Dlaczego Bluszcz Usycha

Co zrobić gdy bluszcz usycha?

Gdy liście bluszczu usychają Pielęgnacja tej rośliny wymaga przede wszystkim zadbania o dobre stanowisko uprawy. Zdjęcie Dlaczego Bluszcz Usycha Bluszcz od czasu do czasu zraszać przegotowaną, chłodną wodą / 123RF/PICSEL Im ciemniejsza jest zieleń liści bluszczu, tym bardziej zacienione i chłodniejsze powinno być miejsce, w którym ustawimy doniczkę z rośliną. Światło słoneczne musi, oczywiście, do niej docierać, ale nie powinno bezpośrednio oświetlać bluszczu.

 • Więdnięcie liści, odbarwianie ich i opadanie jest reakcją na suche powietrze w mieszkaniu.
 • Bluszcz często marnieje w zimie, gdy grzeją kaloryfery.
 • W ciepłych porach roku żółknięcie liści może być spowodowane zbytnim nasłonecznieniem.
 • Przyczyną usychania młodych liści bywa niedobór wody.
 • Bluszcz nie wymaga częstego podlewania, wystarczy raz w tygodniu, ale nie wolno dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej.

Można go od czasu do czasu zraszać przegotowaną, chłodną wodą, aby zwiększyć wilgotność powietrza wokół rośliny. Brunatne plamy na liściach mogą być efektem grzybicy. Należy wtedy ograniczyć podlewanie rośliny, żeby ziemia dobrze przeschła. Następnie stosujemy środekgrzybobójczy.

Jak ożywić bluszcz?

Pielęgnacja bluszczu doniczkowego – Pielęgnacja bluszczu doniczkowego wymaga przede wszystkim zadbania o dobre stanowisko uprawy dla tej rośliny. Bluszcz preferuje zacienione lub jasne miejsca ale nigdy bezpośrednio oświetlone. Podstawowa zasada przy pielęgnacji bluszczu brzmi: im bardziej zielone liście tym bardziej cieniste i chłodniejsze stanowisko, zaś im barwniejsze liście, tym więcej światła i ciepła potrzebuje roślina,

 1. Ważne, żeby stanowisko było przewiewne i nie nagrzewało się.
 2. Pielęgnując bluszcz warto pamiętać, że czuje się on najlepiej w temperaturze 15-18°C.
 3. Dobrym podłożem dla bluszczu jest uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych,
 4. Pamiętajmy, że w okresie wzrostu bluszczu (wiosna, lato) podłoże musi być stale, umiarkowanie wilgotne, a do podlewania najlepiej wykorzystać wodę o temperaturze pokojowej.

Przy pielęgnacji bluszczu doniczkowego należy również pamiętać o nawożeniu. Od kwietnia do sierpnia nawozimy nawozem wieloskładnikowym raz w tygodniu, zaś zimą tylko co 4 tygodnie. Dojrzałe rośliny należy przesadzać raz do roku na wiosnę, kiedy bluszcz zacznie wypuszczać nowe odrosty. Bluszcz doniczkowy Fot. pixabay.com Jeżeli bluszcz zaczyna wypuszczać zbyt długie, rzadko ulistnione pędy należy je przyciąć aby zmusić roślinę do rozkrzewiania się. Bluszcz doniczkowy bardzo dobrze reaguje na cięcie, warto więc to wykorzystać i nadać mu piękną formę.

 • Jeżeli na pielęgnowanym bluszczu o różnobarwnych liściach pojawią się pędy o zielonych liściach należy ściąć cały pęd.
 • Pielęgnacja bluszczu w zimie niewiele różni się od wiosenno – letniej.
 • Należy trzymać roślinę w jasnym pomieszczeniu w temperaturze ok.10°C.
 • Podlewamy mało choć nie można dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej.

Jeżeli bluszcz zimuje w ogrzewanym pomieszczeniu należy od czasu do czasu zraszać go wodą, aby zwiększyć nieco wilgotność owietrza. Zapobiegnie to pojawieniu się szkodników. Czy bluszcz pospolity jest trujący? Zanim zdecydujemy się na kupno i uprawę bluszczu warto sprawdzić, czy bluszcz pospolity jest trujący i dla kogo może stanowić zagrożenie. Zobacz u kogo bluszcz może wywołać zatrucie i jakie są objawy takiego zatrucia. Wyjaśniamy też czy bluszcz może szkodzić zwierzętom. Więcej.

Co ile trzeba podlewać bluszcz?

Podlewanie – Bluszcz domowy uwielbia dobrze nawodnioną glebę, Należy więc podlewać go dosyć często. W okresie wiosennym i letnim roślina ta potrzebuje sporej ilości wody, jej podłoże powinno być stale wilgotne, więc podlewaj bluszcz ok.2 razy w tygodniu. Zimą wystarczy, że podlejesz go raz na tydzień.

Czy bluszcz domowy lubi zraszanie?

Podlewanie – Bluszcz nie lubi nadmiernego podlewania. Latem 1-2 razy w tygodniu, zimą rzadziej. Warto podlewać regularnie, by nie dopuścić do zasuszenia bryły korzeniowej, jednak dość oszczędnie. Warto zraszać liście, zwłaszcza zimą.

Czy da się uratowac bluszcz?

Po zimie bluszcz ma suche liście i gałązki Po tegorocznej zimie mój bluszcz na ogrodzeniu ma bardzo dużo suchych liści i suche gałązki. Czy czekać, aż odrosną, czy sadzić nowy? Jestem zmartwiony, ogrodzenie ładnie wyglądało i latem i zimą. Dlaczego Bluszcz Usycha Radzi: Przemysław Sochański Od zawsze zajmuje się ogrodami. Prowadzi firmę budującą stawy i ogrody w stylu naturalistycznym. Bluszcz pospolity niestety marznie w ostre zimy, jaką była również ostatnia. O tej porze trzeba przycinać obumarłe pędy bluszczu, aby dopomóc wyrastającym nowym gałązkom.

 1. Jeżeli nowe przyrosty się nie pojawiają, proponuję dwa rozwiązania.
 2. Zostawienie suchych pędów co umożliwi łatwiejsze wrastanie nowych – po prostu nowe gałązki będą się miały po czym wspinać.
 3. Jest to teraz nieestetyczne, ale ułatwi utrzymanie się nowym pędom.
 4. Innym rozwiązaniem jest obcięcie suchych i czekanie aż nowe zarosną.

Jeżeli uschły tylko liście, można je oberwać, ale to bardzo pracochłonne zajęcie. W efekcie końcowym bluszcz odbudowuje straty w ciągu 1-2 lat, chyba że przemarzł do ziemi. Czy artykuł był przydatny? Pozostałe podkategorie : Po zimie bluszcz ma suche liście i gałązki

Jak wzmocnic bluszcz?

Uprawa i pielęgnacja bluszczu doniczkowego – Bluszcz domowy nie wymaga bardzo złożonej pielęgnacji i troski w czasie uprawy. By uzyskać zadowalające efekty wystarczy regularne podlewanie, nawożenie i przycinanie pędów na koniec okresu wegetacyjnego. Bluszcz doniczkowy wiosną i latem należy podlewać 2-3 razy w tygodniu, tak by zachować umiarkowanie wilgotne podłoże.

 • Zimą wystarczy podlewanie raz na tydzień.
 • Do wody do podlewania warto dodać nawozu do roślin zielonych i taką mieszankę stosować na bluszczu raz na tydzień w okresie wegetacyjnym (od kwietnia do sierpnia), oraz raz w miesiącu jesienią i zimą.
 • Ważną czynnością, bez której nie obędzie się pielęgnacja bluszczu, jest przycinanie pędów.

Powinniśmy skracać pędy przynajmniej raz do roku, najlepiej po zakończeniu okresu wegetacyjnego. Wzmocni to korzenie i pozwoli na bardziej bujny wzrost w następnym roku. Jeżeli po zasadzeniu bluszcz domowy wypuszcza tylko pojedynczy, gruby pęd, warto przyciąć go od razu.

Co zabija bluszcz?

Jak pozbyć się bluszczu? – Jak już wspomnieliśmy wcześniej, bluszcz rozmnaża się poprzez pędy, a jego ukorzenianie następuje bardzo szybko. Aby pozbyć się bluszczu trzeba wyciąć wszystkie pędy główne oraz korzenie. Pamiętajmy, aby regularnie podcinać bluszcz (dwa razy do roku), dzięki temu unikniemy jego nadmiernego rozrostu.

See also:  Dlaczego Stolec Jest Papkowaty

Co lubi bluszcz?

Bluszcz – pielęgnacja w pigułce – Bluszcz jest zawsze pnączem (w warunkach naturalnych pnie się nawet do 15-30 m) o klapowatych liściach, wytwarzającym korzenie czepne, którymi przytwierdza się do ścian czy murków. W warunkach domowych wymaga zwykle podpórki.

 1. Jest niezbyt trudny w uprawie, znosi miejsca gorzej oświetlone, ale źle reaguje na suche i gorące powietrze.
 2. Bluszcz będzie czuł się idealnie w miejscach z dużą ilością światła rozproszonego, ale jak przystało na roślinę niewymagającą, zniesie też gorsze warunki świetlne.
 3. Wyjątek stanowią odmiany różnobarwne, którym do prawidłowego wzrostu potrzebne są bezpośrednie promienie światła słonecznego.

Kolejna dobra wiadomość – bluszcz doniczkowy nie jest rośliną ciepłolubną. Najlepiej rośnie w temperaturze 15 -18 stopni. W miesiącach jesiennych i zimowych nie będzie mu przeszkadzać jeszcze niższa temperatura. Tak jak wspomniałam już wyżej, bluszcz jest bardzo wytrzymały na niesprzyjające warunki – zniesie też wyższe temperatury, pod warunkiem, że zapewni mu się wyższą wilgotność powietrza Pomimo łatwości w uprawie bluszczu, nie możemy zapomnieć o jego podlewaniu.

Gdzie powinien stac bluszcz w domu?

Jak uprawiać bluszcz? Bluszcz w domu i w ogrodzie – podlewanie i najczęstsze problemy Dlaczego Bluszcz Usycha Bluszcz (Hedera helix) to przepiękne zimozielone pnącze, które można uprawiać zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Występuje w setkach odmian o różnych kształtach i kolorach liści, również z wariegacją żółtą, białą i zieloną. Można go prowadzić zarówno po drabinkach, jak i pozwolić mu piąć się samodzielnie po murze – wytwarza bardzo silne, czepne korzenie przybyszowe.

 1. W ogrodzie, zwłaszcza w chłodniejszych rejonach Polski, lepiej sprawdzają się odmiany rodzime niż wyszukane krzyżówki z wariegacją, które czasem mogą podmarzać.
 2. Bluszcz dobrze rośnie w ziemi uniwersalnej z perlitem i wymaga regularnego podlewania, tak by podłoże było stale lekko wilgotne (higrometr 4-5).

Bluszcz lubi stanowiska z rozproszonym światłem i cieniste – źle czuje się w pełnym słońcu. Bluszcz wymaga wysokiej wilgotności powietrza. W suchych pomieszczeniach bywa masowo atakowany przez przędziorka, który doprowadza do gwałtownej defoliacji i obumierania pędów. : Jak uprawiać bluszcz? Bluszcz w domu i w ogrodzie – podlewanie i najczęstsze problemy

Jak wygląda przelany bluszcz?

Jak poznać, że roślina została przelana? – Jeśli w podłożu w doniczce jest nadmiar wody, to liście rośliny żółkną, zaczynają się zwijać, więdną i często opadają, a łodygi czernieją. Inne objawy przelania rośliny to brązowienie końcówek liści, zagniwanie liści i pędów, pojawienie się pęcherzyków na liściach, zaprzestanie kwitnienia i wypuszczania nowych liści.

Czy bluszcz lubi fusy z kawy?

Mało znane zastosowanie fusów po kawie. Już nigdy ich nie wyrzucisz! Fusy po wypitej kawie najczęściej lądują w koszu na śmieci. Też tak robisz? Jeśli tak uprzedzamy – marnujesz pieniądze! Resztki z kawy to cudowny naturalny produkt, który przyda ci się w domu.

 • Do czego można ich użyć? Jeśli masz w domu rośliny, to zastosowanie po prostu musisz znać.
 • Fusy po kawie to doskonała odżywka dla roślin doniczkowych i tych do ogrodu.
 • Fusy zawierają sporo azotu (to pierwiastek ważny dla wzrostu roślin), magnezu i potasu.
 • Jak je stosować? Fusy można dodać do wody, którą podlewamy rośliny, wmieszać łyżeczkę fusów w wierzchnią warstwę gleby (robimy to raz w miesiącu) lub rozsypać wokół roślin ogrodowych i następnie podlać.

Więcej wartościowych składników zawierają fusy z kawy zalewanej wrzątkiem niż wodą gotowaną. Warto też wiedzieć, że fusy z kawy zakwaszają ziemię – można je więc stosować w przypadku roślin kwasolubnych jak np. róże, azalie,,, wrzosy czy bluszcz. Książki i publikacje na podobne tematy znajdziesz fot.Sucha Kittwararat/Shutterstock źródło:https://kobieta.onet.pl/dom/ogrod/malo-znane-zastosowanie-fusow-po-kawie-juz-nigdy-ich-nie-wyrzucisz/vf9llry : Mało znane zastosowanie fusów po kawie.

Czy bluszcz wytrzyma bez wody?

Pielęgnacja bluszczu doniczkowego – podlewanie i nawożenie – Wszystkie bluszcze lubią glebę dobrze nawodnioną, co oznacza, że należy podlewać je dość często, Wiosną i latem, w okresie wegetacyjnym, podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne – rośliny należy podlewać wodą o temperaturze pokojowej, ok.2 razy w tygodniu.

 1. Zimą podlewanie bluszczu w doniczce można ograniczyć do 1 razu w tygodniu,
 2. Szczególnie uważnie należy nawadniać bluszcz kanaryjski, który bardzo nie lubi suszy.
 3. W okresie wegetacyjnym (od kwietnia do sierpnia) warto zasilać bluszcz nawozem do roślin zielonych,
 4. Przewidzianą dawkę nawozu podaj roślinie raz w tygodniu.

Zimą możesz dokarmiać bluszcz jedynie raz w miesiącu.

Czy bluszcz może rosnąć w słońcu?

Bluszcz przy płocie – czy to się sprawdzi? – Rozważasz posadzenie bluszczu przy płocie, ale masz wątpliwości, czy pnącze poradzi sobie w panujących na posesji warunkach? Bluszcz pospolity to roślina bardzo wytrzymała. Pnącze dobrze znosi niską temperaturę, a nawet jeśli nieco przemarznie, to wiosną szybko się zregeneruje.

Czy można dotykać bluszcz?

Bluszcz: toksyczne składniki – Ta popularna roślina ozdobna jest potencjalnie niebezpieczny, ze względu na obecność w niej toksycznych substancji, szkodliwych dla zdrowia ludzi i zwierząt. Pnącze rosnące w ogrodach i na balkonach ma właściwości trujące, dlatego lepiej unikać jego hodowli tam, gdzie bawią się dzieci lub przebywają psy i koty.

Bluszcz pospolity zawiera m.in. saponiny, związki chemiczne należących do glikozydów. Znajdują się one we wszystkich częściach rośliny, chociaż najczęściej przyczyną zatrucia są jego jagody, które dziecku mogą przypominać cukierki lub jadalne owoce winogron. Na szczęście, aby doszło do zatrucia, trzeba by zjeść duża ich ilość, a są niesmaczne i gorzkie, dlatego do takich przypadków dochodzi rzadko.

Zjedzeni jagody może być niebezpieczne i wywoływać:

 • problemy z oddychaniem
 • pieczenie i obrzęk jamy ustnej oraz gardła
 • bóle brzucha
 • biegunkę

Niebezpieczny dla zdrowia może być też sok z gałęzi lub liści bluszczu, który ma właściwości drażniące. Lepiej więc do pielęgnacji rośliny zakładać rękawice i pilnować się, by w czasie podcinania rośliny, nie dotknąć rękami np. oczu. Bluszcz może też wywołać alergię u osób wrażliwych na alergeny – uczulać może silny zapach kwiatów (typowe objawy to duszności, łzawienie oczu, kichanie ).

See also:  Dlaczego Kto Jest CałY Czas DostęPny Na Messenger

Czy bluszcz w domu przynosi nieszczęście?

4. Bluszcz – Według ludowych wierzeń przynosi pecha w miłości i może nawet przyczynić się do rozpadu związku. Ponadto, bluszcz jest rośliną trującą i w kontakcie ze skórą może powodować podrażnienia. Autor: Maria Muszalska Bluszcz pospolity

Czy bluszcz odrasta?

Cięcie prześwietlające i odmładzające starego bluszczu – Starsze egzemplarze bluszczu pospolitego można przycinać dwa razy w roku, Pierwszy raz roślinę przycinamy na wiosnę, najlepiej w marcu, a drugi raz bluszcz tniemy w lipcu. Cięcie bluszczu dwa razy w roku może być konieczne, gdy bluszcz jest zbyt ekspansywny,

 1. Nie powinno się pozwalać aby bluszcz zarastał miejsca, w których może spowodować uszkodzenia, takie jak rynny, okna czy dach (może wrastać pod dachówki).
 2. Lipiec to dobry moment na radykalne cięcie prześwietlające stary bluszcz, który trzeba nieco przerzedzić lub znacznie skrócić.
 3. Mocne cięcie bluszczu w terminie letnim zahamuje jego nadmierny wzrost i pozwoli pozbyć się wszystkich nowych przyrostów, które pojawiły się od wiosny.

Jeżeli chcemy wykonać cięcie odmładzające stary egzemplarz bluszczu pospolitego, wszystkie pędy można skrócić do długości pół metra. Dzięki temu roślina odzyska swój wigor i wypuści dużo młodych pędów. W lipcu można ścinać pędy bluszczu do ukorzenienia Fot.

Jak zasiac bluszcz?

Rozmnażanie bluszczu przez sadzonki wierzchołkowe – Bluszcz pospolity (łac. Hedera helix ) łatwo można rozmnożyć przez sadzonki wierzchołkowe. Tniemy szczytowe fragmenty pędów (około 10 cm), usuwamy dolne liście i tak przycięte sadzonki wkładamy po kilka do doniczek wypełnionych mieszanką trzech części żyznej ziemi ogrodowej z jedną częścią piasku.

Dlaczego bluszcz ma brązowe liście?

Antraknoza – z tą chorobą mamy do czynienia, kiedy na liściach i łodygach zaczynają pojawiać się owalne, brązowe plamy, czasem z wyraźnymi pierścieniami. Liście i pędy zamierają. Chorobie tej sprzyja duża wilgotność powietrza. Zapobieganie i zwalczanie: należy usuwać chore liście i porażone pędy, a następnie je palić.

Jakie stanowisko lubi bluszcz?

Bluszcz – najważniejsze zasady pielęgnacji pnącza – Jakie warunki potrzebuje bluszcz we wnętrzu? Oto one:

stanowisko – bluszcz nie powinien znajdować się w bezpośrednim słońcu, które może popalić roślinie liście. Doniczkę najlepiej jest umieścić w jasnym lub lekko zacienionym miejscu. podlewanie – roślinę należy podlewać oszczędnie, ponieważ nadmiar wody w doniczce szybko doprowadzi do gnicia korzeni. Podłoże powinno być lekko przesuszone, dopiero wtedy dobrze jest uzupełnić wodę w doniczce. Bluszcz lepiej jest radzi sobie z suszą niż przelaniem. doniczka – bluszcz należy posadzić do doniczki lub osłonki z otworami na dnie, które zapewnią roślinie dobry drenaż. wilgoć – roślina ją wprost uwielbia. Należy pamiętać o częstym zraszaniu liści przefiltrowaną wodą oraz przemywaniu ich za pomocą wilgotnej ściereczki. Można również postawić doniczkę na spodku z wodą, która dzięki parowaniu będzie zapewniała wilgoć w powietrzu. temperatura – pnącze nie lubi wysokiej temperatury. Najlepiej radzi sobie w pomieszczeniach, w których utrzymuje się umiarkowana temperatura (18-21℃). nawożenie – bluszcz należy nawozić raz w miesiącu naturalną odżywką do roślin (np. kompostem lub biohumusem) lub nawozem wieloskładnikowym. przycinanie – z pnączy można formować dowolne kształty i kompozycje, przycinając bluszcz w dowolnym miejscu. W ten sposób pobudzamy roślinę do wypuszczania kolejnych liści. Przycięte pędy nadają się również do rozmnażania – wystarczy umieścić je w szklance z wodą i poczekać na wypuszczenie nowych korzeni.

Materiał Partnera: Homebook.pl Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Co zrobić z Przelanym bluszczem?

Uprawa bluszczu w domu – Bluszcz w doniczce czuje się równie dobrze, co w ogrodzie. Choć jego uprawa nieznacznie się różni, mimo to nie powinna dostarczyć nam wielu problemów. Najlepiej jest ustawić go w chłodniejszych pomieszczeniach – do 15 st.C. Jeśli temperatura w pokoju jest wyższa, a większości przypadków tak jest, powinniśmy regularnie spryskiwać go wodą.

 • Podlewanie bluszczu również powinno odbywać się regularnie.
 • Ziemia nie może być sucha, jednak nie możemy też doprowadzić do przelania.
 • Nadmiar wody należy od razu usuwać z podstawki.
 • Okazy rosnące w doniczkach potrzebują jednak częstszego nawożenia niż ich ogrodowe kuzynki, przynajmniej raz na 1 – 2 tygodnie.

Poleca się sięgnąć po nawóz do roślin zielonych. Nie zapominaj też o podcinaniu – przynajmniej raz w roku. Zaniechanie go może doprowadzić do powstania długich, bezlistnych pędów. Bluszcz w doniczce jest niewymagającą i bardzo efektowną ozdobą, pamiętaj jednak, że jest on trujący.

Czy bluszcz lubi cień?

Nadaje się do uprawy w ogrodach, domach i na balkonach. Bluszcz pospolity to pnącze lub rzadziej krzak. Ma małe wymagania. Lubi cień i półcień. – Dlaczego Bluszcz Usycha Bluszcz pospolity to popularna roślina ogrodowa i doniczkowa. Lubi półcień i cień. Fot. Niepodlewam Pochodzenie: Europa (w tym Polska) oraz Azja Bluszcz pospolity rośnie dziko w polskich lasach. Jest uprawiany w ogrodach oraz w domach i na balkonach, jako roślina doniczkowa. Dlaczego Bluszcz Usycha Długość: do 20 m Bluszcz pospolity jest długowieczny, rośnie wolno. Większość odmian to pnącza. Są też bluszcze krzaczaste. Bluszcze uprawiane w domach, jako rośliny doniczkowe, rzadko osiągają więcej niż 2 metry długości. Bluszcze pnące wspinają się za pomocą licznych, bardzo drobnych korzonków przybyszowych. Dlaczego Bluszcz Usycha Stary bluszcz pospolity ścielący się po ziemi. Fot. Niepodlewam Kwitnienie: jesień Kwiaty: kremowe Bluszcz pospolity ma kwiaty drobne i niepozorne. Zawsze pojawiają się na końcach pędów. Kwitną jedynie bardzo stare egzemplarze bluszczów. Bluszcz uprawiany w mieszkaniach nie kwitnie. Dlaczego Bluszcz Usycha Owoce bluszczu pospolitego. Fot. Niepodlewam Liście: zielone, żółto-zielone, kremowo-zielone, kremowo-żółto-zielone (w zależności od odmiany) Zimą liście bluszczu zmieniają kolor. Są zwykle bardziej szare, tracą marmurkowe przebarwienia, czasem lekko czerwienieją.

 • To naturalne zjawisko.
 • Wiosną liście odzyskują kolor.
 • Gleba: przeciętna lub żyzna, najlepiej z domieszką próchnicy; odczyn od kwaśnego do lekko kwaśnego (pH 5,5-6,5) Bluszcz pospolity jest tolerancyjny co do ziemi.
 • Radzi sobie także w ziemi słabszej, ale nie może być zbyt sucha.
 • Podlewanie: umiarkowane Częściej trzeba podlewać bluszcze młode, małe, uprawiane w donicach.
See also:  Dlaczego Smeg Jest Taki Drogi

Stare egzemplarze w ogrodach doskonale sobie radzą bez podlewania. Nawożenie: maj, czerwiec, lipiec

W ogrodzie – bluszcz pospolity nawozi się 2-3 razy w sezonie. Bluszcze ogrodowe, zwłaszcza starsze, wybaczają też brak nawożenia. To mało wymagające rośliny.

W domu i na balkonie – bluszcze w uprawie doniczkowej zasila się raz w tygodniu nawozem do roślin ozdobnych z liści.

Przesadzanie: w ogrodzie – nie ma potrzeby; w uprawie doniczkowej co 1-3 lata Rozmnażanie: sadzonki wierzchołkowe i pędowe Bluszcz pospolity bardzo łatwo się ukorzenia. Jego rozmnażanie jest łatwe. Sadzenie: kwiecień – maj (IV-V) oraz sierpień – wrzesień (VIII-IX) Uwaga! W ogrodzie bluszcz pospolity kupiony w pojemniku można sadzić prawie cały rok (oprócz zimy).

 • Stanowisko: półcień, cień Bluszcz pospolity jest cieniolubny.
 • Trochę więcej słońca potrzebują odmiany o pstrych liściach, a mniej – zielonych.
 • Gdy ma za dużo słońca sam wybiera sobie miejsca bardziej zacienione, np.
 • Odmiany o liściach zielonych chętnie wspinają się po pniach drzew od północy.
 • Bluszcz pospolity świetnie znosi miejskie zanieczyszczenia, jak spaliny i pył.

Przeznaczenie: pojedyncze egzemplarze oraz grupy przy ogrodzeniach, pergolach, trejażach, altanach, murach, dużych drzewach i innych podporach (oprócz siatek), uprawa w donicach na balkonie i w domu Dlaczego Bluszcz Usycha Bluszcz pospolity jako roślina doniczkowa. Fot. Fot. Flower Council of Holland/thejoyofplants.co.uk Wytrzymałość na mróz: bardzo dobra W ogrodzie bluszcz pospolity bardzo dobrze zimuje, nie potrzebuje ochrony przed mrozem. Zdarza się jednak – zwłaszcza bluszczom młodym, świeżo posadzonym – wysychać zimą.

 • Dlatego przed zimą warto bluszcze ściółkować, co zapobiega wysychaniu ziemi.
 • Gdy zima jest bezśnieżna, w czasie odwilży korzystnie jest bluszcze podlewać.
 • Bluszcze doniczkowe najlepiej zimują w słabo ogrzewanych pokojach (w temperaturze 10-16 stopni Celsjusza).
 • Zimą mają tendencję do wysychania.
 • Bluszcze balkonowe (zahartowane) mogą zimować w donicach na zewnątrz.

Muszą to być jednak donice duże i zabezpieczone przed mrozem. Konieczne jest oszczędne podlewanie w czasie odwilży. Dlaczego Bluszcz Usycha Bluszcze lubią się wspinać po pniach drzew i słupach. Fot. Niepodlewam Cięcie: nie ma potrzeby Bluszcz pospolity nie potrzebuje cięcia. Przycina się go tylko wtedy, gdy zbyt się rozrośnie, czy jego pędy są potrzebne do stroików świątecznych. Cięcie znosi bardzo dobrze.

Czy bluszcz odrasta?

Cięcie prześwietlające i odmładzające starego bluszczu – Starsze egzemplarze bluszczu pospolitego można przycinać dwa razy w roku, Pierwszy raz roślinę przycinamy na wiosnę, najlepiej w marcu, a drugi raz bluszcz tniemy w lipcu. Cięcie bluszczu dwa razy w roku może być konieczne, gdy bluszcz jest zbyt ekspansywny,

Nie powinno się pozwalać aby bluszcz zarastał miejsca, w których może spowodować uszkodzenia, takie jak rynny, okna czy dach (może wrastać pod dachówki). Lipiec to dobry moment na radykalne cięcie prześwietlające stary bluszcz, który trzeba nieco przerzedzić lub znacznie skrócić. Mocne cięcie bluszczu w terminie letnim zahamuje jego nadmierny wzrost i pozwoli pozbyć się wszystkich nowych przyrostów, które pojawiły się od wiosny.

Jeżeli chcemy wykonać cięcie odmładzające stary egzemplarz bluszczu pospolitego, wszystkie pędy można skrócić do długości pół metra. Dzięki temu roślina odzyska swój wigor i wypuści dużo młodych pędów. W lipcu można ścinać pędy bluszczu do ukorzenienia Fot.

Ile wody potrzebuję bluszcz?

Bluszcz – pielęgnacja w pigułce – Bluszcz jest zawsze pnączem (w warunkach naturalnych pnie się nawet do 15-30 m) o klapowatych liściach, wytwarzającym korzenie czepne, którymi przytwierdza się do ścian czy murków. W warunkach domowych wymaga zwykle podpórki.

Jest niezbyt trudny w uprawie, znosi miejsca gorzej oświetlone, ale źle reaguje na suche i gorące powietrze. Bluszcz będzie czuł się idealnie w miejscach z dużą ilością światła rozproszonego, ale jak przystało na roślinę niewymagającą, zniesie też gorsze warunki świetlne. Wyjątek stanowią odmiany różnobarwne, którym do prawidłowego wzrostu potrzebne są bezpośrednie promienie światła słonecznego.

Kolejna dobra wiadomość – bluszcz doniczkowy nie jest rośliną ciepłolubną. Najlepiej rośnie w temperaturze 15 -18 stopni. W miesiącach jesiennych i zimowych nie będzie mu przeszkadzać jeszcze niższa temperatura. Tak jak wspomniałam już wyżej, bluszcz jest bardzo wytrzymały na niesprzyjające warunki – zniesie też wyższe temperatury, pod warunkiem, że zapewni mu się wyższą wilgotność powietrza Pomimo łatwości w uprawie bluszczu, nie możemy zapomnieć o jego podlewaniu.

Czy można dotykać bluszcz?

Bluszcz: toksyczne składniki – Ta popularna roślina ozdobna jest potencjalnie niebezpieczny, ze względu na obecność w niej toksycznych substancji, szkodliwych dla zdrowia ludzi i zwierząt. Pnącze rosnące w ogrodach i na balkonach ma właściwości trujące, dlatego lepiej unikać jego hodowli tam, gdzie bawią się dzieci lub przebywają psy i koty.

Bluszcz pospolity zawiera m.in. saponiny, związki chemiczne należących do glikozydów. Znajdują się one we wszystkich częściach rośliny, chociaż najczęściej przyczyną zatrucia są jego jagody, które dziecku mogą przypominać cukierki lub jadalne owoce winogron. Na szczęście, aby doszło do zatrucia, trzeba by zjeść duża ich ilość, a są niesmaczne i gorzkie, dlatego do takich przypadków dochodzi rzadko.

Zjedzeni jagody może być niebezpieczne i wywoływać:

 • problemy z oddychaniem
 • pieczenie i obrzęk jamy ustnej oraz gardła
 • bóle brzucha
 • biegunkę

Niebezpieczny dla zdrowia może być też sok z gałęzi lub liści bluszczu, który ma właściwości drażniące. Lepiej więc do pielęgnacji rośliny zakładać rękawice i pilnować się, by w czasie podcinania rośliny, nie dotknąć rękami np. oczu. Bluszcz może też wywołać alergię u osób wrażliwych na alergeny – uczulać może silny zapach kwiatów (typowe objawy to duszności, łzawienie oczu, kichanie ).

Dlaczego bluszcz ma brązowe liście?

Antraknoza – z tą chorobą mamy do czynienia, kiedy na liściach i łodygach zaczynają pojawiać się owalne, brązowe plamy, czasem z wyraźnymi pierścieniami. Liście i pędy zamierają. Chorobie tej sprzyja duża wilgotność powietrza. Zapobieganie i zwalczanie: należy usuwać chore liście i porażone pędy, a następnie je palić.