Dlaczego Soplica Zabi Stolnika

Dlaczego Soplica Zabi Stolnika

Czy Jacek Soplica celowo zabił Stolnika?

Życiorys – Soplica pochodził ze szlachty średnio zamożnej. W młodości słynął z zawadiactwa, awanturnictwa i hulanki. Był nieformalnym przywódcą rodu Sopliców, prawdopodobnie dzięki fantazji, bitności i inteligencji. Zrezygnowany Soplica później poślubił przypadkową ubogą szlachciankę, która dała mu syna Tadeusza.

Niekochana przez męża, zmarła wkrótce po porodzie. Tymczasem Jacek popadł w pijaństwo. Pewnego dnia, gnany gniewem, przybył pod Horeszków, który był wówczas atakowany przez, Widząc radość Horeszki po odpartym ataku, Soplica sięgnął po karabin zabitego Rosjanina i zastrzelił Stolnika. Został uznany za zdrajcę i stronnika Moskali, którzy chcieli go za ów czyn uhonorować, on się jednak nie zgodził.

By odpokutować za swe czyny, oddał swego syna na wychowanie, wyjechał z kraju i wstąpił do generała, Wraz z nimi walczył w kampanii włoskiej, z poświęceniem oddając się sprawie. Niezdolny do walki wskutek odniesionych ran, wstąpił do pod imieniem Robak i został tajnym emisariuszem,

Z zadaniem wszczęcia powstania na przedostał się przez granicę i rozpoczął agitację wśród szlachty i chłopów. Uratował dwa razy Hrabiego (pierwszy raz, zabijając niedźwiedzia, drugi osłaniając go własnym ciałem przed kulą). Postać Jacka Soplicy powszechnie uważana jest za wyraz zmiany sposobu myślenia u polskich poetów doby,

Soplica jest pierwszym w historii polskiej literatury bohaterem narodowym, który odwołuje się nie tylko do szlachty, ale także do chłopstwa. Wedle badaczy twórczości Mickiewicza postać Jacka Soplicy stała się odzwierciedleniem poglądów autora o upadku, które według Mickiewicza zakończyło się klęską, gdyż objęło jedynie możnych, a nie cały naród.

Czy Stolnik przebaczył przed śmiercią Jackowi Soplicy?

HORESZKO (Stolnik) – Ściągi, wypracowania, lektury A. Mickiewicz Pan Tadeusz, bohater z przedakcji, nie występuje w utworze, ale miał decydujący wpływ na losy bohatera głównego – Jacka Soplicy. Był ojcem Ewy, wykorzystywał Jacka Soplicę podczas sejmików.

Co złego zrobił Jacek Soplica?

Wybory życiowe nie są łatwą decyzją, często niosą ze sobą różne konsekwencje „Sztuka dokonywania wyborów” „Wybory życiowe nie są łatwą decyzją, często niosą ze sobą różne konsekwencje” Bóg, kiedy stworzył człowieka, dał mu coś bardzo cennego – wolną wolę, by stworzenie ludzkie dobrowolnie mogło wybierać.

 1. Wybory życiowe nie są łatwe, gdyż już z samej nazwy definiujemy, że ta decyzja może odbić się na całym naszym życiu,
 2. Los zsyła nam pod nogi wiele przykrości, ale pojawiają się osoby, które są w stanie zaoferować pomocną dłoń i pomóc nam się podnieść, nadać naszemu myśleniu choć odrobinkę iskierki optymizmu.

Na świecie żyją różni ludzie, jednak nikt nie jest idealny i każdy, przynajmniej raz, musiał podjąć ważną decyzję, wiedząc, że będzie musiał stawić czoła jej największym konsekwencjom. W epopei Adama Mickiewicza pt. „ Pan Tadeusz” ukazuje nam się sylwetka Jacka Soplicy.

Miłość pomiędzy nim a Ewą, doprowadziła do tragedii, gdyż zamierzenia Stolnika, co do zamążpójścia córki, okazały się zupełnie inne. Soplica dostał „czarną polewkę”, symbolizującą odmowę. Porywczy Jacek wpadł w wielki gniew i rozpacz, ożenił się z niekochaną szlachcianką, popadł w nałóg pijaństwa. Urodził się syn, Tadeusz, a przez brak opieki zmarła jego żona.

Ponadto zabił Stolnika, obwołano go zdrajcą, dlatego musiał uciekać z kraju. Zrozumiał jednak swoje błędy i chciał odpokutować wszystkie winy, zmienił nazwisko, przywdział mnisi habit i zaangażował się w walkę o niepodległość ojczyzny. Konsekwencje jego zachowania odbiły się echem po znacznej części świata.

 • Swoim postępowaniem sprawił, że Gerwazy poprzysiągł zemstę na nim i na jego rodzie.
 • Nie mógł w spokoju żyć, ponieważ męczyło go sumienie.
 • Swoimi wyborami życiowymi doprowadził do sporu o zamek.
 • W dramacie autorstwa Juliusza Słowackiego pt.
 • Balladyna” poznajemy tytułową bohaterkę, bardzo impulsywną.
 • Działa tak szybko, jak myśli, nie biorąc pod uwagę konsekwencji swoich czynów.

Jej marzenia kręcą się tylko wokół władzy i bogactwa. Aby dotrzeć do wyznaczonego celu, jest w stanie popełnić zbrodnię, która pociąga za sobą następne. Dziewczyna samodzielnie podejmuje wszystkie decyzje. Dla Balladyny nie istnieją żadne normy moralne.

Morderstwo, według niej, nie jest niczym złym – po prostu krokiem ku osiągnięcia władzy. Główna bohaterka nie wykazuje ani odrobiny skruchy za czyny, których się dopuściła. Konsekwencją jej wszystkich postępowań jest śmierć najbliższych, a także jej własna – ginie od uderzenia pioruna. Wybrała ścieżkę do zdobycia władzy, uznała, iż w życiu rodzina nie jest dla niej istotna.

W związku z tym, że nie liczy się z nikim i niczym, przegrywa – taką drogę w życiu wybrała. Główną bohaterką powieści „Zupa z jeża” autorstwa Magdaleny Kozłowskiej jest trzynastoletnia Cyganka imieniem Jaelle. Dziewczyna w polskiej szkole była chwilowo akceptowana, ponieważ nie zmieniała swojego stylu, nie podążała za trendami mody.

Koleżanki z klasy, które kiedyś z zaciekawieniem oglądały jej bransoletki i z chęcią słuchały o romskiej kulturze, odwróciły się od niej. Stwierdziły, że Jaelle jest obciachowa. Pewnego razu, kiedy szkolna pedagog poprosiła dziewczynkę, aby ta wprowadziła drobne zmiany, Cyganka stanowczo odmówiła, ponieważ była dumna ze swojego pochodzenia i rodziny.

Kochała ją bardzo, bo „ Rodzina to jedyna rzecz, którą człowiek ma w życiu. Żadne pieniądze, domy, podróże nie dadzą ci tego, co ludzie tej samej krwi”, ale przede wszystkim chciała być sobą oraz nie udawać kogoś kim nie jest, niestety w zamian nie otrzymała zrozumienia i została odrzucona.

 1. Człowiek często jest wystawiany na próbę – musi dokonać odpowiedniego wyboru.
 2. Bliscy będą starali się nas nakierować, pomóc, wesprzeć, ale ostateczny krok należy i tak do nas samych.
 3. Zdarza się, iż ludzie, podejmując decyzję, tak naprawdę już od początku ma ją wybraną, wyszukując w głowie argumentów, które uzasadnią ową myśl.

Czasem trzeba zrezygnować z jednych wartości na rzecz innych. W życiu powinniśmy kierować się zasadami moralnymi, ale nie wszystkie sytuacje podlegają takiej ocenie, bo niekiedy, po prostu nie potrafimy się wczuć w sytuację drugiego człowieka. Powinniśmy postępować tak, by nie wstydzić się spojrzeć drugiej osobie w oczy.

Co stało się z Ewą córka Stolnika?

Ten artykuł od 2020-12 wymaga zweryfikowania podanych informacji. Należy podać wiarygodne źródła, najlepiej w formie przypisów bibliograficznych, Część lub nawet wszystkie informacje w artykule mogą być nieprawdziwe. Jako pozbawione źródeł mogą zostać zakwestionowane i usunięte. Sprawdź w źródłach: Encyklopedia PWN • Google Books • Google Scholar • Federacja Bibliotek Cyfrowych • BazHum • RCIN • Internet Archive ( texts / inlibrary ) Po wyeliminowaniu niedoskonałości należy usunąć szablon } z tego artykułu.

Dorota Naruszewicz, odtwórczyni roli Ewy Horeszkówny w filmie Pan Tadeusz w reżyserii Andrzeja Wajdy Ewa Horeszkówna – postać fikcyjna w poemacie Adama Mickiewicza Pan Tadeusz, Była córką stolnika Horeszki. Zakochała się w głównym bohaterze utworu Jacku Soplicy, jednak jej ojciec nie zezwolił na ślub.

W jaki sposób zmarł Jacek Soplica?

Historia życia Jacka Soplicy – Ściągi, wypracowania, lektury Losy Jacka Soplicy stanowią jeden z ważniejszych wątków w „Panu Tadeuszu”. Koleje jego burzliwego życia poznajemy na podstawie przedśmiertnej spowiedzi mężczyzny. Przyjrzyjmy się im więc nieco bliżej.

Młody Soplica to o wielkim temperamencie i silnej osobowości. Jako typowy przedstawiciel zubożałej szlachty, lubił spędzać czas na hulankach i polowaniach, na których wykorzystywał swe talenty strzeleckie. Jego charyzma przyciągała liczną szlachtę, wśród której cieszył się wielkim poważaniem i szacunkiem.

Również ludzie o arystokratycznym pochodzeniu, jak magnat Horeszko, zabiegali o przyjaźń Soplicy. Stolnik czynił to jednak z mało uczciwych pobudek – zależało mu bowiem tylko na zdobyciu poparcia szlachty na sejmikach ziemskich, a dobre układy z Jackiem mu to gwarantowały.

 • Młody Soplica, na zewnątrz hulaka i zawadiaka, w głębi duszy był człowiekiem uczciwym i wrażliwym.
 • Wiedział, że przyjaźń, jaką darzy go Stolnik jest interesowna, nie miało to jednak znaczenia, bowiem Jacek pokochał córkę magnata Ewę i zupełnie stracił dla niej głowę.
 • Horeszko, tolerując Soplicę jako kompana, nie mógł znieść myśli, że mógłby on zostać jego zięciem.

Kiedy Jacek poprosił o rękę Ewy, spotkał się z odmową – podano mu czarną polewkę, która symbolizowała sprzeciw ojca, a jednocześnie była obraźliwa dla zalotnika. Urażony i obrażony Jacek, by zagłuszyć nieszczęśliwą miłość postanowił zebrać oddział żołnierzy i wyruszyć do Moskwy.

Tuż przed wyjazdem chciał pożegnać się ze Stolnikiem, licząc, że ten zmieni zdanie i da mu swą córkę za żonę. Bardzo się jednak pomylił – okrutny Horeszko zaczął mu bowiem mówić o planowanym ślubie Ewy z innym mężczyzną. Oszalały z rozpaczy Jacek wyjechał i pojął za żonę ubogą szlachciankę, by w ten sposób zapomnieć o ukochanej.

Na nic się to jednak nie zdało, Soplica popadł w pijaństwo, a jego umysł opanowała chęć zemsty. Szanujący go dotąd ludzie, teraz odwrócili się od niego. Nieszczęśliwa Soplicy wkrótce zmarła, pozostawiając Jackowi syna – Tadeusza. Po jej śmierci mężczyzna szukał ucieczki przed nieszczęśliwym uczuciem w podróżach po kraju, jednak nie potrafił zapomnieć o Ewie.

 • Chciwie słuchał pogłosek dotyczących jej zaręczyn z wojewodą, a także tych, mówiących o złym stanie zdrowia kobiety, która popadła w wielką rozpacz po jego wyjeździe.
 • Horeszko jednak nic sobie z tego nie robił i bawił się na urządzanych w zamku hucznych balach, zapominając o istnieniu Jacka.
 • Ten jednak zapomnieć nie potrafił.
See also:  Dlaczego Grudnik Nie Kwitnie

Krążąc któregoś dnia wokół zamku, nagle zapragnął zemścić się na Stolniku. W tym samym czasie na siedzibę magnata przypuścili szturm Moskale, a widząc to Jacek zapragnął pomóc Ewie i jej ojcu. Kiedy spostrzegł, że przegrywają, a pełen pychy Stolnik wychodzi na ganek by rozkoszować się zwycięstwem, coś w nim pękło i zawładnęła nim żądza zemsty.

Chwycił strzelbę i wypalił do Horeszki, zadając mu śmiertelną ranę. Swego pana próbował pomścić Gerwazy, jednak jego strzał był niecelny i Jacek odjechał. Od czasu tego nieszczęśliwego wydarzenia Jacka ogłoszono zdrajcą, a Rosjanie widzieli w nim swego poplecznika i próbowali nagrodzić go zaszczytami i bogactwem.

Zrozpaczony mężczyzna niczego nie przyjął i wyruszył na emigrację. Poświęcił się walce o wolność ojczyzny, by w ten sposób odkupić popełnioną winę. Za granicą dotarła do niego wieść o śmierci Ewy, która pozostawiła po sobie córkę – Zosię. Nie było więc po co wracać do kraju, a Jacek przywdziawszy mnisi habit zaangażował się w działalność emisaryjną.

 • Jako Robak walczył w armii Napoleona, często ryzykując własne życie.
 • Czasami, pod osłoną nocy, przekraczał granice kraju i dostarczał rozkazy, nawołując jednocześnie Polaków, by jeszcze przed przybyciem wojsk napoleońskich przygotowali powstanie narodowe.
 • W tym czasie pojawiał się również w Soplicowie, jednak nikt nie rozpoznawał w nim dawnego Jacka.

Tymczasem Soplica chciał położyć kres konfliktowi, jaki dzielił rody Horeszków i Sopliców. W czasie polowania ocalił życie Hrabiemu, co miało być początkiem zażegnania sporu, który przestał istnieć wraz z zawarciem małżeństwa przez Tadeusza i Zosię. Jacek, śmiertelnie ranny w czasie trwania najazdu Moskali, przed śmiercią pragnie wyjawić prawdziwą historię swego życia – spowiada się, prosząc słuchającego go Gerwazego o wybaczenie. : Historia życia Jacka Soplicy – Ściągi, wypracowania, lektury

Czym został odznaczony Jacek Soplica po śmierci?

Pośmiertnie zostaje zrehabilitowany i odznaczony Krzyżem Legii Honorowej.

Co dał Stolnik Soplicy?

Przedstaw dzieje Jacka Soplicy – Ściągi, wypracowania, lektury Jacek Soplica był przyjacielem Stolnika. Szanował go nie tylko Horeszko, lecz również w całej Litwie. Powszechnie znany był jako zawadiaka, który nie omieszkał sprzeciwić się każdemu, bez względu na stan i majętność. Gerwazy, pałający do Soplicy nienawiścią, w ten oto sposób opisuje Hrabiemu swego wroga:

 • Między szlachtą był jeden wielki paliwoda,
 • Kłótnik, Jacek Soplica, zwany Wojewoda
 • Przez żart; w istocie wiele znaczył w województwie,
 • Bo rodzinę Sopliców miał jakby w dowództwie
 • I trzystu ich kreskami rządził wedle woli,
 • Choć sam nic nie posiadał prócz kawałka roli,
 • Szabli, i wielkich wąsów od ucha do ucha.
 • Owóż pan Stolnik nieraz wzywał tego zucha
 • I ugaszczał w pałacu, zwłaszcza w czas sejmików,
 • Popularny dla jego krewnych i stronników.1

Jacek Soplica bywał zatem częstym gościem na zamku Horeszków. Zakochał się w córce Stolnika – Ewie. Ta, jak również inne panny w okolicy, uległa jego wdziękowi. Rodzina Stolnikówny zorientowała się, że młodzi mają się ku sobie. Na jednym z przyjęć podano Soplicy do stołu czarną polewkę, co oznaczało odrzucenie jego starań o rękę panny.

Pewnego dnia Stolnik zaprosił Jacka Soplicę na zamek, by oświadczyć mu, że rękę swojej córki oddaje wysoko postawionemu kasztelanowi witebskiemu i tym samym prosić Jacka, by wyraził swoje zdanie na ten temat. Od tego czasu Soplica czuł do Horeszki wielką urazę. Czuł się upokorzony i ośmieszony. Po tym wydarzeniu, próbując zapomnieć o swojej miłości ożenił się z dziewczyną, której nie kochał.

Opętany chęcią zemsty, krzywdził siebie, swoją żonę, a później syna, którego mu powiła. Zaczął częściej zaglądać do kieliszka. Żona Soplicy umarła z żalu, pozostawiając dziecko – Tadeusza. Jacek Soplica był rozżalony i zły na Stolnika, że ten wykorzystywał go dla celów politycznych, a teraz już go nie potrzebuje.

Soplica stracił poważanie u szlachty. Ten, który do niedawna trząsł całym powiatem, którego Radziwiłł nazywał: kochankiem, który gdy wyjeżdżał ze swego zaścianka, miał liczniejszą kompanię niż liczył dwór książęcy, teraz stał się pośmiewiskiem włościańskich dzieci. Urażona duma, a także chęć odwetu za utraconą pozycję społeczną, sprawiały, że Soplica coraz częściej myślał o zemście.

Widywano go w okolicach zamku Horeszków. W tym czasie Stolnik wydawał huczne bale i liczne uczty, co również niemile łechtało urażoną dumę butnego szlachcica. Kiedy na zamek napadli Moskale, Soplica, pełen niechęci do magnata, pragnął w duchu, by oddział nieprzyjaciela zrównał zamek z ziemią.

Rozsądek podpowiadał mu jednak, że należałoby wesprzeć rodaka w walce z wojskiem zaborcy. Stolnik bronił się mężnie. Szala zwycięstwa znajdowała się po stronie Horeszki. Rozwścieczyło to Soplicę, który nie mógł pogodzić się z faktem, że zamożny magnat z każdej opresji wychodzi cało. Butna natura szlachcica wygrała z rozsądkiem Polaka patrioty.

Jackowi wydawało się, że zwycięski Stolnik, stojąc na ganku, drwi z niego. Nie zastanawiając się długo, wystrzelił w kierunku magnata. Horeszko zginął od kuli Soplicy. Jedyny świadek tych wydarzeń – klucznik Gerwazy – poprzysiągł zemstę na rodzie Sopliców.

Ewa – córka stolnika – wraz z mężem wojewodą, została zesłana na Sybir, gdzie umarła. Jej córkę – Zosię oddano pod opiekę Telimeny, Szlachta litewska uznała Jacka Soplicę za zdrajcę. Równocześnie, Moskale, uważając go za stronnika, proponowali mu wysokie urzędy, a ród Sopliców otrzymał w posiadanie część dóbr zmarłego Horeszki.

Jednak Jacek Soplica odmówił przyjęcia jakichkolwiek stanowisk. Uciekł z kraju. Chcąc „odpokutować” za swoją zbrodnię, przybrał habit mnicha, a za główny cel postawił sobie poświecenie się dla Ojczyzny. Zmienił nazwisko. Nazwał się Robakiem – nędznym, małym zwierzęciem, które żyje w prochu.

 1. Udało mi się nieraz do kraju przedzierać,
 2. Rozkazy wodzów nosić, wiadomości źbierać,
 3. Układać zmowy – znają i Galicyjanie
 4. Ten kaptur mnisi – znają i Wielkopolanie!
 5. Pracowałem przy taczkach rok w pruskiej fortecy,
 6. Trzy razy kijami zraniła me plecy,

Co się stało że Stolnikiem?

W ataku furii, Soplica chwycił za karabin i przypadkowo zastrzelił Horeszkę. Stolnik w chwili śmierci okazał pokorę. Uczynił w kierunku Jacka znak krzyża, co było symbolem przebaczenia.

Co zrobił Stolnik?

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Stolnik ( łac. dapifer ) – w Polsce do XIII w. urzędnik sprawujący pieczę nad stołem panującego. Do jego obowiązków należało nakrycie stołu do uczty, a w czasie jej trwania kierowanie podawaniem potraw. W okresie rozbicia dzielnicowego stolnik miał zastępcę podstolego,

 • W XIV–XVI w.
 • Honorowy urząd ziemski.
 • W Koronie i na Litwie istniały urzędy stolnika wielkiego, m.in.
 • Późniejszy król Stanisław August Poniatowski był w latach 1755–1764 stolnikiem wielkim litewskim.
 • Jedna z postaci epopei Adama Mickiewicza Pan Tadeusz nosi miano Stolnika.
 • Był on właścicielem zamku Horeszków,

Został zabity przez Jacka Soplicę, ojca Tadeusza, Stolnik jest także jedną z postaci wymienionych w operze Straszny dwór z librettem Jana Chęcińskiego i muzyką Stanisława Moniuszki, Był on ojcem dwóch młodych rycerzy, głównych męskich bohaterów dzieła, Zbigniewa i Stefana.

Dlaczego Stolnik odmówił Jackowi córki?

Jacek napadł na zamek razem z Moskalami, ponieważ jest zdrajcą narodowym i był z nimi w zmowie. Działał w afekcie, gdyż Stolnik odmówił mu ręki jego córki – Ewy. Gerwazy chce podburzyć Hrabiego przeciwko Soplicom, aby ten odebrał zamek z rąk nieprawych właścicieli (zabójców Stolnika ).

Co było przyczyną przemiany Jacka Soplicy?

Przyczyną przemiany były wyrzuty sumienia po zabójstwie Stolnika i spowodowaniu śmierci własnej żony. Soplica pod wpływem tych wyrzutów porzucił życie butnego, żyjącego z fantazją szlachcica i zmienił się w pokornego sługę Boga i ojczyzny. Aby pokuta była bardziej owocna rozpoczął prace emisariusza.

W jaki sposób Jacek Soplica odkupił swoje winy?

Czy odkupienie winy zwalnia człowieka z odpowiedzialności za wyrządzone krzywdy? – Ściągi, wypracowania, lektury Wiadomym faktem jest to, że, za popełnienie zbrodni jest kara, lecz czy odkupienie winu winy zwalnia człowieka z odpowiedzialności za wyrządzone krzywdy? Moim zdaniem jest to fałszywe stwierdzenie.

, który chciałby odkupić swoje czyny powinien okazać skruchę i pokorę. Jednakże takie zachowanie nie zwalnia z odpowiedzialności za wyrządzone krzywdy, piętno grzechów będzie ciążyć do końca życia. Jednym z przykładów, którym poprę moją tezę jest historia Jacka Soplicy, z epopei narodowej „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, który zabił Stolnika Horeszkę, ojca kobiety.

Oczywiste jest to, że, Soplica popełnił karygodny czyn. Zabójstwo drugiego człowieka powinno zostać ukarane, natomiast Jacek Soplica postanowił odkupić swoje winy. Stał się on mnichem: „Zabiłem; więc pokora. wszedłem między mnichy”. Soplica poświęcił się dla dobra Ojczyzny, czynami cichymi i użytecznymi.

See also:  Dlaczego Pies KAdzie Się Na Moim Miejscu

Podejmował się układania zmów, noszenia rozkazów oraz zbierania cennych informacji. Przepłacił to wywózką na Sybir oraz zakopaniem w lochach pracy. Jednakże Jacek nie poddawał się, aż w końcu wrócił do Soplicowa. Takimi czynami Jacek Soplica bez wątpienia odkupił swoje winy, lecz nie zwolniło go to z odpowiedzialności za wyrządzone krzywdy.

Ból i rozpacz rodziny Horeszki pozostaną na zawsze. Kontynuując watek popełnionego zabójstwa Jacka Soplicy, warto przytoczyć chęci Gerwazego, które towarzyszą mu przez całą epopeje „Pan Tadeusz”. Gerwazy Rębajło był dawnym sługą i klucznikiem Stolnika Horeszki.

Gerwazy był obecny przy śmierci swojego pana Horeszki, i zaprzysiągł on zemsty na rodzie Sopliców, a w szczególności na Jacku Soplicy. To on podsuwa Hrabiemu pomysł dokonania zajazdu na Soplicowo. Po śmierci Horeszki, Gerwazy odczuwa stratę i smutek, co tylko pogłębia nienawiść do Jacka Soplicy. Podczas spowiedzi Jacka, Gerwazy przebacza mordercy Stolnika, choć nie jest w stanie podać mu ręki na zgodę.

Wciąż uważa, że Soplica powinien ponieść kare za swój czyn. Niedługo później Jacek umiera, co może być karą od Boga za popełnioną zbrodnie. Dowód mojej tezy znajduję jeszcze w książce „Król „. Główny bohater chcąc dowiedzieć się o przyczynie ciągłych zaraz i chorób, które dotykały Teby.

Kiedy dowiaduje się, że jest to kara za zbrodnię, która nie została pomszczona. Edyp jest załamany a zarazem zdziwiony, kiedy dowiaduje się, że jest w kazirodczym związku ze swoja matką oraz zabił własnego ojca. Mimo chęci odkupienia swoich win, Edyp nie zostaje zwolniony z odpowiedzialności za zabójstwo i kazirodztwo.

Sądzę, że przedstawione przykłady wystarczą, aby przekonać o słuszności mojego twierdzenia. Każdy człowiek odpowiada za wyrządzone krzywdy, bez znaczenia jak odkupił swoje winy. Takie działania mogą jednak doprowadzić do pogodzenia i pojednania. : Czy odkupienie winy zwalnia człowieka z odpowiedzialności za wyrządzone krzywdy? – Ściągi, wypracowania, lektury

Dlaczego Jacek Soplica został uznany za zdrajcę?

JACEK SOPLICA – BOHATER CZY ZDRAJCA? – Ściągi, wypracowania, lektury Jacek Soplica jest głównym bohaterem epopei Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”. Soplica wywodził się ze średniozamożnej szlachty, cieszył się sympatią społeczeństwa i dużym poważaniem jako samozwańczy przywódca szlachty zaściankowej.

 • Młody Jacek był przystojnym mężczyzną, skupiał uwagę kobiet, którym się podobał.
 • Charakterystycznym atrybutem podkreślającym jego męskość były duże, zadbane sięgające „od ucha do ucha”.
 • Miał godną pozazdroszczenia sylwetkę: smukłą i prężną, poruszał się dziarsko i zdecydowanie.
 • Zazwyczaj ubierał się w szlachecki kontusz, przy boku nosił szablę.

Cieszył się znaczną popularnością wśród szlachty i ziemiaństwa. Dowodzi tego możliwość dowolnej manipulacji głosami na sejmikach. Soplica w młodości był awanturnikiem, zawadiaką i mąciwodą. Jego porywczość i furiacki charakter objawiały się na ogół w trakcie pijackich biesiad, które kończyły się kłótniami i swadami – wtedy Soplica nieugięcie bronił swego zdania i dobrego imienia przy pomocy szabli.

I choć taki sposób życia nie był godny naśladowania, młody szlachcic mógł liczyć na popularność i władzę. Mimo wielu wad ten porywczy miał także płynące z głębi duszy zalety. Choć był samowolnym awanturnikiem, potrafił pokochać miłością szczerą i niewinną Ewę – córkę Horeszki. Zakochany Jacek był częstym gościem w domu Horeszków – wierzył w bezinteresowność Stolnika.

Jednak mimo że Ewa również pokochała Jacka, jej ojciec uznał, że młody Soplica jest niegodnym kandydatem do ręki córki. Ta decyzja przyczyniła się do nieszczęścia zakochanych. Rozgoryczony Jacek szukał szczęścia gdzie indziej – ożenił się z kobietą, której nie kochał, a która urodziła mu syna i wkrótce zmarła.

 • Choć niezamierzenie, Jacek przyczynił się do śmierci żony i osierocenia synka.
 • Przede wszystkim pycha, duma i honor oraz zawziętość względem Stolnika Horeszki doprowadziły do jego zabójstwa przez Soplicę.
 • Okazało się, że młodzieniec nie potrafił zapomnieć o swojej miłości i cierpieniu – jedynym lekarstwem mogła być krwawa zemsta.

Gdy Jacek obserwował atak Moskali na Horeszkę, bezwiednie wymierzył w gospodarza i go zastrzelił. Ta nieplanowana zbrodnia miała fatalne skutki – młodego Soplicę uznano za zwolennika Moskali. Był to przełomowy moment jego życia, ponieważ zaczęto nazywać go zdrajcą narodowym.

 • Bohater nie umiał żyć z takim piętnem, to tragiczne zdarzenie spowodowało moralny upadek Jacka i jego nieszczęście.
 • Wszystkie te cechy młodego Soplicy sprawiły, że uważam go za człowieka porywczego, nierozsądnego, działającego pod wpływem emocji.
 • Jedyne, co może usprawiedliwiać popełnione przez niego morderstwo, to uczucie bycia oszukanym przez Stolnika Horeszkę, co doprowadziło do skrajnej nienawiści i zbrodni.

Postać Soplicy wzbudza jednocześnie sentyment i odrazę. Gdy Jacek uświadomił sobie haniebny czyn, zmienił się w innego człowieka – nie tylko pod względem zewnętrznym, ale także charakterologicznym. Stał się zupełnie kim innym. Niepokorny i buntowniczy zabijaka przeobraził się w cichego i uniżonego zakonnika.

 • Ogolił wąsy, a liczne ślady po ranach, które miał na całym ciele, przykrywał bernardyńskim habitem.
 • Zanim w tym stroju powrócił do kraju, zasłużył się patriotycznymi działaniami.
 • Niezwykle bohatersko i dzielnie walczył pod wodzą generała Kniaziewicza, wraz z Legionami zasłużył się pod Jeną i Samosierrą.

Potem działał w wywiadzie w Wielkopolsce i Małopolsce. Kilka razy ranny i aresztowany w końcu powrócił na Litwę jako, Na znak pokuty za młodzieńcze grzechy nazwał siebie Robakiem. Nie pragnął rozgłosu, ale wypełniał swe patriotyczne obowiązki cicho i skrupulatnie.

 • Te działania miały odkupić jego haniebną przeszłość.
 • Odpowiedzialny i rozważny ksiądz Robak ponad wszystko chciał zmazać miano zdrajcy narodowego, dlatego jego rehabilitacja wyrażała się w patriotycznych dokonaniach.
 • Zakończeniem działalności księdza-patrioty miało być zorganizowanie zbrojnego powstania na Litwie.

Ten roztropny zakonnik próbował też naprawić krzywdy osobiste – został opiekunem Zosi, uratował życie Gerwazemu i Hrabiemu, a przede wszystkim po cichu wpływał na wychowanie swego syna Tadeusza. Myślę, że ksiądz Robak był postacią pozytywną, współczucie ale i podziw czytelników.

 • Poświęcenie, z jakim działał dla dobra ojczyzny, wyróżniało go jako patriotę.
 • Jego śmierć przyszła za szybko – nie zdążył wypełnić zadania zorganizowania zrywu narodowowyzwoleńczego, dlatego umierał jako człowiek niespełniony.
 • Tak naprawdę młody Jacek Soplica i ksiądz Robak to dwie zupełnie różne postaci.

Gwałtowny, pyszny, dumny i wybuchowy Jacek jest całkowitym przeciwieństwem skromnego, pokornego, ale niezwykle aktywnego politycznie Księdza Robaka. Uważam, że poprzez patriotyczne dokonania i bohaterską śmierć Jacek całkowicie odkupił swoje grzechy i uzyskał przebaczenie nieprzejednanego (zdawało się) wroga – Gerwazego. : JACEK SOPLICA – BOHATER CZY ZDRAJCA? – Ściągi, wypracowania, lektury

Kogo zdradził Jacek Soplica?

Co o nim wiemy? – Jest ważnym bohaterem Pana Tadeusza Adama Mickiewicza – jego losy to główny wątek epopei narodowej. Jest ojcem tytułowego bohatera, starszym bratem Sędziego, tajemniczym emisariuszem ukrywającym się pod habitem bernardyna. Przed laty był jednak zupełnie innym człowiekiem! Nazywano go Wąsalem (od wielkich wąsów) i Wojewodą („przez żart: w istocie wiele znaczył w województwie,/ Bo rodzinę Sopliców miał jakby w dowództwie”).

 1. Młody Jacek to uosobienie cech sarmackich: porywczy i skłonny do bójek, dumny i pełen fantazji.
 2. Świetnie strzelał, był mistrzem w walce na szable.
 3. Niejedna panna wzdychała do młodego Soplicy, a okoliczna szlachta darzyła go wielkim szacunkiem.
 4. Popularność Jacka starał się wykorzystać Stolnik Horeszko, „pierwszy pan w powiecie”.

Zapraszał go do zamku, nazywał przyjacielem – ale chodziło mu o „trzysta kresek” na sejmiku. Kiedy Jacek pokochał Ewę Horeszkównę, podano mu czarną polewkę Kawałek roli i szabla to za mało, by zostać zięciem Stolnika. Rękę córki magnat oddał Wojewodzie, choć biedna dziewczyna kochała Jacka.

Tak oto pieniądze i rodowa duma stały się powodem nieszczęścia dwojga zakochanych. I nie tylko ich – także ubogiej dziewczyny, z którą później ożenił się Soplica, próbując zapomnieć o Ewie. Także ich synka Tadeusza, wcześnie osieroconego przez nieszczęśliwą matkę. Jacek nie umiał się zająć rodziną ani gospodarstwem, zaczął pić.

See also:  Dlaczego OgRki Są Gorzkie

Pewnego razu był świadkiem najazdu Moskali na zamek Horeszki, obrońcy Konstytucji 3 maja. Gdy zobaczył triumfującego Stolnika, pod wpływem impulsu strzelił do niego. Odtąd uważany był powszechnie i za mordercę, i za zdrajcę. Moskale nagrodzili Sopliców skonfiskowanym zamkiem Horeszków – dla Jacka było to dodatkowym źródłem cierpienia.

 • Przecież nie był zdrajcą, nie chciał służyć Moskalom.
 • Aby się zrehabilitować, odmienił całe swoje życie.
 • Wyjechał z kraju, wstąpił do zakonu bernardynów, ale zamiast do klasztornej celi trafił na pola walki.
 • W bitwie pod Hohenlinden narażając życie, przeniósł listy generałowi Ryszpansowi.
 • Był dwukrotnie ranny pod Samosierrą, raz pod Jeną.

Przemierzał polskie ziemie jako emisariusz, stale zagrożony aresztowaniem. Na łożu śmierci tak wspominał tamte dzieje: Pracowałem przy taczkach rok w pruskiej fortecy, Trzy razy Moskwa zraniła me plecy, Raz już wiedli na Sybir; potem Austryjacy W Szpilbergu zakopali mnie w lochach do pracy.

 • Po latach powrócił na Litwę, by przygotować powstanie przeciw zaborcy.
 • Chciał poza tym zadecydować o losach Tadeusza, którego wychowaniem zajmował się Sędzia.
 • Jacek zaopiekował się też Zosią – córką ukochanej Ewy.
 • Jej matka zmarła na Syberii, dokąd poszła za zesłanym tam mężem.
 • W Soplicowie jako Ksiądz Robak umiejętnie podsycał nastroje patriotyczne.

Dyskutował w karczmie z okoliczną szlachtą, zapowiadał nadejście Napoleona. Nikt go nie rozpoznał, choć w czasie polowania Jacek zdradził się strzeleckimi umiejętnościami. Plany Księdza Robaka zniweczył Gerwazy, który podsunął Hrabiemu pomysł zajazdu. Zapał szlachty posłużył celom odległym od narodowych Potem jednak zajazd przekształcił się w walkę z Moskalami.

Siądz Robak został ranny – i na łożu śmierci wyznał, kim jest. W czasie pobytu w Soplicowie Jacek dwukrotnie uratował życie Hrabiego – ostatniego z rodu Horeszków. Ocalił także Gerwazego. To dlatego stary Klucznik zdobył się na przebaczenie, gdy od rannego bernardyna usłyszał: „Jam jest Jacek Soplica”.

Ksiądz Robak odzyskał dobre imię, a jego zasługi zostały nagrodzone przyznaną pośmiertnie Legią Honorową.

Dlaczego Jacek Soplica nie poślubił Ewy?

Zrozpaczony poślubił ubogą wieśniaczkę. Urodził im się syn Tadeusz. Niestety, wskutek duszenia w sobie uczuć do Ewy, Soplica popadł w alkoholizm, a jego osamotniona żona umarła z żalu. Gdy dowiedział się o zaręczynach Ewy i kasztelana, okropnie się rozgniewał i postanowił krwawo zemścić się na Stolniku.

Dlaczego Zosia jest w Soplicowie?

Zosia jako narzeczona jest jedną z głównych postaci przedstawionych w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza. Dziewczyna jest narzeczoną Tadeusza Soplicy. Zosia została wcześnie osierocona przez swoją matkę, Ewę Horeszkównę. Dziewczyna mieszkała w soplicowskim dworze, gdyż Jacek Soplica chciał zapewnić jej dobre warunki zycia oraz dobre wychowanie.

Opiekunką dziewczyny była, która Tadeusz nazywał „ciocią”. Zosia kochała wieś, o czym przekonał ją jej krótki pobyt w Wilnie, który jej się bardzo nie podobał. Zosia tęskniła za wsią, gdyż lubiła pracę w gospodarstwie i w domu. Podczas zaręczyn z Tadeuszem Zosia miała na sobie litewski strój ludowy – długą, białą spódniczkę oraz krótką sukienkę z zielonego kamlotu z różową obwódką.

W takich kolorach był również sznurowany gorset, który był zielony z różowymi wstęgami. Koszula, którą miała na sobie, była biała. Jej rękawy przypominały motyla. Przy kołnierzyku dziewczyna miała dwa sznurki bursztynów. Jej głowę zdobił rozmarynowy wianek.

 • Zosia włosy miała zaplecione w warkoczyki.
 • Zosia była bardzo cnotliwą, dobrze wychowaną i wstydliwa panienką.
 • Cechowała ja wielka pracowitość oraz uczynność, gdyż bardzo lubiła swoją pracę w gospodarstwie, o czym już wspomniałam.
 • Zosia bardzo kochała Tadeusza.
 • Dziewczyna bardzo kochała swój kraj, to co obce nie interesowało jej to, gdyż była przywiązana do tego, co ojczyste.

Zosię cechowała wielka religijność, gdyż przed wyjazdem Tadeusza, podarowała narzeczonemu ze święta Genowefą oraz relikwiarzyk. Moim zdaniem Zosia była bardzo dobra narzeczoną, a z Tadeuszem stanowili bardzo dobrze dobraną parą. Kochała go. Poza tym była pracowita, dbałą o gospodarstwo. : Zosia jako narzeczona

Jak kończy się Pan Tadeusz?

Zakończenie epopei Pan Tadeusz – Jacek Soplica, który przybrał habit i nazwał się Robakiem, uratował swój honor. Otrzymał przebaczenie, za swoje dawne czyny. Zosia i Tadeusz zaręczają się. Spór Asesora z Rejentem kończy się zgodą. Francja wypowiada wojnę przeciwko Rosji.

Dlaczego Jacek Soplica opuszcza Litwę?

Historia życia Jacka Soplicy – Ściągi, wypracowania, lektury Losy Jacka Soplicy stanowią jeden z ważniejszych wątków w „Panu Tadeuszu”. Koleje jego burzliwego życia poznajemy na podstawie przedśmiertnej spowiedzi mężczyzny. Przyjrzyjmy się im więc nieco bliżej.

 1. Młody Soplica to o wielkim temperamencie i silnej osobowości.
 2. Jako typowy przedstawiciel zubożałej szlachty, lubił spędzać czas na hulankach i polowaniach, na których wykorzystywał swe talenty strzeleckie.
 3. Jego charyzma przyciągała liczną szlachtę, wśród której cieszył się wielkim poważaniem i szacunkiem.

Również ludzie o arystokratycznym pochodzeniu, jak magnat Horeszko, zabiegali o przyjaźń Soplicy. Stolnik czynił to jednak z mało uczciwych pobudek – zależało mu bowiem tylko na zdobyciu poparcia szlachty na sejmikach ziemskich, a dobre układy z Jackiem mu to gwarantowały.

 • Młody Soplica, na zewnątrz hulaka i zawadiaka, w głębi duszy był człowiekiem uczciwym i wrażliwym.
 • Wiedział, że przyjaźń, jaką darzy go Stolnik jest interesowna, nie miało to jednak znaczenia, bowiem Jacek pokochał córkę magnata Ewę i zupełnie stracił dla niej głowę.
 • Horeszko, tolerując Soplicę jako kompana, nie mógł znieść myśli, że mógłby on zostać jego zięciem.

Kiedy Jacek poprosił o rękę Ewy, spotkał się z odmową – podano mu czarną polewkę, która symbolizowała sprzeciw ojca, a jednocześnie była obraźliwa dla zalotnika. Urażony i obrażony Jacek, by zagłuszyć nieszczęśliwą miłość postanowił zebrać oddział żołnierzy i wyruszyć do Moskwy.

Tuż przed wyjazdem chciał pożegnać się ze Stolnikiem, licząc, że ten zmieni zdanie i da mu swą córkę za żonę. Bardzo się jednak pomylił – okrutny Horeszko zaczął mu bowiem mówić o planowanym ślubie Ewy z innym mężczyzną. Oszalały z rozpaczy Jacek wyjechał i pojął za żonę ubogą szlachciankę, by w ten sposób zapomnieć o ukochanej.

Na nic się to jednak nie zdało, Soplica popadł w pijaństwo, a jego umysł opanowała chęć zemsty. Szanujący go dotąd ludzie, teraz odwrócili się od niego. Nieszczęśliwa Soplicy wkrótce zmarła, pozostawiając Jackowi syna – Tadeusza. Po jej śmierci mężczyzna szukał ucieczki przed nieszczęśliwym uczuciem w podróżach po kraju, jednak nie potrafił zapomnieć o Ewie.

 • Chciwie słuchał pogłosek dotyczących jej zaręczyn z wojewodą, a także tych, mówiących o złym stanie zdrowia kobiety, która popadła w wielką rozpacz po jego wyjeździe.
 • Horeszko jednak nic sobie z tego nie robił i bawił się na urządzanych w zamku hucznych balach, zapominając o istnieniu Jacka.
 • Ten jednak zapomnieć nie potrafił.

Krążąc któregoś dnia wokół zamku, nagle zapragnął zemścić się na Stolniku. W tym samym czasie na siedzibę magnata przypuścili szturm Moskale, a widząc to Jacek zapragnął pomóc Ewie i jej ojcu. Kiedy spostrzegł, że przegrywają, a pełen pychy Stolnik wychodzi na ganek by rozkoszować się zwycięstwem, coś w nim pękło i zawładnęła nim żądza zemsty.

Chwycił strzelbę i wypalił do Horeszki, zadając mu śmiertelną ranę. Swego pana próbował pomścić Gerwazy, jednak jego strzał był niecelny i Jacek odjechał. Od czasu tego nieszczęśliwego wydarzenia Jacka ogłoszono zdrajcą, a Rosjanie widzieli w nim swego poplecznika i próbowali nagrodzić go zaszczytami i bogactwem.

Zrozpaczony mężczyzna niczego nie przyjął i wyruszył na emigrację. Poświęcił się walce o wolność ojczyzny, by w ten sposób odkupić popełnioną winę. Za granicą dotarła do niego wieść o śmierci Ewy, która pozostawiła po sobie córkę – Zosię. Nie było więc po co wracać do kraju, a Jacek przywdziawszy mnisi habit zaangażował się w działalność emisaryjną.

Jako Robak walczył w armii Napoleona, często ryzykując własne życie. Czasami, pod osłoną nocy, przekraczał granice kraju i dostarczał rozkazy, nawołując jednocześnie Polaków, by jeszcze przed przybyciem wojsk napoleońskich przygotowali powstanie narodowe. W tym czasie pojawiał się również w Soplicowie, jednak nikt nie rozpoznawał w nim dawnego Jacka.

Tymczasem Soplica chciał położyć kres konfliktowi, jaki dzielił rody Horeszków i Sopliców. W czasie polowania ocalił życie Hrabiemu, co miało być początkiem zażegnania sporu, który przestał istnieć wraz z zawarciem małżeństwa przez Tadeusza i Zosię. Jacek, śmiertelnie ranny w czasie trwania najazdu Moskali, przed śmiercią pragnie wyjawić prawdziwą historię swego życia – spowiada się, prosząc słuchającego go Gerwazego o wybaczenie. : Historia życia Jacka Soplicy – Ściągi, wypracowania, lektury