obrabianego tworzy wióry o określonej grubości, zaś gdy narzędzie kończy skrawanie wióry stają się coraz cieńsze.

Powstające ciepło jest redukowane poprzez przekazywanie go do wióra. Utwardzenia termiczne materiału obrabianego są minimalizowane Siły przy frezowaniu współbieżnym dociskają element obrabiany w stronę mocowania (stołu obrabiarki) w kierunku zgodnym z posuwem. W większości zastosowań zaleca się frezowanie wspołbieżne zamiast frezowania przeciwbieżnego.

Frezowanie z interpolacja kołową: To ruch obrotowy freza wokół własnej osi z jednoczesnym ruchem po ścieżce równoległej do średnicy wewnętrznej (ID) lub zewnętrznej (OD) elementu obrabianego bez jakiegokolwiek pionowego przesunięcia w trakcie wykonywania operacji.

Frezowanie z interpolacją śrubową: Wymagana jest frezarka trójosiowa. Frezowanie z interpolacją śrubową to ruch obrotowy narzędzia wokół własnej osi z jednoczesnym ruchem narzędzia po ścieżce równoległej do średnicy wewnętrznej (ID) lub zewnętrznej (OD) elementu obrabianego w płaszczyźnie XY oraz z jednoczesnym ruchem liniowym w kierunku osi Z.

 • GO2: frezowanie z interpolacją zgodne z ruchem wskazówek zegara
 • GO3: frezowanie z interpolacją w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara

Obliczenie posuwu dla frezowania z interpolacja śrubową i kołową: W większości frezarek CNC programowanie wartości posuwu przy frezowaniu wybrań ( z interpolacją śrubową lub kołową) obliczane jest dla osi centralnej. W czasie liniowego ruchu narzędzia, posuw na ostrzu skrawającym jest identyczny z posuwem na osi, nie ma to jednak miejsca w przypadku ruchu obiegowego.

 • Obliczanie posuwu na ostrzu skrawającym:
 • W pierwszej kolejności należy obliczyć posuw na ostrzu skrawającym zgodnie z poniższym wzorem:
 • F 1 = fz x z x n
 • F 1 = posuw narzędzia na ostrzu skrawającym (mm/min)
 • fz = mm w ostrze (grubośc przekroju wióra)
 • Z = ilość ostrzy efektywnych we frezie
 • n = ilość obrotów na minutę
 • Obliczenie wartości posuwu dla osi głównej narzędzia:
 • Korzystając z poniższego równania należy obliczyć zależności pomiędzy posuwami na ostrzach skrawających i na osi narzędzia.
 • Obróbka średnicy wewnętrznej (ID) poprzez frezowanie z interpolacja śrubową Obróbka średnicy zewnętrznej (OD) poprzez frezowanie z interpolacja śrubową
  1. F 1 = posuw narzędzia na ostrzu skrawającym (mm/min)
  2. F 2 = posuw osi narzędzia (mm/min)
  3. D = średnica elementu obrabianego OD
  4. D = średnica elementu obrabianego ID
  5. d 1 = średnica skrawania, liczona na ostrzu płytki

  /li>

 • W obróbce wybrań wewnętrznych posuw w osi narzędzia jest zawsze mniejszy od posuwu na ostrzu skrawającym.
 • przykład dla obróbki średnicy wewnętrznej ID
 • D = 4″ ID elementu obrabianego (100mm)
 • d 1 = 3″ średnica freza (80mm)
 • fz = 0,008 cala/ostrze (0,2 mm/ostrze)
 • n = 637 obr/min
 • z = 7 ostrzy efektywnych 7

1. Obliczanie posuwu na ostrzu skrawającym.

 1. F 1 = fz x z x n
 2. F 1 = 0,008 x 7 x 637 = 35,7 cali/min 0,2 x 7 x 637 = 892 mm/min
 3. 2.2 Obliczanie posuwu w osi narzędzia
 4. F 2 = F 1 x (D-d 1 ) / D
 5. F 2 = 892 X (100-80) / 100 = 178 mm/min

Aby otrzymać posuw (F 1 ) (892 mm/min.) na ostrzu skrawającym, nalezy zaprogramować obrabiarkę W (F 2 ) (178 mm/min) przy posuwie w osi narzędzia. Różnica to o 75% mniejszy posuw w osi od posuwu wyliczonego dla ostrza skrawająego (F 1 ).

 • W obróbce wybrań zewnętrznych posuw w osi narzędzia jest zawsze większy niż na ostrzu skrawającym,
 • przykład dla obróbki średnicy zewnętrznej OD
 • D = 5″ OD elementu obrabianego (125mm)
 • d 1 = 2″ średnica freza (50mm)
 • fz = 0,008 cala/ostrze (0,2 mm/min)
 • n = 955 obr/min 955 obr/min
 • z = 5 ostrzy efektywnych 5

1. Obliczenie posuwu w ostrzu skrawającym.

 1. F 1 = fz x z x n
 2. F 1 = 0,008 x 5 x 955 = 38,2 cala/min 0,2 x 5 x 955 = 955 mm/min
 3. 2. Obliczanie posuwu w osi narzędzia
 4. F 2 = F 1 x (d 1 +D) / D
 5. F 2 = 955 X (50+125) / 125 = 1.337 mm/min

Aby otrzymać posuw (F 1 ) (955 mm/min.) na ostrzu skrawającym, należy zaprogramować obrabiarkę na (F 2 ) (1,337 mm/min.) przy posuwie na osi narzędzia. Z powyższych wyliczeń widać, że posuw w osi narzędzia należy zwiększyć o 40% w stosunku do wartości ostrza skrawającego (F 1 ).

 • Obróbka dużych powierzchni.
 • Frezowanie z interpolacją przy użyciu małych frezów może być szybsze niż przy użyciu frezów o dużych średnicach.
 • Stały kontakt ostrza z materiałem obrabianym jest dużo korzystniejszy od wielokrotnego wprowadzania go i ponownego wycofywania z materiału.
 • Wydajnośc obróbki.
 • Należy zwrócić szczególną uwagę na wydajność obróbki zamiast na wysoką prędkość skrawania.

Zwiększenie prędkości skrawania bez zwiększania grubości przekroju wióra nie wpływa na poprawę wydajności obróbki. Przy podwojeniu wartości posuwu, wydajność obróbki wzrasta, a pobór mocy zwiększa się jedynie o około 50%.

 • Usuwanie narzędzia.
 • Jeśli to możliwe, należy wstępnie ustawić frez przed zamocowaniem go we wrzecionie zamiast przeprowadzać czynności ustawcze bezpośrednio na maszynie.
 • Wprowadzanie narzędzia w materiał obrabiany.

Jak przedstawiono poniżej, stopniowe zagłębianie się w materiał przedłuża trwałość narzędzia. Utrzymywanie freza w stałym ruchu podczas wchodzenia i wychodzenia z materiału eliminuje ślady zatrzymań narzędzia na elemencie obrabianym.

Bezpieczeństwo i przejazd narzędzia. Należy tak zaprogramować szybki dojazd do elementu obrabianego aby frez rozpoczął drogę z posuwem roboczym w do odległości 3 mm przed powierzchnią materiału. Pozwala to na osiągnięcie przez maszynę prawidłowych parametrów roboczych przed faktycznym rozpoczęciem skrawania.

szukana wielkość dane wzór
Vc D, n Vc = ? x D x n / 1000
n D, Vc n = 1000 x Vc / ? x D
Vf fz, n, z Vf = fz x z x n
fz z, Vf, n fz = Vf / z x n

table>

dane obliczenia
 1. D = 125 mm średnica skrawania
 2. Z= 8 zębów we frezie
 3. Vc = 200 mm/min
 4. fz = 0,2 mm
n = 1000 x 200 / 3.1415 x 125 Vf = 0,20 x 8 x 510 = 816 mm/min

Frezowanie rowków i frezowanie odsadzeń Rzeczywista grubość wióra zależna jest od szerokości skrawania. Maksymalną grubość wióra można uzyskać gdy szerokość skrawania jest conajmniej równa połowie średnicy narzędzia. Wówczas maksymalna grubość wióra równa jest posuwowi na ostrze fz.

Ażda wartość mniejsza niż połowa średnicy freza jest równoznaczna ze zmniejszeniem grubości przekroju wióra. Im mniejsza jest szerokość skrawania, tym mniejsza grubość przekroju wióra. Ważne jest, aby odpowiednia grubość przekroju wióra, była wstanie zapewnić rozproszenie ciepła i nie dopuścić do powstania miejscowych utwardzeń materiału obrabianego.

Właściwa grubość przekroju wióra zapewni także stabilność pomiedzy frezem a elementem obrabianym. Poniższe wzory służą określeniu grubości przekroju wióra lub posuwu, który jest konieczny w celu uzyskania wymaganego obciążania krawędzi skrawającej. Wzory te należy stosować każdorazowo, gdy stosuje się frezy do rowków bądź w sytuacjach gdy mniej niż połowa średnicy freza walcowo-czołowego wykonuje skrawanie.

maksymalna grubość przekroju wióra objaśnienie
 • V c – prędkość skrawania
 • n – prędkość obrotowa narzędzia
 • D – średnica narzędzia
 • Vf – posuw
 • fz – posuw na ostrze
 • z – liczba ostrzy narzędzia
 • ? – 3,1416

table>

Dobó r właściwej wartości posuwu. Operacje takie jak frezowanie walcowo-czołowe z małą szerokością skrawania lub frezowania rowków wymagają obliczeń w celu skorygowania wartości posuwu, by została utrzymywana właściwa grubość przekroju wióra. Obliczona oraz bieżąca grubość przekroju wióra mogą się drastycznie różnić w zależności od szerokości i średnicy skrawania.

Na przykład, grubość przekroju wióra dla średnicy skrawania 20mm przy szerokości skrawania 0,3mm stanowi 23% obliczonego wartości. W przypadku nie zastosowania poniższego wzoru często pojawiają się problemy związane z narostem na ostrzu, utwardzeniem materiału lub drganiami. Minimalna szerokość skrawania może stwarzać olbrzymie przeszkody w utrzymywaniu równego obciążenia ostrzy freza.

Zastosowanie tego wzoru przynosi korzyści w postaci zwiększenia wydajności z uwagi na znaczny wzrost posuwu.

 1. Wzory – Pobór mocy
 2. Objętość usuwanego materiału
 3. Obliczenie objętości usuwanego materiału (mrr) stanowi podstawę do określenia wydajności procesu skrawania metalu.

MRR = gł. skr. x szer. skr. x Vf = mm 3 /min Pobór mocy Frezowanie może wymagać zastosowania obrabiarek o dużej mocy. Często, w sytuacji dysponowania małą mocą obrabiarki, fakt ten może stanowić czynnik decydujący o zastosowaniu danej operacji. Do zastosowań, w których niezbędne są frezy z dużą średnicą lub przeprowadza się obróbkę ciężką, zaleca się w pierwszej kolejności obliczenie zapotrzebowania na moc.

 • UWAGA: Sprawność wrzeciona „E” waha się pomiędzy 75 a 90%. (E=0,75 do 0,90)
 • Z poniższego wzoru w łatwy sposób można obliczyć wymaganą moc:
 • HP c = MRR/K
 • Przykład:

szerokość skrawania (szer. skr.) – 42 mm głębokość skrawania (gł. skr.) – 5 mm

 1. posuw (Vf) – 1092 mm/min
 2. 4140 220 HB – współczynnik K 1,56
 3. MRR = 5 x 42 x 1092 = 229320 mm 3 /min
 4. Moc obrabiarki (HP m ), oblicza się ze wzoru:
 5. HP m = HP c /E

W celu obliczenia zużycia mocy należy skorzystać ze współczynników K. Współczynnik „K” jest stałą wyrażoną w ilości cali sześciennych metalu na minutę, które mogą zostać usunięte przy zastosowaniu obrabiarki o mocy jednego konia mechanicznego.

 • UWAGA: Współczynniki K różnią się w zależności od twardości materiału
 • szerokość skrawania posuw na ostrze fz posuw Vf wymagany do zachwiania wartości wzrost
  20 0,1 140 0%
  2,5 0,05 292 109%
  1,3 0,04 389 178%
  0,8 0,03 498 256%
  0,5 0,02 607 3355
  0,3 0,015 859 515%

  /li>

 • Współczynnik K
Obrabiany materiał twardość HB K
stale (stałe węglowe i stopowe, stale narzędziowe) 85-200 1.65
201-253 1.56
254-286 1.28
287-327 1.10
328-371 ,88
372-481 ,69
482-560 ,59
561-615 ,54
stale nierdzewne utwardzane wydzieleniowo 150-450 1.27-.42
żeliwa (szare, sferoidalne i ciągliwe) 150-175 2.27
110-190 2.0
176-200 1.89
201-250 1.52
251-300 1.27
301-320 1.19
stale nierdzewne (ferrytyczne, austenityczne i martenzytyczne) 135-275 1.54-.76
286-421 ,74-.50
tytan 250-375 1.33-.87
stopy żaroodporne na bazie niklu, kobaltu 200-360 .83-.48
na bazie żelaza 180-320 .91-.53
stopy niklu 80-360 ,91-.53
stopy aluminium 30-150 (500kg) 6.25-3.33
stopy magnezu 40-90 (500kg) 10.0-6.67
miedź 150 3.33
stopy miedźi 100-150 3.33
151-243 2.0

Przed ostatnie 50 lat, objętość usuwanego materiału (mrr) oraz stała moc były wartościami służącymi do obliczenia poboru mocy. Mimo iż jest to metoda stosunkowo popularna, znacznie bardziej dokładne obliczenia opracowano w trakcie obróbki frezami „high shear”.

 1. Siły statyczne, moment obrotowy oraz obliczenia poboru mocy we frezowaniu czołowym frezami „high shear”
 2. 1. Obliczenie siły stycznej (N)

Obliczanie siły stycznej jest istotne z uwagi na występujące siły na wrzecionie oraz zwiększające się siły skrawające narzędzia. Dzięki stosowaniu niniejszego wzoru na siłę statyczną można szybko określić przybliżoną wartość sił, jakim będą poddane chwyty, ścianki elementu obrabianego oraz łożyska wrzeciona. Siłę statyczną oblicza się przy pomocy następującego wzoru,

 • F t = S x A x Z c x C m x C w (N)
 • gdzie:
 • S = ostateczna wytrzymałość materiału obrabianego (N/mm 2 )A = przekrój wióra (mm 2 )Z c = liczba płytek we frezie C m = współczynnik skrawalnościC w = współczynnik zużycia narzędzia
 • 2, Wytrzymałość materiału (N/mm 2 )
 • Przybliżona zależność między wytrzymałością a twardością najczęściej stosowanych materiałów obrabianych takich jak stal, żeliwo (np.: żeliwo szare), stopy tytanu (Ti – 6AI -4V) oraz aluminium (2024,5052) może być wyrażona następującym wzorem:
 • S = 5 x HB (N/mm 2 )

gdzie HB = uzyskana twardość wg. Brinella, początkowo przy obciążeniu 3000 kgf. W przypadku metali miękkich, takich jak stopy aluminium, stosuje się obciążenie wynoszące 500 kgf. Twardość uzyskaną przy takim obciążeniu należy zamienić na twardość odpowiadającać obciążeniu 3000 kgf stosując w tym celu współczynnik obciążenia wynoszący 1,15.

 1. 3, Przekrój wióra (A)
 2. Przekrój wióra (rys.1) definiuje się w następnujący sposób:
 3. gdzie:
 4. A = d x f (mm 2 ) d = osiowa głębokość skrawania (mm)
 5. fz = posuw na ostrze mm/ostrze
 6. Powierzchnia przekroju wióra i kształt płytki

  /li>

 7. 4. Ilość ostrzy skrawającyhc równocześnie (Zc)
 8. Liczba płytek skrawających równocześnie zależy od liczby ostrzy w narzędziu Z i kąta frezowania, Zależność ta została przedstawiona we wzorze:
 9. Zc = Z x ? 0 / 360

Kąt frezowania zależy od szerokości skrawania W oraz średnicy skrawania D. Kąt ten obliczany jest z zależności geometrycznych podanych na rysunku, Kąt frezowania i liczba płytek w narzędziu

 • 1 – frez
 • 2 – przedmiot obrabiany
 • a – kąt frezowania
 • a1 – kąt pomiędzy osią freza i kierunkiem promienia przechodzącego przez punkt wejścia/wyjścia ostrza z materiału
 • W – średnica skrawania
 • D – średnica skrawania
 • fm – ruch posuwowy przedmiotu obrabianego
D = średnica skrawania W = szerokosć skrawania (szer.skr.)

 1. ? = Kąt frezowania
 2. ? 1 = Kąt pomiędzy kierunkiem ruchu posuwowego narzędzia a promieniem narzędzia przechodzącym przez punkt wyjścia narzędzia z materiału obrabianego
 3. Z = liczba ostrzy w narzędziu

Z c = Liczba ostrzy narzędzia biorących udział w skrawania w danym momencie

Siły statyczne, moment obrotowy oraz obliczenia poboru mocu przy frezowaniu czołowym frezami „high shear” Jeśli szerokość skrawania równa jest średnicy skrawania wówczas : ? = 180?, Z c = Z x 180? / 360? = 0.5Z, (W/D =1,0), Jeżeli szerokość skrawania równa jest połowie średnicy skrawania wówczas: ? = 90?, Z c = Z x 90? / 360? =,25Z,

W/D .88 .80 .75 .67 .56 .38 .33 .19 .125
Z c .38Z .35Z .33Z .30Z .27Z .21Z .20Z .14Z .12Z

5. Współczynnik skrawalności (C m ) Wspłczynnik skrawalności wskazuje stopień trudności obróbki materiałó skrawanych. Tabela nr 2 przedstawia wartości współczynnika skrawalności dla kilku spośród najczęściej obrabianych materiałów.

obrabiany materiał W/D?.67 0,67 W/D=1,0
stale węglowe i stopowe 1.0 1.15 1.3
stal nierdzewna 2.0 2.15 2.3
stopy tytanu 1.0 1.15 1.3
stopy aluminium 1.0 1.20 1.4
1.0 1.05 1.1

Wartość C m opierają się na testach frezów z dynamometrem dla różnych warunków skrawania. Badania naukowe wykazały, iż współczynnik skrawalności zależy od typu materiału skrawanego i stosunku promieniowej szerokości skrawania do średnicy skrawania (W/D).

Stosunek ten jest wyznacznikiem grubości wióra. Kiedy W/D=1,0 wiór w punkcie wejścia rozpoczyna od grubości zerowej. Wzrasta do grubości maksymalnej na osi freza i maleje znów do zera w punkcie wyjścia. Ten typ obróbki wytwarza maksymalne tarcie na ostrzu skrawającym, a współczynnik skrawalności dochodzi do swej maksymalnej wartości.

Optymalne warunki skrawania uzyskuje się gdy W/D =2/3 = 0,67. Grubość wióra jest praktycznie jednolita, tarcie minimalne, a współczynnik skrawalności maleje do swojej wartości minimalnej.

 • Bardziej szczegółowe testy pozwolą określić współczynniki skrawalności dla materiałów bardziej urozmaiconych oraz wpływa na poprawę dokładności obliczeń sił statycznych zaopatrzenia mocy.
 • 6. Współczynnik zużucia narzędzia (Cw)
 • Dla frezowania ostrymi narzędziami skrawającymi (krótki czas operacji), wspołczynnik zużycia narzędzia C w = 1,0. dla dłuższych operacji, bierze się pod uwagę poniższe współczynniki zużycia narzędzia:
 • lekkie frezowanie płaszczyzn C w = 1,1
 • ogólne frezowanie płaszczyzn C w = 1,2
 • ciężkie frezowanie płaszczyzn C w = 1,3
 1. 7. Obliczenie momentu obrotowego (Nm)
 2. Moment obrotowy T, generowany przez siły statyczne, obliczany jest wg. poniższego wzoru:
 3. T = F t = D/2 (Nm) gdzie D = średnica skrawania (m)
 4. 8. Obliczenie mocy (HP c lub HP m )
 5. Moc konieczna do obróbki obliczana jest przy użyciu dwóch wzorów:
 6. HP c = F t x Vc / 13410
 7. lub
 8. HP c = T x n / 21359
 9. gdzie V c – prędkość skrawania n – prędkość obrotowa wrzeciona
 10. 10000 i 1600 – współczynniki konwersji
 11. 9. Wymagana moc silnika wrzeciona obliczana jest ze wzoru (HP m )
 12. HPm = HP c / E
 13. gdzie E -sprawność wrzeciona (E = 0,75 do 0,90)
 14. UWAGA: Sprawność wrzeciona waha się pomiędzy 75 a 90%.
 15. Przykład na obliczanie mocy
 16. wartości dane:
 17. frez KSOM125R06OF07:
 18. średnica D = 125mmliczba ostrzy Z = 6
 19. materiał obrabiany:stal stopowa AISI 4140, twardość 220HB

warunki obróbki: prędkość obrotowa n = 458 obr/min prędkość skrawania Vc = 180m/min posuw Vf = 824 mm/minmm na ostrze fz = 0,3 mmgłębokość skrawania gł.skr. = 4 mmszerokość skrawania szer.skr. = 90 mm stosunek W/D – 0,72 Obliczenia krok po kroku 1.Obliczanie siły stycznej 1.1 wytrzymałość materiału S = 5 x HB = 5 x 220 = 1100 N/mm 2 1.2 przekrój wióra A = gł.skr.

 • 1.4 siła statyczna F t = S x A x Z c x Cm x C w Ft = 1100 x 1,2 x 2 x 1,1 x 1,1 = 3194
 • UWAGA: C m = 1,1 oraz C w = 1,1
 • 2. Obliczenia momentu obrotowego na frezie T = (F t x D)/2 = 3,194 x 0,125 / 2 = 199,6 Nm
 • 3. Obliczenie mocy na frezie : HP c = F t x V c / 13440 = 3,194 X 180 / 13440 = 42,8 kW lub HP c = T x n / 21359 = 1,996 X 458 / 21359 = 42,8 kW
 • na silniku gdzie E – sprawność wrzeciona ( E = 0,75 do 0,90) HP m = HP c / E = 42,8 / 0,08 = 53,5 kW
 • Jakość powierzchni obrobionej

Jakość powierzchni może być ważnym parametrem dla części obrabianej. Chropowatość powierzchni uzyskana przy obróbce frezami składanymi zwykle waha się w przedziale 0,80 – 3,8 Ra. Na ten szeroki zakres może wpływać kilka zmiennych: rodzaj materiału skrawanego, sztywność obrabiarki, ustawienie wrzeciona, mocowanie, geometria naroża płytki, zużycie płytki, posuw i prędkość skrawania, zgrzewanie wióra pod wpływem ciepła i drgania.

Niska chropowatość powierzchni to wynik połączenia geometrii freza, typu płytki oraz prędkości skrawania i posuwów odpowiednich dla frezowanego materiału. Istotne jest także prawidłowe mocowanie części, a także właściwy stan techniczny obrabiarki. Jak pokazano na rysunku 1, mniejszą chropowatość można uzyskać stosując płytkę o większym promieniu naroża, czy z krawędzią typu wiper.

Dzięki temu możliwa jest redukcja śladów posuwu. Poza geometrią naroża płytki, ważne jest prawidłowe ustawienie płytek względem siebie. Przykładowo: jeśli wszystkie zastosowane płytki posiadają tę samą geometrię oraz zostaly ustawione w korpusie freza w zakresie ok.0,025 mm względem siebie, uzyskana w ten sposób chropowatość będzie lepsza niż w przypadku ustawienia płytek w zakresie 0,07 mm.

Rysunek 1: Dzięki większym promieniom naroża płytki lub naroża z fazą uzyskiwana jest gładsza powierzchnia.

Bardziej gładkie powierzchnie można także uzyskać zwiększając prędkość skrawania i redukując wartośc posuwu. Należy jednak pamiętać, iż zwiększenie prędkości skrawania wiąże się ze wzrostem temperatury podczas frezowania, co może wpłynąć na skrócenie trwałości krawędzi skrawającej.

Rysunek 2: Wartość chropowatosci Ra odpowiada odległosci pomiędzy śladami posuwu.

Wartość chropowatości Ra będzie niższa tam gdzie ślady posuwu sa najbliżej siebie, i wyższa, tam gdzie ślady sa najbardziej od siebie oddalone. Przedstawiają to rysunki 3 i 4. Ślady posuwu wpływają zarówno na chropowatosc jak i płaskość powierzchni. Pochylenie powierzchni będzie od wysokich nierówności do niskich.

Rysunek 3: Chropowatość Ra jest większa w miejscu najszerszych śladów posuwu. Rysunek 4: Pochylenie tworzy sie od wysokich nierówności do niskich

Ślady posuwu wpływaja zarówno na chropowatość jak i płaskość powierzchni. Płaskosc wpływa także na tolerancję geometryczną części. Efekt ten jest bardziej dominujący przy frezowaniu po obydwu stronach cześci, jak przedstawiono na rysunku 5. Aby otrzymać spójna i lepszą chropowatość powierzchni przy minimalnym pochyleniu powierzchni, należy wyeliminować nierówności pomiędzy śladami posuwu.

Rysunek 5: Płaskość w większym stopniu wpływa na tolerancję geometryczną części podczas frezowania obu stron części.

Na rysunkach 6 i 7 porównane zostały ślady posuwu powstałe w wyniku skrawania płytka z ostrzem zaokrąglonym i wiper. Płytka wiper z dużym promieniem do zniwelowania lub zredukowania nierówności (rysunek 7) była skuteczna przy tworzeniu chropowatości poniżej 2,5 Ra.

Rysunki 6 i 7 przedstawiają płytkę wiper przeznaczoną do ścinania wierzchołka nierówności śladów posuwu. Powierzchnia staje się bardziej gładka, bardziej płaska, a pochylenie powierzchni zostaje zredukowane. Płytki wiper zazwyczaj ustawia się 0,025 – 0,04 mm powyżej najwyższej płytki we frezie, by zapewnić dobre niwelowanie nierówności.

Płytki wiper firmy Kennametal pasują do wszystkich gniazd w korpusie narzędzia. Oznacza to, ze do skrawania można używać jedną lub więcej płytek. Płytki wiper mogą być stosowane w kilku gniazdach narzędzia w celu rozłożenia obciążenia na obwodzie narzędzia.

Rysunek 6: Wartości maksymalnych nierówności uzyskane po obróbce płytkami z promieniami naroża (u góry) w porównaniu z uzyskanymi po obróbce płytkami wiper z dużymi promieniami (u dołu)

Niezadowalająca chropowatość powierzchni

przyczyna rozwiązanie
bicie freza Sprawdzić ustawienie płytek, czystość gniazd oraz powierzchni chwytów i gniazd wrzeciona. Sprawdzić ewentualne uszkodzenia gniazd.
zużyta lub wykruszona płytka Wymienić płytki.
posuw na obrót przewyższający promień na płytce wiper Zredukować posuw lub zainstalować płytke wiper z większym promieniem.
płytka wpier zamocowana zbyt wysoko Ustawić płytkę wiper 0,025 do 0,04 mm powyżej najwyższej płytki.
drgania Sprawdzić sztywność obrabiarki i mocowanie elementu obrabianego. Sprawdzić oprawkę i wrzeciono, wyregulować posuwy, wyregulować obroty, lub zredukować szerokość skrawnia. Rozważyć zastosowanie freza z mniejsza liczbą ostrzy.

table>

Rysunek 7: Ślady kolejnych przejść uzyskane po obróbce płytkami z promieniami naroża (A) w porównaniu z powierzchnią uzyskaną przy obróbce płytkami wiper (B)

Pomiar chropowatości powstałej podczas frezowania Aby określić chropowatość powierzchni, nie można zawierzyć metodzie organoleptycznej. Dla przykładu paznokcie są 25 razy grubsze od czubka rysika przyrządu pomiarowego. Bedą się ślizgać w poprzek nierówności, nie trafiając w zagłębienia.

Należy użyć przyrządu pomiarowego, ponieważ ocena chropowatości powierzchni na podstawie jej wyglądu może być myląca. Na przykład, światło odbite od całości frezowanej powierzchni będzie łagodniejsze od światła odbitego od przypadkowo wybranego miejsca. Również powierzchnia błyszcząca będzie wyglądała na bardziej gładszą niż powierzchnia zacieniona.

Umieszczenie narzędzia pomiarowego w określonej części powierzchni frezowanej wpływa na wynik pomiaru. Co więcej, chropowatość powierzchni zmierzona prostopadle do kierunku posuwu jest mniejsza od chropowatości mierzonej równolegle. Fakt ten ma miejsce niezależnie od typu detalu oraz rodzaju materiału obrabianego (patrz rys.8)

 1. Zmiana długości odcinka pomiaru powierzchni obrabianej wpływa na uzyskaną w pomiarach wartość Ra.
 2. Chropowatość Rysunek 8: Pomiar chropoatości powierzchni

  /li>

 3. Odczyt pomiaru kształtu powierzchni.

Rysunek 9 przedstawia zmiany w pomiarze chropowatości pokazywane przez przyrząd wywoływane zwiększeniem długości odcinka pomiaru powierzchni obrabianej. Im większa długość odcinka pomiaru (zob rys.9), tym większa chropowatość Ra. Na przykład, rysunek 10 pokazuje, że 0,25 mm dlugości pomiaru powierzchni obrabianej daje wynik Ra 0.6, podczas gdy 0,76 mm długości pomiaru wykazuje chropowatość 2.0 Ra.

Rysunek 9: Zwiększenie szerokości pomiaru powierzchni obrabianej powoduje zmiany w wyniku chropowatości Rysunek 11: Standardowe symbole określające jakość powierzchni

Frezowanie – informacja techniczna wg KENNAMETAL

Jakie frezy do paznokci dla początkujących?

Praca w salonie bez frezarki wydaje się niemożliwa. Piłowanie masy tradycyjnym pilnikiem to żmudne zajęcie – może sprawdzić się w domowym zaciszu lub w pojedynczych, awaryjnych sytuacjach, ale to nie rozwiązanie dla profesjonalistów. Korzystanie z acetonu także zajmuje dużo czasu, a przy tym zapach płynu może drażnić klientki. Zatem którą z metod wybrać? Frezarka najlepszym przyjacielem stylistki Nie ma wątpliwości, że to właśnie frezarka wygrałaby konkurs na najlepszego pomocnika stylistki. Jednak sam sprzęt to nie wszystko. Jakie frezy wybrać, aby jak najlepiej wykorzystać jej potencjał? Jakie frezy przeznaczone są dla początkujących, a jakie dla bardziej doświadczonych? Frezy do usuwania masy – jaki kształt wybrać? Zacznijmy od najważniejszego, czyli usunięcia masy.

 • Nawet jeśli tym razem będziemy pracować tylko uzupełniając odrost, musimy usunąć nadmiar materiału – zwłaszcza przy skórkach.
 • W tej roli świetnie sprawdza frez w kształcie stożka (np.
 • Frez ceramiczny i Frez z węglika spiekanego ).
 • Dzięki zaokrąglonej końcówce dotrzemy nawet do trudno dostępnych miejsc, a równocześnie nie przerwiemy ciągłości naskórka.

Frezy w tym kształcie występują w różnej gradacji. Co to oznacza? Odpowiedź na to pytanie także znajdziecie w tym artykule. Jakie frezy do skórek? Manicure kombinowany i frezarkowy Kiedy pozbyliśmy się poprzedniej masy, czas skupić się na skórkach. Zaczynamy od diamentowego frezu w kształcie walca ( Frez do manicure kombinowanego 1 ) – nim z łatwością odsuniemy wały okołopaznokciowe i usuniemy naskórek z powierzchni paznokcia.

Kolejnym krokiem jest oczyszczenie tzw. „kieszonki”, która tworzy się po odsunięciu i podniesieniu wałów. W tej roli niezawodny będzie frez w kształcie łezki ( Frez do manicure kombinowanego 2 ) lub długiej łezki ( Frez do manicure kombinowanego 3 ). Po usunięciu niechcianych skórek przechodzimy do ich wygładzenia, wybieramy więc frez w kształcie kulki ( Frez do manicure kombinowanego 4, Frez do manicure kombinowanego 5, Frez do manicure kombinowanego 6 oraz Frez do manicure kombinowanego 7 ) w odpowiednim kształcie i gradacji.

Podstawowe frezy do manicure kombinowanego możesz także kupić w zestawie, Nie tylko kształt się liczy – jak dobrać odpowiednią gradację frezu? Kształt to nie wszystko. Wiele początkujących stylistek zastanawia się, co oznaczają kolory na trzonkach frezów. To nic innego jak oznaczenie gradacji, czyli inaczej mówiąc „mocy” frezu.

Czarny kolor oznacza frez najgrubszy i najmocniejszy. Świetnie sprawdzi się do usunięcia twardych mas: żelowej, akrylożelowej, a nawet akrylowej. W doświadczonych rękach profesjonalistki praca frezem o tej gradacji przebiegnie w ekspresowym tempie. Dla nowicjuszek może okazać się zbyt ostry, ale nic straconego! Dla nich też coś się znajdzie.

Frezy oznaczone kolorem różowym również należą do tych twardych. Tak jak wcześniej wspomniane poradzą sobie z żelem, akrylożelem i akrylem, usuną również nadbudowaną warstwę hybrydy. Frezy zielone również świetnie sprawdzą się do pracy z twardszymi masami.

Można nimi usuwać również gruby naskórek i odciski – frezy zielone, tak jak frezy z oznaczeniem czarnym, wykorzystuje się także w podologii. Niebieskie (średnio ostre) i czerwone (delikatne) frezy będą idealnym wyborem dla początkujących. Opracowanie skórek przebiegnie równie sprawnie, a ryzyko uszkodzenia płytki lub macierzy jest zminimalizowane.

Bardzo drobny nasyp (czyli frezy z żółtym oznaczeniem) nadają się do polerowania płytki. Można ich używać zamiast zwykłej polerki. To świetna alternatywa dla tych, którym znudziło się już używanie tradycyjnych metod. Frezem wygładzimy płytkę także w trudno dostępnych miejscach, co utrudnione jest w przypadku korzystania z buffera,

Diament, karbid czy ceramika – czy trzeba wybierać? W swojej kolekcji znajdziesz miejsca dla frezów z wielu dostępnych materiałów. Frezy diamentowe będą idealne do pracy ze skórkami, a ceramicznymi i karbidowymi bez problemu usuniesz masę z płytki. W profesjonalnym salonie nie może zabraknąć frezów z różnych materiałów, ponieważ każdy z nich spełnia inną rolę przy pracy frezarką.

Postaw na jakość Skoro wiesz już, Dezynfekcja i sterylizacja narzędzi po każdym użyciu to absolutna podstawa. Aby jak najdłużej cieszyć się ich trwałością, warto wybrać frezy dobrej jakości. Ich szeroki wybór znajdziesz właśnie w PB Nails !

Czy kazde frezy pasują do kazdej frezarki?

Frezy pasują do każdej rączki frezarki.

Jakim frezem sciagac kolor?

Jaki frez do ściągania hybrydy? – Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie o to, będzie najlepszy? Dobrym wyborem będzie szerszy frez diamentowy. Ma on specjalną powłokę diamentową lub jest zrobiony w całości z diamentów syntetycznych. Dzięki temu jest bardzo twardy i pozwala szybko usunąć nie tylko lakier hybrydowy, ale i żel czy akryl.

karbidowe – wykonane z karbidu, czyli węglika spiekanego. Jest to bardzo twardy materiał, który z łatwością radzi sobie z lakierami hybrydowymi, żelem i akrylem. Frezy karbidowe uznawane są za najtrwalsze i najbardziej odporne na ścieranie. Ceramiczne – służą do usuwania lakierów hybrydowych, żelu i akrylu. Oprócz tego, że są wszechstronne mają kilka innych zalet. Nie przenoszą ciepła i nie powodują nieprzyjemnego uczucia grzania, są odpowiednie dla osób uczulonych na metale, a także cechują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

W ofercie NEONAIL znajdziesz zarówno frezy diamentowe, jak i karbidowe i ceramiczne. W szybkim usunięciu stylizacji pomogą Ci m.in.:

frez medium karbidowy – ma opływowy kształt, dzięki któremu ułatwia usunięcie masy (hybrydowej, żelowej, akrylożelowej) nawet z wałów okołopaznokciowych. Co więcej, jest pokryty specjalną powłoką zapobiegającą nagrzewaniu naturalnej płytki paznokcia. Frez ceramiczny CERAMIC NO.01 – możesz wykorzystać go zarówno do usuwania lakieru hybrydowego, jak i delikatnego opracowania masy żelowej. Jego „prosty” kształt (bezpieczniejszy dla naturalnej płytki paznokcia) sprawia, że jest to dobry wybór dla osób początkujących. Frez Hard żelowy karbidowy – to frez, który poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi zadaniami. Jest bardzo gruby i ma specjalną powłokę zapobiegającą nagrzewaniu naturalnej płytki paznokcia. Nadaje się do profesjonalnego ściągania masy akrylowej, żelowej oraz tytanowej.

Wiesz już, jakie frezy będą dobre do usunięcia stylizacji. W takim razie pozostaje jeszcze pytanie o to, czy będą pasować do Twojej frezarki? Nie musisz zaprzątać sobie tym głowy. Wymienione wyżej frezy mają jeszcze jedną dużą zaletę – uniwersalne wymiary. Dzięki temu pasują do każdej frezarki dostępnej w ofercie NEONAIL!

Jakie frez się nie nagrzewa?

Frezy ceramiczne – rodzaje i ich zastosowanie – Frez ceramiczny wykonany jest z najwyższej jakości tlenku cyrkonu i stali nierdzewnej, który usuwa masę żelową, hybrydową czy akrylową delikatnie, nie powodując przy tym drgań ani nagrzewania się przez co nie powoduje powstawania nieprzyjemnego uczucia grzania.

 1. W skuteczny i bezpieczny sposób usuwa masy z płytki paznokcia nie powodując jej uszkodzeń.
 2. Olor obwódek na frezach przedstawia grubość ich żłobienia: Kolor czerwony z oznaczeniem litery F-FINE – drobny Kolor niebieski z oznaczeniem litery M-MEDIUM – średni Kolor zielony z oznaczeniem litery C-COARSE – gruby Najczęściej wybierane frezy to te w kolorze niebieskim i czerwonym i to im przyjrzymy się bliżej.

Wszystkie frezy ceramiczne kupisz TUTAJ, Frez ceramiczny w kształcie stożka z lekko zaokrąglonym zakończeniem służy do usuwania masy z całej płytki paznokcia oraz z trudno dostępnych brzegów. W zależności od potrzeb, możemy wybierać czerwony lub niebieski. Frezy ceramiczne w kształcie stożkowego walca, płasko zakończonego służą również do usuwania masy z całej płytki paznokcia oraz trudno dostępnych brzegów, ale także odcinają podobnie jak cążki obumarły naskórek i wyrównują go, pozbywając się zadziorów. Frez ceramiczny w kształcie walca, płasko zakończonego służy do szybkiego usuwania masy z całej płytki paznokcia. Czerwony i niebieski fre z ceramiczny zakończony kulką służy do usuwania masy z trudno dostępnych brzegów płytki paznokcia oraz do usuwania skórek. Może zastąpić cążki i nożyczki – oprócz usunięcia skórek nadamy z jego pomocą paznokciom właściwy kształt. Frez ceramiczny w kształcie owalnego stożka służy do usuwania masy z trudno dostępnych brzegów płytki paznokcia oraz do usuwania skórek. W zależności od naszych potrzeb, wybieramy odpowiedni dla nas frez. Frezy mają różne kształty i to od nas zależy, jaki typ wybierzemy. Większość z nich ma wielorakie zastosowanie i można ich użyć zarówno do ściągania masy jak i do opracowania skórek. Warto kierować się kolorem i grubością żłobienia, a także regulować obroty naszej frezarki w zależności od usuwanego materiału – czy to żelu, czy lakieru hybrydowego (czy jest w całości, czy usuwamy pozostałości czy ściągamy masę w trudno dostępnych miejscach czy pracujemy ze skórkami). Wszystkie produkty pokazane w tym wpisie są dostępne w drogerii internetowej Puderek.com.pl W naszej drogerii kupisz frezy ceramiczne oraz frezarki do usuwania manicure, produkty do przedłużania paznokci, a także lakiery hybrydowe,

Czym się rozni frez czerwony od niebieskiego?

METKI NA FREZACH DIAMENTOWYCH – Jakie kolorowe paski możemy spotkać na ? Biały – oznacza super delikatne napylenie, takie frezy z reguły nie są używane w gabinecie kosmetycznym (są używane przez stomatologów do polerowania zębów). Żółty – bardzo delikatne drobinki w napyleniu, podczas manicure i pedicure jest używany chyba tylko do opracowywania stopy cukrzycowej.

 • Czerwony – delikatne napylenie, takie oznaczenie ma większość frezów używanych do manicure.
 • Takie frezy są uniwersalne, za ich pomocą bez problemu usuniesz nabłonek (pterygium), podniesiesz skórkę, wytniesz ja, a także opracujesz wały i zatoki boczne paznokcia.
 • Niebieski – średniej grubości napylenie.

Takie frezy też są często używane, ale dla zgrubiałej i mniej delikatnej skory. Zielony – agresywne napylenie, w kosmetyce taki frez jest używany niezwykle rzadko, tylko do grubych warstw zrogowaciałej skóry. Czarny – bardzo agresywne napylenie, podczas manicure i pedicure nie używamy takich frezów.

Jaka frezarkę kupić do użytku domowego?

Moc i regulacja prędkości – Podstawowym parametrem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru, jest moc oraz możliwość regulacji prędkości. Dla użytku domowego frezarka o mocy 20-30 W będzie wystarczająca, natomiast taka o mocy 60 W będzie wyborem, który umożliwi szybką pracę nie tylko z lakierami hybrydowymi, Możliwość regulacji prędkości pozwala dostosować pracę frezarki do różnych zadań.

Czy frezy do frezarek są uniwersalne?

CZY FREZY ZAKUPIONE W SKLEPIE NAILTECH PASUJĄ DO WSZYSTKICH FREZAREK? Wszystkie frezy, które można kupić w naszym sklepie internetowym mają standardową średnicę trzpienia – 2,35mm. To właśnie ta średnica zapewnia, że frezy pasują do 99.9% frezarek na polskim rynku.

czarny – bardzo gruby zielony – gruby niebieski – średni – uniwersalny czerwony – drobny żółty – bardzo drobny

JAKICH OBROTÓW UŻYWAĆ DO KONKRETNYCH FREZÓW? Przy ustawianiu obrotów należy zwrócić uwagę na średnicę główki frezu. To właśnie ten aspekt determinuje maksymalne obroty jakie możemy ustawić. Ustawienie odpowiednich obrotów ma na celu ustawienie prawidłowego zakresu do działania frezu i również zadbanie o nasze i klientki bezpieczeństwo. CZY FREZY MOŻNA STERYLIZOWAĆ W AUTOKLAWIE? Tak. Nasze frezy można sterylizować w autoklawach. Konieczne jest jednak przestrzeganie standardowych parametrów sterylizacji: – zdezynfekowanie narzędzi najpierw w odpowiednio dobranych preparatach chemicznych i dokładne ich osuszenie, – należy zwracać uwagę aby nie myć w tym samym cyklu narzędzi wykonanych ze stali nierdzewnych i stali węglowych pokrytych powłoką galwaniczną, – unikać piętrzenia narzędzi jedno na drugim przy ich załadunku (ale także należy pamiętać, że komora autoklawu nie może być załadowana zbyt luźno) UWAGA: Narzędzia oddawane do sterylizacji szpitalnej mogą wykazywać szybsze ślady zużycia ze względu na mocne środki chemiczne oraz mieszanie różnych narzędzi w autoklawie.

 1. CZY ISTNIEJĄ SPECJALNE FREZY DLA OSÓB LEWORĘCZNYCH? Tak.
 2. W naszej ofercie znajdziecie Państwo frezy ceramiczne CeramoLEFT dedykowane osobom leworęcznym.
 3. Nacięcia frezu są wykonane w odbiciu lustrzanym, dlatego też przy włączeniu obrotów wstecznych na urządzeniu frez pracuje jak klasyczny frez dla praworęcznych na normalnych przednich obrotach.

Pracując standardowym frezem nie wystarczy jednak tylko włączyć wstecznych obrotów – w takiej sytuacji frez nie będzie pracował „pod włos” tylko „z włosem” i jego efektywność będzie słaba. W przypadku frezów gdzie nie ma nacięcia – diamentowe, kapturki ścierne – kierunek obrotów nie ma już znaczenia.

Jakimi frezami robić skórki?

Frezy do skórek – W tym filmie zostały użyte 3 podstawowe frezy: ścięty stożek, łezka oraz kulka o odpowiednio dobranej gradacji. O tym, jakie występują gradacje, pisaliśmy już jakiś czas temu: Frezy diamentowe do manicure – jak używać? Do skórek używa się delikatniejszych frezów ze względu na to, że skóra może zostać uszkodzona przez zbyt ostre narzędzie.

Czym się roznia kolory frezów?

Kolorowe paski na frezach

 • 🤔 Czy zastanawiałaś się co oznaczają kolorowe paseczki na frezach❓
 • Pomyślałaś, że te kolory mogą do czegoś 🤔służyć❓
 • 👍Masz rację❗
 • Mają swoje przeznaczenie❗
 • Frezy tak samo jak pilniki mają swoją gradację, więc te kolorowe paski oznaczają właśnie gradację frezów.

➡️ Co to jest gradacja❓To ilość drobinek ściernych na 1cm kwadratowym. Im wyższa gradacja, tym łagodniejszy jest pilnik czy frez. Wymienię je od najdelikatniejszych:

🟡Żółty- najdelikatniejszy. Gradacja ok.240

🔴Czerwony- delikatny. Gradacja ok.200

🔵Niebieski- średni. Gradacja ok.180

🟢 Zielony – mocny. Gradacja ok.140

⚫Czarny – bardzo mocny. Gradacja ok.100

Wartości gradacji, podane przeze mnie, są przybliżone. Jak wiadomo, każdy producent ma swoje „normy”. Podobnie sprawa się ma z kolorami. Firmy produkujące frezy mogą mieć także inne, swoje oznaczenia kolorystyczne lub nawet podwójne kolory, ale te które wymieniłam są standardowe i uniwersalne i najbardziej popularne.

 1. Do tej pory spotkałam się jeszcze z paskami różowymi, które były określane jako mocne i fioletowe – łagodne oraz bez pasków 😉
 2. A teraz pewnie zastanawiasz się kiedy i jakich używać❓🤔
 3. 🟡Żółty- rzadko spotykany, do ściągania hybryd i do bardzo, bardzo delikatnych skórek
 4. 🔴Czerwony- do ściągania hybryd i żelu.(będzie zostawiał gładziutką powierzchnię, pod warunkiem, że nie będziesz mocno przyciskać) oraz do delikatnych skórek
 5. 🔵Niebieski – do skórek normalnych oraz do ściągania żelu
 6. 🟢Zielony do ściągania żelu lub akrylu
 7. ⚫Czarny- do ściągania akrylu i tytanu

Najbardziej popularne są frezy czerwone i niebieskie. Warto zapamiętać, że czerwone są delikatniejsze, a niebieskie mocniejsze.

 • Mam nadzieję, że teraz wiesz trochę więcej na temat frezów.
 • A Jeśli chciałabyś się podszkolić z obsługi frezarki, zapraszam na warsztaty praktyczne.
 • Jeśli jesteś zainteresowana napisz wiadomość prywatną ✉️

: Kolorowe paski na frezach

Jaki frez do ściągania żelu?

Zdejmowanie żelu lub hybrydy –

 1. Ustaw frezarkę na średniej prędkości i zacznij delikatnie, ale systematycznie, ściągać warstwę żelu czy hybrydy. Postaraj się robić to płynnie i równomiernie, Unikaj zbyt długiego utrzymywania frezu w jednym miejscu, aby nie uszkodzić płytki paznokcia.
 2. Do zdejmowania masy żelowej najlepiej użyć frezów o średnim lub mocnym działaniu. Dobrze sprawdzi się SunOne DS3 lub SunOne CS3, Oba są mocne i świetnie sprawdzą się do zdejmowania grubej i twardej warstwy żelowej.
 3. Natomiast ściąganie hybrydy warto wykonać frezami o średniej mocy np. Stożek CS2,
 4. Po usunięciu większości masy, możesz zmienić frez na delikatniejszy, np. SunOne DS1 (średni frez diamentowy w kształcie stożka), aby precyzyjnie oczyścić paznokcie z pozostałości produktu. Pracuj na niskiej prędkości, aby uniknąć uszkodzeń.

Czy od frezarki można zniszczyć paznokcie?

Czy frezarka niszczy paznokcie? – Frezarka nie niszczy paznokci, jedynie jej nieumiejętne stosowanie może doprowadzić do urazu mechanicznego. Nawet przy długotrwałym stosowaniu frezarki do zabiegu manicure dobrze dobrany frez i obroty przyspieszą jedynie twoją pracę bez żadnych problem ó w.

Z jakiej firmy najlepsze frezy do paznokci?

Ranking TOP 20

Lp. Nazwa Producent
1 Frez Zestaw końcówek i nakładek do Frezarki
2 Frez diamentowy – FLAME NO.02/S Neonail
3 Frez ceramiczny Flame M do ściągania masy stożek Allepaznokcie
4 Zestaw Frezów Ceramicznych x 5szt Frez Ceramiczny ISO TRADE

Jakim frezem sciaga się Hybryde?

KROK 3. – Możemy przystąpić do pracy i delikatnie usuwać lakier z płytki paznokcia. Zwykle zaczynamy od frezów gruboziarnistych, następnie poprawiamy średnioziarnistymi bądź drobnoziarnistymi. Warto pamiętać o tym, aby nie dociskać zbyt mocno frezów do płytki i skórek oraz przesuwać frezem równomiernie po całej płytce i nie piłować w jednym miejscu.

Czy frezy trzeba wymieniac?

11 zasad jak prawidłowo używać frezarki do paznokci ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ Praca frezarką do paznokci nie należy do najłatwiejszych, ale jeśli znasz zasady to stanie się bardzo pomocna. Przede wszystkim nie pracuj chaotycznie, każdy krok rób dokładnie i starannie. Skup się na danym etapie, a praca będzie czysta, bezpieczna i przyjemna.

 • PRZESUWAJ SIĘ
 • Jeśli pracujesz frezarką do paznokci ciągle w tym samym miejscu może pojawić się nieprzyjemne uczucie ciepła na płytce paznokcia i możemy przez to również niechcący przepiłować paznokcie.
 • NIE DOCISKAJ FREZU
 • Nie dociskaj frezu do skórek i płytki, konsekwencją dociskania mogą być zaczerwienione i poranione skórki oraz przepiłowania (wgłębienia) na paznokciach.
 • MIEJ PEWNY CHWYT

Frezarkę do paznokci trzymaj tak jak byś trzymała długopis – dobry chwyt to stabilna, bezpieczna i dokładna praca. Dodatkowo oprzyj swój mały palec o palec klientki lub swój, jeśli pracujesz na sobie – dzięki temu frez do paznokci nie omsknie się po paznokciu lub skórze.

 • DBAJ O FREZARKĘ DO PAZNOKCI Jeśli chcesz, aby sprzęt był z Tobą na długo musisz o niego dbać.
 • Oto kilka zasad: przy włączaniu/wyłączaniu frezarki do paznokci lub zmienianiu obrotów prawo/lewo upewnij się, że obroty ustawione są na 0.
 • Po skończonej pracy wyczyść frezarkę do paznokci z pyłu i przetrzyj ściereczką.

Pamiętaj, aby nie psikać żadnym preparatem bezpośrednio na frezarkę. Aby praca była łatwa i przyjemna zainwestuj w dobre produkty i akcesoria. Używaj odpowiednich frezów do paznokci i frezów do skórek i wymieniaj je na nowe. Jeśli frez nie pracuje tak jakbyś chciała i musisz dociskać to znak, że stracił on już swoją żywotność i czas na nowy frez (frezy ścierają się i zużywają przy pracy).

 • DOSTOSUJ OBROTY Pamiętaj o ustawieniu odpowiednich obrotów w frezarce.
 • Nie pracuj na zbyt niskich obrotach, znacznie wydłuży to czas pracy, nie pracuj też na zbyt wysokich obrotach, może to być nieprzyjemne odczucie dla klientki.
 • Zalecane obroty przy zdejmowaniu masy to ok 15-20 tyś.
 • Obr/min, a przy skórkach 7-15 tyś.

obr/min. DOBIERZ ODPOWIEDNI FREZ DO PRACY Odpowiedni frez to połowa sukcesu. Do usuwania stylizacji hybrydowej użyj, a do, Jeśli chcesz odsunąć nabłonek z paznokcia użyj frezu typu walec. Do podnoszenia skórek świetnie sprawdzi się, PRACUJ POD PRĄD Aby frez nie ‚ślizgał’ się po powierzchni i nie dawał nieprzyjemnego uczucia pamiętaj o ustawieniu odpowiednich obrotów.

 1. PRACUJ POD ODPOWIEDNIM KĄTEM
 2. Frez do paznokci ułóż pod odpowiednim kątem do powierzchni paznokcia tak aby pracować przy skórkach – nasz paznokieć ma swoje krzywizny, więc kładąc go stricte poziomo będziesz frezować środek płytki przez co możesz ja przepiłować i uszkodzić.
 3. PRACUJ PŁYNNIE
 4. Staraj się robić płynne ruchy i nie zatrzymywać się, dzięki temu nie powstaną nierówności i zadziorki.

: 11 zasad jak prawidłowo używać frezarki do paznokci

Czy frezarka z Rossmanna jest dobra?

Opinie o frezarce do paznokci z Rossmanna IDEENWELT – Urządzenie z Rossmanna jest dość dobrze oceniane w sieci. Posiadające go fanki manicure często przyznają, że cena odpowiada jakości, a frezarka do paznokci spełnia niemal wszystkie obietnice z opakowania.

W KWC produkt ma ocenę 4 na 5 gwiazdek. Wizażanki bardzo dobrze oceniają jakość frezów i działanie wbudowanego silnika. Dla niektórych moc urządzenia jest zbyt niska. To jednak dobre rozwiązanie dla początkujących ze względu na to, że trudniej o skaleczenia, nadpiłowanie płytki paznokcia, czy zadarcie skórek.

Część z nich zaznacza jednak, że w nowej wersji sprzęt ma nieco więcej mocy. Urządzenie służy mi do skracania paznokci, piłowania ich po obcięciu, do polerowania, a wąskie końcówki do usuwania skórek. Wygodnie leży w dłoni, nie hałasuje w nadmiarze. Ma dwie prędkości i dwa kierunki obrotów.

Jaki frez do paznokci od spodu?

Frez ceramiczny C3 stożek pod paznokieć 2,3x14mm Frez ceramiczny C3 stożek pod paznokieć 2,3x14mm Producent: Kod produktu: 12811 Ceramiczny frez C3 w kształcie stożka, o średnicy części roboczej 2,3mm i jej długości 14mm. U żywany do czyszczenia paznokci od spodu, usuwania zdobień 3D np.

 • Kwiatów akrylowych, tworzenia ażurowych wzorów.
 • Wykonany z wysokiej jakości materiału ceramicznego.
 • Idealny dla osób uczulonych na metale.
 • Podczas pracy nie powoduje drgań, nie przenosi ciepła, niweluje uczucie nieprzyjemnego grzania.
 • Do darmowej wysyłki brakuje ci Frez C3 (PC 2314M) o stożkowym kształcie, wykonany z wysokiej jakości materiału ceramicznego – tlenku cyrkonu (materiał używany do wierteł stomatologicznych).

Wyróżnia się doskonałą odpornością na pękanie i twarde materiały. J est o 25% lżejszy od tradycyjnego frezu wykonanego z węglika spiekanego. Odpowiedni dla osób uczulonych na metale. U żywany do czyszczenia paznokci od spodu, usuwania zdobień 3D np. kwiatów akrylowych, tworzenia ażurowych wzorów.

Ma bardzo dużą żywotność, jest trwalszy od frezów wykonanych z węglika spiekanego. Jego zaletą jest bardzo precyzyjnie umiejscowiona oś. Dzięki temu frez obraca się dokładnie i centrycznie, co nie powoduje żadnych drgań podczas pracy.Frez ceramiczny Pedicare może być mocowany do frezarek pracujących techniką na sucho i na mokro, zamykanych na kluczyk, z twist lockiem oraz samozaciskowych.

W celu uzyskania maksymalnej wydajności i bezpieczeństwa, frez mocujemy możliwie najdalej do środka frezarki.Średnica części roboczej: 2,3 mm.Długość części roboczej: 14 mm.Gradacja: M (medium).Średnica metalowego trzpienia mocującego: 2,35 mm (standard na rynku UE).

Po co są kapturki do frezarki?

Co wybrać do pedicure frezy czy kapturki? Poznaj ich wady i zalety! Każdy pedicurzysta doskonale wie, czym są frezy i kapturki. Zdania co do ich skuteczności są jednak podzielone – jedni uważają, że do usuwania zrogowaciałego naskórka na stopach niezastąpione są, z kolei innym lepiej pracuje się,

jakie są typy kapturków ściernych; jak używać kapturków ściernych; jakie są rodzaje frezów; do czego służą frezy; jakie zalety i wady mają kapturki ścierne, a jakie frezy.

Kapturki ścierne i frezy różnią się nie tylko wyglądem, ale też zastosowaniem. Niektórym wydaje się, że można używać ich zamiennie, jednak poniżej przedstawione plusy i minusy jednych, jak i drugich pokazują, że w niektórych przypadkach lepiej sprawdzają się frezy, a w innych bardziej opłaca się postawić na kapturki ścierne. – Do czego używa się kapturki ścierne? Przy pomocy kapturków ściernych można pozbyć się wytworzonych pod wpływem ucisku, bądź tarcia zrogowaceń, modzeli i nagniotków. Kosmetyczki wykorzystują je również do pracy w trudno dostępnych miejscach podczas zabiegów pedicure. – Rodzaje kapturków ściernych Zwykle do pedicure używa się innych kapturków ściernych, a do manicure jeszcze innych. Wybór kapturków na rynku jest bardzo duży, dlatego bez trudu można znaleźć takie, które umożliwią nam sprawne wykonywanie konkretnych zabiegów. Kapturki są bezpieczne zarówno dla osoby, która wykonuje zabieg, jak również tej, która się mu poddaje. Umożliwiają precyzyjne wykonanie zabiegu i osiągnięcie pożądanego efektu w stosunkowo krótkim czasie. – Zalety stosowania kapturków ściernych Używanie kapturków ściernych ma bardzo wiele plusów. Najważniejsze zalety kapturków ściernych to:

Niska cena – jeden kapturek ścierny można kupić za przysłowiowe grosze. Decydując się na zakup hurtowej ilości, można zapłacić jeszcze mniej. W zależności od jakości i certyfikacji cena jednego kapturka wynosi od 2,20 do 2,60 zł.Kapturki ścierne do manicure i pedicure są jednorazowe – jeden kapturek przypada na jednego klienta. Dzięki temu zabieg jest w pełni bezpieczny dla obu stron i zapewnia stuprocentową higienę. Ma to duże znaczenie dla sanepidu.Z uwagi na to, że kapturki są jednorazowe, nie ma problemu z ich dezynfekcją. Nie czyści się ich, lecz po zakończonym zabiegu wyrzuca do specjalnego pojemnika i utylizuje.Kapturki ścierne są bardzo wygodne w codziennej pracy. Są skuteczne w zabiegach manicure i pedicure i nie sprawiają trudu w ich przeprowadzaniu.

– Wady stosowania kapturków ściernych Kapturki ścierne, choć mają sporo zalet, to nie pozostają bez wad. Osoby, które mają częstą styczność z kapturkami, podkreślają minusy ich stosowania takie jak:

Praca z wykorzystaniem kapturków ściernych jest możliwa tylko i wyłącznie z jednoczesnym zastosowaniem nośników kapturków, czyli gumowych frezów. Niestety frezy te często są kiepskiej jakości, przez co po kilku zabiegach nie nadają się do dalszego użytku. Ponadto zakładanie i ściąganie kapturków na gumowe frezy jest dość problematyczne, w dodatku wydłuża czas trwania zabiegu. Nierzadko podczas zdejmowania kapturka uszkodzony zostaje nośnik.Po każdym użyciu nośnik frezów należy poddać dezynfekcji, a w podologii dodatkowo sterylizacji parowej. W praktyce nie każdy nośnik się do tego nadaje i nie każdy wychodzi z takiego czyszczenia bez szwanku. Pod wpływem wysokiej temperatury, która panuje w autoklawie, nośnik może się skrzywić, przez co jego dalsze użytkowanie nie będzie możliwe. Konsekwencją stosowania uszkodzonego nośnika może być uszkodzenie części znajdujących się w rączce frezarki.Trzpień nośnika wykonany jest ze stali, którą cechuje duża miękkość. Słaba jakość stali zwiększa ryzyko szybszego starcia się materiału podczas intensywnego użytkowania frezarki. Nieumiejętne frezowanie polegające np. na zbyt mocnym dociskaniu frezu do płytki paznokcia lub używaniu nieodpowiednich obrotów prowadzi do konieczności szybszego serwisowania frezarki, a z tym, jak wiadomo, wiążą się niemałe koszty.Kapturki wykonane ze słabej jakości materiału mogą się kruszyć, a pozostałości tworzywa mogą pozostawać na skórze klienta.Nie każdy kapturek ścierny posiada odpowiedni certyfikat, dlatego też nie każdy kapturek nadaje się do pracy w gabinecie kosmetycznym czy podologicznym. Takie kapturki mogą zawierać szkodliwe dla skóry substancje.Kapturki mogą się strzępić. Wystrzępiony kapturek trzeba niezwłocznie wymienić, gdyż może od skaleczyć pacjenta.

Dlatego pamiętaj, by zawsze wybierać kapturki najwyższej jakości, które są dedykowanym produktem do podologów tak jak kapturki ścierne Lukas PODO.

Które frezy są do skórek?

Jakie frezy do skórek? Pielęgnacja zadbanych dłoni i stóp obejmuje nie tylko stosowanie odpowiednich kremów i regularne opiłowanie paznokci, ale również usuwanie tzw. skórek. Jest to część skóry otaczająca paznokieć. Jej naskórek stopniowo narasta, tworząc nieestetyczny efekt.

 • Najskuteczniejsza w usuwaniu skórek jest frezarka – urządzenie ze specjalnymi nakładkami (frezami).
 • Jakie są rodzaje frezów i które wybrać? Czym różnią się między sobą? O czym świadczy kolor obrączki na frezie? Frezarka jest urządzeniem przeznaczonym m.in.
 • Do ścierania naskórka czy usuwania lakieru.
 • Opracowanie skórek przy paznokciach dłoni jest wstępem do dalszego manicure.

Za procesy ścierające odpowiadają specjalne nakładki, tzw. frezy. Jest ich kilka rodzajów, a wybór danego zależy od tego, czy będziemy usuwać skórki, zrogowaciały naskórek czy ściągać lakier. Stosowanie frezarki do usuwania skórek jest bardzo skuteczne, gdyż umożliwia ich dokładne usunięcie i pozostawienie estetycznego wyglądu.

 • Dodatkowo opóźnia nieco odrost skórek.
 • W przeciwieństwie do cążek lub nożyczek nie stwarza ryzyka skaleczenia.
 • Jednak korzystając z frezarki, również należy pamiętać o kilku zasadach.
 • Przede wszystkim nie wolno zbyt mocno i zbyt długo przetrzymywać frezu w jednym miejscu.
 • Może się nagrzewać i powodować dyskomfort.

Frezy, czyli nakładki ścierające, występują w kilku rodzajach. W zależności od materiału, z którego są produkowane, mają nieco inne przeznaczenie i specyfikę. Część z nich skuteczniej sprawdza się przy ściąganiu lakieru, inne najlepiej sprawdzają się podczas eliminowania zrogowaciałego naskórka, a jeszcze inne – szczególnie dobrze odnajdują się przy usuwaniu skórek wokół paznokci.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje frezów i ich zastosowanie. Frezy diamentowe Frezy te są najczęściej stosowane właśnie do usuwania skórek oraz opracowywania płytki paznokciowej (usunięcie akrylu, żelu, hybrydy). W zależności od stopnia gradacji (zależny jest on od koloru obrączki na frezie) można używać ich również do ścierania zrogowaciałego naskórka (gradacja bardzo gruba).

Frezy diamentowe wykonane są z hartowanej stali nierdzewnej. Ich cechą charakterystyczną jest ulokowanie elementu tnącego na zewnętrznej powierzchni frezu. Ma on formę nasypu stworzonego z diamentowych opiłków. Po użyciu nakładki diamentowej na płytkę paznokciową konieczne jest jeszcze jej wypolerowanie.

Frezy ceramiczne Nakładki te stosuje się przede wszystkim do pracy na zgrubiałej i trudnej płytce paznokciowej. Służą do ściągania żelu, akrylu i hybrydy. W procesie ich powstawania wykorzystuje się tlenek cyrkonu – substancję szczególnie popularną w stomatologii i protetyce ze względu na swoje właściwości.

Tlenek cyrkonu słynie z ogromnej trwałości, dlatego jest tak chętnie wykorzystywany. Jednak pomimo dużej trwałości i znacznej twardości jest on dość podatny na kruszenie. Dlatego nawet upadek z niewielkiej wysokości może uszkodzić frez. Niewątpliwą zaletą frezów ceramicznych jest fakt, iż nie nagrzewają się w trakcie pracy oraz nie powodują drgań.

 • Dodatkowo płytka paznokciowa, opracowana z ich pomocą, nie wymaga polerowania.
 • Mogą być stosowane u osób z reakcją alergiczną na metale.
 • Frezy karbidowe (z węglika spiekanego) Frezy karbidowe stosuje się przede wszystkim do pracy na płytce paznokciowej.
 • Służą do ściągania hybrydy, żelu czy akrylu.
 • Ich drugim popularnym zastosowaniem jest usuwanie zrogowaciałego naskórka na piętach.

Sposób wykorzystania frezu karbidowego zależy od jego gradacji (im wyższa, tym większa „ścieralność” frezu, dlatego bardzo gruba gradacja najlepiej sprawdza się do pielęgnacji naskórka). W gabinetach podologicznych są również często wykorzystywane do pobierania materiału w badaniu mykologicznym.

Wykonane są z bardzo trwałego i twardego materiału. Nakładki te mają również bardzo charakterystyczny układ ostrzy. Nacięcia frezów w zależności od obrotów i strony, w którą pracują, przybierają inną system i tym samym – mają inne zadanie. Jeśli kręcimy frez w prawą stronę, to wówczas działa on agresywniej i powoduje ścierania naskórka.

Z kolei skierowanie go w lewym kierunku sprawia, że wygładza naskórek/płytkę paznokcia. Dlatego korzystanie z frezów karbidowych nie wymaga późniejszego polerowania. Frezy z węglika spiekanego nie nagrzewają się w czasie pracy, a podczas ściągania akrylu nie dochodzi do ich zapychania się.

 1. Nakładki te umożliwiają również szybsze opracowanie płytki paznokciowej, dlatego praca z nimi trwa nieco krócej.
 2. Frezy kamienne Nakładki te wykonane są z kamienia drobnoziarnistego, dzięki czemu skutecznie sprawdzają się podczas pracy na płytce paznokciowej jak i na zrogowaciałym naskórku pięt.
 3. Są szczególnie polecane do usuwania skórek wokół paznokci.

Nie rysują płytki paznokciowej i są delikatne dla opracowywanych miejsc. W nakładkach tych stosuje się kamień biały lub różowy. Różowe frezy kamienne wykonuje się z tlenku glinu w najtwardszej postaci (korund), prażonego w bardzo wysokiej temperaturze (ponad tysiąc stopni).

 • Są produktem syntetycznym, dlatego też barwi się je na różowo.
 • Dzięki temu można je odróżnić o naturalnych, białych kamieni.
 • Białe frezy kamienne wykonuje się z naturalnego kamienia pozyskanego z piaskowca Arkansas, nazywanego marmurkiem.
 • Frezy wykonane z piaskowca Arkansas są jednymi z najbardziej cenionych nakładek frezarskich.

Ziarna mają gęsty i regularny rozkład oraz bardzo drobną gradację. Frezy filcowe Frezy filcowe, jak sama nazwa wskazuje, produkowane są filcu. Jest to tworzywo zwykle pozyskiwane z wełny, dlatego też nakładki filcowe nie drażnią oraz nie rysują płytki paznokcia.

 1. Wręcz przeciwnie – są polecane do uszkodzonych i wrażliwych paznokci.
 2. Ich główną funkcją jest polerowanie i wygładzanie płytki paznokcia.
 3. Frezy poza tworzywem, z którego są produkowane, mogą mieć również różne kolory i kształty.
 4. Barwa informuje o stopniu gradacji (ziarnistości), z kolei kształt wskazuje na konkretne zastosowanie frezu.

Kolory frezów:

żółty – wskazuje na najdrobniejszą gradację. Nakładki te są bardzo delikatne i bezpieczne. Najlepiej sprawdzają się do usuwania niewielkich skórek lub zmatowienia paznokcia; czerwony – to symbol drobnej gradacji. Jest najczęściej używanym frezem do usuwania skórek, w związku z czym idealnie sprawdza się do ich eliminowania; niebieski – świadczy o średniej gradacji. Najlepiej sprawdza się do usuwania nieco twardszych skórek; zielony – oznacza bardzo dużą gradację. Zwykle używa się go do usuwania żelu, akrylu lub hybrydy. Dla skórek jest zbyt drażniący;

czarny – najgrubsza gradacja. Frezu z tym oznaczeniem używa się do ściągania m.in. manicure tytanowego. Nie jest przeznaczony dla skórek.

W przypadku kształtów frezów wyróżnia się ich 5 rodzajów. Do usuwania skórek najczęściej stosuje się frez w postaci kulki, Do tego celu można wykorzystać również nakładkę w postaci łezki, Dodatkowo pozwala ona na usunięcie nieco bardziej zrogowaciałej i twardszej skóry.

Frezy w kształcie szpicu służą do usuwania zgrubień wokół paznokcia, korzysta się z nich również podczas pedicure stóp. Nakładki w postaci stożka i walca przeznaczone są przede wszystkim do usuwania masy. Walec dodatkowo służy do eliminowania zrogowaciałego naskórka z pięt. Najważniejszą kwestii w dbałości o frezy jest ich czyszczenie i dezynfekcja po każdym użyciu.

Najlepiej robić to specjalnymi przeznaczonymi do tego celu szczoteczkami. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza w przypadku frezów diamentowych, gdyż używanie innych, zamiennych rzeczy do czyszczenia nakładki może prowadzić do jej uszkodzenia. Frezy warto opłukać pod ciepła, bieżącą wodą i na koniec zdezynfekować.

Jakim frezem usunąć skórki?

4. Jak usuwać skórki frezarką oraz cążkami – Manicure kombinowany to połączenie różnych technik prowadzących do idealnego opracowania skórek. Do ich odsunięcia można zastosować zarówno kopytko, drewniany patyczek, jak i frez. Do odepchnięcia skórek i usunięcia nabłonków najlepiej sprawdzi się frez Cuticle 9.

 • Aby perfekcyjnie opracować skórki, w kolejnym kroku warto sięgnąć po bardziej precyzyjne modele – np.
 • Cuticle 15 czy Cuticle 6.
 • Następnie sięgając po nożyczki lub cążki, możemy delikatnie usunąć nadmiar skórek.
 • Przechodząc do wygładzenia wałów okołopaznokciowych, możemy wykorzystać buffer, ale szybszym rozwiązaniem będzie odpowiedni frez – idealnie sprawdzi się do tego Cuticle 5 lub Cuticle 14,

Tak przygotowane skórki są doskonałą podstawą do dalszej stylizacji. Jeżeli jednak zależy nam na pielęgnacji, możemy na zakończenie wybrać Masło Shea z linii Indigo Home Spa, które nawilży, odżywi i zregeneruje dłonie, pozostawiając przyjemne uczucie gładkości oraz miękkości.

Jakim frezem sciagac kolor?

Jaki frez do ściągania hybrydy? – Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie o to, będzie najlepszy? Dobrym wyborem będzie szerszy frez diamentowy. Ma on specjalną powłokę diamentową lub jest zrobiony w całości z diamentów syntetycznych. Dzięki temu jest bardzo twardy i pozwala szybko usunąć nie tylko lakier hybrydowy, ale i żel czy akryl.

karbidowe – wykonane z karbidu, czyli węglika spiekanego. Jest to bardzo twardy materiał, który z łatwością radzi sobie z lakierami hybrydowymi, żelem i akrylem. Frezy karbidowe uznawane są za najtrwalsze i najbardziej odporne na ścieranie. Ceramiczne – służą do usuwania lakierów hybrydowych, żelu i akrylu. Oprócz tego, że są wszechstronne mają kilka innych zalet. Nie przenoszą ciepła i nie powodują nieprzyjemnego uczucia grzania, są odpowiednie dla osób uczulonych na metale, a także cechują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

W ofercie NEONAIL znajdziesz zarówno frezy diamentowe, jak i karbidowe i ceramiczne. W szybkim usunięciu stylizacji pomogą Ci m.in.:

frez medium karbidowy – ma opływowy kształt, dzięki któremu ułatwia usunięcie masy (hybrydowej, żelowej, akrylożelowej) nawet z wałów okołopaznokciowych. Co więcej, jest pokryty specjalną powłoką zapobiegającą nagrzewaniu naturalnej płytki paznokcia. Frez ceramiczny CERAMIC NO.01 – możesz wykorzystać go zarówno do usuwania lakieru hybrydowego, jak i delikatnego opracowania masy żelowej. Jego „prosty” kształt (bezpieczniejszy dla naturalnej płytki paznokcia) sprawia, że jest to dobry wybór dla osób początkujących. Frez Hard żelowy karbidowy – to frez, który poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi zadaniami. Jest bardzo gruby i ma specjalną powłokę zapobiegającą nagrzewaniu naturalnej płytki paznokcia. Nadaje się do profesjonalnego ściągania masy akrylowej, żelowej oraz tytanowej.

Wiesz już, jakie frezy będą dobre do usunięcia stylizacji. W takim razie pozostaje jeszcze pytanie o to, czy będą pasować do Twojej frezarki? Nie musisz zaprzątać sobie tym głowy. Wymienione wyżej frezy mają jeszcze jedną dużą zaletę – uniwersalne wymiary. Dzięki temu pasują do każdej frezarki dostępnej w ofercie NEONAIL!

Jakim frezem sciaga się Hybryde?

KROK 3. – Możemy przystąpić do pracy i delikatnie usuwać lakier z płytki paznokcia. Zwykle zaczynamy od frezów gruboziarnistych, następnie poprawiamy średnioziarnistymi bądź drobnoziarnistymi. Warto pamiętać o tym, aby nie dociskać zbyt mocno frezów do płytki i skórek oraz przesuwać frezem równomiernie po całej płytce i nie piłować w jednym miejscu.