Dlaczego Po Jedzeniu Chce Mi Si Spać

Dlaczego Po Jedzeniu Chce Mi Si Spać

Co oznacza gdy po jedzeniu chce się spać?

Senność po jedzeniu. Jak sobie z nią radzić? 23.12.2022 3 min. czytania Senność po jedzeniu może być stanem fizjologicznym, jak również symptomem alarmowym, wskazującym na problemy zdrowotne. Kiedy senność po jedzeniu powinna być powodem do niepokoju? Dlaczego chce Ci się spać po posiłku? Jak radzić sobie z sennością po jedzeniu i polepszyć swoje samopoczucie? Czy wiesz, co dzieje się po zjedzeniu posiłku? Stężenie insuliny wzrasta w wyniku zwiększonego poziomu glukozy. Rozpoczynają się procesy rozpadu składników odżywczych i ich wykorzystania, które wymagają dostarczenia energii. W takiej sytuacji lekkie uczucie senności czy też zmęczenie (bez konieczności zrobienia drzemki) może być naturalną reakcją.

Jak radzić sobie z sennością po jedzeniu?

7. Jak sobie radzić z nadmierną sennością po jedzeniu? – Nadmierna senność, jeśli pojawia się często, zaburza codzienne funkcjonowanie. Jak sobie z nią radzić? Najważniejsze jest planowanie posiłków, Nie należy ich pomijać. To zapobiegnie wilczemu głodowi i wahaniom cukru we krwi. Jeść mniej pieczywa, ziemniaków, makaronu, kasz czy ryżu, a więcej warzyw. Posiłki należy jeść w spokoju i skupieniu, a nie w biegu czy przed telewizorem. Nie powinno się pić słodkich napojów do obiadu i po nim. Z deserem lepiej poczekać do podwieczorku.

Do codziennego harmonogramu warto wpisać aktywność fizyczną, Spacery, bieganie, jeżdżenie na rowerze czy pływanie doskonale wpływają na dobrostan, zdrowie i samopoczucie. Jeśli nadmierna senność po jedzeniu pojawia się nagminnie, warto pójść do lekarza i zrobić zlecone przez niego badania. Zwykle sprawdza się poziom glukozy na czczo we krwi, krzywą insulinową, hormony tarczycy, morfologię, poziom żelaza czy wapnia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza,

Czy można iść spać po jedzeniu?

Drzemka po jedzeniu — czy to zdrowe i co się wtedy dzieje w twoim ciele? Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

 1. Po jedzeniu warto odczekać co najmniej pół godziny, po czym pozwolić sobie na regeneracyjną drzemkę
 2. Senność po posiłku najczęściej dopada osoby, które mają problemy z układem krążenia
 3. Spadki energii po jedzeniu warto przeanalizować — odpowiednie badania i wizyta u specjalisty mogą pomóc rozwiązać ten problem

Układ pokarmowy jest jednym z najważniejszych systemów w całym organizmie — to on ma za zadanie odżywić człowieka. W samych znajduje się ponad 500 rodzajów różnych bakterii, które wspomagają odporność i zwalczanie infekcji. Aby zrozumieć, dlaczego drzemka po posiłku może być szkodliwa, warto poznać budowę, a także działaniem narządów odpowiedzialnych za,

 1. System pokarmowy u dorosłego człowieka osiąga długość nawet 9 metrów.
 2. W jego skład wliczają się przede wszystkim: jama ustna, gardło, przełyk,, jelito cienkie i grube oraz odbyt.
 3. Należy wyróżnić także trzy gruczoły, będące częściami jego budowy — ślinianki,,,
 4. Wszystkie te elementy muszą doskonale ze sobą współpracować, aby mogło dojść do przetrawienia posiłku.

Dalsza część materiału pod wideo. Na samym początku pokarm zostaje miażdżony, rozdrabniany, a także mieszany ze śliną, aby mógł bez problemu prześlizgnąć się do przełyku. Następnie omija tchawicę, po czym przesuwany jest do żołądka (o pojemności 1,5 l), za co odpowiedzialne są ruchy perystaltyczne mięśni przełyku.

 • Pokarm znajduje się w nim nawet do 8 godz.
 • W tym czasie miesza się z sokami żołądkowymi oraz kwasem solnym, który destrukcyjnie oddziałuje na część niebezpiecznych dla człowieka bakterii, wirusów i grzybów.
 • Jelita są środkową częścią układu pokarmowego — osiągają od 4 do 8 m długości.
 • Pierwszym odcinkiem jest, do której uchodzą wszelkie przewody z trzustki czy wątroby.

Za nią znajdują się jelita czcze i kręte, gdzie, za sprawą kosmków jelitowych, wchłaniane są składniki pokarmów. Co ciekawe, według niektórych źródeł ich powierzchnia może osiągać wielkość kortu tenisowego. Niestrawione resztki pokarmowe przemieszczają się natomiast do, w którym dochodzi do ich zagęszczenia i uformowania w kał.

 1. Pozostałości te mają na końcowym etapie trawienia zostać wydalone.
 2. Cały ten proces wspomagany jest przez obecne tam bakterie, które odpowiedzialne są także za produkcję i B.
 3. Sen jest podstawą regeneracji fizycznej i psychicznej każdego człowieka.
 4. To właśnie dzięki niemu odbudowuje się układ nerwowy, którego praca ma wpływ na większość narządów oraz organów w całym ciele.

Podczas snu zachodzi wiele procesów — warto je poznać, aby zrozumieć działanie drzemki, a także wybrać odpowiednią dla niej porę. Sen pomaga przede wszystkim zregenerować OUN, czyli ośrodkowy układ nerwowy, Umożliwia wyłączenie działania pewnych jego obszarów, a także włączenie procesów naprawczych.

 1. Aby jednak tak było, muszą dojść do skutku wszystkie — NREM i REM.
 2. Pierwsza z nich zmniejsza częstotliwość fal mózgowych.
 3. Dzięki temu umysł wycisza się, żeby móc wejść w głęboki, relaksujący sen, nacechowany prawie całkowitym wyłączeniem aktywności psychicznej.
 4. Druga z nich, czyli faza REM, charakteryzuje się utrwalaniem wydarzeń, które miały miejsce w ciągu dnia oraz naprawą neuroprzekaźników.

To podczas tego etapu występują marzenia senne. Drzemka w ciągu dnia to dla wielu osób remedium na oraz zmęczenie po kilku godzinach w pracy. Wszechobecny pęd powoduje często także nieprzespane noce, które przyczyniają się do wykończenia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Zdrowy odpoczynek po posiłku nie musi przynosić negatywnych konsekwencji, jednak należy stosować kilka ważnych zasad. Przede wszystkim istotna jest pora drzemki. Nie powinna następować tuż po obfitym posiłku, ponieważ sen spowalnia przemianę materii. Układ trawienny musi najpierw przetrawić jedzenie, wykorzystując do tego nagromadzone zapasy energii.

Warto przed planowanym odpoczynkiem spożyć lekki posiłek, po czym odczekać minimum pół godziny, zanim nadejdzie czas sjesty. Oprócz pory ważny jest również czas trwania drzemki. Zaleca się, aby ograniczyć się do 20 minut snu. Takie działanie uniemożliwia przejście organizmu w fazę głęboką, jednak pozwala na szybką regenerację i zyskanie energii na resztę dnia.

 • Trzeba pamiętać, że nie należy jednak poświęcać na ten rodzaj odpoczynku mniej niż 10 minut.
 • Istotną zasadą, do której również warto się zastosować, aby krótka drzemka była jak najwyższej jakości, jest wybór odpowiedniego miejsca.
 • Należy zadbać o zaciemnienie pomieszczenia, np.
 • Poprzez zsunięcie rolet lub żaluzji.

Trzeba zwrócić uwagę także na grubość pościeli i, Twarde podłoże doskonale oddziałuje na kręgosłup, a odpowiednie poduszki i kołdra umożliwiają utrzymanie prawidłowej pozycji podczas snu. Drzemka w ciągu dnia (nie tylko ta po jedzeniu), choć wydawać by się mogło, że ma same zalety, w niektórych przypadkach przynosi skutek odwrotny od zamierzonego.

 • Jej przeciwnicy za jedną z głównych wad uznają zaburzenie rytmu dobowego.
 • Duża część osób bowiem po odbyciu popołudniowej, poobiedniej sjesty zwraca uwagę na problemy ze snem, w tym bezsenność, a także budzenie się w nocy,
 • Lekarze przestrzegają również przed zauważalną tendencją, wskazującą na podwyższone ryzyko zapadalności na w związku z odbywaniem drzemek po posiłkach.

Dowiedziono, iż jednostki, które praktykują sjestę po obiedzie, częściej cierpią na niedobór wytwarzanej przez organizm, Należy więc pamiętać, że występująca senność może być przyczyną wielu niebezpiecznych schorzeń, które trzeba niezwłocznie skonsultować ze specjalistą.

Nie od dziś wiadomo, iż jedzenie późnym wieczorem na chwilę przed snem nie jest dobrym rozwiązaniem. Niewiele osób jednak zastanawia się, jakie procesy zachodzą w organizmie człowieka w trakcie sjesty po sytym posiłku. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na proces trawienia, który zostaje opóźniony podczas tego rodzaju odpoczynku ciała i umysłu.

Pozycja leżąca utrudnia trawienie, a także spowalnia przesuwanie się zawartości żołądka przez dalsze elementy układu pokarmowego (tzw. pasaż jelitowy). Zaleganie treści pokarmowych powoduje zwiększenie wydzielania kwasu trawiennego, co prowadzi do wystąpienia problemu i,

Poza tym wiele osób odbywających drzemkę po obiedzie skarży się na zaparcia, wzdęcia i gazy. Te objawy i dolegliwości spowodowane są przede wszystkim spowolnieniem metabolizmu. Senność po jedzeniu najczęściej spowodowana jest procesem, który zachodzi w organizmie tuż po posiłku w ciągu dnia. Polega on na transporcie krwi z ośrodkowego układu nerwowego do jelit.

Tym samym spada jej ilość w UON, co powoduje nieprzyjemne zmęczenie. Nie ma powodów do obaw, jeśli senność ta z łatwością daje się opanować i załagodzić. Jeżeli jednak jest niemożliwa do pokonania, przez co utrudnia normalne funkcjonowanie, należy czym prędzej zgłosić się do specjalisty.

See also:  Dlaczego Olej Si Pieni

Jedną z wielu możliwych przyczyn takich problemów może być powszechnie występująca, Hormony odpowiedzialne są bowiem za większość zachodzących w organizmie procesów. Występujące przy tym schorzeniu obniżenie tyroksyny, czyli TSH, często prowadzi do ospałości, a także chronicznego zmęczenia. Nadmierna senność po posiłku może być spowodowana również zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi.

Problem ten najczęściej występuje u osób, które zmagają się z, Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i osoby starsze. Ospałość po posiłkach, a także tuż po wstaniu na czczo często świadczy o zaburzeniach, które jak najszybciej powinno się skonsultować z lekarzem diabetologiem.

 • W przypadku wystąpienia senności zmuszającej do sjesty warto skontrolować,
 • Badanie można przeprowadzić samodzielnie w domu za pomocą glukometru.
 • Wahania glukozy spowodowane są wyrzutem insuliny z trzustki, która odpowiada za zmniejszenie jej ilości w komórkach.
 • Te problemy może charakteryzować drżenie rąk, konieczność odbycia drzemki i wilczy apetyt,

Jeżeli trudno opanować się przed odbyciem drzemki po posiłku, warto zwrócić uwagę na spożywane produkty. Wysoki oraz komponowanie dań na słodko mogą prowadzić do senności po posiłkach. Wyrzut insuliny powodują przede wszystkim słodycze, duże ilości węglowodanów, a także produkty o wysokiej zawartości białka (zwłaszcza tryptofanu).

W walce z sennością po posiłkach może pomóc zdrowa, zbilansowana dieta, która uwzględnia głównie produkty o niskim indeksie glikemicznym, Ważne są również częste spacery, które pozwalają dotlenić mózg, a także zmniejszyć ospałość po obiedzie. Do diety warto włączyć zdrowe tłuszcze, m.in. i oleje roślinne, a także zmniejszyć ilość spożywanych węglowodanów.

Drzemka po obiedzie nie musi być złym nawykiem, jeśli przestrzega się kilku zasad z nią związanych. Odpowiednia ilość snu w nocy, regularne posiłki oraz co najmniej pół godziny ruchu dziennie nie tylko pomogą zredukować zmęczenie, ale również poprawią wyniki badań.

 • Jeżeli jednak stosowanie się do wyżej wymienionych zaleceń nie wpływa pozytywnie na ograniczenie, należy skonsultować dolegliwości z odpowiednim specjalistą.
 • Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem.
 • Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Źródła

 • https://zpe.gov.pl/a/jak-trawiony-jest-pokarm/D1HWldy12
 • https://www.heydoc.pl/s/article/Uklad-pokarmowy-budowa-najwazniejsze-funkcje
 • https://apteka.sloneczna24.pl/artykuly/sen-jak-wplywa-na-codzienne-funkcjonowanie-i-dlaczego-jest-potrzebny.html
 • https://www.medme.pl/artykuly/drzemka-po-obiedzie-w-ciagu-dnia-ile-powinna-trwac-idealna,88067.html
 • https://www.medonet.pl/zdrowie/zaburzenia-odzywiania,sennosc-po-jedzeniu-czy-jest-powodem-do-niepokoju-,artykul,08140795.html
 • https://sports-med.pl

: Drzemka po jedzeniu — czy to zdrowe i co się wtedy dzieje w twoim ciele?

Co jeść żeby nie być sennym?

Żelazo a przemęczenie – Niedobór żelaza jest częstym powodem narastającego i niemijającego uczucia zmęczenia. Warto sprawdzić jego poziom i zastosować środki zaradcze – dietę, a nawet suplementację. Żelazo ma udział w tworzeniu hemoglobiny, która transportuje tlen do komórek – przy zaburzeniach tych funkcji komórki nie mogą pozyskać energii dla organizmu.

 • Częstym powodem przewlekłego uczucia zmęczenia jest anemia.
 • Dużo żelaza zawierają m. in.
 • Mięso, zwłaszcza podroby i (najlepiej chude) mięso czerwone, rośliny strączkowe, żółtka jaj, pokrzywa, natka pietruszki i warzywa zielonolistne, zarodki pszenne, nasiona słonecznika czy orzechy.
 • Warto jednak pamiętać, że żelazo pochodzenia roślinnego, tzw.

niehemowe, jest gorzej przyswajalne. Aby nie ograniczać przyswajania żelaza, produktów będących jego źródłem nie należy popijać kawą ani herbatą, warto za to komponować posiłki tak, by zawierały zwiększającą biodostępność żelaza witaminę C.

Dlaczego cały czas chce mi się spać?

Zwykle senność w ciągu dnia może wynikać ze zbyt krótkiego snu w nocy lub ogólnych problemów ze snem. Czasem senność w ciągu dnia może też być spowodowana innymi schorzeniami lub działaniem niektórych leków.

Dlaczego cały czas chce się spać?

Nadmierna senność – przyczyny – Jeśli nadmierna senność i zmęczenie nie są związane ze zbyt wymagającym trybem życia i nie ustępują po odpoczynku i wyspaniu, warto udać się do lekarza w celu poszukania przyczyny. Źródła problemu mogą być rozmaite. – Niedoczynność tarczycy Uczucie senności, osłabienie, zmęczenie i gorsza tolerancja wysiłku mogą wskazywać na zaburzenia pracy tarczycy.

Sprawdź e-pakiety tarczycowe: – Cukrzyca

Poliuria, czyli oddawanie nadmiernych ilości moczu, wzmożone pragnienie, skłonności do infekcji układu moczowego i zakażeń skóry oraz osłabienie, nadmierna senność i zmęczenie, spowodowane odwodnieniem, należą do typowych objawów cukrzycy. U osób dorosłych cukrzyca często przebiega w sposób bezobjawowy lub symptomy narastają powoli i długo nie zwraca się na nie uwagi.

 • Nierozpoznana i nieleczone hiperglikemia może natomiast prowadzić do podstępnego rozwoju przewlekłych powikłań.
 • Podstawę rozpoznania choroby stanowi oznaczenie glikemii, czyli we krwi.
 • Obturacyjny bezdech senny Obturacyjny bezdech senny (OBS) charakteryzuje się epizodami bezdechów i spłycenia oddychania podczas snu.

Wiele z nich prowadzi do przebudzeń, z których pacjenci często nie zdają sobie sprawy. Efektem są nadmierna senność w ciągu dnia, poranne bóle głowy, zaburzenia pamięci i nastroju oraz trudności z koncentracją uwagi. Pacjent cierpiący na OBS chrapie w nocy w sposób głośny i nieregularny.

Nieleczona choroba zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, wypadków drogowych i zgonu. – Zaburzenia na tle psychicznym Wiele zaburzeń psychicznych może prowadzić do trudności z zasypianiem, bezsenności lub częstych wybudzeń w nocy. Jednym z nich jest depresja, w której obok zaburzeń snu występuje obniżony nastrój, zaburzenia łaknienia, dominujące uczucie zmęczenia i braku energii, utrata zainteresowań i brak odczuwania przyjemności.

– Przewlekła niewydolność serca Znużenie, wzmożona męczliwość i słaba tolerancja wysiłku mogą być objawami niewydolności serca. W zależności od tego, której komory serca dotyczy niewydolność, objawy mogą być zróżnicowane i występować w różnych konfiguracjach.

Zastanów się, czy dokucza Ci uczucie duszności (w spoczynku, podczas wysiłku, a może po przybraniu pozycji leżącej lub w czasie nocnego snu), kaszel, obrzęki w okolicy kostek, zawroty głowy czy kołatanie serca. Podejrzenie niewydolności serca wymaga zwykle wykonania echokardiografii i konsultacji kardiologicznej.

Z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych wiąże się nieprawidłowy lipidogram. Przydatny może okazać się pomiar stężenia peptydów natriuretycznych w osoczu. – Zespół przewlekłego zmęczenia Zespół przewlekłego zmęczenia cechuje się występowaniem uciążliwego uczucia zmęczenia, które nie ustępuje po odpoczynku.

 1. Towarzyszą mu inne objawy np.
 2. Pogorszenie pamięci i trudności ze skupieniem uwagi, złe samopoczucie po wysiłku, bóle mięśni i stawów czy bóle głowy.
 3. Aby móc postawić to rozpoznanie, najpierw należy wykluczyć inne procesy chorobowe, które mogą być przyczyną zmęczenia.
 4. Zespół przewlekłego zmęczenia staje się coraz powszechniejszym problemem, który destrukcyjnie i wyniszczająco wpływa na doświadczającą go osobę.

Pozostałe schorzenia, w których jednym z objawów może być wzmożona męczliwość i nadmierna senność to rozmaite choroby serca, płuc, nerek, wątroby, choroby endokrynologiczne, alergiczne, reumatologiczne, neurologiczne, psychiczne, zaburzenia snu, anemia, a nawet choroby nowotworowe.

Pamiętaj, że ciągłe uczucie senności może być także efektem ubocznym stosowania niektórych leków, dlatego zawsze informuj lekarza jakie preparaty aktualnie zażywasz. Nadmierna senność w ciągu dnia może być także spowodowana nieprawidłową higieną snu. Picie napojów energetyzujących czy kofeinowych i ćwiczenia fizyczne bezpośrednio przed snem oraz nieregularny harmonogram dobowy, nie sprzyjają efektywnemu wypoczynkowi nocnemu.

Jak widać przyczyn nadmiernej senności i ciągłego zmęczenia może być bardzo wiele. Jeśli dotyczy Cię ten problem, nie próbuj sam stawiać diagnozy. Koniecznie udaj się do lekarza, który po zbadaniu Cię, poprowadzi diagnostykę w odpowiednim kierunku. Pamiętaj, by poinformować specjalistę o swoich chorobach i przyjmowanych lekach.

Nie zapomnij dokładnie opisać wszystkich objawów jakie Ci dokuczają – czy senność występuje stale czy tylko w niektórych okolicznościach (np. nadmierna senność po posiłku ), czy po odpoczynku zmęczenie przemija, jak tolerujesz wysiłek i jakie inne symptomy Cię niepokoją. Jeśli jesteś zainteresowany, możesz też skorzystać z konsultacji online w Diagnostyce.

Bibliografia:

Interna Szczeklika – P. Gajewski, A. Szczeklik „Zespół przewlekłego zmęczenia – rozpoznanie i leczenie” – J.R. Yancey, S.M. Thomas

: Nadmierna senność i zmęczenie – co może być przyczyną? Niezbędne badania – Pacjent – Diagnostyka Laboratoria Medyczne

O której godzinie powinno się jeść ostatni posiłek?

O której jeść kolację? – Melatonina to hormon regulujący rytm dobowy, który odpowiada za prawidłowy sen w nocy. Naturalnie jej stężenie we krwi wzrasta na około pół godziny przed snem. Okazuje się, że melatonina ma działanie zmniejszające tolerancję glukozy — kiedy jej stężenie rośnie, obniża się zdolność organizmu do regulacji poziomu cukru we krwi,

See also:  Dlaczego Lobelia Usycha

Ostatnie lata przyniosły bardzo ciekawe odkrycie: gen jednego z receptorów dla melatoniny (MTNR1B) został zaliczony do czynników ryzyka cukrzycy typu II. Nocne jedzenie zwiększa ryzyko cukrzycy tylko dla nosicieli konkretnego wariantu tego genu (tzw. allelu G). Niestety, ten wariant ma aż 49% populacji kaukaskiej, więc w zasadzie co druga osoba w Polsce jedząc w nocy, będzie bardziej narażona na rozwój cukrzycy,

Każdy z nas ma swój własny chronotyp, czyli wewnętrzny zegar biologiczny. Wczesny chronotyp jest potocznie nazywany skowronkiem, a późny chronotyp — sową. Istnieje również chronotyp pośredni, który nie ma szczególnych preferencji i jest gdzieś „pomiędzy” skowronkiem a sową.

Skowronki zaczynają wydzielać melatoninę około 19, typy pośrednie około godziny 22, a sowy nawet o 1 w nocy. Zatem o której jeść kolację? Ostatni posiłek spożywany o 20 może być za późny dla skowronków, a jednocześnie zbyt wczesny dla sów, dlatego porę kolacji należy dopasować do swojego własnego wewnętrznego zegara,

Mówiąc o porach posiłków, nie można pominąć dobowego rytmu wydzielania hormonów głodu i sytości. Najwyższe stężenie hormonu głodu (greliny) pojawia się o 8:30, a hormonu sytości (leptyny) o wpół do pierwszej w nocy. Jeśli ostatni posiłek zjemy o pierwszej w nocy, zaburzymy naturalną regulację greliny i leptyny.

Gdy taka sytuacja będzie się regularnie powtarzać, może doprowadzić do napadów nocnego podjadania. Nie tylko hormony głodu i sytości mają swój własny rytm dobowy. Podobnie zachowują się enzymy i hormony odpowiadające za prawidłowe trawienie. Większość z nich osiąga szczyt wydzielania w przedziale 10:00-15:00,

O której ostatni posiłek będzie najlepszy dla naszego zdrowia? Zazwyczaj mówi się, że kolacja powinna być zjedzona na 3-4 godziny przed snem. Mniejszy odstęp może powodować problemy trawienne, a większy — pojawienie się głodu przed snem i problemy z zaśnięciem.

 • Pewnie nie raz zdarzyło ci się zjeść kolację tuż przed położeniem się do łóżka, a następnie przez godzinę słuchać odgłosów trawienia i gapić się w sufit.
 • Pojawia się kolejne pytanie — o której jeść ostatni posiłek, aby układ pokarmowy nie był obciążony? Bardzo ważne jest zachowanie tzw.
 • Postu nocnego, czyli ok.10-12 godzin przerwy w spożywaniu pokarmów.

Utrzymanie nocnego postu pozwala działać naturalnym mechanizmom oczyszczającym układ pokarmowy z resztek jedzenia.Brak odpowiedniego „sprzątania” jelit może doprowadzić do rozwoju dysbiozy, czyli nadmiernego rozrostu niekorzystnych gatunków mikroorganizmów w jelitach.

Ile nie lezec po jedzeniu?

Nie ucinaj sobie drzemki po posiłku – Bardzo często jesteśmy świadomi wpływu późnego spożywania posiłków przed snem, jednak bagatelizujemy znaczenie ucinana sobie drzemki po jedzeniu. Choć można spierać się, czy sen z pełnym żołądkiem przysporzy dodatkowych kilogramów, czy nie.

Jedno jest pewne — z pewnością nie przyniesie żadnych korzyści. Może za to spowodować zgagę. Według ekspertów najlepiej odczekać co najmniej trzy godziny po posiłku – w tym również po spożyciu przekąsek – zanim położymy się na odpoczynek. Najważniejszy powód jest bardzo prosty — trawienie powinno odbywać się w pozycji pionowej ciała, a nie poziomej.

Dalsza część pod materiałem wideo. Kiedy zjesz posiłek, jedzenie trafia do żołądka. Gdy położysz się po jedzeniu, ten pierwszy mechanizm trawienia nie zadziała tak dobrze, jak powinien, ponieważ grawitacja nie będzie pomagała w drodze pożywienia w dół przewodu pokarmowego.

 1. Pozycja leżąca może sprzyjać cofaniu się treści i powodować zgagę.
 2. Eksperci wyróżniają kilka typów pożywienia, które szczególnie mocno mogą dać się we znaki, jeśli zdecydujesz się położyć po jedzeniu.
 3. Należą do nich pokarmy wysokotłuszczowe, alkohol i potrawy smażone, które najczęściej przyczyniają się do powstania zgagi.

Zjedzenie zbyt obfitego posiłku może również utrudnić ci zasypianie.

Jakie są pierwsze objawy cukrzycy?

Cukrzyca może przebiegać bez objawów i zostać przypadkowo wykryta w badaniach przesiewowych (stężenie glukozy we krwi, doustny test tolerancji glukozy). Może też mieć nagły początek, jak w przypadku cukrzycy typu 1, i objawiać się kwasicą i śpiączką ketonową.

Typowe objawy cukrzycy obejmują przede wszystkim oddawanie dużych ilości moczu, wzmożone pragnienie, osłabienie i senność, a rzadziej utratę masy ciała. Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się hiperglikemią (zwiększonym stężeniem glukozy we krwi) wynikającą z zaburzenia wydzielania lub działania insuliny, która jest produkowana przez komórki β trzustki.

W normalnych warunkach insulina jest wydzielana przez komórki β w odpowiedzi na wzrost stężenia glukozy we krwi i normalizuje jej stężenie. Gdy insulina nie jest wytwarzana w wystarczającej ilości lub jej działanie jest osłabione, stężenie glukozy we krwi rośnie powyżej wartości prawidłowych (pojawia się hiperglikemia).

Przewlekła hiperglikemia jest bardzo niekorzystna dla organizmu i może powodować uszkodzenie lub zaburzenie czynności i niewydolność różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Jeśli hiperglikemia pojawia się gwałtownie (np. na skutek gwałtownego niedoboru insuliny, jak w cukrzycy typu 1) i jest bardzo duża, to nawet w krótkim czasie może prowadzić do bardzo poważnych powikłań (takich jak kwasica i śpiączka ketonowa ).

Przebieg choroby zależy od tempa narastania niedoboru lub upośledzenia działania insuliny. Początkowo dochodzi do niewielkich zmian wydzielania/działania insuliny, następnie – w miarę jak proces ten postępuje – rozwija się stan przedcukrzycowy (nieprawidłowa glikemia na czczo i/lub nieprawidłowa tolerancja glukozy), a potem – jawna cukrzyca.

Po czym poznać że ma się cukrzycę?

Cukrzyca – badania. Jak zdiagnozować cukrzycę? – Podstawowym badaniem diagnostycznym jest pomiar cukru we krwi. Wskazaniem do wykonania badania są objawy hipoglikemii lub hiperglikemii. Ponadto badanie poziomu cukru zalecane jest rutynowo – jako element badań laboratoryjnych u osób z podwyższonym ryzykiem cukrzycy; u kobiet w ciąży (między 24 a 28 tygodniem ciąży).

Jak wyglądają zmiany skórne przy cukrzycy?

12 objawów alarmowych cukrzycy widocznych na skórze. To zwiastuje problemy Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność. Ten artykuł został opublikowany po raz pierwszy 27.07.2022 Necrobiosis lipodica / fot. Dermatology11, Shutterstock | Dermatology11 / Shutterstock Na mogą wskazywać zmiany skórne w postaci obszarów opuchniętej, twardej, swędzącej lub bolesnej skóry w kolorze żółtym, czerwonawym lub brązowym. Pod powierzchnią skóry widoczne są naczynia krwionośne, a otaczająca owrzodzenie skóra jest lśniąca.

 1. Obumieranie tłuszczowate, czy też necrobiosis lipodica, to rzadka dermatoza mogąca współwystępować z cukrzycą,
 2. Tej chorobie zapalnej skóry towarzyszy degeneracja kolagenu, odkładanie się tłuszczu i stwardnienie ścian naczyń krwionośnych.
 3. W początkowej fazie choroby na skórze mogą pojawiać się małe i twarde guzki przypominające pryszcze.

Z czasem coraz większy obszar skóry twardnieje i zmienia kolor. Obumieranie tłuszczowate jest chorobą, która ma okresy aktywności i remisji. Dalsza część artykułu pod materiałem wideo Ciemne pasmo skóry najczęściej występujące w tylnej części karku, w okolicy pachy lub pachwiny może oznaczać zbyt wysoki poziom, Rogowacenie ciemne skóry / fot. MIA Studio, Shutterstock | MIA Studio / Shutterstock Występowanie twardej i zgrubiałej skóry na palcach u rąk i nóg to dolegliwość będąca jedną z komplikacji cukrzycy lub cukrzycy sprawiającej trudności w leczeniu. Dolegliwość ta jest rodzajem twardziny zajmującej palce (digital sclerosis), ale mogącej rozprzestrzeniać się w kierunku przedramion i ramion,

 • Zdarza się, że twardzina cukrzycowa zajmuje górne partie pleców, ramiona i kark, a w niektórych przypadkach twarz i klatkę piersiową.
 • Objawem tego powikłania źle kontrolowanej cukrzycy jest wystąpienie twardej, woskowej skóry na powierzchni dłoni.
 • Palce stają się sztywne, poruszanie nimi staje się utrudnione, może pojawić się wrażenie obecności kamyków w opuszkach palców.

W rzadkich przypadków stwardnieniu ulega skóra na kolanach, kostkach nóg i łokciach, utrudniając zginanie i prostowanie kończyn. Skóra ma w tych miejscach teksturę skórki pomarańczy. W rzadkich przypadkach u osób z cukrzycą nagle pojawiają się pęcherze na skórze.

Zjawisko spontanicznego pojawia się napiętych pęcherzy określane jest mianem bullosis diabeticorum, Występują one pojedynczo lub grupami na rękach, nogach i stopach. Przypominają pęcherze po oparzeniach, ale nie są bolesne. O pęcherzach najlepiej poinformować lekarza, ponieważ w przypadku pęcherzy należy podjąć odpowiednie kroki, by zapobiec zakażeniom.

See also:  Dlaczego Kot Ugniata

Występowanie infekcji skóry jest powszechne u osób cierpiących na cukrzycę. W przypadku takich infekcji skóra wydaje się rozgrzana, jest opuchnięta i bolesna. Może występować swędząca wysypka, małe pęcherzyki, sucha i łuszcząca się skóra. Infekcje skórne pojawiają się w różnych obszarach ciała, w tym między palcami, wokół paznokci czy na skórze głowy.

 1. Utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi prowadzi go gorszej cyrkulacji krwi i uszkodzeń komórek nerwowych.
 2. W konsekwencji organizm z większym trudem radzi sobie z procesami gojenia ran.
 3. Chorzy na cukrzycę powinni zwracać szczególną uwagę na stopy, ponieważ występujące tam ranki mogą przekształcić się w owrzodzenia prowadzące do powikłania w postaci,

Brązowe plamki lub linie na goleniach, które mają przy tym postać trudnych do zauważenia zagłębień w skórze, są typowe dla chorych z cukrzycą. Mogą pojawiać się też na ramionach czy udach. Schorzenie to jest znane jako, Dermatopatia cukrzycowa / fot. https://www.pcds.org.uk/ | https: / https://www.pcds.org.uk/ Przypominające pryszcze grudki na skórze, które przybierają żółtawą barwę na tle zaczerwienionej skóry, to zmiany z grupy ksantomatozy (Eruptive xanthomatosis). Eruptive xanthomatosis / fot. Mayo Clinic Proceedings | Mayo Clinic Proceedings Grudki w kolorze czerwonym lub w kolorze skóry mogą świadczyć o wystąpieniu, Nie jest to choroba charakterystyczna wyłącznie dla cukrzycy, ale badania wykazały, że u cukrzyków występuje większe prawdopodobieństwo ziarniaka na dużych powierzchniach skóry.

 • W przypadku rozpoznania ziarniaka warto przebadać się w kierunku cukrzycy.
 • W przebiegu cukrzycy typowe jest występowanie tendencji do suchości skóry, do czego przyczyniają się wysokie stężenia cukru.
 • Większe prawdopodobieństwo problemów z suchą i swędzącą skórą dotyczy też związanej z cukrzycą gorszej pracy układy krążenia oraz występowania infekcji skórnych.

W przypadku wysokiego poziomu cholesterolu i słabo kontrolowanej cukrzycy w okolicach oczu mogą pojawiać się kępki żółte, czyli podskórne złogi cholesterolu. Pojawienie się tego typu zmian należy omówić z lekarzem. Kępki żółte / fot. Svetlana Dolgova, Shutterstock | Svetlana Dolgova / Shutterstock Nieduże, miękkie brodawki koloru skóry lub nieco ciemniejsze to, Te niegroźne zmiany występują u wielu osób, jeśli jednak pojawiają się w większych liczbach, prawdopodobnie dzieje się tak z powodu zbyt wysokiego poziomu insuliny lub cukrzycy typu 2. Włókniaki miękkie / fot. DUANGJAN J, Shutterstock | DUANGJAN J / Shutterstock Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

https://www.aad.org/public/diseases/a-z/diabetes-warning-signs

: 12 objawów alarmowych cukrzycy widocznych na skórze. To zwiastuje problemy

Jakie witaminy na zmęczenie i senność?

Suplementy pobudzające – W walce z przemęczeniem, znużeniem i sennością pomóc może wiele preparatów, w tym suplementy pobudzające. Jakie witaminowe preparaty na zmęczenie i senność mogą przynieść oczekiwane efekty w postaci poprawy nastroju? Na szczególną uwagę zasługują sprawdzone suplementy diety, które zawierają kompleks witamin z grupy B, w tym kwas foliowy, a także magnez.

Dlaczego czuję się ciągle zmęczona?

Jakie mogą być przyczyny ciągłego zmęczenia? | Diag.pl Zmęczenie odczuwamy zwykle w sytuacjach, kiedy intensywnie pracujemy, naszemu życiu towarzyszy silny stres czy cierpimy na niedobory snu. Często wystarczy krótki odpoczynek lub zmiana codziennych, niekorzystnych dla zdrowia nawyków, by wrócić do dobrego samopoczucia. Dlaczego Po Jedzeniu Chce Mi Si Spać

Jakie witaminy brac żeby nie być sennym?

Sięgnij po suplementy diety – W stanach przemęczenia i znużenia można wspomagać się sprawdzonymi suplementami diety. Energii dodadzą preparaty zawierające kofeinę, kompleks z grupy B, kwas foliowy, a także magnez.

Dlaczego cały czas chce się spać?

Nadmierna senność – przyczyny – Jeśli nadmierna senność i zmęczenie nie są związane ze zbyt wymagającym trybem życia i nie ustępują po odpoczynku i wyspaniu, warto udać się do lekarza w celu poszukania przyczyny. Źródła problemu mogą być rozmaite. – Niedoczynność tarczycy Uczucie senności, osłabienie, zmęczenie i gorsza tolerancja wysiłku mogą wskazywać na zaburzenia pracy tarczycy.

Sprawdź e-pakiety tarczycowe: – Cukrzyca

Poliuria, czyli oddawanie nadmiernych ilości moczu, wzmożone pragnienie, skłonności do infekcji układu moczowego i zakażeń skóry oraz osłabienie, nadmierna senność i zmęczenie, spowodowane odwodnieniem, należą do typowych objawów cukrzycy. U osób dorosłych cukrzyca często przebiega w sposób bezobjawowy lub symptomy narastają powoli i długo nie zwraca się na nie uwagi.

Nierozpoznana i nieleczone hiperglikemia może natomiast prowadzić do podstępnego rozwoju przewlekłych powikłań. Podstawę rozpoznania choroby stanowi oznaczenie glikemii, czyli we krwi. – Obturacyjny bezdech senny Obturacyjny bezdech senny (OBS) charakteryzuje się epizodami bezdechów i spłycenia oddychania podczas snu.

Wiele z nich prowadzi do przebudzeń, z których pacjenci często nie zdają sobie sprawy. Efektem są nadmierna senność w ciągu dnia, poranne bóle głowy, zaburzenia pamięci i nastroju oraz trudności z koncentracją uwagi. Pacjent cierpiący na OBS chrapie w nocy w sposób głośny i nieregularny.

 1. Nieleczona choroba zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, wypadków drogowych i zgonu.
 2. Zaburzenia na tle psychicznym Wiele zaburzeń psychicznych może prowadzić do trudności z zasypianiem, bezsenności lub częstych wybudzeń w nocy.
 3. Jednym z nich jest depresja, w której obok zaburzeń snu występuje obniżony nastrój, zaburzenia łaknienia, dominujące uczucie zmęczenia i braku energii, utrata zainteresowań i brak odczuwania przyjemności.

– Przewlekła niewydolność serca Znużenie, wzmożona męczliwość i słaba tolerancja wysiłku mogą być objawami niewydolności serca. W zależności od tego, której komory serca dotyczy niewydolność, objawy mogą być zróżnicowane i występować w różnych konfiguracjach.

Zastanów się, czy dokucza Ci uczucie duszności (w spoczynku, podczas wysiłku, a może po przybraniu pozycji leżącej lub w czasie nocnego snu), kaszel, obrzęki w okolicy kostek, zawroty głowy czy kołatanie serca. Podejrzenie niewydolności serca wymaga zwykle wykonania echokardiografii i konsultacji kardiologicznej.

Z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych wiąże się nieprawidłowy lipidogram. Przydatny może okazać się pomiar stężenia peptydów natriuretycznych w osoczu. – Zespół przewlekłego zmęczenia Zespół przewlekłego zmęczenia cechuje się występowaniem uciążliwego uczucia zmęczenia, które nie ustępuje po odpoczynku.

 1. Towarzyszą mu inne objawy np.
 2. Pogorszenie pamięci i trudności ze skupieniem uwagi, złe samopoczucie po wysiłku, bóle mięśni i stawów czy bóle głowy.
 3. Aby móc postawić to rozpoznanie, najpierw należy wykluczyć inne procesy chorobowe, które mogą być przyczyną zmęczenia.
 4. Zespół przewlekłego zmęczenia staje się coraz powszechniejszym problemem, który destrukcyjnie i wyniszczająco wpływa na doświadczającą go osobę.

Pozostałe schorzenia, w których jednym z objawów może być wzmożona męczliwość i nadmierna senność to rozmaite choroby serca, płuc, nerek, wątroby, choroby endokrynologiczne, alergiczne, reumatologiczne, neurologiczne, psychiczne, zaburzenia snu, anemia, a nawet choroby nowotworowe.

Pamiętaj, że ciągłe uczucie senności może być także efektem ubocznym stosowania niektórych leków, dlatego zawsze informuj lekarza jakie preparaty aktualnie zażywasz. Nadmierna senność w ciągu dnia może być także spowodowana nieprawidłową higieną snu. Picie napojów energetyzujących czy kofeinowych i ćwiczenia fizyczne bezpośrednio przed snem oraz nieregularny harmonogram dobowy, nie sprzyjają efektywnemu wypoczynkowi nocnemu.

Why You’re Always Feeling Sleepy After Eating – Dr. Alan Mandell, D.C.

Jak widać przyczyn nadmiernej senności i ciągłego zmęczenia może być bardzo wiele. Jeśli dotyczy Cię ten problem, nie próbuj sam stawiać diagnozy. Koniecznie udaj się do lekarza, który po zbadaniu Cię, poprowadzi diagnostykę w odpowiednim kierunku. Pamiętaj, by poinformować specjalistę o swoich chorobach i przyjmowanych lekach.

 1. Nie zapomnij dokładnie opisać wszystkich objawów jakie Ci dokuczają – czy senność występuje stale czy tylko w niektórych okolicznościach (np.
 2. Nadmierna senność po posiłku ), czy po odpoczynku zmęczenie przemija, jak tolerujesz wysiłek i jakie inne symptomy Cię niepokoją.
 3. Jeśli jesteś zainteresowany, możesz też skorzystać z konsultacji online w Diagnostyce.

Bibliografia:

Interna Szczeklika – P. Gajewski, A. Szczeklik „Zespół przewlekłego zmęczenia – rozpoznanie i leczenie” – J.R. Yancey, S.M. Thomas

: Nadmierna senność i zmęczenie – co może być przyczyną? Niezbędne badania – Pacjent – Diagnostyka Laboratoria Medyczne

Dlaczego caly czas chce mi się spać?

Porady Życie zawodowe Zmęczenie po pracy – jak się go pozbyć? 15.05.2019 | 4 min czytania 15.05.2019 | 4 min czytania Zmęczenie po pracy towarzyszy wielu osobom. Może wynikać z nadmiaru obowiązków, ciągłego stresu albo niewystarczającej ilości odpoczynku. Aby je wyeliminować, warto zadbać o swoją dietę i sen.