Dlaczego Dziecko PNo Zaczyna MóWić

Kiedy najpóźniej dziecko powinno zacząć mówić?

Kiedy dziecko zaczyna mówić „R”? – „R” jest zdecydowanie jedną z najtrudniejszych głosek do wymówienia dla dziecka. Do 5. roku życia może być zastępowane innymi, z kolei między 5. a 6. rokiem dziecko powoli zaczyna doskonalić jego wymowę. Zazwyczaj nie następuje to później, ale jeśli w wieku 6 lat dziecko nie wypowiada prawidłowo „R”, należy skontaktować się z logopedą.

Kiedy martwic się o mowę dziecka?

Jakie kroki powinni podjąć rodzice, jeśli ich 3-letnie dziecko niemal w ogóle nie mówi albo wypowiada jedynie pojedyncze słowa? – Jeśli 3 latek nie mówi, musi zdiagnozować go specjalista. Jeśli po wizycie u logopedy, laryngologa, psychologa czy neurologa, nie znajdziemy bezpośredniej przyczyny opóźnienia rozwoju mowy, nie należy panikować. Katarzyna Piotrowska – absolwentka Logopedii medialnej z logopedią ogólną na Uniwersytecie Łódzkim. Pracuje jako logopeda w szkole podstawowej, przedszkolu oraz centrum medycznym JuniorMed. Specjalizuje się w pracy z dziećmi zaburzonym: z opiniami o niepełnosprawności, zespołem Downa, autyzmem.

Jak długo dziecko może nie mówić?

Moje dziecko nie mówi – co robić? – Gdy dziecko nie mówi lub mówi mało, mimo że jego rówieśnicy tworzą już poprawnie całe zdania, rodzice mają prawo do niepokoju. Opanowanie mowy stanowi bowiem jeden z istotnych kamieni milowych w rozwoju malucha. Pierwsze wyrazy zaczynamy wymawiać w okolicy 12-18 miesiąca życia.

Co jesli 2 latek nie mówi?

Mowa nie jest umiejętnością wrodzoną, a jej prawidłowy rozwój zależny jest od wielu czynników. Dziecko nabywa mowę i kształtuje ją w ciągu kilku pierwszych lat życia. Dlatego jeśli 2-latek nie mówi, a 3-latek wypowiada tylko pojedyncze słowa, to konieczna jest konsultacja z logopedą.

Jak zachęcić dziecko do mówienia?

2. Słuchając – obserwujmy dziecko i podążajmy za nim – Podbudowujmy w maluszku chęć komunikowania się, dostrzegając jego potrzeby. Nie wyręczajmy dziecka w mówieniu, nie starajmy się zrozumieć w lot jego potrzeb – niech próbuje nam je przekazać słowami.

Jak odblokować mowę u dziecka?

9 sposobów na wspieranie rozwoju mowy dziecka 9 sposobów na wspieranie rozwoju mowy dziecka Logopeda dr Ewelina Strawa-Kęsek Tak naprawdę każdy z nas od momentu narodzin dziecka (a nawet wcześniej!) w intuicyjny sposób wspiera je w uczeniu się mowy. Jesteśmy zaprogramowani na komunikowanie się z drugim człowiekiem.

Już w kontakcie z 2-miesięcznym niemowlęciem możemy zaobserwować zachowania charakterystyczne dla rozmowy, na przykład naprzemienność mówienia. Nasz maluch głuży, a gdy chcemy mu odpowiedzieć milknie, przygląda się naszej twarzy, słucha. My odwdzięczamy mu się tym samym i to jest największe wsparcie, jakie możemy zaoferować.

Zawsze jednak warto wiedzieć więcej i świadomie stymulować rozwój niemowlęcia. Zazwyczaj nad mową zaczynamy się zastanawiać dopiero wtedy, gdy coś nas niepokoi (tzn. nasze dziecko mało mówi bądź robi to niewyraźnie), tymczasem tych kilka prostych rad może sprawić, że problemy się nie pojawią.1.

Opowiadaj o tym, co robisz Do noworodka i małego niemowlęcia zazwyczaj mówimy podczas czynności pielęgnacyjnych: przewijania, przebierania, masażu, kąpieli. Wówczas jesteśmy nad nim pochyleni, patrzymy mu w oczy – to zachęca do nawiązania kontaktu i mówienia. Czasami zastanawiamy się nad tym, o czym rozmawiać, a wystarczy opowiadać o swoich działaniach, np.

„Teraz założymy pieluszkę, umyjemy jedną rękę, drugą rękę, pomasujemy brzuszek”. Później, gdy dziecko obserwuje Was, np. podczas gotowania, sprzątania, skręcania szafek itp. pokazujcie mu różne przedmioty i nazywajcie je. Tylko w ten sposób przy 8-miesięcznym maluchu byłam w stanie w spokoju opróżnić zmywarkę: wyciągałam i mówiłam „to jest łyżka”, „to jest miska” i odkładam naczynia do szafek.

W wielu miejscach przeczytacie o zanurzaniu dziecka w „kąpieli słownej”, czyli o częstym mówieniu do niego, co jest oczywiście niezwykle istotne, ale równie ważne jest danie mu czasu na odpowiedź. Rozmowa to nie monolog – trzeba zamilknąć, poczekać, popatrzeć, słuchać.2. Żyj śpiewająco Komu śpiewa przeciętny człowiek? Prysznicowi albo dziecku.

Według badań śpiewanie kołysanek działa kojąco i na niemowlę i na mamę (tylko kobiety były objęte badaniem) a śpiewanie podczas zabawy zwiększa uwagę dzieci i ma znaczący wpływ na naukę języka, Pamiętajcie, że nawet jeżeli wydaje Wam się, że nie potraficie, to dla Waszych dzieci jesteście zawodowymi śpiewakami.Oprócz kołysanek mieliśmy z mężem kilka stałych piosenek, które w dość spontaniczny sposób zaczęły towarzyszyć nam podczas stałych czynności, np.

wybierania się na spacer, kąpieli czy podawania witamin. (po pewnym czasie na dźwięk piosenki „Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki” syn od razu otwierał usta i się uśmiechał).3. Nie bój się zmarszczek Nic tak nie potrafi rozśmieszyć człowieka jak patrzenie na twarz dorosłego rozmawiającego z niemowlęciem.

Każdy z nas jest wtedy skrzyżowaniem Jasia Fasoli z Louisem de Funèsem (uwielbiam!). Przesadna mimika, szerokie otwieranie oczu, ust, wykrzywianie się, zabawy językiem, powolne wymawianie sylab, zabawy dźwiękami – to wszystko sprzyja nauce mowy, bo uczymy się poprzez naśladownictwo.

Zwłaszcza na początku, gdy percepcja dziecka dopiero się kształtuje ta wyrazistość ma ogromne znaczenie. A że maluch nagradza nas uśmiechem, głośnym śmiechem czy gaworzeniem, to chcemy to robić coraz częściej. Dzieci są bardzo mądre: wiedzą, co dla nich dobre i nas do takich zachowań zachęcają,4. Pokochaj wskazujący palec Gdy około 9 miesiąca życia pojawia się gest wskazywania palcem wydarza się rewolucja.

Dziecko najpierw pokazuje na coś, ponieważ chce, żeby mu dać jakiś przedmiot (najczęściej telefon, komputer, pilot do telewizora lub klucze do mieszkania) lub go podsadzić (zazwyczaj do klamki, włącznika światła, wiertarki, miksera:)) a później, ponieważ chce nam zwrócić na coś uwagę, powiedzieć, że coś je zaciekawiło.

Za tym gestem kryje się „Popatrz mamo na to! To się rusza. Widziałaś? Widzisz to, co ja?”. To początek kształtowania się pola wspólnej uwagi i naszym najważniejszym zadaniem jest cieszyć się i reagować, a więc nazywać: „Tak synku, to jest zegar. Zegar robi tik-tak”, „Tak, tutaj tato ma nos” tp. Za chwilę wszystko, co dziecko weźmie do ręki będzie chciało nam pokazać, pochwalić się swoją zdobyczą.

Jego gesty mówią: „Popatrz tato, co mam”, więc odpowiadajmy: „O! Masz klocki. Widzę”, „Tak, to kotek, kotem robi miau”. Postępując w ten sposób, zauważymy, że pod koniec pierwszego roku życia nasz maluch będzie rozumiał proste słowa, polecenia, nazwy czynności.5.

 • Mów poprawnie „Ale maś ślićny buziolek”, „jesteś jeszcze taki majutki”, „fsiśko wybrudziłeś”.
 • Uroczo? Może i tak, ale nie wspiera prawidłowego rozwoju mowy.
 • Dzieci nas naśladują, więc to ważne, żeby posługiwać się w kontakcie z nimi (i nie tylko z nimi:)) poprawną polszczyzną: nie spieszczać, nie używać dziecinnego języka oraz wymyślonych przez naszą pociechę wyrazów.

Dzięki temu damy rozwinąć skrzydła między innymi słuchowi fonemowemu. Odpowiada on za dostrzeganie różnic pomiędzy podobnymi do siebie głoskami np. s i ś. Zawsze więc, gdy maluch powie jakiś wyraz błędnie, to nie strofujemy, ale staramy się w swojej wypowiedzi użyć poprawnej formy.

 • Na przykład: • Ja śam chcę! • Chcesz sam nalać wody? Dobrze.6.
 • Uwierz w magiczną moc książek Mogę przytoczyć wiele badań dotyczących pozytywnego związku pomiędzy czytaniem dziecku książek a nabywaniem przez nie języka.
 • Udowodniono, że głośne czytanie już 6-miesięcznym dzieciom wpływa na ich późniejsze umiejętności językowe,

Wspólne czytanie to wspaniały rytuał, czas na wyciszenie, szansa na pokazanie przyjemności czytania. Daniel Pennac w zupełnie wyjątkowej książce o przyjemności czytania (pt. „Jak powieść”) pisał, że czytając, zanurzamy dziecko „w cudownie zatłoczoną samotność czytelnika”.

Naprawdę warto dać dzieciom taki prezent. Jakie książki wybrać? Maluchowi, który jeszcze nie wyrywa książek z rąk i nie fascynuje się przewracaniem kartek, można czytać wszystko. Ja zaczęłam od swoich ulubionych z dzieciństwa. Później do wspólnego czytania, przewracania stron i w końcu pokazywania warto wybrać książki z twardymi stronami i zaokrąglonymi rogami (naprawdę są rodzice, którzy z powodu ostrych rogów książek muszą odwiedzać ostry dyżur okulistyczny): kontrastowe, oparte na wyrażeniach dźwiękonaśladowczych, z wyraźnymi, ciekawymi i nieprzeładowanymi ilustracjami.

O polecanych przeze mnie tytułach napiszę odrębny artykuł.7. Jeżeli możesz, karm piersią Wiem, że to dla niektórych kobiet trudny temat. Wiem, że nie każda mama chce karmić piersią i ma do tego prawo. Wiem, że karmienie to nie droga usłana różami i że tego trzeba się nauczyć, a czasami usunąć przeszkody ze strony dziecka (np.

Podciąć krótkie wędzidełko języka), które uniemożliwiają skuteczne i bezbolesne karmienie. Cieszę się, że jest coraz więcej certyfikowanych doradczyń laktacyjnych i że dzięki promotorkom karmienia w internecie coraz łatwiej samodzielnie zdobyć aktualną wiedzę. Jednak z doświadczenia swojego, bliskich mi kobiet i mam moich pacjentów, wiem, że jeszcze wiele jest do zrobienia i że trudno o skuteczną pomoc na oddziałach położniczych (nie chodzi jedynie o wiedzę personelu, ale i o czas, jaki mogą poświęcić pacjentkom).

Poniżej kilka faktów dotyczących wpływu karmienia piersią na rozwój mowy:

• ruchy żuchwy podczas ssania pomagają w cofaniu się fizjologicznego tyłożuchwia,• ćwiczony jest mięsień okrężny warg,• kształtowanie się prawidłowego toru oddychania (przez nos),• praca języka sprzyja jego pionizacji i przyjmowaniu właściwej pozycji spoczynkowej (język u góry na wałku dziąsłowym, usta zamknięte),• zapobieganie wadom zgryzu.8. Polub bałagan podczas jedzenia

Początek rozszerzania diety dziecka chyba dla każdego, kto został po raz pierwszy rodzicem jest dużym przeżyciem. Przeplatają się ze sobą podekscytowanie i zdenerwowanie, a czasem przerażenie (gdy pierwszy raz zobaczymy krztuszące się dziecko) i znużenie (gdy po raz kolejny zbieramy z podłogi i ścian pieczołowicie przygotowany obiad).

 • Wielu wydaje się, że niemowlę powinno dostawać tylko papki, ale – o ile dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety (na pewno nie wcześniej niż po ukończeniu 6 miesiąca życia) i nie ma ku temu medycznych przeciwwskazań – powinniśmy proponować jedzenie o różnej konsystencji (np.
 • Z grudkami, rozgniecione widelcem) a także kawałki w formie słupków do samodzielnego chwytania, odgryzania i z czasem żucia.

W ten sposób ćwiczymy mięśnie i narządy artykulacyjne, które pomogą sprawnie wymawiać wszystkie dźwięki. Możemy również szybciej wychwycić problemy związane z jedzeniem i wdrożyć odpowiednie ćwiczenia (np. związane z prawidłowym żuciem).9. Wyrzuć z głowy czerwony długopis Nie strofuj, nie poprawiaj, nie wymuszaj, nie pospieszaj, nie wywieraj presji.

Przypomnij sobie swoje szkolne lata i marginesy pełne czerwonych uwag i podkreślonych błędów. To teraz wyobraź sobie lekcje bez ocen. Przyjemniej? Jest kilka typów osobowości rodziców, którzy muszą mocno pracować nad swoimi zachowaniami i przyzwyczajeniami, gdy dziecko jest w terapii np. jąkania czy opóźnionego rozwoju mowy.

Pacjent dużo szybciej robi postępy, gdy nie jest zalewany gradem pytań, zmuszany do powtarzania słów, gdy nie jest w wiecznym pośpiechu. Dotyczy to również dzieci, które nie mają żadnych trudności. Baw się, słuchaj, komentuj, bądź. Bibliografia From Lullabies to Live Concerts: How Music and Rhythm Shape Our Social Brains, Cognitive Neuroscience Society, https://www.cogneurosociety.org/from-lullabies-to-live-concerts-how-music-and-rhythm-shape-our-social-brains/ (27.03.2018).

Co Opoznia mowę dziecka?

Czym one się różnią? – !!! „Jeśli opóźnienie jest półroczne to jeszcze mieści się w normie. Jeśli jednak przesunięcie czasowe w osiąganiu poszczególnych etapów rozwoju mowy jest większe, wynosi rok, czy nawet półtora roku, to mamy już do czynienia z opóźnionym rozwojem mowy.

 1. Im szybciej to zdiagnozujemy tym lepiej” Podział jest bardzo ważny, jest związany z zaistnieniem samego problemu.
 2. Samoistne opóźnienie mowy wiąże się z tym, że dzieci mają swoje tempo, swój własny rytm rozwoju.
 3. Związany jest często z jakąś niedojrzałością aparatu artykulacyjnego, czy też struktur mózgowych, które są odpowiedzialne za procesy nadawczo- odbiorcze, w związku z czym sygnały, bodźce są zbyt słabe i nie docierają, albo z opóźnieniem docierają do mięśni, które biorą udział w mówieniu.

W takim wypadku potrzebny jest po prostu czas, aby poszczególne struktury mogły dojrzeć. Samoistne opóźnienie ma więc charakter przejściowy. Oczywiście zawsze trzeba stymulować rozwój dziecka, ale w tym przypadku opóźnienie mija i nie ma większych konsekwencji w kwestii dalszego rozwoju.

 • Dzieci takie są w normie intelektualnej, słyszą polecenia, reagują na nie, głoski w izolacji wymawiają poprawnie, sprawność narządów artykulacyjnych w ich wypadku także jest poprawna.
 • W tej sytuacji opóźnienie dotyczy tylko procesu mówienia, nadawania mowy, a odbieranie mowy, jej rozumienie jest prawidłowe.

Samoistne opóźnienie rozwoju mowy występuje dosyć często.

Czy opóźniony rozwój mowy to autyzm?

Szczegóły Odsłony: 30808 Gdy pada diagnoza: autyzm. Czy nasze dziecko nauczy się mówić? Specjalista informuje. Artykuł Głos Koszaliński, 28.09.2016 r. Pierwsze wypowiedziane przez dziecko słowa „mama” lub „tata”, są dla rodziców niezapomnianym przeżyciem. Gdy dziecko nie mówi, pojawia się niepokój: ” Czy z moim dzieckiem jest wszystko w porządku? ” Jak wygląda mowa dzieci z autyzmem? Jednym z najważniejszych objawów autyzmu są trudności w komunikowaniu się.

 1. Występuje opóźnienie rozwoju językowego oraz problemy z wykorzystaniem w życiu nabytych umiejętności w celu komunikowania się z innymi osobami.
 2. Opóźnienie rozwoju mowy może występować w różnym nasileniu.
 3. Już u najmłodszych autystycznych dzieci możemy obserwować symptomy świadczące o zaburzeniach komunikacji językowej: kilkumiesięczne dzieci nie reagują na głos matki, nie używają swojego głosu w celu zwrócenia na siebie uwagi, wyrażenia emocji lub nawiązania kontaktu z drugą osobą.
See also:  Dlaczego Hemoroidy SwDzą W Nocy

Dwu-, trzyletnie dzieci mają duże trudności w rozumieniu mowy: nie wykonują najprostszych poleceń, nie potrafią podać przedmiotów, o które prosimy. Nie nazywają osób ani obiektów, nie wskazują na przedmiot, który je interesuje. Nie potrafią poprosić o zabawkę, ulubione jedzenie ani powiedzieć najbliższym, dlaczego płaczą.

Sprawiają wrażenie, jakby nie słyszały i nie były zainteresowane kontaktem z innymi ludźmi. Dzieci z autyzmem które już mówią, mają trudności w użyciu zaimków osobowych. Często mówią o sobie używając drugiej lub trzeciej formy zaimka bądź używają imienia. Typowym zjawiskiem są problemy w opanowaniu struktur gramatycznych.

Mają problemy w posługiwaniu się odmianą czasowników i rzeczowników, w poprawnym budowaniu zdań oraz z formułowaniem dłuższych wypowiedzi. Nawet te dzieci, które stosunkowo dobrze opanowały funkcję mowy, mają problemy z pragmatyczną funkcją języka, to znaczy nie zawsze potrafią używać odpowiednio języka w danym kontekście społecznym i sytuacyjnym.

 1. Nie są zdolne do naprzemiennego wypowiadania się, co rzutuje na umiejętność prowadzenia i inicjowania rozmowy.
 2. Często występuje u nich echolalia, czyli powtarzanie wypowiedzi bezpośrednio po drugiej osobie lub powtarzanie wypowiedzi zasłyszanych wcześniej, np.
 3. Fragmentów bajek lub reklam.
 4. Dzieci te nie rozumieją metafor, przenośni, ironii, sarkazmu.

Usłyszane wypowiedzi rozumieją dosłownie, bez uwzględnienia kontekstu sytuacyjnego. Nie zawsze potrafią dostrzec intencje innych osób. Tego rodzaju problemy przekładają się na funkcjonowanie społeczne dzieci i młodzieży z autyzmem. Trudno im odnaleźć się w grupie rówieśniczej: nie wiedzą jak zacząć rozmowę, jak zareagować na żart czy zaczepkę.

Czasem ich wypowiedzi są nietaktowne lub nieadekwatne do sytuacji. Jeden z nastolatków z zespołem Aspergera napisał: „Umiejętności społeczne są dla mnie jak język obcy”. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy w obcym dla nas kraju, nie znamy jego języka ani zwyczajów, a chcemy dowiedzieć się np. jak dojechać do lekarza czy kupić coś do jedzenia.

Kto był w takiej sytuacji, wie, jak mało jest to komfortowe. Ludzie często wspomagają się komunikacją niewerbalną, to znaczy próbują wspierać się mimiką, gestem lub polegają na własnej intuicji. Osoba z autyzmem nie ma takich możliwości! Trudności w rozumieniu mowy i nieumiejętność komunikowania swoich potrzeb są częstą przyczyną trudnych zachowań u dzieci, ponieważ wywołuje to u nich frustrację i poczucie niezrozumienia.

Czy wszystkie dzieci z autyzmem nauczą się mówić? Większość dzieci, które rozpoczynają u nas terapię, nie mówi. W trakcie terapii opanowują mowę, ale posługują się nią w różnym stopniu. Te dzieci, u których autyzmowi towarzyszy upośledzenie umysłowe, posługują się mową na znacznie niższym poziomie; natomiast dzieci w normie intelektualnej w okresie szkolnym dość sprawnie posługują się mową, ale mają charakterystyczne dla autyzmu zaburzenia komunikacji językowej, głównie w kontekście społecznym.

W przypadku niektórych dzieci należy wspomagać się komunikacją alternatywną, to znaczy nauczyć je używania symbolicznych obrazków ułatwiających komunikację. Dzieci czytające mogą posługiwać się etykietami lub komputerem: mogą komunikować o swoje potrzeby pisząc na komputerze lub pokazując odpowiednią etykietę.

Jak w oddziale uczymy mowy dzieci z autyzmem? Jedną z pierwszych umiejętności, jakich uczymy dzieci, jest umiejętność naśladowania. Jest ona kluczową umiejętnością, ponieważ na niej opiera się nabywanie wielu innych, w tym również mowy. Dzieci, które nie posiadają umiejętności naśladowania, nie potrafią naśladować również dźwięków mowy.

Dlatego też dziecko z autyzmem nie nauczy się mowy tylko poprzez przebywanie ze zdrowymi rówieśnikami. W trakcie terapii indywidualnej musimy dać mu narzędzia potrzebne do posługiwania się mową: umiejętność naśladowania oraz szereg umiejętności językowych, które będzie mogło potem wykorzystać w życiu.

Na początku uczymy dzieci naśladowania głosek, sylab, wyrazów. Jak najszybciej uczymy je używania pierwszych słów, takich jak: „mama”, ” tata”, „daj”, „am”, nazw ulubionych zabawek i przedmiotów z najbliższego otoczenia. Musimy nauczyć dziecko powiązania nazwy z jej desygnatem, czyli tego, że słowu: „but” lub „kubek” odpowiada określony przedmiot.

Kształtujemy umiejętność budowania zdań, opisywania przedmiotów i budowania dłuższych wypowiedzi. Uczymy dziecko prowadzenia dialogu z drugą osobą – na początku jest to wymiana informacji na temat zabawek lub obrazków, a w późniejszym okresie uczymy zadawania pytań potrzebnych mu w kontaktach z rówieśnikami, na przykład: „Jak masz na imię?”; „Mogę się z wami pobawić?”.

 • Musimy nauczyć je również tego, że podczas mówienia do drugiej osoby powinno nawiązać z nią kontakt wzrokowy.
 • Należy wyposażyć dziecko w takie umiejętności, które będą mu potrzebne w życiu.
 • Uczymy je więc komunikowania swoich potrzeb, oczekiwań i emocji, odpowiadania „tak” lub „nie” oraz proszenia o pomoc w trudnych dla niego sytuacjach.

Używanie mowy powinno być dla dziecka motywujące. W terapii wspieramy się specjalistycznym sprzętem do nauki mowy oraz dostosowanymi do indywidualnych możliwości dzieci pomocami dydaktycznymi. Nauka mowy trwa właściwie przez cały czas pobytu dziecka w oddziale: wykorzystujemy wszystkie sytuacje do tego, żeby zachęcić dziecko do aktywności językowej.

Te umiejętności językowe, których dziecko potrzebuje w kontaktach z innymi osobami ćwiczymy najpierw indywidualnie, a potem w grupie przedszkolnej lub szkolnej. Zdrowe dziecko w dużym stopniu wykorzystuje intuicję językową, która pomaga mu poruszać się w świecie reguł języka. Dziecko autystyczne tego nie potrafi.

Ucząc je widzimy, jak trudny jest język polski! Wszystkie umiejętności językowe, które prawidłowo rozwijające się dziecko nabywa w toku rozwoju bez szczególnych zabiegów ze strony najbliższych, dziecko z autyzmem nabywa ciężko pracując, przy dużej pomocy rodziców i terapeutów.

Kiedy mówimy o opóźnionym rozwoju mowy?

Więcej informacji o rozwoju mowy dziecka – Każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie. Normy rozwojowe, choć bardzo przydatne, nie mogą w pełni wyznaczyć nam sztywnych ram rozwoju konkretnego dziecka. Na rozwój każdej sfery, w tym rozwój mowy, patrzymy całościowo – uwzględniając rozwój innych sfer – ruchowej, intelektualnej, emocjonalnej i społecznej.

 • Dopiero takie kompletne spojrzenie daje nam możliwość podjęcia ostatecznej decyzji na temat tego, czy dziecko potrzebuje regularnej pracy ze specjalistą.
 • Iedy mówimy o opóźnionym rozwoju mowy? O opóźnionym rozwoju mowy mówimy, gdy sposoby komunikacji dziecka są opóźnione w stosunku do wieku o co najmniej 6 miesięcy.

Może objawiać się to zbyt małym zasobem wydawanych dźwięków czy słów, ale też słabszym rozumieniem tego, co osoby z otoczenia mówią do dziecka. Podczas wywiadu i badania zawsze szukamy przyczyny opóźnionego rozwoju mowy (ORM) i sprawdzamy wszystkie możliwości.

Przytkane kanaliki słuchowe, przerośnięte migdałki podniebienne, co skutkuje gorszą jakością słyszenia. Skrócone wędzidełko języka, co zdecydowanie ogranicza ruchliwość tego narządu. Zaburzenia w zakresie przetwarzania zmysłowego, które utrudniają rozwój bardziej precyzyjnych i skomplikowanych funkcji, takich jak mowa. Przedłużone stosowanie smoczka, butelki. Czynniki wynikające z działań otoczenia – zbyt duża ilość mediów, stwarzanie utrudnionych warunków do sprawnej komunikacji. Inne, takie jak: niedosłuch, wady narządów mowy, porażenia, traumatyczne doświadczenia.

Zdarza się, że opóźniony rozwój mowy towarzyszy poważniejszym zaburzeniom, takim jak niepełnosprawność intelektualna, całościowe zaburzenia rozwoju. Nie zawsze udaje nam się znaleźć przyczynę opóźnionego rozwoju mowy, jednak zawsze możemy podjąć działania, które wesprą rozwój mowy dziecka i pomogą mu osiągnąć pełną sprawność, adekwatną do jego wieku.

Czemu dziecko krzyczy a nie mówi?

A czemu dzieci krzyczą? Dla dzieci krzyk jest elementem testowania granic: tego, na ile rodzice pozwolą mu zachowywać się tak, jak ono chce, jest też naturalnym elementem rozwojowym i często także sposobem na odreagowanie emocji np. złości, bo inaczej dziecko jeszcze nie potrafi poradzić sobie z tym, co przeżywa.

Czy dziecko 18 miesięcy nie mówi?

18-miesięczne dziecko mówi wyraźnie kilkanaście słów, choć jeszcze pół roku temu nie wymawiało ani jednego słowa. Według profilu rozwoju mózgu, od dziecka 18 miesięcznego oczekujemy, że będzie rozumiało i wypowiadało od 10 do 25 słów lub wyrażeń.

Co zrobić żeby dwulatek zaczął mówić?

Jak nauczyć dziecko mówić? Zabawy słuchowe, które pomagają przy nauce mówienia – W przypadku opóźnienia mowy zalecane jest badanie słuchu, Nawet wówczas, gdy w okresie noworodkowym, dziecko otrzymało prawidłowy wynik. Często przebyte później infekcje ucha i nosa mogły się przyczynić do ubytku słuchu.

To ma kluczowe znaczenie w nabywaniu i przyswajaniu języka. Często lekarze znajdują powód, dla którego dwulatek nie mówi, a zastosowanie leczenia pozwoli przyspieszyć rozwój mowy werbalnej. Słuch można także stymulować podczas wspólnych aktywności. Baw się z dzieckiem ukrywając grającą zabawkę i poleć mu, aby ją znalazło,

W ten sposób maluszek będzie nabywał umiejętność lokalizowania dźwięku, co uwrażliwi jego słuch. Wsłuchujcie się w odgłosy za oknem i nazywajcie je (mów: „Posłuchaj, piesek szczeka! Słyszysz? Jedzie wóz strażacki!”). Śpiewajcie piosenki. Dobrze jest uczyć krótkich piosenek, najlepiej takich, w których można pokazywać to, o czym śpiewamy – „Kaczuszki”, „Boogie woogie”, „Jagódki”).

Co powinno niepokoić u 2 latka?

Niepokojące sygnały w rozwoju dziecka. Kontakt z drugim człowiekiem – zachowania nietypowe – Jeśli twoje dziecko nie przejawia wspomnianych zachowań lub części z nich, warto się temu przyjrzeć. Niepokojące może być to, że maluch unika kontaktu wzrokowego – nie patrzy w oczy lub robi to rzadko, nie reaguje na imię, pomimo że słyszy.

Jak pomóc dziecku w rozwoju mowy?

Jak wspierać rozwój mowy dziecka? – LOGOPEDIA, INTEGRACJA SENSORYCZNA, PEDAGOGIKA, PSYCHOLOGIA|WARSZAWA Nabywanie systemu językowego jest dla niektórych dzieci trudnym wyzwaniem rozwojowym, z którym często nie poradzą sobie bez pomocy specjalisty (logopedy) oraz ukierunkowanej stymulacji środowiska (rodziców, opiekunów, nauczycieli etc.).

To właśnie rodzice/opiekunowie spędzają z dzieckiem najwięcej czasu i mogą wykorzystywać codzienne sytuacje do stymulacji mowy. W niniejszym poście znajdą Państwo ogólne wskazówki, jak w warunkach domowych/przedszkolnych wspomóc dziecko w nabywaniu i rozwijaniu systemu językowego.1. Daj dziecku prawidłowy wzór do naśladowania (unikaj zdrobnień oraz spieszczeń).2.

Stosuj „kąpiel słowną” – komentuj to, co aktualnie robisz, albo co robi Twoje dziecko; mów powoli i wyraźnie. Nazywaj przedmioty z otoczenia. Dostosuj sposób przekazu do odbiorcy – mów prostymi zdaniami, używaj słownictwa na poziomie dziecka.3. Zachęcaj dziecko do rozmawiania, stymuluj jego potrzebę wyrażania emocji.

Słuchaj, tego co maluch chce Ci przekazać i pozwalaj mu dokańczać wypowiedzi.4. Chwal za każdą reakcję głosową.5. Stwarzaj możliwości nabywania i utrwalania nowych umiejętności.6. Zachęcaj do naśladowania odgłosów zwierząt, przyrody, pojazdów itp.7. Czytaj dziecku książeczki. Śpiewaj piosenki, recytuj wierszyki.

Nazywaj to, co znajduje się na ilustracjach, zachęcaj malucha do wypowiadania słów, które już zna.8. Pamiętaj o ćwiczeniach aparatu mowy (zachęcaj do naśladowania cmokania, ssania, mlaskania, parskania, robienia dzióbka, oblizywania ust, robienia balonów z policzków, etc.).9.

Stosuj ćwiczenia oddechowe (razem z dzieckiem dmuchajcie na piórka, styropianowe piłeczki, lekkie elementy, róbcie bańki mydlane).10. Zwróć uwagę na to, co i w jaki sposób dziecko je – dostarczaj pokarmów o różnych strukturach, fakturach i konsystencjach.11. Zachęcaj dziecko do kontaktu z rówieśnikami, stwarzaj sytuacje do komunikowania się z innymi.12.

Nie odbieraj motywacji do mówienia. Nie akceptuj wyłącznie krzyku/płaczu/wskazywania, jako formy komunikowania się.* 13. Utrzymuj kontakt wzrokowy z dzieckiem, gdy do niego mówisz. Ucz także maluszka koncentrowania wzroku na rozmówcy.14. Ogranicz dostęp do wysokich technologii (tablet, smartfon, telewizor).

*dotyczy dzieci, które mają warunki anatomiczno-funkcjonalne do tworzenia realizacji słownych. Opracowała: mgr Anna DerlatkaGabinet logopedyczny Logospec

: Jak wspierać rozwój mowy dziecka? – LOGOPEDIA, INTEGRACJA SENSORYCZNA, PEDAGOGIKA, PSYCHOLOGIA|WARSZAWA

Co jeśli dziecko nie mówi w wieku 3 lat?

Opóźniony rozwój mowy u 3-latka – W przypadku dziecka trzyletniego, które jeszcze nie mówi mamy do czynienia z opóźnionym rozwojem mowy. Ma on swoje przyczyny i z pewnością może być leczony. Najlepiej nie wpadaj w panikę ale jak najszybciej, który z pewnością zacznie szukać przyczyny opóźnionego rozwoju mowy.

Zwykle w takich przypadkach na początku bada się słuch dziecka i ocenia czy rozwój aparatu mowy dziecka przebiega prawidłowo. W wieku trzech lat dziecko powinno posługiwać się zdaniami, które nie muszą być co prawda tworzone idealnie, ale powinny być już kilkuwyrazowe. Trzylatek powinien mówić wszystkie samogłoski, głoski tak zwanego szeregu ciszącego (ś, ź, ć, dź) oraz głoski: b, p, m, n, t, d, n, f, w, g, k, h.

Może także zaczynać mówić, ale nie musi (zazwyczaj prawidłowo wymawiają je dzieci 4 letnie) głoski s, z, c, dz. i mniej więcej tego możemy oczekiwać od naszego malucha. Opóźniony rozwój mowy może być klasyfikowany na kilka sposobów. Jeden z najczęściej stosowanych podziałów wyróżnia:

Samoistny Opóźniony Rozwój Mowy – czyli krótko mówiąc ten, który występuje u dzieci zdrowych, u których inne aspekty rozwoju są w normie. Dziecko rozwija się prawidłowo pod względem fizycznym, umysłowym i emocjonalnym a jedynym odstępstwem od normy jest właśnie opóźnienie mowy. Uznaje się, że taka „dysproporcja” jest spowodowana późniejszym dojrzewaniem włókien nerwowych. Dalej dzielimy go na:

Proste opóźnienie rozwoju mowy to zaburzenie polega na opóźnieniu rozwoju mowy względem rówieśników, ale opóźnienie to wyrównuje się samo, około 3. roku życia.Specyficzne zaburzenie językowe (SLI). To zaburzenie nie jest spowodowane konkretnymi, znanymi i dającymi się określić przyczynami. Polega na trudnościach w przyswajaniu języka, które jednak nie wyrównują się względem rówieśników tak, jak w prostym opóźnieniu rozwoju mowy.

See also:  Dlaczego PowinniMy Unikać Dymu Tytoniowego

Niesamoistny Opóźniony Rozwój Mowy – czyli ten, który występuje u dzieci z innymi zaburzeniami, można powiedzieć u dzieci chorych. W tym przypadku dziecko nie mówi ponieważ wystąpił u niego konkretnymi czynnik uniemożliwiający rozwój mowy (uszkodzenie słuchu, choroby neurologiczne, upośledzenie umysłowe, uszkodzenia narządów mowy). Ale może on być też wywoływany przez nieodpowiednią stymulację środowiska.

Czy dziecko w wieku 2 lat powinno mówić?

TO NIE WYŚCIG ANI TABELA PORÓWNAWCZA – To prawda, że każe dziecko rozwija się w swoim tempie. Jednakże ten rozwój musi mieścić się mimo wszystko w pewnych ramach. Podczas gdy jeden dwulatek może mówić : „mama tu”, „mama da pi” – mama daj pić, to inny może już całkiem swobodnie z nami rozmawiać.

 1. I jedno, i drugie dziecko mieści się w granicach tej dość obszernej normy.
 2. Dziecko dwuletnie może mówić od kilkudziesięciu do kilkuset słów.
 3. Zaczyna budować zdania dwuelementowe, ale może już składać zdania pojedyncze rozwinięte.
 4. Dlatego nie ma sensu porównywać dzieci do siebie.
 5. Nie ma sensu prześcigać się w tym, jak wiele słów mówią nasze dzieci, a ile znajomych.

Najważniejsze, czy nasz dwulatek w ogóle zaczyna porozumiewać się werbalnie.

Kiedy dziecko zaczyna rozumieć mowę?

Logopedia – Rozwój mowy dziecka | Szkoła Podstawowa im. Jana Czesława Tajcherta w Czuryłach

    • Rozwój mowy dziecka od narodzin do 7 roku życia Dziecko poznaje świat, dzięki rozumieniu mowy, a umiejętność mówienia pozwala mu wyrazić swoje spostrzeżenia, pragnienia i uczucia. Podstawową wiedzę o tym, jak rozwija się mowa dziecka powinien posiadać każdy rodzic, aby umiejętnie kierować jej rozwojem. Bez tej wiedzy możesz dziecku zaszkodzić, wymagając tego, czemu sprostać nie może, czy też lekceważąc, przeoczając niepokojące sygnały. Nadawanie mowy i jej odbiór zależne są od czynności:
 • mózgu, z których najważniejsze są zjawiska powstające w strukturach korowych, ale ważne są także zjawiska zachodzące w układzie pozapiramidowym i drogach nerwowych;
 • narządów mownych (oddechowych, fonacyjnych i artykulacyjnych); kierowanych przez struktury korowe i zależnych także od działania nerwów obwodowych oraz od budowy anatomicznej wymienionych narządów;
 • narządu słuchu i od jego właściwości, warunkujących słyszenie i rozumienie mowy innych osób, a także kontrolę mowy własnej (w percepcji mowy bierze udział w pewnym stopniu także narząd wzroku, umożliwiający odczytywanie mowy z ruchów ust)
 • Etapy rozwoju mowy
 • Rozwój mowy dziecka od narodzin do 7 roku życia dzielimy na cztery okresy: okres melodii, okres wyrazu, okres zdania i okres swoistej mowy dziecięcej.
 • OKRES MELODII – OD URODZENIA DO 1 ROKU ŻYCIA
 • Początkowo dziecko komunikuje się z otoczeniem za pomocą krzyku, po którym można rozpoznać jego potrzeby.

Około 7-8 miesiąca życia dziecko zaczyna reagować na mowę, doskonale rozróżnia melodię mowy, tzn. na podniesiony tom reaguje płaczem, a na mowę cichą, pieszczotliwą reaguje uśmiechem, jest zadowolone. Około 10 miesiąca życia pojawiają się echolalie. W okresie tym dziecko zaczyna przejawiać tendencję do powtarzania własnych i zasłyszanych słów.

Dziecko zaczyna kojarzyć wielokrotnie powtarzane dźwięki ze wskazywaniem odpowiedniej osoby lub przedmiotu. Około 12 miesiąca życia dziecko zaczyna rozumieć, co do niego mówimy, reaguje na swoje imię, jest w stanie zrozumieć więcej niż samo potrafi powiedzieć. Pojawiają się pierwsze wyrazy wypowiadane ze zrozumieniem.

Co ciekawe rozwój mowy w okresie melodii postępuje zazwyczaj równolegle z rozwojem fizycznym: – fazie głużenia odpowiada umiejętność unoszenia głowy; – gaworzeniu – umiejętność siadania, – pierwszym wyrazom – pozycja pionowa, stawanie na nóżki.

 1. OKRES WYRAZU – OD 1 DO 2 ROKU ŻYCIA

Maluch rozumie o wiele więcej słów, wyrażeń i zdań, niż jest w stanie samodzielnie wypowiedzieć. W słowniku dziecka pojawiają się samogłoski, takie jak: a, u, i, e, zazwyczaj oraz spółgłoski: p, b, m, t, d, n, ś, ć, czasem ź, dź. Pojawiają się też onomatopeje, np.

mu, chał-chał, miał, itp. Pojawiają się wyrazy takie jak: mama, tata, papa, papu. Dziecko początkowo upraszcza budowę słów wymawiając pierwszą sylabę lub końcówkę wyrazu, np. miś-mi, daj-da, jeszcze-eszcze, zabacz-ać. Między 14-15 miesiącem życia dziecka, następuje rozkwit wymawianych przez dziecko pojedynczych wyrazów.

Jest to spowodowane burzliwym rozwojem ruchowym, jak i umysłowym dziecka. Dziecko zaczyna chodzić, następuje rozwój spostrzegania i pamięci dziecka, a także intensywne poznawanie otaczającego świata i nazywanie przez dziecko interesujących go przedmiotów, a także odgrywanie ich cech.

 • OKRES ZDANIA – OD 2 DO 3 ROKU ŻYCIA.

Między 2 a 3 rokiem życia następuje rozkwit mowy dziecka. Dziecko zaczyna budować zdania, początkowo są to zdania proste, które są złożone z dwóch, trzech wyrazów, następnie przechodzi w wypowiedzi dłuższe, cztero – pięcio wyrazowe. Pierwsze zdania są twierdzące, a następnie pojawiają się zdania pytające i rozkazujące.

Dziecko używa przede wszystkim rzeczowników, czasowniki początkowo używane są w formie bezokolicznika. Przypadki są używane często niepoprawnie. Dziecko nie potrafi jeszcze wypowiadać poprawnie wszystkich głosek – głoski trudne, są zastępowane głoską łatwiejszą. Dziecko słyszy błędnie wypowiedziane słowa i poprawia je.

Świadczy to o różnicowaniu słuchowym prawidłowej, jak i nieprawidłowej wymowy słów. Na tym etapie mowa dziecka jest zrozumiała nie tylko dla najbliższych, ale także dla otoczenia. W tym okresie dziecko wypowiada prawidłowo spółgłoski: p, b, m, f, w, k, g, h, t, d, n, l, oraz samogłoski ustne: a, o, u, e, y, i, a, czasem nosowe: ą, ę.

 1. OKRES SWOISTEJ MOWY DZIECKA – OD 3 DO 7 ROKU ŻYCIA.

Mowa w dalszym ciągu się rozwija, następuje rozwój artykulacyjny, wzbogaca się zasób słownictwa, rozwija się umiejętność budowania zdań złożonych. U czterolatków w dalszym ciągu występują zniekształcenia, ale w nieco mniejszym stopniu. Pojawiają się neologizmy.

Dziecko 3 letnie, potrafi porozumieć się z otoczeniem, jego mowa jest już w pewnym stopniu ukształtowana, jednak jej rozwój odbywa się w dalszym ciągu i często pojawiają się błędy. Dziecko trzyletnie powinno już wymawiać wszystkie samogłoski ustne i nosowe, spółgłoski: p, b, m, f, w, ś, ź, ć, dź, ń, k, g, h, t, t, d, n, l, ł, j.

Pojawiają się również głoski takie jak: s, z, c, dz. Dziecko już umie wypowiadać większość z tych głosek poprawnie w izolacji, a w mowie potocznej zastępuje je zaś głoskami łatwiejszymi. Dziecko zmiękcza głoski: s, z, c, dz, sz, ż, cz, dż na głoski: ś, ź, ć, dź.

 • opuszczanie sylaby początkowej lub końcowej (zupa pomidorowa = zupa midolowa, lokomotywa – komotywa);
 • przestawianie głosek w wyrazie (ławka = wałka);
 • tworzenie nowych wyrazów (zadzwonić + telefonować = zatelefonić, żelazko = prasowaczka, oparcie krzesła = opieranka).
 • głoska r może być wymawiana jako j lub l, ewentualnie jako ł,
 • zamiast f występuje często ch i odwrotnie.

Dziecko 4 letnie, potrafi już mówić o przeszłości i przyszłości. Zadaje mnóstwo pytań.

 • utrwalają się głoski s, z, c, dz, dziecko nie powinno ich zamieniać na ich zmiękczone odpowiedniki ś, ż, ć, dż;
 • głoski sz, ż, cz, dż dziecko może wymieniać na s, z, c, dz – jest to tzw. seplenienie fizjologiczne;
 • pojawia się głoska r, choć jej brak nie powinien jeszcze niepokoić;
 • może pojawić się tzw. hiperpoprawność związana z opanowaniem nowych, trudnych głosek np. zastępowanie głosek s, z, c, dz, przez sz, ż, cz, dż – np.: sztół, czukierek;

Dziecko 5 letnie, mowa dziecka w tym wieku powinna być zrozumiała a wypowiedzi dziecka wielozdaniowe

 • dziecko potrafi już bezbłędnie powtórzyć sz, ż, cz, dż, choć w mowie potocznej mogą wciąż być zastępowane przez s, z, c, dz;
 • głoska r powinna być już wymawiana, chociaż często pojawia się dopiero w tym okresie;
 • wypowiedzi uwzględniają kolejność zdarzeń i zależności przyczynowo – skutkowe, są zwykle poprawne gramatycznie;
 • dziecko potrafi wyjaśnić znaczenie słów, opisać cechy przedmiotów i możliwość ich zastosowania;
 • dziecko chętnie poprawia innych i samego siebie, szukając prawidłowego brzmienia wyrazu;

Dziecko 6 letnie. powinno już prawidłowo wymawiać wszystkie głoski, oraz powinno mieć opanowane mówienie.

 • powinno poprawnie wymawiać wszystkie dźwięki nawet te najtrudniejsze do opanowania czyli głoski sz, ż, cz, dż oraz r;
 • umieć porównywać (odnajdywać różnice i podobieństwa) oraz klasyfikować przedmioty pod względem wielkości, kształtu, koloru, ciężaru, funkcji użytkowej
 • dokonywać analizy i syntezy słuchowej wyrazów o prostej budowie fonetycznej (tzw. głoskowania)
 • wyodrębniać głoski na początku, na końcu i w środku wyrazu
 • samodzielnie wymyślać wyrazy rozpoczynające się na daną głoskę
 • wyklaskiwać ilość sylab w wyrazie
 • określać położenie przedmiotu względem otoczenia (nad, pod, obok, między, wewnątrz itp.)
 • określać kierunek (do tyłu, na wprost, w bok itp.)

NORMY ROZWOJOWE Normą rozwojową jest, jeśli dziecko w wieku: 0 -1 roku – komunikuje się z dorosłymi za pomocą krzyku, głuży, gaworzy, wymawia pierwsze wyrazy: mama, tata, baba, lala; 1 – 2 lat – Używa prawie wszystkich samogłosek, z wyjątkiem nosowych (ą, ę) oraz wymawia niektóre spółgłoski ( p, b, m, t, d, n, k, ś, ź, ć dź, ch).

Pozostałe zastępuje innymi. Wypowiada się jednowyrazowo: np.: kaczka – kaka, pomidor – midol; 3 lat – porozumiewa się prostymi zdaniami, wymawia wszystkie samogłoski i spółgłoski (p, pi, b, bi, m, mi, n, ni, f, fi, w, wi, t, d, n, l, li, ś, ź, dź, j, k, ki, g, gi, ch); 4 lat – wymawia głoski s, z, c, dz; 5 – 6 lat – wymawia głoski sz, ż, cz, dż, r; 7 lat – ma utrwaloną poprawną wymowę wszystkich głosek oraz opanowaną technikę mówienia.

Należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym, swoistym tempie i niewielkie opóźnienia rozwoju mowy nie powinny być powodem do niepokoju, Stopień rozwoju mowy w danym momencie zależy od różnych czynników. Do najważniejszych należą psychofizyczny rozwój dziecka oraz wpływ środowiska.

 • rodzi się przedwcześnie z objawami wcześniactwa,
 • manifestuje problemy neurorozwojowe,
 • rozwija się wolno i nieharmonijnie,
 • ma stwierdzone nieprawidłowe napięcie mięśniowe,
 • późno podnosi główkę, późno siada i późno chodzi,
 • ma lub miało kłopoty ze ssaniem, połykaniem, gryzieniem, żuciem,
 • nieprawidłowo reaguje lub wcale nie reaguje na dźwięki otoczenia,
 • mało gaworzy,
 • jest mało aktywne głosowo,
 • oddycha przez usta,
 • uporczywie ślini się (nie kontroluje wycieku śliny),
 • ma nieprawidłowo zbudowane narządy mowy między innymi język, podniebienie,
 • zbyt długo było karmione butelką i ssie smoczek (ponad 6, 9 miesiąc życia),
 • jest nadruchliwe lub apatyczne.

Bibliografia: Dąbrowska K., Rozwój mowy dziecka, Osesek.pl Kaczmarek L., Nasze dziecko uczy się mowy, Wydawnictwo Lubelskie, Lublin 1988. Kania J., Szkice logopedyczne, WSiP, Warszawa 1982. Styczek I., Logopedia,PWN, Warszawa 1979. : Logopedia – Rozwój mowy dziecka | Szkoła Podstawowa im. Jana Czesława Tajcherta w Czuryłach

Jak pomóc dziecku w nauce siadania?

Nauka siadania w 4 krokach, czyli co zrobić, jeśli dziecko nie umie siadać Martwi cię, że twoje dziecko nie potrafi samodzielnie usiąść, a kilku jego rówieśników już nabyło tę umiejętność? Uzbrój się w cierpliwość, ponieważ nie jesteś w stanie przyspieszyć rozwoju malucha.

 • Sprawdź jednak, co zrobić, by nie opóźnić nauki tej umiejętności.
 • To, jest kwestią zupełnie indywidualną.
 • Chociaż w niektórych poradnikach dla rodziców wzmianki o siadaniu pojawiają się w rozdziale dotyczącym już 5-miesięcznego malucha, nie należy brać tego „do siebie”.
 • Nawet wtedy, gdy informacje wskazują na umiejętność siadania u dzieci 7-miesięcznych.

Warto bowiem mieć świadomość, że człowiek nie jest żadną zaprogramowaną maszyną, lecz żywym organizmem o różnych predyspozycjach. Dlaczego Dziecko PNo Zaczyna MóWić Zbyt wczesne sadzanie dziecka i otulanie go poduszkami może doprowadzić do problemów z kręgosłupem w przyszłości. Dlatego nie należy się spieszyć, mimo że nie możesz doczekać się, kiedy dziecko zacznie siadać. Specjaliści zalecają, aby nie nakłaniać dziecka do siadania, gdy wyraźnie nie jest na to gotowe.

 1. Daj dziecku czas i okaż cierpliwość, a podczas oczekiwania zachęć maluszka do minitreningu.
 2. Treningu, który będzie stymulował rozwój malucha, w tym także naukę siadania.
 3. Możesz ją rozpocząć dopiero, gdy dziecko ma opanowany pierwszy krok – podnoszenie i trzymanie główki w pionie.
 4. Zwykle następuje to około 3.

miesiąca życia.

Układanie dziecka w pozycji na brzuchu

Już od pierwszych dni życia warto układać dziecko w pozycji na brzuchu. Dzięki temu szybko opanuje umiejętność podnoszenia głowy i klatki piersiowej (najpierw unosząc się na przedramionach, a potem na wyprostowanych rękach), trenując w ten sposób mięśnie karku, ramion i tułowia.

Turlanie, przewracanie z boku na bok

Mięśnie potrzebne do nabycia umiejętności siadania można trenować także podczas zabawy w przewracanie z boku na bok czy turlanie. W ten sposób maluch wyćwiczy te mięśnie, za pomocą których będzie wstawał do siadania z pozycji leżącej.

Sadzanie w spacerówce, leżaczku

Naukę siadania można stymulować poprzez sadzanie w leżaczku czy spacerówce. Specjaliści zaobserwowali, że przyspiesza to moment, w którym dziecko zaczyna siadać. Jeżeli zdarzy się, że dziecko usiądzie samo, np. podciągając się w spacerówce, można pozwolić mu pozostać w takiej pozycji. Jeśli jednak szybko opadnie do przodu lub na bok, najczęściej nie jest jeszcze gotowe na siedzenie.

See also:  Dlaczego Pralka Nie Pobiera Wody

Sadzanie na swoich kolanach

Zamiast sadzać w leżaczku, możesz posadzić dziecko na kolanach. Oprzyj plecy, nogi zegnij w kolanach, a następnie ułóż na nich dziecko – jakby w pozycji półleżącej. Jeśli maluch będzie miał dostatecznie silne mięśnie, będzie próbował samodzielnie oderwać głowę i plecy od twoich nóg.

Pamiętaj przy tym, by asekurować dziecko – zapobiegając przechyleniu się na bok. Między siadaniem a siedzeniem jest spora różnica. Opanowanie tej drugiej umiejętności jest dużo trudniejsze. Najczęściej jednak udaje się nabyć ją między siódmym a dziewiątym miesiącem życia. Wykaż się więc cierpliwością i dopinguj malucha w zdobywaniu nowych umiejętności.

: Nauka siadania w 4 krokach, czyli co zrobić, jeśli dziecko nie umie siadać

Co powinno mówić 2 letnie dziecko?

W niniejszym artykule odpowiem na powyższe pytanie, oraz scharakteryzuję mowę dwulatka. Bardzo często bowiem, do mojego gabinetu przychodzą rodzice z dziećmi około 3 – letnimi, które nie mówią, mówią bardzo mało lub ich mowa nie służy do komunikacji. Czy jest to powód do niepokoju? – zdecydowanie taka sytuacja wymaga konsultacji z logopedą. Pierwsze słowa pojawiają się około pierwszego roku życia, a to, czy rozwój komunikacji przebiega prawidłowo logopeda może ocenić już o wiele wcześniej – analizując chociażby czy dziecko głużyło, gaworzyło, czy nawiązuje kontakt wzrokowy, wykazuje zainteresowanie otoczeniem, osobami, wskazuje palcem, naśladuje etc. Każde dziecko jest inne i rozwija się w sposób indywidualny, na który składa się wiele czynników endo i egzogennych. Podobnie jak dla rozwoju ruchowego, również dla rozwoju językowego są pewne ramy czasowe, w których dziecko powinno daną umiejętność przyswoić.

Dwulatek w swoim słowniku czynnym ma ponad 50 słów (według niektórych źródeł nawet 300 słów). W większości są to rzeczowniki, wyrażenia dźwiękonaśladowcze, czasowniki. Dziecko dwuletnie rozumie znacznie więcej niż jest w stanie wypowiedzieć. Dziecko dwuletnie potrafi wyartykułować wszystkie samogłoski.

Wymawia spółgłoski: p, b, m, w, f,(w, f czasami są jeszcze zastępowane b,p) ś,ź,ć, dź, ń, k, g,(k, g mogą być jeszcze zamieniane na t,d) t, d, n, l (l może być zamieniana na j). Sprawność aparatu mowy dziecka dwuletniego nie jest jeszcze wystarczająca, aby posługiwać się głoskami sz,rz,cz,dż lub r.

Dlaczego dziecko nie mówi w wieku 3 lat?

Mutyzm – przyczyny – Gdy dziecko nie mówi, można podejrzewać wady w budowie anatomicznej aparatu mowy – krtani, podniebienia, jamy ustnej, języka, szczęk. Także uszkodzenie ośrodków nerwowych w mózgu, które odpowiadają za mowę, może być przyczyną tego zaburzenia.

 • błędy wychowawcze (np. nadmiar zakazów);
 • patologie rodzinne (alkoholizm, przemoc domowa – znęcanie się psychiczne i fizyczne nad dzieckiem), które są przyczyną bolesnych przeżyć, traumy ;
 • nowe sytuacje, które mogą wywoływać stres (np. pójście do przedszkola, szkoły);
 • wychowywanie się dziecka w rodzinie dwujęzycznej. Wówczas mutyzm może wynikać z braku znajomości języka lub dyskomfortu związanego z posługiwaniem się danym językiem;

Inne możliwe przyczyny mutyzmu to zaburzenia komunikacji (np. jąkanie ) lub całościowe zaburzenia rozwoju (np. autyzm ). U dorosłych mutyzm może być wynikiem uszkodzenia mózgu w wyniku wypadku, udaru itp. Może być również konsekwencją silnych przeżyć lub objawem choroby psychicznej (np. schizofrenii).

Kiedy dziecko zaczyna rozumieć mowę?

Logopedia – Rozwój mowy dziecka | Szkoła Podstawowa im. Jana Czesława Tajcherta w Czuryłach

    • Rozwój mowy dziecka od narodzin do 7 roku życia Dziecko poznaje świat, dzięki rozumieniu mowy, a umiejętność mówienia pozwala mu wyrazić swoje spostrzeżenia, pragnienia i uczucia. Podstawową wiedzę o tym, jak rozwija się mowa dziecka powinien posiadać każdy rodzic, aby umiejętnie kierować jej rozwojem. Bez tej wiedzy możesz dziecku zaszkodzić, wymagając tego, czemu sprostać nie może, czy też lekceważąc, przeoczając niepokojące sygnały. Nadawanie mowy i jej odbiór zależne są od czynności:
 • mózgu, z których najważniejsze są zjawiska powstające w strukturach korowych, ale ważne są także zjawiska zachodzące w układzie pozapiramidowym i drogach nerwowych;
 • narządów mownych (oddechowych, fonacyjnych i artykulacyjnych); kierowanych przez struktury korowe i zależnych także od działania nerwów obwodowych oraz od budowy anatomicznej wymienionych narządów;
 • narządu słuchu i od jego właściwości, warunkujących słyszenie i rozumienie mowy innych osób, a także kontrolę mowy własnej (w percepcji mowy bierze udział w pewnym stopniu także narząd wzroku, umożliwiający odczytywanie mowy z ruchów ust)
 • Etapy rozwoju mowy
 • Rozwój mowy dziecka od narodzin do 7 roku życia dzielimy na cztery okresy: okres melodii, okres wyrazu, okres zdania i okres swoistej mowy dziecięcej.
 • OKRES MELODII – OD URODZENIA DO 1 ROKU ŻYCIA
 • Początkowo dziecko komunikuje się z otoczeniem za pomocą krzyku, po którym można rozpoznać jego potrzeby.

Około 7-8 miesiąca życia dziecko zaczyna reagować na mowę, doskonale rozróżnia melodię mowy, tzn. na podniesiony tom reaguje płaczem, a na mowę cichą, pieszczotliwą reaguje uśmiechem, jest zadowolone. Około 10 miesiąca życia pojawiają się echolalie. W okresie tym dziecko zaczyna przejawiać tendencję do powtarzania własnych i zasłyszanych słów.

Dziecko zaczyna kojarzyć wielokrotnie powtarzane dźwięki ze wskazywaniem odpowiedniej osoby lub przedmiotu. Około 12 miesiąca życia dziecko zaczyna rozumieć, co do niego mówimy, reaguje na swoje imię, jest w stanie zrozumieć więcej niż samo potrafi powiedzieć. Pojawiają się pierwsze wyrazy wypowiadane ze zrozumieniem.

Przebaczyłam i wszystko się zmieniło- świadectwo Katarzyny

Co ciekawe rozwój mowy w okresie melodii postępuje zazwyczaj równolegle z rozwojem fizycznym: – fazie głużenia odpowiada umiejętność unoszenia głowy; – gaworzeniu – umiejętność siadania, – pierwszym wyrazom – pozycja pionowa, stawanie na nóżki.

 1. OKRES WYRAZU – OD 1 DO 2 ROKU ŻYCIA

Maluch rozumie o wiele więcej słów, wyrażeń i zdań, niż jest w stanie samodzielnie wypowiedzieć. W słowniku dziecka pojawiają się samogłoski, takie jak: a, u, i, e, zazwyczaj oraz spółgłoski: p, b, m, t, d, n, ś, ć, czasem ź, dź. Pojawiają się też onomatopeje, np.

mu, chał-chał, miał, itp. Pojawiają się wyrazy takie jak: mama, tata, papa, papu. Dziecko początkowo upraszcza budowę słów wymawiając pierwszą sylabę lub końcówkę wyrazu, np. miś-mi, daj-da, jeszcze-eszcze, zabacz-ać. Między 14-15 miesiącem życia dziecka, następuje rozkwit wymawianych przez dziecko pojedynczych wyrazów.

Jest to spowodowane burzliwym rozwojem ruchowym, jak i umysłowym dziecka. Dziecko zaczyna chodzić, następuje rozwój spostrzegania i pamięci dziecka, a także intensywne poznawanie otaczającego świata i nazywanie przez dziecko interesujących go przedmiotów, a także odgrywanie ich cech.

 • OKRES ZDANIA – OD 2 DO 3 ROKU ŻYCIA.

Między 2 a 3 rokiem życia następuje rozkwit mowy dziecka. Dziecko zaczyna budować zdania, początkowo są to zdania proste, które są złożone z dwóch, trzech wyrazów, następnie przechodzi w wypowiedzi dłuższe, cztero – pięcio wyrazowe. Pierwsze zdania są twierdzące, a następnie pojawiają się zdania pytające i rozkazujące.

Dziecko używa przede wszystkim rzeczowników, czasowniki początkowo używane są w formie bezokolicznika. Przypadki są używane często niepoprawnie. Dziecko nie potrafi jeszcze wypowiadać poprawnie wszystkich głosek – głoski trudne, są zastępowane głoską łatwiejszą. Dziecko słyszy błędnie wypowiedziane słowa i poprawia je.

Świadczy to o różnicowaniu słuchowym prawidłowej, jak i nieprawidłowej wymowy słów. Na tym etapie mowa dziecka jest zrozumiała nie tylko dla najbliższych, ale także dla otoczenia. W tym okresie dziecko wypowiada prawidłowo spółgłoski: p, b, m, f, w, k, g, h, t, d, n, l, oraz samogłoski ustne: a, o, u, e, y, i, a, czasem nosowe: ą, ę.

 1. OKRES SWOISTEJ MOWY DZIECKA – OD 3 DO 7 ROKU ŻYCIA.

Mowa w dalszym ciągu się rozwija, następuje rozwój artykulacyjny, wzbogaca się zasób słownictwa, rozwija się umiejętność budowania zdań złożonych. U czterolatków w dalszym ciągu występują zniekształcenia, ale w nieco mniejszym stopniu. Pojawiają się neologizmy.

Dziecko 3 letnie, potrafi porozumieć się z otoczeniem, jego mowa jest już w pewnym stopniu ukształtowana, jednak jej rozwój odbywa się w dalszym ciągu i często pojawiają się błędy. Dziecko trzyletnie powinno już wymawiać wszystkie samogłoski ustne i nosowe, spółgłoski: p, b, m, f, w, ś, ź, ć, dź, ń, k, g, h, t, t, d, n, l, ł, j.

Pojawiają się również głoski takie jak: s, z, c, dz. Dziecko już umie wypowiadać większość z tych głosek poprawnie w izolacji, a w mowie potocznej zastępuje je zaś głoskami łatwiejszymi. Dziecko zmiękcza głoski: s, z, c, dz, sz, ż, cz, dż na głoski: ś, ź, ć, dź.

 • opuszczanie sylaby początkowej lub końcowej (zupa pomidorowa = zupa midolowa, lokomotywa – komotywa);
 • przestawianie głosek w wyrazie (ławka = wałka);
 • tworzenie nowych wyrazów (zadzwonić + telefonować = zatelefonić, żelazko = prasowaczka, oparcie krzesła = opieranka).
 • głoska r może być wymawiana jako j lub l, ewentualnie jako ł,
 • zamiast f występuje często ch i odwrotnie.

Dziecko 4 letnie, potrafi już mówić o przeszłości i przyszłości. Zadaje mnóstwo pytań.

 • utrwalają się głoski s, z, c, dz, dziecko nie powinno ich zamieniać na ich zmiękczone odpowiedniki ś, ż, ć, dż;
 • głoski sz, ż, cz, dż dziecko może wymieniać na s, z, c, dz – jest to tzw. seplenienie fizjologiczne;
 • pojawia się głoska r, choć jej brak nie powinien jeszcze niepokoić;
 • może pojawić się tzw. hiperpoprawność związana z opanowaniem nowych, trudnych głosek np. zastępowanie głosek s, z, c, dz, przez sz, ż, cz, dż – np.: sztół, czukierek;

Dziecko 5 letnie, mowa dziecka w tym wieku powinna być zrozumiała a wypowiedzi dziecka wielozdaniowe

 • dziecko potrafi już bezbłędnie powtórzyć sz, ż, cz, dż, choć w mowie potocznej mogą wciąż być zastępowane przez s, z, c, dz;
 • głoska r powinna być już wymawiana, chociaż często pojawia się dopiero w tym okresie;
 • wypowiedzi uwzględniają kolejność zdarzeń i zależności przyczynowo – skutkowe, są zwykle poprawne gramatycznie;
 • dziecko potrafi wyjaśnić znaczenie słów, opisać cechy przedmiotów i możliwość ich zastosowania;
 • dziecko chętnie poprawia innych i samego siebie, szukając prawidłowego brzmienia wyrazu;

Dziecko 6 letnie. powinno już prawidłowo wymawiać wszystkie głoski, oraz powinno mieć opanowane mówienie.

 • powinno poprawnie wymawiać wszystkie dźwięki nawet te najtrudniejsze do opanowania czyli głoski sz, ż, cz, dż oraz r;
 • umieć porównywać (odnajdywać różnice i podobieństwa) oraz klasyfikować przedmioty pod względem wielkości, kształtu, koloru, ciężaru, funkcji użytkowej
 • dokonywać analizy i syntezy słuchowej wyrazów o prostej budowie fonetycznej (tzw. głoskowania)
 • wyodrębniać głoski na początku, na końcu i w środku wyrazu
 • samodzielnie wymyślać wyrazy rozpoczynające się na daną głoskę
 • wyklaskiwać ilość sylab w wyrazie
 • określać położenie przedmiotu względem otoczenia (nad, pod, obok, między, wewnątrz itp.)
 • określać kierunek (do tyłu, na wprost, w bok itp.)

NORMY ROZWOJOWE Normą rozwojową jest, jeśli dziecko w wieku: 0 -1 roku – komunikuje się z dorosłymi za pomocą krzyku, głuży, gaworzy, wymawia pierwsze wyrazy: mama, tata, baba, lala; 1 – 2 lat – Używa prawie wszystkich samogłosek, z wyjątkiem nosowych (ą, ę) oraz wymawia niektóre spółgłoski ( p, b, m, t, d, n, k, ś, ź, ć dź, ch).

Pozostałe zastępuje innymi. Wypowiada się jednowyrazowo: np.: kaczka – kaka, pomidor – midol; 3 lat – porozumiewa się prostymi zdaniami, wymawia wszystkie samogłoski i spółgłoski (p, pi, b, bi, m, mi, n, ni, f, fi, w, wi, t, d, n, l, li, ś, ź, dź, j, k, ki, g, gi, ch); 4 lat – wymawia głoski s, z, c, dz; 5 – 6 lat – wymawia głoski sz, ż, cz, dż, r; 7 lat – ma utrwaloną poprawną wymowę wszystkich głosek oraz opanowaną technikę mówienia.

Należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym, swoistym tempie i niewielkie opóźnienia rozwoju mowy nie powinny być powodem do niepokoju, Stopień rozwoju mowy w danym momencie zależy od różnych czynników. Do najważniejszych należą psychofizyczny rozwój dziecka oraz wpływ środowiska.

 • rodzi się przedwcześnie z objawami wcześniactwa,
 • manifestuje problemy neurorozwojowe,
 • rozwija się wolno i nieharmonijnie,
 • ma stwierdzone nieprawidłowe napięcie mięśniowe,
 • późno podnosi główkę, późno siada i późno chodzi,
 • ma lub miało kłopoty ze ssaniem, połykaniem, gryzieniem, żuciem,
 • nieprawidłowo reaguje lub wcale nie reaguje na dźwięki otoczenia,
 • mało gaworzy,
 • jest mało aktywne głosowo,
 • oddycha przez usta,
 • uporczywie ślini się (nie kontroluje wycieku śliny),
 • ma nieprawidłowo zbudowane narządy mowy między innymi język, podniebienie,
 • zbyt długo było karmione butelką i ssie smoczek (ponad 6, 9 miesiąc życia),
 • jest nadruchliwe lub apatyczne.

Bibliografia: Dąbrowska K., Rozwój mowy dziecka, Osesek.pl Kaczmarek L., Nasze dziecko uczy się mowy, Wydawnictwo Lubelskie, Lublin 1988. Kania J., Szkice logopedyczne, WSiP, Warszawa 1982. Styczek I., Logopedia,PWN, Warszawa 1979. : Logopedia – Rozwój mowy dziecka | Szkoła Podstawowa im. Jana Czesława Tajcherta w Czuryłach

Co powinno umieć dziecko w wieku 2 lat?

Rozwój motoryczny dziecka – Umiejętności dwulatka mogą zaskoczyć niejednego rodzica! Około 2. roku życia dziecko doskonali umiejętność chodzenia, które staje się dla niego głównym sposobem przemieszczania się. Potrafi już chodzić do tyłu i na boki, a także uczy się podskakiwać.