Jak zdobyc przyjaciol i zjednac sobie ludzi ile stron? Wydawnictwo: StudioEMKA nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.) 320 str.
Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi o czym jest?
Każdy, kto przeczyta mistrzowską książkę „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi’ Carnegie’go, będzie wiedzieć, jak dążyć do swoich celów. Dzięki niej odniesiesz sukces na polu zawodowym i towarzyskim. Dowiesz się, jak być człowiekiem wyjątkowym, mieć wokół siebie przyjaciół i wzbudzać w innych zaufanie.
Jak być lubianym i zjednać sobie ludzi?
Podsumowanie – Chcesz być lubianym i zjednywać sobie ludzi? Uśmiechaj się, słuchaj uważnie i zapamiętuj imiona. Ludzie pragną uznania – daj więc im go jak najwięcej oraz rozmawiaj z nimi o tym, co jest dla nich ważne. Unikaj argumentowania swojej racji i nie krytykuj bezmyślnie innych.
Co zrobić żeby mieć więcej przyjaciół?
NA SZYBKO – Jak zdobyć przyjaciół? Oczywiście nic na siłę, wiadomo. Nie zmusimy nikogo do znajomości z nami, ani tym bardziej do polubienia nas i przyjaźni, ale jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, aby ludzie nas lubili, szanowali i być może zechcieli się z nami zaprzyjaźnić. Spróbujmy.
Słuchaj ludzi, gdy mówią. Ale nie tylko wtedy, gdy mówią bezpośrednio do Ciebie. Wykazuj zainteresowanie tym, co mają do powiedzenia generalnie, tym co piszą w mediach społecznościowych itp. Wysil się, zapamiętuj imiona rozmówców i użyj ich przy kolejnej okazji. Utrzymuj kontakty z ludźmi, z którymi oczywiście chcesz. Dzwoń, pisz wiadomości, wysyłaj maile i aranżuj wyjścia na kawę czy drinka. Traktuj wszystkich jednakowo – jakby byli najważniejszymi ludźmi na świecie. A przynajmniej wtedy, gdy z nimi rozmawiasz. Zaangażuj się w jakieś aktywności. Zapisz do klubu. Zmuś się czasem do wyjścia i przebywania z innymi ludźmi. W dyskusjach trzymaj się bezpiecznych tematów przynajmniej do chwili, gdy dobrze poznasz swojego rozmówcę. Nie przeskakuj od razu do dzielenia się poglądami o wątkach politycznych czy religijnych. Nie wspominaj też np. żałoby po zwierzakach. Na to przyjdzie czas później, po zacieśnieniu więzi. Upewnij się, że uchodzisz za osobę pogodną i przyjacielską przy pierwszym spotkaniu i robisz pozytywne wrażenie. Przywitaj się, uśmiechnij, przedstaw i zapytaj o imię swojego rozmówcę. Zwróć uwagę na ewentualne różnice kulturowe i bądź na nie wrażliwy. Nie chcesz przecież nikogo urazić. Poza tym warto uchodzić za osobę przyjacielską, ciepłą i pełną szacunku dla innych. Nie przyspieszaj na siłę interakcji z innymi. Nie goń z rozmową. Wysyłasz w ten sposób sygnał, że nie jesteś specjalnie zainteresowany nimi i tym, co mają do powiedzenia, ale pokazujesz, że chcesz jak najszybciej zakończyć kontakt. Nie bądź fałszywy. Ludzie chętnie się dowiedzą kim i jaki jesteś.
Powodzenia 🙂 : NA SZYBKO – Jak zdobyć przyjaciół?
Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi Cena?
99 zł w punktach partnerskich. Książka, która pomoże Ci w wielu życiowych aspektach. Poczuj, jak to jest być człowiekiem świadomym swojej siły i zjednaj serca wielu osób ze swojego otoczenia.
Gdzie można znaleźć przyjaciół?
Przyjaźń w dorosłym życiu jest trudna, ale nie niemożliwa Fot. Mirosław Maciąg / Agencja Gazeta W dzieciństwie łatwiej o przyjaciół, Pierwszego dnia szkoły siadacie w jednej ławce i nie przesiadacie się przez następne kilka lat albo jesteście kumplami z podwórka.
- Pakty przyjaźni, urodzinowe przyjęcia, nocowanie w domu przyjaciółki, obozy, kolonie, szkolne wycieczki.
- Potem przychodzi okres dojrzewania.
- Hormony, frustracje, złamane serca – bez paczki ani rusz.
- Po szkole idziecie grać na komputerze albo pijecie bubble tea, ekscytujecie się studniówką i snujecie plany na przyszłość.
Potem wyjeżdżasz do wielkiego miasta, zostawiasz swoją paczkę za sobą, Oni tam, ty tu, ale przysięgacie sobie, że nigdy nie stracicie kontaktu. Na studiach znajdujesz kolejnych dobrych przyjaciół, z którymi pomstujesz na wysokość czynszu i profesora, który się na ciebie uwziął.
- Problem zaczyna się później.
- Zaczynasz dorosłe życie – praca, przeprowadzki, rodzina.
- Czasu zawsze jest mało, smsów „koniecznie musimy się spotkać” zaczyna być stanowczo za dużo.
- Przyjaźń w dorosłym życiu i w wielkim mieście jest cholernie trudna.
- Ale nie niemożliwa.
- Nie obejdzie się jednak bez pracy.
- W mieście obco Zapytałam o słowo na „P” ludzi na Facebooku.
Pierwszy wniosek jest taki – wielu dorosłym ludziom trudno jest się zaprzyjaźnić, a czują się samotni. „Mieszkam od czterech lat w Warszawie, przyjaciół mam w Krakowie, w którym studiowałam. Nie wiążę przyjaźni z wielkością miasta. Po prostu nie trafiłam tu na »swoje« osoby” – pisze mi Ewa. Marysia Przeprowadzałam się parę razy do różnych krajów. Teraz mieszkam w Berlinie – łatwo jest znaleźć znajomych, ale trudno o przyjaciół. Wszystkie znajomości jakoś się rozmywają, Ola twierdzi z kolei, że w większym mieście ludzie nie mają dla siebie czasu, a „jak mają, to jest to kropelka z morza”, a Wera zwierza mi się, że większość jej znajomości sprzed studiów się rozpadła, a ciężko jej nawiązywać mocne więzi z innymi ludźmi.
Nigdy nie byłam w to dobra – wyznaje. Ja sama miałam szczęście. Mieszkam w tym samym mieście, w którym się urodziłam, tutaj mam grupę przyjaciół, których zdobyłam „po drodze”. Jest przyjaciółka z podstawówki, kumple z osiedla, paczka ze studiów. Jakoś się trzymamy, mimo że – jak każdy dobrze wie – nie wszystkie „przyjaźnie na całe życie” takimi się okazują.
Ale co – jako introwertyczka – zrobiłabym, gdybym teraz musiała się przeprowadzić? Bo przyjaciele na odległość to jedna sprawa, ale przecież trzeba mieć kogoś przy sobie. Żeby wyjść na kawę, do kina, pogadać przy winie. A nie każdy jest tak śmiały i przebojowy, że podchodzi do ludzi na ulicy i przyjaciół ma ot tak, z miejsca.
Więc jak zdobyć przyjaciół? Czyli, podkreślmy, ludzi, którzy – jak sprecyzował w wywiadzie dla Huffpost dr William K. Rawlins, amerykański ekspert ds. komunikacji interpersonalnej zajmujący się przyjaźnią – wysłuchają cię i z którymi możesz porozmawiać, na których możesz liczyć i z którymi po prostu dobrze się bawisz? Łączy nas hobby Problem jest palący, co widzę na jednej z facebookowych grup.
„Jakie macie pomysły na poznanie ludzi w miastach w których mieszkacie? Ja np. przeprowadziłam się już jakiś rok temu do Warszawy i teraz jak się już w miarę wszystko unormowało zaczęło mi brakować ludzi. Jakieś rady?” – pyta jedna z użytkowniczek. Najpopularniejsza rada, którą widzę w komentarzach, brzmi: rozwijaj swoje pasje.
Chodź na kursy, warsztaty, szkolenia, a spotkasz tam ludzi podobnych do siebie. Wkręć się w jakiś projekt, w wolontariat. „Poznałam mnóstwo znajomych i paru bardzo dobrych przyjaciół na siłowni, bo uprawiam trójbój. Jak się nie wie jak zacząć rozmowę, to zawsze można pogadać o naszym sporcie. A zauważyłam, że jeśli często gdzieś przebywasz, to stajesz się częścią otoczenia i ludzie sami zagadują, bo i tak jesteś już 'nasza’.
Uśmiechanie się również pomaga zacząć znajomości” – radzi Małgosia. Są też inne rady. Zdobywaj znajomych w internecie, na przykład na facebookowych lokalnych grupach, na których często organizowane są spotkania. Są też serwisy Meetup czy Coachsurfing. Na tym drugim – jak opowiada jedna z użytkowniczek Facebooka – są regularne spotkania przy filmie czy wspólnym posiłku i zwiedzanie miasta.
No i, Tinder. Wiele osób podkreśla, że da się tu szukać (i znaleźć) przyjaciół i to bez żadnych podtekstów. Z kolei mamy radzą, żeby zagadywać inne mamy, na przykład na placu zabaw, a psiarze – żeby rozmawiać z właścicielami czworonogów spotkanymi podczas spacerów. Można zaprzyjaźnić się z sąsiadami, spotykać się ze znajomymi znajomych, poznawać przyjaciół drugiej połówki.
Czyli przede wszystkim trzeba wyjść ze strefy komfortu. I nie wychodzić z założenia, że „jestem nudna i beznadziejna, nikt mnie nie polubi”. Tylko pozostaje drugi problem. Jak tę znajomość utrzymać i przekształcić ją w przyjaźń, skoro nie ma czasu na życie? Nie ma zmiłuj Każdy kto próbował kiedyś zgrać swoje grafiki z przyjacielem lub (co gorsza) z kilkorgiem, wie, że to sztuka godna Nobla.
- Tego wieczoru nie mogę, bo idę do lekarza, a kolejnego nie możesz ty, bo idziesz z chłopakiem do kina.
- Tutaj wyjazd, tu choroba, ciężki dzień w pracy, wywiadówka u dzieci w szkole.
- W końcu umawiasz się na sobotę.
- Odwołujesz.
- Umawiacie się na kolejny tydzień.
- Znowu odwołujesz i tak w kółko.
- Bo zawsze coś.
- Tylko że w ten sposób zostaniesz sam.
– Ludzie myślą, że przyjaźń po prostu się dzieje. Że będziemy tych przyjaciół mieć i już – mówi dr Rawlins, specjalista ds. przyjaźni, „Guardianowi”. A tak się wcale nie dzieje. To może niektórych zszokować, ale żeby zdobyć i utrzymać przyjaźń, trzeba włożyć w to i trochę pracy, i wysiłku.
- Słowem, nieco się pomęczyć. Czyli.
- Trzeba znaleźć na przyjaźń czas.
- Oznacza to, że jeśli jesteś padnięty po pracy – a jeszcze musisz zająć się dziećmi i domem – ale chcesz mieć przyjaciół, musisz czasem zacisnąć zęby, wypić kolejną kawę i iść na spotkanie.
- Mimo że tak bardzo się nie chce.
- A to jest trudne.
„Na pytanie, jak radzę sobie z utrzymywaniem przyjaźni w dorosłym życiu, powiem tyle – nie radzę sobie. Mój czas poświęcam głównie na pracę i rodzinę. Potem na swoje pasje. Ciężko mi regularnie spotykać się z innymi” – odpowiedziała na moje pytanie na Facebooku Justyna.
Ale ja sama ostatnio zdałam sobie sprawę, że jestem coraz starsza i że muszę pielęgnować relacje z bliskimi mi osobami, bo pewnego dnia oni po prostu znikną. Pizza w weekend, wino i film przynajmniej raz w miesiącu, w międzyczasie rozmowy na Messengerze, jakieś wspólne rytuały, jak chociażby bożonarodzeniowe spotkania.
Co komu pasuje. Wcale nie musi być, jak w „Przyjaciołach” czy polskich „Przyjaciółkach” – bycie ze sobą non stop wcale nie jest możliwe. Ale trzeba coś wymyślić, żeby grało. Jak podkreśla autor artykułu o przyjaźni w portalu Vox, modne teraz motto „be chill”, czyli bądź na luzie, w przyjaźni nie ma za bardzo racji bytu.
- Jasne, nie chodzi o to, żeby się spinać i męczyć, przyjaźń to nie tortury.
- Bardziej chodzi o to, że jeśli bardzo ci na kimś zależy, musisz to pokazać, a nie mówić, że jakoś to będzie.
- Vox daje też inne rady dotyczące przyjaciół: bądźcie szczerzy i rozmawiajcie o prywatnych, intymnych sprawach, sami wychodźcie z inicjatywą, a nie czekajcie tylko na zaproszenie, spieszcie na pomoc przyjaciołom (obojętnie, czy to emocjonalne wsparcie, czy fizyczna obecność), ale też nie wahajcie się „dać umrzeć” znajomości, która was męczy i wiąże się tylko z jednostronnym wysiłkiem.
Brzmi jak ciężka praca? Według doktora Rawlinsa tak właśnie ma brzmieć. Da się zrobić „Mam wspaniałych znajomych i dwie zajebiste przyjaciółki – zupełnie się nie spodziewałam, że tak »na starość« taka przyjaźń się może wydarzyć” – wyznaje mi Anka. A Kasia opowiada: „Bardzo się bałam utraty przyjaciół, ale to się nigdy nie stało. Kasia Teraz mieszkam w Niemczech od roku i tez zbieram przyjaciół po drodze, w różnych miejscach i okolicznościach, chyba jestem bardzo przywiązana do idei posiadania swojej małej wioski – daje mi to poczucie bezpieczeństwa, którego nigdy nie miałam w sytuacji rodzinnej. A więc praca popłaca. Można być dorosłym i mieć przyjaciół.
Jaki typ ludzi jest lubiany?
Co oznacza bycie lubianym? – Relacja międzyludzka jest ustanawiana przez co najmniej dwie osoby. Jej kontekst będzie zależał od środowiska, w którym się znajduje. Może to być wymiar rodzinny, szkolny, społeczny, zawodowy itp. Dotyczy głównie sposobu, w jaki łączysz się z osobami obecnymi w tym otoczeniu.
- Ażdemu człowiekowi powinno zależeć na budowaniu trwałych i zdrowych relacji z innymi.
- Podłożem do utrzymywania dobrych stosunków jest oczywiście bycie lubianą osobą przez innych,
- Tylko, co to właściwie oznacza, że ktoś kogoś lubi? Lubienie to stan okazywania komuś sympatii, empatii i zrozumienia.
- W przeciwieństwie do miłości nie sprawia, że ktoś zapomina o całym świecie i chce dla Ciebie poruszyć niebo i ziemię.
Z kolei w opozycji do nienawiści nie oznacza, że ktoś ma ochotę zrobić Ci na złe, cieszy się Twoim nieszczęściem lub porażką. Ludzie, którzy się lubią, okazują sobie wzajemnie sympatię, szacunek, wspierają się i chcą obopólnego dobra. Bycie osobą lubianą oznacza po prostu utrzymywanie z innymi serdecznych i przyjacielskich relacji międzyludzkich.
Jak rozmawiać żeby być lubianym?
Bądź dobrym słuchaczem –
Każdy chce być wysłuchany. Aby być odebranym pozytywnie przez rozmówcę, słuchaj, co chce ci powiedzieć, zachowaj kontakt wzrokowy i pozwól mu mówić o rzeczach, które są dla niego ważne, nawet jeśli dla ciebie wydają się nieistotne. Nigdy nie przerywaj wypowiedzi i zadawaj pytania nawiązujące do prowadzonej rozmowy.
- Chodzi tu o jakiś niewybredny żart, lekką złośliwość, ignorujący gest.
- W przypadku zażyłych już przyjaźni jesteśmy w stanie wiele wybaczyć, ale na początku znajomości coś takiego przekreśla dalsze losy znajomości.3.
- Zbytnia nachalność lub niezdecydowanie.
- Warto uważać z propozycjami, które ma się dla drugiej strony, kiedy przyjaźń dopiero się rozwija.
- Zdaniem profesora rodzina to po prostu „specjalny rodzaj przyjaciół”.
- Najpierw mamy rodzinę, a potem, jeśli zostają nam miejsca, wypełniamy je przyjaciółmi i znajomymi, z którymi nie jesteśmy spokrewnieni.
- Przyjaźń w takim sensie jest relatywnie nowym zjawiskiem, konsekwencją dramatycznego zmniejszenia się liczebności rodzin w Europie i Ameryce Północnej w ostatních dwóch stuleciach” – pisał prof.
- Swoją teorię oparł na badaniach jednego z brytyjskich naukowców.
- W latach 90.
- XX wieku prof.
- Robin Dunbar, antropolog ewolucyjny z Oxford University,, ale w najbliższym kręgu znajomych znajdzie się tylko kilka, kilkanaście osób wyjątkowo przyjaźnie do nas nastawionych.
- Prowadząc badania, Dunbar podzielił relacje międzyludzkie na warstwy.
- Aby jednak wejść z kimś w bliższą relację, trzeba nie tylko zainwestować czas i wysiłek, ale przede wszystkim znaleźć pokrewną nam duszę i osobę godną zaufania.
- Niektórzy dorośli mówili, że choć spędzają setki godzin ze znajomymi z pracy, to wciąż nie udało im się nawiązać z nimi bliższej relacji.
- Żartowanie, prowadzenie znaczących oraz głębokich rozmów, bycie na bieżąco z wydarzeniami z życia drugiej osoby i podobne rodzaje komunikacji znacząco przyśpieszają rozwój przyjaźni – wyjaśnia Hall.
- Coś, co skłania do refleksji nad znaczeniem przyjaciół w życiu człowieka.
- Wspomniane badania ujawniły, że rzeczywiście prawdziwe przyjaźnie pomagają nam doświadczać szczęścia.
- Jednak ten czynnik nie jest najważniejszy dla ludzi w całościowym spojrzeniu,
- Decydującym czynnikiem dla szczęścia człowieka jest zaspokojenie podstawowych potrzeb, a także poczucie konkurencyjności,
Jak zacząć z kimś przyjaźń?
123rf.com Zdarza się, że spotykamy kogoś na przykład w klubie fitness i od słowa do słowa rodzi się głębsze porozumienie. Pojawia się szansa na nową przyjaźń. Na tym etapie znajomości ludzie jednak popełniają pewne błędy, które uniemożliwiają powstanie trwałej relacji.1.
Brak pogłębionej rozmowy. O pogodzie czy, dajmy na to, polityce można sobie rozmawiać i rozmawiać. Nie są to jednak rozmowy wiele wnoszące do życia. Kiedy rozwija się dialog z interesującą nas osobą, odważmy się zadawać głębsze pytania. Nie chodzi, oczywiście, o to żeby być natarczywym, ale na przykład wyczulonym na kontynuację tematu.
Jeśli ktoś nieznacznie odkrywa się przed nami, warto zadać jakieś zachęcające do dalszego ciągu pytanie. Świadczy to o naszym zaangażowaniu w rozmowę.2. Fałszywy krok. Kiedy relacja rozwija się, jest jeszcze delikatna. Jedno niepotrzebne słowo czy zbędny gest mogą wszystko zepsuć.
Zaproszenie na rodzinnie obchodzone huczne imieniny, to zbyt wiele na tym etapie. Jednocześnie jednak ograniczanie się do rozmów w szatni siłowni lub pogaduszek na korytarzu biura również nie sprzyja rozwojowi sytuacji. Spacer po parku czy wyjście na lunch to lepsze propozycje.4.
Przechwalanie się. To zrozumiałe, że poznając kogoś, chcemy się pokazać z jak najlepszej strony. Budujemy jakiś obraz w oczach tej osoby. Nie warto jednak ulegać pokusie wyolbrzymiania swoich walorów. Stajemy się wtedy trochę jakby mniej ludzcy, co zniechęca do bliższego kontaktu. Z kolei nadmierne umniejszanie się również nie budzi sympatii.
Pozwólmy, żeby nasz obraz pojawiał się naturalnie i samoistnie, bez szczególnej reżyserii z naszej strony.5. Zbyt dużo intymnych zwierzeń. Dobrze jest, gdy na początku przyjaźni będziemy ostrożni z głębokością zwierzeń. W końcu do tego pewnie dojdziemy, ale pozwólmy relacji rozwijać się w sposób naturalny i zostawmy sobie sekrety do odkrycia.6.
Plotki. Niemal każdy z nas ulega pokusie plotkowania. Jednakże obmawianie innych nie wnosi nic konstruktywnego w rozwój przyjaźni a także ma negatywną energię. Lepiej skupić się na swoim życiu i sprawach.7. Za mało empatii. Bliskie relacje oparte są na uczuciach, lubimy gdy mamy do czynienia z czułą, wrażliwą osobą.
Jeśli chcesz się z kimś takim przyjaźnić, sam staraj się być empatycznym, Więcej słuchaj niż mów, utrzymuj kontakt wzrokowy, okazuj miłe gesty, używaj imienia tej osoby, bądź zaangażowany w rozwijającą się relację.
Dlaczego nie mam przyjaciół i znajomych?
Dlaczego samotność tak boli? – Uczucie samotności to jedno z najgorszych odczuć, jakie doświadcza człowiek. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż człowiek jest osobą społeczną, z natury woli żyć w stadzie, a kiedy znajduje się w samotności, czuje się gorszy, niechciany i zdany na siebie.
Nie lubimy polegać na sobie, dlatego czynnik ten pogłębia pustkę w jeszcze większym stopniu. Problemy i przykrości nawarstwiają się, podorując napięcie oraz przygnębienie. Z przyjacielem znacznie łatwiej jest pokonywać przeszkody i rozwiązywać problemy. Można powiedzieć, iż przyjaciel jest poniekąd buforem bezpieczeństwa, a także poduszką powietrzną w sytuacji, gdy zostaniemy skrzywdzeni lub poczujemy się źle.
Be bliskiej osoby w sytuacjach kryzysowych spadamy na twardą ziemię i sami musimy się z niej podnieć. Na szczęście w tym artykule dowiesz się, dlaczego być może nie masz bliskiej osoby i to, jak chociaż częściowo wypełnić pustkę, jaka powstała w Twoim sercu.
Co zrobić gdy nie ma się przyjaciół?
Brak przyjaciół: jak wpływa na nasze życie? – Człowiek w swej naturze jest istotą stadną. Dawniej, aby w ogóle przetrwać w trudnych warunkach potrzebował fizycznej obecności drugiego człowieka. Obecnie poniekąd również tak jest, choć bliski kontakt z innym człowiekiem nie jest już aż tak potrzebny do przetrwania jak kiedyś.
Jednak egzystencja bez możliwości szczerej rozmowy, dzielenia się rozterkami i radościami, wydaje się znacznie uboższa. Według naukowców potrzeba kontaktów społecznych jest tak duża, że osoby odizolowane od innych ludzi dążą do tworzenia paraspołecznych relacji, na przykład ze zwierzętami czy bohaterami programów telewizyjnych.
Ludzie bez przyjaciół mogą być bardziej narażeni na zaburzenia depresyjne, a w starszym wieku na choroby otępienne. Naukowcy twierdzą, że izolacja społeczna i brak przyjaciół wpływa na nasze zdrowie tak samo jak wypalanie piętnastu papierosów dziennie.
Ile powinno się mieć przyjaciół?
Wielu znajomych czy kilkoro bliskich przyjaciół? Sprawdzamy, co wspólnego z rzeczywistością ma „liczba Dunbara” i ilu przyjaciół naprawdę potrzebujemy, by czuć się spełnionymi w przyjaźni. – Optymalna liczba znajomości w naszym życiu to 150, uważa psycholog ewolucyjny i matematyk prof. Robin Dunbar. Swoją koncepcję rozwinął między innymi w książce „Ilu przyjaciół potrzebuje człowiek”. Tyle relacji, intymnych, bliskich i nieco dalszych, możemy utrzymać, a w liczbie tej zawierają się także członkowie rodziny.150 to „liczba Dunbara”.
Dunbar.
Ile można mieć przyjaciół?
Wiemy już, ile godzin potrzeba, aby ktoś stał się twoim najlepszym przyjacielem Okazuje się, że przyjaźń to kwestia czasu. Naukowcy przekonują, że ilość godzin spędzanych z drugim człowiekiem świadczy o stopniu zażyłości w relacji. Zatem ile czasu potrzeba, by nazwać kogoś przyjacielem? Sprawdźcie! J effrey Hall, profesor komunikacji społecznej na University of Kansas sprawdził, ile czasu należy spędzić razem, by z poziomu zwykłej znajomości przejść z drugim człowiekiem na poziom, który można by nazwać „zażyłą więzią”.
Wytypował cztery – znajomi, koledzy, przyjaciele i dobrzy przyjaciele. Jak stwierdził, do każdej z nich, człowiek jest w stanie przyporządkować tylko określoną liczbę osób. Wyznaczone przez Dunbara limity to średnio pięć bardzo bliskich relacji, piętnaścioro przyjaciół i pięćdziesięciu dobrych kolegów.
Jeffrey Hall rozwinął to we własną teorię nazywaną przez niego „Communicate Bond Belong” (Komunikacja, więź, przynależność), według której każdy z nas czuje ewolucyjną potrzebę przynależności i zarówno ilość czasu, jak i rodzaj zajęć wykonywanych z drugą osobą, pełnią w tym kluczową rolę. Naukowiec wziął pod lupę 355 osób dorosłych będących świeżo (maksymalnie 6 miesięcy) po przeprowadzce.
Poprosił ich o wybranie jednej nowo poznanej tam osoby. Badani mieli opisać, gdzie się poznali, ile czasu spędzili razem oraz jak często się widują. Mieli określać także bliskość relacji – według skali prof. Dunbara (znajomy, kolega, przyjaciel, najlepszy przyjaciel).
Następnie Hall poprosił grupę 112 pierwszoroczniaków z University of Kansas o wyznaczenie do badań dwóch nowo poznanych osób. W ciągu dziewięciu pierwszych tygodni roku akademickiego naukowiec dwukrotnie sprawdzał, ile czasu z nimi spędzali i jak zmieniały się ich relacje. Wyniki obu badań wykazały, że im więcej czasu ankietowani spędzali wspólnie, tym ich relacje były bliższe.
Tym samym Hall wyliczył, że potrzeba ok.50 godzin kontaktu, by ze znajomego stać się dobrym kolegą, ok.90 godzin, by z kolegi przejść na przyjaciela i ponad 200 godz. by nawiązać prawdziwie głęboką przyjaźń. Jak się okazało, uczestnikom badań nie udało się nawiązać bliższych znajomości z osobami, z którymi spędzili w ciągu tygodnia mniej niż 30 godz.
Niezbędne są więc spotkania twarzą w twarz. A o to dziś coraz trudniej, bo wiele kontaktów utrzymujemy za pośrednictwem mediów społecznościowych. – Musimy inwestować w przyjaźń. Jasne, że większość dorosłych może powiedzieć, że nie mają zbyt wiele czasu, ale takie relacje nie rozwiną się same. Najlepsze teksty z Newsweeka Trzy razy w tygodniu na Twojej skrzynce Podając adres email wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera na ten adres. Newsletter może zawierać treści marketingowe. Dowiedz się więcej. : Wiemy już, ile godzin potrzeba, aby ktoś stał się twoim najlepszym przyjacielem
Jak znaleźć sobie koleżanki?
Jak poznać koleżankę przez internet? Internet jest doskonałym narzędziem do poznawania nowych ludzi. Możesz poznać koleżankę przez internet, korzystając z różnych platform społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, Instagram i inne. Możesz również skorzystać z witryn randkowych, aby poznać nowych ludzi.
Czy da się żyć bez przyjaciół?
Można żyć bez przyjaciół, ponieważ żyjemy w coraz bardziej indywidualistycznym społeczeństwie – Tak, życie bez przyjaciół jest całkowicie możliwe. W rzeczywistości prace badawcze przeprowadzone na Uniwersytecie Arizony przez dr Melikę Demir i dr Ingrid Davidson pokazały coś interesującego.
Poczucie niezależności, zaspokajanie podstawowych potrzeb, takich jak jedzenie, praca, mieszkanie, a nawet posiadanie partnera, jest bardziej istotne dla całokształtu szczęścia. Możemy tu dodać kolejny czynnik: „relacje płynne”. Jak powiedziałby, społeczeństwo staje się coraz bardziej indywidualistyczne,
Jak poznać nowych ludzi w doroslym zyciu?
Jak znaleźć przyjaciół? – Znalezienie przyjaciół nie jest proste. Nie ma złotej recepty, która podpowie nam, jak to zrobić. Na pewno warto wyjść z inicjatywą, zaproponować spotkanie sąsiadce, spędzać aktywnie czas, w miejscach, w których można poznać inne osoby, nie rezygnować z hobby.
nie krytykuj innych, nie potępiaj i nie pouczaj – krytykowanie wymusza postawę obronną, usprawiedliwianie się, obniża poczucie wartości. Do niczego dobrego nie prowadzi, a na pewno nie wzbudza sympatii. Krytykując, nie zmienimy drugiej osoby, najwyżej zbudujemy w niej trwałą urazę, Winowajca oskarża wszystkich tylko nie siebie samego. Chcąc się wybielić, winy szuka we wszystkich naokoło. Tak działa ludzka psychika. W 99% przypadków na 100 ludzie nie dostrzegają swojej winy, nawet jeśli jest ona olbrzymia i niezaprzeczalna. Głupotą jest łudzić się, że zmienią swoją opinię po usłyszeniu cierpkich słów z Twojej strony. Najpewniej uznają Cię za ostatniąi tu sobie dopisz odpowiednie słowo. spróbuj zrozumieć ludzi – zastanów się, dlaczego postępują tak, a nie inaczej. Nie oceniaj, nie sądź, to dużo trudniejsze, ale pozwala inaczej spojrzeć na innych. To rodzi sympatię, tolerancję i uprzejmość. naucz się aktywnie słuchać – ludzie lubią mówić, dlatego szukają osób, które chcą ich wysłuchać. zacznij ulepszanie świata od siebie – choćby z pobudek egoistycznych. Ulepszanie innych nie jest dobrym pomysłem, ludzie tego nie chcą i nie akceptują. Nie kierujemy się w swojej codzienności logiką, dużo częściej emocjami, próżnością i dumą. Żeby zrozumieć i darować, potrzeba wielkiego charakteru i samokontroli. I do tego należy zmierzać, by pracując nad własnym charakterem stawać się atrakcyjną towarzyszką dla innych. szczerze chwal i doceniaj innych – nie szczędź słów uznania, uśmiechu i wsparcia dla innych. Często sięgaj po szczerą pochwałę. Każdy z nas potrzebuje uznania tak samo jak jedzenia. Szczere wyrazy uznania mogą zmienić życie człowieka. Oczywiście nie chodzi o pochlebstwa i lizusostwo, ale o szczere podkreślanie tego, co uznajemy za mocne strony drugiej osoby. chcesz, żeby ktoś inny coś zrobił? Spraw, żeby chciał to zrobić – najprościej w taki sposób, by druga osoba poczuła się ważna, doceniona. Mów o tym, co ta osoba chce, a nie o tym, czego Ty chcesz. Potrzeba do tego trudnej umiejętności przyjmowania punktu widzenia drugiej osoby. nie szukaj na siłę przyjaciół. Polub siebie, ciesz się życiem – to działa jak magnes.