Dlaczego Pies Je Kupy

Dlaczego Pies Je Kupy

Co zrobić gdy pies zjada odchody?

Co robić, gdy pies zjada odchody z przyczyn zdrowotnych? – Zjadanie odchodów może wystąpić u psa w każdym wieku. Szczenięta, u których układ trawienny dopiero dojrzewa, mogą zacząć zjadać własne odchody, gdy poczują, że im czegoś brakuje. Dlatego tak ważna jest wysokojakościowa dieta, probiotyki, a także regularne odrobaczanie.

Warto dobrać rodzaj karmy weterynaryjnej wspólnie ze specjalistą, aby jej skład odpowiadał w 100% potrzebom młodego czworonoga. Dieta niskiej jakości, monotonna i uboga w składniki odżywcze może sprawić, że również dorosły pies będzie zjadać odchody. Zwierzęta kierują się instynktem i właśnie w ten sposób próbują uzupełnić niedobory składników odżywczych.

A zatem jakich witamin brakuje psu, gdy je odchody? Przede wszystkim witamin z grupy B, ale również bakterii odpowiedzialnych za trawienie. Z tego powodu psom zjadającym odchody zaleca się podawanie suplementów, które uzupełniają ich dietę m.in. w bromelainę (ułatwia trawienie białek), probiotyki i prebiotyki, bakterie z grupy bakterii kwasu mlekowego. Dlaczego Pies Je Kupy Zdarza się jednak, że pies zjada odchody, mimo iż jego dieta jest wysokiej jakości. Takie zachowanie występuje, gdy organizm zwierzęcia nie produkuje odpowiedniej ilości enzymów trawiennych, przez co nie wchłania spożywanych składników odżywczych. Sytuacja ta wymaga oczywiście zdiagnozowania przez lekarza weterynarii i wdrożenia właściwego leczenia.

Jakie witaminy dla psa żeby nie jadl Odchodow?

Dolvit Cayenne zniechęca psy do zjadania odchodów. Zawiera starannie dobrane składniki: witaminy, minerały, enzymy trawienne, probiotyki oraz substancje pochodzenia roślinnego, których niedobór może prowadzić do zjadania kału. Regularne podawanie Dolvit Cayenne pomoże zlikwidować ten problem.

Dlaczego mój pies robi kupę w domu?

Psy załatwiają się z domu z kilku podstawowych powodów: nie zostały nauczone czystości, nie potrafią długo wytrzymać (to dotyczy zwykle szczeniaków) lub zmagają się z jakimiś chorobami lub stanami lękowymi. Czasem też po prostu okazuje się, że właściciele nie zabierają swoich pupili odpowiednio często na spacery.

Co zrobić gdy pies je kocie odchody?

Pierwszym krokiem do poradzenia sobie z psem, który zjada kupy, jest wykluczenie przyczyn zdrowotnych. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który wykona psu niezbędne badanie kliniczne oraz podstawowe badania krwi.

Dlaczego pies je kupy forum?

Pies je kupy – Forum dla opiekunów psów i kotów Zachowanie Moj pies na spacerze regularnie interesuje sie kupami innych psów i jak nie dopilmnuje zdarza mu sie je zjadac. Wiem, jest to absolutnie obrzydliwe. Czy ktos ma jakas rade??? 4 odpowiedzi Poprzednie odpowiedzi Ostatnie odpowiedzi Twój pies brał ostatnio jakies antybiotyki? Mój korgi miał tak samo po chorobie i weterynarz mi powiedziała że pewnie lek naruszył mu pecha jelita czy coś takiego.

Weź go do lekarza, bo to nie jest normalne nawet jak na psa. Polub 1 Polub 1 Zachowanie, które Pani opisuje to koprofagia. U niektórych zwierząt jest to jeden ze sposobów odżywiania się. W przypadku psa może być to jeden ze sposobów zaspokojenia niedoborów pokarmowych, jendka takie zachowanie uznajemy za problemowe i niepożądane.

Może spowodować ono szereg dolegliwości takich jak zaparcia, wymioty, biegunki. Jedną z prawdopodobnych przyczyn interesowania się odchodami może być niewłaściwa dieta. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż dieta psów oparta w głównej mierze na mięsie może predysponować do chęci spożywania kału, ponieważ psy odbierają wówczas smak i zapach odchodów jako przyjemny.

Kolejną z możliwych przyczyn może być ogólnie wzmożony apetyt psa, który powoduje, że pies zjada nawet odchody.Inną przyczyną może być niedobór enzymów trzustkopwych, np. w przebiegu zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki. Wówczas pies poszukuje wstępnie strawionego pokarmu, gdyż sam nie jest w stanie go dokładnie strawić z uwagi na niedobór własnych enzymów trawiennych.

Koporfagia może być również objawem nadczynności kory nadnerczy, niedokrwistości, cukrzycy oraz robaczycy przewodu pokarmowergo. Inną przyczyną może być też choroba neurologiczna powodująca spaczone łaknienie. Zachęcam do wizyty u lekarza weterynarii. Należy zróżnicować przyczyny behawioralne (np.

 • Kompulsywna żarłoczność czy zjadanie odchodów jako próba odwrócenia uwagi od lęku) od somatycznych.
 • W wywiadzie bardzo istotne jest dokładne określenie diety zwierzęcia, otoczenia, w jakim się znajduje, apetytu i zachowania psa.
 • Pozdrawiam, lek. wet.
 • Magda Czapka Polub 2 Możliwe, że ma problemy zdrowotne, np.

niedobory. Może za mało je? Jeśli nie warto go nauczyć zostawiania. Po prostu za każdym razem, gdy zainteresuje się odchodami lub innymi śmieciami, trzeba mu zaoferować coś o wiele lepszego, np. Smakołyki z suszonych ryb lub kurczaka, a kiedy zostawi znaleziska, nagrodzić.

Jak zahamować apetyt u psa?

Preparaty poprawiające apetyt u psa – Jeśli pies odmawia jedzenia lub nie kończy oferowanego jedzenia przez pięć lub więcej dni, musisz zadbać o jego apetyt. Jak pobudzić apetyt u psa? Rozwiązaniem problemu może być stosowanie zakupionych lub przygotowanych w domu preparatów.

 1. Dobrze sprawdzają się napary z roślin leczniczych – imbiru, rumianku, kwiatów koniczyny, piołunu, mięty pieprzowej itp.
 2. Takie napary wlewa się do pyska psa około 30-40 minut przed posiłkiem w ilości 1-2 łyżek.
 3. Można również nałożyć kilka kropli olejku eterycznego pobudzającego apetyt, jak np.
 4. Mięta pieprzowa lub piołun, na obrożę swojego zwierzaka.

Jeśli problem chorobliwego apetytu u psa nie jest możliwy do rozwiązania w tradycyjny sposób, warto zastanowić się nad zakupem leków na apetyt dla psa, Odpowiednie do przyczyny, wieku i indywidualnych cech zwierzęcia tabletki na apetyt dla psa znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Jak oduczyć psa jedzenia ludzkiego?

Naucz psa komendy „na miejsce” – Szczególnie jeśli pies nauczony jest już żebrać przy stole, przyda się wprowadzenie mu komendy „na miejsce”, Pokaże mu to, gdzie chcemy, by spędzał czas, kiedy my jemy obiad. Zacznij w łatwiejszych warunkach, a niech rodzinny obiad będzie ostatnim, najtrudniejszym poziomem nauki tej komendy.

Naprowadź psa na jego posłanie i powiedz komendę, może to być „na miejsce”, i daj psu smakołyk na posłaniu. Powiedz „OK”, które będzie twoją komendą zwalniającą i rzuć smakołyk na podłogę, tak żeby pies zszedł z posłania. Powtórz ten cykl kilka razy w jednej sesji.Daj psu szansę samemu pokazać zachowanie, czyli wejście na posłanie. Jeśli sam to zrobi, sowicie go nagródź na posłaniu. Powtórz kilka razy w sesji.W dalszych sesjach stopniowo dodaj odległość. Cofnij się od posłania krok, dwa, trzy, cztery. Zawsze nagradzaj psa na posłaniu, dzięki temu będzie dążył do bycia właśnie tam i czekania. Możesz wprowadzić komendę na leżenie.Kiedy pies osiągnie sukces w wysłaniu z odpowiedniej odległości, dodaj kolejną trudność, czyli Twój ruch. Udawaj chodzenie, najpierw jeden krok, dwa trzy i zawsze nagradzaj psa na posłaniu.Ćwicz teraz komendę „na miejsce” również w sytuacjach codziennych, kiedy oglądasz telewizję, kiedy krzątasz się po domu.Niech rozproszenie w postaci jedzenia obiadu będzie ostatnim krokiem. Możesz na początek ułatwić to psu, dając mu zajmujący gryzak na posłaniu. Jednocześnie w trakcie tego treningu, który może potrwać nawet kilka tygodni, ignoruj psa przy stole. Możesz też odizolować go w czasie obiadu np. w innym pomieszczeniu lub bramką dla dzieci.

Dlaczego pies je tylko przy właścicielu?

6. Potrzeba towarzystwa podczas posiłku – Zdarzyło Ci się, że dałeś psu posiłek w kuchni, po czym wyszedłeś do salonu, a pies wyciągnął karmę z miski i podreptał za Tobą? Zdarza się to codziennie? To znaczy, że czworonóg potrzebuje Twojego towarzystwa w trakcie konsumowania.

Takie zachowanie bardzo często wskazuje na nadmierne przywiązanie do właściciela. Jeśli poza zjadaniem posiłku pies potrafi spędzać czas samodzielnie, bez Twojego towarzystwa – problem nie jest najgorszy. Wystarczy czasem towarzyszyć psu podczas jedzenia. Możesz też umieścić jego miski w pomieszczeniu, w którym najczęściej spędzacie czas.

To może być pomieszczenie, gdzie ciągle przebywają wszyscy domownicy, np. salon, kuchnia, itp. Jak widzisz przyczyn takiego zachowania może być bardzo wiele, jednak nie jest ono nad wyraz skomplikowane. Wystarczy dokładnie przyjrzeć się swojemu pupilowi, przeanalizować jego charakter, potrzeby i poczynania.

Co odstrasza psy od srania?

Cytrusy – Ludziom aromat cytrusów kojarzy się przyjemnie i świeżo, dlatego jest on chętnie wykorzystywany jako dodatek do środków czystości. Na psy woń cytryn, grejpfrutów czy pomarańczy działa drażniąco i nierzadko zwierzęta na taki zapach reagują kichaniem.

Jak karać psa za agresję?

OGÓLNE SPOJRZENIE NA ŹRÓDŁA, ROZPOZNANIE I TERAPIĘ AGRESJI „DOMINACYJNEJ” – Karen L. Overall To potencjalnie niebezpieczne zaburzenie zachowania ma swoje źródła w dążeniu do zdominowania otoczenia. Jeśli zrozumiemy jego naturę i zastosujemy odpowiednią terapię, wygrają na tym wszyscy, tak właściciele, jak ich zwierzęta.

 • Agresja „dominacyjna” jest jedną z najczęściej spotykanych form agresji u psów Objawia się powtarzającymi się, nietypowymi i nie pasującymi do sytuacji zachowaniami agresywnymi ukierunkowanymi na ludzi.
 • Do zachowań tych zalicza się warczenie, kłapnięcia zębami i gryzienie.
 • Ugryzienie zwykle nie jest poprzedzone ostrzeżeniem.

Agresja „dominacyjna” występuje w bardzo różnych okolicznościach, które jednak łączy wspólna cecha: pies stara się przejąć kontrolę nad ludźmi. Typowe sytuacje, mogące sprowokować zachowanie agresywne, to: – potrącenie śpiącego psa; – karcące szarpnięcie za smycz; – sięganie ponad głową psa przy przypinaniu smyczy; – czesanie psa; – wpatrywanie się w psa; o przytulanie psa; – dotykanie i przytrzymywanie psa w okolicy twarzowej; – przeprowadzanie ćwiczeń związanych z ograniczeniem swobody psa; – stosowanie kar fizycznych.

Celem agresji może być jeden lub kilku członków rodziny, a w pewnych przypadkach jedynie osoby psu obce. Niektóre psy zachowują się agresywnie tylko wtedy, gdy w domu panuje zamieszanie wywołujące u nich niepokój. Poszczególni ludzie mogą być narażeni w różnym stopniu. Pewne psy reagują agresywnie na małe dzieci, ponieważ ich oczy znajdują się na tej samej wysokości co oczy psa, który odbiera spojrzenie dziecka jako groźbę.

Osoba bardziej ustępliwa może częściej padać ofiarą zwierzęcia niż ktoś bardzo zdecydowany, ponieważ zdaje sobie ono sprawę, że łatwiej może na nią wpłynąć. Zdarza się też odwrotnie; pies wiedząc, że pewne osoby łatwo ustępują, zostawia je w spokoju, rzucając wyzwanie silniejszym członkom rodziny.

Agresja „dominacyjna” ujawnia się najczęściej w momencie osiągnięcia przez psa dojrzałości społecznej, co następuje zwykle między 18 a 36 miesiącem życia. Choć większość przypadków tego zaburzenia dotyczy samców, występuje ono także u samic, zazwyczaj bardzo młodych (od 8 tygodni do 8 miesięcy). Agresja „dominacyjna” nie jest uwarunkowana hormonalnie, jednak może ją nasilić obecność androgenów, w tym testosteronu, lub brak estrogenów w okresie rozwoju płciowego i społecznego.

Fakt, że wystąpienie objawów agresji „dominacyjnej” zbiega się zwykle z osiągnięciem dojrzałości społecznej wskazuje, że przyczyna problemu leży poza postępowaniem właścicieli. Rozpoznanie Rozważając rozpoznanie agresji „dominacyjnej” trzeba pamiętać, że określenie „dominacja” często jest błędnie używane.

Termin ten odnosi się jedynie do indywidualnej zdolności do utrzymania lub regulowania dostępu do pewnych dóbr podczas bezpośredniej konfrontacji z innym osobnikiem. Psa, który jest po prostu pewny siebie lub natarczywy, nie można nazywać dominującym. Pies może być natarczywy lub pewny siebie nie będąc „dominacyjnie” agresywnym; może „kłócić się” z właścicielami i jednocześnie nie przejawiać agresji w wyżej opisanych sytuacjach.

Pewność siebie i nieustępliwość to cechy osobowości. Wielu ludzi woli psy pewne siebie, ponieważ lepiej sprawdzają się w treningu posłuszeństwa, a także panuje opinia, że „mają dobry charakter”. Ponieważ terminy dominacja i agresja „dominacyjna” często są nieprawidłowo używane, proszę właścicieli, aby starali się ich unikać i po prostu szczegółowo opisali zachowanie psa.

Dwie grupy psów agresywnych „dominacyjnie” Ponieważ agresja „dominacyjna” występuje w kontekście społecznym, jest ona prawdopodobnie, jak i inne formy agresji, zaburzeniem lękowym. Psy agresywne „dominacyjnie” można podzielić na dwie zasadnicze grupy: 1) te, które wiedzą, że mają kontrolę nad otoczeniem i mogą zmusić właścicieli do wypełniania ich rozkazów (mogą podporządkować sobie właścicieli), i 2) te, które niepewne swojego miejsca w grupie społecznej przez agresywne zachowanie usiłują ustalić swą pozycję (dowiedzieć się, czego się od nich oczekuje).

W przeciwieństwie do powszechnego przekonania na temat agresji „dominacyjnej” psy należące do pierwszej grupy spotyka się rzadko. Większość przypadków należy do grupy drugiej. Reakcja właścicieli na agresywne zachowanie zwierzęcia dostarcza mu informacji o jego ograniczeniach społecznych i behawioralnych.

 1. Podobnie jest w przypadku destrukcyjnych i czasem agresywnych nastolatków z problemami dotyczącymi zachowania.
 2. Psy należące do tej kategorii wydają się mniej pewne swego miejsca w hierarchii.
 3. Ich wokalne i fizyczne reakcje na to, co postrzegają jako zagrożenie, są często ambiwalentne.
 4. Nie są one tak samo agresywne w stosunku do wszystkich ludzi, ponieważ ich reakcja zależy od konkretnej relacji społecznej Zgodnie z danymi uzyskanymi z kliniki behawioralnej szpitala weterynaryjnego Uniwersytetu Pensylwanii, większość psów z drugiej grupy przejawia zachowania mające na celu przyciągnięcie uwagi (Behavior Clinic, Veterinary Hospital, University of Pennsylvania: dane niepublikowane, 1999).

Psy te są bardzo absorbujące i stale domagają się, aby im ustępować i poświęcać uwagę. Mają nienormalną chęć przewodzenia innym i często stawiają im wyzwania, aby określić swoją pozycję w środowisku społecznym. Psy z drugiej grupy doskonale reagują na leki przeciwlękowe (takie jak trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny).

Leki te ułatwiają prowadzenie terapii behawioralnej mającej na celu narzucenie zwierzęciu łagodnego, humanitarnego systemu reguł. Ponieważ zaburzenie występujące u tych psów ma tło lękowe, a one same prowokują konfrontacje, ucząc je właściwego zachowania nie można stosować kar fizycznych. Kary fizyczne eliminują element niepewności: przekonują psa, że osoba karząca faktycznie stanowi zagrożenie, i powodują nasilenie agresji.

Bijąc lub kopiąc zwierzę człowiek staje się jego przeciwnikiem i ujawnia brak zrozumienia psiej agresji i lęku. Rozpoznawanie subtelnych zachowań „dominacyjnie” agresywnych Wiele napisano o tym, że psy postrzegają ludzi jako członków swojego stada. Takie ujęcie upraszcza sytuację.

Bardziej prawdopodobne jest, że psy i ludzie mogą dobrze współżyć dzięki podobnym systemom społecznym. Psy żyją w szeroko rozumianych grupach rodzinnych, długo opiekują się potomstwem oraz posługują się głosowymi i niegłosowymi sposobami komunikacji. Co ważniejsze, system społeczny tak psów, jak ludzi opiera się na ustępowaniu, a nie na przemocy fizycznej i podporządkowywaniu.

Wielu ludzi uważa, że psy stale walczą o swoją pozycję. Tymczasem badania nad wilkami i dzikimi psami dowodzą czegoś wprost przeciwnego: agresja i przemoc są zachowaniami wyjątkowymi. System reguł społecznych oparty jest na hierarchii, a na zajmowaną pozycję wpływają wiek i płeć oraz indywidualne zdolności.

See also:  Palo Santo Dlaczego Nie UYwać

Ponieważ psy tworzą strukturę społeczną podobną do naszej, umiemy zrozumieć wiele sygnałów przez nie wysyłanych. To podobieństwo stwarza jednak również problemy, ponieważ ludzie zakładają, że psie komunikaty oznaczają dokładnie to samo, co ludzkie. Na przykład niektórzy właściciele uważają, że pies, który stawia im łapy na ramionach, chce ich „objąć”.

Tymczasem jest to wyzwanie. W komunikacji między psami naciskanie przednimi kończynami na drugiego osobnika ma jednoznacznie taki charakter. Głaszcząc rzucającego im wyzwanie psa z zaburzeniem behawioralnym ludzie nieumyślnie mu ustępują. W tym przypadku pieszczoty mogą pogorszyć zachowanie zwierzęcia.

Wiele psów przejawia subtelne zachowania „dominacyjnie” agresywne mające na celu wpływanie na zachowanie ludzi. Na przykład pies kładzie się w drzwiach lub przed fotelem, aby właściciel musiał ominąć to miejsce, albo może przy każdej sposobności opierać łapę lub całe ciało o właściciela. Zachowania te trzeba odróżnić od zwykłej natarczywości czy prób zwrócenia na siebie uwagi.

Na przykład, jeśli pies opiera się o właściciela tylko po to, aby zwrócić na siebie uwagę, właściciel może go fizycznie odepchnąć nie wywołując agresji. W przeciwieństwie do większości psów „dominacyjnie” agresywnych nie usztywni on ciała, lecz otworzy oczy i przemieści się za człowiekiem, aby dalej móc go dotykać.

 1. Psy szukające bliskości reagują zwykle na słowne polecenie odsunięcia się i rozpoczynają inne zachowania mające wywołać interakcję (takie jak przechylanie głowy, przekręcenie się na grzbiet, piszczenie, machanie ogonem, skierowanie rozluźnionych uszu do tyłu).
 2. Psy „dominacyjnie” agresywne mogą się usztywnić i „odpowiedzieć” warczeniem.

Następnie warczenie może się pogłębić, a postawa ciała, wokalizacja i działanie (na przykład ugryzienie) mogą stać się bardziej grożące. W takich sytuacjach konieczne jest zachowanie ostrożności. Terapia agresji „dominacyjnej” u psów Celem terapii jest zmiana zachowania psa pozwalająca żyć z nim bezpiecznie i szczęśliwie.

Na terapię składają się następujące elementy: – unikanie wszystkich sytuacji, które mogą sprowokować psa (na przykład jeśli pies reaguje agresywnie, gdy się go obejmuje, nie należy go obejmować; jeśli pies reaguje agresywnie, kiedy śpi na łóżku, nie należy pozwalać mu tam wchodzić); – bierna terapia behawioralna, która skłania psa do ustępowania właścicielom; gwarantuje ona również to, że niepożądane zachowania nie będą nagradzane (na przykład jeśli pies wpatruje się w człowieka, należy odejść; jeśli pies nie pozwala zapiąć smyczy lub założyć obroży i przewraca się na grzbiet przyciągając szyję i żuchwę do ciała, także należy go zostawić); chodzi tu o niedopuszczanie do walki o przywództwo i zmniejszenie reaktywności psa w konkretnych sytuacjach; do biernej modyfikacji behawioralnej należy również chwalenie i nagradzanie psa zawsze, kiedy zachowa się w sposób pożądany; – czynna terapia behawioralna polegająca na odwrażliwianiu i przeciwwarunkowaniu prowadzącym do nauczenia psa nowego, mniej agresywnego sposobu reagowania w sytuacjach, które prowokują agresję; – o stosowanie leków o działaniu przeciwlękowym, o ile są konieczne.10 SYTUACJI, KTÓRYCH NALEŻY UNIKAĆ, GDY PIES PRZEJAWIA AGRESJĘ „DOMINACYJNĄ” 1.

Jeżeli pies szczeka, warczy lub cię ignoruje, spróbuj przenieść jego uwagę na inny obiekt lub ćwiczenie, które dobrze zna. Jeśli to nie pomaga, odejdź od psa lub zamknij go w innym pokoju. „Wygnanie” i niezwracanie uwagi są najskuteczniejszymi sposobami karania psa, ponieważ uniemożliwiają mu panowanie nad sytuacją.

 1. Psy z agresją „dominacyjną” są zwykle niespokojne i szukają kontaktu z ludźmi, a także manipulują nimi dla nabrania pewności siebie.
 2. Uniemożliwienie im tego pozwala uniknąć niepożądanego zachowania.2.
 3. Nie sięgaj gwałtownie do obroży psa ani nie dotykaj jego łap.
 4. Najpierw każ mu usiąść i pozostać.
 5. Następnie przypnij mu smycz lub jeszcze lepiej załóż kantarek Gentle Leader, który pozwala na bezpieczne panowanie nad zwierzęciem.

Właściwie dopasowany i odpowiednio użyty kantarek pozwala delikatnie lecz skutecznie zamknąć psu jamę ustną do czasu, aż się uspokoi. Dzięki temu jesteś bezpieczny i przeciwdziałasz potęgowaniu się agresji. Jeżeli założenie kantarka Gentle Leader wzmaga agresję psa, oznacza to, że nie jest on jeszcze na to gotowy.

 1. W takim przypadku prowadzaj psa na smyczy przypiętej do zaciskającej się obroży i nigdy za nią nie szarp.3.
 2. Nigdy nie przeszkadzaj psu śpiącemu lub odpoczywającemu pod drzwiami czy na łóżku.
 3. Nie przechodź także nad nim.
 4. Zawsze zawołaj go do siebie, każ mu usiąść i zostać na miejscu.
 5. Nie zrzucaj go z łóżka ani nie odpychaj, gdy zaczepia cię łapą.

Zawsze mów psu, co ma zrobić, a zanim poświęcisz mu uwagę, każ mu przyjść do siebie, usiąść i czekać w tej pozycji.4. Jeżeli pies drapie cię lub skacze na ciebie czy innych ludzi, nie odpychaj go lecz schowaj ręce i odwróć się od niego. Jeżeli sam usiądzie, pochwal go.5.

 1. Jeżeli trzeba, wyprowadzaj psa w kantarku Gentle Leader.
 2. Wyjaśnij sąsiadom, że nie jest to kaganiec, lecz że pies jest w trakcie terapii.6.
 3. Nie baw się z psem w agresywny sposób (energiczne klepanie, „zapasy”).
 4. Do zabawy zawsze wykorzystuj przedmioty.
 5. W „przeciąganie” możesz się bawić tylko przy użyciu miękkiej szmatki i pod warunkiem, że będziesz przestrzegał następujących reguł.

Przed rozpoczęciem zabawy pies musi usiąść. Następnie poproś go, żeby wziął szmatkę; może to zrobić tylko na polecenie i na polecenie musi ją puścić. Nie „rzucaj” zwierzęciem uczepionym zabawki po całym pokoju. Za każdym razem ty musisz wygrać: pies ma usiąść i oddać przedmiot.

 1. Jeżeli nie udaje ci się spełnić powyższych warunków, nie dopuszczaj do zabaw w „przeciąganie”.7.
 2. Nigdy nie pozwalaj psu kłaść ~ się na łóżkach, zwłaszcza, jeśli reaguje agresywnie, gdy się mu przeszkodzi w odpoczynku.
 3. Jeżeli to konieczne, musi spać poza sypialnią.
 4. Ograniczy to ryzyko, że będąc senny i najmniej gotowy do przewidywania problemowych zachowań wykonasz nieumyślnie ruch, który pies odczyta jako zagrożenie.8.

Jeżeli pies jest agresywny podczas jedzenia, karm go w osobnym pomieszczeniu przy zamkniętych drzwiach. Jeśli masz dzieci, zamknij drzwi na klucz. Jeżeli dajesz psu resztki ze stołu, włóż je do miski. Nie pozwalaj mu żebrać podczas posiłków domowników, a zanim postawisz mu miskę, za każdym razem każ mu usiąść i czekać.9.

 • Nigdy nie karz psa fizycznie.
 • Jeśli warczy lub się rzuca, powiedz mu spokojnie „nie” i postaraj się zmienić sytuację.
 • Użyj słowa i tonu głosu, które zwierzę kojarzy z dezaprobatą dla swojego zachowania, ale nie z groźbą.
 • Jeśli w przeszłości dużo na psa krzyczałeś, każdy twój okrzyk „nie” może prowokować agresję.

Zaobserwuj, jakie postępowanie wywołuje najwłaściwszą reakcję. Możesz wyjść z trudnej sytuacji zostawiając psa samego lub wołając go do innego pokoju i każąc mu usiąść. Jeżeli ma założony kantarek Gentle Leader, powiedz „nie” i jednocześnie pociągnij za przywiązany sznurek, zamykając zwierzęciu usta, a następnie przeprowadź je szybko w inne miejsce.

Jeżeli psa trzeba zabrać z pomieszczenia, aby przerwać konkretną sytuację, poczekaj aż się uspokoi, a następnie każ mu wykonać kilka ćwiczeń z „siad, zostań”, kładąc nacisk na rozluźnienie. Jeżeli jest mocno pobudzony, unikaj go do momentu, aż się uspokoi.10. Ostrzeż znajomych i sąsiadów, że każdy agresywny pies może być niebezpieczny.

Gdy przychodzi ktoś w odwiedziny, zamykaj psa w osobnym pomieszczeniu. Jeżeli chcesz wyprowadzić go do gości, załóż mu kantarek Gentle Leader i poczekaj, aż wszyscy usiądą. Jeśli pies usiądzie lub się położy, pochwal go. Jeśli pies usiądzie lub się położy, pochwal go.

 1. Jednak jeżeli nie potrafi nosić kantarka i spokojnie chodzić wśród ludzi, nie wpuszczaj go między gości.
 2. UNIKANIE I BIERNA TERAPIA BEHAWIORALNA W LECZENIU AGRESJI „DOMINACYJNEJ” U PSÓW Karen L.
 3. Overall Błędne koło zachowań agresywnych można przerwać unikając pewnych sytuacji i ucząc psa, że dla zdobycia uwagi człowieka musi mu ustąpić.

Autorka wyjaśnia, dlaczego takie postępowanie jest skuteczne i podaje szczegółowe zalecenia dla właścicieli. Niniejszy artykuł omawia pierwsze kroki w leczeniu psa z agresją „dominacyjną”. Polegają one na unikaniu sytuacji, w których pies zwykle reaguje agresywnie, oraz nauczeniu go, przy zastosowaniu technik biernej modyfikacji zachowania, ustępować właścicielowi.

 1. Olejne kroki to: czynna terapia behawioralna oraz farmakoterapia, omówione w następnych artykułach.
 2. Unikanie Gotowość właściciela do leczenia psa z agresją „dominacyjną” zależy od stopnia ryzyka zranienia przez zwierzę oraz od możliwości przewidzenia jego agresywnego zachowania.
 3. Jeżeli właściciel sądzi, że reakcje psa są nieprzewidywalne, często decyduje o eutanazji.

Z tego powodu trzeba przy pierwszej wizycie zebrać bardzo dokładny wywiad, pozwalający na ustalenie, w jakich sytuacjach pies reaguje agresywnie. Tych sytuacji właściciel zwierzęcia powinien unikać. Na przykład, jeśli pies warczy, gdy się go obejmuje, należy unikać obejmowania.

Jeśli pies warczy, gdy ktoś się w niego wpatruje, należy tego unikać. Choć te zalecenia są sprzeczne z radami, jakie można znaleźć w podręcznikach tresury, proszę wziąć pod uwagę, że wpatrując się w psa właściciel domaga się, aby odpowiedział on wyzwaniem na wyzwanie (wpatrywanie się jest właśnie wyzwaniem).

Spowoduje to prawdopodobnie nasilenie agresji. Odwracając wzrok człowiek nie poddaje się, lecz odbiera psu szansę na manipulowanie sobą. Informacja dla klientów podana na stronie 17 zawiera listę typowych sytuacji, których powinni unikać właściciele psów z agresją „dominacyjną”.

Samo unikanie ma duże szanse poprawić zachowanie psa, ponieważ niepożądane zachowania nie będą już nagradzane. Bierna terapia behawioralna Bierna terapia behawioralna, mająca na celu nauczenie psa ustępowania właścicielowi, jest za rzadko stosowana. Swą skuteczność zawdzięcza wykorzystaniu sygnałów, którymi psy informują się o pozycji hierarchicznej w naturalnych systemach społecznych.

Opisane tu techniki są przeznaczone specjalnie dla właścicieli psów z agresją „dominacyjną”, ale zbliżone metody stosuje się także w innych programach biernej terapii behawioralnej. Dawanie psu odpowiednich sygnałów System społeczny psów jest podobny do systemu społecznego człowieka.

Żyją one w dużych grupach rodzinnych, sprawują rozwiniętą opiekę rodzicielską, współpracują jako grupa lub rodzina przy wychowywaniu młodych, karmią szczenięta mlekiem, a następnie pokarmem półpłynnym i stałym, wykorzystują zabawę jako formę rozwijania umiejętności społecznych, intensywnie komunikują się głosowo i pozagłosowo, a co najważniejsze, ich system społeczny opiera się na ustępowaniu innym.

Wszystkie zwierzęta społeczne tworzą jakiś system reguł, pozwalający im na skuteczne porozumiewanie się ze sobą. Ponieważ psy pod wieloma względami są do nas podobne i często wygląda na to, że rozumieją każde nasze słowo, zakładamy, że przyjmują one ludzkie zasady współżycia.

 • Jednak zarówno szczenięta, jak starsze zwierzęta z problemami należy w sposób im zrozumiały wprowadzić w system konsekwentnych i humanitarnych reguł.
 • Ponieważ psy chętnie poddają się przewodnictwu, szukają u właścicieli sygnałów świadczących o tym, że ich zachowanie jest poprawne.
 • Bierna terapia behawioralna jest jednym ze sposobów uczenia ich właściwego zachowania.

Bierna terapia behawioralna jest formą dyscypliny nie związanej z karami fizycznymi. Dyscyplina nie jest jednoznaczna z używaniem siły czy znęcaniem się. W przypadku większości psów ignorowanie zwierzęcia przez ludzi jest dla niego bardziej nieprzyjemną formą korygowania zachowania niż kara fizyczna.

Psy maltretowane lub systematycznie fizycznie karane albo uczą się unikać razów, albo też prowokują je, ponieważ jest to jedyna forma uwagi, jaką się im poświęca. Jako znęcanie się rozumiemy bicie (np. kijem, plastikową butelką, łańcuchem, smyczą, batem, ręcznikiem), nadeptywanie na palce, kopanie lub uderzanie kolanem czy posługiwanie się urządzeniami w rodzaju elektrycznych poganiaczy dla bydła.

Lista ta wygląda przerażająco, jednak wszystkie te metody albo były wypróbowane przez moich klientów, albo polecane im jako odpowiednie sposoby karcenia. Podstawowe techniki Celem biernej terapii behawioralnej jest stworzenie wzoru odpowiednich wzajemnych stosunków między właścicielem i psem oraz nauczenie zwierzęcia, że aby zwrócić na siebie uwagę swego pana musi stale mu ustępować.

 1. Przeprowadza się to w bezpieczny, łagodny i bierny sposób.
 2. Po pierwsze, właściciele muszą przełamać własny schemat reakcji, który zwykle wiąże się ze strachem, agresją lub jednym i drugim.
 3. Po drugie, muszą być stale świadomi swoich interakcji ze zwierzętami.
 4. Na przykład jeśli w czasie, gdy właściciel rozmawia, czyta lub ogląda telewizję pies podejdzie i otrze się, oprze o nogi lub zaczepi łapą, człowiek zwykle bezwiednie wyciąga rękę i dotyka go lub głaszcze.

Opiekun nie zdaje sobie sprawy, że pies tak zaaranżował sytuację, aby mieć nad nią kontrolę: zażądał, żeby się nim zająć, a człowiek spełnił żądanie. Właściciele mogą dotykać lub głaskać psa, czy też zajmować się nim w jakikolwiek inny sposób dopiero wówczas, gdy pies jest spokojny i czeka, aż poświęci mu się uwagę.

 1. Zanim zrobi lub dostanie coś, czego pragnie, pies powinien spokojnie usiąść na kilka sekund.
 2. Nawet pięciotygodniowe szczenięta mogą nauczyć się siedzieć i skupiać na opiekunie (oczekiwać od niego sygnałów, nawiązywać kontakt wzrokowy, być zadowolone i uważne, a jednocześnie spokojne) w zamian za smakołyk, choć ze względu na ogromną żywiołowość czasem nie wychodzi im to bezbłędnie.
See also:  Dlaczego Wrzosy BrZowieją

Gdy tylko pies usiądzie, właściciel powinien powiedzieć „dobry pies! „, dać mu smakołyk i pogłaskać. Nagradzamy nie tyle wykonanie komendy „siad”, ile spokojne i uważne zachowanie. Istnieją również specjalne techniki stosowane w terapii behawioralnej. W trudnych przypadkach może być potrzebna pomoc specjalisty-behawiorysty.

Gdy pies nauczy się już odpowiedniego zachowania, między zwierzęciem a jego opiekunem będzie się mogła wytworzyć relacja mniej destrukcyjna, a bardziej oparta na zaufaniu. UCZENIE AGRESYWNEGO PSA USTĘPOWANIA LUDZIOM. Agresywne zachowania twojego psa mogą zostać z czasem skorygowane. Musi nauczyć się ustępować ci, zanim na cokolwiek mu pozwolisz: jeść, wejść do domu lub wyjść na dwór, zapiąć smycz, wejść na łóżko, bawić się zabawkami, nawet na twoje pieszczoty.

Prawdę mówiąc, wszystkie psy powinny być wychowywane zgodnie z tą zasadą i żaden pies nie jest za stary, aby się jej nauczyć. Nie ogranicza to indywidualności ani nie „łamie charakteru” zwierzęcia. Pozwala natomiast na zbudowanie lepszej, opartej na większym zaufaniu relacji z psem i ułatwia panowanie nad nim, co jest szczególnie ważne, gdy znajdzie się w potencjalnie niebezpiecznej sytuacji.

Od tej chwili twój pies musi „zarobić” na swoje różne potrzeby Uczyni to ustępując właścicielowi, czyli siadając spokojnie i chwilę czekając. Ucząc psa ustępowania trzeba ćwiczyć z nim regularnie jeden-dwa razy dziennie przez 15-20 minut. Nie krzycz na psa ani go nie bij; są to nieodpowiednie metody karania.

Przypomnijmy, jak uczymy psa siadania i zostawania w tej pozycji. Nauka siadania Podstawą nauki są nagrody-smakołyki, którymi mogą być na przykład maleńkie kawałki żółtego sera lub skrawki ugotowanego kurczaka. Smakołyki trzymaj w kubeczku za plecami, aby pies nie dobierał się do nich.

Weź jedną nagrodę do ręki i przysuń do nosa psa. Przesuwając dłoń w górę i nad głową zwierzęcia powiedz „siad”. Podążając za ruchem ręki pies zacznie zadzierać głowę i stopniowo siadać, bo tak będzie mu łatwiej i wygodniej. Gdy tylko usiądzie powiedz „dobry pies” i natychmiast daj mu nagrodę. Powtarzaj ćwiczenie tak długo, aż uczeń będzie je wykonywał bezbłędnie i bez wahania.

W przypadku psa, który nie nabrał jeszcze złych nawyków, taka nauka zajmuje zwykle mniej niż pół godziny. Nie ma potrzeby naciskania psu na zad, aby usiadł. Takie postępowanie może być wręcz szkodliwe, zwłaszcza dla psów większych ras mających problemy ze stawami biodrowymi, u których wczesne urazy mogą pogorszyć przebieg choroby.

Nawet jeśli pies jest zdrowy i nie bolą go stawy, gwałtowne naciskanie na zad może go przestraszyć i spowodować ból, a w konsekwencji będzie się bał tego ćwiczenia (naciskanie na zad wywołuje odwrotną reakcję w postaci usztywnienia kończyn miednicznych, dochodzi bowiem do wywołania odruchu wyprostnego – przyp.

red.) Zamiast tego trzymaj drugą rękę za jego zadem, aby cofając się oparł się o nią. Zachęć go wtedy, aby usiadł i nagrodź gdy to uczyni, jak opisano powyżej. Możesz też poprosić drugą osobę, aby stanęła tuż za nim. Cofając się pies trafi na stopy i nogi człowieka, co zmusi go do przyjęcia pozycji siedzącej.

 1. Antarek Gentle Leader i większość innych kantarków również pomagają szybko nauczyć psa siadania.
 2. Posługując się kantarkiem ściśle przestrzegaj zaleceń podanych w dołączonej do niego instrukcji, jego skuteczność bowiem zależy od zastosowania właściwej techniki.
 3. Niektóre psy chętniej pracują w zamian za zabawę (na przykład z piłeczką) niż za smakołyk.

Ten sposób wzmacniania pożądanego zachowania jest również bardzo dobry, choć nieco trudniejszy do stosowania. Najważniejsze, aby jednocześnie z pochwałą pies otrzymał coś bardzo dla siebie atrakcyjnego. Posługuj się nagrodami znacznie dłużej, niż wydaje Ci się to potrzebne.

W miarę, jak pies robi postępy, dalej chwal go za każdym razem, ale nagrody dawaj nieregularnie, aby utrzymać jego zainteresowanie i uwagę. Kiedy już doskonale umie określone ćwiczenie, nagradzanie go od czasu do czasu pozwala utrwalić tę umiejętność. Nauka pozostawania na miejscu Nauka pozostawania bywa trudniejsza niż nauka siadania, ponieważ właścicielom często brakuje cierpliwości.

Nie zdając sobie z tego sprawy możesz dawać psu niespójne sygnały, na przykład odchodząc i jednocześnie rzucając przez ramię polecenie „zostań”. Psy, które nie znają tej komendy, nie będą się jej mogły w ten sposób nauczyć, a twoje zachowanie je rozprasza.

Najlepiej uczyć psa stopniowo, krok po kroku. Przede wszystkim pies musi już umieć siadać lub warować na komendę. Powiedz mu „siad”, pochwal go, powiedz „zostań” i zrób mały krok w tył. Powtórz „zostań”, wróć do psa, jeszcze raz powiedz „zostań” i daj mu nagrodę. Następnie powiedz „dobrze” (lub „biegaj”), co będzie dla niego sygnałem, że może już wstać.

Używanie imienia psa ułatwi skoncentrowanie jego uwagi na tobie. Możesz je często powtarzać, pod warunkiem, że pies pozostaje skupiony. Imię powinno być dla niego sygnałem, na który zwraca się ku tobie. Jeżeli nie spojrzy na ciebie od razu, przytrzymaj smakołyk przy twarzy blisko oczu i powiedz „popatrz”.

Pies musi się skoncentrować. Później samo słowo „popatrz” również może służyć do skupiania jego uwagi. Polecenia należy powtarzać tak długo, aż pies je wykona, dając mu czas na reakcję między powtórzeniami. Pies potrzebuje otuchy i ciągłych wskazówek. W miarę, jak robi postępy, polecenia można powtarzać rzadziej.

Nagrody trzeba wydawać w odpowiedni sposób. Machanie jedzeniem z pewnej odległości jest dla psa zachętą, aby wstał i wziął je sobie. Należy raczej podejść do zwierzęcia, powiedzieć „zostań”, a następnie jednocześnie pochwalić je i dać nagrodę. Początkowo każde prawidłowo wykonane ćwiczenie trzeba nagradzać smakołykiem, aby jak najbardziej ułatwić psu naukę.

Pamiętaj też, aby za każdym razem dawać psu polecenie zwalniające, takie jak „dobrze” (czy „biegaj”). Weź pod uwagę, że w przyszłości będzie się podnosił, jeśli użyjesz tych słów mówiąc do niego. Jeżeli wstanie, zanim mu na to pozwolisz, każ mu usiąść i odczekaj trzy do pięciu sekund, zanim go zwolnisz.

W miarę jak pies nabiera doświadczenia i bezbłędnie zostaje, wydłużaj stopniowo dystans między nim a tobą. Jeśli założysz mu kantarek i przypniesz do niego długą linkę będziesz mógł na odległość kontrolować jego zachowanie. Dzielący was dystans wydłużaj bardzo powoli.

 1. Pokusa przyspieszania nauki jest ogromna, wywołuje to jednak konflikt i niepokój u psa, co podważa sens całej nauki.
 2. Nauka ustępowania Jeśli pies umie już siedzieć i pozostawać na miejscu na komendę, można rozpocząć naukę ustępowania.
 3. Pies musi się nauczyć ustępować, zanim cokolwiek dostanie.
 4. Na przykład jeśli chce wyjść na dwór, najpierw zawołaj go po imieniu i wydaj polecenie „siad”.

Nie krzycz na niego, mów łagodnym głosem i raczej poproś go, niż każ mu usiąść, nawet jeśli w przeszłości podnosiłeś ton. Powtarzaj „siad” co trzy do pięciu sekund, o ile pies jest uważny Jeśli nie zwraca na ciebie uwagi, a zmiana postawy ciała ani tonu głosu nie pomaga, przestań się nim zajmować.

Jeśli pies jest uważny, ale odmawia wykonania polecenia, odejdź od niego. Pies pójdzie za tobą, a kiedy się pojawi lub będzie się domagał uwagi, poproś go, żeby usiadł. Jeżeli w dalszym ciągu będzie się opierał, znów zostaw go samego. Wcześniej czy później wykona polecenie. Gdy tylko usiądzie, nagrodź go pochwałą i smakołykiem.

Następny krok to nauczenie psa, aby pozostawał w pozycji siad, dopóki nie pozwolisz mu wstać – najpierw krótką chwilę, a z czasem coraz dłużej. Jeżeli pies siedzi i czeka, można go zwolnić odpowiednią komendą i wypuścić na dwór. Zwróć uwagę na drobne oznaki buntu i uporu (jak na przykład opieranie się całym ciężarem o twoją nogę przy siedzeniu, powolne podchodzenie do ciebie i zbaczanie po drodze, tupanie i parskanie lub siadanie pod kątem, a nie na wprost ciebie), lecz nie reaguj na nie – nie prowokuj psa.

 • Jeśli takie zachowania występują coraz rzadziej, znaczy, że oboje robicie postępy.
 • Pamiętaj, że od czasu do czasu popełnicie błędy.
 • Wszyscy domownicy muszą być konsekwentni i pracować z psem.
 • Dzieci trzeba nadzorować w trakcie ćwiczeń, dla zapewnienia im bezpieczeństwa i dopilnowania, aby nie drażniły się z psem ani nie uczyły go niewłaściwego zachowania.

Nauka ustępowania ułatwi psu nawiązanie właściwych kontaktów z właścicielem. Opisane ćwiczenia pomogą psu na cztery sposoby: 1. Ustępując ci, zanim cokolwiek dostanie, twój pies nauczy się szukać u ciebie sygnałów świadczących o tym, że zachowuje się właściwie, a to z kolei zapobiegnie nieodpowiedniemu zachowaniu.2.

 1. Ustępowanie może dawać psu „chwilę oddechu” w trudnej dla niego sytuacji, zanim ją jeszcze pogorszy.
 2. Uczy go, że jeśli wykona polecenie „siad”, wskażesz mu, co ma robić i konflikt zostanie rozwiązany.
 3. Przynosi to ogromną ulgę zwierzętom, które przeżywają silny niepokój nie wiedząc jak się zachować (czyli wszystkim psom z zaburzeniami zachowania).3.

Ustępowanie pozwala psu się wyciszyć. Zwierzę, które siedzi, jest mniej reaktywne niż to, które jest w ruchu. Następuje skojarzenie polecenia słownego, odpowiedniego zachowania i reakcji fizjologicznej (np. rozluźnienia towarzyszącego otrzymywaniu smakołyka).

 • Wszystko to razem ma działanie uspokajające.4.
 • Ustępowanie, konsekwentnie wzmacniane, pozwala psu zrozumieć, czego się od niego oczekuje i zyskać pożądaną uwagę właściciela.
 • Astracja i sterylizacja psów i kotów.
 • Fakty i mity.
 • Temat kastracji i sterylizacji często przewija się w gabinecie lekarskim.
 • Narosło już wiele kontrowersji i mitycznych obaw co do słuszności i następstw przeprowadzania tych zabiegów.

Aktualny stan wiedzy zdecydowanie jednak przemawia za kastrowaniem psów samców i kocurów oraz sterylizacją suk i kotek Jest to świadoma forma zapobiegania niechcianym ciążom, eliminacji ucieczek, agresji i zachowań seksualnych, a przede wszystkim redukcji ryzyka wystąpienia niektórych chorób u naszych podopiecznych.

Astracja psa i kocura polega na chirurgicznym usunięciu obu jąder, w których produkowane są plemniki i przeważająca ilość męskiego hormonu płciowego – testosteronu. Kastracja w celu złagodzenia temperamentu, osłabienia agresji, zapobiegania włóczęgostwu, ograniczenia tendencji do znaczenia moczem i redukcji popędu płciowego powinna być wykonana u psów poniżej 1,5 roku, a u kocurów ok.6-8 m-ca życia.

Kastracja ze wskazań lekarskich dotyczy często osobników starszych oraz samców, u których przed osiągnięciem dojrzałości płciowej (kocury w wieku 6 m-cy, psy zależnie od rasy 8-12 m-cy) jedno, bądź oba jądra nie zstąpiły do moszny lecz pozostały w jamie brzusznej lub uwięzły w kanale pachwinowym.

 • Taki stan nazywamy wnętrostwem.
 • Jest to cecha przekazywana na potomstwo, więc samiec wnęter powinien być wyeliminowany z rozrodu.
 • Dodatkowo istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przebywającym w jamie brzusznej jądrze dojdzie do degeneracji miąższu i rozrostu nowotworowego, czemu zapobiec może jedynie kastracja.

Skierowanie na kastrację z powodów zdrowotnych obejmuje również psy seniory, kiedy nasi podopieczni cierpią na: – łagodny rozrost prostaty utrudniający oddawanie moczu i kału – gruczolaki przyodbytowe w postaci małych, krwawiących guzków powodujące dużą bolesność i ryzyko zakażeń bakteryjnych – nowotwory jąder dające często przerzuty do organów wewnętrznych – dermatozy hormonozależne i inne schorzenia endokrynologiczne Równie często jak kastracje psów i kocurów wykonuje się w gabinecie lekarskim sterylizacje suk i kotek.

 1. Sterylizacja to chirurgiczne usuniecie obu jajników i macicy co nieodwracalnie eliminuje cieczkę u suk i ruję u kotek, pozbawiając je zdolności do rozmnażania się.
 2. Istnieją pewne istotne różnice w biologii i cyklu płciowym suki i kotki.
 3. Dojrzałość płciowa, czyli pierwsza cieczka pojawia się u suk w zależności od rasy między 6-18 m-cem życia.

Klasyczna cieczka trwa ok.3 tyg. i powtarza się w regularnych odstępach dwukrotnie w ciągu roku, czasem raz na rok. Podczas cieczki obserwujemy krwisto-śluzowy wyciek z dróg rodnych, początkowo obfity i ciemny później stopniowo bardziej skąpy i jaśniejszy.

Równocześnie znacznie rośnie atrakcyjność suki dla samców i chęć do ucieczek. Mniej więcej w połowie cieczki są dni płodne i możliwość pokrycia przez psa. U suk nie występuje zjawisko menopauzy. Kotka pierwszą ruję przechodzi w wieku 6-8 m-cy i trwa ona ok.2-3 tyg. powtarzając się wielokrotnie w ciągu roku (najintensywniej między marcem, a październikiem).

Zachowanie kotki w tym czasie jest bardzo charakterystyczne i może być uciążliwe dla domowników. Traci ona apetyt, turla się po podłodze, specyficznie miauczy (zwłaszcza w nocy), częściej domaga się pieszczot, nierzadko też znaczy moczem. U kotki nie ma żadnego tak typowego dla suki wypływu z pochwy i może ona zajść w ciąże w każdym z tych dni.

 1. Istnieje wiele form zapobiegania i unikania konsekwencji cieczki i rui przez podawanie tabletek lub zastrzyków hormonalnych.
 2. Substancje te jednak mogą mieć niekorzystny wpływ na płodność, więc nie są polecane dla suk i kotek hodowlanych.
 3. Zdarza się również, że po długotrwałym ich stosowaniu efektem ubocznym będzie wystąpienie ropomacicza, cukrzycy czy nowotworów sutków.

Dlatego wybór tych preparatów powinien być każdorazowo przemyślany i skonsultowany z lekarzem weterynarii, który poleci najlepszą formę antykoncepcji dla naszej pupilki. Sterylizacja jest najskuteczniejszą i najwłaściwszą metodą kontroli rozrodu zwierząt nie używanych do hodowli i tych, u których właściciel zdecydował, że nie będą miały w ogóle młodych bądź kolejnych miotów.

 • Sterylizacje suk powinniśmy planować dopiero po pierwszej cieczce.
 • Suki wysterylizowane wcześniej mogą mieć objawy infantylizmu lub nietrzymania moczu.
 • Zaletami sterylizacji z wyboru jest: – oszczędzenie zwierzętom stresu rozrodczego – pozbycie się kłopotu z cieczkami – redukcja niepożądanych ciąż – brak ciąży urojonej – brak schorzeń ginekologicznych i niektórych endokrynologicznych – profilaktyka procesów nowotworowych układu rozrodczego samic i samców – profilaktyka procesów nowotworowych gruczołu mlekowego samic – brak ucieczek i ich konsekwencji (pogryzienia, wypadki) – w przypadku kocurów eliminacja przykrego zapachu Sterylizacja z konieczności jest często jedyną metodą leczenia zmian chorobowych jajników, macicy oraz cukrzycy i niektórych dermatoz.
See also:  Dlaczego Pies Mierdzi

Sterylizacja oraz kastracja pomaga również eliminować niepożądane zachowania jak np.: – agresja – włóczęgostwo – nadpobudliwość seksualna – znaczenie moczem Interwencja chirurgiczna w celu korygowania zaburzeń behawioralnych psów przynosi poprawę w 70% przypadków (mniej skuteczna przy agresji terytorialnej, wykluczona u psów lękliwych).

 1. Zabieg nie ma wpływu na zachowanie się ogólne zwierzęcia (szczekanie, aktywność ruchową i myśliwską, nabyte umiejętności, cechy użytkowe).
 2. Inną formą leczenia nieprawidłowych zachowań u psów jest pomoc farmakologiczna i wychowawcza.
 3. Leki wykorzystywane przy terapii behawioralnej to preparaty hormonalne (hormony płciowe żeńskie i męskie) oraz środki psychotropowe (uspokajające, antydepresyjne, przeciwlękowe).

Ze względu na szeroki margines działań dodatkowych w/w leków należy je stosować zgodnie z zaleceniami lekarza i pod ścisłą jego kontrolą. Faktycznie więc kastracja i sterylizacja są często wykonywane przez lekarzy weterynarii, a dzięki dzisiejszym sposobom znieczuleń i technikom operacyjnym niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań śród- i pooperacyjnych jest ograniczone do minimum.

 1. Oba te zabiegi wykonuje się w głębokiej narkozie i po wcześniejszych badaniach kwalifikujących do operacji (analiza krwi, EKG, cytologia pochwy, USG).
 2. Dzięki temu nasi pacjenci dochodzą do siebie już po kilku godzinach od zabiegu, a w ciągu paru następnych dni całkowicie odzyskują formę.
 3. Nieprawdą jest, że psom i kotom po tego typu operacji grozi zawsze nadwaga i ospałość.

Przy stosowaniu właściwej diety i odpowiedniej ilości ruchu nasze czworonogi będą długo cieszyć się dobrą kondycją i solidnym zdrowiem. A my wraz z nimi. autor – dr n.wet Tomasz Nowak klinika MYPET Poznań już ponad 2500 poprawnie wyszkolonych i podporządkowanych psów, serdecznie zapraszamy

Dlaczego pies się kreci jak robi kupę?

Kopanie w posłaniu i kręcenie się w kółko – czy to powód do zmartwień? – Jeśli Twój pupil zacięcie drapie w poduszkę w legowisku, kopie w posłaniu, przerzuca koce i kręci się kilkukrotnie w kółko, nie masz powodów do zmartwień. W taki sposób psy przygotowują sobie miejsce do spania i sprawdzają, czy na pewno będzie wygodne.

Dlaczego mój pies śmierdzi?

Pies brzydko pachnie – kwestia higieny – Przyczyny brzydkiego zapachu psa mogą być również bardziej prozaiczne. Zwierzę mogło po prostu wybrudzić się podczas spaceru albo zjeść coś cuchnącego. Gdy pies biega swobodnie po parku czy ogrodzie, na jego sierści mieszają się kurz, brud oraz naturalne, wydzielane przez skórę sebum.

 1. Takie środowisko jest idealne do rozwoju bakterii i grzybów, które są odpowiedzialne za to, że pies brzydko pachnie.
 2. Pierwszym odruchem, gdy czujemy brzydki zapach od psa lub widzimy, że się wybrudził, powinno być wykąpanie czworonoga.
 3. Jeśli pies śmierdzi mimo kąpieli, trzeba wybrać się z nim do lekarza weterynarii, który poszuka zdrowotnej przyczyny nieprzyjemnego zapachu.

Zdarza się też, że po spacerze pies śmierdzi padliną lub odchodami. Może to oznaczać, że kiedy opiekun stracił go z oczu, zwierzę zjadło bądź wytarzało się w czymś o intensywnym, przykrym zapachu. Zjadanie odchodów przez psa nazywane jest kaprofagią i jeżeli zdarza się nagminnie, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia czworonoga.

Co to znaczy gdy pies je trawę?

Jedzenie trawy przez psy i wilki prawdopodobnie ma na celu oczyszczenie żołądka z zalegającej treści pokarmowej. Takie zachowanie nie musi jednak oznaczać, że pies ma problemy zdrowotne. Uważa się, że psy jedzą trawę, ponieważ zachowały pierwotne instynkty.

Dlaczego pies przynosi mi jedzenie do łóżka?

Poczucie bezpieczeństwa – Niektóre psy mogą to robić ze względów bezpieczeństwa. Wszędzie tam, gdzie Twój pies kończy jedzenie, niezależnie od tego, czy jest to jego legowisko, czy określony kącik, tam czuje się najbezpieczniej. Z tych samych powodów psy również lubią gryźć smakołyki lub zabawki w wygodnym miejscu, więc mogą iść na posłanie lub dywanik, by zjeść w spokoju smakołyk.

Czy pies musi codziennie robić kupę?

Wygląd kupy psa – czy są jakieś normy? – Prawidłowo uformowana, nie za miękka i kategorycznie nie za twarda, dość zwarta, ale wciąż wilgotna, delikatnie połyskująca o jednolitej, brązowej barwie i niezbyt intensywnym zapachu – oto obraz, który każdy z nas chciałby, a w każdym razie powinien widzieć podczas spaceru.

Iedy jednak kupa zmienia swoją formę, przyjmując dziwną konsystencję i barwę, a jej zapach naprawdę zaczyna dawać się we znaki wiadomym jest, że coś się dzieje. Zwykle – choć wolelibyśmy, aby było inaczej – coś niedobrego. Nie tylko wygląd zewnętrzny kupy, ale również ilość wypróżnień w ciągu dnia jest ściśle określona.

Nie powinna ona przekraczać 2-3 dziennie, pamiętajmy jednak, że ostateczna ilość zależy od wielkości naszego psa, jego indywidualnych cech metabolizmu oraz rzeczywistej ilości podawanego pokarmu. Istotną kwestią jest również ilość masy kałowej. W jaki sposób jednak oceniać ten parametr? Poddając psią kupę dokładnym oględzinom.

Po jakim czasie po jedzeniu pies robi kupę?

08:00 – mniej więcej pół godziny po tym, jak Twój pies skończył jeść, zabierz go na zewnątrz, aby miał jeszcze jedną okazję do załatwienia swoich potrzeb. Psy zazwyczaj potrzebują skorzystać z toalety między 10 a 30 minut po posiłku. Dorosłe psy lepiej znoszą czekanie z toaletą, ale szczeniaki już niekoniecznie.

Jakie są objawy chorej wątroby u psa?

Jakie objawy mogą wskazywać, że pies ma chorą wątrobę – Przez długi czas chora wątroba może nie dawać żadnych wyraźnych symptomów lub dawać objawy niespecyficzne, które trudno powiązać z nieprawidłowym funkcjonowaniem narządu. We wczesnych fazach choroby mogą pojawiać się dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wymioty, nawracające biegunki), obniżony apetyt, spadek masy ciała, brak energii i ochoty do zabawy, ogólna apatia. Dlaczego Pies Je Kupy Dlaczego Pies Je Kupy

Bestsellery

Czy jedzenie kału jest szkodliwe?

Odpowiedział – dr n. med. Ernest Kuchar Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu Traktuję poważnie Pana pytanie. Koprofagia, czyli spożywanie kału jest szeroko rozpowszechnione w świecie zwierzęcym. U ludzi ze zdrową psychiką występuje sporadycznie.

Po czym poznac że pies chce kupę?

Jak więc sprawić, żeby nasz szczeniak jak najszybciej załatwiał się na dworze? – Po pierwsze: obserwacja, Mając szczeniaka, musimy być czujni, On świetnie pokazuje, że właśnie zbliża się TEN magiczny moment i właśnie wtedy jest szansa dla nas, żeby psa szybciutko wynieść na dwór.

Sygnały, które szczególnie powinny nas niepokoić to: -kręcenie się bez celu z „zamyśloną miną”, -uporczywe obwąchiwanie podłogi połączone z szybkimi zmianami kierunku przemieszczania się, -popiskiwanie, -zatrzymanie się pieska połączone z patrzeniem w przestrzeń „nieobecnym” wzrokiem, -„bycie nieznośnym” – mój szczeniak biegał z kąta w kąt, powarkując szarpał i gryzł wszystko, nie mógł na chwilę przystanąć, itp – to był znak, że chce mu się kupę, -„bycie nieznośnym” – mój szczeniak biegał z kąta w kąt, powarkując szarpał i gryzł wszystko, nie mógł na chwilę przystanąć, itp – to był znak, że chce mu się kupę.

Sytuacje, w których z zasady wynosimy szczeniorka na dwór to: -gdy mały się obudzi (UWAGA! Dotyczy to także nocy! Jeśli słyszymy tupot pazurków na podłodze, natychmiast zrywamy się z łóżka, narzucamy szlafrok na grzbiet, łapiemy pieska i lecimy na siku na dwór), -gdy po zabawie lub w trakcie intensywnej zabawy nagle piesek odbiega i „szuka miejsca”, -po jedzeniu i piciu.

Jakie kupy robi pies?

Powinna być wilgotna (na pewno nie sucha) i mieć brązową barwę. Zapach psiej kupy powinien być średnio intensywny. Naszą uwagę z pewnością powinna zwrócić zmiana koloru lub konsystencji stolca psa. Czasem jest to spowodowane innym rodzajem pożywienia.

Jak często powinno się odrobaczać psa?

Jak często należy odrobaczać psy? – Pierwsze odrobaczanie szczeniąt można przeprowadzać już w 3. tygodniu ich życia, podając preparat dwukrotnie, w 48-godzinnym odstępie. Kolejne odrobaczanie wykonywane jest po 2 tygodniach, również dwukrotnie, w tym samym odstępie czasowym, a następne – co trzy tygodnie, aż do ukończenia 20-21.

Tygodnia życia szczenięcia. Do osiągnięcia przez nie dojrzałości fizjologicznej w 12. miesiącu życia, odrobaczanie powinno być wykonywane co trzy miesiące. U zwierząt dorosłych odrobaczanie przeprowadzane jest w zależności od potrzeb, nie rzadziej niż dwa razy w roku. Pamiętajmy, że psy żyjące na stałe na zewnątrz, na podwórku czy w kojcu, są w większym stopniu narażone na zakażenia niż zwierzęta mieszkające w domach.

Jeżeli jest to konieczne – ich odrobaczanie przeprowadza się nawet co kilka tygodni, jednak po wcześniejszej konsultacji z weterynarzem oraz odpowiednich badaniach krwi i kału. Psy domowe mogą być odrobaczane co 3-6 miesięcy. Jeżeli jednak uczestniczą one w wystawach, zawodach sportowych, konkursach czy szkoleniach, pracują służbowo, jak psy ratownicze, policyjne czy w Straży Granicznej – również może zachodzić konieczność poddawania ich częstszemu odrobaczaniu.

Jakie witaminy dla psów?

Podawanie psu witamin – co należy wiedzieć? Do prawidłowego funkcjonowania każdy pies potrzebuje witamin B1, B2 oraz B12. Witamina B dla psa jest ważna do zachowania odpowiedniej kondycji fizycznej. Witaminy z grupy B wpływają bowiem na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, mają pozytywny wpływ na pracę mózgu i układu pokarmowego.

Niedobór witaminy B1 może prowadzić do uszkodzeń w obrębie nerwów, w wyniku czego może dochodzić do nerwobóli a nawet niedowładów. Dieta uboga w witaminę B2 (można spotkać ją również pod nazwą ryboflawina) może skutkować obrzękami kończyn oraz głowy. Niedobór witaminy B2 w diecie naraża czworonoga na rozmaite zaburzenia neurologiczne.

Witamina B3, zwana również witaminą PP lub niacyną to kolejny element niezbędny do właściwej pracy układu nerwowego i mózgu. Dodatkowo niacyna wspiera procesy trawienne węglowodanów oraz białek. Witamina B12 wspiera prawidłowe funkcjonowanie psiego mózgu oraz układu trawiennego.

O witaminie B12 w psiej diecie mówi się, że jest czynnikiem przeciwanemicznym – nie tylko wpływa na przebieg procesu trawiennego, ale również bierze udział w syntezie czerwonych krwinek. Witamina B5, inaczej znana jako kwas pantotenowy wspiera funkcje enzymatyczne organizmu, a jej niedobór skutkować może dolegliwościami trawiennymi, wyczerpaniem, przyspieszonym oddechem i pulsem.

Witamina B7, często nazywana również witaminą H lub biotyną ma ogromny wpływ na wygląd i kondycję psiej skóry oraz sierści, przez co często nazywana jest witaminą piękna. Jednak na tym nie kończy się rola biotyny w organizmie psa. Witamina B7 bierze udział w produkcji glukozy czy kwasów tłuszczowych, ma też wpływ na krzepnięcie krwi.

Jej niedobór w organizmie łatwo zauważyć – kondycja skóry psa znacznie się pogarsza, sierść robi się matowa i wypada jej znacznie więcej, niż zwykle. Witaminę B1 możesz wprowadzić do psiej diety podając pupilowi mięso oraz kiełki pszenicy. Bogate w witaminę B2 produkty to podroby i mleko. Witamina B3 znajduje się w roślinach strączkowych oraz ziarnach, natomiast witaminy B6 dostarczą psu podroby lub ryby.

Witaminę B12 znaleźć można w drobiu oraz rybach. Witaminę B5 znaleźć można w podrobach, a przede wszystkim w wątrobie i nerkach. Posiłki naszego czworonoga powinny zawierać też witaminę P oraz witaminę F. Przy niedoborze tej pierwszej wzrasta przepuszczalność naczyń krwionośnych zwierzaka, przez co może dochodzić do krwotoków.

Dlaczego szczeniak zjada swoje odchody forum?

Dlaczego pies zjada odchody? Jak sobie z tym radzić? Zaburzenia behawioralne u szczeniąt związane ze zjadaniem odchodów pojawiają się na etapie nauki czystości, kiedy to, aby zaspokoić swoją ciekawość, maluchy próbują wszystkiego co jest w ich otoczeniu. Reagujemy karcąc szczeniaka, często wkładając jego kufę w odchody tym samym zachęcając go do próbowania.

 • Tak skarcony piesek, żeby uniknąć złości właściciela, następnym razem sprytnie posprząta po sobie, żeby ukryć ślady zbrodni, za które dostał burę.
 • To duży błąd! Szczeniaki mają nie do końca ukształtowany układ pokarmowy czyli niski poziom wchłaniania substancji pokarmowych z pożywienia i ubogą florę bakteryjną.

Jeżeli piesek poczuje, że czegoś mu w diecie brakuje to instynktownie będzie próbował te niedobory nadrobić chociażby zjadając kupę. Właściciele szczeniaczków powinni pamiętać o uzupełnieniu diety w prebiotyki, regularnym odrobaczaniu i nauce czystości polegającej na dobrych skojarzeniach.

Jaki probiotyk dla psa?

Probiotyki dla psa w czasie antybiotykoterapii – Podobnie jak ludzie, psy także wymagają uzupełniania mikrobioty jelitowej w czasie leczenia antybiotykami. Wynika to z faktu, że antybiotyk, walcząc z bakteriami chorobowymi niszczy także bakterie sprzyjające zdrowiu organizmu i prowadzi do znacznego zubożenia jelitowej flory.

Aby wesprzeć psa w czasie przyjmowania antybiotyku należy włączyć do jego diety probiotyki dla psa np. Pokusa GreenLine w formie syropu lub tabletek, Inne preparaty wskazane w antybiotykoterapii to VetFood Flora Balance, VetExpert BioProtect, Stosując probiotyki dla psa w czasie antybiotykoterapii pamiętaj, by nie podawać ich łącznie z antybiotykiem (najlepiej zachować odstęp kilku godzin) oraz nie odstawiać probiotyku gdy tylko antybiotykoterapia się zakończy.

Znacznie lepszy efekt, także dla odbudowy psiej odporności, da stosowanie probiotyku jeszcze przez kilka tygodni, nawet do 3 miesięcy. Probiotyk dla psa na pewno mu nie zaszkodzi – zawsze lepiej jest nieco przedłużyć jego stosowanie niż nadmiernie je skrócić.