Dlaczego Bol Plecy

Dlaczego Bol Plecy

Jaki ból pleców powinien niepokoic?

Silny i ciągły brzucha – ból krzyża w dole pleców – Ból krzyża od kręgosłupa na ogół zlokalizowane w tylnej części pleców lub w kończynach, z powodu ucisku na korzenie nerwowe w odpowiednich odcinkach kręgosłupa. Rzadko bóle krzyża promieniują do brzucha.

Jednak zaburzenia w obrębie brzucha często maja swą przyczynę w dolnej części pleców i mogą być doświadczane w postaci ostrego bólu w dolnej części pleców. Ostry (czyli nagle pojawiający się ), ból dolnej części pleców i brzucha, który nie wynika z oczywistego urazu, lub ruchu związanego z pojawieniem się bólu, może być objawem rozszerzenia tętnicy (dużych tętnic), w jamie brzusznej, zwanym tętniakiem aorty brzusznej.

Stan ten staje się poważnym zagrożeniem dla stanu zdrowia i życia w momencie wystąpienia uszkodzenia naczyń krwionośnych i krwawienia wewnętrznego. Podstawowym objawem tętniaka aorty brzusznej są nieustanne, ostre i skurczowe bóle w dolnej części pleców i brzucha, tak poważne, że pacjent nie jest w stanie stanąć prosto, dosłownie, zgiął się z bólu”,

Przy zdiagnozowaniu tętniaka aorty brzusznej przy bólu kręgosłupa w pierwszej kolejności należy podjąć kroki eliminujące czynniki wpływające na rozwój chorób sercowo naczyniowych. Pacjent powinien zrezygnować z palenia papierosów i rozpocząć pracę nad zdrowym stylem życia. W leczeniu sprawdzają się leki z grupy beta-blokerów, które regulują poziom ciśnienia tętniczego, choć w wybranych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.

Wizyta u lekarza i szybkie zdiagnozowanie nowotworu przy bólu kręgosłupa daje większe szanse na wyzdrowienie i ustąpienie dokuczliwych objawów. Nowotwór w okolicy kręgosłupa można zdiagnozować przy pomocy badań obrazowych, takich jak: RTG, rezonans magnetyczny (MRI) czy tomografia komputerowa (TK).

Jak bolą plecy przy raku?

Wczesne objawy raka płuc u kobiet. Te sygnały łatwo przeoczyć

 1. Najbardziej charakterystyczne objawy raka płuc są typowe dla obu płci: to m.in. uporczywy kaszel oraz krew obecna w wykrztuszanej wydzielinie
 2. U kobiet częściej niż u mężczyzn pojawiają się zmęczenie oraz nasilające się z czasem epizody duszności
 3. Niektóre symptomy nowotworu płuc są przez pacjentki mylone z objawami menopauzy lub dolegliwościami wynikającymi ze starzenia się organizmu

Wśród symptomów raka płuc, które pojawiają się najczęściej, i to u przedstawicieli obu płci, są: Objawy te mogą występować równocześnie lub osobno, bywają także nasilone w różnym stopniu. Wiele zależy od stadium, w jakim znajduje się choroba nowotworowa, ale także od ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Jeśli cierpi on na schorzenia współistniejące, w których przebiegu pojawiają się zbliżone dolegliwości (np. kaszel przy ), symptomów nowotworu można nie rozpoznać od razu. Badacze, analizujący przypadki u kobiet, zauważyli, że jednym z pierwszych objawów, sygnalizującym pacjentkom problem zdrowotny, rozpoznany później jako rak płuc, było zmęczenie.

najczęstsze bóle pleców u mężczyzny – przyczyny

To jedna z tych dolegliwości, którą bardzo trudno jednoznacznie powiązać z konkretną przyczyną. Jest to szczególnie dużym wyzwaniem u kobiet, które są z reguły bardziej niż mężczyźni obciążone obowiązkami domowymi i rodzinnymi. Gdy dochodzą do nich te, związane z wykonywaniem pracy zawodowej, dla wielu chorych zmęczenie staje się codziennością i nie zaprząta ich uwagi.

 • Jak więc odróżnić zmęczenie będące sygnałem niepojących zmian w organizmie od „zwykłego” zmęczenia, którego doświadcza większość z nas? Czasem trwania i brakiem skuteczności pokonania go.
 • Jeśli zmęczenie jesteśmy w stanie zniwelować lub zmniejszyć wypiciem filiżanki kawy, wypoczynkiem czy snem, nie powinniśmy się nim niepokoić.

Jeżeli jednak mimo odpowiedniej regeneracji i zadbania o prawidłową ilość snu, zmęczenie nie mija i wręcz obezwładnia, powinniśmy zgłosić się do lekarza. W przypadku trudności w obiektywnej ocenie sytuacji dobrym pomysłem jest prowadzenie dziennika snu, aktywności i samopoczucia.

Wpisując tam czas snu, wykonane zadania i odczuwane dolegliwości, po kilku tygodniach zobaczymy w notatkach pewną regułę i będzie nam łatwiej oszacować, jak dużym problemem jest w naszym przypadku zmęczenie. Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo. Drugim z częstszych objawów raka u kobiet są epizody,

We wczesnych stadiach choroby nowotworowej dolegliwość ta nie jest oczywista i łatwo pomylić ją z czymś innym. Pojawia się zresztą niemal wyłącznie podczas forsownych aktywności jak bieganie czy wchodzenie po schodach na wyższe piętra. Większość z nas łapie wówczas co najmniej zadyszkę, a wielu ma poważne problemy z uregulowaniem oddechu.

 • Zwieść może nas także nasz mózg, który potrafi bardzo szybko „dostosować” naszą aktywność do możliwości, jakimi dysponujemy.
 • Odczuwając nawet lekkie duszności, nieświadomie zwalniamy więc tempo, nie doprowadzając układu oddechowego do przeforsowania się.
 • Tym samym bagatelizujemy dolegliwość, uznając, że nie jest ona na tyle niepokojąca, by konsultować ją ze specjalistą.

To duży błąd. Dolegliwości bólowe pojawiają się najczęściej w okolicach dolnej partii pleców lub w obrębie barków, choć zdarzają się także, To dość nietypowy objaw raka płuc, na który kobiety skarżą się, często nie mając świadomości, że mogą być sygnałem zmian o charakterze nowotworowym.

 • Większość chorych zrzuca je na karb przeciążenia, niezdiagnozowanych lub nawet wad postawy.
 • Zdarza się, że ból pleców wiązany jest z czy,
 • Co ciekawe, wiele pacjentek, po rozpoznaniu raka płuc, uświadamia sobie, że dolegliwość tę odczuwało od dawna, co sugeruje, że ból pleców jest jednym z pierwszych objawów nowotworu płuc.

Potwierdzają to także statystyki, według których wiele typów raka płuc, które nie dają szybko widocznych oznak, dość szybko rozprzestrzenia się na kości. Przerzuty do nich są bardzo bolesne i niestety nie są dobrą informacją, ponieważ oznaczają, że choroba znajduje się już w zaawansowanym stadium.

 1. pojawiają się lub utrzymują także w nocy,
 2. utrzymują się lub nasilają mimo odpoczynku,
 3. występują nawet podczas spoczynku,
 4. nasilają się podczas głębokiego oddychania.

Ból w obrębie klatki piersiowej w przebiegu raka płuc spowodowany jest najczęściej atakiem komórek nowotworowych na błony otaczające narząd. Ból przybiera charakter ostrego i może nasilać się podczas kaszlu. Może także potęgować duszności, co ma miejsce w sytuacji, gdy dochodzi do wysięku płynu gromadzącego się między błonami.

Nigdy nie można bagatelizować. Mogą one być również sygnałem zmian w układzie sercowo-naczyniowych, a są wciąż najczęstszą przyczyną zgonów. Każdy dyskomfort w tej strefie należy skonsultować z lekarzem. U kobiet częstym objawem raka płuc są nawracające infekcje górnych dróg oddechowych. Wiele pacjentek zgłasza, że przed postawieniem diagnozy kilkukrotnie zmagało się z bądź,

Z problemem tym wiąże się także obecność uporczywego kaszlu, choć zdarza się on częściej u mężczyzn niż kobiet (ma to związek z rodzajami nowotworu płuc, które częściej występują u jednej z płci). Nie musi on być przewlekły, choć wielu pacjentów rzeczywiście „męczy” przez dłuższy czas.

 1. Aszel ten niczym nie różni się (lub różnice te są bardzo trudne do uchwycenia) od tego występującego w przebiegu przeziębienia, czy właśnie zapalenia dolnych dróg oddechowych i płuc.
 2. Pamiętaj, by w przypadku odczuwania któregokolwiek z powyższych objawów, a także w przypadku każdej innej dolegliwości, która cię niepokoi, skontaktować się z lekarzem.

Wczesne rozpoznanie choroby nowotworowej znacząco zwiększa szansę na wygranie z rakiem. Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

https://www.verywellhealth.com/lung-cancer-in-women-5206947

: Wczesne objawy raka płuc u kobiet. Te sygnały łatwo przeoczyć

Co zrobić jeżeli bolą plecy?

Ból pleców – jakie są rodzaje? – Ból pleców możemy podzielić na nieswoisty (biomechaniczny) oraz swoisty. Nieswoiste bóle pleców występują najczęściej (ok.90% przypadków), nie objawiają się jakimikolwiek zmianami, które można by było zdiagnozować za pomocą badań obrazowych, poza ewentualnymi zwyrodnieniami kręgosłupa.

 • Niekiedy mogą towarzyszyć naturalnemu starzeniu i zmianom w budowie kręgosłupa (jak np.
 • Zwężenie przestrzeni międzykręgowej).
 • Nie da się określić konkretnej przyczyny ich powstania.
 • Zazwyczaj nie zwiastują choroby oraz ustępują bez leczenia, jednakże mogą nawracać.
 • W przypadku swoistych bólów pleców (ok.10% przypadków) ich przyczyna jest znana.

Mogą być spowodowane urazem lub chorobą. Terapia swoistych bólów polega na zdiagnozowaniu i leczeniu przyczyny bólu pleców. Ból swoisty może być związany ze zmianami w obrębie:

 • stawów międzykręgowych i krzyżowo-biodrowych (m.in.: stany zapalne stawów towarzyszące lub, zwyrodnienia, zwiększona ruchomość lub obciążenie stawu spowodowane niewłaściwym ustawieniem powierzchni stawowych w wyniku zaburzeń chodu),
 • krążków międzykręgowych (zwyrodnienia krążka międzykręgowego, uszkodzenie pierścienia włóknistego, określane jako ból dyskogenny),
 • nerwów rdzeniowych oraz ich korzeni (wskutek ich ucisku spowodowanego np. przepukliną jądra miażdżystego lub zwężeniem kanału kręgowego),
 • mięśni i powięzi grzbietu,
 • aparatu więzadłowo-powięziowo-torebkowego miednicy.

W zależności od długości występowania dolegliwości, ból pleców możemy podzielić na:

 • ostry (występuje ok.4–6 tygodni),
 • podostry (trwa od 6 tygodni do 3 miesięcy),
 • przewlekły (upośledza wykonywanie czynności przez okres ponad 3 miesięcy),
 • nawrotowy (ból pojawiający się po minimum sześciu miesiącach okresu bezobjawowego, u chorych cierpiących w przeszłości na ból pleców umiejscowiony w zbliżonym rejonie pleców).

Bóle pleców możemy podzielić, zgodnie z miejscem ich występowania na:

Istnieje wiele sposobów na złagodzenie bólu pleców. W aptekach dostępne są liczne preparaty wspomagające uśmierzenie bólu kręgosłupa, takie jak: tabletki przeciwbólowe, przeciwzapalne, plastry chłodzące lub rozgrzewające oraz maści i żele. Ulgę w bólu pleców mogą przynieść ciepłe okłady, akupunktura oraz inne metody fizjoterapeutyczne.

Pomocna w zapobieganiu nawrotom jest regularna aktywność fizyczna. Odpowiednie pomagają utrzymać prawidłową masę ciała, masę mięśniową oraz zakres ruchowy w obrębie stawów, co zmniejsza częstość dolegliwości bólowych. Znaczną skutecznością charakteryzują się ćwiczenia wzmacniające siłę i wytrzymałość mięśni przykręgosłupowych, ćwiczenia zgięciowe i wyprostne kręgosłupa, rozciąganie mięśni.

Poprawia to giętkość kręgosłupa i tułowia. Pacjent powinien również w codziennych czynnościach zwracać uwagę na właściwą postawę, zwłaszcza podczas schylania się, podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz siedzenia. W przypadku osób w podeszłym wieku warto wprowadzić ćwiczenia wspomagające utrzymanie równowagi oraz prawidłowej postawy ciała.

Od czego bolą plecy po środku?

Kto jest narażony na ból środkowej części pleców? – Niemal każdy może doświadczyć bólu w środkowej części pleców. Ten rodzaj bólu pleców jest mniej swoisty dla stanów takich jak ciąża, która powoduje obciążenie w dolnej części pleców, chociaż, podobnie jak wszelkie bóle pleców, ból w środkowej części pleców staje się bardziej popularny z wiekiem.

Gdzie bolą plecy przy nerwicy?

Ból między łopatkami: nerwica – Przewlekłe bóle pleców niepowiązane ze schorzeniami kręgosłupa dotknąć mogą również osoby chorujące na zaburzenia lękowe czyli nerwicę. Ból między łopatkami wystąpić może u nich w sytuacjach stresowych, przy atakach lęku. W tym przypadku ból ma podłoże psychologiczne, dlatego też w leczeniu powinno się zadbać przede wszystkim o wyeliminowanie przyczyny.

Czy ból pleców może być objawem raka?

Ból pleców może być objawem raka. Sprawdź, na co zwrócić uwagę (WIDEO) Ból pleców towarzyszy praktycznie każdemu z nas. W większości przypadków ma podłoże mechaniczne i wynika z urazów. Często pojawia się podczas ruchu i ustępuje w czasie odpoczynku. Zdarza się, że pojawia się bez wyraźnej przyczyny i samoistnie ustępuje.

 • Może być też skutkiem przetrenowania.
 • Czasem może wskazywać jednak na poważniejsze schorzenia, a nawet chorobę nowotworową.
 • Dolegliwości bólowych nie warto lekceważyć, ponieważ odpowiednio szybka reakcja zapewnia skuteczne leczenie.
 • Naukowcy z kliniki w Cleveland w Stanach Zjednoczonych wykazali, że uporczywy i nasilający się z czasem ból w okolicy pleców może być objawem neoplazji, czyli tworzenia się zmian nowotworowych.

Ból związany z neoplazją nie mija podczas odpoczynku i staje się znacznie silniejszy wieczorem. Często budzi także w nocy. Jeśli ból zlokalizowany jest w dolnej części pleców, np. w okolicy lędźwi, może to wskazywać na rozwijającego się raka okrężnicy, odbytu lub, Bolące plecy mogą też wskazywać na to, że już istniejący daje przerzuty w inne części organizmu. Warto jednak pamiętać, że bóle odczuwane w okolicach pleców rzadko są objawem rozwijającego się nowotworu. Nie należy więc wpadać w niepotrzebną, Jeśli ból jest łatwy do złagodzenia i jesteśmy w stanie mniej więcej określić przyczynę, prawdopodobnie nie ma się czym martwić. Zdrowie jest ważne i warto o nie dbać. Odpowiednia profilaktyka i wizyty kontrolne pozwalają uchronić się przed groźnymi problemami zdrowotnymi. Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

W którym miejscu bolą plecy przy raku trzustki?

Rak trzustki – symptomy choroby –

BÓL GRZBIETU – najczęstszym objawem jest ból grzbietu, który jest spowodowany naciekaniem przez nowotwór splotu trzewnego i przestrzeni zaotrzewnej lub zapaleniem trzustki. Ból jako objaw raka trzustki opisywany jest jako intensywny, przeszywający i promieniujący do środkowej części grzbietu. Ból może być też zlokalizowany w nadbrzuszu lub prawym podżebrzu. Możliwy jest ból pleców. ŻÓŁTACZKA – w większości przypadków raka trzustki może występować żółtaczka jako symptom rozwijającej się w organizmie choroby. Żółtaczka pojawia się wówczas, gdy zmiany chorobowe obejmują odcinek trzustkowy przewodu żółciowego wspólnego. DOLEGLIOWOŚCI ŻÓŁĄDKOWO-JELITOWE – objawy raka trzustki mogą wiązać się z naciekaniem przez guz dwunastnicy lub okolicy odźwiernika. W takim przypadku symptomami raka trzustki będą wymioty i nudności. Możliwe są zmiany w częstotliwości oddawana stolca oraz stolce tłuszczowe. Objawy te rzadko występują na wczesnym etapie choroby nowotworowej trzustki. Przy zaawansowanym guzie trzustki może pojawićsię krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego jako konsekwencja naciekania dwunastnicy lub zakrzepicy żtł układu wrotnego i żylaków przełyku. NIETOLERANCJA GLUKOZY – świeżo wykryte zaburzenia tolerancji glukozy z towarzyszącymi objawami żołądkowo-jelitowymi powinny być sygnałem alarmowym i potencjalnym objawem skłaniającym lekarza do rozważenia rozpoznania raka trzustki. WYCZUWALNY W BADANIU PALPACYJNYM PĘCHERZYK ŻÓŁCIOWY – przy braku zapalenia pęcherzyka lub dróg żółciowych, wyczuwalny palpacyjnie pęcherzyk żółciowy sugeruje niedrożność przewodu żółciowego wspólnego wywołaną procesem nowotworowym, o ile nie zostanie wykryta inna przyczyna tego stanu. Jest to tak zwany objaw Courvoisiera i występuje u 25% wszystkich chorych z rakiem trzustki. Inne, rzadziej występujące objawy raka trzustki to: zespół Trousseau (wędrujące zapalenie żył powierzchniowych), wodobrzusze, węzeł Virchowa (węzeł chłonny nadobojczykowy po stronie lewej) lub guz okolicy pępka (tzw. guzki siostry Mary Joseph).

See also:  Dlaczego Wybuchlo Powstanie Styczniowe

ZOBACZ: LECZENIE RAKA TRZUSTKI

Do kogo isc jak bolą plecy?

Ortopedia w leczeniu kręgosłupa – Ból pleców zgłoszony lekarzowi pierwszego kontaktu najczęściej oznacza skierowanie do ortopedy. Interwencja tego specjalisty jest wskazana szczególnie w przypadkach urazów kręgosłupa, dodatkowo ortopeda leczy zmiany zwyrodnieniowe, stany zapalne, zakażenia i wady postawy.

Jeśli chodzi o szczegóły, przedmiotem praktyki ortopedy są stenozy kanału kręgowego, dyskopatie, przepukliny dyskowe, czy choroba Scheuermana – wszystkie te zaburzenia skutkują bólem, toteż możliwe że dyskomfort na jaki uskarżamy się lekarzowi pierwszego kontaktu jest symptomem któregoś z nich. Ortopeda zajmuje się również wadami postawy takimi jak skolioza, lordoza, czy kifoza.

Leczenie w ortopedii polega na metodach zachowawczych, zabiegach chirurgicznych i farmakologii, bardzo często pacjenci gabinetów ortopedycznych są kierowani na fizjoterapię. Jeśli specjalista podczas diagnozowania, albo później podczas leczenia będzie mieć jakiekolwiek wątpliwości co do stanu pacjenta, wówczas zleca dalsze badania, na ogół tomografię, ultrasonografię, rezonans, albo RTG kręgosłupa.

Jak rozluźnić bolące plecy?

Połóż się na plecach i podciągnij oba kolana w kierunku klatki piersiowej. Zegnij głowę do przodu, do momentu, gdy poczujesz się wygodnie, rozciągając się w tej pozycji. Utrzymaj pozycję przez 20-30 sekund. Powtórz 5-10 razy.

Od czego bolą plecy na dole?

Ból dolnej części pleców – przyczyny, leczenie, objawy, ćwiczenia Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Istnieje wiele przyczyn, Pojawiają się przeważnie między 30. a 50. rokiem życia – są wynikiem zarówno problemów ze zdrowiem fizycznym, jak i psychicznym. Ból pleców w odcinku lędźwiowym często pojawia się nagle i może trwać do kilku tygodni. Identyfikacja przyczyny nie zawsze jest prostym zadaniem, nawet gdy ma się do dyspozycji testy i badania obrazowe.

Wyróżniamy bezpośrednie i pośrednie przyczyny bólu. Bezpośrednią przyczyną uszkodzenia lędźwiowego odcinka kręgosłupa są uszkodzenia mechaniczne – urazom ulegają wówczas stawy, nerwy, więzadła, kręgi i krążki międzykręgowe. Wynika to często ze zbytniego przeciążenia mięśni stabilizujących kręgosłup, utrwaleniu nieprawidłowej postawy ciała, zmian zwyrodnieniowych, ubytków tkanki kostnej kręgów, nabytych i wrodzonych,

Bezpośrednią przyczyną bólu kręgosłupa bywają często kontuzje – np. upadek z wysokości, lub nieprawidłowo wykonana aktywność fizyczna. Ból dolnej części pleców może być wywołany także podczas wypadku komunikacyjnego. Może również wynikać z urazów krążka międzykręgowego. Warto też wiedzieć, że ból dolnej części pleców może mieć podłoże genetyczne.

– to jedna z głównych przyczyn bólu pleców w odcinku lędźwiowym. Rozwój technologii sprawił, że wielu ludzi, zarówno dorośli, jak i dzieci, spędza większą część dnia przed komputerem. To sprawia, że nieświadome przyjmowanie złej postawy z czasem powoduje ból pleców.

Podczas siedzenia obciążenie wynosi aż 140 kg, a gdy jest się pochylonym do przodu obciążenie zwiększa się aż o 45 kg! Zła postawa w trakcie siedzenia powoduje nacisk na nerwy – rezultatem są, drętwienie kończyn górnych i zawroty. Im bardziej nieprawidłowa postawa, tym więcej pracy muszą wykonać mięśnie.

Długotrwałe utrzymywane złej postawy sprawia, że mięśnie się męczą i w rezultacie pojawiają się dolegliwości bólowe np. garbienie jest przyczyną zniesienia lordozy lędźwiowej. Brak ruchu – brak aktywności fizycznej jest częstą przyczyną bólu pleców. Siedzący tryb życia osłabia mięśnie i więzadła, dlatego aktywność fizyczna wzmacniająca mięśnie głębokie jest zawsze korzystna dla,

Po pomoc w tej kwestii warto zwrócić się do fizjoterapeuty lub terapeuty ruchowego. Odpowiednio dobrane ćwiczenia wzmocnią mięśnie, które ustabilizują kręgosłup. Warto również wykonywać trening funkcjonalny z masą własnego ciała. Zaleca się także stosowanie treningów z taśmami oporowymi i ćwiczenia aerobowe.

Można używać także dodatkowych akcesoriów np. kettlebell. Pomocne będą również ćwiczenia rozciągające. Trening funkcjonalny sprawia, że jest się bardziej mobilnym i eliminuje nierównowagę mięśniową. Otoczenie kręgosłupa jest silnie unerwione, więc nietrudno by pojawiło się w nim zjawiska bólu.

Ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa najczęściej dotyka sportowców trenujących zarówno zawodowo, jak i amatorsko. Drugą grupą chorych są ludzie pracujący przez wiele godzin w pozycjach siedzących. Najczęściej spotykanymi schorzeniami dolnej części pleców są: To zmiany degeneracyjne w krążku międzykręgowym wywołane przeciążeniem kręgosłupa, zmianami zwyrodnieniowymi lub wiekiem.

Dyskopatia wywołuje dotkliwy ból kręgosłupa i najczęściej dotyczy osób starszych, choć chorują na nią coraz częściej osoby między 30 a 50 rokiem życia. Powoduje ją niedostatek ruchu wynikający z siedzącego trybu życia lub nadmiar ruchu. U osób chorych na dyskopatię jądro miażdżyste wysuwa się lub wypada na skutek przerwania pierścienia włóknistego.

 1. Wypuklina dyskowa sprawia, że pojawia się ucisk na opony rdzeniowe, rdzeń kręgowy, więzadła i korzenie nerwowe.
 2. Początkowo ból jest niewielki, lecz z czasem się nasila.
 3. W zaawansowanym stadium choroby staje się ostry i utrudnia ruch.
 4. Dyskopatię lędźwiową zazwyczaj leczy się zachowawczo.
 5. Celem ortopedy jest złagodzenie bólu – w związku z tym może podawać pacjentowi np.

niesteroidowe leki przeciwzapalne. Oprócz nich może także zlecić przyjmowanie leków miorelaksacyjnych, zmniejszających napięcie mięśni przykręgosłupowych. Chorym z silną dyskopatią zaleca się spanie na twardym podłożu. Wywołuje je niedobór mazi w stawach – to dość częsta przypadłość u osób starszych i osób, które mało się ruszają.

 1. W rezultacie chrząstka stawowa staje się słabsza i powstają na niej nierówności.
 2. Całkowity brak mazi w stawach powoduje ocieranie kości o kość i tym samym silny ból – ból pojawia się przy próbie wykonania ruchu.
 3. Nadwyrężone elementy kręgu pokrywają się później osteofitami, które powodują, że stawy tracą pierwotny kształt.

Początkowo zwyrodnienie kręgosłupa lędźwiowego jest mało odczuwalne, dlatego wielu pacjentów je bagatelizuje. Pierwszymi objawami jest uczucie sztywności na dole pleców – najbardziej odczuwalne jest po przebudzeniu i po dłuższym siedzeniu jednej pozycji.

W rezultacie plecy stają się mniej ruchome, a chory może mieć problem z dotknięciem podłogi dłońmi. By spowolnić rozwój zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie lędźwiowym należy uprawiać różne ćwiczenia np., basen, spacery, aerobik. Ważny jest prawidłowy odpoczynek – zaleca się spanie na wygodnym materacu i poduszce ortopedycznej.

Należy unikać nagłego wyprostu z pozycji zgiętej. Gdy wada zostanie stwierdzona przez lekarza, konieczne może być zakup wkładki ortopedycznej. Wskazane jest także częste zmienianie pozycji, by nie obciążać kręgosłupa. Kości chorego na osteoporozę, w tym przypadku te znajdujące się w dolnej część kręgosłupa, są mniej wytrzymałe i przez to bardziej podatne na złamania.

Przyczyną jest obniżona gęstość mineralna kości. Osoba chora na osteoporozę może przez wiele lat nie odczuwać objawów, aż w pewnym momencie kości staną się słabe. Ból odczuwalny jest podczas ruchu, głównie podczas siadania i wstawania, a w fazie ostrej podczas wykonywania każdej czynności. Osteoporoza może być wywołana przez czynniki genetyczne – zazwyczaj dziedziczona jest po matce lub babci, które także miały osteoporozę.

Nie oznacza to jednak, że każdy, kto miał chorych na nią w rodzinie również zachoruje – każdy człowiek inaczej dziedziczy cechy. Niemniej warto w pewnym momencie zdać sobie z tego sprawę i przebadać się pod tym kątem. Czynnikiem ryzyka jest także wątła budowa ciała i mała ilości ruchu.

 1. Lekami stosowanymi podczas leczenia osteporozy są, denozumab, teryparatyd, raloksyfen.
 2. Niekiedy lekarze zalecają także hormonalną terapię zastępczą.
 3. Najpopularniejszymi lekami podczas leczenia osteporozy u kobiet i mężczyzn są bifosfoniany.
 4. Pozostałe leki np.
 5. Denozumab hamuje – stosuje się go w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie.

Wyróżniamy kilka rodzajów fizjoterapii, które są stosowane w leczeniu bólu dolnej części pleców.

Terapia manualna wg standardów IFOMPT

To metoda fizjoterapeutyczna, której celem jest leczenie dysfunkcji układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań przy pomocy tej techniki fizjoterapeuta przeprowadza z pacjentem wywiad i zleca wykonanie badań – po wstępnej analizie przystępuje do oceny stanu zdrowia pacjenta i ustala terapię.

 • Terapia manualna wg standardów IFOMPT wykorzystuje różne środki terapeutyczne.
 • Zaliczają się do nich także różne rodzaje ćwiczeń, jednak zawsze są dobierane indywidualnie do pacjenta.
 • Ażdy chory traktowany jest indywidualnie – kryteriami doboru ćwiczeń są nawet zainteresowanie pacjenta oraz wykonywany zawód.

Całościowe spojrzenia na pacjenta sprawia, że terapia manualna stosowana jest zarówno w leczeniu chorób lędźwiowego odcinka kręgosłupa, jak i innych chorób. Metoda McKenziego została stworzona przez Robina McKenzie’ego w latach 50. ubiegłego wieku. Jest to najlepiej udokumentowana metoda rehabilitacji kręgosłupa i rwy kulszowej.

Głównym celem terapii jest zmniejszenie bólu i umożliwienie pacjentowi jak najszybszego powrótu do zdrowia. Stosuje się ją podczas leczenia pacjentów z urazami o podłożu mechanicznym np. dyskopatia. Wysoka skuteczność w leczeniu schorzeń metodą Mc Kenzie’ego wynika m.in. z wywiadu, który lekarz lub fizjoterapeuta przeprowadza z chorym na pierwszym etapie leczenia.

Dzięki zebranym informacjom przypisuje pacjenta do jednej z grup. Oprócz wywiadu przeprowadzane są również badania kliniczne i dodatkowe testy. Dzięki temu lekarz/ zna wszystkie dolegliwości bólowe pacjenta. Metodę Mc Kenzie’ego zaleca się pacjentom z przewlekłą przepukliną kręgosłupa, dyskopatią lędźwiową (również i piersiową i szyjną).

Terapia manualna wg Briana Mulligana

Jej twórcą jest nowozelandzki fizjoterapeuta Brian R. Mulligan. Metoda Mulligana jest to metodą manualna polegającą na leczeniu schorzeń stawów obwodowych, kręgosłupa i stawów krzyżowo-biodrowych. Przed rozpoczęciem terapii fizjoterapeuta przeprowadza z pacjentem wywiad i zleca wykonanie badań umożliwiających zlokalizowanie źródła bólu.

 1. Orzyści płynące z leczenia chory odczuwa natychmiast.
 2. Stosowanie Metody Mulligana na kręgosłupie lędźwiowym polega na rozpoczęciu terapii w miejscu, w którym pojawia się ból.
 3. Dzięki metodzie można połączyć ruch bierny fizjoterapeuty i ruch czynny pacjenta.
 4. W obrębie kręgosłupa fizjoterapeuci korzystają z technik NAG i SNAG.

Technika NAG jest to ślizg oscylacyjny; technika SNAG to przedłużony naturalny ślizg oscylacyjny. Metoda Mulligana wskazana jest dla osób m.in. z dysfunkcjami w obrębie stawów kręgosłupa i stawów obwodowych, dla pacjentów z chorobą krążka międzyżebrowego i cierpiących na zawroty głowy wynikające z urazów kręgosłupa.

Metoda ortopedyczna wg Cyriax’a

Metoda ortopedyczna wg Cyriaxa, opracowana przez angielskiego chirurga Jamesa Cyriax’a, jest systemem diagnostyczno-terapeutycznym, który skupia się na leczeniu osób z dolegliwościami układu ruchu. W ten sposób można leczyć zarówno urazy kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, szyjnym, piersiowym, jak i, kontuzje mięśni i,

Metoda ortopedyczna wg Cyriax’a skierowana jest do pacjentów mających dolegliwości aparatu ruchu. Największą grupę chorych korzystających z niej są pacjenci z bólami pleców – jest to rodzaju ból, z którym raz w życiu zmaga się aż 85% ludzi. Wśród chorych leczonych tą metodą jest wielu sportowców. W terapii wykorzystywane są środki terapeutyczne takie jak: masaż poprzeczny, moblizacje, trakcja i naciąganie torebki.

Terapia tkanek miękkich jest to zbiór technik manualnych, których celem jest redukcja napięć i dysfunkcji w obrębie mięśni, więzadeł, torebek stawowych, przyczepów mięśni, ścięgien i powięzi. Fizjoterapeuci korzystają m.in. z technik energizacji mięśni i aktywnego rozluźniania.

 • Terapia tkanek miękkich, mimo iż może niekiedy wywoływać ból, jest w pełni bezpieczna dla pacjenta.
 • Jej skuteczność jest poparta badaniami naukowymi.
 • Jest to jedna z terapii manualnych.
 • Orzysta z technik typu mięśniowo-powięziowego, masażu funkcjonalnego, masażu tkanek głębokich, terapii punktów spustowych i techniki energizacji mięśni.

Doceniana jest za to, że przywraca równowagę przez redukcję zrostów i patologicznych napięć. Przyspiesza także regenerację tkanek. Dzięki niej pacjent odzyskuje pełny zakres ruchów. Terapia tkanek miękkich, oprócz leczenia bólu dolnego odcinka pleców, stosowania jest podczas leczenia różnych bólów kręgosłupa, napięciowego bólu głowy, bólów żuchwy, pachwin, krocza.

 1. Pomaga także w leczeniu chorób zwyrodnieniowych, reumatycznych i wad postawy takich jak: skolioza i szpotawość stóp.
 2. Co więcej, stosuje się ją w przypadku obrzęków, blizn i po operacjach, gdy stawy są unieruchomione.
 3. To jedna z metod umożliwiająca bezpośrednią stymulację tkanek nerwowych.
 4. Neuromobilizacje są pomocne w usprawnianiu ruchomości nerwów i ich ślizgu względem otaczających tkanek.
See also:  Dlaczego Pranie Mierdzi Po Wysuszeniu

Na początku terapii fizjoterapeuta ustala proces patologiczny. Leczenie polega na napinaniu i rozciąganiu nerwu, by wprawić w ruch jego struktury wewnętrzne i zewnętrzne – jest to możliwe dzięki ustawieniu kątowemu stawów w miejscach, w których przebiega nerw.

 • W zabiegach neuromiblizacyjnych często biorą udział pacjenci ze schorzeniami takimi jak: rwy, dyskopatie,, i cierpnięcie.
 • Pomaga również w leczeniu zaburzeń mięśniowych, utracie siły mięśniowej i dysfunkcjach i dolegliwościach jamy brzusznej.
 • Neuromoblizacje pomagają w leczeniu piekących, promieniujących i stresowych bóli.

Umiarkowana aktywność fizyczna pomaga zwalczyć ból występujący w lędźwiowym odcinku kręgosłupa i wzmacnia mięśnie głębokie. Do ćwiczeń, które można wykonywać w domu, zaliczamy m.in. klasyczny koci grzbiet. Niemniej jednak warto wcześniej skonsultować się z fizjoterapeutą, by to on wybrał nam zestaw ćwiczeń i ewentualnie pomógł w ich realizacji.

 • Poniższe ćwiczenia nie są receptą na ból kręgosłupa, lecz można jest wykonywać profilaktycznie, gdyż poprawiają funkcjonowanie mięśni.
 • Co więcej, regularne wykonywanie ćwiczeń sprawi, że Twoja ogólna sprawność również się poprawi.
 • By ćwiczenia przyniosły oczekiwany rezultat, należy je wykonywać codziennie – wykonuje każde z nich przez ok.20 minut w 3 lub 5 seriach.

Jeżeli ćwiczenia sprawiają Ci ból, zrezygnuj z nich. Koci grzbiet jest ćwiczeniem wzmacniającym odcinek piersiowy kręgosłupa i skutecznie pomaga w leczeniu bólu lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Ćwiczenie rozluźnia kręgosłup i powoduje rozgrzanie i relaksację mięśni.

 1. Dzięki niemu mięśnie przestają być sztywne.
 2. Co więcej, wykonywanie kociego grzbietu poprawia również krążenie krwi i sprawia, że kręgosłup zyskuje ochronę.
 3. Ćwiczenie zaczynamy w klęku podpartym – opieramy się na rękach wyprostowanych w łokciach i przenosimy na nie ciężar ciała.
 4. Dłonie należy rozstawić na szerokość ramion; uda i ramiona równolegle względem siebie.

W pierwszym etapie ćwiczenia głowa powinna być w linii prostej wraz z kręgosłupem, więc nie należy jej opuszczać ku podłodze ani nie unosić do góry. W drugim etapie ćwiczenia wykonujemy koci grzbiet. Podczas wyginania kręgosłupa należy wdychać powietrze przez usta – kręgosłup w odcinku piersiowym należy wypchnąć w górę i schować głowę między ramionami.

 • W tej pozycji należy wytrwać kilka sekund, następnie unieść głowę ku górze i powoli obniżyć kręgosłup, by brzuch był nisko, możliwie jak najbliżej podłogi – ćwiczenie należy powtórzyć ok.5 razy 1.
 • Ćwiczenie – Pozycją wyjściową niech będzie klęk podparty.
 • Ściągnij łopatki i wyprostuj plecy, wykonując przy tym wdech.

Usiądź na piętach i wyciągnij ręce jak najdalej możesz w przód. Pozycja, którą wykonasz nazywana jest również „ukłonem japońskim” – w trakcie wyciągania rąk wykonaj wydech. Przed wykonaniem ćwiczenia możesz się rozgrzać, dzięki niemu struktura elastyczna kręgosłupa się rozluźni.2.

ćwiczenie – pozycją wyjściową również niech będzie klęk podparty. Wyciągnij prawą rękę w przód, a lewą nogę w tył i wykonaj wdech. Lewą nogę zegnij w kolanie; prawą rękę zegnij w łokciu i przyciągnij ją w kierunki klatki piersiowej. Prawy łokieć powinien dotknąć lewego kolana – na tym etapie ćwiczenia wykonaj wydech.

Następnie należy powrócić do pozycji wyjściowej i powtórzyć ćwiczenie. Przede wszystkim należy wykonywać wzmacniająca mięśnie pleców i brzucha – to szczególnie istotne gdy pracuje się na co dzień przy biurku. Należy także dbać o zachowanie prawidłowej postawy i o higienę pracy np.

wykonywanie przerw na ruch i rozciągnięcie mięśni. Warto też przyswoić zasady podnoszenia ciężarów na prostych plecach – całe obciążenie powinno przenosić się na nogi. Istotna jest także dieta. By uniknąć bólu pleców warto spożywać produkty bogate w witaminy, minerały i związki budujące masę mięśniową i – do tego należy dbać o to, by nie nie mieć nadwagi.

Działania profilaktyczne są w stanie pomóc. Dzięki nim prawdopodobieństwo pojawienia się dokuczliwego bólu będzie niemalże zerowe. Dziecko, u którego występuje ból pleców, również odcinka lędźwiowego, powinno zmienić codzienne nawyki. Wskazane jest, by rozpoczęło uprawiać aktywność fizyczną i stosowało zbilansowaną dietę.

Niektóre dolegliwości bólowe można leczyć za pomocą okładów, kąpieli i łagodnych środków przeciwbólowych, by wyciszyć stan zapalny – są to jednak działania doraźne. Istotna jest prawidłowa, Dziecko powinno spać na twardym materacu i kłaść głowę na małej poduszce – sen powinien trwać nieprzerwanie od 8 do 9 godzin.

Gdy ból pleców staje się uporczywy, wówczas niezwłocznie należy udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty lub ortopedy. W walce z bólem pomoże terapia manualna, masaże i ćwiczenia. Już od najmłodszych lat warto uczyć dziecko dobrych nawyków, by dbało o postawę i zażywało dużo ruchu.

: Ból dolnej części pleców – przyczyny, leczenie, objawy, ćwiczenia

Czy plecy bolą od płuc?

Ból pleców przy kaszlu a choroby płuc – Najczęstszym powodem bólu pleców przy kaszlu są choroby płuc – a zwłaszcza wystąpienie zapalenia płuc, W jego przebiegu obserwuje się kłujący ból pleców, który występuje po jednej stronie ciała lub promieniuje do środka między łopatki. Ból ten często nasila się podczas oddychania. Wystąpić mogą również:

gorączka, dreszcze, bóle mięśni, odpluwanie wydzieliny z dróg oddechowych, ogólny spadek samopoczucia.

Zapalenie płuc rozpoznaje się po dokładnym zbadaniu pacjenta przez lekarza i wykonaniu badań dodatkowych – badania RTG, a niekiedy również posiewu wydzieliny z dróg oddechowych. Zapalenie płuc nie jest jedynym powodem bólu pleców przy kaszlu. Dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa mogą występować również przy pojawieniu się płynu w jamie opłucnej,

Czy plecy mogą boleć od złego spania?

Dobry materac – Warto zdecydować się na materac o 7 strefach twardości. Zminimalizuje on bóle kręgosłupa, także te związane z nieprawidłowymi nawykami zasypiania. Warto zwrócić uwagę na materace stworzone z pianki wysokoelsatycznej, która oferuje ogromny komfort leżenia oraz zdrowy sen. Dlaczego Bol Plecy Bóle pleców: przyczyny i zapobieganie Do przyczyn bólu kręgosłupa zalicza się między innymi źle dobrany materac oraz złe nawyki spania. Aby niwelować złe samopoczucie powinniśmy upewnić się, że nasz materac jest dopasowany do naszych potrzeb, posiadamy dobrą poduszkę, a także wybierać pozycję spania na plecach.

Co boli z tyłu pleców pod żebrami?

Ból między łopatkami – Ból kręgosłupa między łopatkami lub ból pod łopatką może mieć wiele przyczyn. Najczęściej za ten rodzaj bólu pleców odpowiedzialne są:

Dyskopatia szyjna lub piersiowa Zmiany w stawach kręgosłupa szyjnego i piersiowego Punkty spustowe

Nagły i silny ból między łopatkami powinien być skonsultowany z lekarzem, gdyż może być objawem groźnych chorób takich jak:

Zawał serca Zator płucny Tętniak rozwarstwiający aorty Kamica pęcherzyka żółciowego (ból pleców po prawej stronie pod łopatką)

Jak bolą plecy od stresu?

Jak wygląda ból kręgosłupa spowodowany stresem? – Ból pleców wywołany stresem różni się w zależności od osoby, której dotyka i może objawiać się inaczej, w zależności od jego lokalizacji. Ból w dolnej części pleców często charakteryzuje się tępym lub ostrym bólem, sztywnością lub skurczami mięśni, a także może promieniować do nóg lub pośladków.

Czy w depresji bolą plecy?

Depresja boli. Siedem fizycznych objawów depresji, o których nie miałeś pojęcia Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

 1. Fizyczne dolegliwości mogą być pierwszym sygnałem, że w twoim życiu dzieje się coś niepokojącego
 2. Oddziaływanie stanu psychicznego na stan fizyczny organizmu określa się jako psychosomatyzacja. Wiele osób doświadcza objawów fizycznych, które są wynikiem stanu psychicznego
 3. Jeśli przez dłuższy czas doświadczasz któregokolwiek z wymienionych w tekście objawów, umów się na wizytę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub poszukaj pomocy psychoterapeuty
 4. Fizycznym objawem depresji może być m.in. chroniczne zmęczenie, zmniejszona tolerancja na ból, a nawet problemy ze wzrokiem

Nie często myślimy o depresji, jako o bólu fizycznym. Zwłaszcza gdy społeczeństwo i powielane stereotypy marginalizują wagę zdrowia psychicznego. Jednak utrzymujące się fizyczne objawy niczym nie ustępują skutkom emocjonalnym. Ze względu na utrzymujący się status tabu w odniesieniu do depresji i zdrowia psychicznego, trudno nam zwrócić się o pomoc do specjalisty, a objawy fizyczne łatwiej skłaniają nas do rozpoczęcia diagnostyki.

W ten sposób część chorych trafia do gabinetu lekarskiego i rozpoczyna leczenie. Fizyczność depresji doskonale obrazuje fakt, że jest to problem realny, a nie tzw. „widzimisię” i może być pierwszym sygnałem świadczącym o tym, że w twoim życiu dzieje się coś niepokojącego. Resztę artykułu znajdziesz pod wideo.

Jeśli odczuwasz dyskomfort, gdy odkrywasz lub mówisz o trudnych dla ciebie emocjach takich, jak smutek, gniew i wstyd, może to oznaczać, że te uczucia manifestują się w twoim ciele w sposób fizyczny. Psychosomatyzacja to określenie oddziaływania stanu psychicznego na stan fizyczny organizmu.

 • Wiele osób doświadcza objawów fizycznych, które nie mają żadnej fizycznej przyczyny, a są wynikiem stanu psychicznego.
 • Najprostszym przykładem takiej reakcji organizmu na emocje, jest ból brzucha doświadczany w reakcji na stres.
 • Co ważne, odczuwane dolegliwości nie są wytworem wyobraźni, a są realnie odczuwane.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego jest jedną z najczęstszych chorób psychicznych i w samych Stanach Zjednoczonych dotyka każdego roku ok.14,8 mln dorosłych Amerykanów. Depresja może być spowodowana różnymi czynnikami takimi, jak: predyspozycje genetyczne, narażenie na stres, trauma, lub przewlekłe choroby.

 1. Osoby z depresją potrzebują profesjonalnej pomocy, takiej jak psychoterapia i leczenie farmakologiczne.
 2. Jest częstym objawem depresji.
 3. Chociaż często chcemy wierzyć, że wyczerpanie jest skutkiem stresu i braku odpoczynku, przyczyną może być depresja.
 4. W przeciwieństwie do codziennego zmęczenia, brak energii związany z depresją może również powodować problemy z koncentracją i uwagą, uczucie drażliwości i ogólnej apatii.

Według dr Maurizio Fava osoby chorujące na depresję często doświadczają problemów z wypoczęciem – nawet po przespanej nocy są zmęczone i ospałe. Jeżeli wraz z chronicznym zmęczeniem obserwujesz u siebie uczucie smutku, poczucie beznadziejności i, bardzo możliwe, że chorujesz na depresję.

 • Jeśli masz wrażenie, że dosłownie wszystko cię boli mimo braku racjonalnej, fizycznej przyczyny, możesz zmagać się z depresją.
 • Zmniejszona tolerancja na ból również jest charakterystycznym objawem depresji.
 • Leczenie farmakologiczne z zastosowaniem antydepresantów może nie tylko pomóc złagodzić objawy psychiczne, ale również zadziałać jako środek przeciwbólowy.

Choć rano czujesz się dobrze, w ciągu dnia zaczynasz doświadczać bólu pleców lub mięśni. Może być to objaw stresu lub depresji, Jeżeli twój ból nie jest związany z utrzymywaniem nieprawidłowej pozycji ciała albo urazami, może być objawem stresu psychicznego.

 1. Według specjalistów zły stan psychiczny może również wpływać na utrzymujący się w organizmie stan zapalny.
 2. Prawie każdy odczuwa sporadyczne,
 3. Są tak powszechne, że często je bagatelizujemy.
 4. Bywa, że narażenie na stres wywołuje taką reakcję organizmu.
 5. Bardzo często oznaką rozwijającej się depresji są chroniczne bóle głowy,

W przeciwieństwie do silnych bólów migrenowych, bóle głowy związane z depresją niekoniecznie zaburzają funkcjonowanie. Ten rodzaju bólu bywa nazywany napięciowym bólem głowy i przypomina uczucie pulsowania, najczęściej w okolicy czoła i skroni. Jeśli do tej pory uważałeś, że sposób, w jaki osoba z depresją postrzega świat, jest jedynie przenośnią oddającą jej stan emocjonalny, pora poznać fakty.

 1. Depresja może realnie i fizycznie wpływać na sposób widzenia,
 2. Chorzy często opisują, że ich świat wydaje się być szary i rozmazany.
 3. Niemieckie badanie z 2010 r.
 4. Sugeruje, że depresja może w bardzo namacalny sposób wpływać na zmysł wzroku.
 5. W przeprowadzonym badaniu, osoby z depresją miały trudności z percepcją kontrastu, czyli dostrzeganiem różnic w czerni i bieli.

Takie zaburzenie wpływa na postrzeganie obrazów jako zamglonych. To uczucie nieprzyjemnego ścisku w żołądku jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych objawów depresji. Jednak to kolejny symptom, któremu szybko znajdujemy fałszywą przyczynę – od problemów żołądkowych po bóle menstruacyjne.

 • Ból, który nasila się, zwłaszcza w sytuacji stresu, może być oznaką depresji.
 • Naukowcy z Harvardu uważają, że dolegliwości żołądkowe, takie jak skurcze, wzdęcia i nudności, mogą być oznaką złego stanu zdrowia psychicznego.
 • Dzieje się tak dlatego, że depresja może powodować stan zapalny układu pokarmowego.

może również być skutkiem takiego problemu. Nie od dziś specjaliści nazywają jelita drugim mózgiem. Istnieje udowodniony naukowo związek pomiędzy zdrowiem jelit i prawidłową florą bakterią a dobrym samopoczuciem psychicznym. Problemy trawienne, takie jak i często są spowodowane przez zatrucie pokarmowe lub wirusy żołądkowo-jelitowe.

 • Depresja | Polska Grupa Infograficzna / Medonet
 • Jeśli przez dłuższy czas doświadczasz któregokolwiek z wymienionych objawów, umów się na wizytę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub poszukaj pomocy psychoterapeuty.
 • W razie myśli samobójczych w tych instytucjach można uzyskać pomoc:
 1. 22 628 52 22 (dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00 – 21:00)
 2. Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”: 800 12 00 02 (czynny całą dobę)
 3. Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 (czynny cały tydzień, 12:00-2:00)
 4. Telefoniczne Centrum Wsparcia: 800 70 2222 (czynny całą dobę)
 5. Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych prowadzi też: 800 080 222 – Całodobową, bezpłatną infolinię dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli
 6. Mailowe wsparcie psychologiczne Kampanii Przeciw Homofobii: [email protected]
 7. Mailowe wsparcie psychologiczne Lambdy Warszawa: [email protected]
 8. Lista psychologów i psycholożek rekomendowanych przez Kampanię Przeciw Homofobii: https://kph.org.pl/pomoc/pomoc-psychologiczna/
 9. Mailowe wsparcie dla chrześcijan LGBTQ „Wiara i tęcza”: [email protected].
See also:  Dlaczego Jest Inflacja

Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Źródła

: Depresja boli. Siedem fizycznych objawów depresji, o których nie miałeś pojęcia

Jak wyglądają nerwobóle w plecach?

Page 3 – Nerwobóle pleców (neuralgia kręgosłupa) często są następstwem silnego napięcia nerwowego lub konsekwencją różnych chorób narządu ruchu. Uszkodzenie nerwu obwodowego skutecznie upośledza funkcjonowanie pacjenta na co dzień – utrudniając wykonywanie nawet najprostszych czynności.

 1. Wiele osób zastanawia się, jak zniwelować nerwobóle w plecach i pozbyć się uczucia dyskomfortu? Elektrostymulator TRU+ to sprzymierzeniec w walce z nerwobólami pleców – co warto wiedzieć o tym urządzeniu? Nerwobóle pleców mogą mieć związek z nerwicą lub stresem.
 2. Osoby, które żyją w dużym napięciu emocjonalnym, przeżywają trudne chwile w życiu, czy cierpią z powodu zaburzeń lękowych, niekiedy odczuwają silny, który nie jest spowodowany żadnym fizycznym czynnikiem uszkadzającym nerwy (ma podłoże czysto psychiczne).

Tego rodzaju dolegliwości bólowe mogą mieć charakter nawracający lub przewlekły. Oczywiście nerwoból w plecach może świadczyć również o toczącej się w organizmie chorobie – jakiej? Do przyczyn nerwobóli pleców zaliczamy schorzenia układu ruchu, takie jak np.:

nabyte urazy kręgosłupa,uwięźnięcie czuciowego górnego nerwu pośladkowego,zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,dyskopatia (zwyrodnienie krążka międzykręgowego).

Ucisk na nerwy mogą powodować też zmiany nowotworowe (np. przerzuty raka płuc do kości). Inne choroby, które mogą odpowiadać za nerwobóle pleców to:

borelioza,cukrzyca,półpasiec,toczeń rumieniowaty układowy.

Nerwobóle pleców najczęściej dają o sobie znać pod postacią silnego, nagłego bólu o charakterze kłującym, piekącym, choć bywa też tępy, rozlany o zróżnicowanym nasileniu. W zależności od lokalizacji bóle nerwowe mogą być odczuwane w okolicy karku i szyi, odcinku piersiowym lub odcinku lędźwiowym. Dolegliwościom bólowym może towarzyszyć szereg różnych objawów np.:

sztywność kręgosłupa,uczucie drętwienia w klatce piersiowej,zaburzenia czucia,drętwienie,niedowład,osłabienie siły mięśniowej.

Nerwobóle pleców mogą nasilać się w nocy, utrudniać zasypianie. Pacjenci czasami skarżą się, iż podczas ataku nerwobólu pleców trudno im oddychać, kaszleć, zmienić pozycję ciała, ponieważ wiąże się to z nasileniem dolegliwości bólowych. Warto wspomnieć, że neuralgia kręgosłupa często obejmuje tylko jedną stronę pleców (prawą lub lewą).

 • W jaki sposób można leczyć nerwobóle pleców ? Chcąc pozbyć się dolegliwości bólowych pleców, najpierw należy poznać przyczynę ich występowania.
 • W tym celu należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci wykonanie szeregu badań.
 • Pomocne w ustaleniu diagnozy są też, specjalistyczne badania, takie jak: tomografia komputerowa (TK), badanie rezonansu magnetycznego.

W celu szybkiego uśmierzenia nerwobólów pleców często wdraża się leki, które zmniejszają napięcie nerwowe i mięśniowe. Z preparatów dostępnych bez recepty w leczeniu objawowym stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) np. środki na bazie ibuprofenu.

Zdarza się, że pacjenci z silną neuralgią kręgosłupa (o podłożu psychicznym) otrzymują leki przeciwpadaczkowe np. gabapentynę lub leki przeciwdepresyjne z grupy trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych. W wielu przypadkach sprawdza się pomoc psychologa i psychiatry, gdyż cześć pacjentów zmaga się z różnymi problemami natury emocjonalnej, które mogą manifestować się właśnie pod postacią bólów pleców.

Metodami wspomagającymi, które można wdrożyć, po ustąpieniu ostrych objawów bólowych u chorego są masaże, zabiegi fizjoterapeutyczne np. ultradźwięki, elektroterapia. Znakomite efekty daje też kinezyterapia, która przywraca statyczno-dynamiczną równowagę kręgosłupa.

Pacjenci z nerwobólami pleców powinni szczególnie dbać o to, aby w ich codziennym menu nie zabrakło produktów spożywczych bogatych w witaminy z grupy B, które przyspieszają regenerację nerwów. W trosce o zdrowy kręgosłup wskazane jest wykonywanie regularnych ćwiczeń wzmacniających kręgosłup i wdrożenie do codziennej rutyny technik relaksacyjnych (pomogą one zapobiec atakom nerwobólów pleców w przyszłości, jeśli podłożem problemów jest np.

stres). Nieprzyjemne dolegliwości bólowe można zredukować na różne sposoby – osoby, które chcą uniknąć farmakoterapii, mogą spróbować beztabletkowych metod walki z nerwobólami pleców, które nie obciążają organizmu. Co przyniesie pożądane efekty? Nerwobóle pleców można uśmierzyć za pomocą elektrostymulacji TRU+, która korzysta z metody TENS – stosowanej w gabinetach fizjoterapeutycznych, a obecnie chętnie wykorzystywanej do fizjoterapii domowej.

TRU+ to urządzenie przeznaczone do elektrostymulacji, czyli przezskórnej emisji impulsów TENS (z ang. Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation). Zastosowanie elektrostymulatora TRU+ na bolący obszar ciała, blokuje przekazywanie bodźców bólowych. TRU+ ma status wyrobu medycznego, został wyposażony w profesjonalny program przeznaczony do łagodzenia bólu pleców w warunkach domowych.

To poręczne, łatwe w obsłudze urządzenie, którym bez problemu mogą sterować nawet seniorzy. Wystarczy umieścić elektrostymulator w wybranym obszarze ciała i nacisnąć przycisk. Użytkownik TRU+ może korzystać z 30-stopniowej regulacji intensywności impulsów, w wygodny sposób dostosowując działanie elektrostymulatora do własnych potrzeb.

 • Już jedna 30-minutowa sesja pomaga uśmierzyć nerwobóle pleców na długie godziny i podnieść komfort funkcjonowania.
 • Dla kogo wskazana jest elektrostymulacja TRU+? Dla każdego, kto zmaga się z nerwobólami pleców,
 • Elektostymualtor domowy TRU+ przynosi pacjentom ulgę i ukojenie.
 • Lecznicze impulsy pobudzają organizm do wytwarzania naturalnych związków o działaniu przeciwbólowym (beta-endorfin).

TRU+ radzi sobie z bólem o różnym nasileniu i pochodzeniu. Jeśli nerwobóle pleców są coraz bardziej intensywne, mimo zastosowania doraźnej pomocy w postaci leków przeciwbólowych i zmiany nawyków lub mają charakter przewlekły – wskazana jest wizyta u specjalisty.

ból nasilający się w nocy,trudności w oddychaniu,ból karku, któremu towarzyszą zawroty głowy i nudności,niedowład kończyn,osłabienie siły mięśniowej,zaburzenia czucia,ból w klatce piersiowej.

Podsumowując, nerwobóle pleców odbijają się nie tylko na zdrowiu, ale i samopoczuciu chorego, obniżając komfort życia. Przyczyny tego typu dolegliwości mogą mieć różne podłoże. Jeśli chcemy dowiedzieć się, co powoduje neuralgię kręgosłupa, warto skorzystać z pomocy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który zleci odpowiednią diagnostykę.

Czy ból pleców mija?

Ból krzyża (ból w dole pleców, ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa) jest powszechną dolegliwością, rzadko kiedy oznaczającą poważną chorobę. Z reguły ustępuje samoistnie, ale ma tendencję do nawrotów – dlatego ważne jest zapobieganie mu poprzez modyfikację stylu życia. W niektórych przypadkach objaw ten wymaga jednak pilnej konsultacji z lekarzem.

Jak długo trwa ból pleców?

Często zadawane pytania – Ból pleców: Kiedy należy iść do lekarza? W przypadku silnego i uporczywego bólu, który nie ustępuje po ćwiczeniach oraz terapii, należy skonsultować się z lekarzem. Należy natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej, jeśli wystąpi drętwienie lub ostry ból.

 • Skąd bierze się ból pleców? Ból pleców jest patologią wieloczynnikową, która może mieć charakter biologiczny, psychologiczny lub socjologiczny.
 • Dochodzi do niego na skutek stresu, konfliktów emocjonalnych, a także napięć mieśniowych, urazów, zaburzeń układu kostnego lub innych przyczyn.
 • Dokąd może promieniować ból pleców? Ból górnej części pleców może promieniować do ramion, szyi i głowy.

Natomiast ból krzyża, w kierunku kości ogonowej oraz ud. Jak długo trwa ból pleców? Ostry ból pleców może trwać do 4 tygodni. Podostry ból pleców to czas od 4 do 8 tygodni, a przewlekły ból pleców ponad 8 tygodni. Jak można zapobiegać bólom pleców? Bólom pleców można zapobiegać poprzez regularne ćwiczenia, sport oraz aktywny tryb życia.

Czy ból pleców może być objawem choroby nerek?

Wbrew powszechnemu przekonaniu nerki rzadko są przyczyną dolegliwości bólowych. Ból pochodzenia nerkowego to ból odczuwany w okolicy lędźwiowej pleców. Jest często mylony z problemami z kręgosłupem. Może mieć różne charakter i nasilenie. Najczęściej jest tępy, raczej stały i w niewielkim stopniu zależy od pozycji ciała lub wykonywanych ruchów.

Może być też kłujący, promieniujący, odczuwany przy wstawaniu, chodzeniu, schylaniu. Typowym bólem pochodzenia nerkowego jest kolka nerkowa, przy której ból zazwyczaj jest bardzo silny, występuje zwykle z jednej strony pleców, często promieniuje do pachwiny po tej samej stronie. Szukanie domowych sposobów na ból nerek nie jest dobrym pomysłem.

Ból w okolicy nerek powinno skonsultować się z lekarzem.

Kiedy do szpitala z bólem pleców?

Co zrobić w przypadku wystąpienia objawów zespołu bólowego odcinka lędźwiowego kręgosłupa? – Jeśli ból pleców jest jedynym objawem i nie doszło do urazu tej okolicy, w pierwszej kolejności należy zastosować odpoczynek, poszukać pozycji ciała, w której dolegliwości są najmniejsze,

 • Należy doraźnie przyjąć lek przeciwbólowy dostępny bez recepty (np.
 • Paracetamol lub ibuprofen) w dawce zgodnej z informacją podaną na ulotce.
 • Bolesną okolicę można spróbować rozgrzać.
 • Jeśli przy takim postępowaniu dolegliwości ustąpią samoistnie w ciągu od kilku godzin do kilku dni, nie będą zaburzać normalnego funkcjonowania oraz nie pojawią się inne objawy, sytuacja ta nie wymaga konsultacji lekarskiej.

Jeśli mimo takiego postępowania, ból nie będzie w pełni ustępował w krótkim czasie i będzie utrudniał normalne funkcjonowanie (np. wykonywanie pracy), wymaga to konsultacji lekarskiej. Wówczas należy zgłosić się do lekarza rodzinnego albo poradni ortopedycznej bądź neurologicznej (konsultacja ortopedyczna lub neurologiczna w ramach NFZ wymaga skierowania od lekarza POZ).

 1. nasilenie bólu jest bardzo duże
 2. pacjent przebył uraz kręgosłupa
 3. ból znacznie utrudnia funkcjonowanie.

W większości przypadków typowego zespołu bólowego odcinka lędźwiowego kręgosłupa możliwa jest konsultacja planowa. Alarmującą sytuacją, w której należy niezwłocznie udać się na SOR, jest przypadek, gdy oprócz bólu w dolnej części pleców, występują inne niepokojące objawy, takie jak

 • nietrzymanie moczu
 • nietrzymanie stolca
 • zaburzenia czucia kończyn dolnych lub okolicy krocza
 • osłabienie siły mięśniowej kończyn dolnych
 • opadanie stopy.

Kiedy ból kręgosłupa jest niebezpieczny?

Ból pleców w ciąży – 3. trymestr – Na szpitalny oddział ratunkowy należy się udać, gdy bólowi kręgosłupa towarzyszą nietypowe objawy, a także, kiedy dolegliwość ta ma charakter napadowy i przeszywający oraz towarzyszy jej drętwienie nóg. Tak objawia się bowiem rwa kulszowa,

Gdzie najczesciej bolą plecy?

Ból pleców – przyczyny, objawy, co na ból pleców? Obecnie ból pleców stanowi powszechny problem. Ból ten może być spowodowany przez wiele czynników, na przykład brak ćwiczeń lub nieprawidłowa postawa. Nasze ciała i plecy są stworzone do ruchu i ćwiczeń.

Kręgosłup i inne części naszego ciała zaczynają się jednak buntować, gdy je nadwyrężamy. Najczęstszą przyczyną bólu pleców są spięte mięśnie lub choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa. Ważne jest, by bólu pleców nie lekceważyć. Jeśli nie poświęcimy mu odpowiedniej uwagi, pozornie niegroźne napięcie mięśniowe może doprowadzić do ostrego bólu pleców.

Objawy mogą niekiedy zaatakować cały kręgosłup, od kręgów lędźwiowych po szyjne. Ucisk nerwów w plecach może powodować ból promieniujący do rąk, dłoni czy nóg. Osoby cierpiące na przewlekły ból pleców automatycznie przyjmują najwygodniejszą dla siebie postawę. może się pojawić się w każdym odcinku kręgosłupa, najczęściej jednak dotyczy dolnej części kręgosłupa. Średnia częstość występowania bólu w okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa wynosi 11,9%, a w przypadku okolicy szyjnej kręgosłupa częstość ta wynosi 4,9%¹.

Ogólny ból pleców, którego przyczyn nie da się określić podczas badania lekarskiego Ból pleców o konkretnej przyczynie, którego źródłem jest na przykład kręgosłup lub inne części ciała (mięśnie albo krążki międzykręgowe)

Lekarze wyróżniają także ostry, podostry i przewlekły ból pleców. Ból zaliczany do pierwszej z tych kategorii nie trwa zazwyczaj dłużej niż sześć tygodni. Jego objawy zwykle ustępują samoczynnie. Objawy podostrego bólu pleców potrafią utrzymywać się ponad sześć tygodni.

Ból, który trwa dłużej niż dwanaście tygodni, określany jest jako ból przewlekły. Stawiając diagnozę, lekarz ma do dyspozycji wiele metod umożliwiających określenie przyczyny i skali problemu. W pierwszej kolejności przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski, podczas którego lekarz zadaje pacjentowi różne pytania.

Mogą one dotyczyć:

Miejsca występowania bólu Promieniowania bólu (do określonych części ciała) Czasu trwania dolegliwości Rozwoju schorzenia i poprzednich przypadków wystąpienia bólu Dotychczasowego leczenia i jego wyników Momentu pojawienia się bólu i wykonywanych wtedy czynności Powiązanych objawów

W zależności od postawionej diagnozy i wskazanej przyczyny bólu pleców lekarz zaleci odpowiednie leczenie.

Co boli z tyłu pleców pod żebrami?

Ból między łopatkami – Ból kręgosłupa między łopatkami lub ból pod łopatką może mieć wiele przyczyn. Najczęściej za ten rodzaj bólu pleców odpowiedzialne są:

Dyskopatia szyjna lub piersiowa Zmiany w stawach kręgosłupa szyjnego i piersiowego Punkty spustowe

Nagły i silny ból między łopatkami powinien być skonsultowany z lekarzem, gdyż może być objawem groźnych chorób takich jak:

Zawał serca Zator płucny Tętniak rozwarstwiający aorty Kamica pęcherzyka żółciowego (ból pleców po prawej stronie pod łopatką)