Dlaczego Kliwia Nie Kwitnie

Dlaczego Kliwia Nie Kwitnie

Czy kliwia kwitnie co roku?

Kliwia kwiat – Kliwia ma bardzo dekoracyjne, równowąskie, błyszczące, ciemnozielone liście. Raz w roku, wczesną wiosną, wytwarza pęd kwiatostanowy zakończony pękiem urodziwych pomarańczowych, kielichowatych kwiatów, które nadają jej egzotyczny charakter.

Liwie sprzedawane są wiosną i wczesnym latem z pąkiem kwiatostanowym wyłaniającym się ze środka rośliny. Wybieramy egzemplarz z ciemnymi, błyszczącymi liśćmi i nieuszkodzonym pąkiem kwiatostanowym. Roślina dorasta do 50 cm wysokości, w ciągu roku zazwyczaj wytwarza 5–6 liści. Rozpoczyna kwitnienie w lutym–marcu.

Aby nie wyczerpać rośliny, należy po przekwitnieniu usunąć kwiatostan, nie dopuszczając do wytworzenia nasion.

Jaki nawóz do kliwii?

Uprawa i pielęgnacja kliwii – Stanowisko uprawy Uprawa kliwii powinna być prowadzona w miejscu jasnym i słonecznym, ale unikajmy bezpośredniego nasłonecznienia. Uwaga! Kliwia nie lubi obracania doniczki, dlatego kiedy już raz ustawimy ją na parapecie, w takiej, niezmienionej pozycji powinna już pozostać.

Ta roślina nie przepada za zmianą miejsca. Podlewanie i nawożenie Kliwia pomaranczowa preferuje wilgotne podłoże. W lecie podlewamy obficie, ale unikamy stojącej wody w doniczce. Korzenie powinny być wilgotne a nie wiecznie mokre, ponieważ może to spowodować ich gnicie. Kliwię nawozimy od wiosny do lipca nawozem płynnym co 10-14 dni.

Przesadzanie kliwii Młode rośliny przesadzamy co roku, uważając na korzenie. Podłoże w doniczce powinno być mieszanką na bazie torfu, dobrze też jeśli dodamy nieco rozłożonego nawozu końskiego. Starsze osobniki należy przesadzać co 3-4 lata. Dzięki temu, że bryła korzeniowa będzie mieć nieco ciasno w doniczce, kliwia będzie lepiej kwitnąć. Przesadzanie roślin doniczkowych Przesadzanie roślin doniczkowych jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba je zazwyczaj wykonywać co roku w przypadku roślin młodych, u starszych wystarczy raz na kilka lat. Więcej. Pielęgnacja kliwii – inne zabiegi Pamiętajmy aby uszczykiwać zwiędłe kwiaty kliwii, co nie pozwoli na wytworzenie nasion i przedłuży kwitnienie.

Jak często kwitnie kliwia?

Rozmnażanie – Termin kwitnienia przypada od lutego do kwietnia. utrzymują się przez kilka tygodni. Po odpoczynku kliwia może zakwitnąć drugi raz – roślina potrzebuje około czterech miesięcy na regenerację. Czasami zakwitnie latem, ale może też to zrobić dopiero jesienią.

Co zrobić z kliwia po przekwitnięciu?

Pielęgnacja. Młode egzemplarze kliwii przesadzamy każdego roku po kwitnieniu. Starsze rośliny należy przesadzać co około 3-4 lata, ale dopiero wtedy, kiedy bryła korzeniowa wyraźnie zacznie przerastać doniczkę. Nowe doniczki powinny być o jeden rozmiar większe od poprzednich.

Jak często podlewać kliwię?

Pięknie kwitnąca Kliwia zasady uprawy dla początkujących – 48 komentarzy Kliwia zachwycała swą „urodą” już nasze prababki. Nazwę swą wzięła od imienia lady Clive, hrabiny Northumberland. Była ona patronem ogrodnictwa i w jej ogrodzie po raz pierwszy zakwitła Kliwia.

Roślina ta pochodzi z Afryki Południowej z Natalu, prowincji RPA. Poza pięknymi pomarańczowymi kwiatami jej ozdobę stanowią, również blaszkowate ciemno zielone liście. W domach uprawiamy najczęściej odmianę Clivia Minata. Poza tą odmianą występują inne, jak na przykład Clivia Nobilis. Ma ona łososiowaty kolor i bardziej podłużne opadające w dół kwiaty.

Sprawiają one wrażenie, jakby się nie do końca otworzyły. Kolorystyka kwiatów też jest zróżnicowana, począwszy od pomarańczowego poprzez łososiowaty skończywszy na białych, odmiana Aurea. Występują, także Kliwie o liściach paskowanych żółto-zielonych, odmiana Striata.

Kliwia to roślina długowieczna, która praktycznie nie choruje może poza pojawiającymi się czasami wełnowcami, które występują, gdy zimą kwiat przebywa w zbyt ciepłym miejscu. Jednak, żeby zakwitła musi być dobrze traktowana. Uprawa Kliwii, Stanowisko – zimą ustawiamy roślinę w chłodnym miejscu, w półcieniu w temperaturze 10-15 stopni.

Latem Kliwia lubi stać na parapecie okiennym w półcieniu, lub na balkonie czy tarasie. Podlewanie – w zimie raz na tydzień, wiosną i jesienią dwa razy w tygodniu, latem zawsze wtedy, gdy ziemia jest znacząco przesuszona. Kliwia lubi lekko wilgotną ziemię.

Głównym błędem w uprawie poza oparzeniami słonecznymi jest zalanie całej rośliny, (zbyt obfite podlewanie ), które powoduje jej gnicie oraz zalanie korzeni. Gdy pozostawimy na podstawce wodę, w której będą one stać to zaczną gnić, co zniszczy Kliwię, Rozmnażanie – poprzez podział starej rośliny lub odrosty, które musza mieć przynajmniej cztery listki, aby można je było oddzielić od rośliny matecznej.

Jeżeli nie zetniemy pędu kwiatowego po przekwitnięciu rośliny to pojawią się na nim tuż po kwiatach owoce z nasionami. Owoce muszą odpowiednio urosnąć a nasiona dojrzeć, aby można było je posadzić w doniczce i wyhodować z nich roślinę. Nie jest to zajęcie dla amatorów, bardzo osłabia roślinę, a pozyskane w ten sposób.

Liwie mogą znacznie różnić się od rośliny matecznej. Przesadzanie – przesadzamy dopiero wtedy, gdy roślina wyrasta z doniczki, zarówno od góry, jak i od spodu wystają z niej korzenie. Młode rośliny przesadzamy co dwa, trzy lata. W przypadku starszych wystarczy wymienić górną warstwę ziemi. Kliwia ma bardzo kruche korzenie, które łatwo uszkodzić, dlatego nie należy przesadzać z przesadzaniem.

Roślinę uprawiamy w ziemi standardowej. Zapoznaj się z naszą ofertą na sadzonki i cebulki – KLIKNIJ TUTAJ czytaj dalej.

Czy kliwia lubi kwaśną ziemię?

Wymagania i uprawa – Kliwia najlepiej czuje się w miejscu dobrze oświetlonym, ale poza zasięgiem bezpośrednich promieni słonecznych. Dobrze sprawdzi się wschodni parapet okna. Na wystawie południowej warto umieścić kliwię blisko okna, ale np. za firanką (dotrze wtedy do rośliny światło rozproszone).

Ostre promienie słoneczne padające na liście mogą powodować poparzenia (brązowe brzydkie plamy). Optymalna temperatura w czasie intensywnego wzrostu i kwitnienia to 15-20 o C. Zbyt niska temperatura podczas wybijania pędu kwiatostanowego może skutkować wytworzeniem bardzo krótkiego pędu (ok.10 cm zamiast 50 cm).

Aby pęd wyrósł na odpowiednią wysokość można podlać roślinę wodą o temperaturze ok.40 o C. W okresie jesienno-zimowym kliwia wymaga niższej temperatury (10-14 o C) i jest to podstawowy warunek niezbędny do tego, aby kliwia zakwitła. Podłoże do uprawy kliwii powinno być próchniczne, przepuszczalne, lekko kwaśne.

Na dnie doniczki koniecznie trzeba wysypać warstwę drenażu (żwir, keramzyt), gdyż mięsiste korzenie nie znoszą nadmiaru wody i łatwo gniją. Kliwię podlewamy dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce lekko przeschnie (poza okresem spoczynku, kiedy roślinę niemal zasuszamy). Doniczkę stawiamy na podstawce i po podlaniu usuwamy nadmiar wody z podstawki.

Kliwia nie wymaga wysokiej wilgotności powietrza, nie należy też zraszać liści (mogą wtedy powstawać plamy na liściach). Kliwia nie lubi zbyt częstego przesadzania ani za dużej doniczki. Młode rośliny przesadzamy co roku, a starsze co 3-4 lata, w momencie, gdy korzenie zaczynają przerastać doniczkę.

Jak uratować kliwię?

Kliwia pomarańczowa – uprawa – Stanowisko: Kliwia dobrze znosi ziemię ciężka i żyzną – gliniastą z próchniczną wierzchnią warstwą. Miejsce półcieniste. Temperatura uprawy jesienią i zimą 10-12oC, w okresie kwitnienia 15oC, maksymalna latem 21oC. Wilgotność powietrza :Umieszczamy doniczkę z kliwią pomarańczową na podstawce z kamykami zanurzonymi w wodzie.

Podlewanie i nawożenie: Kliwię pomarańczową podlewamy wiosną i latem 1- 2 razy w tygodniu, tak by ziemia była stale lekko wilgotna. W okresie spoczynku zimowego przerywamy podlewanie na około miesiąc. W przypadku przelania, wodę z podstawki należy bezwzględnie opróżnić, aby nie dopuścić do gnicia korzeni.

Kliwię zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących, co tydzień, od marca do sierpnia (III-VIII). Pielęgnacja: Liście kliwii pomarańczowej przemywamy wilgotną szmatką, nie nabłyszczamy. Po kwitnieniu wycinamy pęd kwiatostanowy, zanim zawiążą się nasiona, w przeciwnym razie roślina może nie zakwitnąć w następnym roku.

 1. Brązowe plamy na liściach są wynikiem oparzenia słonecznego – przenosimy roślinę z bezpośredniego nasłonecznienia i nie moczymy liści.
 2. Liwia pomarańczowa przesadzanie: Młode rośliny przesadzamy co roku, po przekwitnieniu.
 3. Starszym wystarczy co 2-3 lata zmienić wierzchnią warstwę ziemi, a przesadzamy je, gdy korzenie wyrastają ponad powierzchnię ziemi.

Kliwia lubi małe doniczki. Przesadzanie: Zazwyczaj młode rośliny przesadzamy co roku, zaś starsze raz na 2-3 lata. Nowa doniczka powinna być o 2-3 cm większa od bryły korzeniowej. Rozmnażanie kliwii: Wysiew nasion w produkcji masowej (zapylenie krzyżowe).

Dlaczego kliwia ma żółte liście?

Żółknięcie liści jest oznaką niewystarczającej ilości naturalnych hormonów wzrostu rośliny, które regulują produkcję zielonego barwnika w liściu. Produkcją tych hormonów przed ścięciem zajmowała się roślina macierzysta, dlatego po ścięciu tych substancji zaczyna brakować.

Żółty liść oznacza po prostu utratę chlorofilu. Na żółknięcie wpływa wiele czynników. Na przykład: etylen, światło o delikatnie czerwonawej barwie oraz brak światła stymulują żółknięcie liści. Z kolei czerwone światło i gibereliny (fitohormony) hamują żółknięcie liści. Kwiaty podatne na żółknięcie liści to: alstromeria, mikołajek,wilczomlecz, lewkonia, słonecznik, lilia, nawłoć, tulipan.

Aby ograniczyć żółknięcie liści, już na etapie hodowcy kwiaty powinny być potraktowane produktami kondycjonującymi, które zachowają zieleń liści. Przykładem takiego produktu jest Chrysal BVB (kondycjonowanie kwiatów cebulowych), który poprawia trwałość liści i kwiatów.

 1. Preparat ten osiąga dobre wyniki w przypadku alstromerii, tulipanów, a zwłaszcza różnych rodzajów lilii.
 2. Mamy również produkt w formie tabletek: Chrysal SVB.
 3. Co można zrobić? Produkty do pielęgnacji kwiatów stosowane przez hodowcę, handlowca i kwiaciarnię / sprzedawcę detalicznego mogą zapobiec żółknięciu liści.
See also:  WyjaNij Dlaczego Wyznawcy PrawosłAwia Obchodzą BożE Narodzenie PóźNiej Niż Katolicy

Składniki odżywcze zawarte w ich składzie, zastosowane na wszystkich etapach łańcucha dystrybucji, pozwolą roślinie nadrobić utratę koloru. Kondycjonowanie po zbiorach Aby zminimalizować żółknięcie liści, należy juz na etapie hodowcy kondycjonować rośliny produktami, które utrzymają liście zielone. Przykładem takiego produktu jest Chrysal BVB (kondycjonowanie kwiatów cebulowych), która utrzymuje kolor liści, a w niektórych przypadkach poprawia też trwałość kwiatów.

Preparat ten można stosować do alstromerii, tulipanów, różnych rodzajów lilii. Można też stosować Chrysal SVB, produkt w formie tabletek. Faza konsumencka Gdy kwiaty cięte znajdują się w wazonie, w domu, nadal może wystąpić zażółcenie liści. Pomocna będzie odżywka do kwiatów cebulowych Chrysal Clear, a w przypadku alstromerii i lilii – saszetka L&A.

Zawiera ona substancje, które pomogą zachować liście zielone. Klienci powinni dostawać tę saszetkę do bukietów zawierających na przykład alstromerie, tulipany i lilie.

Co zrobić gdy bez nie kwitnie?

Dlaczego bez lilak nie kwitnie? Ważne jest cięcie bzu, ale nie tylko. Na te błędy zwróć uwagę i ciesz się zapachem kwiatów bzu Lilaki nie są trudne w uprawie, ale żeby dobrze kwitły, trzeba zadbać o kilka rzeczy. Katarzyna Laszczak Lilaki, zwane bzami, to przepiękne krzewy, które są łatwe w uprawie.

 • Ale czasem zdarza się, że „bez” nie zakwita przez lata, albo nagle przestaje kwitnąć.
 • Niestety w jego uprawie można popełnić kilka błędów, które skutkują brakiem kwiatów.
 • Jednym z ważniejszych są związane z cięciem bzu lilaka, ale nie tylko.
 • Zobacz, co robić, jeśli bez nie kwitnie.
 • Spis treści Zakwitające w ogrodach lilaki, popularnie błędnie nazywane bzami, to jeden z głównych symboli wiosny.

Ich urocze, wiechowate, pięknie pachnące kwiaty rozsiewają swój aromat po całej okolicy, dlatego rośliny należą do ścisłego grona najchętniej uprawianych krzewów ozdobnych. Kiedy jednak nie kwitną, zaczyna się problem, bo to właśnie kwiaty są ich największym atutem.

 • Przyczyn takiej sytuacji może być kilka, dlatego warto wiedzieć, na co zawrócić uwagę przy,
 • Jednym z powodów braku kwitnienia lilaków jest źle dobrane stanowisko.
 • Wprawdzie rośliny nie są szczególnie wymagające i zniosą wiele (mogą rosnąć na różnych glebach, znoszą zanieczyszczone, miejskie powietrze i dobrze radzą sobie z przejściową suszą), ale nie będą tolerowały niedostatku światła.

Posadzone w zbyt ciemnym miejscu np. na tyłach domu lub pod gęstymi koronami drzew nie zawiążą pąków kwiatowych i nie zakwitną, nawet jeśli wydadzą liście, dlatego najlepiej sadzić je na stanowiskach słonecznych lub co najwyżej w lekkim półcieniu. Kolejny problem to brak cięcia lub zły termin przeprowadzenia zabiegu.

 1. Lilaki należą do roślin, które nie tylko lubią, ale nawet potrzebują regularnego przycinania, aby mogły obficie i pięknie kwitnąć.
 2. Pozostawione bez cięcia przez kilka lat, nie tylko tracą ładny wygląd, ale też zawiązują coraz mniej pąków kwiatowych lub nie kwitną wcale.
 3. Jeśli więc chcemy każdego roku cieszyć się pięknem ich kwiatów, po każdym kwitnieniu, kiedy tylko kwiaty zaczną zasychać, musimy usunąć je z krzewu, aby roślina bez potrzeby traciła sił na zawiązywanie nasion, które i tak nie będą nam do niczego potrzebne, gdyż lilaki rozmnaża się zwykle wegetatywnie (za pomocą odrostów korzeniowych lub przez szczepienie na podkładce).

Kwiatów bzu nie zobaczymy jednak w ogóle, jeśli ciecie krzewu przeprowadzimy wiosną. Pąki kwiatowe na lilaku zawiązują się rok wcześniej, niedługo po przekiwaniu, dlatego jeśli pędy obetniemy wiosną (np. w marcu), zetniemy też pąki kwiatowe, a co za tym idzie, pozbawimy się kwiatów.

 1. Dlatego bez lilak przycina się tuż po tym, gdy przekwitnie! Co kilka lat stare, mocno zagęszczone i wyrośnięte krzewy warto też odmłodzić, mocno je przycinając.
 2. Nie należy się przy tym obawiać, że pozostawienie kilku krótkich, nagich fragmentów gałęzi zniszczy krzew, gdyż ze znajdujących się na zdrewniałych pędach śpiących oczek wyrosną nowe pędy, na których będą mogły zawiązać się kwiaty.

Wprawdzie rok po tak radykalnym zabiegu kwiatów może być bardzo mało lub nie będzie ich wcale, ale za to w kolejnym sezonie na młodych pędach pojawią się piękne, gęste, grube i okazałe kwiatostany. Za brak kwiatów lilaka może być też odpowiedzialne złe nawożenie.

 • Rośliny zasilane nawozami ze zwiększoną ilością azotu wypuszczą mnóstwo liści, ale mogą nie zawiązać pąków kwiatowych.
 • W ogrodach najpopularniejszym gatunkiem lilaka jest lilak pospolity oraz jego liczne odmiany.
 • Czysty gatunek lilaka tworzy mnóstwo cudownie pachnących kwiatostanów i jest mało wymagający w stosunku do podłoża.

Jego kwiaty są jednak drobne i nie tak atrakcyjne, duże, gęste i barwne jak kwiaty wyprowadzonych od niego odmian. Dlatego to właśnie odmiany ozdobne uprawiane są najczęściej, pomimo że słabiej pachną i mają wyższe wymagania uprawowe. Te krzewy oczekują żyznych, próchniczych, ciepłych i stale lekko wilgotnych gleb oraz słonecznego, zacisznego stanowiska, dobrze reagują też na systematyczne nawożenie (warto stosować nawozy do krzewów kwitnących ).

Polecamy: Odmiany szlachetne lilaka pospolitego są nie tylko bardziej wymagające, ale też delikatniejsze i słabsze niż gatunek. Rozmnaża się je przez szczepienie na podkładkach z silnie rosnącego lilaka pospolitego, dlatego może się zdarzyć, że zostaną zagłuszone przez odrosty podkładki. Jeśli wiec chcemy cieszyć się pięknem kwiatów odmiany szlachetnej, musimy systematycznie i konsekwentnie usuwać tuż przy ziemi wszystkie odrosty korzeniowe tworzone przez podkładkę.

Pewnym rozwiązaniem może być posadzenie krzewu w taki sposób, aby miejsce szczepienia znalazło się kilka centymetrów pod ziemią. Dzięki temu z czasem odmiana szlachetna wypuści własne korzenie i usamodzielni się, rezygnując ze wsparcia podkładki. Pamiętajmy też, że młode krzewy nie zawsze kwitną zaraz po posadzeniu – w niektórych przypadkach trzeba poczekać nawet kilka lat na pierwsze kwiaty.

Czy kliwia może stać w sypialni?

Wystrzegamy się w sypialni – Nie powinniśmy ustawiać w pokoju, w którym nocujemy, wonnych i mogących wywoływać alergię kwiatów, takich jak: – begonia pachnąca, – prymulka (pierwiosnek), – hiacynt, – konwalia, – kalia, – cyklamen perski, – lilia, – fikus, – fiołek afrykański, – hortensja, – filodendron, – oleander, – kliwia i sporo innych.

 1. Nie warto umieszczać w sypialni nadmiernej ilości roślin albo też okazów zbyt dużych.
 2. Wiaty nie powinny przytłaczać pomieszczenia i wydzielać zbytniej ilości swoistych substancji lotnych.
 3. Nietypowe mieszanki różnorodnych roślin mogą wywoływać niepożądane reakcje.
 4. Istnieje groźba, że zamiast nocnego wypoczynku możemy zafundować sobie wówczas dyskomfort i znużenie.

Data publikacji: 23.09.2015

Czy kliwia może rosnąć w ogrodzie?

Dlaczego Kliwia Nie Kwitnie Kliwia to roślina doniczkowa, której główną ozdobą są ciemnozielone liście oraz dekoracyjne kwiatostany Kliwia pomarańczowa, znana też jako kliwia cynobrowa (Clivia miniata) to przepiękna roślina kwitnąca. W Polsce jest uprawiana jako domowa roślina doniczkowa. Za jej popularnością przemawia efektowny wygląd, łatwość uprawy i długowieczność. Co trzeba wiedzieć o uprawie i pielęgnacji kliwii? Kliwia pomarańczowa (łac. Clivia miniata ) to egzotyczna roślina z rodziny amarylkowatych ( Amaryllidaceae ), pochodząca z południowych obszarów Afryki. W Europie jest uprawiana od połowy XIX wieku. W cieplejszych krajach można ją spotkać także w ogrodach, w Polsce jest typową rośliną pokojową. Jest również kojarzona z angielskimi salonami ery wiktoriańskiej. Wybieramy kwiaty doniczkowe do mieszkania w stylu kolonialnym >>> Kliwia pomarańczowa to efektowna ozdoba wnętrz, zwłaszcza w trakcie kwitnienia. Wtedy urzeka spektakularnymi i wyrazistymi kwiatostanami. Poza kwitnieniem również ma pewne walory dekoracyjne – to płaski, egzotycznie wyglądający wachlarz liści. Z uprawą poradzą sobie nawet osoby początkujące. Dlaczego Kliwia Nie Kwitnie Autor: GettyImages W oranżeriach, gdzie panują optymalne warunki wzrostu, egzemplarze kliwii mocno się rozrastają, tworząc obficie kwitnącą kępę

Jak rozmnażać kliwię?

Kliwia pomarańczowa (clivia miniata) – rozmnażanie – Kliwię rozmnaża się przez podział albo przez oddzielenie po kwitnieniu odrostów wyrastających u nasady starszych, rozrośniętych okazów. Jeśli jednak chcemy, by nasze rośliny ozdobne ułożyły się w ładną rodzinkę z kilkoma kwitnącymi pędami jednocześnie, możemy odrosty zostawić przy roślinie matecznej.

Nowe sadzonki kliwii powinny mieć co najmniej cztery liście. Wysadza się je do doniczek wypełnionych torfem zmieszanym z piaskiem. Odpowiednio pielęgnowane zakwitną po dwóch latach. Zdarza się czasami, że kliwia pomarańczowa kwitnie dopiero po sześciu latach od posadzenia. Kliwia cynobrowa może być rozmnażana również z nasion, jednak wówczas trzeba ją sztucznie zapylić.

Ze względu na fakt, że kwiaty zapylone własnym pyłkiem nie zawiązują owoców, potrzebne jest zapylenie krzyżowe. Nasiona kliwii możemy pozyskać z dojrzałych jagód. Ponieważ szybko tracą zdolność kielowania, trzeba je wysiać zaraz po zbiorze. Siejemy nasiona punktowo, co trzy do pięciu centymetrów.

Najlepiej do skrzynek wypełnionych ziemią liściową z dodatkiem piasku. Przykrywamy nasiona najpierw cienką warstwa piasku, a potem jeszcze mchem lub torfem, by zapobiec wysychaniu ziemi. Kliwia cynobrowa wysiana z nasion kiełkuje po czterech – sześciu tygodniach w temperaturze od 16 do 22 stopni Celsjusza.

Kiedy młode siewki wypuszczą pierwszy liść, rozpoczynamy nawożenie odżywkami wieloskładnikowymi, dostarczanymi w odstępach dwutygodniowych. Latem siewki kliwii powinny być ocienione. Wysiane w odpowiedniej odległości rośliny ozdobne nie wymagają już pikowania w pierwszym roku.

See also:  Dlaczego Bol PięTy

Czym podlewać kliwię żeby zakwitła?

Kliwia to długowieczna kwitnąca roślina doniczkowa o długich ciemnozielonych liściach. Kwiat kliwii jest intensywnie pomarańczowy i wyrasta z osobnego grubego pędu. Kliwia kwitnie na przełomie zimy i wiosny oraz jesienią. Kliwia jest rośliną mało wymagającą, która zniesie nawet okresowe zaniedbania.

Jednak aby zapewnić kliwii odpowiednie warunki do kwitnienia, warto wiedzieć, jak odpowiednio o nią dbać. Kliwia to długowieczna i niewymagająca kwitnąca roślina doniczkowa. Najbardziej powszechną odmianą kliwii jest kliwia pomarańczowa (Clivia miniata). Kliwia kwitnie wiosną, a czasami powtórnie jesienią.

Kwiaty kliwii mogą mieć też inne, poza pomarańczowym, kolory: czerwony, żółty, biały, łososiowy. Uprawa kliwii nie wymaga szczególnych umiejętności: od wiosny do końca lipca należy podlewać ją raz w tygodniu, nawozić raz na dwa tygodnie. Zimą kliwia powinna stać w chłodnym miejscu i być rzadziej podlewana.

Kliwię rozmnaża się przez podział starej rośliny. Kliwia to łatwa w uprawie wieloletnia roślina doniczkowa. Osiąga ok.50 cm. Kliwia pomarańczowa (Clivia miniata), znana też jako kliwia cynobrowa, należy do rodziny amarylkowatych i pochodzi z południowej Afryki Południowej. Swoją nazwę kliwia zawdzięcza lady Clive, księżnej Northumberland.

Do Europy kliwię sprowadzono na początku XIX w. Kliwia – kwiat Kwiat kliwii wyrasta ze sztywnego pędu kwiatostanowego, który może mieć nawet pół metra wysokości. Zebrane w baldachy kwiaty kliwii wyrastają na szczycie pędu. W jednym baldachu jest ich od 10 do 20 kwiatów o średnicy od siedmiu do ośmiu cm. Kliwia pomarańczowa (Clivia miniata) Shutterstock Dekoracyjne kwiaty kliwii są jej główną ozdobą, choć za atrakcyjne mogą uchodzić także długie (do 60 cm), wstęgowate liście o ciemnozielonej barwie i skórzastej strukturze. Liście zrośnięte są u nasady i tworzą gęsty wachlarz.

Jeden liść może mieć ok.45 cm długości. Kliwia – uprawa Kliwia pomarańczowa jest rośliną, która dobrze znosi okresowe zaniedbania, jednak odpowiednio zadbana odwdzięcza się piękniejszymi liśćmi i bujniejszymi kwiatami. Uprawiając kliwię, warto więc mieć na uwadze następujące wymagania: Stanowisko. Kliwia potrzebuje jasnego stanowiska, nie lubi jednak bezpośredniego słońca, które może spalić jej liście.

Dobrze rośnie na północnych oknach w półcieniu. Można ją wystawić latem na balkon, jednak pod warunkiem, że nie będzie stać w pełnym słońcu. Doniczki z kliwią nie należy obracać. Temperatura. Kliwia latem dobrze znosi temperaturę ok.20-25 stopni, za to zimą, w okresie spoczynku, powinna mieć niższą temperaturę – ok.7-10 st.

Celsjusza. To zapewni jej odpowiednie warunki, żeby wiosną bujnie zakwitnąć. Ziemia. Kliwia nie ma szczególnych wymagań co do podłoża. Dobrze rośnie w uniwersalnej lub gliniastej ziemi. Podlewanie. Latem należy kliwię podlewać minimum raz w tygodniu, a od sierpnia stopniowo ograniczać podlewanie. Na podstawce nie może być wody, bo może to spowodować gnicie korzeni.

Zimą kliwia potrzebuje przerwy w obfitym podlewaniu, dlatego wystarczy ją podlewać, kiedy ziemia wyschnie (raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie). Woda do podlewania kliwii powinna być odstana i miękka o pokojowej temperaturze. Nawożenie. Kliwię nawozimy raz w tygodniu od marca do końca lipca nawozem dla roślin kwitnących.

Przestajemy ją nawozić w sierpniu. Zimowanie. Zimą warto przenieść kliwię do pomieszczenia, w którym jest ok.10 stopni Celsjusza i mocno ograniczyć podlewanie. Dzięki temu wiosną kliwia pięknie zakwitnie. Kwiaty. Kiedy kliwia przekwitnie, należy usunąć przekwitłe kwiaty, a cały pęd wyciąć przy nasadzie. Kliwia – rozmnażanie Najlepszy czas na rozmnażanie kliwii to moment jej przesadzania.

Korzenie kliwii są kruche, dlatego trzeba robić to ostrożnie. Najłatwiej jest rozmnożyć kliwię przez podział rośliny matecznej tak, żeby nowa roślina miała minimum cztery liście. Można też wyhodować kliwię z nasion zebranych z dojrzałych owoców kliwii, które pojawiają się po przekwitnięciu.

 1. Ten sposób rozmnażania kliwii wymaga jednak pewnych umiejętności oraz cierpliwości, a nowa roślina zakwitnie dopiero po kilku latach.
 2. Co gorsza, pozostawienie kwiatów po przekwitnięciu, wytwarzanie owoców i nasion mocno osłabia starą roślinę i w efekcie w kolejnym sezonie kliwia może nie zakwitnąć.
 3. Liwia – przesadzanie Starsze kliwie wystarczy przesadzać do doniczki o rozmiar większej co ok.

cztery lata. Moment, kiedy kliwia wymaga przesadzenia łatwo rozpoznać: bryła korzeniowa przestaje się mieścić w doniczce. Ponieważ korzenie kliwii łatwo uszkodzić, jeśli roślina jest już duża, nie trzeba jej przesadzać, wystarczy tylko zmieniać wierzchnią warstwę ziemi co dwa lub trzy lata.

Młode kliwie wymagają jednak częstszego przesadzania. Najlepiej robić to co roku na wiosnę. Jak pielęgnować kliwię? Zakurzone liście kliwii przecieramy wilgotną ściereczką. Kliwie nie lubią nabłyszczania. Można je za to zraszać. Dlaczego kliwia nie kwitnie? To pytanie nie należy do rzadkości. Kliwia nie kwitnie, kiedy jest niewłaściwie pielęgnowana.

Aby kliwia zakwitła, warto zapewnić jej zimowy okres spoczynku – od października do lutego powinna stać w chłodnym pomieszczeniu, nie należy jej nawozić, a podlewanie ograniczyć do momentów, kiedy ziemia w doniczce jest sucha. Inne powody, dlaczego kliwia nie kwitnie: – wiek (młode kliwie potrzebują od trzech do pięciu lat, żeby zakwitnąć pierwszy raz), – za mało lub za dużo nawozu, – za duża doniczka, – niewłaściwa temperatura powietrza, – za mało światła, – nieusuwanie przekwitniętych kwiatów, – częste obracanie doniczki.

Kliwia – choroby i szkodniki Kliwia to dobra roślina dla początkujących amatorów roślin doniczkowych. Nie wymaga szczególnej wiedzy i troski, wybacza nawet okresy przesuszenia i szybko wraca do formy. Jednak i kliwii zdarza się zachorować lub paść ofiarą szkodników. Najczęstsze problemy w uprawie kliwii i ich przyczyny: gnicie korzeni – zbyt obfite i zbyt częste podlewanie, suche liście na końcach – za rzadkie podlewanie, mało intensywny kolor liści, niewiele kwiatów – brak nawozu, grzyby – zbyt wilgotna ziemia w doniczce, szkodniki – szczególnie wełnowce, zbyt suche powietrze i za wysoka temperatura w pomieszczeniu.

Kliwia – odmiany Najbardziej znaną i powszechną odmianą kliwii jest kliwia pomarańczowa (cynobrowa), czyli Clivia miniata. Inne odmiany kliwii i ich cechy charakterystyczne: – clivia striata – żółto-zielone paskowane liście, – clivia variegata – liście z jasnymi przebarwieniami, – clivia nobilis (szlachetna) – łososiowe, kielichowe, opadające kwiaty, – clivia miniata citrina – biało-żółte kwiaty.

Liwia jest rośliną trującą, Nie nadaje się do domów, w których mieszkają zwierzęta, trzeba też trzymać ją z dala od dzieci. Do zatrucia może dojść przez spożycie liści kliwii (szczególnie dołu). Typowe objawy zatrucia kliwią to ślinotok, biegunka i wymioty. Zjedzenie większej ilości toksyny może prowadzić do śmierci.

Autor: ks/mro Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Dlaczego schną liście u kliwii?

Liście kliwii usychają na końcach Dlaczego Kliwia Nie Kwitnie Autor: Konrad Kalbarczyk Kliwia jest wrażliwa na tarczniki i wełnowce, które najczęściej pojawiają się w zbyt ciepłym miejscu zimowania Mam młodziutką kliwię, ma 8 liści. Pięknie rośnie, ma zdrowe, zielone liście, ale dwa pierwsze na końcach zaczynają usychać (stają się brązowe). Proszę o radę – co robić? Architekt krajobrazu ze specjalizacją „zieleń zabytkowa”. Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin – nawet w naszym „zchemizowanym” trującym świecie – pozwalają nieco lepiej żyć.

 1. Przypuszczam, że to skutek zmiany warunków uprawy.
 2. Jeśli pozostałe (młodsze) liście są zdrowe i zielone, roślina zaaklimatyzowała się i będzie dobrze rosła.
 3. Liwia najlepiej czuje się na wschodnim parapecie,
 4. Jeśli do dyspozycji jest południowy lub południowo-zachodni, lepiej odsunąć ja od okna.
 5. Ważne, aby jej nie obracać – bardzo nie lubi zmiany położenia (można nawet zaznaczyć na doniczce od której strony pada światło).

Proszę też pamiętać, że kliwia nie znosi wody stojącej w doniczce – powinna mieć drenaż – np. kilka cm keramzytu wsypanego na dno doniczki. Po podlaniu należy odczekać z następnym nawadnianiem, aż do momentu, gdy ziemia na powierzchni będzie sprawiać wrażenie suchej.

Jak uratować zgniłego kwiatka?

Jak uratować przelane kwiaty? – Podlewanie kwiatów jest podstawą pielęgnacji roślin doniczkowych, Ilość wody i częstotliwość podlewania należy bezwzględnie dostosować do wymagań konkretnej rośliny. Do podlewania należy używać miękkiej wody z kranu o temperaturze pokojowej.

See also:  Dlaczego PowinniMy Cię Zatrudnić

Więcej informacji o zasadach prawidłowego nawadniania znajdziesz w artykule: Podlewanie i zraszanie kwiatów doniczkowych – jak robić to poprawnie? Przelanie jest najczęstszym grzechem popełnianym z miłości do roślin doniczkowych. Podlewasz, bo chcesz dobrze, ale robiąc to zbyt często – doprowadzasz do przelania, które może doprowadzić do nieodwracalnego zgnicia rośliny.

Objawy przelania rośliny:

więdniecie liści – liście zmieniają kształt i opadają, żółte i brązowe przebarwienia, bąble i pęcherzyki na powierzchni – możesz mieć wrażenie, że roślina „puchnie”, utrata liści, pleśń/grzyby na powierzchni podłoża.

Co zrobić, żeby uratować przelaną roślinę?

Wyjmij roślinę z doniczki i dokładnie obejrzyj jej korzenie. Usuń zgniłe fragmenty – zgniliznę możesz delikatnie zeskrobać z powierzchni korzeni. Zdezynfekuj korzenie i odłóż roślinę na kilka godzin na chłonnym materiale (np. na ręcznikach papierowych). Przygotuj doniczkę z odpowiednim drenażem i lekko wilgotną ziemią. Posadź roślinę i już jej nie przelewaj!

Dlaczego Kliwia Nie Kwitnie Może Cię zainteresować: Dlaczego liście mojej monstery żółkną?

Kiedy zacząć podlewać kalie?

Kalia i jej pielęgnacja – Podobnie jak każdy gatunek kwiatów kalia również ma specyficzne wymagania dotyczące pielęgnacji. Nie są one bardzo wymagające, ale należy przestrzegać ich systematycznie. Jeśli będziemy tego pilnować kalie, odwdzięczą się nam pięknymi kolorowymi kwiatami, które będą zdobić nasze mieszkania przez długi czas.

Kalia podczas okresu kwitnienia lubi stanowisko jasne, słoneczne, gdzie temperatura oscyluje w granicach 16 – 20 stopni. Kwiaty te lubią mieć cały czas mieć lekko wilgotne podłoże; uważajmy, żeby go nie przelać, gdyż może zacząć gnić. Jesienią, gdy kalia doniczkowa wznawia wzrost, należy obficie ją podlewać. W czasie kwitnienia, zimą, podlewamy umiarkowanie. Latem, w okresie spoczynku prawie w ogóle nie podlewamy. Okres przekwitania dla tej rośliny to koniec kwietnia – początek maja. W tym czasie zalecane jest ograniczone podlewanie W sytuacji, gdy zauważymy przesuszanie się liści, kalię doniczkową należy przenieść go w miejsce jasne i chłodne. Kalię przechowujemy tam aż do momentu ponownego wzrostu i kwitnienia; od czasu do czasu podlewamy i nawozimy.

O jakiej porze podlewać?

Kiedy podlewać kwiaty? – Rano czy wieczorem? – Pora podlewania kwiatów nie jest obojętna. Rośliny doniczkowe powinno się podlewać w godzinach rannych, w południe i wczesnym popołudniem. Ma to na celu zapewnienie im dostatecznej ilości wody w okresie największej transpiracji, czyli parowania z powierzchni liści.

Co ile trzeba podlewać?

Jak często podlewać kwiaty doniczkowe zimą i latem? – Po pierwsze należy pamiętać, że rośliny podlewa się rzadziej zimą, a częściej latem, Zimą wystarczy nawadniać rośliny raz w tygodniu (lub nawet rzadziej, jeśli przechodzą okres spoczynku w chłodniejszym pomieszczeniu), natomiast latem – nawet co drugi dzień. Te kwiaty doniczkowe to prawdziwe hity! Ozdobią mieszkanie i.

Jak pielęgnować kliwię w doniczce?

Jak pielęgnować kliwię pomarańczową? – Podlewanie kliwii, Kliwię powinno się podlewać regularnie w taki sposób, by podłoże było stale lekko wilgotne (ale nie mokre). Zwykle latem nawadnia się ją co najmniej 1-2 razy w tygodniu. Podlewanie zimą zależy od warunków (średnio co 7-10 dni w ogrzewanym pomieszczeniu i nawet raz na dwa tygodnie w chłodnym miejscu). Są to wskazówki, ale nie żelazne reguły – najlepiej zabieg poprzedzić sprawdzeniem wilgotności podłoża. Wilgotność powietrza dla kliwii, Ważne jest utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza. Dlatego w pomieszczeniu warto zainstalować nawilżacz. Dobrym sposobem jest również ustawienie donicy w podstawce zalanej wodą. Można ułożyć w niej warstwę płaskich kamieni, aby odizolować korzenie od wilgoci. Nadmiar wody może powodować gnicie kruchych korzeni. Nawożenie kliwii, Kliwię dokarmia się od późnej zimy do jesieni, raz w tygodniu. Zaleca się stosować nawozy z małą ilością azotu, za to większą zawartością potasu (nawozy dla roślin kwitnących). Jak i czym nawozić domowe rośliny doniczkowe >>> Przesadzanie kliwii wykonuje się rzadko, nie częściej niż co 2-3 lata. Najlepiej robić to po kwitnieniu. Wyznacznikiem jest przerastanie korzeni w donicy. Trzeba uważać, nie uszkodzić bryły korzeniowej. W ciasnych doniczkach roślina lepiej czuje się – obficie kwitnie. Zakurzone liście kliwii można przemywać, ale nie powinno się ich nabłyszczać. Jak myć liście roślin doniczkowych? Czyścimy z kurzu domowe rośliny >>> Wartościowym zabiegiem po przekwitnięciu jest usunięcie pędu kwiatostanowego. Dzięki temu roślina nie traci niepotrzebnie energii. Wykształcenie nasion może poskutkować brakiem kwitnienia w przyszłym roku. Ponadto na bieżąco przycina się obumierające liście. Rozmnażanie kliwii, Kliwię pomarańczową można rozmnażać przez oddzielanie odrostów korzeniowych, Rozmnażanie z nasion jest czasochłonne, a w dodatku nowe rośliny mogą nie powielać cech matki (dotyczy to m.in. barwy kwiatów). Kliwia nie lubi zmiany miejsca oraz obracania – raz ustawiona, powinna pozostać w niezmienionej pozycji. Przeczytaj też: Kliwia: dlaczego pęd kwiatostanowy nie wyrasta ponad liście >>> Liście kliwii usychają na końcach >>> Z jakimi roślinami można sadzić kliwię? >>> Doniczkowe rośliny egzotyczne – uprawa w domu

Jak uratować zgniłego kwiatka?

Jak uratować przelane kwiaty? – Podlewanie kwiatów jest podstawą pielęgnacji roślin doniczkowych, Ilość wody i częstotliwość podlewania należy bezwzględnie dostosować do wymagań konkretnej rośliny. Do podlewania należy używać miękkiej wody z kranu o temperaturze pokojowej.

 1. Więcej informacji o zasadach prawidłowego nawadniania znajdziesz w artykule: Podlewanie i zraszanie kwiatów doniczkowych – jak robić to poprawnie? Przelanie jest najczęstszym grzechem popełnianym z miłości do roślin doniczkowych.
 2. Podlewasz, bo chcesz dobrze, ale robiąc to zbyt często – doprowadzasz do przelania, które może doprowadzić do nieodwracalnego zgnicia rośliny.

Objawy przelania rośliny:

więdniecie liści – liście zmieniają kształt i opadają, żółte i brązowe przebarwienia, bąble i pęcherzyki na powierzchni – możesz mieć wrażenie, że roślina „puchnie”, utrata liści, pleśń/grzyby na powierzchni podłoża.

Co zrobić, żeby uratować przelaną roślinę?

Wyjmij roślinę z doniczki i dokładnie obejrzyj jej korzenie. Usuń zgniłe fragmenty – zgniliznę możesz delikatnie zeskrobać z powierzchni korzeni. Zdezynfekuj korzenie i odłóż roślinę na kilka godzin na chłonnym materiale (np. na ręcznikach papierowych). Przygotuj doniczkę z odpowiednim drenażem i lekko wilgotną ziemią. Posadź roślinę i już jej nie przelewaj!

Dlaczego Kliwia Nie Kwitnie Może Cię zainteresować: Dlaczego liście mojej monstery żółkną?

Czy kliwia może stać w sypialni?

Wystrzegamy się w sypialni – Nie powinniśmy ustawiać w pokoju, w którym nocujemy, wonnych i mogących wywoływać alergię kwiatów, takich jak: – begonia pachnąca, – prymulka (pierwiosnek), – hiacynt, – konwalia, – kalia, – cyklamen perski, – lilia, – fikus, – fiołek afrykański, – hortensja, – filodendron, – oleander, – kliwia i sporo innych.

 1. Nie warto umieszczać w sypialni nadmiernej ilości roślin albo też okazów zbyt dużych.
 2. Wiaty nie powinny przytłaczać pomieszczenia i wydzielać zbytniej ilości swoistych substancji lotnych.
 3. Nietypowe mieszanki różnorodnych roślin mogą wywoływać niepożądane reakcje.
 4. Istnieje groźba, że zamiast nocnego wypoczynku możemy zafundować sobie wówczas dyskomfort i znużenie.

Data publikacji: 23.09.2015

Dlaczego kliwia ma żółte liście?

Żółknięcie liści jest oznaką niewystarczającej ilości naturalnych hormonów wzrostu rośliny, które regulują produkcję zielonego barwnika w liściu. Produkcją tych hormonów przed ścięciem zajmowała się roślina macierzysta, dlatego po ścięciu tych substancji zaczyna brakować.

 • Żółty liść oznacza po prostu utratę chlorofilu.
 • Na żółknięcie wpływa wiele czynników.
 • Na przykład: etylen, światło o delikatnie czerwonawej barwie oraz brak światła stymulują żółknięcie liści.
 • Z kolei czerwone światło i gibereliny (fitohormony) hamują żółknięcie liści.
 • Wiaty podatne na żółknięcie liści to: alstromeria, mikołajek,wilczomlecz, lewkonia, słonecznik, lilia, nawłoć, tulipan.

Aby ograniczyć żółknięcie liści, już na etapie hodowcy kwiaty powinny być potraktowane produktami kondycjonującymi, które zachowają zieleń liści. Przykładem takiego produktu jest Chrysal BVB (kondycjonowanie kwiatów cebulowych), który poprawia trwałość liści i kwiatów.

 • Preparat ten osiąga dobre wyniki w przypadku alstromerii, tulipanów, a zwłaszcza różnych rodzajów lilii.
 • Mamy również produkt w formie tabletek: Chrysal SVB.
 • Co można zrobić? Produkty do pielęgnacji kwiatów stosowane przez hodowcę, handlowca i kwiaciarnię / sprzedawcę detalicznego mogą zapobiec żółknięciu liści.

Składniki odżywcze zawarte w ich składzie, zastosowane na wszystkich etapach łańcucha dystrybucji, pozwolą roślinie nadrobić utratę koloru. Kondycjonowanie po zbiorach Aby zminimalizować żółknięcie liści, należy juz na etapie hodowcy kondycjonować rośliny produktami, które utrzymają liście zielone. Przykładem takiego produktu jest Chrysal BVB (kondycjonowanie kwiatów cebulowych), która utrzymuje kolor liści, a w niektórych przypadkach poprawia też trwałość kwiatów.

 • Preparat ten można stosować do alstromerii, tulipanów, różnych rodzajów lilii.
 • Można też stosować Chrysal SVB, produkt w formie tabletek.
 • Faza konsumencka Gdy kwiaty cięte znajdują się w wazonie, w domu, nadal może wystąpić zażółcenie liści.
 • Pomocna będzie odżywka do kwiatów cebulowych Chrysal Clear, a w przypadku alstromerii i lilii – saszetka L&A.

Zawiera ona substancje, które pomogą zachować liście zielone. Klienci powinni dostawać tę saszetkę do bukietów zawierających na przykład alstromerie, tulipany i lilie.