Dlaczego Urawka Usycha

Dlaczego żurawki brązowieją?

Żurawki – liście na pokaz – e-ogrody – Rośliny Magda Narkiewicz 21-03-2011 01:00 Żurawki z ogrodowego kopciuszka przemieniły się w tak atrakcyjne rośliny, Balkon tylko w żurawkach? Czemu nie. Wielobarwne zestawienia odmian tej byliny wyglądają wspaniale od wiosny aż do mrozów. Fot. Lilianna Sokołowska Balkon tylko w żurawkach? Czemu nie. Wielobarwne zestawienia odmian tej byliny wyglądają wspaniale od wiosny aż do mrozów.

 1. Fot. Lilianna Sokołowska Odmianę 'Midnight Rose’ powinno podziwiać się z bliska.
 2. Jej ozdobą są bowiem różowe plamki na liściach Fot.
 3. Plantpol Zaborze Kolekcje żurawek budzą niekłamany podziw.
 4. Trudno znaleźć drugą roślinę o takim bogactwie barw i wzorów liści. Fot.
 5. Lilianna Sokołowska Żurawka 'Licorice’ w chłodnym zestawie z drobnymi petuniami, werbeną i wilczomleczem 'Diamond Frost’ oraz turzycą.

Fot. Plantpol Zaborze Liście żurawki krwistej są stosunkowo skromne, za to barwa kwiatów wyjątkowo intensywna. Fot. www.dobrepole.pl Odmiana 'Licorice’ tym razem w gorącej kompozycji z aksamitkami z serii Safarii i gazanią 'Gazoo Red with Ring’. Fot. Małgorzata Dyrska Tegoroczna nowość żurawka 'Georgia Peach’ (inaczej 'Coral Bells’) wyróżnia się barwą.

Ma liście o średnicy do 20 cm Fot. Plantpol Zaborze W wyniku krzyżowania żurawki z tiarellą stworzono żuraweczkę, czyli heucherellę. 'Stoplight’ to jedna z jej odmian. Fot. Lilianna Sokołowska Liście żurawki 'Mint Julep’ mają oryginalny odcień zieleni. Bardzo ładnie komponują się np. z iglakami. Fot. Plantpol Zaborze Odmiana 'Marmalade’ w cienistych miejscach jest oliwkowopurpurowa, w słońcu bardziej złocista.

Fot. Lilianna Sokołowska Żurawki (Heuchera ) tworzą kępy zimotrwałych długoogonkowych liści, które wyrastają z krótkiego kłącza. Liście mają charakterystyczny dłoniasty kształt i są mocniej lub słabiej powcinane. W naszym klimacie wykazują częściową zimotrwałość i tylko w czasie silnych mrozów część z nich może zbrązowieć lub zaschnąć.

 • Późną wiosną lub latem pojawiają się nad nimi wysokie łodygi zakończone kiściami maleńkich kwiatków: czerwonych, różowych, kremowych lub białych.
 • Droga do sukcesu Jeszcze niedawno te byliny były stosunkowo mało znane.
 • Jeśli występowały w ogrodach, to głównie jako rośliny służące do ubarwiania rabat pomiędzy wiosennym i późnoletnim kwitnieniem innych bylin.

Choć niektórzy uważali, że ich wzorzyste listki też mają pewien urok, to i tak w kompozycjach odgrywały role drugo-, a nawet trzecioplanowe. Obecnie rośliny te są wprost nie do poznania. Głównie za sprawą amerykańskiej firmy hodowlanej Terra Nova przeszły imponującą metamorfozę.

 1. Pojawiło się bowiem mnóstwo atrakcyjnych odmian, które od razu znalazły się w kwiatowej awangardzie.
 2. Niektóre są wprost stworzone do kontrastowych zestawień różnoodmianowych lub wielogatunkowych, inne zaś świetnie wypadają w solówkach.
 3. Na przykład jedna z lansowanych nowości okazała żurawka 'Southern Comfort’, której jedne liście są koralowe, inne zaś bursztynowe, złociste lub kremowe, posadzona pojedynczo w donicy wygląda fantastycznie.

Większość odmian tworzy kępy liści osiągające wysokość 20 cm (’Regina’, Green Spice’), bywają też dwa razy wyższe (’Coral Bouquet’). Jeśli zależy nam na licznych kwiatach, wybierzmy np. kwitnące na czerwono 'Leuchtkäfer’, 'Coral Bells’, 'Strawberry Candy’, na kremowo – 'White Cloud’ lub różowo – 'Pruhoniciana’.

Odmianę 'Pruhoniciana’ można też polecić z tego względu, że swoje smukłe (70-90 cm) pędy kwiatostanowe rozwija wyjątkowo długo – od połowy maja do sierpnia. Inne kwitną o miesiąc krócej. Gra kolorami Odmianom, które mają skomplikowany rodowód, nie podaje się nazw gatunkowych. Dla ułatwienia ogrodnicy grupują je według barwy liści.

Nawet wśród zielonolistnych znajdziemy wiele atrakcji, np. 'Key Lime Pie’ w kolorze limonki, marmurkowa ze srebrzystym nalotem 'Strawberry Candy’ i ciemnozielona z odcieniem brązu 'Fire Works’. Zwykle jednak pierwsze w oczy wpadają odmiany w odcieniach purpury malowanej w srebrzyste wzory: np.

 • Mocno powcinana 'Can Can’ oraz o bardziej rozbudowanej blaszce 'Amethyst Myst’, czy mocno fryzowana 'Purple Petticats’, której biskupi kolor młodych liści przemienia się z czasem w bardzo ciemny fiolet.
 • Pojawiła się też grupa odmian o liściach w odcieniu zbliżonym do pomarańczu.
 • Oprócz wymienionej już 'Southern Comfort’ należy do niej piękna 'Amber Waves’ o bursztynowozłotych karbowanych liściach, purpurowych od spodu i 'Creme Brule’ w kolorze karminowobrzoskwiniowym.

Są i takie odmiany, które trudno zaszufladkować, np 'Snow Storm’ o liściach kremowożółtych z zielonymi plamami i zielonym brzegiem.

Małe wymagania Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail:

Żurawki doskonale czują się w donicach nawet wtedy, gdy muszą je dzielić z licznym towarzystwem. Preferują miejsca lekko zacienione. W ostrym słońcu mogą ulec poparzeniom, zwłaszcza odmiany o jasnych liściach. W porównaniu np. z surfiniami nie potrzebują dużo wody. Gdy jednak wilgoci brakuje, liście brązowieją i zasychają. Umiarkowane nawożenie żurawek od wiosny do połowy sierpnia jest bardzo wskazane. Silniej możemy je zasilać jedynie, gdy rosną pojedynczo. Będą wówczas bardziej dorodne. Chociaż w gruncie dobrze znoszą mrozy, to w małych pojemnikach nie są w stanie przetrwać zimy. Dlatego lepiej je jesienią zadołować lub posadzić w ogrodzie i osłonić gałązkami iglaków, by w okresach bezśnieżnych nie ucierpiały od mrozu. Można też doniczki ustawić w zimnym (-2-7o C) jasnym pomieszczeniu. Wiosną mocno rozrośnięte egzemplarze należy wykopać i oddzielić ukorzenione przyrosty. To odmładza roślinę i pozwala jej znów z wigorem się rozrastać, a przy okazji uzyskujemy kilka nowych okazów. Zwykle robimy to nie częściej niż co 2-3 lata.>

Więcej o:

: Żurawki – liście na pokaz – e-ogrody – Rośliny

Kiedy ścinać liście żurawek?

Przycięcie starej rośliny: Wczesną wiosną warto przyciąć stare liście żurawki, które przetrwały zimę. Dzięki temu roślina szybciej wytworzy nowe liście, a cała roślina wygląda bardziej estetycznie.

Czy żurawki lubia wode?

Strona główna Idealny trawnik Pielęgnacja ogrodu Rośliny Cieniolubne

Kategorie Porady eksperckie W naszych ogrodach, niezależnie od tego czy są one ułożone i wypielęgnowane, czy też podążają w bardziej naturalistycznych kierunku znajdziemy takie miejsca, gdzie poza pokrzywami i mniszkami lekarskimi, popularnie zwanymi mleczami nic innego nie chce rosnąć.

Na ogół winna jest temu niedostateczna ilość światła. Często próbujemy zagospodarować te miejsca, ale po kolejnej nieudanej próbie porzucamy je i zostawiamy na pastwę chwastów. Nie róbcie tak, skorzystajcie z mojego doświadczenia i spróbujcie uprawiać tam rośliny, które dziś Wam przybliżę. Na pewno większość ogrodników świetnie zna funkie, z łaciny zwane hostami ( Hosta ).

Te wieloletnie byliny uwielbiają miejsca zacienione, a cała gama odmian o różnych kolorach i wielkościach pozwala na wykorzystanie ich zarówno w małych jak i bardzo dużych ogrodach czy parkach. Ich zaletą jest to, że urosną praktycznie wszędzie. Wadą.

Nie znam. No chyba, że za wadę przyjmiemy to, iż nie są zimozielone. Pamiętajcie, że hosty lubią wilgotne podłoże. Odmiany o zielonych, czy złoto-zielonych lub zielono-białych liściach urozmaicą każdy, nawet najciemniejszy zakątek ogrodu. Wiele odmian, szczególnie tych nowszych świetnie sobie radzi także w miejscach nasłonecznionych.

Z doświadczenia wiem, że nawet te, które wolą cień poradzą sobie także w słońcu (poza tymi o niebieskich liściach). Warunkiem jest jednak duża ilość wilgoci. Hosty są bardzo łatwe w uprawie. Należy jednak zwrócić uwagę na nawożenie tych bylin. Lepiej trochę mniej nawozu, niż za dużo, bo funkie tego nie lubią. Hosty bardzo dobrze rosną pod koronami dużych drzew. Doskonale komponują się z zimozielonymi roślinami liściastymi (różaneczniki, pierisy japońskie, bluszcze) oraz z innymi bylinami, takimi jak żurawki czy zimozielone paprocie. Żurawki ( Heuchera ) występują w setkach odmian o różnej kolorystyce liści.

 1. Potrafią być dość kapryśne, ale jeśli zapewnimy im dobre warunki uprawy odwdzięczą się wspaniałymi kolorowymi rozetami liści i drobnymi, dość niepozornymi kwiatami.
 2. Żurawki preferują miejsca półcieniste lub lekko nasłonecznione.
 3. Im ciemniejsze liście, tym lepiej poradzą sobie z niedostateczną ilością światła.

Gleba powinna być żyzna, wilgotna lecz przepuszczalna o odczynie obojętnym. Byliny te źle reagują na zbyt wilgotne podłoże i wodę zalegającą w systemie korzeniowym. W łagodne zimy pozostają zimozielone. Nie zapomnijcie, żeby wczesną wiosną usunąć zeschnięte, bądź przemarznięte liście. Zimozielone paprocie do niedawna można było spotkać jedynie w ogrodach botanicznych i. w Karpatach (w tym w Beskidach) oraz Sudetach! Do najbardziej znanych należy niewątpliwie języcznik zwyczajny ( Asplenium scolopendrium ). Ostatnie lata przyniosły znaczący wzrost popularności tych roślin wśród ogrodników. Jeśli preferujecie rośliny wyższe, to polecam bluszcze krzewiaste, Niektóre osiągają nawet ponad 2 metry wysokości. Wyhodowano je z generatywnych (kwitnących) pędów bluszczu pospolitego czy kolchidzkiego. Polecam szczególnie odmianę wyselekcjonowaną z bluszczu pospolitego Woerneri, która widoczna jest na poniższym zdjęciu.

 1. Ma piękne, duże i błyszczące liście o sercowatym kształcie.
 2. Uważajcie jednak, gdyż wszystkie części bluszczu, szczególnie owoce dla ludzi są trujące.
 3. Niebieskie kulki (owoce) sprawdzą się natomiast jako zimowy, naturalny pokarm dla ptaków.
 4. Równie dekoracyjny jest bluszcz pospolity Ice Cream czy bluszcz kolchidzki Golden Ice Cream.
See also:  Dlaczego Smartwatch Nie Czy Się Z Telefonem

Bluszcze dobrze rosną w próchniczym, żyznym, wilgotnym ale przepuszczalnym podłożu. Zasilamy je nawozem do roślin zielonych. Preferują miejsca półcieniste i cieniste, chociaż na słońcu też sobie radzą. Pamiętajmy jednak, że słońce świecące w bardzo mroźne dni na liście może je uszkodzić. Wszystkie opisane wyżej rośliny świetnie się ze sobą komponują. Sprawdziłem to w moim Zimozielonym ogrodzie. Do rabat z bluszczami czy funkiami dodałem jeszcze zimozielone trawy, To turzyce, które preferują cień i półcień. W warunkach klimatycznych środkowej Polski lepiej nie sadzić ich w pełnym słońcu, gdyż w czasie mrozów, szczególnie późną zimą intensywne promienie słoneczne mogą uszkodzić ich liście. Turzyce, niezależnie od odmiany preferują wilgotne lecz przepuszczalne, kwaśne i żyzne podłoże. Rosną w kępach. Mają bardzo atrakcyjne, paskowane liście. Zależnie od odmiany są one biało-zielone, kremowo-zielone lub zielono-żółte. Turzyce należy zasilić wiosną, np nawozem POKON. Zacienione lub półcieniste miejsce w ogrodzie nie musi być przekleństwem. Wystarczy dobrać odpowiednie rośliny i trochę o nie zadbać, żeby odmienić je w zielony raj. Utworzone przez: Andrzej Zawadzki Polecamy produkty

Jak często podlewać żurawki?

Żurawka – rozmnażanie – Żurawki można rozmnażać poprzez dzielenie rośliny matecznej. Dużą roślinę, należy wykopać, oczyścić z ziemi i od głównego pędu odrywać małe odrosty liściowe z już wykształconymi korzeniami. W ten sposób uzyskane sadzonki należy zasadzić w skrzynce (rozstaw 20-30cm) i poczekać aż nieco podrosną i staną się silniejsze. Żurawka 'Georgia Peach’ jest odmianą o zmiennym zabarwieniu liści – wiosną są brzoskwiniowo-różowe, później ciemnieją, a jesienią robią się bordowe

Dlaczego Żurawka marnieje?

Pielęgnacja kwiatów żurawki – Żurawki wymagają przycinania, dzięki czemu lepiej i szybciej odnawiają się po zimie. Cięcie wykonujemy na wysokości około 10 cm, używając do tego celu ostrych i wcześniej zdezynfekowanych nożyc ogrodniczych. Zabieg przeprowadzamy wiosną, przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego.

 1. Przycinanie powoduje, że rośliny lepiej się rozkrzewiają,
 2. Zaraz po przekwitnięciu należy także obcinać kwiatostany żurawek, co zapobiegnie zawiązywaniu nasion.
 3. Idealnie sprawdzi się,
 4. PAMIĘTAJ: Jeżeli posadzimy rośliny na zbyt nasłonecznionych stanowiskach i nie będziemy ich odpowiednio i regularnie podlewać, to zaczną szybko marnieć i w konsekwencji usychać.

Żurawki są odporne na mróz, jednak szczególnie młode rośliny warto zabezpieczyć przed nadejściem zimy. Można je przykryć, liśćmi lub gałązkami drzew iglastych. Ściółkowanie gleby korą pomaga chronić korzenie przed silnymi mrozami. Żurawki są roślinami, które można uprawiać w ogródkach skalnych, na rabatach i w pojemnikach.

Dorota Kowalska
Autorka artykułu
Doświadczony ogrodnik, który nie tylko może pochwalić się ukończonymi studiami na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, ale też licznymi realizacjami dla przyjaciół i rodziny. Zajmuje się roślinami ozdobnymi, które namiętnie produkuje, uprawia, rozsadza i pielęgnuje. Z prostego kwiatu jest w stanie wyczarować zachwycającą kompozycję, a pod jej opieką nawet najbardziej marne przypadki odzyskują pełnię swojego piękna.

Żurawka – uprawa, pielęgnacja, wymagania. Poradnik krok po kroku – Kwiecień w ogrodzie

Jak podlewać żurawki?

Jak podlewać i przycinać żurawkę? – Żurawka wymaga regularnego podlewania zwłaszcza w okresie utrzymującej się suszy. Każdorazowa porcja wody powinna być raczej niewielka. Między podlewaniami górna warstwa ziemi powinna podeschnąć. Zastój wody jest absolutnie niedopuszczalny.

Kiedy nawozić żurawki?

Żurawka – nawożenie i pielęgnacja – Żurawki nie są szczególnie żarłoczne, dlatego nie wymagają specjalnego nawożenia, Wystarczy posadzić je w żyznym podłożu i na początku każdego sezonu wyściółkować glebę wokół nich kompostem, Rośliny nie oczekują też żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, choć odmianom o bardzo ozdobnych liściach i mało efektownych kwiatach warto ścinać kwiatostany, zanim się rozwiną, dzięki czemu roślina poświęci całą swoją energię na rozwój liści, a nie odżywianie kwiatów i zawiązywanie nasion.

Jaki nawóz do żurawek?

Jak dbać o żurawki? – Podlewanie Rośliny rosnące na stanowiskach nasłonecznionych wymagają regularnego podlewania – w przypadku braku wilgoci w glebie bardzo szybko reagują więdnięciem liści. Nawożenie Żurawki nie wymagają intensywnego nawożenia, warto jednak na początku sezonu zastosować nawożenie mineralne: na początku sezonu nawozem granulowanym, długodziałającym lub 2-3 krotnie nawozem płynnym.

 1. Przesadzanie Żurawki są roślinami dla wytrwałych ogrodników, gdyż stosunkowo wolno rosną.
 2. Żurawkę, która rośnie w jednym miejscu przez wiele lat, a jej liście zasychają od środka, należy wykopać jesienią lub wczesną wiosną, podzielić na kilka mniejszych części i z powrotem wsadzić na nowe stanowiska, gdzie gleba jest przekopana, na co najmniej 30 cm.

Zimowanie Żurawki są przeciętnie mrozoodporne. W północno-wschodnich rejonach Polski należy osłaniać je przed nadejściem mrozów – korą, liśćmi lub agrowłókniną ogrodniczą. Młode rośliny mają mniejszą mrozoodporność, dlatego ich okrywanie jest obowiązkowe.

Co lubi Żurawka?

Łatwe w uprawie żurawki – Większość żurawek najlepiej rośnie i ma najładniej wybarwione liście w cieniu i półcieniu. Generalnie przyjmujemy taką zasadę: im jaśniejsze liście tym bardziej zacienione stanowisko. Odmiany o bardzo ciemnych liściach mogą rosnąć w pełnym słońcu.

 • Jeżeli chcemy je jednak uprawiać w pełnym słońcu to trzeba pamiętać o bardziej intensywnym podlewaniu i zahartowaniu świeżo zakupionej rośliny (aby przygotować ją do mniej sprzyjających warunków).
 • Skoro jednak ma to być łatwa i przyjemna uprawa i co najważniejsze mało pracochłonna – bo to przecież porady dla zapracowanych – to sadźmy je raczej w półcienistych i cienistych stanowiskach.

A tam przecież zazwyczaj brakuje kolorów. Idealnym stanowiskiem będzie miejsce, gdzie słońce występuje w godzinach porannych i przedpołudniowych. Dlaczego Urawka Usycha W zasadzie jak się uprzemy, żurawkami możemy wypełnić każdy zakątek w ogrodzie. Jeżeli nie lubimy pustych miejsc pod krzewami czy drzewami a funkie nam się znudziły i wolelibyśmy otoczyć się większą ilością barw, żurawki będą strzałem w 10-tkę! Żurawki lubią przepuszczalną glebę o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.

 • Jeżeli mamy ciężką glebę sadząc je musimy wykopać większy dołek i wypełnić go żwirem lub keramzytem, aby dorosła żurawka miała swobodę w zapuszczaniu korzeni.
 • Samą ziemię też dobrze pomieszać z piaskiem lub perlitem (perlit dodatkowo napowietrzy podłoże).
 • Jeżeli pod ręką znajdzie się trochę kompostu, też dodajmy go przy sadzeniu – z takiego „bonusa” żurawka się bardzo ucieszy.Wiosną na następny sezon warto podlać je nawozem wieloskładnikowym (np.

azofoską), trzeba wyciąć brzydkie liście po zimie, a po kwitnieniu wyciąć kwiatostany. I w sumie to by było na tyle – oczywiście nie zaszkodzi kilka razy w sezonie podlać je dodatkowo nawozem (szczególnie te barwniejsze odmiany). Żurawki nie mają jednak zbyt wygórowanych potrzeb co do karmienia. Dlaczego Urawka Usycha

W jakim miejscu posadzić żurawki?

Co posadzić między żurawkami – wymagania uprawowe żurawek – Na szczęście dla wszystkich zainteresowanych ogrodników żurawki to rośliny, które są stosunkowo łatwe w uprawie. Wymagają jednak zapewnienia pewnych warunków, aby rosnąć i kwitnąć w pełni. Żurawki najlepiej rosną na glebie żyznej, przepuszczalnej i wilgotnej.

Powinny zostać posadzone w miejscu, w którym nie zalega woda, ale gleba nie powinna zbytnio wysychać. Żurawki tolerują także gleby o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Jeśli chodzi o nasłonecznienie, to żurawki potrzebują umiarkowanego dostępu do słońca, ale mogą równie dobrze rosnąć w miejscach z lekkim cieniem.

Zbyt duża ilość słońca może powodować przesuszenie gleby i liści oraz szybsze wyblaknięcie kwiatów. W odniesieniu do podlewania należy zaznaczyć, że w okresie kwitnienia roślinę należy podlewać co kilka dni, aby utrzymać kwiaty w dobrej kondycji. Natomiast w czasie suszy żurawki wymagają regularnego podlewania w celu utrzymania stałej wilgotności gleby.

Czy żurawki lubia slonce?

Jeżówka jest łatwa w uprawie. Lubi słońce i żyzną, wilgotną glebę.

Czy żurawki lubią kwaśną ziemię?

Gleba – Gleba pod uprawę żurawki powinna mieć odczyn obojętny, zasadowy, bądź lekko kwaśny. Najlepiej w przedziale 5,5 – 6.5 pH. Przed posadzeniem tych bylin warto zasilić glebę kompostem. Wczesną wiosną nawozimy żurawki nawozem wieloskładnikowym.

Ile lat rośnie Żurawka?

Żurawki uprawa – e-ogrody – Rośliny Żurawki oczarowały mnie barwami liści i tym, że zimą, gdy cały ogród śpi, wciąż mienią się kolorami. Ich kuzynki żuraweczki też są piękne, choć jesienią otrząsają się z liści. Żuraweczka Heucherella 'Solar Eclipse’ Fot.

 • Inga Latecka Żurawkowa obwódka z odmian: 'Cappuccino’ (o jasnych liściach) i buraczkowej 'Berry Smoothie’. Fot.
 • Inga Latecka Żurawka ogrodowa Heuchera hybrida 'Delta Dawn’ Fot.
 • Inga Latecka Żurawka ogrodowa Heuchera hybrida 'Vulcano’ Fot.
 • Inga Latecka Kinga Latecka Fot.
 • Inga Latecka Żurawka 'Fire Chief’ obok m.in.

żywokostu, turzycy, paproci i ciemiernika. Fot. Kinga Latecka Żurawka Heuchera 'Lime Marmalade’ Fot. Kinga Latecka Żuraweczka Heucherella 'Golden Zebra’ Fot. Kinga Latecka Żurawka ogrodowa Heuchera hybrida 'Ring of Fire’ Fot. Kinga Latecka Polubiłam je 2-3 lata temu, gdy na targach ogrodniczych zobaczyłam kolorowe ekspozycje z żurawkami i żuraweczkami w roli głównej.

Spodobały mi się tak bardzo, że zaprosiłam do ogrodu kilkanaście gatunków oraz odmian: purpurowych, fioletowych, pomarańczowych, różowych, żołtozielonych, biało-zielonych. Niektóre zmieniają kolor jak kameleon – wczesną wiosną są zielone, ale im bliżej jesieni, tym bardziej czerwienieją. Posadziłam je wzdłuż rabat tak, by oddzielały je od ścieżek, często w towarzystwie traw ozdobnych i wrzosów, ale uprawiam żurawki także w donicach i koszach wiklinowych.

To bardzo wdzięczne byliny. W jednym miejscu mogą rosnąć nawet kilka lat. W czerwcu na wierzchołkach łodyg wyrastających z kęp liści pojawiają się najczęściej białe lub różowe kwiatostany złożone z drobniutkich kwiatków. Staram się je ucinać i nie dopuszczać do kwitnienia, które moim zdaniem osłabia rośliny, tym bardziej że dla mnie ważniejsze są liście niż kwiaty.

miejsce: moje żurawki i żuraweczki rosną w miejscach półcienistych, często pod drzewami, aletolerują też słoneczne (trzeba je jednak obficie podlewać). W cieniu piękniej się wybarwiają.gleba: powinna być żyzna, wilgotna i przepuszczalna.przesadzanie: zalecam przesadzanie roślin co 3 lata, przy okazji można pozyskać nowe sadzonki.zasilanie: stosuję świeży obornik koński, gdyż moim zdaniem jest najlepszy. Wymieszany na wiosnę z ziemią, w której rosną żurawki i żuraweczki, starczy na cały sezon. Jeśli ktoś nie ma dostępu do świeżego obornika, polecam obornik w granulkach. Jest równie skuteczny i dostępny w każdym centrum ogrodniczym. Rośliny można też dokarmić jednorazowo nawozem długodziałającym.podlewanie: żurawki i żuraweczki regularnie podlewam, a w upały zraszam ich liście. Nigdy nie dopuszczam do całkowitego przesuszenia podłoża – to źle wpływa na rośliny.

Czy Żurawka jest jednoroczna?

Żurawki to wiecznie zielone rośliny wieloletnie (byliny), które popularne są przede wszystkim ze względu na swoje dekoracyjne liście. Liście żurawek są bardzo duże i mają sercowaty lub zaokrąglony kształt.

Które żurawki na słońce?

Żurawki na miejsca słoneczne | Albamar

Żurawka krwista jest byliną ozdobną głównie z kwiatów, które mają intensywną barwę i długo się utrzymują. Żurawka 'Ruby Bells’ tworzy gęsto ulistnione kępy z jasno zielonymi, zaokrąglonymi liśćmi, które często zdobione są atrakcyjnym wzorkiem tworzonym przez unerwienie blaszek liściowych. Żurawka krwista jest byliną ozdobną głównie z kwiatów, które mają intensywną barwę i długo się utrzymują. Żurawka 'Ruby Bells’ tworzy gęsto ulistnione kępy z. Odmiana o zwartym, kompaktowym pokroju oraz dekoracyjnych, błyszczących, zielono-czarnych liściach. W maju ponad ulistnieniem pojawiają się delikatne, biało-różowe kwiatostany. Odmiana o zwartym, kompaktowym pokroju oraz dekoracyjnych, błyszczących, zielono-czarnych liściach. W maju ponad ulistnieniem pojawiają się delikatne,. Ozdobą żurawki 'Grape Expectations’ są przepiękne, ciemnofioletowe liście z delikatnym, srebrzystym połyskiem. Powierzchnia blaszki liściowej zdobiona jest dodatkowo wyraźnym, ciemniejszym unerwieniem. Bylina dorasta do około 20-40 cm wysokości i 50 cm szerokości. Kwitnie od maja do czerwca, wytwarzając delikatne, wiechowate kwiatostany. Ozdobą żurawki 'Grape Expectations’ są przepiękne, ciemnofioletowe liście z delikatnym, srebrzystym połyskiem. Powierzchnia blaszki liściowej zdobiona jest. Niezwykła odmiana o pięknych, srebrzystych liściach, zdobionych wyrazistym, ciemnym żyłkowaniem. Tworzy niewielkie, zwarte kępy. Jest to odmiana tolerująca większe nasłonecznienie. Niezwykła odmiana o pięknych, srebrzystych liściach, zdobionych wyrazistym, ciemnym żyłkowaniem. Tworzy niewielkie, zwarte kępy. Jest to odmiana tolerująca. Jej księżycowe zabarwienie liści jest w stanie złagodzić każdą kompozycję, w której dominują kontrasty i mocne kolory. Jej księżycowe zabarwienie liści jest w stanie złagodzić każdą kompozycję, w której dominują kontrasty i mocne kolory. Nie ma drugiej takiej żurawki, która swą czarną barwę utrzymywała by na okrągło zarówno w ostrym letnim słońcu jak i przy siarczystych zimowych mrozach. Nie ma drugiej takiej żurawki, która swą czarną barwę utrzymywała by na okrągło zarówno w ostrym letnim słońcu jak i przy siarczystych zimowych mrozach. Zjawiskowa odmiana hipnotyzująca intensywnym, fioletowo-różowym ubarwieniem. Powierzchnia blaszki liściowej z wyraźnym, bardzo ciemnym żyłkowaniem spowita jest cudownym, perłowym blaskiem. Zjawiskowa odmiana hipnotyzująca intensywnym, fioletowo-różowym ubarwieniem. Powierzchnia blaszki liściowej z wyraźnym, bardzo ciemnym żyłkowaniem spowita. Niezwykła odmiana zachwycająca swym atrakcyjnym, zwartym pokrojem oraz pięknym ubarwieniem. Dorasta do około 30-40 cm wysokości i 55 cm szerokości. Ozdobą rośliny są piękne, ciemnofioletowe, karbowane liście o perłowym blasku z wyraźnym, ciemnym żyłkowaniem. Brzegi blaszki liściowej zdobione są ponadto uroczą falbanką. Niezwykła odmiana zachwycająca swym atrakcyjnym, zwartym pokrojem oraz pięknym ubarwieniem. Dorasta do około 30-40 cm wysokości i 55 cm szerokości. Ozdobą. Odmiana o pięknych, lekko fryzowanych liściach, mieniących się ciepłymi odcieniami żółci, czerwieni i pomarańczy. Dorasta do około 30-50 cm wysokości. Toleruje większe nasłonecznienie. Odmiana o pięknych, lekko fryzowanych liściach, mieniących się ciepłymi odcieniami żółci, czerwieni i pomarańczy. Dorasta do około 30-50 cm wysokości. 'Peppermint’ wyróżnia się miniaturowymi rozmiarami, osiąga bowiem zaledwie 15-25 cm wysokości i 20-25 cm szerokości. Ma niewielkie, powcinane, ciemnozielone liście pokryte cudowną, srebrną powłoką, uwidaczniającą wyraziste, malownicze żyłkowanie. Roślina kwitnie od maja do października. Na wysokich, bezlistnych pędach pojawiają się wówczas śliczne,. 'Peppermint’ wyróżnia się miniaturowymi rozmiarami, osiąga bowiem zaledwie 15-25 cm wysokości i 20-25 cm szerokości. Ma niewielkie, powcinane, ciemnozielone. Żurawka o dekoracyjnych, klapowanych liściach, które pięknie zmieniają swoje ubarwienie w trakcie sezonu. Blaszka liściowa zdobiona jest efektownym, srebrzystym wzorem oraz wyraźnym żyłkowaniem. Jest to odmiana tolerująca większe nasłonecznienie. Żurawka o dekoracyjnych, klapowanych liściach, które pięknie zmieniają swoje ubarwienie w trakcie sezonu. Blaszka liściowa zdobiona jest efektownym,. Zjawiskowa, kompaktowa odmiana czarująca ulistnieniem o cudownym metaliczno-srebrzystym blasku. Pięknie mieniąca się powierzchnia blaszki liściowej podkreślona jest dodatkowo ciemniejszym żyłkowaniem. 'Silver Gumdrop’ jako jedyna spośród srebrzystych żurawek posiada kwiaty w wyrazistym, różowym kolorze. Zjawiskowa, kompaktowa odmiana czarująca ulistnieniem o cudownym metaliczno-srebrzystym blasku. Pięknie mieniąca się powierzchnia blaszki liściowej. Odmiana 'Black Taffeta’ to nowość 2014 roku. Piękna, krępa żurawka o sztywnych ciemnopurpurowych, niemal czarnych liściach. Brzeg blaszki liściowej jest silnie pokarbowany co nadaje jej dodatkowej elegancji. Odmiana 'Black Taffeta’ to nowość 2014 roku. Piękna, krępa żurawka o sztywnych ciemnopurpurowych, niemal czarnych liściach. Brzeg blaszki liściowej jest. Piękna odmiana o fioletowych liściach ze srebrzystym połyskiem, która dodatkowo zachwyca rdzawymi rumieńcami pojawiającymi się podczas dłuższych okresów chłodu. Ponadto na uwagę zasługuje też harmonia między ciekawą barwą liści, a różowymi kwiatami pokazującymi się od maja do września. Piękna odmiana o fioletowych liściach ze srebrzystym połyskiem, która dodatkowo zachwyca rdzawymi rumieńcami pojawiającymi się podczas dłuższych okresów. Zwarta odmiana o silnie pofałdowanych brzegach liści oraz zmiennym ubarwieniu. Najmłodsze liście mają kolor różowo-czerwony, w miarę rozwoju przechodzą w odcienie brzoskwini i bursztynu, aby w końcu stać się oliwkowo pomarańczowe. Zwarta odmiana o silnie pofałdowanych brzegach liści oraz zmiennym ubarwieniu. Najmłodsze liście mają kolor różowo-czerwony, w miarę rozwoju przechodzą w. Nowość 2014 roku o pięknych, jaskrawych barwach zmieniających się w trakcie sezonu od jaskrawo czerwonych wiosną do brązowo czerwonych latem. Nowość 2014 roku o pięknych, jaskrawych barwach zmieniających się w trakcie sezonu od jaskrawo czerwonych wiosną do brązowo czerwonych latem. Piękna mutacja odmian 'Georgia Peach’ o mniejszych liściach i bardziej zwartym pokroju oraz barwach zmieniających się od ciepłej śliwki przez jaskrawy róż do odcieni pomarańczy. Piękna mutacja odmian 'Georgia Peach’ o mniejszych liściach i bardziej zwartym pokroju oraz barwach zmieniających się od ciepłej śliwki przez jaskrawy róż do. Bardzo elegancka odmiana o sztywnym, kompaktowym pokroju i oryginalnym ubarwieniu. Piękne, srebrzyste liście zdobione są bardzo wyraźnym, niemal czarnym unerwieniem, które dodaje tej żurawce dodatkowej gracji. Bardzo elegancka odmiana o sztywnym, kompaktowym pokroju i oryginalnym ubarwieniu. Piękne, srebrzyste liście zdobione są bardzo wyraźnym, niemal czarnym. Żuraweczka 'Tapestry’ to ciekawa odmiana o zmieniającym się ubarwieniu w ciągu roku. Wiosną i latem liść przybiera niebiesko zielone odcienie z ciemnym, purpurowym środkiem blaszki, a jesienią i zimą kontrast się zwiększa -brzeg staje się jasno zielony, a środek fioletowy. Żuraweczka 'Tapestry’ to ciekawa odmiana o zmieniającym się ubarwieniu w ciągu roku. Wiosną i latem liść przybiera niebiesko zielone odcienie z ciemnym,. Nazwa tej odmiany zdaje się w pełni oddawać wdzięki jej barw. Piękne, regularne liście przyjmują odcienie będące połączeniem rdzawej wiśni z karmelowym brązem Coca Coli. Odmiana o bardzo sztywnych i gęstych liściach oraz zwartym, regularnym wzroście. Nazwa tej odmiany zdaje się w pełni oddawać wdzięki jej barw. Piękne, regularne liście przyjmują odcienie będące połączeniem rdzawej wiśni z karmelowym. Odmiana żurawki będąca nowością 2017. Jest to bardzo atrakcyjna bylina o nietypowym zabarwieniu. Liście są srebrzysto-zielone z wyraźnym unerwieniem oraz różowymi plamami. Odmiana żurawki będąca nowością 2017. Jest to bardzo atrakcyjna bylina o nietypowym zabarwieniu. Liście są srebrzysto-zielone z wyraźnym unerwieniem oraz. Atrakcyjna odmiana żurawki o pięknych, ciepłych barwach. Bylina zmienia kolory w ciągu sezonu, jednak zawsze są one żywe i intensywne. Dominuje pomarańcz i jego odcienie. Liście są duże, okrągłe, lekko pofalowane, o ciemniejszych nerwach z delikatnym, szarym nalotem. Atrakcyjna odmiana żurawki o pięknych, ciepłych barwach. Bylina zmienia kolory w ciągu sezonu, jednak zawsze są one żywe i intensywne. Dominuje pomarańcz i. Odmiana żurawki o ciekawym, kępiastym, zwartym pokroju. Jest to nowość 2017. Bylina wytwarza niezwykle oryginalne, limonkowo-zielone liście. W czerwcu ponad nimi pojawiają się drobne, kremowe kwiaty. Odmiana żurawki o ciekawym, kępiastym, zwartym pokroju. Jest to nowość 2017. Bylina wytwarza niezwykle oryginalne, limonkowo-zielone liście. W czerwcu ponad. 'Rex Purple’ to niezwykła odmiana wyróżniająca się intensywnym, ciemnofioletowym ubarwieniem. Ozdobą rośliny są atrakcyjne, karbowane liście o pofalowanych brzegach, osadzone na dłuższych ogonkach. Liście o mocnej, fioletowej barwie zdobione są dodatkowo ciemnym, niemalże czarnym unerwieniem, które tworzy ciekawy rysunek na ich powierzchni. 'Rex Purple’ to niezwykła odmiana wyróżniająca się intensywnym, ciemnofioletowym ubarwieniem. Ozdobą rośliny są atrakcyjne, karbowane liście o pofalowanych.

Pokazuje 1 – 24 z 63 elementów : Żurawki na miejsca słoneczne | Albamar

Czy Żurawka się rozrasta?

Żurawka – rozmnażanie – Najprostszą metodą rozmnażania żurawki jest wykopanie jej byliny wczesną wiosną i podzielenie na mniejsze części. Jest to także dobry sposób na odmłodzenie rośliny, która po 2-3 latach zamiera. Żurawka rozrasta się stosunkowo szybko.

Jakie stanowisko lubi Funkia?

Jaka ziemia dla funkii? Wymagania uprawowe – Funkie najbardziej lubią żyzną, przepuszczalną glebę o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,0). Preferują delikatnie wilgotne podłoże i półcieniste lub całkowicie zacienione stanowiska. Oczywiście można spotkać gatunki, które doskonale rosną w słonecznych miejscach.

Co zjada liście żurawki?

Opuchlak – pożeracz żurawek, czyli największy problem w ich uprawie.

Kiedy odmłodzić żurawki?

Ostróżki ogrodowe – Wspaniałymi, choć także krótkowiecznymi bylinami są ostróżki ogrodowe. Ich piękne, strzeliste kwiatostany są znakomitą ozdobą rabaty, ale rośliny pozostawione przez wiele lat na jednym stanowisku, zaczynają słabiej kwitnąć i karleć, dlatego co 5-6 lat warto je odmłodzić. Dlaczego Urawka Usycha Ostróżka ogrodowa należy do rodziny jaskrowatych. Z jej długich łodyg wyrastają grube i dekoracyjne wiechy z kwiatów barwy niebieskiej, fioletowej i białej. JamesDeMers (Pixayab.com) W ich przypadku zadanie nie jest jednak łatwe, gdyż ostróżki tworzą głęboki, palowy system korzeniowy, wrażliwy na uszkodzenia (zabieg przeprowadza się wczesną wiosną lub wczesną jesienią ).

Od czego brązowieją liście?

Gdy zaczynają zasychać końcówki liści, przyczyną może być zbyt suche podłoże lub powietrze. Gdy na liściach pojawią się jasne plamy po czym w ciągu 1-2 dni zaczynają brązowieć, oznaką może być przypalenie słoneczne. Liście mogą zasychać również po przesadzeniu, lub źle wykonanym oprysku.

Dlaczego kwiaty brązowieją?

To dlatego marnieją w oczach. Trik ogrodników powtórzysz w domu Usychające końcówki liści to zmora właścicieli roślin doniczkowych zimą. Mimo że podlewasz kwiaty jak zwykle, ich liście brązowieją i usychają lub mają czarne końcówki? Przyczyną takiego stanu jest najczęściej zbyt niska wilgotność powietrza. Oto jak z nią walczyć. Zdjęcie Dlaczego Urawka Usycha Brązowienie liści kwiatów doniczkowych to częsty problem zimą / Picsel / 123RF/PICSEL Rośliny doniczkowe potrafią ożywić i ocieplić każde wnętrze. Niektórzy obawiają się ich uprawy, podkreślając, że jest to zbyt trudne zajęcie. To oczywiście mit. Sporo gatunków kwiatów doniczkowych nie przysparza większych problemów i nie wymaga szczególnych warunków ani skomplikowanej pielęgnacji.

Niestety bywa, że kwiaty zimą marnieją i mogą być w słabszej kondycji. Dotyczy to nawet tych niezbyt wymagających, jak skrzydłokwiat, dracena, monstera, pieniążek, fitonia czy alokacja, Dotyczy to przede wszystkim ich liści, które z niewiadomych powodów brązowieją i mają charakterystyczne czarne końcówki.

Powód tego, że liście usychają, jest najczęściej bardzo prosty. To zbyt niska wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Dla wielu roślin powinna wynosić ona ponad 50 proc. Jesienią i zimą, czyli podczas sezonu grzewczego jest jednak wyjątkowo trudno utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza, co może odbić się na stanie naszych roślin i sprawiać, że ich końcówki liści brązowieją,

 • liście zaczynają się zwijać, rolować i skręcać
 • końcówki liści usychają, robą się brązowe lub czarne
 • roślina pozbywa się liści

Zdjęcie Dlaczego Urawka Usycha Zraszanie rośliny nie może być zbyt częste, inaczej doprowadzi do rozwoju grzybów / Picsel / 123RF/PICSEL Na szczęście usychaniu końcówek liści można zapobiegać. Istnieją skuteczne domowe sposoby na brązowe i suche liście zimą. Kluczowe jest zadbanie o poprawę poziomu wilgotności powietrza w domu – jeśli będzie większa, wtedy kondycja roślin zacznie się poprawiać.

 1. Zraszanie roślin – w sezonie grzewczym należy spryskać rośliny. Warto jednak pamiętać przy tym, by używać odstanej, miękkiej wody w temperaturze pokojowej. Należy też obserwować, jak kwiaty reagują na spryskiwanie – niektóre potrzebują zraszania raz dziennie, inne raz na dwa lub trzy dni. Lepiej jednak nie zraszać roślin zbyt obficie, może to grozić chorobami grzybowymi.
 2. Ustawianie podstawek z wodą przy roślinach – dobrym pomysłem na zwiększenie nawilżenia powietrza będzie także ustawienie podstawek z wodą w okolicy roślin lub nalanie wody do podstawki pod doniczkę. W tym wypadku przed nalaniem wody trzeba nasypać do podstawki keramzyt – zapobiegnie on gniciu korzeni rośliny.
 3. Suszenie wilgotnego prania – popularną sztuczką, która pozwala zwiększyć poziom wilgotności powietrza jest wieszanie wilgotnego prania w pokoju, w którym stoją kwiaty.
 4. Wieszanie mokrych ręczników na kaloryferze – usychanie końcówek liści roślin może uratować również prosty babciny sposób, czyli zawieszenie mokrych ręczników lub pojemnika z wodą na kaloryferze.
 5. Regularne wietrzenie pomieszczeń – warto pamiętać też, by regularnie wietrzyć pomieszczenia, zwłaszcza kiedy temperatury na zewnątrz są dodanie – to także sprawi, że powietrze będzie bardziej wilgotne. Musimy jednak uważać, ponieważ nadmiar chłodu i zimna można zaszkodzić roślinom. Na czas wietrzenia warto przestawić je do innego pomieszczenia lub przynajmniej postawić z dala od okna.

Zdjęcie Dlaczego Urawka Usycha Usychające końcówki liści nie będą problemem, jeśli będziemy regularnie nawilżać roślinę / Picsel / 123RF/PICSEL Zobacz także: Jeśli nie chcesz spróbować domowych sposobów na poprawę wilgotności powietrza w domu, możesz także kupić nawilżacz powietrza.

 • Przeczytaj też:
 • Zobacz więcej:

* * * Wideo Kwiaty, które kwitną jesienią : To dlatego marnieją w oczach. Trik ogrodników powtórzysz w domu

Dlaczego liście mają brazowe plamy?

Brązowe plamy na liściach – Zmiany o podłożu grzybowym, spowodowane najczęściej nadmiernym podlewaniem i/lub wychłodzeniem. Mogą wystąpić na praktycznie każdej roślinie, ale szczególnie podatne na nie są monstery, filodendrony i epipremnum. Co robimy? Porażone liście (lub w przypadku małych zmian – części liścia) wycinamy oraz podlewamy i opryskujemy roślinę preparatem o działaniu przeciwgrzybiczym, jak np.

Topsin. UWAGA! Nie podlewamy, jeśli ziemia jest nadal mokra! Następnie ustawiamy roślinę w jasnym miejscu z dobrą wentylacją i ograniczamy podlewanie. Dobrze jest też roślinę przesadzić w świeże podłoże – w przypadku większości roślin tropikalnych lepiej sprawdzi się mieszanka chipsów kokosowych, kory, perlitu i włókna kokosowego z ziemią, niż podłoże uniwersalne, które jest dla nich zbyt zbite i zbyt długo trzyma wodę sprzyjając powstawaniu kolejnych plam.

Nie przesadzamy również ze zraszaniem, zwłaszcza młodych liści, szczególnie jeśli nie mamy dobrej wentylacji w pomieszczeniu.