Dlaczego Zdradzamy

Czy ktoś kto kocha zdradza?

Kocha, ale zdradza? Jest aż 9 powodów, dlaczego to robi Myślisz, że w związkach, w których ludzie są szczęśliwi i się kochają, nie dochodzi do zdrad? Nic bardziej mylnego – zdrada może się zdarzyć także tym, którzy są zadowoleni ze swojego obecnego związku. Oto 9 powodów, dlaczego ludzie zdradzają, kiedy już kogoś kochają.

To nieprawda, że zdradzają tylko ludzie w nieszczęśliwych związkach. Ci, którzy kochają swoich partnerów i partnerki również dopuszczają się zdrad. Jeśli jesteś w szczęśliwym związku zdrada może wynikać m.in. ze znudzenia, wyjścia z fazy zakochania lub z egoizmu. Zdarza się też, że ludzie zdradzają z powodu niskiej samooceny oraz gdy partner nie zapewnia im emocjonalnego wsparcia.

Istnieje takie przeświadczenie, że zdradzają tylko ci, którzy nie kochają i nie troszczą się o swoich partnerów w związku. I chociaż zdrada to bardzo bolesne doświadczenie, zdarza się też w związkach, w których nikt nie darzy nikogo nienawiścią. Niewierność nie zawsze wiąże się z tym, że czy niestabilny.

Co doprowadza do zdrady?

Jakie są przyczyny zdrady? – Zdrada nie bierze się znikąd. Może mieć wiele przyczyn i nie zawsze wynika ze słabości charakteru czy złej woli. Najczęściej pojawia się w odpowiedzi na to, że w związku dzieje się coś niedobrego – przynajmniej jednej ze stron czegoś w nim brakuje: ciepła, satysfakcji seksualnej, czegoś dla niej ważnego.

 1. Same nieświadomie „pchamy” swoich partnerów do zdrady, poświęcając im za mało czasu, lekceważąc potrzeby, traktując jak własność.
 2. Za wiele od mężczyzny oczekujemy, jesteśmy za twarde, zbyt zaborcze.
 3. Partner, który zdradził, prawdopodobnie już od dawna komunikował ci, że nie czuje się w związku dobrze.

Ale byłaś głucha. Zdrada ma wstrząsnąć tobą tak silnie, byś zastanowiła się nad tym, co dzieje się w twoim małżeństwie. Psychologowie porównują małżeństwo do ogrodu. Nie wystarczy raz zasiać i przez całe życie zbierać plony, ale trzeba ciągle pielić, użyźniać, podlewać.

 1. Nad związkiem należy pracować.
 2. Zwracać uwagę na to, co jest ważne dla ukochanej osoby.
 3. Ale też nie bać się stawiać granic i walczyć o szacunek dla własnej osoby.
 4. Najczęściej brakuje nam na to ochoty i czasu.
 5. Wydaje się nam, że skoro zakochaliśmy się w sobie, to zawsze będziemy się rozumieć i odgadywać swoje pragnienia.

Ale zaślepienie mija i raptem dostrzegamy, że coraz więcej nas dzieli. Gdy szwankuje komunikacja, deficyt potrzeb i oczekiwań rośnie. W związek zaczynają się wkradać niedomówienia. Na tym tle dochodzi do konfliktów, którym towarzyszą silne emocje – złość, smutek, poczucie niespełnienia, odtrącenia.

Według statystyk 25-30 proc. mężczyzn i 16 proc. kobiet przyznaje, że chociaż raz zdradziło partnera. Zamiast umacniać związek, para zaczyna się od siebie oddalać lub z sobą walczyć. Wtedy często dochodzi do zdrady. Bo gdy brakuje ciepła, harmonii, zrozumienia – szuka się tego poza związkiem. Czasem jedna ze stron czuje się dużo słabsza w związku i decyduje się na zdradę, żeby potwierdzić swoją wartość.

Zdrada może być wynikiem kilku czynników: kryzysu w małżeństwie, problemów w pracy. Ale zdrady zdarzają się i w udanych związkach, bo poszukujemy nowych wrażeń, odmienności. Niektóre osoby (również panie) regularnie szukają „miłosnych przygód”. Nie zawsze jest tak, że mężczyzna zdradza, bo jego partnerka stała się dla niego nieatrakcyjna albo po prostu przestał ją kochać.

Brak szacunku. Zdarza się, że mężczyzna nie czuje się zauważany. Kobieta go lekceważy, krytykuje, wyśmiewa się z niego.

Niedopasowanie seksualne. Bywa tak, że partnerzy mają odmienne oczekiwania dotyczące seksu. Na przykład ona nie potrzebuje kochać się tak często jak on. Jeśli o tym nie rozmawiają, nie dochodzą do kompromisu lub jeśli on chce utrzymać związek, mimo niezbyt udanego seksu, możliwe, że znajdzie kobietę, która zaspokoi jego potrzeby.

Syndrom odmiany. Czasem czegoś brakuje człowiekowi, który zdradza. Na przykład poczucia własnej wartości. Dlatego musi ciągle szukać jej potwierdzenia u innych, oglądać się w ich oczach.

Czytaj też: Tinder: co to jest i jak działa ta aplikacja?

Jakie osoby zdradzają?

Statystyki zdrad w Polsce Zdrada jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem społecznym. Dla jednych jest to przygoda dla innych jest to ludzka słabość i bezsilność wobec uwarunkowań biologicznych. Każdy inaczej rozumie zdradę. Każdy związek wyznacza sobie inne granice wierności.

Związek opiera się na miłości, zaufaniu i wierności. Złamanie któregoś z tych filarów związku skutkuje kryzysem relacji a nawet rozstaniem. Jak to wygląda w Polsce? Analiza Centrum Badania Opinii Społecznej jest zatrważająca. Badanie przeprowadzone zostało na 1080 osobach w wieku od 18 do 50 roku życia.

Ze wspomnianej próby aż 48% ankietowanych znało lub zna kogoś, kto flirtował z osobą w stałym związku. Aż 38% badanych potwierdza, że osoby wchodzące w taką relacje najczęściej posuwają się do kontaktów fizycznych.22% ankietowanych przyznało, że flirtowało z osobami znajdującymi się w stałych związkach, a 19% przyznało, że robiło to w czasie, gdy mieli już stałego partnera.

Co dziesiąty ankietowany przyznaje się do zdrady partnera. Zdrad dopuszczają się zazwyczaj osoby młode, wykształcone, świadome swojej sytuacji finansowej. Wśród mężczyzn najczęściej zdradzają osoby na kierowniczych stanowiskach, biznesmeni, ekonomiści i pracownicy biurowi. Wśród kobiet najbardziej zdradzającą grupą społeczną okazały się osoby pracujące w edukacji.

Innym czynnikiem, który wpływa na częstotliwość zdrad jest miejsce zamieszkania. Najczęściej zdradzamy w dużych miastach jak Warszawa, Wrocław, Katowice, Poznań czy Kraków. Mężczyźni kierują się zazwyczaj zmysłem wzroku oraz zaspokojeniem swoich potrzeb seksualnych.26% ankietowanych poszukuje Pań z naturalnym biustem, 26% osób otwartych w sprawach łóżkowych.

 • Zaledwie 21% mężczyzn zdradzających oczekuje od kochanki poczucia humoru a jedynie 19% inteligencji.
 • Obiety natomiast szukają mężczyzn inteligentnych, pewnych siebie z poczuciem humoru.
 • Większość romansów nigdy nie wychodzi na jaw.
 • Zaledwie 27% zdradzanych dowiaduje się o niewierności swojego partnera.

Większość takich związków kończy się rozwodem lub rozstaniem. Główną determinantą zdrad jest alkohol. Osoba przytłoczona alkoholem nie zastanawia się nad konsekwencjami swoich czynów. Często osoby zdradzające pod wpływem napojów wyskokowych chcą jak najszybciej wymazać z pamięci ową przygodę.

 1. Olejną najczęstszą przyczyną zdrad jest odwet na partnerze.
 2. Skoro on mnie zdradził to ja zdradzę jego”.
 3. Innym czynnikiem pchającym nas do zdrady jest także nieudane życie seksualne, utraty zaufania lub wzajemnej bliskości.
 4. Trudną sytuacją dla mężczyzn jest także ciąża i macierzyństwo.
 5. Obiety w pełni pochłonięte są pielęgnacją i wychowywaniem dzieci co skutkuje odtrąceniem mężczyzny, który popada w niską samoocenę.

By zwiększyć swoje poczucie wartości często posuwa się do zdrady. Stwierdzenie, że to mężczyźni najczęściej zdradzają jest już nieaktualne. Z najnowszych badań wynika, że liczba mężczyzn zdradzających ciągle wzrasta, jednak wzrost ten jest minimalny. Zauważalny jest gwałtowny wzrost liczby zdradzających kobiet.60% romansów wśród kobiet ma swój początek w pracy lub w gronie znajomych i przyjaciół.

 1. Innymi miejscami sprzyjającymi zawieraniu romansów są szkoły, uczelnie, kluby i puby.
 2. Być może wzrastająca liczba zdradzających kobiet jest wynikiem przemian cywilizacyjnych.
 3. Obiety są coraz bardziej aktywne i niezależne nie tylko zawodowo, ale i towarzysko.
 4. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być także powszechność antykoncepcji i dostęp do narzędzi pozwalających nawiązywać relacje.

Kobiety coraz mniej boją się konsekwencji zdrady i coraz częściej decydują się na skok w bok. Zdrady przelotne czy na stałe? Zdecydowana większość ankietowanych przyznaje, iż romanse mające charakter zdrady są przelotne. O trwałych relacjach mówią kobiety powyżej 34 roku życia, zamieszkujące miasta, zazwyczaj nie praktykujące religijnie.

Do przelotnych kontaktów fizycznych przyznają się zazwyczaj mężczyźni z wyższym wykształceniem, robotnicy, pracownicy usług i wszelkiego rodzaju specjaliści. W swej ankiecie CEBOS zapytał również respondentów czy ich ostatnia znajomość spotkała się z krytyką osób postronnych, czy dowiedział się o niej stały partner oraz czy doprowadziła ona do rozpadu stałego związku.

SEKSUOLOG wprost: dlaczego zdradzamy? Częste przyczyny rozpadu związków!

W każdym z powyższych pytań większość osób romansujących nie odczuła skutków swoich poczynań. W każdym z tych trzech aspektów osoby zdradzające konsekwencje romansu odczuło zaledwie jedna czwarta osób zdradzających. Zgodni z badaniami ekspertów kobiety i mężczyźni w różny sposób rozumieją zdradę.

Zdecydowana większość mężczyzn (w przeciwieństwie do kobiet) przyznaje, że utrzymywanie częstych kontaktów z byłym partnerem jest formą zdrady. Masaż erotyczny wykonany przez zaprzyjaźnioną osobę odmiennej płci jest uznawany przez obie płcie za zdradę.50 mężczyzn i 27% kobiet przyznaje, że przynajmniej jeden z ich poprzednich związków rozpadł się w wyniku zdrady.

Osoba zdradzająca za wszelką cenę będzie próbowała ukryć swój romans. Warto pamiętać, że istnieją sygnały, które powinny nas zaniepokoić. Gdy partner ma ślady szminki na koszuli lub pachnie perfumami płci przeciwnej, nie nosi obrączki nie umie wytłumaczyć rachunku za pobyt w hotelu lub gdy w rzeczach osobistych znajdziemy prezerwatywy powinniśmy się zaniepokoić.

 1. Innym symptomem mogącym oznaczać zdradę jest kwestia zmiany wyglądu i dbania o siebie, osoby zdradzające zaczynają bardziej dbać o swój wygląd.
 2. Zaniepokoić powinny nas także częste zostawanie w pracy po godzinach, wyjazdy delegacyjne, zmniejszający się stan konta, mniejsze zainteresowanie seksem, domem i dziećmi oraz częste wychodzenie z pomieszczenia, w którym jesteśmy podczas rozmów telefonicznych.

Reasumując wyniki badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej, Polacy zdradzają i nie chętnie się do tego przyznają. Najbardziej powszechnym miejscem do zawierania relacji intymnych jest środowisko zawodowe, gdyż to w pracy spędzamy dużą część naszego życia.

Romanse Polaków są zazwyczaj przelotne i nie pociągają za sobą większych konsekwencji. Zdrada to trudna sytuacja, często uważana za temat tabu. Udowodnienie zdrady jest zazwyczaj bardzo trudne. Działanie na własną rękę może okazać się bezowocne. Warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty – detektywa, który jako osoba doświadczona w szybki i skrupulatny sposób zweryfikuje nasze podejrzenia.

Biura detektywistyczne gwarantują pełna dyskrecję oraz zaangażowanie.

Jak się czuje osoba która zdradza?

Zdrada nie pozostawia złudzeń Trudno zaprzeczyć, że zdrada to wciąż najpoważniejsze zagrożenie dla nawet najsilniejszego związku. Czasem niewierność może trwać kilka chwil, a jej koszty mogą przekreślić szanse na naprawdę szczęśliwy i długoletni związek.

 • Czemu zdrada tak bardzo nas boli? Zdrada szczególnie mocno boli, jeśli nic na nią wcześniej nie wskazywało.
 • Boli, bo uderza w uczucia partnera, w jego zaufanie i miłość.
 • Powoduje, że osoba zdradzana czuje się gorsza, zaczyna kwestionować swoją atrakcyjność, obniża swoją samoocenę.
 • Czuje jednocześnie miłość i nienawiść do osoby, która zdradziła.

Trudna jest ta mieszanka uczuć. Cierpi nie tylko osoba zdradzona, ale również zdradzająca – przynajmniej w większości wypadków? Problem zdrady dotyka zarówno osobę zdradzaną, jak i zdradzającą. Każde z nich cierpi inaczej. Bez porównania mocniej cierpi osoba zdradzana.

A szczególnie, gdy o zdradzie dowiedziała się nagle. Czuje ból, złość, gniew, nienawiść i miłość. Osoba, która zdradza jest świadoma tego, co robi. Może odczuwać dyskomfort i poczucie winy, może też czuć lęk przed ujawnieniem zdrady. Gdy już cała sprawa wyjdzie na jaw, to dopiero tak naprawdę zaczyna „czuć ból”.

Cierpi, widząc jak mocno zraniła partnera/ partnerkę. Zdradzający wiele by dał, by cofnąć czas, ale już jest za późno. Z reguły jest tak, że zdrada nie bierze się znikąd. Jest symptomem, że w związku dzieje się źle – co najmniej jednej ze stron czegoś brakuje: zrozumienia, wsparcia, ciepła, satysfakcji seksualnej.

 • Ten deficyt prawdopodobnie występował od dawna.
 • Zdrada – niestety – jest rzeczywistością powszechną, funkcjonującą w każdym społeczeństwie.
 • Skoro jest tak wszechobecnym zjawiskiem, to czemu zawsze zaskakuje, gdy dotyka bezpośrednio nas samych? Na nieszczęście to coraz częstsze zjawisko.
 • Mówiąc zdrada jest wszechobecna, myślimy – dotyka wiele związków, inne związki wokół, ale nie nasz.

Trzeba mieć świadomość tego,że nic i nigdy nie jest pewne. Nie chcę powiedzieć, że mamy się na zdradę nastawiać, przygotowywać do niej, uważać, że mnie też będzie dotyczyć, że jest nie do uniknięcia. Nie Warto mieć jej świadomość. Należy dbać o związek i pielęgnować go od początku, nie zapominając przy tym o sobie.

Czy słuszne jest przekonanie, że mężczyźni postrzegają zdradę w inny sposób niż kobiety – dla niego zwykle będzie to wyłącznie fizyczna sprawa, najczęściej jednorazowy „wyskok”,a dla niej poszukiwanie spełnienia emocjonalnego czy wręcz stabilizacji, nawet za cenę destabilizacji obecnego życia? Jak wiemy, kobiety i mężczyźni różnią się od siebie w sposobie postrzegania świata, w odczuwaniu emocji.

Tak jak każdy z nas jest inny, tak każdy inaczej postrzega i przeżywa zdradę. Pomimo indywidualnych różnic w obrazie niewierności zauważa się jednak pewne rozbieżności w poglądach kobiet i mężczyzn. Dla mężczyzn seks z inną kobietą (nie stałą partnerką) nie wiąże się z pojęciem zdrady – to tylko fizyczność.

 • W naszym społeczeństwie silnie pokutuje przekonanie, że mężczyźni „mają potrzeby” seksualne większe od kobiet i muszę je rozładować nie koniecznie z jedną partnerką.
 • I to jest akceptowane.
 • Łatwiej nam przyjąć informację, że zdradził mężczyzna niż fakt, że to ona go zdradziła.
 • Panowie, tak często zapominają, że o żonę trzeba dbać nie tylko na początku małżeństwa.

To, co kobiety popycha do zdrady, to fakt, że mąż często w swojej partnerce widzi żonę, a nie widzi kobiety. Przestaje być dla niego atrakcyjna, a przynajmniej jej tego nie okazuje. Nie dostrzega, że zmieniła kolor włosów (a jeśli już, to pyta, ile kosztował fryzjer).

W takiej sytuacji kobieta czuje się nieważna i mało atrakcyjna. Jeżeli w tym czasie pojawi się ktoś, kto dostrzeże w niej interesującą kobietę – zdrada jest o krok. Dla kobiety seks to emocjonalność. Kobieta potrzebuje ciepła, akceptacji i uwagi. Brak tego jest naj- częstszą przyczyną kobiecej niewierności.

Kobiety są bardziej emocjonalne. Czy właśnie dlatego cierpią, bo kierują się uczuciami? zdrada boli bardziej, ponieważ partner swoją uwagę i zaangażowanie skierował ku tej „trzeciej” – jej się zwierzał, z nią spędzał czas? Tak, kobiety są bardziej emocjonalne.

Cierpią, bo często budują poczucie własnej wartości na atrakcyjności dla mężczyzny. I zdradach jest dla nich odrzuceniem. Podobno do kłótni trzeba dwojga. Nie mam zamiaru bynajmniej uniewinniać zdradzającego. nurtuje mnie sytuacja, gdy para z wieloletnim stażem, posiadająca dzieci, mająca wspólne wspomnienia, plany i marzenia nagle zostaje rozdarta zdradą jednej ze stron.

A może wcale nie tak nagle? może to ziarno kiełkowało już od dłuższego czasu, tylko my nie widzieliśmy lub nie chcieliśmy tego widzieć? Zdrada jest sygnałem, że w związku dzieje się źle – co najmniej jednej ze stron czegoś brakuje: zrozumienia, wsparcia, ciepła, satysfakcji seksualnej.

 1. Ten deficyt musiał występować od dłuższego czasu.
 2. W momencie, gdy cierpimy, nie szukamy wyjaśnienia, dlaczego doszło do zdrady.
 3. Powtarzamy jedynie „dlaczego ja?”, „czemu mnie to spotkało?”.
 4. Nie chcemy się wzajemnie zrozumieć, a jedynie oskarżać, szukać winnego.
 5. A może warto się zastanowić, co doprowadziło do tej sytuacji, co się popsuło? Gdy dowiadujemy się, że partner nas zdradził, odczuwamy szok.

Nie możemy uwierzyć w to, co się stało. Skupiamy się na sobie, na emocjach, które wybuchają. Następnie zaczynamy doszukiwać się w sobie winy, ewentualnego swojego udziału w tej zdradzie: „Może go do tego popchnęłam swoim zachowaniem”. Potem przychodzi fala gniewu i żalu: „Jak on mógł mi to zrobić?” Kolejną fazą jest samokrytyka: „Powinnam była to przewidzieć”.

 • Na koniec pojawiają się wątpliwości: „Może zbyt wiele oczekiwałam? Może nie zasługuję na to, by być kochaną?”.
 • I choć wiele pytań jest niedorzecznych, to któreś z pewnością kryje odpowiedź.
 • Nad związkiem trzeba pracować.
 • Przezwyciężać wrodzony egoizm i zwracać uwagę na to, co jest ważne dla ukochanej osoby.

Uważnie jej słuchać, a z drugiej strony – mówić szczerze o sobie. Nie bać się stawiać granic i walczyć o szacunek dla własnej osoby. Jak już emocje opadną, warto przegadać ze sobą całą sytuację zastanowić się, co dalej. Nie warto wyciągać szczegółów „jak wam było” itp.

See also:  Dlaczego Warto PamiTać O Jedzeniu PosiłKóW O StałYch Porach

One nie są nam do niczego potrzebne, a jedynie mogą zaszkodzić. Jeżeli będzie trudno pa- rze się pozbierać, warto sięgnąć po pomoc psychologa. Zdrada kładzie się cieniem na życiu dwojga ludzi. Jak bardzo odmienia rzeczywistość? Dlaczego pewne rzeczy po zdradzie nabierają zupełnie innego znaczenia? Przecież to nie my się zmieniliśmy.

Zdrada to nadużyte zaufanie, zraniona miłość, ból i cierpienie. To doświadczenie, które nas kształtuje. To trudna lekcja życia. Jesteśmy zmuszeni, by pewne aspekty naszego życia przewartościować. Czy możemy określić konsekwencje zdrady? W jak dużym stopniu wpływa na życie osoby zdradzonej oraz zdradzającej? Możemy teraz porozmawiać o konsekwencjach zdrady na bardzo ogólnym poziomie.

Ażdy z nas jest indywidualnością, każdy związek jest inny. Najogólniej można powiedzieć,że osoba zdradzona do końca nosi w sobie piętno „zdradzonej” – gorszej, niezależnie od tego, czy dalej decydują się być razem czy nie. Ma lęk, że to się może powtórzyć, nie potrafi już tak bez reszty zaufać. Osoba zdradzająca ma poczucie winy, dyskomfort, że dopuściła się krzywdy.

Musi bardzo uważać na to, co robi, z kim się spotyka, by niechcący nie rzucić znów cienia na swoją osobę (o ile chce „odkupić winę”). Zarówna zdradzany, jak i zdradzający są w stanie ciągłej gotowości, co utrudnia funkcjonowanie i relację. Czego pozbawia nas zdrada, co nam odbiera? Pozbawia nas bezgranicznego zaufania, spokoju o jutro.

 • Miłość może trwać dalej po- między partnerami, ale na innym już poziomie, Pozbawia też wspaniałych, beztroskich wspomnień z przeszłości.
 • Odbiera wolność i przestrzeń.
 • Pojawia się lęk, że on/ona może to jeszcze zrobić.
 • Osoba zdradzana jest bardziej uważna na działania zdradzającej, czasem wręcz obsesyjnie kontroluje.

Emocjonalną pustkę pozostałą po zdradzie trzeba czymś wypełnić. Zyskujemy nowe cechy, może stajemy się silniejszy? Często jednak to, co pojawia się w tej wolnej do zasiedlenia przestrzeni, może nas wyniszczać. Każde trudne doświadczenie powinno nas kształtować.

 1. Te kryzysowe sytuacje po coś są.
 2. Jestem zdania, że w życiu nie ma przypadków, coś dzieje się z jakiegoś powodu.
 3. Trzeba mieć w sobie dojrzałość i dystans do życia, by móc to docenić, dostrzec.
 4. Często jednak tą wolną przestrzeń po zdradzie wypełniamy destrukcyjnymi myślami, lękiem, oskarżaniem siebie nawzajem, a to jest bardzo wyniszczające dla związku i dla każdej z tych osób.

Czy zdrada zawsze działa destruktywnie na związek? Tak. Można z nią sobie lepiej lub gorzej radzić. Jednak po zdradzie nie będzie już tak jak dawniej. Związek „po” ma już zupełnie inny wymiar. Ale może być też początkiem starego – nowego związku. Związku o nowym obliczu.

Można od nowa uczyć się siebie, swoich potrzeb, pragnień. To jednak wymaga czasu i cierpliwości. Nad związkiem trzeba pracować. Przezwyciężać egoizm i zwracać uwagę na to, co jest ważne dla ukochanej osoby. Uważnie jej słuchać i mówić szczerze o sobie. Nie bać się stawiać granic i walczyć o szacunek dla własnej osoby.

Zakochani często zapominają, że ich największym skarbem jest uczucie, które ich połączyło. Rzadko poświęcają czas i energię na naukę osobistej komunikacji. Wierzą, że skoro teraz się kochają, zawsze będą się rozumieć. A jeśli komunikacja szwankuje, deficyt wzajem- nych oczekiwań rośnie.

I bardzo często dochodzi do zdrady. Trudno jest bowiem poradzić sobie z narastającym brakiem czułości, zainteresowania i szuka się tego poza związkiem. Zdrada wymusza na nas podjęcie pewnych decyzji: rozstać się czy wybaczyć i ułożyć sobie życie na nowo? A może przemilczeć, nie wracać do tematu i wtedy wszystko wróci do normy? Absolutnie nie da się przemilczeć tego, co się stało.

Bo stało się wiele. Zdrada, to poważne naruszenie związku, bliskości dwojga osób. Zdradzie towarzyszą tak silne emocje, że nie sposób przejść obok niej obojętnie. Czasem aż za dużo jest za- mieszania wokół zdrady, szczególnie osoba zdradzana nie potrafi powiedzieć sobie „dość” zalewa sobą partnera, który zdradził, wbijając go w jeszcze gorsze poczucie winy.

 1. Dobrze jest dać sobie czas na podjęcie decyzji.
 2. Nie w emocjach.
 3. Warto odpowiedz sobie na pytanie: „Czy ten związek jest wart drugiej szansy?”.
 4. Nie powinno się zostawać z partnerem, jeśli istnieje tylko niewielka (lub żadna) szansa na to, że będziecie jesz- cze razem szczęśliwi.
 5. Nie powinniście być razem, gdy partner (zdradzający) nie jest do końca szczery, kiedy nie czuje potrzeby przepracowania własnych słabości, gdy nie potrafi angażować się w związek i jest nie- zdolny do wielkich uczuć.

Natomiast, jeżeli kochamy i nie wyobrażamy sobie życia bez tej drugiej osoby, to warto zrobić wszystko, by naprawić błąd i odbudować relacje. Tylko od nas zależy, czy uda się odzyskać uczucie i bliskość. Tylko my znamy odpowiedź na pytanie, czy warto i czy kochamy? Czasem to nie zdrada tak bardzo boli, ale duma: „jak on mógł mi to zrobić?!” oraz świadomość, że musimy się rozstać z ukochaną osobą.

To ważne sprawy. Dlatego warto o nich rozmawiać, słuchać siebie i dać sobie czas, by emocje opadły. Czy możliwe jest utrzymanie związku po zdradzie? Jest możliwe. To decyzja obojga partnerów. Natomiast nie jest możliwym, by było znów jak dawniej, jak przed zdradą. To będzie już inna jakość związku. Z ust wielu ludzi można usłyszeć, że o miłość zawsze warto jest walczyć.

Istota problemu tkwi jednak w tym, czym jest miłość dla konkretnej osoby. Nie istnieje gotowa, powszechna recepta na to, czy warto inwestować swoje siły w ratowanie związku, w którym jeden z partnerów okazał się być niewierny. Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, postaraj- my się przemyśleć kilka istotnych kwestii.

Starajmy się nie idealizować przeszłości – takie zachowanie jest typowe dla ludzi, którzy nagle i niespodziewanie znaleźli się w trudnej sytuacji. Przeanalizujmy to, co było powodem niewierności, czy przyczyna tkwiła u podłoża relacji, np. wynikała z braku dobrej komunikacji czy też partner okazał się być zupełnie inną osobą niż ta, za jaką go uważaliśmy.

Nie poddawajmy się presji otoczenia To nasze życie. Jeśli wrócimy do wspólnego mieszkania lub regularnego spotykania się z partnerem i schowasz swój smutek głęboko na dnie, pamiętajmy, że nawet ukryty może być dla nas przeszkodą na drodze do pełnego szczęścia.

Postanowiliśmy więc pozostać razem. Problem pojawia się w sytuacji, gdy pewne czynności zostają na nas wymuszone, a zachowania stają się sztuczne. czy warto trwać w pozornym związku, w którym nie jesteśmy szczerzy sami ze sobą? Decyzja o pozostaniu w związku po zdradzie jest trudna. Wymaga wiele dojrzałości odobojga partnerów.

Jednak samo bycie razem nie załatwi sprawy, to dopiero początek. Trzeba się na nowo nauczyć siebie, nowego „MY”. A co najważniejsze rozmawiać, mówić o swoich potrzebach, pragnieniach, oczekiwaniach, i słuchać. Wówczas jest szansa, że się uda. Choć skaza po zdradzie zostaje do końca, to rana z czasem się zabliźnia, ale ślad po niej zo- staje.

 1. Nie należy podejmować pochopnych decyzji o byciu razem lub rozstaniu.
 2. Należy dać sobie czas, by przyglądać się uważnie temu, co się dzieje i by podjąć decyzję.
 3. Osoba zdradzona nagle staje się „kontrolerem”, natomiast zdradzająca na każdym kroku musi zachowywać ostrożność, wystrzegać się nieopacznie wypowiedzianych słów czy zrobionych gestów.

Czy wybaczyć nie oznacza zapomnieć? A może należy pamiętać, pomimo że się wybaczyło? Wybaczyć, to trudne słowo. Nie można przecież przejść obok tego, co się stało i uznać, że przecież nic takiego się nie wydarzyło. Zdrada to zranienie, brak za- ufania, ból.

A kontrola to nic innego jak lęk przed kolejnym zranieniem. Warto jest rozmawiać ze sobą o tym, co było i co jest teraz, o trudnościach. Szczerość i otwartość obydwojga partnerów jest szalenie istotna w odbudowywaniu związku. Jeśli podjęta została decyzja o byciu razem, warto pamiętać, aby starać się nie przypominać przez resztę życia o tym, co się wydarzyło.To zabije związek.

Co zrobić w sytuacji, gdy obydwie strony pragną zbudować na nowo związek, lecz nie są w stanie przełamać wewnętrznych oporów? Mimo chęci, wciąż nie mogą wyzbyć się cierpienia. Pierwszym krokiem są szczere rozmowy i otwartość na drugą osobę. Wykrzyczenie emocji, wyrzucenie z siebie złości, żalu, gniewu.

Nazwanie emocji, zwłaszcza tych trudnych. Bycie blisko siebie. Ważne też, by dać przestrzeń na obronę osobie zdradzającej, pozwolić jej pokazać, że chce naprawić krzywdy. Partner w takiej sytuacji musi na każdym kroku udowadniać, że mu zależy i że jest uczciwy. To długi proces. Ale cza- sem warto w niego włożyć wysiłek.

Czy zdrada może scalić związek, uczynić go jeszcze mocniejszym niż był wcześniej? Może, ale to trudne i jest to długotrwały proces. Kryzys może w konsekwencji do- prowadzić do tego, że partnerzy zaczną częściej rozmawiać ze sobą, także o uczuciach, oczekiwaniach, niezaspokojonych potrzebach, rozczarowaniach.

 • Zaczną okazywać sobie uczucia, być bliżej niż „przed”.
 • Po zdradzie życie ma inny wymiar, partnerzy muszą stworzyć nowe reguły i zasady zaistnienia w związku.
 • Odzyskiwanie zaufania po zdradzie, podobnie jak wybaczanie, to proces długi i bolesny dla obu stron.
 • Sylwia Krajewska – psycholog, psychoterapeutka.

: Zdrada nie pozostawia złudzeń

Czy osoba która zdradza może się zmienić?

Oczywiście, impulsywna osoba może się zmienić, nauczyć się kontrolować swoje zachowania, uświadomić sobie jak te zachowania krzywdzą innych. Niestety bardzo mało prawdopodobne jest, aby taka zmiana możliwa była bez wsparcia ze strony specjalisty.

Czy związek po zdradzie ma sens?

Zdrada to bardzo poważny problem, który powoduje w związku kryzys. Często powoduje przekreślenie małżeństwa, jednak nie jest to reguła. Po zdradzie mimo wszystko da się jeszcze odbudować to co łączyło partnerów. Partnerzy muszą jednak zdawać sobie sprawę z powstałego problemu i razem pracować nad związkiem.

Czy zdrady się wybacza?

Czy zdradę w związku można wybaczyć? Czy zdradę w związku można wybaczyć? Obecnie zdrada w związku jest tematem bardzo powszechnym. Chociaż powody, dla którego partnerzy zdradzają, są bardzo różne, to jednak zawsze wiąże się ona z dużym bólem, cierpieniem i utratą zaufania ze strony drugiej osoby.

Mogłoby się wydawać, że zdrada jest równoznaczna z zakończeniem relacji, ale kiedy kogoś kochamy, decyzja o tym wcale nie jest taka oczywista. Czy związek po zdradzie można uratować? Czy warto myśleć o wspólnej przyszłości? Różne aspekty zdrady Zdrada może mieć dla każdego inną definicję i nie zawsze musi oznaczać tylko kontekst seksualny.

Zdradzić można także psychicznie czy emocjonalnie i to nie tylko partnera, ale także kolegów, przyjaciół, małżonka czy rodzinę. Za każdym razem, ma ona jednak wspólny mianownik, gdyż oznacza nadszarpnięcie, a nawet utratę miłości i zaufania. Czy każda zdrada ma taką samą wagę? To również wymiar subiektywny.

 • Dla części osób zdrada fizyczna oznacza zakończenie związku.
 • Jednak z pewnością jednorazowa niewierność nie jest tego samego kalibru co wielomiesięczny (a nawet wieloletni) romans, który stanowi połączenie bliskości emocjonalnej i fizycznej.
 • Niedochowanie wierności przez partnera może wynikać z wielu pobudek bardziej lub mniej planowanych.

Zawsze jednak osoba zdradzona odczuwa całą paletę negatywnych emocji – od ciężkiego szoku po wściekłość i rozgoryczenie. Jednak kiedy emocje już opadną, zastanawiamy się co zrobić dalej, skoro życie nie będzie już wyglądało tak, jak do tej pory. Oprócz negatywnych emocji zdrada powoduje utratę własnej wartości i trudności w nawiązywaniu bliższych relacji.

 1. Sprawia również to, że tracimy wiarę w wierność swojego partnera.
 2. Związek po zdradzie Wiele zdradzonych osób zadaje sobie pytanie „Czy powinnam/powinienem wybaczyć?”.
 3. Jakby na to nie spojrzeć, wybaczyć można wszystko.
 4. Nie jest to łatwy proces i trwa długo, gdyż negatywne myśli wracają i mogą powodować pogorszenie naszego samopoczucia.

Wybaczyć można nawet wtedy, gdy związek się zakończył. Powinniśmy to zrobić przede wszystkim dla samych siebie, ponieważ wybaczanie działa oczyszczająco. Pozwoli nam to zamknąć pewien etap w życiu i stopniowo przygotowywać się na następny. Zdrady jednak nie można zapomnieć, zatem odbudowanie zaufania jest żmudnym, a czasami wręcz niemożliwym zadaniem.

Nie istnieją żadne ramy czasowe, w których można by było wybaczyć zdradę. Jest to bardzo indywidualna kwestia, zależna od okoliczności i naszego charakteru. Zarówno jeśli zdecydowaliśmy się walczyć o odbudowę związku, jak i podjęliśmy decyzję o jego zakończeniu, nieodzownym elementem jest psychoterapia.

W pierwszym przypadku terapia par pozwoli na nowo przyjrzeć się temu, co nie działało w związku. Osobie zdradzającej pomoże pracować nad sobą, aby w przyszłości taka sytuacja nie miała już miejsca. Zdradzony partner na nowo nauczy się, w jaki sposób zaufać bliskiej osobie i panować nad swoimi emocjami i chęcią nadmiernej kontroli.

Dzięki wspólnej psychoterapii partnerzy mogą nauczyć się rozmowy o swoich potrzebach i emocjach, a także razem stawić czoło pojawiającym się konfliktom i problemom. Z kolei psychoterapia indywidualna pomoże uporać nam się z negatywnymi emocjami idącymi za zdradą. Dzięki temu możemy uniknąć sytuacji, w której przeszłość będzie rzutowała na przyszłe życie.

Jeśli doświadczyliśmy zdrady w związku, nie jest to jednoznaczne z tym, że ten problem pojawi się również w przyszłości. Wzmocnienie poczucia własnej wartości i przepracowanietego stanu, da nam szansę na stworzenie nowej, zdrowej relacji. : Czy zdradę w związku można wybaczyć?

Czy wybaczenie zdrady ma sens?

Jak wybaczyć zdradę? – Niektórzy uważają, że zdrady nie da się wybaczyć. Są to najczęściej osoby, dla których zdrada to jest swoista „ exit card ” dla związku. Czyli coś, co związek definitywnie kończy. Jednak wybaczenie i kontynuowanie danej relacji wcale nie muszą iść ze sobą w parze.

Warto wybaczyć nawet pomimo faktu zakończenia danej znajomości – wtedy wybaczenie ma głównie wymiar oczyszczający i pomaga pracować nad sobą. Wybaczenie polega głównie na tym, by nauczyć się normalnie żyć pomimo zdrady – pracować, spotykać się z przyjaciółmi, czy nawiązywać nowe znajomości. Wybaczenie wiąże się z brakiem rozpamiętywania przeszłości, brakiem konieczności ciągłego powracania do tego, co było, a także na braku potrzeby zrewanżowania się.

Fakt bycia zdradzonym nie jest i nigdy nie powinien być usprawiedliwieniem dla niewłaściwego zachowania. Błędnym jest myślenie, że jeśli zostało się zdradzonym, ma się teraz prawo do zdradzania – takiego prawa nie ma się nigdy. Wybaczenie to proces długi i trudny,

Może zająć nawet całe lata. Każdy przepracowuje zdradę i wybacza w swoim własnym tempie. Nie można tego procesu sztucznie przyspieszyć, można natomiast go znacznie usprawnić. Pomoże w tym psychoterapia, To właśnie podczas terapii człowiek jest w stanie zrozumieć, co jest istotą wybaczenia. Sam fakt przebaczenia pomoże odblokować ludzki potencjał – pozwoli zająć się życiem, a nie rozpamiętywaniem przeszłości.

Psychoterapia jest więc w stanie pomóc Ci odzyskać kontrolę nad swoim życiem, myślami i emocjami. Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym. Artykuł został merytorycznie zweryfikowany przez: Psycholog, Psychoterapeuta Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia.

Kto zdradza najczęściej?

Czy detektywi lubią walentynki? „Zdrad w Polsce jest coraz więcej, dotyka na coraz młodszych ludzi” – Dla detektywów zdrada jest chlebem powszednim. Czasem jednak trudno zachować dystans do prowadzonych spraw. Przykładowo, gdy dochodzi do zdrady wewnątrz rodziny lub gdy zdrada wiąże się z porzuceniem rodziny po wielu latach.

 1. Widzimy także, że zdradzają się coraz młodsze osoby.
 2. Iedyś podstawowym klientem detektywa był klient około 45 roku życia.
 3. Dzisiaj zgłaszają się do nas młode narzeczone niepewne wierności przyszłych mężów – mówi Małgorzata Marczulewska, prywatny detektyw, założycielka agencji detektywistycznej i windykacyjnej AVERTO.
See also:  Dlaczego Wikingowie WyginLi

Do detektywa idzie ktoś kto podejrzewa zdradę albo już jest jej pewien Według statystyk 39% społeczeństwa polskiego ma za sobą doświadczenia związane ze zdradą. Zdradzają częściej mężczyźni niż kobiety. Zdrady zdarzają się najczęściej w populacji osób między 41 a 50 rokiem życia.

Większość zdrad kończy się zakończeniem małżeństwa, choć przed sądem zdecydowanie częściej zdrada jest nazywana „rozbieżnością charakterów” lub „różnicą nie do pogodzenia” niż faktycznie zdradą. Jak mówi detektyw Małgorzata Marczulewska, zdrady to 60% wszystkich spraw, którymi zajmują się detektywi. Tendencje na przestrzeni lat pokazują, że zdradzają coraz młodsze osoby i coraz chętniej wykorzystują do tego nowoczesne technologię.

Na wizytę u detektywna decyduje się małżonek, gdy podejrzewa, że może być zdradzany lub gdy trwa zbieranie materiałów, które będą niezbędne np. podczas rozprawy sądowej. Zdradzają się coraz młodsze małżeństwa. Mężczyźni szukają przygód. Kobiety docenienia i trwałych relacji Dla detektywów czas walentynek to okazja do podsumowań i dyskusji o istocie miłości i małżeństwa.

 1. Statystyki pokazują, że ponad połowa Polaków zna kogoś kto zdradzał.
 2. To oznacza, że zdrada – choć potępiana społecznie – nie jest już tematem tabu.
 3. Detektywi nie przepadają za walentynkami.
 4. Iedy większość swojego czasu zawodowego spędzamy pracując nad zdradami czy zbieraniem materiałów dla osób, które szykują się do rozwodu, to z natury rzeczy trudno później wykrzesać z siebie romantyczne myśli – mówi detektyw Małgorzata Marczulewska.

– Zdrad w Polsce jest coraz więcej. Widzimy to w statystykach, ale też w sprawach, które do nas trafiają. Trudno generalizować, ale najwięcej zdrad dotyka małżeństw mających już spory staż. Powodem zdrady zwykle bywa rutyna, brak zauważania swoich potrzeb, ale też chęć przeżycia czegoś nowego.

Większość zdrad to „wypadki”, które mają być utrzymane w tajemnicy przed małżonkami. Co ważne, mężczyźni zwykle wikłają się w relacje jednorazowe, a Panie mają tendencję do dłuższych romansów – mówi Małgorzata Marczulewska. – Wiek osób zdradzających się zmienia. Kiedyś prawie w ogóle nie mieliśmy wśród klientów młodych małżeństw, a dzisiaj zdarzają się narzeczeństwa, małżeństwa z małymi dziećmi.

Niestety, gdy zdrada pojawia się w takim związku to nie rokuje to dobrze na przyszłość – przyznaje Marczulewska. Coraz więcej osób szuka romansów w Internecie Gdzie najczęściej rozpoczyna się zdrada? – W miejscu pracy spędzamy najwięcej czasu poza domem, więc to oczywiste, że tam ma miejsce wiele romansów.

 1. Podobnie dzieje się w innym otoczeniu, gdzie jesteśmy podatni na budowanie trwalszej niż incydentalna relacji. Mowa np.
 2. O uczelni, siłowni, sklepach które odwiedzamy codziennie – mówi detektyw.
 3. Oczywiście coraz więcej relacji zaczyna się w mediach społecznościowych.
 4. Zagadujemy do swoich sympatii sprzed lat na Facebooku albo po prostu zakładamy Tindera czy inny portal, by poszukiwać dla siebie emocji, nowych wrażeń i po prostu okazji do szybkich romansów – mówi Małgorzata Marczulewska.

– Mężczyźni są podatniejsi na szybkie romanse, a kobiety na budowanie dłuższych relacji. Najbardziej banalnym powodem romansu jest rutyna. Niestety tak często tłumaczony jest skok w bok: rutyną, zmęczeniem życiem rodzinnym, brakiem zrozumienia czy chęcią przeżycia w życiu czegoś ekstremalnego – przyznaje detektyw.

– Zdarzają się sytuacje, że stateczni małżonkowie wikłają się w ryzykowne relacje towarzyskie np. grupowe czy homoseksualne. Efekty naszych śledztw pokazywały także romanse między mężem, a siostrą zgłaszającej czy między żoną, a trenerem piłkarskim syna. Konfiguracje zdrad bywają bardzo przykrą wiadomością dla naszych klientów – mówi Marczulewska.

– Zdrada zawsze wiąże się z gigantycznym bólem i wielkimi emocjami. Jako detektywi staramy się je wyciszać i namawiamy, by zawsze unikać radykalnych decyzji – dodaje. : Czy detektywi lubią walentynki? „Zdrad w Polsce jest coraz więcej, dotyka na coraz młodszych ludzi”

Jakie kobiety zdradzają najczęściej?

Według najnowszych badań najczęściej zdradzają kobiety, które same siebie postrzegają jako samotne lub energiczne. Największy procent niewiernych kobiet stanowią gospodynie domowe. Dlaczego Zdradzamy SIphotography / istock Jakie kobiety najczęściej zdradzają Badania nad zdradą przeprowadził jeden z brytyjskich serwisów randkowych dla małżonków. Po przeanalizowaniu kilkunastu tysięcy profili wyodrębniono kobiece cechy, które najbardziej sprzyjają niewierności.30% zamężnych kobiet, które szukały okazji do zdrady uważało się za samotne.27% określało siebie jako tryskające energią, a 20% z nich było gospodyniami domowymi.

 1. Motywy zdrady są inne u kobiet i u mężczyzn.
 2. Przedstawicielki płci pięknej najczęściej szukają przygody na boku, ponieważ czują się samotne, zaniedbane, nieważne i nieszczęśliwe w małżeństwie.
 3. Z kolei mężczyźni najczęściej łamią przysięgę małżeńską z powodu pożądania i arogancji.
 4. Jeżeli kobieta określa samą siebie jako samotną i pełną energii, a przy tym nie pracuje zawodowo, tylko zajmuje się domem, prawdopodobieństwo że zdradzi jest największe.

Oczywiście to tylko statystyki i nie każda cierpiąca na samotność, energiczna gospodyni domowa będzie zdradzać. Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Data utworzenia: 31 lipca 2017 11:20

Jaki typ faceta zdradza?

Nie każdy decydując się na związek, postanawia dochować wierności seksualnej. Mężczyźni z tej grupy, zapytani o to, dlaczego zdradzili, najczęściej zaczynają mówić o rutynie w dotychczasowym związku i potrzebie nowych wrażeń. Obserwując jednak mężczyzn o skłonności do romansowania, można wyciągnąć wiele wniosków na temat ich charakterów i sposobu myślenia. Dlaczego Zdradzamy Według badań seksuologa prof. Zbigniewa Izdebskiego kiedyś najczęściej zdradzali mężczyźni w wieku 40–49 lat, niewierzący, mający za sobą już co najmniej jeden rozwód, typ poszukiwacza przygód, taki, co to każdy kolejny związek uważa za mało satysfakcjonujący.

Zdradzając, szukał ciekawej osobowości, ciekawego zachowania, w znacznym stopniu sugerował się wyglądem swoich partnerek. Dziś, zdaniem seksuologów, mężczyźni zdradzają z powodów, nie mających z tym nic wspólnego. Ich zdrada najczęściej wynika z nierealnych oczekiwań, zahamowań i emocjonalnej niedojrzałości.

W związku z tym wyróżnić można takie oto typy męskich „zdrajców”:

Infantylny Don Kichot: kiedy poznaje kobietę, wydaje mu się ona księżniczką z bajki. Nosi ją na rękach, zmiata pyłki spod stóp, jest na każde jej skinienie. Nawet nie próbuje doszukiwać się w swojej księżniczce jakiejkolwiek wady. Szybko nalega na ślub. I wkrótce potem, kiedy bajka zmienia się w zwykłe, często szare życie, on zaczyna szukać innej księżniczki.

Seksuolodzy przestrzegają więc, aby nie zawierać małżeństw po krótkiej znajomości, bo rzadko kończą się one dobrze. Szczególnie gdy on jest niepoprawnym, niedojrzałym romantykiem, wciąż dążącym do ideału, który nie potrafi iść na kompromis.

Uczuciowy impotent: nie potrafi się angażować na poważnie. Broni się przed małżeństwem, ale jeśli już którejś uda się zaciągnąć go do ołtarza, to będzie szybko chciał udowodnić, że to była pomyłka. Z reguły jest to dobrze ustawiony, młody mężczyzna, w kolejnej zdobyczy szukający potwierdzenia, że stanie się ona wyłącznie pięknym ozdobnikiem do jego kariery, ale niczym więcej.

Czytaj też: Aleksytymia to analfabetyzm emocjonalny, czyli brak słów dla emocji

Uzależniony od „cząsteczki miłości”: uzależnić można się od wszystkiego, także od fenyloetyloaminy, substancji, wyzwalanej podczas miłosnych uniesień i nazwanej „cząsteczką miłości”. Niektórzy genetycznie są tak zaprogramowani, że mają tej substancji wyjątkowo dużo. I jeśli tak to właśnie wygląda w jego przypadku, w pewnym momencie stanie się od tej cząsteczki uzależniony. I wtedy będzie potrzebował coraz to nowych podniet, coraz to nowych kobiet.

Czytaj też: Miłosna alchemia, czyli co dzieje się z nami w stanie zakochania

Mściciel: kiedy on czuje się niezbyt pewnie w związku, kiedy uważa, że nie gra roli dominującej, a chciałby grać pierwsze skrzypce, zdradą będzie się mścił za swoje niepowodzenia i ograniczenia. To typ, który nie potrafi powiedzieć, o co mu chodzi, więc, zamiast mówić, zdradza, sądząc, że tym sposobem dodaje sobie splendoru. Seksuolodzy nie mają wątpliwości – to najgorszy ze wszystkich powód do zdrady.

Czytaj też: 6 porad, jak rozmawiać z partnerem o seksie

Wieczny chłopiec: nie potrafi odrzucić nadarzającej się okazji. W dodatku uważa, że seks, najczęściej przygodny, pozbawiony uczuć, to żadna zdrada. W ten sposób zdradzają mężczyźni, którzy w dzieciństwie byli rozpieszczani przez swoje matki. Zdradzają dla rozrywki, traktując to jako formę świetnej zabawy. Nierzadko i sama zdrada zaczyna ich w końcu nużyć, ale szybko wracają na swój „plac zabaw” i znowu zdradzają.

Czytaj też: Syndrom Piotrusia Pana, czyli jak radzić sobie z wiecznym chłopcem

Starzejący się macho: to mężczyzna, przeżywający kryzys wieku średniego. W tym okresie może być szczególnie podatny na romanse, bo w ten sposób chce sobie udowodnić, że nadal jest macho i oddalić lęk przed starością. I nawet może cię nadal kochać, ale obawa przed nadciągającą nieubłaganie starością i utratą męskości popychają go do zdrady. Każda kolejna kobieta, oczywiście młodsza od ciebie, jest dla niego nie lada wyzwaniem.

Czytaj też: 5 rad na odzyskanie pewności siebie

Chorobliwy erotoman: to z reguły seksoholik, o bardzo wysokim stężeniu testosteronu w organizmie. Seks jest dla niego głównym źródłem przyjemności, nawet celem życia. Szybko nudzi się kobietami. On po prostu niejako fizjologicznie nie potrafi dochować wierności. Nawet jak bardzo się stara, to mu nie wychodzi. Taką zdradę czasami trzeba leczyć.

Czytaj też: Seksoholizm (uzależnienie od seksu, erotomania)

Niedowartościowany: w tym przypadku przyczyna, przynajmniej w pewnym stopniu, leży po stronie partnerki, która nie stara się zrozumieć, docenić swego partnera. Niechętnie słucha o jego problemach, zaniedbuje go emocjonalnie i seksualnie. I wobec tego on szuka pocieszenia w łóżku innej. Jeśli w dodatku nie dbasz o siebie, nie reagujesz na jego propozycje erotyczne, odmawiasz mu seksu, to nie dziw się, że skłania się ku zdradzie.

A dlaczego zdradzają kobiety? Tu powody są nieco inne, choć niektóre typy mogą wydawać się zbliżone. To jednak odrębny temat. Czytaj też: Tinder: co to jest i jak działa ta aplikacja?

Co myśli osoba która zdradza?

Co może czuć osoba zdradzona? Dlaczego Zdradzamy Osoba zdradzona czuje się przede wszystkim okłamana, co wiąże się z przeżywaniem przez nią wielu emocji:

Smutku i rozczarowania, co jest silnie związane z utratą zaufania do partnera. Osoba czuje się oszukana i wykorzystana. Złości, nienawiści, zgorzknienia – wynikające ze skrzywdzenia. Lęku i strachu – z poczucia utraty związku i niepewności, co do możliwości nawiązania nowego. Podejrzliwości – osoba zdradzona myśli, że nieuczciwość partnera rozciąga się na wszystkie sfery życia. Czasem ma poczucie, że inni ludzie są również kłamcami i nie można im zaufać. Znaczne obniżenie poczucia własnej wartości – we wszystkich sferach życia również w seksualnej. Poczucie winy – nie mające uzasadnienia, ponieważ osoba zdradzająca jest odpowiedzialna za swój czyn. Za nim podjęła się tego kroku, mogła wiele zrobić (lub próbować zrobić), by ratować związek, np. rozmawiać o trudnościach w związku, o nierealizowanych potrzebach, o swoich emocjach (na podstawie książki W. Wypler „Anatomia zdrady”, Warszawa 2016).

Nieodreagowane emocje mogą prowadzić w dłuższym czasie do depresji i nerwicy, stąd warto zadbać o siebie, np. poprzez kontynuowanie lub powrót do swoich zainteresowań, spotkań z przychylnymi osobami z rodziny, z przyjaciółmi, zadbanie o kondycję fizyczną czy dietę.

W czym tu może pomóc psychoterapia? Psychoterapia indywidualna pomoże odbudować osobie zdradzonej poczucie kontroli nad swoim życiem oraz poczucie własnej wartości, zapanować nad uczuciami utrudniającymi codzienne funkcjonowanie. Wesprze w poznaniu siebie na nowo, odkryciu swoich pragnień, potrzeb, zainteresowań.

Psychoterapeuta pomoże rozwinąć umiejętność budowania celów i podejmowania decyzji. Dzięki temu osoba zdradzona będzie mogła świadomie postanowić o kontynuacji związku lub rozstaniu. : Co może czuć osoba zdradzona?

Jak zdrada wpływa na psychikę?

2. Konsekwencje zdrady – Zdrada jest złamaniem zasad panujących w związku. Rozwijające się uczucia mają zapobiegać niewierności. Mimo to wciąż wiele jest osób, które zdradzają swoich partnerów i partnerki. Osoba zdradzona odczuwa szereg trudnych emocji: ból, poczucie niesprawiedliwości, wstyd, poczucie winy, cierpienie oraz smutek i żal.

 • Zdradzona osoba może cierpieć na zaburzenie depresyjne,
 • Także samoocena zostaje znacznie obniżona.
 • Bardzo trudno jest pogodzić się z niewiernością partnera.
 • Czasem dochodzi do tego, że osoba zdradzona popada w apatię, staje się bierna i izoluje się od otoczenia.
 • Zwykle te osoby odczuwają wstyd i poczucie winy, gdyż uważają, że za mało się starały i to ich wina, że doszło do takiego czynu.

Poczucie krzywdy i niesprawiedliwości są bardzo silne, powodują smutek i żal. Rodzi się także często gniew oraz bunt przeciwko całej sytuacji. Osoba skrzywdzona przez partnera bardzo długo i intensywnie odczuwa skutki zdrady, Nie jest w stanie poukładać sobie życia na nowo, ponieważ jej wiara w innych została zachwiana. W związku, który opiera się na głębokich uczuciach, wzajemnym zaufaniu oraz szczerości, zdrada jest bardzo negatywnym zjawiskiem. W zdradzonym partnerze rodzi cały szereg trudnych uczuć i emocji. Poradzenie sobie z nimi często przerasta siły zdradzonego czy zdradzonej.

Jednak i drugi partner zwykle odczuwa dolegliwości psychiczne związane ze swoim postępowaniem. Konsekwencje zdrady są ogromne i przytłaczające. Czasem za takie zachowanie może odpowiadać chwilowe zatraceniu, lecz w równym stopniu może to być przemyślane postępowanie. Przyczyn zdrady jest wiele tak, jak i wiele jest ludzkich osobowości.

Dlatego nie jest się w stanie przewidzieć, czy człowiek z którym wchodzi się w głębokie relacje będzie do końca trwania związku wierny, czy też sprzeniewierzy się tej podstawowej zasadzie. Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza,

Jak długo trwa żałoba po zdradzie?

3 kwietnia 2012, 14:51 Romans partnera można porównać do poważnej choroby, na szczęście uleczalnej. Zawsze jest szansa, że rany się zagoją, a związek będzie zdrowszy i silniejszy. Dlaczego Zdradzamy Shutterstock Jak wyzdrowieć po zdradzie? Nieraz pewnie słyszałaś, że zdrada partnera wcale nie musi oznaczać końca związku. To prawda. Ale jak sobie z nią poradzić? Dlaczego do niej dochodzi i czym tak naprawdę jest? Co robić, gdy czujesz się odrzucona, gdy ogarnia cię rozpacz i wściekłość, gdy nie możesz spać, bo przez twoją głowę przelatują obrazy jego z tą drugą? Jak twierdzi Andrew G.

Marshall, brytyjski terapeuta małżeński i autor nowatorskiej koncepcji zdrowienia po zdradzie, prawie każdy związek da się uratować. Po ponad 20 latach prowadzenia terapii i pracy z parami wyodrębnił siedem etapów dochodzenia do równowagi po romansie partnera. Trzeba przejść wszystkie po kolei. Nie da się kilku z nich pominąć i oszukać uczuć.

Dlatego należy uzbroić się w cierpliwość, bo rekonwalescencja może zająć około sześciu miesięcy. Szok i niedowierzanie Tuż po odkryciu zdrady spodziewaj się silnych objawów somatycznych: palpitacji serca, ucisku w piersiach, bólu żołądka, migreny, Możesz też nie czuć nic – tak jakby zdrada przytrafiła się komuś innemu.

W większości przypadków takie symptomy trwają ok.48 godzin. Mogą powracać przez kilka następnych tygodni, jeśli na jaw wychodzą nowe szczegóły, np. on nie zdążył kupić ci prezentu urodzinowego, bo był u kochanki. Ale te powtórki zwykle są mniej intensywne i trwają krócej. Podstawową pułapką na tym etapie jest zbyt szybkie podejmowanie decyzji.

Chcesz, żeby skończył się ból, i często widzisz tylko jeden sposób: zerwanie. Jednak wyrzucenie partnera z domu w tym momencie przyniesie ci ulgę tylko na chwilę. I może pchnąć go w ramiona tej drugiej. Innym rodzajem ucieczki od natarczywych, dręczących uczuć i myśli jest błyskawiczne wybaczenie.

Mądrze zrobisz, jeśli. Znajdziesz sposoby na uspokojenie się. Najlepszą metodą jest ruch. Codziennie dużo spaceruj szybkim krokiem, pływaj, ćwicz. To nie tylko obniży poziom hormonów stresu, ale też cię wyciszy i pozwoli ci lepiej spać. Poszukaj wsparcia u przyjaciół i rodziny, żebyś nie czuła się opuszczona, samotna i bezradna. Myśląc i mówiąc o partnerze, unikaj słów „zawsze” i „nigdy” (np.: „Nigdy nie miał czasu dla rodziny”), bo tylko pogłębią twoje rozgoryczenie. Zmuś się, żeby przywołać wspomnienia dobrych rzeczy, które on zrobił dla ciebie i dzieci. Jeżeli ci się to uda, poczujesz się silniejsza.

See also:  Dlaczego Jedna Pier Jest WięKsza Od Drugiej

Obsesyjne pytania Twoje myśli zaprzątają setki pytań: kim jest ta kobieta? Czy jest ładniejsza i lepsza w łóżku? Jak długo ze sobą sypiają? Kto wiedział o tym, że on miał romans? Który z przyjaciół go krył? No i najważniejsze: czy to już koniec naszego związku? Obsesyjne pytania budzą cię w środku nocy, pojawiają się podczas narady w pracy czy na wywiadówce.

Przygotuj się na to, że przez wiele tygodni będą wyskakiwać w najmniej odpowiednim momencie. Kupując gorzką czekoladę, będziesz myślała: czy tamta kobieta też lubi gorzką? Czy on kupował dwie czekolady, jedną dla niej, drugą dla mnie? Jednocześnie pojawi się silna potrzeba kontrolowania partnera i zakazywania mu kontaktów z kochanką.

Ale choć on będzie twierdził, że już zakończył romans, może dręczyć go poczucie winy wobec tamtej kobiety lub zechce jej wyjaśnić, że to naprawdę koniec. Żeby cię nie denerwować, ukryje „niewinne” spotkanie z nią. Gdy to wyjdzie na jaw, poczujesz się ponownie zdradzona i cofniesz się do pierwszego etapu.

Mądrze zrobisz, jeśli. Umówisz się z partnerem, że może się spotkać z byłą kochanką raz, na pół godziny, w publicznym miejscu, w środku dnia. Po to, żeby wyjaśnić wszystko, co uważa za właściwe. Poza tym staraj się zadawać pytania otwarte. Zamiast: „Pierwszy raz umówiliście się pięć miesięcy temu?” zapytaj: „Kiedy ją poznałeś?”, „Jak zaczął się wasz romans?”. Możesz się spodziewać, że partner, chcąc ci oszczędzić bólu, będzie odpowiadał ogólnikowo. Nie daj się zbyć, bo to okazja do szczerej rozmowy, być może pierwszej od lat. Dlatego powiedz mu: „Lepiej, jeśli teraz poznam prawdę z twoich ust, niż miałabym się domyślać, co się działo”. Bo zwykle to, co przychodzi ci do głowy na temat ich romansu, jest bardziej raniące niż prawda. Rozmawiając z partnerem otwarcie, masz szansę odkryć motywy jego postępowania. Ta wiedza bardzo ci się przyda. Dociekaj więc: „Co wtedy działo się w twoim życiu? Jak się czułeś?”. To pomoże ci znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytanie: dlaczego zdradził?

Czas na decyzję Zaczynasz myśleć bardziej racjonalnie, dlatego z kimś, komu ufasz i kto potrafi zachować jasny umysł (przyjaciółka, terapeutka), przyjrzyj się powodom romansu.

Mądrze zrobisz, jeśli.Ocenisz, jaki to był typ zdrady. Jeśli partner to zrobił, bo ekscytacja romansem pomagała mu przetrwać lęk przed zwolnieniem z pracy, skok w bok zaspokajał jego potrzebę ciepła i zrozumienia, których nie miał w domu albo chciał się na tobie odegrać za lekceważenie lub nadmierne wymagania, to są duże szanse na uzdrowienie waszego związku. Owszem, to świadczy o niedojrzałości i słabości partnera, ale można nad nimi pracować i nauczyć się sposobów konstruktywnego rozwiązywania problemów. Trudniej liczyć na obietnice wierności składane przez mężczyznę będącego donżuanem. On nie potrafi funkcjonować bez zaliczania kobiet. Jeśli zdrada wynikała z potrzeby nowych wrażeń i było kilka kobiet, a nie jeden długi romans, może to świadczyć o tym, że twój partner lubi takie przygody, szuka nowych bodźców. Małe szanse na uratowanie związku są też wtedy, gdy romansował, żeby wreszcie odejść. Jakąkolwiek decyzję podejmiesz (walka o uratowanie związku lub rozstanie), najgorsze etapy leczenia po zdradzie masz już za sobą.

Uspokojenie i nadzieja Czujesz, że między wami jest lepiej. Uspokajasz się. Śpisz znacznie dłużej, częściej się uśmiechasz. Znów zachowujesz się swobodnie w jego towarzystwie i nie odtrącasz go, gdy się do ciebie przytula. Zaczynasz wierzyć, że wszystko się ułoży.

Mądrze zrobisz, jeśli. Zaczniesz bardziej doceniać siebie i to, ile znaczysz dla partnera. Zastanów się, czym tak naprawdę jest romans lub porozmawiaj z kimś na ten temat. Postaraj się myśleć o zdradzie w ogóle, a nie o wyskoku twojego partnera. W pozamałżeńskiej przygodzie zwykle jest więcej ekscytacji zakazanym owocem niż głębokich uczuć. To raczej zadurzenie, a nie miłość. Nawet jeśli na początku on myli jedno z drugim, to szybko dostrzega różnicę. Masz dowód: wybrał ciebie, a nie ją. Bo to ciebie kocha. Teraz skup się na odbudowaniu zaufania do partnera. Uda ci się to, jeśli poczujesz się bezpiecznie. Metoda jest prosta: masz prawo do tego, by dokładnie wiedzieć, co i z kim on robi. Etap sprawdzania może trwać kilka tygodni. Chodzi o to, by ustalić jasne reguły odzyskiwania zaufania. Ile razy w ciągu dnia on ma dzwonić, wysyłać SMS lub e-mail? Czy ma informować, że spóźni się 15 minut, czy dopiero wtedy, gdy godzinę lub więcej? On może się złościć, że go kontrolujesz. Spokojnie wyjaśnij, że teraz jest ci to bardzo potrzebne.

Próba normalnego życia Zaczyna być normalnie. Spędzacie więcej czasu razem. Wieczorem opowiadacie sobie, co się działo w pracy, ty śmiejesz się z jego żartów, szczerze dziękujesz, gdy on przynosi ci ciastka. Gdy sprzeczacie się o kupno nowego dywanu, potrafisz powstrzymać się od wytaczania ciężkich dział w rodzaju: „Gdybyś mnie nie zdradził, to.”.

Spotykacie się z przyjaciółmi, rodziną, planujecie remont kuchni, wakacje. Problem w tym, że pod pozorami zaufania i normalności kryją się lęki i niepewność. Rany, choć wygojone, ciągle są zbyt świeże, żeby o nich na dobre zapomnieć. Dlatego od czasu do czasu nagle coś może zaboleć. Gdy w twoim ulubionym serialu jest scena łóżkowa, przed oczami stają ci obrazy partnera z kochanką.

W sklepie on marudzi, że musi dźwigać zakupy (marudzi tak, odkąd pamiętasz), a ciebie ogarnia furia i robisz mu scenę przy kasie. Na tym etapie z byle powodu wybuchasz płaczem. Cały wieczór potrafisz być przygnębiona, bo umarł pies sąsiadki. Często wydaje ci się, że życie nie ma sensu, jest nijakie i beznadziejne.

Mądrze zrobisz, jeśli.Skupisz się nie na przeszłości, ale na tym, co jest między wami teraz. Masz prawo być zdezorientowana, nieufna i przestraszona. Możesz być wściekła, gdy on odwołuje wasze wyjście do kina, bo zadzwoniła jego mamusia, żeby zawiózł ją na zakupy. Albo wtedy, gdy on wydaje całą premię na nowy telefon, zamiast odłożyć na wasze wakacje. Zastanów się, w jakich sytuacjach pojawiają się takie uczucia. Kiedy on wychodzi do rodziców bez ciebie? Kiedy zdenerwowałaś się w urzędzie? Zapisuj to w notatniku. Może się okazać, że myśli o jego zdradzie nasilają się np. wtedy, gdy miałaś zły dzień w biurze, gdy ktoś zrobił ci przykrość lub gdy dzwoniła teściowa, za którą nie przepadasz. Jeśli zdasz sobie z tego sprawę, łatwiej opanujesz frustrację i lęk.

Sprzątanie dawnych problemów W każdym związku są nierozwiązane problemy, z którymi zwykle radzimy sobie, przymykając na nie oko. Zdrada sprawia, że w tej fazie przypominamy sobie wszystkie dawne urazy. Tak więc z jednej strony czujesz ulgę, że romans partnera to przeszłość, z drugiej – do szału doprowadza cię to, że on lekką ręką wydaje swoją pensję, a kredyt mieszkaniowy zostawia na twojej głowie.

Mądrze zrobisz, jeśli.Porozmawiasz z partnerem o powodach napięć. Skąpstwo? Beztroska w zaciąganiu kredytów? Posłuchaj, co on ma do powiedzenia. Najlepiej niech jedno z was mówi przez pięć minut, drugie – słucha, a potem odniesie się do zarzutów. Niech każde z was spróbuje popatrzeć na sporną kwestię z perspektywy partnera. Najważniejsze, żeby nie przywoływać zdrady jako argumentu, bo dyskutowany problem pojawił się znacznie wcześniej.

Nauka bycia razem Nareszcie czujesz, że miłość i bliskość wracają. Jednak od czasu do czasu pojawiają się wątpliwości: czy to na pewno się nie powtórzy? Zdarza się też, że spotykając kochankę męża lub słysząc o aktorce, którą również zdradził mąż, cofasz się o kilka faz (zwykle do czwartej lub piątej). Na szczęście przechodzi się je szybciej niż za pierwszym razem.

Mądrze zrobisz, jeśli.Przygotujesz się na „kłopotliwe” rocznice niektórych wydarzeń: waszego poznania się, ślubu, odkrycia zdrady. Masz prawo być wtedy zdenerwowana. Zawczasu wymyśl sposoby na poprawienie sobie humoru. To może być np. kupno nowej sukienki, pójście do kosmetyczki na masaż lub do restauracji na obiad. Wybaczenie zdrady to nie tylko dowód wspaniałomyślności wobec partnera, ale też prezent dla samej siebie – bo dzięki temu uwalniasz się od przeszłości. Po pokonaniu siedmiu faz zdrowienia nauczyliście się ze sobą rozmawiać. Dzięki temu macie ogromną szansę tworzyć bardziej udany związek niż przed zdradą.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Data utworzenia: 3 kwietnia 2012 14:51 Renata Bożek

Czy można być szczęśliwym po zdradzie?

Podsumowanie – Dlaczego Zdradzamy Doświadczenie zdrady partnera może być traumatycznym przeżyciem. Jednak po zdradzie można wrócić do normalności. Zarówno jeżeli zdecydujesz się wybaczyć partnerowi i spróbować odbudować związek, jak i w sytuacji, w której decydujesz się związek zakończyć.

Kiedy zdrada się nie liczy?

Czy zdradzający małżonek zawsze będzie winny rozpadowi małżeństwa? – Nie sposób odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Wszystko zależy od tego, kiedy doszło między małżonkami do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, tj. wygaśnięcia łączącej ich więzi uczuciowej, fizycznej i gospodarczej.

Na czym polega trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego możesz przeczytać w artykule: Jeżeli małżonek rzeczywiście dopuścił się zdrady, ale doszło do niej już po tym jak małżonkowie nie gospodarują wspólnie, nie utrzymują relacji intymnych oraz nie darzą się uczuciem miłości – wtenczas nie sposób zdradzającemu małżonkowi przypisać wyłącznej winy w rozpadzie małżeństwa,

Jak zatem widać, tutaj tylko szczegółowa ocena sytuacji pozwala na udzielenie konkretnej odpowiedzi.

Co czuję facet który zdradza żonę?

Co czuje facet, który zdradził? – Między zdradzającym a zdradzanym partnerem automatycznie dochodzi do nierównowagi emocji i żadna ze stron nie jest w stanie naprawdę zrozumieć swoich postaw. Część zdradzających mężczyzn odczuwa silne poczucie winy, smutek, ale jest też grupa, która, czuje spełnienie z powodu bycia pożądanym.

Czy jesli ktos zdradzil to zrobi to jeszcze raz?

Jeśli zdradził raz, zdradzi ponownie – czy to prawda? Dlaczego Zdradzamy Fot. iStock/Vasyl Dolmatov Jeśli zostałaś oszukana przez partnera, wiesz dobrze jak trudno odbudować nadszarpnięte zaufanie. Znajomi lub bliscy przestrzegają cię zapewne, że ktoś, kto raz zdradził, prawdopodobnie dopuści się zdrady po raz kolejny. Chcesz odejść, ale nie możesz, bo wciąż trzyma cię przy nim uczucie.

I nadzieja, że to się nie powtórzy Co na to nauka? Nie mamy dobrych wieści. Badania opublikowane w Archives of Sexual Behavior jasno pokazują, że u osób, które były niewierne w związku występuje trzykrotność szans na niewierność w następnej relacji, w porównaniu do tych osób, które nigdy wcześniej nikogo nie zdradziły.

To samo tyczy się lojalności wobec partnerów, którzy zdecydują się z niewiernym ukochanym zostać. Psycholodzy uważają, że jeśli zostaniesz zdradzony raz, prawdopodobieństwo, że zdrada się powtórzy wynosi ok 69%. Trzeba także zaznaczyć, że większość „powtórnych” zdrad wydarza się jako skutek samospęłniajacej się przepowiedni.

Osoba zdradzona, nawet jeśli chce, nie jest w stanie do końca zaufać i jest wręcz chorobliwie podejrzliwa, prowokując tym samym nieszczęście (co oczywiście w żaden sposób nie usprawiedliwa zdradzającego, który ma wolną wolę i podejmuje świadome decyzje). Oczywiście, każdą relację należy traktować indywidualnie i pamiętać, że wszyscy mamy szansę się zmienić.

Wspólna terapia, praca nad sobą, dobra wola – wiele par udowodniło, że związek po zdradzie można odbudować i że może być on udany. Podchodząc jednak do sprawy zdrady czysto statystycznie, należałoby pozbyć się złudzeń i rozpocząć całkiem nowy, żywiowy etap.

Czy można być szczęśliwym po zdradzie?

Podsumowanie – Dlaczego Zdradzamy Doświadczenie zdrady partnera może być traumatycznym przeżyciem. Jednak po zdradzie można wrócić do normalności. Zarówno jeżeli zdecydujesz się wybaczyć partnerowi i spróbować odbudować związek, jak i w sytuacji, w której decydujesz się związek zakończyć.

Czy facet który zdradza żonę czy ją kocha?

Od razu rozwieję twoje wątpliwości: tak, kocha. Samego siebie. Nie wierz w mity utrwalane w społeczeństwie od lat, że partnerzy, którzy zdradzają pogubili się albo zrobili to z rozpaczy. Zdrada to najgorsza forma oszustwa emocjonalnego, z którą możesz się zetknąć.

– Nigdy nie wierz w to, że mimo spotkań z kochanką, to w tobie jest zakochany. Być może będzie ci wmawiał, że nigdy nie przestał cię kochać. Wiem, że to, jakie emocje odczuwają ludzie jest bardzo skomplikowane, ale obawiam się, że taka miłość jest po prostu niemożliwa. Choć relacje w związku nigdy nie są czarno-białe, zerojedynkowe, wierności to nie dotyczy.

Zobacz też: https://facetembyc.pl/zdradzilem-zone-jak-to-naprawic-co-czuje-zdradzona-zona/

Jak się czuje facet ktory zdradzil?

Co może czuć osoba zdradzona? Dlaczego Zdradzamy Osoba zdradzona czuje się przede wszystkim okłamana, co wiąże się z przeżywaniem przez nią wielu emocji:

Smutku i rozczarowania, co jest silnie związane z utratą zaufania do partnera. Osoba czuje się oszukana i wykorzystana. Złości, nienawiści, zgorzknienia – wynikające ze skrzywdzenia. Lęku i strachu – z poczucia utraty związku i niepewności, co do możliwości nawiązania nowego. Podejrzliwości – osoba zdradzona myśli, że nieuczciwość partnera rozciąga się na wszystkie sfery życia. Czasem ma poczucie, że inni ludzie są również kłamcami i nie można im zaufać. Znaczne obniżenie poczucia własnej wartości – we wszystkich sferach życia również w seksualnej. Poczucie winy – nie mające uzasadnienia, ponieważ osoba zdradzająca jest odpowiedzialna za swój czyn. Za nim podjęła się tego kroku, mogła wiele zrobić (lub próbować zrobić), by ratować związek, np. rozmawiać o trudnościach w związku, o nierealizowanych potrzebach, o swoich emocjach (na podstawie książki W. Wypler „Anatomia zdrady”, Warszawa 2016).

Nieodreagowane emocje mogą prowadzić w dłuższym czasie do depresji i nerwicy, stąd warto zadbać o siebie, np. poprzez kontynuowanie lub powrót do swoich zainteresowań, spotkań z przychylnymi osobami z rodziny, z przyjaciółmi, zadbanie o kondycję fizyczną czy dietę.

 • W czym tu może pomóc psychoterapia? Psychoterapia indywidualna pomoże odbudować osobie zdradzonej poczucie kontroli nad swoim życiem oraz poczucie własnej wartości, zapanować nad uczuciami utrudniającymi codzienne funkcjonowanie.
 • Wesprze w poznaniu siebie na nowo, odkryciu swoich pragnień, potrzeb, zainteresowań.

Psychoterapeuta pomoże rozwinąć umiejętność budowania celów i podejmowania decyzji. Dzięki temu osoba zdradzona będzie mogła świadomie postanowić o kontynuacji związku lub rozstaniu. : Co może czuć osoba zdradzona?

Czy każda zdrada wyjdzie na jaw?

Alkohol i odwet – Większość z polskich romansów nigdy nie wychodzi na jaw. O niewierności swoich partnerów dowiaduje się około 27% zdradzanych. Większość z tych związków kończy się rozstaniem, nawet jeśli romans był przelotny (a tak według statystyk jest najczęściej).

 1. Im dłużej trwa sekretny związek, tym większe prawdopodobieństwo na ujawnienie zdrady i skrajnie małe na uratowanie związku.
 2. Czemu zatem Polacy wpadają w ramiona innych osób? Jednym z najpopularniejszych czynników jest alkohol.
 3. Ludzie nie zastanawiają się nad konsekwencjami, a potem próbują wymazać z pamięci ostatnią noc.

Czynnikiem pchającym do zdrady jest niejednokrotnie odwet na partnerze. Niewierność może także być wynikiem nieudanego pożycia seksualnego, utraty bliskości i wzajemnego zaufania. Trudnym momentem dla mężczyzn jest także okres ciąży i macierzyństwa. Niektóre kobiety całkowicie angażują się w pielęgnację i zajmowanie się dzieckiem, eliminując z tych czynności partnera, który czuje się odrzucony, niechciany, bezradny.