Dlaczego Ucho Boli W Nocy

Dlaczego Ucho Boli W Nocy

Co zrobić gdy boli ucho w środku?

Ciepły okład – W uśmierzaniu bólu ucha może pomóc ciepły okład, Należy przygotować go z ręcznika namoczonego w ciepłej wodzie, butelki wypełnionej podgrzaną wodą lub małego termoforu (np. wypełnionego pestkami wiśni). Nie mogą być one zbyt gorące, aby nie spowodować oparzeń. Ciepło powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększa przepływ krwi przez tkanki.

Co jakiś czas boli mnie ucho?

4. Leczenie kłującego bólu ucha – Gdy dokucza silny, kłujący ból ucha, należy skontaktować się z laryngologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu. To ważne, ponieważ brak interwencji może prowadzić do groźnych powikłań i grozić nawet utratą słuchu. Terapia może polegać zarówno na farmakoterapii (opiera się na podaniu antybiotyków, leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych), ale i wymagać interwencji chirurgicznej.

W oczekiwaniu na wizytę u specjalisty oraz przy łagodnych stanach bólowych warto stosować domowe sposoby na ból ucha. Pomogą ciepłe okłady, nawiew ciepłego powietrza z suszarki, żucie gumy miętowej, która udrażnia drogi oddechowe oraz przewód Eustachiusza, a także przykładanie do ucha ugotowanej, ciepłej cebuli zawiniętej w gazę.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza,

Czy zapalenie ucha może samo przejść?

Ile trwa zapalenie ucha? – Zapalenie ucha środkowego 3 dni, po czym przechodzi samoistnie. Przez ten czas warto jednak wdrożyć odpowiednie leczenie objawowe, które przyniesie ulgę w bólu ucha. Przewlekła infekcja może na stałe uszkodzić ucho środkowe, dlatego nie warto bagatelizować dłużej utrzymujących się objawów.

infekcji towarzyszą choroby przewlekłe; na zapalenie ucha cierpi niemowlę; układ odpornościowy chorego jest osłabiony, np. poprzez chemioterapię.

Jak zaczyna się zapalenie ucha?

Do najczęstszych objawów ostrego zapalenia ucha środkowego, które występuje zwłaszcza u najmłodszych pacjentów, zalicza się bardzo silny ból ucha, poza tym dochodzić może do tego gorączka oraz brak apetytu. Część pacjentów może uskarżać się na uciążliwy ból głowy, wymioty i nudności.

Jak spać gdy boli ucho?

Jak już wspomniano, spanie w pozycji pionowej jest dobrą metodą, ale dla naturalnych, znajomych doznań, odpoczynek na boku będzie najbardziej relaksujący. Jeśli infekcja ucha występuje tylko w jednym uchu, śpij po stronie zdrowego ucha, aby uniknąć jeszcze większego nacisku na dotknięty obszar.

Gdzie Uciskac gdy boli ucho?

Nagły ból serca – Nagły ból serca może wynikać z napadu dusznicy bolesnej lub zawału mięśnia sercowego. Ze względu na anatomiczne położenie serca po lewej stronie klatki piersiowej, zaleca się akupresurę jedynie lewego ucha. W tym celu chwyta się za pomocą kciuka oraz palca wskazującego w około 1/3 górnej wysokości ucha, nad dużym zwojem małżowiny usznej oraz wykonuje się silny ucisk w dół ucha.

Ile dni może boli ucho?

Czy możliwe są powikłania? – Ostre zapalenie ucha środkowego w większości wypadków cofa się bez powikłań i trwałych następstw nawet wtedy, gdy w jego przebiegu doszło do perforacji błony bębenkowej. Perforacja taka zamyka się zwykle w ciągu kilku dni. W gruncie rzeczy u wielu chorych ostre zapalenie ucha środkowego cofa się samoistnie bez antybiotykoterapii. Po 24 godzinach dolegliwości ustępują u około 60% nieleczonych chorych, a po 24 godzinach u 80% nieleczonych chorych. Niemniej u 40% chorych po przebytym ostrym zapaleniu ucha środkowego przez ponad miesiąc utrzymuje się w uchu wysięk powodujący czasowy niedosłuch. W większości przypadków ustępuje on samoistnie. Jedynie u 10% utrzymuje się ponad 3 miesiące i może wymagać leczenia. U dzieci <2. roku życia samoistna poprawa jest mniej prawdopodobna, następuje jedynie u około połowy chorych. Połowa dzieci w tej grupie wiekowej ma powtórne ostre zapalenie ucha środkowego lub wysięk utrzymujący się ponad 3 miesiące. Nawracające zapalenie ucha środkowego dotyczy głównie dzieci <2. roku życia (15%), ale również tu samoistna poprawa następuje z czasem.

Jak długo może boleć ucho?

Ból ucha – przyczyny, objawy, leczenie. Domowe sposoby na ból ucha Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Ból ucha częściej dotyka dzieci niż dorosłych. Ból ucha może dotyczyć jednego lub obu uszu, ale przez większość czasu jest to tylko jednego z nich. Sam ból jest czasem opisywany, jako stały, a czasem nawracający i może być tępy, ostry lub piekący. Jeśli ból ucha jest wynikiem infekcji, to u pacjenta może pojawić się oraz przejściowa utrata słuchu.

W przypadku małych dzieci infekcje ucha są dla nich bardzo drażniące. Zdarza się wtedy, że dziecko szarpie lub pociera uszy. Nie można jednak lekceważyć bólu ucha, ponieważ ten czasem bywa na tyle uciążliwy, że utrudnia spanie, jedzenie lub wykonywanie codziennych czynności.

 1. problemy ze słuchem;
 2. drenaż płynu z ucha.

U dzieci często pojawiają się dodatkowe objawy takie jak:

 1. przytłumiony słuch lub trudności w reagowaniu na dźwięki;
 2. gorączka;
 3. poczucie pełności w uchu;
 4. ;
 5. uczucie ciągnięcia za ucho;
 6. płacz lub drażliwość;
 7. ;
 8. utrata apetytu;
 9. utrata równowagi.

Ból ucha może być spowodowany urazem, infekcją, podrażnieniem ucha lub bólem przeniesionym (ból odczuwany w innym miejscu) np. bólem szczęki lub, który jest odczuwany w uchu. Infekcja ucha jest jednym z najczęstszych powodów bólu ucha i może dotyczyć ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego.

 1. Infekcja ucha zewnętrznego (infekcja przewodu łączącego ucho zewnętrzne i błonę bębenkową) – może wynikać z pływania, noszenia lub słuchawek, które uszkadzają skórę w przewodzie słuchowym lub wkładaniem wacików bądź palców do kanału słuchowego. Do infekcji mogą prowadzić zadrapanie lub podrażniona skóra w przewodzie słuchowym. Woda również prowadzić do infekcji, ponieważ zmiękcza skórę w przewodzie słuchowym, co może stanowić pożywkę dla,
 2. Infekcja ucha środkowego (infekcje części ucha za błoną bębenkową) – może wynikać z infekcji dróg oddechowych. Nagromadzenie płynu za bębenkami uszne spowodowane tymi infekcjami może prowadzić do rozmnażania bakterii.
 3. Infekcja ucha wewnętrznego – zapalenie błędnika czasami jest powodowane przez infekcje wirusowe lub bakteryjne związane z chorobami układu oddechowego.

W przypadku infekcji ucha, z ucha może wydobywać się wodnisty lub ropny płyn. Infekcje ucha często ustępują samoistnie bez leczenia w ciągu kilku dni lub tygodni, ale w niektórych przypadkach lekarz rodzinny może przepisać krople do uszu lub, O wysiękowym mówimy wtedy, kiedy głęboko wewnątrz ucha gromadzi się płyn często powodujący przejściową utratę słuchu.

 1. Stan ten wydaje się być bezbolesny, ale czasami ciśnienie płynu może powodować ból ucha.
 2. Wysiękowe zapalenie ucha zwykle goi się samo, jednak zanim to nastąpi, może upłynąć kilka miesięcy.
 3. W przypadku przewlekłego wysiękowego zapalenia ucha, zaleca się procedurę umieszczenia małych rurek zwanych drenami w uchu, aby pomóc w odprowadzeniu płynu.

Czasem zdarza się, ze ból ucha spowodowany jest jego uszkodzeniem, np. przez zeskrobanie woskowiny z przewodu słuchowego za pomocą wacika lub zbyt głębokie wbicie wacika do ucha, co może spowodować przebicie błony bębenkowej. Należy pamiętać, że nasz kanał słuchowy jest bardzo wrażliwy i może łatwo ulec uszkodzeniu.

 • Ucho powinno goić się samo bez leczenia, ale powrót do zdrowia po perforacji błony bębenkowej może potrwać do dwóch miesięcy.
 • W takiej sytuacji odradza się korzystanie z kropli do uszu.
 • Ból ucha to także konsekwencja nagromadzenia się w nim woskowiny lub dostanie się,
 • W przypadku, gdy uważamy, że w uchu znajduje się coś, co powoduje ból, odradza się samodzielne próby wyjmowania.

Może to jedynie wepchnąć ciało obce głębiej do środka i tym samym możesz uszkodzić błonę bębenkową. W przypadku nagromadzenia woskowiny w uchu, farmaceuta może zalecić, aby zmiękczyć woskowinę, co spowoduje, że tam sama naturalnie wypadnie. Czasem jednak może być potrzebna pomoc lekarza, który będzie musiał usunąć woskowinę mechanicznie (po zmiękczeniu kroplami do uszu) przez przepłukanie ucha wodą (zabieg ).

Jeśli w uchu znajduje się jakiś przedmiot, może być konieczne skierowanie pacjenta do specjalisty w celu jego usunięcia. Jeżeli ból ucha trwa przy jednoczesnym, to możliwe, że ból ucha może być objawem infekcji gardła, takiej jak lub (ropień, który pojawia się w tylnej części gardła i może bardzo utrudniać połykanie nawet płynów).

Zdarza się, że zapalenia migdałków ustępuje po kilku dniach bez konieczności stosowania antybiotyków. Jednak w przypadku ropnia okołomigdałkowego, chory będzie musiał uzyskać pomoc lekarską. Ból ucha może również wynikać z problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym.

Zwykle możemy wtedy mówić o (tzw. zespół Costena) i w takich przypadkach ból może być spowodowany problemami, takimi jak zapalenie stawów lub zgrzytanie zębami. Ból szczęki można często leczyć środkami przeciwbólowymi, ciepłymi lub zimnymi okładami przy jednoczesnym unikaniu zaciskania szczęki i zgrzytania zębami.

Ból ucha to także problem z, a dokładnie z ropniem zębowym. Ropień zębowy to nagromadzenie się ropy w zębach lub dziąsłach w wyniku infekcji bakteryjnej. Głównym objawem jest ból dotkniętego zęba, który może być intensywny i pulsujący, chociaż ból może czasami rozprzestrzeniać się na ucho.

W przypadku ropnia zębowego należy umówić się na wizytę u dentysty tak szybko, jak to możliwe. Lekarz będzie musiał usunąć ropień i odsączyć ropę. Czasem ból ucha to efekt zmian ciśnienia, gdy np., lecimy samolotem lub jedziemy windą. W takiej sytuacji ucho może boleć, a pacjent może mieć problemy ze słuchem.

To typowa dysfunkcja, która u niektórych osób może być przewlekła. Aby uniknąć problemów w samolocie, dobrze jest żuć gumę, ssać twardy cukierek lub ziewać i połykać podczas startu i lądowania. Można również wziąć głęboki oddech, zacisnąć nozdrza, a następnie delikatnie spróbować wydmuchać powietrze z nosa.

Zaleca się unikanie podróży samolotem i nurkowania, gdy jest się, lub ma się infekcję zatok, czy objawy, Inne częste przyczyny bólu ucha to m.in.: W przypadku diagnostyki bólu ucha podstawą jest wywiad lekarski oraz, skupiające się nie tylko na uszach, ale również nosie i gardle. Dzięki temu lekarz może dowiedzieć się, co jest powodem bólu ucha i jakie kolejne badania będą potrzebne.

Kolejne badania nie zawsze są potrzebne i zwykle stosuje się je u osób z przewlekłym lub nawracającym bólem ucha. Często pacjenci mogą odczuwać ból ucha z innego powodu, takiego jak zapalenie migdałków. Jeśli podczas badania ucha nie zostaną wykryte żadne nieprawidłowości, ale pacjent cierpi na przewlekły ból, lekarze czasami podejrzewają, że ból ucha może być spowodowany zespołem bolesnego stawu skroniowo-żuchwowego.

See also:  Dlaczego Warto Uprawia Sport

Pacjenci z przewlekłym bólem ucha powinni przejść dokładne badanie głowy i szyi (w tym badanie światłowodowe badanie endoskopowe przełyku), aby wykluczyć raka lub guz w nosie i górnej części gardła (nosogardła). Dodatkowe badania diagnostyczne w przypadku bólu ucha obejmują badanie nosa, gardła i krtani za pomocą endoskopu oraz głowy i szyi.

Zobacz również: W przypadku bólu ucha leczenie skupia się na leczeniu choroby podstawowej. Pacjentom zwykle podaje się doustne leki przeciwbólowe (np. lub ). Zdarza się jednak, że ból ucha wynika z ciężkiej infekcji ucha zewnętrznego. W takich przypadkach stosuje się (np.

 • Lub hydrokodon), który pacjent przyjmuje przez kilka dni.
 • Czasem też lekarze odsysają ropę lub inną wydzielinę z kanału słuchowego i wkładają małą zatyczkę piankową.
 • Zatyczki te można nasączyć kroplami do uszu z antybiotykiem i/lub,
 • Rople do uszu zawierające środki przeciwbólowe (takie jak kombinacje antypiryny/) są na ogół niezbyt skuteczne, ale można je stosować przez kilka dni.

Te krople (i wszelkie inne krople do uszu, takie jak te do usuwania woskowiny) nie powinny być używane przez osoby, które mogą mieć perforowaną błonę bębenkową, dlatego przed użyciem kropli należy skonsultować się z lekarzem. Należy pamiętać, by nie przerywać przyjmowania leku, gdy objawy się poprawią i stosować się do zaleceń lekarza.

 1. Jeśli ból ucha spowodowany jest nagromadzeniem woskowiny, pacjent może skorzystać z kropli do uszu zmiękczających woskowinę.
 2. Lekarz może również wypłukać woskowinę za pomocą procesu zwanego irygacją lub może użyć urządzenia ssącego do usunięcia woskowiny.
 3. W przypadku, gdy powód bólu ucha nie jest poważny, to można spróbować domowe środków, w celu złagodzenia bólu.

W przypadku bólu ucha można spróbować niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) takich jak np., paracetamol, czy, Mogą one tymczasowo uśmierzyć ból. Należy jednak dodać, że odradza się podawać aspirynę niemowlętom i małym dzieciom. Wynika to z ryzyka potencjalnie zagrażającego życiu stanu zwanego,

 1. Leki te mogą powodować poważne skutki uboczne u niemowląt i małych dzieci.
 2. Należy również pamiętać, że dawka dla dzieci jest często znacznie niższa niż właściwa dawka dla dorosłych.
 3. Z bólem ucha można sobie również poradzić poprzez stosowanie kropli do uszu, które mogą zmniejszyć ciśnienie w uchu spowodowane nagromadzeniem woskowiny i płynu.

W tym przypadku trzeba zadawać sobie sprawę, że krople do uszu bez recepty nie zastępują kropli do uszu na receptę ani antybiotyków, więc powinno się ich używać tylko przez kilka dni. Jeśli objawy bólu ucha powrócą, należy udać się do lekarza. Należy również pamiętać, że pacjenci z pękniętą błoną bębenkową nie powinni stosować kropli do uszu.

 • Zimne i ciepłe okłady również mogą być sposobem na ból ucha.
 • Jeśli chcemy skorzystać z zimnego okładu, należy zawinąć lód w papierowe ręczniki lub zamrozić zimny okład, a następnie przykryć go cienką szmatką.
 • Następnie należy przytrzymać okład przy uchu i obszarze bezpośrednio pod uchem przez 20 minut.

Zimny okład nie powinien powodować bólu. Należy jednak pamiętać, żeby nie nakładać lodu bezpośrednio na skórę. Część osób uważa, że lepsze efekty przenosi stosowanie ciepłych okładów. Jeszcze inna grupa osób uważa, że naprzemienne ciepłe i zimne okłady (np.20 minut gorących, a następnie 20 minut zimnych okładów) zapewniają najlepszą ulgę w bólu.

 1. Jeśli chodzi o stosowanie ciepłych okładów, należy przyłożyć ciepły okład do ucha na 20 minut.
 2. Aby uzyskać najlepsze wyniki, okład powinien dotykać szyi i gardła.
 3. W przypadku ciepłych okładów można stosować specjalne poduszki grzewcze, jednak należy pamiętać, aby nie zasypiać z poduszką grzewczą ani nie pozwalać dziecku na korzystanie z ciepłego okładu bez nadzoru osoby dorosłej.

Zobacz też: Kolejnym z domowych sposobów na ból ucha jest, Jest szczególnie dobry w przypadku bólu promieniującego ze szczęki lub zębów bądź powodującego, W przypadku bólu ucha należy masować delikatny obszar, a także otaczające go (np., jeśli ból dotyczy obszaru za uchem, należy spróbować masować mięśnie szczęki i szyi).

 1. Masaż może również pomóc w bólu związanym z infekcją ucha.
 2. W takim przypadku należy masować ruchem skierowanym, w dół, wywierając nacisk oraz zaczynając tuż za uszami i w dół szyi.
 3. Ten rodzaj masażu może pomóc odprowadzić nadmiar płynu z uszu i zapobiec nasileniu się bólu.
 4. W medycynie ludowej często wykorzystywano do zwalczania bólu, pewne badania sugerują, że ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które mogą zwalczać infekcje.

Należy jednak pamiętać, że nie można korzystać z czosnku, jako substytutu antybiotyku przepisanego przez lekarza. Zaleca się codzienne zjadanie ząbku czosnku w celu zapobiegania infekcjom ucha. Co ciekawe, czosnek można również wykorzystać w postaci kropli do uszu.

W tym, celu należy przysmażyć na patelni dwa lub trzy ząbki czosnku w dwóch łyżkach oleju musztardowego, lub sezamowego, aż się zarumienią, a następnie przecedzić otrzymaną mieszankę. Następnie należy zapuścić kroplę lub dwie na każde ucho. Kolejnym naturalnym środkiem stosowanym w celu zmniejszenia bólu oraz zwalczania infekcji jest cebula.

By skorzystać z właściwości cebuli, należy podgrzać ją w kuchence mikrofalowej przez minutę lub dwie. Następnie odcedzić płyn i wkroplić kilka kropel do ucha. Pacjent może chcieć położyć się na 10 minut, a następnie pozwolić płynowi wypłynąć z ucha. Cebula również nie jest substytutem antybiotyku przepisanego przez lekarza.

 • Co ciekawe, uważa się, że w przypadku bólu ucha pomóc może, ponieważ ma ono właściwości przeciwdrobnoustrojowe.
 • Co więcej, badania sugerują, że mleko matki zmienia się w zależności od drobnoustrojów, na które narażone jest dziecko.
 • Część badań sugeruję, że mleko matki może nawet pomóc osobom dorosłym.

U niemowląt karmionych piersią, a także u dzieci i dorosłych pomocne może być miejscowe stosowanie mleka matki. Nawet jeśli nie pomoże, mleko matki prawdopodobnie nie spowoduje poważnych skutków ubocznych. Można również spróbować wkroplić kilka kropel mleka do każdego ucha i powtarzać aplikację co kilka godzin w razie potrzeby.

 • Jeśli też jesteśmy w temacie mleka matki, to uważa się, że na ból ucha dobre może być ssanie, które zmniejsza ciśnienie w trąbce Eustachiusza, powodując pewną ulgę.
 • Niemowlęta karmiące piersią mogą czuć się lepiej, gdy pozwala im się i są zachęcane do ssania mleka matki tak często, jak to możliwe.
 • Z kolei dorośli i dzieci mogą ssać twarde cukierki lub krople na kaszel.

Do lekarza powinno udać się w przypadku bardzo silnego bólu ucha, szczególnie jeśli ten ustanie nagle (może to być oznaką pęknięcia błony bębenkowej). Zaleca się również udanie się lekarza w przypadku wystąpienia uporczywej gorączki (40ºC) lub wyższej.

 1. ;
 2. okropny ból głowy;
 3. obrzęk wokół ucha;
 4. opadanie mięśni twarzy;
 5. krew lub ropa odpływa z ucha.
 • Zaleca się również umówienie na wizytę u lekarza, jeśli ból ucha nasili się lub nie ustąpi w ciągu 24 do 48 godzin.
 • Zobacz też:
 • Ból ucha może wynikać z wielu powodów, jednak są rzeczy, które można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia:
 1. Chronić swoje uszy podczas lotu samolotami, aby nie mieć barotraumy.
 2. Ostrożnie myć uszy. Należy używać wacika do czyszczenia ucha zewnętrznego i unikać wpychania go głębiej, aby nie uszkodzić przewodu słuchowego.
 3. Należy zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji górnych dróg oddechowych, myjąc ręce, szczególnie jeśli ma się zwyczaj dotykania nosa, oczu i ust. Powinno się także unikać osób chorych.

Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Źródła

: Ból ucha – przyczyny, objawy, leczenie. Domowe sposoby na ból ucha

Jak sprawdzic czy ma się zapalenie ucha?

Jak leczyć zapalenie ucha zewnętrznego? – Zapalenia ucha zewnętrznego nie należy lekceważyć, gdyż nieleczone może objąć również ucho środkowe i małżowinę, a w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do całkowitej utraty słuchu. Podstawą w przypadku wystąpienia objawów infekcji jest badanie laryngologiczne, a w niektórych przypadkach również pobranie wymazu z ucha w celu wykonania badania mikrobiologicznego, a także wykonanie zdjęcia rtg kości skroniowej, by wykluczyć zapalenie wyrostka sutkowatego.

See also:  Dlaczego Zmywarka Nie Pobiera Wody

Gdzie boli przy zapaleniu ucha?

Ból może nie być ograniczony do uszu, ale może promieniować do szczęki. Środki przeciwbólowe dostępne bez recepty lub na receptę mogą być pomocne w łagodzeniu tych bolesnych objawów.

Z czego robi się zapalenie ucha?

Zapalenie ucha u dzieci – dlaczego choroba często dotyka najmłodszych? – Ze względu na odrębności w budowie anatomicznej i czynności trąbki słuchowej dzieci, dużo częściej narażone są one na ostre zapalenie ucha środkowego – schorzenie występuje przynajmniej raz u 95% dzieci poniżej 7.

Roku życia. Jest także najczęstszą przyczyną przepisywania antybiotyków pacjentom pediatrycznym. Chorobie sprzyjają także częste infekcje górnych dróg oddechowych i przerost trzeciego migdałka. Wśród innych czynników wymienia się m.in.: niedojrzały układ immunologiczny, płeć męską, predyspozycje genetyczne, uczęszczanie do żłobków i przedszkoli, alergie, chorobę refluksową przełyku czy narażenie na dym tytoniowy.

Ostre zapalenie ucha środkowego u maluchów to zakażenie przemieszczające się najczęściej z części nosowej gardła poprzez trąbkę słuchową, towarzyszące infekcjom górnych dróg oddechowych. W większości przypadków etiologia jest mieszana (wirusy i bakterie).

Wśród objawów ostrego zapalenia ucha środkowego wymienia się: silny, tętniący ból ucha u dziecka, uczucie rozpierania w uchu i niedosłuch. Często obecne są objawy ogólne: podwyższona temperatura ciała, złe samopoczucie, brak apetytu, niepokój, wymioty, biegunka (im mniejsze dziecko, tym objawy te są bardziej nasilone).

W połowie przypadków u dzieci ostre zapalenie ucha środkowego przebiega bez bólu ucha. Należy zaznaczyć, że bolesność podczas ucisku na skrawek ucha nie pozwala jednoznacznie rozpoznać zapalenia ucha środkowego, może świadczyć np. o zapaleniu ucha zewnętrznego.

 • Badanie otoskopowe jest badaniem potwierdzającym rozpoznanie.
 • Widoczne jest zatarcie refleksu świetlnego, zaczerwienienie i zgrubienie całej błony bębenkowej, uwypuklenie oraz zmniejszenie jej ruchomości.
 • U większości dzieci z ostrym zapaleniem ucha środkowego zaleca się „czujną obserwację” ze względu na częste samoistne ustępowanie objawów.

Pozwala to na unikniecie niepotrzebnej antybiotykoterapii w przypadku poprawy. W leczeniu u dzieci stosuje się leki łagodzące objawy choroby, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe a decyzję o podaniu antybiotyku podejmuje się jedynie w razie braku samoistnej poprawy w ciągu 24-48 godzin.

 • u dzieci poniżej 6. miesiąca życia,
 • u dzieci z wysoką gorączką i wymiotami,
 • przy występowaniu wycieku z ucha,
 • u pacjentów poniżej 2. roku życia z obustronnym ostrym zapaleniem ucha środkowego,
 • u chorych z grupy zwiększonego ryzyka – nawracające zapalenie ucha środkowego, wady twarzoczaszki, zaburzenia immunologiczne, zespół Downa, odbiorcze upośledzenie słuchu,
 • przy braku poprawy po 24-48-godzinnym okresie leczenia objawowego.

Co na zapalenie ucha bez recepty?

Krople na ból ucha i zapalenie ucha – rodzaje – W ramach kropli na ból i zapalenie uszu dostępne są leki bez recepty i wyroby medyczne stanowiące zdecydowaną większość. Wśród produktów leczniczych do ucha wymienia się krople z salicylanem choliny jak dobrze znane krople Otinum i Ototalgin, a także krople z klotrimazolem.

Pozostałe produkty to wyroby medyczne, których składnikami są powlekające i chroniące tkanki oleje roślinne np. z oliwki europejskiej, cynamonowca, sezamu, a także wyciągi roślinne z rumianku zawierające bisabolol. Jak powinien działać lek na zapalenie i ból ucha? Powinien działać możliwie szybko, posiadać szeroki indeks terapeutyczny, ograniczone do minimum skutki uboczne i możliwie jak najmniej ograniczeń.

Niezależnie od składu krople na ból i zapalenie ucha powinny łagodzić nieprzyjemne skutki wynikające z toczącej się infekcji jak świąd, zaczerwienienie, uczucie kłucia w uchu. Dodatkowo składnikami takich środków mogą być olejki eteryczne w odpowiednim rozcieńczeniu. : Krople na ból i zapalenie ucha bez recepty – Apteka Internetowa Galen

Czy zapalenie ucha może być bez gorączki?

Ból ucha bez gorączki u dorosłych – Czy ból ucha dotyczy tak samo dzieci, jak i dorosłych? Przyczyny są podobne, jednak u dorosłych należy dodać nowotwory ucha i migdałka podniebiennego, które mogą spowodować pojawienie się bólu ucha bez gorączki u dorosłych, a których leczenie odbiega od leczenia typowych przyczyn bólu ucha.

 • W przypadku chorób, które wywołują ból ucha bez gorączki, a na które możemy mieć wpływ (czyli zapalenie ucha zewnętrznego), najważniejszą kwestią jest wyeliminowanie czynnika, który przyczynia się do jego powstawania.
 • Jest nim czyszczenie uszu patyczkami kosmetycznymi, które nie tylko uszkadzają skórę przewodu słuchowego, ale także powodują upychanie w nim woskowiny.

Dużo łatwiejszą metodą jest regularne stosowanie środków na bazie olejków naturalnych, które nie podrażniają skóry przewodu słuchowego zewnętrznego, a w naturalny sposób ułatwiają ewakuację woskowiny z ucha zewnętrznego. Piśmiennictwo:

M. Nussinovitch A. Rimon, B. Volovitz, E. Raveh, D. Prais, J. Amir „Cotton-tip applicators as a leading cause of otitis externa „ Int J Ped Oto 2008, 433-435 E. Hassmann-Poznańska, D. Dzierżanowska, M. Poznańska „Ostre rozlane zapalenie ucha zewnętrznego” zalecenia PTOChGiSz E. Hassmann- Poznańska „ Ostre zapalenie ucha środkowego” Medycyna Praktyczna 2012 L. Boder, V.J. Miller „Temporomandibular joint dysfunction in children: evaluation of treatment” Int J Ped Oto.1998 vol.44(2): 133-137 Otorynolaryngologia kliniczna pod red.K. Niemczyk wyd. Medipage 2014

Czego unikac przy zapaleniu ucha?

Jak należy postępować w razie ostrego zapalenia ucha środkowego z perforacją?

 • Pytanie nadesłane do Redakcji
 • Czy perforacja błony bębenkowej w przebiegu ropnego zapalenia ucha środkowego stwierdzona u noworodka lub niemowlęcia jest wskazaniem do hospitalizacji?
 • Odpowiedź

Ostre zapalenie ucha środkowego ( OZUŚ ) należy do częstych infekcji górnych dróg oddechowych. Ze względu na liczne czynniki sprzyjające nie można jednoznacznie przewidzieć czasu trwania takiego zapalenia ani jego potencjalnych powikłań. Na infekcje górnych dróg oddechowych znacząco wpływają: anomalie anatomiczne, zaburzenia czynnościowe, uwarunkowania środowiskowe, typ drobnoustroju oraz zaburzenia odporności.

 1. U dzieci zapalenie uszu może się rozwijać bardzo szybko.
 2. Uważa się, że do rozwoju pełnoobjawowego zapalenia ucha z wyciekiem wydzieliny może dojść w ciągu 24 godzin.
 3. Zapalenie ucha najczęściej występuje u dzieci do 2.
 4. Roku życia.
 5. U noworodków i niemowląt czynnikiem sprzyjającym rozwojowi OZUŚ jest szeroka trąbka słuchowa, ułatwiająca przedostawanie się wydzieliny z nosa i gardła górnego.

Z kolei u starszych dzieci przerost migdałka gardłowego z następową blokadą trąbki słuchowej może zaburzać wentylację i drenaż ucha środkowego, a w konsekwencji stać się przyczyną zapalenia ucha. Rzadko dochodzi do zapalenia ucha środkowego na drodze krwiopochodnej czy przez przetrwałą perforację błony bębenkowej.

W wyniku toczącego się stanu zapalnego w przestrzeniach ucha środkowego dochodzi do nadmiernej produkcji i gromadzenia się wydzieliny. Jeśli jej fizjologiczny odpływ jest niemożliwy (niedrożność trąbki słuchowej), gromadzi się ona w uchu środkowym, powodując wzrost ciśnienia w jamie bębenkowej i napięcie błony bębenkowej, czego objawem jest ból ucha.

Jeśli ciśnienie przekroczy wytrzymałość błony bębenkowej, dochodzi do samoistnej perforacji i wycieku wydzieliny na zewnątrz. Wydzielina ta może mieć różne zabarwienie, rzadko jest podbarwiona krwią, bywa bezwonna albo przeciwnie, ma ostry, nieprzyjemny zapach.

Po wystąpieniu wycieku ustępują dolegliwości bólowe, ale nie oznacza to wyleczenia stanu zapalnego. Ewakuacja przez perforację zapobiega przedostawaniu się wydzieliny do innych przestrzeni pneumatycznych ucha środkowego. W takiej sytuacji natura zastępuje interwencję chirurgiczną, gdyż ewentualne pierwsze leczenie operacyjne polega na nacięciu błony bębenkowej i ewakuacji wydzieliny zalegającej w uchu.

Należy wyraźnie zaznaczyć, że wskazania do tego zabiegu nie obejmują każdego gromadzenia się płynu. O ile starsze dzieci są w stanie zgłaszać i określać swoje dolegliwości (np. „boli mnie ucho”, „nic nie słyszę na ucho”), o tyle u niemowląt trzeba zwrócić uwagę na zmianę zachowania – niechęć do jedzenia, apatię lub nadmierne pobudzenie, gorączkę czy biegunkę.

 1. Baczna i czujna obserwacja rodziców ma podstawowe znaczenie w takich sytuacjach.
 2. Cenną informacją dla lekarza jest czas pojawienia się wycieku wydzieliny, jej kolor i zapach.
 3. Uważa się, że im młodsze dziecko, tym cięższe są objawy ogólne z często nieznacznie wyrażonymi „objawami ze strony ucha”.
 4. W przypadku wycieku wydzieliny z ucha konieczna jest konsultacja lekarza pierwszego kontaktu, który po ocenie otoskopowej zadecyduje, czy wystarczy leczenie ambulatoryjne, czy też wskazana jest konsultacja laryngologa.

Zapalenie ucha środkowego z wyciekiem wydzieliny jest wskazaniem do antybiotykoterapii głównie w warunkach ambulatoryjnych. Wskazania do hospitalizacji wymieniono w odpowiedzi na, Nie należy utrudniać odpływu wydzieliny przez wkładanie np. wacików czy setonów do ucha, trzeba unikać kontaktu tej okolicy z wodą.

Jeśli leczenie przebiega prawidłowo, wyciek wydzieliny powinien ustąpić po 2–4 dniach. Typowy objaw w trakcie zapalenia ucha stanowi przejściowe pogorszenie słuchu. W większości przypadków perforacja goi się samoistnie, a słuch wraca do normy. Chcę podkreślić, że nie każdy wyciek wydzieliny z ucha jest objawem zapalenia ucha środkowego.

Mylnie zinterpretowane jako zapalenie ucha środkowego mogą być nadmierne wydzielanie rzadkiej woskowiny czy wysięk w przebiegu zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego. Dla zapalenia ucha środkowego bardziej charakterystyczny jest wyciek wydzieliny śluzowej lub ropnej niż surowiczej.

Każdy wyciek wydzieliny z ucha zauważony przez rodziców – niezależnie od przyczyn powstania – wymaga konsultacji lekarza. Reasumując: wyciek wydzieliny z ucha koniecznie wymaga konsultacji lekarza, włączenia antybiotykoterapii zgodnie z wytycznymi i kontroli po leczeniu. W przypadku nawracających stanów zapalnych uszu należy rozszerzyć diagnostykę laryngologiczną w poszukiwaniu czynników przyczyniających się do niepowodzeń leczenia i dążyć do ich eliminacji.

Do this to fix ear & jaw pain #shorts

( 2015 ) Piśmiennictwo

 1. Hotaling A.J., Stankiewicz J.A.: Otolaryngologia Dziecięca.t. II, Via Medica Gdańsk, 2000: 109–120
 2. Janczewski G., Osuch-Wójcikiewicz E.: Ostry Dyżur Otolaryngologia. Alfa Medica Press Bielsko-Biała, 2003: 60–65
 3. Woodson G.E.: Choroby uszu, nosa i gardła w podstawowej opiece zdrowotnej. Via Medica Gdańsk, 2002: 38–41
 4. Janczewski G.: Otolaryngologia praktyczna.t. I, Via Medica Gdańsk, 2005: 47–50, 102–108
 5. Szyfter W., Kruk-Zagajewska A., Borucki Ł.: Nowe tendencje w rozpoznawaniu i leczeniu usznopochodnych ropni mózgowia. Postępy w chirurgii głowy i szyi.2010; 1 (9): 1–7
 6. Karatzanis A., Kalogjera L., Scadding G. i wsp.: Severe Chronic Upper Airway Disease (SCUAD) in children. Int.J. Pediatr. Otorhinolaryngol., 2015; 79 (7): 965–968
 7. Becker W., Naumann H., Pfaltz C.: Choroby uszu, nosa i gardła. Bel Corp. Warszawa 1999: 83–112
See also:  Dlaczego SkRa Się Nie Opala

: Jak należy postępować w razie ostrego zapalenia ucha środkowego z perforacją?

Czy rozgrzewać bolące ucho?

2.2. Ciepło – Pamiętaj – bolące ucho lubi ciepło. Kompresy złagodzą ból, stany zapalne i dyskomfort związany z bólem. Przyśpieszają też proces leczenia. Ta metoda jest skuteczna w przypadku, gdy ból spowodowany jest zatkaniem ucha przez wosk lub wodę. Na rynku dostępne są też lampy, które produkują ciepło. Wystarczą wtedy dwie sejse naświetlania w ciągu dnia.**

Czy wodą utleniona jest dobra na ból ucha?

Właściwości i działanie wody utlenionej – Woda utleniona nie usuwa woskowiny, może ją jedynie zmiękczyć. Nie należy wpuszczać jej po urazie ucha lub gdy stwierdzono perforację błony bębenkowej, stan zapalny ucha, czy wysięk. Woda utleniona nie zadziała na rozwinięty stan zapalny, a może go pogłębić.

Jak wygląda zapalenie ucha?

Ostre zapalenie ucha środkowego – Ostre zapalenie ucha środkowego to stan zapalny wyściółki ucha środkowego. Towarzyszą mu: silny, pulsujący ból ucha, niedosłuch, zaczerwienienie i uwypuklenie błony bębenkowej, gorączka, wysięk w jamie bębenkowej, wyciek ropny z przewodu słuchowego zewnętrznego.

W przypadku dzieci dodatkowo: rozdrażnienie, ogólne złe samopoczucie, brak apetytu, niepokój, wymioty, biegunka. Ostre zapalenie ucha środkowego spowodowane jest przeważnie infekcją bakteryjną, a zakażenie przechodzi zazwyczaj do ucha nosa lub nosogardła. Najczęściej wywołują ją Pneumococcus, Streptococcus haemolyticus, Staphylococcus pyogenes, Haemophilus influenzae.

Jeśli epizody ostrego zapalenia ucha środkowego występują więcej niż 3 razy w ciągu ostatniego pół roku albo powyżej 4 razy w ciągu roku to stwierdzane jest nawracające ostre zapalenie ucha środkowego. Zobacz także: Zapalenie zatok – jak je rozpoznać?

Czy warto masować uszy?

Masaż Rodzaje masaży

Ajurwedyjski masaż uszu Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jakie korzyści niesie za sobą masaż uszu. Przede wszystkim uwalnia on napięcie zgromadzone w organizmie i stymuluje pracę mózgu. Poprawia także krążenie, rozgrzewa ciało i wzmacnia nerki. Obejmij głowę w taki sposób, by była zwrócona lekko w lewo, i podtrzymaj ją lewą dłonią.

 • Zachowaj tę pozycję przez wszystkie pięć etapów masażu ucha.
 • Rok pierwszy Złap prawy płatek ucha kciukiem i palcem wskazującym.
 • Ruchem wałkującym, stosując delikatne uciskanie, przesuwaj wzdłuż zewnętrznej krawędzi ucha do punktu, w którym ucho łączy się z głową.
 • Wykonaj dwa powtórzenia.
 • Orzyści: 1.
 • Uwalnia napięcie i pomaga likwidować skrzywienie kręgosłupa, 2.

Stymuluje ośrodkowy układ nerwowy. Krok drugi Masuj wzdłuż środkowej krawędzi ucha w podobny sposób jak poprzednio. Wykonaj dwa powtórzenia. Korzyści: poprawia krążenie krwi. Krok trzeci Koniuszkami palców wskazujących masuj najgłębszą część ucha oraz otwór uszny.

 1. Zaaplikowanie olejku w okolicy otworu usznego może złagodzić dzwonienie w uszach.
 2. Wlewanie ciepłego oleju sezamowego do ucha jest bardziej zaawansowaną metodą leczenia tej dolegliwości (nie można tego robić w przypadku stanu zapalnego).
 3. Rok czwarty Masuj ucho w miejscu, w którym łączy się ono z głową, zaczynając za płatkiem usznym, kierując się w górę, za ucho, do miejsca, gdzie górna część małżowiny usznej łączy się z głową (spójrz na ilustrację dotyczącą masażu uszu).

Korzyści: 1. Równoważy doszę wata, wywierając pośrednio wpływ na okrężnicę, 2. Zwiększa dopływ energii do jelita cienkiego i grubego, 3. Stymuluje pracę mózgu, 4. Obniża wysokie ciśnienie krwi, 5. Mocny ucisk wywołuje naturalne odczucie euforii. Krok piąty Luźno zgiętymi palcami mocno poruszaj płatkiem ucha tam i z powrotem dziesięć razy.

 1. Jeśli ruch ten wydaje się dla masowanego zbyt energiczny, masuj ucho całą dłonią, aż poczujesz, że się rozgrzało).
 2. Orzyści: 1.
 3. Wyraźnie wzmacnia nerki, co pomaga łagodzić bóle dolnej części pleców oraz dodaje energii życiowej, 2.
 4. Poprawia krążenie krwi i rozgrzewa ciało, 3.
 5. Wspomaga funkcje wydalnicze, co sprzyja usuwaniu toksyn uwolnionych podczas masażu.

Obróć głowę osoby masowanej w prawą stronę, podtrzymując ją prawą dłonią. Powtórz wszystkie opisane kolejno czynności z lewym uchem. Na chwilę dotknij dłońmi obu uszu, przytrzymując ciepło i energię wytworzone pod wpływem masażu. Fragment książki Ajurweda a uroda.

Czy ból ucha promieniuje?

Jak rozpoznać dolegliwości bólowe związane z chorobą ucha? – W przypadku chorób ucha – ból może być tak uciążliwy, że będzie promieniować aż do wewnętrznej sąsiadującej struktury szczęki. Niekiedy nawet dyskomfort staje się odczuwalny na twarzy i głowie, a także może towarzyszyć mu niedosłuch czy wysoka temperatura.

Jak długo trwa zapalenie ucha u dorosłych?

Czas trwania zapalenia ucha u dorosłych zależy od rodzaju zapalenia oraz tego, co go wywołało (bakteria, wirus czy grzyb), a także skuteczności terapii. Objawy choroby najczęściej trwają 3 tygodnie w przypadku ostrego przebiegu, a w postaci przewlekłej − znacznie dłużej.

Jak długo może boleć ucho?

Czy możliwe są powikłania? – Ostre zapalenie ucha środkowego w większości wypadków cofa się bez powikłań i trwałych następstw nawet wtedy, gdy w jego przebiegu doszło do perforacji błony bębenkowej. Perforacja taka zamyka się zwykle w ciągu kilku dni. W gruncie rzeczy u wielu chorych ostre zapalenie ucha środkowego cofa się samoistnie bez antybiotykoterapii. Po 24 godzinach dolegliwości ustępują u około 60% nieleczonych chorych, a po 24 godzinach u 80% nieleczonych chorych. Niemniej u 40% chorych po przebytym ostrym zapaleniu ucha środkowego przez ponad miesiąc utrzymuje się w uchu wysięk powodujący czasowy niedosłuch. W większości przypadków ustępuje on samoistnie. Jedynie u 10% utrzymuje się ponad 3 miesiące i może wymagać leczenia. U dzieci <2. roku życia samoistna poprawa jest mniej prawdopodobna, następuje jedynie u około połowy chorych. Połowa dzieci w tej grupie wiekowej ma powtórne ostre zapalenie ucha środkowego lub wysięk utrzymujący się ponad 3 miesiące. Nawracające zapalenie ucha środkowego dotyczy głównie dzieci <2. roku życia (15%), ale również tu samoistna poprawa następuje z czasem.

Jak dlugo boli przewiane ucho?

Domowe sposoby na przewiane ucho – które są najbardziej pomocne? – Domowe sposoby leczenia przewianego ucha warto wypróbować przed wizytą lekarską. Gdy okażą się nieskuteczne, należy niezwłocznie udać się do lekarza, aby wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne.

 1. Jak leczyć przewiane ucho w domu? Po pierwsze należy zadbać o ciepłotę ciała.
 2. Olejki eteryczne o działaniu przeciwzapalnym dodane do gorącej kąpieli pomogą rozluźnić się oraz działają łagodnie odkażająco.
 3. Do olejków takich należą olejek eukaliptusowy, miętowy, sosnowy czy herbaciany.
 4. Silnie rozgrzewające właściwości ma olejek kamforowy.

Sposobem naszych babć jest zastosowanie kilku kropli tego olejku w okolicach ucha, aby rozgrzać tę okolicę. Następnie można nałożyć czapkę lub opaskę. Trzeba pamiętać, że żadnych olejków nie należy wlewać do przewodu słuchowego. Picie gorącej herbaty może również pomóc rozgrzać okolice głowy.

Dodatek miodu zwiększy działanie adaptogenne i będzie korzystnie wpływał na naszą odporność. Gdy objawy przewianego ucha nie ustają przez 2–3 dni, należy zgłosić się do lekarza. Pogorszenie lub częściowa utrata słuchu spowodowana nieleczonym zapalaniem mogą być ceną zaniedbania w tym przypadku, zarówno u dorosłych, jak i szczególnie podatnych na to schorzenie dzieci.

Nie warto płacić takiej ceny za chorobę, która może zostać całkowicie wyleczona.

Co na zapalenie ucha bez recepty?

Krople na ból ucha i zapalenie ucha – rodzaje – W ramach kropli na ból i zapalenie uszu dostępne są leki bez recepty i wyroby medyczne stanowiące zdecydowaną większość. Wśród produktów leczniczych do ucha wymienia się krople z salicylanem choliny jak dobrze znane krople Otinum i Ototalgin, a także krople z klotrimazolem.

Pozostałe produkty to wyroby medyczne, których składnikami są powlekające i chroniące tkanki oleje roślinne np. z oliwki europejskiej, cynamonowca, sezamu, a także wyciągi roślinne z rumianku zawierające bisabolol. Jak powinien działać lek na zapalenie i ból ucha? Powinien działać możliwie szybko, posiadać szeroki indeks terapeutyczny, ograniczone do minimum skutki uboczne i możliwie jak najmniej ograniczeń.

Niezależnie od składu krople na ból i zapalenie ucha powinny łagodzić nieprzyjemne skutki wynikające z toczącej się infekcji jak świąd, zaczerwienienie, uczucie kłucia w uchu. Dodatkowo składnikami takich środków mogą być olejki eteryczne w odpowiednim rozcieńczeniu. : Krople na ból i zapalenie ucha bez recepty – Apteka Internetowa Galen