Dlaczego Bez Nie Kwitnie

Dlaczego Bez Nie Kwitnie

Czemu bez slabo kwitnie?

Wspaniale kwitnie, zwykle w maju, ale nie zawsze pachnie. Lilak pospolity jest odporny na mróz, choroby, szkodniki. Lubi cięcie. – Dlaczego Bez Nie Kwitnie Lilak pospolity jest popularnie nazywany bez. Najwięcej jego odmian kwitnie w maju (V). Fot. Niepodlewam Cechy: krzew Inne nazwy: Bez, Bez lilak, Bez turecki, Lilak, Lilak turecki, Lilak zwyczajny, Syringa vulgaris Wysokość: 2-5 m (w zależności od cięcia) Szerokość: 2-4 m (w zależności od cięcia) Dlaczego Bez Nie Kwitnie Lilak pospolity rośnie szybko. Powinien być systematycznie, najlepiej co roku cięty. Dzięki temu łatwo ograniczyć jego wymiary. Poza tym cięte bzy obficiej kwitną. Kwitnienie: koniec kwietnia – początek czerwca (IV-VI) Dlaczego Bez Nie Kwitnie Różowobiały lilak pospolity Krasawica Moskwy, Fot. Niepodlewam Kwiaty: białe, kremowe, różowe, fioletowe, niebieskie oraz dwukolorowe; pojedyncze, podwójne, potrójne Lilak pospolity ma setki odmian. Wszystkie zakwitają kwiatostanami. Bardzo dużo bzów ślicznie pachnie. Dlaczego Bez Nie Kwitnie Nie powinno się dopuszczać do zawiązywania nasion przez lilaki. Takie krzewy słabiej kwitną w kolejnym roku. Fot. Niepodlewam Liście: zielone lub żółto-zielone Zastosowanie: pojedynczy egzemplarz lub grupa w wyeksponowanych miejscach, na kwiaty cięte Stanowisko: słoneczne Bzy tolerują półcień lecz mają wtedy mniej kwiatów. Dlaczego Bez Nie Kwitnie Liść żółto-zielony lilaka pospolitego Aucubeafolia. Fot. Niepodlewam Gleba: żyzna (pH około 6-7) Lilak pospolity jest tolerancyjny co do ziemi. Jednak najlepiej rośnie oraz kwitnie, gdy rośnie w ziemi żyznej. Bzy korzystnie jest sadzić na lekkich wzniesieniach.

 1. Podlewanie: umiarkowane – młode rośliny, jedynie w czasie suszy – starsze Bzy nie lubią nadmiernie mokrej ziemi.
 2. Trzeba unikać sadzenia lilaków np.
 3. W zagłębieniach terenu, gdzie zbiera się woda, oraz przy rynnach z dachu.
 4. Nawożenie: kwiecień (IV) Najlepiej używać nawozu wieloskładnikowego do krzewów kwitnących – z dużą ilością fosforu i potasu.

Polecane są także nawozy o wolnym działaniu, najlepiej 3 miesiące. Nawożenia nie potrzebują bzy bardzo młode (2-3 lata od posadzenia). Dlaczego Bez Nie Kwitnie Bzy nawożone co roku mają grube, gęste kwiatostany. Fot. Niepodlewam Rozmnażanie: szczepienie i odkłady Cięcie: po kwitnieniu, czyli koniec maja lub początek czerwca (V-VI) Do dwóch tygodni po kwitnieniu trzeba ściąć wszystkie przekwitnięte kwiatostany. Dlaczego Bez Nie Kwitnie Dawno lub nigdy nie cięte bzy zamieniają w w wielkie, rzadkie, słabo kwitnące krzewy. Fot. Niepodlewam Więcej o cięciu lilaków po kwitnieniu CZYTAJ TUTAJ Co kilka lat warto zrobić cięcie prześwietlające, czyli usunąć bardzo stare pędy i nadmiernie zagęszczające krzew.

Jeżeli zaś lilak pospolity dawno nie był cięty lub wcale, korzystnie jest zrobić cięcie odmładzające, Wytrzymałość na mróz: bardzo dobra Choroby i szkodniki: odporny Lilak pospolity rzadko choruje. Jedynie gdy ma za wilgotno, mogą go niszczyć choroby grzybowe. Ze szkodników może go atakować kibitnik lilakowiaczek.

Objawy jego żerowania to plamy, przypominające miny, na liściach. Dlaczego Bez Nie Kwitnie Lilak pospolity to zdrowo rosnący krzew. Rzadko sprawia problemy. Fot. Niepodlewam

Kiedy pierwszy raz kwitnie bez?

Gdzie posadzić lilaki? – Lilaki można uprawiać w formie krzewiastej, dzikiej lub jako drzewko prowadzone na jednym pniu. Dorasta do kilku metrów wysokości. Pierwsze kwitnienie może przypadać już na 2-3 rok po posadzeniu (w dobrych warunkach). Okazałe białe, różowe i liliowe wiechy osiągają nawet 15 cm długości.

 • Wabią motyle i inne owady.
 • Rzew jest kojarzony głównie z ogrodami wiejskimi,
 • Można tworzyć z niego nieformowane żywopłoty, sadzić jako soliter (np.
 • Przy ogrodzeniu, wejściu do domu) lub wykorzystywać do tworzenia wielogatunkowych kompozycji.
 • Jednocześnie jest to jedna z najbardziej wartościowych roślin na kwiat cięty.

Niskie odmiany doskonale nadają się pojemników lub do posadzenia przy niskich płotkach.

Kiedy można przycinać bez?

Przycinanie bzu – Przycinanie bzu nie jest skomplikowaną czynnością. Pamiętajmy jednak, by nigdy nie robić tego przed kwitnieniem, gdyż wówczas roślina po prostu nie zakwitnie. Odpowiednim terminem na przycinanie lilaków jest czerwiec. Dzięki temu, w kolejnym sezonie krzew będzie jeszcze bujniejszy.

W przypadku młodych osobników, wystarczające będzie wycinanie przemarzniętych, połamanych i nachodzących na siebie gałęzi. Po kilku latach regularnie przycinamy roślinę. Niezbędne jest ścinanie przekwitłych kwiatostanów razem z kawałkiem pędu, około 1 cm nad miejscem, z którego wyrastają młode pąki lub pęd boczny.

Miejmy na uwadze, że zwlekanie z podcinaniem skutkuje osłabieniem rośliny. Do cięcia bzu należy używać ostrego i porządnego sekatora. Nie zapominajmy również o usuwaniu odrostów korzeniowych pod rośliną. Odrosty korzeniowe dobrze jest wyrywać, kiedy osiągają około 30 cm.

Jak pobudzic bez do kwitnienia?

5. Nieprawidłowe przycięcie bzu lilaka – W życiu wielu krzewów, w tym bzu lilaka, ważną rolę odgrywa przycinanie, Istnieje wiele typów tego rodzaju zabiegu, który należy odpowiednio dobrać i wykonać w odpowiednim terminie. Wczesną wiosną, przed rozwojem pąków, usuwa się suche i uszkodzone pędy.

Jak pobudzić rośliny do kwitnienia?

Jak pobudzić roślinę do kwitnienia? Co zrobić, aby pobudzić kwiaty do kwitnienia? – Do wytworzenia kwiatów roślina musi prawidłowy przejść cały cykl rozwojowy. Wytwarza odpowiednie enzymy i aminokwasy, które zarządzają tym procesem. Aby to osiągnąć, przez cały sezon prowadzi fotosyntezę, pobiera składniki mineralne z gleby i buduje swoje komórki.

Składniki pokarmowe w glebie muszą być zbilansowane. Z podstawowych składników mineralnych do kwitnienia potrzebne są fosfor i potas. Żeby pobudzić roślinę do kwitnienia, wystarczy niekiedy ograniczyć nawożenie azotem, które sprzyja bujnemu rozwojowi wegetatywnemu i zniechęca do kwitnienia. Można też dostarczyć jej specjalne nawozy z aminokwasami wpływającymi na kwitnienie.

Do wypuszczania pędów kwiatowych roślina potrzebuje światła i miejsca. Czynnikiem pobudzającym może być rozsadzenie roślin, przycięcie pędów, usunięcie starych pędów kwiatowych, prześwietlenie korony krzewów ozdobnych lub usunięcie zacieniających kwiaty, zwisających gałęzi drzew.

Jak powinno się przycinać bez?

Jak powinno się przycinać bez lilak? – Bzy należy przycinać regularnie, co roku. Dzięki temu możemy zapanować na bieżąco nad ich rozrostem i stymulować wytwarzanie młodych odrostów i kwiatów. Najlepiej ciąć pędy tuż pod przekwitłym kwiatostanem, a nad młodymi gałązkami, które będą miały kwiaty. Dlaczego Bez Nie Kwitnie Pędy tniemy pod kwiatostanem, a nad młodymi gałązkami. Katarzyna Laszczak

Czy obcinać bez po kwitnieniu?

Lilak pospolity Madame Lemoine – Mówi się, że to jedna z najcenniejszych odmian lilaka pospolitego, Jest to przepiękny bez biały o dużych kwiatach. Kwitnie późnym majem, co wyjątkowo cieszy miłośników bzu. Kiedy inne krzewy zaczynają przekwitać, ten dopiero obsypuje się kwieciem.

Bez lilak uwielbia miejsca nasłonecznione, ponieważ wówczas kwitnie najbardziej obficie. Zastanawiasz się, jaką glebę najbardziej lubi bez? Drzewko doskonale czuje się w żyznym podłożu o umiarkowanej wilgotności. Odczyn gleby może być obojętny bądź lekko zasadowy. Lilak pospolity nie jest bardzo kapryśny, jednak nie przepada za podłożem jałowym, podmokłym lub piaszczystym.

Większość odmian lilaka jest mrozoodporna, mimo to, gdy temperatury spadają mocno poniżej zera, warto go osłonić, np. specjalnym snopkiem. Jeśli myślisz o tym, jak dbać o bzy, pamiętaj, aby zawsze usuwać przekwitnięte kwiatostany, ponieważ stymuluje to rozwój krzewów.

 • Co posadzić obok lilaka ? Krzew nadaje się do tworzenia wielogatunkowych krzewiastych kompozycji, dlatego możesz zestawić go np.
 • Z, jaśminowcem czy głogiem.
 • Jak sadzić bez? Tak naprawdę można to robić o każdej porze roku, choć zaleca się przełom marca i kwietnia.
 • Bez zawsze warto zasilić 2-3 łopatami kompostu tuż po posadzeniu.

Sprawdź,, Pędy lilaka pospolitego, zwłaszcza po jesiennym nasadzeniu, należy skrócić o połowę, Taki zabieg wspaniale pobudza krzewienie się bzu. Oprócz tego, bez lilak należy co kilka lat przycinać, aby nie zdziczał. Pamiętaj, aby zabieg wykonywać już po przekwitnięciu bzu, ponieważ lilak pospolity zawiązuje pąki na tzw.

Pędach rocznych, Jeśli lilak zostałby przycięty wcześniej, krzew straciłby kwiaty, z kolei zbyt późne przycięcie utrudniłoby roślinie zawiązanie pąków na sezon następny. To Cię zainteresuje : Radykalne podcinanie bzu, tzw. prześwietlające, warto przeprowadzić po około 3-4 latach. Podcinać należy pędy zdeformowane i słabe, za bardzo zagęszczone oraz te, które w nienaturalny sposób wrastają do wewnątrz korony krzewu.

Bardzo stare i zaniedbane bzy powinno się przycinać odmładzająco, Polega to na mocnym podcięciu wszystkich pędów ok.50 cm nad ziemią. Takie odmłodzenie należy wykonać zanim nadejdzie wiosna, jeszcze przed wznowieniem okresu wegetacyjnego roślin. Przycinanie bzu, źródło: VH-studio / Shutterstock Przycinanie bzu, źródło: VH-studio / Shutterstock Jeśli lilak w ogrodzie to Twoje marzenie, pokuś się o gęste nasadzenie roślin, które w kępach wyglądają wspaniale.

 1. W jakich odstępach sadzić lilaki, żeby prezentowały się najlepiej? Jak radzą doświadczeni hodowcy, najlepiej w odległości 2-4 metrów,
 2. Samo rozmnażanie bzu jest natomiast stosunkowo proste.
 3. Można rozmnażać go z nasion zebranych z krzewów w okresie jesienno-zimowym.
 4. Nasiona powinny być oczyszczone, suche i poddane stratyfikacji przed siewem.

Częściej jednak bez lilak rozmnaża się z odrostów korzeniowych, które wyrastają tuż obok krzewu macierzystego. Aby z kolei zaszczepić lilaka, należy zrobić to przez okulizację. Aż trudno uwierzyć, że profesjonalna hodowla bzu liczy sobie zaledwie 100 lat,

 • Pierwszy bez w ogrodzie wyhodował Victor Lemoine z Nancy, znany kwiaciarz i ogrodnik.
 • Przez całe swoje życie udało mu się stworzyć kilkadziesiąt nowych odmian lilaków.
 • Co ciekawe, lilak pospolity to nie tylko roślina ozdobna, ale i lecznicza, z której produkowane są rozmaite napary, olejki czy miody.

Warto również wspomnieć, że bez to tzw. krzew wskaźnikowy, zwiastujący wiosnę. Na podstawie kwitnienia lilaka tworzy się mapy fenologiczne, pokazujące przebieg wiosny w danym roku. Kiedy wiosna gości za oknami na dobre, w powietrzu natychmiast czuć słodki bez,

See also:  Dlaczego Pies LiE

Informacje o promocjach Rankingi produktów Najnowsze trendy Praktyczne porady

Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny.

 1. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.
 2. Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny.
 3. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.
 4. Jesteśmy mistrzami inspiracji – przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo.

Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl! Jesteśmy mistrzami inspiracji – przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl! Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów.

Nie trać czasu – skorzystaj z tej wyjątkowej szansy. Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu – skorzystaj z tej wyjątkowej szansy. Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru.

Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie. Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Jak uratowac bez?

Jak utrzymać bez w wazonie? 7 sposobów na świeżość bukietu z bzu Opublikowany: 04/05/2022 Zmodyfikowany: 07/27/2023 Jak utrzymać bez w wazonie? Fioletowe, białe czy różowe kwiaty lilaka to symbol rozkwitającej wiosny i nadchodzącego lata. Ze względu na przepiękny wygląd i cudowny zapach chętnie przenosimy kwiaty bzu do domu, dekorując nimi swoje wnętrza.

Dziś zastanowimy się nad tym, co możesz zrobić, by lilak w wazonie wyglądał jak najdłużej świeżo, Planujesz postawić bukiet z bzu w domu? Czytaj dalej! Źródło: pvproductions / freepik.com Jeśli chcesz, by Twoje kwiaty utrzymały się jak najdłużej, wybierz odpowiednią porę na to, by ściąć bez do, Ukwiecone gałązki najlepiej ścinać wczesnym rankiem albo wieczorem,

Bzy w wazonie zebrane w południe w pełnym słońcu szybko zmarnieją i stracą swój wyjątkowy urok. Ścinając gałązki, użyj bardzo ostrych nożyczek lub sekatora, Zobacz też: Kluczową czynnością, która pozwoli na utrzymanie ciętego bzu w wazonie, jest przycięcie gałązek tuż po przyjściu do domu,

Ucinając je prosto z krzewu, mogłeś zrobić to niedokładnie i przypadkowo zmiażdżyć końcówki gałązek, a zniszczenie ich struktury może doprowadzić do rozwoju bakterii i grzybów. Jak przyciąć gałązki lilaka? Upewnij się, że narzędzie, którego będziesz używał, jest wystarczająco ostre, Każdą z gałązek utnij po skosie (mniej więcej pod kątem 45° ).

Dzięki takiemu cięciu kwiaty bzu będą miały większą powierzchnię zdolną do pobierania wody z wazonu. Może Cię zainteresować: Jak utrzymać bzy w wazonie jak najdłużej? Jeśli chcesz, by ta naturalna prezentowała się pięknie przez wiele dni, pamiętaj o tym, by z części gałązek, która będzie znajdowała się pod wodą, usunąć liście,

Zanurzone w wodzie liście mogą szybko zacząć gnić, co bezpośrednio wpłynie na kondycję i wygląd całych kwiatów. Kolejnym sposobem na przedłużenie żywotności bzu lilaka jest zanurzenie końcówek gałązek we wrzątku, Pamiętaj jednak, że zabieg ten powinien trwać dosłownie chwilę, wystarczy maksymalnie 10 sekund.

Po tym czasie przełóż kwiaty do wazonu wypełnionego czystą wodą w temperaturze pokojowej. Jak przedłużyć trwałość bzu w wazonie? Często wymieniaj mu wodę! Bez uwielbia świeżą, czystą wodę, dlatego wymieniaj ją codziennie lub nawet dwa razy dziennie – szczególnie w upalne dni.

odżywka – specjalna odżywka do sprawi, że lilak na dłużej zachowa swoją świeżość,

miedziana moneta – miedź zakwasza wodę i zapobiega tworzeniu się grzybów i pleśni,

łyżeczka cukru, która odżywi kwiaty i przedłuży ich żywotność,

połówka tabletki aspiryny, która zablokuje namnażanie się bakterii w wodzie,

kropelka wybielacza do ubrań, która zadziała podobnie, jak miedziana moneta.

Sprawdź również: Dlaczego bzy więdną w wazonie? Czasami wynika to z nieodpowiedniej pielęgnacji, ale niestety, choć bzy w domowej przestrzeni wyglądają przepięknie, to nigdy w wazonie nie będą trzymały się tak długo, jak na krzewie. Co zrobić w momencie, gdy widzisz, że Twój bukiet zaczyna więdnąć? Możesz zafundować mu szybką kurację uzdrawiającą.

Wyjmij cały bukiet z wazonu, dokładnie wypłucz i przytnij końcówki. Następnie zanurz całe rośliny – gałązki razem z kwiatami – w misce z zimną wodą i pozostaw je tam na kilka godzin. Woda i niska temperatura sprawią, że bez znowu stanie się świeży i sprężysty, a Ty będziesz mógł cieszyć się jego dekoracyjnymi właściwościami jeszcze przez kilka dni.

Bez w wazonie to piękna dekoracja wnętrz, dlatego warto skorzystać z okresu kwitnienia i przynieść tę pachnącą zapowiedź lata do swojego domu. Kiedy już utniesz kwiaty z krzewu, koniecznie zadbaj o to, by kwiaty mogły zachować świeżość jak najdłużej,

Informacje o promocjach Rankingi produktów Najnowsze trendy Praktyczne porady

Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny.

Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw. Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw. Jesteśmy mistrzami inspiracji – przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo.

Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl! Jesteśmy mistrzami inspiracji – przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl! Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów.

Nie trać czasu – skorzystaj z tej wyjątkowej szansy. Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu – skorzystaj z tej wyjątkowej szansy. Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru.

Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie. Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Gdzie najlepiej rosnie bez?

Najlepiej rozwija się na glebach żyznych, wilgotnych i zasobnych w wapń, które sprzyjają jego rozmnażaniu poprzez tworzenie silnych, korzeniowych odrostów. Osiągająca kilka metrów roślina nie toleruje jedynie gleb kwaśnych i jest mrozoodporna, co sprzyja jej uprawie w przydomowych ogródkach.

Jakie warunki lubi bez?

Lilak pospolity (bez) – uprawa w ogrodzie – Lilak pospolity nie jest bardzo kapryśny i wymagający.

Uwielbia miejsca nasłonecznione, w takim środowisku kwitnie najbardziej obficie. Preferuje glebę żyzną o umiarkowanej wilgotności. Odczyn gleby może być obojętny bądź lekko zasadowy – nie przepada za podłożem jałowym, podmokłym lub piaszczystym. Większość odmian jest mrozoodporna, ale na zimę warto go osłonić, np. specjalnym snopkiem. Przekwitnięte kwiatostany należy usuwać, ponieważ stymuluje to rozwój krzewów. Nadaje się do tworzenia wielogatunkowych kompozycji, np. w towarzystwie forsycji, jaśminowca czy głogu. Odstępy między krzewami powinien wynosić 1,5 do 5 m w zależności od odmiany.

Ile razy w roku kwitnie bez?

„Bez” nie tylko w maju – Uroczym krzewem ozdobnym powtarzającym kwitnienie jest też lilak (bez) drobnolistny „Superba”. Po pierwszym, obfitym, wiosennym kwitnieniu (maj-czerwiec), pojedyncze kwiaty mogą pojawiać się na jego pędach przez całe lato aż do pierwszych, jesiennych przymrozków (październik).

Praktyczny przewodnik po hortensjach. Ważne różnice w wyglądzie i uprawie

Czy można ciąć bez w sierpniu?

 • Pierwsze cięcie popularnego lilaka należy wykonać zaraz po jego wysadzeniu do gruntu, czyli najlepiej jesienią. Pędy krzewu skróć mniej więcej o połowę – dzięki temu roślina zyska ładny pokrój i zagęści się.
 • W późniejszych latach co roku przeprowadzaj mniej radykalne cięcie. Usuwaj przekwitłe kwiatostany i nieznacznie skracaj pędy – zabieg najlepiej wykonywać tuż po zakończeniu kwitnienia, czyli w czerwcu lub lipcu, Nie powinno się tego robić przed kwitnieniem, czyli wiosną. Lilaki zazwyczaj zawiązują kwiaty na pędach rocznych z pąków zawiązanych w poprzednim roku. Nie odwlekaj więc rocznego cięcia do jesieni, bo krzew może mieć później trudności z zawiązaniem odpowiedniej ilości pąków na kolejny sezon kwitnienia.
 • Gdy krzew ma już 3-4 lata, należy wykonać radykalne cięcie prześwietlające. Nie bój się tego zabiegu – dzięki niemu w perspektywie lat, twój bez będzie rozkwitał jeszcze piękniej i obficiej. Cięcie zapewnia lepszy dostęp światła do wnętrza krzewu. Usuń wtedy wszystkie pędy chore, zdeformowane i te, które nadmiernie zagęszczają krzew. Wszystkie pozostałe pędy, mocno skróć. Zabieg najlepiej wykonać po kwitnieniu, czyli również w czerwcu lub lipcu.
 • Jeśli krzew bzu jest mocno zaniedbany, bo np. nie był podcinany od wielu lat, musisz zadbać o cięcie odmładzające. To jedyny zabieg podcinania lilaka, który warto wykonać na przedwiośniu. W bieżącym roku krzew prawdopodobnie wcale nie zakwitnie, lub będzie mieć niezbyt okazałe kwiatostany, jednak w późniejszych latach odwdzięczy się znacznie piękniejszymi kwiatami. Mocno i radykalnie przytnij wszystkie pędy – najlepiej na długości ok.50 cm nad ziemią.
See also:  Dlaczego Jedna Pier Jest WięKsza Od Drugiej

Dlaczego Bez Nie Kwitnie fot. Kwitnący krzew bzu/Adobe Stock, Mariusz Blach

Jak dbac o bez w ogrodzie?

Lilaki – wymagania i uprawa – Krzewy lilaków zaleca się sadzić w miejscu słonecznym, wtedy bez najobficiej kwitnie, Lilak pospolity preferuje podłoża żyzne, umiarkowanie wilgotne o odczynie od obojętnego do lekko zasadowego. Toleruje różne typy gleb, ale źle rośnie na podłożu jałowym, piaszczystym i podmokłym.

Większość odmian lilaka jest mrozoodporna, jednak ze względu na nieprzewidywalne polskie zimy, przez pierwszych kilka lat uprawiane okazy warto osłaniać przed nadejściem mrozów. Po sadzeniu (najlepiej jesiennym) pędy lilaka powinno się skrócić o połowę, to pobudzi krzewienie. Latem – w czasie długotrwałych susz – lilaki warto podlewać.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów bzu, trzeba to zrobić tuż po kwitnieniu. Lilaki można nawozić, ale niezbyt intensywnie (należy unikać w szczególności nawozów mineralnych azotowych). Najbezpieczniejsze są nawozy organiczne.

Dobry wpływ na wzrost bzu ma ściółkowanie podłoża. Co kilka lat krzewy lilaka warto przyciąć usuwając pędy słabe, zdeformowane, wrastające do wnętrza korony i nadmiernie zagęszczone. Nie można przy tym przesadzać – silne cięcie bzu może spowodować brak kwitnienia lub słabe zawiązywanie kwiatów. Czasem konieczne jest usuwanie odrostów korzeniowych – lilak ma tendencję do ich wytwarzania.

Z reguły lilaki nie sprawiają problemów w uprawie.

Co można posadzić obok bzu?

Co posadzić wokół bzu? – Wokół bzu można posadzić rośliny, które będą tworzyć ładny kontrast z jego liśćmi i kwiatami. Dobrymi opcjami są:

Ostrokrzewy, które będą stanowić ładne tło dla kwitnącego bzu.Rośliny pnące, takie jak winobluszcz lub bluszcz, które będą pięknie się pnąć po gałęziach bzu.Byliny, np. szelężnik, bodziszek czy astilbe, które będą tworzyć podszycie i urozmaicą przestrzeń.

Czym podlewać bez?

Jak pielęgnować lilaki – Lilaki to rośliny wyjątkowo łatwe w uprawie, bez specjalnych wymagań. Są wytrzymałe na mrozy i suszę, zatem praktycznie nie wymagają podlewania (poza okresami długotrwałej suszy).

Stanowisko – słoneczne lub półcieniste (najlepiej kwitną w miejscach słonecznych). Podłoże – odmiany zdziczałe i półogrodowe bez wymagań – mogą rosnąć w ubogiej, średnio wilgotnej glebie. Odmiany szlachetne wolą glebę żyzną, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Cięcie – koniecznie tuż po przekwitnięciu. Nie należy dopuszczać do zawiązywania nasion, gdyż osłabiają i szpecą roślinę. Nie należy też ciąć później, bo lilaki zawiązują pąk kwiatowe latem. Jeśli przytniemy krzewy jesienią lub wiosną – nie zakwitną. Choroby i szkodniki – lilaki są odporne na szkodniki i choroby. Najczęściej atakują je mszyce, tarczniki i gąsienice – zwalczanie polega na opryskiwaniu roślin insektycydami lub preparatami naturalnymi np. wyciągiem z czosnku lub skrzypu polnego. W deszczowe lato lilaki czasami zapadają na mączniaka prawdziwego. W takim przypadku należy stosować standardowe opryski fungicydami. Ryzyko infekcji wielokrotnie zmniejsza sadzenie roślin na stanowiskach przewiewnych i dobrze nasłonecznionych. Nawożenie – nawozami wieloskładnikowymi, raz w roku, po kwitnieniu lub dwiema małymi dawkami wczesną wiosną i po kwitnieniu.

Dlaczego bez lilak nie kwitnie? Gdy krzew nie obsypuje się wiosną lub latem kwiatami (w zależności od odmiany), przyczyny mogą być trzy:

rośnie w zbyt głębokim cieniu, w poprzednim roku został przycięty za późno po kwitnieniu, przez co usunięte zostały zalążki nowych pąków, zbyt obfite nawożenie, zwłaszcza nawozami azotowymi, prowokujące rośliny do silnego rozrostu, co hamuje wytwarzanie kwiatostanów.

Należy pamiętać, że młode lilaki kwitną pierwszy raz najczęściej po dwóch latach od posadzenia, a niektóre odmiany nawet po pięciu.

Dlaczego bez lilak nie kwitnie? Na te błędy uważaj!

Gdzie sadzić bez w ogrodzie?

Uprawa bzu w ogrodzie – Wybierając miejsce do uprawy lilaków w ogrodzie, powinno się znaleźć takie dobrze nasłonecznione, bzy kochają bowiem słońce i najbujniej w takim miejscu kwitną. Poradzą sobie również rosnąc w półcieniu, ale kwitnienie będzie już nieco uboższe.

Roślina nie jest zbyt wymagająca w kwestii podłoża, ale najpiękniej rośnie mając ziemię żyzną, przepuszczalną i z dużą zawartością kompostu. Natomiast zupełnie sobie nie radzi rosnąc w miejscach, gdzie podłoże jest gliniaste i zbyt wilgotne. Odczyn gleby powinien być obojętny do lekko zasadowego (ok.7,0 pH).

Większość odmian bzu jest mrozoodporna, jeśli jednak rośliny są młode a zima mroźna, dobrze jest je osłonić.

Jak zrobić nawóz na kwitnienie?

7. Woda z gotowanych warzyw – Doskonałym nawozem dla roślin są wywary pozostałe po gotowaniu warzyw, np. po marchewce, burakach, ziemniakach, pietruszce, selerze. Są one bogate w składniki mineralne potrzebne roślinom do prawidłowego wzrostu i kwitnienia.

Jak przycinać bez po kwitnieniu?

Jak przycinać przekwitłe kwiaty bzu – Podstawowym zabiegiem podczas przycinania bzu jest ścinanie przekwitłych kwiatostanów, które należy wykonać od razu, gdy tylko roślina przekwitnie. Kwiatostany bzu ścinamy razem z kawałkiem pędu, najlepiej 1 cm nad miejscem, z którego wyrasta para młodych pąków lub nad miejscem, z którego wyrasta młody pęd boczny (to on zakwitnie w przyszłym roku).

 • Jak przycinać bez Fot.
 • Depositphotos.com/rys.
 • ©PoradnikOgrodniczy.pl Z przycinaniem przekwitłych kwiatostanów nie należy zwlekać, gdyż niepotrzebnie osłabiają one krzew.
 • Prawidłowe wykonanie tej czynności ułatwi roślinie zawiązanie nowych pąków kwiatowych i sprawi, że za rok bez zakwitnie jeszcze obficiej.

Każde cięcie należy wykonać starannie za pomocą sekatora, przycinając pojedyncze gałązki dokładnie w miejscach wskazanych w poprzednim akapicie.

Jak pobudzić drzewo do kwitnienia?

Rola boru z dodatkiem molibdenu w trakcie kwitnienia roślin – Trudno jest przecenić także dużą dawkę boru z dodatkiem molibdenu w tym preparacie. Bor nie tylko poprawia jakość kwiatów i żywotność pyłku, a więc poprawia zapylenie i zwiększa kwitnienie.

Jak zmusić Kliwię do kwitnienia?

Kliwia to długowieczna kwitnąca roślina doniczkowa o długich ciemnozielonych liściach. Kwiat kliwii jest intensywnie pomarańczowy i wyrasta z osobnego grubego pędu. Kliwia kwitnie na przełomie zimy i wiosny oraz jesienią. Kliwia jest rośliną mało wymagającą, która zniesie nawet okresowe zaniedbania.

 1. Jednak aby zapewnić kliwii odpowiednie warunki do kwitnienia, warto wiedzieć, jak odpowiednio o nią dbać.
 2. Liwia to długowieczna i niewymagająca kwitnąca roślina doniczkowa.
 3. Najbardziej powszechną odmianą kliwii jest kliwia pomarańczowa (Clivia miniata).
 4. Liwia kwitnie wiosną, a czasami powtórnie jesienią.

Kwiaty kliwii mogą mieć też inne, poza pomarańczowym, kolory: czerwony, żółty, biały, łososiowy. Uprawa kliwii nie wymaga szczególnych umiejętności: od wiosny do końca lipca należy podlewać ją raz w tygodniu, nawozić raz na dwa tygodnie. Zimą kliwia powinna stać w chłodnym miejscu i być rzadziej podlewana.

 • Liwię rozmnaża się przez podział starej rośliny.
 • Liwia to łatwa w uprawie wieloletnia roślina doniczkowa.
 • Osiąga ok.50 cm.
 • Liwia pomarańczowa (Clivia miniata), znana też jako kliwia cynobrowa, należy do rodziny amarylkowatych i pochodzi z południowej Afryki Południowej.
 • Swoją nazwę kliwia zawdzięcza lady Clive, księżnej Northumberland.

Do Europy kliwię sprowadzono na początku XIX w. Kliwia – kwiat Kwiat kliwii wyrasta ze sztywnego pędu kwiatostanowego, który może mieć nawet pół metra wysokości. Zebrane w baldachy kwiaty kliwii wyrastają na szczycie pędu. W jednym baldachu jest ich od 10 do 20 kwiatów o średnicy od siedmiu do ośmiu cm. Kliwia pomarańczowa (Clivia miniata) Shutterstock Dekoracyjne kwiaty kliwii są jej główną ozdobą, choć za atrakcyjne mogą uchodzić także długie (do 60 cm), wstęgowate liście o ciemnozielonej barwie i skórzastej strukturze. Liście zrośnięte są u nasady i tworzą gęsty wachlarz.

Jeden liść może mieć ok.45 cm długości. Kliwia – uprawa Kliwia pomarańczowa jest rośliną, która dobrze znosi okresowe zaniedbania, jednak odpowiednio zadbana odwdzięcza się piękniejszymi liśćmi i bujniejszymi kwiatami. Uprawiając kliwię, warto więc mieć na uwadze następujące wymagania: Stanowisko. Kliwia potrzebuje jasnego stanowiska, nie lubi jednak bezpośredniego słońca, które może spalić jej liście.

Dobrze rośnie na północnych oknach w półcieniu. Można ją wystawić latem na balkon, jednak pod warunkiem, że nie będzie stać w pełnym słońcu. Doniczki z kliwią nie należy obracać. Temperatura. Kliwia latem dobrze znosi temperaturę ok.20-25 stopni, za to zimą, w okresie spoczynku, powinna mieć niższą temperaturę – ok.7-10 st.

 1. Celsjusza.
 2. To zapewni jej odpowiednie warunki, żeby wiosną bujnie zakwitnąć. Ziemia.
 3. Liwia nie ma szczególnych wymagań co do podłoża.
 4. Dobrze rośnie w uniwersalnej lub gliniastej ziemi.
 5. Podlewanie.
 6. Latem należy kliwię podlewać minimum raz w tygodniu, a od sierpnia stopniowo ograniczać podlewanie.
 7. Na podstawce nie może być wody, bo może to spowodować gnicie korzeni.
See also:  Dlaczego MaY Książę OpuśCił Swoją Planetę

Zimą kliwia potrzebuje przerwy w obfitym podlewaniu, dlatego wystarczy ją podlewać, kiedy ziemia wyschnie (raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie). Woda do podlewania kliwii powinna być odstana i miękka o pokojowej temperaturze. Nawożenie. Kliwię nawozimy raz w tygodniu od marca do końca lipca nawozem dla roślin kwitnących.

 • Przestajemy ją nawozić w sierpniu.
 • Zimowanie.
 • Zimą warto przenieść kliwię do pomieszczenia, w którym jest ok.10 stopni Celsjusza i mocno ograniczyć podlewanie.
 • Dzięki temu wiosną kliwia pięknie zakwitnie. Kwiaty.
 • Iedy kliwia przekwitnie, należy usunąć przekwitłe kwiaty, a cały pęd wyciąć przy nasadzie.
 • Liwia – rozmnażanie Najlepszy czas na rozmnażanie kliwii to moment jej przesadzania.

Korzenie kliwii są kruche, dlatego trzeba robić to ostrożnie. Najłatwiej jest rozmnożyć kliwię przez podział rośliny matecznej tak, żeby nowa roślina miała minimum cztery liście. Można też wyhodować kliwię z nasion zebranych z dojrzałych owoców kliwii, które pojawiają się po przekwitnięciu.

 1. Ten sposób rozmnażania kliwii wymaga jednak pewnych umiejętności oraz cierpliwości, a nowa roślina zakwitnie dopiero po kilku latach.
 2. Co gorsza, pozostawienie kwiatów po przekwitnięciu, wytwarzanie owoców i nasion mocno osłabia starą roślinę i w efekcie w kolejnym sezonie kliwia może nie zakwitnąć.
 3. Liwia – przesadzanie Starsze kliwie wystarczy przesadzać do doniczki o rozmiar większej co ok.

cztery lata. Moment, kiedy kliwia wymaga przesadzenia łatwo rozpoznać: bryła korzeniowa przestaje się mieścić w doniczce. Ponieważ korzenie kliwii łatwo uszkodzić, jeśli roślina jest już duża, nie trzeba jej przesadzać, wystarczy tylko zmieniać wierzchnią warstwę ziemi co dwa lub trzy lata.

Młode kliwie wymagają jednak częstszego przesadzania. Najlepiej robić to co roku na wiosnę. Jak pielęgnować kliwię? Zakurzone liście kliwii przecieramy wilgotną ściereczką. Kliwie nie lubią nabłyszczania. Można je za to zraszać. Dlaczego kliwia nie kwitnie? To pytanie nie należy do rzadkości. Kliwia nie kwitnie, kiedy jest niewłaściwie pielęgnowana.

Aby kliwia zakwitła, warto zapewnić jej zimowy okres spoczynku – od października do lutego powinna stać w chłodnym pomieszczeniu, nie należy jej nawozić, a podlewanie ograniczyć do momentów, kiedy ziemia w doniczce jest sucha. Inne powody, dlaczego kliwia nie kwitnie: – wiek (młode kliwie potrzebują od trzech do pięciu lat, żeby zakwitnąć pierwszy raz), – za mało lub za dużo nawozu, – za duża doniczka, – niewłaściwa temperatura powietrza, – za mało światła, – nieusuwanie przekwitniętych kwiatów, – częste obracanie doniczki.

Liwia – choroby i szkodniki Kliwia to dobra roślina dla początkujących amatorów roślin doniczkowych. Nie wymaga szczególnej wiedzy i troski, wybacza nawet okresy przesuszenia i szybko wraca do formy. Jednak i kliwii zdarza się zachorować lub paść ofiarą szkodników. Najczęstsze problemy w uprawie kliwii i ich przyczyny: gnicie korzeni – zbyt obfite i zbyt częste podlewanie, suche liście na końcach – za rzadkie podlewanie, mało intensywny kolor liści, niewiele kwiatów – brak nawozu, grzyby – zbyt wilgotna ziemia w doniczce, szkodniki – szczególnie wełnowce, zbyt suche powietrze i za wysoka temperatura w pomieszczeniu.

Kliwia – odmiany Najbardziej znaną i powszechną odmianą kliwii jest kliwia pomarańczowa (cynobrowa), czyli Clivia miniata. Inne odmiany kliwii i ich cechy charakterystyczne: – clivia striata – żółto-zielone paskowane liście, – clivia variegata – liście z jasnymi przebarwieniami, – clivia nobilis (szlachetna) – łososiowe, kielichowe, opadające kwiaty, – clivia miniata citrina – biało-żółte kwiaty.

Kliwia jest rośliną trującą, Nie nadaje się do domów, w których mieszkają zwierzęta, trzeba też trzymać ją z dala od dzieci. Do zatrucia może dojść przez spożycie liści kliwii (szczególnie dołu). Typowe objawy zatrucia kliwią to ślinotok, biegunka i wymioty. Zjedzenie większej ilości toksyny może prowadzić do śmierci.

Why Isn’t My Hydrangea Blooming? // Garden Answer

Autor: ks/mro Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Jak odmłodzić krzew bzu?

Lilak pospolity Madame Lemoine – Mówi się, że to jedna z najcenniejszych odmian lilaka pospolitego, Jest to przepiękny bez biały o dużych kwiatach. Kwitnie późnym majem, co wyjątkowo cieszy miłośników bzu. Kiedy inne krzewy zaczynają przekwitać, ten dopiero obsypuje się kwieciem.

 • Bez lilak uwielbia miejsca nasłonecznione, ponieważ wówczas kwitnie najbardziej obficie.
 • Zastanawiasz się, jaką glebę najbardziej lubi bez? Drzewko doskonale czuje się w żyznym podłożu o umiarkowanej wilgotności.
 • Odczyn gleby może być obojętny bądź lekko zasadowy.
 • Lilak pospolity nie jest bardzo kapryśny, jednak nie przepada za podłożem jałowym, podmokłym lub piaszczystym.

Większość odmian lilaka jest mrozoodporna, mimo to, gdy temperatury spadają mocno poniżej zera, warto go osłonić, np. specjalnym snopkiem. Jeśli myślisz o tym, jak dbać o bzy, pamiętaj, aby zawsze usuwać przekwitnięte kwiatostany, ponieważ stymuluje to rozwój krzewów.

Co posadzić obok lilaka ? Krzew nadaje się do tworzenia wielogatunkowych krzewiastych kompozycji, dlatego możesz zestawić go np. z, jaśminowcem czy głogiem. Jak sadzić bez? Tak naprawdę można to robić o każdej porze roku, choć zaleca się przełom marca i kwietnia. Bez zawsze warto zasilić 2-3 łopatami kompostu tuż po posadzeniu.

Sprawdź,, Pędy lilaka pospolitego, zwłaszcza po jesiennym nasadzeniu, należy skrócić o połowę, Taki zabieg wspaniale pobudza krzewienie się bzu. Oprócz tego, bez lilak należy co kilka lat przycinać, aby nie zdziczał. Pamiętaj, aby zabieg wykonywać już po przekwitnięciu bzu, ponieważ lilak pospolity zawiązuje pąki na tzw.

Pędach rocznych, Jeśli lilak zostałby przycięty wcześniej, krzew straciłby kwiaty, z kolei zbyt późne przycięcie utrudniłoby roślinie zawiązanie pąków na sezon następny. To Cię zainteresuje : Radykalne podcinanie bzu, tzw. prześwietlające, warto przeprowadzić po około 3-4 latach. Podcinać należy pędy zdeformowane i słabe, za bardzo zagęszczone oraz te, które w nienaturalny sposób wrastają do wewnątrz korony krzewu.

Bardzo stare i zaniedbane bzy powinno się przycinać odmładzająco, Polega to na mocnym podcięciu wszystkich pędów ok.50 cm nad ziemią. Takie odmłodzenie należy wykonać zanim nadejdzie wiosna, jeszcze przed wznowieniem okresu wegetacyjnego roślin. Przycinanie bzu, źródło: VH-studio / Shutterstock Przycinanie bzu, źródło: VH-studio / Shutterstock Jeśli lilak w ogrodzie to Twoje marzenie, pokuś się o gęste nasadzenie roślin, które w kępach wyglądają wspaniale.

 1. W jakich odstępach sadzić lilaki, żeby prezentowały się najlepiej? Jak radzą doświadczeni hodowcy, najlepiej w odległości 2-4 metrów,
 2. Samo rozmnażanie bzu jest natomiast stosunkowo proste.
 3. Można rozmnażać go z nasion zebranych z krzewów w okresie jesienno-zimowym.
 4. Nasiona powinny być oczyszczone, suche i poddane stratyfikacji przed siewem.

Częściej jednak bez lilak rozmnaża się z odrostów korzeniowych, które wyrastają tuż obok krzewu macierzystego. Aby z kolei zaszczepić lilaka, należy zrobić to przez okulizację. Aż trudno uwierzyć, że profesjonalna hodowla bzu liczy sobie zaledwie 100 lat,

 1. Pierwszy bez w ogrodzie wyhodował Victor Lemoine z Nancy, znany kwiaciarz i ogrodnik.
 2. Przez całe swoje życie udało mu się stworzyć kilkadziesiąt nowych odmian lilaków.
 3. Co ciekawe, lilak pospolity to nie tylko roślina ozdobna, ale i lecznicza, z której produkowane są rozmaite napary, olejki czy miody.

Warto również wspomnieć, że bez to tzw. krzew wskaźnikowy, zwiastujący wiosnę. Na podstawie kwitnienia lilaka tworzy się mapy fenologiczne, pokazujące przebieg wiosny w danym roku. Kiedy wiosna gości za oknami na dobre, w powietrzu natychmiast czuć słodki bez,

Informacje o promocjach Rankingi produktów Najnowsze trendy Praktyczne porady

Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny.

Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw. Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw. Jesteśmy mistrzami inspiracji – przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo.

Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl! Jesteśmy mistrzami inspiracji – przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl! Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów.

 • Nie trać czasu – skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.
 • Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów.
 • Nie trać czasu – skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.
 • Upujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru.

Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie. Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.