Dlaczego Boli Kolano

Dlaczego Boli Kolano

Co zrobić gdy boli kolano?

Leczenie i diagnostyka bólu kolan – Jeśli chodzi o łagodny ból kolana o znanej przyczynie, czyli wynikający z przeciążenia lub wywołany przez drobne urazy kolan, można go leczyć we własnym zakresie, stosując dostępne bez recepty leki na stawy, Zapalenie kolana, czy też dolegliwości związane z chorobą zwyrodnieniową najczęściej leczy się niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Szczególnie polecane są leki miejscowe w postaci żelu np. Voltaren Max, który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Dodatkowo dyskomfort można zmniejszać, stosując maści chłodzące lub rozgrzewające, a także kompresy. Każda apteka internetowa ma w ofercie specjalne okłady, które można w zależności od potrzeb schładzać w lodówce lub podgrzewać w gorącej wodzie.

Warto również zapisać się na fizjoterapię lub rehabilitację. W sytuacji, gdy ból kolan jest ostry, podejrzewane jest zakażenie bakteryjne, ból utrzymuje się mimo stosowania leków, ruchomość stawu jest znacznie ograniczona, nasilają się objawy choroby zwyrodnieniowej (m.in.

Sztywność kolan), konieczna jest wizyta u lekarza. Diagnostyka bólu kolana obejmuje wiele specjalistycznych badań, m.in. USG stawu, RTG, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, punkcję stawu i artroskopię, dodatkowo w przypadku zakażenia bakteryjnego także badanie mikrobiologiczne płynu stawowego.

Dopiero wyniki tych badań pozwalają na dobranie odpowiedniego leczenia, np. przy zakażeniu bakteryjnym wprowadza się antybiotykoterapię, a gdy zakażenie jest rozległe, zleca się artroskopię, podczas której przeprowadza się płukanie kolana.

Kiedy do lekarza z bolem kolana?

Nie należy jednak zwlekać z wizytą u specjalisty. Jeśli ból kolan nie ustępuje samoistnie, nasila się, towarzyszy mu obrzęk czy problemy z poruszaniem, konieczna jest konsultacja.

Jak wygląda stan zapalny w kolanie?

Ból kolana – przyczyny i sposób leczenia Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Ból kolan może być spowodowany różnymi przyczynami, ból może nam dokuczać po intensywnym biegu, wspinaczce, noszeniu ciężkich rzeczy oraz z powodu urazów, takich jak skręcenia, zwichnięcia. Ból kolan występuje także z powodu zapaleń bakteryjnych, na tle uszkodzeń metabolicznych takich, jak dna moczanowa oraz z powodu przewlekłych schorzeń np.

zwyrodnieniowej choroby stawów. Ból kolan jednak najczęściej dotyka sportowców, którzy obciążają stawy kolanowe, szczególnie tzw. „sportowców fotelowych”, którzy nie uprawiają żadnej aktywności i nagle postanawiają wyjechać na narty czy zacząć biegać. Ból kolan charakteryzuje się ograniczeniem ruchomości oraz obrzękiem kolan, który często powstaje po intensywnym wysiłku fizycznym.

Pierwszą zasadą w przypadku bólu kolan jest przede wszystkim rzucenie wszelkiej i zastosowanie środków przeciwzapalnych. Gdy ból się zmniejszy lub minie, wskazane jest wykonywanie ćwiczeń w odciążeniu. Szczególnie zalecana jest jazda na rowerze stacjonarnym, podczas której powierzchnie stawowe oddalają się od siebie.

Należy pamiętać, że siodełko powinno być ustawione na tyle wysoko, abyśmy podczas ćwiczeń mogli wykonać pełen wyprost nóg. Chcesz wiedzieć więcej o stosowaniu leków przeciwzapalnych, przeczytaj: Wśród stanów zapalnych wyróżniamy:, zaczerwienienie skóry oraz ę, w przypadku uogólnienia procesu zapalnego.

 1. Te objawy mogą wskazywać na toczący się w kolanie stan zapalny.
 2. Najczęściej jest to zapalenie kaletki maziowej.
 3. Aletki są to małe torebeczki, które znajdują się zaraz przy zakończeniach kości, wyściełają one przestrzenie między nimi, a mięśniami, lub skórą.
 4. Aletki powodują, że kości się ze sobą nie stykają i nie ma między nimi tarcia.

Możemy w nich znaleźć maź, która jest swego rodzaju smarem, który odżywia i nawilża stawy. Maź stawowa ma konsystencję podobną do lepkiego żelu, którego głównym składnikiem jest, Jego głównym zadaniem jest zapewnienie trwałości i sprężystości chrząstek.

 • U zdrowej osoby ilość mazi stawowej w jednym kolanie stanowi około 0,5 – 2 ml.
 • Wówczas, gdy ilość mazi jest niewystarczająca, kolana są narażone przede wszystkim na uszkodzenie chrząstek oraz liczne urazy, zwyrodnienia oraz choroby.
 • Na ilość i jakość mazi stawowej negatywny wpływ mają m.in.: silny stres,, długotrwałe leczenie farmakologiczne, niezdrowa dieta oraz zakwaszenie organizmu.

Na stan mazi stawowej źle wpływa również, niedobór kolagenu, podeszły wiek oraz przyswajanie zbyt małej ilości płynów. Stan zapalny może być spowodowany mocnym obciążeniem stawu, zwłaszcza długotrwałym. Z tym problemem spotykają się głównie pracownicy np.

firm dostawczych, którzy codziennie muszą dźwigać ciężkie przedmioty, ale również pracownicy biurowi czy osoby sprzątające (czyli osoby, u których kolana są przez długi czas zgięte). Ponadto osoby są narażone na stany zapalne, ponieważ ich stawy na co dzień muszą dźwigać dużo więcej kilogramów niż powinny.

Takich objawów nie wolno leczyć tylko domowymi sposobami – kolano powinien obejrzeć lekarz, ponieważ rozwijające się zapalenie może powodować groźne powikłania. Ortopeda powinien stwierdzić, co właściwie wywołało zapalenie, czego unikać. Lekarz zleci skuteczną farmakoterapię, i fizykoterapię, aby zapobiec nawrotom stanów zapalnych.

 • Jeśli zapalenie nie jest poważne, powinno zniknąć po 1-2 tygodniach leczenia, jednak należy mimo wszystko udać się na kontrolę i zmienić złe nawyki, które obciążają nasze stawy.
 • Ból kolan w stanach zapalnych można leczyć przyjmując niesteroidowe leki przeciwzapalne () i – oczywiście oszczędzając chory staw.
See also:  Dlaczego SkrzydOkwiat Nie Kwitnie

Przez dwie doby należy stosować kompresy chłodzące, a następnie kompresy ciepłe (jeżeli poczujemy ulgę). Jaką funkcję w organizmie pełni kolagen? Przeczytaj: Urazy kolana mogą dotyczyć różnych części stawu kolanowego (najczęściej jednak dotyczą one więzadeł i łąkotek).

 • W zależności od rodzaju oraz siły urazu może wystąpić ostry lub mniej ostry ból,, ograniczenie ruchomości stawu.
 • Naderwanie więzadeł powoduje niestabilność kolana.
 • Urazy mogą wystąpić w trakcie wykonywania pracy fizycznej, podczas jazdy rowerem czy w wyniku wypadków komunikacyjnych.
 • Jak wygląda leczenie urazów kolan po urazie? Jeśli nastąpiło uszkodzenie kolana, absolutnie nie należy odkładać konsultacji z lekarzem.

Tylko może rozpoznać rodzaj urazu i zastosować odpowiednie leczenie! Zanim jednak dotrze się do przychodni, należy zadbać, aby staw nie uległ jeszcze większemu urazowi. W tym celu musi zostać unieruchomiony. Można to zrobić np. wkładając kolano między dwie szyny (zrobione z czegokolwiek – kijków, drewnianych łyżek do patelni teflonowych czy znalezionych w garażu deseczek).

 • Ułóż uszkodzoną nogę w sposób, który powoduje najmniejszy ból kolana, a następnie załóż chłodzący (może to być gaza namoczona w zimnej wodzie z dodatkiem octu lub, lód zawinięty w ściereczkę bądź inny chłodny kompres) i zawiń kolano bandażem elastycznym.
 • Następnie unieruchom uszkodzony staw w powyżej opisany sposób.

Jako kurację wspomagającą można przyjmować preparaty z kasztanowca zwyczajnego w celu zmniejszenia obrzęku. W gabinecie specjalistycznym lekarz powinien zbadać staw kolanowy i w zależności od oceny sytuacji skierować pacjenta (lub sam wykonać) badania takie jak: szczegółowy test ruchowy, RTG,, tomografię komputerową, USG stawu, punkcję stawu oraz artroskopię.

 • Leczenie stawów kolanowych jest uzależnione od wielu czynników, w tym od ilości uszkodzonych, wieku pacjenta, od tego czy nastąpiły uszkodzenia wewnątrzstawowe lub zewnątrzstawowe oraz aktywności fizycznej pacjenta.
 • Co warto wiedzieć o tomografii komputerowej? Sprawdź: Z wiekiem stawy, tak jak wszystkie inne części naszego ciała, zużywają się.

Dotyczy to przede wszystkim kolan, które przez całe nasze życie są narażone na duże obciążenia. Zmiany widoczne są zwłaszcza w, która wraz z upływem lat staje się coraz mniej gładka i cienka. Pojawiają się wtedy napięcia mięśniowe powodujące dodatkowy ucisk na chrząstkę.

W końcu chrząstka może zniknąć – wtedy pojawiają się prawdziwe problemy. Początkowym objawem choroby są: ból w kolanie, który pojawia się kiedy wchodzimy po schodach, „drewniane nogi” czyli sztywne stawy czy ból kolana pojawiający się przy każdym ruchu. Dodatkowo mogą pojawić się również objawy zapalenia – obrzęk i,

Powyższe dolegliwości powinny być powodem do konsultacji ze specjalistą, ponieważ postępujące zwyrodnienie stawów może prowadzić do ograniczenia ich ruchomości, a nawet, czyli praktycznie inwalidztwa. Nie wolno zatem bagatelizować sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez organizm.

Szybko rozpoczęta i odpowiednio dobrana terapia pozwala w dużym stopniu powstrzymać rozwój choroby. Jak wygląda leczenie zwyrodnienia stawów? Ważne aby nie forsować chorego stawu, unikać przebywania przed dłuższy czas w tej samej pozycji oraz zawsze przestrzegać zaleceń lekarza (także jeśli chodzi o przepisywane dawki środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych).

Why Your Knee Hurts. Knee Pain Types By Location & Description.

Koniecznie trzeba zapisać się na rehabilitację, regularnie wykonywać ćwiczenia zalecone przez, Warto zmień dotychczasową dietę: do jadłospisu włączyć produkty bogate w doskonale działające na stawy kwasy omega-3; jeść dużo owoców i warzyw oraz ograniczyć jedzenie mięsa i wędlin.

 • Przeczytaj więcej na temat: Czym to jest borelioza? To choroba zakaźna wywołana patogenami przenoszonymi przez kleszcze, może mieć przykre konsekwencje stawowe, sercowe i,
 • Borelioza może powodować ból i obrzęk kolana, które mogą sugerować, że krętki Borrelia przeniknęły do naszego organizmu od przenoszącego je kleszcza.

Krętki razem z krwią mogą dostać się do kolana i powodować stan zapalny (wcześniej możemy zaobserwować ). Rozwijająca się latami borelioza niszczy i przekształca stawy. Nieleczone schorzenie przekształca się w boreliozę przewlekłą. Leczenie boreliozy polega na, dlatego w razie wystąpienia objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Uwaga! Nie należy przerywać leczenia, gdyż może dojść do całkowitego zniszczenia stawów. Jakie powikłania mogą się pojawić po ukąszeniu przez kleszcza? Sprawdź: Obrzęk kolana, silny ból, wysoka ? – to prawdopodobnie infekcja bakteryjna kolana. Infekcje spowodowane są urazami bądź skaleczeniem, ale również podaniem do kolana preparatów mających na celu regenerację chrząstki stawowej czy, w nieodpowiednich warunkach (brak specjalistycznego gabinetu zabiegowego).

Leczenie zakażenia bakteryjnego, któremu towarzyszy ból kolana może polegać na: antybiotykoterapii przepisanej przez specjalistę, artroskopii (płukanie kolana), którą wykonuje się kiedy zakażenie w kolanie jest bardzo rozległe. Warto pamiętać żeby nie uśmierzać bólu na własną rękę, kolejna czy maść, nie pomogą.

Zawsze konsultuj się z lekarzem. Sprawdź więcej na temat: Przewlekły ból kolan i nawracający wysięk w kolanie mogą być objawem zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa () lub reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). W przypadku tej drugiej choroby – dolegliwości mogą dotyczyć również małych stawów rąk oraz,

Przy RZS kolana bolą podczas każdego kroku, skóra jest zaczerwieniona i występuje się obrzęk. Reumatoidalne zapalenie stawów charakteryzuje się również tzw. poranną sztywnością stawów, która może utrzymywać się do godziny. Dolegliwości, jakie towarzyszą chorobom reumatycznym to również brak apetytu, słabe samopoczucie, niekiedy stan podgorączkowy.

 1. Tego typu symptomy powinny skłonić pacjentów do jak najszybszej wizyty u,
 2. Leczenie tej dolegliwości domowymi sposobami może zaszkodzić naszemu zdrowiu.
 3. Podstawą leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów jest farmakoterapia.
 4. Jeżeli choroba jest na zaawansowanym etapie potrzebna będzie rekonstrukcja stawu.
See also:  Dlaczego Spimy

Leczenie RZS nie może się również obyć bez rehabilitacji oraz systematycznej, Jak wygląda początek choroby reumatycznej? Przeczytaj: Bóle kolan po to częsta przypadłość występująca po treningu lub u zawodowych biegaczy. Zwykle dyskomfort pojawia się w okolicach rzepki.

 • Takie objawy, jak chrobotanie czy trzeszczenie wewnątrz kolana często są ignorowane.
 • Nieleczone mogą doprowadzić do uszkodzenia powierzchni chrząstki, która staje się szorstka i chropowata.
 • W takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza ortopedy.
 • Jedną z fizjologicznych przyczyn bólu kolan po bieganiu może być nierównomierne obciążenie rzepki.

Zespół wzmożonego bocznego przyparcia stawu jest efektem braku oraz przykurczu więzadłowego. Następną przyczyną bólu kolan po bieganiu jest długotrwałe siedzenie ze zgiętymi kolanami, czyli praca biurowa lub za kierownicą. Na dłuższą metę może to doprowadzić do tzw.

 1. Kolana kinomana, wówczas chrząstka jest uciskana przez dłuższy czas w jednym miejscu i powoduje swego rodzaju na chrząstce.
 2. Bóle kolan po bieganiu mogą wynikać również z błędów treningowych.
 3. Pojawiające się dolegliwości i bóle w okolicach stawów kolanowych może być efektem przetrenowania, zbyt intensywnego bez rozgrzewki, złej techniki, biegania po nieodpowiedniej nawierzchni, a nawet dobrania nieodpowiedniego obuwia.

Kolejnym z powodów bólu kolan po bieganiu jest budowa kolana. Podczas gdy ustawienie przyczepu więzadła na jest na nieodpowiednim miejscu, rzepka przemieszcza się nieprawidłowo i może spowodować trwałe uszkodzenia w stawie rzepkowo-udowym. Ostatnia przyczyna, która powoduje ból kolan po bieganiu dotyczy pań.

 • Chodzenie na wysokich obcasach sprawia, że kolana znajdują się w nienaturalnej pozycji, co zaburza dopływ mazi stawowej, która nawilża stawy.
 • Przeczytaj też: Czy twoje objawy wymagają konsultacji medycznej? Sprawdź sam w,
 • Ból kolan niekoniecznie musi wynikać z nabytych urazów lub zwyrodnień.
 • Powracający ból kolana może mieć inne, bardziej prozaiczne przyczyny.

Zaliczamy do nich: pracę fizyczną, obciążenie kolan z powodu, intensywną pracę fizyczną,, a nawet źle dobrane obuwie. W większości tych przypadków ból kolana można zwalczyć, stosując ćwiczenia, które wzmacniają więzadła, i ukrwienie mięśni. Takie ćwiczenia można wykonać samemu, w domu np.

 • Wykonywać wymachy nóg w klęku podpartym, ściskać poduszki, które są ułożone między nogami czy zataczać koła nogą w pozycji leżącej.
 • Jak ważny jest odpowiedni dobór obuwia? Przeczytaj: Radzenie sobie z bólem kolana domowymi sposobami to dobry sposób na uśmierzenie bólu.
 • Niewielkie stany zapalne lub urazy zazwyczaj nadają się do leczenia domowego, bez konieczności konsultacji z lekarzem.

Jednym z domowych sposobów na zmniejszenie bólu jest przykładanie do chorego miejsca kompresu z trzech łyżek stołowych chrzanu wymieszanych w szklance ciepłego mleka. Warto jednak pamiętać, że chrzan może wywoływać i podrażnienia. Dobrym pomysłem na zniwelowanie bólu kolan jest domowa,

Istnieje wiele materiałów wideo i artykułów w internecie, z których można skorzystać. Systematyczna gimnastyka i dobór odpowiednich preparatów łagodzących ból kolan mogą zniwelować dolegliwości i pomóc w powrocie do codziennej aktywności. Kolejnym z domowych sposobów jest odpoczynek i chłodzące kompresy np.

z kostek lodu. Taki kompres to najlepsze lekarstwo na stłuczenia po upadku lub przeforsowanie kolana ćwiczeniami. Jeżeli zmagamy się z bólem kolan, możemy spróbować kąpieli z dodatkiem, Sól ta ma właściwości łagodzące bóle mięśni i stawów, nazywana również solą gorzką składa się głównie ze związków magnezu i siarki.

 • Najprostszym domowym sposobem na ból kolan jest nawadnianie organizmu.
 • Chrząstka, znajdująca się w kolanach niemal w 80% składa się z wody.
 • Odwodnienie nawet na niskim poziomie, które z pozoru wydaje się tylko pragnieniem, zaburza, przez co dostarczanie wody do stawów jest ograniczone.
 • Ostatnim, a zarazem najciekawszym domowym sposobem na ból kolan jest wibroterapia.

Ta forma terapii, stosowana zazwyczaj w szpitalach i może być prowadzona również w domu. Charakteryzuje się nieinwazyjnością, posiada krótką listę przeciwwskazań i jest w pełni bezpieczna. Czy warto skorzystać z usług fizjoterapeuty? Przeczytaj: Aby przeciwdziałać bólom kolan, warto przestawić się na dobrze zbilansowaną dietę.

 1. Posiłki bogate w substancje odżywcze zwiększają możliwości regeneracyjne i wpływają na odporność przed infekcjami.
 2. Dzięki dobrej diecie produkowana w kolanach maź stawowa ma lepszą jakość i przyspiesza rekonwalescencję po uszkodzeniach kolan.
 3. Dieta powinna zawierać nabiał, chude mięso, zboża oraz, wówczas chrząstka stawowa w kolanach będzie zdrowa i silna.

Dlaczego? Spożywając tego typu produkty, dostarczamy organizmowi duże ilości białka oraz, który wpływa na budowę kości. Jedzenie dużej ilości warzyw i owoców również ma znaczenie. Wtedy do organizmu dostarczana jest, beta-karoten i flawonoidy spowalniające starzenie się stawów.

Dieta wzmacniająca stawy kolanowe powinna też zawierać produkty, mające charakter przeciwzapalny i wzmacniający, Zaliczamy do nich m.in: tran, miód, żeń-szeń czy olej z wątroby rekina. Naturalne właściwości przeciwzapalne posiadają również: czosnek, oliwa z oliwek oraz, W jadłospisie powinny znaleźć się również ryby bogate w kwasy omega-3, które mają ogromny wpływ na produkcję hormonów tkankowych, łagodzących stany zapalne.

See also:  Bitwa Pod Wiedniem Kto Z Kim Walczy I Dlaczego

Sprawdź więcej na temat: Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. : Ból kolana – przyczyny i sposób leczenia

Jaka jest najlepsza maść na ból kolana?

Przeciwbólowe maści na stawy –

Maść na stawy ze środkiem przeciwbólowym jest najczęściej wybieranym preparatem na dolegliwości ze strony stawów. W składzie znajdują się najczęściej ibuprofen i naproksen, substancje czynne wykazują działanie przeciwbólowe, ale również przeciwzapalne. Maść na stawy ze środkiem przeciwbólowym polecana jest najczęściej jako maść na bóle reumatyczne, bóle kolan czy kręgosłupa. Leki bazujące na danych substanacjach to między innymi: Dolgit, Naproxen 10% żel, Opokan actigel czy Metafen Forte. Wśród przeciwbólowych maści na stawy znajdują się również preparaty bazujące na diklofanaku – wykazuje on działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe. Substancję czynną znajdziesz między innymi w Voltaren Max żel, Veral żel czy Diklofenak LGO.

Przed zastosowaniem jakichkolwiek leków, należy zdiagnozować ich przyczynę, po czym dobrać odpowiednie środki. Jeżeli zastosowane maści na stawy nie przynoszą zadowalających rezultatów i nadal odczuwasz dokuczliwy ból, skonsultuj się z lekarzem. Autor: Patrycja Trendel, i-Apteka.pl Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Jakie tabletki na stan zapalny kolana?

Maść na bolące kolana Takie niesteroidowe leki przeciwzapalne jak diklofenak, ibuprofen, etofenamat czy naproksen są bardzo skuteczne, a jednocześnie wywołują bardzo mało działań niepożądanych w porównaniu z ich doustnymi odpowiednikami.

Do jakiego lekarza z zapaleniem kolana?

Ból kolan — do jakiego lekarza należy się udać? – Nawet jeśli ból kolan nie jest bardzo intensywny i jesteś w stanie chodzić, nie jest to problem, który powinno się bagatelizować – to naprawdę istotny sygnał ostrzegawczy, że dzieje się coś ważnego (niekoniecznie dobrego).

 • Do jakiego lekarza z kolanem się udać? W pierwszej kolejności warto wybrać się do lekarza rodzinnego/internisty – jeśli po przeprowadzeniu wywiadu lekarz uzna, że nie ma potrzeby dalszych konsultacji, może sam zlecić farmakoterapię lub skierować na rehabilitację.
 • Jeśli natomiast podczas wizyty stwierdzi, że problem jest złożony, wystawi skierowanie do lekarza od kolan — ortopedy, który zajmie się właściwą, pogłębioną diagnostyką.

A co na ból kolana może przepisać internista? Najczęściej będą to po prostu leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne. Może okazać się, że do postawienia odpowiedniej diagnozy niezbędne będą dodatkowe badania, takie jak RTG, USG czy rezonans magnetyczny, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty.

 • Jeśli cierpisz na ból kolan, tylko wyspecjalizowany ortopeda podpowie Ci jak leczyć.
 • Domowe sposoby nie są złe, jednak długie odwlekanie właściwego leczenia może powodować więcej niechcianych konsekwencji niż możesz się tego spodziewać, a w ostateczności prowadzić nawet do zniszczenia stawu kolanowego.

Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art.13 ust.1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce prywatności

Po czym poznac że zbiera się woda w kolanie?

Objawy obecności wody w kolanie – Oznaki i objawy wody w kolanie obejmują:

 • obrzęk,
 • wyraźne nabrzmienie skóry wokół struktury rzepki,
 • sztywność – kiedy staw kolanowy zawiera nadmiar płynu, to utrudnione staje się całkowite zgięcie lub wyprostowanie kolana,
 • ból – w zależności od przyczyny nagromadzenia się płynu kolano może być tak bolesne, że nie da się go obciążać.

W sytuacji, kiedy odpoczynek i okłady z lodem nie przyniosą żadnych rezultatów, a obrzęk zaczyna narastać, należy natychmiast skontaktować się ze specjalistą.

Jaka jest najlepsza maść na ból kolana?

Przeciwbólowe maści na stawy –

Maść na stawy ze środkiem przeciwbólowym jest najczęściej wybieranym preparatem na dolegliwości ze strony stawów. W składzie znajdują się najczęściej ibuprofen i naproksen, substancje czynne wykazują działanie przeciwbólowe, ale również przeciwzapalne. Maść na stawy ze środkiem przeciwbólowym polecana jest najczęściej jako maść na bóle reumatyczne, bóle kolan czy kręgosłupa. Leki bazujące na danych substanacjach to między innymi: Dolgit, Naproxen 10% żel, Opokan actigel czy Metafen Forte. Wśród przeciwbólowych maści na stawy znajdują się również preparaty bazujące na diklofanaku – wykazuje on działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe. Substancję czynną znajdziesz między innymi w Voltaren Max żel, Veral żel czy Diklofenak LGO.

Przed zastosowaniem jakichkolwiek leków, należy zdiagnozować ich przyczynę, po czym dobrać odpowiednie środki. Jeżeli zastosowane maści na stawy nie przynoszą zadowalających rezultatów i nadal odczuwasz dokuczliwy ból, skonsultuj się z lekarzem. Autor: Patrycja Trendel, i-Apteka.pl Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020