Dlaczego Inseminacja Si Nie Udaje

Dlaczego Inseminacja Si Nie Udaje

Kiedy inseminacja nie ma sensu?

Cały czas zachęcamy pary do udziału w badaniu klinicznym nad lekiem poprawiającym skuteczność inseminacji. Badanie prowadzone jest w klinikach InviMed w Warszawie i Poznaniu. O tym, czym jest inseminacja, komu jest zalecana i dlaczego warto wziąć udział w badaniu rozmawiamy z doświadczonym ginekologiem, a jednocześnie dyrektorem medycznym InviMed Warszawa – dr n.

 1. Med. Tomaszem Rokickim.
 2. Cały czas zachęcamy pary do udziału w badaniu klinicznym nad lekiem poprawiającym skuteczność inseminacji.
 3. Badanie prowadzone jest w klinikach InviMed w Warszawie i Poznaniu.
 4. O tym, czym jest inseminacja, komu jest zalecana i dlaczego warto wziąć udział w badaniu rozmawiamy z doświadczonym ginekologiem, a jednocześnie dyrektorem medycznym InviMed Warszawa – dr n.

med. Tomaszem Rokickim. Czym jest inseminacja?Inseminacja domaciczna (Intrauterine Insemination, IUI) to jedna z metod stosowanych w leczeniu niepłodności. To przede wszystkim bezpieczny i bezbolesny zabieg, który polega na umieszczeniu w macicy próbki nasienia, które wcześniej zostało wyselekcjonowane i odpowiednio przygotowane w warunkach laboratoryjnych.

Nasienie podaje się przez cienki silikonowy cewnik. Komu zaleca się zastosowanie zabiegu inseminacji? Z procedury inseminacji domacicznej mogą skorzystać pary, które mimo dobrych wyników badań płodności i długich starań o ciążę pozostają bezdzietne, nasienie pacjenta jest nieznacznie odbiegające od normy lub doświadcza on zaburzeń ejakulacji.

Inseminację zaleca się również parom, u których stwierdzono niepłodność idiopatyczną, czyli niepłodność, której przyczyn, przy obecnym stanie wiedzy, nie możemy odnaleźć. Kiedy nie zaleca się inseminacji? Inseminacja nie ma sensu przy niedrożności obu jajowodów, a także gdy nasienie pacjenta jest bardzo słabe np.

Gdy w mililitrze jest mniej niż milion plemników.Czy in vitro poprzedzają zabiegi inseminacji? Nie zawsze. Para kwalifikowana jest do zapłodnienia in vitro po 12 miesięcznym okresie leczenia innymi metodami, w tym inseminacją. Natomiast lekarz może podjąć decyzję o wcześniejszej kwalifikacji, jeśli zastosowanie innych metod nie rokuje ciąży.

Tak jest na przykład w przypadku niedrożności obu jajowodów, niemożności wywołania owulacji czy silnej endometriozie, a także w przypadku nasienia niskiej jakości. W takich przypadkach inseminacja nie przyniesie rezultatów, więc nie musi poprzedzać zabiegu in vitro.

 • Ile razy stosuje się zabieg inseminacji zanim przejdzie się do in vitro? W przypadku inseminacji do ciąży powinno dojść w pierwszych 4-6 cyklach.
 • Brak powodzenia jest wskazaniem dla in vitro.
 • Jaka jest skuteczność zabiegu inseminacji?W zależności od wieku pacjentki, jakości nasienia użytego do zapłodnienia oraz liczby dojrzałych pęcherzyków po przeprowadzonej stymulacji hormonalnej, skuteczność leczenia z zastosowaniem inseminacji domacicznej wynosi od 10 do 25% na cykl.

Jednak – jak niemal każdy zabieg, wraz z rozwojem medycyny i technologii, inseminacja również się rozwija. Na przykład prowadzone obecnie w InviMed badania kliniczne nad nowym lekiem, którego celem jest poprawa skuteczności inseminacji. I tu warto podkreślić, że wciąż mamy wolne miejsca dla par, które chciałyby wziąć udział w tym badaniu.

Dlaczego warto wziąć udział w badaniu?Każda para, która ma wskazanie medyczne do inseminacji może zyskać na udziale w badaniu. Przede wszystkim, pary które zostaną zakwalifikowane do udziału w badaniu klinicznym, zupełnie bezpłatnie przejdą potrzebne do inseminacji badania, skorzystają z nowego leku i bezpłatnej inseminacji.

A to już dużo. Ponadto, jeśli lek – zgodnie z przywidywaniami – zwiększa skuteczność inseminacji, zwiększy również ich szanse na zostanie rodzicami. Aby zgłosić chęć udziału w badaniu klinicznym InviMed, wystarczy zadzwonić pod numer: 500 900 888, wysłać maila na adres: [email protected] lub skorzystać z formularza kontaktowego: https://www.invimed.pl/kontakt

Jak zwiększyć skuteczność inseminacji?

Stymulacja owulacji – jak wpływa na skuteczność inseminacji? – Jedną z metod zwiększających szansę na ciążę po inseminacji, jest stymulacja owulacji, inaczej zwara stymulacją jajeczkowania, Wykonuje się ją dodatkowo w przypadku nieregularnej owulacji lub jej braku, a także w zaburzeniach rozwoju pęcherzyków Graffa.

farmakoterapia środkiem Closibegyt – cytrynian klomifenu będący głównym składnikiem leku podaje się pacjentce doustnie na podstawie dawkowania dobranego przez lekarza. Zazwyczaj farmakoterapia tym środkiem przynosi pozytywne rezultaty i aż siedem na dziesięć pacjentek poddanych stymulacji owulacji za pomocą leku Closibegyt z sukcesem zachodzi w ciążę. Oczywiście, jeżeli występują inne przeszkody w zapłodnieniu (np. przeciwciała w śluzie szyjkowym) poza brakiem lub nieregularnym jajeczkowaniem, podawanie cytrynianu klomifenu jest jedynie przygotowaniem przed zabiegiem inseminacji i stanowi czynnik znacznie podnoszący szansę na powodzenie zabiegu;

terapia hormonalna gonadotropinami – hormon stymulujący FSH i hormon luteinizujący LH są naturalnie produkowane w organizmie kobiety przez przysadkę mózgową oraz jajniki. Odpowiadają one między innymi za prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego. Chcąc wpłynąć na skuteczność inseminacji i doprowadzić do zapłodnienia lekarz może zalecić terapię hormonalną z wykorzystaniem hormonów FSH i LH. Dzieje się tak również w przypadku, w którym podawanie środka Closibegyt okazało się nieskuteczne i nie spowodowało uwolnienia większej ilości komórek jajowych. Hormonoterapia pozwala zazwyczaj znacznie zwielokrotnić szansę na ciążę po inseminacji.

Niezwykle ważnym aspektem towarzyszącym stymulacji owulacji, jest fakt, że nasilone uwalnianie komórek jajowych może doprowadzić do ciąży mnogiej, Oczywiście dla większości przyszłych rodziców nie jest to w żadnej mierze czynnik zmuszający ich do rezygnacji z inseminacji, jednak jest istotne, aby mieli świadomość jego występowania.

Która inseminacja jest najskuteczniejsza?

Inseminacja w leczeniu niepłodności. Wskazania i skuteczność – dr Wojciech Dziadecki. Ultramedica Inseminacja domaciczna to pojęcie, z którym zetknęło się większość par konsultowanych i leczonych z powodu niepłodności partnerskiej. to najprostsza, bezpieczna i bezbolesna metoda wspomaganego rozrodu (ART). W piśmiennictwie bywa też określana jako IUI, AIH lub AID (w przypadku użycia nasienia dawcy).

Za którym razem udaje się inseminacja?

Inseminacja a in vitro – Inseminacja domaciczna uzyskuje najwyższą skuteczność po podjęciu od trzech do czterech prób. Zabiegi można wykonywać w następujących po sobie cyklach miesięcznych. Zaleca się wykonanie maksymalnie 6 prób, bowiem dalsze podejścia dają już niższe szanse na ciążę. Jeżeli kolejne procedury nie przynoszą efektu do rozważenia pozostaje zapłodnienie za pomocą in vitro.

Co dalej po nieudanych inseminacji?

Nieudane próby inseminacji – Z kolejnej procedury inseminacji rezygnuje się po maksymalnie sześciu nieudanych próbach. W takim wypadku lekarz zazwyczaj proponuje bardziej zaawansowaną metodą leczenia niepłodności, czyli in vitro. Inseminacja – czy jest skuteczna? Ekspert: dr n.

Ile powinien mieć pęcherzyk do inseminacji?

Stymulacja hormonalna przed inseminacją – Inseminację można przeprowadzić na cyklu naturalnym kobiety, ale zazwyczaj procedura odbywa się z użyciem leków. Poprzez stymulację hormonalną doprowadza się do wzrostu i dojrzewanie komórek jajowych. Dzięki kuracji można uzyskać 2-3 pęcherzyki, co może zwiększyć szansę na powodzenie inseminacji.

Po jakim czasie od inseminacji dochodzi do zapłodnienia?

Kiedy wykonuje się inseminację? – Każdy słyszał, że doszło do ciąży pomimo, że para współżyła kilka dni przed spodziewaną owulacją. Jest to naturalne, ponieważ czas życia plemników może wynosić nawet 7 dni, a ich zdolności do zapłodnienia komórki jajowej nawet 5 dni.

 • Czas zdolności komórki jajowej do zapłodnienia określa się od 12 do 24 godzin po owulacji.
 • W przypadku zapłodnienia in vitro uważa się, że zaplemnienie komórki jajowej winno się przeprowadzić do 4 godzin po uzyskaniu komórek jajowych, czyli ok.40 godzin po podaniu leku na dojrzewanie komórek jajowych.

Zakładając, że stosowane do zabiegu inseminacji plemniki przetrwają minimum 12-20 godzin należy oczekiwać owulacji w tym czasie od momentu inseminacji. Wykonanie inseminacji po owulacji też daje szansę na sukces pod warunkiem, że nie upłynęło zbyt dużo czasu od owulacji ze względu na teoretyczny czas zdolności komórki jajowej do zapłodnienia.

Ile mln plemników do inseminacji?

Podział ze względu na pochodzenie nasienia –

Inseminacja nasieniem partnera – nasienie do inseminacji oddawane jest w dniu zabiegu w klinice Gyncentrum. Minimalna ilość plemników w nasieniu wymagana do przeprowadzania inseminacji to 10 mln na ml. Do inseminacji wykorzystuje się jedynie plemniki o odpowiedniej ruchliwości oraz morfologii. Inseminacja nasieniem dawcy – w sytuacji, gdy nasienie partnera nie spełnia kryteriów wymaganych do przeprowadzenia zabiegu inseminacji (odpowiednia ilość, ruchliwość oraz prawidłowe wyniki morfologii plemników) możliwe jest wykorzystanie nasienia dawcy. Nasienie dawcy użyte do inseminacji poddawane jest okresowi karencji, podczas której wykonywane są szczegółowe badania wirusologiczne i mikrobiologiczne.

CENNIK

Czy po pierwszej inseminacji można zajsc w ciążę?

Inseminacja – przebieg zabiegu, skuteczność Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Inseminacja to inaczej sztuczne zapłodnienie, w którym dochodzi do wprowadzenia nasienia mężczyzny do układu rodnego kobiety. Sztuczna inseminacja to jedna z metod wspomaganego rozrodu, należąca do najpopularniejszych zabiegów w leczeniu niepłodności od wielu lat. Jest to zabieg bezpieczny i bezbolesny.

Inseminację wykorzystuje się w przypadku kobiet z zaburzeniami, u tych, u których śluz nie sprzyja nasieniu, oraz u których stwierdzono niepłodność idiopatyczną (tj. niepłodność bez ustalonej przyczyny). Inną okolicznością jest niemożność współżycia seksualnego partnerów.

Również słabość lub mała liczebność plemników partnera stanowią wskazanie do zabiegu inseminacji, Istnieje kilka rodzajów inseminacji. Pierwszy to inseminacja domaciczna, która jest wykonywana głównie z wykorzystaniem nasienia partnera lub dawcy. Poza nią stosuje się również inseminację naszyjkową oraz inseminację dojajowodową,

W zabiegu inseminacji wykorzystywane są partnera lub pochodzące z, Jeśli do kliniki na zabieg inseminacji zgłasza się para, która pozostaje w związku nieusankcjonowanym prawnie, mężczyzna musi złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego stosowne oświadczenie, w którym informuje, że to on będzie ojcem dziecka.

cytologia (ważna przez 2 lata) badanie stopnia czystości pochwy (ważne do dwóch miesięcy) badanie posiewu z szyjki macicy (także ważne do dwóch miesięcy), badanie na obecność (ważne przez rok),, badanie na obecność wirusa HCV, badanie na obecność wirusa HBSAg test na VDRL (w kierunku kiły, ważny przez pół roku). badanie na toksoplazmozę, badanie przeciwciał różyczki, weryfikacja drożności jajowodów (czyli badanie HSG).

Konieczność przeprowadzenia badań dotyczy również mężczyzn. Przed inseminacją muszą oni wykonać:

See also:  Solcoseryl Dlaczego Wycofany

badanie na obecność chlamydii, badanie na HIV, badanie na obecność wirusa HCV, badanie na obecność wirusa HBSAg, test na VDRL.

Ponadto zaleca się mężczyznom abstynencję seksualną na 2-7 dni przed wykonaniem inseminacji. Przed zabiegiem inseminacji kobieta poddawana jest kuracji hormonalnej (leki doustne lub zastrzyki). Kuracja taka umożliwia uzyskanie zwiększonej liczby komórek jajowych (do 2-3) w celu podniesienia szans na,

Liczba pęcherzyków, ich wielkość oraz grubość śluzówki macicy oceniana jest, poczynając od pierwszych dni cyklu, na podstawie regularnie przeprowadzanego badania USG. Dowiedz się więcej: Gdy podczas owulacji największy z pęcherzyków uzyska wielkość 18 mm, a śluzówka 8 mm, kobiecie podaje się – hormon doprowadzający do (pęknięcia pęcherzyka i uwolnienia komórki jajowej).

Moment nastąpienia owulacji to sygnał dla partnera, aby oddać nasienie. W następnym etapie następuje przygotowanie nasienia do inseminacji, Polega ono na płukaniu w laboratorium w celu wyodrębnienia zdrowych oraz ruchliwych plemników, a także pozbycia się bakterii i prostaglandyny (hormonu wywołującego skurcze macicy).

Kolejny etap zabiegu inseminacji polega na wstrzyknięciu plemników do macicy z użyciem cienkiego, silikonowego cewnika. Zabieg jest zupełnie bezbolesny, dlatego nie wymaga znieczulenia. Po przeprowadzeniu zabiegu kobieta wraca do domu.2 lub 3 dni później zalecane jest wykonanie badania USG. W II fazie cyklu w dalszym ciągu pacjentka przyjmuje leki wspierające implementację zarodka.

Okres ten kończy się testem na poziom βHCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Jest to hormon wytwarzany w czasie ciąży. Podniesienie się jego poziomu po inseminacji o 75 proc. może oznaczać ciążę. Jeśli pojawią się objawy ciąży po inseminacji, kobieta przyjmuje przez pierwsze tygodnie rozwoju zarodka (w formie zastrzyków lub tabletek), który wspiera funkcjonowanie ciałka żółtego.

Ciążę w wyniku inseminacji uznaje się za ciążę wysokiego ryzyka. Z tego względu kobieta powinna pozostawać pod nadzorem lekarza specjalizującego się w leczeniu niepłodności. Przeczytaj też: Inseminacja nie może być przeprowadzona u kobiet, które cierpią na niedrożność jajników oraz u których stwierdzono stany zapalne narządów rodnych lub (w zależności od lokalizacji).

Również problemy z błoną śluzową macicy, proces nowotworowy, różne ciężkie choroby ogólnoustrojowe oraz patologie nasienia (w tym bakteryjne) stanowią przeciwwskazania do inseminacji. Skuteczność inseminacji jest o wiele mniejsza od skuteczności zapłodnienia pozaustrojowego.

 • Przy dużej ruchliwości plemników prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po inseminacji za pierwszym razem wynosi od kilku do 20 procent.
 • W przypadku jego niepowodzenia istnieje możliwość przeprowadzania zabiegu od 3 do 6 razy.
 • Jeśli i to nie doprowadzi do zapłodnienia, a partnerzy ciągle starają się o dziecko, powinni rozważyć innego rodzaju metodę.

Wpływ na powodzenie inseminacji mają:

wiek kobiety, jakość użytego nasienia, liczba dojrzałych pęcherzyków, które powstały po stymulacji hormonalnej.

Inseminacja to zabieg w zakresie leczenia niepłodności, który należy do tanich i osiągalnych przez większość par. Koszt jednego zabiegu inseminacji to od 700 do 1300 zł. Inseminacja domaciczna to proces starszy i o wiele prostszy niż, Do najważniejszych różnic między tymi dwoma zabiegami należy fakt, że do zapłodnienia w przypadku tego pierwszego dochodzi w jamie macicy, czyli w warunkach naturalnych.

Natomiast w przypadku in vitro zapłodnienie przeprowadzane jest w warunkach laboratoryjnych, a do macicy kobiety trafia zarodek. Metoda in vitro, w przeciwieństwie do inseminacji, umożliwia posiadanie zdrowego potomstwa osobom z wirusem HIV i HCV czy obciążonym ciężkimi chorobami genetycznymi. In vitro stosowane jest jako jedna z ostatecznych metod w leczeniu niepłodności, podczas gdy inseminacja należy do zabiegów stanowiących podstawę tego procesu.

To również wiąże się z ich skutecznością, a co za tym idzie – ceną. Zapłodnienie pozaustrojowe będzie charakteryzowało się wyższym wskaźnikiem skuteczności, bo aż na poziomie 35 proc., ale i wyższą ceną, stanowiącą nawet dziesięciokrotność kosztu inseminacji,

 1. Istnieje możliwość wykonania inseminacji nasieniem dawcy,
 2. W myśl ustawy o leczeniu niepłodności nie obejmuje ona jednak kobiet samotnych, a możliwa jest jedynie w przypadku par, gdy wstępują wady nasienia zadeklarowanego partnera.
 3. Dobranie odpowiedniego dawcy nasienia do inseminacji rozpoczyna się wywiadem, w którym ustalana jest grupa krwi, kolor oczu i włosów, wzrost czy budowa ciała.

Każdy z zarejestrowanych dawców jest przebadany na obecność chorób wirusowych (HIV, HCV, HCB), bakteryjnych (chlamydioza, kiła) czy mutacji genu CFTR (wywołującej mukowiscydozę). Ponadto zakwalifikowani dawcy do inseminacji przechodzą przez badanie kariotypu tj.

 • Jakościowej i ilościowej analizy chromosomów.
 • Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem.
 • Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.
 • Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

: Inseminacja – przebieg zabiegu, skuteczność

Czy inseminacja udaje się za pierwszym razem?

Jak dokładnie wygląda inseminacja i na czym polega? – Aby nasze wyjaśnienia były precyzyjne i jasne zacznijmy od medycznego punktu widzenia. Inseminacja szybko i skutecznie pomaga w leczeniu niepłodności wtedy, gdy fizycznym problemem jest np. bariera śluzu.

 • Oznacza to, że w ciele kobiety śluz szyjkowy nie stwarza przyjaznych warunków dla plemników, dlatego mogą mieć trudności z przetrwaniem lub dotarciem do komórki jajowej.
 • W takich sytuacjach podanie nasienia cienkim cewnikiem do jamy macicy najczęściej kończy się sukcesem i upragnioną ciążą.
 • Inseminacja jest równie skuteczna, gdy problemem są obniżone parametry nasienia.

Wtedy kluczem do rozwiązania problemu czasowej niepłodności jest „spreparowanie” nasienia, czyli laboratoryjnie wykonana selekcja. Zatem najlepsze plemniki z najwyższą zdolnością do zapłodnienia, poprzez zabieg inseminacji, mają skróconą drogę do komórki jajowej o połowę i co więcej, są bezpiecznie przeprowadzone przez nieprzyjazną barierę śluzu szyjkowego.

Czy inseminacja zwieksza szansę?

Inseminacja – skuteczność – Skuteczność zabiegu inseminacji wynosi do 15%. Szanse powodzenia rosną nawet do 40% w przypadku wykonania kilku zabiegów inseminacji po jednym w kolejnych cyklach. Stymulacja owulacji zwiększa szansę na ciążę po inseminacji domacicznej, jednak wówczas podnosi się prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży mnogiej.

Co lepsze inseminacja czy in vitro?

Jeśli chodzi o porównanie skuteczności IUI i zapłodnienia in vitro, to ta druga procedura jest zdecydowanie bardziej efektywna – skuteczność zabiegu in vitro jest ok.4–5 razy większa niż inseminacji.

Ile ważne są badania do inseminacji?

Inseminacja: badania przed zabiegiem – Kobiety przed inseminacją muszą wykonać następujące badania:

 • stopień czystości pochwy (ważny 2 miesiące)
 • posiew z kanału szyjki macicy (ważny 2 miesiące)
 • badanie w kierunku chlamydii (ważne rok)
 • cytologia (ważna rok),
 • HIV, HCV, HBSAg,
 • VDRL (test na kiłę, ważny 6 miesięcy)

Mężczyźni przed inseminacją muszą wykonać następujące badania:

 • badanie w kierunku chlamydii (ważne rok)
 • HIV, HCV, HBS Ag,
 • posiew nasienia (ważny 2 miesiące)
 • VDRL (test kiłowy, ważny 6 miesięcy)

Ile czasu trwa przygotowanie do inseminacji?

Inseminacja – przebieg procedury. Czy inseminacja boli? – Pobrane nasienie wymaga odpowiedniego przygotowania. Po przyjęciu pozostawia się je na 20-30 minut w temperaturze 37 st., co powoduje upłynnienie, ułatwiające późniejsze oddzielenie plemników od tzw.

plazmy nasienia i wyizolowanie plemników żywych, o najlepszej budowie i ruchliwości. Po wypłukaniu i odwirowaniu uzyskuje się frakcję plemników posiadających najwyższy potencjał zapładniający. Następnie jest ona umieszczana w jałowym, cienkim cewniku połączonym ze strzykawką umożliwiającą aplikację nasienia w macicy.

Zabieg inseminacji trwa nie dłużej niż 15-20 minut. Jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. Kobieta siada na fotelu ginekologicznym, a lekarz najpierw sprawdza za pomocą wziernika pochwowego, czy w narządach rodnych nie występuje stan zapalny. Gdy wykluczy ewentualne przeciwwskazania do zabiegu, za pomocą cewnika wprowadza plemniki do jamy macicy.

Suplementy diety na płodność, testy owulacyjne Środki antykoncepcyjne, prezerwatywy, plasty i tabletki antykoncepcyjne Środki na potencję i libido

Ile trwa przygotowanie nasienia do inseminacji?

Przygotowanie do inseminacji

Wizyta lekarska

Na podstawie otrzymanych wyników badań, lekarz kwalifikuje do zabiegu inseminacji i rozpoczyna monitoring cyklu pacjentki lub decyduje o zabiegu w oparciu o naturalny cykl menstruacyjny pacjentki, oraz prosi o zapoznanie się i podpisanie potrzebnych zgód w jego obecności **Jeśli para nie jest małżeństwem, to mężczyzna przystępujący ze swoją partnerką do procedury inseminacji z wykorzystaniem nasienia dawcy, będzie musiał podpisać oświadczenie w Urzędzie Stanu Cywilnego o tym, że będzie ojcem dziecka.

Konieczne jest także monitorowanie przebiegu cyklu w celu wyznaczenia dnia owulacji.Podczas przygotowania do inseminacji konieczne jest monitorowanie owulacji za pomocą USG. Stymulacja owulacji poprawia wyniki u par z niepłodnością niewyjaśnioną. Celem stymulacji owulacji jest zwiększenie szansy na ciążę poprzez uzyskanie 1-3 dojrzałych pęcherzyków.

Przebieg zabiegu inseminacji

W dniu zabiegu zostaniecie poproszeni o zgłoszenie się do ośrodka na ustaloną godzinę.Pierwszym etapem procedury jest oddanie nasienia, które przekazywane jest do laboratorium. Proces przygotowania nasienia trwa do 2 godzin.Zabieg inseminacji jest wykonywany w gabinecie na fotelu ginekologicznym.Za pomocą cienkiego cewnika plemniki wprowadza się do jamy macicy. Zabieg inseminacji nie wymaga znieczulenia.Zabieg jest bezbolesny i kobieta zaraz po jego przeprowadzeniu może wrócić do domu.

W większości sytuacji zalecane jest kontrolne USG za 2-3 dni.

Jakie są szanse na zajscie w ciążę po inseminacji?

Inseminacja to prosta i bezbolesna metoda wspomagająca zapłodnienie, polegająca na umieszczeniu odpowiednio przygotowanego nasienia mężczyzny bezpośrednio w macicy kobiety. Na czym polega cała procedura, co ją poprzedza, jakie badania należy wykonać, kiedy i jak mężczyzna oddaje nasienie oraz czy może towarzyszyć kobiecie podczas samego zabiegu, po jakim czasie lekarz potwierdza ciążę oraz jakie jest ryzyko poronienia? Te i inne ważne pytania na temat inseminacji zadaliśmy lekarzom z warszawskiej Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum.

Oto 21 pytań i odpowiedzi na temat inseminacji.1. Inseminacja uważana jest za jedną z najmniej skomplikowanych metod wspomagania prokreacji. Na czym dokładnie polega i jak przebiega zabieg? Rzeczywiście, inseminacja to najstarsza i jedna z najmniej skomplikowanych technik wspomaganego rozrodu, a tym samym metoda najbardziej dostępna dla pacjentów, którzy kwalifikują się do tego zabiegu.

Inseminacja domaciczna (IUI, ang. Intrauterine Insemination ) jest zabiegiem polegającym na podaniu odpowiednio przygotowanego nasienia bezpośrednio do jamy macicy w okresie okołoowulacyjnym – mówi dr Magdalena Langner z warszawskiej Przychodni nOvum – Zabieg ma na celu skrócenie dystansu między nasieniem o poprawionych preparatyką parametrach, a komórką jajową i w ten sposób ułatwienie zapłodnienia.

See also:  Dlaczego Nie Ma Tvn

Inseminacja może być wykonana nasieniem partnera (AIH, ang. Artificial Insemination by Husband) bądź dawcy (AID, ang. Artifical Insemination by Donor). Zgodnie z ustawą o leczeniu niepłodności inseminacje można wykonywać w ośrodkach wspomaganej prokreacji, które mają odpowiednie wyposażenie w sprzęt laboratoryjny odpowiedni do preparowania męskich komórek rozrodczych oraz odpowiednio przeszkolony personel.

Obecnie ośrodki te pracują na podstawie zatwierdzonych przez ministerstwo zdrowia programów dostosowawczych do ustawy a po 1 listopada 2016 roku na podstawie wydanych przez ministerstwo zdrowia pozwoleń.2. Jakie są rodzaje inseminacji, na czym polega różnica i od czego zależy, jakiemu zabiegowi będzie poddana kobieta? Najczęściej wykonuje się inseminacje domaciczne.

Zabieg może zostać przeprowadzony z wykorzystaniem nasienia partnera (AIH, ang. Artificial Insemination by Husband) bądź dawcy (AID, ang. Artifical Insemination by Donor). Czasem można jeszcze spotkać określenia inseminacja doszyjkowa i dojajowodowa, jednak w praktyce nie są one stosowane bardzo rzadko.3.

Jakie są wskazania do podjęcia takiej metody i czy kobietę ogranicza wiek? Wskazania do inseminacji:

zaburzenia ejakulacji, niemożność współżycia, azoospermia u partnera przy jednocześnie poprawnie funkcjonującym układzie rozrodczym partnerki – inseminacja nasieniem dawcy.

Poniżej znajdują się względne wskazania do inseminacji (wg ostatnich doniesień, stosowane bez dodatkowej stymulacji hormonalnej, nie zwiększają one szansy na ciążę w porównaniu do naturalnego współżycia):

niepłodność idiopatyczna, nieprawidłowy śluz szyjkowy zawierający przeciwciała lub uniemożliwiający przedostanie się plemników, zaburzenia owulacji (także PCO) po zastosowaniu stymulacji owulacji antyestrogenami,

nieznacznie osłabione parametry nasienia męża – nie mniej niż 5 mln/ml plemników w nasieniu, w tym nie mniej niż 1 mln prawidłowych morfologicznie i ruchliwych plemników w całej porcji nasienia po preparatyce.

endometrioza I i II stopnia.

Ostateczną decyzja co do sposobu leczenia podejmowana jest wspólnie przez parę i lekarza na podstawie oceny zdrowia (a zwłaszcza funkcjonowania układu rozrodczego), wieku i czasu trwania niepłodności u obojga partnerów. Inseminacje wykonuje się u pacjentek u których jajeczkowanie przebiega bez zaburzeń i można oczekiwać się, że w pęcherzykach dojrzewają komórki jajowe zdolne do zapłodnienia.

 1. Z tego względu nie powinno się wykonywać się inseminacji powyżej 40 roku życia kobiety ani u pań u których wyniki badan hormonalnych (FSH, AMH) wskazują na zmniejszającą się rezerwę jajnikową (liczbę pęcherzyków jajnikowych).4.
 2. Jaka jest skuteczność inseminacji, jeśli przyczyny niepłodności u kobiety są niezdefiniowane, czyli mamy do czynienia z niepłodnością idiopatyczną? Skuteczność inseminacji waha się od kilku do kilkunastu procent (6-18%) na jeden cykl a skumulowany odsetek ciąż po 4 cyklach u dobrze rokującej pacjentki (poniżej 30 r.ż.) może sięgać czasem nawet do ok 30% w zależności od parametrów nasienia, wieku kobiety i ogólnego stanu zdrowia pacjentów.

W przypadku niepłodności idiopatycznej inseminacja nie zwiększa szansy na ciążę w porównaniu do starań naturalnych, także wykonywana jest tylko u młodych kobiet na wyraźne życzenie pary. U dojrzalszych pań, które mają przed sobą mniej czasu na zajście w ciążę, inseminacji nie wykonuje się, ponieważ takie bardzo mało skuteczne działania można uznać za kradzież czasu reprodukcyjnego – mówi dr Barbara Dobek -Jakubczyk z nOvum.5.

 1. Czy inseminacja możliwa jest tylko w przypadku, gdy kobieta ma drożne jajowody? Tak, drożność jajowodów, jest jednym z podstawowych warunków dopuszczających kobietę do przeprowadzenia inseminacji.
 2. W przypadku niedrożnych jajowodów zabieg inseminacji jest kompletnie nieskuteczny! 6.
 3. W przypadku jakich schorzeń inseminacja jest niewskazana i dlaczego? Przeciwskazaniem do zastosowania tej metody leczenia są stany zapalne w narządzie rodnym, mięśniaki macicy, wspomniana już niedrożność jajowodów, zmiany w obrębie błony śluzowej macicy, jakikolwiek proces nowotworowy w organizmie kobiety (nie tylko w narządach rodnych), ciężkie choroby ogólne.

Również obecność bakterii w nasieniu jest przeciwskazaniem do inseminacji.7. Czy wcześniejsze chirurgiczne udrażnianie jajowodów jest przeciwwskazaniem do podjęcia inseminacji czy zabieg wpływa na skuteczność metody? Jeśli wcześniejsze chirurgiczne udrażnianie jajowodów nie doprowadziło do ciąży naturalnej oznacza to, że operacja nie była skuteczna nawet mimo pozytywnych wyników badań dodatkowych i szanse na ciążę po inseminacji są również małe.

 • Należy również poinformować pacjentkę, o zwiększonym ryzyku ciąży pozamacicznej naturalnej jak i po inseminacji.8.
 • Czy wskazaniem do inseminacji może być niepłodność mężczyzny i jaki rodzaj nasienia wykorzystuje się, gdy mężczyzna ma np.
 • Azoospermię? Zabieg inseminacji można przeprowadzić przy nieznacznie obniżonych parametrach nasienia.

Uważa się ze aby zakwalifikować parę do zabiegu inseminacji domacicznej liczba plemników o ruchu progresywnym po preparatyce powinna być większa niż 1 mln. W przypadku azoospermii (braku plemników) u partnera stosuje się nasienie dawcy z banku nasienia.9.

W którym momencie przed inseminacją partner powinien oddać swoje nasienie? Partner oddaje nasienie mniej więcej 1 do 2 godzin przed planowaną inseminacją. W szczególnych przypadkach np. gdy partner ma trudności z oddaniem nasienia lub w przypadku stosowania nasienia dawcy z banku nasienia do zabiegu wykorzystuje się nasienie zamrożone wcześniej.10.

Czy zawsze konieczna jest stymulacja hormonalna przed inseminacją? A jeśli tak, ile trwa i czy może powodować skutki uboczne w funkcjonowaniu organizmu? U prawidłowo jajeczkujących młodych kobiet (poniżej 30 r.ż.) można wykonać inseminację w cyklu naturalnym, jednak ze względu na wyższą skuteczność częściej wykonuje się zabieg po stymulacji owulacji.

Przez okres przygotowania lekarz monitoruje wzrost pęcherzyków Graafa badaniem USG. Jeśli cykl jest stymulowany, w zależności od wyniku, lekarz koryguje lub nie dawkę leków. W dniu, kiedy w obrazie USG widoczny jest dojrzały pęcherzyk Graafa, kobieta przyjmuje lek, który powoduje owulację. Inseminację wykonuje się po 32.

– 38. godzinach po podaniu leku. Każdy lek może powodować skutki uboczne, dlatego powinien być podawany dokładnie i zgodnie z zaleceniem lekarza.11. Ile razy kobieta może podchodzić do inseminacji i w jakich odstępach? Towarzystwa naukowe rekomendują wykonanie nie więcej niż 4.

 • Wyjątkowo do – 6.
 • Zabiegów inseminacji.
 • Ograniczenie liczby zabiegów wynika z tego, że szanse na uzyskanie ciąży tą metodą leczenia maleją po czterech zabiegach.
 • Inseminacje mogą być wykonywane w następujących po sobie cyklach lub po jednym cyklu przerwy.12.
 • Po ilu nieudanych próbach inseminacji lekarz może zasugerować metodę in vitro i czy oraz kiedy istnieje ryzyko, że będzie to także metoda nieskuteczna.

Po 4. najwyżej 6 zabiegach. Należy pamiętać że in vitro jest skuteczniejsze niż inseminacja (skuteczność u młodych pacjentek po 1 cyklu ok 30 %) i dlatego proponuje się je kobietom z obniżającą się rezerwą jajnikową zarówno przedwcześnie, jak ze względu na zaawansowany wiek (pow.37 r.ż.).

 1. Oczywiście, in vitro również może okazać się nieskuteczne.
 2. Skuteczność wynosi bowiem średnio ok 30 % na cykl.
 3. Nie ma metody leczenia, która gwarantuje 100% powodzenia.13.
 4. Czy w przypadku choroby nowotworowej kobiety możliwa jest inseminacja? W przypadku diagnozy onkologicznej nie podejmuje się zabiegów, które mają na celu uzyskanie ciąży.

Ciąża trwa 9 miesięcy, choroba nowotworowa może w tym czasie wymagać leczenia, które mogłoby być szkodliwe dla rozwijającego się dziecka. Jeśli kobieta otrzymuje diagnozę onkologiczną, a leczenie może doprowadzić do bezpłodności lub w znacznym stopniu ograniczyć płodność, powinna rozważyć zabezpieczenie płodności przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego.

 1. Ta dziedzina medycyny rozrodu nazywa się Oncofertility i koncentruje się wokół zabezpieczenia komórek rozrodczych (męskich i żeńskich) do późniejszego wykorzystania.14.
 2. Ile kosztuje zabieg inseminacji? W zależności od rodzaju zbiegu – czy wykorzystane zostanie nasienie partnera czy tez dawcy – zabieg może kosztować od 900 do 1700 zł.

Warto dowiedzieć się, co mieści się w podanej cenie zabiegu, czy np. wliczone jest badanie USG.15. Czy ciąża po inseminacji przebiega inaczej niż przy zapłodnieniu naturalnym – tzn. czy jest to ciąża podwyższonego ryzyka? Sposób zajścia w ciążę nie ma wpływu na jej przebieg, jednak u kobiet leczących się z powodu niepłodności zagrożenie może wynikać z przyczyny niepłodności: zaburzeń hormonalnych, budowy narządów rodnych itd.

 • Lekarz prowadzący ciążę z pewnością weźmie pod uwagę przyczynę wcześniejszej niepłodności i odpowiednio zaopiekuje się pacjentką.16.
 • Po jakim czasie od inseminacji można mówić, że kobieta jest w ciąży i jakie badania mogą to potwierdzić? 14 dni po zabiegu kobieta wykonuje test ciążowy zakupiony w aptece lub wykonuje badanie stężenia hormonu ßHCG we krwi.

Jeśli wynik badania krwi lub test ciążowy wskazują na ciążę ok.25. dnia po zabiegu wykonywane jest badanie USG w celu ustalenia czy pęcherzyk płodowy znajduje się macicy, a kolejne, ok.35. dnia po inseminacji, w celu potwierdzenia czynności serca płodu.17.

 1. Jakie jest ryzyko poronienia po zabiegu inseminacji? Zabieg inseminacji w żaden sposób nie zwiększa ryzyka poronienia, natomiast większe niż statystyczne ryzyko poronienia może być spowodowane przyczyną, która utrudniała zajście w ciążę.18.
 2. Czy partner/mąż może być obecny na sali podczas procedury inseminacji? To zależy od zasad i warunków panujących w ośrodku gdzie przeprowadzany jest zabieg.

W nOvum partner oczywiście może być obecny podczas zabiegu, a przed jego przeprowadzeniem para wspólnie ogląda próbkę nasienia pod mikroskopem – mówi dr Magdalena Langner.19. Po jakim czasie kobieta może wrócić do domu, pracy oraz jakie są zalecenia co do stylu życia Inseminacja, to zabieg wykonywany ambulatoryjnie.

Bezpośrednio po nim pacjentka odpoczywa około 10 minut w pozycji leżącej a następnie wraca do domu. W kolejnych dniach prowadzi normalny tryb życia, pracuje. Zwracamy tylko uwagę aby nie wykonywała prac fizycznych, a także unikała gorących kąpieli.20. Czy kobieta w I trymestrze ciąży po inseminacji może uprawiać jakiś sport – joga, pilates, pływanie? Co do zasady, kobiety, które zachodzą w ciążę dzięki wsparciu medycyny rozrodu, nie wymagają bardziej szczególnej opieki niż Panie, które zaszły w ciążę spontanicznie.

Umiarkowana aktywność fizyczna jest wskazana u wszystkich zdrowych, ciężarnych kobiet, a zwłaszcza tych, które pragną naturalnie urodzić swoje dziecko. Jednak o tym, czy i jaki sport może uprawiać przyszła mama powinien zadecydować lekarz prowadzący ciążę.21.

Czy kobiety, które zaszły w ciążę za pomocą inseminacji mogą bezpiecznie urodzić siłami natury czy zalecane (i kiedy) jest cesarskie cięcie? Oczywiście, panie które zaszły w ciążę dzięki inseminacji mogą planować poród siłami natury – zapewnia dr Barbara Dobek -Jakubczyk. Sama metoda zajścia w ciążę nie stanowi wskazania do wyboru sposobu narodzin dziecka.

Cesarskie cięcie, które jest zabiegiem operacyjnym ma bardzo określone wskazania. Gdyby zachodziła potrzeba planowanego zakończenia ciąży w taki sposób, lekarz prowadzący z pewnością poinformuje o tym pacjentkę w odpowiednim momencie. Za konsultację medyczną dziękujemy specjalistom z Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum w Warszawie, Agata Daniluk Dziennikarka, life coach, redaktor naczelna Plodnosc.pl. Pisząc o psychologii i zdrowym stylu życia, pamięta, że szczęściu trzeba trochę pomóc.

See also:  Dlaczego Psy Jedz Trawę

Jak zachowywać się po inseminacji?

Dlaczego Inseminacja Si Nie Udaje W SP ZOZ MSW z W-MCO w Olsztynie w oddziale ginekologii we współpracy z laboratorium wprowadzono nową procedurę inseminacji domacicznej pod kontrolą usg. Inseminacja domaciczna to ostatni krok przed In vitro. Wśród osób niezainteresowanych i niezwiązanych z tematem jest to praktycznie nieznana dziedzina.

Wiele osób myli ją z rozpowszechnionym i kontrowersyjnym In vitro, jednak jest to coś całkiem odmiennego. Inseminacja należy do najprostszych technik wspomaganego rozrodu, nie powoduje również żadnych komplikacji. Sam zabieg polega na wprowadzeniu do macicy odpowiednio po przygotowaniu nasienie mężczyzny.

Zapłodnienie następuje bezpośrednio w organizmie kobiety. Kobieta przed inseminacją jest poddawana stymulacji hormonalnej, mającej na celu uzyskanie odpowiedniej ilości dojrzałych komórek jajowych. Jeśli kobieta nie ma zaburzeń owulacji inseminacje można przeprowadzić na cyklu naturalnym, bez stosowania hormonów.

Nieprawidłowa budowa układu rodnego kobiety Drożne jajowody Problemy z owulacją Zespół policystycznych jajników Endometrioza Wrogi śluz Nasienie mężczyzny jest niskiej jakości

Zalety inseminacji domacicznej:

Umożliwienie zajścia w ciążę Zapłodnienie zachodzi już w organizmie kobiety Zabieg jest mało inwazyjny Niebolesny, szybki i bezpieczny Wspólne z partnerem uczestniczenie w całej terapii zbliża emocjonalnie Jest zdecydowanie tańsza od metody In vitro

Wadą inseminacji domacicznej jest:

Stosowanie stymulacji lekami Konieczność częstych wizyt w gabinecie ginekologicznym

Skuteczność zapłodnienia tą metodą waha się od 5 do 25% na cykl. Uzależnione jest to od wieku kobiety – im jest ona młodsza (wiek mniej niż 35 lat), tym większe szanse na powodzenie. Kolejnym czynnikiem jest jakość nasienia mężczyzny. Przygotowanie do inseminacji domacicznej.

Na pół roku przed planowaną ciążą (lub inseminacją) należy prowadzić zdrową dietę, jeść dużo warzyw, owoców (witamin). W przypadku nadwagi spróbować zrzucić zbędne kilogramy. Należy prowadzić aktywny tryb życia (uprawianie sportów), jednak nie należy się zbyt forsować (wykluczone sporty ekstremalne, wymagające dużego wysiłku).

Należy dobrze się wysypiać, nie przemęczać się zbytnio, nie stresować i mieć pozytywne nastawienie. Zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego przez kobietę, unikanie używek: alkoholu, papierosów, a nawet kawy przez oboje partnerów. Mężczyźni powinni unikać gorących kąpieli i przegrzewania genitaliów oraz przyjmowania antybiotyków.

 • Obserwacja cyklu przed inseminacją domaciczną Obserwacja odbywa się przy wykorzystaniu aparatury USG TV sprawdzając prawidłowość zachodzących zmian.
 • Przed zabiegiem inseminacji, mniej więcej w 2-3 dniu cyklu wykonywanie jest badanie ultrasonograficzne dopochwowe.
 • Gdy wszystko przebiega prawidłowo rozpoczyna się terapia stymulująca polegająca na przyjmowaniu leków hormonami zleconymi przez lekarza.

Zabieg inseminacji domacicznej Zabieg inseminacji domacicznej jest łatwy, bezbolesny i stosunkowo szybki. Sam proces wprowadzania plemników do macicy to około 5 minut. Pobyt w klinice to około 1,5 godziny. W dniu inseminacji, o wyznaczonej przez lekarza godzinie (zależnej od przyjęcia leku wywołującego owulację), para zgłasza się do kliniki.

 1. Mężczyzna po 3-5 dniowej wstrzemięźliwości seksualnej oddaje nasienie, które następnie jest specjalnie przygotowywane.
 2. Z nasienie selekcjonowane są najsilniejsze plemniki i przygotowywane tak, by były odporniejsze i szybsze.
 3. Ten proces trwa od około 40 minut do 1 godziny.
 4. Po tym czasie para udaje się do gabinetu, gdzie będzie przeprowadzana inseminacja pod kontrolą USG TV.

Kobieta przygotowuje się jak do badania ginekologicznego, tj. rozbiera się do pasa w dół i zajmuje fotel ginekologiczny. Lekarz wprowadza do pochwy wziernik, w macicy umieszczany jest cienki cewnik, przez który następnie podawane jest nasienie. Jak zachowywać się po zabiegu inseminacji.

Po zabiegu należy unikać gorących kąpieli, opalania się, uprawiania ekstremalnych sportów oraz wykonywania badań RTG. Należy prowadzić spokojniejszy, bezstresowy i niezbyt aktywny tryb życia. Należy rezygnować z używek: kawy, alkoholu, papierosów, nie męczyć się, wysypiać się. Po zabiegu może wystąpić pobolewanie podbrzusza lub ból głowy.

Mogą pojawić się bóle podobne jak przed miesiączką, np. ból piersi. Kiedy wykonać próbę ciążową (test BetaHCG) Próbę ciążową wykonuje się na 14 dni po zabiegu. Do tego czasu należy nieprzerwanie przyjmować zaleconą przez lekarza dawkę progesteronu. Następnie bez względu na wynik należy skontaktować się ze swoim lekarzem.

Czy po inseminacji można dźwigać?

W skrócie Transfer zarodków do jamy macicy stanowi kluczowy element całej procedury in vitro, a zarazem jej etap końcowy. Po jego przeprowadzeniu pacjentce zaleca się odpoczynek i spokojny tryb życia – powstrzymanie się od uprawiania sportów wysiłkowych i dźwigania ciężarów.

Po czym poznać że pęcherzyk pękł?

Na podstawie serii badań ultrasonograficznych w trakcie cyklu zmian zachodzących w jajnikach przed i po owulacji lekarz monitorujący cykl aparatem USG jest w stanie stwierdzić czy w danym cyklu doszło do pęknięcia pęcherzyka jajnikowego.

Czy Ovitrelle jest skuteczny?

Korzyści ze stosowania leku Ovitrelle wykazane w badaniach Jedno badanie przeprowadzono także u kobiet bez owulacji. Lek Ovitrelle był tak samo skuteczny w wywoływaniu owulacji, jak hCG pochodząca z moczu, a dawka 250 mikrogramów leku Ovitrelle była tak samo skuteczna jak dawka 500 mikrogramów.

Jakie leki do inseminacji?

Inseminacja i leki do stymulacji owulacji – Najczęstszym lekiem stosowanym podczas przygotowań do inseminacji jest cytrynian klomifenu. Występuje w formie tabletek, które przyjmowane są doustnie raz dziennie. Lekarz każdej pacjentce indywidualnie dobiera odpowiednią dawkę leku na podstawie jej wieku, cyklu miesiączkowego oraz innych czynników.

Dzięki środkom farmakologicznym rośnie stężenie gonadotropin, które mają wpływ na rozwój i wzrost pęcherzyków, Podczas stymulacji kobieta powinna zjawić się w klinice na tzw. monitoring cyklu, Podczas wizyty lekarz na podstawie badania ultrasonograficznego i wyników wybranych hormonów ocenia pęcherzyki oraz grubość endometrium.

Dzięki temu specjalista może również określić przybliżony termin owulacji.

Od czego zależy powodzenie inseminacji?

Inseminacja domaciczna – rezultaty – Inseminacja domaciczna z wykorzystaniem nasienia partnera oraz z wykorzystaniem nasienia dawcy – średnia skuteczność dla wszystkich Klinik INVICTA. Metodologia – procent ciąż klinicznych na procedurę inseminacji domacicznej.

Procedura Skuteczność (%)
AID (z nasieniem dawcy) 17,5
IUI (z nasieniem partnera) 11,2
AID (z nasieniem dawcy) – UK (HFEA) 12,3

Na powodzenie inseminacji wpływają m.in.:

 • Stopień nieprawidłowości seminogramu (tj. ocena makroskopowych i mikroskopowych cech nasienia wykonywana w diagnostyce zaburzeń płodności męskiej). Zdecydowanie lepsze rezultaty osiąga się przy liczbie ruchliwych plemników od około 10 mln. Obniżenie całkowitej liczby plemników poniżej miliona wiąże się natomiast z niskim prawdopodobieństwem uzyskania ciąży.
 • Odsetek plemników prawidłowych morfologicznie, Największą skuteczność inseminacji domacicznej nasieniem partnera obserwuje się, gdy liczba plemników o prawidłowej morfologii wynosi minimum 14%.
 • Wiek pacjentki. Największą skuteczność zabiegu z użyciem nasienia dawcy uzyskuje się, gdy pacjentka jest w wieku poniżej 35 r.ż. W przypadku AID jest porównywalna do wskaźnika ciąż, jaki obserwuje się u płodnych par. Po 35 r.ż. odsetek powodzeń inseminacji domacicznej spada, co – przy istnieniu dodatkowych czynników – powinno skłaniać do oceny rezerwy jajnikowej.

Podejmując próbę oszacowania skuteczności inseminacji domacicznej, należy uwzględnić dodatkowo: obecność/częstość owulacji, warunki anatomiczne oraz czynniki maciczne i jajowodowe kobiety.

Czy inseminacja udaje się za pierwszym razem?

Jak dokładnie wygląda inseminacja i na czym polega? – Aby nasze wyjaśnienia były precyzyjne i jasne zacznijmy od medycznego punktu widzenia. Inseminacja szybko i skutecznie pomaga w leczeniu niepłodności wtedy, gdy fizycznym problemem jest np. bariera śluzu.

 • Oznacza to, że w ciele kobiety śluz szyjkowy nie stwarza przyjaznych warunków dla plemników, dlatego mogą mieć trudności z przetrwaniem lub dotarciem do komórki jajowej.
 • W takich sytuacjach podanie nasienia cienkim cewnikiem do jamy macicy najczęściej kończy się sukcesem i upragnioną ciążą.
 • Inseminacja jest równie skuteczna, gdy problemem są obniżone parametry nasienia.

Wtedy kluczem do rozwiązania problemu czasowej niepłodności jest „spreparowanie” nasienia, czyli laboratoryjnie wykonana selekcja. Zatem najlepsze plemniki z najwyższą zdolnością do zapłodnienia, poprzez zabieg inseminacji, mają skróconą drogę do komórki jajowej o połowę i co więcej, są bezpiecznie przeprowadzone przez nieprzyjazną barierę śluzu szyjkowego.

Po jakim czasie od inseminacji dochodzi do zapłodnienia?

Kiedy wykonuje się inseminację? – Każdy słyszał, że doszło do ciąży pomimo, że para współżyła kilka dni przed spodziewaną owulacją. Jest to naturalne, ponieważ czas życia plemników może wynosić nawet 7 dni, a ich zdolności do zapłodnienia komórki jajowej nawet 5 dni.

 1. Czas zdolności komórki jajowej do zapłodnienia określa się od 12 do 24 godzin po owulacji.
 2. W przypadku zapłodnienia in vitro uważa się, że zaplemnienie komórki jajowej winno się przeprowadzić do 4 godzin po uzyskaniu komórek jajowych, czyli ok.40 godzin po podaniu leku na dojrzewanie komórek jajowych.

Zakładając, że stosowane do zabiegu inseminacji plemniki przetrwają minimum 12-20 godzin należy oczekiwać owulacji w tym czasie od momentu inseminacji. Wykonanie inseminacji po owulacji też daje szansę na sukces pod warunkiem, że nie upłynęło zbyt dużo czasu od owulacji ze względu na teoretyczny czas zdolności komórki jajowej do zapłodnienia.

Czy inseminacja zwieksza szansę?

Inseminacja – skuteczność – Skuteczność zabiegu inseminacji wynosi do 15%. Szanse powodzenia rosną nawet do 40% w przypadku wykonania kilku zabiegów inseminacji po jednym w kolejnych cyklach. Stymulacja owulacji zwiększa szansę na ciążę po inseminacji domacicznej, jednak wówczas podnosi się prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży mnogiej.