Dlaczego Monstera Zwija LiCie

Co jesli liście monstery się Zwijaja?

Dlaczego liście monstery się zwijają? – Monstera zwija liście, gdy jest za rzadko podlewania.Niewłaściwe nawadnianie rośliny sprawia, że jej liście mogą się całkowicie zwinąć w rulonik, by zaoszczędzić resztki wody, które w sobie posiada.

Dlaczego monstera ma oklapnięte liście?

Dlaczego liście mojej monstery żółkną? Dlaczego liście mojej monstery żółkną? Żółknące liście monstery to jeden z problemów, z którym prędzej czy później każdy opiekun monster będzie musiał się zmierzyć. Zdecydowanie żółknące liście oznaczają, że coś jest nie w porządku i należy działać szybko.

Nasza 10-częściowa seria e-maili o monsterach dostarczy Ci cennych wskazówek i porad, niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym ogrodnikiem. Najczęściej żółknące liście monstery oznaczają, że coś jest nie tak z podłożem, ale dopiero znalezienie konkretnego powodu żółknięcia pozwoli nam sprawnie naprawić problem.

Na dole znajdziesz, a poniżej przedstawiamy listę powodów, dla których liście Twojej monstery mogą żółknąć. Jeżeli Twoja roślina była niedawno przesadzana, to bardzo prawdopodobne, że żółknący liść ma z tym coś wspólnego. Nie chodzi tutaj o stres związany z przesadzaniem (monstery pokazują swój stres po przesadzaniu smutnym oklapnięciem liści, które mija po kilku tygodniach).

 • Żółknące liście po przesadzaniu najprawdopodobniej oznaczają, że coś jest nie tak — złe podłoże, złe nawodnienie, brak odpływu.
 • Przesadzanie monstery to zmiana jej podłoża.
 • Czy zmieniłaś / zmieniłeś jej tylko donicę na większą i użyłaś / użyłeś podłoża tego samego typu/marki? Czy może jednak coś się zmieniło w jakości / strukturze wykorzystywanego podłoża, a Ty wciąż trzymasz się tej samej rutyny podlewania co poprzednio? Pamiętaj, że różne podłoża w różny sposób rozkładają wilgoć, w różnym tempie schną.

Nawet sama wielkość donicy będzie na to wpływać — podłoże w dużych donicach wysycha zdecydowanie wolniej niż w mniejszych. Po samodzielnym przesadzaniu często zdarza się, że utrzymujecie poprzednią rutynę podlewania. W konsekwencji albo przelewacie, albo podlewacie Waszą roślinę zbyt mało.

 • Po przesadzaniu, zanim nauczysz się nowego podłoża, używaj metody na palec, żeby pomóc sobie wyczuć jak zachowuje się nowe podłoże w nowej donicy.
 • Nowe podłoże może też być dla Twojej monstery po prostu nieodpowiednie.
 • Może być zbyt kwaśne.
 • Najlepiej korzystać ze sprawdzonych źródeł mieszanek ziemi i wybierać czyste i jakościowe podłoża stworzone do roślin domowych.

To powszechny problem, kiedy staramy się trochę za bardzo. Rośliny naprawdę dużo lepiej znoszą zbyt mało wody niż zbyt dużo. Dużo łatwiej też wyprowadza się roślin z niedopodlewania niż przelania. Jak rozpoznać, czy to na pewno przelanie? W przypadku przelania żółkną najpierw te dolne liście albo w przypadku małych roślin, te, które są najbardziej na zewnętrzne.

 • Na tych samych liściach pojawiają się czarne albo brązowe plamy.
 • Co więcej, jeżeli wsadzić palec głęboko do donicy to okaże się, że podłoże jest mokre — kiedy podłoże przykleja się do Twojego palca kilka dni po podlewaniu, to znaczy, że głębiej jest bajorko.
 • Najlepiej przesadzić roślinę do nowego podłoża — dobrym pomysłem będzie zadbanie, żeby było wysokiej jakości podłożem odpowiednio zbudowanym do Twojej rośliny.

Usuń żółte liście i te z plamami, potem delikatnie usuń stare, mokre podłoże. Tylko nie rozplątuj, nie opłukuj korzeni rośliny. Im mniej naruszasz korzenie rośliny, tym lepiej. Zdrowe korzenie są kremowo-białe albo delikatnie żółte. Czarne albo brązowe części korzeni najlepiej delikatnie usunąć.

 • Umieść swoją monsterę w nowym podłożu i poczekaj.
 • Najprawdopodobniej po przesadzaniu to, co zostało z roślinki, zwiotczeje i będzie Ci się wydawało, że już nic z tego nie będzie, ale poczekaj.
 • Monstery w ten sposób reagują na przesadzanie.
 • Ilka tygodni powinno jej wystarczyć, żeby wrócić do sprężystości.

Oczywiście w nowym podłożu już bardziej przykładaj się do podlewania, a przede wszystkim sprawdzaj palcem, zanim podlejesz swoją roślinkę. Przelewasz? Sprawdź donice z terakoty. Oddychają, dzięki czmu woda z podłoża wyparowuje szbybciej. Dodatkowo donice mają dziurkę i dopasowaną podstawką, dzięki czemu woda nie stoi w donicy. Jeżeli liście są opadnięte, bez wigoru i żółkną na całej monsterze, to najprawdopodobniej ma trochę za mało wody. Ten problem dość łatwo rozwiązać — wystarczy ją solidnie podlać. Dookoła rośliny, powoli, tak żeby woda wypłynęła dołem donicy. Przed kolejnym podlaniem koniecznie sprawdź palcem, czy podłoże zdążyło już dobrze wyschnąć, żeby przypadkiem nie przejść na drugą stronę mocy i jej nie przelać.

Upewnij się też, że podłoże nie wysycha zbyt szybko. Sprawdzaj palcem — czasami podłoża produkcyjne są dostosowane do codziennego podlewania i skonstruowane tak, żeby bardzo szybko schły. Jeżeli problem będzie się utrzymywał, najwygodniej będzie, jeżeli przesadzisz swoją monsterę do nowego podłoża. Jeżeli Twoja roślina już długo jest w podłożu, którego nie nawozisz, to może oznaczać, że wykorzystała już wszystkie składniki mineralne, które w nim były i ma niedobory.

Szczególnie w okresie intensywnego wzrostu — wiosną i latem podłoże w donicy powinniśmy dostarczać do podłoża odpowiednie dawki składników z nawozami. Jeżeli podejrzewasz, że Twojej roślinie może brakować składników mineralnych sprawdź nawóz, który jest łatwy w stosowaniu i bezpieczny dla Twojej rośliny.

 1. Dodatkowo spryskiwanie rośliny algami z może pomóc Twojej roślinie zdrowo przejść przez jesienno-zimowe niedobory światła.
 2. Jesienią i zimą w Polsce czasem pojawia się nagłe, trudne do określenia żółknięcie liści.
 3. Niestety, może się okazać, że w miejscu, w którym stoi Twoja roślina, dostaje za mało światła.
See also:  Dlaczego W Chinach Wprowadzono Program Kontroli Urodze

Ten problem często wiąże się z przelewaniem. Podłoże w ciemnych, chłodnych miejscach wysycha wolniej. Upewnij się, że podłoże nie jest zbyt mokre i najlepiej, jeżeli przynajmniej na czas jesienno-zimowy przestawisz swoją roślinę w miejsce, gdzie będzie miała dostęp do większej ilości światła.

Chlorofil z może pomóc jej w fotosyntezie i polecamy go używać w takich sytuacjach. Czasem zdarza się tak, że mamy idealne warunki, wszystko jest w porządku, a i tak raz na jakiś czas jakiś liść żółknie. Szczególnie w przypadku dużych, dojrzałych roślin — jeżeli najbardziej dolne, najbardziej zewnętrzne liście raz na jakiś czas żółkną i odpadają, to nic groźnego.

Życie!

Co widzisz? Prawdopodobna przyczyna Co należy zrobić?
żółte liście na dole i mokre podłoże przesadzić do odpowiedniego podłoża, zadbać o odpowiednią rutynę podlewania, sprawdzać palcem, żeby się nauczyć, kiedy podlewać
żółte liście na dole, mokre podłoże i czarne plamy na liściach przelanie i gnicie korzeni trzeba działać szybko, przesadzić, usunąć czarne korzenie, zastosować środek przeciwgrzybiczny
żółte liście bez wigoru pojawiające się na całej roślinie i bardzo suche podłoże (aż odchodzi od donicy) solidnie podlać, zadbać o odpowiednią rutynę podlewania, sprawdzać palcem, żeby się nauczyć kiedy podlewać
żółte liście i brązowe brzegi liści brak składników odżywczych włączyć zbilansowany nawóz do rutyny podlewania rośliny
żółte liście w losowych miejscach i lekko wilgotne podłoże niewystarczająca ilość światła przestawić w miejsce, w którym jest jaśniej i zastosować chlorofil dla roślin
żółty liść raz na kilka miesięcy, szczególnie u dużych roślin

Nie. Najlepiej je odciąć, bo mogą przyciągać szkodniki, które wyczuwają roślinę w kłopotach i lubią atakować właśnie takie osłabione miejsca. Zdecydowanie należy szybko usunąć liście, na których pojawiły się czarne albo brązowe plamy. Zdecydowanie tak. Najważniejsze to zidentyfikować prawdziwy powód, odpowiednio zadziałać i dać jej czas na regenerację.

Jak Wyprostowac Monstere?

Jak wyprostować monsterę? – Monstera bez podpory rozrasta się w każdą stronę. Jej łodygi czasami rosną krzywo, co psuje efekt wizualny. Aby wyprostować monsterę, należy użyć podpórki, o której pisałam wyżej. Umieść ją mniej więcej na środku i przywiąż łodygi sznurkiem.

W jakim miejscu powinna stac monstera?

Roślina będzie Ci wdzięczna za: –

Stanowisko bez silnego nasłonecznienia. Postaw donicę z rośliną w jasnym, ale nie w bezpośrednim nasłonecznieniu miejscu. Idealnym miejscem może być parapet okna wschodniego. Możesz również ustawić ją w głębi bardzo słonecznego pomieszczenia. Jeśli będzie stała w zacienionym miejscu – też da sobie radę, ale wtedy nie spodziewaj się wielu nacięć na liściach Regularne, umiarkowane podlewanie, W lecie należy podlewać ją mniej więcej raz w tygodniu, a zimą jeszcze rzadziej (raz na 2-2,5 tyg). Nadmiar wody jej nie Monsterze, dlatego zanim ją podlejesz sprawdź czy ziemia przy wierzchniej warstwie (na ok.5cm) jest zupełnie sucha. Przepuszczalne podłoże, Monstera bardzo dobrze odnajdzie się w przepuszczalnym podłożu torfowym. U siebie wykorzystuję mieszankę ziemi uniwersalnej, torfu i perlitu lub piasku – monstera rośnie mi świetnie 🙂 Zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza. Monstera źle reaguje na suche powietrze, więc zdecydowanie przepada za zraszaniem (można ją delikatnie zraszać 2-3 razy w tygodniu) lub nawilżaczem powietrza ustawionym w pobliżu. Jeśli nie masz nawilżacza, dobrze sprawdzi się również podstawek z keramzytem i wodą ustawiony w pobliżu rośliny (woda będzie parować, a roślina ucieszy się z nawilżonego powietrza). Nawożenie. Nawożona roślina to szczęśliwa roślina. Jeśli chcesz, aby rosła szybko, pamiętaj o nawożeniu w okresie wiosenno-letnim raz na 2 tygodnie. U siebie stosuję nawóz do roślin zielonych.

Pielęgnacja Monstery nie jest skomplikowana. Jeśli zapewnisz Monsterze warunki, o których wspomniałam, będzie rosnąć dosłownie jak na drożdżach, wypełniając dom gąszczem zielonych pnączy. W miarę rozrostu rośliny, warto zastosować różnego rodzaju podpory do liści i łodyg.

Jeśli masz już swój wymarzony okaz, sprawdź być może czeka w nim idealna podpora do Twojej Monstery 🙂 Podpórka do MonsteryHexa Line Podpórka do MonsteryHoney Podpórka do MonsteryMaxi W ramach naszego serwisu wykorzystywana jest technologia cookies, czyli małych plików zapisywanych na Twoim komputerze.

Ustawienia w Twojej przeglądarce pozwalają zmienić lub zablokować zapisywanie tych plików. Privacy & Cookies Policy : Pielęgnacja Monstery – 5 wskazówek jak dbać o Monsterę Deliciosa

Jak podniesc Monstere?

Jak podpierać monsterę? – Najczęstszym wyborem, jeśli chodzi o podpieranie monstery, są drabinki bambusowe. Przed zakupieniem ich musimy przede wszystkim sprawdzić, ile sztuk będzie potrzebowała nasza monstera. Trzeba wziąć pod uwagę, że wszystkie opadające łodygi i liście muszą mieć podporę.

Następnie, gdy przygotujemy już sobie drabinki, musimy wcisnąć je w ziemię, równocześnie przytrzymując roślinę. Drabinkę należy oprzeć o doniczkę. Dopiero wtedy możemy delikatnie zacząć opierać łodygi na drabinkach. Ważne jest to, aby przy każdym z tych kroków zachowywać dużą uważność i wykonywać wszystko na tyle delikatnie, aby nie uszkodzić monstery.

Dodatkowo musimy pamiętać o tym, że nasze drabinki powinny być na tyle wysokie, żeby łodygi i liście mogły swobodnie opierać się na podporze. Jeśli nie posiadamy drabinek, możemy się również zdecydować na własnoręczne wykonanie podpórki. Wystarczy nam do tego mech, kawałek bambusa (dobrany długością do wysokości monstery) oraz sznurek.

Umieścić mech w wiadrze z wodą i dokładnie go namoczyć oraz pozostawić na około 15 minut. Zawiązać sznurek na początku bambusa. Następnie owinąć sznurkiem kilka razy patyk bambusa. W kolejnym kroku owinąć mchem, a potem ponownie sznurkiem bambus.

Oprócz tego na podpórkę do monstery nadaje się:

Włókno kokosowe Patyki bambusowe Kratki bambusowe

Przeczytaj również: Za te rośliny można kupić samochód. Zobacz, jakie kwiaty kolekcjonują pasjonaci Dlaczego Monstera Zwija LiCie Ceny niektórych odmian monstery sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Fot. Unsplash Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszę na INTERIA.TV,

Jak uratowac Monstere po przelaniu?

Jak uratować przelaną monsterę? – Jeśli jesteś pewien, że przelałeś monsterę, pojawiły się brązowe plamy na liściach, korzenie zgniły i unosi się nieprzyjemny zapach, jeszcze nic straconego. Taką roślinę da się uratować. Konieczne będzie przesadzenie, wyczyszczenie korzeni oraz nowe podłoże.

Co ile podlewać Monstere w lato?

Podlewanie Monstery – jak często? – Każda roślina wymaga regularnego podlewania. Monstera należy do tego typu roślin, które nie przepadają za zbyt wilgotnym podłożem (lubią jednak wilgotne powietrze – dlatego w sezonie grzewczym możesz je trzymać w pobliżu atomizera).

Wiosną oraz latem należy podlewać ją obficie jedynie raz w tygodniu. Po upływie 30-60 minut należy pozbyć się nadmiaru wody, który zgromadzi się na podstawce donicy, ponieważ nie chcemy przelać naszej rośliny. Jesienią oraz zimą należy jeszcze rzadziej podlewać Monsterę. Przyjmuje się, że wystarczy jej jedno nawodnienie co 10-14 dni.

Należy pamiętać, że podlewamy ją tylko, gdy wierzchnia warstwa ziemi będzie już przeschnięta.

Czy da się uratowac Monsterę?

Zażółcenie liści monstery – Pojawienie się żółtych liści u monstery najczęściej wynika z przelania podłoża. Powrót do prawidłowej równowagi może jej zająć nawet kilka miesięcy, Okrągła bądź owalna donica uniemożliwia jednakowe odparowywanie wody w podłoża,

 1. Wierzchnia warstwa wysycha szybciej dając złudne wrażanie, szczególnie zimą, że pozbyliśmy się nadmiaru wody.
 2. W tym samym czasie dolne warstwy podłoża nadal zmagają się z zastojem wody powodując pojawianie się żółtych plam na liściach.
 3. Co robić w takim przypadku? Spróbuj wyciągnąć z podłoża i sprawdź jej korzenie.

Jeśli okaże się, że są w złym stanie i np. zaczęły gnić, przytnij je a pozostałe posadź w nowym podłożu, ale w tej samej doniczce. Wówczas nie podlewaj monstery najlepiej przez okres około 2 tygodni, aby mogła się zregenerować. Jeśli korzenie są w dobrym stanie to przygotuj dla niej nowe podłoże w nieco większej doniczce (o ok 2-3 cm).

 1. Możesz użyć ziemi uniwersalnej, którą rozluźnić najlepiej dodatkiem keramzytu, perlitu, piasku i kamyczków.
 2. Podlewaj ją zgodnie z zapotrzebowaniem, ale pamiętaj aby tym razem jej nie przelać.
 3. W sezonie zimowym ogranicz podlewanie do minimum zapewniając jej delikatnie wilgotne podłoże.
 4. Lepiej podlewać ją częściej ale niewielką ilością wody.

Monstery lubią wilgotne powietrze, więc możesz ją często zraszać bądź używać nawilżacza powietrza. Dlaczego Monstera Zwija LiCie

Jak pobudzić monstery do wzrostu?

Wlej pod monsterę. Stanie się gigantyczna – Monstera rośnie dość wolno, bowiem rocznie wypuszcza nie więcej niż 2-4 liście. Jeśli zapewnisz jej odpowiednie warunki do wzrostu, po 8-10 latach osiągnie 2,5 metra wysokości. Ten proces można nieco przyśpieszyć. Przygotowanie każdego z tych nawozów jest banalnie proste. Saszetkę czarnej herbaty wrzuć do kubka i zalej ją wrzącą wodą. Kiedy całkowicie ostygnie, wlej zawartość kubka do monstery. Z kolei pietruszkę wystarczy ugotować do miękkości, bez dodatku soli czy innych przypraw.

Iedy wywar ostygnie, wlej go bezpośrednio do ziemi. A co z bananami? Potrzebne będą jedynie skórki. Pokrój je na małe kawałki i zalej je gorącą wodą. Odstaw je na dobę w ciemne i suche miejsce, a po 24 godzinach, otrzymany roztwór rozcieńcz z wodą w proporcji 1:1. Jeśli chcesz widocznie przyśpieszyć wzrost monstery, dokarmiaj ją jednym z domowych nawozów przynajmniej raz w miesiącu.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Czy można obciąć pędy od monstery?

Korzenie powietrzne u monstery – Im starsza jest nasza roślina, tym więcej pojawia się u niej korzeni powietrznych. Korzenie powietrzne u monster mogą być bardzo długie, nawet sięgające podłogi. Nie powinno się ich jednak obcinać. Znacznie lepszym pomysłem jest skierowanie korzeni do doniczki, aby roślina dzięki nim mogła pobierać składniki odżywcze i wodę. Dlaczego Monstera Zwija LiCie

Czy można obciąć chore liście monstery?

Najczęstsze problemy w uprawie Monstery Deliciosa – Chora Monstera Deliciosa to spory problem, dlatego że wolno rośnie i nie widać od razu efektów naszych „ratunkowych” starań. Jeżeli liście zaczynają żółknąć, brązowieć i odpadać, to niestety nowe będą odrastać wolno, zwłaszcza, że chora roślina jest w stresie i nie inwestuje energii w przyrosty.

 • Jeżeli zostanie mało liści, nie ma skąd czerpać energii.
 • Dlatego nie można pochopnie obcinać liści, które jeszcze są zielone, bo one służą nadal roślinie.
 • Żółte liście są najczęściej objawem przelania rośliny.
 • Często pojawia się też szare przebarwienie, które może świadczyć o ataku grzybów.
 • Z mojego doświadczenia wynika, że jak raz się trochę ją przeleje, może miesiącami wracać do równowagi.

W lecie nie ma aż takiego problemu, woda szybko odparowuje i dodatkowo nawilża roślinę. Ale w zimie (chyba że stoi obok kaloryfera), woda dłużej stoi, a przesuszone powietrze wprawie roślinę w stan braku równowagi, bo górna warstwa ziemi szybciej wysycha tworząc złudzenie, że szybko trzeba ją podlać.

 • Brązowe końcówki liści są często objawem przesuszenia rośliny, chyba że szybko rozprzestrzeniają się po liściach.
 • Wówczas obstawiałabym nawet nie przelanie, a zalanie i gnicie.
 • Monstera nieźle znosi suszę.
 • Iedy potrzebuje wody opadają jej liście.
 • Po podlaniu wstają i widać, że wszystko w porządku.
 • Gorzej jak postoi korzeniami w wodzie, wtedy zaczynają się kłopoty.

Przeczytaj też o tym, jak podlewać rośliny,

Czy da się uratowac monsterę?

Zażółcenie liści monstery – Pojawienie się żółtych liści u monstery najczęściej wynika z przelania podłoża. Powrót do prawidłowej równowagi może jej zająć nawet kilka miesięcy, Okrągła bądź owalna donica uniemożliwia jednakowe odparowywanie wody w podłoża,

 1. Wierzchnia warstwa wysycha szybciej dając złudne wrażanie, szczególnie zimą, że pozbyliśmy się nadmiaru wody.
 2. W tym samym czasie dolne warstwy podłoża nadal zmagają się z zastojem wody powodując pojawianie się żółtych plam na liściach.
 3. Co robić w takim przypadku? Spróbuj wyciągnąć z podłoża i sprawdź jej korzenie.

Jeśli okaże się, że są w złym stanie i np. zaczęły gnić, przytnij je a pozostałe posadź w nowym podłożu, ale w tej samej doniczce. Wówczas nie podlewaj monstery najlepiej przez okres około 2 tygodni, aby mogła się zregenerować. Jeśli korzenie są w dobrym stanie to przygotuj dla niej nowe podłoże w nieco większej doniczce (o ok 2-3 cm).

Możesz użyć ziemi uniwersalnej, którą rozluźnić najlepiej dodatkiem keramzytu, perlitu, piasku i kamyczków. Podlewaj ją zgodnie z zapotrzebowaniem, ale pamiętaj aby tym razem jej nie przelać. W sezonie zimowym ogranicz podlewanie do minimum zapewniając jej delikatnie wilgotne podłoże. Lepiej podlewać ją częściej ale niewielką ilością wody.

Monstery lubią wilgotne powietrze, więc możesz ją często zraszać bądź używać nawilżacza powietrza. Dlaczego Monstera Zwija LiCie

Czy można obciąć liść monstery?

Ostatnia deska ratunku. Czyli kiedy ściąć roślinę do zera? – Dlaczego Monstera Zwija LiCie Niestety pomimo zaciekłej walki zdarzają się sytuacje, gdy jedynym rozsądnym wyjściem wydaje się ścięcie rośliny do zera i pozwolenie jej na odrośnięcie. Należy jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie ostateczne, dlatego też nie powinno być stosowane pochopnie.

W przypadku gdy nasza roślina została zaatakowana przez szkodniki, a my przegapiliśmy nieproszonych gości i doprowadziliśmy do stanu, w którym liście się już do niczego nie nadają.Zaawansowana choroba grzybowa obecna na wszystkich liściach.Roślina została przesuszona i wszystkie liście zaczynają obumierać.

Niemniej jednak niezależnie od problemu samo ścięcie liści nie wystarczy i powinniśmy zastosować dodatkowe środki w celu pozbycia się problemu np. oprysk chemiczny w przypadku choroby grzybowej lub inwazji szkodników. UWAGA: Wyjątkiem od powyższej reguły są rośliny zimujące, czyli takie, które przechodzą w stan całkowitego spoczynku i których bulwy musimy przechować na następny sezon. Dlaczego Monstera Zwija LiCie Dlaczego Monstera Zwija LiCie : Przycinanie liści. Czyli kiedy oraz dlaczego powinno się to robić?