Dlaczego Facet Zdradza

Dlaczego Facet Zdradza

Z kim najczęściej zdradzają mężczyźni?

Statystyki zdrad w Polsce Zdrada jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem społecznym. Dla jednych jest to przygoda dla innych jest to ludzka słabość i bezsilność wobec uwarunkowań biologicznych. Każdy inaczej rozumie zdradę. Każdy związek wyznacza sobie inne granice wierności.

Związek opiera się na miłości, zaufaniu i wierności. Złamanie któregoś z tych filarów związku skutkuje kryzysem relacji a nawet rozstaniem. Jak to wygląda w Polsce? Analiza Centrum Badania Opinii Społecznej jest zatrważająca. Badanie przeprowadzone zostało na 1080 osobach w wieku od 18 do 50 roku życia.

Ze wspomnianej próby aż 48% ankietowanych znało lub zna kogoś, kto flirtował z osobą w stałym związku. Aż 38% badanych potwierdza, że osoby wchodzące w taką relacje najczęściej posuwają się do kontaktów fizycznych.22% ankietowanych przyznało, że flirtowało z osobami znajdującymi się w stałych związkach, a 19% przyznało, że robiło to w czasie, gdy mieli już stałego partnera.

Co dziesiąty ankietowany przyznaje się do zdrady partnera. Zdrad dopuszczają się zazwyczaj osoby młode, wykształcone, świadome swojej sytuacji finansowej. Wśród mężczyzn najczęściej zdradzają osoby na kierowniczych stanowiskach, biznesmeni, ekonomiści i pracownicy biurowi. Wśród kobiet najbardziej zdradzającą grupą społeczną okazały się osoby pracujące w edukacji.

Innym czynnikiem, który wpływa na częstotliwość zdrad jest miejsce zamieszkania. Najczęściej zdradzamy w dużych miastach jak Warszawa, Wrocław, Katowice, Poznań czy Kraków. Mężczyźni kierują się zazwyczaj zmysłem wzroku oraz zaspokojeniem swoich potrzeb seksualnych.26% ankietowanych poszukuje Pań z naturalnym biustem, 26% osób otwartych w sprawach łóżkowych.

Zaledwie 21% mężczyzn zdradzających oczekuje od kochanki poczucia humoru a jedynie 19% inteligencji. Kobiety natomiast szukają mężczyzn inteligentnych, pewnych siebie z poczuciem humoru. Większość romansów nigdy nie wychodzi na jaw. Zaledwie 27% zdradzanych dowiaduje się o niewierności swojego partnera.

Większość takich związków kończy się rozwodem lub rozstaniem. Główną determinantą zdrad jest alkohol. Osoba przytłoczona alkoholem nie zastanawia się nad konsekwencjami swoich czynów. Często osoby zdradzające pod wpływem napojów wyskokowych chcą jak najszybciej wymazać z pamięci ową przygodę.

 1. Olejną najczęstszą przyczyną zdrad jest odwet na partnerze.
 2. Skoro on mnie zdradził to ja zdradzę jego”.
 3. Innym czynnikiem pchającym nas do zdrady jest także nieudane życie seksualne, utraty zaufania lub wzajemnej bliskości.
 4. Trudną sytuacją dla mężczyzn jest także ciąża i macierzyństwo.
 5. Obiety w pełni pochłonięte są pielęgnacją i wychowywaniem dzieci co skutkuje odtrąceniem mężczyzny, który popada w niską samoocenę.

By zwiększyć swoje poczucie wartości często posuwa się do zdrady. Stwierdzenie, że to mężczyźni najczęściej zdradzają jest już nieaktualne. Z najnowszych badań wynika, że liczba mężczyzn zdradzających ciągle wzrasta, jednak wzrost ten jest minimalny. Zauważalny jest gwałtowny wzrost liczby zdradzających kobiet.60% romansów wśród kobiet ma swój początek w pracy lub w gronie znajomych i przyjaciół.

Innymi miejscami sprzyjającymi zawieraniu romansów są szkoły, uczelnie, kluby i puby. Być może wzrastająca liczba zdradzających kobiet jest wynikiem przemian cywilizacyjnych. Kobiety są coraz bardziej aktywne i niezależne nie tylko zawodowo, ale i towarzysko. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być także powszechność antykoncepcji i dostęp do narzędzi pozwalających nawiązywać relacje.

Kobiety coraz mniej boją się konsekwencji zdrady i coraz częściej decydują się na skok w bok. Zdrady przelotne czy na stałe? Zdecydowana większość ankietowanych przyznaje, iż romanse mające charakter zdrady są przelotne. O trwałych relacjach mówią kobiety powyżej 34 roku życia, zamieszkujące miasta, zazwyczaj nie praktykujące religijnie.

 1. Do przelotnych kontaktów fizycznych przyznają się zazwyczaj mężczyźni z wyższym wykształceniem, robotnicy, pracownicy usług i wszelkiego rodzaju specjaliści.
 2. W swej ankiecie CEBOS zapytał również respondentów czy ich ostatnia znajomość spotkała się z krytyką osób postronnych, czy dowiedział się o niej stały partner oraz czy doprowadziła ona do rozpadu stałego związku.

W każdym z powyższych pytań większość osób romansujących nie odczuła skutków swoich poczynań. W każdym z tych trzech aspektów osoby zdradzające konsekwencje romansu odczuło zaledwie jedna czwarta osób zdradzających. Zgodni z badaniami ekspertów kobiety i mężczyźni w różny sposób rozumieją zdradę.

Zdecydowana większość mężczyzn (w przeciwieństwie do kobiet) przyznaje, że utrzymywanie częstych kontaktów z byłym partnerem jest formą zdrady. Masaż erotyczny wykonany przez zaprzyjaźnioną osobę odmiennej płci jest uznawany przez obie płcie za zdradę.50 mężczyzn i 27% kobiet przyznaje, że przynajmniej jeden z ich poprzednich związków rozpadł się w wyniku zdrady.

Osoba zdradzająca za wszelką cenę będzie próbowała ukryć swój romans. Warto pamiętać, że istnieją sygnały, które powinny nas zaniepokoić. Gdy partner ma ślady szminki na koszuli lub pachnie perfumami płci przeciwnej, nie nosi obrączki nie umie wytłumaczyć rachunku za pobyt w hotelu lub gdy w rzeczach osobistych znajdziemy prezerwatywy powinniśmy się zaniepokoić.

 1. Innym symptomem mogącym oznaczać zdradę jest kwestia zmiany wyglądu i dbania o siebie, osoby zdradzające zaczynają bardziej dbać o swój wygląd.
 2. Zaniepokoić powinny nas także częste zostawanie w pracy po godzinach, wyjazdy delegacyjne, zmniejszający się stan konta, mniejsze zainteresowanie seksem, domem i dziećmi oraz częste wychodzenie z pomieszczenia, w którym jesteśmy podczas rozmów telefonicznych.

Reasumując wyniki badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej, Polacy zdradzają i nie chętnie się do tego przyznają. Najbardziej powszechnym miejscem do zawierania relacji intymnych jest środowisko zawodowe, gdyż to w pracy spędzamy dużą część naszego życia.

Romanse Polaków są zazwyczaj przelotne i nie pociągają za sobą większych konsekwencji. Zdrada to trudna sytuacja, często uważana za temat tabu. Udowodnienie zdrady jest zazwyczaj bardzo trudne. Działanie na własną rękę może okazać się bezowocne. Warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty – detektywa, który jako osoba doświadczona w szybki i skrupulatny sposób zweryfikuje nasze podejrzenia.

Biura detektywistyczne gwarantują pełna dyskrecję oraz zaangażowanie.

Jak zachowuje się facet po zdradzie?

1. Cechy niewiernego partnera – Zdrada zawsze boli, ale większość osób wolałaby wiedzieć o tym, że partner jest niewierny. Niestety, czasem niełatwo jest rozpoznać, że w związku dzieje się źle. Naukowcy wyodrębnili pewne typy osobowości i cechy charakteru, które sprzyjają niewierności,

Dlaczego facet zdradza swoją partnerkę?

Dlaczego facet zdradza? – Dlaczego facet zdradza? Wielu ekspertów wskazuje na różnice w podejściu do związków kobiet i mężczyzn. Według psychologów, mężczyźni w relacjach lubią się czuć zwycięzcami. Facet najczęściej zdradza, gdy czują się w związku na przegranej pozycji.

 1. Ma potrzebę udowodnienia, że jest ważny i potrzebny.
 2. Presja nakładana na mężczyzn bywa przeogromna.
 3. Zdradzający mężczyzna może myśleć, że cały czas zawodzi swoją kobietę.
 4. W swoich oczach nie robi nic, co byłoby dla niej wystarczająco dobre.
 5. W takim przypadku potwierdzenia swojej męskości szuka w ramionach kochanki, która zapewnia mu potrzebną walidację.

W odróżnienie od mężczyzny, kobieta w relacji szuka głębszej więzi i zrozumienia. Najczęściej dopuszcza się zdrady, gdy nie są spełnione jej emocjonalne. Kobieta, która zdradza może czuć się niewidoczna, niezaopiekowana i niezrozumiana. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej przeczytaj artykuł: Jednakże potrzeba czucia się ważnym, to tylko jedna z potencjalnych przyczyn zdrady przez mężczyzn.

Czy mężczyźni żałują że zdradzają?

Czym jest zdrada według faceta? Czy mężczyzna chce wiedzieć, że jego partnerka zdradziła? Jak zareaguje na niewierność w związku? Poznaj zaskakujące wyniki badań. Blisko półtora tysiąca osób wzięło udział w ankiecie dotyczącej zdrady. Co ważne – nie jest to już temat tabu, a zgromadzona wiedza na pewno pomoże lepiej zrozumieć nasze zachowania w związkach. Jeszcze kilkanaście lat temu łatwo było określić, czym jest zdrada. Dzisiejszy świat i jego techniczne możliwości sprawiły, że aktem niewierności może być uznana nawet wymiana SMS-ów lub wirtualna randka. No, właśnie! Pojawiły się w naszym języku zupełnie nowe pojęcia – ot, choćby singiel. Obyczajowość złagodziła swoje rygory i oceny. Wydaje się, że zdrada stała się prostsza, jest więcej możliwości, by do niej doszło, a i odkryć ją jest także zdecydowanie łatwiej. Może nie ukrywa się też jej tak starannie jak kiedyś, bo konsekwencje nie są bardzo dotkliwe. Ale czy jej istota, przyczyna – stały się inne wraz z postępującymi zmianami cywilizacyjnymi, kulturowymi i obyczajowymi? Jakie niesie ze sobą skutki, nie tylko dla poszczególnych związków, ale i dla nas wszystkich? Tego chcieliśmy się dowiedzieć, przygotowując pytania. Oczywiście – najbardziej interesowały nas opinie mężczyzn „po czterdziestce”. I oni najliczniej (blisko 86%) odpowiedzieli na ankietę. W większości byli to ludzie z dużych miast, głównie z wyższym i średnim wykształceniem. Cieszy fakt, że nasi odbiorcy to ludzie otwarci, o szerokich horyzontach, chętnie odpowiadający na trudne i kontrowersyjne pytania. Tym cenniejsze są wyniki ankiety. Warto też dodać, że opinie mężczyzn przed i po czterdziestce są do siebie bardzo zbliżone. Faceci są zgodni – zdrada jest zła. Niektórzy uzależniają swoją ocenę od konkretnej sytuacji, ale tylko niecałe 12% uważa, że „zdrada nie jest niczym złym”. Okazuje się więc, że nieprawdziwy jest stereotyp samca biologicznie „skazanego” na nieustanne zmiany partnerek i usprawiedliwiającego w ten sposób liczne zdrady. To ważna i optymistyczna informacja! Znakomita większość mężczyzn kojarzy zdradę z kontaktem seksualnym i – niezależnie od sytuacji – to on decyduje o negatywnej ocenie zachowania. Aż ponad 81% facetów traktuje jako zdradę „posiadanie stałej przyjaciółki do łóżka”, ale dotykanie striptizerki zaledwie ok.14%. Dlaczego mężczyźni zdradzają? Okazuje się, że powodów może być bardzo wiele – od wygaśnięcia uczucia w związku (blisko 65%), do chęci sprawdzenia się (34%). Jesteśmy raczej zgodni: do zdrady nie należy się przyznawać – tak twierdzi blisko 70% mężczyzn. Niecałe 23% panów ma wyrzuty sumienia i uważa, że trzeba wyjawić zdradę „bo tak jest uczciwie” lub „tego żałują”.7% przyzna się, gdy będą przyparci do muru. Mężczyźni nie są specjalnie gotowi do wybaczania zdrady, a zdrad wielokrotnych – szczególnie. „Nigdy” – twierdzi ponad 30% ankietowanych. Co piąty facet wielkodusznie wybacza „dla dobra dzieci”. Cóż – trudne to zadanie Może się to wydawać dziwne, ale od samego początku „dopuszczamy” w naszych związkach zdradę i utrzymywanie tajemnic – tylko 49% mężczyzn jest zdania, że „należy sobie całkowicie ufać, inaczej związek nie ma sensu”.27% twierdzi, że lepiej nie wiedzieć, co robi partner. Nasi ankietowani przeczą lansowanej ostatnio opinii, jakoby to zdradzany sam był sobie winien – uważa tak tylko 2% facetów po 40.41% jednoznacznie przypisuje winę zdradzającemu, ale aż 57% upatruje winy po obu stronach barykady. Nie ma wątpliwości – zdrada jest powszechnie obecna wokół nas: niemal 96% facetów po 40. twierdzi, że znają kogoś, kto dopuścił się zdrady. Z drugiej jednak strony o własnej zdradzie nie rozmawiamy już tak chętnie – ponad 41% ankietowanych stwierdziło, że nie wzięło by udziału w anonimowej (!) ankiecie na temat osobistych zdrad. Jedno jest pewne – ankieta okazała się bardzo interesująca: wzięła w niej udział duża grupa czytelników (także kobiet!) i okazało się, że mają oni w tej materii wiele do powiedzenia, widzą wielowymiarowość zjawiska, nie unikają trudnych pytań i szukają na nie odpowiedzi. Dołącz do Sympatii na Facebooku! Ankietę uzupełnił cykl artykułów przedstawiających zdradę w bardzo różnych aspektach, a towarzyszące tekstom komentarze i gorące dyskusje na forum pokazały, że temat budzi wiele kontrowersji, emocji i refleksji, a facet po 40. to człowiek nowoczesny i otwarty na świat. Wiele wypowiedzi dowodzi, że temat jest bardzo żywy i skłania do przemyśleń. „To jest dziwne – niby wszyscy zdradzają, a ciągle zdrada jest piętnowana. Może czas przyznać się przed sobą, że nie jesteśmy monogamistami i wreszcie skończyć z trwającą wieki obłudą?” – zauważył @gość. „zdrada to przede wszystkim brak szacunku do samego siebie. jeśli zdradza w koju, to zdradzi w interesach i w innych relacjach człowiek-człowiek” – uznał @ogHobbe. „w życiu nie opowiadaj swojej prawowitej, że jej przyprawiłeś rogi! Po co jej ta wiedza? Sobie może ulżysz, jak wyjawisz sekret, ale ją zostawisz z tym brzemieniem do końca życia. To jest stary Twój bagaż, sam go noś” – radzi @ramek. „Mądra kochanka, decydując się na taki układ doskonale wie, na czym on polega. I przestrzega reguł – właśnie po to, by ta przyjemność mogła trwać jak najdłużej. Ma jednak świadomość, że ta znajomość istnieje wyłącznie >just for fun<, ma swoje granice i prędzej czy później się skończy. Moja rada - panowie, jeśli już kochanka, to rozsądna" - napisała Viki "Znakomita większość pań rości sobie prawo do wyłączności i nie interesuje ich rola "tej drugiej", co prędzej czy później kończy się najpierw awanturą, a potem rozstaniem. O status "tej jedynej" toczy się prawdziwa walka!" - ripostował FiX. "ciągle sytuacja się powtarza: panowie szukają kochanek, a panie - >tych wymarzonych<. I interes się jakoś kręci, a o dalekiej przyszłości myśli niewielu" - zauważa @P. Jeśli chcesz znać pełne wyniki badania, poznać komentarze ekspertów i dowiedzieć się, kto, ile razy oraz dlaczego zdradza i czy zdradą jest już internetowy flirt, ognisty pocałunek, czy może niewinne oglądanie striptizu, odwiedź serwis Facetpo40.pl. - Artykuł ukazał się w serwisie: Facetpo40.pl – pierwszy serwis dla prawdziwych mężczyzn Źródło:

W jakim wieku mężczyźni zdradzają?

Mówi się, że człowiek nie został stworzony do monogamii. I niestety, jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy. Dotychczasowe badania jednoznacznie pokazują, że większość z nas decyduje się na skok w bok. Źródło: Shutterstock.com Aż 60 proc. mężczyzn i 45 proc. kobiet, w trakcie małżeństwa, podejmuje decyzję o zdradzie. Potwierdza to najnowszy raport Uniwersytetu New Hampshire. Wyniki pokazują, że to mężczyźni częściej decydują się na zdradę partnerki. „Męskich” zdrad jest o 7 proc.

więcej niż „kobiecych”. Powody skoku w bok są różne. Mężczyźni najczęściej wskazują na nudę w związku oraz na rzadką seksualną lub emocjonalną gratyfikację. Kobiety kierują się zdecydowanie innymi przesłankami. Jeśli dopuszczają się zdrady, to zazwyczaj dlatego, że skusiła je lepsza sytuacją finansowa albo wyższe wykształcenie kochanka.

Wolność seksualna poprawia nasze samopoczucie Różni nas także wiek, w którym decydujemy się na skok w bok. Mężczyźni znacznie później zdradzają, bo średnio dopiero w wieku 55 lat. Kobiety robią to wcześniej, gdy maja 45 lat. Badacze zwracają uwagę, że po tym okresie zainteresowanie innymi osobami maleje.

Najciekawsze wnioski dotyczą jednak związków otwartych. W Polsce to nadal temat tabu, natomiast w USA jedna na pięć osób żyje w takim właśnie związku. Z badań wynika, że osoby starsze, które się na to zdecydowały, są szczęśliwsze, zdrowsze i bardziej aktywne seksualne. Czyżby popularne przekonanie, że to młodzi ludzie nie potrafią wytrwać w związku, nie było prawdą? Badania jednoznacznie pokazują, że zdradzamy po kryzysie wieku średniego.

A może po prostu nudzi nam się na starość? Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Kiedy mężczyźni zdradzają najczęściej?

Nie każdy decydując się na związek, postanawia dochować wierności seksualnej. Mężczyźni z tej grupy, zapytani o to, dlaczego zdradzili, najczęściej zaczynają mówić o rutynie w dotychczasowym związku i potrzebie nowych wrażeń. Obserwując jednak mężczyzn o skłonności do romansowania, można wyciągnąć wiele wniosków na temat ich charakterów i sposobu myślenia. Według badań seksuologa prof. Zbigniewa Izdebskiego kiedyś najczęściej zdradzali mężczyźni w wieku 40–49 lat, niewierzący, mający za sobą już co najmniej jeden rozwód, typ poszukiwacza przygód, taki, co to każdy kolejny związek uważa za mało satysfakcjonujący.

Zdradzając, szukał ciekawej osobowości, ciekawego zachowania, w znacznym stopniu sugerował się wyglądem swoich partnerek. Dziś, zdaniem seksuologów, mężczyźni zdradzają z powodów, nie mających z tym nic wspólnego. Ich zdrada najczęściej wynika z nierealnych oczekiwań, zahamowań i emocjonalnej niedojrzałości.

W związku z tym wyróżnić można takie oto typy męskich „zdrajców”:

Infantylny Don Kichot: kiedy poznaje kobietę, wydaje mu się ona księżniczką z bajki. Nosi ją na rękach, zmiata pyłki spod stóp, jest na każde jej skinienie. Nawet nie próbuje doszukiwać się w swojej księżniczce jakiejkolwiek wady. Szybko nalega na ślub. I wkrótce potem, kiedy bajka zmienia się w zwykłe, często szare życie, on zaczyna szukać innej księżniczki.

Seksuolodzy przestrzegają więc, aby nie zawierać małżeństw po krótkiej znajomości, bo rzadko kończą się one dobrze. Szczególnie gdy on jest niepoprawnym, niedojrzałym romantykiem, wciąż dążącym do ideału, który nie potrafi iść na kompromis.

Uczuciowy impotent: nie potrafi się angażować na poważnie. Broni się przed małżeństwem, ale jeśli już którejś uda się zaciągnąć go do ołtarza, to będzie szybko chciał udowodnić, że to była pomyłka. Z reguły jest to dobrze ustawiony, młody mężczyzna, w kolejnej zdobyczy szukający potwierdzenia, że stanie się ona wyłącznie pięknym ozdobnikiem do jego kariery, ale niczym więcej.

Czytaj też: Aleksytymia to analfabetyzm emocjonalny, czyli brak słów dla emocji

Uzależniony od „cząsteczki miłości”: uzależnić można się od wszystkiego, także od fenyloetyloaminy, substancji, wyzwalanej podczas miłosnych uniesień i nazwanej „cząsteczką miłości”. Niektórzy genetycznie są tak zaprogramowani, że mają tej substancji wyjątkowo dużo. I jeśli tak to właśnie wygląda w jego przypadku, w pewnym momencie stanie się od tej cząsteczki uzależniony. I wtedy będzie potrzebował coraz to nowych podniet, coraz to nowych kobiet.

Czytaj też: Miłosna alchemia, czyli co dzieje się z nami w stanie zakochania

Mściciel: kiedy on czuje się niezbyt pewnie w związku, kiedy uważa, że nie gra roli dominującej, a chciałby grać pierwsze skrzypce, zdradą będzie się mścił za swoje niepowodzenia i ograniczenia. To typ, który nie potrafi powiedzieć, o co mu chodzi, więc, zamiast mówić, zdradza, sądząc, że tym sposobem dodaje sobie splendoru. Seksuolodzy nie mają wątpliwości – to najgorszy ze wszystkich powód do zdrady.

Czytaj też: 6 porad, jak rozmawiać z partnerem o seksie

Wieczny chłopiec: nie potrafi odrzucić nadarzającej się okazji. W dodatku uważa, że seks, najczęściej przygodny, pozbawiony uczuć, to żadna zdrada. W ten sposób zdradzają mężczyźni, którzy w dzieciństwie byli rozpieszczani przez swoje matki. Zdradzają dla rozrywki, traktując to jako formę świetnej zabawy. Nierzadko i sama zdrada zaczyna ich w końcu nużyć, ale szybko wracają na swój „plac zabaw” i znowu zdradzają.

Czytaj też: Syndrom Piotrusia Pana, czyli jak radzić sobie z wiecznym chłopcem

Starzejący się macho: to mężczyzna, przeżywający kryzys wieku średniego. W tym okresie może być szczególnie podatny na romanse, bo w ten sposób chce sobie udowodnić, że nadal jest macho i oddalić lęk przed starością. I nawet może cię nadal kochać, ale obawa przed nadciągającą nieubłaganie starością i utratą męskości popychają go do zdrady. Każda kolejna kobieta, oczywiście młodsza od ciebie, jest dla niego nie lada wyzwaniem.

Czytaj też: 5 rad na odzyskanie pewności siebie

Chorobliwy erotoman: to z reguły seksoholik, o bardzo wysokim stężeniu testosteronu w organizmie. Seks jest dla niego głównym źródłem przyjemności, nawet celem życia. Szybko nudzi się kobietami. On po prostu niejako fizjologicznie nie potrafi dochować wierności. Nawet jak bardzo się stara, to mu nie wychodzi. Taką zdradę czasami trzeba leczyć.

Czytaj też: Seksoholizm (uzależnienie od seksu, erotomania)

Niedowartościowany: w tym przypadku przyczyna, przynajmniej w pewnym stopniu, leży po stronie partnerki, która nie stara się zrozumieć, docenić swego partnera. Niechętnie słucha o jego problemach, zaniedbuje go emocjonalnie i seksualnie. I wobec tego on szuka pocieszenia w łóżku innej. Jeśli w dodatku nie dbasz o siebie, nie reagujesz na jego propozycje erotyczne, odmawiasz mu seksu, to nie dziw się, że skłania się ku zdradzie.

A dlaczego zdradzają kobiety? Tu powody są nieco inne, choć niektóre typy mogą wydawać się zbliżone. To jednak odrębny temat. Czytaj też: Tinder: co to jest i jak działa ta aplikacja?

Czy odejść po zdradzie?

Jak żyć po zdradzie? – Dla wielu osób zdrada jest czymś, po czym nie wyobrażają sobie już kontynuowania danej relacji czy związku. Zdrada wydaje się wtedy swoistym punktem bez powrotu, Po dopuszczeniu się zdrady, osobie zdradzonej wali się cały świat. Zniszczone jest nie tylko zaufanie – podkopane zostało też poczucie własnej wartości, pojawia się za to lęk i niechęć do nawiązywania bliższych relacji z innymi.

Zdradę jednak można wybaczyć. Nie warto jednak o niej zapominać – bardzo często jest to wręcz niemożliwe. Nie można wymazać z pamięci zdarzenia tak trudnego, jakim jest zdrada. Trzeba jednak je przepracować i uporać się z nim. Wybaczyć, nawet jeśli nie po to, by ratować związek, to po to, by pomóc samemu sobie w przyszłości,

W innym wypadku zdrada będzie kładła się cieniem także na przyszłe relacje z innymi ludźmi. Wybaczenie nie oznacza od razu akceptacji tego, co się stało. Nie musi też oznaczać konieczności kontynuowania danego związku. Wybaczenie to głównie praca nad sobą samym i swoją przyszłością,

 • W innym wypadku może dojść do sytuacji, w której zdradzony człowiek zawsze będzie się doszukiwał oznak zdrady u wszystkich innych ludzi i wmawiał sobie wyłącznie najgorsze scenariusze przyszłości.
 • Osoba zdradzona ma jednak prawo do pewnej podejrzliwości, ma prawo do pytań – nawet jeśli powtarza je w kółko, ma prawo usłyszeć odpowiedzi po raz kolejny.

Jej zaufanie zostało zdradzone. Po zdradzie nie można żyć tak, jakby nic się nikomu nie stało. Zamiatanie tych kwestii pod dywan, udawanie, że nic się nie stało i nierozmawianie na temat zdrady może mieć bardzo przykre konsekwencje – nieprzepracowane problemy będą się nawarstwiać i prędzej czy później wstrzymywane emocje wybuchną ze zwielokrotnioną siłą.

 1. Próba przejścia nad zdradą do porządku dziennego może być odbierana jako przyzwolenie na kolejne zdrady.
 2. Zdrada nie musi być zakończeniem związku – może być jego punktem zwrotnym.
 3. To czas na zastanowienie się nad związkiem.
 4. Osoby zdradzone często próbują sobie ten fakt zracjonalizować, a nawet usprawiedliwić partnera i biorą winę za to, co się stało na siebie.
See also:  Dlaczego Mocz Si Pieni

To też złe podejście – nie ma wytłumaczenia dla zdrady. Jednak, jeśli chce się odbudować związek, warto dojść do przyczyn, które sprawiły, że do zdrady doszło. Zdrada to wyzwanie dla związku – starać się musi osoba zdradzająca i zdradzona, Bez wspólnych wysiłków nie uda się nic wypracować.

Co czuję facet który zdradza?

Zdrada nie pozostawia złudzeń Trudno zaprzeczyć, że zdrada to wciąż najpoważniejsze zagrożenie dla nawet najsilniejszego związku. Czasem niewierność może trwać kilka chwil, a jej koszty mogą przekreślić szanse na naprawdę szczęśliwy i długoletni związek.

Czemu zdrada tak bardzo nas boli? Zdrada szczególnie mocno boli, jeśli nic na nią wcześniej nie wskazywało. Boli, bo uderza w uczucia partnera, w jego zaufanie i miłość. Powoduje, że osoba zdradzana czuje się gorsza, zaczyna kwestionować swoją atrakcyjność, obniża swoją samoocenę. Czuje jednocześnie miłość i nienawiść do osoby, która zdradziła.

Trudna jest ta mieszanka uczuć. Cierpi nie tylko osoba zdradzona, ale również zdradzająca – przynajmniej w większości wypadków? Problem zdrady dotyka zarówno osobę zdradzaną, jak i zdradzającą. Każde z nich cierpi inaczej. Bez porównania mocniej cierpi osoba zdradzana.

 1. A szczególnie, gdy o zdradzie dowiedziała się nagle.
 2. Czuje ból, złość, gniew, nienawiść i miłość.
 3. Osoba, która zdradza jest świadoma tego, co robi.
 4. Może odczuwać dyskomfort i poczucie winy, może też czuć lęk przed ujawnieniem zdrady.
 5. Gdy już cała sprawa wyjdzie na jaw, to dopiero tak naprawdę zaczyna „czuć ból”.

Cierpi, widząc jak mocno zraniła partnera/ partnerkę. Zdradzający wiele by dał, by cofnąć czas, ale już jest za późno. Z reguły jest tak, że zdrada nie bierze się znikąd. Jest symptomem, że w związku dzieje się źle – co najmniej jednej ze stron czegoś brakuje: zrozumienia, wsparcia, ciepła, satysfakcji seksualnej.

 • Ten deficyt prawdopodobnie występował od dawna.
 • Zdrada – niestety – jest rzeczywistością powszechną, funkcjonującą w każdym społeczeństwie.
 • Skoro jest tak wszechobecnym zjawiskiem, to czemu zawsze zaskakuje, gdy dotyka bezpośrednio nas samych? Na nieszczęście to coraz częstsze zjawisko.
 • Mówiąc zdrada jest wszechobecna, myślimy – dotyka wiele związków, inne związki wokół, ale nie nasz.

Trzeba mieć świadomość tego,że nic i nigdy nie jest pewne. Nie chcę powiedzieć, że mamy się na zdradę nastawiać, przygotowywać do niej, uważać, że mnie też będzie dotyczyć, że jest nie do uniknięcia. Nie Warto mieć jej świadomość. Należy dbać o związek i pielęgnować go od początku, nie zapominając przy tym o sobie.

Czy słuszne jest przekonanie, że mężczyźni postrzegają zdradę w inny sposób niż kobiety – dla niego zwykle będzie to wyłącznie fizyczna sprawa, najczęściej jednorazowy „wyskok”,a dla niej poszukiwanie spełnienia emocjonalnego czy wręcz stabilizacji, nawet za cenę destabilizacji obecnego życia? Jak wiemy, kobiety i mężczyźni różnią się od siebie w sposobie postrzegania świata, w odczuwaniu emocji.

Tak jak każdy z nas jest inny, tak każdy inaczej postrzega i przeżywa zdradę. Pomimo indywidualnych różnic w obrazie niewierności zauważa się jednak pewne rozbieżności w poglądach kobiet i mężczyzn. Dla mężczyzn seks z inną kobietą (nie stałą partnerką) nie wiąże się z pojęciem zdrady – to tylko fizyczność.

 • W naszym społeczeństwie silnie pokutuje przekonanie, że mężczyźni „mają potrzeby” seksualne większe od kobiet i muszę je rozładować nie koniecznie z jedną partnerką.
 • I to jest akceptowane.
 • Łatwiej nam przyjąć informację, że zdradził mężczyzna niż fakt, że to ona go zdradziła.
 • Panowie, tak często zapominają, że o żonę trzeba dbać nie tylko na początku małżeństwa.

To, co kobiety popycha do zdrady, to fakt, że mąż często w swojej partnerce widzi żonę, a nie widzi kobiety. Przestaje być dla niego atrakcyjna, a przynajmniej jej tego nie okazuje. Nie dostrzega, że zmieniła kolor włosów (a jeśli już, to pyta, ile kosztował fryzjer).

 1. W takiej sytuacji kobieta czuje się nieważna i mało atrakcyjna.
 2. Jeżeli w tym czasie pojawi się ktoś, kto dostrzeże w niej interesującą kobietę – zdrada jest o krok.
 3. Dla kobiety seks to emocjonalność.
 4. Obieta potrzebuje ciepła, akceptacji i uwagi.
 5. Brak tego jest naj- częstszą przyczyną kobiecej niewierności.

Kobiety są bardziej emocjonalne. Czy właśnie dlatego cierpią, bo kierują się uczuciami? zdrada boli bardziej, ponieważ partner swoją uwagę i zaangażowanie skierował ku tej „trzeciej” – jej się zwierzał, z nią spędzał czas? Tak, kobiety są bardziej emocjonalne.

 • Cierpią, bo często budują poczucie własnej wartości na atrakcyjności dla mężczyzny.
 • I zdradach jest dla nich odrzuceniem.
 • Podobno do kłótni trzeba dwojga.
 • Nie mam zamiaru bynajmniej uniewinniać zdradzającego.
 • Nurtuje mnie sytuacja, gdy para z wieloletnim stażem, posiadająca dzieci, mająca wspólne wspomnienia, plany i marzenia nagle zostaje rozdarta zdradą jednej ze stron.

A może wcale nie tak nagle? może to ziarno kiełkowało już od dłuższego czasu, tylko my nie widzieliśmy lub nie chcieliśmy tego widzieć? Zdrada jest sygnałem, że w związku dzieje się źle – co najmniej jednej ze stron czegoś brakuje: zrozumienia, wsparcia, ciepła, satysfakcji seksualnej.

Ten deficyt musiał występować od dłuższego czasu. W momencie, gdy cierpimy, nie szukamy wyjaśnienia, dlaczego doszło do zdrady. powtarzamy jedynie „dlaczego ja?”, „czemu mnie to spotkało?”. Nie chcemy się wzajemnie zrozumieć, a jedynie oskarżać, szukać winnego. A może warto się zastanowić, co doprowadziło do tej sytuacji, co się popsuło? Gdy dowiadujemy się, że partner nas zdradził, odczuwamy szok.

Nie możemy uwierzyć w to, co się stało. Skupiamy się na sobie, na emocjach, które wybuchają. Następnie zaczynamy doszukiwać się w sobie winy, ewentualnego swojego udziału w tej zdradzie: „Może go do tego popchnęłam swoim zachowaniem”. Potem przychodzi fala gniewu i żalu: „Jak on mógł mi to zrobić?” Kolejną fazą jest samokrytyka: „Powinnam była to przewidzieć”.

Na koniec pojawiają się wątpliwości: „Może zbyt wiele oczekiwałam? Może nie zasługuję na to, by być kochaną?”. I choć wiele pytań jest niedorzecznych, to któreś z pewnością kryje odpowiedź. Nad związkiem trzeba pracować. Przezwyciężać wrodzony egoizm i zwracać uwagę na to, co jest ważne dla ukochanej osoby.

Uważnie jej słuchać, a z drugiej strony – mówić szczerze o sobie. Nie bać się stawiać granic i walczyć o szacunek dla własnej osoby. Jak już emocje opadną, warto przegadać ze sobą całą sytuację zastanowić się, co dalej. Nie warto wyciągać szczegółów „jak wam było” itp.

 1. One nie są nam do niczego potrzebne, a jedynie mogą zaszkodzić.
 2. Jeżeli będzie trudno pa- rze się pozbierać, warto sięgnąć po pomoc psychologa.
 3. Zdrada kładzie się cieniem na życiu dwojga ludzi.
 4. Jak bardzo odmienia rzeczywistość? Dlaczego pewne rzeczy po zdradzie nabierają zupełnie innego znaczenia? Przecież to nie my się zmieniliśmy.

Zdrada to nadużyte zaufanie, zraniona miłość, ból i cierpienie. To doświadczenie, które nas kształtuje. To trudna lekcja życia. Jesteśmy zmuszeni, by pewne aspekty naszego życia przewartościować. Czy możemy określić konsekwencje zdrady? W jak dużym stopniu wpływa na życie osoby zdradzonej oraz zdradzającej? Możemy teraz porozmawiać o konsekwencjach zdrady na bardzo ogólnym poziomie.

 1. Ażdy z nas jest indywidualnością, każdy związek jest inny.
 2. Najogólniej można powiedzieć,że osoba zdradzona do końca nosi w sobie piętno „zdradzonej” – gorszej, niezależnie od tego, czy dalej decydują się być razem czy nie.
 3. Ma lęk, że to się może powtórzyć, nie potrafi już tak bez reszty zaufać.
 4. Osoba zdradzająca ma poczucie winy, dyskomfort, że dopuściła się krzywdy.

Musi bardzo uważać na to, co robi, z kim się spotyka, by niechcący nie rzucić znów cienia na swoją osobę (o ile chce „odkupić winę”). Zarówna zdradzany, jak i zdradzający są w stanie ciągłej gotowości, co utrudnia funkcjonowanie i relację. Czego pozbawia nas zdrada, co nam odbiera? Pozbawia nas bezgranicznego zaufania, spokoju o jutro.

 • Miłość może trwać dalej po- między partnerami, ale na innym już poziomie, Pozbawia też wspaniałych, beztroskich wspomnień z przeszłości.
 • Odbiera wolność i przestrzeń.
 • Pojawia się lęk, że on/ona może to jeszcze zrobić.
 • Osoba zdradzana jest bardziej uważna na działania zdradzającej, czasem wręcz obsesyjnie kontroluje.

Emocjonalną pustkę pozostałą po zdradzie trzeba czymś wypełnić. Zyskujemy nowe cechy, może stajemy się silniejszy? Często jednak to, co pojawia się w tej wolnej do zasiedlenia przestrzeni, może nas wyniszczać. Każde trudne doświadczenie powinno nas kształtować.

 1. Te kryzysowe sytuacje po coś są.
 2. Jestem zdania, że w życiu nie ma przypadków, coś dzieje się z jakiegoś powodu.
 3. Trzeba mieć w sobie dojrzałość i dystans do życia, by móc to docenić, dostrzec.
 4. Często jednak tą wolną przestrzeń po zdradzie wypełniamy destrukcyjnymi myślami, lękiem, oskarżaniem siebie nawzajem, a to jest bardzo wyniszczające dla związku i dla każdej z tych osób.

Czy zdrada zawsze działa destruktywnie na związek? Tak. Można z nią sobie lepiej lub gorzej radzić. Jednak po zdradzie nie będzie już tak jak dawniej. Związek „po” ma już zupełnie inny wymiar. Ale może być też początkiem starego – nowego związku. Związku o nowym obliczu.

 1. Można od nowa uczyć się siebie, swoich potrzeb, pragnień.
 2. To jednak wymaga czasu i cierpliwości.
 3. Nad związkiem trzeba pracować.
 4. Przezwyciężać egoizm i zwracać uwagę na to, co jest ważne dla ukochanej osoby.
 5. Uważnie jej słuchać i mówić szczerze o sobie.
 6. Nie bać się stawiać granic i walczyć o szacunek dla własnej osoby.

Zakochani często zapominają, że ich największym skarbem jest uczucie, które ich połączyło. Rzadko poświęcają czas i energię na naukę osobistej komunikacji. Wierzą, że skoro teraz się kochają, zawsze będą się rozumieć. A jeśli komunikacja szwankuje, deficyt wzajem- nych oczekiwań rośnie.

I bardzo często dochodzi do zdrady. Trudno jest bowiem poradzić sobie z narastającym brakiem czułości, zainteresowania i szuka się tego poza związkiem. Zdrada wymusza na nas podjęcie pewnych decyzji: rozstać się czy wybaczyć i ułożyć sobie życie na nowo? A może przemilczeć, nie wracać do tematu i wtedy wszystko wróci do normy? Absolutnie nie da się przemilczeć tego, co się stało.

Bo stało się wiele. Zdrada, to poważne naruszenie związku, bliskości dwojga osób. Zdradzie towarzyszą tak silne emocje, że nie sposób przejść obok niej obojętnie. Czasem aż za dużo jest za- mieszania wokół zdrady, szczególnie osoba zdradzana nie potrafi powiedzieć sobie „dość” zalewa sobą partnera, który zdradził, wbijając go w jeszcze gorsze poczucie winy.

Dobrze jest dać sobie czas na podjęcie decyzji. Nie w emocjach. Warto odpowiedz sobie na pytanie: „Czy ten związek jest wart drugiej szansy?”. Nie powinno się zostawać z partnerem, jeśli istnieje tylko niewielka (lub żadna) szansa na to, że będziecie jesz- cze razem szczęśliwi. Nie powinniście być razem, gdy partner (zdradzający) nie jest do końca szczery, kiedy nie czuje potrzeby przepracowania własnych słabości, gdy nie potrafi angażować się w związek i jest nie- zdolny do wielkich uczuć.

Natomiast, jeżeli kochamy i nie wyobrażamy sobie życia bez tej drugiej osoby, to warto zrobić wszystko, by naprawić błąd i odbudować relacje. Tylko od nas zależy, czy uda się odzyskać uczucie i bliskość. Tylko my znamy odpowiedź na pytanie, czy warto i czy kochamy? Czasem to nie zdrada tak bardzo boli, ale duma: „jak on mógł mi to zrobić?!” oraz świadomość, że musimy się rozstać z ukochaną osobą.

 1. To ważne sprawy.
 2. Dlatego warto o nich rozmawiać, słuchać siebie i dać sobie czas, by emocje opadły.
 3. Czy możliwe jest utrzymanie związku po zdradzie? Jest możliwe.
 4. To decyzja obojga partnerów.
 5. Natomiast nie jest możliwym, by było znów jak dawniej, jak przed zdradą.
 6. To będzie już inna jakość związku.
 7. Z ust wielu ludzi można usłyszeć, że o miłość zawsze warto jest walczyć.

Istota problemu tkwi jednak w tym, czym jest miłość dla konkretnej osoby. Nie istnieje gotowa, powszechna recepta na to, czy warto inwestować swoje siły w ratowanie związku, w którym jeden z partnerów okazał się być niewierny. Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, postaraj- my się przemyśleć kilka istotnych kwestii.

 • Starajmy się nie idealizować przeszłości – takie zachowanie jest typowe dla ludzi, którzy nagle i niespodziewanie znaleźli się w trudnej sytuacji.
 • Przeanalizujmy to, co było powodem niewierności, czy przyczyna tkwiła u podłoża relacji, np.
 • Wynikała z braku dobrej komunikacji czy też partner okazał się być zupełnie inną osobą niż ta, za jaką go uważaliśmy.

Nie poddawajmy się presji otoczenia To nasze życie. Jeśli wrócimy do wspólnego mieszkania lub regularnego spotykania się z partnerem i schowasz swój smutek głęboko na dnie, pamiętajmy, że nawet ukryty może być dla nas przeszkodą na drodze do pełnego szczęścia.

 1. Postanowiliśmy więc pozostać razem.
 2. Problem pojawia się w sytuacji, gdy pewne czynności zostają na nas wymuszone, a zachowania stają się sztuczne.
 3. Czy warto trwać w pozornym związku, w którym nie jesteśmy szczerzy sami ze sobą? Decyzja o pozostaniu w związku po zdradzie jest trudna.
 4. Wymaga wiele dojrzałości odobojga partnerów.

Jednak samo bycie razem nie załatwi sprawy, to dopiero początek. Trzeba się na nowo nauczyć siebie, nowego „MY”. A co najważniejsze rozmawiać, mówić o swoich potrzebach, pragnieniach, oczekiwaniach, i słuchać. Wówczas jest szansa, że się uda. Choć skaza po zdradzie zostaje do końca, to rana z czasem się zabliźnia, ale ślad po niej zo- staje.

 1. Nie należy podejmować pochopnych decyzji o byciu razem lub rozstaniu.
 2. Należy dać sobie czas, by przyglądać się uważnie temu, co się dzieje i by podjąć decyzję.
 3. Osoba zdradzona nagle staje się „kontrolerem”, natomiast zdradzająca na każdym kroku musi zachowywać ostrożność, wystrzegać się nieopacznie wypowiedzianych słów czy zrobionych gestów.

Czy wybaczyć nie oznacza zapomnieć? A może należy pamiętać, pomimo że się wybaczyło? Wybaczyć, to trudne słowo. Nie można przecież przejść obok tego, co się stało i uznać, że przecież nic takiego się nie wydarzyło. Zdrada to zranienie, brak za- ufania, ból.

 • A kontrola to nic innego jak lęk przed kolejnym zranieniem.
 • Warto jest rozmawiać ze sobą o tym, co było i co jest teraz, o trudnościach.
 • Szczerość i otwartość obydwojga partnerów jest szalenie istotna w odbudowywaniu związku.
 • Jeśli podjęta została decyzja o byciu razem, warto pamiętać, aby starać się nie przypominać przez resztę życia o tym, co się wydarzyło.To zabije związek.

Co zrobić w sytuacji, gdy obydwie strony pragną zbudować na nowo związek, lecz nie są w stanie przełamać wewnętrznych oporów? Mimo chęci, wciąż nie mogą wyzbyć się cierpienia. Pierwszym krokiem są szczere rozmowy i otwartość na drugą osobę. Wykrzyczenie emocji, wyrzucenie z siebie złości, żalu, gniewu.

 • Nazwanie emocji, zwłaszcza tych trudnych.
 • Bycie blisko siebie.
 • Ważne też, by dać przestrzeń na obronę osobie zdradzającej, pozwolić jej pokazać, że chce naprawić krzywdy.
 • Partner w takiej sytuacji musi na każdym kroku udowadniać, że mu zależy i że jest uczciwy.
 • To długi proces.
 • Ale cza- sem warto w niego włożyć wysiłek.

Czy zdrada może scalić związek, uczynić go jeszcze mocniejszym niż był wcześniej? Może, ale to trudne i jest to długotrwały proces. Kryzys może w konsekwencji do- prowadzić do tego, że partnerzy zaczną częściej rozmawiać ze sobą, także o uczuciach, oczekiwaniach, niezaspokojonych potrzebach, rozczarowaniach.

Zaczną okazywać sobie uczucia, być bliżej niż „przed”. Po zdradzie życie ma inny wymiar, partnerzy muszą stworzyć nowe reguły i zasady zaistnienia w związku. Odzyskiwanie zaufania po zdradzie, podobnie jak wybaczanie, to proces długi i bolesny dla obu stron. Sylwia Krajewska – psycholog, psychoterapeutka.

: Zdrada nie pozostawia złudzeń

Czy warto dać szansę po zdradzie?

Zastanów się nad przyszłością związku po zdradzie – Odpowiedz sobie na pytanie: „Czy ten związek jest wart drugiej szansy?”. Ale nie zostawaj z partnerem, jeśli istnieje tylko niewielka (lub żadna) szansa na to, abyś była z nim szczęśliwa. Nie powinnaś z nim być, jeśli brakuje mu odwagi, by być szczerym.

 1. Iedy nie czuje potrzeby przepracowania własnych słabości.
 2. Gdy nie potrafi angażować się w związek i jest niezdolny do wielkich uczuć.
 3. Przeczytaj: Seks w grafiku – czy warto rozważyć planowanie seksu? Jeżeli ty go kochasz, a on nie wyobraża sobie życia bez ciebie i obiecuje ci, że zrobi wszystko, by naprawić swój błąd i odbudować wasze relacje, daj mu – a raczej wam – jeszcze jedną szansę.

Tylko od was zależy, czy uda się wam odzyskać uczucie i bliskość. Zdaniem amerykańskich psychologów klinicznych Stevena D. Solomona i Lorie J. Teagno poradzenie sobie z faktem, ze ukochany cię zdradził, jest – w pewnym sensie – porównywalne do zmierzenia się ze śmiercią bliskiej osoby – towarzyszy ci uczucie, że ktoś odszedł już na zawsze albo cos umarło.

Czy facet ktory zdradza może się zmienić?

Galeria (4 zdjęć) – Shutterstock 1 / 4 Kluczowa jest chęć poprawy relacji u obojga partnerów To całkowicie możliwe, żeby po zdradzie zrozumieć dlaczego sobie na nią pozwoliliśmy. Co podyktowało naszą decyzję. Zazwyczaj problemy w związku leżą pośrodku, wina często jest po stronie obojga partnerów. Shutterstock 2 / 4 Wiele zależy od tego, jak wyglądała zdrada Oszukiwanie swojego partnera/partnerki przez np. jednorazowe przespanie się na imprezie jest oczywiście zdradą, ale zdecydowanie głębszym problemem jest fakt, kiedy on czy ona spotyka się za naszymi plecami z kimś przez dłuższy okres czasu, jednym słowem – ma romans. Shutterstock 3 / 4 Wiele zależy od tego, czy zdrada im się podobała Są osoby, zwłaszcza młode, którym zdarzył się skok w bok, jednak uważają, że gra nie była warta świeczki. Za dużo stresu, nerwów, bólu zadanego drugiej osobie. Oni raczej nie powtórzą błędu. Jednak istnieją też przypadki, które zwyczajnie lubią skoki w bok, sprawiają im one przyjemność, dostarczają emocji. Shutterstock 4 / 4 Nie bez znaczenia jest osobowość zdradzającej osoby Z psychologicznego punktu widzenia najbardziej skłonne do zdrady są osoby impulsywne i narcystyczne lub/ i takie, które nie nawiązują łatwo bliskich relacji, często mają opracowaną strategię ucieczki przed problemem, nie stawianiu mu czoła.

Często też zdradzają, ponieważ to dla nich element poszukiwania własnej tożsamości, nowych doświadczeń (nie są w pełni ukształtowani osobowościowo). Czy to się może zmienić? Oczywiście, ponieważ życie to proces ciągłych zmian i ciągłego dojrzewania. Często jesteśmy w stanie zapanować nad impulsywnością, rozwinąć zdolności samokontroli.

Czasem w ciągu lat w związku potrafimy też mniej skupić się na sobie, dzielić uwagę na dwoje. Jednak prawdziwe narcyzy mogą się niewiele zmienić.

Kto zdradza częściej facet czy kobieta?

Czy zdrada oznacza koniec związku, czy jest to początek nowej jakości? – Statystyki z 2019 roku utrzymują tendencje zdrad – badania przeprowadzone przez Instytut Badań Zmian Społecznych w 2019 r. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Instytut Badań Zmian Społecznych w 2019 roku, 12% Polaków przyznało się do zdrady, definiowanej jako kontakt fizyczny z inną osobą.

Większość z tych osób przyznała, że zdrada nie była jednorazowym incydentem. Według specjalistów, mężczyźni w związkach częściej decydują się na jednorazowe zdrady, wynikające z kaprysów lub zaspokojenia ciekawości. Z kolei kobiety zazwyczaj poszukują czegoś więcej w zdradzie, takiego jak bliskość, zrozumienie i wzajemne relacje.

Dlatego też częściej zdarza im się angażować w długotrwałe związki z osobami, z którymi zdradzają. Jeśli spojrzymy na statystyki z podziałem na płeć, widać, że to mężczyźni częściej dopuszczają się zdrady (61,4%), niż kobiety (38,6%). Badanie wyraźnie pokazuje, że odsetek kobiet, które zdradzają, jest wyższy w dużych miastach.

Może to być bezpośrednio związane z szybszymi zmianami kulturowymi, które są bardziej widoczne w aglomeracjach miejskich. Jeśli chodzi o procent kobiet zdradzających, liczba ta wzrasta z roku na rok. W badaniu „Ryzykowne zachowania Polaków” przeprowadzonym przez Centrum Profilaktyki Społecznej w 2016 roku, 32% kobiet przyznało się do zdrady.

Okazuje się, że częściej zdradzają kobiety, które nie mają dzieci, ale posiadają wyższe wykształcenie i są aktywne zawodowo. Natomiast wśród kobiet, które są finansowo zależne od mężów, zdrady występują rzadziej. Co ciekawe, nie zaobserwowano wpływu wykształcenia ani posiadania potomstwa na zachowania seksualne mężczyzn.

Obiety znacznie częściej, zdradzając, wchodzą w długotrwałe związki, podczas gdy u mężczyzn ten trend pojawia się wraz z wiekiem. Jako powody zdrady kobiety częściej podają te związane z emocjami, takie jak szukanie zrozumienia, wsparcia i poczucia bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o procent mężczyzn zdradzających, również obserwuje się wzrost, ale zmiany nie są tak gwałtowne jak w przypadku kobiet.

W 2016 roku, na pytanie „Czy w ciągu ostatniego roku miał Pan pozamałżeński kontakt seksualny?”, 24% badanych mężczyzn odpowiedziało twierdząco, podczas gdy w 2014 roku było to 17%. Mężczyźni znacznie częściej niż kobiety dopuszczają się jednorazowych zdrad.

 • Rzadziej angażują się w trwałe związki oparte na zdradzie, ale ta tendencja pojawia się u dojrzałych mężczyzn, którzy decydują się na stały związek z młodszymi partnerkami.
 • Powody zdrady u mężczyzn częściej wynikają z spontanicznych okazji.
 • Nie można jednak stwierdzić, że kobiety planują zdradę bardziej starannie niż mężczyźni, ale rzadziej poddają się impulsom niż mężczyźni.
See also:  100 Powodow Dlaczego Kocham

Warto zauważyć, że współcześnie zdrada rzadziej stanowi powód zakończenia związku lub rozwodu, w porównaniu do poprzednich lat. Polki i Polacy są bardziej skłonni wybaczyć zdradę drugiej osobie, jeśli ta okazuje skruchę. Jest to częściowo wynikiem wzrostu dostępności terapii par, które pozwalają parom przepracować zdradę i osiągnąć porozumienie.

 • Dodatkowo, obecność wspólnych zobowiązań finansowych, takich jak kredyty, może skłaniać pary do ratowania małżeństwa, aby uniknąć podziału majątku i długów.
 • Mimo trudności i błędów popełnianych przez partnerów warto jak najwcześniej rozpoznać oznaki erozji w związku.
 • Gdy wykryjecie pierwsze oznaki oddalenia się od siebie, to podejmijcie właściwe działania w celu naprawy relacji i wzmocnienia więzi, ponieważ związek to piękne i wyjątkowe doświadczenie, które może przynieść wiele radości i spełnienia.

Jednak wymaga on zaangażowania i ciągłej troski zarówno o siebie, jak i o partnera. Oto kilka powodów, dlaczego warto dążyć do udanego związku i dbać o siebie, w myśl: „Nie ma takich trudności, którym ludzie nie mogliby podołać.”

Miłość i wsparcie. W zdrowym związku można doświadczyć prawdziwej miłości i wzajemnego wsparcia. Partner może być twoim najbliższym sojusznikiem, który będzie cię wspierał w trudnych chwilach i dzielił z tobą radości. Wzrost osobisty. Związek może być doskonałą okazją do wzrostu osobistego. Wspólnie z partnerem możesz odkrywać nowe rzeczy, rozwijać się i uczyć się od siebie nawzajem. Emocjonalna stabilność. Udany związek może przynieść poczucie stabilności emocjonalnej. Wiedząc, że masz wsparcie i oparcie w drugiej osobie, możesz lepiej radzić sobie ze stresem i trudnościami życiowymi. Radość i satysfakcja. Silny i zdrowy związek może przynieść wiele radości, satysfakcji i szczęścia. Możesz tworzyć piękne wspomnienia i cieszyć się życiem w towarzystwie ukochanej osoby. Wzajemny rozwój. Wspólnie z partnerem możesz rozwijać się nie tylko jako jednostka, ale także jako para. Możecie ustalać cele, realizować marzenia i budować wspólne plany na przyszłość.

Pamiętaj, że zdrowy związek wymaga pracy i zaangażowania obu stron. Ważne jest, aby słuchać siebie nawzajem, rozmawiać o swoich potrzebach i troskach, być szczerym i otwartym. Dbaj o siebie, rozwijaj się i dąż do wzajemnego zrozumienia i szacunku. Udany związek może przynieść wiele pięknych doświadczeń i wzbogacić twoje życie. Czego z całego serca Ci życzę. Psycholog, trener Dialogu Motywującego, coach, wykładowca studiów MBA, instruktor Symulacji Medycznych i skuteczny praktyk biznesu. Od 2001roku w branży szkoleniowej. Przepracował ponad 37 000 godzin z uczestnikami szkoleń, coachingu i terapii. Zajmuje się zawodowo pomaganiem.

Wspiera swoich klientów w rozwoju osobistym i biznesowym. Wykształcenie zdobywał na uczelniach polskich i zagranicznych. Twórca nowoczesnych metod edukacyjnych. Ceniony ekspert w dziedzinie zarządzania, komunikacji, motywacji i technik sprzedaży. Autor podręcznika z obszaru finansów osobistych, podręcznika dla handlowców, 14 książek w obszarze dydaktyki medycznej – symulacje medyczne, zarządzania zespołami i komunikacji interpersonalnej.

Jako pierwszy w Polsce trener DM uczy metod komunikacji opartych o Dialog Motywujący w zarządzaniu zespołem. Page load link Przejdź do góry

Jaka grupa zawodowa zdradza najczęściej?

W tych zawodach najczęściej zdradzamy. Co sprzyja romansom w pracy? Na pierwszym miejscu zdecydownie branża finansowa. Badania pokazały, że najczęściej zdradzają bankowcy i finansowi brokerzy. Wyprzedzają pod tym względem zarówno lekarzy, pilotów, stewardów i stewardessy oraz pielęgniarki.

Ma potrzeby badania zapytano ponad 5 tysięcy kobiet, które przyznały się do zdradzania swojego partnera. Co ciekawe, dwie trzecie kobiet przyznało się do zdrady w pracy (65%). Czy są z tego zadowolone? Aż 85% badanych nie poleca sypiania z kolegami z pracy. Z jednej strony taki związek potrafi uatrakcyjnić pracę, sprawić, że dojdzie do niej element ekscytacji, ale niestety najczęściej kończy się to źle – tak prognozowało aż 70% badanych.

Co więcej, nierzadko po zakończeniu romansu wciaż można pozostawać w tym samym miejscu co były kochanek, a to nie poprawia atmosfery.

Sondaż przeprowadził portal dla osób w związkach szukających romansów Victoria Milan.Założyciel i szef portalu Sigurd Vedal ocenia, że ludzie widocznie chętniej korzystają z przyjemności życia niż inwestują wszystkie siły w karierę i stanowisko.– Nawet jeśli romans w pracy niesie za sobą spore ryzyko, ludzie chętnie się na to decydują bo sprawia on, że praca jest przyjemniejsza – mówi.

Czy mężczyzna ma wyrzuty sumienia po zdradzie?

Wyrzuty sumienia po zdradzie – to musisz wiedzieć – To, co uznasz za zdradę, wynika tylko z Twojej indywidualnej oceny, poczucia wartości i dojrzałości emocjonalnej. Psychologowie zgodnie twierdzą, że mężczyźni mają wyrzuty sumienia, gdy dopuszczą się kontaktu fizycznego z drugą osobą. Z kolei dla kobiet bardziej bolesna jest zdrada emocjonalna.

Czy facet który zdradza kocha swoją żonę?

Od razu rozwieję twoje wątpliwości: tak, kocha. Samego siebie. Nie wierz w mity utrwalane w społeczeństwie od lat, że partnerzy, którzy zdradzają pogubili się albo zrobili to z rozpaczy. Zdrada to najgorsza forma oszustwa emocjonalnego, z którą możesz się zetknąć.

 • Nigdy nie wierz w to, że mimo spotkań z kochanką, to w tobie jest zakochany.
 • Być może będzie ci wmawiał, że nigdy nie przestał cię kochać.
 • Wiem, że to, jakie emocje odczuwają ludzie jest bardzo skomplikowane, ale obawiam się, że taka miłość jest po prostu niemożliwa.
 • Choć relacje w związku nigdy nie są czarno-białe, zerojedynkowe, wierności to nie dotyczy.

Zobacz też: https://facetembyc.pl/zdradzilem-zone-jak-to-naprawic-co-czuje-zdradzona-zona/

Jak mężczyźni ukrywają zdradę?

Czerwona flaga: wielka dyskrecja – Najczęściej stosowaną metodą na ukrywanie zdrady jest dyskrecja. Niewierni partnerzy najczęściej spotykali się z kochankami z dala od miejsca zamieszkania i pracy. Organizowali randki w odległych miejscach, np. innych miastach, w których mieli nikłe szanse na spotkanie partnerki czy kogoś z kręgu wspólnych znajomych.

Czy facet który zdradził będzie zdradzał?

Jeśli zdradził raz, zdradzi ponownie – czy to prawda? Dlaczego Facet Zdradza Fot. iStock/Vasyl Dolmatov Jeśli zostałaś oszukana przez partnera, wiesz dobrze jak trudno odbudować nadszarpnięte zaufanie. Znajomi lub bliscy przestrzegają cię zapewne, że ktoś, kto raz zdradził, prawdopodobnie dopuści się zdrady po raz kolejny. Chcesz odejść, ale nie możesz, bo wciąż trzyma cię przy nim uczucie.

I nadzieja, że to się nie powtórzy Co na to nauka? Nie mamy dobrych wieści. Badania opublikowane w Archives of Sexual Behavior jasno pokazują, że u osób, które były niewierne w związku występuje trzykrotność szans na niewierność w następnej relacji, w porównaniu do tych osób, które nigdy wcześniej nikogo nie zdradziły.

To samo tyczy się lojalności wobec partnerów, którzy zdecydują się z niewiernym ukochanym zostać. Psycholodzy uważają, że jeśli zostaniesz zdradzony raz, prawdopodobieństwo, że zdrada się powtórzy wynosi ok 69%. Trzeba także zaznaczyć, że większość „powtórnych” zdrad wydarza się jako skutek samospęłniajacej się przepowiedni.

Osoba zdradzona, nawet jeśli chce, nie jest w stanie do końca zaufać i jest wręcz chorobliwie podejrzliwa, prowokując tym samym nieszczęście (co oczywiście w żaden sposób nie usprawiedliwa zdradzającego, który ma wolną wolę i podejmuje świadome decyzje). Oczywiście, każdą relację należy traktować indywidualnie i pamiętać, że wszyscy mamy szansę się zmienić.

Wspólna terapia, praca nad sobą, dobra wola – wiele par udowodniło, że związek po zdradzie można odbudować i że może być on udany. Podchodząc jednak do sprawy zdrady czysto statystycznie, należałoby pozbyć się złudzeń i rozpocząć całkiem nowy, żywiowy etap.

Czym jest romans dla mężczyzny?

Co facet myśli o kochance: kim jest ona dla mężczyzny? Mężczyzna, angażując się w romans z inną kobietą, często pojmuje to na zasadzie chwilowej sytuacji i odskoczni. Zdarza się również, że nie zastanawia się nad konsekwencjami swojego postępowania, ponieważ pożądanie i instynkty przejmują władzę nad rozsądkiem.

 1. Wreszcie otrzymuje to, czego tak bardzo mu brakowało w trwającym od lat małżeństwie – powiew świeżości, zaangażowania i nowe, płomienne, ekscytujące doznania.
 2. Co facet czuje do kochanki? Zwykle nie są to tak głębokie emocje jak miłość czy przyjaźń.
 3. Jest to raczej pewien rodzaj silnej fascynacji i zauroczenia, które przeważnie są zbyt słabe, aby romans trwał latami.

Część mężczyzn szczerze docenia obecność kochanki w swoim życiu, jednak niestety często zdarza się, że kobiety te nie są darzone przez nich szacunkiem. Kochanki nierzadko są oszukiwane i zwodzone. Zdarza się, że obdarzają miłością mężczyznę uwikłanego w romans, za co w konsekwencji płacą wysoką cenę.

Mężczyzna, który decyduje się na romans, naiwnie pokłada nadzieję w tym, że kochanka nigdy nie będzie miała żadnych roszczeń i wymagań. Wierzy w to, że zbuduje relację kompletnie odmienną od tej, którą prezentuje jego małżeństwo. W kochance szuka zrozumienia, braku problemów, wymagań i zobowiązań, mając nadzieję na to, że taki związek będzie składał się tylko z przyjemności.

Rzeczywistość jednak po pewnym czasie okazuje się zupełnie inna. Na pewnym etapie romans staje się nieco przytłaczający. Ze strony kochanki zaczynają pojawiać się warunki i wymagania, a wtedy często okazuje się, że pożądanie pozbawione miłości nie daje pełni szczęścia.

W wieloletnim związku często pojawiającym się zjawiskiem jest przytłaczająca rutyna. Małżonkowie przestają dbać o swoją relację i wzajemnie się o siebie starać. Zdarza się, że małżeństwo po pewnym czasie zamienia się w zbiór nakazów i zakazów oraz licznych obowiązków i problemów. Przestajemy doceniać siebie nawzajem, a czasem nawet wydaje nam się, że ta wielka i płomienna miłość, która nas ze sobą połączyła, bezpowrotnie zgasła.

W takich momentach w mężczyznach rośnie pragnienie wolnego związku, pozbawionego wymagań i pretensji. Chcą intensywnych, głębokich doznań, które często utożsamiają z seksem bez zobowiązań i wierzą w to, że kochanka jest im w stanie to zapewnić. Dla wielu mężczyzn łatwiej jest prowadzić podwójne życie i związać się z kochanką, niż podsycać ogień w trwającym od lat związku.

Jedną z przyczyn, dla której mężczyzna angażuje się w romans z kochanką, jest silne uczucie samotności. We współczesnym świecie zdarza się, że kobieta tak bardzo skupia się na pędzie za karierą i na codziennych obowiązkach, że zupełnie zapomina o okazaniu partnerowi czułości i bliskości. Bywa, że brakuje na to czasu i siły.

W takiej sytuacji mężczyzna, czując się zapomnianym i samotnym, zaczyna szukać tej bliskości w ramionach innej kobiety. Ponownie chce czuć się potrzebny i doceniany. Mężczyzna o impulsywnym charakterze ma szczególnie silne skłonności do zdrady, ponieważ cechuje się tendencją do bezrefleksyjnego korzystania z okazji.

 • Co ciekawe, ważną rolę w tym przypadku odgrywają jego geny oraz hormony, a zwłaszcza wazopresyna uwalniana za pośrednictwem testosteronu.
 • Wysoki poziom tego hormonu w organizmie mężczyzny pomaga tworzyć silne więzi i wspiera jego monogamiczność.
 • Im niższy poziom wazopresyny, tym większa ochota na szukanie nowej partnerki seksualnej.

W 2017 roku w Journal of Sex Research pojawiło się badanie podające 7 głównych przyczyn, dla których ludzie zdradzają. Na pierwszym miejscu znalazł się brak miłości ze strony partnera lub partnerki. Innymi przyczynami były: potrzeba posiadania więcej niż jednego partnera lub partnerki seksualnej, brak zaangażowania do budowania związku, czynniki sytuacyjne, jak upojenie alkoholowe, próba podniesienia poczucia własnej wartości, złość i pragnienie zemsty lub zwykła chęć odbycia stosunku seksualnego.

Kiedy facet zakocha się w swojej kochance, jest w stanie zostawić dla niej żonę i swoje ustabilizowane życie. Jednak zdarza się to niezwykle rzadko. Dlaczego? Mimo zdrady, której się dopuszczają, wciąż darzą szacunkiem swoje żony i wspólnie przeżyte lata. Ponadto, doceniają zbudowaną razem stabilizację i nie chcą brnąć w nieznane.

Wiedzą czego mogą spodziewać się po swojej żonie i jest im z tym wygodnie. Kolejnym powodem, dla którego zaangażowani w romans mężczyźni nie rezygnują ze swoich małżeństw, są kwestie prawne i finansowe. Nie jest łatwo odejść od kogoś, jeśli wszystko na co pracowało się przez lata jest wspólne.

 • Wizja utraty połowy majątku, płacenia wysokich alimentów czy wieloletniego postępowania rozwodowego przed sądem skutecznie zniechęca do rezygnacji z trwającego małżeństwa.
 • Znaczna większość mężczyzn, którzy dopuszczają się zdrady, posiada dzieci.
 • Często to właśnie pojawienie się potomstwa na świecie wpędza związek w rutynę.

Jednak dzieci są też mocnym spoiwem w małżeństwie. Mężczyźni, kochając swoje dzieci, zastanowią się porządnie czy na pewno warto się rozwodzić. Takim przemyśleniom towarzyszy również strach o utratę więzi i dobrych relacji ze swoimi dziećmi. Mężczyźni uwikłani w romans często obawiają się również o swój wizerunek w oczach przyjaciół i rodziny.

Porzucenie żony dla kochanki mogłoby sprawić, że znaczna część jego otoczenia, trzymając stronę żony, po prostu by się od niego odwróciła. Wbrew pozorom, nawet mężczyźni uwikłani w romanse doceniają swoje dotychczasowe życie. Mając kochankę i żonę są w stanie jednocześnie mieć ciasto i jeść ciastko, jednak miło jest mieć żonę, która zawsze czeka, kochające dzieci i zadbany, ciepły dom.

To wszystko sprawia, że mężczyźni niezwykle rzadko decydują się zostawić żonę i rodzinny dom dla kochanki.

Ile procent mężatek zdradza?

3. Oznaki zdrady u żony – Mężczyźni nie mają monopolu na zdradzanie. Niewierności dopuszczają się także kobiety. Ufając statystykom, jedna na cztery Polki przyznaje się, że zdradziła partnera przynajmniej raz w życiu, a 15 proc. mężatek miało kochanka przez przynajmniej rok. Po zdradzie żony mężczyzna niejednokrotnie częściej i szybciej podejmuje radykalną decyzję o zakończeniu małżeństwa. Bez względu na płeć osoby zdradzonej zawsze pojawia się żal, smutek, łzy, rozczarowanie, poczucie krzywdy, zawiedzione zaufanie i brak wiary w drugiego człowieka. Oznaki zdrady w przypadku kobiet mogą być następujące:

Kobieta zachowuje się obojętnie, chłodno. Nie ma ochoty na całusy, przytulanie, a nawet wspólne spędzanie czasu. Zaczęła dbać o siebie znacznie bardziej niż dotychczas. Obcięła włosy, całkowicie zmieniła garderobę, zaczęła codziennie się malować? Miej się na baczności. W jej szafie jest dużo nowej bielizny. Nie tylko biustonoszy, czy stringów, ale również pończoch czy rajstop. Tego typu przesłanki również mogą świadczyć o zdradzie żony lub partnerki. Zainwestowała w nową butelkę perfum (niektóre kobiety kupują nowe, drogie perfumy nie tylko po to, by przypodobać się nowemu mężczyźnie. Za pomocą dobrych perfum można ukryć zapach, który został na jej skórze. Spędza mnóstwo godzin przed laptopem lub telefonem komórkowym (może również ukrywać wiadomości, blokować dostęp do swoich urządzeń), Unika zbliżeń seksualnych z mężem lub partnerem życiowym, Zaniedbuje dzieci, obowiązki domowe, Kobieta ma nowych przyjaciół, zaczyna obracać się w towarzystwie ludzi, których nie znasz. Poproszona o wyjaśnienie, unika tematu.

Zdrada to jedna z najczęstszych (obok niedopasowania charakterów) przyczyna rozwodów w Polsce. Trudno się z nią pogodzić i wybaczyć ze względu na to, że często człowiek dowiaduje się o niej niespodziewanie. Zdrada jest raną. Rany z czasem się zabliźniają.

 1. Zatem jest możliwe odbudowanie związku, a nawet ustanowienie związku na nowych stabilnych podstawach.
 2. Rozwój wypadków będzie przebiegał bardzo indywidualnie i będzie zależał od bardzo wielu uwarunkowań.
 3. Pozytywnie zakończona odbudowa objawi się głównie odzyskaniem zaufania.
 4. Pamiętaj, że powyższe sygnały, jakkolwiek niepokojące, nie muszą oznaczać, że partner lub partnerka zdradza.

Nawet jeśli przyłapiesz męża lub żonę na kłamstwie, wstrzymaj się od oskarżeń o zdradę małżeńską. Jeśli twoje podejrzenia są nieuzasadnione, żona poczuje się urażona twoimi przypuszczeniami i jeszcze nieraz wypomni ci brak zaufania. Co zatem należy zrobić? Jeśli nie masz pewności, że partner zdradza, porozmawiaj z nim. Spróbuj wybadać, czy jest coś, o czym chciałaby ci powiedzieć. Być może macie problemy, które należy rozwiązać. Natomiast w sytuacji, kiedy jesteś pewien, że partner nie jest ci wierny, bądź asertywny i powiedz wprost, jak się czujesz.

Kto czesciej wybacza zdradę?

ZDRADZIŁ. I CO DALEJ? – Czujesz się oszukana i zraniona, bo człowiek, któremu ufałaś, zdradził cię z inną kobietą. Do ciebie teraz należy wybór, czy mu wybaczyć. Nawet jeśli pozostaniesz przy nim, musisz rozwiązać dylematy: jak przywrócić równowagę wewnętrzną i odbudować utracone zaufanie.

Jak dalej żyć? Nie zawsze zdrada bywa powodem rozstań, choć pozostawia trwały ślad na związku. Kobiety bardziej obawiają się zdrady emocjonalnej i chętniej wybaczają zdradę czysto fizyczną. Wybaczają, bo są dzieci, wspólny majątek, obawa samotności Mężczyźni natomiast odwrotnie: chętniej darują poryw serca, niż seks.

Seksualna zdrada to dla nich niepewność: czy moje dzieci są na pewno moje? Zdrada zwykle bywa finałem narastającej w związku nudy, braku bliskości i akceptacji. Ale jest to także wygodna wymówka dla notorycznych i beztroskich „zdrajców”, którzy twierdzą, że kochają swe żony, lecz są po prostu niedojrzali, nieodpowiedzialni i lubią korzystać z okazji.

Powodów tolerowania zdrad jest wiele; większość wiąże się z niską samooceną i poczuciem niepewności życiowej. Część z nas nie wierzy w siebie tak bardzo, że woli posiadać niewiernego mężczyznę, niż być samotną. Jesteśmy niezaradne finansowo, nie posiadamy wykształcenia i zawodu, który gwarantowałby nam samodzielną przyszłość.

Wiele kobiet wybacza, ponieważ niesłusznie wini siebie za jego występek! Wyobrażamy sobie, że musiałyśmy zrobić coś, co pchnęło go w ramiona innej kobiety: np. nie byłyśmy dość dobre w łóżku, niezbyt wyrozumiałe, błyskotliwe, dowcipne, itp. Nie zakładaj na początku, że to twoja wina.

 1. Masz prawo do informacji. Jeśli on liczy na wybaczenie, powinien odpowiadać na wszystkie pytania dotyczące faktów o zdradzie. Przyznać się do popełnienia zdrady – i jeśli trzeba wiele razy odpowiadać na te same pytania. Masz prawo być nieufna i chcieć wiele razy słyszeć to samo.
 2. Skrucha. To etap, w którym od bierze odpowiedzialność za zdradę i jej skutki- przestaje się tłumaczyć, czy przerzucać winę i szczerze przeprasza. W czasie skruchy, do której wlicza się nie tylko przepraszanie, on musi liczyć się z twoimi huśtawkami nastrojów, wylewaniem żalów i pretensji. To może potrwać nawet kilka miesięcy a jego zadaniem jest tego słuchać i akceptować twoje zmienne emocje.
 3. Zadośćuczynienie. To etap, w którym zarówno ty i on proponujecie coś, co mogłoby złagodzić ból- to czasowy stan lub konkretny uczynek, w którym on robi coś specjalnie dla ciebie, żeby sprawić ci szczególną radość.
 4. Dochodzenie do przyczyn. To głęboki stan refleksji, któremu sprzyja wspólna terapia. Często on twierdzi, że nie wie, co w niego wstąpiło. Po prostu albo jest mu trudno zajrzeć w siebie, albo myśli, że nie jest to konieczne, żebyś mu wybaczyła. Ale JEST. Powodów zdrady warto poszukać w dwóch obszarach- w nim samym, albo w związku (czyli w tobie i twoich zachowaniach). Weź odpowiedzialność tylko za takie zarzuty, które zostały przez niego wyartykułowane wiele razy, a których nie brałaś pod uwagę w czasie związku i tylko takie, które stanowią pogwałcenie asertywnych praw.
 5. Akt wybaczenia. Wybaczać można rytualnie- on prosi o wybaczenie, ona mówi „wybaczam”, albo bez słów. Wybaczenie to tak naprawdę akt serca- decyzja o porzuceniu urazy i otwarcie się ponownie na zaufanie i miłość.
 6. Ustanowienie nowych zasad funkcjonowania w związku, z uwzględnieniem wynegocjowanych wcześniej zmian w sobie. Kontrakt powinien zostać spisany i wisieć przynajmniej rok w ważnym miejscu w domu.

Danka Mąż miał romans z koleżanką z pracy. Seweryn nigdy nie był typem uwodziciela. Skromny, pracowity, starszy ode mnie o 10 lat. Nasze małżeństwo uważałam za udane, ale coś się zmieniło, kiedy stuknęło mu 45 lat. Stawał przed lustrem i prężył muskuły, zaczął jeździć na rowerze.

Porównywał się do innych mężczyzn i żądał komplementów. Dużo pracował, żeby zapewnić byt naszej pięcioosobowej rodzinie. „Wiesz, kochanie, Basia mówi, żeby pojechać latem do Grecji. Wiesz, Basia bardzo mi pomogła przy tej prezentacji”- często mówił o swojej koleżance z pracy. To był pierwszy sygnał, że zafascynowała go inna kobieta.

Coraz później wracał z pracy, tłumacząc to wymaganiami szefa. Seks przestał go interesować. Kiedyś kochaliśmy się dwa razy w tygodniu, teraz wystarczyło mu raz w miesiącu, a i tak z mojej inicjatywy. Tłumaczyłam sobie, że miał ciężki dzień. Zaprosił ją kiedyś na imieniny do naszego domu (wraz z innymi kolegami) i próbował nas ze sobą zaprzyjaźnić.

„To koleżanka z pracy. Muszę się z nią liczyć. Poza tym jest nawet sympatyczna.”- powiedział po cichu w kuchni. Po kilku miesiącach ona zadzwoniła do mnie. Miała nadzieję, że kiedy wyjawi prawdę, mąż odejdzie do niej. Przyznał się. Żałował i błagał, bym dała mu szansę. „Małżeństwo jest dla mnie najważniejsze.

Z tamtą łączył mnie tylko seks. Chciałem się sprawdzić. To ona mnie poderwała. Straciłem rozsądek, ale to już skończone.”- powiedział. Zażądałam, by zmienił pracę i zrobił to. Obwiniałam siebie: przez ostatnie lata nie poświęcałam mu zbyt wiele czasu. Byłam zajęta pracą i wychowaniem dzieci.

Wybaczyłam mu, bo go kocham. Jest ojcem naszych dzieci. Troszczy się o nas. Każdy ma prawo do błędów. Nie jest mi łatwo, ale musiałam ocalić naszą rodzinę. Mąż bardzo się stara, ale w moim sercu nadal tkwi drzazga, choć minął już rok. Nie robię mu wyrzutów i staram się normalnie żyć. Boję się, że ten ukryty żal kiedyś wybuchnie.

Czy dobrze zrobiłam? psycholog: Rok to mało, aby wybaczyć i zapomnieć. Daj sobie więcej czasu, a zaufanie być może powróci. Dobrze, że nie robisz mu wyrzutów, ale źle, że nie powalasz sobie na uzewnętrznienie złych emocji w inny sposób. Zamykanie się w sobie powoduje, że kumulują się i mogą powodować choroby, tj.

migreny, wrzody lub nerwicę żołądka, bóle stawów, a nawet serca. Spróbuj pozytywnie je wyładować. Np. rozpocznij intensywny program ćwiczeń fizycznych. Jeśli chce ci się płakać, rób to (najlepiej w samotności). Pisz pamiętnik, szczegółowo opisując swoje uczucia. Czas pokaże, czy zrobiłaś dobrze i czy wybaczenie nie jest ponad twoje siły.

Dużo zależy także od niego. Katarzyna Po latach małżeństwa odkryłam, że mój mąż korzysta z usług agencji towarzyskich. Niełatwo było z nim żyć: miał trudny charakter, był skryty. Częściej słyszałam od niego przykrości niż komplementy. Nasze małżeństwo trwało, bo mieliśmy dzieci, wspólne mieszkanie.

See also:  Dlaczego Temperatura Na Skroniach WySza

Wielokrotnie chciałam go zostawić, bo czułam się przy nim nic nie warta. Ale bałam się, że nie dam sobie w życiu rady, że sama nie wychowam dzieci. On zawsze był „gwiazdą”. Tak wychowała go matka. Dostawał to, co chciał i nie liczył się z nikim. Zaimponował mi, bo miał w sobie siłę, której mi brakowało. Na początku myślałam: prawdziwy mężczyzna musi być twardy.

Ale wkrótce przekonałam się, że nie jest to miłe. Nigdy nie podejrzewałam go jednak, że prowadzi drugie życie, że kobiety i seks są dla niego tak ważne. Starałam się być pomysłową kochanką, ale on wolał tradycyjny seks. Skąd mogłam wiedzieć, że swoje fantazje realizuje wyłącznie z prostytutkami? Dowiedziałam się od „życzliwej osoby”.

Nie mogłam w to uwierzyć i zrobiłam śledztwo na własną rękę. Po tylu latach w końcu przejrzałam na oczy. Decyzję o rozstaniu podjęłam natychmiast. To była kropla, która przelała czarę goryczy. Znosiłam złe traktowanie, ale do zdrady przywyknąć nie mogłam. Brzydziłam się nim. Wpadłam w histerię, bo byłam przekonana, że mam HIV.

Nie mogłam mu wybaczyć takiego traktowania, ale także tego, że mnie narażał. Na szczęście jestem zdrowa. Fizycznie. Bo psychiczne niestety nie. Wciąż czuję ciężar upokorzenia. Wydaje mi się, że obce kobiety śmieją się na ulicy za moimi plecami. Nie żałuję decyzji.

Szkoda tylko, że musiałam znosić życie z nim tak długo i pozwalałam się ranić. Najgorsze jest to, że kiedy rzuciłam mu zarzuty w twarz, roześmiał się i powiedział „Widocznie nie starałaś się wystarczająco”. On uważał, że to moja wina! psycholog: Mężczyźni rozpieszczani w dzieciństwie przez matki zdradzają dla rozrywki.

Seks jest dla nich przygodą i służy zabiciu nudy. Z upływem czasu żona, choćby nie wiem jak o siebie dbała, nie wydaje się już tak pociągająca jak dawniej. On manipuluje twoim poczuciem wartości, wmawiając, że nie byłaś „odpowiednia”. Rozstanie to najlepszy prezent, jaki mogłaś sobie zrobić po latach takiego traktowania.

 • Teraz sama musisz być swoim największym przyjacielem.
 • Jeśli przez zdradę poczułaś się nieatrakcyjna, codziennie rano po zrobieniu makijażu (koniecznie!) powtarzaj sobie np.: „Lubię się za (tu lista zalet, pozytywnych cech, choćby najmniejszych).
 • Niezależnie, jak źle sprawy wyglądają obecnie, jestem w stanie znów być szczęśliwa.

Nie będę się skupiać na tym, co straciłam, ale na tym, co mi pozostało i co mogę zyskać.” Takie pozytywne zdania o sobie wzmacniają poczucie wartości i napełniają optymizmem na cały dzień.

Czy zdradę można usprawiedliwić?

Czym jest zdrada fizyczna? – Główną definicją zdrady są dla wielu osób kontakty seksualne z osobą trzecią. Od zarania dziejów właśnie tak rozbijały się związki oraz małżeństwa. Jako przykłady, które najczęściej pojawiały się w moim gabinecie terapii par i małżeństw, słyszałam:

 1. – Wyjazd integracyjny,
 2. – Jednorazowy seks, który nic nie znaczył,
 3. – Seks, którego osoba zdradzająca nie pamięta, ponieważ był/była pod wpływem alkoholu,
 4. – Seks z byłym/byłą partnerką,
 5. – Przygodny seks,
 6. – Seks wirtualny.

Warto jednak pamiętać, że również zdrada emocjonalna w późniejszych etapach doprowadza do zdrady fizycznej. Co ciekawe: wiele osób skłonnych jest pracować nad relacją, jeśli miała miejsce zdrada fizyczna, jednak jeśli w grę wchodzi zdrada emocjonalna, często terapia staje się procesem długotrwałym.

 • Dlaczego? Otóż zdradę fizyczną możemy sobie usprawiedliwić, a w to usprawiedliwienie uwierzyć.
 • U podstaw zdrady fizycznej, często pojawiają się takie argumenty, jak: „Żona/mąż nie miał ochoty na seks i bliskość”.
 • W tym momencie druga strona czuje się winna sytuacji i usprawiedliwia osobę zdradzającą.
 • To duży błąd.

Jeśli w naszej sypialni pojawiają się trudności, warto popracować nad budowaniem relacji, a także poprawą życia seksualnego. Dopuszczanie się zdrady z pewnością tego nie naprawi, a wręcz pogorszy problem i zaważy na przyszłości związku.

Kto statystycznie więcej zdradza?

Czy zdrada oznacza koniec związku, czy jest to początek nowej jakości? – Statystyki z 2019 roku utrzymują tendencje zdrad – badania przeprowadzone przez Instytut Badań Zmian Społecznych w 2019 r. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Instytut Badań Zmian Społecznych w 2019 roku, 12% Polaków przyznało się do zdrady, definiowanej jako kontakt fizyczny z inną osobą.

 1. Większość z tych osób przyznała, że zdrada nie była jednorazowym incydentem.
 2. Według specjalistów, mężczyźni w związkach częściej decydują się na jednorazowe zdrady, wynikające z kaprysów lub zaspokojenia ciekawości.
 3. Z kolei kobiety zazwyczaj poszukują czegoś więcej w zdradzie, takiego jak bliskość, zrozumienie i wzajemne relacje.

Dlatego też częściej zdarza im się angażować w długotrwałe związki z osobami, z którymi zdradzają. Jeśli spojrzymy na statystyki z podziałem na płeć, widać, że to mężczyźni częściej dopuszczają się zdrady (61,4%), niż kobiety (38,6%). Badanie wyraźnie pokazuje, że odsetek kobiet, które zdradzają, jest wyższy w dużych miastach.

Może to być bezpośrednio związane z szybszymi zmianami kulturowymi, które są bardziej widoczne w aglomeracjach miejskich. Jeśli chodzi o procent kobiet zdradzających, liczba ta wzrasta z roku na rok. W badaniu „Ryzykowne zachowania Polaków” przeprowadzonym przez Centrum Profilaktyki Społecznej w 2016 roku, 32% kobiet przyznało się do zdrady.

Okazuje się, że częściej zdradzają kobiety, które nie mają dzieci, ale posiadają wyższe wykształcenie i są aktywne zawodowo. Natomiast wśród kobiet, które są finansowo zależne od mężów, zdrady występują rzadziej. Co ciekawe, nie zaobserwowano wpływu wykształcenia ani posiadania potomstwa na zachowania seksualne mężczyzn.

Obiety znacznie częściej, zdradzając, wchodzą w długotrwałe związki, podczas gdy u mężczyzn ten trend pojawia się wraz z wiekiem. Jako powody zdrady kobiety częściej podają te związane z emocjami, takie jak szukanie zrozumienia, wsparcia i poczucia bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o procent mężczyzn zdradzających, również obserwuje się wzrost, ale zmiany nie są tak gwałtowne jak w przypadku kobiet.

W 2016 roku, na pytanie „Czy w ciągu ostatniego roku miał Pan pozamałżeński kontakt seksualny?”, 24% badanych mężczyzn odpowiedziało twierdząco, podczas gdy w 2014 roku było to 17%. Mężczyźni znacznie częściej niż kobiety dopuszczają się jednorazowych zdrad.

 1. Rzadziej angażują się w trwałe związki oparte na zdradzie, ale ta tendencja pojawia się u dojrzałych mężczyzn, którzy decydują się na stały związek z młodszymi partnerkami.
 2. Powody zdrady u mężczyzn częściej wynikają z spontanicznych okazji.
 3. Nie można jednak stwierdzić, że kobiety planują zdradę bardziej starannie niż mężczyźni, ale rzadziej poddają się impulsom niż mężczyźni.

Warto zauważyć, że współcześnie zdrada rzadziej stanowi powód zakończenia związku lub rozwodu, w porównaniu do poprzednich lat. Polki i Polacy są bardziej skłonni wybaczyć zdradę drugiej osobie, jeśli ta okazuje skruchę. Jest to częściowo wynikiem wzrostu dostępności terapii par, które pozwalają parom przepracować zdradę i osiągnąć porozumienie.

Dodatkowo, obecność wspólnych zobowiązań finansowych, takich jak kredyty, może skłaniać pary do ratowania małżeństwa, aby uniknąć podziału majątku i długów. Mimo trudności i błędów popełnianych przez partnerów warto jak najwcześniej rozpoznać oznaki erozji w związku. Gdy wykryjecie pierwsze oznaki oddalenia się od siebie, to podejmijcie właściwe działania w celu naprawy relacji i wzmocnienia więzi, ponieważ związek to piękne i wyjątkowe doświadczenie, które może przynieść wiele radości i spełnienia.

Jednak wymaga on zaangażowania i ciągłej troski zarówno o siebie, jak i o partnera. Oto kilka powodów, dlaczego warto dążyć do udanego związku i dbać o siebie, w myśl: „Nie ma takich trudności, którym ludzie nie mogliby podołać.”

Miłość i wsparcie. W zdrowym związku można doświadczyć prawdziwej miłości i wzajemnego wsparcia. Partner może być twoim najbliższym sojusznikiem, który będzie cię wspierał w trudnych chwilach i dzielił z tobą radości. Wzrost osobisty. Związek może być doskonałą okazją do wzrostu osobistego. Wspólnie z partnerem możesz odkrywać nowe rzeczy, rozwijać się i uczyć się od siebie nawzajem. Emocjonalna stabilność. Udany związek może przynieść poczucie stabilności emocjonalnej. Wiedząc, że masz wsparcie i oparcie w drugiej osobie, możesz lepiej radzić sobie ze stresem i trudnościami życiowymi. Radość i satysfakcja. Silny i zdrowy związek może przynieść wiele radości, satysfakcji i szczęścia. Możesz tworzyć piękne wspomnienia i cieszyć się życiem w towarzystwie ukochanej osoby. Wzajemny rozwój. Wspólnie z partnerem możesz rozwijać się nie tylko jako jednostka, ale także jako para. Możecie ustalać cele, realizować marzenia i budować wspólne plany na przyszłość.

Pamiętaj, że zdrowy związek wymaga pracy i zaangażowania obu stron. Ważne jest, aby słuchać siebie nawzajem, rozmawiać o swoich potrzebach i troskach, być szczerym i otwartym. Dbaj o siebie, rozwijaj się i dąż do wzajemnego zrozumienia i szacunku. Udany związek może przynieść wiele pięknych doświadczeń i wzbogacić twoje życie. Czego z całego serca Ci życzę. Psycholog, trener Dialogu Motywującego, coach, wykładowca studiów MBA, instruktor Symulacji Medycznych i skuteczny praktyk biznesu. Od 2001roku w branży szkoleniowej. Przepracował ponad 37 000 godzin z uczestnikami szkoleń, coachingu i terapii. Zajmuje się zawodowo pomaganiem.

Wspiera swoich klientów w rozwoju osobistym i biznesowym. Wykształcenie zdobywał na uczelniach polskich i zagranicznych. Twórca nowoczesnych metod edukacyjnych. Ceniony ekspert w dziedzinie zarządzania, komunikacji, motywacji i technik sprzedaży. Autor podręcznika z obszaru finansów osobistych, podręcznika dla handlowców, 14 książek w obszarze dydaktyki medycznej – symulacje medyczne, zarządzania zespołami i komunikacji interpersonalnej.

Jako pierwszy w Polsce trener DM uczy metod komunikacji opartych o Dialog Motywujący w zarządzaniu zespołem. Page load link Przejdź do góry

Jaki procent kobiet zdradza mężczyzn?

W Polsce istnieje różnica w danych statystycznych dotyczących zdrady w zależności od źródła i badanej grupy. Jednak większość badań wskazuje na wzrostowy trend w liczbie osób przyznających się do zdrady. Według różnych źródeł, od 29% do 38% kobiet i od 39% do 52% mężczyzn w Polsce przyznaje się do zdrady.

Kto czesciej wybacza zdradę?

ZDRADZIŁ. I CO DALEJ? – Czujesz się oszukana i zraniona, bo człowiek, któremu ufałaś, zdradził cię z inną kobietą. Do ciebie teraz należy wybór, czy mu wybaczyć. Nawet jeśli pozostaniesz przy nim, musisz rozwiązać dylematy: jak przywrócić równowagę wewnętrzną i odbudować utracone zaufanie.

 • Jak dalej żyć? Nie zawsze zdrada bywa powodem rozstań, choć pozostawia trwały ślad na związku.
 • Obiety bardziej obawiają się zdrady emocjonalnej i chętniej wybaczają zdradę czysto fizyczną.
 • Wybaczają, bo są dzieci, wspólny majątek, obawa samotności Mężczyźni natomiast odwrotnie: chętniej darują poryw serca, niż seks.

Seksualna zdrada to dla nich niepewność: czy moje dzieci są na pewno moje? Zdrada zwykle bywa finałem narastającej w związku nudy, braku bliskości i akceptacji. Ale jest to także wygodna wymówka dla notorycznych i beztroskich „zdrajców”, którzy twierdzą, że kochają swe żony, lecz są po prostu niedojrzali, nieodpowiedzialni i lubią korzystać z okazji.

Powodów tolerowania zdrad jest wiele; większość wiąże się z niską samooceną i poczuciem niepewności życiowej. Część z nas nie wierzy w siebie tak bardzo, że woli posiadać niewiernego mężczyznę, niż być samotną. Jesteśmy niezaradne finansowo, nie posiadamy wykształcenia i zawodu, który gwarantowałby nam samodzielną przyszłość.

Wiele kobiet wybacza, ponieważ niesłusznie wini siebie za jego występek! Wyobrażamy sobie, że musiałyśmy zrobić coś, co pchnęło go w ramiona innej kobiety: np. nie byłyśmy dość dobre w łóżku, niezbyt wyrozumiałe, błyskotliwe, dowcipne, itp. Nie zakładaj na początku, że to twoja wina.

 1. Masz prawo do informacji. Jeśli on liczy na wybaczenie, powinien odpowiadać na wszystkie pytania dotyczące faktów o zdradzie. Przyznać się do popełnienia zdrady – i jeśli trzeba wiele razy odpowiadać na te same pytania. Masz prawo być nieufna i chcieć wiele razy słyszeć to samo.
 2. Skrucha. To etap, w którym od bierze odpowiedzialność za zdradę i jej skutki- przestaje się tłumaczyć, czy przerzucać winę i szczerze przeprasza. W czasie skruchy, do której wlicza się nie tylko przepraszanie, on musi liczyć się z twoimi huśtawkami nastrojów, wylewaniem żalów i pretensji. To może potrwać nawet kilka miesięcy a jego zadaniem jest tego słuchać i akceptować twoje zmienne emocje.
 3. Zadośćuczynienie. To etap, w którym zarówno ty i on proponujecie coś, co mogłoby złagodzić ból- to czasowy stan lub konkretny uczynek, w którym on robi coś specjalnie dla ciebie, żeby sprawić ci szczególną radość.
 4. Dochodzenie do przyczyn. To głęboki stan refleksji, któremu sprzyja wspólna terapia. Często on twierdzi, że nie wie, co w niego wstąpiło. Po prostu albo jest mu trudno zajrzeć w siebie, albo myśli, że nie jest to konieczne, żebyś mu wybaczyła. Ale JEST. Powodów zdrady warto poszukać w dwóch obszarach- w nim samym, albo w związku (czyli w tobie i twoich zachowaniach). Weź odpowiedzialność tylko za takie zarzuty, które zostały przez niego wyartykułowane wiele razy, a których nie brałaś pod uwagę w czasie związku i tylko takie, które stanowią pogwałcenie asertywnych praw.
 5. Akt wybaczenia. Wybaczać można rytualnie- on prosi o wybaczenie, ona mówi „wybaczam”, albo bez słów. Wybaczenie to tak naprawdę akt serca- decyzja o porzuceniu urazy i otwarcie się ponownie na zaufanie i miłość.
 6. Ustanowienie nowych zasad funkcjonowania w związku, z uwzględnieniem wynegocjowanych wcześniej zmian w sobie. Kontrakt powinien zostać spisany i wisieć przynajmniej rok w ważnym miejscu w domu.

Danka Mąż miał romans z koleżanką z pracy. Seweryn nigdy nie był typem uwodziciela. Skromny, pracowity, starszy ode mnie o 10 lat. Nasze małżeństwo uważałam za udane, ale coś się zmieniło, kiedy stuknęło mu 45 lat. Stawał przed lustrem i prężył muskuły, zaczął jeździć na rowerze.

Porównywał się do innych mężczyzn i żądał komplementów. Dużo pracował, żeby zapewnić byt naszej pięcioosobowej rodzinie. „Wiesz, kochanie, Basia mówi, żeby pojechać latem do Grecji. Wiesz, Basia bardzo mi pomogła przy tej prezentacji”- często mówił o swojej koleżance z pracy. To był pierwszy sygnał, że zafascynowała go inna kobieta.

Coraz później wracał z pracy, tłumacząc to wymaganiami szefa. Seks przestał go interesować. Kiedyś kochaliśmy się dwa razy w tygodniu, teraz wystarczyło mu raz w miesiącu, a i tak z mojej inicjatywy. Tłumaczyłam sobie, że miał ciężki dzień. Zaprosił ją kiedyś na imieniny do naszego domu (wraz z innymi kolegami) i próbował nas ze sobą zaprzyjaźnić.

 1. To koleżanka z pracy.
 2. Muszę się z nią liczyć.
 3. Poza tym jest nawet sympatyczna.”- powiedział po cichu w kuchni.
 4. Po kilku miesiącach ona zadzwoniła do mnie.
 5. Miała nadzieję, że kiedy wyjawi prawdę, mąż odejdzie do niej.
 6. Przyznał się.
 7. Żałował i błagał, bym dała mu szansę.
 8. Małżeństwo jest dla mnie najważniejsze.

Z tamtą łączył mnie tylko seks. Chciałem się sprawdzić. To ona mnie poderwała. Straciłem rozsądek, ale to już skończone.”- powiedział. Zażądałam, by zmienił pracę i zrobił to. Obwiniałam siebie: przez ostatnie lata nie poświęcałam mu zbyt wiele czasu. Byłam zajęta pracą i wychowaniem dzieci.

 • Wybaczyłam mu, bo go kocham.
 • Jest ojcem naszych dzieci.
 • Troszczy się o nas.
 • Ażdy ma prawo do błędów.
 • Nie jest mi łatwo, ale musiałam ocalić naszą rodzinę.
 • Mąż bardzo się stara, ale w moim sercu nadal tkwi drzazga, choć minął już rok.
 • Nie robię mu wyrzutów i staram się normalnie żyć.
 • Boję się, że ten ukryty żal kiedyś wybuchnie.

Czy dobrze zrobiłam? psycholog: Rok to mało, aby wybaczyć i zapomnieć. Daj sobie więcej czasu, a zaufanie być może powróci. Dobrze, że nie robisz mu wyrzutów, ale źle, że nie powalasz sobie na uzewnętrznienie złych emocji w inny sposób. Zamykanie się w sobie powoduje, że kumulują się i mogą powodować choroby, tj.

Migreny, wrzody lub nerwicę żołądka, bóle stawów, a nawet serca. Spróbuj pozytywnie je wyładować. Np. rozpocznij intensywny program ćwiczeń fizycznych. Jeśli chce ci się płakać, rób to (najlepiej w samotności). Pisz pamiętnik, szczegółowo opisując swoje uczucia. Czas pokaże, czy zrobiłaś dobrze i czy wybaczenie nie jest ponad twoje siły.

Dużo zależy także od niego. Katarzyna Po latach małżeństwa odkryłam, że mój mąż korzysta z usług agencji towarzyskich. Niełatwo było z nim żyć: miał trudny charakter, był skryty. Częściej słyszałam od niego przykrości niż komplementy. Nasze małżeństwo trwało, bo mieliśmy dzieci, wspólne mieszkanie.

 1. Wielokrotnie chciałam go zostawić, bo czułam się przy nim nic nie warta.
 2. Ale bałam się, że nie dam sobie w życiu rady, że sama nie wychowam dzieci.
 3. On zawsze był „gwiazdą”.
 4. Tak wychowała go matka.
 5. Dostawał to, co chciał i nie liczył się z nikim.
 6. Zaimponował mi, bo miał w sobie siłę, której mi brakowało.
 7. Na początku myślałam: prawdziwy mężczyzna musi być twardy.

Ale wkrótce przekonałam się, że nie jest to miłe. Nigdy nie podejrzewałam go jednak, że prowadzi drugie życie, że kobiety i seks są dla niego tak ważne. Starałam się być pomysłową kochanką, ale on wolał tradycyjny seks. Skąd mogłam wiedzieć, że swoje fantazje realizuje wyłącznie z prostytutkami? Dowiedziałam się od „życzliwej osoby”.

Nie mogłam w to uwierzyć i zrobiłam śledztwo na własną rękę. Po tylu latach w końcu przejrzałam na oczy. Decyzję o rozstaniu podjęłam natychmiast. To była kropla, która przelała czarę goryczy. Znosiłam złe traktowanie, ale do zdrady przywyknąć nie mogłam. Brzydziłam się nim. Wpadłam w histerię, bo byłam przekonana, że mam HIV.

Nie mogłam mu wybaczyć takiego traktowania, ale także tego, że mnie narażał. Na szczęście jestem zdrowa. Fizycznie. Bo psychiczne niestety nie. Wciąż czuję ciężar upokorzenia. Wydaje mi się, że obce kobiety śmieją się na ulicy za moimi plecami. Nie żałuję decyzji.

 1. Szkoda tylko, że musiałam znosić życie z nim tak długo i pozwalałam się ranić.
 2. Najgorsze jest to, że kiedy rzuciłam mu zarzuty w twarz, roześmiał się i powiedział „Widocznie nie starałaś się wystarczająco”.
 3. On uważał, że to moja wina! psycholog: Mężczyźni rozpieszczani w dzieciństwie przez matki zdradzają dla rozrywki.

Seks jest dla nich przygodą i służy zabiciu nudy. Z upływem czasu żona, choćby nie wiem jak o siebie dbała, nie wydaje się już tak pociągająca jak dawniej. On manipuluje twoim poczuciem wartości, wmawiając, że nie byłaś „odpowiednia”. Rozstanie to najlepszy prezent, jaki mogłaś sobie zrobić po latach takiego traktowania.

Teraz sama musisz być swoim największym przyjacielem. Jeśli przez zdradę poczułaś się nieatrakcyjna, codziennie rano po zrobieniu makijażu (koniecznie!) powtarzaj sobie np.: „Lubię się za (tu lista zalet, pozytywnych cech, choćby najmniejszych). Niezależnie, jak źle sprawy wyglądają obecnie, jestem w stanie znów być szczęśliwa.

Nie będę się skupiać na tym, co straciłam, ale na tym, co mi pozostało i co mogę zyskać.” Takie pozytywne zdania o sobie wzmacniają poczucie wartości i napełniają optymizmem na cały dzień.

Ile procent mężatek zdradza?

3. Oznaki zdrady u żony – Mężczyźni nie mają monopolu na zdradzanie. Niewierności dopuszczają się także kobiety. Ufając statystykom, jedna na cztery Polki przyznaje się, że zdradziła partnera przynajmniej raz w życiu, a 15 proc. mężatek miało kochanka przez przynajmniej rok. Po zdradzie żony mężczyzna niejednokrotnie częściej i szybciej podejmuje radykalną decyzję o zakończeniu małżeństwa. Bez względu na płeć osoby zdradzonej zawsze pojawia się żal, smutek, łzy, rozczarowanie, poczucie krzywdy, zawiedzione zaufanie i brak wiary w drugiego człowieka. Oznaki zdrady w przypadku kobiet mogą być następujące:

Kobieta zachowuje się obojętnie, chłodno. Nie ma ochoty na całusy, przytulanie, a nawet wspólne spędzanie czasu. Zaczęła dbać o siebie znacznie bardziej niż dotychczas. Obcięła włosy, całkowicie zmieniła garderobę, zaczęła codziennie się malować? Miej się na baczności. W jej szafie jest dużo nowej bielizny. Nie tylko biustonoszy, czy stringów, ale również pończoch czy rajstop. Tego typu przesłanki również mogą świadczyć o zdradzie żony lub partnerki. Zainwestowała w nową butelkę perfum (niektóre kobiety kupują nowe, drogie perfumy nie tylko po to, by przypodobać się nowemu mężczyźnie. Za pomocą dobrych perfum można ukryć zapach, który został na jej skórze. Spędza mnóstwo godzin przed laptopem lub telefonem komórkowym (może również ukrywać wiadomości, blokować dostęp do swoich urządzeń), Unika zbliżeń seksualnych z mężem lub partnerem życiowym, Zaniedbuje dzieci, obowiązki domowe, Kobieta ma nowych przyjaciół, zaczyna obracać się w towarzystwie ludzi, których nie znasz. Poproszona o wyjaśnienie, unika tematu.

Zdrada to jedna z najczęstszych (obok niedopasowania charakterów) przyczyna rozwodów w Polsce. Trudno się z nią pogodzić i wybaczyć ze względu na to, że często człowiek dowiaduje się o niej niespodziewanie. Zdrada jest raną. Rany z czasem się zabliźniają.

Zatem jest możliwe odbudowanie związku, a nawet ustanowienie związku na nowych stabilnych podstawach. Rozwój wypadków będzie przebiegał bardzo indywidualnie i będzie zależał od bardzo wielu uwarunkowań. Pozytywnie zakończona odbudowa objawi się głównie odzyskaniem zaufania. Pamiętaj, że powyższe sygnały, jakkolwiek niepokojące, nie muszą oznaczać, że partner lub partnerka zdradza.

Nawet jeśli przyłapiesz męża lub żonę na kłamstwie, wstrzymaj się od oskarżeń o zdradę małżeńską. Jeśli twoje podejrzenia są nieuzasadnione, żona poczuje się urażona twoimi przypuszczeniami i jeszcze nieraz wypomni ci brak zaufania. Co zatem należy zrobić? Jeśli nie masz pewności, że partner zdradza, porozmawiaj z nim. Spróbuj wybadać, czy jest coś, o czym chciałaby ci powiedzieć. Być może macie problemy, które należy rozwiązać. Natomiast w sytuacji, kiedy jesteś pewien, że partner nie jest ci wierny, bądź asertywny i powiedz wprost, jak się czujesz.