Dlaczego PowinniMy Unikać Dymu Tytoniowego

Dlaczego PowinniMy Unikać Dymu Tytoniowego

Dlaczego powinniśmy unikać dymu papierosowego?

Palenie to częstsza przyczyna zgonów niż AIDS, alkoholizm, wypadki samochodowe i samobójstwa razem wzięte! Nie tylko podrażnia ono błonę śluzową jamy ustnej, przełyku i żołądka, ale zatruwa cały układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy oraz prowadzi do mutacji oraz rakotwórczych zmian nowotworowych.

Czy wdychanie dymu z papierosów jest szkodliwe?

Bierne palenie – czym jest i jakie są jego skutki? Długotrwała ekspozycja na dym papierosowy jest wysoce szkodliwa zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Według statystyk około 8 proc. zgonów jest wywołanych biernym paleniem. Regularne przebywanie w środowisku osób palących znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego czy oddechowego.

Wśród dolegliwości wymienia się m.in.: zakrzepicę żył, chorobę niedokrwienną serca czy astmę. Bierne palenie może skutkować również zawałem serca lub udarem mózgu. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że około 80 proc. entuzjastów nikotyny pali tytoń w obecności dzieci. Około 25 proc. Polaków jest z kolei narażonych na wdychanie dymu papierosowego we własnych domach.

W skład dymu tytoniowego wchodzi ponad 4 tysiące różnych składników chemicznych, które wykazują silne działanie toksyczne i drażniące. Około 40 z nich posiada udowodnione właściwości kancerogenne.

Jak unikac dymu papierosowego?

Jak wykurzyć z domu dym? – Jeśli mieszkasz z osobą uzależnioną od palenia papierosów, która pali w domu, warto dowiedzieć się o skutecznych sposobach na pozbycie się dymu. Chociaż jest to trudne do wykonania (dym lubi osadzać się na firankach, meblach, wnikać w materiały), to możliwe.

 1. Wietrzenie pomieszczeń może przynieść mierne efekty, szczególnie, jeśli mieszkasz w dużym mieście i przy każdym otwarciu okna zapraszasz do środka trujący smog.
 2. Stosowanie aerozoli zapachowych i świec jedynie tłumi zapach innych zapachem i nie daje żadnego pozytywnego efektu dla Twojego zdrowia.
 3. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się dymu tytoniowego z domu jest używanie oczyszczacza powietrza,

Dzięki specjalnemu filtrowi powietrza, urządzenie to skutecznie eliminuje dym, a także kurz, pleśń, wirusy, bakterie oraz alergeny zwierząt domowych. Wysoka jakość tych produktów gwarantuje nam usunięcie nawet najdrobniejszych cząsteczek, czego nie uzyskamy przy zwykłym sprzątaniu.

Co powoduje wdychanie dymu papierosowego?

Bierne palenie – skutki – Jak wcześniej wspomniano, dym tytoniowy jest źródłem związków kancerogennych. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska uznała nawet dym tytoniowy obecny w otoczeniu za jeden z najgroźniejszych czynników rakotwórczych. Bierne palenie zwiększa ryzyko wystąpienia różnych nowotworów, a jednym z nich jest rak płuc.

 1. Bierne palenie przyczynia się również do rozwoju raka krtani, gardła, zatok nosowych, mózgu, pęcherza moczowego, żołądka, odbytnicy, czy też piersi.
 2. Co ciekawe, bierne palenie tytoniu powoduje raka płuc nawet u osób, które nigdy same nie zapaliły ani jednego papierosa (i to aż o 24%!).
 3. Jakie jeszcze są efekty biernego palenia? Lista skutków ubocznych jest długa.

Dla przykładu, związki zawarte w dymie tytoniowym mają szkodliwy wpływ na naczynia krwionośne zwiększając w ten sposób ryzyko i u osób niepalących. Szacuje się, że bierne palenie może powodować nawet aż 25% wzrost ryzyka chorób serca. Palenie bierne to również zwiększone ryzyko chorób układu oddechowego, takich jak zapalenie oskrzeli, astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Dlaczego PowinniMy Unikać Dymu Tytoniowego

Czy unikać dymu tytoniowego?

Dlaczego osoby niepalące wdychające dym powinny obawiać się zachorowania na raka płuc? –

Wtórny dym tytoniowy zawiera substancje rakotwórcze uwalniane do powietrza w wyniku spalania tytoniu podczas palenia. Osoby niepalące narażone na wtórny dym tytoniowy wdychają i metabolizują podobne do wdychanych przez czynnych palaczy. Do przykładowych substancji chemicznych należą substancje rakotwórcze, takie jak nitrozoamina typowa dla tytoniu i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Z badań przeprowadzonych na osobach niepalących wynika, że w przypadku osób regularnie wdychających wtórny dym tytoniowy w pracy lub w domu ryzyko zachorowania na raka płuc jest dwukrotnie większe w porównaniu z osobami niepalącymi, które nie wdychają wtórnego dymu tytoniowego.

: Europejski kodeks walki z rakiem – Dlaczego osoby niepalące wdychające dym powinny obawiać się zachorowania na raka płuc?

Jak szkodzi dym papierosowy?

Bierne palenie jest tak samo, a może nawet bardziej szkodliwe, jak palenie czynne. Badania pokazały bowiem, że boczny strumień dymu papierosowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż dym bezpośrednio wdychany przez palaczy.

Bierni palacze, którzy regularnie mają kontakt z dymem tytoniowym, są więc bardziej narażeni nie tylko na uzależnienie od nikotyny, ale też na typowe dla palaczy choroby. Jednym z najczęściej występujących efektów biernego palenia są alergie oddechowe przejawiające się łzawieniem, pieczeniem i swędzeniem oczu, przewlekłym katarem i kaszlem.

Często u biernych palaczy pojawiają się infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. Konsekwencją nieleczonych alergii i infekcji może być rozwój astmy oskrzelowej. Palenie bierne prowadzi także do rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, rozedmy, a także nowotworów układu oddechowego.

Poza tym wystąpić mogą objawy ze strony układu krążenia, przede wszystkim nadciśnienie tętnicze. Badania pokazują, że osoby narażone na bierne wdychanie dymu tytoniowego częściej umierają z powodu udaru mózgu i zawału serca. Trzeba też pamiętać, że palenie bierne w ciąży jest niezwykle szkodliwe nie tylko dla ciężarnej, ale również dla płodu.

Może prowadzić do wielu położniczych powikłań, w tym do poronienia, odklejenia się łożyska czy przedwczesnego porodu. Dzieci, których matki były w czasie ciąży wystawione na działanie dymu tytoniowego, rodzą się z mniejszą masą i znacznie częściej mają problemy z oddychaniem.

Po co się pali papierosy?

Podstawową zaletą palenia wskazywaną przez palaczy jest fakt, że to uzależnienie daje im dużo radości i jest przyjemne. Wraz paleniem papierosa nikotyna rozchodzi się po organizmie i sprawia, że człowiek czuje się szczęśliwy i pełen energii.

Czy dym z papierosa to para wodna?

Elektroniczne papierosy – ogólne informacje – Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym w ogóle jest i czym charakteryzuje się, Chociaż te urządzenia są na rynku już przez jakiś czas, wciąż wiele osób może dokładnie nie wiedzieć, na czym polega ich sposób działania.

 1. E-papierosy są produktem alternatywnym względem klasycznych papierosów i palenia tytoniu.
 2. Ich główną cechą jest brak procesu spalania, który jest charakterystyczny dla wielu wyrobów tytoniowych.
 3. Jeśli chodzi o tytoń, to w e-papierosach go nie uświadczymy – do elektronicznego papierosa zamiast tytoniu używa się specjalnych płynów, czyli,

Są one mieszanką roztworu nikotyny roślinnej, substancji aromatyzujących oraz glikolu i gliceryny. Po wprowadzeniu liquidu do zbiorniczka e-papierosa ten może zostać podgrzany przez system grzewczy urządzenia. Zazwyczaj jest to temperatura, która oscyluje w okolicach 200 stopni Celsujsza.

 1. E-papieros nie potrzebuje wyższej temperatury pracy, gdyż to 200 stopni jest wystarczające, by zawarta w liquidzie nikotyna zmieniła swój stan na lotny.
 2. W tym miejscu warto zaznaczyć także, że w przypadku e-papierosów nie możemy mówić o dymie.
 3. Wydziela się z nich coś, co ten dym przypomina, jednak jest to para wodna – dym wydziela się jedynie w efekcie procesu spalania.

Te wszystkie cechy e-papierosa sprawiają, że może on stanowić alternatywę dla wyrobów tytoniowych. Jednakże nie oznacza to, że są one dla naszych organizmów zupełnie neutralne – dalej mogą być potrzebne badania, które przedstawią wpływ e-papierosów na organizm człowieka w szerszym spektrum.

Jak dym papierosowy wpływa na dzieci?

„Chrońmy dzieci przed dymem tytoniowym” Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa małopolskiego rozpoczyna realizację kampanii społecznej „Chrońmy dzieci przed dymem tytoniowym” w ramach,Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”.

 1. Patronat honorowy nad kampanią objął Pan Marek Sowa- Marszałek Województwa Małopolskiego.
 2. Ampania potrwa do grudnia 2013r., a jej celem będzie zwiększenie wiedzy nt.
 3. Wpływu dymu tytoniowego na zdrowie kobiet i ich potomstwo, poprzez edukację w zakresie biernego palenia oraz motywowanie młodych ludzi (szczególnie kobiet) do zaprzestania, ograniczania i nie rozpoczynania palenia.

Adresatami kampanii będą osoby w wieku 19 – 39 lat (ze szczególnym ukierunkowaniem na kobiety planujące ciążę, ciężarne i młode matki oraz ich partnerów) tj. pacjentki poradni ginekologicznych, szkół rodzenia, opiekunowie dzieci przebywających na oddziałach szpitalnych, w przychodniach pediatrycznych, przedszkolach, żłobkach, studenci, kobiety korzystające z klubów fitness.

 • Według danych szacunkowych, w Polsce każdego roku rodzi się ok.100 tys.
 • Noworodków, których matki w czasie ciąży paliły papierosy, a około 3 mln polskich dzieci narażonych jest na mimowolne wdychanie dymu tytoniowego, czyli na bierne palenie.
 • Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez aktywnych palaczy.

Zawiera ponadto wiele substancji alergizujących powodujących kaszel i łzawienie oczu. Dzieci wdychające dym tytoniowy częściej zapadają na zapalenia ucha środkowego, infekcje dróg oddechowych, są bardziej narażone na astmę. Są doniesienia wskazujące na to, że bierne palenie wpływa na obniżenie możliwości intelektualnych dziecka, może być przyczyną nadpobudliwości i kłopotów z koncentracją, może wywoływać także nowotwory. Dlaczego PowinniMy Unikać Dymu Tytoniowego Plakat do kampanii (format A2- 610×430 mm.) Dlaczego PowinniMy Unikać Dymu Tytoniowego Ulotka do kampanii (str.1 i 4) Dlaczego PowinniMy Unikać Dymu Tytoniowego ulotka do kampanii (str.2 i 3) Format A4 składana do A5 (210 x297 mm. do 148 x 210mm.) Materiały kampanijne (plakat, ulotka) można otrzymać w Wojewódzkiej i Powiatowych Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych województwa małopolskiego. Bibliografia:

Stańczyk Jerzy,Wpływ palenia tytoniu na stan zdrowia dzieci i młodzieży” : Podręcznik Polskiego Forum Profilaktyki, Tom 2,pod red. prof. dr. hab. Piotra Podolca, Kraków 2010 Mierzecki Artur, Godycki- Ćwirko Maciej, Wrzeciono Barbara, Miączyńska Magdalena,Palenie papierosów- profilaktyka i leczenie w praktyce lekarza rodzinnego” : Podręcznik Polskiego Forum Profilaktyki, Tom 2, pod red. prof. dr. hab. Piotra Podolca, Kraków 2010

Magdalena Droździk Oddział Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Data wprowadzenia: 02.08.2013 Data ostatniej aktualizacji: 02.08.2013 : „Chrońmy dzieci przed dymem tytoniowym”

Jak palić żeby nie było dymu?

W sezonie grzewczym codziennie przyjmujemy od kilku do kilkunastu zgłoszeń o podejrzeniu termicznego przekształcania odpadów, do których ma dochodzić w przydomowych kotłowniach, gdzie spalane mogą być śmieci. Świadczyć o tym mają kłęby ciemnego i duszącego dymu wydobywające się z kominów, które przy niekorzystnej pogodzie zamiast ulatywać wysoko w powietrze snują się po okolicy powodując trudności w oddychaniu.

Każde takie zgłoszenie jest sprawdzane i na podstawie przeprowadzonej kontroli weryfikowana jest jego wiarygodność. Straż Miejska w Ostrowcu Św. będąc uprawnionym organem do wykonywania funkcji kontrolnych na terenie naszego miasta, w zakresie przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska może wejść na teren nieruchomości i sprawdzić co spalane jest w naszych piecach.

Na podstawie przeprowadzonych kontroli, których w okresie grzewczym 2017-2018 wykonaliśmy już ponad 270 doprowadziliśmy do ujawnienia 32 przypadków spalania odpadów komunalnych wbrew obowiązującym przepisom. W przeważającej ilości kontrolowanych nieruchomości okazywało się jednak, że powodem zadymienia nie było spalanie śmieci, lecz dozwolonego opału, który mógł być gorszej jakości lub mógł być nieumiejętnie spalany.

See also:  Debutir Dlaczego Si Tyje

Wczytując się w fachową literaturę i przeszukując internet natknęliśmy się na interesujące informacje, z których wynika, że przyczyną nadmiernego i dokuczliwego zadymienia nie są proste piece zwane potocznie kopciuchami ani zły opał, tylko nieumiejętne, nieefektywne i nieekonomiczne spalanie węgla i drewna.

To źle obsłu­gi­wane pro­ste piece wyplu­wają w powie­trze nie­do­pa­lone paliwo, które oprócz nieprzyjemnego zapachu i trucia najbliższych sąsiadów powodują straty materialne, gdyż jak się okazuje dym to palny składnik (min.30%) każ­dego opału, skoro zatem paliwo wyla­tuje komi­nem, to nie dało tyle cie­pła, ile powinno i o tyle jesteśmy stratni.

 • Jak zatem palić w piecu żeby było efektywnie? Jeżeli jesteś posiadaczem pieca starszego typu tzw.
 • Górnego spalania, gdzie wylot spalin z paleniska usytuowany jest na górze, ponad zasypanym paliwem opałowym to poznaj sprawdzony sposób na spalenie węgla i drewna bez dokuczliwego dymu.
 • Jest to metoda rozpalania od góry,

Rozpalanie od góry to odwrócenie „do góry nogami” sposobu naszego dotychczasowego sposobu palenia w piecu. Jeżeli do tej pory rozpalając w piecu zaczynaliśmy od dołu na zapaleniu podpałki i drewna, na które następnie trafiał węgiel to teraz wystarczy zrobić wszystko odwrotnie.

Najpierw wsypujemy odpowiednią ilość węgla do paleniska, następnie kładziemy drewno grubsze i drobniejsze, potem podpałkę i wszystko zapalamy od góry. Dzięki tej formie spalania, wszystkie gazy i spaliny emitowane z węgla i drewna spalają się w komorze pieca, a nie ulatują przez komin. Do komina lecą czyste spaliny, a w miejsce dymu powstaje więcej ciepła,

O tej i innych efektywnych metodach palenia w piecu dowiesz się więcej na stronie http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/rozpalanie-od-gory-instrukcja-krok-po-kroku/ Dlaczego PowinniMy Unikać Dymu Tytoniowego Źródło: Materiały na licencji CC BY-SA. Rozpowszechnianie wysoce wskazane!

Czy dym że papierosa jest szkodliwy dla dzieci?

Dlaczego PowinniMy Unikać Dymu Tytoniowego Amerykańskie badania wykazały, że palenie e-papierosów niesie ryzyko rozwoju chorób układu oddechowego z powodu aromatów i innych dodatków zawartych w liquidach. Dzieci przebywające w zamkniętych pomieszczeniach wraz z osobą palącą elektroniczne papierosy są grupą szczególnie narażoną na wystąpienie ewentualnych niekorzystnych skutków.

Badacze przeprowadzili wywiad z 761 rodzicami deklarującymi palenie tradycyjnych papierosów (85%), e-papierosów (4,5%) lub obu form nikotyny (11%).2/3 osób deklarujących używanie obu form nikotyny nie paliło papierosów w domu, natomiast zaledwie co czwarty powstrzymywał się od używania e-papierosów.

Ta grupa rodziców częściej paliła papierosy tradycyjne i elektroniczne w samochodach i używała e-papierosów w obecności dzieci. Osoby palące ponad pół paczki papierosów dziennie lub posiadające przynajmniej jedno dziecko poniżej 10. roku życia częściej paliły w domach i samochodach.

Czy jeden papieros szkodzi?

Jak rzucić palenie Jednym z objawów uzależnienia od tytoniu jest tendencja do tłumaczenia sobie dlaczego „można” nadal palić. Zwykle dzieje się to w sposób zupełnie nieświadomy. Niemniej różne przekonania dotyczące papierosów i palenia „pozwalają” osobom uzależnionym trwać w uzależnieniu.

 • Dlatego warto zweryfikować, jak te przekonania mają się do rzeczywistości? Jednym z powszechnych mitów dotyczących palenia jest stwierdzenie, że palenie kilku papierosów dziennie nie szkodzi, ponieważ organizm jest w stanie zniwelować szkodliwe działanie nawet około 7 szt.
 • Papierosów dziennie.
 • Jest to ewidentny FAŁSZ! Nie ma bezpiecznej liczby wypalanych papierosów i nawet palenie jednego papierosa dziennie może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Badania INTERHEART wskazują na zwiększone ryzyko zawału mięśnia sercowego nawet u osób palących od 1 do 5 papierosów dziennie! Należy pamiętać, że wypalenie nawet 1 papierosa oznacza, że do organizmu wprowadzono ok 7 tyś. szkodliwych substancji, w tym do 70 rakotwórczych! Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie ogranicza się tylko do układu oddechowego.

 • Toksyczne substancje wchłonięte do krwiobiegu rozprowadzane są po całym organizmie i wywierają szkodliwy wpływ na wszystkie jego funkcje.
 • Wśród problemów zdrowotnych przyczynowo związanych z paleniem tytoniu wymienia się: choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego i inne.

Ponadto nikotyna, która wraz z dymem tytoniowym trafia do naszego organizmu ma silny potencjał uzależniający. Dlatego bardzo często okazjonalni palacze zaczynają palić codziennie, a liczba papierosów rośnie. Prawdą jest, że wraz z liczbą palonych papierosów rośnie ryzyko zachorowania na choroby odtytoniowe. Dlaczego PowinniMy Unikać Dymu Tytoniowego : Jak rzucić palenie

Czy dym z drewna jest szkodliwy?

Wpływ dymu z palonego drewna na zdrowie – Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (US EPA) podaje takie informacje : „ Największym zagrożeniem dla zdrowia wynikającym z narażenia na dym są drobne pyły – cząstki pyłu zawieszonego o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, czyli PM2,5.

 • Drobne cząstki pyłu mogą dostać się do oczu, gdzie mogą powodować pieczenie, oraz do układu oddechowego, gdzie mogą zwiększać ryzyko wystąpienia chorób takich jak zapalenie oskrzeli czy płuc.
 • Drobne pyły mogą zaostrzyć objawy astmy lub wywołać ataki tej choroby.
 • Mogą również powodować ataki serca, udar, zaburzenia rytmu serca i niewydolność serca, szczególnie u osób, które są już zagrożone tymi stanami.

” A kto jest najbardziej narażony? Dalej za US EPA : „ Dym ze spalania drewna może mieć wpływ na każdego, ale dzieci, osoby poniżej 18 roku życia, osoby starsze, osoby z chorobami układu oddechowego, w tym z astmą lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, a także osoby z chorobami układu krążenia są wśród najbardziej wrażliwych. Dlaczego PowinniMy Unikać Dymu Tytoniowego Czy dym z drewna szkodzi? Zanieczyszczenia emitowane przy spalaniu drewna mogą mieć bardzo poważny wpływ na nasze zdrowie.

Czy dym papierosowy szkodzi roślinom?

Palenie a kwiaty doniczkowe – Rośliny w większości lubią dym papierosowy, ponieważ jest to skondensowany tlenek węgla, który nam – ludziom – niekoniecznie sprzyja, ale jest z jednym ze składników pokarmowych roślin. Opary z papierosa mogą zaszkodzić jedynie roślinom z rodzin z psiankowatych (np.

pomidorom, papryce, ziemniakom, pieprzowi Cayenne), które przy okazji mogą złapać wirusa atakujące sam tytoń. Tak więc o palenie a kwiaty doniczkowe nie ma się co martwić, ba większość kwiatów doniczkowych oczyszcza powietrze z toksyn, w tym z dymu papierosowego. Są też specjalne kwiaty dla palaczy, Co ciekawe tytoń to środek owadobójczy,

W celu sporządzenia mikstury trzeba zagotować dwie szczypty suszonego tytoniu w 2 litrach wody, wystudzić je, przecedzić i przelać do 5 l opryskiwacza. Do takiego roztworu warto dodać jeszcze łyżkę ogrodniczego mydła potasowego i dolać do pełna wody.

Czy papierosy bez nikotyny szkodza?

Dużą szkodliwością charakteryzują się podgrzewane substancje aromatyzujące. Niektórzy producenci zachwalają swoje e-papierosy z dodatkiem witamin. Cóż, także one po podgrzaniu tracą swe wartości i mogą nam zaszkodzić. Jak widać, nawet e-papieros bez nikotyny negatywnie wpływa na nasze zdrowie.

Czy dym papierosowy szkodzi zwierzętom?

1. Szkodliwy wpływ dymu papierosowego na domowe zwierzęta – Zwierzęta mieszkające w domach z palaczami są narażone na wiele chorób. Psy regularnie wdychające dym papierosowy, cierpią najczęściej na i okolicy zatok. Zmiany nowotworowe zachodzą wśród domowych psów i kotów. Nie tylko psy dotyka wiele chorób spowodowanych narażeniem na dym papierosowy, to jeden z najczęściej występujących „kocich” rodzajów nowotworu. Te koty, których dom stanowi mieszkanie palacza są dwa razy bardziej narażone na zachorowania na nowotwór atakujący węzły limfatyczne (chłoniaki). Choroba wywoływana biernym paleniem może dotknąć także świnki morskie, chomiki, a ponieważ nikotyna jest rozpuszczalna w wodzie – także rybki akwariowe. Substancje chemiczne zawarte w dymie z wypalanych papierosów sieją spustoszenie nie tylko w organizmie palacza.

Dlaczego nikotyna jest szkodliwa?

Palenie papierosów jest przyczyną upośledzenia funkcji układu nerwowego, co przekłada się na blisko 70 tys. zgonów rocznie. Dlaczego palacze się uzależniają, jaki wpływ ma nikotyna na funkcję układu nerwowego i jak radzić sobie z niepożądanymi skutkami uzależnieniem od nikotyny? – m.in.

na te pytania odpowiada dla Polityki Zdrowotnej prof. dr hab. Halina Car. Palenie papierosów zwiększa ryzyko m.in. zawału serca i zapalenia mięśnia sercowego, udaru mózgu, nowotworów, chorób płuc, niepłodności czy demencji. Pomimo to w roku 2019 w Polsce papierosy paliło codziennie 24% mężczyzn i 18 % kobiet powyżej 15 r.ż.

Co najbardziej szkodzi w wyrobach tytoniowych? Tytoń, który trafił do Europy dzięki odkryciom Krzysztofa Kolumba, początkowo upowszechnił się jako niemal uniwersalny środek leczniczy. Palono go w fajkach, żuto oraz mielono i podawano w formie tabaki na każdą możliwą chorobę.

Na początku XIX wieku oprócz palenia fajek powszechne stało się także palenie cygar, a dopiero w XX wieku papierosów. Głównym składnikiem psychoaktywnym tytoniu jest nikotyna, dostarczająca przyjemnych doznań, redukująca lęk i napięcie nerwowe, ale jednocześnie odpowiedzialna za wywoływanie silnego uzależnienia.

Aktywność nikotyny w organizmie polega między innymi na pobudzaniu ośrodkowego układu nerwowego, przyspieszeniu rytmu serca, krótkotrwałym podniesieniu ciśnienia tętniczego, przyspieszeniu perystaltyki i pobudzeniu pracy gruczołów przewodu pokarmowego.

Nikotyna, choć jest głównym czynnikiem uzależniającym, nie jest uznawana za główny czynnik rozwoju chorób spowodowanych paleniem papierosów. Wskazuje na to sama FDA, stwierdzając: „ Nikotyna jest tym, co uzależnia, ale to nie ona sprawia, że korzystanie z tytoniu jest tak śmiertelne Największe ryzyko zdrowotne przypisuje się substancjom obecnym w dymie powstałym wskutek spalania tytoniu.

Poza nikotyną jest w nim kilka tysięcy związków chemicznych, z czego około 100 to substancje rakotwórcze, kardiotoksyczne i pneumotoksyczne. Powstają one w największych ilościach i dawkach podczas spalania tytoniu. – Gdyby ułożyć na szalach wagi nikotynę i wszystkie substancje powstające w wyniku spalania tytoniu, to szalę tę przechylają znacząco substancje smoliste.

See also:  Dlaczego Luty Ma 28 Dni

Czysta nikotyna w formie plastrów, pastylek czy inhalatorów jest od wielu lat dostępna w aptekach jako lek i wskazana jest w leczeniu uzależnienia od wyrobów tytoniowych poprzez zmniejszenie głodu nikotynowego i objawów odstawiennych, występujących po zaprzestaniu palenia – podkreśla dla Polityki Zdrowotnej prof.

dr hab. Halina Car z Zakładu Farmakologii Doświadczalnej, Zakładu Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Zgodnie z wynikami najnowszego raportu Biura do spraw Substancji Chemicznych, opublikowanego w grudniu 2020 r. obecnie na rynku w Polsce najpopularniejsze są trzy rodzaje wyrobów tytoniowych: papierosy tradycyjne, tytoń do samodzielnego skręcania oraz e-papierosy,

 • W mniejszym stopniu stosowane są systemy podgrzewania tytoniu (Heat-NotBurn, HNB), a także inne tradycyjne wyroby tytoniowe: cygara i cygaretki.
 • Należy podkreślić, że nie istnieją żadne zdrowe lub neutralne dla zdrowia wyroby tytoniowe,
 • Jednak w świetle wyników dotychczas opublikowanych badań najbardziej szkodliwą formą wyrobów tytoniowych dla osoby uzależnionej od nikotyny są konwencjonalne papierosy.

Z kolei e-papierosy uchodzą za potencjalnie mniej szkodliwą alternatywę do papierosów tradycyjnych. W Polsce dostępne są od 15 lat i stanowią wysoce zróżnicowaną grupę kilku tysięcy urządzeń o różnej specyfikacji oraz dziesiątek tysięcy płynów, wśród których wiele ma nieprzebadany skład chemiczny.

 • Uwalnianie nikotyny następuje w nich w wyniku podgrzewania płynu, tzw.
 • Liquidu, w temperaturze niższej niż 300 stopni Celsjusza.
 • Ze względu na popularność komponowania przez wielu użytkowników własnych płynów w domu, w celu uzyskania oryginalnego aromatu, skład chemiczny wdychanego aerozolu w takich przypadkach nie zawsze jest do końca znany.

Brak wiedzy w tym zakresie stanowi jedno z największych zagrożeń związanych z e-papierosami. Drugim jest rosnący z roku na rok potencjał e-papierosów w kontekście inicjacji nikotynowej wśród polskich nastolatków. Wskazało na to ostatnie badanie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, Państwowego Zakładu Higieny: co trzeci z nich (32,3% ankietowanych) „przygodę” z nikotyną zaczynał właśnie od e-papierosa.

 • W większości przypadków sięgał po owocowe i cytrusowe płyny.
 • Natomiast wystandaryzowane i dokładnie przebadane medycznie e-papierosy w niektórych krajach rejestrowane są jako produkty lecznicze i stanowią element nikotynowej terapii zastępczej.
 • Tak jest np.
 • W Wielkiej Brytanii,
 • Natomiast systemy podgrzewania spreparowanego tytoniu (tzw.

Heat-Not-Burn, HNB), również uznawane za potencjalnie mniej szkodliwe od papierosów tradycyjnych, obecne są na polskim rynku znacznie krócej od e-papierosów, bo dopiero od 4lat. W przeciwieństwie do e-papierosów ten rynek oferuje zaledwie kilka urządzeń tego typu.

 • Co ważne, niektóre z nich zostały już gruntownie zweryfikowane i przebadane przez instytucje ochrony zdrowia publicznego.
 • Urządzenia te podgrzewają w kontrolowany sposób jednorazowe wkłady tytoniowe w temperaturze 200 – 300 stopni Celsjusza i – jak informuje na swojej stronie amerykańska Agencja ds.
 • Żywności i Leków (FDA), która zarejestrowała ostatnio jedno z takich urządzeń jako produkt o zredukowanym ryzyku, wytwarzają one średnio ponad 90% mniej toksycznych związków w porównaniu z klasycznymi papierosami,

W ocenie FDA stosowanie takich urządzeń przez palaczy może zredukować skalę występowania wśród nich chorób odtytoniowych. Oczywiście pod warunkiem całkowitego porzucenia palenia papierosów. Dlaczego papierosy nas uzależniają i nie kończymy na tym jednym papierosie? – Nikotyna i alkohol należą do najbardziej popularnych substancji uzależniających na świecie, a ich stosowanie często jest łączone.

 1. To złożone mechanizmy związane z działaniem w ośrodkowym układzie nerwowym nikotyny oraz innych substancji, które powstają wskutek jej metabolizmu – ocenia prof.H. Car.
 2. Dochodzi do aktywacji układu nagrody, zmiany neurotransmisji w mózgu, poprawy samopoczucia, co warunkuje chęć sięgnięcia po kolejnego papierosa.

Następuje pobudzenie ośrodka nagrody jak przy innych substancjach uzależniających – dodaje. Przewlekłe palenie papierosów zmniejsza znacząco aktywność oksydazy monoaminowej A i B (MAO-A i MAO-B) w mózgu – zwiększa stężenie neuroprzekaźników monoaminergicznych, takich jak dopamina i noradrenalina w synapsach, wzmacniając działanie nikotyny i przyczyniając się do silnego uzależnienia.

 • Nie zaobserwowano natomiast znaczącego hamowania enzymu MAO w przypadku przebadanych i certyfikowanych systemów podgrzewania tytoniu i niektórych e-papierosów, co może sugerować w tym zakresie ich niższy potencjał ryzyka uzależnienia.
 • Jak palenie papierosów/zażywanie nikotyny wpływa na nasz układ nerwowy? Wyniki ponad 50 badań wykazują, że osoby stosujące wyroby tytoniowe są chronione przed rozwojem choroby Parkinsona.

Na obecny stan wiedzy to jest jedyne schorzenie, w którym wskazano zasadność stosowania wyrobów zawierających nikotynę. Natomiast palenie papierosów zwiększa ryzyko udaru, wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia drgawek. Długotrwała ekspozycja na dym tytoniowy podnosi ryzyko większej utraty objętości mózgu związanej z wiekiem a prawdopodobieństwo demencji u palaczy jest o 30 procent większe, w tym choroby Alzheimera.

 1. Jak ocenia ekspertka, w przypadku wielu e-papierosów skutki tzw.
 2. Wapingu” (podgrzewania płynu z nikotyną) dla układu oddechowego są niekorzystne i zależą od rodzaju urządzenia oraz podgrzewanego płynu.
 3. Ponadto w przypadku urządzeń z otwartym pojemnikiem na płyn, dowolność w manipulowaniu składem płynów stosowanych przez użytkowników może wywoływać różne nieoczekiwane następstwa.

Czy lekarze powinni zalecać palaczom alternatywne formy spożywania nikotyny? Ekspertka zapytana czy w przypadku pacjentów, którzy otwarcie deklarują brak zainteresowania rzuceniem palenia, lekarz mógłby lub powinien zalecić stosowanie jednej z alternatywnych form dla palenia stwierdza, że „jako lekarz, nikomu bym nie polecała palenia”.

– Jeżeli jednak pacjent zwraca się z takim zapytaniem, to lekarz powinien wyjaśnić jaka jest różnica między różnymi metodami stosowania nikotyny – mówi. – Ostatecznie i tak pacjent podejmie decyzje – dodaje. Wraz z rosnącą liczbą badań, w których oceniany jest wpływ nowych produktów zawierających nikotynę na organizm palaczy, w stosunku do niektórych rośnie przekonanie, iż mogą one oferować nałogowym palaczom redukcję ryzyka rozwoju chorób odtytoniowych.

Oczywiście, pod warunkiem całkowitej zamiany palenia tytoniu na przebadany produkt alternatywny. Może to stanowić dla palacza etap pomostowy pomiędzy paleniem, a całkowitym zwalczeniem uzależnienia od nikotyny. Wyniki badania przeprowadzonego przez Biuro ds.

Substancji Chemicznych sugerują, że zarówno e-papierosy jak i systemy podgrzewające tytoń często są traktowane jako szansa na porzucenie palenia zwykłych papierosów, Deklaracje badanych, których ta sytuacja dotyczyła mogą wskazywać, że skuteczność systemów podgrzewających tytoń jest w tej kwestii znacznie wyższa niż e-papierosów, choć ze względu na małe liczebności grup w badaniu dane te wymagają potwierdzenia w kolejnych badaniach.

Co z osobami, które chcą rzucić? W ostatnim roku 50% palaczy próbowało zerwać z nałogiem a 95% osób, które samodzielnie podejmują te próby, wraca do palenia. Czy dla takich osób jest szansa np. w postaci leków? – Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest kilka leków dla osób palących.

 1. Są to m.in.
 2. Cytyzyna, wareniklina, bupropion oraz szereg produktów leczniczych z nikotyną w różnych postaciach (pastylki, plastry, spraye, inhalatory).
 3. Na ten moment nie ma leku, który zagwarantuje 100-procentowe szanse skutecznego rzucenia a naukowcy wciąż poszukują takich substancji () – mówi prof.H.

Car. – Oprócz przyjmowania leków potrzebna jest też determinacja i wsparcie, by rzucić palenie. Sam proces jest trudny, bowiem złożone są mechanizmy uzależnienia fizycznego i psychicznego. Z tego nałogu trzeba umiejętnie wychodzić – ocenia H. Car. W ocenie ekspertki, „ w Polsce pomoc w zakresie rzucania palenia w tym wsparcie pacjentów nie jest na najlepszym poziomie” a „informacja i edukacja konsumentów papierosów jak i lekarzy jest tu podstawą”.

 • Przede wszystkim mamy niewiele poradni antynikotynowych.
 • W całej Polsce jest ich zaledwie kilka, a także moim zdaniem jest zbyt pobieżne kształcenie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w tym zakresie.
 • To lekarze, nie tylko specjaliści ds.
 • Walki z nałogiem, potrzebują najnowszych informacji, nie tylko o lekach wspomagających rzucanie palenia, ale także o innych sposobach wychodzenia z nałogu lub ograniczania skutków niepożądanych działań nikotynizmu – ocenia prof.H.

Car.

Czym zastapic dym papierosowy?

Jak pozbyć się zapachu papierosów: saszetki zapachowe, świece, olejki Dlaczego PowinniMy Unikać Dymu Tytoniowego Jak pozbyć się zapachu papierosów? Zapach dymu papierosowego jest trudny do usunięcia, ponieważ dym z papierosów trwale osadza się na firanach, sprzęcie elektronicznym czy samych meblach. Oczywiście, zamiast radzić sobie z nieprzyjemnym zapachem dymu papierosowego w domu, warto byłoby rozważyć zapalanie papierosa na zewnątrz.

 • Jeśli jednak zdarzy się tak, że ktoś będzie palił w pomieszczeniu, nie panikuj.
 • W pierwszej kolejności zadbaj o to, aby dym papierosowy nie pozostał w pokoju na dłużej i otwórz okno, aby jak najszybciej wywietrzyć wnętrze,
 • Aby upewnić się, że dym nie wraca przez otwarte okno do wnętrza mieszkania, mały wentylator biurkowy świetnie się nada.

Jak pozbyć się zapachu papierosów domowymi sposobami? To wcale nie jest trudne! W naszej galerii znajdziesz skuteczne sposoby na pozbycie się zapachu papierosów z mieszkania, tkanin, ubrań, mebli tapicerowanych, a nawet – samochodu! Świeczki zapachowe lub kadzidełka są dobrym rozwiązaniem w walce z zapachem dymu papierosowego, ponieważ łatwo go maskują. By pozbyć się zapachu dymu papierosowego, zadbaj o odpowiednią wilgotność w mieszkaniu, kaloryfer obwieszając nawilżaczem z kilkoma kroplami olejku zapachowego. Możesz też zainstalować oczyszczacz powietrza, który wyeliminuje nieprzyjemny zapach papierosów. więcej. foto: Materiały prasowe Tchibo Dlaczego PowinniMy Unikać Dymu Tytoniowego W małych pomieszczeniach oraz w samochodzie warto umieścić 2-3 saszetki zapachowe ze zmieloną kawą, która skutecznie pochłania uciążliwy zapach dymu z papierosów. Co dwa tygodnie wymieniaj kawę na świeżą. Zamiast kawy, możesz użyć też węgla drzewnego. więcej. foto: Thinkstockphotos.com Dlaczego PowinniMy Unikać Dymu Tytoniowego Innym domowym sposobem na pozbycie się zapachu dymu papierosowego z mieszkania jest soda oczyszczona – na spodek wysyp garść sody albo nalej odrobinę octu, który również absorbuje dym papierosowy. Postaw je w pokoju na stole i zmieniaj zawartość minimum raz w tygodniu. więcej. foto: Thinkstockphotos.com Dlaczego PowinniMy Unikać Dymu Tytoniowego W miarę możliwości usuń z mieszkania ciężkie koce, dywany i zasłony, na których osadza się dym papierosowy. Odkurzacz z funkcją prania pomoże usunąć nieprzyjemny zapach tytoniu z tapicerki, czy dywaników. Do malowania ścian najbardziej odpowiednia będzie farba lateksowa, którą można myć. więcej. foto: didesign021 / GettyImages Wełna, bawełna i jeans szczególnie mocno absorbują dym papierosowy, dlatego warto zadbać o ubrania, dywany i inne przedmioty wykonane z tych materiałów. Trzy łyżeczki amoniaku pomogą pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. więcej. foto: pexels.com Dlaczego PowinniMy Unikać Dymu Tytoniowego Przed praniem włóż do bębna pralki kilka plasterków cytrusów: grejpfruta, pomarańczy lub cytryny. Cytrusy skutecznie neutralizują uciążliwe zapachy z dymu papierosowego i odświeżają tkaniny. więcej. foto: GettyImages Paląc papierosy na dworze, swoją czapkę i rękawiczki zostawiaj na zewnątrz, z dala od oddzieży osób, które nie lubią zapachu tytoniu. Najwięcej dymu osadza się bowiem na naszych włosach i dłoniach. więcej. foto: pexels.com : Jak pozbyć się zapachu papierosów: saszetki zapachowe, świece, olejki

See also:  Dlaczego Monstera Zwija LiCie

Ile lat żyje przeciętny palacz?

W niedzielę Dzień Bez Papierosa. Rzuć palenie – 10 lat życia gratis W niedzielę obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Papierosa. W Polsce tego dnia świętować nie będzie ok.30-40% dorosłego społeczeństwa, bo tyle osób pali papierosy w naszym kraju. Wbrew wielu rozpowszechnionym w internecie artykułom, a nawet kalkulatorom, nie można dokładnie określić o ile skraca życie jeden papieros.

Wiadomo jednak, że palacze żyją krócej – średnio o ok.10 lat. „Palę, bo lubię” – możemy bardzo często usłyszeć od osób, które nie potrafią wygrać z nałogiem. Każdy słyszał mnóstwo podobnych usprawiedliwień: papierosy uspokajają, odstresowują, pozwalają na utrzymywanie kontaktów towarzyskich i td. Ilu palaczy, tyle wymówek.

Fakty są jednak druzgocące. – Wprawdzie nie możemy powiedzieć wprost, że każdy papieros skraca życie np. o 18 minut, ale w medycynie posługujemy się pojęciami prawdopodobieństwa i ryzyka. U palaczy ryzyko zgonu na choroby wieńcowe czy nowotworowe jest olbrzymie – podkreśla dr n.

med. Ewa Świerblewska, specjalista kardiolog z gdańskiego Centrum Zdrowia Lifemedica. Ryzyko to postanowili obliczyć amerykańscy eksperci z centrum White River w stanie Vermont. Po przeanalizowaniu grupy kontrolnej wyszło im, że ryzyko zgonu palącego 55-latka jest takie samo, jak u starszego o dziesięć lat mężczyzny, który nigdy nie palił.

Niewiele mniejsza różnica była u kobiet. Jeśli dodamy do tego statystyki medyczne z Polski, można być już zaniepokojonym.30-40% dorosłej populacji to nałogowi palacze, najczęściej wypalający co najmniej paczkę papierosów dziennie.70% dorosłych ma natomiast nadwagę lub otyłość, a 30-40% nadciśnienie, często wcale nie leczone.

Te wszystkie czynniki ryzyka łączą się i wynika z nich, że palacze mogą chorować nie tylko na nowotwory, ale też chorobę wieńcową, choroby naczyń obwodowych, udar czy nadciśnienie tętnicze. Trzeba regularnie się badać, a najlepiej po prostu przestać palić, bo jest mnóstwo potwierdzonych naukowo dowodów na to, że palenie to powolne zatruwanie własnego organizmu – podkreśla dr n.

med. Ewa Świerblewska, specjalista kardiolog z gdańskiego Centrum Zdrowia Lifemedica. Międzynarodowy Dzień Bez Papierosa, który obchodzimy w niedzielę to więc doskonała okazja do tego, by w końcu rzucić palenie. I zacząć planować dodatkowe 10 lat życia.

Dlaczego lepiej nie palić?

Korzyści zdrowotne z rzucenia palenia – Organizm zaczyna się regenerować już od chwili rzucenia palenia. Korzyści są natychmiastowe i długoterminowe:

po 24 godzinach – zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca po 20 minutach – spada tętno w ciągu 12 godzin – wraca do normy poziom tlenku węgla we krwi w ciągu 2–12 tygodni – poprawia się krążenie i czynność płuc do 3 miesięcy – poprawia się kondycja fizyczna w ciągu 1–9 miesięcy – ustępują kaszel i duszność po roku – o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca po 5 latach – zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku i krtani oraz płuc w ciągu 10 lat – śmiertelność z powodu raka płuc jest o około połowę mniejsza niż wśród palaczy w ciągu 5–15 lat – ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu porównywalnego do osób niepalących po 15 latach – ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej w ciągu 15 lat – ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie jak u niepalących.

Korzyści z niepalenia jest o wiele więcej. Poznaj ponad 100 powodów, dla których warto rzucić palenie tytoniu, przedstawionych przez WHO, Osoby palące papierosy i wapujące (używające papierosów elektronicznych i ich nowatorskich wyrobów) znacznie ciężej przechodzą infekcje koronawirusem.

Co jest szkodliwe w papierosach?

Jak rzucić palenie Papierosy w trakcie procesu produkcji poddawane są bardzo złożonej obróbce chemicznej. Do tytoniu dodawane są substancje konserwujące, poprawiające smak czy wpływające na jakość produktu. W efekcie decydując się na zapalenie papierosa wiedz, że wraz z dymem tytoniowym wchłaniasz 7 tysiące substancji szkodliwych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze! Spośród powszechnie znanych trucizn poza nikotyną dym tytoniowy zawiera min: aceton, cyjanowodór, kadm, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, DDT, toluen, butan itd.

Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie ogranicza się tylko do układu oddechowego. Toksyczne substancje wchłonięte do krwiobiegu rozprowadzane są po całym organizmie i wywierają szkodliwy wpływ na wszystkie jego funkcje. Badania wykazały, że dym tytoniowy podrażnia błonę śluzową nosa i jamy ustnej, przełyku oraz żołądka, prowadząc również do jej uszkodzenia, ma właściwości alergizujące, ma działanie toksyczne na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy, a także na wszystkie inne narządy i tkanki (m.in.

trzustkę, nerki i pęcherz moczowy). Ponadto może prowadzić do mutagennych, teratogennych oraz rakotwórczych zmian komórkowych. Badania psychoneurologiczne wskazały na silne psychoaktywne, w tym uzależniające działanie nikotyny. Wśród problemów zdrowotnych przyczynowo związanych z paleniem tytoniu wymienia się: choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego i inne.

układu oddechowego (astmę, rozedmę płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc POCHP, zapalenie oskrzeli i płuc); układu krążenia (chorobę wieńcową, zawał serca, miażdżycę naczyń krwionośnych, nadciśnienie, choroby zakrzepowo-zatorowe w tym udar mózgu, chorobę Bǘrgera, tętniaka aorty); nowotworowe (istnieje związek przyczynowo skutkowy palenia z licznymi nowotworami złośliwymi m.in. płuca, krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej, nosa, wargi, miedniczek nerkowych, pęcherza moczowego, trzustki, żołądka, wątroby); przewodu pokarmowego (wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy); inne: osteoporozę, podatność na przeziębienia, alergie.

Trzy wielkie grupy chorobowe występują prawie wyłącznie u palaczy papierosów – to rak płuca, – przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) oraz zawał serca przed 50 r.ż. Szacuje się, że rocznie z powodu palenia na świecie umiera przedwcześnie 5 mln ludzi i liczba ta stale rośnie.

Oczekiwana długość życia osób palących jest krótsza o ok.10 lat niż u osób nigdy nie palących. Niezależnie od wieku i liczby lat palenia zaprzestanie używania tytoniu przynosi wymierne korzyści zdrowotne! Rzucenie palenia przed ukończeniem 40 roku życia zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób odtytoniowych około 90%, ale nawet odstawienie papierosów w późniejszym wieku powoduje, że zagrożenie zachorowaniem na choroby odtytoniowe spada w sposób ciągły wraz z upływem czasu od zaprzestania palenia.

widzenia zdrowia publicznego. : Jak rzucić palenie

Jak dym papierosowy wpływa na dzieci?

„Chrońmy dzieci przed dymem tytoniowym” Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa małopolskiego rozpoczyna realizację kampanii społecznej „Chrońmy dzieci przed dymem tytoniowym” w ramach,Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”.

Patronat honorowy nad kampanią objął Pan Marek Sowa- Marszałek Województwa Małopolskiego. Kampania potrwa do grudnia 2013r., a jej celem będzie zwiększenie wiedzy nt. wpływu dymu tytoniowego na zdrowie kobiet i ich potomstwo, poprzez edukację w zakresie biernego palenia oraz motywowanie młodych ludzi (szczególnie kobiet) do zaprzestania, ograniczania i nie rozpoczynania palenia.

Adresatami kampanii będą osoby w wieku 19 – 39 lat (ze szczególnym ukierunkowaniem na kobiety planujące ciążę, ciężarne i młode matki oraz ich partnerów) tj. pacjentki poradni ginekologicznych, szkół rodzenia, opiekunowie dzieci przebywających na oddziałach szpitalnych, w przychodniach pediatrycznych, przedszkolach, żłobkach, studenci, kobiety korzystające z klubów fitness.

 • Według danych szacunkowych, w Polsce każdego roku rodzi się ok.100 tys.
 • Noworodków, których matki w czasie ciąży paliły papierosy, a około 3 mln polskich dzieci narażonych jest na mimowolne wdychanie dymu tytoniowego, czyli na bierne palenie.
 • Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez aktywnych palaczy.

Zawiera ponadto wiele substancji alergizujących powodujących kaszel i łzawienie oczu. Dzieci wdychające dym tytoniowy częściej zapadają na zapalenia ucha środkowego, infekcje dróg oddechowych, są bardziej narażone na astmę. Są doniesienia wskazujące na to, że bierne palenie wpływa na obniżenie możliwości intelektualnych dziecka, może być przyczyną nadpobudliwości i kłopotów z koncentracją, może wywoływać także nowotwory. Dlaczego PowinniMy Unikać Dymu Tytoniowego Plakat do kampanii (format A2- 610×430 mm.) Dlaczego PowinniMy Unikać Dymu Tytoniowego Ulotka do kampanii (str.1 i 4) Dlaczego PowinniMy Unikać Dymu Tytoniowego ulotka do kampanii (str.2 i 3) Format A4 składana do A5 (210 x297 mm. do 148 x 210mm.) Materiały kampanijne (plakat, ulotka) można otrzymać w Wojewódzkiej i Powiatowych Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych województwa małopolskiego. Bibliografia:

Stańczyk Jerzy,Wpływ palenia tytoniu na stan zdrowia dzieci i młodzieży” : Podręcznik Polskiego Forum Profilaktyki, Tom 2,pod red. prof. dr. hab. Piotra Podolca, Kraków 2010 Mierzecki Artur, Godycki- Ćwirko Maciej, Wrzeciono Barbara, Miączyńska Magdalena,Palenie papierosów- profilaktyka i leczenie w praktyce lekarza rodzinnego” : Podręcznik Polskiego Forum Profilaktyki, Tom 2, pod red. prof. dr. hab. Piotra Podolca, Kraków 2010

Magdalena Droździk Oddział Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Data wprowadzenia: 02.08.2013 Data ostatniej aktualizacji: 02.08.2013 : „Chrońmy dzieci przed dymem tytoniowym”

Dlaczego bierne palenie jest bardziej szkodliwe?

Wdychanie dymu tytoniowego z papierosa palonego przez inną osobę w tym samym pomieszczeniu, jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, gdyż boczny strumień dymu tytoniowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy,

 1. Wdychanie dymu wydychanego przez palaczy, zwiększa u osób niepalących ryzyko wystąpienia raka płuc i chorób serca (np.
 2. Choroby niedokrwiennej serca).
 3. Dym ten zawiera także wiele substancji alergizujących, powodujących łzawienie oczu, podrażnienie błony śluzowej nosa, kaszel, nawracające zakażenia układu oddechowego, a także uczulenia i w konsekwencji astmę.

Dodatkowo kontakt osób niepalących z dymem tytoniowym osłabia ich zdolność do pracy, zmniejsza wydajność, demobilizuje i pogarsza samopoczucie. Szacunki z 2002 roku pokazały, że z powodu wdychania dymu tytoniowego zmarło w tym czasie co najmniej 1826 niepalących Polaków, z czego 933 na niedokrwienną chorobę serca, 692 na udar mózgu, 128 na raka płuc, a 73 na przewlekłą nienowotworową chorobę układu oddechowego.