Dlaczego W Narnii Nie ByO BożEgo Narodzenia

Dlaczego w Narnii panuje wieczna zima?

Przyczyny – Przyczyną powstania w Wielkiej Zimy był powrót do Narnii w roku 998, dwa lata przed Wielką Zimą. Chcąc zyskać władzę w kraju, wykorzystała nieobecność Aslana i uczyniła wieczne śniegi w kraju.

Jak wygląda świat Narnii?

Opis świata Narnii Narnia to kraina, która istnieje równolegle do naszego rzeczywistego świata. Można się do niej dostać przez szafę. Gdy się do niej wejdzie nagle okazuje się, że trafia się do gęstego lasu. Granicę między dwoma światami stanowi latarnia.

Prawo Narnii ustanowił przed wiekami Wielki Władca-Zza-Morza, zaś rządy sprawował jego syn Wielki Lew – Aslan. Po jego odejściu władzę podstępnie przejęła Biała Czarownica, karząc się nazywać Królową. Do niej, zgodnie z Prawem należy każdy zdrajca. jeśli zasada ta zostanie złamana Narnia zniknie w ogniu i wodzie.

Istnieje jednak tajemne prawo sprzed początków czasów, które głosi, że dobrowolna ofiara za zdrajcę sprawi, że Śmierć cofnie swoje wyroki. Gdy Łucja, a następnie kolejne dzieci z rodzeństwa trafiają do Narnii panuje tam wieczna zima. Okazuje się, że dzieje się tak za sprawą klątwy rzuconej przez Białą Czarownicę, która podszywa się pod Królową Narnii.

 • Ponadto sprawiła ona, że nigdy nie nadchodzą święta Bożego Narodzenia.
 • Taki stan trwa od wielu lat.
 • Wiosna nadchodzi wraz z powrotem do Narnii króla zwierząt – Aslana.
 • Wówczas śniegi błyskawicznie topnieją, a drzewa i kwiaty zakwitają.
 • Narnia jest krainą górzystą.
 • Pan Tumnus mieszka w grocie skalnej, także w grocie odpoczywają wędrowcy podczas wędrówki do Kamiennego Stołu.

To najważniejsze miejsce w całej krainie, które wznosi się na płaskim szczycie najwyższej góry. Widać z niej rozciągające się morze i położony nad nim zamek Ker-Paravel. Pałac Białej Czarownicy położony jest między dwoma wzgórzami. Wzgórza i doliny Narnii porasz cza dzika puszcza, której Panem jest Aslan.

 1. Narnię zamieszkuje wiele istot i zwierząt.
 2. Wszystkie, nawet myszy potrafią mówić ludzkim językiem.
 3. Obok wilków, bobrów, lisów i ptaków możemy spotkać tu karły, driady, fauny, centaury czy olbrzymy.
 4. Zasadniczo można je podzielić na zwolenników Aslana i zwolenników Białej Czarownicy.
 5. Właśnie między wojskami Wielkiego Lwa a wiedźmy rozegra się wojna domowa – w jej wyniku zostanie pokonana prowadząca rządy tyrańskie Biała Czarownica i zgodnie z przepowiednią na czterech tronach w Ker-Paravel zasiądzie dwóch synów Adama i dwie córki Ewy.

Polecasz ten artykuł? Autor: : Opis świata Narnii

O co chodzi w Narnii?

Opowieści z Narnii The Chronicles of Narnia

Autor C.S. Lewis
Tematyka fantasy
Typ utworu powieści
Data powstania 1949-1954
Wydanie oryginalne
Język angielski

Opowieści z Narnii ( ang. The Chronicles of Narnia ) – cykl siedmiu powieści fantasy napisanych przez C.S. Lewisa, Uważany za klasykę literatury dziecięcej oraz najlepszą pracę autora, sprzedał się w ponad stu dwudziestu milionach egzemplarzy w czterdziestu jeden językach.

 1. Napisany przez Lewisa pomiędzy rokiem 1949 a 1954 i zilustrowany przez Pauline Baynes, został kilkukrotnie zaadaptowany, częściowo lub w całości, na potrzeby radia, telewizji, teatru i kina.
 2. Oprócz dużej liczby motywów chrześcijańskich, cykl zapożycza postaci i idee z mitologii greckiej oraz rzymskiej, jak również z tradycyjnych baśni brytyjskich i irlandzkich.

Opowieści z Narnii opowiadają o przygodach dzieci, które odkrywają historię świata, miejsca, gdzie zwierzęta mówią, magia jest powszechna, a dobro walczy ze złem. W każdej z książek, z wyjątkiem Konia i jego chłopca, protagonistami są postaci z realnego świata, które w magiczny sposób przenoszone zostają do Narnii aby pomóc Lwu Aslanowi w zażegnaniu trwającego tam kryzysu.

Czego uczy nas Opowieść z Narnii?

„Lew, Czarownica i Stara Szafa’ uczy, że nie można ufać komuś, kto w magiczny sposób może spełnić nasze pragnienia i marzenia. Nie zawsze ta osoba jest godna naszej dobroci, może chcieć nas wykorzystać do osiągnięcia założonych przez siebie celów czy korzyści.

Kto rządził w Narnii?

Bohaterowie –

 • Piotr Pevensie jest najstarszy z rodzeństwa. Na początku nie wierzy swojej siostrze Łucji w opowieści o Narnii, ale zmienia zdanie, kiedy widzi ją na własne oczy. Za swoje zasługi w obaleniu Białej Czarownicy zostaje okrzyknięty bohaterem. Ostatecznie otrzymuje tytuł Wielkiego Króla i od tej pory jest znany jako król Piotr Wspaniały.
 • Zuzanna Pevensie młodsza od Piotra. Również ona nie wierzy w istnienie Narnii, do czasu gdy do niej trafia. Zostaje koronowana królową tej krainy i od tej pory jest znana jako królowa Zuzanna Łagodna.
 • Edmund Pevensie jest kolejnym z rodzeństwa. W Narnii spotyka Białą Czarownicę, która częstuje go słodyczami i prawi mu komplementy. Skuszony obietnicą władzy i nieskończonymi zapasami łakoci zdradza swojego brata i siostry, lecz ostatecznie żałuje swoich czynów i okazuje skruchę. Po tym jak pomaga Aslanowi i dobrym mieszkańcom baśniowej krainy pokonać Białą Czarownicę zostaje, wraz ze swoim bratem, koronowany królem Narnii i jest od tej pory znany jako król Edmund Sprawiedliwy.
 • Łucja Pevensie jest najmłodszą z całej czwórki. Jako pierwsza odkrywa Narnię, kiedy wślizguje się do magicznej szafy w domu profesora. Gdy opowiada rodzeństwu o swoim odkryciu, Piotr i Zuzanna nie wierzą jej i są przekonani, że się z nimi bawi, podczas gdy Edmund uporczywie zachęca ją do opowiadań oraz jej dokucza. Po przywróceniu porządku w baśniowym świecie Łucja, wraz ze swoją siostrą Zuzanną, zostaje koronowana Królową i jest od tej pory znana jako Łucja Mężna.
 • Jadis jest Białą Czarownicą pochodzącą z miasta Charn w ginącym świecie. Ten świat ginął przez to, że magią (poznała Żałosne Słowo mogące zniszczyć wszystkich mieszkańców danego świata, lecz nie ginie tylko ten, kto to słowo wypowie i ona właśnie je wypowiedziała) zniszczyła wszystkich jego mieszkańców, a potem została przeniesiona do Narnii przez Digory’ego, który wtedy był dzieckiem, a przez to w jej świecie nie było nikogo i zniknął. Kiedy w Narnii nie było już Drzewa Opieki, nadeszła z Dzikich Krajów Północy i podbiła ją. W Narnii ogłasza się królową i dzięki swej magii rządzi twardą ręką. Jej czar rzucony na krainę sprawia, że panuje tam bezustanna zima, ale nigdy nie ma świąt. Kiedy jest rozgniewana, używa swojej różdżki, aby zamienić przeciwników w kamień. Jednak obawia się spełnienia przepowiedni, zgodnie z którą dwóch synów Adama i dwie córki Ewy przybędą do jej świata i pomogą Aslanowi ją pokonać.
 • Aslan jest lwem i prawdziwym władcą Narnii. Poświęca siebie w zamian za życie Edmunda, a następnie jest wskrzeszony na czas, by pomóc mieszkańcom i rodzeństwu Pevensie w bitwie przeciwko Białej Czarownicy i jej sługusom. Syn Władcy-zza-morza. Jego kraina jest na wschodnim krańcu świata.
 • Pan Tumnus jest faunem i pierwszą osobą, którą Łucja spotyka w nowym świecie. Stworzenie zaprzyjaźnia się z dziewczynką pomimo wyraźnego rozkazu czarownicy, każącego usypiać i porywać każdego człowieka wchodzącego do krainy. Po zapoznaniu się z nią rezygnuje z pomysłu wydania jej wiedźmie, ale przypadkowo zostaje wydany przez Edmunda, który, nie wiedząc kim naprawdę jest Biała Czarownica, mówi jej, że Łucja spotkała fauna. Ostatecznie Tumnus jest aresztowany i zamieniony w kamień. W późniejszym czasie przywraca go do życia Aslan, a istota staje się bliskim przyjacielem Pevensiech.
 • Profesor Digory Kirke przyjmuje do siebie rodzeństwo Pevensiech, gdy zostają oni ewakuowani z Londynu. Jako jedyny wierzy Łucji, iż faktycznie odwiedziła magiczną krainę i stara się przekonać pozostałych, że jest wiarygodna. Powieść pozwala podejrzewać, że wie on o magicznym świecie więcej niż zdradza. Siostrzeniec czarodzieja ujawnia, że był on obecny w chwili, gdy Aslan tworzył Narnię. Zrobił starą szafę z ziemskiej wersji Drzewa Opieki, dzięki któremu Narnia była chroniona przed czarownicą od początku czasu.
 • Pani Macready jest gosposią w domu profesora Kirke, kiedy Pevensie tam przyjeżdżają. Oprowadzając turystów po starym domu profesora nakazała dzieciom aby nie przeszkadzały. Chowając się przed turystami i panią Macready rodzeństwo Pevensie po raz pierwszy we czwórkę trafiło do Narnii.
 • Pan Bóbr jest przyjacielem Tumnusa. Pomaga rodzeństwu Pevensie w poszukiwaniu fauna i pozbawieniu tronu Białej Czarownicy.
 • Pani Bóbr jest żoną Pana Bobra, która wraz ze swoim mężem pomaga dzieciom spotkać się z Aslanem.
 • Karzeł jest prawą ręką Białej Czarownicy. Niemający imienia w książce, dostaje imię Ginnarbrick w filmie, gdzie odgrywa bardziej znaczącą rolę.
 • Maugrim/Fenris Ulf jest wilkiem i szefem tajnej policji Białej Czarownicy. Zostaje on przez nią wysłany, aby schwytać rodzeństwo Pevensie, lecz zostaje zabity przez Piotra przy Kamiennym Stole.
 • Mikołaj przybywa, kiedy czar rzucony przez Białą Czarownicę na Narnię zaczyna pryskać. Daje Piotrowi, Zuzannie i Łucji prezenty, które pomagają im pokonać władczynię krainy. Edmund nie dostaje żadnego podarunku, ponieważ w tym czasie jest z Czarownicą. Pani Bóbr otrzymuje lepszą maszynę do szycia, zaś Pan Bóbr zastaje swoją tamę naprawioną.
 • Olbrzym Grzmotołup został zamieniony w kamień przez złą władczynię i przywrócony do życia przez Aslana. Rozbija on bramę w zamku wiedźmy i zgniata część jej armii.
See also:  Dlaczego Pieprzyk SwDzi

Kto odkrył wejście do Narnii?

Przedstawienie głównych bohaterów powieści (zapisz do zeszytu głównych realistycznych bohaterów, podaj wiek, wygląd, cechy charakterystyczne, postępowanie wobec innych, itp.) Edmundem Sprawiedliwym. ŁucjaPevensie – jest najmłodszą z rodzeństwa. Pierwsza odkrywa tajemne przejście do świata Narnii.

Jak płynie czas w Narnii?

powrót do forum filmu Opowieści z Narnii: Podróż Wędrowca do Świtu 10 lat

Juz tłumaczę: W pierwszej części bohaterowie sie starzeja ale potem znowu są dziecmi jak wracaja do normalnego świata. Czyli poprostu w Narnii czas leci szybciej. W drugiej części spędzili rok w „normalnym” świecie a w Narni minęło kilka stuleci gdy tam powrócili, Kiedy w tej częsci powrócli do narni poraz 3 to o dziwo upłynęło tam (chyba) dokładnie tyle samo czasu co w normlnym świecie. użytkownik usunięty krzysiuuus W książkach czas w Narnii płynął różnie. W tej części też wrócili w tym samym momencie, w którym odeszli, ale np. w ostatniej części między dwoma „wizytami” w Narnii upłynęło z 10 minut a w normalnym świecie kilka tygodni. krzysiuuus Dokładnie, Narnia i nasz świat mają zupełnie odrębne czasy. Nieważne, ile czasu spędzisz w Narnii, bo do domu wrócisz zawsze w tym samym momencie, w którym go opuściłeś. Natomiast gdy jesteś u nas, czas w Narnii płynie już zupełnie niezależnie od naszego. jrock ocenił(a) ten film na: 7 krzysiuuus Mnie z kolei zastanawiało jak w 1 części byli już dorośli, bo żyli tam kilka lat. Opuścili Narnię i byli ponownie dziećmi. A w 2 części trafiając do Narni byli dziećmi a nie tymi dorosłymi którymi byli w 1.

Jak kończy się seria Opowieści z Narnii?

Istoty, które w sercu niosą miłość i wiarę, zostają przeniesione do odpowiednika Raju, natomiast ci, którzy są pochłonięci przez zło, giną w cieniu Wielkiego Lwa. Narnia się kończy.

Co Biała Czarownica dała Edmundowi?

„Ptasie mleczko” – Edmund, należący do Świata Ludzi, był zagrożeniem dla królowej, dlatego próbowała zyskać jego zaufanie, starała się być miła. Poczęstowała go czarodziejskim napojem z flaszeczki i pozwoliła mu się objadać najulubieńszym przysmakiem, ptasim mleczkiem.

Było to zaczarowane ptasie mleczko i kto go choć raz skosztował, chciał coraz więcej. W ten sposób Edmund dostał się pod władanie czarodziejskiej mocy Czarownicy. Posłusznie zgodził się na przyprowadzenie do niej rodzeństwa i zachowanie w tajemnicy całego spotkania. W drodze powrotnej spotkał Łucję, powracającą z obiadu u pana Tumnusa.

Opowiedziała mu wszystko, co wiedziała o złej Czarownicy od fauna, Edmund jednak stwierdził, że nie należy wierzyć we wszystko, co mówią fauny. Bez przeszkód wrócili do domu, Łucja była bardzo uradowana na myśl o wspólnych przygodach całej czwórki w Narni.

Co się stało z Czarownica z Narnii?

Pojawienie się ” Lew, Czarownica i Stara Szafa ” – W pierwszej części cyklu Jadis pojawiła się pod imieniem Białej Czarownicy. WIele lat przed pojawieniem się rodzeństwa w tej krainie Jadis rzuciła na Narnię urok, który spowodował Wieczną Zimę. Kiedy rodzeństwo pojawia się w Narnii, pierwszą ofiarą uroku czarownicy staje się Edmund Pevensie, któremu zaoferowała wyśmienite jedzenie i picie, a także władzę nad Narnią. On uległ jej obietnicom, co stało się przyczyną późniejszych kłopotów. Kiedy, w tym samym czasie, Tumnus gościł Łucję w swoim domostwie, Czarownica dowiedziała się o tym. Wysłała tam swojego posłańca, Maugrima, aby go odbił i przyniósł Czarownicy. Sam zostawił w domu list. Czarownica, żądając krwi Syna Adama, czyli Edmunda. Wtedy Aslan postanawia sam stać się ofiarą i poświęca się. Idzie sam do Kamiennego Stołu, gdzie zostaje uśmiercony Kamiennym Nożem przez Białą Czarownicę. Wraz ze śmiercią Lwa, zgodnie z przepowiednią, to Jadis zostaje królową Narnii.

Jakie jest przesłanie książki Opowieści z Narnii?

Fragment pomnika C.S. Lewis’a, wchodzącego do starej szafy, w rodzinnym mieście Belfaście w Irlandii Do krainy wiecznego śniegu, w której nie ma Bożego Narodzenia, przedostaje się czwórka dzieci, rodzeństwo – dwie dziewczynki i dwóch chłopców, którzy zgodnie z przepowiednią zjawiają się w Narnii, aby pokonać Białą Królową, zło, które umie samo się odradzać.Tak się zaczyna „Lew, czarownica i stara szafa”, pierwsza część z siedmiotomowego cyklu „Opowieści z Narnii”,

„Opowieści z Narnii” – klasyka światowej literatury dziecięcej – to historia stworzenia, narodzin zła, kuszenia, ofiary, zmartwychwstania i odkupienia, a motyw walki dobra ze złem jest motorem napędowym przygód dzieci. – Lew Aslan uosabia wszystko to, co jest przeciwstawne Białej Królowej – dobro, miłość, solidarność ludzką – mówił prof.

Grzegorz Leszczyński z Uniwersytetu Warszawskiego, gość Polskiego Radia. – Wszystko w tej opowieści ma odniesienia symboliczne, jest to opowieść o walce dobra ze złem, o tym, że zło odradza się samo, a dobro wymaga poświęceń – wyjaśniał. Autor „Opowieści z Narnii” był nie tylko pisarzem, ale również filozofem-eseistą, historykiem i teologiem.

 • Przekaz w książce o Narnii jest nauką, że w każdym jest pierwiastek zła, ale najważniejsze jest wiedzieć, gdzie ukryte jest dobro, w którą stronę należy zmierzać, aby do niego dotrzeć.
 • To dobro zostało nazwane Aslanem.
 • Ma ono wyraźne korzenie chrześcijańskie, to jest dobro uosobione w Bogu-Ojcu i w Bogu-Chrystusie jednocześnie.
See also:  Dlaczego OgRki Są Gorzkie

Lew Aslan jest postacią przerażającą i groźną, ale jednocześnie łagodną i ciepłą. Aslan nie daje się oswoić, nie daje się sprowadzić do poziomu świata dzieci, jest wyraźnie z innego świata – mówił prof. Grzegorz Leszczyński. Bohaterowie nic o nim nie wiedzą.

 1. Tak jak Bóg chodzi własnymi drogami.
 2. Wiedzą jednak, że każde jego pojawienie jest znakiem zwycięstwa dobra.
 3. Aslan nie czaruje, tylko prowokuje dobro, które tkwi w człowieku.C.S.
 4. Lewis pochodził z rodziny anglikańskiej.
 5. Urodził się 29 listopada 1898 roku w Belfaście w Irlandii.
 6. Jako 19-latek wziął udział w I wojnie światowej na francuskim froncie.

Po tych przeżyciach zadeklarował się jako ateista. Dopiero później, już po studiach na uniwersytecie oksfordzkim, jako profesor literatury średniowiecznej i renesansowej na uniwersytecie w Cambridge, zaczął wracać do chrześcijaństwa i Kościoła anglikańskiego.

 1. W Oksfordzie należał do nieformalnej grupy dyskusyjnej, z którą związany był m.in.
 2. Jego przyjaciel J.R.R. Tolkien.
 3. Oprócz rozmów o roli literatury, wspierania wzajemnych literackich zamierzeń (C.S Lewis jako pierwszy przeczytał „Hobbita” Tolkiena), panowie dyskutowali o religii.
 4. U podstawy tej baśni jest chrześcijańskie myślenie o świecie, ale ma ono przesłanie uniwersalne.

Jest napisana tak finezyjnie, że każdy odnajduje w niej treści na miarę swoich poszukiwań i na miarę własnego światopoglądu. Mamy tu walkę dobra ze złem, spełnia się dobra i spełnienie się człowieka – podkreślił prof. Leszczyński. Posłuchaj archiwalnych audycji BBC, w których mowa jest o rodzinnym domu pisarza, szkole z sadystycznym dyrektorem, przeżyciach Lewis’a na froncie I wojny światowej, odrzuceniu wiary i powrocie do niej.

Na czym polegała zdrada której dopuścił się Edmund?

Opracowanie Lektury „Opowieści z Narnii,Lew Czarownica i Stara Szafa” – Ściągi, wypracowania, lektury 1. Akcja toczy się w Anglii w czasie wojny gdzie czwórka rodzeństwa wyjeżdża z Londynu na wieś, aby uniknąć nalotów bombowych. Dzieci przyjeżdżają do starego dużego domu gdzie mieszka samotny profesor i jego sprzątaczka.

Drugi świat gdzie toczy się to kraina Narni, w której zamieszkują postacie baśniowe (zwierzęta oraz zła czarownica). W pierwszym świecie pokazana jest wieś angielska w czasie wojny wraz z jej krajobrazami oraz obraz starego dużego domu, w którym mieszkał profesor oraz wielka szafa, z której jest przejście do drugiego świata Narni.

W drugim świecie, Narni od przejścia przez szafę ukazuje się piękna zima w lesie. W której stara stojąca w lesie stanowi granicę Narni. Ponadto podziwiamy tam piękne zimowe oraz wiosenne krajobrazy gór łąk i lasów.2.Wymień imiona czwórki dzieci w kolejności od najmłodszego do najstarszego i dokonaj krótkiej charakterystyki każdego z nich.

Łucja była najmłodsza z czwórki dzieci, i to ona pierwszy odkryła przejście do świata Narni. Łucja – najmłodsza z rodzeństwa, bardzo wrażliwa, życzliwa, odważna, o dużej wyobraźni twórczej, kocha bardzo swojego brata, nie czuje do niego urazy, wybaczyła mu wszystko, pragnie go uratować za wszelką cenę.

Zawsze była posłuszna Aslanowi, doceniała to, co uczynił dla jej brata. Wielka była jej radość, gdy odnalazła swego przyjaciela, pana Tumnusa. Piotr – najstarszy z rodzeństwa, mądry, zrównoważony, troskliwy, dzielny i odważny, wielkodusznie i szlachetnie część win Edmunda wziął na siebie.

Podczas spotkania ze Świętym Mikołajem otrzymał tarczę i miecz, którym dzielnie walczył i pokonał wilka, ratując życie swej siostrze Zuzannie. Edmund lubił dokuczać Łucji, a kiedy odkrył przejście do świata Narni, okłamał Piotra i Zuzannę, że niebył w Narni i gdy czarownica powiedziała, że Edmund będzie królem postanowił przyjąć propozycje czarownicy i przyprowadził Łucje, Piotra i Zuzannę do Narni.3.Wymień postacie baśniowe, fantastyczne występujące w utworze.

Aslan, Pan Turnus, Czarownica, Święty Mikołaj, Profesor, Bobrowie, Olbrzym Grzmotołup.4.Szafa i lustro pełnią rolę połączenia dwóch światów i dzięki nim można przejść do wspaniałej krainy Narni.5.Aslana porównałbym do króla. Ponieważ w krainie zwierząt Narni pełni rolę króla, który z pomocą czwórki rodzeństwa miał zapobiec odbiciu Narni przez złą czarownicę.6.Zdrada, której dopuścił się Edmund polegała ma tym, że miał przyprowadzić trójkę rodzeństwa do Narni, w zamian za to czarownica obiecała posadzić Edmunda na tronie.

 1. Iedy czarownica dowiedziała się, że trójka rodzeństwa jest w Narni wysłała na rodzeństwo stado wilków, a Edmunda zamknę a w lochu.
 2. Trudne doświadczenia nauczyły Edmunda, że trzeba zawsze trzymać się z rodzeństwem i nie wierzyć w obietnice złej czarownicy.
 3. Edmund odkupił swoje złe postępowanie tym, że walczył w obronie Narni u boku swojego rodzeństwa.7.Biała czarownica nie mogła zasiąść na tronie Narni, ponieważ była królową zimy i tylko w czasie zimy mogła zasiąść na tronie i zimę zawdzięczała swoją całą moc.

Walki o Narnię przeciągnęły się do wiosny i czarownica w czasie walki z Piotrem straciła swą moc i przegrała walkę. Po przegranej z Piotrem Narnia wróciła pod panowanie zwierząt i króla Aslana a rodzeństwo wróciło do domu. : Opracowanie Lektury „Opowieści z Narnii,Lew Czarownica i Stara Szafa” – Ściągi, wypracowania, lektury

O czym marzyły dzieci z Opowieści z Narnii?

SERIA OPOWIEŚCI Z NARNII – Poniżej przedstawiamy siedem tomów, które składają się na cykl „Opowieści z Narnii”. Części należy czytać w następującej kolejności:

Lew, Czarownica i stara szafa – Piotr, Zuzanna, Edmund oraz Łucja trafiają Narnii przez tytułową starą szafę. Rodzeństwo przeżyje tam przygodę, o jakiej nigdy nawet nie marzyło – aby ratować Narnię przed wieczną zimą, stanie do walki z Białą Czarownicą. Książę Kaspian – młody Kaspian ma być prawowitym władcą, lecz przebiegły wuj chce pozbawić go praw do tronu. Przyszły książę postanawia przywołać na pomoc dawnych bohaterów Narnii. Podróż Wędrowca do Świtu – Kaspian wyrusza na wyprawę w poszukiwaniu siedmiu baronów. Przygoda powiedzie Edmunda, Łucję, ich kuzyna Eustachego i Kaspiana na sam Koniec Świata. Srebrne krzesło – Eustachy oraz jego szkolna koleżanka Julia wyruszają w misję powierzoną im przez samego lwa Aslana. Zadaniem dwojga przyjaciół jest odnalezienie Riliana, zaginionego królewicza Narnii. Koń i jego chłopiec – jest to pasjonująca historia ucieczki dzielnego chłopca Szasty, pięknej księżniczki Arawis oraz ich niezwykłych towarzyszy, mówiących koni: Briego i Hwin. Siostrzeniec Czarodzieja – w szóstej części śledzimy przygody dwójki przyjaciół, Digory’ego i Poli, którzy zostają niespodziewanie przeniesieni z Londynu do Innego Świata przez wuja Digory’ego, który jest czarodziejem. Ostatnia bitwa – na zakończenie serii śledzimy śmiertelną walką o Narnię, do jakiego staje ostatni król, Tirian, wraz z garstką przyjaciół. Czy uda im się zwyciężyć i ocalić cudowną krainę przed zniszczeniem?

Jak ma na imię Biała Czarownica?

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Jadis Jadis, White Witch Biała Czarownica

Postać z Opowieści z Narnii
Pierwsze wystąpienie Lew, czarownica i stara szafa
Twórca C.S. Lewis
Wystąpienia Lew, czarownica i stara szafa, Siostrzeniec czarodzieja
Grany przez Barbara Kellerman, Tilda Swinton
Dane biograficzne
Płeć kobieta
Miejsce urodzenia Charn
Miejsce śmierci Narnia

Jadis (z języka perskiego „czarownica”), zwana Białą Czarownicą – postać fikcyjna, stworzona przez C.S. Lewisa w cyklu książek Opowieści z Narnii, Określenie Biała Czarownica wiąże się z jej bardzo bladą skórą. W ekranizacjach w jej rolę wcieliły się Barbara Kellerman ( Lew, czarownica i stara szafa, 1988) oraz Tilda Swinton ( Lew, czarownica i stara szafa, 2005; Książę Kaspian, 2008; Podróż Wędrowca do Świtu, 2010),

See also:  Dlaczego Bol Sutki

Jak ma na imię królowa Narnii?

Jadis (zwana Białą Czarownicą) — Uważała się za królową magicznej krainy zwaną Narnią. Jest jedną z głównych postaci serii książek C.S Lewis pod tytułem ” Opowieści z Narnii „. Pochodzi w połowie od olbrzyma, a w połowie od dżina tu też w żadnym stopniu nie jest człowiekiem.

Czy Aslan był królem Narnii?

Charakterystyka – Aslan to potężny i majestatyczny lew, jednocześnie dobry, lecz zarazem groźny. Jest synem Władcy-Zza-Morza. Ma złotą, błyszczącą grzywę i poważne, przenikliwe oczy. Jego głos jest głęboki i trochę dziki. Aslan jest stworzycielem, a zarazem jej władcą i opiekunem.

 • W wyzwala Narnię spod jarzma okupujących ją Telmarów; w przyczynia się do nawrócenia, nieznośnego chłopca przemienionego w smoka, który dzięki Aslanowi powraca do ludzkiej postaci.
 • W Aslan wysyła dwoje dzieci na poszukiwania zaginionego królewicza i przekazuje im wskazówki – przykazania, których mają się trzymać, aby dotrzeć do celu. Ostatecznie tylko Jego imię jest w stanie przezwyciężyć moc złej Czarownicy, która więzi następcę tronu w podziemiach; w tomie Aslan, choć z ukrycia, kieruje poczynaniami młodego chłopca, który jest zagubionym synem króla Archenlandii, pomaga także kalormeńskiej dziewczynie, ucząc ją przy tym, że każdemu opowiada tylko jego historię;
 • W, który jest pierwszym chronologicznie tomem opowieści, Aslan stwarza Narnię, przywołuje stworzenia, rośliny, gwiazdy i ziemię, aby się obudziły, wyznacza spośród zwierząt grupę tych, które otrzymują dar mowy, przykazuje im, aby nie zdziczały, gdyż na powrót zamienią się w zwykłe zwierzęta, które nie potrafią mówić;

W potężny Lew jest sędzią, przywołuje do siebie te istoty, które w niego wierzyły, te natomiast, które nie wyznały jego imienia, odchodzą w cień. Aslan prowadzi wszystkich dobrych bohaterów Opowieści z Narnii „dalej wzwyż i dalej w głąb”, aż do serca nowego, wspaniałego kraju, który okazuje się być prawdziwą Narnią.

Dlaczego Łucja weszła do szafy po raz pierwszy?

„Edmund wchodzi do szafy” – Łucja była zaskoczona, że nikt nie zauważył jej długiej nieobecności, rodzeństwo jednak stwierdziło, że nie było jej przez moment. Nie pomagały wyjaśnienia Łucji, nikt jej nie wierzył. Nie pomogło nawet sprawdzenie szafy, która tym razem okazała się zwykłą szafą, więc uznano całą opowieść za kłamstwo.

Najbardziej złośliwy był Edmund, który drwił i naśmiewał się z siostry. Kolejnego dnia podczas zabawy w chowanego Łucja weszła do szafy, by sprawdzić, czy to wszystko naprawdę się jej przydarzyło. Po cichu, niepostrzeżenie wślizgnął się za nią Edmund. Szukał Łucji, jednak jej nie znalazł, odkrył za to dziwny świat i przekonał się, że Łucja miała rację.

Nowe miejsce nie bardzo mu się podobało, postanowił wrócić do domu. W drodze powrotnej spotkał królową Narni.

Dlaczego Łucja dostała sztylet?

Lew czarownica i stara szafa – streszczenie szczegółowe Kiedy dzieci wychodzą spostrzegają Ojca Świąt, czyli świętego Mikołaja. Wyjaśnił, że nie było go w Narnii wiele lat, ale teraz moc Czarownicy słabnie i Boże Narodzenie mogło nadejść. Każdemu daje prezent.

Pani Bóbr otrzymuje nową maszynę do szycia, zaś panu Bobrowi oznajmia, że jego tama została naprawiona. Piotr otrzymuje miecz i czerwoną tarczę ze złotym lwem, która ma mu służyć do obrony podczas bitwy. Zuzanna otrzymuje łuk i strzały, które mogą być wykorzystane w chwili największej potrzeby. Mikołaj zapowiada, że nie weźmie ona bezpośrednio udziału w batalii.

Dziewczyna dostaje także zaczarowany róg, który w chwili wielkiego niebezpieczeństwa sprowadzi pomoc. Łucja otrzymuje mały sztylet, jednak tłumaczy, że nie jest na tyle odważna by walczyć w bitwie. Ojciec Świąt potwierdza, że „bitwy nie wyglądają ładnie, gdy biorą w nich udział kobiety”.

 • Łucja otrzymuje też buteleczkę magicznej mikstury, której kilka kropel leczy wszelkie dolegliwości. Św.
 • Milkołaj daje im cudowne jedzenie i herbatę i wyrusza, by oznajmić nadejście Bożego Narodzenia innym mieszkańcom Narnii.
 • Aslan jest blisko Ponownie znajdujemy się w zamku Ker-Paravel.
 • Edmund zbiera się na odwagę i prosi Królową o ptasie mleczko, jednak spotyka się z odmową.

Stwierdza, że podczas podróży Edmund może zemdleć, dlatego nakazuje karłowi przynieść mu czerstwy chleb i wodę. Maugrimowi nakazuje wraz z innymi wilkami napaść na chatę bobrów i zabić każdego, kto się tam znajdzie. Wraz z Edmundem i karłem wsiada do sań i wyrusza na poszukiwanie dzieci.

Podróż ta była dla Edmunda przerażająca, nie tylko ze względu na chłód i strach, ale dlatego, że uświadomił sobie, że Biała Czarownica jest na wskroś zła, a on jest zdrajcą. Niestety, już za późno, by cokolwiek zmienić. Podczas podróży Królowej i Edmunda przez śnieżny krajobraz dostrzegają grupkę małych zwierząt i postaci, które bawią się przy wspólnej herbacie.

Dowiadują się, że jedzenie przyniósł im św. Mikołaj. Czarownica jest w szoku i zmienia biesiadników w kamień. Edmund nie może nic zrobić. Wkrótce zauważa, że saniom coraz trudniej się poruszać. Dostrzega, że wokół wszędzie zaczyna topnieć śnieg. Sanie utykają w końcu w błocie, a Czarownica, Edmund i karzeł muszą przemieszczać się pieszo. Autor: : Lew czarownica i stara szafa – streszczenie szczegółowe

Ile lat miał Piotr?

Piotr Pevensie

Postać z Opowieści z Narnii
Pierwsze wystąpienie Lew, czarownica i stara szafa
Inne informacje
Wiek 14 lat
Specjalność fechtunek

Ile trwała zmiana pory roku w Narnii?

Najpierw trwa wieczna zima (ale bez Bożego Narodzenia), potem z dnia na dzień, gwałtownie, przychodzi wiosna.

Jak kończy się książka Opowieści z Narnii?

Istoty, które w sercu niosą miłość i wiarę, zostają przeniesione do odpowiednika Raju, natomiast ci, którzy są pochłonięci przez zło, giną w cieniu Wielkiego Lwa. Narnia się kończy.

Czego symbolem jest lustro w Narnii?

4. Szafa i lustro pełnią rolę połączenia dwóch światów i dzięki nim można przejść do wspaniałej krainy Narni.5.

Co się stało z czarownicą z Opowieści z Narnii?

Pojawienie się ” Lew, Czarownica i Stara Szafa ” – W pierwszej części cyklu Jadis pojawiła się pod imieniem Białej Czarownicy. WIele lat przed pojawieniem się rodzeństwa w tej krainie Jadis rzuciła na Narnię urok, który spowodował Wieczną Zimę. Kiedy rodzeństwo pojawia się w Narnii, pierwszą ofiarą uroku czarownicy staje się Edmund Pevensie, któremu zaoferowała wyśmienite jedzenie i picie, a także władzę nad Narnią. On uległ jej obietnicom, co stało się przyczyną późniejszych kłopotów. Kiedy, w tym samym czasie, Tumnus gościł Łucję w swoim domostwie, Czarownica dowiedziała się o tym. Wysłała tam swojego posłańca, Maugrima, aby go odbił i przyniósł Czarownicy. Sam zostawił w domu list. Czarownica, żądając krwi Syna Adama, czyli Edmunda. Wtedy Aslan postanawia sam stać się ofiarą i poświęca się. Idzie sam do Kamiennego Stołu, gdzie zostaje uśmiercony Kamiennym Nożem przez Białą Czarownicę. Wraz ze śmiercią Lwa, zgodnie z przepowiednią, to Jadis zostaje królową Narnii.