Nimesil Dlaczego Wycofany

Nimesil Dlaczego Wycofany

Czy nimesil jest bezpieczny?

Nimesil – dawkowanie i skutki uboczne leku Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Nimesulid to substancja czynna zawarta w środku Nimesil. Ze względu na budowę chemiczną zaliczamy go do sulfonamidów. mechanizm jego działania polega na blokowaniu cyklooksygenazy, która bierze udział w przekazywaniu informacji w komórkach. Nimesulid ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Lek działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, dzięki czemu pierwsze efekty są odczuwalne już w 15 minut po zażyciu środka. Środek osiąga jednak największe stężenie we krwi dopiero 2-3 godziny po podaniu.

 • Należy mieć to na uwadze, oczekując na moment, w którym zadziała Nimesil.
 • Nimesilu nie stosuje się zwykle jako lek przeciwgorączkowy, a przeciwbólowy w stanach ostrych i bolesnym miesiączkowaniu.
 • Jest tak ponieważ charakteryzuje się szeregiem skutków ubocznych.
 • Nigdy nie powinien być również wybierany jako pierwszy lek.

Zażywanie Nimesilu należy skonsultować z lekarzem. Nimesil przyjmowany jest w postaci granulatu, z którego przygotowuje się zawiesinę doustną do doustnego spożywania. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku Nimesil, ponieważ nie dość, że nie polepszy to skuteczności działania, to może zaszkodzić Twojemu życiu lub zdrowiu.

 1. W razie jakichkolwiek pytań należy konsultować się z lekarzem.
 2. Lek należy przyjmować po posiłkach i nie stosować dłużej niż 15 dni.
 3. Uwaga! Dzieci poniżej 12.
 4. Roku życia nie powinny stosować leku.
 5. Pacjenci z łagodnymi zaburzeniami nerek, których klirens kreatyniny wynosi 30-80 ml/min nie muszą mieć modyfikowanej dawki.

Natomiast chorzy, którzy cierpią na ciężkie zaburzenie nerek, absolutnie nie powinni przyjmować leku Nimesil. Dorośli i młodzież po 12. roku życia: 100 mg 2 razy na dobę.

 1. Nimesilu nie można oczywiście stosować w przypadku uczulenia na jego substancję czynną, czyli nimesulid.
 2. Osoby, które wykazują alergię lub nadwrażliwość na aspirynę, ibuprofen bądź ketoprofen również nie powinny go przyjmować.
 3. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania środka jest uszkodzenie wątroby lub zażywanie innych substancji które mogą szkodliwie na nią działać. Dotyczy to również alkoholu i narkotyków.
 4. Nimesilu nie mogą zażywać osoby cierpiące na wrzody w jakimkolwiek odcinku przewodu pokarmowego. Również choroby, w których występuje krwawienie, dyskwalifikują z zażywania środka.
 5. Lek może silnie zaszkodzić osobom z przewlekłymi chorobami nerek.
 6. Środka nie można przyjmować również gdy istnieje podejrzenie grypy.
 7. Nimesil jest groźny dla płody, gdy jest przyjmowany w III trymestrze w ciąży.
 8. Nie mogą go zażywać kobiety karmiące piersią oraz dzieci do 12. roku życia.

Kobiety w ciąży muszą pamiętać, że w tym okresie nie wolno przyjmować leków bez konsultacji z lekarzem! Lekarz ma obowiązek poinformować kobiety w ciąży i w okresie laktacji o wszelkich zagrożeniach, ale i korzyściach wynikających ze stosowania preparatu.

 1. Poinformuj lekarza, który wypisuje receptę, jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę.
 2. Obiety w III trymestrze ciąży nie mogą przyjmować leku, natomiast u Pań w I i II trymestrze ciąży oraz u planujących dziecko, przyjmowanie Nimesil jest dozwolone tylko i wyłącznie, gdy lekarz uzna to za konieczne.
 3. W takim wypadku lek powinien być przyjmowany przez możliwie krótki czas (jak najmniejsza dawka).

Kobiety karmiące piersią nie mogą stosować leku.

 1. Jeżeli objawy nie ustępują, skonsultuj się z lekarzem.
 2. Stosowanie małej dawki, przez możliwie krótki czas zmniejsza ryzyko działań niepożądanych.
 3. Pacjenci nie powinni sami zmieniać dawkowania.
 4. Nie należy przyjmować jednocześnie innych leków przeciwbólowych.
 5. Nimesil może czasem powodować reakcje ze strony wątroby, które w rzadkich przypadkach prowadządo śmierci.
 6. Należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku Nimesil i udać się do lekarza, jeśli pojawią się objawy wskazujące na uszkodzenie wątroby, np. bóle brzucha, wymioty, mdłości, jadłowstręt, ciemna barwa moczu. Również złe testy czynnościowe wątroby sugerują przerwaniekuracji.
 7. Gdy pojawi się u Ciebie gorączka lub inne objawy podobne do grypy przerwij stosowanie preparatu i udaj się do lekarza.
 8. Poinformuj lekarza jeżeli wystąpiły u Ciebie kiedykolwiek krwawienia z przewodu pokarmowego (jeżeli tak: należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku Nimesil).
 9. Poinformuj lekarza przepisującego receptę, jeśli wystąpiła u Ciebie kiedykolwiek choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy.
 10. Lek Nimesil może być związany z pogorszeniem pracy nerek.
 11. Pacjenci, którzy cierpią na zaburzenia czynności nerek lub serca powinni zachować ostrożność.
 12. Osoby w podeszłym wieku narażone są na wystąpienie działań niepożądanych (szczególnie krwawienia z przewodu pokarmowego) – co może prowadzić nawet do śmierci. Również zaburzenie pracy serca, nerek i wątroby jest zwiększone w tej grupie pacjentów.
 13. Nimesil może zakłócać czynność płytek krwi, a co za tym idzie wydłużać czas krwawienia.
 14. Należy zachować ostrożność u osób zmagających się z nadciśnieniem tętniczym, obrzękami, zastoinową niewydolnością serca. Tacy pacjenci powinny być pod ciągłą obserwacją lekarza.
 15. Przyjmowanie leku przez dłuższy czas może prowadzić do zawału serca lub udaru. Dlatego chorzy z nadciśnieniem, niewydolnością serca lub chorobami układu sercowo-naczyniowego powinni zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem.
 16. Przyjmowanie preparatu Nimesil może prowadzić do reakcji skórnych, których konsekwencją może być nawet śmierć. Może wystąpić zespół Stevens-Johnsona, złuszczające zapalenie skóry czy martwica toksyczna rozpływna naskórka. Takie reakcje często występują w 1. miesiącu stosowania leku (ale nie zawsze).
 17. Nie należy ponownie stosować Nimesil jeśli pojawią się u Ciebie reakcje skórne.
 18. Nimesil może maskować symptomy zakażenia, jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie natychmiast udaj się do lekarza.
 19. Preparat nie działa przeciwdrobnoustrojowo.
 20. Lek może wpływać na płodność kobiet, dlatego kobiety planujące ciążę nie powinny go przyjmować.
 21. Pacjenci z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni stosować preparatu, ponieważ zawiera on sacharozę.
 22. Również cukrzycy powinni wziąć pod uwagę zawartość sacharozy w leku.
 23. Mimo iż nie ma informacji jakoby Nimesil wpływał na zdolność kierowania pojazdami i obsługiwania maszyn, to skutki uboczne wynikające z jego stosowania (senność, zawroty głowy) mogą mieć na to wpływ.

Z jakimi innymi preparatami nie należy stosować leku Nimesil?

 1. Kwasem acetylosalicylowym lub innymi niesteroidowymi preparatamiprzeciwzapalnymi: ryzyko owrzodzenia i krwawienia z przewodu pokarmowego.
 2. Furosemidem: może dojść do obniżenia jego działania oraz ryzyka zaburzeń pracy nerek. Szczególną ostrożność należy zachować w grupie pacjentów narażonych na ryzyko niewydolności nerek lub wątroby.
 3. Preparatamiprzeciwzakrzepowymi, takimi jak warfaryna oraz innymi lekami przeciwzakrzepowymi albo kwasem acetylosalicylowym: zwiększona możliwośćkrwawień.
 4. Preparatamihamującymi agregację płytek krwi, takimi jak np. tyklopidyna: większa możliwośćkrwawienia.
 5. Litem: możliwe nasilenie działań toksycznych litu.
 6. Kortykosteroidami lub inhibitorami wychwytu zwrotnego serotonin: większe prawdopodobieństwo skutków ubocznych, w tym krwawienia z przewodu pokarmowego.
 7. Metotreksatem: możliwe nasilenie jego działań toksycznych, zdarzają się zatrucia.
 8. Lekami moczopędnymi oraz lekami przeciwnadciśnieniowymi, w tym inhibitorami konwertazy angiotensyny, antagonistami angiotensyny: zmniejszona skuteczność działania, większe ryzyko dysfunkcji nerek (szczególnie u osób w podeszłym wieku, należy odpowiednio nawadniać i kontrolować pracę nerek).

Nimesil może powodować różne skutki uboczne, między innymi: wymioty, biegunkę, zaparcia, zapalenie błony śluzowej, ból brzucha, wzdęcia, wrzody w przewodzie pokarmowym, zapalenie wątroby, żółtaczka, szumy uszne, zawroty i bóle głowy senność, koszmary, niepokój, zaburzenia widzenia, zmęczenie, krwawienia z nosa, siniaki, wybroczyny, hiperkaliemia, ból przy oddawaniu moczu, krwiomocz, osłabienie, złe samopoczucie, wstrząs anafilaktyczny, obrzęk: gardła, krtani, języka, skurcz oskrzeli, trudnośći z oddychaniem, zwiększone ryzyko zawału i udaru, anemia, uderzenia gorąca, małopłytkowość, zaburzenia hematologiczne.

: Nimesil – dawkowanie i skutki uboczne leku

Jakie są skutki uboczne Nimesil?

Możliwe skutki uboczne – Podczas terapii mogą występować skutki uboczne Nimesil. Nie dotykają one jednak wszystkich pacjentów i zazwyczaj nie wymagają przerwania leczenia. Często pojawiały się przemijające dolegliwości ze strony układu pokarmowego o charakterze łagodnym.

 • Należą do nich: wymioty, nudności, biegunka, wzdęcia, zgaga.
 • Niezbyt często występowały: krwawienie z żołądka lub jelit, zapalenie żołądka i jelit, owrzodzenie i perforacja żołądka lub dwunastnicy.
 • U pacjentów mogą pojawić się także skórne reakcje alergiczne, do których należą: rumień, świąd, wysypka, pokrzywka, zapalenie skóry i nasilenie obrzęków.

O wiele rzadziej odnotowuje się skutki uboczne dotyczące ośrodkowego układu nerwowego, jak bóle i zawroty głowy oraz senność. Bardzo rzadko obserwowano następujące działanie niepożądane: bóle brzucha, niestrawność, zapalenie jamy ustnej, skąpomocz z zatrzymaniem lub bez zatrzymania płynów i z miejscowymi lub uogólnionymi obrzękami, krwawe wymioty prawdopodobnie powiązane z krwawieniem z układu pokarmowego i owrzodzeniem oraz wybroczyny i plamicę, zwłaszcza dolnych kończyn, w indywidualnych przypadkach związane z małopłytkowością.

 1. Poważnym skutkiem ubocznym Nimesil są bardzo rzadko występujące ciężkie reakcje nadwrażliwości, takie jak zespół Stevensa-Johnsona i zespół Lyella.
 2. Bardzo rzadko może również dojść do uszkodzenia wątroby, które najczęściej mija po odstawieniu leku.
 3. Podczas stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych mogą pojawić się niewydolność serca, nadciśnienie i obrzęki.

W związku z tym przyjmowanie Nimesil i podobnych środków może w niewielkim stopniu podnosić ryzyko zawału serca Przyjmowanie takich leków jak Nimesil może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca i udaru.

Czy nimesil jest sterydem?

1. Co to jest Nimesil i w jakim celu się go stosuje Nimesil jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) o właściwościach przeciwbólowych. Nimesil jest wskazany w leczeniu ostrego bólu oraz w pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu. Zanim lekarz przepisze Nimesil, rozważy, czy korzyści ze stosowania leku przewyższają ryzyko działań niepożądanych.2.

Informacje ważne przed zastosowaniem leku Nimesil Kiedy nie stosować leku Nimesil: – jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na nimesulid lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6); – jeśli u pacjenta wystąpiła reakcja alergiczna (np. świszczący oddech, wydzielina z nosa lub niedrożność nosa, pokrzywka) po podaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ); – jeśli u pacjenta w przeszłości wystąpiła reakcja na nimesulid dotycząca wątroby; – jeśli pacjent zażywa inne leki, o których wiadomo, że mogą mieć wpływ na wątrobę np.

paracetamol, inne leki przeciwbólowe lub NLPZ; – jeśli pacjent zażywa leki powodujące uzależnienie, jest uzależniony od leków lub od innych substancji; – jeśli pacjent nadużywa alkoholu; – jeśli u pacjenta stwierdzono chorobę wątroby lub zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych; – jeśli u pacjenta rozpoznano wrzód trawienny (wrzód żołądka lub dwunastnicy) obecnie lub w przeszłości; – jeśli u pacjenta wystąpiło krwawienie z przewodu pokarmowego; – jeśli u pacjenta wystąpiło krwawienie do mózgu (udar mózgu); – jeśli u pacjenta wystąpiły inne zaburzenia związane z krwawieniem lub niedostateczną krzepliwością krwi; – jeśli u pacjenta wystąpiła niewydolność serca, choroba nerek (niewydolność nerek) lub jakakolwiek choroba wątroby; – jeśli u pacjenta aktualnie występuje gorączka lub grypa (uogólniony ból mięśni, złe samopoczucie, dreszcze lub gorączka); – u pacjentek w ostatnich 3 miesiącach ciąży; – u pacjentek karmiących piersią.

 • Nie stosować leku Nimesil u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
 • Ostrzeżenia i środki ostrożności Nie stosować tego leku lub poinformować lekarza przed przyjęciem leku Nimesil, jeśli u pacjenta kiedykolwiek po przyjęciu nimesulidu wystąpił rumień trwały (okrągłe lub owalne plamiste zaczerwienienia i obrzęki skóry, pęcherze, pokrzywka i swędzenie).

Jeśli pacjent przyjmuje następujące leki, które mogą zakłócać działanie leku Nimesil: – leki zmniejszające krzepliwość krwi (leki przeciwzakrzepowe, kwas acetylosalicylowy lub inne salicylany); – leki moczopędne (diuretyki) stosowane w niewydolności serca lub nadciśnieniu tętniczym; – lit, który jest stosowany w leczeniu depresji i podobnych zaburzeń; – metotreksat; – cyklosporyna; powinien poinformować lekarza lub farmaceutę przed rozpoczęciem stosowania leku Nimesil.

– Jeśli podczas przyjmowania leku Nimesil u pacjenta wystąpią objawy wskazujące na zaburzenia wątroby, należy natychmiast przerwać stosowanie i bezzwłocznie powiadomić o tym lekarza. Objawy wskazujące na zaburzenia wątroby to: utrata apetytu, nudności, wymioty, ból brzucha, utrzymujące się uczucie zmęczenia lub ciemny kolor moczu.

Jeśli u pacjenta kiedykolwiek wystąpiło owrzodzenie, krwawienie z przewodu pokarmowego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego- Crohna, przed rozpoczęciem stosowania leku Nimesil należy o tym powiedzieć lekarzowi. – Jeśli w trakcie stosowania leku Nimesil u pacjenta wystąpi gorączka i (lub) objawy grypopodobne (uogólniony ból mięśni, złe samopoczucie, dreszcze), należy przerwać stosowanie leku i powiedzieć o tym lekarzowi.

 • Jeśli u pacjenta rozpoznano chorobę serca lub nerek, należy o tym powiedzieć lekarzowi przed rozpoczęciem stosowania leku Nimesil.
 • Nimesil może powodować pogorszenie czynności nerek.
 • Podczas leczenia pacjentów w podeszłym wieku konieczne mogą być okresowe wizyty, aby lekarz mógł wykluczyć działania niepożądane leku Nimesil dotyczące żołądka, nerek, serca lub wątroby.

– Jeśli pacjentka planuje ciążę, powinna powiadomić lekarza, ponieważ Nimesil może niekorzystnie wpływać na płodność. Przyjmowanie takich leków jak Nimesil może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca („zawał serca”) lub udaru. Ryzyko to zwiększa długotrwałe przyjmowanie dużych dawek leku.

 1. Nie należy stosować większych dawek i dłuższego czasu leczenia niż zalecane.
 2. W przypadku zaburzeń serca, przebytego udaru lub podejrzenia, że występuje ryzyko tych zaburzeń (np.
 3. Podwyższone ciśnienie krwi, cukrzyca, zwiększone stężenie cholesterolu, palenie tytoniu) należy omówić sposób leczenia z lekarzem lub farmaceutą.

Nimesil zawiera sacharozę: należy to uwzględnić podając lek pacjentom z cukrzycą i pacjentom stosującym dietę ubogokaloryczną. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

 • Lek może wpływać szkodliwie na zęby.
 • Nimesil a inne leki Jeśli pacjent zażywa którykolwiek z następujących leków, który może zakłócać działanie leku Nimesil: – kortykosteroidy np.
 • Kortyzon (lek przeciwzapalny); – leki zmniejszające krzepliwość np.
 • Warfaryna (leki przeciwzakrzepowe, kwas acetylosalicylowy); – inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (leki przeciwdepresyjne); – lit stosowany w leczeniu depresji oraz podobnych zaburzeń; – metotreksat (lek stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i nowotworów); – cyklosporyna, lek stosowany po transplantacji lub w leczeniu zaburzeń systemu immunologicznego; należy o tym poinformować lekarza lub farmaceutę przed rozpoczęciem stosowania leku Nimesil.

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty. Pacjenci przyjmujący Nimesil, leczeni dodatkowo innymi lekami działającymi drażniąco na przewód pokarmowy, powinni być poddani bardziej wnikliwej obserwacji.

Równoczesne podawanie leku Nimesil i leków przeciwzakrzepowych nasila ich działanie. Z powodu silnego wiązania nimesulidu z białkami osocza, pacjenci leczeni równocześnie hydantoiną i sulfonamidami powinni pozostawać pod stałą kontrolą (nasilenie działania hydantoiny i sulfonamidów wskutek wypierania ich z połączeń z białkami).

Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą zwiększać stężenie w osoczu: digoksyny, litu, metotreksatu i cyklosporyny, zwiększając toksyczność tych leków. Jednoczesne podawanie nimesulidu z innymi NLPZ, lekami hamującymi działanie płytek, selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny lub glikokortykosteroidami zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego.

 1. Jednoczesne podawanie nimesulidu z lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas może spowodować zwiększenie stężenia potasu w osoczu.
 2. Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
 3. Nie należy przyjmować leku Nimesil, jeśli pacjentka jest w ostatnich 3 miesiącach ciąży, gdyż może on zaszkodzić nienarodzonemu dziecku lub być przyczyną problemów podczas porodu.

Może on powodować zaburzenia związane z nerkami i sercem u nienarodzonego dziecka. Może on zwiększać skłonność do krwawień pacjentki i dziecka oraz powodować opóźnienie lub wydłużenie okresu porodu. W ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży nie należy stosować leku Nimesil, chyba że lekarz uzna użycie go za bezwzględnie konieczne.

 1. Jeśli konieczne jest leczenie w tym okresie lub podczas starań o zajście w ciążę, należy zastosować jak najmniejszą dawkę przez możliwie najkrótszy czas.
 2. Jeśli jest przyjmowany dłużej niż kilka dni od 20.
 3. Tygodnia ciąży, lek Nimesil może powodować zwężenie naczynia krwionośnego (przewodu tętniczego) w sercu dziecka lub zaburzenia czynności nerek u nienarodzonego dziecka, które mogą prowadzić do zmniejszenia ilości płynu owodniowego otaczającego dziecko (małowodzie).

Jeśli konieczne jest leczenie przez okres dłuższy niż kilka dni, lekarz może zalecić dodatkową obserwację. Ponieważ nie wiadomo, czy nimesulid przenika do mleka kobiet karmiących piersią, jego stosowanie w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn Podobnie jak inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, Nimesil może powodować senność i zawroty głowy. W przypadku ich wystąpienia należy wstrzymać się od wykonywania czynności wymagających sprawności psychofizycznej. Pacjenci, których aktywność zawodowa powoduje konieczność stałej koncentracji, powinni natychmiast informować lekarza o wystąpieniu senności lub zawrotów głowy w trakcie leczenia.3.

Jak stosować Nimesil Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Zalecana dawka leku Nimesil to 100 mg dwa razy na dobę (2 razy 1 saszetka) po posiłkach. Zawartość saszetki należy rozpuścić w odpowiedniej ilości wody (np.1 szklanka).

 • Nimesil należy stosować przez okres najkrótszy, jak to jest możliwe i nie dłużej niż 15 dni w jednym cyklu leczenia.
 • Przyjmowanie leku przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych.
 • Pacjenci w podeszłym wieku: nie ma konieczności zmniejszania dawki dobowej.

Stosowanie u dzieci i młodzieży Dzieci w wieku powyżej 12 lat: nie ma konieczności modyfikowania dawkowania. Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Nimesil W przypadku podejrzenia przedawkowania leku należy natychmiast wezwać lekarza. Zalecane jest leczenie objawowe.

Można rozważyć płukanie żołądka i podanie węgla aktywnego, jeśli od przedawkowania nie upłynęły 4 godziny. Wymagane jest monitorowanie czynności wątroby i nerek. Pominięcie zastosowania leku Nimesil Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.4. Możliwe działania niepożądane Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Obserwowano łagodne i przemijające działania niepożądane dotyczące układu pokarmowego takie jak: zgaga, nudności, wymioty, biegunka, wzdęcia. Niezbyt często występowały krwawienie z żołądka lub jelit, owrzodzenie i perforacja dwunastnicy lub żołądka, zapalenie żołądka i jelit.

Bardzo rzadko występowały: niestrawność, ból brzucha, zapalenie jamy ustnej. Objawy te najczęściej nie powodowały konieczności odstawienia leku. Opisywano s kórne reakcje alergiczne, takie jak: rumień, świąd, wysypka, zapalenie skóry, nasilenie obrzęków i pokrzywka. Rumień trwały (może wyglądać jak okrągłe lub owalne plamiste zaczerwienienia i obrzęki skóry), pęcherze (pokrzywka), świąd raportowano z częstością nieznaną.

Znacznie rzadziej obserwowano działania niepożądane z e strony ośrodkowego układu nerwowego takie jak: ból głowy, zawroty głowy i senność. Inne bardzo rzadko obserwowane działania niepożądane to: skąpomocz z zatrzymaniem lub bez zatrzymania płynów i z miejscowymi lub uogólnionymi obrzękami; krwawe wymioty (prawdopodobnie związane z krwawieniem z przewodu pokarmowego i owrzodzeniem); wybroczyny i plamica, szczególnie kończyn dolnych, wyjątkowo związane z małopłytkowością.

 1. Bardzo rzadko może dojść do uszkodzenia wątroby, w większości przypadków przemijającego po przerwaniu terapii.
 2. W związku z leczeniem NLPZ zgłaszano występowanie obrzęków, nadciśnienia i niewydolności serca.
 3. Przyjmowanie takich leków jak Nimesil może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca (zawał serca) lub udaru.

Tak jak inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, nimesulid może bardzo rzadko wywoływać ciężkie reakcje nadwrażliwości (takie jak zespół Stevensa-Johnsona, zespół Lyella). Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.

 • Zgłaszanie działań niepożądanych Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie, lub pielęgniarce.
 • Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al.

Jerozolimskie 181C 02-222 Warszawa Tel.: + 48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309 Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

 • Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.5.
 • Jak przechowywać Nimesil Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
 • Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu po „EXP”.
 • Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

Brak szczególnych środków ostrożności dotyczących przechowywania produktu leczniczego. Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.6.

 • Zawartość opakowania i inne informacje Co zawiera Nimesil – Substancją czynną leku jest nimesulid.
 • Pozostałe składniki to: sacharoza, substancja poprawiająca smak i zapach pomarańczowy, kwas cytrynowy bezwodny, maltodekstryna, makrogolu eter cetostearylowy.
 • Jak wygląda Nimesil i co zawiera opakowanie Nimesulid jest granulatem do sporządzania zawiesiny doustnej pakowanym w saszetki i tekturowe pudełko.

Opakowanie zawiera 9, 15 lub 30 saszetek 1 saszetka zawiera 100 mg nimesulidu. Podmiot odpowiedzialny Laboratori Guidotti S.p.A. Via Livornese 897 56122 Piza Włochy Wytwórca Fine Foods and Pharmaceuticals N.T.M.S.P.A. Via Grignano 43 24041, Brembate (Bergamo) Włochy lub Laboratorios Menarini S.A.

Czy nimesil jest dostepny w Polsce?

Lek jest dostępny tylko na receptę, dlatego został wyłączony ze sprzedaży wysyłkowej. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

See also:  Dlaczego Pranie Mierdzi Po Wysuszeniu

Jaki jest najsilniejszy lek przeciwbólowy?

najsilniejsze leki przeciwbólowe Najsilniejsze leki przeciwbólowe są dostępne na receptę i przepisywane tylko w razie konieczności. Najczęstszym powodem, dla którego należy zażywać silne środki łagodzące ból, są wszelkiego rodzaju nowotwory i dolegliwości związane z przebiegiem i leczeniem choroby.

Najpopularniejszymi lekami przeciwbólowymi są niesteroidowe leki przeciwzapalne (czyli np. ibuprofen, ketoprofen czy kwas acetylosalicylowy), a także środki takie jak paracetamol czy metamizol. Zaliczają się one do silnych środków przeciwbólowych, które skutecznie łagodzą różnego rodzaju dolegliwości, leki z grupy NLPZ dodatkowo zwalczają rozwijające się w organizmie stany zapalne.

Takiego działania nie posiadają (lub jest ono nikłe) środki takie jak paracetamol. Leki z grupy NLPZ uważane są za najsilniejsze leki o działaniu przeciwbólowym, które można dostać bez recepty niemal wszędzie – nie tylko w aptekach, ale także w drogeriach czy supermarketach.

 • Poza nimi istnieją jeszcze mocniejsze środki – są to tzw.
 • Opioidowe leki przeciwbólowe, nazywane tez narkotycznymi lekami.
 • Nie oddziałują one tylko na źródło bólu czy stan zapalny, ale na cały ośrodkowy układ nerwowy.
 • Ich działanie opiera się na blokowaniu przekazywania do mózgu informacji o bólu, przez to niejako oszukują mózg, że dolegliwość nie istnieje.

Na skutek hamowania receptorów do mózgu nie przedostają się impulsy bólowe. Wyróżnia się trzy podstawowe grupy opioidowych leków, są to: agoniści, antago-agoniści i antagoniści receptorów. Można je podzielić także pod względem działania – wyróżnia się słabe i mocne narkotyczne (opioidowe) leki przeciwbólowe.

Opioidowe leki przeciwbólowe mają bardzo silne działanie, jednak ich zażywanie może doprowadzić do poważnych skutków ubocznych, takich jak uzależnienie. To one, nie klasyczne narkotyki, najczęściej są odpowiedzialne za śmierć celebrytów (m.in. Prince’a). Do grupy silnych leków opioidowych zalicza się między innymi morfinę i fentanyl.

Ten ostatni uważa się za najsilniejszy i najbardziej śmiertelny środek narkotyczny na świecie. Efekty działania tych leków są odczuwane niemal natychmiast, szczególnie jeśli środek zostanie podany dożylnie. W przypadku podania doustnego trzeba czekać na efekty około 20 minut.

 1. Do grupy słabszych (ale nadal silnych) leków opioidowych należy między innymi kodeina.
 2. Działa ona bardziej przeciwkaszlowo niż przeciwbólowo, jednak jej działanie na układ nerwowy jest podobne.
 3. Niektóre leki opioidowe stosuje się także w przypadku bólu porodowego.
 4. Należy jednak zawsze stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza i nie przekraczać zalecanej dawki.

Należy pamiętać, że leki z tej grupy mają niezwykle silne działanie uzależniające, mogą także powodować szereg skutków ubocznych takich jak wymioty, halucynacje, zaburzenia nastroju i koncentracji, arytmia, a nawet hipotonia ortostatyczna (spadek ciśnienia związany z długotrwałym staniem). Leki przeciwbólowe, zwane także analgetykami, to rodzaj preparatów stosowanych w celu łagodzenia lub całkowitego wyeliminowania bólu. Istnieje wiele różnych rodzajów leków przeciwbólowych, które różnią się sposobem działania i wskazaniami do ich. Ibuprofen to bardzo popularny związek chemiczny występujący w wielu popularnych w Polsce niesteroidowych lekach przeciwzapalnych. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Kupisz go nie tylko w aptece, ale też w markecie lub na. Tabletki do połykania, saszetki do rozpuszczania, kapsułki do ssania i czopki – pozornie to kilka różnych leków, które mają pomóc w walce z przeziębieniem i szybciej postawić na nogi. W rzeczywistości mają często ten sam mechanizm działania i skład. Popularny i uważany za jeden z bezpieczniejszych leków przeciwbólowych może wywołać poważne skutki uboczne. Ich symptomy są niepozorne, ale powinny zaniepokoić. To na przykład utrata apetytu, który sugeruje, że dawka leku jest już za. Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej zakłada, że leki posiadające swoje odpowiedniki w kategorii OTC (bez recepty), nie będą mogły być objęte refundacją. Pacjenci, którzy stosują leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, czyli m.in. alergicy czy. No-Spa forte to lek rozkurczowy, którego substancją czynną jest chlorowodorek drotaweryny. Preparat stosuje się w przypadku pojawiania się bolesnego skurczu mięśni gładkich pochodzenia zarówno nerwowego, jak i mięśniowego. Jakie są wskazania i. Popularne leki przeciwbólowe mogą wywołać zawał serca? Czy atak serca może być wynikiem przyjmowania popularnych leków, takich jak ibuprofen czy naproksen? Wcześniej mówiono o zwiększonym ryzyku zawału i udaru u osób, które regularnie zażywają te. Naproxen to lek niesteroidowy, który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Wśród najczęstszych wskazań do stosowania Naproxenu wymienia się: reumatoidalne zapalenie stawów, bóle menstruacyjne, czy ostre zaburzenia. : najsilniejsze leki przeciwbólowe

Czy Nimesil to dobry lek?

1. Opinie i ostrzeżenia o Nimesilu – Nimesil jest doustnym preparatem z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) o właściwościach przeciwbólowych. Stosuje się go w leczeniu ostrego bólu, także przy pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu, Wykazuje właściwości przeciwgorączkowe oraz łagodzące dolegliwości bólowe o ostrym charakterze. Jego specyfika sprawia, że budzi różne opinie. Jest lekiem silnym. Działa szybko i skutecznie, ale wiąże się z nim możliwych działań niepożądanych, przeciwwskazań i ograniczeń. Z tego względu lekarze przepisują Nimesil w sytuacjach szczególnych, wyłącznie jako lek drugiego rzutu.

Czy Nimesil szkodzi na serce?

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Nimesil – granulat do sporządzania zawiesiny doustnej? – Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.

Stosowanie preparatu w najmniejszej skutecznej dawce przez możliwie najkrótszy okres zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Należy unikać równoległego stosowania innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (w tym selektywnych inhibitorów COX-2). Jeżeli objawy nie ustępują należy skonsultować się z lekarzem.

Nie wolno zwiększać zaleconej dawki ani stosować równolegle innych leków przeciwbólowych. Rzadko preparat może powodować wystąpienie ciężkich reakcji ze strony wątroby (także po stosowaniu krótkotrwałym). Reakcje te w bardzo rzadkich przypadkach mogą prowadzić do zgonu.

 1. W razie wystąpienia pierwszych objawów mogących świadczyć o uszkodzeniu wątroby (m.in.
 2. Jadłowstręt, nudności, wymioty, bóle brzucha, uczucie nadmiernego zmęczenia, ciemna barwa moczu) lub nieprawidłowych wyników testów czynnościowych wątroby należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.

Powyższe reakcje w większości przypadków są przemijające, jednakże po ich wystąpieniu nie wolno w przyszłości powracać do stosowania nimesulidu. Jeżeli w okresie stosowania preparatu wystąpi gorączka lub objawy przypominające objawy grypy należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.

 1. Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych wiąże się z ryzykiem wystąpienia krwotoku z przewodu pokarmowego, owrzodzenia lub perforacji, które mogą być przyczyną zgonu i niekoniecznie muszą być poprzedzone objawami ostrzegawczymi.
 2. Objawy te mogą wystąpić w każdym momencie leczenia, także u osób bez wcześniejszych zaburzeń czynności przewodu pokarmowego.

Powikłania te są szczególnie niebezpieczne u osób w podeszłym wieku. Zawsze należy niezwłocznie poinformować lekarza o wszelkich nietypowych objawach ze strony przewodu pokarmowego (szczególnie o krwawieniu). Jeżeli wystąpi krwawienie z przewodu pokarmowego konieczne jest natychmiastowe zaprzestanie stosowania preparatu.

 1. Jeżeli kiedykolwiek występowała u Ciebie choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek.
 2. Jeżeli w przeszłości występowały stany zapalne lub owrzodzenia stosowanie preparatu może przyczynić się do ich nawrotu.
 3. W przypadku osób z zaburzeniami lub chorobami przewodu pokarmowego, po przebytych owrzodzeniach i/lub krwawieniach, z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego lub chorobą Leśniowskiego i Crohna stosowanie preparatu jest możliwe tylko pod nadzorem lekarskim z zachowaniem ostrożności.

Przebyte owrzodzenia i choroby przewodu pokarmowego, duże dawki oraz podeszły wiek zwiększają ryzyko wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego. Leczenie należy rozpoczynać od najmniejszej skutecznej dawki. Lekarz może zalecić stosowanie leków osłonowych, takich jak np.

inhibitory pompy protonowej lub mizoprostol. Należy zachować ostrożność i natychmiast skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nietypowych objawów. Leki osłonowe mogą także być wskazane u chorych przyjmujących leki zwiększające ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego, w tym choroby wrzodowej lub krwawienia (np.

kortykosteroidy o działaniu ogólnym, leki przeciwzakrzepowe np. warfaryna, leki hamujące agregację płytek krwi, w tym nawet małe dawki kwasu acetylosalicylowego, leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny). Należy zachować ostrożność.

Stosowanie preparatu może być związane z pogorszeniem czynności nerek. Osoby z zaburzeniami czynności nerek i/lub serca powinny zachować ostrożność. W razie pogorszenia czynności nerek należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. Zwiększona ostrożność i szczególna kontrola lekarska jest wymagana w przypadku osób w podeszłym wieku.

U chorych w podeszłym wieku ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, zwłaszcza krwawień z przewodu pokarmowego, które mogą stać się przyczyną śmierci, oraz zaburzeń czynności nerek, wątroby lub serca jest zwiększone. Preparat może zaburzać czynność płytek krwi i powodować wydłużanie czasu krwawienia.

 1. Należy zachować ostrożność u chorych ze zwiększonym ryzykiem krwawienia, w tym ze skazą krwotoczną,
 2. Preparat nie może być stosowany zamiast kwasu acetylosalicylowego w profilaktyce chorób układu krążenia.
 3. Szczególną ostrożność należy zachować jeżeli preparat jest stosowany u osób z nadciśnieniem tętniczym, zastoinową niewydolnością serca, z zatrzymaniem płynów, z obrzękami (stosowanie NLPZ może powodować zatrzymanie płynów i obrzęki).

Chorzy powinni pozostawać pod kontrolą lekarza. Lekarz może zalecić monitorowanie czynności serca oraz nerek. Długotrwałe stosowanie NLPZ w dużych dawkach może zwiększać ryzyko zawału serca lub udaru. Szczególna ostrożność i ścisły nadzór lekarski jest wymagany w przypadku stosowania preparatu u chorych z nadciśnieniem tętniczym, z zastoinową niewydolnością serca, z chorobą niedokrwienną serca, z chorobą tętnic obwodowych lub chorobą naczyń mózgowych oraz u chorych z czynnikami ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego (cukrzyca, palenie tytoniu, hiperlipidemia).

Jeżeli należysz do którejkolwiek z powyższych grup, przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Preparat, podobnie jak inne NLPZ, może powodować wystąpienie ciężkich reakcji skórnych, niekiedy prowadzących do śmierci, takich jak zespół Stevensa i Johnsona, martwica toksyczna rozpływna naskórka, złuszczające zapalenie skóry.

Reakcje te występują bardzo rzadko i najczęściej pojawiają się w 1. miesiącu stosowania preparatu. W razie wystąpienia pierwszych objawów zmian skórnych (wysypka, zmiany chorobowe błon śluzowych) lub jakichkolwiek objawów nadwrażliwości należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.

 1. Jeżeli wystąpią ciężkie reakcje skórne związane ze stosowaniem nimesulidu nie wolno powracać do jego stosowania.
 2. Preparat, podobnie jak inne NLPZ, może maskować objawy zakażenia.
 3. Jeżeli podejrzewasz zakażenie skonsultuj się z lekarzem, ponieważ konieczne może być zastosowanie odpowiedniego leczenia.
 4. Preparat nie działa przeciwdrobnoustrojowo.

Stosowanie preparatu może powodować zaburzenia płodności u kobiet i nie jest zalecane u kobiet, które planują ciążę. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ preparat zawiera sacharozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy –galaktozy lub niedoborem sacharazy–izomaltazy nie powinny stosować preparatu ­ zawartość sacharozy w preparacie należy wziąć pod uwagę jeżeli preparat stosowany jest przez chorych na cukrzycę.

 • Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma badań dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.
 • Preparat może powodować działania niepożądane, takie jak zaburzenia równowagi, senność, zawroty głowy lub inne zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego.

W razie ich wystąpienia nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń/maszyn, a także nie należy wykonywać innych czynności wymagających wzmożonej koncentracji.

Czy Nimesil oslabia?

Działania niepożądane dotyczące przewodu pokarmowego – Jak każdy preparat, lek Nimesil, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej może powodować działania niepożądane i skutki uboczne. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi stosowania leku Nieśli są te związane z działaniem przewodu pokarmowego. Zaliczają się do nich:

nudności wymioty biegunka zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Ponadto lek Nimesil może powodować działania niepożądane takie jak: niestrawność, ból brzucha, wzdęcia, zaparcia, zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie jamy ustnej, krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie przewodu pokarmowego występujące niekiedy z krwawieniem i perforacją, zaostrzenie zapalenia okrężnicy, zaostrzenie choroby Leśniowskiego i Crohna, bardzo rzadko zapalenie wątroby, żółtaczka, zatrzymanie żółci, piorunujące zapalenie wątroby.

Inne możliwe działania niepożądane stosowania leku Nimesil to: bóle i zawroty głowy, senność, koszmary senne, lęki, niepokój, zaburzenia widzenia, szumy uszne, encefalopatia, zwiększenie częstotliwości rytmu serca, obrzęki, nadciśnienie tętnicze, uderzenia gorąca, krwawienia, zaburzenia hematologiczne.

Przyjmowanie leku Nimesil może spowodować pogorszenie czynności nerek, zatrzymanie sodu i wody, hiperkaliemia, złe samopoczucie, osłabienie, obniżenie temperatury ciała. Mogą wystąpić ciężkie reakcje nadwrażliwości – wysypki, pokrzywki, świąd, nadwrażliwość na światło i reakcje anafilaktyczne, w tym stanowiący zagrożenie życia wstrząs anafilaktyczny, nasilenie obrzęków, napad astmy oraz ciężkie skórne reakcje alergiczne.

Czy nimesil jest dobry na ból kręgosłupa?

Informacje o leku – do pobrania: – Lek występuje pod postacią granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej w opakowaniach po 9 i 30 sztuk saszetek i dawce 100 mg. Lek w opakowaniu zawierającym 30 saszetek podlega refundacji.

Nimesil 100 mg – cena za opakowanie 9 saszetek waha się od ok.18 – 20 zł, a za 30 sztuk saszetek po refundacji należy zapłacić ok.8,71 – 17,42 zł.

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości. Lek Nimesil jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) i zawiera substancję czynną – nimesulid, Substancja ta wykazuje działanie przeciwbólowe, Mimo wielokierunkowego działania (na ból, na stan zapalny, na gorączkę), Nimesil stosuje się zazwyczaj w przypadku wystąpienia ostrego silnego bólu oraz przy bolesnym (pierwotnym) miesiączkowaniu.

 • W przypadku wystąpienia podwyższonej temperatury lub stanu zapalnego, Nimesil nie jest pierwszym wyborem jako lek przeciwgorączkowy.
 • Ma to związek z wysokim ryzykiem wystąpienia objawów niepożądanych.
 • Nimesil na silny ból stosuje się, gdy inne leki przeciwbólowe okazują się nieskuteczne.
 • Substancja czynna leku o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, więc skutki działania leku mogą być odczuwalne już po 15 minutach od zażycia.

Warto jednak pamiętać, że najwyższe stężenie we krwi lek osiąga po czasie około 2 do 3 godzin po podaniu. Pierwsze skutki działania leku będą odczuwalne zatem w czasie od 15 minut do 2-3 godzin. Lek jest wskazany do stosowania u osób dorosłych i u dzieci powyżej 12.

Roku życia. Można stosować Nimesil u dzieci i młodzieży powyżej 12 lat, ale tylko na wyraźne polecenie lekarza, po ocenie ryzyka zdrowotnego i historii choroby pacjenta. Każdorazowo lek powinien być stosowany wyłącznie z przepisu lekarza, to on decyduje o zasadności zażywania leku. Jako lek przeciwzapalny i przeciwbólowy doskonale uśmierza ból.

Stosowany jest m.in.: na, ból zęba, rwę kulszową, korzonki. Do zamienników leku z tą samą substancją czynną należą m.in.:, Inny silny lek przeciwbólowy to m.in. Substancją czynną leku jest nimesulid. Każda saszetka zawiera 100 mg substancji czynnej. Pozostałe składniki leku to sacharoza, substancja poprawiająca smak i zapach pomarańczowa, kwas cytrynowy bezwodny, maltodekstryna, makrogolu eter cetostearylowy.

 • Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
 • Przyjmuje się, by lek przyjmować przez jak najkrótszy czas i by nie stosować dłużej niż 15 dni w jednym cyklu leczenia.
 • Czas trwania terapii i dawkowanie są zazwyczaj ustalane indywidualnie na podstawie stanu zdrowia, historii choroby i objawów u pacjenta.

Lekarz zaleci, jaką dawkę Nimesil należy przyjmować, ile razy na dobę i jak długo należy stosować lek. Zalecana przez producenta dawka leku to 100 mg dwa razy na dobę (czyli 2 razy po jednej saszetce). Lek należy przyjmować po posiłkach. Zawartość saszetki należy rozpuścić w odpowiedniej ilości wody i wypić zaraz po przygotowaniu.

 1. Lek zawsze należy stosować przez najkrótszy możliwy czas, który konieczny jest do złagodzenia objawów.
 2. Im krótszy czas stosowania, tym mniejsze ryzyko pojawienia się działań niepożądanych.
 3. Specjalista może zalecić przyjmowanie najpierw mniejszej dawki, by ocenić, jak organizm pacjenta reaguje na leczenie.

Lek można stosować nie dłużej niż przez 15 dni w jednym cyklu leczenia. Lek jest wskazany do stosowania u osób dorosłych i u dzieci powyżej 12. roku życia. Można stosować Nimesil u dzieci i młodzieży powyżej 12 lat, ale tylko na wyraźne polecenie lekarza, po ocenie ryzyka zdrowotnego i historii choroby pacjenta.

ma uczulenie na nimesulid lub którykolwiek składnik leku, ma reakcję alergiczną (świszczący oddech, wydzielinę z nosa lub niedrożność nosa, pokrzywkę) po podaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych leków z grupy NLPZ, w przeszłości miał zaburzenia dotyczące wątroby i przyjmowania leku z nimesulidem, zażywa inne leki mogące mieć wpływ na wątrobę, np. paracetamol, inne leki przeciwbólowe lub NLPZ, zażywa leki powodujące uzależnienie, nadużywa alkoholu, ma zaburzenia czynności wątroby lub zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, ma wrzód trawienny (wrzód żołądka lub dwunastnicy), cierpi na krwawienie z przewodu pokarmowego, miał krwawienie do mózgu (udar mózgu), miał zaburzenia związane z krwawieniem lub niedostateczną krzepliwością krwi, ma niewydolność serca, chorobę nerek, ma gorączkę lub grypę (ból mięśni, złe samopoczucie, dreszcze), jest w ostatnim trymestrze ciąży, karmi piersią, ma mniej niż 12 lat.

Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku Nimesil należy zachować, jeśli:

u pacjenta podczas przyjmowania leku Nimesil wystąpił rumień trwały, pojawią się zaburzenia wątroby (utrata apetytu, nudności, wymioty, ból brzucha, utrzymujące się uczucie zmęczenia, ciemny kolor moczu), u pacjenta występowało krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie przewodu pokarmowego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego-Crohna, podczas stosowania leku pojawi się gorączka, objawy grypopodobne (ból mięśni, złe samopoczucie, dreszcze), rozpoznano chorobę serca lub nerek, u pacjenta występuje cukrzyca (lek zawiera sacharozę i należy to uwzględnić podając lek pacjentom z cukrzycą).

Lek może powodować zawroty głowy i senność, z tego względu należy najpierw przekonać się, jak organizm pacjenta reaguje na kolejne dawki leku. Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane wpływające na koncentrację i zdolność prowadzenia pojazdów, należy wstrzymać się od wszelkich czynności wymagających sprawności psychofizycznej.

inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. kortykosteroidy), leki przeciwzakrzepowe (np. warfaryna), kwas acetylosalicylowy, leki przeciwdepresyjne (np. inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny), stosowane w leczeniu depresji (np. lit), stosowane w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i nowotworów (np. metotreksat), stosowane po transplantacji lub w leczeniu zaburzeń systemu immunologicznego (cyklosporyna), leki moczopędne stosowane w niewydolności serca lub nadciśnieniu tętniczym (np. diuretyki).

Tego typu połączeń należy unikać, chyba, że specjalista zaleci inaczej. Stosowanie jakiegokolwiek preparatu w ciąży należy skonsultować z lekarzem. Wskazane jest unikanie leków, które mogą wpływać na bezpieczeństwo ciąży i rozwój dziecka. Nimesil ma silne działanie na organizm i jego stosowanie wiąże się z wysokim ryzykiem pojawienia się skutków ubocznych, nie znane są jednak dane na temat jego wpływu na rozwój płodu, dlatego nie zaleca się stosowania tego leku podczas ciąży.

biegunkę, nudności, wymioty, zgaga, wzdęcia, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić u 1 na 1000 pacjentów) to:

krwawienie z żołądka lub jelit, owrzodzenie i perforacja dwunastnicy lub żołądka, zapalenie żołądka i jelit.

Mogą pojawić się także alergiczne reakcje skórne w postaci:

wysypki świądu rumienia zapalenia skóry nasilenia obrzęków pokrzywki.

Lek może wywołać też inne działania niepożądane, jednak pojawiają się one rzadziej. Szczegółowe informacje można znaleźć w oryginalnej ulotce Nimesil. W razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów, należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą i zgłosić działania niepożądane leku.

Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Nimesil (6) To lek o silnym działaniu na organizm, którego stosowanie może z dużym ryzykiem wiązać się z pojawieniem się działań niepożądanych. Tego rodzaju preparaty powinny być zażywane wyłącznie po ocenie przez specjalistę historii choroby pacjenta, objawów, kondycji i ryzyka zdrowotnego stosowania Nimesil.

Z tego względu Nimesil występuje tylko i wyłącznie na receptę, Na polskim rynku obecnie nie ma produktów z tą samą substancją czynną i dostępnych bez recepty. Nimesil uśmierza ból do 30 minut od przyjęcia leku. Zaleca się, by produkt leczniczy stosować przez jak najkrótszy czas.

Nie powinno się przyjmować leku dłużej niż 15 dni w jednym cyklu leczenia. Nie jest wskazane picie alkoholu w trakcie przyjmowania leku Nimesil. Nie wolno stosować jednocześnie leku Nimesil z Paracetamolem. Połączenie tych dwóch leków może oddziaływać na wątrobę. Jeśli lekarz na podstawie stanu zdrowia oceni, że Nimesil będzie skuteczny u konkretnego pacjenta jako lek na ból kręgosłupa, wówczas należy postępować zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Ból pleców może mieć różne pochodzenie. Lekarz jest w stanie ocenić, czy lek będzie skuteczny na przyczynę dolegliwości. Nimesil jako lek przeciwbólowy uśmierzy ból zęba. Preparat należy jednak stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Wyślij wiadomość do farmaceuty : Nimesil | e-Recepta Online i konsultacja, ulotka i cena leku

Czy Nimesil leczy stawy?

Zastosowanie / wskazania – Kiedy stosuje się lek Nimesil? Nimesil stosowany jest w leczeniu ostrego bólu zazwyczaj związanego z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) i osteoartrozą. Wskazaniem do stosowania jest także pierwotne bolesne miesiączkowanie.

Ile kosztuje Nimesil bez recepty?

17.42 zł Nie chcesz czekać na dostawę?

Czy oxycontin został wycofany?

Decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego dotycząca wycofania z obrotu serii produktu leczniczego: Oxydolor (Oxycodone) –

 • Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał na terenie całego kraju serię produktu leczniczego: Oxydolor (Oxycodone) i nadał decyzji klauzulę natychmiastowej wykonalności.
 • Oxydolor (Oxycodone), tabletki o przedłużonym uwalnianiu 40mgnumer serii: 9F119A, data ważności: 2024-06-30numer serii: 9F119B, data ważności: 2024-06-30
See also:  Dlaczego Pies LiE CzłOwieka Po Nogach

Podmiot odpowiedzialny: G.L.Pharma GmbH, Austria

 1. Powodem wycofania jest wnik badania poza specyfikacją jakościową dla parametru zawartość substancji czynnej, co zostato potwierdzone w systemie Rapid Alert przez austriacki organ kompetentny.
 2. Źródło: GIF
 3. Zobacz decyzje GIF:

: Oxydolor (Oxycodone) – serie wycofane z obrotu

Co zamiast Nimesil bez recepty?

Dexak® i Dexak® SL – niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne Nimesil Dlaczego Wycofany Skuteczny lek to taki, który trafia w źródło bólu i sprawia, że szybko możesz wrócić do formy. Deksketoprofen z trometamolem Gdy szukasz szybkiej ulgi w ostrym bólu, warto mieć pod ręką lek Dexak® lub Dexak® SL. Leki Dexak i Dexak SL stosowane są do krótkotrwałego, objawowego leczenia ostrego bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego np. Nimesil Dlaczego Wycofany Nimesil Dlaczego Wycofany Trometamol deksketoprofenu jest solą trometaminową kwasu propionowego. To lek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Po podaniu doustnym trometamol deksketoprofenu jest szybko wchłaniany, z maksymalnym stężeniem trometamolu deksketoprofenu w osoczu występującym po 30 minutach (zakres 15 do 60 minut) w przypadku przyjęcia tabletki, a po 15–20 minutach od momentu podania granulatu.

 1. Trometamol zapewnia ponad 100 razy lepszą rozpuszczalność w wodzie niż lek w postaci czystego kwasu.
 2. Niesteroidowy lek przeciwzapalny dostępny bez recepty Leki Dexak® i Dexak® SL dostępne są teraz bez recepty, w tej samej dawce w jakiej były na receptę.
 3. Stosowane są do krótkotrwałego, objawowego leczenia ostrego bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, np.

ostrego bólu mięśni lub stawów, kręgosłupa, bolesnego miesiączkowania, bólu zębów. Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Zdarzeń niepożądanych występujących bardzo często (≥1/10) po stosowaniu leków Dexak® i Dexak® SL nie zanotowano.

Czym zastąpić niesteroidowe leki przeciwzapalne?

Leki przeciwzapalne – które wybrać na swoją dolegliwość? Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

 1. maść lub żel,
 2. kapsułki lub tabletki,
 3. czopki,
 4. środki w do rozpuszczania w saszetkach lub granulacie,
 5. rozgrzewające lub chłodzące plastry.

Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe zwalczają dolegliwości o różnej etiologii. Najczęściej używane są do zwalczania bólów: głowy, zatok, zęba, kręgosłupa, bólów menstruacyjnych, mięśni, a także zwalczania przeziębienia i grypy. Głównym zadaniem leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych jest zatrzymanie aktywnej cyklooksygenazy, która odpowiada w organizmie za odczuwanie bólu, produkcję prostaglandyn i wytwarzanie stanów zapalnych.

 • Działanie leków przeciwbólowych związane jest ściśle z substancją czynna, która znajduje się w składzie preparatu.
 • Pierwsza grupa to leki zawierające paracetamol, który jako substancja czynna zmniejsza wrażliwość receptorów bólowych, a także hamuje proces syntezy prostaglandyn.
 • Druga grupa to niesteroidowe leki przeciwzapalne – NLPZ – zawierające, np.

naproksen, ibuprofen, czy kwas acetylosalicylowy. W odróżnieniu od paracetamolu niesteroidowe leki przeciwzapalne oprócz typowego działania przeciwbólowego posiadają również właściwości przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Ich wielość zastosowania sprawiła, że stały się najpopularniejszą grupą leków przeciwbólowych,

 1. Leki przeciwzapalne i przeciwbóloweto w większej części niesteroidowe leki przeciwzapalne – NLPZ.
 2. Grupa tych leków składa się niejednorodnych leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych.
 3. Ich działanie zostało wyjaśnione w 1971 roku przez Johna Vane, który opisał to, jako hamowanie cyklooksygenazy prostaglandynowej – COX.

Następnie w 1992 roku Simmonds, opisał dwie izoformy cyklooksygenazy. Na stałe w ludzkim organizmie obecna jest izforma COX-1, zaś w procesie zapalnym organizm zaczyna produkować COX-2. Niesteroidowe leki przeciwzapalne hamują aktywność cyklooksygenazy.

 1. NLPZ można podzielić na nieselektywne i selektywne.
 2. Nieselektywne NLPZ hamują zarówno COX–1, jak i COX–2.
 3. Są to na przykład ibuprofen, ketoprofen czy diklofenak.
 4. Selektywne natomiast hamują głównie COX–2 i są to koksyby.
 5. Przed użyciem jakichkolwiek leków, również tych bez recepty koniecznie przeczytaj ulotkę.

Paracetamol wywołuje mniej skutków ubocznych niż niesteroidowe leki przeciwzapalne, dlatego może być stosowany również u kobiet w ciąży i karmiących oraz niemowląt do 3 miesiąca życia. Wiele leków NLPZ może prowadzić do interakcji z innymi lekami, np.

 1. Obniżającymi ciśnienie krwi, lekami przeciwcukrzycowymi, a także przeciwzakrzepowymi.
 2. Głównym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na substancje zawarte w lekach przeciwbólowych, które mogą wywoływać, np.
 3. Alergie, nieżyt nosa, nudności.
 4. Niesteroidowych leków przeciwzapalnych powinny unikać również osoby zmagające się z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy.

Wybór leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych powinien być ściśle związany z dolegliwościami, które chcemy zwalczyć. Nie wszystkie leki będą odpowiednie na każdy ból. Leki zawierające w składzie paracetamol będą najlepiej działać na, mięśni, stawów, i,

 • Leki NLPZ będą lepsze na zwalczanie gorączki, stanów zapalnych, obrzęków i różnych rodzajów bólu.
 • W aptekach można obecnie znaleźć leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, które w składzie posiadają połączenie kilku substancji czynnych, dzięki czemu w wielu przypadkach stają się najskuteczniejsze.
 • Należy jednak pamiętać, że wszystkie leki przeciwbólowe, również te bez recepty nie powinny być stosowane przed długi czas bez kontroli lekarza.

Może wiązać się to z licznymi skutkami ubocznymi, które nie wpływają pozytywnie na działanie całego organizmu. Kiedy nie jesteśmy pewni źródła i przyczyny pochodzenia bólu należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże w dobraniu najlepszych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, które szybko pomogą zwalczyć nieprzyjemne objawy.

: Leki przeciwzapalne – które wybrać na swoją dolegliwość?

Jakie leki na stany zapalne?

Leki przeciwzapalne – rodzaje, działanie, wskazania i skutki uboczne Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Leki przeciwzapalne są jednym z najpopularniejszych medykamentów na świecie i znajdują się w każdym gospodarstwie domowym. Lek przeciwzapalny najczęściej stosowany jest w przypadku wystąpienia stanu zapalnego, któremu towarzyszy ból lub, a ich popularność zawdzięcza się ich ogólnodostępności oraz szerokiemu spektrum działania.

Większość leków przeciwzapalnych dostępnych jest bez recepty i kupić można je nie tylko w aptece, ale również w sklepie spożywczym, drogerii czy na stacji paliw. Według szacunków codziennie leki przeciwzapalne stosuje ok.30 milionów ludzi na świecie, a dochody pochodzące z ich sprzedaży sięgają ok.14 bilionów rocznie.

Wśród najczęściej stosowanych leków przeciwzapalnych są leki, w których głównym składem jest, mimo że nie wykazuje on działania przeciwzapalnego. Badania pokazują, że niemal 63% pacjentów przyjmuje leki zawierające tę substancję. Mniej popularnymi, bo przyjmowanymi przez około 31% pacjentów, są leki przeciwzapalne, które w swoim składzie zawierają, naproksen i indometacynę, natomiast tylko 9% osób przy wystąpieniu stanu zapalnego stosuje kwas salicylowy.

Leki przeciwzapalne swoją popularność zawdzięczają również Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która uważa je za podstawowy preparat zalecany do stosowania przy leczeniu bólu łagodnego i umiarkowanego o różnym pochodzeniu. Zdecydowana większość leków przeciwzapalnych klasyfikowana jest, jako niesteroidowe leki przeciwzapalne.

 1. Stanowią one obszerną grupę leków, wśród których wymienić można najczęściej stosowane i popularne, są to między innymi kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproxen, oraz diklofenak.
 2. Pomimo że leki te są pochodnymi kilku różnych substancji chemicznych, wszystkie działają na podobnej zasadzie.
 3. Czy z bólem pleców można sobie poradzić bez stosowania leków? Sprawdź: Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów leków przeciwzapalnych różniących się między sobą budową chemiczną, siłą działania i niejednorodnym zastosowaniem.

Mimo to występują również trzy istotne cechy, będące wspólne dla wszystkich leków przeciwzapalnych. Wśród nich wyróżniamy identyczne właściwości farmakologiczne, bliźniaczy podstawowy mechanizm działania oraz podobne skutki uboczne. Leki przeciwzapalne można podzielić ze względu na ich budowę chemiczną.

Pierwszą grupę leków przeciwzapalnych stanowią, których substancjami czynnymi są kwas acetylosalicylowy oraz salicylamid. Przykładowymi preparatami w tej grupie są:,,,,, czy Lecard, wykazujące działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Kolejna grupa leków przeciwzapalnych to pochodne kwasu fenylopropionowego, którego substancjami czynnymi są ibuprofen, naproksen, fenbufen, fenoprofen, ketoprofen.

Wśród preparatów dostępnych w sprzedaży z tej grupy wyróżniamy między innymi:, Ibuprofen,,, Fastum, Kidofer czy Ultrafastin, charakteryzujące się działaniem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Inną wyróżnioną grupą leków przeciwzapalnych są pochodne kwasu indolooctowego, w której substancjami czynnymi są: indometacyna, acematacyna, tolmetyna.

Lekami zaliczanymi do tej grupy są Metindol i Indocollyre działające przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Kolejna grupa to pochodne kwasu fenylooctowego z substancjami czynnymi aceklofenakiem, diklofenakiem oraz fenklofenakiem. Do leków z tej grupy zalicza się:, Akis, Majamil, Dicloziaja, Itami,, charakteryzujące się działaniem przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym.

Grupa leków przeciwzapalnych będących grupą pochodną kwasu fenamowego, których substancjami czynnymi są: kwas mefenamowy i kwas meklofenamowy, charakteryzują się działaniem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Jednym z najczęściej stosowanych preparatów z tej grupy jest,

 1. Ostatnią grupą wyróżnianą wśród leków przeciwzapalnych ze względu na budowę chemiczną są leki będące pochodną kwasów enolowych, których substancjami czynnymi są: oksykamy (piroksykam, izoksykam, tenoksykam) oraz pirazolidynodiony (fenylobutazon, oksyfenbutazon).
 2. Wśród głównych preparatów z tej grupy wyróżnia się: Piroxicam, Jelfa, Celomix, Aglan, Butapirazol o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.

Jeśli chcesz poznać najlepsze sposoby na zbicie gorączki, sprawdź: Innym stosowanym podziałem przydatnym z praktycznego punktu widzenia jest podział leków przeciwzapalnych ze względu na siłę i czas ich działania, Klasyfikacja opiera się na pięciu grupach:

 1. „Słabe” leki przeciwzapalne, do których należą między innymi ibuprofen i kwas acetylosalicylowy. Charakteryzują się one krótkim okresem półtrwania i podstawowym wskazaniem w ich stosowaniu jest wystąpienie ostrego bólu zapalnego o umiarkowanym natężeniu, między innymi przy przewlekłym,
 2. „Umiarkowane” leki przeciwzapalne, takie jak naproksen, stosowane są w umiarkowanym lub silnym natężeniu bólu, gdyż charakteryzują się umiarkowaną siłą działania o pośrednim okresie półtrwania. Najczęściej stosowane są przy bólach menstruacyjnych lub,
 3. „Silne” leki przeciwzapalne o krótkim okresie półtrwania, wśród których wyróżnia się diklofenak, indometacynę, ketoprofen i lornksykam. Preparaty z tej grupy, zwłaszcza diklofenak, mający najmniejszy wpływ na wystąpienie niepożądanych skutków w przewodzie układu pokarmowego, stosuje się, jako podstawowy lek w bólach wywołanych reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz w chorobie zwyrodnienia stawów. W związku z dużą skutecznością leków przeciwzapalnych z tej grupy zwiększa się również ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, głównie w górnym odcinku przewodu pokarmowego i nerek.
 4. „Silne” leki przeciwzapalne o długim okresie półtrwania, którymi są głównie wszystkie oksykany. Preparaty z tej grupy stosuje się w przewlekłych bólach zapalnych oraz bólach wywołanych nowotworem. Leki z tej grupy nie są zalecane osobom w podeszłym wieku, gdyż mogą powodować wystąpienie skutków niepożądanych.
 5. „ Wybiórcze/ selektywne inhibitory” COX- 2, które charakteryzują się silnym działaniem przeciwzapalnym i przeciwbólowym przy równocześnie niskim ryzyku uszkodzenia górnego odcinka przewodu pokarmowego. Stosowane są w leczeniu klinicznym i wyróżnia się wśród nich parekoksyb stosowany drogą dożylną, waldekoksyb oraz celekoksyb.

Na rynku istnieje wiele rodzajów leków przeciwzapalnych o różnej sile, czasie działania. Najpopularniejszymi lekami przeciwzapalnymi są ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, ketoprofen, metamizol sodu i naproksen. Dzięki klasyfikacji i poznaniu ich właściwości przeciętna osoba nie posiadająca wiedzy, jaki lek należy wybrać w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych, może zapobiec wystąpieniu niepożądanych efektów i stosować te leki z zachowaniem bezpieczeństwa i bez szkodzenia własnemu zdrowiu.

 1. Czy leki można zastąpić ziołami? Sprawdź: Jednym z najbardziej popularnych leków przeciwzapalnych jest kwas acetylosalicylowy znany powszechnie, jako Aspiryna lub Polopiryna.
 2. Preparat ten dostępny jest bez recepty, stosowany głównie, jako środek przeciwzapalny, przeciwbólowy i obniżający gorączkę.
 3. Lek ten w niskich dawkach wykazuje również działanie przeciwzakrzepowe, hamując agregację płytek krwi i może być stosowany również w profilaktyce chorób układu krążenia.

Tak jak większość leków przeciwzapalnych kwas acetylosalicylowy hamuje aktywność cyklooksygenezy, który jest przekaźnikiem stymulującym receptory bólowe oraz powstawanie prostacyklin. Wpływa to na zmniejszenie objawów stanu zapalnego, obniżenie gorączki i osłabienie bólu.

 1. Was acetylosalicylowy działa dość szybko, gdyż już przed upływem 30 minut od zażycia można zauważyć poprawę stanu zdrowia.
 2. Lek ten dostępny jest w aptekach w formie tabletek, granulatu do rozpuszczania, tabletek dojelitowych oraz tabletek musujących.
 3. Was acetylosalicylowy polecany jest przez Światową Organizację Zdrowia i stosowany już od ponad 100 lat.

Jednak tak jak inne leki przeciwzapalne kwas acetylosalicylowy może uszkadzać śluzówkę żołądka, dlatego jest przeciwwskazany u osób z, Leku tego nie należy stosować również u dzieci i młodzieży poniżej 12. roku życia, ponieważ może to prowadzić do wystąpienia zespołu Reye’a, mogącego spowodować śmiertelne uszkodzenie mózgu i wątroby.

 • Czy wiesz jakich leków nigdy nie należy ze sobą mieszać? Przeczytaj: Kolejnym powszechnie znanym i stosowanym lekiem przeciwzapalnym jest ibuprofen.
 • Jest to organiczny związek chemiczny będący pochodną kwasu propionowego.
 • Podobnie jak w przypadku kwasu acetylosalicylowego, ibuprofen hamuje syntezę prostaglandyny.

Ibuprofen jest silnym lekiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym, natomiast w małym stopniu obniża gorączkę. Jego działanie zaczyna być widoczne przed upływem 60 minut od zażycia i jest mniej obciążający niż kwas acetylosalicylowy, dlatego może być stosowany u dzieci poniżej 12 roku życia.

Ibuprofen, jako lek przeciwzapalny sprawdza się idealnie w czasie i grypy oraz w związanych z nimi powikłaniach. Stosować go można również przy bólach głowy, zatok, mięśni i stawów, bólach menstruacyjnych, bólach zębów, bólach mięśni, bólach kręgosłupa, bólach pourazowych i nerwobólach. Ze względu na swoją popularność dostępny jest w wielu formach takich jak tradycyjne kapsułki lub tabletki, ale również w formie czopków, zawiesin, maści, a nawet w postaci plastrów.

Ostrożność w stosowaniu ibuprofenu muszą zachować jedynie osoby z niewydolnością nerek lub wątroby, gdyż istnieje ryzyko powstawania owrzodzeń żołądka i dwunastnicy. Pomimo tego ibuprofen jest najlepiej tolerowanym przez organizm lekiem przeciwzapalnym i z tego powodu jest on zalecany przez Światową Organizację Zdrowia oraz Europejską Unię Przeciwreumatyczną.

 1. Masz wątpliwości czy to grypa czy przeziębienie? Przeczytaj: Jednym z najsilniejszych leków przeciwzapalnych jest naproksen.
 2. Lek ten stosowany jest przy zwalczaniu nie tylko bólu o niewielkim i średnim natężeniu, ale również obniża gorączkę oraz przynosi świetne efekty w leczeniu stanów zapalnych.
 3. Naproksen zalecany jest osobom z chorobami zwyrodnieniowymi stawów, a także w chorobach reumatycznych.

Substancja ta charakteryzuje się długotrwałym działaniem, przez co wystarczy go przyjmować dwa razy na dobę. Nie zaleca się podawania tego leku przeciwzapalnego osobom posiadającym wrzody żołądka, dwunastnicy, osobom z zaburzeniami krzepnięcia krwi oraz osobom uczulonym na piroksen.

Ostatnim silnym lekiem przeciwzapalnym jest diklofenak będący pochodną kwasu aminofenylooctowego. Substancja ta jest czynnym składnikiem wielu środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych do stosowania na zewnątrz. Najczęściej zaleca się je osobom cierpiącym na sztywniejące zapalenie stawów kręgosłupa, chorych na zwyrodnienie kręgosłupa oraz w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów i przy przeciążeniu ścięgna, więzadła lub mięśni.

Na co wskazuje ból mięśni i jak sobie z nim poradzić? Sprawdź: Mechanizm działania leków przeciwzapalnych wiąże się z hamowaniem aktywności enzymów cyklooksygenezy (COX). Enzymy te biorą udział w syntezie prostoglandyny, będącej neuroprzekaźnikiem pobudzającym receptory bólowe oraz przyczyniającej się do powstawania typowych objawów zapalenia tj.

Gorączki i obrzęków. Wyróżnia się dwa typy tego enzymu, tj. COX-1 (cyklooksygenaza konstytutywna) i COX- 2 (cyklooksygenaza indukowana). Pierwszy z enzymów COX- 1 syntezuje prostaglandyny pełniące funkcje fizjologiczne. Enzym ten oprócz pozytywnego wpływu na funkcjonowanie układu pokarmowego odpowiada również za pobudzania receptorów bólowych.

Natomiast drugi enzym COX- 2 odpowiedzialny jest za syntezę prostaglanyn pozapalnych w miejscu zapalenia. Mechanizm działania leków przeciwzapalnych polega na hamowaniu COX- 1 i COX- 2. Leki wpływające na hamowanie COX- 1 mogą powodować wystąpienie działań niepożądanych, takich jak zaburzenia przepływu krwi, uszkodzenie błony śluzowej żołądka, deregulacja funkcjonowania,

 1. Natomiast blokowanie przez leki przeciwzapalne drugiego typu enzymu COX- 2, powoduje zmniejszenie bólu, obniżenie gorączki i hamowanie stanu zapalnego w organizmie.
 2. Lasyczne leki przeciwzapalne, które są powszechnie dostępne w sprzedaży, w podobny sposób blokują aktywność COX- 1 i COX- 2.
 3. Leki przeciwzapalne można podzielić pod względem mechanizmu ich działania na leki przeciwzapalne I generacji, hamujące COX- 1, w których wyróżnia się preparaty hamujące prewencyjnie oraz hamujące jednakowo.

Druga grupa to leki przeciwzapalne II generacji hamujące głównie COX- 2 i w małym stopniu enzym COX-1 i leki zapalne III generacji hamujące wyłącznie COX- 2.

 • Co warto wiedzieć o działaniu leków przeciwbólowych? Sprawdź:
 • Jak sama nazwa wskazuje leki przeciwzapalne, stosuje się głównie przy wystąpieniu w organizmie stanu zapalnego. Leki przeciwzapalne charakteryzują się szerokim spektrum działania i podstawowym wskazaniem do ich stosowania może być:
 • • ból głowy, bóle migrenowe;
 • • bóle zębów, ból po ekstrakcji zęba;
 • • bóle mięśniowe;
 • • bóle menstruacyjne;
 • • bóle kostno- stawowe;
 • • zwyrodnienie stawów (stosuje się ibuprofen, nabumeton, koksyby diklofenak);
 • • reumatoidalne zapalenie stawów;
 • • ostry napad ;
 • • ;
 • • profilaktyka zakrzepowa i udarowa;
 • • zawał serca;
 • • podwyższona temperatura ciała;
 • • stan zapalny w jamie ustno- gardłowej;
 • • ;
 • • bóle nowotworowe związane z przerzutami do kości.
 • Oprócz działania na bóle i schorzenia różnego pochodzenia i różnym stopniu nasilenia, leki przeciwzapalne stosowane są również przy uśmierzaniu bólu przewlekłego.
 • Jakich leków nie stosować w leczeniu przewlekłego bólu? Przeczytaj:

Pomimo że leki przeciwzapalne są bardzo popularnymi preparatami i ogólnodostępnymi dla każdego, istnieją przeciwwskazania do ich stosowania. Zdarzają się przypadki, w których lekarz powinien zadecydować o stosowaniu i dawkowaniu tego medykamentu. Głównymi przeciwwskazaniami stosowania leków przeciwzapalnych są:

 1. • alergia – nadwrażliwość na któryś ze składników leku;
 2. • choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy;
 3. • ciężka niewydolność nerek, serca, wątroby;
 4. • osoby po przebytych zabiegach operacyjnych;
 5. • osoby odwodnione;

• dzieci poniżej 12. roku życia. Ponadto szczególną ostrożność w stosowaniu leków przeciwzapalnych powinny zachować osoby z zaburzeniem krzepliwości, osoby ze, cierpiące na toczeń rumieniowaty, kobiety w ciąży (zwłaszcza w I i III trymestrze) oraz karmiące piersią, oraz osoby przyjmujące inne leki.

 1. Jeśli chcesz poznać historię leków przeciwbólowych, przeczytaj: Pierwszym lekiem, po który sięgamy, gdy zaatakuje nas stan zapalny, któremu towarzyszyć może podwyższona temperatura lub ból, są leki przeciwzapalne.
 2. Są to preparaty najbardziej rozpowszechnione i ogólnodostępne, najczęściej stosowane dzięki swojemu szerokiemu spektrum działania.

Pomimo że można je dostać nie tylko w aptece, ale również w sklepie czy stacji paliw i wiele z nich jest dostępnych bez recepty, ich nieumiejętne stosowanie może przynieść wiele niepożądanych skutków. Zatem warto przed zakupem leku przeciwzapalnego skonsultować się z lekarzem, a w przypadku braku takiej możliwości poprosić o poradę farmaceutę lub dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.

Ogólne zasady stosowania leków przeciwzapalnych są podobne. Ważną rzeczą, o której należy pamiętać po zażyciu tych leków, jest popicie dawki preparatu dużą ilością wody. Nie należy stosować ich częściej niż co 4- 6 godziny. Powinno się je przyjmować razem z posiłkiem, nigdy na pusty żołądek, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko podrażnienia błony śluzowej żołądka.

W przypadku, gdy istnieją przeciwwskazania lub obawy przed zażyciem leku przeciwzapalnego należy skonsultować się z lekarzem, który po dokonanym wywiadzie medycznym zaleci najbezpieczniejszy lek w danej sytuacji. Ważną kwestią przy stosowaniu leku przeciwzapalnego jest fakt, że leki te posiadają tzw.

efekt pułapowy, co oznacza, że po przekroczeniu danej dawki leku nie powoduje on zwiększenia swojej skuteczności przeciwzapalnej czy przeciwbólowej, natomiast niesie za sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Zatem danego leku przeciwzapalnego nie można stosować równocześnie z innym lekiem należącym do tej grupy.

Leki przeciwzapalne przy występowaniu silnego bólu można natomiast łączyć z paracetamolem, metamizolem lub opioidami. Bardzo ważne jest, aby nie podawać leków przeciwzapalnych dzieciom poniżej 12. roku życia, wszelkie odstępstwa od tej reguły muszą być konsultowane z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

W przypadku wystąpienia wysokiej temperatury najrozsądniejsze jest podanie dziecku ibuprofenu, który według WHO jest lekiem najlepiej tolerowanym przez organizm. Co warto wiedzieć o skutecznym przyjmowaniu leków? Sprawdź: Nieprawidłowe stosowanie lub nadużywanie leków przeciwzapalnych może przynieść wiele skutków ubocznych.

Również przy przyjmowaniu zalecanych dawek w celach diagnostycznych leki przeciwzapalne mogą przynieść niepożądane działanie, czyli każde niezamierzone i niekorzystne dla naszego zdrowia, a nawet zagrażające naszemu życiu. Lista skutków ubocznych i powikłań wywołanych lekami przeciwzapalnymi jest bardzo zróżnicowana.

 • Najczęściej występujące powikłania dotyczą układu pokarmowego, wątroby oraz układu krążenia, ale mogą również dotyczyć układu oddechowego i nerwowego.
 • Dane farmakoepidemiologiczne wykazują, że u 30% pacjentów przyjmujących leki przeciwzapalne występują skutki uboczne dotyczące układu pokarmowego.
 • Wasy, jakie zawierają leki przeciwzapalne, mimo że o słabym stężeniu mogą uszkadzać błonę śluzową żołądka.

Zahamowanie produkcji prostaglandyn chroniących układ pokarmowy oraz upośledzenie przepływu krwi pod śluzówkę powodują powstawanie nadżerek i owrzodzeń w błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy. Leki przeciwzapalne, głównie te, które hamują aktywność COX- 1 (np.

Ketoprofen, indometacyna, cementacyjna, kwas acetylosalicylowy oraz pirokykam), powodować mogą krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, powodując zagrożenie dla zdrowia i życia. Innym narządem układu pokarmowego, który może ucierpieć na skutek zażywania leków przeciwzapalnych, jest wątroba.

See also:  Dlaczego Monstera Nie Ma Dziur

W przypadku dużego stężenia leków przeciwzapalnych w wątrobie i drogach żółciowych np. po przyjęciu nimezulidu przez dłuższy czas może dojść do uszkodzenia hepatocytów, głównie poprzez indukcję apoptozy komórek wątrobowych oraz indukowanie stresu oksydacyjnego.

Kolejne skutki uboczne po stosowaniu leków przeciwzapalnych mogą dotyczyć układu krwionośnego. Stosowanie leków przeciwzapalnych powoduje wzrost ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, powikłań zatorowo-zakrzepowych oraz zastoinowej niewydolności serca. Szczególnie uważać powinny osoby o zdiagnozowanym, gdyż przyjmowanie leków z tej grupy może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu.

W przypadku stosowania wszystkich leków przeciwzapalnych dojść może do powikłań hematologicznych, zwiększa się ryzyko krwawienia oraz problem z zatamowaniem krwi, gdyż zmniejszają one krzepliwość krwi. Osoby o zmniejszonym przepływie nerkowym pod wpływem hipowolemii, stosowania farmakoterapii czy u pacjentów w podeszłym wieku z niewydolnością nerek stosowanie leków przeciwzapalnych może zwiększyć ryzyko upośledzenia czynności nerek.

Dodatkowo stosowanie leków przeciwzapalnych może powodować zawroty głowy, szum w uszach, zmiany nastroju, oraz biegunkę. Co warto wiedzieć o działaniach niepożądanych stosowanych leków? Przeczytaj: Badania pokazują, że 92,6% kobiet w ciąży przyjmuje leki przeciwzapalne bez recepty, zazwyczaj w celu uśmierzenia bólu głowy lub pleców.

Zanim sięgniemy po lek przeciwzapalny, warto poznać, jakie skutki uboczne mogą one nieść nie tylko dla kobiet w ciąży, ale także dla tych kobiet, które ciążę planują. Skutkami mogącymi utrudnić zajście w ciążę spowodowanymi lekami przeciwzapalnymi są:

 • • obniżenie płodności;
 • • zaburzenia ;
 • • zwiększone ryzyko ;
 • • hamowanie dojrzewania pęcherzyka jajowego, co powodować może czasową niepłodność.

Kobiety w I trymestrze ciąży powinny unikać zażywania jakichkolwiek leków przeciwzapalnych, gdyż powodować mogą one zwiększone ryzyko poronienia zwłaszcza między 3. a 8. tygodniem ciąży. Natomiast w III trymestrze ciąży leki z tej grupy mogą wpłynąć na zwiększenie ryzyka wystąpienia wad rozwojowych, zwiększenie ryzyka zaburzeń układu naczyniowo-sercowego, ryzyko wzrostu ciśnienia płucnego dziecka oraz obniżenie funkcji nerek.

Względnie bezpiecznym lekiem przeciwzapalnym, który może zostać podany w przypadku bezwzględnej konieczności w II trymestrze ciąży jest ibuprofen lub diklofenak. Należy jednak pamiętać, że wszystkie leki przeciwzapalne przekraczają barierę łożysko – krew oraz mogą przenikać do mleka matki i mogą zaburzyć funkcjonowanie narządów wykształconych lub mieć wpływ na prawidłowy rozwój płodu.

Czy w czasie ciąży można stosować przeciwbólowy lek Apap? Sprawdź: Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

: Leki przeciwzapalne – rodzaje, działanie, wskazania i skutki uboczne

Co jest lepsze ketonal czy Nimesil?

Co lepiej stosować: Nimesil czy Ketonal? – Zarówno Nimesil jak i Ketonal to silne leki przeciwbólowe, które powinno stosować się krótkotrwale, Ketonal można przyjmować w przypadku i choroby zwyrodnieniowej stawów, podczas gdy w tych jednostkach chorobowych Nimesil nie jest rekomendowany.

wiek (dzieci nie powinny brać Nimesilu); ciąża i laktacja; ciężkie zaburzenie czynności nerek; zaburzenia czynności wątroby; stosowanie leków, które mogą mieć negatywny wpływ na wątrobę; uzależnienie od leków, alkoholu lub narkotyków; czynna choroba żołądka lub dwunastnicy; przebyte lub nawracające objawy choroby wrzodowej bądź krwawień z przewodu pokarmowego; czynne krwawienia; ciężkie zaburzenia krzepnięcia; ciężka niewydolność serca; gorączka; objawy grypopodobne; nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Nimesil należy stosować tylko na schorzenie, na jakie został przypisany. Na przykład, jeśli lekarz przepisał lek na silne bóle kręgosłupa, nie możesz go stosować na ból występujący w zapaleniu pęcherza. Jeżeli po przebytej kuracji, został nam zapas leku, należy go odpowiednio zutylizować — np.wrzucając do pojemnika na przeterminowane lekarstwa, które są dostępne w niektórych aptekach.

nudności, wymioty, biegunka, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Innymi możliwymi skutkami ubocznymi są m.in.:

niestrawności, bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, bóle i zawroty głowy, senność, koszmary senne, lęki lub niepokój, zaburzenia widzenia, szumy uszne, zwiększenie rytmu serca, obrzęk,, zapalenie błony śluzowej żołądka lub jamy ustnej, owrzodzenie przewodu pokarmowego, krwawienie z przewodu pokarmowego, zaostrzenie zapalenia okrężnicy lub choroby Leśniowskiego-Crohna, zaburzenia czynności nerek, zatrzymanie sodu i wody, bolesne oddawanie moczu, krwiomocz, zatrzymanie moczu, wysypka.

Rzadko występujące skutki uboczne Nimesilu to:

zapalenie wątroby, żółtaczka, zatrzymanie żółci, piorunujące zapalenie wątroby.

Długotrwałe stosowanie nimesulidu w dużych dawkach może zwiększać ryzyko lub udaru. Nie łączy się Nimesilu z:

Alkoholem — łączenie Nimesilu z alkoholem zawroty głowy i nudności. Niektórymi lekami przeciwzakrzepowymi, np. warfaryną — zwiększa to ryzyko krwawień. Kortykosteroidami oraz selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego (SSRIs), ponieważ może to zwiększać ryzyko choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, bądź krwawienia do przewodu pokarmowego. Lekami moczopędnymi, inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE) i antagonistami receptora angiotensyny II, ponieważ nimesulid może zmniejszać ich działanie. Może też dojść do zaburzenia pracy nerek.

Czy można łączyć Nimesil z paracetamolem? Europejska Agencja Leków w swoim oficjalnym stanowisku podkreśla, że zalet Nimesilu jest więcej, niż potencjalnych zagrożeń. Recepta na ten lek zostaje wystawiona przez lekarza, który oceni prawdopodobieństwo powikłań i wykluczy możliwość interakcji z innymi przyjmowanymi przez pacjenta lekami.

 1. Zwolenniczka zdrowego stylu życia oraz uprawiania sportu.
 2. Wolne chwile spędza na sali treningowej, ćwicząc akrobatykę powietrzną.
 3. Interesuje się psychologią oraz fizjologią człowieka.
 4. Autorka tekstów o tematyce medycznej, well-beingowej oraz lifestyle’owej.
 5. Pokaż więcej Farmaceutka, w trakcie doktoratu na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Szkoleniowiec, edukatorka i popularyzatorka wiedzy związanej z medycyną prewencyjną oraz suplementacją spersonalizowaną w oparciu o EBM. Głównym obszarem moich zainteresowań jest wpływ niedoborów pokarmowych na rozwój chorób przewlekłych. Moim marzeniem jest stworzenie kompleksowego systemu prewencji zdrowotnej w oparciu o fachową wiedzę.

Jaki jest najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy?

Jak dobrać odpowiedni lek przeciwbólowy? – Wybierając lek przeciwbólowy, warto zwrócić uwagę na substancję czynną i jej zawartość. najczęściej mają w składzie jedną z substancji czynnych:

paracetamol, czyli jedna z najsłabszych substancji, której głównym zadaniem jest zmniejszenie wrażliwości receptorów bólowych. Leki z paracetamolem mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne; ibuprofen o działaniu przeciwgorączkowych, przeciwzapalnym i przeciwbólowym, a także przeciwzakrzepowym (przy dłuższym stosowaniu); kwas acetylosalicylowy, czyli substancja o wysokiej mocy działania, która zmniejsza ból, stany zapalne i gorączkę. Może mieć także działanie przeciwzakrzepowe.

Zgodnie z obecnymi danymi paracetamol to substancja najbezpieczniejsza, ponieważ powoduje najmniej skutków ubocznych. Właśnie dlatego w wielu przypadkach leki z paracetamolem można stosować u kobiet w ciąży i karmiących – oczywiście po konsultacji z lekarzem.

Warto jednak zaznaczyć, że paracetamol może nie pomóc na każdy ból, dlatego w niektórych przypadkach konieczne jest zażycie leku z inną substancją czynną. Należy sprawdzać także zawartość mg w jednej tabletce/kapsułce/saszetce leku. W praktyce uznaje się, że maksymalna dawka ibuprofenu dla osoby dorosłej wynosi 1200 mg na dobę.

Dla paracetamolu jest to dawka 4000 mg na dobę. W praktyce w jednej tabletce lub saszetce jest zwykle od 200 do 600 mg danej substancji czynnej.

Jaki jest najlepszy lek przeciwbólowy bez recepty?

Leki przeciwbólowe – rodzaje – Leki przeciwbólowe można podzielić przede wszystkim ze względu na zawarte w nich substancje czynne. Determinują one przeznaczenie oraz sposób stosowania poszczególnych preparatów. Do najpopularniejszych substancji stosowanych w środkach przeciwbólowych należą:

paracetamol – to popularny lek przeciwbólowy, który jest przeznaczony do stosowania przy bólach różnego pochodzenia, np. przy bólach głowy, gardła, zębów, kości, stawów, mięśni itp. Ma również działanie przeciwgorączkowe; ibuprofen – to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny z grupy NLPZ. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne i może być stosowane przy bólu różnego pochodzenia o nasileniu od małego do umiarkowanego; kwas acetylosalicylowy – również zaliczany do leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych z grupy NLPZ; ponadto ma działanie przeciwzakrzepowe; diklofenak – to także niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) i przeciwbólowy; najczęściej środki przeciwbólowe z tą substancją są wykorzystywane przy bólach pochodzenia reumatycznego, a także – zewnętrznie – przy bólu gardła; metamizol – to silny lek przeciwbólowy i przeciwzapalny o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i rozkurczowym; wykazuje synergizm działania z lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi z grupy NLPZ, a także z paracetamolem i analgetykami opioidowymi. W efekcie można go stosować w terapii bólu ostrego; ketoprofen – kolejny niesteroidowy lek przeciwzapalny, który przez wielu jest uznawany za najsilniejszy lek przeciwbólowy dostępny bez recepty. Wiele zależy jednak od dawki preparatu. Najczęściej ten środek jest rekomendowany przy umiarkowanych bólach mięśni i stawów czy bólach głowy; naproksen – lek z grupy NLPZ stosowany głównie podczas leczenia stanów zapalnych i bólów reumatycznych; wykazuje też działanie hamujące agregację trombocytów; lidokaina – to środek przeciwbólowy o działaniu miejscowo znieczulającym. Jest wykorzystywany w preparatach do zastosowania zewnętrznego, np. w tabletkach do ssania na gardło; benzydamina – lek z grupy NLPZ o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, a także znieczulającym i odkażającym (przy zastosowaniu zewnętrznym); jest stosowany np. w lekach na ból gardła; drotaweryna – jest lekiem rozkurczowym, stosowanym przy bólach towarzyszących skurczom; np. przy kamicy dróg moczowych, kamicy nerkowej, zapaleniu pęcherza czy przy objawach okołomenstruacyjnych.

Czy Nimesil to lek przeciwzapalny?

Nimesil jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) o właściwościach przeciwbólowych. Nimesil jest wskazany w leczeniu ostrego bólu oraz w pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu. Zanim lekarz przepisze Nimesil, rozważy, czy korzyści ze stosowania leku przewyższają ryzyko działań niepożądanych.

Jaki jest najsilniejszy lek Ketonal?

Ketonal Active – opis produktu – Ketonal Active to silny lek pomocny w zwalczaniu wielu dolegliwości bólowych o umiarkowanym i mocnym nasileniu. Każda kapsułka Ketonal Active zawiera 50mg ketoprofen, substancji działającej przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo.

 • Lek Ketonal Active wskazany jest w sytuacji, gdy pacjent uskarża się na: ból głowy, ból zęba, bóle menstruacyjne, bóle kości i stawów, bóle mięśni, bóle urazowe.
 • Apsułki Ketonal Active są łatwe do połknięcia, a w opinii pacjentów działa szybko i skutecznie na wiele dolegliwości bólowych.
 • Ażda z kapsułek Ketonal Active zawiera maksymalną, dozwoloną bez recepty dawkę ketoprofenu.

Maksymalna dawka leku to 3 kapsułki na dobę, każdą dawkę leku należy zastosować podczas posiłku popijając wodą. Lek Ketonal Active mogą stosować dorośli i młodzież w wieku powyżej 15 lat. Uwaga! Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować leku dłużej niż przez 5 dni! Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, ponieważ lek Ketonal Active, tak jak inne leki zawierające ketprofenum mogą wywołać skutki niepożądane.

Czy ketonal usypia?

Ketonal (ketoprofen) – działanie narkotyczne. Czy od ketanolu można się uzależnić? – Jak dowiadujemy się z ulotki, ketonal rzadko może powodować zaburzenia psychiczne. Spośród nich często wymienia się depresję, nerwowość, koszmary senne, senność. Rzadko majaczenie z omamami wzrokowymi i słuchowymi, zaburzenia orientacji i zaburzenia mowy. Czytaj też:

 • Pokonaj ból, nie sięgając po leki
 • Leki w ciąży: jakie leki można bezpiecznie przyjmować w czasie ciąży?
 • Porównanie leków przeciwbólowych: paracetamol, ibuprofen i aspiryna – jak działają i jakie są ich skutki uboczne?

Czy Nimesil oslabia?

Działania niepożądane dotyczące przewodu pokarmowego – Jak każdy preparat, lek Nimesil, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej może powodować działania niepożądane i skutki uboczne. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi stosowania leku Nieśli są te związane z działaniem przewodu pokarmowego. Zaliczają się do nich:

nudności wymioty biegunka zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Ponadto lek Nimesil może powodować działania niepożądane takie jak: niestrawność, ból brzucha, wzdęcia, zaparcia, zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie jamy ustnej, krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie przewodu pokarmowego występujące niekiedy z krwawieniem i perforacją, zaostrzenie zapalenia okrężnicy, zaostrzenie choroby Leśniowskiego i Crohna, bardzo rzadko zapalenie wątroby, żółtaczka, zatrzymanie żółci, piorunujące zapalenie wątroby.

Inne możliwe działania niepożądane stosowania leku Nimesil to: bóle i zawroty głowy, senność, koszmary senne, lęki, niepokój, zaburzenia widzenia, szumy uszne, encefalopatia, zwiększenie częstotliwości rytmu serca, obrzęki, nadciśnienie tętnicze, uderzenia gorąca, krwawienia, zaburzenia hematologiczne.

Przyjmowanie leku Nimesil może spowodować pogorszenie czynności nerek, zatrzymanie sodu i wody, hiperkaliemia, złe samopoczucie, osłabienie, obniżenie temperatury ciała. Mogą wystąpić ciężkie reakcje nadwrażliwości – wysypki, pokrzywki, świąd, nadwrażliwość na światło i reakcje anafilaktyczne, w tym stanowiący zagrożenie życia wstrząs anafilaktyczny, nasilenie obrzęków, napad astmy oraz ciężkie skórne reakcje alergiczne.

Na jakie Bóle jest Nimesil?

Zastosowanie / wskazania – Kiedy stosuje się lek Nimesil? Nimesil stosowany jest w leczeniu ostrego bólu zazwyczaj związanego z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) i osteoartrozą. Wskazaniem do stosowania jest także pierwotne bolesne miesiączkowanie.

Czy nimesil jest dobry na ból kręgosłupa?

Informacje o leku – do pobrania: – Lek występuje pod postacią granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej w opakowaniach po 9 i 30 sztuk saszetek i dawce 100 mg. Lek w opakowaniu zawierającym 30 saszetek podlega refundacji.

Nimesil 100 mg – cena za opakowanie 9 saszetek waha się od ok.18 – 20 zł, a za 30 sztuk saszetek po refundacji należy zapłacić ok.8,71 – 17,42 zł.

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości. Lek Nimesil jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) i zawiera substancję czynną – nimesulid, Substancja ta wykazuje działanie przeciwbólowe, Mimo wielokierunkowego działania (na ból, na stan zapalny, na gorączkę), Nimesil stosuje się zazwyczaj w przypadku wystąpienia ostrego silnego bólu oraz przy bolesnym (pierwotnym) miesiączkowaniu.

 • W przypadku wystąpienia podwyższonej temperatury lub stanu zapalnego, Nimesil nie jest pierwszym wyborem jako lek przeciwgorączkowy.
 • Ma to związek z wysokim ryzykiem wystąpienia objawów niepożądanych.
 • Nimesil na silny ból stosuje się, gdy inne leki przeciwbólowe okazują się nieskuteczne.
 • Substancja czynna leku o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, więc skutki działania leku mogą być odczuwalne już po 15 minutach od zażycia.

Warto jednak pamiętać, że najwyższe stężenie we krwi lek osiąga po czasie około 2 do 3 godzin po podaniu. Pierwsze skutki działania leku będą odczuwalne zatem w czasie od 15 minut do 2-3 godzin. Lek jest wskazany do stosowania u osób dorosłych i u dzieci powyżej 12.

 • Roku życia.
 • Można stosować Nimesil u dzieci i młodzieży powyżej 12 lat, ale tylko na wyraźne polecenie lekarza, po ocenie ryzyka zdrowotnego i historii choroby pacjenta.
 • Ażdorazowo lek powinien być stosowany wyłącznie z przepisu lekarza, to on decyduje o zasadności zażywania leku.
 • Jako lek przeciwzapalny i przeciwbólowy doskonale uśmierza ból.

Stosowany jest m.in.: na, ból zęba, rwę kulszową, korzonki. Do zamienników leku z tą samą substancją czynną należą m.in.:, Inny silny lek przeciwbólowy to m.in. Substancją czynną leku jest nimesulid. Każda saszetka zawiera 100 mg substancji czynnej. Pozostałe składniki leku to sacharoza, substancja poprawiająca smak i zapach pomarańczowa, kwas cytrynowy bezwodny, maltodekstryna, makrogolu eter cetostearylowy.

Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Przyjmuje się, by lek przyjmować przez jak najkrótszy czas i by nie stosować dłużej niż 15 dni w jednym cyklu leczenia. Czas trwania terapii i dawkowanie są zazwyczaj ustalane indywidualnie na podstawie stanu zdrowia, historii choroby i objawów u pacjenta.

Lekarz zaleci, jaką dawkę Nimesil należy przyjmować, ile razy na dobę i jak długo należy stosować lek. Zalecana przez producenta dawka leku to 100 mg dwa razy na dobę (czyli 2 razy po jednej saszetce). Lek należy przyjmować po posiłkach. Zawartość saszetki należy rozpuścić w odpowiedniej ilości wody i wypić zaraz po przygotowaniu.

 • Lek zawsze należy stosować przez najkrótszy możliwy czas, który konieczny jest do złagodzenia objawów.
 • Im krótszy czas stosowania, tym mniejsze ryzyko pojawienia się działań niepożądanych.
 • Specjalista może zalecić przyjmowanie najpierw mniejszej dawki, by ocenić, jak organizm pacjenta reaguje na leczenie.

Lek można stosować nie dłużej niż przez 15 dni w jednym cyklu leczenia. Lek jest wskazany do stosowania u osób dorosłych i u dzieci powyżej 12. roku życia. Można stosować Nimesil u dzieci i młodzieży powyżej 12 lat, ale tylko na wyraźne polecenie lekarza, po ocenie ryzyka zdrowotnego i historii choroby pacjenta.

ma uczulenie na nimesulid lub którykolwiek składnik leku, ma reakcję alergiczną (świszczący oddech, wydzielinę z nosa lub niedrożność nosa, pokrzywkę) po podaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych leków z grupy NLPZ, w przeszłości miał zaburzenia dotyczące wątroby i przyjmowania leku z nimesulidem, zażywa inne leki mogące mieć wpływ na wątrobę, np. paracetamol, inne leki przeciwbólowe lub NLPZ, zażywa leki powodujące uzależnienie, nadużywa alkoholu, ma zaburzenia czynności wątroby lub zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, ma wrzód trawienny (wrzód żołądka lub dwunastnicy), cierpi na krwawienie z przewodu pokarmowego, miał krwawienie do mózgu (udar mózgu), miał zaburzenia związane z krwawieniem lub niedostateczną krzepliwością krwi, ma niewydolność serca, chorobę nerek, ma gorączkę lub grypę (ból mięśni, złe samopoczucie, dreszcze), jest w ostatnim trymestrze ciąży, karmi piersią, ma mniej niż 12 lat.

Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku Nimesil należy zachować, jeśli:

u pacjenta podczas przyjmowania leku Nimesil wystąpił rumień trwały, pojawią się zaburzenia wątroby (utrata apetytu, nudności, wymioty, ból brzucha, utrzymujące się uczucie zmęczenia, ciemny kolor moczu), u pacjenta występowało krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie przewodu pokarmowego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego-Crohna, podczas stosowania leku pojawi się gorączka, objawy grypopodobne (ból mięśni, złe samopoczucie, dreszcze), rozpoznano chorobę serca lub nerek, u pacjenta występuje cukrzyca (lek zawiera sacharozę i należy to uwzględnić podając lek pacjentom z cukrzycą).

Lek może powodować zawroty głowy i senność, z tego względu należy najpierw przekonać się, jak organizm pacjenta reaguje na kolejne dawki leku. Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane wpływające na koncentrację i zdolność prowadzenia pojazdów, należy wstrzymać się od wszelkich czynności wymagających sprawności psychofizycznej.

inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. kortykosteroidy), leki przeciwzakrzepowe (np. warfaryna), kwas acetylosalicylowy, leki przeciwdepresyjne (np. inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny), stosowane w leczeniu depresji (np. lit), stosowane w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i nowotworów (np. metotreksat), stosowane po transplantacji lub w leczeniu zaburzeń systemu immunologicznego (cyklosporyna), leki moczopędne stosowane w niewydolności serca lub nadciśnieniu tętniczym (np. diuretyki).

Tego typu połączeń należy unikać, chyba, że specjalista zaleci inaczej. Stosowanie jakiegokolwiek preparatu w ciąży należy skonsultować z lekarzem. Wskazane jest unikanie leków, które mogą wpływać na bezpieczeństwo ciąży i rozwój dziecka. Nimesil ma silne działanie na organizm i jego stosowanie wiąże się z wysokim ryzykiem pojawienia się skutków ubocznych, nie znane są jednak dane na temat jego wpływu na rozwój płodu, dlatego nie zaleca się stosowania tego leku podczas ciąży.

biegunkę, nudności, wymioty, zgaga, wzdęcia, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić u 1 na 1000 pacjentów) to:

krwawienie z żołądka lub jelit, owrzodzenie i perforacja dwunastnicy lub żołądka, zapalenie żołądka i jelit.

Mogą pojawić się także alergiczne reakcje skórne w postaci:

wysypki świądu rumienia zapalenia skóry nasilenia obrzęków pokrzywki.

Lek może wywołać też inne działania niepożądane, jednak pojawiają się one rzadziej. Szczegółowe informacje można znaleźć w oryginalnej ulotce Nimesil. W razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów, należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą i zgłosić działania niepożądane leku.

 • Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
 • Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Nimesil (6) To lek o silnym działaniu na organizm, którego stosowanie może z dużym ryzykiem wiązać się z pojawieniem się działań niepożądanych.
 • Tego rodzaju preparaty powinny być zażywane wyłącznie po ocenie przez specjalistę historii choroby pacjenta, objawów, kondycji i ryzyka zdrowotnego stosowania Nimesil.

Z tego względu Nimesil występuje tylko i wyłącznie na receptę, Na polskim rynku obecnie nie ma produktów z tą samą substancją czynną i dostępnych bez recepty. Nimesil uśmierza ból do 30 minut od przyjęcia leku. Zaleca się, by produkt leczniczy stosować przez jak najkrótszy czas.

 1. Nie powinno się przyjmować leku dłużej niż 15 dni w jednym cyklu leczenia.
 2. Nie jest wskazane picie alkoholu w trakcie przyjmowania leku Nimesil.
 3. Nie wolno stosować jednocześnie leku Nimesil z Paracetamolem.
 4. Połączenie tych dwóch leków może oddziaływać na wątrobę.
 5. Jeśli lekarz na podstawie stanu zdrowia oceni, że Nimesil będzie skuteczny u konkretnego pacjenta jako lek na ból kręgosłupa, wówczas należy postępować zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Ból pleców może mieć różne pochodzenie. Lekarz jest w stanie ocenić, czy lek będzie skuteczny na przyczynę dolegliwości. Nimesil jako lek przeciwbólowy uśmierzy ból zęba. Preparat należy jednak stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Wyślij wiadomość do farmaceuty : Nimesil | e-Recepta Online i konsultacja, ulotka i cena leku

W jakim celu stosuje się lek Nimesil?

Nimesil jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) o właściwościach przeciwbólowych. Nimesil jest wskazany w leczeniu ostrego bólu oraz w pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu.