Dlaczego Nie Opole

: ( Google)? () Czy do restauracji można przyjść z psem? Konkretnie chodzi mi o miejsce na dworze : ( Google). () Jasne,że można. Bardzo przyjaźnie nastawieni. Miski z wodą też są. (ё 3 ) (6)

Dlaczego nie opole praca?

Dołącz do nas! Czekamy na Ciebie. Oferujemy elastyczne godziny pracy, zdobycie doświadczenia w gastronomii, przyjazną atmosferę pracy w młodym zespole, oraz możliwość wzięcia udziału w profesjonalnych szkoleniach. Obecnie prowadzimy rekrutacje na stanowiska:

Kucharz/Pizzer Kierowca Kelnerka

Atrakcyjne stawki i terminowość wypłat. Studenci zaoczni czy dzienni nie ma problemu. Praca jest na rano i na wieczór 🙂 Â Â Brak doświadczenia ? – Pomożemy 🙂 Liczymy na sumienność ! Osoby zainteresowane prosimy o przesyłanie swojej aplikacji (list motywacyjny i CV) na e-mail: Wszystkie aplikacje winny zawierać klauzulę: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r.

Ile zarabia się w Opolu?

Średnia miesięczna pensja w Opolu wyniosła 6743 zł i jesteśmy pierwszym na liście miastem, w którym ta stawka jest poniżej średniej krajowej. Z drugiej strony za Opolem jest aż 10 innych miast. Średnie miesięczne wynagrodzenie w miastach wojewódzkich: Katowice – 9 577 zł, woj.

Czy Opole jest ładne?

Opole – rynek i centrum miasta – Opole to miasto bardzo przyjemne, nam przypadło do gustu już na pierwszy rzut oka. Jest ładne, zadbane i czyste. Widać, że nie jest popularne, jak Wrocław, czy Gdańsk, ale póki co, to kolejna zaleta Opola. Nie ma tłumów, można się spokojnie przejść po mieście. Dlaczego Nie Opole Dlaczego Nie Opole Podsumowując, Opole to miasto bardzo ciekawe, idealne na jeden dzień lub weekendowy city break. Ma wiele do zaoferowania, a przy tym zachowuje swój kameralny klimat. Nie czujesz się tutaj jak w wielkim mieście, osaczony przez tłumy turystów czy rynkowych nagabywaczy. Zdecydowanie polecamy odwiedzić Opole. Dlaczego Nie Opole

Dlaczego warto mieszkać w Opolu?

W rankingu „Gmina dobra do życia” doceniono Opole – Tegoroczna edycja rankingu gmin, w których dobrze się żyje, nie pozostawia złudzeń – w Opolu warto zamieszkać, a jego mieszkańcy doceniają wszystkie możliwości i perspektywy, jakie zapewnia im właśnie ta lokalizacja.

Ranking „Gmina dobra do życia” powstaje na bazie aż 63 wskaźników. Pod uwagę brane są takie kwestie, jak poziom edukacji, istniejąca infrastruktura, środowisko naturalne oraz warunki mieszkaniowe. Warto podkreślić, że za ocenami stoją wybitni specjaliści w swoim fachu – między innymi profesorowie Polskiej Akademii Nauk.

Opole zajęło pierwsze miejsce wśród gmin dobrych do życia w województwie oraz szóste w kategorii miasta na prawach powiatu na tle całego kraju – to bardzo dobry wynik. Optymistyczną informacją jest również to, że wyniki Opola są jeszcze wyższe niż rok temu, gdy miasto zajęło siódme miejsce w poprzedniej edycji rankingu.

Czy Opole to duże miasto?

Dwudzieste siódme co do wielkości populacji miasto w Polsce (126 755 mieszkańców na koniec grudnia 2021 roku). Pod względem powierzchni piętnaste (149 km²).

Jak się mieszka w Opolu?

Jak się żyje w Opolu? Ratusz ma wyniki badań Amfiteatr, krajowy festiwal, piosenka, koncerty i muzyka to słowa, jakie najczęściej pojawiały się na ustach osób pytanych z czym kojarzy im się Opole. Niestety, brak skojarzeń wskazał aż co piąty badany. Inna część wskazywała np.

na zoo, żużel, Muzeum Wsi Opolskiej, Odrę, Niemców, a nawet na dawny program telewizyjny „Od przedszkola do Opola”, czy Sopot. Na pytanie: czy Opole jest dobrym miastem do życia, zdecydowana większość, bo 77 proc. odpowiedziała że tak. Odpowiedzi uzasadniano, że miasto jest kameralne, spokojne i że są miejsca pracy.

Zadowoleni z miasta ankietowani wskazują, że miasto jest bezpieczne i ma wszystko co jest potrzebne do życia. Z kole 13 proc. mieszkańców odpowiedziała, że Opole nie jest dobrym miejscem do życia. Argumentowali to małą ilością miejsc pracy, tym że mało się dzieje, ma mało atrakcji dla młodych ludzi i gdy nie ma studentów, Opole staje się puste.

 1. Jak się okazuje opisanie Opola przymiotnikiem „spokojne” może mieć też różne znaczenie.
 2. Dla jednych to zaleta, z kolei inni twierdzą, że Opole jest nudne, szare, zatłoczone i zamknięte.
 3. Tak najczęściej odpowiadały osoby (11 proc.) które stwierdziły, że Opole nie jest dobrym miejscem do życia.
 4. Na najpopularniejsze miejsce czy budynek 32 proc.
See also:  Dlaczego Brzuch W CiY Jest WięKszy Wieczorem

ankietowanych wskazało amfiteatr, 26proc. Wieżę Piastowska, 11 proc. Ratusz, a cztery proc. Rynek. Na pytanie jakie wydarzenie symbolizuje Opole wskazano oczywiście Krajowy Festiwal Opolskiej Piosenki (aż 84 proc. badanych). Festiwal Filmowy Opolskie Lamy wskazało cztery proc.

 • Ankietowanych.
 • Osobami najbardziej kojarzonymi z miastem są Karol Musioł i Edyta Górniak (po 16 proc.) Taka sama ilość pytanych nie miała żadnych skojarzeń.
 • Wśród kojarzonych osób wymieniano też obecnego prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego i Michała Bajora.
 • Za nimi ankietowani wskazywali na biskupa Alfonsa Nossola, Marylę Rodowicz, Pawła Kukiza, Annę German i Miroslava Klose.

Jeśli chodzi o hasło „made in Opole” 25 proc. badanych wskazało firmę Zott, 24 proc. Cementownię Odra, 19 proc. firmę Nutricia, a 14 proc. Polaris. Ledwo trzy proc. wskazało kołocz jako typowy, opolski produkt. Ankietowani stwierdzili, że miasto musi najbardziej popracować nad rozwojem gospodarczym, dbaniem o przestrzeń publiczną i pomoc społeczną.

Na razie władze miasta nie chcą wyciągać większych wniosków. – To pierwszy etap prac nad strategią promocji miasta. W kolejnych ocenimy potencjał miasta, który wynika z tych badań w porównaniu do konkurencyjnego Wrocławia i Katowic. Zastanowimy się jaki powinien być docelowy wizerunek Opola jaki chcielibyśmy kształtować i jak do niego dążyć – mówi Łukasz Śmierciak, naczelnik wydziału promocji w opolskim ratuszu.

W kolejnych etapach prac odbędą się warsztaty i konsultacje społeczne. Na potrzeby diagnozy wizerunku Opola przeprowadzono badania ilościowe i jakościowe wśród mieszkańców Polski oraz mieszkańców Opola. : Jak się żyje w Opolu? Ratusz ma wyniki badań

Czy Opole było niemieckie?

Historia miejscowości | Wirtualny Sztetl Gród i podgrodzie istniały w tym miejscu już w IX wieku. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 845 roku. Jest to nota tzw. Geografa Bawarskiego Descriptio civitatum et regionum ad septentrionalem plagam Danubii, spisana dla Ludwika II Niemca.

 1. Znajdował się tutaj ośrodek plemienia Opolan.
 2. Prawdopodobnie pod koniec IX w.
 3. Terytorium to weszło w skład Państwa Wielkomorawskiego, a później znalazło się w orbicie wpływów politycznych Czech. W 990 r.
 4. Opole wraz z całym Śląskiem zostało przyłączone do Polski. W 1039 r.
 5. Na 11 lat ponownie trafiło pod panowanie czeskie.

W XII w. Opole stało się grodem kasztelańskim, od 1138 r. dzieląc swoje losy z wyodrębnioną dzielnicą śląską, którą następnie, w 1179 r., podzielono pomiędzy potomków Władysława II Wygnańca. Nowo powstałe księstwo opolskie objął Jarosław, a po jego śmierci Mieszko Plątonogi – protoplasta wszystkich górnośląskich linii Piastów śląskich.

Prawa miejskie Opole uzyskało przed r.1217 r. z rąk syna Mieszka, księcia Kazimierza I Opolskiego. W 1241 r. Tatarzy spalili przedgrodzie. W drugiej połowie XIII w. miasto stało się ważnym ośrodkiem handlowo-rzemieślniczym na szlaku z Wrocławia do Krakowa. Od 1327 r. księstwo opolskie znajdowało się pod zwierzchnictwem Czech; dzieliło losy polityczne Śląska.

Ludność miasta w 1350 r. wynosiła ok.2,3 tys. mieszkańców. Po śmierci w 1532 r. ostatniego Piasta opolskiego, księcia Jana II Dobrego, król czeski Ferdynand Habsburg oddał Opolszczyznę na 20 lat we władanie Hohenzollernom z linii ansbachskiej, a następnie księstwo przeszło pod bezpośrednie rządy habsburskie.

 1. Podczas wojny trzydziestoletniej, w 1632 r.
 2. Opole zostało zdobyte i splądrowane przez Szwedów.
 3. W latach 1645–1666 księstwa opolskie i raciborskie trzymali jako zastaw sum posagowych od swoich żon Habsburżanek polscy Wazowie.
 4. Podczas najazdu szwedzkiego na Rzeczpospolitą, w 1655 r.
 5. Król polski Jan II Kazimierz przebywał wraz z dworem w Opolu.
See also:  Dlaczego Warto Pomaga

W 1742 r. Opole weszło w skład państwa pruskiego. Od 1747 r. miasto utrzymywało stały garnizon wojskowy. Podczas wojny siedmioletniej (1756–1763) miasto dwukrotnie zajęli Austriacy (1757, 1762), a raz Rosjanie (1761). Podczas wojen napoleońskich, w 1807 r.

wkroczyli sprzymierzeni z Francją Bawarczycy. W 1818 r. Opole zostało stolicą jednej z trzech rejencji prowincji śląskiej Prus. W latach 1819–1848 wyburzono mury miejskie i baszty, aby stworzyć korzystne warunki dla dalszego rozwoju. Duże ożywienie gospodarcze rozpoczęło się w 1843 r., gdy uruchomiono połączenie kolejowe z Wrocławiem.

Towarzyszyło temu wzmożenie żeglugi na Odrze. W 1921 r. wynik plebiscytu (tylko 5% głosów za Polską) zadecydował o pozostawieniu Opola w granicach Niemiec. Podczas II wojny światowej Niemcy założyli w Opolu liczne obozy pracy przymusowej. W styczniu 1945 r.

wojska radzieckie zajęły miasto po ciężkich walkach. Zniszczeniu uległo ok.60% zabudowy miejskiej. W wyniku postanowień jałtańsko-poczdamskich Opole zostało przyłączone do Polski. W miejsce wysiedlonej ludności niemieckiej, napłynęli osadnicy polscy i przesiedleńcy z Kresów Wschodnich. Ustanowienie w 1950 r.

Opola stolicą nowego województwa przyspieszyło odbudowę i rozbudowę miasta. W 1972 r. papież Paweł VI erygował diecezję opolską, a w 1994 r. utworzono Uniwersytet Opolski. Od 1999 r. miasto jest stolicą jednego z 16 województw Polski; obecnie ma ok.120 tys.

Dziewulski W., Hawranka F., Opole. Monografia miasta, Opole 1975.

Uwagi, sugestie, propozycje zdjęć i tekstów prosimy przesyłać bezpośrednio na adres: Administrator dołożył wszelkich możliwych starań, aby prezentowane treści były prawdziwe i aktualne oraz nie naruszały praw osób trzecich, w tym praw autorskich, jednak nie może tego zagwarantować.

Jak nazywają się ludzie mieszkający w Opolu?

Opolanka (język polski) wyrazy pokrewne: rzecz. Opole, opolanin, Opolanin, Opolanka, Opolszczyzna.

Z czego słynie miasto Opole?

Opolszczyzna dla turystów – co warto zobaczyć w Opolskim? – Stoisz przed wyborem kierunku swojej podróży? Zastanawiasz się czy warto odwiedzić Opolskie? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zbiór tego, co każdy turysta wiedzieć powinien. Pomimo tego, iż województwo opolskie jest najmniejszym województwem w kraju to zdecydowania nadrabia swoją historią, bajkową architekturą czy też pobliskimi atrakcjami.

Czy Opole ma dzielnice?

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Podział administracyjny Opola – podział administracyjny miasta Opole na przestrzeni lat. Opole od 2017 roku jest podzielone na 29 dzielnic. Granice dzielnic nieznacznie różnią się od granic 14 obrębów ewidencyjnych, na które podzielone jest miasto.

nazwa obrębu ewidencyjnego powierzchnia (w km²)
Wróblin 3,26
Grotowice 3,28
Szczepanowice 3,93
Malina 4,85
Kolonia Gosławicka 5,17
Wójtowa Wieś 5,30
Bierkowice 5,79
Zakrzów 7,35
Nowa Wieś Królewska 7,72
Gosławice 8,96
Śródmieście (Opole, Opole-Miasto) 9,25
Półwieś 9,55
Groszowice 9,64
Grudzice 12,34

Ile osób ma Opole?

2022) Opole jest średniej wielkości miastem z liczbą mieszkańców wynoszącą 126 458, z czego 53,3% stanowią kobiety, a 46,7% mężczyźni.

Ile osób mieszka w Opolu 2023?

Budżety jednostek samorządu terytorialnego w województwie opolskim w 2022 r.

OPOLE — sierpień 2023
Ludność (stan w dniu 31.12.2022) 126,5 tys.
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw 29,0 tys.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw 6979,75 zł
Bezrobotni zarejestrowani 2,3 tys.

Czy w Opolu jest tramwaj?

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Tramwaje w Opolu

tramwaj
Rynek w Opolu, tędy miała przebiegać linia tramwajowa
Państwo Polska
Województwo opolskie
Lokalizacja Opole Prószków
Portal Transport szynowy

Tramwaje w Opolu – niezrealizowany system tramwajowy w Opolu, który miał łączyć miasto z pobliskim Prószkowem, Koncepcja uruchomienia w Opolu tramwajów wysunięta została w 1910, gdy Opole było stolicą rejencji i liczyło ponad 30 tys. mieszkańców. Bezpośrednim impulsem do podjęcia prac projektowych było uruchomienie w mieście elektrowni.

 1. Zgodnie z przyjętymi założeniami, tramwaj miał wyruszać spod dworca kolejowego i kierować się w stronę granicy miasta przez Rynek, przeprawiając się przez most nad Odrą,
 2. Po wjechaniu na Zaodrze prawdopodobnie miał kierować się obecną ul.
 3. Spychalskiego do Szczepanowic i Wójtowej Wsi, które dopiero w 1936 zostały włączone w granice miasta.

Położony na końcu projektowanej trasy Prószków był wówczas siedzibą Królewskiego Instytutu Pomologicznego, który generował ruch studentów i wykładowców z Opola. Ponadto w owym czasie przewidywano rozwój przestrzenny Opola w kierunku południowym, gdzie miały powstawać osiedla mieszkaniowe i zakłady przemysłowe.

Projektowana trasa Długość
Dworzec Główny PKP – ul. Krakowska – pl. Wolności – Rynek – ul. Koraszewskiego – ul. Katedralna – pl. Piłsudskiego – ul. Spychalskiego – granica miasta – Szczepanowice – Wójtowa Wieś – Winów – Górki – Chrząszczyce – Złotniki – Prószków Rynek ? km

Ostatecznie projekt nie został zrealizowany z kilku przyczyn: konieczności kosztownych wyburzeń w zabytkowym centrum, braku perspektyw co do rentowności połączenia przebiegającego w przeważającej mierze przez tereny wiejskie, wreszcie z powodu wybuchu I wojny światowej,

 • Po zakończeniu I wojny światowej próby realizacji inwestycji rozbijały się o kryzys finansów miejskich,
 • Aktualnie podstawowe miejskie dokumenty planistyczne nie przewidują funkcjonowania w Opolu sieci tramwajowej.
 • Jedynie opracowany w 2014 Program rozwoju zintegrowanego systemu transportu miejskiego w Opolu – zarządzanie ruchliwością (mobility management) przewidywał możliwość wprowadzenia do miasta w 4 etapach komunikacji tramwajowej,

Po 1945 Miejski Zakład Komunikacji w Opolu kilkukrotnie uruchamiał podmiejską linię autobusową „P”, kursującą na trasie podobnej do planowanego przed 1914 tramwaju (Dworzec PKP – Prószków), jednak z powodów finansowych zawsze ją zawieszano.

Czy Opole jest wieksze od Paryza?

Paryż nie jest jedyną stolicą państwa, które będzie miało mniejszą powierzchnię od Opola po jego powiększeniu. Tak będzie również w przypadku Belfastu w Irlandii Północnej, który ma 115 km kw. Po powiększeniu Opole będzie się też mogło pochwalić większym terytorium, niż słynne miasta w USA.

Ile lat ma Opole?

800 lat Opola – Najstarsza wzmianka o Opolu pochodzi z 846r. i znajduje się w zapiskach anonimowego kronikarza tzw. Geografa bawarskiego. Wynika z nich, że już ponad 1150 lat temu była to prężnie rozwijająca się osada, stolica plemienia, której podlegało 20 mniejszych osad.371 lat później Opole stało się miastem i centrum piastowskiego księstwa. Dlaczego Nie Opole Fot. Michal Grocholski / Agencja Wyborcza.pl 2 z 8

Kto założył miasto Opole?

Było to ponad tysiąc lat temu. Nad piękną rzeką Odrą Leszek, syn Krakusa, założył gród. Opolanie byli bardzo zamożni, żyło im się dostatnio.