Czy stanisław soyka jest żdem?

Czy Sójka ma dzieci?

Życie prywatne – Stanisław Sojka rozwiódł się ze swoją żoną Iwoną, z którą ma czterech synów. Jego obecną żoną jest Ewa Żmijewska-Sojka.

Czy Stanisław Sojka jeszcze żyje?

Stanisław Sojka, cała Polska, 11.07.2020 – nekrolog.

Gdzie się urodził Stanisław Soyka?

Pianista, wokalista i kompozytor. Urodzony 26 kwietnia 1959 roku w Żorach.

Kto napisał piosenkę tolerancja?

Posłuchaj – Jak powstawała „Tolerancja” Stanisława Soyki (Do południa/Trójka) Dodaj do playlisty Większość z nas zna słowa refrenu, mało kto pamięta jednak historię powstania utworu. – Na początku lat 90. Polska borykała się z problemem rozprzestrzeniania się wirusa HIV, wielu zarażonych było wśród narkomanów. Władze reagowały, tworząc dla nich specjalne domy, gdzie mieli znaleźć pomoc. Osoby mieszkające w sąsiedztwie ośrodków obawiały się zarażenia wirusem – przypomina Jan Niebudek, Dochodziło do dramatycznych sytuacji, jeden z ośrodków nawet podpalono. „Słucham: Wolność” – tu znajdziesz wszystkie odcinki cyklu Jana Niebudka>>> Trójkowa powtórka z historii >>> Jedną z osób najbardziej zaangażowanych w pomoc chorym był ksiądz Arkadiusz Nowak, obecnie pracujący w Krajowym Centrum ds. AIDS. – Grupa artystów zaczęła z nami współpracować. Wśród nich był Staszek Soyka, który odwiedzał nas w ośrodku w Konstancinie razem z Korą Jackowską, Haliną Frąckowiak, z Eleni – wspomina gość cyklu „Słucham: Wolność”, Ksiądz Nowak postanowił zorganizować serię koncertów pod hasłem „Tolerancja”. Jednym z artystów, współorganizatorów wydarzenia był Stanisław Soyka. Wśród artystów występujących podczas koncertów znajdował się m.in. chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego, w przedsięwzięciu uczestniczyli także muzycy z Boliwii, artyści z Afryki, wśród polskich artystów wystąpili m.in. Czesław Niemen, Marek Grechuta i Kora. Brakowało jednak klamry – utworu, który mógłby stać się swoistym hymnem koncertów, wówczas spontanicznie narodziła się „Tolerancja” Stanisław Soyki, Pieśni niepokornych – serwis specjalny Polskiego Radia >>> – Ta piosenka jest hymnem wielu szkół, wielu fundacji. Sam słyszałem ją w różnych okolicznościach np. na peronie kolejowym śpiewaną przez grupę wczasowiczów. To są znaki, które wskazują, że piosenka weszła głębiej w świadomość społeczną – opowiada artysta. Na cykl „Słucham: Wolność” zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz.9.20. Zakończy się specjalnym podsumowaniem 4 czerwca, czyli dokładnie w 25. rocznicę rozpoczęcia historycznych wyborów. (gs/mk)

Czy sójka ma syna?

Syn Stanisława Sojki wziął udział w programie 'Must Be The Music’. Na scenie wystąpił razem z grupą Miąższ, w której od kilku miesięcy jest perkusistą. Jakub Sojka ma 34 lata. Muzyk jest bardzo podobny do swojego słynnego ojca.

Ile dzieci ma Stanisław sójka?

​Stanisław Sojka i Grażyna Trela: nie było warto tyle poświęcać dla romansu Stanisław Sojka i Grażyna Trela. On popularny wokalista, który wylansował przebój „Cud niepamięci”, ona gwiazda kina, która chętnie rozbierała się na ekranie. Ich romans był prawdziwym skandalem w latach 90. Zdjęcie czy stanisław soyka jest żdem Stanisław Sojka i Grażyna Trela w 1995 roku / Tomasz Gawalkiewicz / Agencja FORUM (63 l.) poznał na jednym ze swoich koncertów w latach 90. Oboje byli wówczas znani i robili kariery w show-biznesie. Wydawało się im, że to właśnie ich łączy. Romans muzyka z krakowską aktorką, okrzykniętą nową seksbombą polskiego kina, był prawdziwym skandalem.

Jemu przysporzył kłopotów, bo zostawił dla niej rodzinę, Dla niej był tylko potwierdzeniem krążących o niej plotek, że żaden mężczyzna nie może się jej oprzeć. Grażyna Trela miała już wówczas za sobą występy w filmach, dzięki którym zyskała ogromną popularność: „Wielki Szu”, „To tylko rock”, „”CK Dezerterzy”, czy.

Przełomowy dla jej kariery „Łuk Erosa”, gdzie wystąpiła w bardzo odważnej roli obok Jerzego Stuhra. Była ładna i chętnie występowała w rozbieranych scenach, Prywatnie uchodziła za pożeraczkę męskich serc. Wideo Daria nie ukrywa, że w sercu czuje buddyzm, a nie chrześcijaństwo! pomponik.tv Nic dziwnego, że nie mógł się jej oprzeć jeden z popularniejszych w owym czasie muzyków.

 • Jego piosenki „Absolutnie nic”, „Tak jak w kinie” i oczywiście „Tolerancja” były prawdziwymi hitami.
 • Trela stała się jego muzą.
 • To z miłości do niej powstała płyta „Radical Graża” z takimi przebojami jak „Fa na na na”, w którym Sojka śpiewa znamienne słowa „Jesteś moją kokainą”,
 • Jednak po latach muzyk i kompozytor stwierdził, że ten romans nie był wart tylu wyrzeczeń.

Przed popełnieniem błędów nie ustrzegły mnie ani rady rodziców, ani innych doświadczonych ludzi. Najpierw uważałem, że mnie nie dotyczą, później w ogóle nie orientowałem się, że ich potrzebuję powiedział w rozmowie z Galą. Miał szczęście, że żona, którą rzucił dla Treli, była rozsądną kobietą.

Iwonę, poznał jeszcze w liceum, Pobrali się, podczas studiów, kiedy na świat miał przyjść ich najstarszy syn. W wywiadach jeszcze przed poznaniem Treli rozpływał się nad swoją żoną. Jednak dla aktorki poświęcił to sielskie życie. Iwona mimo rozpadu związku chciała, by pozostali w dobrych stosunkach ze względu na synów.

Oczywiście, to nie byłoby możliwe bez niej. Mimo różnicy poglądów i krytycznych sytuacji zdołaliśmy zachować rodzicielską zgodę. Staliśmy murem, nie można było nami manipulować wspomina muzyk. Synowie zawsze byli dla niego ważni. To konflikt o kontakty z nimi był jedną z przyczyn zakończenia romansu z Grażyną Trelą.

Aktorka chciała, by zerwał, albo przynajmniej ograniczył kontakty z chłopcami. On nigdy nie zgodził się na to. Tata nas nigdy nie zostawił. Zawsze mogliśmy na niego liczyć. Często do nas dzwonił, więc bolesnej tęsknoty nie odczułem opowiadali przed laty dorośli już wtedy synowie artysty. Dodatkowo zaczęło przygasać pierwsze zauroczenie.

Zaborczość aktorki doprowadzi do zakończenia 6-letniej relacji. Trela znalazła bezpieczną przystań w ramionach, a Stanisław Sojka długo leczył rany po tym romansie. Po tym szaleństwie, niezwykle poraniony przez trzy lata byłem sam tak mówił o romansie Sojka.

Zobacz też:

Zdjęcie czy stanisław soyka jest żdem Grażyna Trela w 2010 roku / Engelbrecht / AKPA Zdjęcie czy stanisław soyka jest żdem : ​Stanisław Sojka i Grażyna Trela: nie było warto tyle poświęcać dla romansu

Na co choruje Stanisław Sojka?

Przypomnijmy, że Stanisław Soyka od lat choruje na cukrzycę. Radosław Kotarski poprowadzi program. Czy to koniec Babiarza w Va Banque?

Co to znaczy tolerancja?

Temat: Lekcja tolarancji. Czym jest tolarancja? Utworzono dnia 11.05.2020 Temat: Lekcja tolarancji. Czym jest tolarancja? Opracowała: mgr Katarzyna Kulawińska, psycholog Tolerancja polega na szacunku wobec innych. To nie tylko szacunek dla obcej narodowosci ale również dla każdego, różnego od nas człowieka.

 • traktuj innego tak, jak sam chwiałbyś być traktowany,
 • szanuj godność istot ludzkich,
 • postaw się w czyjejś sytuacji nim go osądzisz,
 • „szanuj bliźniego swego jak siebie samego”,
 • „nie czyń drugiemu, co Tobie nie miłe”

Zapraszam do obejrzenia filmu obrazującego temet tolerancji rówieśniczej, link poniżej: Szkolna codziennosć stwarza wiele sytuacji, dzięki którym można się uczyć tolerancji albo ją doskonalić. Wśród uczniów są leworęczni – czyli inni, jeszcze więcej jest uczniów z wadami wzroku, są alergicy, uczniowie otyli albo bardzo szczupli, bogaci i biedni.

 • Ćwiczenie 1:
 • Na kartce papieru dokończyć zdanie: „Jestem człowiekiem i mam prawo”, wypisz jak najpięcej możliwości – praw człowieka.
 • W kolejnym kroku ćwiczenia czytaj uważnie to, co zapisałeś na swojej kartce.

To Twoje prawa, ale pamiętaj o tym, że są to prawa również innych ludzi – Twoich kolegów i koleżanek, osób które bardzo lubisz i tych, których nie lubisz. Wyciągnij wnioski z ćwiczenia! Przypomij sobie bajkę o Brzydkim Kaczątku. Pamiętasz? Odpowiedz sobie na pytanie:

 • Jak zachowały się inne ptaki wobec kaczątka?
 • Co czuło Brzydkie Kaczątko?
 • Jak mogły zachować się inaczej?
 • Jak Ty byś potraktował kaczątko?
 • Co powiedział byś Brzydkiemu Kaczątku?
 • Co powiedział byś innym ptakom?
See also:  Dlaczego piosenkarze maja słuchawki w uchu?

Jaki wniosek? Każdy z nas ma prawo być inny. Każdy z nas ma potrzebę bycia akceptowanym w grupie. Inny nie oznacza gorszy, często jest tak, jak w przypadku kaczątka – nie doceniamy drugiego człowieka, wyśmiewając się z niego a on okazuje się być pięknym i dobrym. Ćwiczenie 2: Odpowiedz sobie na pytania:

 1. Jak myślisz kto powinien stać na straży równego traktowania ludzi?
 2. Gdzie i do kogo można zgłosić się o pomoc w przypadku nierównego traktowania?
 3. Dlaczego ważne jest reagowanie na niewłaściwe zachowanie wobec innych osób, które różnią się od większości?

Ćwiczenie 3: Określ bariery w swoim otoczeniu dla osób niepełnosprawnych oraz podają pomysły na ich likwidację. Zapisz swoje pomysły na kartce i podziel się nimi z najbliższymi lub znajomymi. Akceptować drugiego człowieka takim, jaki jest to bardzo ważna wartość w życiu.

Pamiętajmy o tym, że dobro wraca. Nie należy wytykać palcami czy wyśmiewać innych z powodu odmienności. Każdy z nas ma uczucia, zanim kogoś wyśmiejesz pomyśl o sobie – jak Ty czułbyś się na miejscu tej osoby. Czy było by Ci miło? Z pewnością nie. Dlatego NIE CZYŃ DRUGIEMU CO TOBIE NIE MIŁE a zamiast tego POMAGAJ! : Temat: Lekcja tolarancji.

Czym jest tolarancja?

Skąd pochodzi słowo tolerancja?

Poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od własnych Page 3 CZYM JEST TOLERANCJA? Słowo tolerancja pochodzi od łacińskiego tolerare, co znaczy cierpliwą wytrwałość. Tolerancja jest sposobem radzenia sobie z napięciami wynikającymi z różnic międzyludzkich.

Co jada sójka?

Jan Brzechwa „Sójka” – Bohaterem wiersza Brzechwy jest kolorowy, pospolity ptak z rodziny krukowatych, którego często możemy obserwować jesienią, gdy uwija się nosząc żołędzie do swoich zimowych spiżarni. Pierwszy człon z gatunkowej nazwy sójki Garrulus glandarius oznacza po łacinie gadatliwy, a drugi oznacza rodzący żołędzie.

Z jej gadatliwością, czyli aktywnością wokalną. Ptak ten – już nieznacznie zaniepokojony – wydaje specyficzny wrzask „krzaach!”. Często głos ten jest dla innych ptaków w lesie sygnałem alarmowym i ostrzega je przed zbliżającym się drapieżnikiem – jastrzębiem lub kuną. Zgodnie z systematyką sójki, podobnie jak jej kuzyni: wrony i kawki, należy ona do ptaków śpiewających. Jej gardłowe głosy to nic innego jak najprawdziwszy śpiew. Ptaki te są również doskonałymi naśladowcami głosów innych ptaków – szpaka, jastrzębia, myszołowa i może zadziwić obserwatora odzywając się w ten sposób ze środka lasu. Cecha ta sprawiła, że w starożytnej Grecji trzymano młode sójki w domu, tak jak wielu z nas dziś trzyma papugę lub kanarka. Ptaki te uczono naśladownictwa innych głosów, w tym także mowy ludzkiej. Z gromadzeniem żołędzi. Tryb życia sójki zmienia się w ciągu roku. Wiosną i latem, w okresie lęgowym, ptaki te są skryte, a jesienią, kiedy nadchodzi czas gromadzenia zapasów i drzewa tracą liście, łatwiej je obserwować. Sójki potrafią gromadzić żołędzie w swoim wolu lub pod językiem i transportować je nawet na znaczne odległości, nawet na kilka kilometrów. Następnie umieszczają je w spiżarniach jako zapasy na zimę. Spiżarnie te umiejscowione są pod mchem, w szczelinach drzew, dziuplach itp. Jeśli sójka przetrwa zimę – bez problemu odnajduje swoje skrytki. Strategia sójek gromadzenia i przenoszenia owoców dębu, buku i leszczyny, zapewnia jednocześnie naturalną możliwość rozsiewania i roznoszenia nasion tych drzew nawet na znaczne odległości.

czy stanisław soyka jest żdem Wygląd i występowanie Sójka jest średniej wielkości ptakiem o masie ciała 150-175 g i długości 32-35 cm. Charakterystyczną cechą w jej upierzeniu są białe i niebieskie lusterka występujące na zewnętrznych pokrywach jej zaokrąglonych skrzydeł. Ciekawostką jest, że błękitna barwa lusterka nie jest wynikiem obecności barwnika, ale efektem odpowiedniej struktury pióra, w których ma miejsce rozszczepienie wiązek światła i odbicie widma niebieskiego.

Cechą identyfikacyjną sójki jest jej charakterystyczny, lekko chybotliwy lot. Na otwartej przestrzeni lata powoli, z miękkim nierównomiernym uderzeniem skrzydeł przez co zdecydowanie lepiej i bezpieczniej czuje się w środowisku leśnym, gdzie porusza się szybko i zwinnie. Samce i samice nie różnią się między sobą upierzeniem, ale osobniki młodociane można odróżnić po ilości czarnych prążków na pokrywach skrzydeł oraz węższych sterówkach niż u dorosłych.

Literatura podaje, że sójki tworzą ok.30 podgatunków. Zmienność ta ma związek z występowaniem geograficznym i przejawia się różnicami w kolorycie ciała i ubarwieniu głowy. Ptaki brytyjskie (podgatunki rufitergum, hibernicus) mają barwę ciemniejszą, rdzawą, na Kaukazie (krynicki), Bliskim Wschodzie (atricapillus) i w środkowej Afryce (cervicalis) sójki mają ciemię całe czarne a dziób grubszy od „naszych” sójek, w NE Rosji (brandtii) głowa jest rdzawobrązowa.

 • Sójki możemy spotkać odwiedzając prawie wszystkie typy lasów – iglaste, mieszane, a także parki miejskie, większe zadrzewienia śródpolne, ogródki, sady.
 • Gatunek ten jest pospolity zarówno w Polsce, jak i w całej Europie.
 • Zasięg jej występowania sięga na wschodzie aż do Azji – Japonii, południa Chin i Himalajów.

Nie spotkamy jej w rejonach wysuniętych najdalej na północ i wschód naszego kontynentu, gdzie występuje jej kuzynka – sójka syberyjska Perisoreus infaustus. Lęgi Okres lęgowy sójek przypada na koniec kwietnia i maj i jest najpóźniejszy wśród wszystkich naszych ptaków krukowatych.

Budową gniazda i opieką nad potomstwem zajmują się oboje rodzice. Gniazdo usytuowane jest najczęściej wśród koron drzew iglastych, w ciernistych krzewach, ale zdarza się, że również w szczelinach budynków. Samica składa 5-7 jaj, które wysiaduje 16-17 dni. Literatura opisuje sójcze rekordzistki, które potrafiły mieć nawet 10 jaj w gnieździe w jednym lęgu.

Jaja składane są w odstępach jednodniowych a wysiadywanie rozpoczyna się od złożenia pierwszego lub drugiego jaja. Wynika z tego asynchronizacja w kluciu się piskląt. Różnica wieku piskląt w gnieździe może wynosić nawet tydzień. Rodzice opiekują się potomstwem do momentu opuszczenia gniazda przez najmłodszego potomka.

Efektem takiej strategii rodzicielskiej jest przeciągnięcie w czasie odchowu piskląt i uniemożliwia przystąpienia do drugiego lęgu. Jeśli jednak pierwszy lęg zostanie stracony, wówczas ptaki przystępują do kolejnego. W drugim lęgu samica składa już mniej jaj: 3-4. Kiedy sójki stracą podrośnięte pisklęta, wtedy nie powtarzają już lęgu.

W okresie lęgowym w pożywieniu sójek dominują owady i inne bezkręgowce, drobne kręgowce – gryzonie, jaszczurki. Sójka nie gardzi również jajami i pisklętami małych ptaków. Zimą i jesienią jej menu stanowią głownie owoce drzew – żołędzie, buk, orzechy laskowe.

 • Młode sójki po opuszczeniu gniazda trzymają się w stadkach rodzinnych.
 • Podloty sójcze wymagają jeszcze dokarmiania przez około 3 tygodnie po opuszczeniu gniazda.
 • Rodzice sprawują nad nimi opiekę – ostrzegają przed niebezpieczeństwem lub – jeśli zajdzie konieczność – czynnie bronią swojego potomstwa.
 • Stan ten utrzymuje się do jesieni.

Podróże W wierszu czytamy: „Wybiera się sójka za morze i wybrać się nie może”. W istocie sójki prowadzą osiadły tryb życia i nie odlatują za morze, a jedynie w srogie zimy mogą przemieszczać się na odległości kilkuset kilometrów. Niektóre populacje sójek z północy i wschodu Europy podejmują wędrówki na południową i południowo-wschodnią część kontynentu.

Rejon ten stanowi dla nich „ciepłe kraje”. Również młode osobniki przemieszczają się na znaczne odległości (ok.600 km) w poszukiwaniu własnych rewirów. Dorosłe ptaki prowadzą życie osiadłe śpiewając: „Kto chce zwiedzać obce kraje, niechaj zwiedza. Ja – zostaję”. tekst: Bernadetta Wołczuk, OTOP zdjęcie: Cezary Korkosz Bibliografia: 1.L.Svensson, K.Mullarney, D.Zetterstrom „Ptaki.

Przewodnik Collinsa”, MULTICO Oficyna Wydawnicza, 2011.2.L.Jonsson „Ptaki Europy i Obszarów Śródziemnomorskich, MUZA SA, 1991.3.A.Kruszewicz „Ptaki Polski cz.2″, MULTICO Oficyna Wydawnicza, 2006. : Sójka – Ptak Zimy 2015

Czy sójka kradnie jajka?

Sąsiedzkie awantury > JanAdamski.eu We wpisie pisałem o gnieździe, które założyły sójki, w gąszczu cyprysu rosnącego na działce sąsiadki Bogdzi. Obserwuję cały czas ich poczynania, ale z pewnego oddalenia. Nie zbliżam się zanadto do gniazda, żeby nie stresować ptaków. Pisałem też o kosach, które również założyły gniazdo w pobliżu, ale w większej odległości od mojego ogródka, więc możliwości obserwacyjne miałem niezbyt dobre. I oto kosy najwyraźniej utraciły tamten lęg (najprawdopodobniej sroka zjadła im jajka), bo zaczęły budowę nowego gniazda. I tu informacja najbardziej zdumiewająca: gniazdo zaczęły budować na cyprysie, na którym ulokowały się sójki, jakieś 2 m poniżej sójek. Początkowo myślałem, że jest to przemyślana strategia i kosy wykorzystują ochronę jaką zapewniają im sójki. Bowiem największe zagrożenie dla lęgów kosów – stanowią sroki. Kradną i wyjadają zarówno jajka, jak i pisklaki, a nawet podrośnięte już podloty. Sroki (a jeszcze bardziej wrony) są też zagrożeniem dla sójek, ale te potrafią sobie poradzić i samiec sójki przepędza potencjalnych złodziei, jak tylko pojawią się w pobliżu. Doszedłem zatem do wniosku, że kosy wykorzystują bliskość sójek dla swojej ochrony. Być może tak jest w rzeczywistości, ale nie zmienia to faktu, że pomiędzy sójkami i kosami dochodzi do nieustannych awantur. Przy czym, co ciekawe, stroną wszczynającą te awantury jest zwykle samiec kos. Atakuje on sójki dość energicznie, zresztą bez żadnych negatywnych skutków dla sójek. Ale wrzasku jest przy tym co niemiara. Taki proceder ma miejsce prawie każdego dnia. Wygląda to tak, że sójka siedzi sobie na drzewie w pobliżu swojego gniazda, a kos siada w pobliżu i wydaje głośne odgłosy (coś pośredniego pomiędzy piskiem a szczekaniem). Taki stan trwa nieraz dość długo (niekiedy także samica kosa uczestniczy w awanturze siedząc gdzieś w pobliżu i też wydając głośne dźwięki). W pewnym momencie kos przypuszcza atak na sójkę, przez ułamek sekundy jest wielki tumult, po czym ptaki odlatują. Dzieje się to tak szybko, że nie udało mi się dotąd uchwycić na zdjęciu samego momentu ataku. Za to zrobienie zdjęć siedzących na gałęziach i wydzierających się ptaków jest łatwe, gdyż sytuacja jest statyczna przez długi czas. Do awantur pomiędzy ptakami dochodziło już w trakcie budowy gniazda przez kosy. Wyglądało to tak, że samiec kos wydzierał się na sójkę i próbował ją atakować, podczas gdy samica, z budulcem w dziobie, czekała co z tego wyniknie. Dopiero gdy sójka i samiec kos odlatywały, samica wlatywała w gąszcz, gdzie umiejscowione jest gniazdo. Warto zwrócić uwagę na budulec. Zdjęcie pochodzi z ostatniej fazy budowy – wyściełania gniazda. Wyściółka ptasiego gniazda kojarzy nam się z czymś miękkim i ciepłym. A tu proszę: samica kosa znosi jakieś mokre patyczki, a kapice z nich błoto plami jej upierzenie! : Sąsiedzkie awantury > JanAdamski.eu

See also:  Czy marta kielczyk ma męża?

Czy sójka ma dużą głowę?

Uzupełnienie opisu sójki – Jak opisać sójkę? Naszym zadaniem jest uzupełnienie luk w tekście. Aby tego dokonać, musimy wstawić w nie odpowiednie przymiotniki, W rozwiązaniu zadania zdecydowanie może pomóc również przyjrzenie się zdjęciu tego ptaka. Przyjrzyjmy się, jak wygląda poprawnie wykonane zadanie.

Ile centymetrów ma sójka?

Wielkość sójki Długość ciała sójki od 32 do 35 cm. Rozpiętość skrzydeł sójki od 52 do 58 cm. Waga sójki od 150 do 180 g.

Czy sójka to zwierzę?

Sójka, sójka żołędziówka (Garrulus glandarius) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny krukowatych (Corvidae), zamieszkujący Eurazję i północno-zachodnią Afrykę. Nie jest zagrożony.

Czy sójka mieszka w lesie?

Jak wygląda sójka? – Sójka to średniej wielkości ptak, rozmiarem przypominający gołębia, Masa jej ciała wynosi 150-175 g, a długość waha się w granicach od 32 do 35 cm. Sójka zamieszkuje lasy, parki, miejskie zieleńce i coraz częściej zwarte zabudowy miast. czy stanisław soyka jest żdem Sójka zwyczajna żywi się m. in. żołędziami, fot. shutterstock

Czy sójka kradnie jajka?

Sąsiedzkie awantury > JanAdamski.eu We wpisie pisałem o gnieździe, które założyły sójki, w gąszczu cyprysu rosnącego na działce sąsiadki Bogdzi. Obserwuję cały czas ich poczynania, ale z pewnego oddalenia. Nie zbliżam się zanadto do gniazda, żeby nie stresować ptaków. Pisałem też o kosach, które również założyły gniazdo w pobliżu, ale w większej odległości od mojego ogródka, więc możliwości obserwacyjne miałem niezbyt dobre. I oto kosy najwyraźniej utraciły tamten lęg (najprawdopodobniej sroka zjadła im jajka), bo zaczęły budowę nowego gniazda. I tu informacja najbardziej zdumiewająca: gniazdo zaczęły budować na cyprysie, na którym ulokowały się sójki, jakieś 2 m poniżej sójek. Początkowo myślałem, że jest to przemyślana strategia i kosy wykorzystują ochronę jaką zapewniają im sójki. Bowiem największe zagrożenie dla lęgów kosów – stanowią sroki. Kradną i wyjadają zarówno jajka, jak i pisklaki, a nawet podrośnięte już podloty. Sroki (a jeszcze bardziej wrony) są też zagrożeniem dla sójek, ale te potrafią sobie poradzić i samiec sójki przepędza potencjalnych złodziei, jak tylko pojawią się w pobliżu. Doszedłem zatem do wniosku, że kosy wykorzystują bliskość sójek dla swojej ochrony. Być może tak jest w rzeczywistości, ale nie zmienia to faktu, że pomiędzy sójkami i kosami dochodzi do nieustannych awantur. Przy czym, co ciekawe, stroną wszczynającą te awantury jest zwykle samiec kos. Atakuje on sójki dość energicznie, zresztą bez żadnych negatywnych skutków dla sójek. Ale wrzasku jest przy tym co niemiara. Taki proceder ma miejsce prawie każdego dnia. Wygląda to tak, że sójka siedzi sobie na drzewie w pobliżu swojego gniazda, a kos siada w pobliżu i wydaje głośne odgłosy (coś pośredniego pomiędzy piskiem a szczekaniem). Taki stan trwa nieraz dość długo (niekiedy także samica kosa uczestniczy w awanturze siedząc gdzieś w pobliżu i też wydając głośne dźwięki). W pewnym momencie kos przypuszcza atak na sójkę, przez ułamek sekundy jest wielki tumult, po czym ptaki odlatują. Dzieje się to tak szybko, że nie udało mi się dotąd uchwycić na zdjęciu samego momentu ataku. Za to zrobienie zdjęć siedzących na gałęziach i wydzierających się ptaków jest łatwe, gdyż sytuacja jest statyczna przez długi czas. Do awantur pomiędzy ptakami dochodziło już w trakcie budowy gniazda przez kosy. Wyglądało to tak, że samiec kos wydzierał się na sójkę i próbował ją atakować, podczas gdy samica, z budulcem w dziobie, czekała co z tego wyniknie. Dopiero gdy sójka i samiec kos odlatywały, samica wlatywała w gąszcz, gdzie umiejscowione jest gniazdo. Warto zwrócić uwagę na budulec. Zdjęcie pochodzi z ostatniej fazy budowy – wyściełania gniazda. Wyściółka ptasiego gniazda kojarzy nam się z czymś miękkim i ciepłym. A tu proszę: samica kosa znosi jakieś mokre patyczki, a kapice z nich błoto plami jej upierzenie! : Sąsiedzkie awantury > JanAdamski.eu

Kiedy sójka składa jaja?

Tak tam gada! – Pierwszy człon z gatunkowej nazwy sójki Garrulus glandarius oznacza po łacinie gadatliwy, a drugi oznacza rodzący żołędzie. W rozumieniu dosłownym jest to więc gadatliwy ptak rodzący żołędzie. Nazwa ta jest ściśle związana z dwoma charakterystycznymi cechami sójki.

 • Z jej gadatliwością, czyli aktywnością wokalną.
 • Ptak ten – już nieznacznie zaniepokojony – wydaje specyficzny wrzask „krzaach!”.
 • Często głos ten jest dla innych ptaków w lesie sygnałem alarmowym i ostrzega je przed zbliżającym się drapieżnikiem – jastrzębiem lub kuną.
 • Ptaki te są również doskonałymi naśladowcami głosów innych ptaków – szpaka, jastrzębia, myszołowa i może zadziwić obserwatora odzywając się w ten sposób ze środka lasu.

Cecha ta sprawiła, że w starożytnej Grecji trzymano młode sójki w domu, tak jak wielu z nas dziś trzyma papugę lub kanarka. Z gromadzeniem żołędzi. Tryb życia sójki zmienia się w ciągu roku. Wiosną i latem, w okresie lęgowym, ptaki te są skryte, a jesienią, kiedy nadchodzi czas gromadzenia zapasów i drzewa tracą liście, łatwiej je obserwować.

Sójki potrafią gromadzić żołędzie w swoim wolu lub pod językiem i transportować je nawet na znaczne odległości, nawet na kilka kilometrów. Następnie umieszczają je w spiżarniach jako zapasy na zimę. Spiżarnie te umiejscowione są pod mchem, w szczelinach drzew, dziuplach itp. Okres lęgowy sójek przypada na koniec kwietnia i maj i jest najpóźniejszy wśród wszystkich naszych ptaków krukowatych.

See also:  Czy doda ma dzieci?

Budową gniazda i opieką nad potomstwem zajmują się oboje rodzice. Samica składa 5-7 jaj, które wysiaduje 16-17 dni. Jaja składane są w odstępach jednodniowych a wysiadywanie rozpoczyna się od złożenia pierwszego lub drugiego jaja. Wynika z tego asynchronizacja w kluciu się piskląt.

Jeśli pierwszy lęg zostanie stracony, wówczas ptaki przystępują do kolejnego. W drugim lęgu samica składa już mniej jaj: 3-4. W wierszu Brzechwy czytamy: „Wybiera się sójka za morze i wybrać się nie może”, W istocie sójki prowadzą osiadły tryb życia i nie odlatują za morze, a jedynie w srogie zimy mogą przemieszczać się na odległości kilkuset kilometrów.

Niektóre populacje sójek z północy i wschodu Europy podejmują wędrówki na południową i południowo-wschodnią część kontynentu. Rejon ten stanowi dla nich „ciepłe kraje”. Również młode osobniki przemieszczają się na znaczne odległości (ok.600 km) w poszukiwaniu własnych rewirów.

Dorosłe ptaki prowadzą życie osiadłe śpiewając: „ Kto chce zwiedzać obce kraje, niechaj zwiedza. Ja – zostaję”. Sójka została ptakiem Zimowego Ptakoliczenia 2015, które odbędzie się w weekend 24-25.01. To coroczna akcja adresowana do wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać zimujące obok ptaki. Podczas spacerów ornitologicznych każdy będzie mógł zanotować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza nasze karmniki.

Więcej informacji na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) www.otop.org.pl Udostępnij Podziel się Otrzymuj regularnie i za darmo kolejne porcje wiedzy. W pierwszym odcinku cyklu „Świat do kawy” otrzymasz bezpłatny ebook: Przewodnik dla miłośników kotów i psów

Czy sójka to rzadki ptak?

Sójka, sójka żołędziówka (Garrulus glandarius) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny krukowatych (Corvidae), zamieszkujący Eurazję i północno-zachodnią Afrykę. Nie jest zagrożony.

Co robi sójka w zimie?

Jan Brzechwa „Sójka” – Bohaterem wiersza Brzechwy jest kolorowy, pospolity ptak z rodziny krukowatych, którego często możemy obserwować jesienią, gdy uwija się nosząc żołędzie do swoich zimowych spiżarni. Pierwszy człon z gatunkowej nazwy sójki Garrulus glandarius oznacza po łacinie gadatliwy, a drugi oznacza rodzący żołędzie.

Z jej gadatliwością, czyli aktywnością wokalną. Ptak ten – już nieznacznie zaniepokojony – wydaje specyficzny wrzask „krzaach!”. Często głos ten jest dla innych ptaków w lesie sygnałem alarmowym i ostrzega je przed zbliżającym się drapieżnikiem – jastrzębiem lub kuną. Zgodnie z systematyką sójki, podobnie jak jej kuzyni: wrony i kawki, należy ona do ptaków śpiewających. Jej gardłowe głosy to nic innego jak najprawdziwszy śpiew. Ptaki te są również doskonałymi naśladowcami głosów innych ptaków – szpaka, jastrzębia, myszołowa i może zadziwić obserwatora odzywając się w ten sposób ze środka lasu. Cecha ta sprawiła, że w starożytnej Grecji trzymano młode sójki w domu, tak jak wielu z nas dziś trzyma papugę lub kanarka. Ptaki te uczono naśladownictwa innych głosów, w tym także mowy ludzkiej. Z gromadzeniem żołędzi. Tryb życia sójki zmienia się w ciągu roku. Wiosną i latem, w okresie lęgowym, ptaki te są skryte, a jesienią, kiedy nadchodzi czas gromadzenia zapasów i drzewa tracą liście, łatwiej je obserwować. Sójki potrafią gromadzić żołędzie w swoim wolu lub pod językiem i transportować je nawet na znaczne odległości, nawet na kilka kilometrów. Następnie umieszczają je w spiżarniach jako zapasy na zimę. Spiżarnie te umiejscowione są pod mchem, w szczelinach drzew, dziuplach itp. Jeśli sójka przetrwa zimę – bez problemu odnajduje swoje skrytki. Strategia sójek gromadzenia i przenoszenia owoców dębu, buku i leszczyny, zapewnia jednocześnie naturalną możliwość rozsiewania i roznoszenia nasion tych drzew nawet na znaczne odległości.

czy stanisław soyka jest żdem Wygląd i występowanie Sójka jest średniej wielkości ptakiem o masie ciała 150-175 g i długości 32-35 cm. Charakterystyczną cechą w jej upierzeniu są białe i niebieskie lusterka występujące na zewnętrznych pokrywach jej zaokrąglonych skrzydeł. Ciekawostką jest, że błękitna barwa lusterka nie jest wynikiem obecności barwnika, ale efektem odpowiedniej struktury pióra, w których ma miejsce rozszczepienie wiązek światła i odbicie widma niebieskiego.

 • Cechą identyfikacyjną sójki jest jej charakterystyczny, lekko chybotliwy lot.
 • Na otwartej przestrzeni lata powoli, z miękkim nierównomiernym uderzeniem skrzydeł przez co zdecydowanie lepiej i bezpieczniej czuje się w środowisku leśnym, gdzie porusza się szybko i zwinnie.
 • Samce i samice nie różnią się między sobą upierzeniem, ale osobniki młodociane można odróżnić po ilości czarnych prążków na pokrywach skrzydeł oraz węższych sterówkach niż u dorosłych.

Literatura podaje, że sójki tworzą ok.30 podgatunków. Zmienność ta ma związek z występowaniem geograficznym i przejawia się różnicami w kolorycie ciała i ubarwieniu głowy. Ptaki brytyjskie (podgatunki rufitergum, hibernicus) mają barwę ciemniejszą, rdzawą, na Kaukazie (krynicki), Bliskim Wschodzie (atricapillus) i w środkowej Afryce (cervicalis) sójki mają ciemię całe czarne a dziób grubszy od „naszych” sójek, w NE Rosji (brandtii) głowa jest rdzawobrązowa.

Sójki możemy spotkać odwiedzając prawie wszystkie typy lasów – iglaste, mieszane, a także parki miejskie, większe zadrzewienia śródpolne, ogródki, sady. Gatunek ten jest pospolity zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Zasięg jej występowania sięga na wschodzie aż do Azji – Japonii, południa Chin i Himalajów.

Nie spotkamy jej w rejonach wysuniętych najdalej na północ i wschód naszego kontynentu, gdzie występuje jej kuzynka – sójka syberyjska Perisoreus infaustus. Lęgi Okres lęgowy sójek przypada na koniec kwietnia i maj i jest najpóźniejszy wśród wszystkich naszych ptaków krukowatych.

Budową gniazda i opieką nad potomstwem zajmują się oboje rodzice. Gniazdo usytuowane jest najczęściej wśród koron drzew iglastych, w ciernistych krzewach, ale zdarza się, że również w szczelinach budynków. Samica składa 5-7 jaj, które wysiaduje 16-17 dni. Literatura opisuje sójcze rekordzistki, które potrafiły mieć nawet 10 jaj w gnieździe w jednym lęgu.

Jaja składane są w odstępach jednodniowych a wysiadywanie rozpoczyna się od złożenia pierwszego lub drugiego jaja. Wynika z tego asynchronizacja w kluciu się piskląt. Różnica wieku piskląt w gnieździe może wynosić nawet tydzień. Rodzice opiekują się potomstwem do momentu opuszczenia gniazda przez najmłodszego potomka.

Efektem takiej strategii rodzicielskiej jest przeciągnięcie w czasie odchowu piskląt i uniemożliwia przystąpienia do drugiego lęgu. Jeśli jednak pierwszy lęg zostanie stracony, wówczas ptaki przystępują do kolejnego. W drugim lęgu samica składa już mniej jaj: 3-4. Kiedy sójki stracą podrośnięte pisklęta, wtedy nie powtarzają już lęgu.

W okresie lęgowym w pożywieniu sójek dominują owady i inne bezkręgowce, drobne kręgowce – gryzonie, jaszczurki. Sójka nie gardzi również jajami i pisklętami małych ptaków. Zimą i jesienią jej menu stanowią głownie owoce drzew – żołędzie, buk, orzechy laskowe.

 1. Młode sójki po opuszczeniu gniazda trzymają się w stadkach rodzinnych.
 2. Podloty sójcze wymagają jeszcze dokarmiania przez około 3 tygodnie po opuszczeniu gniazda.
 3. Rodzice sprawują nad nimi opiekę – ostrzegają przed niebezpieczeństwem lub – jeśli zajdzie konieczność – czynnie bronią swojego potomstwa.
 4. Stan ten utrzymuje się do jesieni.

Podróże W wierszu czytamy: „Wybiera się sójka za morze i wybrać się nie może”. W istocie sójki prowadzą osiadły tryb życia i nie odlatują za morze, a jedynie w srogie zimy mogą przemieszczać się na odległości kilkuset kilometrów. Niektóre populacje sójek z północy i wschodu Europy podejmują wędrówki na południową i południowo-wschodnią część kontynentu.

Rejon ten stanowi dla nich „ciepłe kraje”. Również młode osobniki przemieszczają się na znaczne odległości (ok.600 km) w poszukiwaniu własnych rewirów. Dorosłe ptaki prowadzą życie osiadłe śpiewając: „Kto chce zwiedzać obce kraje, niechaj zwiedza. Ja – zostaję”. tekst: Bernadetta Wołczuk, OTOP zdjęcie: Cezary Korkosz Bibliografia: 1.L.Svensson, K.Mullarney, D.Zetterstrom „Ptaki.

Przewodnik Collinsa”, MULTICO Oficyna Wydawnicza, 2011.2.L.Jonsson „Ptaki Europy i Obszarów Śródziemnomorskich, MUZA SA, 1991.3.A.Kruszewicz „Ptaki Polski cz.2″, MULTICO Oficyna Wydawnicza, 2006. : Sójka – Ptak Zimy 2015