Dlaczego Dziecko Chrapie

Czy to normalne że dziecko chrapie?

Przyczyny chrapania u dziecka – Szpital Optimum Chrapanie to dźwięk powodowany przez wibracje w górnych drogach oddechowych układu oddechowego z powodu utrudnionego ruchu powietrza podczas snu. Na głośność ma wpływ ilość przepływającego powietrza i szybkość wibracji tkanki gardła. Codzienne lub bardzo częste chrapanie (3-5 razy w tygodniu) może dotyczyć do 8% dzieci i jest najbardziej powszechne wśród najmłodszych będących w wieku przedszkolnym.

Czy chrapanie u dzieci jest niebezpieczne?

Skutki chrapania u dzieci – Chrapanie jest groźniejsze niż się wydaje. Dzieci nieprawidłowo oddychające w czasie snu rozwijają się gorzej od swoich zdrowych rówieśników. Chrapanie i bezdechy senne powodują niedotlenienie całego organizmu, wszystkich tkanek i narządów, również mózgu.

Co może być przyczyna chrapania?

Chrapanie – wady anatomiczne – Chrapanie może powodować tak naprawdę wiele czynników – u dorosłych wymienia się skrzywienie przegrody nosowej, przerost nasady języka czy języczka, nadmiernie wiotkie i wydłużone podniebienie miękkie, przerostem i obrzękiem małżowin nosowych, przerostem migdałków podniebiennych, polipami nosa,

 • Z kolei chrapanie u dzieci najczęściej jest spowodowane przerostem migdałków podniebiennych lub trzeciego migdała,
 • W takim przypadku jedyną metodą leczenia jest ich usunięcie.
 • Przyczyną chrapania u dzieci może być także alergia, niedrożność nosa (która z kolei może być wynikiem różnych infekcji, np.

zapalenia zatok ), wiotkość krtani (najczęściej dotyczy najmłodszych dzieci – od kilkudniowych noworodków do rocznych niemowląt).

Kiedy dziecko chrapie w nocy?

Przyczyny chrapania dziecka – Chrapanie u dzieci jest dość powszechnie występującą przypadłością na całym świecie, najczęściej dotyczącą przedszkolaków. To bardzo charakterystyczny objaw zaburzeń oddychania w czasie snu. Kiedy dziecko chrapie, oznacza to, że dochodzi do utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe.

Podniebienie miękkie i języczek są wprawiane w drgania, co powoduje charakterystyczne objawy dźwiękowe. Choć nie zagraża życiu, chrapanie może być objawem różnych chorób. Główną przyczyną chrapania u dzieci jest przede wszystkim przerost migdałka gardłowego, dalej wymienia się także zespół obturacyjnego bezdechu sennego, skrzywienie przegrody nosa, otyłość, alergiczny nieżyt nosa, niedrożność nosa oraz bierne palenie.

Czynnikiem ryzyka jest również chrapanie występujące u rodziców. Mechanizm zaburzeń przepływu powietrza jest różny w zależności od czynnika go wywołującego. Jeśli chodzi o alergie i infekcje, będziemy mieli do czynienia przede wszystkim z obrzękiem ścian dróg oddechowych, a przykładowo przy otyłości i przeroście migdałka podniebiennego – z uciskiem tkanki na gardło.

Jak pomóc dziecku które chrapie?

Chrapanie u dziecka – diagnostyka – Dziecko, które chrapie w nocy, powinno być zbadane przez lekarza laryngologa. Specjalista w badaniu otolaryngologicznym oceni stan migdałka gardłowego oraz migdałków podniebiennych, sprawdzi obecność wydzieliny w przewodach nosowych oraz zbada przegrodę nosa.

 • Podstawą diagnostyki obturacyjnego bezdechu sennego jest badanie polisomnograficzne, które przeprowadza się podczas snu pacjenta.
 • Polega ono na monitorowaniu EEG w trakcie snu oraz parametrów takich jak saturacja krwi, przepływ powietrza przez nos, ruchomość klatki piersiowej i brzucha, ciśnienie parcjalne dwutlenku węgla.

Cały sen nagrywany jest na video, aby móc zobaczyć w którym momencie snu dochodzi do zaburzeń oddychania i odchyleń w kontrolowanych parametrach.

Dlaczego 8 latek chrapie?

Zapchany nos – Często przyczyną chrapania jest także niedrożny nos. Powodów takiego stanu jest naprawdę wiele. Chrapanie może być spowodowane skrzywioną przegrodą nosową, ale często zatkany nos jest skutkiem infekcji takich jak przeziębienie czy zapalenie zatok.

Do jakiego lekarza udać się z chrapaniem?

Diagnostyka chrapania – Leczeniem chrapania zajmuje się lekarz laryngolog. Jeżeli zastosowane leczenie nie przynosi poprawy i pojawiają się bezdechy senne, konieczna może być diagnostyka przyczyny chrapania. Lekarz może zlecić wykonanie badań obrazowych takich jak tomografia komputerowa, fiberoendoskopia (endoskopia nosogardła) lub rynomanometria (badająca drożność przewodów nosowych).

Jak pozbyć się chrapania domowym sposobem?

Problem chrapania dotyka co dziesiątą osobę. Najczęściej chrapią mężczyźni – stanowią w tym aż 80%. Choć większość przypadków chrapania nie jest szkodliwa dla zdrowia, nie wolno lekceważyć tej przypadłości. Poniżej znajdziecie garść informacji na ten temat oraz przykładowe sposoby jak wyleczyć chrapanie.

 1. Mówiąc krótko, jest to objaw utrudnionego przepływu powietrza przez gardło,
 2. Około 60% dorosłych chrapie w tzw.
 3. Sposób fizjologiczny, niebędący szkodliwym dla zdrowia.
 4. Przyczyną chrapania często jest obrzęk śluzówki lub wady anatomiczne.
 5. Problem pojawia się, gdy staje się ono patologiczne i towarzyszy mu brak przepływu powietrza przez drogi oddechowe, czyli bezdech.

Objawia się on bardzo gwałtownymi, i głośnymi, wdechami następującymi po 10 do 60 sekundowej przerwie w oddychaniu. Jeśli takie bezdechy występują częściej, niż 10 razy w ciągu godziny, nie jest to już chrapanie, ale obturacyjny bezdech senny. Bezdechom może towarzyszyć pocenie się lub nawet spowodowane niedotlenieniem sinienie. W czasie snu mięśnie wiotczeją, przez co tylna część gardzieli zwisa, dotykając nasady języka. W normalnych warunkach pozostająca wtedy szczelina jest wystarczająca dla sprawnego oddychania. Jeśli jednak występuje niedrożność dróg oddechowych, pojawia się trudność z nabraniem powietrza do płuc.

 • Spowodowane tym zwiększenie stężenia dwutlenku węgla we krwi warunkuje mózg do pobudzenia dodatkowych mięśni oddechowych — przepony i klatki piersiowej.
 • Efektem jest gwałtowny wdech połączony z głośnym dźwiękiem.
 • Jak wspomniano we wstępie, problem chrapania dotyka głównie mężczyzn.
 • Są na nie narażone szczególnie osoby o wydłużonym podniebieniu miękkim, przerośniętym języczku, powiększonych migdałkach, ze skrzywioną przegrodą nosową lub innymi nieprawidłowościami w budowie dróg oddechowych.

Chrapanie dotyka także ludzi z nadwagą lub otyłych, kobiety po menopauzie oraz spożywających przed snem większe ilości alkoholu. Istnieje przynajmniej kilka prostych rozwiązań do zastosowania w zwalczeniu zwykłej odmiany tego problemu. Oto przykładowe sposoby na chrapanie, które z powodzeniem można stosować w domu: Najprostsza z dostępnych metod jak nie chrapać. Spanie na plecach znacznie zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się chrapania.

 • Dzieje się tak, ponieważ w tej pozycji gardło jest bardziej rozluźnione — następuje zwiotczenie mięśni gardła, język opada ku tyłowi, otwierają się usta i zwęża się kanał nosogardła, co w rezultacie częściowo blokuje drogi oddechowe.
 • Dlatego zmiana pozycji na boczną powoduje zdecydowaną poprawę.
 • Będzie to wymagało przyzwyczajenia się, jednak ostatecznie przyniesie spokojniejszy sen.

Prawidłowe podparcie głowy, szyi i kręgosłupa nie tylko zredukuje prawdopodobieństwo chrapania, ale także wpłynie na regenerację organizmu i zdrowy spoczynek. Poduszka powinna być płaska — wysokie ułożenie powoduje zwężenie dróg oddechowych. Dobrym rozwiązaniem będzie też dopasowująca się do kształtu głowy poduszka anatomiczna.

Nadwaga i otyłość powoduje nie tylko uciążliwe chrapanie, ale i wiele innych problemów zdrowotnych. Gromadzący się w okolicach szyi tłuszcz może naciskać na gardło i tym samym utrudniać prawidłowy przepływ powietrza. Już niewielka redukcja wagi zmniejszy częstotliwość chrapania. Alkohol spożywany mniej niż dwie godziny przed snem powoduje wiotczenie mięśni gardła i języka.

Podobne działanie wykazują środki nasenne i uspokajające. Natomiast nikotyna prowadzi do zalegania śliny w tchawicy i krtani, podrażnień gardła i błony śluzowej, co w stopniu znacznym utrudnia wydobywanie się powietrza z płuc. Rezygnacja z alkoholu przed snem oraz zaprzestanie palenia w ciągu dnia przyczyni się do ograniczenia częstotliwości chrapania.

 1. Ostre lub tłuste wieczorne posiłki mogą przyczynić się do wystąpienia chrapania.
 2. Podobnie przetwory mleczarskie — wpływają na zwiększenie ilości śluzu w gardle i nosie.
 3. Lepiej więc zdecydować się na coś lekkiego, najlepiej też bogatego w błonnik.
 4. Jeśli chrapanie pojawia się sezonowo, w okresie podatności organizmu na przeziębienia, jego przyczyną będzie prawdopodobnie katar, zapalenie zatok lub powiększone migdałki.

W takim przypadku właściwe wyleczenie infekcji powinno pozwolić pożegnać się z chrapaniem. Chodzi tutaj o trening mięśni szyi, szczęki i języka. Wzmocnione w ten sposób będą mniej wiotczeć, co w pewnych przypadkach zredukuje możliwość wystąpienia chrapania.

Pomóc może tutaj już zwykłe żucie gumy lub regularne śpiewy. Sprawdzonym sposobem na udrożnienie dróg oddechowych jest też wdychanie aromatów roślinnych — eukaliptus, mięta, pichta, czy mentol pomogą zadbać o spokojny sen. Wystarczy zmieszanym proporcjonalnie z wodą olejkiem spryskać łóżko w okolicy głowy przed pójściem spać.

See also:  Dlaczego Lekarze Wypisuj Recepty Na 100

Dostępnych jest wiele preparatów, które dostać można bez recepty. Będą to zarówno spreje do rozpylania w gardle, listki przyklejane na podniebienie, jak i ziołowe tabletki. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni — bezpieczny, skuteczny i niepowodujący skutków ubocznych.

 • Jeśli żadna z proponowanych wyżej metod nie przyniosła ulgi, niezbędna będzie wizyta u lekarza specjalisty – laryngologa na której ustalone zostanie specjalne leczenie chrapania.
 • Pozwoli ona poznać przyczynę chrapania, którą może być wspomniana wcześniej nieprawidłowość w budowie dróg oddechowych lub nawet obecność polipów w nosie.

Specjalista w takim wypadku zleci zabieg, który rozwiąże problem. Niezwłocznie udaj się do lekarza, jeśli chrapaniu towarzyszą następujące objawy:

ciągłe uczucie senności w ciągu dnia, mimo wystarczającej ilości snu rozdrażnienie częste bóle głowy trudności z koncentracją obniżenie sprawności intelektualnej spadek potencji u mężczyzn.

Są to bowiem symptomy bezdechu sennego, który wymaga specjalistycznego leczenia. Większość przypadków chrapania nie jest groźna i można się go pozbyć stosując stosunkowo proste domowe sposoby. Jeśli jednak mimo ich zastosowania problem nie ustępuje, należy skontaktować się z lekarzem, gdyż może to oznaczać, że chrapiący cierpi na zespół bezdechu sennego — chorobę, która nieleczona niesie ze sobą poważne skutki.

Jakie badania trzeba zrobić na chrapanie?

Polisomnografia – wskazania: bezdech senny, CPAP – Wskazaniem do wykonania badania snu – polisomnografii jest podejrzenie zaburzeń oddychania podczas snu, najczęściej obturacyjnego bezdechu sennego. U osób cierpiących na obturacyjny bezdech senny w czasie snu pojawia się nadmierny spadek napięcia mięśni podniebienia miękkiego wraz z języczkiem, języka oraz tylnej ściany gardła.

 1. W zależności od stopnia ich zapadania dochodzi do upośledzenia (hipowentylacji – hypopnoë ) i okresowego braku przepływu powietrza (bezdechu – apnoë ) przez górne drogi oddechowe, mimo zachowania ruchów oddechowych klatki piersiowej.
 2. Badanie jest wskazane u osób z objawami (chrapanie, przerwy w oddychaniu podczas snu, nadmierna senność dzienna).

Do badania kwalifikuje lekarz zajmujący się badaniem snu (najczęściej specjalista chorób płuc). Wykonanie badania snu jest również konieczne w celu wykluczenia obturacyjnego bezdechu sennego u kierowców zawodowych oraz operatorów maszyn. Badanie wykonuje się również w celu oceny skuteczności leczenia bezdechu sennego – wówczas najczęściej powtarza się je podczas leczenia wspomaganiem oddychania stałym dodatnim ciśnieniem ( continuous positive airway pressure – CPAP).

Jak szybko pozbyć się chrapania?

Sposoby na chrapanie – jak przestać chrapać? – Niestety, nie istnieje jedno, uniwersalne lekarstwo na chrapanie, Leczenie dobierane jest indywidualnie do każdego pacjenta. Każda ze stosowanych metod ma swoje wskazania i przeciwwskazania. Podstawą leczenia jest edukacja pacjenta,

Należy dążyć do redukcji masy ciała, zaprzestania palenia papierosów, unikania spania w pozycji na wznak. Sklepy ortopedyczne posiadają w swoim asortymencie poduszki przeciw chrapaniu, Na rynku dostępne są preparaty przeciw chrapaniu jak spraye do gardła lub do nosa, listki doustne, plastry na nos, które stosowane w przypadku zwykłego chrapania mogą przynieść poprawę.

Natomiast w przypadku istniejących schorzeń nosogardła konieczne jest ich wyleczenie. Niekiedy pomocne okazuje się skorygowanie skrzywionej przegrody nosa, zmniejszenie małżowin nosowych lub endoskopowa operacja zatok. Radiotermoablacja (RTA) podniebienia miękkiego polega na wkłuciu w podniebienie elektrody wytwarzającej prąd o częstotliwości fal radiowych.

Po zabiegu podniebienie znacznie trudniej wpada w wibracje. Leczenie chirurgiczne chrapania i bezdechu sennego polega na częściowym usunięciu tkanek miekkich gardła i podniebienia miękkiego z częściową amputacją języczka, W przypadku dużych zmian wykonuje się plastykę podniebienia i gardła. Niestety, często po kilku latach od zabiegu tkanki ponownie wiotczeją i problem chrapania powraca.

W leczeniu bezdechu sennego stosowana jest terapia CPAP (Continuous Positive Airway Pressure – stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych). Stosowanie dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych zabezpiecza przed incydentami spłycenia oddechu i bezdechami przez utrzymywanie drożności w górnych drogach oddechowych.

Czy chrapanie jest niebezpieczne?

Chrapanie i bezdech senny zagrożeniem dla zdrowia – Zarówno długotrwałe chrapanie, jak i bezdech senny to stany bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia, ponieważ powodują niedotlenienie tkanek organizmu i wtórnie przyczyniają się do rozwoju schorzeń układu krążenia, takich jak: nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca, może dojść nawet do zawału serca lub udaru.

 • Najczęściej chrapanie i bezdechy powodują takie odczuwalne objawy jak: wzmożona senność w ciągu dnia, uczucie zmęczenia i poranne bóle głowy, pogorsza się wydolność fizyczna, intelektualna i seksualna.
 • Wystąpieniu bezdechów sennych sprzyja nadwaga, wiek (mężczyźni po 40 roku życia, kobiety po 50 roku życia) oraz stosowanie używek.

Osoby, które chrapią, bardzo często mają kłopoty z koncentracją, których przyczyną jest zmęczenie wynikające z niewyspania. Chrapanie przeszkadza nie tylko najbliższym, ale zakłóca także odpoczynek osoby chrapiącej, nierzadko powodując jej wybudzenie ze snu z powodu wygenerowanego przez własne chrapanie hałasu.

Dlaczego dziecko wierci się podczas snu?

Maluch wierci się, bo śni – Sny pojawiają się u starszych dzieci, w wieku przedszkolnym. Początkowo są to sny statyczne, w których nie dzieje się zbyt dużo. U dzieci wrażliwych, o bogatej wyobraźni, mogą jednak być bardziej złożone, a czasem zamieniać się w koszmary senne, często wynikające z nieprzyjemnych przeżyć, lęków lub oglądania nieodpowiednich bajek bądź filmów.

Czy chrapie się z zamkniętymi ustami?

Chrapanie w ciąży – Kobiety ciężarne również dotyka problem chrapania. Nie bez znaczenia jest stopniowy przyrost masy ciała związany z rozwojem dziecka. Rosnąca macica napiera na inne narządy i struktury, może dojść do obrzęku jamy nosowo-gardłowej, spadku objętości zapasowej płuc i wzrostu liczby wybudzeń, co sugeruje problemy związane z bezdechem sennych.

 • Niechciane nocne odgłosy związane są z węższym gardłem w porównaniu do kobiet zdrowych i nieciężarnch.
 • Aż 75% kobiet ciężarnych doświadcza przynajmniej jednego z rodzajów zaburzeń snu.
 • Liczba kobiet, które zgłaszają istotne zaburzenia snu w pierwszym trymestrze wynosi około 25%.
 • W trzecim trymestrze ciąży występowanie tego typu problemów jest bardziej prawdopodobne.

W ciągu ostatnich lat zgromadzono wiele dowodów sugerujących, że u ciężarnych z nadciśnieniem indukowanym ciążą, częściej występują: chrapanie i obturacyjne zaburzenia oddychania podczas snu,

Dlaczego dziecko ma zatkany nos?

Zatkany nos u dziecka – co robić? – Zatkany nos u dziecka może mieć bardziej zróżnicowane przyczyny niż u osób dorosłych. Poza czynnikami infekcyjnymi i alergicznymi, może być to również np. obce ciało. Ponadto do czynienia możemy mieć z takimi problemami, jak: skrzywienie przegrody nosowej, przerost migdałka, urazy. Ponadto, szczególnie zatkany nos u niemowlaka, może być spowodowany wadami wrodzonymi. Całą sytuację utrudnia fakt, że niemowlaki oddychają wyłącznie przez nos.

 • Z tego powodu zatkany nos może być przyczyną duszności i niemożliwości jedzenia, co kolei może skutkować niedożywieniem.
 • U nieco starszych dzieci katar może powodować problemy ze słuchem, a w efekcie zaburzenia mowy.
 • Tak samo jak w przypadku osób dorosłych, u dzieci również duże znaczenie ma oczyszczanie nosa.

Małe dzieci mogą mieć z tym problem. Po skończeniu około roku są w stanie wydmuchać nos w chusteczkę, z pomocą rodziców. Samodzielnie potrafią to dopiero w wieku około trzech lat. U mniejszych dzieci konieczne jest używanie specjalnych urządzeń, pozwalających oczyścić nosek.

Do jakiego lekarza się zgłosić gdy dziecko chrapie?

Do jakiego lekarza należy się udać przy problemach z chrapaniem? – Aby rozpocząć leczenie, najlepiej jest zgłosić się najpierw do lekarza pierwszego kontaktu, który ostatecznie po zebraniu wywiadu decyduje, do jakiego specjalisty należy się zgłosić w następnej kolejności.

Internista albo lekarz rodzinny, zapyta o wszystkie zaobserwowane objawy, przebyte choroby oraz przyjmowane leki. Da on także skierowania na wizytę do właściwego specjalisty. Prawdopodobnie będzie nim otolaryngolog zwany popularnie laryngologiem, który zajmuje się leczeniem problemów związanych z chorobami nosa i gardła.

Jednakże, osobą która zajmuje się leczeniem chorób płuc oraz układu oddechowego jest lekarz pulmonolog i niewykluczone, że to on okaże się właściwym lekarzem przy podejrzeniu bezdechu sennego i kłopotach z chrapaniem. Innym specjalistą, który zajmuje się problemami takimi jak bezdech senny, bezsenność, jet lag czy chodzenie we śnie jest lekarz medycyny snu.

See also:  Dlaczego Kotu Mierdzi Z Pyska

Jak leczyć bezdech senny?

Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego – Leczenie bezdechu sennego składa się z wielu działań. Ich rodzaj zależy od stopnia zaawansowania zaburzenia oraz jego przyczyny. Bardzo ważnym elementem jest dbanie o prawidłową masę ciała, co przekłada się na zmianę stylu życia (zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, nauka radzenia sobie ze stresem).

 1. Chorzy powinni zachować całkowitą abstynencję alkoholową.
 2. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest CPAP, czyli wspomaganie oddychania stałym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych.
 3. Służy do tego specjalny aparat, który zakłada się na nos.
 4. Dzięki niemu drogi oddechowe pozostają drożne w czasie snu, a bezdechy nie pojawiają się.

Ma to ogromny wpływ na poprawę samopoczucia i jakości życia pacjenta. Terapię można uzupełnić o leczenie ortodontyczne, plastykę przegrody nosa, usunięcie migdałków podniebiennych.

Ile bezdechów na godzinę?

Co to jest obturacyjny bezdech senny? – Obturacyjny bezdech senny to choroba spowodowana powtarzającymi się wielokrotnie w czasie snu epizodami zatrzymania oddychania (bezdechów) lub jego znacznego spłycenia (hipowentylacji). Do stanu takiego dochodzi mimo prawidłowej, a czasem nawet wzmożonej pracy mięśni odpowiedzialnych za oddychanie.

 • Bezdechy powtarzają się od kilkunastu do kilkudziesięciu razy w ciągu każdej godziny snu, powodując liczne szkodliwe następstwa, m.in.
 • Zmęczenie, problemy z koncentracją i nadciśnienie tętnicze,
 • Przyczyną choroby jest zamykanie się światła dróg oddechowych na poziomie gardła, co zatrzymuje przepływ powietrza, powodując przejściowe niedotlenienie (ryc.1.).

Aby przerwę w oddychaniu w czasie snu uznano za epizod bezdechu, musi trwać dłużej niż 10 sekund. Warto pamiętać, że bezdechy w czasie snu występują u większości zdrowych osób (najczęściej zdarzają się kilku–kilkunastosekundowe bezdechy w czasie zasypiania). Ryc.1. Zablokowanie przepływu powietrza przez jamę nosową i gardło u pacjenta z obturacyjnym bezdechem sennym Do 5 bezdechów na godzinę snu uważa się za granicę normy. Bezdech senny rozpoznaje się, gdy RDI ≥5 i występują objawy choroby albo RDI ≥15 u osób bez objawów.

Czy chrapanie jest normalne?

Chrapanie – przyczyny, leczenie, bezdech senny. Najlepsze sposoby na chrapanie Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Chrapanie samo w sobie nie jest chorobą. To raczej skutek swoistych zaburzeń oddychania występujących podczas snu, które mogą – ale nie muszą – być związane z pewnymi problemami zdrowotnymi. Nie sposób jednak zaprzeczyć, że jest to przypadłość niezwykle kłopotliwa, szczególnie dla partnerek i partnerów osób, które chrapią.

Natężenie dźwięków wydobywających się z ust chrapiącego człowieka osiąga bowiem głośność nawet 90 decybeli. Dla porównania: pracująca kosiarka do trawy wytwarza hałas na poziomie 75-93 decybeli Dlaczego chrapiemy? Głośne i uciążliwe odgłosy chrapania są wynikiem utrudnionego przepływu powietrza przez gardło,

 1. Iedy śpimy, nasze gardło znacznie się zwęża.
 2. Tylna część gardzieli opada, dotykając nasady języka.
 3. Normalne oddychanie we śnie możliwe jest dzięki niewielkiej szczelinie, która pozostaje otwarta.
 4. Powietrze, przedostając się przez górne drogi oddechowe, wprawia ich wiotkie ściany w ruch, powodując wibrację gardzieli i języka,

Jeśli przepływ powietrza utrzymuje się na zbyt niskim poziomie, pojawiają się głośne dźwięki chrapania. Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo. Jakie czynniki mają wpływ na to, że niektórzy z nas chrapią? Przyczyny chrapania mogą być naprawdę rozmaite – do najczęstszych zalicza się:

 1. problemy z (wrodzone lub będące skutkiem urazów mechanicznych);
 2. niedrożność nosa związana z ;
 3. ;
 4. przerost nasady języka lub języczka;
 5. problemy z budową podniebienia miękkiego, które sprawiają, że jest ono nadmiernie miękkie i wiotkie;
 6. przerost i/lub obrzęk małżowin nosowych;
 7. inne anatomiczne wady wrodzone górnych dróg oddechowych;
 8. obniżone napięcie mięśni gardła i języka;
 9. alergie;
 10. nadwaga i ;
 11. spanie na wznak;
 12. przyjmowanie leków uspokajających, antydepresyjnych lub zwiotczających mięśnie;
 13. długotrwałe palenie papierosów.

Chrapanie może mieć ponadto charakter epizodyczny i pojawiać się sporadycznie w takich sytuacjach, jak choćby;

 1. powodujące czasową niedrożność dróg oddechowych infekcje układu oddechowego, np. przeziębienia czy ;
 2. znaczny wysiłek fizyczny w ciągu dnia;
 3. spożycie większej ilości alkoholu;
 4. duży poziom zmęczenia.

Częstotliwość występowania problemów z chrapaniem zależy też od wieku oraz płci. Zdecydowanie najczęściej chrapią mężczyźni po 40. roku życia, którzy zmagają się z nadwagą lub otyłością oraz nadciśnieniem tętniczym i palą papierosy. U kobiet chrapanie pojawia się zazwyczaj dopiero po menopauzie.

 1. Rzadko natomiast chrapanie przytrafia się osobom młodym i dzieciom.
 2. Chrapanie u dzieci wynika najczęściej z częstych infekcji, które sprawiają, że trzeci migdałek jest znacznie powiększony.
 3. Dziecko chrapie także w przypadku innych tymczasowych dolegliwości, które mogą powodować niedrożność nosa – np.
 4. Przechodząc zapalenie zatok czy zmagając się z katarem alergicznym.

Chrapanie dziecka poniżej 1. roku życia może natomiast mieć związek z wiotkością elementów chrzęstnych w krtani. Każdy przypadek chrapania u dziecka – o ile nie wynika on z tymczasowej infekcji – należy skonsultować z lekarzem. Chrapanie powoduje bowiem znaczne zaburzenia jakości snu i może spowalniać rozwój malucha.

 • Nocne chrapanie nie zawsze musi być zagrożeniem dla zdrowia – szacuje się, że aż co 10.
 • Człowiek chrapie (80% wszystkich chrapiących to mężczyźni).
 • U 60% pacjentów chrapanie uznaje się za odruch fizjologiczny, który nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.
 • W pozostałych przypadkach jest ono zwykle objawem niebezpiecznego bezdechu sennego,

Dowiedz się więcej: O ile samo chrapanie wcale nie musi stanowić zagrożenia dla zdrowia, warto zachować czujność. U co 10. osoby, która chrapie, rozwija się bowiem obturacyjny bezdech podczas snu (OBPS), Zaburzenie to sprzyja rozwojowi wielu groźnych chorób i może prowadzić do stanów bezpośredniego zagrożenia życia.

 • Na czym polega bezdech senny? Jeśli podczas oddychania we śnie przepływ powietrza jest utrudniony, mogą pojawić się trudności z nabraniem powietrza do płuc,
 • Mimo że chory oddycha, powietrze nie trafia więc do jego płuc.
 • Taki stan rzeczy może potrwać od kilku sekund do nawet minuty.
 • Organizm nie pozostaje wówczas bezczynny.

Wzrastające stężenie dwutlenku węgla we krwi daje sygnał do ośrodka oddechowego w mózgu, informując go, że coś złego dzieje się ze śpiącym człowiekiem. Wówczas mózg pobudza do pracy dodatkowe mięśnie oddechowe — mięśnie klatki piersiowej i przeponę. Po bezdechu następuje bardzo gwałtowny wdech.

Zdaniem lekarzy, którzy zajmują się badaniem snu, krótkotrwałe przerwy w oddychaniu są zjawiskiem normalnym i zdarzają się prawie wszystkim ludziom. Jeśli jednak bezdechy pojawiają się częściej niż 10 razy w ciągu godziny, mówi się już nie o zwykłym chrapaniu, ale o zespole bezdechu sennego, który stanowi poważny problem zdrowotny.

Przy każdym bezdechu mózg wysyła sygnał do wybudzenia ze snu, by przywrócić normalne oddychanie. U osoby, u której obserwuje się ponad 10 bezdechów na godzinę, oznacza to 10 przebudzeń. Sen osoby cierpiącej na obturacyjny bezdech podczas snu jest więc przerywany, niespokojny i płytki.

Co więcej, przy każdym bezdechu dochodzi do krótszego bądź dłuższego niedotlenienia tkanek – wzrasta też ciśnienie tętnicze, a akcja serca przyspiesza. Bezdechowi może ponadto towarzyszyć silne pocenie się, a w niektórych sytuacjach nawet sinienie. Nieleczony obturacyjny bezdech senny może prowadzić do rozwinięcia się szeregu groźnych chorób ogólnoustrojowych bądź nasilenia się objawów chorób i dolegliwości już istniejących, takich jak: Najbardziej zagrożeni wystąpieniem zespołu bezdechu sennego są silnie chrapiący mężczyźni po 40.

roku życia, zwłaszcza z nadwagą, a także zmagające się z nadwagą lub otyłością kobiety po 55. roku życia. Często w parze z bezdechem idą różnego rodzaju zaburzenia hormonalne, a także nadciśnienie tętnicze. Osoby chorujące na obturacyjny bezdech podczas snu zwykle nie są tego świadome.

See also:  Dlaczego Na Cmentarzu Nie Mierdzi

Bardzo ważna jest więc reakcja partnerów czy domowników, Jeśli bliska nam osoba chrapie i obserwujemy u niej niepokojące bezdechy, warto poinformować ją o tym fakcie i namówić na konsultację ze specjalistów. Możemy w ten sposób uratować jej życie. Przeczytaj też: Osoby, u których podejrzewa się problemy z obturacyjnym bezdechem podczas snu, poddawane są wielu badaniom, by potwierdzić lub wykluczyć tę diagnozę i wdrożyć odpowiedni sposób leczenia.

Najczęściej chorzy dostają najpierw skierowanie na, czyli badanie poligraficzne snu. To całonocne badanie przeprowadzane w szpitalu lub w innym ośrodku przystosowanym do takich działań diagnostycznych, które polega na całonocnym monitorowaniu parametrów pacjenta.

 1. nasycenie hemoglobiny tlenem (za pomocą zakładanego na palec ręki);
 2. ruchy klatki piersiowej i brzucha (za pomocą pasów z czujnikami tensometrycznymi);
 3. ruch powietrza przez nos i usta (za pomocą czujników termistorowych);
 4. położenie ciała (za pomocą czujnika położenia ciała);
 5. temperaturę ciała.

W pobliżu pacjenta zamontowane są także mikrofony, które rejestrują głośność chrapania. Badanie bywa też rejestrowane przy pomocy kamery. Suma badań daje pełny obraz przebiegu snu i tego, w jaki sposób zachowuje się nasze śniące ciało. By wynik polisomnografii był wiarygodny, wszystkie pomiary muszą trwać co najmniej 6 godzin,

 1. W niektórych przypadkach zleca się uproszczoną polisomnografię – badanie poligraficzne snu w domu pacjenta wykonywane przy pomocy specjalnego aparatu, który rejestruje m.in.
 2. Stopień dotlenienia krwi, zmiany tętna i pozycji ciała czy zmiany napięcia mięśniowego.
 3. Ze względu na brak możliwości przeprowadzenia badań EEG, EOG i EMG w takich warunkach, jest ono nieco mniej dokładne, ale zwykle pozwala na postawienie właściwej diagnozy.

W diagnostyce konieczne jest również określenie przyczyny chrapania, które przyczynia się do rozwoju zespołu bezdechu sennego. To od niej zależy bowiem sposób leczenia i jego skuteczność. W tym celu wykonuje się szereg innych badań, takich jak np.:

 1. rynomanometria – badanie drożności przewodów nosowych;
 2. ocena struktury górnych dróg oddechowych;
 3. – endoskopia nosa, gardła, migdałków i krtani;
 4. badanie obrazowe – tomografia komputerowa 3D.

Sprawdź też: Sposób leczenia chrapania zależy zawsze od przyczyny, która leży u jego podstaw. Jeśli za chrapanie odpowiadają wady anatomiczne górnych dróg oddechowych, takie jak skrzywiona przegroda nosowa, przerost podniebienia czy języka, konieczna jest często interwencja chirurgiczna, która umożliwia ich korektę.

 • Bez zabiegu chirurgicznego nie obejdzie się także wtedy, gdy problemem powodującym chrapanie okazują się polipy jamy nosowej lub przerośnięte migdałki – trzeba je wówczas usunąć.
 • Większość z tych problemów udaje się rozwiązać w ramach tzw.
 • Chirurgii jednego dnia: po tego typu zabiegach pacjent zwykle nie wymaga hospitalizacji.

Jeżeli chrapaniu towarzyszą bezdechy senne, to w zależności od ich nasilenia stosuje się różne metody leczenia. Bardzo często wykonuje się zabiegi zmniejszenia masy podniebienia oraz języka, Za pomocą specjalnych elektrod niszczy się tkankę, tworząc odpowiednio ukształtowaną bliznę, która napina opadające mięśnie.

Inną popularną metodą walki z bezdechem sennym są specjalne maski zakładane na noc, Maseczka, ściśle przylegająca do ust i nosa, połączona jest rurką z aparatem CPAP — to sprężarka wytwarzająca ciągły strumień powietrza pod zwiększonym ciśnieniem. Dodatnie ciśnienie powietrza usztywnia drogi oddechowe i nie dopuszcza do ich zwężenia.

Aparat taki jest swego rodzaju protezą wspomagającą nocne oddychanie. Aparaty CPAP dla chorych ubezpieczonych są częściowo refundowane przez NFZ. Do uzyskania refundacji niezbędne są wyniki badania polisomnograficznego potwierdzające zespół bezdechu sennego u chorego.

 • Przeczytaj też: Nawet w sytuacjach, kiedy chrapanie nie idzie w parze z bezdechem sennym, może być ono uciążliwe – zarówno dla osoby chrapiącej, dla której jest to przypadłość krępująca i wstydliwa, jak i dla jej partnerki, partnera czy innych domowników.
 • Szacuje się, że osoby śpiące w tym samym pomieszczeniu co człowiek, który chrapie, średnio tracą ok.1-1,5 godziny snu każdej nocy, przebudzając się i mając problemy z zaśnięciem przy tak głośnym i nieprzyjemnym akompaniamencie.

Jakie sposoby na chrapanie warto wypróbować, jeśli jego przyczyna nie jest oczywista?

 1. Eliminacja wszelkich używek, Alkohol, a także środki nasenne i uspokajające, przyczyniają się do zwiotczenia mięśni gardzieli i języka, jednocześnie zakłócając pracę ośrodka oddechowego w mózgu. Najlepiej więc powstrzymać się od ich przyjmowania wieczorami. Zawarta w papierosach nikotyna sprawia natomiast, że ślina odkłada się w krtani i tchawicy, podrażniając gardło i wywołując obrzęk śluzówki. W efekcie powietrze nie może swobodnie uchodzić z płuc. Rzucenie palenia może więc pomóc w walce z chrapaniem.
 2. Odpowiedni dobór poduszki i pozycji, w której śpimy. Spanie na wznak – najczęstsza pozycja osób chrapiących – sprawia, że język ma tendencje do opadania w tył, usta otwierają się, a kanał nosogardła i cieśni gardła znacznie się zwęża. Najlepiej więc starać się zasypiać na boku lub na brzuchu, by zmniejszyć prawdopodobieństwo chrapania. Wpływ na chrapanie ma też poduszka – jeśli będzie zbyt wysoka, przyczyni się do zwężenia kanału przepływu powietrza i spotęguje chrapanie. Dobrym rozwiązaniem są poduszki anatomiczne, które za każdym razem dostosowują się do naszej pozycji.
 3. Redukcja tkanki tłuszczowej. Często chrapanie wzmagane jest przez nadwagę – odkładająca się w okolicach gardła tkanka tłuszczowa naciska bowiem na drogi oddechowe. Pozbycie się zbędnych kilogramów może więc pomóc w zneutralizowaniu problemu chrapania.
 4. Odpowiednie warunki do spania, Warto zadbać o to, by powietrze w naszej sypialni nie było zbyt suche – przesuszona błona śluzowa wzmaga chrapanie. Pomóc może częste wietrzenie sypialni oraz stosowanie nawilżaczy powietrza. Istotna jest także temperatura w pomieszczeniu, gdzie śpimy – powinna wynosić od 18 do 21 stopni Celsjusza.
 5. Regularny rytm dobowy. Im bardziej regularny i przewidywalny jest nasz sen, tym mniejsze ryzyko, że będziemy chrapać. Staraj się więc zawsze zasypiać i budzić się o tej samej porze, pilnując przy tym, by przesypiać co najmniej 7-8 godzin na dobę. Zadbaj też o wyciszenie przed snem – unikaj przesiadywania przed ekranem tuż przed snem, weź ciepły prysznic, poczytaj relaksującą książkę.
 6. Środki ułatwiające oddychanie. W aptekach znajdziesz dziś szeroki wybór leków dostępnych bez recepty, które ułatwiają oddychanie podczas snu i zmniejszają intensywność chrapania – to przede wszystkim aerozole, maści i płyny do płukania ust i gardła. Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, by wybrać odpowiedni preparat dla siebie.

Sprawdź też: Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

: Chrapanie – przyczyny, leczenie, bezdech senny. Najlepsze sposoby na chrapanie

Co oznacza głośne chrapanie?

Może się ono pojawiać u osób ze skrzywieniem przegrody nosowej, o nadmiernie wiotkim podniebieniu, z przerośniętymi migdałkami, bądź też z innymi wadami budowy górnych dróg oddechowych. Chrapanie nasila się również w przebiegu infekcji, w szczególności obejmujących zatoki.

Do jakiego lekarza udać się z chrapaniem?

Do jakiego lekarza należy się udać przy problemach z chrapaniem? – Aby rozpocząć leczenie, najlepiej jest zgłosić się najpierw do lekarza pierwszego kontaktu, który ostatecznie po zebraniu wywiadu decyduje, do jakiego specjalisty należy się zgłosić w następnej kolejności.

Internista albo lekarz rodzinny, zapyta o wszystkie zaobserwowane objawy, przebyte choroby oraz przyjmowane leki. Da on także skierowania na wizytę do właściwego specjalisty. Prawdopodobnie będzie nim otolaryngolog zwany popularnie laryngologiem, który zajmuje się leczeniem problemów związanych z chorobami nosa i gardła.

Jednakże, osobą która zajmuje się leczeniem chorób płuc oraz układu oddechowego jest lekarz pulmonolog i niewykluczone, że to on okaże się właściwym lekarzem przy podejrzeniu bezdechu sennego i kłopotach z chrapaniem. Innym specjalistą, który zajmuje się problemami takimi jak bezdech senny, bezsenność, jet lag czy chodzenie we śnie jest lekarz medycyny snu.