Dlaczego Odchodzi Si Od Metody Vojty

Czy metodą Vojty jest skuteczna?

Rehabilitacja metodą Vojty – efekty – Naukowo dowiedziono skuteczności metody Vojty. Stosowanie terapii daje widoczne efekty, powoduje pogrubienie mięśnia prostego brzucha i zewnętrznych skośnych mięśni brzucha, co ma znaczenie dla poprawy stabilności tułowia.

Poprawie ulega także funkcja chodu u dzieci ze spastyczną postacią mózgowego porażenia dziecięcego. Stan pacjenta ulega poprawie nie tylko pod kątem ruchowym, ale także sensorycznym – kształtowanie poczucia ciała w przestrzeni oraz wegetatywnym. W przypadku asymetrii terapia metodą Vojty przywraca liniowość ciała.

Poprawie ulega także praca układu oddechowego i krążenia. Polepsza się funkcja zwieraczy pęcherza i odbytu, co ma znaczenie u chorych z przepukliną oponowo–rdzeniową. Poprawia się także funkcjonalna ruchomość kręgosłupa. Kontrowersje wokół terapii Vojty wzbudza głośny płacz dziecka podczas stymulacji.

 • Według niektórych terapeutów może to mieć negatywny wpływ na rozwój emocjonalny, co jest opisywane jako skutek uboczny.
 • Często jest to argument przeciw stosowaniu tego rodzaju usprawniania.
 • Badania naukowe wyraźnie jednak przeczą tym argumentom.
 • Fakty traktują o tym, że zachowanie podczas sesji terapeutycznej może mieć podłoże wieloczynnikowe.

Może to zależeć od stopnia uszkodzenia mózgu, niedosłuchu, obecności refluksu, temperamentu dziecka, stosunku rodziców do terapii czy kompetencji samego terapeuty. Warto podkreślić, że stymulacji poddaje się głównie niemowlęta, których najczęstszą formą wyrażania niechęci oraz sposobu komunikacji jest płacz.

Co lepsze metodą Vojty czy Bobath?

Metoda NDT Bobath i metoda Voity czym się różnią? – Nie można jednoznacznie stwierdzić, która terapia jest lepsza. Obie metody rehabilitacji dzieci bardzo różnią się od siebie, jednak prowadzą to tego samego celu, Metoda Bobath jest przyjemniejsza dla malucha.

W sytuacji niechęci pacjenta terapia nie jest przeprowadzana. Nie doprowadza również do nerwowości czy płaczu. Ćwiczenia można z łatwością wprowadzić do codziennej aktywności. Rehabilitacja metodą Vojty przewiduje, że rozwój małego pacjenta postępuje według określonego programu. Podczas terapii fizjoterapeuta stymuluje dziecko do wykonywania prawidłowych wzorców ruchów, których nie jest w stanie samodzielnie wykonać.

Ćwiczenia nie powinny wywoływać bólu. To, która metoda będzie lepszą rehabilitacją dla pacjenta, powinien zdecydować wykwalifikowany specjalista. Kluczowym czynnikiem jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie rehabilitacji. Pozwoli to na uniknięcie utrwalenia patologicznych wzorców u małego pacjenta.

Jak długo trwa terapia Vojty?

Metoda Vojty w rehabilitacji dzieci – założenia, wskazania, skutki uboczne Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Metoda Vojty to typ rehabilitacji zaproponowanej przez czeskiego neuropediatrę Vaclava Vojtę. W latach 50-tych minionego stulecia Vaclav Vojta opracował autorską metodę, która pomagała mu sprawdzić, czy ośrodkowy nowo narodzonego dziecka funkcjonuje prawidłowo. Vojta twierdził bowiem, że rozwój człowieka opiera się na genetycznie uwarunkowanym programie.

Oznacza to, że wszelkie kolejne czynności, jakie wykonuje dziecko, takie jak siadanie, wstawanie czy pierwsze kroki to procesy automatyczne, które dzieją się w wyniku stopniowego dojrzewania centralnego układu nerwowego. W przypadku prawidłowego rozwoju dziecka nie jest potrzebna żadna konkretna pomoc z zewnątrz.

 • Inaczej sytuacja wygląda jednak w przypadku dzieci, u których występuje pewna blokada czy zaburzenie w centralnym układzie nerwowym.
 • U takich dzieci należy wywołać wzorzec ruchowy zewnętrznie i wpłynąć na dalszy prawidłowy rozwój dziecka.
 • To zewnętrzne działanie polega na uciskaniu określonych miejsc, które mają wywołać odruchy występujące u prawidłowo rozwijającego się dziecka.

Odruchy, o których mówił Vojta można wywołać u każdego pacjenta, bez względu na wiek czy stopień uszkodzenia struktur układu nerwowego. Najkrócej rzecz ujmując metoda Vojty polega na stymulowaniu ośrodkowego układu nerwowego, co wspomaga rozwój prawidłowych procesów ruchowych u dzieci, ale także u dorosłych.

Jednak ten typ rehabilitacji najczęściej jest stosowany u dzieci, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia. Wykonanie terapii na tak wczesnym etapie życia znacznie zwiększa rezultaty metody Vojta. Ćwiczenia metodą Vojty może prowadzić osoba, zazwyczaj fizjoterapeuta, który ma stosowne kwalifikacje i uprawnienia.

Rehabilitacja metodą Vojty polega na uciskaniu ciała malucha w różnych miejscach i obserwacji jego odruchów. Systematyczne powtarzanie prawidłowych ruchów ma na celu wyeliminowanie wzorców nieprawidłowych. Ćwiczenia metodą Vojty trwają kilkanaście minut, a sama rehabilitacja jest bezbolesna.

Rehabilitacja metodą Vojty najczęściej jest wykorzystywana w leczeniu dzieci, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia. Metodę Vojty zaleca się zwłaszcza dzieciom, u których stwierdzono uszkodzenie centralnego układu nerwowego,, wraz z niedowładami czy, Metoda Vojty jest również wykorzystywana w rehabilitacji wcześniaków.

Metoda Vojty jest rodzajem rehabilitacji praktycznie bezbolesnej dla dziecka. Jeżeli podczas terapii dziecko płacze, najczęściej jest to spowodowane reakcją na nową i obca sytuację. Jednak nie zawsze, dlatego tę rehabilitację powinni przeprowadzać fizjoterapeuci o odpowiednich kwalifikacjach.

W przypadku regularnych ćwiczeń skóra w miejscu rehabilitowanym może się zaczerwienić, a dziecko może się spocić, jak ma to miejsce przy ćwiczeniach fizycznych. Regularne wykonywanie ćwiczeń metodą Vojty pierwsze efekty zaczyna przynosić już po 2-3 miesiącach rehabilitacji. Jeżeli jednak rehabilitacja dotyczy ciężkiego przypadku, na efekty można czekać nawet kilka lat.

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. : Metoda Vojty w rehabilitacji dzieci – założenia, wskazania, skutki uboczne

Ile kosztuje kurs Vojty?

Cel: Uczestnicy kursu poznają w praktyce zasady terapeutycznej metody Vojty. Uczą się m.in. rozpoznawać zaburzenia kinezjologiczne pacjenta i układać odpowiedni do potrzeb program rehabilitacyjny. Opanowują technikę aktywizacji odruchowej lokomocji. Uwagi: Kurs autoryzowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Vojty (Internationale Vojta Gesellschaft).

co najmniej 2 letnie doświadczenie jako fizjoterapeuta zgoda pracodawcy na prowadzenie terapii metodą Vojty pomiędzy poszczególnymi częściami kursu oraz po jego ukończeniu możliwość systematycznej pracy z pacjentami w wieku niemowlęcym pomiędzy poszczególnymi częściami kursu w celu zdobywania praktyki wymaganej do jego kontynuowania

UWAGA! Ciąża jest przeciwwskazaniem do uczestnictwa w kursie!

Udział w drugim tygodniu części A, drugim tygodniu części B oraz w części D (która trwa tydzień). Koszt udziału: 9600 zł. Do zgłoszenia na kurs należy dołączyć kopię certyfikatu z kursu dla dorosłych oraz wypełnić formularze dotyczące kursu dziecięcego. Ilość dostępnych miejsc: 2 miejsca we Wrocławiu, 1 miejsce w Opolu

Regulamin kursu,

Co zamiast Vojty?

Co to jest terapia MEDEK? – Medek czyli Dynamiczna Metoda Ruchowej Stymulacji (ang. Dynamic Method of Kinetic Stimulation) to metoda fizjoterapeutyczna mająca na celu rozwijanie dużej motoryki u niemowląt i dzieci z zaburzeniami ruchu spowodowanymi dysfunkcjami neurologicznymi.

 • Metoda została opracowana w latach 70-tych przez chilijskiego fizjoterapeutę Ramona Cuevasa.
 • W Medeku za główny bodziec stymulujący układ nerwowo-mięśniowy do działania uważana jest grawitacja i chwyt dystalny.
 • Założenia terapii mocno zaznaczają, że oddziaływanie siły ciężkości (grawitacji) sprawia, że ruch oraz możliwość manipulacji przedmiotami wymaga kontroli posturalnej lub możliwości wykonania ruchu przeciwko grawitacji i stabilizacji ciała w przestrzeni.

Zadaniem terapeuty jest prowokacja automatycznych reakcji posturalnych potrzebnych do wykonywania zadań funkcjonalnych. W praktyce oznacza to, że terapeuta wywołując automatyczne odruchy prostowania i reakcje równoważne umożliwia i uczy wykonywania zadań funkcjonalnych jak m.in.: utrzymanie głowy w różnych płaszczyznach, wstawanie, siadanie, chodzenie.

Medek nie koncentruje się na zmianie napięcia mięśniowego, pierwotnych odruchach czy nieprawidłowych wzorcach ruchowych. Terapia skupia się na ćwiczeniu ruchów niezbędnych do siadania, stania i chodzenia poprzez stabilizację głowy i tułowia (centrum). Podczas zajęć wykorzystuje się stół lub specjalny sprzęt do ćwiczeń na podłodze (w sytuacji, gdy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki z pomocą terapeuty stabilizującego jego stawy skokowe).

Ćwicząc na podłodze z wykorzystaniem dedykowanego do terapii Medek sprzętu (9 drewnianych elementów dowolnie ze sobą zestawianych), praca nad stabilizacją poprzez ćwiczenia równowagi w pozycji pionowej. Medek to forma terapii zakładająca bardzo bliską współpracę na linii terapeuta – dziecko – rodzic.

Czy można przelozyc zabiegi rehabilitacyjne?

Co zrobić, jeśli nie mogę przyjść na umówioną rehabilitację? – Jeśli korzystasz z zabiegów rehabilitacyjnych w ramach NFZ przełożenie zabiegów na inny termin jest możliwe po okazaniu zaświadczenia lekarskiego o braku możliwości korzystania z zabiegów z powodów zdrowotnych.

Czy metodą Vojty jest bolesna?

Metoda Vojty – DRP-Osteo-Med – Rehabilitacja dzieci i dorosłych Łuków Metodę Vojty stosuje się przede wszystkim u dzieci z uszkodzeniami centralnego ośrodka nerwowego, a także u wcześniaków i dzieci z ortopedycznymi wadami postawy. Sposób rehabilitacji zawsze dobierany jest indywidualnie.

Podczas diagnozy specjalista (koniecznie certyfikowany, mogący wylegitymować się odpowiednim zaświadczeniem), rozbiera maluszka i obserwuje jego zachowanie, zwracając uwagę na ruchy, jakie wykonuje dziecko. Bada też ułożenie jego ciała w przestrzeni za pomocą siedmiu różnych reakcji. W fazie rehabilitacji uciska zaś i drażni punkty na ciele dziecka, robiąc to w dokładnie określonych pozycjach i kierunkach.

Dzięki temu mięśnie stymulowane są w ściśle określonej kolejności. Podczas sesji maluszek również musi być nago, by do mięśni docierały wszystkie bodźce, i by specjalista mógł obserwować, czy poruszają się zgodnie jego zamierzeniami. Choć metoda Vojty zakłada, że stymulacja nie może być bolesna, dzieci często płaczą podczas ćwiczeń, co jest związane z dyskomfortem, jaki odczuwają, przymusowo utrzymując prawidłową pozycję.

Ważne więc, by podczas sesji spokojnie zapewniać dziecko o tym, że jest bezpieczne. Rehabilitacja metodą Vojty przynosi bardzo dobre efekty i może być stosowana już od pierwszych dni życia, Dziecko musi być rehabilitowane przez profesjonalistę, ale konieczne jest zaangażowanie rodziców, bo część ćwiczeń trzeba robić w domu.

By terapia odniosła skutek, muszą być one bowiem wykonywane regularnie. Niemowlę trzeba stymulować cztery razy dziennie, po kilka minut po obu stronach ciała (dwa razy po każdej stronie). Czas stymulacji zależy od wieku i stanu dziecka. U noworodka i wcześniaka zaczyna się od 15 sekund stymulacji każdej strony ciała, a im niemowlę jest starsze, tym ten czas jest dłuższy (trzymiesięczne niemowlę można stymulować przez 2-3 minuty, a ośmiomiesięczne – nawet 15-20 minut podczas każdej sesji).

Jaka jest różnica między fizjoterapią a rehabilitacja?

Co to jest rehabilitacja? Różnice między fizjoterapią a rehabilitacją – Rehabilitacja i fizjoterapia są pojęciami bardzo często używanymi wymiennie. Mylenie obu tych terminów jest jednak błędem i może prowadzić do tego, że w razie potrzeby zdrowotnej zgłosimy się nie do tego specjalisty, do którego powinniśmy się udać.

 1. Przykładowo, pacjent po skomplikowanej operacji kręgosłupa w następstwie poważnego i traumatycznego wypadku komunikacyjnego, będzie wymagał konkretnych zabiegów fizjoterapeutycznych, ale także zajęć np.
 2. Z psychologiem, które będą już elementem rehabilitacji po wypadku.
 3. Rehabilitacja jest zatem pojęciem znacznie szerszym niż fizjoterapia.

Fizjoterapia będzie odpowiedzialna za powrót do zdrowia fizycznego poprzez konkretne zabiegi i ćwiczenia, rehabilitacja do dobrostanu ogólnego i powrotu do pełni funkcjonowania psychicznego, emocjonalnego oraz społecznego. Odpowiadając więc na pytanie, co to jest rehabilitacja, można powiedzieć, że jest to kompleksowe postępowanie, które ma przywrócić osoby w jakiejkolwiek mierze upośledzone, niepełnosprawne trwale lub czasowo, do ponownego lub lepszego funkcjonowania w życiu i społeczeństwie.

 • Fizjoterapia jest tylko jednym z elementów rehabilitacji odpowiedzialnym za sprawność fizyczną.
 • Fizjoterapia a rehabilitacja to także rozróżnienie na poziomie formalnym, ponieważ fizjoterapia jest dziedziną medycyny i do jej praktykowania niezbędne jest odbycie studiów i uzyskanie dyplomu.
 • Rehabilitanci zawsze będą bardziej skupieni na sferze profilaktycznej zaś fizjoterapeuci na sferze czysto zabiegowej i medycznej.

Różnic jest znacznie więcej, szczególnie że rehabilitacja związana jest także z aktywizacją zawodową, społeczną i środowiskową w następstwie poważnych chorób bądź trwałych niepełnosprawności.

Czy rehabilitacja ma sens?

Rehabilitacja – 10 faktów i mitów o rehabilitacji | Medi Home Care Dziś obchodzimy Światowy Dzień Fizjoterapii. Proponujemy z tej okazji rozprawić się z kilkoma mitami na temat rehabilitacji. Coraz więcej pacjentów i lekarzy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest włączenie rehabilitacji do programu leczenia i usprawniania chorego.

Niestety na temat rehabilitacji wciąż krąży wiele mitów, które sprawiają że nie wszyscy potrzebujący się na nią decydują. Warto je rozwiać, by skutecznie i efektywnie zadbać o swoje drowie i sprawność fizyczną.1. Rehabilitacja ma sens tylko, kiedy włączana jest niezwłocznie po urazie MIT Nawet wiele lat po zaistniałym urazie lub operacji możliwa jest rehabilitacja.

Jest ona szczególnie ważna, jeśli chory odczuwa dolegliwości bólowe bądź cierpi z powodu ograniczenia zasięgu ruchu. Im wcześniej rozpocznie się rehabilitację, tym lepszych efektów można oczekiwać, ale warto skonsultować swój przypadek z doświadczonym rehabilitantem również, jeśli minęło już sporo czasu.

 1. Rehabilitacji mogą podlegać także stare, zadawnione blizny, które powodują przykre uczucie ciągnięcia, przykurczu lub bólu miejscowego.
 2. FAKT Czas ma kluczowe znaczenie dla przyszłych efektów leczenia.
 3. Wcześnie rozpoczęta rehabilitacja zapobiega przykurczom mięśniowym oraz nieprawidłowym wzorcom ruchowym, jakie mogą powstać po urazie czy operacji.

Wczesna rehabilitacja ma szczególne znaczenie po udarze niedokrwiennym mózgu czy endoprotezoplastyce stawu biodrowego lub kolanowego.2. Na rehabilitację potrzeba sporo wolnego czasu MIT Coraz więcej placówek oferuje w tej chwili rehabilitację z dojazdem, dzięki czemu możliwe staje się odbywanie zabiegów w zaciszu własnego domu.

Do wielu metod fizjoterapeutycznych nie potrzeba praktycznie żadnego sprzętu, a niezbędne akcesoria dowiezie ze sobą rehabilitant. Rehabilitacja w domu to oszczędność czasu, lepsza organizacja i brak konieczności brania urlopu dla osób pracujących. Z rehabilitacji z dojazdem z pewnością ucieszą się również kobiety w ciąży, osoby starsze czy nie zmotoryzowane.

FAKT Aby rehabilitacja była efektywna i przyniosła trwałe rezultaty nie wolno poprzestać na kilku zabiegach ani korzystać z niej w dużych odstępach czasowych. Warto zarezerwować sobie czas minimum na dwa godzinne spotkania z fizjoterapeutą w tygodniu, co pozwoli na osiągnięcie i podtrzymanie wypracowanych efektów terapii.3.

Rehabilitacja jest przeciwwskazana u pacjentów onkologicznych MIT U osób chorych na nowotwory często istnieją wskazania do korzystania z fizjoterapii. Rehabilitacja onkologiczna powinna być stosowana na wszystkich etapach choroby. Cele rehabilitacji onkologicznej to przede wszystkim zmniejszenie ubytków funkcjonalnych związanych z operacją chirurgiczną (np.

wykonaną mastektomią), ubytków funkcjonalnych wynikających z zastosowania radioterapii, zmniejszenie bólu neuropatycznego związanego z leczeniem cytostatykami (chemioterapią), a także pomoc w walce z negatywnymi emocjami towarzyszącymi leczeniu. FAKT W czasie leczenia onkologicznego przeciwwskazanych jest wiele zabiegów z zakresu fizykoterapii.

Przed rozpoczęciem rehabilitacji zawsze należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym 4. Rehabilitacja ma znaczenie przede wszystkim w starszym wieku MIT Rehabilitacja nie jest domeną osób w podeszłym wieku. Ma znaczenie na każdym etapie życia i sprawdza się jako terapia główna lub wspomagająca w leczeniu wielu chorób.

Wcześnie włączona rehabilitacja w schorzeniach układu kostno-stawowego, bólach okolic kręgosłupa zapobiega również wielu poważniejszym dolegliwościom w przyszłości. FAKT Seniorzy bardzo często ograniczają swoją aktywność ruchową, a wielokrotne pobyty w szpitalu wiążą się z przymusowym unieruchomieniem.

Tymczasem ćwiczenia fizyczne nabierają szczególnego znaczenia wraz z upływem lat, zapobiegają utracie masy mięśniowej oraz przeciwdziałają zespołowi słabości, obserwowanemu u chorych w podeszłym wieku. Rehabilitacja seniorów to świetny sposób na ulgę w bólach kostno-stawowych, zapobieganie niesprawności, ale także polepszenie nastroju i przeciwdziałanie depresji wynikającej z izolacji i osamotnienia.5.

Rehabilitacja wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu MIT Jedną z najbardziej cenionych metod rehabilitacyjnych jest kinezyterapia – leczenie ruchem. W kinezyterapii nie potrzebne są specjalistyczne sprzęty, a obciążenie stanowi zwykle nasze ciało.

Również masaż- metoda rehabilitacji szczególnie lubiana przez pacjentów, może bez problemu odbywać się w dowolnym miejscu, a jedynym wymaganym sprzętem jest łóżko przystosowane do potrzeb zabiegu. FAKT Zastosowanie dodatkowego sprzętu może uatrakcyjnić rehabilitację i zachęcić pacjenta do ćwiczeń. Pomocami mogą być taśmy, ciężarki, piłki lub inne elementy zaproponowane przez fizjoterapeutę.

Bardzo popularnym sprzętem stosowanym w rehabilitacji są także rollery, które stanowią formę automasażu i sprawdzają się w rozluźnieniu poszczególnych grup mięśniowych i powięzi po treningu.6. Z rehabilitacji nie powinny korzystać kobiety w ciąży i połogu MIT Rehabilitacja w okresie ciąży i rehabilitacja w okresie połogu jest możliwa, a co więcej, również wskazana.

Z uwagi na pojawiające się w czasie ciąży dolegliwości bólowe, które nie mogą być leczone silniejszymi środkami przeciwbólowymi, fizjoterapia staje się niezastąpioną alternatywą terapeutyczną. Okres przed porodem, a przede wszystkim połóg to również czas na ćwiczenia mięśni dna miednicy, których prawidłowe funkcjonowanie zapewnia świeżo upieczonej mamie szybszy powrót do dawnego życia i zmniejsza przykre dolegliwości, jak poporodowe nietrzymanie moczu.

FAKT Kobiety ciężarne nie powinny korzystać z niektórych form fizykoterapii, Stosowanie we wczesnym okresie ciąży zabiegów diatermii krótkofalowej, ciepłolecznictwa, magnetoterapii czy elektroterapii może stać się główną przyczyną utraty ciąży. Miejscowy wzrost temperatury tkanek w obrębie miednicy mniejszej i okolicy lędźwiowo-krzyżowej stanowi zagrożenie zarówno dla rozwoju ciąży, jak i jej utrzymania.7.

 1. Trzeba odczekać kilka miesięcy po operacji, by rozpocząć rehabilitację MIT Nawet w pierwszych dobach po zabiegu możliwe jest włączenie niektórych elementów rehabilitacji: ćwiczeń oddechowych czy profilaktyki przeciwzakrzepowej.
 2. Fizjoterapeuta pomaga również pacjentowi przy pierwszych krokach pooperacyjnych, jak również w późniejszym odzyskaniu sprawności.

FAKT Przedwcześnie rozpoczęta intensywna rehabilitacja może być przyczyną powikłań pooperacyjnych- na przykład po cesarskim cięciu, w tym rozejścia się blizny lub powstania przepukliny. Moment rozpoczęcia rehabilitacji należy zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym.8.

 1. Rehabilitacja może być jedyną formą leczenia MIT Nawet przy odstąpieniu od leczenia operacyjnego pacjent wymaga często także farmakoterapii, jak również regularnych kontroli lekarskich.
 2. FAKT W niektórych sytuacjach klinicznych zabieg chirurgiczny jest zbyt ryzykowny dla pacjenta, a jego możliwe efekty nie przewyższają ryzyka, jakie niesie za sobą każda operacja.
See also:  Mydocalm Dlaczego Wycofany

Niejednokrotnie również sam pacjent, po przedyskutowaniu problemu ze swoim lekarzem prowadzącym, rezygnuje z zabiegu, akceptując obecny stan. Odstąpienie od operacji nie oznacza jednak końca leczenia- istnieje wiele metod zachowawczych, do których włącza się przede wszystkim rehabilitację.

Przykładowymi schorzeniami, kiedy pełni ona kluczową rolę są nieoperacyjne złamania szyjki kości udowej u osób starszych czy choroby krążka międzykręgowego i zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.9. Od doświadczenia rehabilitanta zależy skuteczność leczenia MIT Fizjoterapeuta to osoba, której zadaniem jest spojrzenie całościowe na potrzeby pacjenta, jego kondycję ruchową i możliwości fizyczne.

Rehabilitant potrafi zbadać samodzielnie charakter urazu lub schorzenia oraz właściwe opracować plan terapeutyczny. Oddając się w ręce rehabilitanta, warto nie tylko porównać ofertę cenową, ale również zweryfikować posiadane przez niego wykształcenie, kwalifikacje czy rekomendacje od innych pacjentów.

Unikniemy w ten sposób niepotrzebnych kosztów, zmarnowanego czasu, a nawet pogorszenia stanu naszego zdrowia. FAKT Umiejętności to nie tylko doświadczenie, ale również inwestycje w aktualne szkolenia i kursy, które zapewniają znajomość najnowszych wytycznych leczenia. Kluczowe jest także porozumienie pacjenta i jego fizjoterapeuty oraz wzajemne zaufanie.10.

Przed rozpoczęciem rehabilitacji konieczne jest wykonanie dokładnych badań obrazowych MIT Fizjoterapeuta chętnie zapozna się z pełną dokumentacją medyczną pacjenta, ale wykonanie specjalistycznych badań, jak rezonans magnetyczny, nie jest konieczne przed rozpoczęciem rehabilitacji- Wiele informacji o stanie zdrowia chorego rehabilitant może uzyskać poprzez badanie funkcjonalne.

 • Jeśli któreś objawy będą budziły jego niepokój, z pewnością poinformuje pacjenta o konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań.
 • FAKT Badania obrazowe mogą wskazać dokładną przyczynę problemu oraz ukierunkować proces rehabilitacji.
 • Szczególnie użytecznym badaniem jest ultrasonografia stawów, która umożliwia ocenę miękkich struktur okołostawowych.

W wielu przypadkach konieczne jest wykonanie RTG, w celu wykluczenia ostrego procesu chorobowego, na przykład złamania kompresyjnego kręgosłupa.

Po jakim czasie efekty terapii?

Jak długo trwa terapia? – Czas trwania psychoterapii zależy od wielu czynników. Należą do nich przede wszystkim: rodzaj problemu lub nasilenie objawów, cechy indywidualne osoby i historia jej rozwoju, doświadczenia życiowe oraz możliwość wdrażania zmian, korzystania z terapii.

Czas trwania psychoterapii zależy też od jej indywidualnych celów oraz od modalności (np. terapia poznawczo-behawioralna trwa zwykle krócej, a psychodynamiczna – dłużej). Wiele osób czuje ulgę już po kilku lub kilkunastu sesjach. Jednak w większości przypadków jest to długotrwały proces. Terapia może trwać nawet rok, dwa, zależy to przede wszystkim od zdefiniowanego problemu, celów i przebiegu terapii.

Niektóre osoby mogą potrzebować stałej terapii, która pomoże im w codziennym funkcjonowaniu. Inni z kolei decydują się na kontynuowanie psychoterapii nawet po uzyskaniu poprawy objawowej, aby lepiej poznać siebie i swoje funkcjonowanie intrapsychiczne i interpersonalne.

Jaka powinna być przerwa między zabiegami rehabilitacyjnymi?

DLACZEGO PO 10 ZABIEGACH NIE MA EFEKTU? – Efekt niektórych zabiegów jest odczuwalny dopiero jakiś czas po ich zakończeniu. Każdy organizm jest inny, ma inne schorzenia. Jeżeli zabiegi fizykoterapeutyczne nie dają oczekiwanych efektów, być może oznacza to że problem leży głębiej i trzeba dotrzeć do jego przyczyny np, poprzez uzupełnienie terapii o rehabilitację.

Kiedy stosuje się metode Vojty?

Najczęściej rehabilitację tę metodą stosuje się u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, w niedowładach obwodowych kończyn, po operacjach ortopedycznych, u dzieci z wadami postawy oraz w wielu innych przypadkach.

Co daje kurs terapii ręki?

Usprawnianie percepcji wzrokowej (w celu udoskonalenia koordynacji pracy oko – ręka ), doskonalenie koordynacji bilateralnej (oburącz) i lateralizacji (dominacji stronnej), usprawnianie umiejętności manipulowania, korekcja i doskonalenie chwytu narzędzia pisarskiego, nożyczek (usprawnianie grafomotoryki).

Na czym polega metoda Bobath?

SORNO Blog – Czym jest metoda NDT Bobath? Co trzeba wiedzieć? ‍ Czym jest metoda NDT Bobath? Czy słyszeliście o metodzie NDTBobath? Jest to terapia ruchowa, która może pomóc niemowlętom i dzieciom z niepełnosprawnościami odzyskać prawidłowe funkcje ruchowe.

W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej, czym jest metoda NDT Bobath i jak może pomóc Twojemu dziecku. Co to jest metoda NDT Bobath? Metoda NDT Bobath, znana również jako terapia neurofizjologiczna, jest formą terapii ruchowej, która ma na celu pomóc niemowlętom i dzieciom z różnymi rodzajami niepełnosprawności ruchowych odzyskać kontrolę nad ich ciałem.

Została opracowana przez terapeutów ruchu, małżeństwo Karela i Bertę Bobath, którzy zajmowali się rehabilitacją pacjentów z uszkodzeniami mózgu. Metoda NDT Bobath polega na stymulacji mięśni poprzez różne ćwiczenia ruchowe. Pomaga to aktywizować mózg pacjenta, aby wspomagać ruchy, które wcześniej niebyły możliwe.

Dla kogo rekomendowana jest metoda NDT Bobath? Metoda NDT Bobath stosowana jest w leczeniu pacjentów z różnymi niepełnosprawnościami ruchowymi, w tym urazami mózgu i rdzenia kręgowego, zaburzeniami neurologicznymi, zespołem Downa, zespołem Rettai zaburzeniami rozwojowymi. Może również pomóc dzieciom cierpiącym na schorzenia związane z uszkodzeniem mięśni, zaburzeniami równowagi i spowolnieniem ruchów.

Jak działa NDT Bobath? Metoda NDT-Bobath zakłada rozpoczęcie terapii jak najwcześniej jest to możliwe, im szybciej są wychwycone nieprawidłowości lub odchylenia od prawidłowego rozwoju tym szybsze są efekty terapii i trwa ona zdecydowanie krócej. Koncepcja Bobath umożliwia zastosowanie fizjoterapii, która pozwala hamować nieprawidłowe wzorce i zachowania patologiczne, stymuluje porażoną stronę, przyczynia się do poprawy dystrybucji napięcia, zmieniając tym samym rozwój dziecka na zbliżony do fizjologicznego. Dlaczego Odchodzi Si Od Metody Vojty Integralną częścią koncepcji Bobathjest angażowanie rodziców lub opiekunów do pracy terapeutycznej w domu. Polegaona na właściwych pozycjach ułożeniowych, odpowiednim podnoszeniu, noszeniu, czynnościach pielęgnacyjnych lub prostych zabawach z dzieckiem, które we właściwy sposób aktywizują malucha.

Bardzo ważna jest świadomość rodzica, że kilkadziesiąt minut terapii dziennie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów jeśli w domu pewne zachowania nie zostaną zmodyfikowane. Jakie są korzyści z metody NDTBobath? Metoda NDT-Bobath stosowana jest uwcześniaków, niemowląt i dzieci starszych z zespołami neurologicznymi,ortopedycznymi, genetycznymi oraz z różnego rodzaju opóźnieniami rozwojowymi.

Usprawnianie tą metodą ma na celupomoc dziecku we wszechstronnym rozwoju by mogło uzyskać niezależność iwykorzystywać swe umiejętności na tyle na ile pozwalają mu uszkodzeniaośrodkowego układu nerwowego. Każdy ruch jest odpowiednio przygotowywany ipołączony z przemieszczaniem się środka ciężkości.

Pomoc przy wykonywaniu ruchupowinna być taka, aby zapewnić maksymalny i aktywny udział dziecka, a jednocześnieby nie wywoływała nieprawidłowych odpowiedzi. Jak długo trwa NDT Bobath? Czas trwania terapii zależy od sytuacji zdrowotnej iwytyczonych indywidualnych celów pacjenta. Zazwyczaj terapia jestprzeprowadzana raz w tygodniu i trwa około 45 minut lub dwa razy w tygodniu i trwa od 30 do 90minut.

Specjaliści NDT Bobath w centrummedyczno-rehabilitacyjnym SORNO Znalezienie dobrego terapeuty specjalizującego się wmetodzie rehabilitacji dziecięcej NDT Bobath, jest kluczowe w uzyskaniuodpowiednich efektów terapii. Zapraszamy do skontaktowania się z naszymispecjalistami, którzy dzięki doświadczeniu i odpowiednim kwalifikacjom mogąpomóc pacjentom w odzyskaniu prawidłowych zdolności ruchowych.

Jak dostac się na kurs Vojty?

O kursie metody Vojty dla dorosłych – Cel: Uczestnicy kursu poznają w praktyce zasady terapeutycznej metody Vojty. Uczą się m.in. rozpoznawać zaburzenia kinezjologiczne pacjenta i układać odpowiedni do potrzeb program rehabilitacyjny. Opanowują technikę aktywizacji odruchowej lokomocji.

 1. Życiorys z przebiegiem procesu kształcenia i przebiegiem pracy zawodowej
 2. Kserokopię dokumentu potwierdzającego wykształcenie jako fizjoterapeuta.
 3. Zgoda obecnego pracodawcy na prowadzenie terapii metodą Vojty pomiędzy poszczególnymi częściami kursu oraz po jego ukończeniu.

UWAGA! Ciąża jest przeciwwskazaniem do uczestnictwa w kursie! Warunkiem uczestnictwa w tym kursie jest dwuletnie doświadczenie zawodowe jako rehabilitant wynikające z załączonych dokumentów. Absolwenci kursu „Zastosowanie kinezjologii rozwojowej wg Vojty u dorosłych z zaburzeniami ruchowymi” mają możliwość uzyskania certyfikatu uprawniającego do pracy z dziećmi. Warunki uzyskania certyfikatu:

 • Udział w drugim tygodniu części A, drugim tygodniu części B oraz w części D (która trwa tydzień). Koszt udziału: 9600,00 zł.
 • Ilość dostępnych miejsc: 2 miejsca we Wrocławiu, 2 miejsca w Elblągu
 • Chęć udziału w szkoleniu należy zgłosić wysyłając maila: [email protected]
 • Do zgłoszenia na kurs należy dołączyć kopię certyfikatu z kursu dla dorosłych oraz wypełnić formularze dotyczące kursu dziecięcego.

Zajęcia odbywają się w godzinach 9.00-17.00 Instrukcja rejestracji Krok 1 Wybierz interesujący cię kurs z pozycji „Rejestruję się na:” Podaj dane osobowe Wpisz swoje dane osobowe do Formularza rejestracji: imię, nazwisko, itd Krok 2 (opcjonalny) Jeśli chcesz fakturę na inne dane niż dane osoby dokonującej wpłaty uzupełnij również pozycję dane do faktury.

Pozostawienie tych pól pustych oznacza, że faktura zostanie wystwiona na dane płatnika. Uwaga: Prosimy o rozważne wypełnienie formularza w tej części, ponieważ raz wprowadzone dane do faktury dotyczące nabywcy nie ulegają zmianie (rozp. Min.Fin z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie () wystawiania faktur (), Dz.U.

z 2011r. nr 68 poz.360 ze zm.) Wystawienie faktury na firmę/placówkę możliwe jest jedynie po przesłaniu podpisanego przez osobę upoważnioną przez firmę/placówkę Oświadczenia najpóźniej w terminie 7 dni od dokonania wpłaty. W przypadku braku takiego Oświadczenia ( pobierz wzór oświadczenia ) faktura będzie wystawiona na płatnika (osobę lub firmę dokonującą wpłaty).

 • Nie dotyczy to uczestników, którzy prowadzą działalność gospodarczą i w nazwie firmy zawarte jest ich imię i nazwisko.
 • Faktury VAT wystawiane są obligatoryjnie, po otrzymaniu wpłaty zaliczkowej lub całości wpłaty za dany kurs/szkolenie, nie później niż 15 dnia miesiąca, następującego po miesiącu otrzymania płatności.

(Ustawa VAT, Art.106i ust.2). Krok 3 Wyślij formularz (przycisk Wyślij) Formularz rejestracji Wybierz szkolenie: Nazwisko Imię Miejsce urodzenia PESEL Wykształcenie (kierunek) Zawód wykonywany Adres zamieszkania Kod pocztowy Miasto Województwo: Telefon Email Dane do faktury: (opcjonalne) Nazwisko lub firma Adres Kod pocztowy Miasto NIP Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fundację „Promyk Słońca” w zakresie podanym w niniejszym formularzu w celach marketingowych teraz i w przyszłości.

Tak Nie Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fundację „Promyk Słońca” w zakresie podanym w niniejszym formularzu w celu promocji produktów i usług spółki Promyk Sp. z o.o. (m.in. prowadzącej sklep internetowy pod patronatem Fundacji „Promyk Słońca”) teraz i w przyszłości.

Tak Nie Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych wysyłanych drogą elektroniczną przez Fundację „Promyk Słońca”. (Informacje te dotyczyć będą m.in. oferty handlowej, wolnych miejsc oraz nowych szkoleń, kursów oraz konferencji organizowanych przez Fundację „Promyk Słońca” Tak Nie Administratorem danych osobowych jest Fundacja „Promyk Słońca” z siedzibą w Warszawie przy ul.

Złotej 61/100. Dane osobowe przetwarzane są w celu realizacji usługi szkoleniowej, a w razie wyrażenia zgody również w celach marketingowych oraz w celu promocji produktów i usług spółki Promyk Sp. z o.o. Dane przetwarzane są na podstawie art.6.1. b) – przetwarzania jest niezbędne do wykonania umowy oraz na podstawie art.6.1.

a) – zgoda osoby, której dane dotyczą. Dane osobowe ujawniane będą firmie realizującej obsługę księgowo-kadrową. Dane osobowe będą przechowywane przez okres prowadzenia kształcenia ustawicznego oraz przez okres uwzględniający możliwość przeprowadzenia kontroli w placówce, a także przez okres 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku w związku z wystawieniem ostatniej faktury dla danego klienta.

Każdy ma prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także przenoszenia danych. W celu realizacji tego prawa należy wysłać żądanie na adres: [email protected], Każdy ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Każdy ma prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Podanie danych osobowych jest warunkiem zwarcia umowy, niepodanie danych skutkować będzie brakiem możliwości jej zawarcia.

 • Podanie danych osobowych dla celów marketingowych jest dobrowolne.
 • Zobowiązuję się do wpłaty zaliczki na powyższy rachunek bankowy.
 • Zapoznałam/łem się z regulaminem kursów obowiązujących w Fundacji „Promyk Słońca” i zobowiązuję się go przestrzegać.
 • Wpłaty wpisowego należy dokonać w ciągu 5 dni roboczych od daty zgłoszenia (w przeciwnym razie zgłoszenie jest anulowane).

Całkowita wpłata musi zostać wniesiona do 28 dni przed początkiem kursu. Wpłaty należy dokonać na konto: Fundacja Promyk Słońca 42 1050 1012 1000 0090 8056 2698 ING Bank Śląski S.A. Podczas kursu dostępna jest bezpłatnie kawa, herbata i przekąski. Obiady można zamawiać we własnym zakresie – firma cateringowa przywozi je na miejsce kursu.

Czy terapia manualna to masaz?

Terapia manualna, a masaż leczniczy. Czym się różnią? Bardzo często pacjenci nazywają terapię manualną – masażem. Natomiast jest to błędne stwierdzenie. Częścią wspólną terapii manualnej oraz masażu – jest wykonywanie pracy za pomocą rąk fizjoterapeuty.

Natomiast cała metodyka, techniki i proces leczenia są zupełnie różne. Czym się różni terapia manualna od masażu ? Bardzo często pacjenci nazywają terapię manualną – masażem. Natomiast jest to błędne stwierdzenie. Częścią wspólną terapii manualnej oraz masażu jest wykonywanie pracy za pomocą rąk fizjoterapeuty.

Natomiast cała metodyka, techniki i proces leczenia są zupełnie różne. Najważniejsze różnice:

Masaż leczniczy – stosuje się przede wszystkich w formie regeneracji, rozluźnienia mięśni oraz profilaktyki. Terapia manualna – wykonuje się w leczeniu dolegliwości bólowych, ograniczeniach ruchomości, w doznanych urazach, kontuzjach, po operacjach/zabiegach.

Ile trwa masaz u fizjoterapeuty?

1. Jak przygotować się do zabiegu: – przez wzgląd na wygodę pracy rehabilitanta oraz wygodę pacjenta, uprzejmie prosimy aby zabrać ze sobą luźne ubranie, może to być ubranie sportowe : spodnie dresowe, krótkie spodnie, podkoszulka itp. Obuwie sportowe na zmianę nie jest konieczne, chyba że państwa rehabilitant wyrazi taką prośbę. – przed wejściem do gabinetu, bardzo prosimy o pozostawienie ubrania wierzchniego : buty, kurtki, czapki, szaliki itp.w miejscu do tego wyznaczonym, znajdującym się w poczekalni. – uprzejmie prosimy aby podczas zabiegu, jeśli jest to możliwe, pacjenci mieli ściszone lub wyłączone telefony komórkowe.2. Na czym polegają zabiegi terapii manualnej. Terapią manualną, jest każdy rodzaj zabiegu, który wykonywany jest rehabilitanta / masażystę rękoma. Celem zabiegu jest diagnostyka oraz leczenie dolegliwości bólowych na tle dysfunkcji / uszkodzenia tkanek całego ciała. Szczegółowe wskazania do zabiegów znajdą państwo w zakładce „ co leczymy „. Zabiegi najczęściej wykonywane są na stole rehabilitacyjnym, gdy pacjent leży na plecach, na boku lub na brzuchu. Pewne techniki, wykonywane są również w pozycji siedzącej lub gdy pacjent stoi. Ponieważ bezpieczeństwo pacjenta jest dla nas najważniejsze, nasi rehabilitanci są nie tylko absolwentami kierunku fizjoterapia wyższych uczelni medycznych (Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Wychowania Fizycznego), są również dyplomowanymi i certyfikowanymi absolwentami specjalistycznych kursów metod terapii manualnej oraz masażu (masaż leczniczy, klasyczny, masaż tajski, masaż brzucha). Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o naszych pracownikach, Jeśli zechcą państwo zapoznać się ze szczegółowym opisem poszczególnych metod terapii manualnej, wykonywanych w naszym gabinecie, zapraszamy do zakładki „ metody rehabilitacji ” 3. Jak długo trwa zabieg. Czasz zabiegu uzależniony jest od jego rodzaju. Czas trwania zabiegów terapii manualnej wynosi do 60 minut, natomiast w przypadku terapii czaszkowo – krzyżowej od 60 minut do 90 minut. Zabiegi masażu mogą trwać : 30 min., 60 min., 90 min. w zależności czy masażysta wykonuje masaż częściowy, całkowity czy relaksacyjny. Rehabilitacja niemowląt oraz dzieci trwa od 45 min. do 60 minut.4. Jak wygląda pierwsza wizyta? Na państwa pierwszej wizycie, przed rozpoczęciem cyklu zabiegów rehabilitacyjnych (również masażu), rehabilitant wykonuje badanie na podstawie którego dobierana jest indywidualnie dla każdego pacjenta, najbardziej efektywna forma terapii. Badanie jest wykonywane przez rehabilitanta rękoma i polega na przeprowadzeniu testów różnych części ciała (m.in. kręgosłupa, barku, stawu biodrowego, kolanowego itp.) oraz różnych tkanek (nerwów obwodowych, stawów, mięśni itp.) ukierunkowanych na diagnostykę problemu bólowego z którym pacjent zgłasza się na zabiegi. Konsultacja jest wliczona w cenę zabiegu. Dlatego jeśli zapisując się na zabiegi nie są państwo pewni, czy wybrać masaż, czy terapię manualną, nasz rehabilitant podczas pierwszej wizyty wspólnie z państwem dobierze odpowiednią formę terapii.5. Jak można zapisać się na zabieg lub konsultację lekarza specjalisty : – telefonicznie : zapisy pacjentów dorosłych na zabiegi rehabilitacyjne, masażu oraz na konsultacje lekarskie, przyjmowane są bezpośrednio pod numerem telefonu : 502-277-740, Uprzejmie informujemy, że jeśli zdarzy się sytuacja w której nie możemy chwilowo odebrać telefonu, na pewno do państwa oddzwonimy najszybciej jak będzie to możliwe (maksymalnie do 90 minut.). Jeśli dzwonią państwo z numeru zastrzeżonego lub prywatnego bardzo prosimy o pozostawienie wiadomości ze swoim numerem telefonu na naszej poczcie głosowej, na pewno oddzwonimy. – zapisy poprzez naszą stronę internetową : Zachęcamy do skorzystania z możliwości zapisów „ on-line ” poprzez naszą stronę internetową. W tym celu prosimy wypełnić formularz znajdujący się w zakładce „ zapisy on-line „, podając swoje dane oraz termin wizyty, którym są państwo zainteresowani. Skontaktujemy się z państwem następnego dnia do godziny 13.00 w celu potwierdzenia wizyty lub ewentualnej zmiany w terminie. Jednocześnie informujemy, że podany przez państwa w formularzu dzień oraz godzina mogą ulec zmianie, zaś dokładny termin zostanie ustalony w trakcie rozmowy telefonicznej z rehabilitantem.6. Jak do nas trafić. Rehabilitacja Medyczna Wojtasik znajduje się przy ulicy Aleja Komisji Edukacji Narodowej 11. Zapraszamy do zakładki kontakt, gdzie znajduje się dokładna mapka dojazdu. – dojazd metrem : Stacja metro Kabaty. Po wyjściu ze stacji metra, należy kierować się lewą stroną ulicy Al.Komisji Edukacji Narodowej (kierujemy się w stronę przeciwną do TESCO), następnie skręcamy w pierwszą poprzeczną uliczkę w lewo i kierujemy się w dół ulicy w stronę budynku szkoły fundacji PRIMUS (między blokami). Po około 200 metrach po lewej stronie zobaczą państwo szyld Rehabilitacja Medyczna Wojtasik. Zapraszamy serdecznie. – dojazd samochodem : Według mapki dojazdu.7. Ile zabiegów będę potrzebował żeby powrócić do zdrowia / pełnej sprawności fizycznej i jak często zabiegi powinny być wykonywane. Przed rozpoczęciem terapii, nie jest możliwe jednoznaczne określenie przez rehabilitanta / masażystę, ilości zabiegów (czy pacjent powinien przyjść dwa, pięć, dziesięć czy więcej razy), po których ustąpi odczuwanie dolegliwości bólowych i powrót do zdrowia w danym indywidualnym przypadku. Należy pamiętać, że każda choroba, ból, dysfunkcja tkanki ma indywidualny dla każdego pacjenta charakter i źródło pochodzenia. Dlatego przebieg leczenia jest uzależniony od wielu czynników i jest indywidualny dla każdego pacjenta. Jedynie szczegółowe badanie pacjenta może wskazać terapeucie przyczynę choroby,dlatego jego wykonanie jest tak bardzo istotne przed rozpoczęciem terapii. Podczas zabiegów terapii manualnej, pacjent odczuwa zachodzące zmiany już podczas trwania zabiegu oraz po jego zakończeniu, czasami dzień lub parę dni później. Na podstawie rodzaju reakcji pozabiegowych pacjenta, państwa rehabilitant możne doradzić państwu jaka ilość zabiegów będzie wskazana w państwa przypadku aby możliwy był pełny powrót do zdrowia. Prosimy również pamiętać, że leczenie / zdrowienie jest procesem stałym i zachodzi nie tylko w gabinecie podczas terapii ale również w ciągu wszystkich aktywności dnia codziennego. Dlatego bardzo ważny jest tryb życia codziennego pacjenta, aktywności i sposób w jaki je wykonuje, odpoczynek itp., szczególnie w okresie leczenia. To wszystko ma wpływ na to jaki czas będzie potrzebny na powrót do pełniej sprawności fizycznej.8. Uprzejmie informujemy, że gabinet Rehabilitacja Medyczna Wojtasik, nie posiada podpisanej umowy z NFZ, w związku z tym, świadczymy usługi tylko komercyjnie (odpłatnie). Cennik zabiegów, znajduje się w zakładce „ cennik „.9. Gdzie i jak dokonywać płatności : – bezpośrednio w gabinecie u rehabilitanta / masażysty, który wykonuje zabieg, po jego zakończeniu. – przelewem na nasze konto : Rehabilitacja Medyczna Wojtasik Al. Komisji Edukacji Narodowej 19.lok.98 02-722 Warszawa 53 1940 1076 3070 0493 0000 0000 Lukas Bank. Uprzejmie informujemy, że płatność przelewem należy uiścić przed rozpoczęciem serii zabiegów. Przy płatności „z góry” przelewem lub gotówką za serie 10 zabiegów, otrzymują państwo zniżkę w postaci 15 % niższej ceny za każdy zabieg. Zapraszamy również do zapoznania się z aktualnymi pakietami promocyjnymi „ rodzina ” oraz „ abonament dla firm ” Aby otrzymać rachunek za wizytę, bardzo prosimy aby po zabiegu zostawili państwo u rehabilitanta / masażysty dane niezbędne do jego wystawienia. Rachunki będą gotowe do odebrania przy następnej wizycie lub jeśli jest to pojedyncza lub ostatnia wizyta po zakończeniu zabiegu. Jeżeli dokonali państwo płatności „z góry” za serię zabiegów, mogą państwo odebrać jeden rachunek zbiorowy za wszystkie zabiegu już po pierwszym zabiegu.10. Zniżki dla pacjentów AVI. Z przyjemnością informujemy, że pacjenci gabinetu Rehabilitacja Medyczna Wojtasik, są upoważnieni do zniżek na usługi diagnostyki obrazowej w firmie AVI Diagnostyka Obrazowa. Aby mogli państwo skorzystać ze zniżki, potrzebne jest skierowanie na badanie obrazowe do firmy AVI Diagnostyka Obrazowa, wystawione na specjalnym formularzu, przez naszego rehabilitanta lub lekarza. Szczegółowy i aktualny wykaz zniżek znajduje się z zakładce „ Współpraca ” >> „ AVI Diagnostyka obrazowa ” 11. Karta upominkowa Zachęcamy państwa gorąco do skorzystania z możliwości nabycia kart upominkowych gabinetu Rehabilitacja Medyczna Wojtasik, które mogą państwo podarować wybranej osobie jako upominek. Więcej informacji o kartach upominkowych, kliknij tutaj

See also:  Dlaczego Brakuje Cukru

Na czym polega metodą Vojty?

Co to jest metoda Vojty? – Metoda Vojty pozwala na ocenę zaburzeń będących efektem uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Jest również częścią terapii neurologicznej, może stanowić odrębną metodę leczenia lub być bazą dla innych. Polega ona na manualnej stymulacji punktów uciskowych, które znajdują się w odpowiednich obszarach na ciele.

Pacjent układany jest w odpowiednich pozycjach – na plecach, brzuchu i na boku, w których obserwuje się jego motorykę spontaniczną. Celem ćwiczeń jest wypracowanie właściwych wzorców ruchowych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju motorycznego dziecka. Powstałe w trakcie rehabilitacji reakcje ruchowe uwalniają się bez świadomości małego pacjenta.

Im wcześniej zostanie zastosowana fizjoterapia niemowlęcia, tym większa szansa na uniknięcie utrwalenia się niepożądanych wzorców ruchowych będących następstwem zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego.

Ile razy można mieć rehabilitację?

Ile razy w roku można korzystać z rehabilitacji na NFZ – Wiele osób boryka się z problemami zdrowotnymi wynikającymi z poważnych kontuzji, urazów oraz wieku, który z czasem sprawia że potrzebna jest interwencja specjalistów. W tym właśnie przypadku bardzo często pojawia się temat rehabilitacji.

I choć korzystają z niej również osoby młode takie jak sportowcy to jednak docelową grupę stanowią osoby w podeszłym wieku. Jest ona świetnym rozwiązaniem oraz sposobem stosowanym od wielu lat na pacjentach aby przyspieszyć proces rekonwalescencji oraz pomóc w odzyskaniu optymalnej sprawności na czym z całą pewnością każdemu zależy.

Niestety gdy przyglądniemy się tej sprawie bliżej nie wygląda ona tak dobrze jakby mogło się to wydawać. Wszystko dlatego, że w wielu przypadkach jest ona działaniem płatnym gdy chcemy załatwić sprawę szybko nie czekając na termin. W innym przypadku jest gdy chcemy umówić się na rehabilitację sponsorowaną przez NFZ.

Takie rozwiązanie jest dużo lepsze i warto wiedzieć nieco więcej na ten temat. Skuteczna Najczęściej zadawanym pytaniem dotyczącym rehabilitacji jest to, które pyta o czas jej trwania. W tym wypadku nie można odpowiedzieć w sposób prosty, ponieważ jest to uzależnione od kilku czynników. Krótko mówiąc, w warunkach domowych może być wykonywana maksymalnie przez 5 zabiegów dziennie i trwać nie więcej niż 80 dni w ciągu roku.

W tym przypadku istnieje możliwość, dzięki której pacjent może ubiegać się o przedłużenie tego okresu za sprawą specjalnego wniosku do oddziału. Jednak oprócz tego są inne opcje realizowane przez, dokładniej mówiąc chodzi tutaj o warunki ambulatoryjne w których rehabilitacja trwa przez okres 10 dni nie przekraczając 5 zabiegów dziennie.

W warunkach stacjonarnych trwa ona do 6 tygodni z taką samą liczbą dziennych zabiegów. Z kolei, w ośrodku lub oddziale dziennym może trwać w pierwszym przypadku maksymalnie jeden miesiąc, a w drugim do 3 miesięcy. Zatem wszystko uwarunkowane jest wieloma kwestiami, które ostatecznie decydują o czasie jaki będzie przypisany dla pacjenta.

Z tego właśnie względu warto dokładnie dowiedzieć się na jakich zasadach zostanie to przeprowadzone. Ile przyjdzie czekać na rehabilitację? Oczywiste wydaje się, że w tym przypadku czas nie będzie działał na naszą korzyść, ponieważ oczekiwanie może trwać znacznie dłużej niż w przypadku rehabilitacji prowadzonej prywatnie.

 • Nie zmienia to jednak faktu, że warto poczekać nieco dłużej gdy istnieje taka możliwość.
 • Czas jaki przyjdzie odczekać wynosi około pół roku, co niekiedy może iść w dwie strony wydłużając bądź skracając ten czas.
 • Jak wynika z najnowszych danych duża grupa osób w dalszym ciągu preferuje takie rozwiązanie, które nie wymaga żadnych nakładów finansowych.

Jeżeli więc istnieje tylko taka możliwość, a nagłość sytuacji nie zmusza do podjęcia natychmiastowych działań warto odczekać kilka miesięcy aby móc oszczędzić wiele pieniędzy. Tutaj należy również dodać, że w przypadku wizyt prywatnych koszty są ogromne i niekiedy nieosiągalne dla pacjentów.

Ile razy w roku można korzystać z rehabilitacji na NFZ?

Jak często można podjąć rehabilitację w ramach NFZ? – Pacjenci, u których wykonano serię zabiegów, a którzy wciąż nie odczuwają poprawy stanu zdrowia, mogą zapisać się na rehabilitację NFZ ponownie, jeśli tylko lekarz wystawi im stosowne skierowanie.

Specjalista ma prawo wystawić je nawet kilka razy w roku, w zależności od potrzeb pacjenta. Każde skierowanie będzie ważne przez 30 dni, a kolejne może zostać wystawione dopiero wtedy, gdy pacjent wykona całą serię rekomendowanych zabiegów. Co istotne, pacjenci, którzy otrzymali skierowanie na kolejną rehabilitację, nie muszą korzystać z usług tego samego ośrodka – mogą wybrać taki, w którym terminy oczekiwania są krótsze.

Najczęściej jednak pacjenci wybierają ten sam ośrodek, aby kontynuować proces leczenia. : Rehabilitacja NFZ – jak długo ważne jest skierowanie i kto może je wystawić?

Czy na świadczeniu rehabilitacyjnym można wychodzić z domu?

Spacer w ramach rehabilitacji. RPO: powinien być dopuszczalny „Matka wyszła z dorosłym synem na spacer. Syn, który choruje na mózgowe porażenie dziecięce, ma znaczy stopień niepełnosprawności. Spacer jest dla niego konieczną rehabilitacją. Policjant, pouczył matkę, że takie działanie jest niezgodnie z obowiązującym obecnie zakazem przemieszczania się” – taką sytuację opisał internauta, który pytał Rzecznika Praw Obywatelskich, czy policja miała w tej sytuacji rację.

 • Zdaniem RPO, wyjście na spacer w ramach rehabilitacji powinno być dopuszczalne, bo zakaz przemieszczania się nie jest bezwzględny.
 • Można przemieszczać się, ale w ścisłe określonej sytuacji wskazanej przez przepisy ustawy czy rozporządzenia (m.in.
 • Praca, zakup żywności czy leków” – pisze Rzecznik Praw Obywatelskich).

„Biorąc jednak pod uwagę, że w obecnej sytuacji ograniczona jest możliwość korzystania z podmiotów leczniczych świadczących usługi rehabilitacyjne, a spacer jest rodzajem rehabilitacji, takie spacery powinny być uznawane za dopuszczalne”. Zobacz także: Oglądaj też: Rząd dorzuci 40 proc. pensji. Jeśli firma będzie miała kłopoty przez 2 miesiące Rzecznik radzi, by w podobnych sytuacjach spokojnie wytłumaczyć policji na czym polega problem, a w czasie spaceru zachować wszelkie środki ostrożności. Zapisz się na nasz specjalny Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści. Sortuj według Popularne Najnowsze Najstarsze to teraz wiecie jakich mamy super prawników,jak policjant po 10 miesiecznym kursie super znawca i przepisów interpretuje prawo Panią Agatę Dudę zakazy nie obowiązują bo pojechała sobie limuzyną do Krakowa a my musimy siedzieć w domu to jest demokracja według pisu Zeby byc policjantem wystarczy umieć pisać, Wypuścili młodych głupich policjantów którzy nie mają pojęcia o przepisach,tylko czepiają się ludzi i piszą mandaty,nie wiedząc o co chodzi ludzie pytają dlaczego ma dostać mandat,to nie wiedzą o co chodziło,masakra Teraz widać inteligencję policjantów : Spacer w ramach rehabilitacji. RPO: powinien być dopuszczalny

Kiedy stosuje się metode Vojty?

Najczęściej rehabilitację tę metodą stosuje się u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, w niedowładach obwodowych kończyn, po operacjach ortopedycznych, u dzieci z wadami postawy oraz w wielu innych przypadkach.

Po jakim czasie jest poprawa po rehabilitacji?

W przypadku fizykoterapii zmiany potrafią być odczuwane dopiero pod koniec serii zabiegów, a nawet tydzień lub dwa po jej zakończeniu. W przypadku terapii manualnej efekty odczuwane są bardzo indywidualne.

Czy metodą Vojty jest bolesna?

Metoda Vojty – DRP-Osteo-Med – Rehabilitacja dzieci i dorosłych Łuków Metodę Vojty stosuje się przede wszystkim u dzieci z uszkodzeniami centralnego ośrodka nerwowego, a także u wcześniaków i dzieci z ortopedycznymi wadami postawy. Sposób rehabilitacji zawsze dobierany jest indywidualnie.

Podczas diagnozy specjalista (koniecznie certyfikowany, mogący wylegitymować się odpowiednim zaświadczeniem), rozbiera maluszka i obserwuje jego zachowanie, zwracając uwagę na ruchy, jakie wykonuje dziecko. Bada też ułożenie jego ciała w przestrzeni za pomocą siedmiu różnych reakcji. W fazie rehabilitacji uciska zaś i drażni punkty na ciele dziecka, robiąc to w dokładnie określonych pozycjach i kierunkach.

Dzięki temu mięśnie stymulowane są w ściśle określonej kolejności. Podczas sesji maluszek również musi być nago, by do mięśni docierały wszystkie bodźce, i by specjalista mógł obserwować, czy poruszają się zgodnie jego zamierzeniami. Choć metoda Vojty zakłada, że stymulacja nie może być bolesna, dzieci często płaczą podczas ćwiczeń, co jest związane z dyskomfortem, jaki odczuwają, przymusowo utrzymując prawidłową pozycję.

 • Ważne więc, by podczas sesji spokojnie zapewniać dziecko o tym, że jest bezpieczne.
 • Rehabilitacja metodą Vojty przynosi bardzo dobre efekty i może być stosowana już od pierwszych dni życia,
 • Dziecko musi być rehabilitowane przez profesjonalistę, ale konieczne jest zaangażowanie rodziców, bo część ćwiczeń trzeba robić w domu.

By terapia odniosła skutek, muszą być one bowiem wykonywane regularnie. Niemowlę trzeba stymulować cztery razy dziennie, po kilka minut po obu stronach ciała (dwa razy po każdej stronie). Czas stymulacji zależy od wieku i stanu dziecka. U noworodka i wcześniaka zaczyna się od 15 sekund stymulacji każdej strony ciała, a im niemowlę jest starsze, tym ten czas jest dłuższy (trzymiesięczne niemowlę można stymulować przez 2-3 minuty, a ośmiomiesięczne – nawet 15-20 minut podczas każdej sesji).

Ile trwa rehabilitacja w warunkach domowych?

Rehabilitacja lecznicza Świadczenia gwarantowane z zakresu rehabilitacji leczniczej są realizowane w warunkach ambulatoryjnych, domowych, w warunkach ośrodka lub oddziału dziennego oraz w warunkach stacjonarnych. Na świadczenia rehabilitacyjne wymagane jest skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, tj.

Takiego, który pracuje w ramach umowy z NFZ. Na niektóre zakresy świadczeń skierowanie wystawić może tylko lekarz specjalista. W przypadku uzasadnionym względami medycznymi i koniecznością osiągnięcia celu leczniczego czas trwania rehabilitacji domowej, dziennej, stacjonarnej może zostać przedłużony decyzją lekarza prowadzącego rehabilitację, za pisemną zgodą dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Fizjoterapia w warunkach ambulatoryjnych Skierowanie do poradni rehabilitacyjnej oraz na zabiegi fizjoterapeutyczne realizowane w warunkach ambulatoryjnych i domowych, może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego z zastrzeżeniem, że w przypadku stwierdzenia u pacjenta wady postawy kwalifikującej się do rehabilitacji leczniczej narządu ruchu lub dysfunkcji narządu ruchu, której przyczyną są wady postawy, skierowanie na zabiegi wystawia, lekarz ubezpieczenia zdrowotnego będący specjalistą (rehabilitacji ogólnej, rehabilitacji medycznej, rehabilitacji w chorobach narządu ruchu, chirurgii ortopedycznej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, lekarz ze specjalizacją I stopnia w zakresie chirurgii ortopedycznej, chirurgii urazowo ortopedycznej, ortopedii i traumatologii, rehabilitacji narządu ruchu, rehabilitacji ogólnej, rehabilitacji medycznej lekarz w trakcie specjalizacji z rehabilitacji medycznej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu).

 • Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne, ważne jest 30 dni od daty wystawienia.
 • W tym czasie skierowanie musi zostać zarejestrowane w miejscu, w którym udzielane będą świadczenia, bez względu na to, kiedy rozpocznie się rehabilitacja.
 • Zabiegi fizjoterapeutyczne odbywają się na podstawie zlecenia wydanego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego w cyklu terapeutycznym do 10 dni zabiegowych, jednemu świadczeniobiorcy przysługuje nie więcej niż 5 zabiegów dziennie.

Fizjoterapia ambulatoryjna dla dzieci (do ukończenia 18 roku życia) z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego może się odbywać na podstawie jednego w roku kalendarzowym skierowania z poradni specjalistycznej. Cykl terapeutyczny trwa do 120 dni zabiegowych i obejmuje do 5 zabiegów dziennie.

 1. Jednemu świadczeniobiorcy przysługuje do 20 zabiegów w kriokomorze w okresie roku kalendarzowego.
 2. Fizjoterapia w warunkach domowych Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach domowych wystawia lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), lub inny lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, w tym lekarz specjalista w dziedzinie rehabilitacji w chorobach narządu ruchu, rehabilitacji ogólnej, rehabilitacji medycznej, medycyny fizykalnej i balneoklimatologii, fizjoterapii i balneoklimatologii, balneoklimatologii i medycyny fizykalnej, balneologii, balneologii i medycyny fizykalnej, reumatologii, neurologii, neurochirurgii i neurotraumatologii, chirurgii, chirurgii ogólnej, chirurgii ortopedycznej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, ortopedii i traumatologii, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, lekarz ze specjalizacja I stopnia w dziedzinie rehabilitacji w chorobach narządu ruchu, rehabilitacji ogólnej, rehabilitacji lub rehabilitacji medycznej, medycyny fizykalnej i balneoklimatologii, neurologii, neurochirurgii, chirurgii ogólnej, ortopedii i traumatologii, lekarz w trakcie specjalizacji w dziedzinie rehabilitacji medycznej, balneologii i medycyny fizykalnej, reumatologii, neurologii, neurochirurgii, chirurgii ogólnej, ortopedii i traumatologii.

Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach domowych jest ważne 30 dni od daty wystawienia. W tym czasie skierowanie musi zostać zarejestrowane, bez względu na to, kiedy rozpocznie się rehabilitacja. Rehabilitacja w warunkach domowych przeznaczona jest dla pacjenta, który nie porusza się samodzielnie i nie ma możliwości dotarcia do placówki rehabilitacyjnej, która udziela świadczeń w trybie ambulatoryjnym (poradnia rehabilitacyjna, gabinet rehabilitacji, ośrodek/oddział dzienny rehabilitacji).

 • ogniskowymi uszkodzeniami mózgu (stanami po zatorach mózgowych, udarach krwotocznych mózgu, urazach) – przez okres do 12 miesięcy od dnia powstania ogniskowego uszkodzenia mózgu;
 • ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego odpowiadającymi 5. stopniowi skali oceny stopnia inwalidztwa (warunku tego nie stosuje się do dzieci do ukończenia 18. roku życia);
 • uszkodzeniem rdzenia kręgowego – przez okres 12 miesięcy od dnia powstania uszkodzenia rdzenia kręgowego;
 • chorobami przewlekle postępującymi, w szczególności: miopatiami, chorobą Parkinsona, zapaleniem wielomięśniowym, rdzeniowym zanikiem mięśni, guzami mózgu, procesami demielinizacyjnymi, kolagenozami, przewlekłymi zespołami pozapiramidowymi, reumatoidalnym zapaleniem stawów;
 • chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych, po zabiegach endoprotezoplastyki stawu – przez okres 6 miesięcy od dnia wykonania operacji;
 • urazami kończyn dolnych – przez okres 6 miesięcy od dnia powstania urazu;
 • osobom w stanie wegetatywnym lub apalicznym.
See also:  Dlaczego Pies Mierdzi

Czas trwania rehabilitacji realizowanej w warunkach domowych dla jednego świadczeniobiorcy wynosi do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym oraz nie więcej niż 5 zabiegów dziennie. W przypadku uzasadnionym względami medycznymi i koniecznością osiągnięcia celu leczniczego czas trwania rehabilitacji może zostać przedłużony decyzją lekarza zlecającego zabiegi, za pisemną zgodą dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Rehabilitacja ogólnoustrojowa

Skierowanie na rehabilitację ogólnoustrojową wystawia lekarz oddziału urazowo-ortopedycznego, chirurgicznego, neurochirurgicznego, reumatologicznego, chorób wewnętrznych, onkologicznego, urologicznego, rehabilitacji ogólnoustrojowej, neurologicznej, pulmonologicznej, ginekologicznego, lekarz poradni rehabilitacyjnej, neurologicznej, urazowo-ortopedycznej, reumatologicznej oraz – w przypadku schorzeń przewlekłych – lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Czas trwania rehabilitacji ogólnoustrojowej realizowanej w warunkach ośrodka lub oddziału dziennego wynosi dla jednego świadczeniobiorcy od 15 do 30 dni zabiegowych u każdego świadczeniobiorcy, średnio 5 zabiegów fizjoterapeutycznych dziennie. W przypadku realizacji rehabilitacji pacjentów z obrzękiem limfatycznym czas trwania usprawniania wynosi do 40 dni zabiegowych w roku kalendarzowym.

Jednemu świadczeniobiorcy przysługuje do 20 zabiegów w kriokomorze w okresie roku kalendarzowego.

Rehabilitacja dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego

Rehabilitacja przeznaczona dla dzieci w wieku:

 1. do 7. roku życia z zaburzeniami wieku rozwojowego;
 2. od 8. do 18. roku życia z zaburzeniami wieku rozwojowego, a po przedstawieniu orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych (dotyczących upośledzonych w stopniu głębokim) do ukończenia 25. roku życia.

Skierowanie na rehabilitację dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego wystawia lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarze następujących oddziałów szpitalnych i poradni specjalistycznych: neonatologicznej, rehabilitacyjnej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, neurologicznej, reumatologicznej, chirurgii dziecięcej, endokrynologii dziecięcej, diabetologii dziecięcej.

Rehabilitacja dla osób z dysfunkcją narządu słuchu i mowy

Skierowanie może być wydane przez lekarza oddziału lub poradni: otolaryngologicznej, otolaryngologicznej dziecięcej, audiologii i foniatrii, audiologicznej, foniatrycznej, neurologicznej, rehabilitacyjnej. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, świadczeniodawca winien zabezpieczyć dodatkowo w ramach świadczenia dostęp do lekarzy: specjalisty laryngologii lub otolaryngologii, lub otorynolaryngologii, lub foniatrii, lub audiologii, lub audiologii i foniatrii, a w przypadku udzielania świadczenia dzieciom z uszkodzeniem narządu słuchu do specjalisty laryngologii dziecięcej lub specjalisty otolaryngologii z trzyletnim stażem pracy z dziećmi, lub otorynolaryngologii z trzyletnim stażem pracy z dziećmi.

Rehabilitacja dla osób z dysfunkcją narządu wzroku

Skierowanie na rehabilitację narządu wzroku wystawia lekarz poradni okulistycznej, neurologicznej, rehabilitacyjnej. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, świadczeniodawca winien zabezpieczyć dodatkowo w ramach świadczenia dostęp do lekarzy: lekarza specjalisty okulistyki lub neurologii.

Rehabilitacja kardiologiczna lub kardiologiczna telerehabilitacja hybrydowa

Udzielana jest świadczeniobiorcom, w szczególności po ostrych zespołach wieńcowych, plastyce naczyń wieńcowych, zabiegach kardiochirurgicznych, zabiegach chirurgii naczyniowej, zaostrzeniach niewydolności serca. Skierowanie na rehabilitację kardiologiczną jest wystawiane przez lekarza: oddziału kardiologii, oddziału kardiochirurgii, oddziału chorób wewnętrznych, poradni kardiologicznej, poradni rehabilitacyjnej, oddziału lub poradni dziecięcej – w przypadku skierowań dla dzieci.

 • Czas trwania rehabilitacji kardiologicznej dla jednego świadczeniobiorcy jest ustalany indywidualnie przez lekarza ośrodka dziennego, wynosi jednak nie więcej niż 24 dni zabiegowe w okresie 90 dni kalendarzowych.
 • Walifikacji do kardiologicznej telerehabilitacji hybrydowej dokonuje zespół terapeutyczny, w skład którego wchodzą: lekarz specjalista w dziedzinie kardiologii, pielęgniarka lub technik elektroradiolog, fizjoterapeuta oraz psycholog.

Rehabilitacja w warunkach stacjonarnych Świadczenia gwarantowane, realizowane w warunkach stacjonarnych, udzielane świadczeniobiorcom, którzy ze względu na kontynuację leczenia wymagają stosowania kompleksowych świadczeń rehabilitacyjnych oraz całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego.

Rehabilitacja ogólnoustrojowa

Świadczenia udzielane są przez 6 dni w tygodniu w cyklach przed- i popołudniowych, średnio 5 zabiegów dziennie dla każdego świadczeniobiorcy. Jednemu świadczeniobiorcy przysługuje do 20 zabiegów w kriokomorze w ciągu roku kalendarzowego. Skierowanie na rehabilitację ogólnoustrojową wystawia lekarz oddziałów urazowo-ortopedycznych, chirurgicznych, neurochirurgicznych, neurologicznych, reumatologicznych, chorób wewnętrznych, onkologicznych, ginekologicznych, urologicznych, pediatrycznych, kardiologicznych i geriatrycznych; a w przypadku zaostrzeń chorób przewlekłych przez lekarza poradni rehabilitacyjnej, urazowo- ortopedycznej, neurologicznej i reumatologicznej.

Rehabilitacja pulmonologiczna

Świadczenia udzielane są przez 6 dni w tygodniu w cyklach przed- i popołudniowych, średnio 5 zabiegów dziennie dla każdego świadczeniobiorcy. Skierowanie na rehabilitację pulmonologiczną wystawia lekarz oddziału pulmonologicznego, gruźlicy i chorób płuc, chirurgii klatki piersiowej, kardiologii, laryngologii, chorób wewnętrznych, alergologii, onkologii, w przypadku rehabilitacji pulmonologicznej wieku rozwojowego pediatrii oraz lekarz poradni gruźlicy płuc i chorób płuc, rehabilitacji, alergologicznej, chirurgii klatki piersiowej.

Rehabilitacja kardiologiczna lub kardiologiczna telerehabilitacja hybrydowa

Rehabilitacja kardiologiczna prowadzona jest w ramach wyodrębnionych grup świadczeń dla pacjentów z podziałem na kategorie, w zależności od stanu pacjenta. Skierowanie na rehabilitację kardiologiczną wystawiane jest przez lekarza oddziału kardiologicznego, kardiochirurgicznego, chorób wewnętrznych, lekarza poradni kardiologicznej, rehabilitacyjnej lub w przypadku skierowań dla dzieci oddziału lub poradni dziecięcej.

 1. rehabilitacja kardiologiczna – usprawnianie przez 6 dni w tygodniu lub
 2. kardiologiczna telerehabilitacja hybrydowa – szkoleniowe sesje treningowe zaplanowane indywidualnie dla każdego pacjenta.

Czas trwania

 1. rehabilitacja kardiologiczna – do 3 tygodni bez przerwy lub
 2. kardiologiczna telerehabilitacja hybrydowa:

a) faza I – do 5 dni w warunkach stacjonarnych oraz b) faza II – 20 treningów (3–5 razy w tygodniu) w miejscu pobytu świadczeniobiorcy. Warunki przyjęcia Przyjęcie bezpośrednio po wypisie lub w ciągu 42 dni od wypisu z ośrodka leczenia ostrej fazy choroby.

 1. rehabilitacja kardiologiczna – usprawnianie przez 6 dni w tygodniu lub
 2. kardiologiczna telerehabilitacja hybrydowa – szkoleniowe sesje treningowe zaplanowane indywidualnie dla każdego pacjenta.

Czas trwania

 1. rehabilitacja kardiologiczna – do 2 tygodni bez przerwy lub
 2. kardiologiczna telerehabilitacja hybrydowa:

a) faza I – do 3–5 dni w warunkach stacjonarnych oraz b) faza II – 15 treningów (3–5 razy w tygodniu) w miejscu pobytu świadczeniobiorcy. Warunki przyjęcia Przyjęcie bezpośrednio po wypisie lub w ciągu 28 dni od wypisu z ośrodka leczenia ostrej fazy choroby.

 1. rehabilitacja kardiologiczna z chorobami współistniejącymi – usprawnianie przez 6 dni w tygodniu lub
 2. kardiologiczna telerehabilitacja hybrydowa z chorobami współistniejącymi – szkoleniowe sesje treningowe zaplanowane.

Czas trwania:

 1. rehabilitacja kardiologiczna z chorobami współistniejącymi – do 5 tygodni bez przerwy lub
 2. kardiologiczna telerehabilitacja hybrydowa z chorobami współistniejącymi:

a) faza I – 7–14 dni w warunkach stacjonarnych w zależności od stanu klinicznego pacjenta oraz b) faza II – odpowiednio 15–20 treningów (3–5 razy w tygodniu w zależności od czasu trwania fazy I) w miejscu pobytu świadczeniobiorcy. Przyjęcie bezpośrednio po wypisie lub w ciągu 56 dni od wypisu z ośrodka leczenia ostrej fazy choroby.

Rehabilitacja neurologiczna

Rehabilitacja neurologiczna prowadzona jest w ramach wyodrębnionych grup świadczeń, z podziałem na kategorie, w zależności od stanu pacjenta. Warunkiem zakwalifikowania świadczeniobiorcy do danej grupy jest udokumentowanie oceny ciężkości stanu klinicznego świadczeniobiorcy w indywidualnej dokumentacji medycznej.

Skierowanie do rehabilitacji neurologicznej wszystkich grup i kategorii świadczeń (oprócz dziecięcej) wystawia lekarz oddziału lub kliniki anestezjologii i intensywnej terapii, neurologii, neurochirurgii, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii, chorób zakaźnych, chorób wewnętrznych, pediatrii po przeprowadzeniu konsultacji neurologicznej lub lekarz poradni specjalistycznej rehabilitacyjnej, neurologicznej, neurochirurgicznej, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, urazowo-ortopedycznej.

W przypadku rehabilitacji przewlekłej skierowanie wystawiane jest choremu, który jest już po przebytej rehabilitacji oraz który wymaga kontynuacji rehabilitacji w warunkach stacjonarnych. W przypadku rehabilitacji neurologicznej dziecięcej przyjęcie ze skierowaniem: z oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, neonatologii, neurologii i neurochirurgii, ortopedii i traumatologii, chirurgii dziecięcej, chorób zakaźnych, pediatrii lub poradni specjalistycznej: neurologicznej, neonatologicznej, neurochirurgicznej, pediatrii, urazowo- ortopedycznej, chirurgii dziecięcej, rehabilitacyjnej.

 1. do 16 tygodni w przypadku wystąpienia chorób współistniejących;
 2. do 12 tygodni w przypadku braku chorób współistniejących.

Warunki przyjęcia

 1. przyjęcie bezpośrednio po wypisie lub w ciągu 14 dni od wypisu z ośrodka leczenia ostrej fazy uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego w przypadku wystąpienia chorób współistniejących;
 2. przyjęcie bezpośrednio po wypisie lub w ciągu 30 dni od wypisu z ośrodka leczenia ostrej fazy choroby – uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego w przypadku braku chorób współistniejących.

Organizacja udzielania świadczeń

 1. usprawnianie przez 6 dni w tygodniu nie mniej niż 150 min na dobę w trybie przed- i popołudniowym od poniedziałku do piątku oraz 50 min w trybie przedpołudniowym w soboty;
 2. terapia (neuro)logopedyczna – nie mniej niż 30 min dziennie, 5 dni w tygodniu, lub
 3. terapia (neuro)psychologiczna, psychoedukacja, terapia wspierająca pacjenta i jego rodzinę – nie mniej niż 30 min dziennie, 5 dni w tygodniu.

– Rehabilitacja neurologiczna zaburzeń funkcji mózgu Kategoria II Czas trwania rehabilitacji

 1. do 9 tygodni w przypadku wystąpienia chorób współistniejących;
 2. do 6 tygodni w przypadku braku chorób współistniejących.

Warunki przyjęcia Przyjęcie bezpośrednio po wypisie lub w ciągu 30 dni od wypisu z ośrodka leczenia ostrej fazy choroby – uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Organizacja udzielania świadczeń

 1. usprawnianie przez 6 dni w tygodniu nie mniej niż 120 min na dobę w trybie przed- i popołudniowym od poniedziałku do piątku oraz 40 min w trybie przedpołudniowym w soboty;
 2. terapia (neuro)logopedyczna – nie mniej niż 30 min dziennie, 5 dni w tygodniu, lub
 3. terapia (neuro)psychologiczna, psychoedukacja, terapia wspierająca pacjenta i jego rodzinę – nie mniej niż 30 min dziennie, 5 dni w tygodniu.

– Rehabilitacja neurologiczna zaburzeń funkcji rdzenia kręgowego i korzeni nerwowych – kategoria I Czas trwania rehabilitacji

 1. do 16 tygodni w przypadku wystąpienia chorób współistniejących;
 2. do 12 tygodni w przypadku braku chorób współistniejących.

Warunki przyjęcia

 1. przyjęcie bezpośrednio po wypisie lub w ciągu 14 dni od wypisu z ośrodka leczenia ostrej fazy uszkodzenia układu nerwowego w przypadku wystąpienia chorób współistniejących;
 2. przyjęcie bezpośrednio po wypisie lub w ciągu 30 dni od wypisu z ośrodka leczenia ostrej fazy choroby – uszkodzenia układu nerwowego w przypadku braku chorób współistniejących.

Organizacja udzielania świadczeń Usprawnianie przez 6 dni w tygodniu nie mniej niż 150 min na dobę w trybie przed- i popołudniowym od poniedziałku do piątku oraz 50 min w trybie przedpołudniowym w soboty. – Rehabilitacja neurologiczna zaburzeń funkcji rdzenia kręgowego i korzeni nerwowych – kategoria II Czas trwania rehabilitacji

 1. do 9 tygodni w przypadku wystąpienia chorób współistniejących;
 2. do 6 tygodni w przypadku braku chorób współistniejących.

Warunki przyjęcia Przyjęcie bezpośrednio po wypisie lub w ciągu 30 dni od wypisu z ośrodka leczenia ostrej fazy choroby – uszkodzenia układu nerwowego. Organizacja udzielania świadczeń Usprawnianie przez 6 dni w tygodniu nie mniej niż 120 min na dobę w trybie przed- i popołudniowym od poniedziałku do piątku oraz 40 min w trybie przedpołudniowym w soboty.

 • Rehabilitacja neurologiczna zaburzeń funkcji obwodowego układu nerwowego i dystrofii mięśniowych – kategoria I Czas trwania rehabilitacji Do 9 tygodni bez przerwy.
 • Warunki przyjęcia Przyjęcie bezpośrednio po wypisie lub w ciągu 14 dni od wypisu z ośrodka leczenia ostrej fazy choroby – uszkodzenia układu nerwowego.

Organizacja udzielania świadczeń – usprawnianie przez 6 dni w tygodniu nie mniej niż 150 min na dobę w trybie przed- i popołudniowym od poniedziałku do piątku oraz 50 min w trybie przedpołudniowym w soboty. – Rehabilitacja neurologiczna zaburzeń funkcji obwodowego układu nerwowego i dystrofii mięśniowych – kategoria II Czas trwania rehabilitacji Do 6 tygodni bez przerwy.

Warunki przyjęcia przyjęcie bezpośrednio po wypisie lub w ciągu 30 dni od wypisu z ośrodka leczenia ostrej fazy choroby – uszkodzenia układu nerwowego. Organizacja udzielania świadczeń Usprawnianie przez 6 dni w tygodniu nie mniej niż 120 min na dobę w trybie przed- i popołudniowym od poniedziałku do piątku oraz 40 min w trybie przedpołudniowym w soboty.

Rehabilitacja neurologiczna przewlekła – odbywa się raz w roku kalendarzowym i trwa do 6 tygodni. Czas trwania rehabilitacji Do 6 tygodni raz w roku kalendarzowym. Warunki przyjęcia Warunkiem realizacji świadczenia jest przebycie: rehabilitacji neurologicznej zaburzeń funkcji mózgu, zaburzeń funkcji rdzenia i korzeni nerwowych, zaburzeń obwodowego układu nerwowego i dystrofii mięśniowych.

 • Organizacja udzielania świadczeń Usprawnianie przez 6 dni w tygodniu nie mniej niż 120 min na dobę w trybie przed- i popołudniowym od poniedziałku do piątku oraz 40 min w trybie przedpołudniowym w soboty.
 • Rehabilitacja neurologiczna dziecięca – kategoria I Organizacja udzielania świadczeń 1.
 • W przypadku dzieci do ukończenia 2 roku życia: a) usprawnianie przez 6 dni w tygodniu, nie mniej niż 90 min na dobę w trybie przed i popołudniowym od poniedziałku do piątku, w tym co najmniej 45 min indywidualnej kinezyterapii, oraz 30 min w trybie przedpołudniowym w soboty, b) terapia (neuro) logopedyczna – nie mniej niż 15 min dziennie przez 5 dni w tygodniu, lub c) terapia (neuro) psychologiczna, psychoedukacyjna, terapia wspierająca pacjenta i jego rodzinę – nie mniej niż 15 min dziennie przez 5 dni w tygodniu, lub d) terapia zajęciowa – nie mniej niż 15 min dziennie przez 5 dni w tygodniu; 2.

w przypadku dzieci od ukończenia 2 roku życia: a) usprawnianie przez 6 dni w tygodniu nie mniej niż 135 min na dobę w trybie przed i popołudniowym od poniedziałku do piątku, w tym co najmniej 60 min indywidualnej kinezyterapii, oraz 45 min w trybie przedpołudniowym w soboty, b) terapia (neuro) logopedyczna – nie mniej niż 30 min dziennie, 5 dni w tygodniu lub c) terapia (neuro) psychologiczna/psychoedukacja/terapia wspierająca pacjenta i jego rodzinę – nie mniej niż 30 min dziennie, 5 dni w tygodniu, lub d) terapia zajęciowa – nie mniej niż 30 min dziennie, 5 dni w tygodniu.

 1. Czas trwania rehabilitacji Do 16 tygodni w roku kalendarzowym.
 2. Rehabilitacja neurologiczna dziecięca – kategoria II Organizacja udzielania świadczeń Usprawnianie przez 6 dni w tygodniu nie mniej niż 120 min na dobę w trybie przed- i popołudniowym od poniedziałku do piątku, w tym co najmniej 60 min indywidualnej kinezyterapii, oraz 40 min w trybie przedpołudniowym w soboty.

Czas trwania rehabilitacji Do 12 tygodni w roku kalendarzowym. – Rehabilitacja neurologiczna dziecięca – kategoria III Organizacja udzielania świadczeń

 1. usprawnianie przez 6 dni w tygodniu nie mniej niż 90 min na dobę w trybie przed- i popołudniowym od poniedziałku do
 2. piątku, w tym co najmniej 60 min indywidualnej kinezyterapii, oraz 30 min w trybie przedpołudniowym w soboty;
 3. terapia (neuro)logopedyczna – nie mniej niż 30 min dziennie, 5 dni w tygodniu, lub
 4. terapia (neuro)psychologiczna, psychoedukacja, terapia wspierająca pacjenta i jego rodzinę – nie mniej niż 30 min dziennie, 5 dni w tygodniu, lub
 5. terapia zajęciowa – nie mniej niż 30 min dziennie, 5 dni w tygodniu.

Czas trwania rehabilitacji Do 12 tygodni w roku kalendarzowym. Rehabilitacja dzieci ze śpiączką Rehabilitacja dzieci ze śpiączką odbywa się na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego bezpośrednio po zakończeniu hospitalizacji (jako kontynuacja leczenia szpitalnego). Kwalifikacji do programu dokonuje zespół terapeutyczny w oparciu o kryteria:

 • pacjent od 6 do 8 punktów w skali Glasgow (GSC);
 • pacjent pozostaje w stanie śpiączki w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy od momentu urazu lub 6 miesięcy od momentu wystąpienia śpiączki nieurazowej;
 • stabilność podstawowych parametrów życiowych;
 • stabilność oddechowa bez wspomagania mechanicznego;
 • wiek pacjenta od 2 do 18 roku życia (nieukończone 18 lat w momencie przyjęcia).

Czas trwania leczenia w programie nie powinien trwać dłużej niż 12 miesięcy od rozpoczęcia programu. Jeśli wydłużenie leczenia przyniesie pacjentowi korzyści zdrowotne, zespół terapeutyczny za pisemną zgodą dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia może wyrazić zgodę na wydłużenie leczenia w programie do 15 miesięcy.

 • pacjent od 6 do 8 punktów w skali Glasgow (GSC);
 • pacjent pozostaje w stanie śpiączki w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy od momentu urazu lub 6 miesięcy od momentu wystąpienia śpiączki nieurazowej;
 • stabilność podstawowych parametrów życiowych;
 • stabilność oddechowa bez wspomagania mechanicznego;
 • ukończony 18 rok życia w dniu przyjęcia;
 • czas od zdarzenia wywołującego śpiączkę nie krótszy niż 6 tygodni.

Czas trwania leczenia w programie nie powinien trwać dłużej niż 12 miesięcy od rozpoczęcia programu. Jeśli wydłużenie leczenia przyniesie pacjentowi korzyści zdrowotne, zespół terapeutyczny za pisemną zgodą dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia może wyrazić zgodę na wydłużenie leczenia w programie do 15 miesięcy.

Często zadawane pytanie: Czy skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne zachowuje swoją ważność w sytuacji, gdy świadczeniodawca, u którego pacjent został zapisany na listę oczekujących zaprzestał realizacji umowy zawartej z NFZ o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej? Wymóg zarejestrowania skierowania w terminie 30 dni od jego wystawienia, określony w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r.

w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (Dz.U. z 2018 r. poz.465.) w sytuacji, opisanej w pytaniu został zachowany, skoro świadczeniobiorca został wpisany na listę oczekujących na udzielone świadczenia. Prawa świadczeniobiorcy w związku z zaprzestaniem realizacji przez świadczeniodawcę umowy zawartej z NFZ opisują przepisy art.20 ust.10a – 10d ustawy z dnia ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r.

 1. O świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2018 r.
 2. Poz.1510 z późn.zm.).
 3. Z treści tych przepisów wyraźnie wynika, że świadczeniobiorca w opisanej wyżej sytuacji, po otrzymaniu od dotychczasowego świadczeniodawcy zaświadczenia o wpisaniu na listę oczekujących i dacie zgłoszenia się świadczeniobiorcy oraz zwróconego oryginału skierowania, może wpisać się na listę oczekujących prowadzoną przez innego świadczeniodawcę wykonującego umowę w danym zakresie.

Nowy świadczeniodawca umieszczając świadczeniobiorcę na liście oczekujących uwzględnia datę zgłoszenia u świadczeniodawcy, który zakończył wykonywanie umowy zawartej z NFZ. Z tej procedury wynika, że w opisanej sytuacji skierowanie zachowuje swoją ważność także w przypadku ponownego wpisania na listę oczekujących u nowego świadczeniodawcy.