Dlaczego Noga Po ZAmaniu Sinieje

Jak długo utrzymuje się siniak po złamaniu?

Jak długo goi się siniak? – Długość gojenia się siniaka to kwestia indywidualna. Ważnym czynnikiem jest też rodzaj urazu będącego przyczyną jego powstania – wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju naczynia zostały uszkodzone i jak rozległa jest zmiana.

Czy złamaną noga sinieje?

Rodzaje, objawy, leczenie i rehabilitacja po złamaniach kończyn Wagę sprawnie działających rąk i nóg doceniamy wyraźnie dopiero w chwili, w której jedna z kończyn zostaje unieruchomiona w wyniku urazu. Złamana noga lub ręka oraz późniejsze zabiegi i ćwiczenia mające przywrócić dawną sprawność kończyny uzmysławiają, jak utrudnione jest codzienne funkcjonowanie w takiej sytuacji.

 • Z jakimi rodzajami złamań możemy mieć do czynienia? Jakie są ich objawy oraz jak przebiega leczenie i rehabilitacja po takich urazach? Załamanie złamaniu nierówne Ogólna definicja złamania opisuje je jako częściowe lub całkowite przerwanie ciągłości kości.
 • Jedna z klasyfikacji złamań kości obejmuje rozróżnienie na podstawie obrażeń skóry.

Jeżeli jej struktura nie zostaje przerwana, można mówić o złamaniu zamkniętym, W sytuacji, w której uszkodzona kość przebija skórę, jest to złamanie otwarte, natomiast kiedy fragmenty złamanej kości nachodzą na siebie, mowa o złamaniu zaklinowanym, Rodzaje złamań można podzielić również ze względu na przyczynę ich powstania.

 • Na przeciążeniowe złamania narażone są osoby, które stale wykonują ten sam ruch, obciążając głównie jedną kończynę, jak na przykład tenisista, któremu grozi przeciążeniowe złamanie nadgarstka lub ręki.
 • Złamania patologiczne powstają w wyniku toczących się lub przebytych procesów chorobowych (osteoporoza, niektóre nowotwory, choroby wrodzone i inne).

O złamaniu awulsyjnym można mówić w sytuacji, kiedy dochodzi do oderwania fragmentu kości. Często takie urazy są udziałem sportowców lub osób, u których mięśnie stają się silniejsze niż ich kostne przyczepy, powodując tym samym oderwanie przyczepu wraz z fragmentem kości.

Złamanie całkowite występuje, gdy kość zostaje przerwana na całym jej obwodzie. Złamanie zielonej gałązki jest uszkodzeniem częściowym, dotyczącym głównie dzieci. Okostna w tym wieku jest dość silna i złamanie kości nie powoduje jej przerwania. Przypomina to próbę złamania młodej, zielonej gałęzi, która najczęściej jedynie się ugina, natomiast całkowite przerwanie jej jest trudniejsze.

Do tej grupy urazów należy doliczyć również złamanie wieloodłamkowe, czyli sytuację, kiedy złamana kość rozpada się na więcej niż dwa fragmenty. Objawy złamania kończyny Objawy towarzyszące złamaniom są uzależnione od umiejscowienia i rozległości urazu.

Silny ból kończyny, który się utrzymuje. Obrzęk wyraźnie widoczny w miejscu urazu. Mrowienie i/lub utrata czucia w kończynie. Zanik tętna poniżej uszkodzonego miejsca. Nienaturalna bladość skóry kończyny lub jej sinienie. Brak możliwości poruszania zranioną nogą/ręką. Zniekształcenie miejsca (w przypadku złamania kończyn).

Pierwsza pomoc i leczenie złamań Jeżeli uszkodzone miejsce jest uciśnięte, na przykład obuwiem czy ubraniem, należy je odsłonić, aby nie dopuścić do jego ewentualnego niedokrwienia. W kolejnych krokach kończynę należy unieruchomić, Złamanie kości udowej, piszczelowej czy promieniowej wymaga usztywnienia kończyny.

 1. Jeżeli ranna osoba krwawi, trzeba założyć opatrunek uciskowy.
 2. W przypadku złamań otwartych najlepiej zaczekać na przybycie ratowników medycznych.
 3. Leczenie złamań w warunkach szpitalnych polega na przywróceniu pierwotnego kształtu i funkcji kości.
 4. Na podstawie obrazowania lekarz podejmuje decyzję o założeniu opatrunku gipsowego lub (nowoczesna alternatywa dla gipsu – umieszczenie kończyny w specjalnej szynie) lub leczeniu operacyjnym w przypadku najpoważniejszych złamań.

Zastosowane zabiegi umożliwiają prawidłowe zrośnięcie złamanej kości. Rehabilitacja – stopniowy powrót do dawnej sprawności Niestety, natychmiastowa pomoc lekarska i proces zrośnięcia kości nie oznaczają przywrócenia jej dawnej sprawności. Z pomocą przychodzi dopiero rehabilitacja i ćwiczenia, które po kilku lub kilkunastu tygodniach dają jakieś wymierne rezultaty.

 • Celem rehabilitacji po złamaniu kończyny jest odtworzenie budowy kości (po urazie i procesie zrastania kość staje się znacznie lżejsza) oraz przywrócenie jej prawidłowej funkcji.
 • Odbywa się to pod kierunkiem fizjoterapeuty, którego zadaniem jest nauczenie pacjenta obsługi potrzebnego sprzętu rehabilitacyjnego, prowadzenie ćwiczeń oraz przekazanie gotowych zestawów do samodzielnych treningów w domu.

Mają one na celu wzmocnienie mięśni, a także zapobieganie zastojom krwi i limfy. Rehabilitacja po złamaniach kończyn przy użyciu odpowiedniego sprzętu ortopedycznego możliwa jest również w warunkach domowych. Przykładem są tu różnego rodzaju, służące do usprawniania rąk i nóg po przebytych urazach czy wszelkiego typu i, Fot. Balkoniki pomocne w sytuacji zmniejszonej masy mięśniowej (częstej po procesie gojenia kości) w rehabilitacji kończyn dolnych. Fot. Rotor do rehabilitacji kończyn górnych i/lub dolnych po przebytych urazach kości. Fot. Kula łokciowa, czwórnóg i laski inwalidzkie przydatne w rehabilitacji kończyn dolnych. Zazwyczaj sumienna rehabilitacja przynosi zadowalające efekty, jednak w wyniku przebytego bardzo poważnego urazu, należy się liczyć niekiedy z brakiem możliwości przywrócenia pełnej sprawności w kończynie.

Powikłania zatorowo-zakrzepowe (zakrzepica, zawał serca, zatorowość płucna) są wynikiem długotrwałego unieruchomienia kończyny, dlatego tak ważna jest szybka rehabilitacja i jak najszybsze uruchomienie osoby chorej. Uszkodzenie nerwów, Złamanie kości, choć brzmi groźnie, często nie pozostawia ubytków w funkcjonowaniu, czego nie można niestety już powiedzieć o uszkodzeniu nerwów. Dochodzi do niego najczęściej w wyniku ucisku lub przerwania nerwu przez odłamek kostny. W wielu przypadkach uszkodzone połączenia nerwowe można zespolić (regeneracja nerwów obwodowych trwa około dwóch lat), niestety często unieruchomione nerwy prowadzą do niedowładów i niepełnosprawności. Przykurcze – w wyniku długotrwałego unieruchomienia stawu, traci on czasowo pełny zakres swojego ruchu. Stan ten nazywany jest przykurczem. Prowadzą do niego również złamania w obrębie samego stawu. Jest to dość poważna sytuacja, która wymaga długiej rehabilitacji, a niekiedy nawet leczenia operacyjnego. Staw rzekomy – powstaje w sytuacji, kiedy dwie części uszkodzonej kości poruszają się względem siebie, tworząc mechanizm podobny do działania stawu. Dochodzi do niej, kiedy kości nie zrastają się, w wyniku niedostatecznego dociśnięcia ich fragmentów do siebie lub z innych przyczyn zaburzających procesy gojenia, jak dzieje się to między innymi przy cukrzycy czy osteoporozie.

: Rodzaje, objawy, leczenie i rehabilitacja po złamaniach kończyn

Czy złamanie sinieje?

Możliwe objawy złamania kości: –

Ostry ból utrzymujący się przez dłuższy czas. Narastający ból. Miejscowa tkliwość, mrowienie, swędzenie. Zaburzenie lub utrata czucia w kończynie. Obrzęk, sinienie. Bladość miejsca urazowego. Zanik tętna w pobliżu urażonego obszaru. Trudność w poruszaniu kończyną lub brak możliwości ruchu. Zniekształcenie miejsca złamania. Nieprawidłowe ruchy kości.

Czy przy złamaniu jest siniak?

Objawy złamania kości – Złamanie kości najczęściej kojarzy się z silnym bólem i ograniczeniem lub całkowitym uniemożliwieniem ruchomości w miejscu, w którym doszło do urazu. Objawy złamania kości, które pojawiają się bezpośrednio po urazie, zwykle dotyczą uszkodzenia kości długich, głównie złamanie kości udowej, strzałkowej, ramiennej lub promieniowej,

 1. Ości po złamaniu mogą wywoływać nienaturalne ułożenie kończyn.
 2. Zwykle pojawia się również obrzęk, wyraźny krwiak lub zasinienie, uczucie mrowienia, zaburzenia czucia, czy trzeszczenie w wyniku ocierania się o siebie uszkodzonych fragmentów kości.
 3. Złamanie otwarte występuje jednocześnie z raną i krwawieniem.

Złamanie kości mniejszych, np. stopy i nadgarstka, nie zawsze wywołuje tak oczywiste objawy, Ból może pojawić się również na kilka godzin po urazie. Co więcej zdarza się, że tkliwość pojawia się tylko podczas dotyku lub próby wykonania ruchów. Częściowe pęknięcie kości, np.

Co jesli siniak nie znika?

Zapytaj specjalistę – czy z SINIAKA może powstać RAK? Czy z siniaka może powstać rak? Czy siniak może być przyczyną raka? Czy są powody do zmartwienia, jeśli siniak powstaje samoistnie, bez uderzenia, lub nie znika? Czy siniaki powinno się leczyć? Na te i inne pytania odpowiada lek. med. Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych. Dlaczego Noga Po ZAmaniu Sinieje Autor: Thinkstockphotos.com Czy z SINIAKA może powstać RAK? Spis treści Siniak to podbiegnięcie krwawe skóry. Siniak powstaje wtedy, gdy krew przez uszkodzoną tkankę przedostaje się do tkanki podskórnej, zazwyczaj w miejscu, które jest mocno uderzone lub przygniecione. Wyjątkiem są siniaki pod oczami, które mogą się utworzyć po uderzeniu w czoło lub skroń.

 • Dzieje się tak, bo krew spływa (opada) pod wpływem sił grawitacji.
 • Ma dość wyraźny kształt, ponieważ otaczająca go nieuszkodzona tkanka obkurcza się, hamując w ten sposób dopływ krwi do potłuczonego miejsca.
 • To rodzaj samoleczenia organizmu.
 • Jeżeli nie istnieją poważniejsze uszkodzenia ciała, zwykłe siniaki goją się w ciągu kilku dni.

Gdyby siniaki utrzymywały się dłużej niż tydzień i bolały, trzeba iść do lekarza. Taki stan może oznaczać bowiem zaburzenia w krzepliwości krwi. Stwierdza się to po prostym badaniu krwi na liczbę płytek, czas krzepnięcia i krwawienia.

Kiedy siniaki powinny niepokoić?

Przyczyny pojawiania się siniaków. Mogą świadczyć o chorobach Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

 • Pojawiają się, gdy dojdzie do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych, w wyniku czego krew przedostaje się do tkanek.
 • Zwykle są one efektem urazu, uderzenia albo mocnego ucisku.
 • Zwykle znikają po ok.7-10 dniach.
 • U kobiet skłonność do siniaków jest większa podczas miesiączki, ponieważ naczynia krwionośne są w tym czasie osłabione i bardziej podatne na pękanie.

Siniaki częściej pojawiają się też u osób, które mają wrodzoną nadmierną kruchość naczyń. Mogą mieć też związek z przyjmowanymi lekami, np. z grupy lub leków rozrzedzających krew. Czasem jednak siniaki mogą być jednym z objawów choroby. Warto wiedzieć, jakie sytuacje powinny nas zaniepokoić.

Jeśli mamy wrażenie, że siniaki tworzą się na naszym ciele bez żadnej wyraźnej przyczyny (nie powstały w wyniku urazu), może to świadczyć o, Ta wada może może wynikać z niedoboru czynników krzepnięcia lub nieprawidłowego funkcjonowania ścian naczyń krwionośnych albo płytek krwi. Do najczęstszych chorób związanych z obniżoną krzepliwością krwi należą i choroba Willebranda.

Są to choroby genetyczne. Na łatwe powstawanie siniaków narażone są też osoby z niedoborami witamin, szczególnie, Jest ona odpowiedzialna za wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych i uodparnia je na pękanie. Siniaki mogą też pojawiać się jako objaw niedoboru, która – podobnie jak witamina C – odpowiada za stan naczyń krwionośnych.

 • Na ich szczelność wpływa także witamina PP.
 • Warto zadbać o to, żeby dostarczać do organizmu odpowiednie ilości tych substancji.
 • Pojawianie się siniaków może być też jednym z objawów chorób wątroby.
 • Samoistnie pojawiające się zasinienia na kończynach dolnych, którym towarzyszy obrzęk mogą być symptomem pierwotnej,
See also:  Dlaczego Nie Moge Wyslac Smsa

Do innych objawów tego schorzenia zaliczamy również żółtaczkę, krwawienie z dziąseł i nosa, a w zaawansowanym stadium także wodobrzusze. Powstawanie siniaków może być też sygnałem problemów z nerkami. Jeśli oprócz zasinień skarżysz się na zmęczenie i osłabienie, a także brak apetytu, bóle głowy, nadciśnienie, bezsenność, świąd skóry i wysypkę, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Te objawy mogą, choć nie muszą, świadczyć o niewydolności nerek. Anemia związana jest z niedoborem żelaza lub witaminy B12. Te dwie substancje są czynnikami krwiotwórczymi. Ich niedobór prowadzi do spadku poziomu hemoglobiny, czerwonych krwinek i płytek krwi, a co za tym idzie do zaburzeń krzepliwości.

Konsekwencją są pojawiające się na ciele bez wyraźnego powodu siniaki. Do objawów anemii zaliczamy przede wszystkim: osłabienie, bladą i suchą skórę, brak apetytu i energii. Pojawiające się w dużych ilościach siniaki i wybroczyny mogą też być jednym z objawów rozwijającej się w organizmie,

To nie jedyny znak. Wśród symptomów tej choroby wymienia się też częste infekcje, zmęczenie, bóle kości, swędzenie skóry i bladą cerę. To bardzo poważna dolegliwość, dlatego nie wolno bagatelizować żadnych niepokojących objawów. Zwykle siniaki nie są powodem do niepokoju. Konsultacja lekarska jest jednak wskazana, gdy zasinienia na ciele pojawiają się samoistnie, a nie w wyniku urazu i są bardzo bolesne.

Niepokoić może też ich wielkość i rozległość, która jest zupełnie nieadekwatna do urazu. Warto też odwiedzić lekarza, gdy siniaki powstają bardzo łatwo lub pojawiają się w miejscach oddalonych od urazu. Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. : Przyczyny pojawiania się siniaków. Mogą świadczyć o chorobach

Co zrobić gdy noga sinieje?

Sine stopy przy sinicy obwodowej – Sinica to najprościej mówiąc dolegliwości, która spowodowana jest niewiązaniem się tlenu z hemoglobiną w płucach. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy ilość niedotlenionej hemoglobiny przekracza 5% jej całej objętości.

Krew naturalnie ma czerwoną barwę, i to właśnie na tej podstawie możemy ocenić stopień dotlenienia. Im więcej tlenu, tym krew będzie przybierała jaśniejszą barwę. Gdy tlenu ubywa, to efektem tego jest ciemniejsza krew i zasinienia. Ogólnie wyróżnia się dwa rodzaje sinicy. Pierwsza z nich to sinica centralna, która atakuje usta, twarz i czasem tułów.

Druga to sinica obwodowa, która umiejscawia się przede wszystkim w kończynach i płatkach uszu. Tym samym możemy być pewni, że sine stopy przy sinicy obwodowej będą występowały i jeśli zauważymy u siebie podobne objawy, to możemy z nią się zmagać. Jednak zauważyć można, że o wiele częściej objawia się sinieniem samych paznokci lub palców.

Choć mogą zdarzyć się przypadki, gdzie sinienie obejmuje swym zasięgiem również całe stopy. Za przyczyny sinicy obwodowej uznaje się zaburzenia naczynioskurczowe, niedrożność tętnic, czy niedrożność żylną. Co więcej, równie dobrze za sinicę obwodową mogą też odpowiadać skurcze naczyń, czy wychłodzenie organizmu.

Jeśli chcemy znów cieszyć się dobrym zdrowiem, to na pewno warto w porę pomyśleć o wdrożeniu leczenia. Oczywiście sami nie będzie w stanie jego określić, więc lepiej postawić na profesjonalne wsparcie, a to oznacza, że konieczna będzie wizyta u lekarza.

 • Specjalista obejrzy nasze sine stopy, zaleci stosowane badania i jeśli stwierdzi, że faktycznie sinica obwodowa stanowi nasz problem, to wdroży leczenie.
 • Samo leczenie tego schorzenia opiera się na leczeniu przyczyn, więc jeśli mamy do czynienia z sinicą spowodowaną miażdżycą, to lekarz wdroży statyny – leki, które zmniejszają poziom cholesterolu i lipidów, a także hamuje się postęp miażdżycy.

W niektórych przypadkach konieczny może być zabieg chirurgiczny.

Dlaczego noga po zdjęciu gipsu jest sina?

Najlepiej iść do masażysty zaraz po założeniu przez lekarza gipsu. Ale można sobie pomóc jeszcze przed wizytą u chirurga. – Złamana noga albo ręka boli i puchnie. Wtedy trzeba jak najszybciej przyłożyć lód. Lód musi być „suchy”, to znaczy owinięty w worek lub ręcznik, tak żeby się nie topił na ciele,

Okład z lodu złagodzi ból i zapobiegnie obrzękowi, który, jeżeli utrzymałby się przez kilka dni, mógłby prowadzić do zastoju krwi w złamanej kończynie. Po ustąpieniu obrzęku okazałoby się zaś, że założony opatrunek gipsowy jest zbyt luźny. Dzięki okładowi z lodu złamana ręka czy noga będzie się lepiej goić.

Kiedy już lekarz założy nam gips, warto szybko znaleźć się u masażysty. Dobrze nam wówczas zrobi masa zdrowej kończyny. Zawsze dzieje się tak, że jak złamiemy prawą nogę lub rękę, to lewa jest przekrwiona i na odwrót. To tak, jakbyśmy mieli dwa krany zasilane wodą z tej samej rury.

 • Jeśli jeden kran przykręcimy, z drugiego poleci więcej wody.
 • Masując zdrową nogę masażysta stosuje uciskanie, rozcieranie, ugniatanie.
 • Wszystko na granicy bólu.
 • Dzięki temu rozszerzają się naczynia krwionośne w obydwu kończynach.
 • Na taki masaż powinniśmy się zgłaszać przez dwa, trzy tygodnie, najlepiej codziennie.

Po zdjęciu gipsu też dobrze nadal korzystać z masażu. Złamana ręka lub noga była przez kilka tygodni unieruchomiona. To wystarczy, by zaszły niekorzystne zmiany – z trudem nią poruszamy. W unieruchomionej ręce czy nodze słabiej wykorzystany był układ krwionośny, a to oznacza częściowy zanik naczyń włosowatych i zwężenie tętnic.

 1. Noga czy ręka jest też cieńsza, bo kiedy była w gipsie, jej mięśnie nie pracowały i zwiotczały.
 2. Po zdjęciu gipsu trzeba więc przywrócić elastyczność torebki i więzadeł stawowych, mięśni oraz prawidłowe ukrwienie.
 3. Do tego potrzebny jest 20-, 30-minutowy masaż, tym razem chorej kończyny, raz lub dwa razy dziennie, przez trzy, cztery tygodnie aż do przywrócenia pełnej sprawności.

Oczywiście, kiedy złamanie było bardzo skomplikowane, potrzebna jest wielomiesięczna rehabilitacja. Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.

Czy czuć jak kość się zrasta?

Podczas zrastania się kości pacjenci nadal mogą odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. Ból może być objawem zrostu kości, więc jego łagodzenie jest kolejnym zadaniem rehabilitacji po złamaniu.

Po jakim czasie od złamania można chodzić?

Złamana kostka boczna a chodzenie – O tym, kiedy można chodzić po złamaniu kostki bocznej, decyduje rozległość uszkodzenia, Jeśli kontuzja leczona jest zachowawczo, chodzenie o kulach ortopedycznych można rozpocząć właściwie od razu. Jeśli konieczne było przeprowadzenie zabiegu, poruszanie się przy użyciu kul można rozpocząć 3-4 dni po operacji (bez obciążania kończyny).

W 4-6 tygodniu dopuszcza się obciążenie częściowe, pełne zaś jest możliwe w około 10-12 tygodniu od zabiegu. Należy jednak pamiętać, że jest to sprawa indywidualna, zależna od tempa regeneracji kości, zatem wszelkie decyzje na tym polu powinien podejmować lekarz lub fizjoterapeuta. Powrót do pełnej aktywności fizycznej może nastąpić w momencie, kiedy ból kostki całkowicie ustąpi.

Powinno to zachodzić stopniowo, ponieważ zbyt gwałtowny ruch może doprowadzić do kolejnego złamania.

Po jakim czasie zrasta się złamana kość?

Złamania kości są jednymi z najbardziej dotkliwych uszkodzeń ortopedycznych. Zależnie od typu uszkodzeń konsekwencje urazu mogą być bardzo skrajne – od niewielkich złamań, które goją się bez specjalnych trudności aż do bardzo skomplikowanych roztrzaskań, których ustabilizowanie może przysporzyć sporo problemów. – Dlaczego Noga Po ZAmaniu Sinieje Wytworzenie zrostu kostnego jest fundamentalne dla przywrócenia sprawności pacjenta. Proces ten trwa zwykle od około od pół roku do roku, przy czym należy zwrócić uwagę, że początkowy zrost zwany miękką kostniną (soft callus) pojawia się już po kilku dniach.

 • Jest to pierwsze zespolenie nadające stabilności elementom kostnym.
 • Z kolejnymi tygodniami przekształca się ona w twardą kostninę (hard callus) nadającą zrostowi bardziej sztywną strukturą umożliwiającą przenoszenie obciążeń.
 • Jak wyglądają ramy czasowe gojenia kości: 1.
 • Rwiak pourazowy – Złamanie kości wiążę się z uszkodzeniem kostnych naczyń krwionośnych.

Obumieranie uszkodzonych komórek powoduję akumulacją obrzęku oraz wyzwoleniem miediatorów zapalnych, które odpowiedzialne są za zapoczątkowanie procesów gojenia. Efektem tego jest także odczuwany ból.2. Tworzenie miękkiej kostniny – Po ok 7 dniach od urazu powstaje kostnina o strukturze włóknisto-chrzęstnej.

Dochodzi do odnowienia pierwszych naczyń.3. Tworzenie twardej kostniny – Około 3 tygodnia zrąb chrzęstny jest już dobrze wykształcony. Jest to swojego rodzaju „matryca” dla dalszej regeneracji zbitej kości. Warto zwrócić przy tym uwagę, że komórki chrzęstne nie ulegają kostnieniu jak zwykło się potocznie mówić.

Zostają one zastąpione przez komórki kostne.4. Remodeling – Końcowy okres przebudowy służący wzmocnieniu odbudowanego fragmentu oraz przywróceniu właściwych cech mechanicznych takich jak wytrzymałość i elastyczność. Największą aktywnością wyróżniają się tutaj osteoblasty formujące właściwą tkankę kostną.

 • Powstawanie nowej tkanki jest tutaj wysoce uzależnione od wymagań funkcjonalnych, czyli w przypadku kości – obciążania mechanicznego.
 • Okres ten trwa od kilku do kilkunastu miesięcy w zależności od wieku pacjenta oraz jego ogólnego stanu zdrowia.
 • Prowadząc pacjenta po złamaniu szanujmy fizjologię i dostosujmy zalecenia do stadium w jakim znajduje się zrost.

Postępowanie takie umożliwi stopniową, ale sukcesywną regenerację uszkodzenia. Powodzenia w praktyce! Arnold Paprota

Jak obciążać nogę po złamaniu?

Fizjoterapeuta Rzeszów – Ważnym jest również stopniowe obciążanie złamanej kończyny, zarówno przy siedzeniu (cała stopa powinna być ułożona na podłożu), jak i po rozpoczęciu chodzenia. Doskonałą pomocą będzie wykorzystanie wagi łazienkowej, która pokazuje pacjentom siłę nacisku chorej kończyny.

Rehabilitację kończyny dolnej warto wspomóc ćwiczeniami naczyniowymi i unoszeniem kończyny ku górze. Rekonwalescencję przyspieszają, przynosząc zarazem ulgę w bólu lub przeczulicy, zabiegi fizykoterapeutyczne, tj.: laseroterapia, elektrostymulacja (dodatkowo działa wzmacniająco na mięśnie i zapobiega ich zanikom), krioterapia czy magnetoterapia.

Wreszcie, uzupełnienie kuracji stanowić mogą także masaże oraz kinesiotaping. Warto pamiętać – szybka i właściwa rehabilitacja po złamaniu kończyny dolnej, indywidualnie dobrane zabiegi w sposób znaczny zmniejszają ryzyko powikłań, skracają powrót do zdrowia i poprawiają ogólne funkcjonowanie organizmu.

See also:  Dlaczego PowinniMy SpęDzać Wolny Czas Na śWieżYm Powietrzu

Czy siniak jest groźny?

Co to jest siniak? – Siniak, bardzo często nazywany też krwiakiem, to podskórny wylew krwi. Dochodzi do niego, gdy naczynia krwionośne zostają uszkodzone. Siniak pojawia się bezpośrednio pod powierzchnią skóry i wówczas jest bardzo widoczny. Na początku charakteryzuje się fioletowo-różową zmianą, a następnie przechodzi w postać żółtą, brązową, a nawet zieloną.

Czy siniak to obrzęk?

Stłuczenia, obrzęki i opuchnięcia – Stłuczenie to konsekwencja tępego urazu np. uderzenia, upadku lub kontuzji sportowej. Cechą charakterystyczną stłuczeń jest to, że w wyniku mechanicznego urazu nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry, czyli po prostu nie leje się krew! Uszkodzona zostaje tkanka podskórna (zgniecione komórki skóry, uszkodzone nerwy i naczynia krwionośne), tkanka mięśniowa, okostna, a także i stawy okołotkankowe.

 • Nie oznacza to jednak, że wyrządzone szkody nie są widoczne „gołym okiem”! Pierwszy zwykle pojawia się obrzęk (opuchlizna) jako bezpośredni skutek uszkodzenia tkanek podskórnych oraz krwiak (siniak), czyli podskórny wylew, który powstaje wskutek uszkodzenia naczyń krwionośnych.
 • Należy pamiętać, że wraz z procesem gojenia siniak zmienia kolor, przybierając niemal wszystkie odcienie tęczy.

Początkowo krwiak jest czerwony, następnie fioletowy, a na końcu zielono-żółty. Choć te „barwy wojenne” wyglądają czasem dość przerażająco, nie ma się czym martwić, jest to naturalne zjawisko związane z wchłanianiem uszkodzonych komórek krwi do krwiobiegu.

Jak długo zrasta się złamana noga?

Jak długo noga pozostanie w gipsie? – Po złamaniu trzeba liczyć się z tym, że noga pozostanie w gipsie od 4 do 8 tygodni. Czas potrzebny na powrót do sprawności zależy oczywiście od rodzaju złamania – tego, czy konieczna była operacja – i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

 • U każdego z nas kości będą zrastać się w innym tempie.
 • Często zdarza się, że pierwszy okres rekonwalescencji trzeba spędzić w szpitalu.
 • W takie sytuacji przyda się ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu – dzięki niemu otrzymasz świadczenie, które zrekompensuje Ci straty poniesione w wyniku nieobecności w pracy.

Zdecydowanie jest to przydatne, jeśli jesteś osobą samozatrudnioną, a więc gdy nie pracujesz, nie zarabiasz.

Co oznacza kolor siniaka?

Siniaki – co to jest? Jak powstają? – Siniak powstaje w wyniku podskórnego wylewu krwi. Z uszkodzonych naczyń krwionośnych wypływa krew, co prowadzi do pojawienia się sinoczerwonej zmiany na skórze. Zmieniające się kolory siniaka oznaczają kolejne etapy przemian hemoglobiny.

Czy siniaki mogą świadczyć o zakrzepicy?

Zakrzepica żylna – antykoncepcja hormonalna i inne czynniki ryzyka 15.02.2017 1 min czytania Mogą sygnalizować początek poważnej choroby – zakrzepicy żył głębokich, która nieleczona prowadzi do śmierci. Pajączki i siniaki, bo o nich mowa, bywają groźne, ale nie zawsze. Sprawdź, czy masz zacząć się bać, czy raczej uznać swoje przypadłości jedynie za defekt kosmetyczny. 8 Czym jest zakrzepica? | Shutterstock Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

 1. Zakrzepica żył głębokich jest bardzo poważną chorobą.
 2. W jej przebiegu w żyle, najczęściej kończyny dolnej, powstaje skrzep.
 3. Jeżeli jest on duży, może wraz z krwią powędrować aż do serca i całkowicie zablokować krążenie, co skutkuje nagłym zgonem.
 4. Mniejsze skrzepy również są groźne, ponieważ mogą trafić do naczynia płucnego i spowodować w nim zator.

Do tej choroby możemy mieć skłonności genetyczne, ale zakrzepica żył głębokich powstaje najczęściej, gdy rozwiną się równocześnie dwa z trzech symptomów tzw. triady Virchowa. Należą do niej: zwolnienie przepływu krwi (np. wskutek unieruchomienia kończyny lub ucisku żył), przewaga czynników aktywujących nad hamującymi układ krzepnięcia i uszkodzenie ściany naczyniowej (np.

 1. W wyniku urazu lub mikrourazów podczas operacji nóg.
 2. Jeśli wystąpią wszystkie, albo choć dwa z nich, mamy do czynienia z dużym ryzykiem pojawienia się zakrzepicy.
 3. Częstym objawem zakrzepicy są różnego rodzaju zaczerwienienia na kończynach.
 4. Mogą one być lekko widoczne lub wręcz przypominać siniak.
 5. Często pojawia się również tkliwość.

Jeżeli zauważysz na swoim ciele podobny objaw i nie kojarzysz go z żadnym uderzeniem, jest to powód do niepokoju. Przy zakrzepicy żył głębokich może również pojawić się uczucie wzmożonego ciepła w obszarze, gdzie zlokalizowany jest zator. W skrajnych przypadkach pojawia się nawet gorączka.

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zakrzepicy żylnej zlokalizowanej w obrębie kończyny dolnej jest opuchlizna wokół kostek. Powinny na nią szczególnie zwrócić uwagę kobiety w ciąży, u których prawdopodobieństwo zakrzepicy jest wysokie, bo zwykle bagatelizują ten objaw – opuchlizna wydaje im się naturalnym skutkiem ubocznym ciąży.

Niestety stosowanie antykoncepcji hormonalnej czy HTZ w okresie menopauzy zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej. Gdy przyjmujemy równocześnie tabletki zawierające estrogen i progesteron, jest ono mniejsze, ale wciąż istnieje. U starszych kobiet antykoncepcja hormonalna może doprowadzić nawet do zakrzepicy tętniczej.

 1. Ale zakrzepica dopada też dwudziestolatki.
 2. Ryzyko jest największe, gdy antykoncepcję hormonalną stosuje kobieta otyła i paląca papierosy.
 3. Najczęściej do zakrzepicy dochodzi w pierwszym roku stosowania antykoncepcji, ale nie zwalnia to nas do regularnych badań i samoobserwacji.
 4. Zdarzają się bowiem przypadki zatorów, które występują po wielu latach stosowania HTZ czy przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.

Zakrzepica jest groźna głównie ze względu na powikłania, które bardzo szybko mogą nastąpić, gdy zakrzep zacznie się przemieszczać w naczyniach krwionośnych. Jedną z form powikłań jest zatorowość płucna, która charakteryzuje się dusznością i bólem w klatce piersiowej.

 • Jeżeli skrzepy nie zostaną rozpuszczone, może dojść do śmierci.
 • Jeszcze gorsza jest sytuacja, w której skrzeplina lokuje się w sercu całkowicie blokując krążenie.
 • Jest kilka podstawowych badań pozwalających na stwierdzenie obecności skrzepliny w żyle.
 • Jednym z ich jest USG.
 • Oprócz tego lekarz może zlecić wykonanie flebografii bądź badania rezonansem magnetycznym.

Leczenie choroby polega najczęściej na podaniu leków przeciwzakrzepowych, które rozpuszczają „czop”. Może być to heparyna lub różnego rodzaju enzymy. Muszą być dostosowane bardzo indywidualnie, by wyeliminowanie ryzyka zatoru nie skończyło się ryzykiem wystąpienia tzw. : Zakrzepica żylna – antykoncepcja hormonalna i inne czynniki ryzyka

Przy jakich chorobach siniaki?

O jakich chorobach mogą świadczyć „samoistne siniaki”? – Siniaki mogą być objawem wielu chorób, m.in. chorób trzustki, wątroby i nerek. Samoistne siniaki mogą pojawiać się w przebiegu ostrego zapalenia trzustki. Charakterystyczne są wówczas siniaki w okolicy pępka (tzw.

objaw Cullena). Skłonność do siniaków obserwuje się u chorych na przewlekłe choroby nerek oraz w przypadku niewydolności nerek. Do samoistnych siniaków dochodzi też przy przewlekłej niewydolności wątroby. Ponadto siniaki na nogach bardzo często można zaobserwować u osób, u których rozwijają się żylaki.

Siniaki pojawiające się bez powodu spotyka się także u osób z chorobami nowotworowymi – głównie chłoniakiem lub białaczką, anemią (niedokrwistością), zespołem Cushinga lub cukrzycą. Siniaki na nogach i obrzęki samoistnie pojawiać się mogą u osób z pierwotną marskością wątroby.

Wiele chorób, w przebiegu których występują siniaki na ciele, ma podłoże genetyczne, np. choroba Gauchera, choroba Schönleina-Henocha, choroba von Willebranda, hemofilia, zespół Bernarda-Souliera, zespół Ehlersa-Danlosa, zespół Gardnera, zespół Marfana. Jeśli liczba siniaków oraz częstotliwość ich powstawania, zaczyna niepokoić, ponadto pojawiają się objawy towarzyszące, w tym wybroczyny, krwawienia ze skóry, błon śluzowych i dziąseł, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i wykonać zlecone przez niego badania.

Już kilka podstawowych testów może dać odpowiedź, skąd się biorą siniaki na nogach i innych częściach ciała. Jest to przede wszystkim morfologia z rozmazem, parametry układu krzepnięcia, ocena ilości płytek krwi, stężenie kreatyniny i enzymów wątrobowych.

O czym świadczy skłonność do siniaków?

Niedobory witamin – Kiedy zauważamy, że siniaki na ciele wydają się być większe niż dotychczas, problem może tkwić w niewłaściwej diecie. Za powstawanie siniaków często odpowiedzialne są niedobory witaminy C, K i PP oraz rutyny, które odpowiedzialne są za elastyczność, wytrzymałość i szczelność naczyń krwionośnych. Dlaczego Noga Po ZAmaniu Sinieje

Od czego robia się samoistne siniaki?

Data utworzenia: 2019-07-15 – Podatność na siniaki może świadczyć o zaburzeniach krzepliwości krwi i związanych z nimi hemofilii czy chorobie von Willebranda. Są to choroby dziedziczne, dość łatwe do rozpoznania. Problemy diagnostyczne mogą sprawiać inne choroby, których sińce na ciele nie są objawem charakterystycznym, lecz towarzyszącym wielu innym symptomom.

Sprawdź, na jakie choroby wskazują siniaki. Siniaki tworzą się, gdy dochodzi do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych i przedostania się krwi do tkanek. Sińce na cielezwykle są efektem mocnego uderzenia, ucisku. W miejscu urazu pojawia się ból, a po niedługim czasie skóra staje się ciemnoczerwona. Aby sobie pomóc, na chore miejsce należy jak najszybciej zrobić zimny okład.

Zimno obkurcza naczynia krwionośne, zmniejszając podskórne krwawienie, i łagodzi ból. Po 1-2 dniach zimne okłady można zastąpić ciepłymi, wilgotnymi, by przyśpieszyć wchłanianie siniaka. Pomogą w tym preparaty zawierające wyciąg z arniki lub kasztanowca.

 • Bywają jednak sytuacje, kiedy nawet po niewielkim uciśnięciu ciała zostaje ślad w postaci podskórnych wybroczyn.
 • Co sprzyja skłonności do siniaków? U kobiet siniaki częściej pojawiają się podczas miesiączki, ponieważ naczynia krwionośne są wtedy osłabione i podatniejsze na pękanie.
 • Łatwość tworzenia się sińców może być np.

cechą osobniczą, wynikającą z wrodzonej, nadmiernej kruchości naczyń, może też mieć związek z przyjmowanymi stale lekami albo z jakąś chorobą, która wpływa na kruchość naczyń krwionośnych. Czasami przyczyną takiego stanu jest stosowanie kortykosteroidówlub leków rozrzedzających krew, takich jak heparyna lub warfaryna, lub leków dostępnych bez recepty, takich jak aspiryna czy ibuprofen.

Skłonność do powstawania siniaków może wystąpić u osób z niedoborem witaminy C, która wzmacnia ścianki włosowatych naczyń krwionośnych, a więc utrudnia ich pękanie i wysączanie się krwi do tkanek. Jednak czasami przyczyną sińców na ciele są choroby, których siniaki nie są charakterystycznym objawem. Sińce przez wrodzoną kruchość naczyń Wrodzona, nadmierna kruchość i przepuszczalność naczyń włosowatych jest związana z zaburzeniami w budowie naczyń, co objawia się skłonnością do wynaczynienia krwi poza obręb naczyń na całym ciele.

See also:  Dlaczego Ja CaE Odcinki Za Darmo

Siniaki po lekach Do substancji, które mogą sprzyjać tworzeniu się siniaków, należy kwas acetylosalicylowy, obecny np. w wielu środkach przeciwbólowych; jego małe dawki zaleca się także osobom ze schorzeniami kardiologicznymi. Podobne działanie mają kortykosteroidy w terapiach przeciwzapalnych lub przeciwalergicznych, a także leki rozrzedzające krew, np.

z grupy antagonistów witaminy K (warfaryna, acenoikumarol) czy heparyna stosowana w leczeniu zakrzepicy. Siniaki a aktywność fizyczna Na siniaki jesteśmy narażeni zwłaszcza podczas wakacji. Ładna pogoda zachęca do aktywnego wypoczynku, podczas którego łatwo o urazy. Siniak może się pojawić np. po upadku z roweru, deskorolki, przewróceniu się na rolkach, od uderzenia piłką.

W takich przypadkach nie ma powodów do niepokoju. Warto jednak szybko sięgnąć po preparaty na siniaki zawierające arnikę górską, które zmniejszą rozległość siniaka i sprawią, że szybciej znikną. Najlepiej taki preparat mieć zawsze przy sobie, szczególnie jeśli mamy tendencję do powstawiania siniaków.

 • Posmarowanie skóry żelem z arniki natychmiast po stłuczeniu znacznie zmniejsza ryzyko powstania siniaków oraz przyspiesza wchłanianie tych, które się pojawią.
 • Sińce a obniżona krzepliwość krwi Łatwość tworzenia się wybroczyn po lekkim urazie lub bez przyczyny czasem wskazuje na skazę krwotoczną o różnym podłożu.

Może wynikać ona z niedoboru czynników krzepnięcia krwi albo z nieprawidłowego funkcjonowania płytek krwi lub ścian naczyń krwionośnych. Ta ostatni przyczyna występuje w dotykającym głównie dzieci zespole Henocha i Schonleina. Siniaki pojawiają się częściej zimą i są skutkiem zapalenia małych naczyń krwionośnych (może mieć to związek z częstszymi infekcjami).

Rodzajem skaz krwotocznych, ale uzależnionych genetycznie, są hemofilia oraz choroba von Willebranda. W pierwszej występują niedobory czynników krzepnięcia. W drugiej – uznawanej za najczęściej występującą wrodzoną skazę krwotoczną – siniaki powstają z powodu braku we krwi czynnika von Willebranda, który odpowiada za zlepianie się płytek krwi i ochronę czynnika krzepnięcia VIII.

Siniaki a niedobór witamin Skłonność do tworzenia się sińców dość często występuje u osób z niedoborami witaminy C, która wzmacnia ścianki włosowatych naczyń krwionośnych, dzięki czemu są one odporniejsze na pękanie, a co za tym idzie na wysączanie się krwi do tkanek.

Niedobory witaminy C można z powodzeniem uzupełniać odpowiednią dietą. Bardzo dużo witaminy C zawiera czerwona papryka, jarmuż, czerwona kapusta, czarne porzeczki, truskawki, pomarańcze. Na stan naczyń wpływa również witamina K, którą znajdziesz w brokułach, rzepie, szpinaku, sałacie, kapuście, awokado, brzoskwiniach.

Szczelność naczyń poprawia witamina PP, a dostarczymy ją organizmowi, jedząc drożdże, mięso, ryby, rośliny strączkowe oraz pieczywo pełnoziarniste, warzywa, owoce i mleko. Dobroczynny wpływ na naczynia ma też rutyna, która działa przeciwwysiękowo oraz uszczelniająco na naczynia krwionośne.

 1. Najwięcej rutyny zawiera kasza gryczana i owoce aronii.
 2. Siniaki i obrzęki a choroby wątrob y Samoistne siniaki i krwawienie niespowodowane żadnymi urazami mogą sygnalizować choroby wątroby – pierwotna żółciowa marskość wątroby objawia się m.in.
 3. Skłonnością do powstawania siniaków na całym ciele, szczególnie na kończynach dolnych, na których dodatkowo występuje obrzęk.

Inne objawy tej choroby to: żółtaczka, wodobrzusze, krwawienie z dziąseł i krwawienie z nosa. Podatność na sińce a choroby nerek Siniaki pojawiają się też przy niewydolności nerek. Towarzyszą im objawy takie jak: • osłabienie • zmęczenie • nadciśnienie tętnicze • bezsenność • brak apetytu • czkawka • nudności • wymioty • utrata masy ciała • bóle głowy • świąd skóry • blada cera i wypryski.

Czym się różni krwiak od siniaka?

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Krwiak

hematoma
Proces wchłaniania się krwiaka powstałego po wyrwaniu zęba mądrości
Klasyfikacje
ICD-10 T14.0 Powierzchniowy uraz nieokreślonej okolicy ciała
ICD-10 T00.9 Liczne powierzchowne urazy, nieokreślone
ICD-10 M79.8 Inne określone choroby tkanek miękkich
DiseasesDB 5487
MeSH D006406

Krwiak w dołku łokciowym, 9 dni po pobraniu krwi Krwiak ( łac, haematoma ) – lokalne nagromadzenie się krwi, opuszczającej uszkodzone naczynia krwionośne, w podskórnych lub śródtkankowych zbiornikach w obrębie różnych struktur tkankowych, rozległy wylew krwi do tkanki.

Rwiak występuje w przypadkach, kiedy wynaczyniona krew rozpycha i uciska tkanki, nie powodując ich uszkodzenia. Krwiak jest zjawiskiem pospolicie znanym i w ogromnej większości przypadków niegroźnym, gdyż z powodu swojej znikomej wielkości łatwo ulega resorpcji, Zmienia on swoją barwę od czerwonej przez siną do brunatnożółtej, aż znika bez śladu.

Zmiana barwy jest związana z rozkładem hemoglobiny zawartej w wynaczynionych krwinkach czerwonych. Podbiegnięcie krwawe ( łac, sugillatio ), („siniak”) również powstaje wskutek wypływu krwi z uszkodzonych naczyń, lecz w odróżnieniu od krwiaka, krew nasącza tkanki (najczęściej, tak jak i naczynia, zmiażdżone w wyniku uderzenia) na podobieństwo gąbki, nie gromadząc się w powstałych lokalnie zbiornikach.

Siniec zmienia barwy tak samo i w wyniku tych samych procesów jak krwiak. W badaniu palpacyjnym krwiaka niezbyt głęboko umiejscowionego, inaczej niż sińca (podbiegnięcia krwawego), wyczuwalne jest pod palcami lokalne, ograniczone zgrubienie. Przy większych krwiakach występuje czasem objaw chełbotania – można wyczuć przelewanie się krwi w zamkniętym zbiorniku.

Sińce z reguły nie wystają ponad powierzchnię otaczającej skóry, zaś ich uciskanie nie pozwala wyczuć chełbotania, jedynie – przy rozległych siniakach – trzeszczenie i ciastowatą konsystencję przypominającą gąbkę. Przyczyna krwiaka (oraz sińca) może być urazowa, jatrogenna, albo wynikająca z zaburzeń hemostazy, na przykład w hemofilii,

krwiak tętniący krwiak podokostnowy krwiak śródczaszkowy

krwiak nadtwardówkowy krwiak podtwardówkowy krwotok podpajęczynówkowy

krwiak podpaznokciowy krwiak opłucnej

Ile dni widac siniaka?

Siniak często pojawia się niezauważony. Czasem znika szybciej, a czasem wolniej. Mało kto się nim przejmuje, a tymczasem ta nieestetyczna plama na skórze może być objawem poważnych chorób. Co to jest siniak i jak dochodzi do jego powstania? Wyjaśniamy! Siniaki to zmiany na skórze, które najczęściej pojawiają się u dzieci.

 • Dorośli także są podatni na występowanie tego typu plam, choć niektórzy wykazują do tego większą tendencję.
 • Jak i po jakim czasie powstaje siniak? Pojawia się na skórze głównie pod wpływem uderzenia lub mocniejszego nacisku.
 • Nie zauważysz go od razu, a zazwyczaj 1-2 dni po zdarzeniu.
 • Głównie znika bardzo szybko i nie stanowi powodów do niepokoju.

Może się jednak okazać, że często pojawiające się siniaki to objaw niedoborów witamin czy składników mineralnych. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, co to siniak i dlaczego w ogóle występuje często na naszym ciele? Sprawdź szczegóły. Przeczytaj także: Kontaktowe zapalenie skóry – co to jest i jak je rozpoznać?

Co zrobić żeby szybko wchłonął się krwiak?

Sposoby na pozbycie się siniaków –

Kompres z roztworem sody lub octu na siniaki

Jedną łyżkę sody lub octu rozpuść w 100 ml zimnej wody, a następnie nasącz nią gazę i przyłóż na 10-15 minut do siniaka.

Okład z czosnkiem i oliwą

Rozgnieć 5 ząbków czosnku i wymieszaj z 2 łyżkami oliwy z oliwek. Tak przygotowaną maść nanieś na stłuczone miejsce i przykryj gazą. Pozostaw na kilkanaście minut. WAŻNE! nie stosuj okładu, jeśli na siniaku są nawet najmniejsze uszkodzenia naskórka czy rany – związki siarki zawarte w czosnku mogą dodatkowo je podrażnić.

Woreczki z lodem lub zimny okład

Zimny okład i lód spowodują obkurczenie drobnych naczyń krwionośnych, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się krwiaka i zmniejszy odczuwany ból. Zimne okłady przykładamy w ciągu doby od wystąpienia sińców na ciele na max.10 minut.

Masaż

Wykonaj kulistymi ruchami delikatny masaż – najlepiej podczas aplikacji maści na siniaki. Dzięki temu składniki aktywne zawarte w tego typu preparatach szybciej zaczną działać.

Podnieś kończynę do góry

Jeśli siniak pojawił się na ręce lub nodze, ułatwisz wchłonięcie się krwi, gdy uniesiesz stłuczoną kończynę ponad serce, Krew znajdująca się pod skórą zacznie spływać, więc szybciej zostanie wchłonięta.

Ciepłe okłady

Po upływie 24 godzin od pojawienia się siniaków możesz zacząć stosować ciepłe okłady, które mają na celu poprawę krążenia.

Okład z liści kapusty

Liście kapusty zawierają dużo witaminy C, która zmniejsza krwiaki. Stłucz wewnętrzną część liścia kapusty ciężkim przedmiotem (najlepiej tłuczkiem do moździerza) tak, by puścił sok. Zewnętrzna część liścia powinna zostać nienaruszona. Liść kapusty przyłóż bezpośrednio na skórę wewnętrzną stroną i owiń kończynę bandażem. Okład z kapusty możesz zastosować na noc.

Dieta bogata w witaminę C

Witamina C uszczelnia naczynia krwionośne i sprawia, że są bardziej elastyczne i znacznie mniej podatne na uszkodzenia. Witaminę C znajdziesz w owocach cytrusowych, owocach jagodowych, zielonych warzywach (zwłaszcza kapustnych).

Heparyna

Duży krwiak szybciej się wchłonie dzięki heparynie. Preparatów, które ją zwierają, należy szukać w aptekach. Jeśli siniakowi towarzyszy ból oraz obrzęk lub jest on rozległy, zgłoś się do lekarza.

Co oznacza kolor siniaka?

Siniaki – co to jest? Jak powstają? – Siniak powstaje w wyniku podskórnego wylewu krwi. Z uszkodzonych naczyń krwionośnych wypływa krew, co prowadzi do pojawienia się sinoczerwonej zmiany na skórze. Zmieniające się kolory siniaka oznaczają kolejne etapy przemian hemoglobiny.

Po jakim czasie od złamania można chodzić?

Złamana kostka boczna a chodzenie – O tym, kiedy można chodzić po złamaniu kostki bocznej, decyduje rozległość uszkodzenia, Jeśli kontuzja leczona jest zachowawczo, chodzenie o kulach ortopedycznych można rozpocząć właściwie od razu. Jeśli konieczne było przeprowadzenie zabiegu, poruszanie się przy użyciu kul można rozpocząć 3-4 dni po operacji (bez obciążania kończyny).

W 4-6 tygodniu dopuszcza się obciążenie częściowe, pełne zaś jest możliwe w około 10-12 tygodniu od zabiegu. Należy jednak pamiętać, że jest to sprawa indywidualna, zależna od tempa regeneracji kości, zatem wszelkie decyzje na tym polu powinien podejmować lekarz lub fizjoterapeuta. Powrót do pełnej aktywności fizycznej może nastąpić w momencie, kiedy ból kostki całkowicie ustąpi.

Powinno to zachodzić stopniowo, ponieważ zbyt gwałtowny ruch może doprowadzić do kolejnego złamania.