Dlaczego Puchnie Lewa Noga

Dlaczego puchnie jedna noga lewa?

4. Opuchlizna jako objaw zakrzepicy – Jeżeli zauważysz, że puchnie ci tylko jedna noga, może to oznaczać, że głęboko w tkance stworzył się zakrzep. Ten stan nazywany jest żył głębokich. „Na zakrzepicę można zachorować w każdym wieku. Zakrzep często pojawia się w wyniku niedoleczonej kontuzji lub nawet po długiej podróży samochodem” – mówi dr Tonnessen. Stan ten można rozpoznać wykonując USG. W przypadku, gdy padnie diagnoza należy natychmiast podjąć leczenie, aby zapobiec przemieszczaniu się skrzepu krwi do, serca lub,

Co robić gdy puchnie lewą noga?

Opuchnięta noga

OPUCHNIĘTA NOGA ✆ 71 733 66 50 | ✆ 692 44 99 99 Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przyczynach spuchnięcia nogi, jakie badania wykonać i do jakiego lekarza udać się w przypadku pojawienia się opuchnięcia i obrzęku kończyny dolnej zapraszamy do lektury artykułu opracowanego w Klinice Golden Care ® we Wrocławiu, Specjalistyczna opieka medyczna od 2011r.

WIĘCEJ O SPUCHNIĘTEJ NODZE Opracowanie merytoryczne dr, PRZYCZYNY Czy wiedzą Państwo, że przyczyny obrzęku jednej kończyny dolnej oraz dwóch kończyn są często zupełnie różne. Obrzęk jednej kończyny sugeruje mechaniczną przeszkodę w odpływie żylnym. Tą przeszkodą może być zakrzepica żył głębokich w nodze lub miednicy, albo ucisk na żyłę przez guz, np.

W miednicy mniejszej. Zakrzepica żył głębokich, w szczególności na poziomie uda, jest poważnym zagrożeniem, gdyż może być przyczyną śmiertelnego zatoru tętnicy płucnej. Jaki z tego wniosek? W przypadku pojawienia się obrzęku jednej nogi, należy pilnie udać się na badanie USG żył oraz konsultację lekarską.

Wyczekiwanie w takim wypadku jest bardzo nierozsądne. Inne pozanaczyniowe przyczyny obrzęku nogi lub jej części obejmują miejscowe schorzenia infekcyjne (np. róża), zapalenia metaboliczne (np. dna moczanowa), przeciążenia i zapalenia w zakresie układu ruchu, urazy, guzy układu mięśniowo-szkieletowego.

BADANIA Diagnostyka spuchniętej i bolesnej nogi obejmuje badania wstępne oraz rozszerzone. Należy pamiętać, aby w przypadku pojawienia się opuchnięcia i/lub bolesności konczyny dolnej jak najszybciej udać się na badanie dopplerowskie żył w celu oceny pod kątem zagrażającej życiu zakrzepicy żył głębokich.

Badania podstawowe :, USG ruchu kończyny dolnej; badania laboratoryjne: D-dimery, CRP, OB, morfologia, INR, APTT. Badania rozszerzone : RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej, CT jamy brzusznej, kolonoskopia, badanie ginekologiczne z USG przezpochwowym; markery onkologiczne PSA, CEA, AFP, CA 19-9, CA 125, LDH.

LEKARZE

Dziękujemy uprzejmie za przeczytanie artykułu. Napisz do nas, jeśli potrzebujesz zarezerwować konsultację angiologiczną i badanie opuchniętej nogi. Zespół lekarzy w Opiece Medycznej Golden Care od 2011 roku służy pomocą! : Opuchnięta noga

Co się dzieje gdy puchnie jedną noga?

Spuchnięcie jednej nogi, ból w łydce i jej zaczerwienienie nie powinny być bagatelizowane przez pacjentów i lekarzy. Mogą to być objawy żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, która w ciągu kilku sekund może doprowadzić do śmierci – przypominają eksperci.

Co to znaczy jak puchnie lewa noga w kostce?

Opuchnięte kostki u nóg – przyczyny, leczenie, profilaktyka, domowe sposoby Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Opuchlizna wokół kostek u nóg to obrzęk, który pojawia się, kiedy w tkankach gromadzi się nadmierna objętość płynów. Ta dolegliwość polega na gromadzeniu się płynu w przestrzeni pozakomórkowej i w jamach ciała – poza naczyniami krwionośnymi i na zewnątrz komórek. Jest to zazwyczaj spowodowane zaburzeniem równowagi między czynnikami odpowiedzialnymi za zatrzymywanie płynów w naczyniach oraz prowadzącymi do przedostawania się płynu poza ich światło.

Za przesiąkanie płynu ze światła naczyń do przestrzeni międzykomórkowej odpowiada ciśnienie onkotyczne, które jest wywołane obecnością cząsteczek białek w osoczu. Natomiast za jego przenikanie do wnętrza naczynia są odpowiedzialne ciśnienie hydrostatyczne i onkotyczne płynu okołonaczyniowego.

Opuchnięte kostki u nóg mogą pojawiać się u kobiet w związku z fazą, Mogą być także objawem poważnej choroby, czy też reakcją organizmu na zewnętrzny bodziec, taki jak ukąszenie owada. Opuchlizna pojawia się najczęściej w okolicy kostek u nóg czy na dłoniach, ale może dotyczyć każdej części ciała. Dlaczego dochodzi do zatrzymywania się wody w organizmie? Przeczytaj: Najczęstszymi przyczynami związanymi z układem krążenia są zaburzenia odpływu limfy, nagła niewydolność żylna czy też,

To dolegliwości często dotykająca kobiety ciężarne, szczególnie w ostatnich miesiącach ciąży. Kobiety spodziewające się dziecka – nawet jeśli wiodą bardzo zdrowy tryb życia – narażone są na opuchnięte kostki nóg, ponieważ ze względu na nacisk na narządy wewnętrzne, utrudniony jest przepływ krwi.

Przyczyny puchnięcia kostek nóg dotykają ludzi w różnym wieku i są związane z siedzącym trybem życia, lub, Aby temu przeciwdziałać, dobrze jest uprawiać sport, nosić luźne ubrania i przyjmować preparaty z, Lista przyczyn, które mogą powodować powstawanie obrzęku wokół kostek nóg jest długa. Poniżej zostaną opisane najczęściej wskazywane przyczyny opuchniętych kostek.

Jakie są rodzaje obrzęków i jak je leczyć? Przeczytaj: Jednymi z częściej wskazywanych przyczyn opuchniętych kostek nóg są choroby układu krwionośnego. Opuchnięte kostki mogą stanowić istotny symptom w diagnostyce poważniejszych schorzeń układu sercowo-naczyniowego:

 1. niewydolność żylna – opuchnięte kostki nóg mogą występować u pacjentów, u których diagnozuje się niewydolność żylną. Dolegliwość ta sprawia, że krew nie jest prawidłowo transportowana z nóg do serca i dochodzi do wstecznego przepływu krwi, a w konsekwencji jej zastojów. W efekcie pacjent może zaobserwować obrzęki, a także czuć mrowienie w nogach. Występuje także uczucie ciężkich nóg, a na skórze zaczynają się uwidaczniać pajączki i ;
 2. niewydolność serca – obrzęk w przypadku tej dolegliwości jest wywołany nieprawidłowym funkcjonowaniem serca. Ta dysfunkcja sprawia, że krew nie krąży swobodnie po organizmie i nie może powrócić z kończyn dolnych. Krew gromadzi się w żyłach nóg, co u pacjenta objawia się opuchlizną wokół kostek;
 3. choroba zakrzepowo-zatorowa – w wyniku tej dolegliwości w naczyniach krwionośnych tworzą się skrzepliny, które utrudniają przepływ krwi. W takim przypadku pacjent może zauważyć opuchnięte kostki wraz z czerwoną, siną, obrzękniętą skórą. W momencie oderwania się skrzepu, życie pacjenta może być zagrożone. Konsekwencją oderwania się skrzepu nierzadko bywa czy też,
See also:  100 Powodow Dlaczego Kocham

Jakie są przyczyny i objawy niewydolności serca? Sprawdź: Pacjenci, u których zdiagnozowano choroby nerek równie często mogli zaobserwować u siebie obrzęk wokół kostek nóg:

 1. zespół nerczycowy – to schorzenie, w którym dochodzi do uszkodzenia struktur kłębuszków nerkowych. Konsekwencją uszkodzenia kłębuszków jest, W takim przypadku pacjent przy oddawaniu moczu traci z organizmu znaczną ilość białka. To z kolei wpływa na występowanie obrzęków twarzy czy opuchniętych kostek nóg;
 2. niewydolność nerek – przewlekła niewydolność nerek powoduje obniżenie przepływu krwi przez nerki. To prowadzi do zatrzymania w organizmie znacznych ilości sodu i wody. W takim przypadku obrzęki mogą pojawiać się w różnych częściach ciała, a w tym w okolicy kostek nóg. Niewydolność nerek objawia się także mniejszą ilością oddawanego moczu, ogólnym osłabieniem, obniżoną temperaturą ciała i niską odpornością.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o obrzękach wynikających z chorób nerek, przeczytaj: Opuchnięte kostki nóg mogą także świadczyć o występujących u pacjenta chorobach tarczycy. Choroby tarczycy bardzo często wiążą się z organizmu, co w istotny sposób wpływa na występowanie różnego rodzaju opuchlizn:

 1. niedoczynność tarczycy – to jedno z częściej diagnozowanych schorzeń o podłożu hormonalnym. Pacjenci, u których zdiagnozowano niedoczynność tarczycy skarżą się jednocześnie na przewlekłe zmęczenie, ospałość, problemy z koncentracją, ciągłe uczucie zimna, wzrost masy ciała, oraz właśnie opuchnięte kostki u nóg. Obrzęki mogą występować także na twarzy i innych częściach ciała, co jest efektem zatrzymywania się wody w organizmie;
 2. nadczynność tarczycy – puchnięcie kostek nóg może wystąpić także w przypadku, choć jest to zjawisko zdecydowanie rzadsze. Jeśli jednak wystąpi, to ogranicza się do przedniej części kości piszczelowej. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u endokrynologa w celu uregulowania hormonów tarczycy;
 3. obrzęk śluzowaty – znany także jako, Obrzęk śluzowaty jest objawem niedoczynności tarczycy, której najczęstszą przyczyną jest autoimmunologiczny stan zapalny –, Obrzęk śluzowaty spowodowany jest nadmiernym odkładaniem się w tkance podskórnej glikozaminoglikanów. Ze względu na swoje właściwości hydrofilowe glikozaminoglikany wiążą wodę, powodując powstawanie obrzęków. Obrzęk śluzowaty dotyczy najczęściej obszarów znacznego nagromadzenia tkanki łącznej wiotkiej – twarzy oraz grzbietowych powierzchni dłoni, rzadziej, ale zdarza się, że i nóg. Zmiany obrzękowe są twarde. Uciśnięcie ich palcem nie powoduje powstania wgłębienia, co różnicuje te zmiany od obrzęków występujących w przebiegu niewydolności krążenia.

Co warto wiedzieć o niedoczynności tarczycy? Przeczytaj: Opuchlizna wokół kostek nóg może występować w przypadku nieprawidłowo funkcjonującej wątroby. Parametrem, który może posłużyć za określenie stanu wątroby jest, Albumina to białko produkowane w wątrobie.

 • Jeśli wskaźnik albuminy jest niski, a podłożem tej sytuacji jest choroba wątroby, to może dojść do nagromadzenia się płynów w nogach, kostkach oraz podbrzuszu.
 • Czym jest obrzęk lipidowy i jak go zwalczać? Sprawdź: Obrzęki wokół kostek nóg mogą być także konsekwencją przyjmowanych leków.
 • Niektóre leki mogą powodować obrzęk.

Są to m.in. sterydy, niektóre antydepresanty, blokery kanału wapniowego, doustne środki antykoncepcyjne, testosteron lub inne leki hormonalne. Jeśli pacjent przyjmuje niektóre z tych leków, powinien porozmawiać ze swoim lekarzem o odczuwanych skutkach ubocznych.

O czym może świadczyć obrzęk nogi? Przeczytaj: Opuchnięte kostki nóg to przypadłość, na którą często narzekają kobiety w ciąży. Opuchlizna wokół kostek może występować nawet po krótkim spacerze czy dłuższym staniu podczas gotowania lub oczekiwania w kolejce. Obrzęki i opuchlizny najczęściej pojawiają się w ostatnich miesiącach ciąży i jest to uwarunkowane kilkoma czynnikami.

Przede wszystkim ciąża, a zwłaszcza jej ostatnie miesiące to czas niecierpliwego oczekiwania na narodziny dziecka. Towarzyszy temu zazwyczaj burza hormonalna, która podobnie jak w schorzeniach tarczycy w istotnym stopniu wpływa na występowanie obrzęków.

Ponadto kobiety w okresie ciąży przybierają na wadze, a ich aktywność fizyczna maleje. Takie zmiany w trybie życia mogą wpływać na zatrzymywanie się wody w organizmie, a tym samym powstawania opuchlizny wokół kostek nóg. Warto także wspomnieć, że opuchnięte kostki w ciąży mogą być efektem nacisku rozrastającej się na żyłę główną dolną, co utrudnia odpływ krwi z nóg.

Jakie są pierwsze objawy ciąży? Sprawdź: Wprawdzie opuchnięte kostki nóg nie są najczęstszym objawem nowotworu, ale może się zdarzyć, że obrzęk będzie oznaką utrudnionego przepływu krwi do tej części ciała w wyniku guza lub zrostu. Ponadto niektóre rzadkie choroby zakaźne, np.

, również może przyczyniać się do powstawania „przeszkód” w naczyniach krwionośnych. Czym jest obrzęk żylny? Sprawdź: W występowaniu opuchniętych kostek nóg nie bez znaczenia jest nasz jadłospis. Źle zaplanowana dieta, pełna zakazanych produktów, może skutkować obrzękami w różnych częściach ciała, w tym na kostkach stóp.

W przypadku nawracających opuchlizn w obrębie kostek nóg z diety należy wyeliminować sól w każdej postaci. To właśnie sól ponosi odpowiedzialność za nadmierne gromadzenie się wody w organizmie. Oczywiście można stosować sól w rozsądnych ilościach, ale należy pamiętać, że znajduje się ona w wielu produktach, które jadamy na co dzień, takich jak wędliny, marynaty, pieczywo, a nawet w wysokosodowej wodzie mineralnej czy słodyczach.

 1. Drugą substancją odpowiedzialną za utrudnione wydalanie płynów z organizmu jest cukier.
 2. Spożywanie cukru wpływa na podnoszenie się poziomu, co ogranicza zdolność pozbywania się sodu, a także i wody.
 3. Podobnie jak w przypadku soli, należy pamiętać, że cukier jest składnikiem wielu produktów spożywczych, nie tylko słodyczy.

Dlatego też nie wystarczy ograniczyć ilości cukru wsypywanego do kawy czy herbaty. Warto czytać etykiety spożywanych produktów. Planując dietę, która nie będzie wpływała na powstawanie obrzęków, warto wykreślić z listy potraw wszelkie fast foody, alkohol, a także wszystkie produkty, które zawierają w składzie polepszacze smaku, a także ostre przyprawy.

 • Składnikami pokarmowymi i mineralnymi, które pomogą nam uporać się z opuchniętymi kostkami są na pewno, i,
 • Potas pozytywnie wpływa na gospodarkę wodną organizmu.
 • Najwięcej jest go w suszonych owocach, takich jak morele, rodzynki czy figi.
 • Mniej kaloryczne są pomidory, ziemniaki, marchew i seler, które także są bogactwem tego minerału.

Jadłospis warto wzbogacić także o banany i awokado, jak również rośliny strączkowe, orzechy, pestki słonecznika i owoce cytrusowe. Rutyny należy szukać w aronii, bzie, dziurawcu, mięcie i szczawiu. Z kolei źródłem krzemu jest kminek i herbata ze skrzypu, a obydwie substancje można znaleźć w kaszy gryczanej.

 • Czym jest obrzęk limfatyczny? Przeczytaj: Zanim rozpoczniemy leczenie opuchlizny wokół kostek nóg, najpierw należy udać się do lekarza specjalisty, który dokona oceny diagnostycznej stanu zdrowia pacjenta.
 • W takim przypadku lekarz zazwyczaj zaleca wykonanie badań, które wykrywają zaburzenia krążenia, niedoczynność tarczycy, czy też niewydolność serca.
See also:  Dlaczego Pies Nie Chce Je

Najważniejsze badania, jakie lekarz może zlecić pacjentów z opuchniętymi kostkami nóg to: Jak pozbyć się opuchlizny na nogach? Przeczytaj: Opuchnięte kostki mogą pojawić się po odbyciu długiej podróży. Są też przypadłością osób wykonujących pracę w pozycji siedzącej.

 1. Mogą być również objawem pewnych schorzeń, np.
 2. Niewydolności żylnej, niewydolności nerek czy zaburzenia krążenia.
 3. Może mieć różne przyczyny, niekoniecznie związane z układem sercowo-naczyniowym.
 4. Ważne jest, czy obrzęk jest symetryczny, czy dotyczy tylko nóg, czy też innych części ciała.
 5. Istotne jest także, czy poza obrzękiem występują dodatkowe objawy jak podwyższona temperatura, ból, zaczerwienienie.

Obrzęk miejscowy może być spowodowany urazem czy stanem zapalnym (np.). Obrzęk w obrębie stawów może być związany z ich uszkodzeniem w przebiegu, zmian zwyrodnieniowych, urazów czy innych chorób (np.). Co może przyczyniać się do opuchlizny palców? Przeczytaj: Aby uniknąć problemu, jakim są opuchnięte kostki nóg, należy:

 1. jak najwięcej chodzić;
 2. w ciągu dnia nie przebywać długo w jednej pozycji, zmieniać ją;
 3. jeśli prowadzi się siedzący tryb życia, dobrze jest wieczorem układać nogi do snu w wysokiej pozycji, aby ułatwić krążenie;
 4. doskonale sprawdzają się także kompresy z lodem oraz moczenie nóg w misce z wodą.

Profilaktycznie warto zadbać o sport – jazda na rowerze czy krótkie regularne spacery mogą pozbawić nas tego problemu. Jeśli problem często powraca, należy skonsultować się z lekarzem. Jakie dolegliwości mogą oznaczać problemy z sercem? Przeczytaj: Jeśli opuchnięte kostki nóg nie są jednorazową przypadłością, a nawracają i stają się częstym problemem, należy rozważyć wizytę u lekarza.

 • Dodatkowym sygnałem, który powinien nas skłonić do wizyty u specjalisty, jest ból nóg, trudności z chodzeniem i mocne napięcie, naciągnięcie skóry.
 • Niepokoić powinien również znaczny obrzęk, który pojawił się nagle i nie jest znana przyczyna jego powstania.
 • Pierwsza wizyta może odbyć się u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który następnie może pacjenta skierować do kardiologa, urologa, chirurga naczyniowego czy endokrynologa.

Specjalista po przeprowadzeniu wywiadu na temat dolegliwości zadecyduje o diagnostyce oraz leczeniu przypadłości. Ważne jest, aby odpowiednio się przygotować do wizyty i podczas konsultacji dokładnie opisać swoją dolegliwość. Pacjent powinien precyzyjnie określić, które partie nóg z reguły obejmuje opuchlizna.

 1. Istotne jest także wskazanie tego, kiedy właściwie występuje opuchlizna – rano, wieczorem, w ciągu dnia.
 2. Dla lekarza niezwykle ważne są też informacje związane z objawami towarzyszącymi obrzękom, czyli ból, zmęczenie, mrowienie itd.
 3. Warto też zastanowić się przed wizytą czy obrzęki mają związek z wysiłkiem ruchowym i aktywności fizyczną czy są od tego niezależne.

Jak ulżyć spuchniętym nogom w czasie upałów? Sprawdź: Opuchnięte kostki sposób można leczyć domowymi sposobami. Wśród tych najczęściej polecanych metod wymienia się:

 1. moczenie nóg w zimnej wodzie;
 2. stosowanie zimnych okładów;
 3. stosowanie na przemian zimnego i ciepłego strumienia wody pod prysznicem – pod wpływem różnych temperatur naczynia żylne będą „zmuszone” do rozszerzania się i zwężania, co w efekcie wpłynie na wzmocnienie mięśniówki tych naczyń i polepszenie krążenia krwi;
 4. zmiana pozycji ciała na taką, aby kostki znajdowały się co najmniej na wysokości bioder;
 5. zmienianie pozycji i rozruszanie się, jeśli wykonywana jest praca siedząca;
 6. stosowanie żeli chłodzących;
 7. stosowanie żeli z heparyną, arniką górską, kasztanowcem;
 8. stosowanie doustnych preparatów wpływających na krążenie żylne i szczelność naczyń krwionośnych (diosmina, ruszczyk, kasztanowiec);
 9. stosowanie preparatów na bazie żywokostu, które niwelują powstałą opuchliznę, przynosząc ukojenie;
 10. odpowiednie nawadnianie się;
 11. noszenie butów na płaskim obcasie
 12. stosowanie diety niskosodowej;
 13. aktywność fizyczna – regularny ruch prowadzi do polepszenia przepływu krwi i kondycji naczyń żylnych, co ma olbrzymie znaczenie w profilaktyce obrzęków;
 14. – inaczej terapia uciskowa; polega na stosowaniu pończoch, podkolanówek lub rajstop o konkretnym stopniu ucisku, które poprawiają krążenie.

Jeśli domowe sposoby nie przynoszą odpowiedniej ulgi, warto rozważyć przeprowadzenie, który wykonuje wykwalifikowana osoba. Pomimo bogatej listy domowych sposobów na opuchnięte kostki nóg, metody nie zawsze okazują się pomocne. W takim przypadku warto sięgnąć po leki i preparaty, które pomogą się uporać z tą przykrą dolegliwością.

 • Skutecznym lekiem na obrzęk nóg powinien być preparat adekwatny do choroby, która powoduje opuchliznę.
 • Leki, które warto stosować przy opuchniętych kostkach nóg to wszelkie żele lub maści na obrzęki nóg – działają chłodząco i poszerzają naczynia krwionośne, co daje ulgę na jakiś czas.
 • Są szczególnie polecane osobom po urazach, jak również osobom wykonującym pracę stojącą lub przebywającym długo w jednej pozycji, podczas podróży oraz pacjentom ze skłonnościami do pękających naczynek.

Przy wyborze maści na opuchnięte kostki nóg warto zwrócić uwagę na listę składników. Najlepsze składniki na tę dolegliwość to:

 1. hespedryna lub trokserutyna – uszczelnia naczynia krwionośne i zmniejsza ich przepuszczalność, przez co oddają mniej płynów, które nagromadzone powodują opuchliznę;
 2. arnika górska – działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie;
 3. kasztanowiec zwyczajny – wyciąg kasztanowca hamuje rozwój stanu zapalnego, działa również przeciwwysiękowo i przywraca elastyczność naczyniom krwionośnym;
 4. wąkrotka azjatycka – poprawia krążenie obwodowe oraz obniża ciśnienie krwi;
 5. oczar wirginijski – poprawia kondycję naczyń krwionośnych i zmniejsza ich przepuszczalność;
 6. miłorząb japoński – wzmacnia naczynia krwionośne;
 7. babka lancetowata – uszczelnia naczynia krwionośne oraz wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Jakie kuchenne zioła warto mieć pod ręką? Sprawdź: Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Źródła

See also:  Samsung M51 Wycofany Dlaczego

: Opuchnięte kostki u nóg – przyczyny, leczenie, profilaktyka, domowe sposoby

Czy lewą noga może puchnąć od serca?

2. Zaburzenia krążenia powodują obrzęki – Profesor David Newby z British Heart Foundation zwraca uwagę na związek opuchlizny z nieprawidłowymi przepływami w układzie krwionośnym, Jeśli w pracy serca występują zaburzenia, wówczas dochodzi do cofnięcia krwi i narastających obrzęków w kończynach.

Czy nogi puchną od wątroby?

Opuchlizna nóg – W zaawansowanej marskości wątroby obserwuje się także, Na początku lokalizuje się ono zwykle tylko wokół kostek, ale z czasem może dotyczyć całych kończyn dolnych. Wynika z kilku mechanizmów. Jednym z nich jest spadek produkcji albumin w wątrobie,

Jak radzić sobie z opuchlizna nóg?

W radzeniu sobie z obrzękami nóg najczęściej zaleca się ruch i ćwiczenia fizyczne, moczenie nóg w zimnej wodzie lub okłady z octu, należy również pamiętać o regularnych przerwach w przypadku, gdy nasza praca wymaga od nas przebywania w tej samej pozycji przez dłuższy okres.

Którą nogą puchnie od serca?

W jaki sposób kondycja serca przekłada się na występowanie obrzęków? – W prawidłowo funkcjonującym organizmie człowieka, który przebywa w pozycji stojącej, krew z kończyn dolnych kierowana jest ku górze, w stronę serca. Siła grawitacji jest czynnikiem utrudniającym ten przepływ.

Gdy dołożymy do tego słabsze funkcjonowanie serca, powrót krwi z kończyn dolnych jest istotnie zahamowany. W takiej sytuacji dochodzi do obrzęku. Warto przy tym wiedzieć, że żylaki kończyn dolnych pochodzenia sercowego najczęściej pojawiają się u osób z wcześniej stwierdzoną chorobą serca. Choć obrzęk może być uogólniony, najczęściej dotyczy kończyn dolnych.

Obrzęki pochodzenia sercowego zwykle zlokalizowane są symetrycznie na obu kończynach i „ciastowate”. Po krótkim, delikatnym uciśnięciu skóry widoczny będzie charakterystyczny dołek. Obrzęki dotyczą głównie podudzi, ale w niektórych (stosunkowo rzadkich) przypadkach może dojść również do obrzęku ud, a nawet okolic brzucha.

Gdzie puchna nogi od serca?

Obrzęki pochodzenia sercowego lub zastoinowego Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

 1. U chorych chodzących obrzęki tworzą się najpierw w okolicy kostek, na podudziach i stopniowo wyżej na nogach
 2. U pacjentów leżących zmiany pojawiają się zazwyczaj w okolicy krzyżowo-lędźwiowej
 3. By zmniejszyć dolegliwości zaleca się ograniczenie siedzenia z nogami spuszczonymi w dół, szczególnie na siedzeniach twardych. Ale to nie wszystko

Obrzęki tego typu uzależnione są od położenia ciała. U pacjentów leżących znajdują się zazwyczaj w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, a u chorych chodzących tworzą się najpierw w okolicy kostek, na podudziach i stopniowo wyżej na nogach itd. Cechą charakterystyczną obrzęków pochodzenia sercowego lub zastoinowego jest jeszcze to, że u pacjentów chodzących dochodzi do ich nasilenia w ciągu dnia, a w nocy – szczególnie w początkowym okresie – ustępują.

Czy puchnięcie nóg jest niebezpieczne?

Zastanówmy się dlaczego lepiej nie lekceważyć obrzęków. Z czym mogą być związane kłopotliwe i niekiedy bolesne opuchnięcia? –

Problem z nerkami. Jednym z objawów są worki pod oczami. Na skutek zatrzymywania w organizmie sodu i wody pojawiają się rozlane obrzęki nóg. Kłębuszkowe zapalenie nerek może być powodem puchnięcia twarzy. Natomiast gdy puchnie nam całe ciało możemy mieć do czynienia z zespołem nerczycowym. Choroby tarczycy. Przy nadczynności tarczycy mogą występować obrzęki na powiekach i pod oczami. Natomiast przy niedoczynności tarczycy pojawia się obrzęk na dolnych i górnych powiekach oraz rękach. Stopniowo zajmuje on także policzki, nasadę nosa oraz usta. Schorzenia serca. Jeśli po uciśnięciu w ciele pozostaje dołek, oznacza to zaburzenia krążenia, a co za tym idzie, obrzęki nóg. Początkowo nogi puchną tylko wieczorem, gdy choroba postępuje, nogi puchną także rano. Obrzęki przed miesiączką. W drugiej połowie cyklu występują obrzęki nóg, oczu i dłoni. Na szczęści w tym wypadku to normalne i nie mamy się czym martwić. Aby chronić się przed odczuwaniem obrzmienia należy pić dużo wody i spożywać mniej soli. Czynnikiem wspomagającym będzie też ruch:) Bolesne puchnięcie nóg. Obrzęk kostek zwykle wynika z wolniejszego przepływu limfy na skutek długiego unieruchomienia. Ale ból łydek sugeruje zaburzenia mikrokrążenia. Obrzęk może doprowadzić do zastoju krwi i stanu zapalnego w żyłach. W efekcie następuje uszkodzenie ścianek i zastawek umożliwiających odprowadzanie krwi z nóg do serca. Wtedy stan zapalny postępuje i tworzy się żylak. Ich powstawaniu sprzyja ciąża, nadwaga, nadciśnienie i choroba wieńcowa. Puchnięcie jednej nogi sugeruje zakrzepicę żył. Często towarzyszy temu ból nasilający się podczas siedzenia. Ból pod kolanem może być znakiem, że rozwija się zakrzepowe zapalenie żył. Reumatyzm. Większości chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych towarzyszą obrzęki stawów kolanowych i łokciowych oraz ból pojawiający się nad ranem. Niekiedy puchnie staw skokowy i śródstopie. Obrzęk limfatyczny, czyli nadmierne gromadzenie się płynu śródtkankowego w skórze i tkance podskórnej, w skutek niewydolności układu limfatycznego. Przyczyny możemy rozgraniczyć na wrodzone i nabyte. Wrodzony obrzęk limfatyczny spowodowany zaburzeniem rozwoju lub niewykształceniem się układu limfatycznego np. naczyń limfatycznych czy też węzłów chłonnych. Natomiast nabyty obrzęk limfatyczny powstaje jako następstwo m. in.

Operacyjnego leczenia nowotworów (np. usunięcia piersi lub narządów rodnych) Zabiegów chirurgicznych (np. usunięcie węzłów chłonnych, po by-passach) Urazów mechanicznych (złamania czy zwichnięcia) Braku aktywności ruchowej (np. w wyniku niedowładu lub porażenia kończyn)

W związku z powyższym musimy pamiętać o ostrożności w samodzielnym interpretowaniu obrzęków nóg jako wyłącznie efektu trybu życia może nas sprowadzić na manowce. To nie tak, że np. po długich zakupach, albo w wyjątkowo ciepły dzień, a nawet upał lub w przegrzanym pomieszczeniu, wszyscy mają nogi, jak balony i każdy przetańczony wieczór trzeba opłacić bólem kostek.

Do jakiego lekarza z spuchnięta noga?

Odpowiedziała –

specjalista chorób wewnętrznych i immunologii klinicznej Oddział Kliniczny Kliniki Alergii i Immunologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

Wiele stanów chorobowych może być przyczyną kończyn dolnych. Obrzęki mają różny charakter i lekarz powinien określić z jakim typem obrzęku mamy do czynienia. W związku z tym najrozsądniej będzie udać się do lekarza, np. chorób wewnętrznych (internisty), żeby stwierdził jakiego typu ma Pani obrzęk i pokierował dalszą diagnostyką.