Dlaczego Zamiokulkas PAcze

Dlaczego Zamiokulkas PAcze

Jak często się podlewa zamiokulkas?

Kiedy i jak często należy podlewać? – Zamiokulkas wymaga umiarkowanego podlewania. W okresie najintensywniejszego wzrostu zaleca się, aby podłoże było stale wilgotne. Roślina toleruje jednak także krótkotrwałe okresy suszy. Jeżeli nie będzie nas dłuższy czas w domu i po powrocie zauważymy, że liście i ogonki nieco się pomarszczyły, nie ma powodu do zmartwienia, ponieważ po dostarczeniu wody, odzyskają one dawny wygląd.

Czy zamioculcas lubi fusy z kawy?

Jakim nawozem podlewać zamiokulkasa? – Zamiokulkas nie ma dużych wymagań związanych z nawożeniem, ponieważ jest przystosowany do wyjałowionej gleby. Gdy jednak chcemy odżywić roślinę, przyśpieszyć jej wzrost lub wytwarzanie nowych pędów, warto pomyśleć o dokarmianiu.

 1. Nie musimy natomiast od razu sięgać po nawozy ze sklepu.
 2. Rewelacyjny nawóz do zamiokulkasa większość z nas ma w swoim domu.
 3. Są to fusy z kawy! Dlaczego warto wykorzystywać je do wzmacniania wzrostu zamiokulkasa? Przede wszystkim fusy z kawy mają kwaśny odczyn, dzięki czemu zakwaszają glebę.
 4. Idealnie więc nadają się do zamiokulkasa, który uwielbia kwaśne podłoże.

Poza tym fusy z kawy mają wysokie stężenie azotu, zawierają też potas, magnez, wapń i inne pierwiastki, które korzystnie wpływają na rozwój rośliny. Jak stosować fusy z kawy do nawożenia zamiokulkasa? Możesz wykorzystać je na trzy sposoby:

Wymieszaj fusy z kawy razem z ziemią — podczas przesadzania rośliny możesz fusy z kawą wymieszać razem z ziemią doniczkową. Nie tylko odżywią i zakwaszą glebę, ale podziałają jak piasek, czyli poprawią strukturę podłoża i pomogą utrzymać właściwy drenaż. Wysyp fusy na wierzch ziemi w doniczce — fusy możesz również wyłożyć łyżeczką na wierzchniej warstwie ziemi w doniczce z zamiokulkasem i delikatnie przyklepać. Fusy z czasem zaczną uwalniać składniki odżywcze, wzmocnią roślinę i będą stymulować jej rozwój. Dodaj fusy do wody — dobrym rozwiązaniem jest także wykorzystanie fusów z kawy podczas podlewania. Wystarczy dwie łyżeczki fusów zalać szklanką wody, dokładnie wymieszać, a powstałym roztworem podlać zamiokulkasa.

Przeczytaj również: Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? Powód jest banalny, zobacz, co trzeba zrobić Co zrobić, by zamiokulkas zakwitł? Stosuj się do tych zasad Twój zamiokulkas zaliczył stres wodny? Nic straconego, ten zabieg sprawi, że będzie go więcej Dlaczego Zamiokulkas PAcze Naturalne nawozy sprawią, że zamiokulkas wypuści nowe pędy liściowe. Fot.123RF.com Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszę na INTERIA.TV,

Czy zamiokulkas jest zdrowy?

Czy zamiokulkas jest trujący? – Tak, zamiokulkas jest rośliną trującą. Soki zawarte w liściach i mięsistych łodygach są szczególnie niebezpieczne dla kotów, psów i ludzi. Warto więc chronić swojego pupila lub dziecko przed „degustacją” zamiokulkasa. Również należy zachować ostrożność podczas przesadzania i rozmnażania rośliny – najlepiej robić to w rękawiczkach.

Czy zamioculcas kwitnie?

Zamiokulkas kwitnie niezwykle rzadko w warunkach domowych, więc szanse na zawiązanie nasion należy traktować jako minimalne.

Co zrobić żeby zamiokulkas szybciej rosły?

Zamiokulkas — zasady uprawy – Zamiokulkas jest łatwą w uprawie rośliną o niewielkich wymaganiach pielęgnacyjnych. Niestraszne mu rzadkie podlewanie oraz ciemne pomieszczenia. Poznajcie podstawowe zasady jego uprawy:

Ziemia

Roślina najlepiej czuje się w bogatym w składniki odżywcze podłożu. Warto wybrać dla niego ziemię lekką i przepuszczalną. W sklepach są dostępne gotowe mieszanki dla sukulentów, po które warto sięgnąć chcąc przesadzić roślinę do nowej doniczki. Należy też pamiętać o warstwie drenażu, który uchroni roślinę przed nadmiarem wody.

Stanowisko

Podczas uprawy zamiokulkasa należy zadbać o odpowiednią temperaturę powietrza i chronić go przed przeciągami. Jest to roślina tropikalna, która preferuje pokojową temperaturę powietrza. Lepiej nie trzymać jej w pomieszczeniach, w których jest mniej niż 15 stopni.

Zamiokulkas doskonale radzi sobie zarówno w jasnych, jak i zacienionych miejscach. Sprawdzi się też w pomieszczeniach bez dostępu do światła dziennego, np. w łazience. Lepiej jednak nie narażać go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ ostre słońce może poparzyć jego liście. Co ważne, jaśniejsze stanowisko spowoduje, że zamiokulkas będzie rosnąć szybciej.

Z kolei w zacienionym miejscu jego wzrost będzie wolniejszy, a liście przybiorą ciemniejszy odcień zieleni.

Podlewanie

Zamiokulkas nie wymaga częstego podlewania. Co więcej, n admierne podlewanie sprawi, że roślina obumrze! Dlatego w zupełności wystarczy, gdy podlejemy go raz na tydzień lub dwa. Podczas podlewania lepiej nie lać wody na liście, ponieważ to może wywołać choroby grzybowe.

See also:  Dlaczego Zebry Nie Maj WrzodóW

Nawożenie

Warto nawozić roślinę co dwa tygodnie lub miesiąc nawozem do roślin zielonych, zawierającym wszystkie mikro i makroelementy wspierające wzrost i rozwój rośliny. Ważne jest jednak to, by zimą zaprzestać dokarmiania rośliny i ponownie rozpocząć ten zabieg dopiero wiosną.

Rozmnażanie

Rozmnażanie zamiokulkasów to nieskomplikowany zabieg. Wystarczy podzielić rozrośnięte kłącza podczas przesadzania rośliny. Kwiaty można też rozmnożyć za pomocą sadzonek liściowych, jednak jest to trudniejsza metoda i bardziej czasochłonna.

Choroby i szkodniki

Zamiokulkasy chorują głównie z powodu nieprawidłowej pielęgnacji. Najgroźniejsze są dla niego zbyt niskie temperatury oraz przelanie. Natomiast zamiokulkas rzadko pada ofiarą szkodników. Zagrożeniem mogą być jedynie nicienie, atakujące system korzeniowy rośliny.

Jak myć liście zamiokulkasa?

Czym wycierać kurz z liści roślin doniczkowych? – Rośliny o dużych, gładkich i błyszczących liściach, takie jak skrzydłokwiat, monstera, hoja, zamiokulkas zamiolistny, figowiec czy dracena należy przecierać wilgotną szmatką (woda powinna być letnia i przegotowana) lub delikatnie myje pod prysznicem.

 1. Rośliny z matowymi liśćmi, pokrytymi meszkiem lub włoskami ( begonie, fiołki afrykańskie itp.) czyści się pędzelkiem, szczotką o delikatnym włosiu.
 2. Pędzelek dobry jest też do czyszczenia roślin o drobniejszych, karbowanych liściach oraz takich, które kwitną (kwiatów nie powinno się moczyć).
 3. Aktusy można odkurzyć suszarką ustawioną na chłodny nawiew, z odległości około 20 cm od rośliny.

Miłośnicy roślin odradzają stosowania preparatów do nabłyszczania liści, wody z octem, płynem do mycia naczyń, olejem, nawozem, piwem. Także popularne przecierani liści skórką bananową ma wielu przeciwników, ale tu specjaliści nie są zgodni.

Czy zamiokulkasa można przycinać?

Podlewanie i wilgotność powietrza – Podlewanie zależy w dużej mierze od nasłonecznienia stanowiska, w którym rośnie. Jeśli trzymasz roślinę na dobrze nasłonecznionym stanowisku, podlewaj ją większą ilością wody (ale dalej mniej niż inne rośliny!). Jeśli znajduje się w zacienionym lub półcienistym, podlewaj mniej.

 • Roślina lubi być przesuszana, podlewaj ja rzadko i mniejszą ilością wody niż ma to miejsce w przypadku innych roślin z Twojej kolekcji.
 • Przed ponownym podlaniem odczekaj aż podłoże wyschnie do głębokości kilu centymetrów.
 • Podlewanie rośliny powinno odbywać się rano i może być wykonane dowolną metodą, pamiętaj jedynie, żeby podlewać ją oszczędnie – zdecydowanie lepiej przesuszyć tą roślinę niż ją przelać.

Zbyt obfite podlewanie jest najczęstszą przyczyną problemów z Zamiokulkasami. Chociaż roślina jest odporna na suszę, to jednak w pierwszym etapie wzrostu potrzebuje regularnego choć oszczędnego podlewania. Bez spełnienia tego warunku roślina nie rozwinie tych pięknych, grubych łodyg i woskowych liści, z których jest znana.

Zamiokulkas radzi sobie ze średnią lub niską wilgotnością powietrza na poziomie około 40%, która występuje w większości naszych domów. Zimą warto ustawić roślinę w pewnej odległości od nawilżacza powietrza, aby pomóc zrównoważyć suchość, jaką może powodować grzejnik. Ponadto, gdy nadejdzie zima, nie podlewaj uśpionego Zamiokulkasa częściej niż raz w miesiącu.

Podłoże dla Zamiokulkasa powinno być mocno przepuszczale, ale także bogate w składniki odżywcze. Dobrze przepuszczalne podłoże jest koniecznością, ponieważ grube kłącza rośliny nie tolerują zbyt wilgotnych warunków. Nie musisz specjalnie nawozić tej rośliny.

 1. Jeśli zdecydujesz się jednak dodać nawóz w celu uzupełnienia składników odżywczych, to zrób to w sezonie wegetacyjnym, gdy roślina jest aktywna i przytasrta: od wiosny do jesieni.
 2. Zimą w ogóle nie nawozi się tej rośliny, ponieważ będzie w stanie spoczynku i nie będą korzystały z dodatkowych składników odżywczych.

Rośliny te rosną bez regularnego przycinania. Jest tak naprawdę tylko jeden powód, dla którego warto przycinać Zamiokulkasa: usuwanie choryc części rośliny lub żółknących liści. Podczas przycinania używaj zdezynfekowanych nożyc i tnij bezpośrednio przy linii gleby, usuwając całą łodygę. Dlaczego Zamiokulkas PAcze

Ile wody wlać do zamiokulkasa?

Zamioculcas – uprawa, podlewanie, pielęgnacja i wymagania Jeśli należysz do osób, którym uprawa roślin doniczkowych przysparza trudności, zamiokulkas zamiolistny to idealny kwiat dla Ciebie. Jest łatwy w uprawie i pielęgnacji, nie ma wysokich wymagań, jeśli chodzi o glebę i nasłonecznienie, a jego liście stanowią piękną ozdobę wnętrza.

Podpowiadamy, o czym pamiętać przy uprawie zamiokulkasa! Zamiokulkas zamiolistny – kwiat doniczkowy dla każdego Choć jako kwiat pokojowy zamiokulkas pojawił się w Europie niewiele ponad 20 lat temu, ta prosta w uprawie roślina doniczkowa cieszy się w polskich domach sporą popularnością. Jej mięsiste, ciemnozielone liście na grubych łodygach o wysokości do 1 metra są jednocześnie wydajnym magazynem wody, podobnie jak znajdujące się pod ziemią kłącza.

See also:  Dlaczego Kot Kicha

W środowisku naturalnym zamiokulkas zamiolistny występuje w słonecznym klimacie podrównikowym – na przykład w Tanzanii i na Zanzibarze. W efekcie, tak jak inne sukulenty, wyróżnia się dużą wytrzymałością i nadaje się do uprawy niemal w każdych warunkach. Zamiokulkas – podlewanie i pielęgnacja Uprawa zamiokulkasa nie zajmie Ci wiele czasu – ten ciekawy kwiat pokojowy nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepiej czuje się w miejscach o umiarkowanym nasłonecznieniu, może też z powodzeniem rosnąć w ciemnych pomieszczeniach.

 • Jest przy tym bardzo odporny na choroby i szkodniki.
 • O czym należy pamiętać przy pielęgnacji zamiokulkasa? Podlewanie rośliny powinno być skąpe i sporadyczne.
 • Wiat dobrze radzi sobie z okresami przejściowej suszy – może wytrzymać bez wody nawet przez kilka tygodni.
 • Zamiokulkasa zamiolistnego najlepiej podlewać dopiero w momencie, gdy zewnętrzna warstwa gleby jest sucha.

Podczas podlewania zamiokulkasa uważaj, by nie dostarczyć roślinie zbyt dużo wody. Czym może poskutkować przelanie? Nadmiar wilgoci w glebie spowoduje gnicie kłączy, opadanie liści, a nawet zamieranie całej rośliny. Zamiokulkasa należy podlewać tak, by ziemia była tylko lekko wilgotna.

 1. Wodę należy wlewać nie bezpośrednio do ziemi, ale do podstawki doniczki.
 2. Aby zamiokulkas zachował piękne, błyszczące liście, unikaj ich spryskiwania czy polewania.
 3. W przeciwnym wypadku na ich powierzchni pozostanie osad z soli, tworzący nieestetyczne białe plamy.
 4. Zamiokulkas – przesadzanie i rozmnażanie Podobnie jak inne kwiaty doniczkowe, zamiokulkas wymaga przesadzania – jego podziemne kłącza potrzebują przestrzeni, by się rozrastać.

Z tego powodu zamiast plastikowej doniczki najlepiej wybrać dla nich szerokie i płytkie pojemniki, które pozwolą na swobodny wzrost rośliny. Przesadzanie zamiokulkasa warto zaplanować na wczesną wiosnę – młode rośliny co roku, a starsze co kilka lat. Jeśli masz w domu zdrowy okaz zamiokulkasa, rozmnażanie tej rośliny jest bardzo proste. Jeśli kwiat jest dobrze rozrośnięty, wystarczy, że podczas przesadzania podzielisz karpy i zasadzisz w oddzielnych doniczkach. Innym sposobem jest tworzenie sadzonek liściowych.

Gdzie trzymac zamiokulkasa?

Zasady hodowli zamiokulkasa – Najważniejszą rzeczą, która decyduje o odporności zamiokulkasa i jednocześnie wyznacza zasady, jakimi należy się kierować w jego uprawie, jest fakt, że wyrasta on z kłącza. Jest to mięsista, bulwiasta struktura, która służy roślinie jako naczynie do przechowywania składników odżywczych i wody.

Z kłącza korzenie wyrastają od dołu, a liście do góry. Gdy roślina zostanie podlana, wciąga wodę, przechowuje ją i stopniowo wykorzystuje. Jednak kłącza mają tendencję do gnicia, jeśli znajdują się stale w wilgotnej glebie. Dlatego, doniczka, w której rośnie zamiokulkas, powinna mieć odpływ, żeby po podlaniu rośliny usunąć nadmiar wody z podstawki.

W przypadku donicy bez otworu drenażowego, należy ostrożnie dozować ilość wody. Zamiokulkasa nie wolno podlewać częściej, niż co dwa tygodnie. Choć pochodzi z Afryki, Zamiokulkas dobrze znosi również brak światła. Co więcej, promienie słońca padające bezpośrednio na liście, mogą powodować pojawienie się brązowych plam.

 • Z powodzeniem możemy go trzymać na zacienionej półce, z dala od okna.
 • Warto go jednak od czasu do czasu obracać, ponieważ będzie się wyginać w kierunku, z którego pada światło.
 • Zamiokulkas jest rośliną idealną dla tych, którzy nie pamiętają o podlewaniu.
 • Nie jest też szczególnie wybredny w kwestii ziemi.

Nic dziwnego, mówimy przecież o jednej z najbardziej odpornych roślin doniczkowych na rynku. Jednak kluczowym czynnikiem dobrego zdrowia tej rośliny jest prawidłowy drenaż. Większość ziemi uniwersalnej spełni swoje zadanie, ale aby zapewnić lepszy odpływ wody, zmieszaj jedną część ziemi do kaktusów lub perlitu z trzema częściami ziemi zwykłej doniczkowej. Dlaczego Zamiokulkas PAcze

Do jakiej doniczki przesadzić zamiokulkasa?

Jak rośnie zamiokulkas? – Aby wybrać odpowiednią donicę dla tej rośliny, warto dowiedzieć się, w jaki sposób się rozrasta. Choć proces ten jest stosunkowo powolny, to zamiokulkas może osiągnąć nawet 100 cm wysokości, Cechą charakterystyczną są także jego delikatne i dość kruche kłącza, które mają tendencję do intensywnego rozrastania się.

 • Z tego też powodu doniczka do zamiokulkasa musi być tak dobrze dopasowana, większa o co najmniej 5 cm.
 • Nie może być jednak zbyt szeroka.
 • Ważne jest także to, aby była solidna.
 • Rozrastający się system korzeniowy zamiokulkasa może bowiem w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do pęknięcia donicy,
 • Cienkie tworzywo sztuczne zdecydowanie nie będzie więc dobrym wyborem przy tej roślinie, koniecznie trzeba więc zainwestować w solidnie wykonaną donicę.
See also:  Dlaczego Cykady Cykaj

Może być ona jednak zrobiona z tworzyw sztucznych, ale tylko wysokiej jakości.

Jak uratować przelanego zamiokulkasa?

Problemy z zamiokulkasem – Na liściach rosnących w zbyt jasnym pomieszczeniu i narażonych na bezpośrednie promieniowanie słoneczne zamiokulkasów mogą pojawić się ciemne plamy (na skutek poparzenia słonecznego). Wówczas roślinę trzeba przestawić w bardziej zacienione miejsce.

Zbyt obficie podlewane okazy mogą gnić. Przelany zamiokulkas najlepiej przesadzić do nowej doniczki ze świeżą ziemią i przez jakiś czas go podlewać bardzo oszczędnie. Przesuszone okazy będą traciły liście pozostawiając tylko fragment pędu. Wówczas należy zwiększyć częstotliwość podlewania rośliny. Przyczyną zamierania zamiokulkasa bywają również choroby – fytoftoroza (objawia się pojawianiem się wodnistych, jasnych plamek na podstawie pędów rośliny).

Jej przyczyną może być zbyt niska temperatura panująca w pomieszczeniu i zbyt obfite podlewanie; zmieniając więc warunki i sposób pielęgnacji rośliny można ją uratować. Jeśli jednak z zamiokulkasa zacznie się wydobywać nieprzyjemny, rybi zapach (jest to objaw zgnilizny), wówczas takiej rośliny należy się pozbyć, gdyż nie da się jej już uratować. fot. Scheurich Zamiokulkas jest wyjątkowo rzadko atakowany przez szkodniki (na częściach podziemnych mogą pojawić się nicienie). Może się to zdarzyć w skutek niewłaściwej pielęgnacji rośliny. Wówczas należy zastosować odpowiedni preparat do zwalczania nicieni (np. wyciąg z czosnku). Małgorzata Wójcik Architekt krajobrazu, redaktorka, autorka tekstów i zdjęć oraz projektantka ogrodów. Ukończyła Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu w SGGW w Warszawie.

Jak przesadzić Przelanego zamiokulkasa?

Warunki uprawy zamioculcasa zamiolistnego – Zamiokulkas jest rośliną wytrzymałą na wszelkie niedobory. Można go przez czas długi nie podlewać, nie zasilać go nawozami, przez lata nie przesadzać i ozdobić nim ciemny kąt, a i tak zawsze będzie się pięknie prezentował.

 1. Ale jest jedno „ale”.
 2. Roślina niezwykle odporna na niedobory jest bardzo wrażliwa na nadmiary.
 3. Przede wszystkim nadmiar wody.
 4. Jeśli będziemy zamiokulkasa zbyt często przelewać, jego korzenie a zaraz później łodygi u nasady zaczną gnić.
 5. Można wówczas pociągnąć delikatnie za łodygę a ona po prostu się oderwie od reszty rośliny i zostanie nam w dłoni.

Zamioculcas gromadzi wodę w mięsistych łodygach i lepiej zapomnieć o podlewaniu na kilka ładnych tygodni, niż roślinę przelać. Kolejny szkodliwy nadmiar to światło. Jeśli postawimy go w miejscu, w którym bezpośrednio operuje światło słoneczne, bardzo szybko nam zmarnieje.

Na liściach zaczną pojawiać się brązowe plamy, wyglądające jakby zasuszona skorupka. Dlatego mając zamiokulkasa należy postawić go w miejscu zacienionym, bez przeciągów i podlewać umiarkowanie, gdy podłoże jest już przesuszone. Temperatura otoczenia powinna oscylować między 20 a 30 o C w okresie wegetacyjnym a zimą, gdy roślina odpoczywa, może być nieco niższa.

Gdyby jednak przytrafił się znaczący spadek temperatury, np. gdy zimą kupimy roślinę i nie zabezpieczymy jej odpowiednio przed wyjściem ze sklepu, to może się okazać, że zmarnieje w ciągu kilku najbliższych dni. Tak samo ma się sytuacja z zimowym wietrzeniem pomieszczeń, dlatego zamioculcas nie powinien stać w bezpośrednim sąsiedztwie otwieranego zimą okna.

 1. Trzeba się również stosować do zasady, że im mniej światła ma roślina, tym rzadziej powinna być podlewana.
 2. Raz na dwa tygodnie w zupełności wystarczy a zimą nawet raz w miesiącu, jeśli zapewniliśmy roślinie niższą temperaturę.
 3. Jeśli liście zaczynają żółknąć a lekko pociągnięta łodyga zostaje nam w ręku, znaczy to, że roślina została przelana i trzeba ją wyjąć z doniczki, zostawić na cały dzień by korzenie przeschły i posadzić w nowym, lekko już tylko wilgotnym podłożu.

Zamiokulkasa jest również łatwo przenawozić. Dlatego nie można rośliny zbyt intensywnie zasilać. Jeśli nie był przesadzany do świeżej, żyznej ziemi, to wystarczy go podlać mocno rozcieńczonym nawozem dwa razy w roku, koniecznie wiosną, gdy wchodzi w okres wegetacji i wypuszcza nowe łodygi z liśćmi a także późnym latem.

Jak uratować Przesuszonego zamiokulkasa?

Jak ratować przelanego Zamioculcasa? – Przede wszystkim trzeba szybko spróbować obsuszyć bulwę, która jest systemem korzeniowym rośliny. Jeżeli stoi ona w wodzie i śmierdzi pleśnią, to sprawa jest już przegrana. Jeżeli nie, można spróbować usunąć zgniłe części rośliny i zasadzić do nowej suchej ziemi. Przelany Zamiokulkas Łodygi opadły a niektóre odpadły Smutny widok 🙁