Dlaczego Nie Ma WGla

Dlaczego Nie Ma WGla

Dlaczego w Polsce zabraknie węgla?

Tani węgiel od gmin – Z kryzysem węglowym mierzyliśmy się w ubiegłym roku. Problemy produkcyjne polskich kopalń i wstrzymanie dostaw surowca z Rosji spowodowały, że na polskim rynku zabrakło tzw. węgla grubego, który spalany jest w domowych kotłach. Takiego paliwa w krajowych kopalniach nie mamy w odpowiedniej ilości, dlatego od lat masowo przyjeżdżał on do nas ze Wschodu.

 1. Utworzyła się więc ogromna luka po rosyjskim węglu, która wywołała panikę na rynku,
 2. Onieczne było sprowadzenie rekordowych ilości węgla statkami z innych stron świata, po znacznie wyższych cenach.
 3. Węgiel zdrożał tak mocno, że rząd zdecydował się na uruchomienie sprzedaży opału przez gminy po stawkach sięgających maksymalnie 2 tys.

zł. — Powoli kończy się sprzedaż węgla przez gminy po preferencyjnych cenach. Chciałbym jednak podkreślić, że zimę udało nam się przetrwać bez szwanku nie tylko dzięki tej inicjatywie, ale głównie pomogła łagodna zima i sami konsumenci, którzy kosztem własnego komfortu cieplnego obniżyli temperatury w swoich domach, ograniczając w ten sposób zużycie drogiego węgla.

Czy naprawdę brakuje węgla?

Chiny, które rocznie zużywają miliard ton węgla, zaczęły kupować ten surowiec od państw, które zwykle zaopatrywały rynki europejskie. To skutkowało zmniejszeniem ilości węgla w Europie i drastycznym wzrostem jego ceny. Węgla po prostu brakuje. W poprzednich latach też tak bywało, ale nie w takim stopniu jak teraz.

Co z tym węglem w Polsce?

Polski kolos kończy z węglem. Szybciej niż planował. Podał datę PGE zmienia strategię i przyśpiesza proces dekarbonizacji. Do 2030 roku przeznaczy na to 125 mld złotych. Inwestycje realizowane w ramach Strategii mają być skupione na dekarbonizacji i elektryfikacji. Przypomnijmy, że jeszcze na początku roku prezes Dąbrowski na antenie Polsat News wyjaśniał, że odejście od węgla jest procesem nieuniknionym. Wiemy, że on się kończy i jest coraz głębiej, przez co jego pozyskiwanie jest coraz droższe. Z drugiej strony mamy politykę klimatyczną, która sprawia, że produkcja z węgla obarczona jest opłatami za emisję CO2.

Kiedy w Polsce zabraknie węgla?

Minister Wesoły: nie ma ryzyka niedoboru węgla na krajowym rynku w sezonie grzewczym 2023/2024 – – Prawie 5 mln ton surowca dostarczą polskie kopalnie, z czego 3 mln ton zapewni największy producent – Polska Grupa Górnicza – zaznacza Marek Wesoły. – Zarówno jakość węgla jak i ceny, które kreuje ta państwowa spółka, stały się swego rodzaju wzorcem i punktem odniesienia dla innych dostawców na rynku w kraju.

 1. Pozwala to nam skuteczniej chronić budżety domowe Polaków przed powrotem niekorzystnych zjawisk cenowych, których musimy spodziewać się mimo obecnej stabilizacji, dopóki trwa rozpętana przez Moskwę wojna.
 2. Dwa miliony ton węgla uzupełnimy zapasami z importu, które w większości znajdują się już w Polsce.

Nie ma zatem ryzyka niedoboru węgla na krajowym rynku w sezonie grzewczym 2023/2024 – szacuje wiceminister Marek Wesoły. Polska Grupa Górnicza z początkiem lata uruchomiła aktywną kampanię marketingową: podstawą dystrybucji węgla dla sektora bytowego pozostaje sklep internetowy spółki oraz zbudowana od zera w ciągu kilku miesięcy 2022 roku firmowa sieć przewoźników i składów pod pełną kontrolą PGG.

Sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla wciąż rozrasta się, liczy już 166 partnerów operujących na terytorium całej Polski. W PGG wskazują, że przez ponad 25 lat rynek węgla dla odbiorców indywidualnych polegał na archaicznych zasadach, bazował na dystrybucji bezpośredniej w kopalnianych punktach sprzedaży drobnicowej.

Z niszowego, lokalnego sposobu zaopatrzenia w kopalni korzystali w zasadzie tylko mieszkańcy Górnego Śląska. Natomiast transport z kopalń do składów i sprzedaż detaliczną na terenie całego kraju zdominowali liczni i rozdrobnieni prywatni pośrednicy, dorzucający swoje prowizje i marże na kolejnych etapach łańcucha dostaw.

Czy w zimie zabraknie węgla?

Węgla jest w Polsce wystarczająco. Zimą nikomu go nie zabraknie – powiedziała 'Super Expressowi’ minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Minister została zapytana w wywiadzie m.in. o to, że w ubiegłym sezonie grzewczym były problemy z węglem i o to, jak będzie to wyglądała w nadchodzącym sezonie.

Dlaczego polski węgiel jest taki drogi?

Głównym powodem jest po postu ożywienie gospodarcze, jakie zapanowało po wyjściu świata z najcięższych fal pandemii – w związku z tym popyt na węgiel rośnie. Miały także miejsce strajki w kopalniach w RPA czy Kolumbii, które zmniejszyły jego podaż.

Gdzie jest nasz polski węgiel?

Węgiel wraca do łask, ale raczej z importu niż z polskich kopalń Ten tekst przeczytasz w 3 minuty Jak podaje analityczka PKO BP, importowany do Polski węgiel trafia głównie do odbiorców prywatnych, takich jak gospodarstwa domowe, budynki użyteczności publicznej oraz rolnictwo / Shutterstock Krajowe wydobycie trudno znacząco zwiększyć, ze względu na unijne zobowiązania ograniczenia produkcji oraz bariery techniczne.

W ostatnich latach, zgodnie z unijną polityką klimatyczno-energetyczną, w Polsce powoli odchodzono od energetyki węglowej na rzecz nisko- i zeroemisyjnych technologii. – Kryzys energetyczny, objawiający się szczególnie rekordowo wysokimi cenami gazu ziemnego, obserwowany od połowy 2021 r. sprzyja powrotowi węgla do łask – mówi Anna Senderowicz, analityczka PKO BP.

Ograniczenie dostaw gazu i węgla w wyniku wojny w Ukrainie, ogłoszonych sankcji i działań Rosji to problem dla energetyki, ciepłownictwa i odbiorców indywidualnych. Dlatego zdaniem ekspertki energetyczna kraju najpewniej nakierowana będzie obecnie szczególnie na bezpieczeństwo dostaw, z mniejszym priorytetem na opłacalność ekonomiczną oraz względy ochrony środowiska.

 1. Powrót do węgla kamiennego może potrwać kilka lat, po czym zdolności wytwórcze najpewniej będą redukowane z powodu opłat ETS – dodaje.
 2. Według Anny Senderowicz wydobycie energetycznego węgla kamiennego trudno będzie znacząco zwiększyć, m.in.
 3. Ze względu na unijne zobowiązania ograniczenia produkcji węgla oraz bariery techniczne.

Z najnowszych danych Agencji Rozwoju Przemysłu wynika, że w I kwartale 2022 r. wydobycie węgla wyniosło 14,33 mln ton, niewiele przekraczając poziom ubiegłoroczny. Inwestycje górnicze są czasochłonne i kosztowne. Zdaniem prezesa Polskiej Grupy Górniczej Tomasza Rogali przygotowanie eksploatacji ściany węgla (ok.800 tys.

 • Ton) wymaga zainwestowania 200 mln zł i może trwać 17–18 miesięcy.
 • Prezes PGG wskazuje, że spółka może zwiększyć wydobycie o 1,5 mln ton wobec planu na 2023 r., który opiewa na 23 mln ton.
 • Identyczne jest założenie na rok 2022.
 • Anna Senderowicz przypomina też, że umowa społeczna podpisana z górnikami zawiera harmonogram wygaszania kopalń do 2049 r.

W obliczu wojny Polska chce zmodyfikować plan dla poszczególnych kopalń i wydłużyć pracę niektórych z nich, a także wystąpić do Komisji Europejskiej o uwzględnienie węgla jako paliwa przejściowego w transformacji energetycznej, W znowelizowanej Polityce Energetycznej Państwa do 2040 r.

 1. Rząd zamierza uwzględnić inwestycje w energetykę węglową, w szczególności w modernizację bloków energetycznych i czyste technologie węglowe.
 2. Zdaniem Fransa Timmermansa, odpowiedzialnego za Zielony Ład w UE, kraje, które zdecydują się pozostać dłużej przy węglu, ale potem od razu przejdą na OZE (np.

zamiast przejściowego zwiększenia udziału gazu ziemnego w miksie energetycznym), wciąż będą się mieścić w parametrach unijnej polityki klimatycznej, przy czym nie powinno się spowalniać transformacji energetycznej – akcentuje ekspertka. Jaka jest dziś luka na rynku węgla i czy uda się zwiększyć krajowe wydobycie? – Trudno to precyzyjnie oszacować, ale mówimy o 6–10 mln ton – odpowiada analityk Krzysztof Kępa.

 1. Jak dodaje, można spodziewać się, że surowiec podrożeje jesienią.
 2. Przypomina, że polskie kopalnie były sukcesywnie „wygaszane” przez kolejne rządy na przestrzeni ostatnich 20 lat, aby dostosować nasz kraj do wymogów unijnej polityki klimatycznej.
 3. Jednocześnie te istniejące ograniczały inwestycje w perspektywiczne złoża.

– W rezultacie polska baza surowcowa istotnie się skurczyła. Nasze złoża węgla kamiennego nadal są imponujące, ale położone dość głęboko. Potrzeba byłoby zatem gigantycznych nakładów kapitału, pracy i czasu, a przede wszystkim: decyzji strategicznej, by go wydobywać – podkreśla Kępa.

Włodzimierz Ehrenhalt, główny ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, uważa, że można spróbować zwiększyć wydobycie poprzez inną organizację pracy w kopalniach – na trzy zmiany w systemie akordowym, nowych maszyn, uruchomienie zamkniętych szybów, jeżeli jest to możliwe. – Wszystko to powinno dać jakieś 2–3 mln ton dodatkowo, ale nie od razu.

Na zimę dałoby się zwiększyć wydobycie, ale od importu nie uciekniemy w tym roku i będzie to import dużo droższy niż z Rosji – podkreśla. Zastrzega, że ewentualne inwestycje powinny dotyczyć rentownych kopalń, takich jak Bogdanka i Rybnicki Okręg Węglowy.

W jego ocenie inwestycje w trwale nierentowne kopalnie to dyskusyjna sprawa, ale jeśli sytuacja geopolityczna będzie tego wymagała, to trzeba będzie się nad tym zastanowić. – Nawet przy bardzo dynamicznym rozwoju nowoczesnej energetyki, jeszcze przez wiele lat będziemy potrzebowali ok.30 mln to węgla kamiennego rocznie – mówi przedstawiciel ZPP.

See also:  Dlaczego Noga Po ZAmaniu Sinieje

Jak podaje analityczka PKO BP, importowany do Polski węgiel trafia głównie do odbiorców prywatnych, takich jak gospodarstwa domowe, budynki użyteczności publicznej oraz rolnictwo. – W 2021 r. do tej grupy sprzedano 78 proc. całkowitego wolumenu importowanego węgla.

Odbiorcami 17 proc. wolumenu były – podaje. Polskie kopalnie nie są w stanie w pełni zaspokoić potrzeb odbiorców indywidualnych, małych firm i sektora ciepłowniczego, gdyż przeważającą część produkcji kierują do wytwórców energii elektrycznej. Część surowca jest wysyłana m.in. do Czech, Ukrainy, Austrii.

W pierwszych dwóch miesiącach 2022 r., według GUS, eksport węgla kamiennego zwiększył się o 36,8 proc. przy wyższym o 23,6 proc. imporcie. Jaka jest alternatywa dla węgla? Dla użytkowników indywidualnych – np. pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką. A dla ciepłowni i elektrociepłowni, oprócz gazu, który obecnie jawi się jako opcja niepewna i droga? Jak mówi Justyna Mosoń, prezes Rafako Innovation, przyspieszenie inwestycji w zeroemisyjne źródła ciepła, które sprawia, że systemy ciepłownicze staną się efektywne energetycznie i ekonomicznie.

Czy może zabraknąć węgla?

Tymczasem rynek w Polsce zużywa 9 milionów ton węgla rocznie. – przypomniał Jerzy Markowski, były wiceminister przemysłu, ekspert ds. górnictwa w komentarzu dla 'Rzeczpospolitej’. Jego zdaniem to oznacza, że zimą w Polsce może zabraknąć około 4 milionów ton.

Czy Polska może zwiększyć wydobycie węgla?

Recepta na kryzys – Co w obecnej sytuacji mogą zrobić rządzący? Oto zapytaliśmy Michała Hetmańskiego, prezesa Fundacji Instrat i eksperta ds. transformacji energetycznej. – Trzeba patrzeć na drugą stronę równania: nie na podaż, ale na popyt – tam, gdzie moglibyśmy zmniejszyć zapotrzebowanie na węgiel, który idzie do odbiorców indywidualnych, ale też elektrowni. Wytwórcy energii elektrycznej zgłaszają wyłączenia i remonty wśród nowych bloków energetycznych, co sprawia, że zużywamy więcej węgla w mniej efektywny sposób w starych blokach,

Spalając go w nowszych blokach, wygenerowalibyśmy spore oszczędności. Niestety nowe bloki – jak ten w Jaworznie – mają zbyt niski współczynnik wykorzystania mocy na poziomie ok.40 proc. – to poziom porównywalny do wiatraków na morzu. Rozwiązanie tego problemu pomogłoby uzupełnić lukę podażową ze strony polskiego górnictwa – mówi w rozmowie z money.pl Hetmański.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo Zobacz także: Ekonomista nie zostawia suchej nitki na rządzie. „To byłby scenariusz katastroficzny” Ekspert dodaje, że potrzebna jest reforma rynku węgla i przedstawia rozwiązanie, które mogłoby być odpowiedzią na problemy sektora.

 • Polska potrzebuje reformy rynku węgla.
 • Nowa sytuacja na rynku pokazała, że obecny model handlu węglem nie przystaje do dzisiejszych potrzeb uczestników rynku energii.
 • Postulujemy utworzenie indeksu giełdowego, który byłby punktem odniesienia do ceny węgla handlowanego pomiędzy polskimi kopalniami a polskimi elektrowniami – mówi Michał Hetmański.

Jak tłumaczy, taki pomysł pojawił się już 10 lat temu, ale nigdy się nie przyjął. – Naszym zdaniem hossa na rynku węgla i bardzo wysoka cena jest momentem, w którym rząd mógłby wymagać od spółek górniczych wprowadzenia wcześniej niewygodnego dla nich instrumentu.

Dzięki takiemu mechanizmowi zapewnilibyśmy większą transparentność, a tym samym presję na redukcję wysokich, nieuzasadnionych marż. Te po kryzysie jednak spadną i taki indeks będzie wywierał presję na wydobycie z bardziej efektywnych zakładów. Nasza propozycja tym samym odpowiada na potrzeby w dłuższym i krótkim terminie – przekonuje prezes Fundacji Instrat Michał Hetmański.

Z kolei Jerzy Markowski postuluje również zwiększenie inwestycji w polskie kopalnie. – Jedno jest pewne: jeszcze w tym roku bylibyśmy w stanie wydobyć 1,5 mln ton więcej, a w kolejnym – 2-3 mln ton. To jest realne, a na resztę potrzeba inwestycji. My jako państwo nie musimy inwestować, ponieważ mamy inwestorów zagranicznych, którzy się od lat proszą o to, żeby móc inwestować w polskich kopalniach swoje pieniądze, a węgiel pozostawiać w Polsce. Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści. Sortuj według Popularne Najnowsze Najstarsze Antycebulak 11 miesięcy temu Kolejny jeden wielki WAŁ. Ale byl czas przywyknac wiec prosze nie narzekac Pozorovatel 12 miesięcy temu „Czy Polska jest państwem sezonowym?” Jan Bobrzyński 1929. zrobić rządzący? Mogliby się podać do dymisji, ale honor i prawdomówność to nie domena pis i ich wyborców. Zatem pozostaje utrzymanie władzy.silą Brawo Polacy w tym artykule nie podaje informacji czy się opłaca bo w Australii są kopalnie gdzie węgiel kamienny jest parę metrów pod ziemią a nasze kopalnie głębokie, trudne i wyeksploatowane no generalnie muszą się zamknąć chyba że każdy polak będzie rocznie dokładał po pare tysięcy do interesu.

Ile kosztuje tona węgla w Niemczech?

Niemiec płaci za tonę ok.700 euro, a Polak – czasem i 3 tys. zł.

Z jakich krajów Polska bierze węgiel?

Ile węgla i skąd Polska importowała w 2022 roku. Rekord niemal pobity Tylko w tym roku sprowadzimy do Polski blisko 7 mln ton węgla kamiennego więcej niż rok temu. Dominuje jednak już surowiec nie z Rosji, a z RPA czy Kazachstanu. Od początku roku do końca listopada zaimportowano ogółem ok.17,4 mln t węgla kamiennego, w tym ponad 14 mln t węgla energetycznego.

Jak wynika z informacji przekazanych „Parkietowi” przez resort klimatu i środowiska, najwięcej surowca energetycznego zaimportowano z Kazachstanu: 2,63 mln ton. Na drugim miejscu jest RPA – 2,52 mln ton. Rosja nadal utrzymuje wysoką trzecią pozycję, ale to efekt przede wszystkim dostaw, które miały miejsce do kwietnia br.

Z tego kierunku do Polski przypłynęło 2,33 mln ton. Coraz więcej jest jednak surowca z Kolumbii, Australii i Indonezji, odpowiednio 2,15, 1,76 i 1,36 mln ton. Dla porównania w 2021 r. import z RPA, Australii i Indonezji w statystykach praktycznie nie występował, a z Kazachstanu, Kolumbii było to odpowiednio 0,52 i 0,61 mln ton.

 1. W całym 2021 r.
 2. Do Polski import węgla kamiennego wyniósł 12,7 mln ton, w tym węgla energetycznego ok.9,1 mln ton.
 3. Jak spodziewa się MKiŚ, w grudniu br.
 4. Dojdzie kolejne 2 mln ton.
 5. Oznacza to, że do Polski sprowadzimy w 2022 r.
 6. Ok.19,5 mln ton węgla z zagranicy.
 7. Ostatni raz takie ilości surowca z importu widziano w 2018 r., kiedy zaimportowaliśmy blisko 19,7 mln t, głównie z Rosji, czyli niewiele więcej niż obecnie.

Teraz kierunek wschodni zastępujemy innymi dostawcami, co jest znacznie droższe. Zwiększone dostawy węgla wynikają z decyzji premiera Morawieckiego, który zobowiązał spółki z udziałem Skarbu Państwa, Polską Grupę Energetyczną i Węglokoks, do importu 5 mln ton węgla na potrzeby odbiorców indywidualnych.

Kto ma najwięcej węgla na świecie?

Wydobycie węgla kamiennego na świecie – Największe złoża węgla kamiennego znajdują się we wschodnich i południowych Chinach ( Datong i Fushun ), w USA (apallaski i Przyjeziorny Okręg Przemysłowy ), a także w Indiach ( Damodar ), RPA ( Witwatersrand ) oraz w Australii ( Newcastle ) i na Ukrainie ( Donbas – doniecki okręg przemysłowy).

W 2007 r. światowe wydobycie węgla kamiennego przekroczyło 5,52 mld ton, z czego najwięcej wydobyły Chiny (2479,2 mln ton), USA (967,9 mln ton), Indie (451,6 mln ton), Australia (323,0 mln ton), RPA (243,6 mln ton), Rosja (ok.241 mln ton), Indonezja (ok.231 mln ton), Kazachstan (ok.90 mln ton), Polska (ok.88 mln ton), Kolumbia (ok.78 mln ton), Ukraina (75 mln ton), Kanada (ok.59 mln ton) i Wietnam (ok.45 mln ton),

W 2013 r. światowe wydobycie węgla kamiennego ustabilizowało się na poziomie 7,2 mld ton,

Kiedy skończy się węgiel?

Za ten błąd płacimy wszyscy. Wysokie emisje to wysokie rachunki Choć prezydent Andrzej Duda podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach w 2018 r. mówił, że „mamy jeszcze zapasy węgla na 200 lat”, to prawda jest jednak inna. Eksperci podają różne daty, ale są zgodni co do jednego: polskiego węgla zacznie brakować w przeciągu 20-30 lat, ” Przy obecnym tempie wydobycia węgla kamiennego w Polsce złóż obecnie eksploatowanych oraz wytypowanych do eksploatacji wystarczy do 2035 roku, Bezpieczeństwu dostaw tego surowca energetycznego zagraża nieracjonalne, a niekiedy wręcz rabunkowe wydobycie prowadzone przez przedsiębiorców” – ostrzegała w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli.

 • Gdyby wziąć pod uwagę wszystkie złoża węgla w Polsce, moglibyśmy korzystać z niego nawet przez 1000 lat.
 • Problem w tym, że nie każdy węgiel jest opłacalny w wydobyciu lub w ogóle możliwy do wydobycia,
 • Jeśli jednak mówimy o zasobach operatywnych (czyli złożach, które są możliwe do wydobycia oraz opłacalne), to ich wystarczalność wynosi od 40 do 50 lat.

Po uwzględnieniu złóż jeszcze niezagospodarowanych wystarczalność wzrasta do 100 lat ” – podaje w raporcie z 2020 r. PIG-PIB. Zdjęcie Dlaczego Nie Ma WGla Szacuje się, że wydobycie węgla w Polsce przestanie być opłacalne już za kilkadziesiąt lat / Filip Blazejowski / Agencja FORUM Zgodnie ze zaktualizowaną z powodu kryzysu energetycznego Polityką energetyczną Polski w 2040 r. węgiel nie będzie mógł stanowić więcej niż 28 proc. Z analizy fundacji Instrat wynika jednak, że Polska mogłaby znacznie ograniczyć zużycie węgla już w 2030 r., i to przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego. – Pod względem czysto technicznym uważam, że jest to jak najbardziej możliwe – Paweł Czyżak z fundacji Instrat.

 1. Inni eksperci jednak nie są tak optymistyczni.
 2. Nie mamy zdolności technologicznych, aby przestać korzystać z węgla szybciej niż za 10-12 lat,
 3. Powinniśmy stopniowo i w sposób zrównoważony ograniczyć jego użycie – ocenia ekonomista Akademii Leona Koźmińskiego dr. hab.
 4. Waldemar Karpa.
 5. Bez węgla nie będziemy mieć energii w domach.
See also:  Dlaczego Pralka Nie Wiruje

Rodziny, które żyją z pracy w sektorze węglowym stracą środki do życia. Europejscy nabywcy polskiego węgla nie otrzymają surowca, do którego dostawy jesteśmy zobowiązani” -, Zdjęcie Dlaczego Nie Ma WGla Węgiel to ważny dla Polski surowiec, ale jego spalanie wiąże się z wysokimi kosztami / MIROSLAW PIESLAK / Agencja FORUM Spalanie węgla w celach energetycznych to jedno z – największego winowajcy zmian klimatu. Dużo zależy też od rodzaju węgla i technologii spalania. Wydobycie węgla, oprócz innych zanieczyszczeń, powoduje także zmianę właściwości ziemi i wód, przyczyniając się m.in. do powstawania kwaśnych wód kopalnianych. Węgiel kamienny wpływa negatywnie na środowisko głównie ze względu na jego transport i wysokie zapotrzebowanie na energię podczas wydobycia.

 1. Węgiel będzie też coraz droższy,
 2. Ze względu na wysoką emisyjność tego surowca, polityka klimatyczna Unii Europejskiej zakłada konieczność dopłaty do każdej wyemitowanej tony dwutlenku węgla w ramach tzw.
 3. Uprawnień do emisji.
 4. Za tonę CO2 trzeba w ostatnich tygodniach zapłacić 70-80 euro,
 5. Podatku nie trzeba płacić w przypadku zielonej energii.

Koszt emisji CO2 w Polsce, Wynika to właśnie z energetyki opartej na węglu. Z tego względu dopłacamy do każdej megawatogodziny ok.280 złotych. W krajach takich jak Francja czy Finlandia są to kwoty o niemal 260 zł niższe. Średnia unijna wynosi 90 zł. To efekt tego, że państwa te nie generują tylu zanieczyszczeń co Polska.

Co z węglem w Polsce 2023?

 1. Muratorplus
 2. Biznes
 3. Prawo
 4. Palisz węglem? Od sierpnia 2023 obowiązują nowe przepisy! Co się zmienia?

Od sierpnia 2023 obowiązują nowe przepisy dla tych, którzy swoje domy ogrzewają węglem. Chodzi o dalsze zawieszenie norm jakościowych dla węgla spalanego w gospodarstwach domowych. Rozporządzenie w tej sprawie ma obowiązywać do końca 2023 roku. W Dzienniku Ustaw pojawiła się publikacja rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2023 roku dotyczącego odstąpienia od stosowania wymagań określonych w przepisach rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych.

Zniesienie wymagań jakościowych dla paliw stałych obowiązywało do 31 lipca br. „Do dnia 31 grudnia 2023 r. odstępuje się od stosowania wymagań określonych w przepisach wydanych na podstawie art.3a ust.2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw” – czytamy w rozporządzeniu.

Nowe rozporządzenie, podtrzymujące poprzednie przepisy, weszło w życie z dniem ogłoszenia, czyli 1 sierpnia 2023,

 • Cena węgla w sierpniu 2023 w składach i kopalni – ile aktualnie kosztuje tona węgla?
 • Ceny ekogroszku w sierpniu 2023 – ile aktualnie kosztuje tona ekogroszku w składach, ile w kopalni?

Ile kosztuje tona węgla z Rosji?

Import rosyjskiego węgla – Minister Moskwa przekonuje, że poradzimy sobie bez rosyjskiego węgla, że dostawy są zdywersyfikowane. Węgiel ma płynąć do nas z Kolumbii, USA, Australii, RPA, czy Indonezji, Jak mówią pośrednicy, węglem sprowadzanym statkami handluje się zupełnie inaczej niż towarem z pociągów, gdzie można sobie kupić nawet jeden wagon.

 1. Mało którą spółkę importującą węgiel stać na zakup całego statku węgla.
 2. Rząd popiera stanowcze sankcje gospodarcze wobec Rosji za jej agresję na Ukrainę.
 3. Wśród nich jest całkowite embargo na rosyjski węgiel, które z czasem rozszerzyło się na całą Unię Europejską,
 4. Według danych GUS, w 2021 r.
 5. Polska zaimportowała z Rosji ponad 8 mln t węgla.

Średnia cena importowanego z Rosji węgla w 2021 r. wyniosła 351,80 zł/t, jednak wraz z końcem roku wystąpiły znaczne podwyżki – w grudniu ’21 cena osiągnęła 553,28 zł/t. Natomiast średnia cena w I kw.2022 r. wyniosła 575,93 zł/t. W okresie styczeń-marzec ’22 import rosyjskiego węgla wyniósł 1,182 mln t, co stanowiło 41,6 proc. Dlaczego Nie Ma WGla Dlaczego Nie Ma WGla Bankier.pl

Ile potrzeba ton węgla na zimę?

Ocieplenie domu – „Tona ekogroszku – na ile starcza?” – odpowiedź na to pytanie w dużym stopniu zależy od ocieplenia domu. Odpowiednia warstwa izolacji na przykład w postaci styropianu lub wełny mineralnej, ale także szczelne okna mogą diametralnie zmniejszyć zapotrzebowanie Twojego domu na ekogroszek.

 1. Co więcej, wyprodukowane ciepło na dłużej pozostanie wewnątrz domu.
 2. Jeśli jednak brakuje izolacji termicznej, a okna nie są szczelne, może okazać się, że zużyjesz nawet dwukrotnie więcej ekogroszku, niż właściciele domów o tym samym metrażu, którzy zadbali o ocieplenie swoich czterech kątów.
 3. Dla uproszenia możesz przyjąć, że do ogrzania 100-metrowego domu całkowicie pozbawionego ocieplenia będzie potrzeba około 5 ton ekogroszku.

W przypadku budynku o tym samym metrażu, ale ze szczelnymi oknami i minimalnym ociepleniem wymagane będzie zużycie około 2,5 tony paliwa. Jeśli zaś Twój dom posiada niezbędne ocieplenia oraz nowe okna – zapotrzebowanie na ekogroszek będzie wynosić około 1,3 tony.

Skąd węgiel na zimę?

Klienci z Polski kupują węgiel w Czechach – Polacy kupują węgiel w Czechach, gdzie jest większa dostępność surowca i jest on zdecydowanie tańszy niż w Polsce. Za tonę ekogroszku trzeba tam zapłacić w przeliczeniu ok.1000 zł. Nawet 50 klientów z Polski dziennie odwiedza skład węgla w Nachodzie w Czechach – przyznaje jego właściciel.

Czy w Polsce zabraknie węgla na zimę?

Jesteśmy przygotowaniu na zimę. Węgla nie zabraknie – Prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) Wojciech Dąbrowski pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy najbliżej zimy może być problem z zakupem węglem, zapewnił, że go nie zabraknie. CZYTAJ WIĘCEJ – Mamy zapasy węgla, jesteśmy przygotowani na zimę. Nie będzie zagrożenia, jakiegokolwiek – podkreślił.

Ile kosztuje tona węgla w 2023 roku?

Ile kosztuje tona węgla we wrześniu 2023? – W sklepie internetowym PGG za sam węgiel trzeba zapłacić, w zależności od gatunku i kopalni, która go oferuje, od 1 200 zł za tonę węgla typu orzech, po 1 500 zł za tonę ekogroszku, W sklepie Tauron specjalizującym się w ekogroszku opał ten kosztuje od ok.1 480 zł za 800 kg (paleta 40 worków po 20 kg) do ok.1 890 zł za tonę produktu premium.

 1. A jak ceny kształtują się w składach opałowych? W jednym z najtańszych w kraju – według ofert dostępnych za pośrednictwem portalu ciepło.gov.pl – znajdujących się na terenie woj.
 2. Lubelskiego, najtaniej bo 600 zł za tonę zapłacimy za brykiet torfowy,
 3. Groszek i ekogroszek sprowadzony z Kazachstanu to 1 290 – 1 450 zł za tonę.

Węgiel orzech, też importowany z Kazachstanu to 1 470 zł za tonę a kostka – 1 750 zł. Ekogroszek Premium to już 1 900 zł za tonę. Jeśli uwzględnimy ceny transportu, to zakup niewielkich ilości węgla może okazać się opłacalny nawet w marketach budowlanych.

Brykiet drzewny – cena za tonę w 2023. Ile kosztuje brykiet drzewny we wrześniu?

Ile kosztował węgiel przed wojną?

Tyle kosztuje tona węgla w 2023 roku. Cena jest niższa niż rok temu Ceny węgla w Polsce w 2023 roku nie będą niższe niż tysiąc złotych za tonę, mimo że surowiec ten jest najtańszy od ponad roku na całym świecie. Na szczęście możemy zapomnieć o cenach z 2022 roku, gdzie ich wzrost szacowano na 400 proc. Dlaczego Nie Ma WGla Ile kosztuje węgiel u różnych dystrybutorów? Ceny PPG, Taurona i marketów. / 123RF/PICSEL Wielkimi krokami zbliża się sezon grzewczy, dlatego Polacy coraz częściej zadają sobie pytania: ile kosztuje tona węgla? Ceny surowca są znacznie niższe niż rok temu, jednak nie powróciły do tych sprzed kryzysu węglowego spowodowanego wojną w i przerwaniem dostaw z Rosji.

 1. Cena za węgiel przed wojną wynosiła od 800 do 1000 złotych.
 2. Surowiec nagle podrożał nawet do kwoty 4000 złotych za tonę.
 3. Polacy nie byli przygotowani na 400 proc.
 4. Podwyżki, dlatego rząd wprowadził tzw.
 5. Dodatek węglowy.
 6. Jak wyglądają ceny węgla w 2023 roku? Na początku 2023 roku Polacy musieli średnio zapłacić za 3500 złotych,

Na szczęście cena ta uległa obniżce o 60-70 proc. Już wiemy, że za węgiel nie zapłacimy więcej niż 2000 złotych za tonę, „Nasza interwencja na rynku przyniosła skutek powiększenia dostępności węgla i skończyła się pewnego rodzaju spekulacja cenowa, która istniała.” powiedział wiceminister Karol Rabenda.

See also:  Dlaczego Zamiokulkas Nie Wypuszcza Nowych LiCi

Spekulacja cenowa spowodowana zbyt małą podażą dobiegła końca. Gdy znamy średnią cenę i procentowe obniżki, to warto dowiedzieć się: ile dokładnie kosztuje tona węgla u różnych dystrybutorów, Już od września PPG podwyższyło o 100 zł za tonę, Czasem zdarza się, że na stanie brakuje któregoś z dostępnych produktów.

Ceny wszystkich produktów z PPG za tonę wyglądają następująco:

od 1750 złotych – Karolinka Ekogroszek (paleta), Karlik Ekogroszek (paleta), Pieklorz Ekogroszek (Big Bag – węgiel luzem), Pieklorz Ekogroszek (paleta); od 1500 złotych – Karlik Ekogroszek (luz), Rekopal Ekogorszek – Piast (luz), Pieklorz Ekogroszek (luz); od 1200 złotych – Kostka Marcel (luz), Orzech Marcel (luz), Orzech Ziemowit (luz), Orzech Piast (luz), Orzech Mysłowice – Wesoła (luz), Kostka Jankowice (luz), Orzech Jankowice (luz), Orzech Rydułtowy (luz), Orzech Sośnica (luz); od 1270 złotych – Kostka Ziemowit (luz); od 1370 złotych – Kostka Piast (luz) Kostka Staszic Wujek (luz) Kostka Mysłowice – Wesoła (luz) Kostka Sośnica (luz); od 1320 złotych – Groszek 5 – 25 Mysłowice – Wesoła (luz), Groszek 5 – 25 Staszic – Wujek (luz).

Do głównych cen węgla ze strony musimy dodatkowo doliczyć akcyzę oraz koszty dostawy. Ile kosztuje węgiel w Tauronie?

1511,31 złotych – Ekogroszek Tauron 800 kg (cena z akcyzą); 1471,31 złotych – Ekogroszek Jaret Plus 800 kg (cena z akcyzą); 1695,31 złotych – EkoSobieski premium 800 kg (cena z akcyzą); 1889,14 złotych – Ekogroszek Tauron Big Bag, tona luzem (cena z akcyzą); 1839, 15 złotych – Ekogroszek Jaret Plus Big Bag, tona luzem (cena z akcyzą).

Przy uwzględnieniu cen transportu i niewielkiej ilości może okazać się, że ten zakupiony w sklepach i marketach jest opłacalny, Poza tym w takich miejscach nie tylko ekogroszek, ale również węgiel typu orzech sprzedaje się w 20-kilogramowych workach, które łatwo można załadować do prywatnego auta dostawczego, Przykładowo worek, który waży 20 kilogramów, kosztuje 39,98 złotych w Castoramie. Łatwo można przeliczyć, że to 1999 złotych za tonę, W Leroy Merlin na tonę groszku plus wydamy 2236,40 złotych, a w OBI za tę samą ilość orzecha mocnego zapłacimy 1999 złotych,

 • Mimo że na dzień 28 września 2023 roku w portach ARA wynosi około 530 złotych, to i tak nie możemy spodziewać się obniżenia cen tego surowca.
 • PPG wprowadziło wyższe ceny na tonie węgla, dlatego możliwe, że pozostali dystrybutorzy również je podniosą.
 • Pamiętajmy jednak, że cena węgla w 2023 roku i tak jest o wiele niższa niż ta w 2022 roku,

Wtedy ceny wzrastały nawet do 4000 złotych, dlatego rząd wprowadził dodatek węglowy. Czy otrzymamy wsparcie finansowe i w tym sezonie grzewczym? był jednorazowym świadczeniem o wysokości 3000 złotych, Przysługiwał gospodarstwom domowym, które używały do ogrzewania węgla.

 1. Został wprowadzony ze względu na deficyt na rynku opału oraz wysokie ceny węgla.
 2. Co z nadchodzącym sezonem grzewczym? „Nie planujemy dodatku węglowego, bo ceny węgla się stabilizują”.
 3. Powiedziała Anna Moskwa – szefowa ministerstwa klimatu i środowiska.
 4. Minister Anna Moskwa mówiła także o decyzji w sprawie ewentualnego zamrożenia cen ciepła systemowego w 2024 roku.

Ma ona zapaść w październiku,

CZYTAJ TAKŻE:

Wideo „Jestem dobrej myśli”. Wiceprezes Taurona o NABE, rachunkach i zielonej transformacji INTERIA.PL : Tyle kosztuje tona węgla w 2023 roku. Cena jest niższa niż rok temu

Ile kosztuje tona węgla w Afryce?

Możemy mieć nieoczekiwany problem z afrykańskim węglem Eksport węgla kamiennego z RPA do europejskich odbiorców wyniósł w I półroczu tego roku 4,1 miliona ton, co oznacza wzrost o 720 procent wobec analogicznego okresu roku minionego. Średnia cena za tonę wyniosła około 240 dolarów wobec 75 dolarów w 2021 roku.

Eksport węgla z RPA do Europy w ciągu I półrocza tego roku wzrósł o 720 procent. Kłopoty z transportem węgla z kopalń do terminala morskiego mogą opóźnić dostawy do Polski. Średnia cena surowca wynosi 240 dolarów za tonę.

Materiał chroniony prawem autorskim – zasady przedruków określa,

Dlaczego polskie kopalnie są zamykane?

Rozporządzenie PE może wcześniej zamknąć polskie kopalnie Na podobny problem wskazuje Polska Grupa Górnicza (PGG), która emituje rocznie 274 mln m sześc. metanu (85 mln jest ujmowane, a o kolejne 30 mln można zwiększyć jego wychwytywanie). Spółka wskazuje jednak, że 160 mln m sześc.

To jest to, co jest w powietrzu wentylacyjnym, na co nie ma obecnie skutecznej technologii ujęcia. Oznaczałoby to, że już w 2027 roku pierwsze kopalnie PGG mogłyby zostać zamknięte. Nowych regulacji nie obawia się zaś lubelska Bogdanka, gdzie poziom „zametanowienia” kopalń jest znacznie mniejszy niż kopalń na Śląsku.

– Proponowany projekt rozporządzenia nie będzie wpływał na funkcjonowanie Bogdanki, ponieważ prowadzona przez spółkę produkcja powoduje marginalną emisję metanu. – informuje nas firma. Mimo zapewnień giełdowych kopalń, a więc JSW i Bogdanki o przygotowaniu na nowe regulacje bądź marginalnym wpływie tego rozporządzenia, firmy w ostatnich 5 dniach straciły na wartości odpowiednio 6,2 proc.

i 4,1 proc., mimo, że ostatnie miesiące i tygodnie to pasmo rosnącej wartości obu firm. Obecnie trwają prace nad rozporządzeniem w Parlamencie Europejskim. Po tym, jak swoje stanowisko przyjmie PE, rozpoczną się negocjacje ostatecznego kształtu rozporządzenia między Parlamentem a Radą. Rozporządzenie – wbrew temu, co czasem słyszę – nie jest skierowane przeciw żadnemu państwu Unii; nie jest też specjalnie wymierzone w polskie górnictwo ani jakikolwiek inny sektor.

Cel tej legislacji jest jeden: ograniczyć emisje metanu – drugiego po dwutlenku węgla najgroźniejszego dla klimatu gazu cieplarnianego. W Polsce za jego emisje odpowiada jednak głównie nie branża energetyczna, energochłonna czy gospodarowania odpadami, ale wydobycie węgla kamiennego – w aż 90 proc.

 1. To ewenement na skalę europejską – i to ta nadzwyczajna emisja stanowi prawdziwy problem, a nie – unijna regulacja.
 2. Ograniczanie emisji metanu wpisuje się w listę wyzwań i tak stojących przed naszym górnictwem – zaczynając od coraz głębszych pokładów, przez niedoinwestowanie, aż po brak rąk do pracy i sprzeciwy społeczności lokalnych wobec otwierania nowych kopalń czy chodników.

To sprawia, że polskie wydobycie jest coraz droższe, znów importujemy rekordowe ilości tańszego węgla z zagranicy, a lansowany przez rządzących rok 2049, jako data końcowa wygaszania kopalń, nijak nie przystaje do realiów. Propozycję nowego rozporządzenia znamy od 2021 r., a do końca roku mają szansę zakończyć się prace nad jego ostatecznym kształtem.

Dlaczego zmniejsza się wydobycie węgla kamiennego w Polsce?

Spowodowane jest to jego malejącą ceną na rynku międzynarodowym i rosnącymi kosztami wydobycia w Polsce. Podaż ze Wschodu wynika z możliwości taniego wydobycia, głównie powierzchniowego. Zwiększona podaż węgla z USA jest wynikiem wypierania na tamtejszym rynku węgla kamiennego przez gaz ziemny.

Czy w Polsce zabraknie węgla na zimę?

Jesteśmy przygotowaniu na zimę. Węgla nie zabraknie – Prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) Wojciech Dąbrowski pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy najbliżej zimy może być problem z zakupem węglem, zapewnił, że go nie zabraknie. CZYTAJ WIĘCEJ – Mamy zapasy węgla, jesteśmy przygotowani na zimę. Nie będzie zagrożenia, jakiegokolwiek – podkreślił.

Co z węglem w Polsce 2023?

 1. Muratorplus
 2. Biznes
 3. Prawo
 4. Palisz węglem? Od sierpnia 2023 obowiązują nowe przepisy! Co się zmienia?

Od sierpnia 2023 obowiązują nowe przepisy dla tych, którzy swoje domy ogrzewają węglem. Chodzi o dalsze zawieszenie norm jakościowych dla węgla spalanego w gospodarstwach domowych. Rozporządzenie w tej sprawie ma obowiązywać do końca 2023 roku. W Dzienniku Ustaw pojawiła się publikacja rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2023 roku dotyczącego odstąpienia od stosowania wymagań określonych w przepisach rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych.

 • Zniesienie wymagań jakościowych dla paliw stałych obowiązywało do 31 lipca br.
 • Do dnia 31 grudnia 2023 r.
 • Odstępuje się od stosowania wymagań określonych w przepisach wydanych na podstawie art.3a ust.2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r.
 • O systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw” – czytamy w rozporządzeniu.

Nowe rozporządzenie, podtrzymujące poprzednie przepisy, weszło w życie z dniem ogłoszenia, czyli 1 sierpnia 2023,

 • Cena węgla w sierpniu 2023 w składach i kopalni – ile aktualnie kosztuje tona węgla?
 • Ceny ekogroszku w sierpniu 2023 – ile aktualnie kosztuje tona ekogroszku w składach, ile w kopalni?