Dlaczego Pies Sika Na Ko

Jak karać psa za załatwianie się w domu?

Jak reagować, gdy pies sika w domu? – Czy karać psa za sikanie w domu? Absolutnie nie! Należy nagradzać psa za odpowiednie zachowania, ale nie wolno krzyczeć ani karcić go za załatwienie się w mieszkaniu. Pies może bowiem zacząć się Ciebie bać bądź zinterpretować sikanie jako coś złego.

Co zatem robić? Trzeba być cierpliwym i konsekwentnym. Czym pryskać by pies nie sikał? Kiedy Twój piesek już dobrze radzi sobie z załatwianiem się podczas spacerów, ale nie mogą być one zawsze regularne np. z uwagi na Twoją pracę, przydać się mogą specjalne maty i spreje. Warto wtedy wyznaczyć jedno stałe miejsce w domu, w którym pies będzie mógł załatwiać swoje potrzeby podczas Twojej nieobecności.

W takim kącie należy umieścić chłonną matę. Zabezpieczy ona powierzchnię przed zanieczyszczeniem i zdecydowanie ułatwi Ci sprzątanie. Matę warto spryskać sprejem (np.Trenex), którego zapach będzie zachęcał psa do załatwiania się w wybranym przez Ciebie miejscu. Dlaczego Pies Sika Na Ko Na skróty Mata do wąchania dla psa – odpowiedź na naturalną potrzebę Dlaczego Pies Sika Na Ko Na skróty Pies szczeka w nocy – jakie mogą być tego przyczyny? : Jak oduczyć psa sikania w domu? Garść przydatnych porad.

Dlaczego pies sika na sukę?

Próba wymuszenia kontaktu – Wspominałam już, że pies może kłaść się na widok innego psa, przecinając drogę swojemu opiekunowi i próbując go w ten sposób zatrzymać. Takie zachowanie może wynikać ze strachu przed obcym psem, ale może też być próbą wymuszenia kontaktu z drugim psem.

 1. Możemy to zaobserwować, zwłaszcza gdy mamy niekastrowanego psa, który na horyzoncie wyniucha sukę z cieczką lub gdy nasz pies wypatrzy swojego ulubionego kumpla.
 2. W takich sytuacjach nie ma mowy o strachu.
 3. Nasz pies po prostu bardzo chce się spotkać z drugim psem i zrobi wszystko, by do tego spotkania doszło.

Jeżeli będziemy próbowali odciągać naszego psa na siłę, to najpewniej zacznie się zapierać, aż w końcu się położy. Z czasem takie zachowanie może wejść mu w nawyk i zacznie się kłaść od razu, gdy tylko wypatrzy innego psa.

Jak oduczyć psa sikania w domu gdy zostaję sam?

Przede wszystkim – nie karać – z wielu różnych powodów, które mam nadzieje, że zrozumiesz czytając ten tekst. – Poczucie winy? A co to takiego? Niekontrolowany wybuch złości nie będzie miał dobrego rezultatu. Nawet jeśli w momencie, gdy zauważyliśmy mokrą plamę nasz pies ma minę winowajcy i wygląda jakby dokładnie wiedział co przeskrobał, jeśli krzyczymy na niego po fakcie, niekoniecznie skojarzy za co jest karany.

Oczywiście metody takie jak wtykanie mordki w odchody także nie są najlepszym pomysłem. Nasza złość będzie niezrozumiała, pies w efekcie może sikać tak żebyśmy tego nie widzieli. Jeśli zsika się pod naszą nieobecność, po powrocie być może będzie chciał się schować. Kiedy złapiemy psa na gorącym uczynku nie warto ingerować – najlepiej jest nie reagować na gorąco, posprzątać bez zbędnych emocji.

Dobrym pomysłem jest też to by pies nie uczestniczył w sprzątaniu – warto zrobić to wtedy gdy tego nie widzi. Miejsce należy popsikać sprayem niwelującym zapach (neutralizatorem zapachu). Niezbyt dobrym pomysłem jest czyszczenie podłogi przy użyciu silnie zapachowych środków m.in na bazie octu.

 • Psy wyczuwając drastycznie inny zapach lub konkretny kawałek wyjałowiony przez czyszczenie neutralizatorem zapachu mogą mieć tendencje,poprawiania zapachu” poprzez pokrycie obszaru swoim moczem.
 • Dlatego przy użyciu neutralizatora dobrze jest wyczyścić większy kawałek podłogi, nie wyróżniając w ten sposób,miejsca zbrodni”.

Załatwianie potrzeb fizjologicznych jest u psów silnie związane ze emocjami. W skrócie rzecz ujmując – psy często przy pomocy oddawania moczu regulują sobie emocje, bo zachowanie to jest po prostu dla nich przyjemne. Wypróżnienie sprawia, że psy odczuwają ulgę, która chcąc nie chcąc jest emocją pozytywną.

 1. Ulgę określiłabym nawet jako emocję, która stanowi pomoc pomiędzy brakiem komfortu a komfortem.
 2. Psy, które mają obniżony nastrój, mają dużo stresorów, odczuwają duży poziom napięcia i lęku często obierają sobie wypróżnianie się jako strategię podnoszenia nastroju oraz źródło pozytywnych doznań.
 3. Wiem jak to brzmi, natomiast jest to zachowanie mocno pierwotne i ma silne powiązania z psychiką psa! Stąd też krzycząc i karząc psa za załatwianie się w domu utrudniasz sobie i jemu sprawę! Skup się na poprawieniu jego nastroju i znalezieniu przyczyny jego spadku.

Przeanalizować sytuację na pewno pomoże Ci dobry behawiorysta. Nie stawaj się kolejnym stresorem! Najlepszym paliwem dla procesów uczenia się u psa są emocje – nie tylko te pozytywne! Jeśli pies skojarzy czynność załatwiania się z silnie negatywnymi emocjami wcale nie ułatwi to wygaszenia tego zachowania.

To tak jakbyś w dzienniczku zachowań w głowie psa zaznaczył sikanie w domu na czerwono przy pomocy zakreślacza. Przede wszystkim należy określić przyczynę sikania w domu. Poniżej możecie przeczytać o możliwych powodach sikania w domu u dorosłego psa, bo zazwyczaj są one nieco inne niż u szczeniaków.1.

Choroba Przyczyną posikiwania może być to, że z naszym psem dzieje się coś niedobrego. Dlatego koniecznie, jeśli borykamy się z takim problemem, najpierw zabieramy naszego psa do weterynarza, najlepiej już z zebraną próbką moczu i 8h na czczo i sprawdzamy czy przyczyną nie jest choroba, na przykład taka jak cukrzyca.

 1. Szczególnie, jeśli od 3 miesięcy nie wykonywałeś podstawowych badań lub Twój pies jest psim seniorem.2.
 2. Nieodpowiednie spacery i zaspokojenie potrzeb Problemem mogą być też spacery, które nie są odpowiednie dla naszego czworonoga.
 3. Często zapewniamy za krótkie wyjścia, gdzie pies nie da rady zrealizować wszystkich swoich potrzeb, zarówno fizjologicznych, jak i umysłowych.
See also:  Dlaczego Tuje BrZowieją

Są psy, które oddają mocz na spacerach „na raty”, dlatego jedno kółko dookoła bloku może nie wystarczyć. Nie leńcie się na spacerach, ale nie przesadzajcie też z pobudzeniem! Żeby przyzwyczaić naszego psa do sikania tylko na zewnątrz warto zapewnić regularne spacery o podobnych godzinach w miarę stałym rytmie dnia. Najlepiej połączyć to z regularnym karmieniem oraz nagradzaniem za dobrze wykonaną robotę! Zdarza się też, że spacery są dla psa na tyle ekscytujące, że kolokwialnie rzecz ujmując – nie ma czasu na takie błahostki jak załatwianie potrzeb fizjologicznych.

Zastanów się czy Twój pies rzeczywiście skutecznie i do końca wypróżnia się na spacerach. Jeśli nie, spróbuj zaobserwować jaka może być tego przyczyna.3. Problemy z separacją Jeśli nasz pies sika tylko pod naszą nieobecność istnieje szansa, że cierpi na problemy z separacją, czyli w uproszczeniu nieumiejętność zostawania samemu.

Przeżywa wtedy silny stres, a oddawanie moczu jest pewnym rozładowaniem tego stresu. Rozwiązanie problemu wymaga często konsultacji z behawiorystą, który najlepiej poprowadzi indywidualny przypadek psa. Możemy też sami wykonywać trening samotności z psem, czyli nauczyć psa spędzania czasu samemu na posłaniu czy w klatce wtedy, gdy jesteśmy w domu. Może i wygląda na wykończonego, ale w jego wykonaniu to totalny relaks! naszego psa na dłuższy czas. Rozwiązanie tego problemu nie jest proste, nie próbuj z psem eksperymentować na własną rękę! 4. Stres Powiązanym tematem może być stres wywołany różnymi wydarzeniami, z którymi nasz pies sobie nie radzi – przeprowadzka, pojawienie się nowego członka rodziny czy nawet zwykła wizyta gości.

W takim przypadku również spotkanie z behawiorystą, który indywidualnie rozpatrzy przypadek naszego psiaka i zaleci odpowiednie treningi, jest jedynym słusznym krokiem, od którego powinniśmy zacząć. Przeanalizuj, czy coś w Waszym funkcjonowaniu, otoczeniu i rytmie dnia się zmieniło? Pamiętaj – to, co dla Ciebie było bez znaczenia, niekoniecznie takie było też dla Twojego psa! 5.

Znaczenie terytorium Jeśli mamy do czynienia z psim samcem i go nie wykastrowaliśmy to może to być odpowiedź na przyczynę mokrych plam w domu. Zazwyczaj są to wtedy mniejsze ilości moczu, bo pies zostawia wtedy swój zapach, a niekoniecznie ma na celu opróżnienie pęcherza.

 • Często nawet psy późno wykastrowane, np.
 • Adoptowane z schroniska jako seniorzy, nie mogą pozbyć się już takiego wyuczonego zachowania.
 • Co wtedy zrobić? Jeśli pies jest niekastrowany, warto rozważyć ten zabieg, ale tylko po konsultacji z dobrym behawiorystą! Kastracja nie jest zabiegiem obojętnym dla zachowania większości psów.

Jeśli pies upodobał sobie jedno miejsce do sikania, należy przede wszystkim dobrze wyczyścić to miejsce przy użycia neutralizatora zapachów. Co więcej, warto przemeblować tą przestrzeń, by uniemożliwić psu korzystanie z tego obszaru. Można np. tymczasowo postawić tam fotel czy inny mebel.

 1. Ważne, żeby w prosty sposób zablokować psu możliwość załatwiania się w tamtych miejscach – poprzez zablokowanie do nich dostępu.
 2. Często, gdy zablokujemy realizację wyuczonych zachowań dochodzi do ich wygaszenia.6.
 3. Braki w treningu czystości w okresie szczenięcym Czasami psy mogą przejawiać nieprawidłowe zachowania wyniesione jeszcze z okresu szczenięcego.

Jeśli pies był nauczony przez długi czas sikać na maty i podkłady, to teraz miękkie powierzchnie takie jak dywany mogą być dla niego kuszącym miejscem toalety. Należy wtedy nauczyć psa czystości i odzwyczaić od mat. Koniecznie usuń możliwie wszystkie miękkie podłoża, a już na pewno podkłady higieniczne – one tylko stanowią wabik, który wręcz krzyczy do Twojego psa by się tam załatwił. Arbuz jak każdy szczeniak przeszedł swój trening czystości. Dużo brykał wtedy po działce 🙂 Jak nauczyć psa, że sikanie tylko na zewnątrz jest zachowaniem, którego od niego oczekujemy? Skupcie się na wzmacnianiu poprawnego zachowania! Po każdym załatwieniu się na zewnątrz pochwalcie i nagródźcie psa.

Zadbajcie o to by pochwałą nie przerwać psu załatwiania się. Należy zwrócić uwagę na to, czy pies wie za co dostaje nagrodę. To my musimy podejść do psa. Nie przywołujemy go do siebie, bo wtedy może potraktować nagrodę za to, że do nas przyszedł. Nagroda za odpowiednią czynność, powtarzana regularnie da efekt jakiego się spodziewamy.

Warto też wprowadzić komendę głosową na sikanie na zewnątrz. Ale to temat na oddzielny post. Czy pomysł rozłożenia mat w domu dla dorosłego psa, w nadziei że będzie załatwiał się na nie, a nie rujnował naszą podłogę, jest dobry? Raczej nie. Takie rozwiązanie pokazuje naszemu psu, że sikanie w domu jest dopuszczalne, a nie to jest naszym celem.

Czemu pies sika i robi kupę w domu?

Pies sika w domu – Może jest chory? – Nie ma co owijać w bawełnę. Najczęstszą przyczyną nietrzymania moczu jest choroba. Pies może być przeziębiony, może mieć kamienie struwitowe, cukrzyce, itp. Nietrzymanie moczu może być również pierwszym objawem ropomacicza, Jeśli Twój dorosły pies nagle zaczął w domu siusiać koniecznie idź do lekarza weterynarii. Zaleci on konkretne badanie moczu oraz krwi.

Koszt badania moczu: około 30 PLNKoszt badania krwi: 80 PLN

Czy Suki też znaczą teren?

Zachowanie to wcale nie występuje wyłącznie u psich samców! Podnoszenie nogi, uważne wybieranie miejsca do obsikania czy drapanie ziemi po oddaniu moczu to domena nie tylko psich samców. Okazuje się bowiem, że suki też znaczą moczem! W swoim zachowaniu nie ustępują niczym męskiej części domowych czworonogów.

See also:  Smoczek Bibs Dlaczego Nie

Jak poznać czy to suczka czy pies?

Pies czy suka – jak rozpoznać płeć za pomocą narządów płciowych? – Główną różnicą pomiędzy samcem a suką jest obecność lub brak prącia, które u piesków występuje na brzuchu. Tak jak u człowieka, pies posiada prącie oraz jądra, które stają się dobrze widoczne u dorosłych psów.

 • U szczeniaków jądra początkowo są schowane i jedynym charakterystycznym elementem dla tej płci jest właśnie niewielkie prącie znajdujące się na środku brzuszka.
 • U bardzo młodych suczek występuje jednak podobny narząd płciowy, który często mylony jest z prąciem.
 • Narządy płciowe suczki znajdują się jednak znacznie niżej, bliżej odbytu, pomiędzy nogami.

Najlepiej jest położyć szczeniaczka na plecach i sprawdzić, w którym miejscu znajdują się narządy płciowe. Jeśli są wyżej, oznacza to, że masz do czynienia z samcem, jeśli niżej, to Twój szczeniak jest suczką. To zadanie jest znacznie łatwiejsze, kiedy w miocie pojawia się kilka piesków różnej płci. Dlaczego Pies Sika Na Ko

Jak odstraszyć psa od sikania w domu?

Ocet – Charakterystyczny i intensywny zapach octu jest drażniący dla ludzi, tym bardziej więc przeszkadza on psom, które mają znacznie bardziej wyczulony węch. Jeśli zwierzak załatwia się na podłogę, przetarcie tego miejsca octem może być dobrym rozwiązaniem, aby go zniechęcić do niepożądanego zachowania. Jednocześnie w ten sposób usuniemy woń moczu.

Czy pies musi robić codziennie kupę?

Więc, ile razy dziennie pies „powinien” robić kupę? – Każdy pies jest inny i ma właściwy sobie metabolizm. Uogólniając możemy przyjąć, że 1-3 wypróżnień na dobę to stan poprawny. Średnio psy wydalają kał dwa razy dziennie. Przyjmując tę liczbę, generuje to aż 730 kup rocznie i to pochodzących tylko od jednego psa! Tymczasem nasze trawniki nie są z gumy.

Nie rozciągną się, aby pomieścić taką liczbę odchodów. Co więcej, nie zdążą się na bieżąco rozkładać, ale za to na pewno zdążą przeniknąć do wód gruntowych i ozdobić podeszwy Twoich butów. Dlatego tak ważne jest sprzątanie po swoim psie, Pamiętaj, gdziekolwiek pójdziesz ze swoim psem, nie zostawiaj za wami nieprzyjemnych śladów,

Bądź eko i dbaj o środowisko! Skorzystaj z ułatwienia, które oferuje Ci Earth Rated w postaci megapaki woreczków o przyjemnym zapachu lawendy, Znajdziesz w niej aż 21 rolek składających się z 15 szt. woreczków. Przy statystycznych dwóch kupach dziennie, jeden zakup to aż 157 dni sprzątania,

 • To oznacza mniej czasu spędzonego na zakupach, a więcej na spacerach! Twój pies się ucieszy.
 • Zapakuj rolkę woreczków w designerskie, soczyście zielone etui i lśnij podczas spacerów sprzątaniem po pupilu.
 • To naprawdę powód do dumy.
 • Pamiętaj, jeśli niepokoi Cię wygląd odchodów lub częstotliwość wypróżnień Twojego psa, nie wahaj się skontaktować z lekarzem weterynarii, który zdecyduje o przebiegu dalszej diagnostyki.

Zobacz też, co powinno Cię zaniepokoić w psiej kupie → KLIK,

Kiedy pies robi na złość?

Czy pies robi na złość? – Pod Waszą nieobecność pupil zdemolował mieszkanie? Ciągnie na smyczy, choć wie, że nie powinien? Szczeka wniebogłosy, gdy próbujecie zjeść kolację i porozmawiać? Na pewno zastanawiacie się, czy pies robi Wam na złość. Uwaga – nie, psy nie robią ludziom na złość. Dlaczego Pies Sika Na Ko W psim interesie nie jest zadowalanie człowieka. Pupile tak naprawdę są dosyć egoistyczne i dążą przede wszystkim do zaspokojenia swoich potrzeb 🙂 Zostałem sam w mieszkaniu – potwornie się boję – gryzienie Twoich butów mnie uspokaja. Wypuszczenie na ogród nie zastąpi mi spacerów – jestem sfrustrowany i znudzony – wypełnię sobie czas szczekaniem.

Czym myc panele po psie?

Ale jak łatwo zmyć takie ślady z podłóg? Wystarczy użyć Eco środka do paneli i płytek, który pozwoli Ci szybko umyć podłogę, nie pozostawiając przy tym żadnych smug. Nasz płyn Respect (43785) gruntowanie czyści i odtłuszcza, dlatego bez problemu poradzi sobie też z odciskami łap kota czy psa.

Czy dawać się lizać psu?

Czy zdarzają ci się sytuacje, w których zbliżasz twarz do pyska swojego psa, a on nagle zaczyna cię po niej lizać? Amerykańscy naukowcy ostrzegają: to nie zawsze jest bezpieczne. Psia ślina zawiera białka, które pomagają oczyścić, a nawet leczyć ich rany, jednak mikroorganizmy w niej zawarte niekoniecznie są dobre dla ludzi.

 • Niektóre bakterie znajdujące się w pyskach naszych czworonożnych pupili mogą zostać przeniesione na nas i powodować różne choroby.
 • W pyskach psów znajduje się ogromna liczba bakterii, wirusów i grzybów – tłumaczy dr Neilanjan Nandi z Drexel University College of Medicine w Filadelfii.
 • Jakie mikroorganizmy ma na myśli Nandi? Clostridium, E.coli, salmonellę i campylobacter.

U ludzi mogą one powodować zatrucia pokarmowe. Powinniśmy obawiać się także pasożytów, takich jak na przykład tęgoryjec czy glista. Pasożyty przekazywane ludziom przez psy biorą się z ich paskudnego nawyku zjadania odchodów, a także lizania odbytów innych psów, zaznacza dr Joe Kinnarney z Amerykańskiego Stowarzyszenia Weterynarii.

Nigdy nie pozwalam psom lizać mojej twarzy – mówi John Oxford, profesor wirusologii z Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie i ekspert w dziedzinie mikrobiologii. – Psy spędzają połowę swojego życia na obwąchiwaniu paskudnych miejsc, czy odchodów innych psów, więc ich pyski są pełne różnego rodzaju zarazków – dodaje profesor.

Kiedy „całus” od pupila staje się groźny? Ślina psa, bogata w różnego rodzaju drobnoustroje, może wchłonąć się przez błony śluzowe w ludzkim nosie, jamie ustnej lub oczach. Doktor Leni K. Kaplan, wykładowczyni z Cornell University’s College of Veterinary Medicine w Ithace w stanie Nowy Jork, radzi, aby chronić szczególnie te części ciała.

 • Nie zawsze jest to niebezpieczne Choć psia ślina może zagrażać naszemu zdrowiu, nie oznacza to jednak, że w ogóle nie powinniśmy psom dawać się lizać.
 • Jeśli ślina psa zetknie się z nienaruszoną skórą zdrowego człowieka, jest mało prawdopodobne, aby spowodowało to jakieś problemy, ponieważ wchłanianie jest wtedy niewielkie – mówi Kaplan.
See also:  PrzemysAw SzafrańSki Dlaczego Schudł

Zwolennicy „całowania” Są tacy, którzy pozwalają swoim czworonogom na „całusy”. Robi tak m.in. Arden Moore, specjalistka ds. psów i autorka książek. Moore przyznaje, że okazjonalnie daje się lizać na powitanie swoim pięciu psom i kotu, a odwdzięcza im się całowaniem pupili w głowy.

 • Zwierzęta, podobnie jak ludzie, zabiegają o uwagę i uczucia – mówi Moore.
 • Tak długo, jak ja i moje zwierzęta będziemy zdrowi, będę podejmować to ryzyko i akceptować ich „całusy” – dodaje.
 • Higiena na pierwszym miejscu Najważniejsze, by dbać i o swoje zdrowie, i o zwierzęta.
 • W tym celu przede wszystkim powinniśmy pilnować terminów szczepień naszych pupili, co jakiś czas odrobaczać czworonogi, a także starać się trzymać je z dala od odchodów innych zwierząt.

Ważne jest także, by często i dokładnie myć ręce. Uchroni nas to przed chorobami, które może sprowadzić na nas ukochany zwierzak. Obejrzyj zdjęcia kundelków nadesłane przez Reporterów 24 z okazji Światowego Dnia Kundelka: Kundelki Reporterów 24 Kontakt 24 Autor: AP,zupi/map / Źródło: nytimes.com Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Co zrobić gdy pies robi kupy w domu?

Co robić, gdy dorosły pies załatwia się w domu? – Jeżeli nasz dorosły pies nauczony czystości zaczyna nagle załatwiać się w domu, warto przede wszystkim wybrać się z nim do weterynarza i zbadać mocz oraz krew. Nietrzymanie moczu może być bowiem objawem choroby, np.

Cukrzycy, zapalenia pęcherza moczowego, kamicy moczowej czy też ropomacicza. Jeżeli załatwianie się w domu nie jest jednak spowodowane czynnikami chorobowymi, zastanówmy się, czy nasz czworonożny ulubieniec nie doświadczył w ostatnim czasie jakiegoś traumatycznego wydarzenia. Może to być przeprowadzka do innego mieszkania czy domu, pojawienie się drugiego zwierzęcia w domu, narodziny dziecka, zbyt mało zajęć dla psa czy dłuższa nieobecność opiekunów w domu.

Psy, które czują się zagrożone, często zaczynają załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w miejscu bezpiecznym dla nich, tak jak dom, gdzie mieszkają. W takim przypadku warto zwrócić się do behawiorysty. Konsultacja z nim, obserwacja zwierzęcia i szczera, wyczerpująca rozmowa z opiekunami pozwoli na podjęcie działań, które zapobiegną takim wypadkom w przyszłości.

Co zrobić żeby pies nie robił kupy w domu?

Jak oduczyć psa sikania w pomieszczeniach? – Każdy, kto chce mieć psa, powinien najpierw dobrze przygotować się na jego posiadanie i zapoznać się z odpowiednimi metodami treningowymi – również tymi dotyczącymi dbania o czystość. Przy szczeniaku najskuteczniejsze będą maty higieniczne,

 1. Należy rozłożyć je po całym domu i z biegiem czasu stopniowo zmniejszać ich ilość.
 2. Po każdym załatwieniu się na matę pies powinien zostać pochwalony i nagrodzony.
 3. Jeśli ktoś nie chce zająć całej powierzchni mieszkania matami, można spróbować przenosić psa na jedną matę, gdy zauważy się jego potrzebę oddania moczu lub kału – jednak to dużo trudniejsza metoda.

Warto też zabierać psa na częste spacery – po posiłkach, zabawie czy drzemce. Po tych czynnościach psy muszą oddać mocz.

Co zrobić żeby pies nie załatwiał się w domu?

Jak oduczyć psa załatwiania się w domu? – Problemy z brudzeniem w domu miewają nie tylko szczenięta, ale także dorosłe psy. Jeśli dorosły pies sika w domu, może cierpieć z powodu kłopotów zdrowotnych (np. chorób dróg moczowych, cukrzycy, nadczynności kory nadnerczy), stanów lękowych czy zaburzeń poznawczych.

Zanim więc zaczniemy trening, powinniśmy zabrać pupila na wizytę do lekarza weterynarii lub konsultację do behawiorysty, by poznać przyczynę problemów. Sprawdź także: Karma weterynaryjna dla psa na biegunkę Jak oduczyć psa sikać w domu? Szkolenie dorosłego czworonoga jest dosyć zbliżone do postępowania ze szczeniakiem.

Przyda się duża doza cierpliwości i konsekwencja w działaniu. Aby oduczyć psa sikania w domu, należy zapewnić mu komfortowe warunki do wydalania w czasie spacerów. Najlepiej wychodzić ze zwierzakiem na krótkie (5 min), lecz częste spacery (co 2 godziny).

Z lękliwymi czworonogami warto udawać się w mało uczęszczane, zaciszne miejsca, gdzie nie będzie narażony na hałasy czy kontakty z innymi psami. Jeśli pies nie chce oddawać moczu lub kału na smyczy, powinniśmy znaleźć obszar, w którym będziemy mogli pozwolić mu na swobodne bieganie. Niektóre czworonogi wykazują silną preferencję do określonego typu podłoża.

Jeżeli nasz pies wydala tylko na miękkich czy twardych powierzchniach w domu, poszukajmy podobnych miejsc na zewnątrz. Możemy także utworzyć na zewnątrz toaletę dla psa z ulubionego materiału, a następnie stopniowo zmniejszać jej powierzchnię, aż zwierzak przyzwyczai się do nowych warunków.

 • Jeśli przyłapiemy pupila na „gorącym uczynku”, powinniśmy przerwać zachowanie za pomocą głośnego dźwięku i jak najszybciej wyprowadzić zwierzaka na spacer.
 • Warto pracować nad komunikacją z psem,
 • Nauczmy czworonoga nawiązywania z nami kontaktu wzrokowego – wtedy łatwiej będzie mu zasygnalizować swoje potrzeby.

Niektóre psy oddają mocz w wyniku ekscytacji lub uległości – w odpowiedzi na gesty (np. podniesienie ręki) czy sytuacje (np. odwiedziny gości, widok zabawki). W takich przypadkach dobrze sprawdzi się nauczenie zwierzaka alternatywnych zachowań (np. leżenia na posłaniu w czasie odwiedzin gości, wykonywania prostych komend w pobudzających sytuacjach).