Dlaczego MiNiaki Krwawią

Dlaczego mięśniaki powodują obfite krwawienia?

Mięśniaki – objawy – Najczęściej pacjentki skarżą się na:

przedłużające się, obfite krwawienia miesiączkowe. Mogą przyczynić się do powstania anemii. Norma dotycząca utraty krwi podczas okresu to mniej niż 80 ml, tymczasem w przypadku mięśniaków macicy może to być 200, a nawet 350 ml; krwawienia między miesiączkami; bóle podbrzusza; bolesne współżycie płciowe; ucisk rozrastającego się guza na pęcherz moczowy lub odbytnicę (parcie na mocz, zaparcie stolca); dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

– Część pań nie odczuwa żadnych niepokojących zmian, które mogą świadczyć o chorobie, nawet jak mają kilka małych mięśniaków – podkreśla prof. Włodzimierz Baranowski z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego. – Dlatego, istotne jest, by kobiety regularnie wykonywały badanie USG ginekologiczne, które pozwola zdiagnozować takie zmiany.

Mięśniaki śródścienne powstają w ścianie macicy. Mogą być przyczyną obfitych miesiączek i krwawień między cyklami. Mięśniaki podśluzówkowe, znajdują się pod błoną śluzową macicy, rosną do jej wnętrza. Są odpowiedzialne za obfite i długie krwawienia miesiączkowe, dlatego przy braku leczenia, mogą doprowadzić do anemii. Ten rodzaj mięśniaków jest odpowiedzialny z trudnościami zajścia i utrzymania ciąży Mięśniaki podsurowicze to guzy, które rosną na zewnątrz macicy i uwypuklają się w stronę jamy brzusznej. Nie dają obfitych krwawień. Mogą powodować uczucie pełności w dole brzucha, wzmożone parcie na pęcherz, trudności z jego opróżnianiem lub bezwiedne oddawanie moczu. Jeśli guz uciska jelito grube, bywa przyczyną zaparć.

Czy mięśniak krwawi?

Jak objawiają się mięśniaki macicy? – Nie wszystkie kobiety odczuwają objawy mięśniaków – dotyczą one jedynie ok.40% kobiet, które mają mięśniaki. Charakter i nasilenie dolegliwości zależy od umiejscowienia oraz wielkości guza. Drobnych, choć mnogich zmian kobiety mogą nie odczuwać w ciągu całego życia.

 • Objawy mięśniaków – jeśli występują – są niespecyficzne.
 • Należą do nich nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych – obfite, nieregularne miesiączki, krwawienia między miesiączkami,
 • Długo trwające dolegliwości o tym charakterze mogą skutkować niedokrwistością, czyli zmniejszeniem stężenia hemoglobiny we krwi, co objawiać się może osłabieniem, bladością skóry, przyspieszoną akcją serca, omdleniami.

Inną kategorią dolegliwości, związaną bezpośrednio z wielkością i lokalizacją guza są ból lub dyskomfort w okolicy podbrzusza, ucisk na znajdujące się w pobliżu struktury – częstsze oddawanie moczu, parcie na mocz, trudności w oddawaniu stolca oraz zaparcia,

Niepłodność jest kolejnym problemem, z którym mierzą się niekiedy kobiety mające mięśniaki. Mogą one wywołać niepłodność pierwotną – kiedy kobieta nigdy nie była w ciąży – lub wtórną – kiedy problem pojawia się mimo tego, że wcześniej kobieta była zdolna do zajścia w ciążę. Zdarza się, że mięśniaki powodują trudności z donoszeniem ciąży pod postacią poronień lub porodów przedwczesnych.

Duże guzy mogą wpływać na ułożenie płodu oraz zwiększać ryzyko ukończenia ciąży drogą cięcia cesarskiego, należy jednak pamiętać, że większość mięśniaków nie ma znaczącego wpływu na płód oraz poród.

Czego nie lubią mięśniaki?

Ogranicz czerwone mięso – Badania naukowe sugerują, iż kobiety, których dieta bogata jest w czerwone mięso i produkty zawierające dużo kalorii, tłuszczu i cukru mają większe ryzyko wystąpienia mięśniaków macicy. Czerwone mięso, tj. wołowina, wieprzowina, baranina, zastąpić można mięsem drobiowym, tj.

 1. Kurczak czy indyk lub nasionami roślin strączkowych, tj.
 2. Fasola, groch.
 3. Ponadto czerwone mięso zawiera wysokie poziomy tłuszczów nasyconych i trans, które mogą podnieść poziom cholesterolu i zwiększyć ryzyko chorób serca.
 4. We włoskim badaniu kontrolnym wykazano, że znaczne spożycie wołowiny i innych czerwonych mięs zwiększało 1,7-krotnie ryzyko mięśniaków.

Natomiast spożycie ryb związane było ze zmniejszonym ryzykiem ich wystąpienia.

Kiedy trzeba operować mięśniaki macicy?

Mięśniaki macicy – kiedy operacja jest potrzebna? – Istotną kwestią jest to, kiedy potrzebna jest operacja. Guzy wymagają leczenia zawsze wtedy, gdy przyczyniają się do pogorszenia jakości i komfortu życia. Ma to miejsce w przypadku występowania nasilonych dolegliwości bólowych.

 • Wiele zależy od ich lokalizacji i wielkości.
 • Do zabiegu kwalifikują się również te mięśniaki, które są przyczyną problemów z płodnością.
 • Jeżeli kobieta zmaga się z trudnościami z zajściem w ciążę, a rozpoznano u niej guzy – wskazane jest ich usunięcie.
 • Są to zwykle zmiany zlokalizowane w pobliżu ujścia jajowodów lub te, które występują w licznych grupach, tym samym utrudniają zagnieżdżenie się zarodka w jamie macicy.

Operacja mięśniaków jest potrzebna także w sytuacji, gdy zmiany rosną szybko, W ich przypadkach istnieje ryzyko, że nie jest to nowotwór łagodny. Jest ono niskie, jednak ze względów bezpieczeństwa zalecane jest leczenie chirurgiczne. Łagodny guz, który jest mały i nie powoduje objawów, należy jedynie obserwować – zabieg może nie być potrzebny lub wykonany kiedy indziej.

Jak długo leży się w szpitalu po usunięciu mięśniaków?

Po zabiegu, w zależności od samopoczucia, pobyt w szpitalu trwa od 3 do 5 dni.

Co brać na mięśniaki macicy?

Zdiagnozowanie mięśniaków macicy nie zawsze oznacza konieczność operacji. O różnych wariantach leczenia tego częstego u kobiet schorzenia rozmawiamy z ginekologiem-położnikiem dr Grzegorzem Południewskim. Czy diagnoza „mięśniaki macicy” to powód do niepokoju? Zwykle nie.

 1. To łagodne guzy nowotworowe zlokalizowane w różnych częściach macicy, ale także, choć rzadziej w innych okolicach ciała gdzie występują mięśnie gładkie, np.
 2. W jelitach.
 3. Mogą mieć od kilku milimetrów do nawet kilkunastu centymetrów.
 4. Występują pojedynczo lub gromadnie.
 5. Mogą pojawić się w każdym wieku, choć u młodych kobiet występują znacznie rzadziej niż u dojrzałych.

Szacuje się, że ten problem dotyczy nawet 40 proc. kobiet. W jakich okolicznościach kobieta dowiaduje się, że ma mięśniaki? Zwykle podczas badania USG u ginekologa. Dla niektórych pacjentek mięśniaki są zaskoczeniem, bo nie powodują żadnych dolegliwości.

 • U innych są przyczyną bólów brzucha w czasie miesiączki, obfitszych niż wcześniej miesiączek, nierzadko powodujących anemię.
 • Mięśniaki mogą też być powodem problemów z płodnością.
 • Rodzaj dolegliwości oraz ich nasilenie zależy od umiejscowienia mięśniaków.
 • Bardziej kłopotliwe są te zlokalizowane pod śluzówką i rosnące do wnętrza macicy, niż te rosnące na zewnątrz, czyli do jamy otrzewnej.

Czy to prawda, że otyłość sprzyja występowaniu mięśniaków? Tak, ponieważ tkanka tłuszczowa produkuje estrogeny, a to one stymulują rozrost mięśni gładkich, z których powstają mięśniaki. Znaczenie mają także geny. Jeśli mama miała mięśniaki, to także córka powinna liczyć się ze zwiększonym ryzykiem ich wystąpienia.

 1. Jakie są możliwości leczenia tego schorzenia? To zależy przede wszystkim od tego jak bardzo mięśniaki przeszkadzają kobiecie.
 2. Jeśli nie powodują żadnych dolegliwości, nie powiększają się lub powiększają powoli można poprzestać na ich obserwacji, robiąc regularnie kontrolne badanie USG.
 3. Gdy natomiast powodują silne i uporczywe dolegliwości albo uniemożliwiają zajście w ciążę, trzeba podjąć leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne.

Kiedy warto sięgnąć po terapię farmakologiczną? Szczególnie u młodych pacjentek, które planują ciążę. Na rynku jest lek, modulator receptora progesteronowego, który działa przez modyfikowanie aktywności progesteronu, czyli hormonu naturalnie występującego w organizmie.

 • Lek ten wywiera bezpośrednie działanie na mięśniaki powodując redukcję ich wielkości.
 • U dużej części pacjentek terapia skutkuje zmniejszeniem rozmiarów guza nawet o połowę.
 • Dzięki temu, że mięśniaki się zmniejszają często dochodzi do złagodzenia dolegliwości przez nie wywoływanych i daje szansę na zajście w ciążę.

Nawet jeśli dolegliwości nie ustępują, to zmniejszenie rozmiarów guza ułatwia jego chirurgiczne usuniecie. Niestety, w Polsce leczenie mięśniaków macicy tym nowoczesnym lekiem nie jest refundowane. Wielu kobietom operacja mięśniaków kojarzy się z usunięciem całego narządu rodnego.

Czy to zawsze konieczne? Operacja jest konieczna, kiedy guz szybko się powiększa, co może wskazywać na jego złośliwy charakter. Dodam jednak od razu, że mięsaki są znacznie rzadsze niż mięśniaki. Mięśniaki mogą wprawdzie „zezłośliwieć”, jednak dotyczy to mniej niż jednego procenta pacjentek. Operację proponujemy również wtedy, gdy leczenie farmakologiczne nie powoduje zmniejszenia masy mięśniaków i ustąpienia dolegliwości.

Jednak operacja radykalna polegająca na usunięciu całego narządu rodnego to ostateczność. Jest konieczna tylko wtedy, gdy mięśniaków jest tak dużo, że trudno je wyłuskać, a pacjentka zrealizowała już swoje plany macierzyńskie. W pozostałych przypadkach proponuje się pacjentkom zabiegi laparoskopowe, które ograniczają się do usunięcia guza.

W niektórych ośrodkach stosuje się małoinwazyjną metodę embolizacji polegającą na zamknięciu dopływu krwi do guza, co powoduje jego obumarcie. Czy odkładanie operacji mięśniaków „na później” to dobra strategia? Po menopauzie zwykle mięśniaki samoistnie się zmniejszają, a związane z nimi dolegliwości mogą ustąpić.

Pacjentce w wieku okołomenopauzalnym można więc zaproponować taką strategię. Jeśli jednak chodzi o młodą kobietę, która cierpi z ich powodu, a leczenie farmakologiczne nie pomaga, nie ma na co czekać. Jeśli będzie zbyt długo odwlekać decyzje o operacji guz może się powiększyć i uniemożliwić zabieg laparoskopowy, a to znacznie mniej traumatyzująca metoda leczenia niż otwarta operacja brzuszna.

Czy można żyć z mięśniakami macicy?

Mięśniaki macicy. Czy należy się ich obawiać? Nawet połowa kobiet może mieć mięśniaki macicy! Ich nazwa budzi niepokój, ale na szczęście niespełna 1% to złośliwie nowotwory. O tym, jak je wykrywać i leczyć mówi lek. med. Tomasz Oleksik specjalizant ginekologii i położnictwa z Centrum Medycznego „Boramed”.

 1. Mięśniak, niezłośliwy nowotwór – to brzmi groźnie.
 2. Czy rzeczywiście pojawienie się guzów tego rodzaju w macicy może zagrażać naszemu życiu? Mięśniaki są najczęstszym nowotworem niezłośliwym macicy, występującym u 20-50% pacjentek w wieku rozrodczym, ale także pomenopauzalnym, z reguły u kobiet między 35 a 45 rokiem życia.

Ze względu na lokalizację rozróżniamy mięśniaki podsurowicówkowe, podśluzówkowe i śródścienne. Rzadko pojawiają się pojedynczo – tylko w około 10% przypadków. Z reguły nie zagrażają życiu pacjentek i wymagają jedynie obserwacji. Zdarzają się jednak sytuacje, w których mogą powodować niebezpieczne dla życia objawy.

Mogą być to obfite krwawienia z dróg rodnych czy ucisk olbrzymich mięśniaków na narządy miednicy mniejszej. – Jak kobieta może się zorientować, że mięśniaki rozwijają się w jej macicy? Ich obecność da się czasem stwierdzić podczas badania ginekologicznego, jest to jednak uzależnione od ilości i rozmiarów guzów.

Złotym standardem w diagnostyce jest ocena ultrasonograficzna narządu rodnego.

Pomocne w rozpoznaniu są również histeroskopia, szczególnie w przypadku zmian podśluzówkowych, ale także – rzadziej stosowane – tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. – Kiedy zaobserwowane zmiany wymagają leczenia farmakologicznego, a kiedy konieczna jest operacja? Sposób leczenia mięśniaków macicy jest uzależniony od ich lokalizacji, wielkości oraz przyrostu średnicy na kolejnych kontrolnych badaniach USG, a także wieku pacjentki i planów prokreacyjnych.

Leczenie farmakologiczne często zmniejsza objętość guzów tylko na czas terapii i trzeba je powtarzać. Przed planowaną operacją usunięcia mięśniaków zaleca się zastosowanie terapii doustnej, aby zmniejszyć ewentualność powikłań i ułatwić zabieg. Inną metodą nieoperacyjną, coraz częściej stosowaną w ginekologii, jest embolizacja tętnic macicznych, czyli zmniejszenie ukrwienia macicy, a co za tym idzie mięśniaków i w konsekwencji zmniejszenie ich rozmiarów.

 1. Do czego mogą doprowadzić nieleczone mięśniaki? Tak jak wspomniałem wcześniej, część mięśniaków macicy nie wymaga leczenia, a jedynie obserwacji.
 2. Zmiany wymagające leczenia, bez podjęcia terapii mogą prowadzić do znacznej utraty krwi, a w konsekwencji do niedokrwistości, znacznego ucisku na pęcherz moczowy lub odbytnicę, wiążącego się z parciem na mocz czy też zaparciami.
See also:  Dlaczego Zmywarka Nie Pobiera Wody

Podczas podejmowania decyzji o leczeniu należy pamiętać, iż niewielka ilość mięśniaków – ok.0,7% może okazać się mięsakiem macicy, czyli nowotworem o znacznej złośliwości. – A czy mogą być przeszkodą w zajściu w ciążę? W zależności od lokalizacji mięśniaki mogą mieć wpływ na ciążę.

 • Nie powodują niepłodności, ale guzy podśluzówkowe utrudniają zagnieżdżenie zarodka i utrzymanie wczesnej ciąży.
 • Natomiast zmiany podsurowicówkowe mogą stanowić przeszkodę podczas porodu i sugerować zakończenie ciąży drogą cięcia cesarskiego.
 • Dziękuję za rozmowę w imieniu prowadzących blog Boramed.
 • Mięśniaki macicy.

Czy należy się ich obawiać?

Czy mięśniaki macicy mogą same zniknąć?

Każda choroba wywołuje pytania o to, co będzie dalej, o sposoby leczenia, alternatywy, konsekwencje. Jednak nie zawsze z tymi pytaniami pacjentki zgłaszają się do lekarza. Zdarza się, że kobiety wychodzą w milczeniu z gabinetu, a później szukają odpowiedzi na forach internetowych.

 1. Na następną wizytę część z nich nie przychodzi, bo dowiaduje się, że mięśniak macicy może sam się wchłonąć, Każda choroba wywołuje pytania o to, co będzie dalej, o sposoby leczenia, alternatywy, konsekwencje.
 2. Jednak nie zawsze z tymi pytaniami pacjentki zgłaszają się do lekarza.
 3. Zdarza się, że kobiety wychodzą w milczeniu z gabinetu, a później szukają odpowiedzi na forach internetowych.

Na następną wizytę część z nich nie przychodzi, bo dowiaduje się, że mięśniak macicy może sam się wchłonąć, więc po co go leczyć, albo zgłaszają się w bardzo szybkim czasie przerażone, że mają raka, czeka ich chemia itd. Chciałbym w tym materiale przedstawić Państwu najważniejsze fakty i mity na temat mięśniaków macicy, które rozwieją część wątpliwości.

Mięśniaki macicy to rak.

MIT. Lekarz może użyć określenia „nowotwór” jednak w przypadku mięśniaków macicy jest to tzw. nowotwór niezłośliwy, który bardzo rzadko ulega uzłośliwieniu. Oczywiście nie oznacza to, że chorobę można bagatelizować, ale jej zdiagnozowanie nie wiąże się z procedurą leczenia, taką jak przy nowotworach złośliwych, czyli chemioterapią, radioterapią itp. i nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia.

Mięśniaki macicy mogą powstawać i rozwijać się bezobjawowo.

FAKT. W 15-20% przypadkach kobiety nie zauważają żadnych niepokojących objawów, które mogłyby wskazywać na nieprawidłowości dotyczące ich układu moczowo-płciowego. Często pacjentki przypadkiem dowiadują się o tym, że mają mięśniaki macicy. Dzieje się tak podczas rutynowego badania ginekologicznego. Dlatego tak ważne jest, żeby kobiety regularnie zgłaszały się na wizyty kontrolne do ginekologa.

Mięśniaki macicy najczęściej powstają u kobiet stosujących antykoncepcję doustną.

MIT. Wyniki badań naukowych przeprowadzonych w tym kierunku nie wskazują na wpływ stosowania antykoncepcji na powstawanie lub powiększanie się istniejących mięśniaków macicy. Mogą one wręcz powodować zmniejszenie ryzyka rozwoju mięśniaków macicy.

Jedyną metodą leczenia mięśniaków macicy jest operacja.

Istnieje kilka metod leczenia mięśniaków macicy, m.in. terapia farmakologiczna octanem uliprystalu, która trwa 3 miesiące i w około połowie przypadków pozwala uniknąć operacji, dzięki zmniejszeniu wielkości mięśniaków o 30-50%. Dodatkowo już po 7-10 dniach od rozpoczęcia przyjmowania leku następuje redukcja obfitych krwawień, jednego z najbardziej uciążliwych objawów mięśniaków macicy.

Mięśniaki macicy można wyleczyć dietą.

MIT. Mięśniaki macicy wymagają leczenia operacyjnego lub farmakologicznego, o którym wspomnieliśmy wcześniej. Nie istnieje żadna dieta, która mogłaby spowodować „zniknięcie” guzów. W przypadku zdiagnozowania mięśniaków macicy należy przestrzegać zaleceń lekarza, który dostosuje terapię do naszej konkretnej sytuacji.

Mięśniaki macicy same się wchłaniają.

MIT. Mięśniaki macicy wywodzą się z włókien mięśni gładkich lub ściany naczyń krwionośnych błony mięśniowej macicy i mówiąc wprost – nie mogą się samoistnie wchłonąć. Możliwa jest redukcja wielkości tych guzów, ale tylko dzięki odpowiedniemu leczeniu farmakologicznemu lub w konsekwencji niedoborów hormonalnych na przykład po menopauzie.

Kobiety z mięśniakami macicy nie mogą współżyć.

MIT. Nie ma medycznych przeciwskazań dotyczących współżycia kobiet z mięśniakami macicy. Oczywiście zrozumiałe jest, że w przypadku dużych mięśniaków macicy kobiety unikają stosunku ze względu na odczuwany ból fizyczny lub wstyd z powodu konieczności częstego oddawania moczu.

Mięśniaki macicy mogą powodować niedokrwistość.

FAKT. Anemia może być spowodowana obfitym i długotrwałych krwawieniem podczas miesiączki, które jest jednym z objawów mięśniaków macicy. Norma dotycząca utraty krwi podczas okresu to mniej niż 80 ml. Tymczasem w przypadku mięśniaków macicy może to być 200, a nawet 350 ml (mięśniaki podśluzówkowe).

Czy od mięśniaków na macicy rośnie brzuch?

Mięśniak macicy – objawy – Wielkość mięśniaków macicy i ich rozmieszczenie definiuje objawy związane z tą przypadłością. Jak wspomniano powyżej, mięśniaki śródścienne i podsurowicówkowe mogą naciskać na pęcherz moczowy oraz odbytnicę powodując uczucie parcia. Pozostałe objawy mięśniaków macicy obejmują:

 • zaburzenia krwawienia z dróg rodnych – np. zbyt długie i obfite miesiączki, krwawienia pomiędzy miesiączkami,
 • niezwykle bolesne miesiączki,
 • częste bóle w podbrzuszu, niekiedy promieniujące do odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
 • w przypadku bardzo dużych mięśniaków może dojść do powiększenia obwodu brzucha,
 • problemy z zajściem i utrzymaniem ciąży.

Warto wspomnieć, że mięśniaki macicy mogą nie dawać żadnych objawów i to u sporej części pacjentek. U drugiej grupy pań dolegliwości towarzyszące są bardzo niespecyficzne. Dość często zdarza się, że mięśniaki macicy zostają zdiagnozowane dopiero w ciąży.

Jak pozbyłam się mięśniaków?

Laparoskopowe usuwanie mięśniaków macicy – Sposób leczenia mięśniaków macicy zależy od ich liczby, wielkości i umiejscowienia. Jeśli zmiany nie powiększają się i nie powodują objawów, wystarczy raz na 6 miesięcy wykonać badania kontrolne. Przy słabo nasilonych objawach mięśniaki macicy leczy się farmakologicznie za pomocą leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz terapii hormonalnej.

 1. Jeśli natomiast guzy rosną i są przyczyną dolegliwości, najlepiej je usunąć.
 2. Robi się to na kilka sposobów.
 3. Mięśniaki macicy usuwa się laparoskopowo.
 4. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i polega na wprowadzeniu narzędzi optycznych oraz chirurgicznych do jamy brzusznej poprzez trzy małe, ok.10 mm nacięcia w powłokach brzusznych.

Lekarz operuje chore tkanki i narządy, obserwując je na monitorze. Niewątpliwą zaleta laparoskopowego usunięcia mięśniaków macicy jest mniejszy ból w okresie pooperacyjnym oraz krótszy czas hospitalizacji. Dzięki niewielkim nacięciom po zabiegu nie zostają też nieestetyczne blizny.

Od czego rosną mięśniaki?

Mięśniaki macicy: przyczyny – Przyczyny mięśniaków macicy nie są do końca jasne, bo żadna z teorii nie znajduje 100 procentowego potwierdzenia. Dobra wiadomość jest taka, że mięśniaki macicy to łagodne guzy macicy, Zaledwie 1 proc. z nich ulega złośliwej przemianie w mięsaka gładkokomórkowego.

 • Najczęściej wymienianą przyczyną powstawania mięśniaków macicy jest nadmiernie wysoki poziom estrogenów lub nadwrażliwość komórek na estrogeny.
 • Jednak nie każda kobieta z wysokim poziomem estrogenów choruje na mięśniaki macicy.
 • Iedy próbowano leczyć mięśniaki podając progestageny okazało się, że w wielu przypadkach doprowadziło to do ich rozrostu.

Stąd przypuszcza się, że także progesteron może być przyczyną tworzenia się mięśniaków macicy. Zdarza się także, że mięśniaki występują np. po wyłyżeczkowaniu macicy z innych powodów. Przypuszcza się, że jest to reakcja komórek na uraz, podobny do reakcji skóry, na której powstają bliznowce,

 • Niektórzy lekarze przychylają się do teorii, że powodów skłonności do pojawiania się tych niezłośliwych guzków należy upatrywać w nieprawidłowościach rozwoju narządów rodnych jeszcze w okresie płodowym dziewczynki,
 • Na pewno dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne, bo mięśniaki macicy często występują rodzinnie.

Wiele chorób ginekologicznych, w tym właśnie mięśniaki macicy, są dziedziczne, Zapoznanie się z historią choroby w rodzinie może pomóc skutecznie określić, czy jesteśmy w grupie ryzyka zachorowania na wybrane choroby. Istnieje kilka czynników ryzyka, które sprawiają, że kobieta jest bardziej narażona na mięśniaki macicy.

 • Jednak żaden z nich nie determinuje w 100 procentach pojawienia się choroby.
 • Mięśniakom macicy sprzyja otyłość i nadwaga,
 • Nadmiar tkanki tłuszczowej, jak mówią lekarze – rozbudowanie zrębu tkanki tłuszczowej – prowadzi do wzmożonej produkcji estrogenów, która może wpłynąć na rozwój mięśniaków.
 • Ażde 10 kilogramów ponad prawidłową wagę zwiększa ryzyko mięśniaków o 20 proc.

Co ciekawe, nawet spadek wagi nie hamuje produkcji estrogenów, właśnie dlatego, że został rozbudowany zrąb tkanki tłuszczowej. Dlatego bardzo ważne jest, że by nie utyć i dbać o to, by nie dopuścić do nadwagi u dziewczynek. Kobiety, które dłużej miesiączkują także są w większym stopniu narażone na pojawienie się mięśniaków macicy.

Czy Miesniak sam zniknie?

Czy mięśniaki macicy są groźne? Czy mogą same zniknąć? Dlaczego MiNiaki Krwawią Objawy mięśniaków macicy zależą od ich lokalizacji. Na ogół są to guzy łagodne. Jeśli znajdują się blisko jamy macicy, mogą powodować obfite i długie krwawienia miesiączkowe, Mięśniaki, które rosną śródściennie i w kierunku jamy brzusznej, na ogół nie dają żadnych objawów, chyba, że bardzo urosną i będą uciskały pęcherz moczowy albo odbytnicę.

Jakiej wielkości mięśniaki się operuje?

Teraz łatwiej pozbyć się mięśniaków Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Czy to mięśniaki? Koniecznie odwiedź lekarza, jeśli:- między menstruacjami zauważyłaś krwawienia,- miesiączki wydłużyły się albo stały się bardzo obfite,- brzuch stał się większy, chociaż nie przybyło ci tkanki tłuszczowej,- masz uczucie pełności w podbrzuszu, odczuwasz częste parcie na pęcherz lub masz trudności z jego opróżnianiem, zdarza ci się popuszczać mocz, dokuczają ci zaparcia lub bóle krzyża,

– odczuwasz ból podczas współżycia. Symptomem wskazującym na pojawienie się mięśniaków mogą być żylaki i obrzęki. Niektóre z nich, uciskając naczynia żylne w miednicy, utrudniają odpływ krwi z nóg. Mięśniaki to miękkie guzy zbudowane z włókien mięśni gładkich tego narządu, zazwyczaj w trzonie macicy, rzadziej w szyjce.

 1. Mogą występować pojedynczo lub nawet po kilkanaście – rosną wolno, ale osiągają niekiedy wielkość melona.
 2. Są guzami niezłośliwymi.
 3. Ważną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne – często skłonność przechodzi z matki na córkę – oraz zaburzenia hormonalne (niewłaściwy poziom estrogenów i progesteronu).
 4. Według innej teorii, przyczyn powstawania mięśniaków należy szukać w rozwoju narządów rozrodczych jeszcze w okresie płodowym.

Problem dotyka kobiet w wieku rozrodczym. W okresie menopauzy raczej nie tworzą się nowe, a istniejące przestają rosnąć, gdyż ustaje produkcja hormonów w jajnikach. Mięśniaki, które nie rosną szybko i nie powodują uciążliwych objawów (np. bólu, obfitych krwawień), wystarczy regularnie kontrolować: nie rzadziej niż co pół roku.

See also:  Dlaczego Narcyz Milczy

Jeśli leczenie jest konieczne, lekarz bierze też pod uwagę wiek pacjentki, jej zdrowie oraz to, czy planuje dzieci i czy chce zachować narząd rodny. Im mniejsze mięśniaki, tym łatwiej je leczyć. Jeśli objawy powodują poważny dyskomfort i ból, a guzy są duże, lekarz doradza ich usunięcie. Kobietom, które chcą zachować płodność, usuwa się same mięśniaki.

Kobietom dojrzałym, które już rodziły i tym, u których mięśniaki mogą spowodować groźne powikłania, lekarz może zalecić usunięcie części lub całego narządu rodnego (tzw. histerektomia). Jeśli mięśniaki są bardzo duże, liczne lub dostęp do nich jest trudny, przeprowadza się tradycyjną operację.

Natomiast przy małych, pojedynczych sprawdza się mniej inwazyjny zabieg, tzw. miomektomia (inaczej wyłuszczanie mięśniaków). Dla kogo: Do laparoskopii kwalifikuje się panie, które mają mało guzów o średnicy do 6 cm. Do laparotomii (zabiegu z rozcięciem brzucha) zalicza się pozostałe pacjentki. Miomektomia niesie ze sobą ryzyko odnowienia się mięśniaków – dzieje się tak niemal u połowy kobiet.

Szczególnie u pacjentek mających skłonność do występowania guzów dających dolegliwości. Największym minusem w przypadku usunięcia części (lub całości) narządu rodnego jest to, że kobieta wchodzi w przedwczesną menopauzę. Dlatego warto spytać lekarza o inne metody leczenia.

 1. Stosowany od kilku lat zabieg polega na zamknięciu naczyń krwionośnych dochodzących do guza.
 2. Nie jest on odżywiany, staje się coraz mniejszy i zanika.
 3. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie badań (m.in.
 4. USG przezpochwowe i rezonans magnetyczny miednicy mniejszej).
 5. Dzięki temu lekarz ocenia mięśniaki i okoliczne tkanki.

Sprawdza się też poziom hormonów. Zabieg trwa nie dłużej niż godzinę i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Lekarz nakłuwa tętnicę pachową lub udową. Po wstrzyknięciu znieczulenia wprowadza do tętnicy cewnik, czyli miękką rurkę, o średnicy ok.1,2 mm.

 • Przez nią podaje tzw.
 • Kontrast (środek, dzięki któremu tętnice będą lepiej widoczne na monitorze).
 • Potem wstrzykuje tzw.
 • Preparat embolizacyjny, zamykający naczynie krwionośne.
 • Lekki ból w podbrzuszu to znak, że dopływ krwi do guza został odcięty.
 • Pobyt w szpitalu trwa dzień lub dwa.
 • Po zabiegu zalecany jest tygodniowy odpoczynek w domu, a przez miesiąc unikanie dużego wysiłku.

Po roku guz może zmniejszyć się nawet o 90 procent. Zabieg jest skuteczny w przeszło 98 proc. przypadków. Gospodarka hormonalna zostaje niezaburzona, a dolegliwości ustępują. Dla kogo: Embolizacja jest rozwiązaniem dla pań, u których operacja mogłaby być ryzykowna, np.

 1. Ze względu na inne choroby, a także, gdy po wcześniejszej operacji mięśniaki szybko odrastały.
 2. Zabieg jest najbardziej skuteczny, gdy mięśniaki mają 5–10 cm średnicy lub są liczne.
 3. Mniejsze guzy (3-4 cm) też się usuwa, gdy występują nieprawidłowe krwawienia.
 4. Embolizacja jest też wskazana, gdy mięśniaki są bardzo duże (11-15 cm), ale kobieta planuje dzieci.

Zabieg można wykonać odpłatnie w kilku szpitalach, m.in. w Lublinie, w Zakładzie Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii lubelskiej Akademii Medycznej. Wykonują je też przychodnie prywatne, np. klinika Enel-Med. i Swissmed. Koszt zabiegu wynosi od 5,5 tys.

 1. Zł, w zależności od wielkości mięśniaków.
 2. Trwają starania o to, by zabieg znów był refundowany przez NFZ.
 3. Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu hormonów i leków przeciwbólowych.
 4. Stosuje się je zwykle przez 3-4 miesiące przed zaplanowaną operacją.
 5. Dzięki terapii zmniejsza się ilość hormonów produkowanych przez jajniki, a guzy stają się mniejsze.

Zabieg jest potem bezpieczniejszy, bo zmniejsza utratę krwi. Podawanie hormonów jest też wskazane u kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Powstrzymuje rośnięcie guza, aż do czasu, gdy kobieta wchodzi w menopauzę i choroba zaczyna się cofać. Lekarz może zalecić tzw.

 • Analogi GnRH.
 • To środki, które powodują spadek poziomu estrogenów i jednocześnie zmniejszają przepływ krwi przez tętnice maciczne – to nic innego, jak wywołanie sztucznej menopauzy.
 • Efektem jest zmniejszenie się mięśniaka o 30-70 proc.
 • W czasie pół roku.
 • Niestety, po sześciu miesiącach guz zwykle powraca do poprzednich rozmiarów.

Podawanie tych leków przed planowanym zabiegiem chirurgicznym zmniejsza wielkość mięśniaków oraz utratę krwi w trakcie operacji, ale według niektórych specjalistów nieznacznie utrudnia zabieg. Niekiedy, gdy guzy nie rosną, lekarz zaleca doustne środki antykoncepcyjne – ich działanie polega na zmniejszeniu obfitości krwawień, ale nie wpływa na wzrost mięśniaków.

 1. W niektórych klinikach przeprowadza się punktowe niszczenie guza z możliwie jak najmniejszym uszkodzeniem macicy.
 2. Do nich należą: Polega na wprowadzeniu za pomocą laparoskopu włókna laserowego do łożyska naczyniowego zaopatrującego mięśniaka i skoagulowaniu go.
 3. Po zabiegu mięśniak znacznie się zmniejsza lub zanika całkowicie.

Podczas laparoskopii pod kontrolą USG do mięśniaka wprowadza się elektrodę generującą prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości. Powoduje on wypalenie otaczającej elektrodę tkanki mięśniaka oraz zniszczenie zaopatrujących go naczyń krwionośnych. Do niszczenia mięśniaków wykorzystuje się metalową sondę, którą schładza się do bardzo niskiej temperatury (około -180°C).

Tkanka mięśniaka jest na przemian zamrażana i rozmrażana, co prowadzi do uszkodzenia zaopatrujących go naczyń. Mięśniak zanika. Dla kogo: Zabiegi wykonywane są wówczas, kiedy mięśniaki mają średnicę 5-10 cm. Wykonywane są w znieczuleniu ogólnym i wyłącznie prywatnie. Koszt to kilka tysięcy złotych. Na rynku pojawił się innowacyjny środek w tabletkach zawierający octan uliprystalu.

Działa on bezpośrednio na mięśniaki, hamując ich rozwój i powodując zmniejszenie wielkości o ok.30–50 proc. w czasie 3 miesięcy kuracji. Już w ciągu pierwszych 7-10 DNI? podawania leku następuje zmniejszenie obfitych krwawień. Ma to ogromne znaczenie u pań zagrożonych niedokrwistością, bo poprawia się poziom hemoglobiny.

 1. Lek jest stosowany jako przygotowujący do operacji usunięcia mięśniaków.
 2. Jednak u połowy kobiet po 3-miesięcznej kuracji zabieg operacyjny nie jest konieczny.
 3. Czasem stosowanie leku powoduje niewielkie przejściowe objawy uboczne, np.
 4. Brak miesiączki i łagodne uderzenia gorąca.
 5. Miesiączka zwykle powraca w ciągu 4 tygodni po zakończeniu leczenia.

Terapia jest jednak kosztowna i nierefundowana. Za opakowanie leku (wystarcza na 28 dni) zapłacimy ok.750 zł, czyli koszt całej kuracji wyniesie ponad 2,2 tys. zł. Konsultacja: prof. dr hab.n.med. Jan Kotarski, Kierownik I Katedry i Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii UM w Lublinie Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem.

Kiedy mięśniaki są niebezpieczne?

Z czego robi\u0105 si\u0119 mi\u0119\u015bniaki macicy? Za jedn\u0105 z najcz\u0119stszych przyczyn pojawienia si\u0119 mi\u0119\u015bniak\u00f3w macicy jest albo zbyt wysoka wra\u017cliwo\u015b\u0107 kom\u00f3rek organizmu na hormony jakimi s\u0105 estrogeny lub ich zbyt wysoki poziom.\u00a0 W niekt\u00f3rych przypadkach dolegliwo\u015b\u0107 ta mo\u017ce pojawi\u0107 si\u0119 po zabiegu \u0142y\u017ceczkowania macicy, w przypadku kt\u00f3rego mi\u0119\u015bniaki stanowi\u0105 reakcj\u0119 sk\u00f3ry na powsta\u0142y uraz. Specjali\u015bci przyczyn powstawania mi\u0119\u015bniak\u00f3w macicy dopatruj\u0105 si\u0119 tak\u017ce w przyczynach genetycznych. Mi\u0119\u015bniaki cz\u0119sto wyst\u0119puj\u0105 rodzinnie, wi\u0119c je\u015bli ta przypad\u0142o\u015b\u0107 dotkn\u0119\u0142a matk\u0119 lub babk\u0119, istnieje du\u017ce prawdopodobie\u0144stwo \u017ce pojawi si\u0119 ono w kolejnych pokoleniach. Przyjmuje si\u0119, \u017ce do grupy ryzyka nara\u017conego na pojawienie si\u0119 mi\u0119\u015bniak\u00f3w zaliczy\u0107 nale\u017cy kobiety borykaj\u0105ce si\u0119 z nadwag\u0105 i oty\u0142o\u015bci\u0105, panie kt\u00f3re d\u0142u\u017cej miesi\u0105czkuj\u0105 a tak\u017ce te kobiety, u kt\u00f3rych pierwsza miesi\u0105czka pojawi\u0142a si\u0119 przed uko\u0144czeniem 10-go roku \u017cycia. „”> Mięśniaki macicy to problem, który dotyka coraz większą liczbę kobiet. Ma charakter nowotworu niezłośliwego, utrudniającego jednak codzienne funkcjonowanie oraz sprawiającego dolegliwości bólowe. Na mięśniaki macicy, poza dolegliwościami bólowymi, mogą wskazywać także nieregularne i zbyt obfite, często przedłużające się krwawienia miesiączkowe, a także uczucie silnego parcia na pęcherz. Co ważne, mięśniaki macicy można leczyć, zarówno farmakologicznie, jak i w niektórych przypadkach – operacyjnie. Nieleczone mięśniaki macicy mogą powodować niepłodność, a także wystąpienie niedokrwistości. Więcej szczegółów na temat mięśniaków macicy znajdziesz w dalszej części artykułu. Z poniższego artykułu dowiesz się: – czym są oraz jak powstają mięśniaki macicy, – kto jest najbardziej narażony na powstawanie mięśniaków macicy, – objawy mięśniaków macicy, – jakie ryzyko niesie za sobą pojawienie się mięśniaków,m – jak zdiagnozować oraz leczyć mięśniaki macicy, – najważniejsze informacje o profilaktyce mięśniaków macicy. Przeczytaj także inny nasz artykuł na temat stosowania wkładek domacicznych oraz tabletek antykoncepcyjnych.

W jakich przypadkach usuwa się macicę?

Histerektomia – wskazania do operacji usunięcia macicy – Histerektomię najczęściej wykonuje się, gdy kobieta ma bardzo liczne, powiększające się mięśniaki, które wywołują silne bóle i przedłużające się nawet do 10 dni, obfite miesiączki, które są niemal krwotoczne.

U kobiet w podeszłym wieku przyczyną zabiegu bywa obniżanie się (czasem wręcz wypadanie ) narządu rodnego. Dolegliwość ta jest spowodowana rozluźnieniem mięśni i więzadeł utrzymujących w prawidłowym położeniu macicę, pochwę i pęcherz moczowy, Sprzyjają temu liczne lub trudne porody i ciężka praca fizyczna.

Macicę usuwa się również z powodu raka endometrium (błony śluzowej wyściełającej macicę) i raka trzonu macicy (najszerszej części jamy macicy, z jednej strony ograniczonej jej dnem, a z drugiej – szyjką). Te nowotwory zazwyczaj atakują kobiety po 50. roku życia.

Ile kosztuje zabieg usunięcia mięśniaków?

Cennik zabiegów endometrioza –

Nazwa i zakres zabiegu: Cena zł
Wizyta kwalifikacyjna 280,-
Laparoskopowe usuwanie łagodnej endometriozy – pojedyncze zmiany od 14.000,- do 18.000,- Do 24 h hospitalizacji
Laparoskopowe usuwanie zaawansowanej endometriozy od 16.500,- do 30.000,- Do 24 h hospitalizacji
Laparoskopowe usuwanie endometriozy głęboko naciekającej od 25.000,- do 40.000.- Do 48 h hospitalizacji
Usunięcie głębokiej endometriozy z blizny po cięciu cesarskim od 10.900,- do 25.000,- Do 24 h hospitalizacji
Usunięcie endometriozy z blizny po nacięciu krocza od 10.900,- do 14.000,- Do 24 h hospitalizacji
Test Endo RNA za pomocą biopsji aspiracyjnej 2590,- + koszt wizyty diagnozującej endometriozę 450,-
Test Endo RNA podczas histeroskopii (HSC) w znieczuleniu ogólnym 6500,- + koszt wizyty kwalifikacyjnej 280,-
Dodatkowa doba pobytu (na życzenie pacjenta, bez wskazań lekarskich) 2.500,-

Jak długo zwolnienie po operacji mięśniaków?

Ile zwolnienia po operacji mięśniaków macicy? – A zatem ile zwolnienia po operacji mięśniaków macicy przysługuje kobiecie zatrudnionej. Zazwyczaj wynosi ono 4 tygodnie.

Ile trwa operacja mięśniaka?

Jak przebiega operacja wyłuszczenia mięśniaków macicy? – Zabieg trwa od 45 do 90 minut. Stosowane jest znieczulenie miejscowe do przestrzeni rdzenia kręgowego lub ogólne. Lekarz otwiera jamę brzuszną przeprowadzając nacięcie o długości od 5 do kilkunastu centymetrów.

Jakie witaminy na mięśniaki?

Witamina D zmniejsza ryzyko mięśniaków macicy

Witamina D zmniejsza ryzyko mięśniaków macicy

05.10.2015 1 min czytania Odpowiedni poziom witaminy D w organizmie ma związek z o 32-proc. mniejszym ryzykiem powstania mięśniaków macicy – wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia. Informację podaje pismo Epidemiology. Witamina D zmniejsza ryzyko mięśniaków macicy | Shutterstock Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Badania prowadzone były w Waszyngtonie w grupie 1036 kobiet w wieku od 35 do 49 lat. Panie, u których poziom kalcyfediolu (metabilitu ) we krwi wynosił ponad 20 ng/ml były w znacznie mniejszym stopniu narażone na rozwój mięśniaka gładkokomórkowego niż te, u których poziom ten określono jako niewystarczający.

Uczestniczki wypełniły też kwestionariusze dotyczące przebywania na słońcu. Po porównaniu danych naukowcy ustalili, że w przypadku kobiet spędzających na świeżym powietrzu ponad godzinę dziennie ryzyko mięśniaków było o 40 proc. niższe. Witamina D powstaje w skórze głównie dzięki ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. : Witamina D zmniejsza ryzyko mięśniaków macicy

Czy siemię lniane jest dobre na mięśniaki?

Mięśniaki macicy leczenie siemieniem lnianym – Mięśniaki macicy utrudniają zajście w ciążę. Reagują na zmiany hormonalne w organizmie dlatego nie obserwuje się ich u dziewcząt przed okresem dojrzewania, a kobiety po menopauzie mają znacznie mniejsze ryzyko rozwoju tych zmian.

Ponadto estradiol i progesteron mogą stymulować wzrost mięśniaków macicy, Fitoestrogeny lub estrogeny roślinne np. te zawarte w siemieniu lnianym są strukturalnie podobne do estrogenów ssaków i przyjmowane w dużej ilości mogą wpłynąć na zaburzenie gospodarki hormonalnej. Dlatego przed włączeniem siemienia lnianego do swojej diety należy skonsultować się z lekarzem, który po analizie wyników zleconych badań podejmie decyzje, czy fitoestrogeny zawarte w siemieniu lnianym nie zwiększą ryzyka powstania mięśniaków.

Źródło: O autorze: mgr farm. Ewelina Drelich Absolwentka farmacji na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jej pasją jest bezpieczeństwo stosowania produktów leczniczych, co jest tematem pracy doktorskiej na Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zapalenie pęcherza w ciąży to dolegliwość, która dotyka wielu kobiet. W tym okresie organizm przechodzi bowiem przez liczne zmiany, które mogą sprzyjać rozwojowi infekcji dróg moczowych. Wzrost poziomu hormonów, zmiany w układzie odpornościowym oraz rosnący ciężar macicy, który uciska pęcherz, to tylko niektóre z czynników zwiększających ryzyko wystąpienia tego schorzenia. Właściwa diagnoza i leczenie są kluczowe dla zdrowia matki i płodu. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej przyczynom, objawom oraz sposobom leczenia zapalenia pęcherza w ciąży. Niektóre szczepionki są bezpieczne i zalecane kobietom przed ciążą, w jej trakcie i po ciąży, aby pomóc im i ich dzieciom zachować zdrowie. Przeciwciała wytworzone przez matki w odpowiedzi na te szczepionki nie tylko je chronią, ale także przenikają przez łożysko i pomagają chronić dzieci przed poważnymi chorobami we wczesnym okresie życia. Szczepienie w czasie ciąży pomaga również chronić matkę przed zarażeniem się poważną chorobą i zarażeniem nią noworodka. Pęcherz jest prawdopodobnie jednym z najbardziej wrażliwych narządów w czasie ciąży. W ciągu dziewięciu miesięcy przechodzi wiele zmian. Nerki nagle powiększają się pod wpływem hormonów, powodując nadprodukcję moczu, którego pęcherz musi się pozbyć. Ponadto rosnące dziecko wywiera większy nacisk na już rozciągnięty narząd. To wszystko sprawia, że parcie na pęcherz w czasie ciąży może być bardzo uciążliwe.

: Mięśniaki macicy naturalne sposoby leczenia

W jakim tempie rosną mięśniaki?

Co to jest mięśniak i jak powstaje? – Mięśniaki to nowotwory niezłośliwe wywodzące się z tkanki mięśniowej (gładkiej) budującej mięsień macicy. Są to najczęściej występujące nowotwory niezłośliwe tego narządu. W zależności od umiejscowienia guza wyróżnia się mięśniaki:

podsurowicówkowe, śródścienne, podśluzówkowe.

Do rzadkich postaci mięśniaków należą: mięśniak uszypułowany, mięśniak szyjkowy czy mięśniak międzywięzadłowy. Umiejscowienie mięśniaka może mieć wpływ na wystąpienie konkretnych objawów. Mięśniaki rzadko występują pojedynczo (jedynie w l0%), najczęściej są liczne i zróżnicowane pod względem wielkości i lokalizacji.

 • Przyjmują postać kulistych zmian umiejscowionych w macicy, nie naciekają prawidłowej tkanki i nie dają przerzutów.
 • Mogą mieć kilka milimetrów średnicy, mogą też powiększać się do dużych rozmiarów i wypełniać całą miednicę albo przerastać całą macicę, dając obraz tzw.
 • Macicy mięśniakowatej.
 • Najczęstszym miejscem występowania (ok.90%) jest trzon macicy.

Mięśniaki powiększają się w różnym tempie, niekiedy rosną wolno przez całe życie kobiety, a niekiedy szybko, powodując w ciągu 1–2 lat wystąpienie objawów klinicznych. Przestają rosnąć po menopauzie; ulegają wówczas procesom degeneracyjnym (wapnieniu, rozpadowi), zmniejszając swoje rozmiary.

Czy mięśniaki powodują obfite miesiączki?

Mięśniaki macicy a miesiączka – Niezłośliwe guzy macicy, jakimi są mięśniaki mogą powodować występowanie obfitych lub przedłużających się miesiączek. Jest to jeden z częstszych objawów, sugerujących występowanie tych zmian.

Co ma wpływ na obfitość miesiączki?

Czy faktycznie obfite miesiączki stanowią powód do niepokoju i pilnej diagnostyki? Obfite miesiączki oznaczają utratę ponad 80 ml krwi w danym cyklu. Konsekwencją nieleczonych bardzo obfitych miesiączek może być niedokrwistość. Taki stan jest zatem powodem do niepokoju i powinien skłonić do pilnej wizyty u lekarza.

Przyczyny wystąpienia obfitych okresów zmieniają się w zależności od wieku kobiety. U nastolatek ta przypadłość ma podłoże w cyklach bezowulacyjnych oraz skazach krwotocznych. U dojrzałych kobiet odpowiedzialne za ten stan są też zmiany anatomiczne dróg rodnych. Zbyt obfity okres oznacza utratę ponad 80 ml krwi w danym cyklu 1,

Obfitość krwawienia jest trudna do oceny, dlatego istnieją różne metody kontrolowania ilości utraconej krwi. O wystąpieniu obfitego okresu mogą świadczyć: użycie więcej niż jednego tamponu lub podpaski na godzinę, przesiąkanie pościeli w nocy bądź obecność skrzepów.

 1. Istotny jest również czas trwania takiej miesiączki.
 2. Laboratoryjnym potwierdzeniem nadmiernie obfitych krwawień miesiączkowych jest niedokrwistość w morfologii krwi oraz zmniejszenie stężenia ferrytyny.
 3. U części kobiet, u których krwawienie trwa dłużej niż 8 dni, przyczyną tego stanu jest skaza krwotoczna (zaliczana do zaburzeń krzepnięcia krwi – oznacza zwiększoną skłonność do częstych i obfitych krwawień samoistnych lub pourazowych) 2,

Statystycznie tylko 4% kobiet z tej grupy jest zdrowa, pozostałe mają inne nieprawidłowości. Nadmiernie obfite miesiączki to problem, który dotyczy 10–30% kobiet 3, Niestety, tylko około 5% tych pacjentek szuka pomocy u lekarza. Powodem są różne uwarunkowania, m.in. Nadmierne obfite miesiączki mogą mieć różne, nie tylko anatomiczne przyczyny. By je znaleźć, ważny jest dokładny wywiad, badanie ginekologiczne oraz transwaginalne USG. Najczęstszymi przyczynami anatomicznymi, prowadzącymi do obfitego okresu, są mięśniaki macicy.

 1. Inną częstą patologią jest adenomioza (typ endometriozy, który najczęściej dotyka kobiety pomiędzy 40. a 50.
 2. Rokiem życia).
 3. U pacjentek po cięciu cesarskim warto natomiast ocenić bliznę po przebytym porodzie operacyjnym.
 4. Częstym podłożem obfitych miesiączek u młodych kobiet są cykle bezowulacyjne oraz zaburzenia hormonalne, jednak okresy są wtedy zwykle nieregularne.

Bardzo obfite miesiączki bywają również objawem koagulopatii (choroba von Willebranda, małopłytkowość, wrodzone zaburzenie funkcji płytek krwi), czyli zaburzeń krzepliwości krwi, a także poważnych chorób internistycznych, takich jak niewydolność wątroby czy nerek 4,

Dodatkowo przyczyną obfitych krwawień miesiączkowych mogą być przyjmowane leki (np. przeciwzakrzepowe), a nawet suplementy diety wpływające na krzepnięcie krwi. Również zastosowanie antykoncepcji w postaci tzw. miedzianej wkładki wewnątrzmacicznej może znacznie zwiększyć krwawienie podczas okresu. Leczenie obfitej miesiączki zależy od jej przyczyny.

Terapia przyczynowa będzie dotyczyła przypadków nieprawidłowości anatomicznych, takich jak mięśniaki, polipy, powikłań wczesnej ciąży czy urazów narządu rodnego. W przypadku krwotoku lub gdy doszło do dużej utraty krwi i pogorszenia stanu ogólnego pacjentki, może okazać się konieczna transfuzja preparatów krwi 5,

 1. Natomiast jeśli stan pacjentki jest dobry, wystarczy leczenie farmakologiczne, które w zależności od wskazań u konkretnej kobiety obejmuje: estrogeny, leki antyfibrynolityczne, antykoncepcję hormonalną, wkładkę wewnątrzmaciczną tzw.
 2. Hormonalną (uwalniającą pochodne progesteronu).
 3. O leczeniu zawsze decydować będzie lekarz.

U pacjentek ze zdiagnozowaną swoistą skazą krwotoczną leczenie nadzorowane jest przez hematologa. Obfite krwawienia miesiączkowe mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak anemia, a nawet krwotok 6, Pacjentki czują się osłabione, zmęczone i nie mają siły na codzienne aktywności.

Zbyt obfite krwawienie, występujące często ze skrzepami, utrudnia im normalne funkcjonowanie, jest przyczyną absencji w pracy czy szkole, utrudnia kontakty towarzyskie oraz życie seksualne. Wszystko to prowadzi do narastającego stresu, czasem do zaburzeń na tle psychicznym. Dlatego tak ważne jest wczesne zgłoszenie się do ginekologa w celu diagnostyki i wdrożenia leczenia.

KETO/290/08-2020 Bibligrafia: 1. Położnictwo i ginekologia, t.2, red.G. Bręborowicz, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, wyd. I, Warszawa 2010.2. Sytuacje kliniczne w ginekologii, onkologii ginekologicznej i uroginekologii, red.G. Bręborowicz, E. Nowak-Markwitz, T.

Rechberger, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, wyd. I, Warszawa 2017.3. Położnictwo i ginekologia błyskawicznie, red.A. MacLean, P. Hardiman, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, wyd. I, Warszawa 2003.4. Stany Nagłe. Położnictwo i ginekologia, red.R. Dębski, Medical Tribune Polska, wyd. I, Warszawa 2012.5. Stany Nagłe. Położnictwo i ginekologia, red.R.

Dębski, Medical Tribune Polska, wyd. I, Warszawa 2012.6.L. Speroff, M. Fritz, Kliniczna Endokrynologia Ginekologiczna i Niepłodność, Medipage, Warszawa 2007. : Czy faktycznie obfite miesiączki stanowią powód do niepokoju i pilnej diagnostyki?

Co zrobić gdy ma się bardzo obfity okres?

Obfity okres – leczenie – Głównym działaniem w leczeniu zaburzeń miesiączkowania jest wdrożenie terapii hormonalnej. Najczęściej lekarz zaleca stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych oraz leków przeciwzapalnych. Ich stosowanie ma na celu uregulowanie krwawienia oraz zmniejszenie jego obfitości.

W razie braku poprawy u kobiet przed menopauzą lekarz może zalecić wyłyżeczkowanie jamy macicy. W niektórych chorobach leczeniem z wyboru jest usunięcie narządu rodnego. U kobiet z obfitym krwawieniem miesiączkowym bada się poziom żelaza. W przypadku niedoboru konieczna jest suplementacja. Docelowa dawka żelaza wynosi 100–300 mg/24 h od 1 do 3 razy na dobę.

W celu ułatwienia wchłaniania suplementy żelaza należy przyjmować na pusty żołądek, popijając szklanką soku pomarańczowego. Suplementację należy przedłużyć o co najmniej 3 miesiące po normalizacji stężenia hemoglobiny, aby umożliwić uzupełnienie zapasów żelaza.

 • HeyDoc
 • Forteczna 35-37
 • 87-100 Toruń
 1. NIP: 879 00 17 162
 2. KRS: 0000049872
 3. REGON: 870227804

Infolinia dla pacjentów dni robocze: 8.00 – 18.00 Nasze kanały social media: Jesteśmy częścią : Obfite miesiączki – przyczyny, leczenie. Obfity okres a anemia

Co oznacza bardzo obfity okres?

Obfite miesiączki przed menopauzą – Obfite miesiączki przed menopauzą zwykle są wynikiem zaburzeń hormonalnych układu rozrodczego, wygasania czynności jajników, Jednak czasami za obfite miesiączki może odpowiadać nadmierny rozrost błony śluzowej macicy, który stwarza zagrożenie rozwojem raka trzonu macicy. Dlatego obfite miesiączki przed menopauza są wskazaniem do badania histopatologicznego. Dlaczego MiNiaki Krwawią Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej „Polka w Europie”, organizowanej przez Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia”, a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.