Dlaczego 8 MiesiC CiążY Jest Niebezpieczny

Na co uważać w 8 miesiąc ciąży?

Czym charakteryzuje się 8 miesiąc ciąży? Dolegliwości i zmiany w organizmie kobiety – W ósmym miesiącu ciąży przyszła mama może spodziewać się nagłego skoku wagi i znacznego powiększenia brzucha, przez co mogą pojawić się na skórze rozstępy. Warto smarować w tym czasie brzuch naturalnymi olejkami lub oliwką dla dzieci.

 • Z pewnością poprawi to kondycję skóry i może być także przyjemnym i relaksującym codziennym rytuałem.
 • Pojawiać się mogą także zmęczenie oraz ogólne rozdrażnienie.
 • W tym czasie dosyć częste są także skurcze Braxtona Hicksa.
 • Są one rytmiczne, bezbolesne i zwykle ustępują po zmianie pozycji ciała.
 • W ósmym miesiącu ciąży zaczyna pojawiać się także zadyszka i płytki oddech, gdyż płuca są coraz bardziej uciśnięte.

Innymi dosyć częstymi dolegliwościami są także bóle pleców, problemy ze snem, skurcze łydek oraz zgaga. W piersiach kobiety zaczyna także pojawiać się pokarm więc może się zdarzyć, że będą one obolałe.

Czy lepiej urodzić w 7 czy 8 miesiącu ciąży?

Wiek wcześniaka a szanse na przeżycie – Im bliżej terminu porodu, tym bardziej zaawansowany jest rozwój dziecka, więc jego szanse na przeżycie zwiększają się z każdym tygodniem. Najmniejsze szanse na przeżycie mają wcześniaki urodzone przed 22. tygodniem ciąży.

W którym tygodniu ciąży poród jest już bezpieczny?

37. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko – W 37. tygodniu ciąży płód waży około 2,8-3,1 kg i ma około 48-51 cm długości. Gdyby maluch urodził się właśnie teraz, nie byłoby w tym nic niepokojącego: dziecko urodzone w 37. tygodniu ciąży uznawane jest za zdolne do samodzielnego życia poza brzuchem, a ciąża – za donoszoną.

Jak zapewnić płodowi spokój i poczucie bezpieczeństwa?

Podobnie jak w poprzednich tygodniach, malec głównie przybiera już na wadze (w 37. tygodniu przybędzie mu kolejne 300 g) i rośnie. Gdy nie śpi, ćwiczy umiejętność oddychania, wciągając i wypluwając wody płodowe, Nadal łapie pępowinę, ściska ją i puszcza, ćwicząc w ten sposób dłonie.

Między tobą, a dzieckiem jest już specyficzna więź: malec swoim zachowaniem potrafi ci przekazać, jak się czuje, a ty umiesz prawidłowo odczytać wysyłane przezeń sygnały. Wiesz, kiedy dziecko jest niespokojne, a kiedy zrelaksowane. To zjawisko nosi nazwę komunikacji prenatalnej i często rozwija się właśnie w okolicach 37.

tygodnia ciąży,

Co płód widzi, czuje i słyszy?

Nadnercza płodu wytwarzają już kortyzon, hormon, który ma wpływ na przyszłą pracę płuc. Meszek płodowy praktycznie cały już zanikł. Na ciele malca jest też coraz mniej mazi płodowej, która jeszcze do niedawna pokrywała jego skórę niemal w całości. Od 37. tygodnia ciąży płód nie zmieni już swojej pozycji – jeśli do tej pory nie obrócił się główką w dół, prawdopodobnie czeka cię cesarskie cięcie,

W którym tygodniu ciąży dziecko może samodzielnie oddychać?

Wcześniak 31 tydzień (wcześniak 31 tc): –

malec waży około 2 razy mniej niż donoszone dziecko, ale zbliża się do wielkości urodzeniowej ; intensywnie rozwijają się wszystkie narządy; mózg dziecka potrafi odbierać bodźce i przetwarzać informacje; rozwija się układ immunologiczny.

Czego potrzebuje przedwcześnie urodzony wcześniak 31. tydzień ? Ile w szpitalu musi pozostać? Zazwyczaj maluch może opuścić szpital w planowanym terminie porodu, gdy jego masa wzrośnie do około 2-2,5 kg i będzie można go karmić doustnie. Wcześniej trafia on pod profesjonalną opiekę personelu szpitalnego.

 1. Ponieważ płuca nie są w pełni rozwinięte aż do końca ciąży, niezbędny jest respirator, lekarz może zaproponować także sterydy, które wspomogą rozwój układu oddechowego.
 2. Tak jak większość wcześniaków, dziecko urodzone w 31.
 3. Tygodniu ciąży trafia również do inkubatora, jednak nie na długo.
 4. Maluch już wkrótce będzie w stanie samodzielnie oddychać oraz regulować temperaturę swojego ciała.

: Wcześniak – 30 i 31. tydzień. Poród w 30 i 31. tygodniu ciąży

Czego nie wolno robić w 8 miesiącu ciąży?

ZABIEGI KOSMETYCZNE – Nie można : Na zabiegi kosmetyczne powinny uważać szczególnie kobiety w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ w ich przypadku zakazane są wszelkie zabiegi pielęgnacyjne. W czasie całej ciąży zakazane są wszelkie zabiegi wyszczuplające i drenujące, ponieważ znacząco podwyższają ciśnienie.

 • Niebezpieczne dla dziecka są także zabiegi antycellulitowe, ponieważ stosuje się w nich kosmetyki z kofeiną.
 • Równie zabronione są zabiegi detoksykujące, które powodują przekrwienie i rozgrzanie skóry.
 • Przyszłe mamy nie mogą również poddawać się działaniu ultradźwięków i prądu stałego, ponieważ przenikający przez organizm prąd może mieć zły wpływ na rozwijający się płód.

Zakazane są także zabiegi rozluźniające, rozgrzewające i ciepłe kąpiele, szczególnie w zaawansowanej ciąży. Zwróć uwagę także jakie preparaty sama stosujesz. Unikaj tych z retinolem, które mają wysokie stężenie witaminy A. Może ona powodować wady płodu.

Można : Zanim wybierzesz się do gabinetu kosmetycznego sprawdź, czy osoba wykonująca Twój zabieg jest przeszkolona z zakresu pielęgnacji kobiet w ciąży. Możesz zdecydować się na zabiegi pielęgnacyjne dedykowane przyszłym mamom. Poprawiają one jędrność skóry, oczyszczają ją i odświeżają. Masaże natomiast mogą poprawić krążenie, zmniejszyć obrzęk mięśni i sztywność stawów.

Unikaj jednak zabiegów z użyciem olejków eterycznych, szczególnie tych, które mogą zaszkodzić dziecku (z lawendy, jałowca, majeranku, jaśminu, bazylii, gałki muszkatałowej). Zrób także przegląd kosmetyków, które sama stosujesz. Najbezpieczniejszym wyborem będą preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży.

Co powinno Zaniepokoic pod koniec ciąży?

Trzeci trymestr ciąży – co musisz wiedzieć przed porodem? Dlaczego 8 MiesiC CiążY Jest Niebezpieczny To już ostatnia prosta! Za kilkanaście tygodni powitasz na świecie swojego maluszka. Dowiedz się, co Cię czeka w ostatnim trymestrze ciąży, jak możesz radzić sobie z dolegliwościami typowymi dla tego okresu i jak przygotować się do porodu. to dla dziecka czas intensywnego wzrostu – przez ostatnie 13 tygodni ciąży zwiększa ono swoją masę nawet trzykrotnie i rośnie o kilkanaście centymetrów.

Na początku tego okresu maluch ma już w pełni wykształcone płuca, które muszą jednak jeszcze dojrzeć i przygotować się do zaczerpnięcia przez noworodka pierwszego oddechu. Rozwijający się organizm stale gromadzi pod skórą coraz większe ilości tkanki tłuszczowej, co w połączeniu z szybkim wzrostem sprawia, że w macicy zaczyna robić się ciasno.

Z tygodnia na tydzień dziecko jest silniejsze, a przyszła mama niekiedy dotkliwie odczuwa jego kopnięcia. Powiększająca się macica uciska na narządy wewnętrzne mamy, m.in. pęcherz moczowy, a także przeponę, co objawia się częstymi wizytami w toalecie i delikatnie utrudnionym oddychaniem.] W okolicach mózg płodu przyjmuje charakterystyczny, pofałdowany kształt.

Zaczyna się też tworzenie sieci połączeń miedzy neuronami, która będzie rozbudowywać się w kolejnych tygodniach. Dziecko potrafi już śnić i stopniowo uczy się regulacji temperatury ciała; intensywnie trenuje też umiejętności przydatne po porodzie: ssanie, połykanie i ruchy oddechowe. W okolicach maluszek przyjmuje pozycję główką w dół – od tego momentu możesz zaobserwować nieznaczne opadnięcie brzuszka mamy, które ułatwi jej oddychanie.

Pupa i nóżki malucha znajdują się tuż pod Twoimi żebrami, dlatego z pewnością zdarzy Ci się odczuć bolesne kopnięcia. Możesz też spróbować wyczuć, w jakim położeniu znajduje się akurat płód i odnaleźć jego główkę, rączki lub stópki. Pod koniec III trymestru dziecko szybko przybiera na wadze, w płucach zwiększa się produkcja surfaktantu – substancji zapobiegającej sklejaniu się ścian ich pęcherzyków, powoli zaczyna zanikać maź płodowa. Dlaczego 8 MiesiC CiążY Jest Niebezpieczny 3 trymestr ciąży jest czasem, w którym zachodzą intensywne zmiany w ciele kobiety. Coraz mocniej powiększa się brzuszek oraz piersi, a na ich brodawkach niekiedy pojawiają się żółtawe kropelki lub zaschnięte plamki siary –, Wraz z rosnącym brzuszkiem, przesuwa się też środek ciężkości ciała, wymuszając na Tobie zmianę postawy i utrudniając nieco poruszanie się.

W miarę zbliżania się terminu porodu możesz mieć coraz większe problemy ze sprawnym przekręcaniem się z boku na bok, wstawaniem z łózka lub z kanapy, wsiadaniem do samochodu, schylaniem się, a nawet z zawiązaniem butów. Wiele kobiet pod koniec ciąży odczuwa narastające zmęczenie, potęgowane przez problemy ze snem.

To zupełnie normalne zjawisko – warto w tym czasie więcej odpoczywać, zwolnić tempo i dostosować się do aktualnych możliwości swojego organizmu. Ciężarne w trzecim trymestrze szybko przybierają na wadze, a skóra na ich brzuchu i piersiach rozciąga się niemalże do granic wytrzymałości.

W tym okresie warto szczególnie zadbać o jej odpowiednie nawilżenie i ochronę przed powstawaniem rozstępów – nieestetyczne, czerwone pręgi mogą pojawić się nie tylko na brzuchu i piersiach, ale też na pośladkach, udach, biodrach, a nawet na ramionach. Do pielęgnacji skóry w ciąży świetnie sprawdzą się Zostały stworzone po to, aby skutecznie zapobiegać rozstępom.

Ponadto wspierają regenerację tkanki łącznej oraz przyczyniają się do zwiększania elastyczności skóry. Mogą być stosowane zarówno w ciąży jak i po jej zakończeniu. Wzrost wagi, powiększanie się macicy i coraz mocniejsze rozpychanie się w niej dziecka mogą powodować u ciężarnej szereg nieprzyjemnych dolegliwości.

 1. O ile same w sobie nie stanowią one zagrożenia dla mamy ani dla jej dziecka, to potrafią skutecznie uprzykrzyć ostatnie miesiące ciąży.
 2. Zgaga w ciąży jest jedną z dość powszechnych dolegliwości.
 3. Objawia się ona pieczeniem i paleniem występującym nieco poniżej gardła.
 4. Jej przyczyną są zmiany hormonalne i wzrost ciśnienia wewnątrz żołądka spowodowany napieraniem na niego rosnącej macicy, a w następstwie refluks, czyli cofanie się treści żołądkowej do przełyku.

Najprostszym remedium na zgagę w ciąży są leki zobojętniające kwas żołądkowy np. z węglanem wapnia i węglanem magnezu. Ich stosowanie należy zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Jako profilaktykę zaleca się ograniczenie ilości węglowodanów w diecie, rezygnację z napojów gazowanych, tłustych posiłków, używek i czekolady.

zbyt niski poziom magnezu, potasu i wapnia oraz nadmiar fosforu,ucisk rosnącego brzuszka na naczynia krwionośne nóg i zbyt słabe ukrwienie mięśni,niewystarczające nawodnienie,ucisk na nerwy spowodowany pogłębieniem się lordozy lędźwiowej.

Aby zapobiegać skurczom, wykonuj ćwiczenia rozciągające mięśnie łydek, odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry, a także dbaj o zbilansowaną dietę i odpowiednie nawodnienie. Możesz też zapytać swojego lekarza o zasadność przyjmowania suplementów magnezu – niektóre kobiety czują znaczną ulgę po ich wdrożeniu.

Jeśli pojawi się skurcz, wyprostuj nogę, a palce stopy skieruj mocno w kierunku twarzy. Możesz też spróbować stanąć stopą na chłodnej powierzchni albo leżąc gwałtownie uderzyć piętą w podłoże. jest spowodowany czynnikami hormonalnymi (relaksyna i estrogeny), zmianą postawy ciała, pogłębieniem się lordozy lędźwiowej oraz uciskiem sporego brzuszka na struktury miednicy i na splot lędźwiowo-krzyżowy.

Pojawia się on najczęściej w dolnej części pleców. Możesz odczuwać go tylko chwilami, ale bywa też, że ból pleców stale dokucza przyszłym mamom w III trymestrze ciąży, jednak ze zmiennym nasileniem. Dobrym sposobem profilaktyki bólu pleców w ciąży jest ruch i aktywność fizyczna, jednak dość umiarkowana – nadmierne przeciążenie kręgosłupa i dźwiganie ciężkich przedmiotów zdecydowanie nie jest wskazane.

 1. Zwracaj też uwagę na wygodną pozycję w trakcie snu, a w razie potrzeby z pomocą przyjdzie Ci specjalna poduszka ciążowa.
 2. Jeśli już zmagasz się z dolegliwościami, staraj się więcej odpoczywać i rozważ skorzystanie z pomocy fizjoterapeuty lub osteopaty.
 3. Ból pleców może być też spowodowany infekcją dróg moczowych, dlatego warto skonsultować swoje dolegliwości z ginekologiem.

Jeśli bólowi pleców towarzyszą nasilające się, regularne skurcze brzucha, prawdopodobnie właśnie rozpoczyna się poród. Dlaczego 8 MiesiC CiążY Jest Niebezpieczny Problemy ze snem w ciąży często wynikają z niemożności znalezienia odpowiedniej pozycji – spory brzuch utrudnia bowiem wygodne ułożenie się w łóżku. Ten dyskomfort często potęgowany jest przez inne dolegliwości ciążowe: utrudnione oddychanie, zgagę, skurcze łydek i częste wizyty w toalecie, które dodatkowo uniemożliwiają wyciszenie się i zapadnięcie spokojny, głęboki sen.

 • Jeśli Twoją główną bolączką jest trudność ze znalezieniem wygodnej pozycji, wypróbuj wspomnianą wcześniej poduszkę do spania w ciąży kształcie litery C lub J.
 • Umożliwia ona dość komfortowe ułożenie się na boku, a przy okazji odciąża nieco plecy.
 • Postaraj się prowadzić aktywny tryb życia, wietrzyć sypialnię przed snem i kłaść się wtedy, kiedy rzeczywiście czujesz zmęczenie.

Zadbaj o wyciszenie się przed nocnym odpoczynkiem: odłóż telefon i wyłącz telewizję, poczytaj książkę, wykonaj ćwiczenia oddechowe lub pomedytuj. Pomocna może okazać się też aromaterapia: nanieś kilka kropel olejku lawendowego na poszewkę swojej poduszki lub umieść w niej saszetkę z lawendą.

 • Niewielkie obrzęki pojawiają się najczęściej w drugiej połowie ciąży.
 • Dotyczą głównie nóg oraz dłoni, a zdecydowanie rzadziej innych części ciała.
 • Ich przyczynami są trudności z odpływem krwi z żył zlokalizowanych w kończynach, a także nadmiar soli i wody w organizmie.
 • Obrzęki najczęściej ustępują lub zmniejszają się po nocy.

Jeśli dzieje się tak w Twoim przypadku, staraj się jak najczęściej w trakcie dnia odpoczywać z nogami uniesionymi w górę. Wybieraj też wygodne buty na płaskiej podeszwie i zrezygnuj z noszenia pierścionków, by nie nasilać problemu. Jeśli obrzęk wystąpi niemal na całym ciele, koniecznie powiadom o nim swojego lekarza.

Prawdopodobnie konieczna będzie częstsza kontrola ciśnienia tętniczego i stężenia białka w moczu. Wiele dolegliwości ciążowych wynika z zupełnie normalnych i fizjologicznych zjawisk, dlatego też nie wymagają one interwencji lekarza. Istnieje jednak lista objawów, które powinny Cię zaniepokoić i skłonić do niezwłocznego powiadomienia swojego ginekologa lub udania się na izbę przyjęć szpitala.

Niepokojącymi objawami w trzecim trymestrze są:

intensywne krwawienie z dróg rodnychodpłyniecie płynu owodniowego lub wystąpienie regularnych skurczów macicy przed 38. tygodniem ciąży (nie mylić ze skurczami przepowiadającymi)silne i gwałtowne ruchy dziecka lub brak ruchówwysokie ciśnienie krwi, powyżej 140/90nasilający się ból nogi, obrzęk i zaczerwienienie, które nie ustępują po odpoczynkusilne bóle brzucha, głowy oraz zaburzenia ostrości widzenia.

W trzecim trymestrze lekarz może poprosić Cię, byś częściej, niż dotychczas zgłaszała się na kolejne wizyty kontrolne – stała opieka nad ciężarną jest w tym okresie bardzo ważna. W trakcie wizyt Twój ginekolog wykona standardowe badania przedmiotowe i podmiotowe, oceni czynność serca dziecka, zmierzy ciśnienie krwi, poprosi Cię o zważenie się, oceni wymiary miednicy, ruchy płodu oraz przeprowadzi wywiad w celu oceny ryzyka i nasilenia objawów depresji.

morfologii krwibadania ogólnego moczuUSG między 28. a ciąży (tzw. USG 3 trymestru)poziomu przeciwciał anty-D (u kobiet z ujemnym czynnikiem Rh)antygenu HBsHIVposiewu z pochwy i odbytu w kierunku paciorkowców, tzw. GBS (miedzy 35. a )VDRL (kiła) oraz HCV (WZW typu C) u kobiet o zwiększonym ryzyku zakażeniasamodzielnego liczenia ruchów płodu.

Jeśli wymaga tego stan zdrowia kobiety i jej dziecka, lekarz zleci też inne badania. Przed zbliżającym się terminem porodu możesz być poproszona o wykonanie kontrolnego badania KTG w ciąży, czyli pomiaru czynności skurczowej macicy i tętna płodu. Jeśli termin porodu minie, prawdopodobnie będziesz zgłaszała się na to badanie co kilka dni. Zostanie Ci też wykonane dodatkowe USG. Dlaczego 8 MiesiC CiążY Jest Niebezpieczny Dieta w ostatnich miesiącach ciąży powinna nadal bazować na wysoko odżywczych i nieprzetworzonych produktach:

węglowodanach złożonych, które dostarczą 55-60% zapotrzebowania na energię: grubych i drobnych kaszach, pełnoziarnistym pieczywie, ciemnych makaronach, ryżu, mąkach z pełnego przemiału, płatkach zbożowych i musli bez cukru oraz ziemniakachwartościowym białku, stanowiącym podstawowy budulec rosnącego organizmu dziecka: chudym mięsie, rybach, jajach, nabiale, warzywach strączkowychzdrowych tłuszczach: olejach tłoczonych na zimno, awokado, orzechach i pestkach, tłustych rybach morskich – podczas ciąży zapotrzebowanie na nienasycone kwasy tłuszczowe wzrasta aż o 50%warzywach i owocach – minimalne spożycie owoców w III trymestrze powinno wynosić 400 g na dobę, a warzyw 400 do nawet 600 g.

Spożywaj 4-5 posiłków dziennie – 3 główne oraz 1 lub 2 przekąski. W trzecim trymestrze zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta o około 475 kcal w stosunku do stanu sprzed ciąży. Z tego względu warto delikatnie zwiększyć objętość posiłków lub dodać do swojego menu jeszcze jeden, dodatkowy posiłek.

Pod koniec ciąży zwracaj uwagę na spożycie produktów zawierających spore ilości żelaza, np. mięsa, jaj, buraków, zakwasu buraczanego, szpinaku, natki pietruszki oraz płatków owsianych. W tym okresie zwiększa się zapotrzebowanie Twojego organizmu na ten składnik, a zbyt mała podaż może skutkować anemią.

Nie zapominaj też o zapewnieniu sobie odpowiedniej ilości wapnia – jeśli dostarczysz go za mało, całość zostanie zużyta na potrzeby dziecka, a w konsekwencji ucierpi Twoje zdrowie. Włącz do diety nabiał (bardzo dużo wapnia ma mozzarella), jaja, ryby o jadalnych szkieletach, np.

 • Sardynki, brokuły oraz orzechy.
 • Istotnym składnikiem diety dla ciężarnej jest też kwas foliowy.
 • Wpływa on na procesy krwiotwórcze i warunkuje prawidłowy rozwój płodu, a także zapobiega wielu niebezpiecznym schorzeniom.
 • Zawierają go głównie zielone warzywa liściaste, jednak dieta nie jest wystarczającym źródłem tego składnika.

Z tego względu najnowsze rekomendacje wskazują na konieczność suplementacji kwasu foliowego w III trymestrze w dawce 0,6-0,8 mg na dobę. W trzecim trymestrze z powodzeniem możesz kontynuować wszelkie aktywności, które podejmowałaś na wcześniejszych etapach ciąży, np.

pływanieaqua aerobikjazdę na rowerku stacjonarnym

te rozluźniające ciało przed porodem i wyciszające, uzupełnione o pracę z oddechem:

jogępilateszajęcia dla ciężarnych dostosowane do etapu ciąży.

W badaniach dowiedziono, że aktywność fizyczna w trakcie ciąży skraca czas porodu, zmniejsza związany z nim odczuwalny wysiłek oraz redukuje ryzyko wystąpienia komplikacji okołoporodowych. Kobiety, które nie stroniły od aktywności, wykonywały ćwiczenia oddechowe, trening mięśni dna miednicy lub uczestniczyły w specjalnie przeznaczonych dla nich zajęciach, mogą też mieć większą świadomość swojego ciała i lepiej współpracować z położną oraz ze swoim dzieckiem w trakcie porodu.

Nie zapomnij o bieżącym konsultowaniu podejmowanych aktywności ze swoim lekarzem – przed rozpoczęciem ćwiczeń musisz uzyskać jego zgodę. Zrezygnuj z uprawiania sportu, jeśli wystąpią u Ciebie jakiekolwiek niepokojące objawy, np. krwawienie, plamienia, zawroty głowy, bóle brzucha lub mocne skurcze na długo przed terminem porodu.

Trzeci trymestr to już ostatni dzwonek, by przygotować się do porodu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, zacznij kompletować, ale też dla siebie. Przygotuj rzeczy, które będą potrzebne Ci na oddziale i na sali porodowej i spakuj je do walizki, by w momencie rozpoczęcia akcji skurczowej nie szukać w pośpiechu niezbędnych elementów wyprawki do szpitala.

Postaraj się stworzyć – możesz poprosić o pomoc w jego napisaniu położną środowiskową lub swojego lekarza. To dobry moment na wybór szpitala, w którym chcesz urodzić i zapoznanie się z warunkami, jakie panują w danej placówce. Warto też skorzystać z kursów w ramach szkoły rodzenia, szczególnie jeśli to Twoje pierwsze dziecko, a wcześniej nie uczestniczyłaś w podobnych zajęciach.

Będziesz miała okazję zadać nurtujące Cię pytania i przygotować się zarówno do porodu, jak i do późniejszej opieki nad maluszkiem. Zachęcamy też do sięgania po fachową literaturę dotyczącą przebiegu porodu oraz pierwszych dni i tygodni z noworodkiem. Jeśli planujesz karmić piersią, dodaj do swojej listy również książki o laktacji -warto przyswoić całą niezbędną wiedzę jeszcze przed narodzinami maluszka, by uniknąć późniejszego stresu i niepewności.

opuszczenie się brzuszkazmianę poziomu energii: silne zmęczenie lub tryskanie energiąodejście czopa śluzowegoból pleców, pachwin i ucisk w miednicygęstszą i obfitszą wydzielinę z pochwymniejsze tygodniowe przyrosty wagi.

Objawami, które jednoznacznie wskazują, że zaczyna się poród są:

odejście wód płodowychmocne, bolesne i nasilające się skurcze występujące regularnie co minimum 10 minutwymioty, wzdęcia, biegunka, brak apetytusłabsze ruchy dzieckaból w krzyżu, niepokój, nerwobóleuczucie rozpierania w kroczu i nasilone upławy.

Przeczytaj także:

Źródła: 1. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu, www.femmed.com.pl/wp-content/uploads/2013/02/rekomendacjaopiekaprzedporodowa.pdf 2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r.

w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, Dz.U.2018 poz.1756, isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001756/O/D20181756.pdf 3. Poradnik żywienia kobiet w ciąży, Instytut Matki i Dziecka, imid.med.pl/images/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf 4.M. Zimmer i inni, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych, www.ptgin.pl/sites/scm/files/2021-09/07.2020%20-%20Rekomendacje%20Polskiego%20Towarzystwa%20Ginekolog%C3%B3w%20i%20Po%C5%82o%C5%BCnik%C3%B3w%20dotycz%C4%85ce%20suplementacji%20u%20kobiet%20ci%C4%99%C5%BCarnych.pdf 5.M.

Szafarowska, M. Biela, Kiedy nastąpi poród? podyplomie.pl/ginekologia/28156,kiedy-nastapi-porod 6.H. Murkoff, S. Mazel, W oczekiwaniu na dziecko, wyd. Rebis, Poznań 2016.7. Drosdzol-Cop, Znaczenie aktywności fizycznej u kobiet w ciąży wraz z zestawem proponowanych ćwiczeń na każdy z trzech trymestrów ciąży, www.forumginekologii.pl/artykul/znaczenie-aktywnosci-fizycznej-u-kobiet-w-ciazy-wraz-z-zestawem-proponowanych-cwiczen-na-kazdy-z-trzech-trymestrow-ciazy 8.

Ile waży plod w 8 miesiacu?

Ósmy miesiąc ciąży Dlaczego 8 MiesiC CiążY Jest Niebezpieczny Kiedy zaczyna się 8 miesiąc ciąży, wiele przyszłych mam zmaga się już z różnymi dolegliwościami – woda gromadzi się w tkankach nóg, stóp, ramion i dłoni, a dziecko uciska na pęcherz moczowy, żołądek i czasami kopie w żebra. Musisz często chodzić do toalety, dlatego przez cały 3 trymestr ciąży niezakłócony nocny wypoczynek jest często niemożliwy.

 • Twój maluszek też nie próżnuje – po 30 tygodniu ciąży wiele dzieci przyjmuje już położenie główkowe, stale przybiera na wadze i przygotowuje się do porodu, o czym przekonasz się podczas USG 3 trymestru.
 • Wszystkie objawy ciąży są niczym w porównaniu z tym, co dzieje się teraz z Twoim dzieckiem.
 • W tym miesiącu ciąży płód gromadzi coraz większe ilości tkanki tłuszczowej i znacznie przybiera na wadze,

Średni przyrost w ostatnim trymestrze ciąży to aż 700 g na miesiąc. Oznacza to również, że powoli zmniejsza się wolna przestrzeń w worku owodniowym. Dlatego od 29. tygodnia ciąży dziecko coraz częściej przyjmuje pozycję zwaną potocznie embrionalną : ręce i nogi są przyciągnięte blisko ciała, a głowa jest pochylona w kierunku klatki piersiowej.

 • Równolegle szpik kostny zaczyna wytwarzać krwinki czerwone, a mózg przejmuje odpowiedzialność za kontrolę temperatury ciała.29 tydzień ciąży rozpoczyna 8 miesiąc.
 • W tym okresie powiększa się mózg maluszka, a razem z nim rośnie też obwód główki.
 • Ruchy dziecka w 29 tygodniu ciąży mogą być nieco inaczej odczuwalne – w macicy jest coraz ciaśniej, dlatego też trudniej wyprowadzić mocne i dynamiczne kopniaki.

Od teraz ruchy płodu będziesz odbierała jako powolne przeciąganie i rozpychanie się. Dziecko w 30 tygodniu ciąży mierzy już ok.39 cm. Meszek płodowy ( lanugo ) z czwartego miesiąca ciąży powoli wyciera się i zanika, a w tym samym czasie u wielu płodów wyrastają włosy właściwe.

 • Rozpoczyna się też proces fałdowania kory mózgowej, który potrwa przez kolejne 6 tygodni.
 • W 31 tygodniu ciąży nadal rozwija się układ nerwowy, mózg oraz mięśnie dziecka.
 • Tworzą cię coraz to nowe połączenia między neuronami ułatwiające odbieranie bodźców z otoczenia oraz odczuwanie emocji.
 • Nóżki malucha, które do tej pory rosły nieco wolniej, zaczynają nadrabiać „zaległości”.

Średnia waga dziecka w 31 tygodniu ciąży przekracza 1,5 kg – płód rośnie jak na drożdżach! Pod koniec 8 miesiąca Twoja macica staje się salą treningową – dziecko w 32 tygodniu ciąży intensywnie ćwiczy umiejętności, które przydadzą mu się po porodzie : ssanie, połykanie, ruchy oddechowe oraz poruszanie kończynami.

Jego skóra, która na wcześniejszych etapach ciąży była czerwona i przejrzysta, staje się różowa i matowa, upodabniając się do Twojej. Oszacowana przez lekarza waga dziecka w 8 miesiącu ciąży wzbudza sporo niepokoju u rodziców. Dlaczego dziecko waży mniej niż wskazywałby na to wiek ciążowy? Czy rozbieżność 100 g to powód do zmartwień? A waga dziecka w 30 tygodniu ciąży na poziomie 1600 g? Czy to za dużo? A może wszystko jest w porządku? Przede wszystkim warto pamiętać, że dzieci w trzecim trymestrze ciąży rosną w indywidualnym tempie, zależnym np.

od genów (jeśli rodzice są wysocy i dobrze zbudowani, dziecko również może być spore). Zamiast konkretną, wyrażoną w gramach wagą dziecka w 29 tygodniu ciąży, warto kierować się centylami. Podczas badania lekarz nanosi wagę płodu i wiek ciąży na siatki centylowe (niekiedy aparat USG oblicza to automatycznie), które pozwalają sprawdzić, jak rozwija się dany maluszek na tle innych płodów w tym samym wieku.

Tydzień ciąży Etap rozwoju Wielkość i waga dziecka
Tydzień 29 Pozycja płodowa (z rękami i nogami przyciągniętymi do ciała) 38,7 cm i 1240 g
Tydzień 30 Kości nadal twardnieją; tworzą się korzenie zębów, rosną włosy 40 cm i 1350 g
Tydzień 31 Powstają nowe połączenia nerwowe 41,5–41,8 cm i 1575 g
Tydzień 32 Tworzą się pręciki i czopki w oczach; kształtuje się małżowina uszna; skóra staje się matowa 42,7 cm i 1775 g

W 8 miesiącu ciąży wiele kobiet ma tendencję do zatrzymywania dużej ilości wody w tkankach. W ciągu dnia nogi i ręce wyraźnie puchną, Odczujesz to szczególnie wtedy, gdy przez cały dzień w pracy chodzisz lub stoisz. Im częściej będziesz siadać i unosić nogi, najlepiej powyżej linii bioder, tym łatwiej będzie Ci przetrwać dzień.

 1. Pomaga to w usunięciu nadmiaru wody z tkanek.
 2. Wasy tłuszczowe omega-3 są bardzo ważne dla rozwoju dziecka, dlatego 8 miesiąc ciąży to dobry czas na spożywanie skorupiaków lub ryb morskich (upewnij się, że są dobrze ugotowane!).
 3. Dobrym źródłem niezbędnych kwasów tłuszczowych są również orzechy włoskie, olej lniany i rzepakowy.

Duszności i coraz większe ograniczenie ruchów również mogą utrudniać ostatnie dni pracy. Jednak najpóźniej teraz musisz porozmawiać ze swoim pracodawcą i działem kadr o i o tym, kiedy będziesz mogła rozpocząć pracę po jego zakończeniu. Jeśli planujesz wykorzystać tylko urlop macierzyński po urodzeniu dziecka, nie musisz składać specjalnego wniosku.

Tydzień ciąży Rozwój ciąży Objawy ciąży
29 tydzień Macica znajduje się ok.3 palce ponad pępkiem Zgaga, duszności
30 tydzień Zwiększona retencja wody w tkankach Ciężkie nogi; zatrzymanie wody; częsta potrzeba oddawania moczu, zwłaszcza w nocy
31 tydzień Hormony wpływają na trawienie Swędzenie skóry
32 tydzień Macica sięga połowy wysokości między pępkiem a mostkiem Zwiększone zmęczenie; zaparcia

Pod koniec siódmego lub na początku ósmego miesiąca ciąży należy wykonać trzecie, a tym samym ostatnie ważne badanie profilaktyczne – USG III trymestru. Oznacza to, że oprócz typowych badań: moczu, morfologii krwi, oznaczenia hemoglobiny, pomiaru ciśnienia tętniczego i masy ciała ginekolog wykona także badanie ultrasonograficzne, podczas którego płód zostanie ponownie dokładnie zmierzony.

W określonych przypadkach w 8 miesiącu ciąży można też wykonywać badanie KTG, podczas którego rejestruje się pracę serca dziecka i czynność skurczową macicy.Jeśli zaistnieje taka konieczność, lekarz zaleci wykonanie dodatkowych badań profilaktycznych lub diagnostycznych.Przeczytaj także:

Badanie USG 3 trymestru wykonuje się pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży, Jego głównym celem jest ocena wzrastania dziecka, oszacowanie jego masy oraz sprawdzenie, czy ewentualne powikłania ciąży (np. cukrzyca ciążowa) nie mają wpływu na prawidłowość rozwoju maluszka. Ponadto lekarz sprawdzi:

położenie dziecka, położenie łożyska, wydolność łożyska, ilość płynu owodniowego, budowę płodu, tętno płodu długość szyjki macicy.

Jeśli jest to wskazane z medycznego punktu widzenia, podczas USG trzeciego trymestru ginekolog może również wykonać specjalne badanie ultrasonograficzne metodą Dopplera. W ten sposób będzie w stanie dokładniej zbadać naczynia krwionośne matki i dziecka (przepływy krwi w pępowinie, mózgu dziecka i macicy).

 1. Dzięki temu można na przykład wykryć niewydolność łożyska na wczesnym etapie.
 2. Być może myślisz już o tym, jak Twoje dziecko będzie ułożone do porodu.
 3. W ósmym miesiącu ciąży wiele dzieci – ale nie wszystkie! – jest już ustawionych w pozycji główkowej, co doskonale widać podczas USG 3 trymestru.
 4. Niemniej jednak jest jeszcze czas, by płód zmienił swoje ułożenie – w końcu nadal ma pewną swobodę w wykonywaniu krótkich i bardziej rozbudowanych „ćwiczeń gimnastycznych” w Twoim brzuchu.
See also:  Dlaczego Noworodek PAcze

Pozycja podłużna to najczęstsza pozycja, jaką przyjmuje płód w macicy, W pozycji podłużnej główkowej (w dokumentacji położniczej oznaczanej skrótem SL) głowa jest skierowana ku miednicy, a twarz dziecka jest zwrócona w stronę Twoich pleców. Dolna część ciała lub nóżki dziecka są wyciągnięte do góry, w kierunku Twojego brzucha.

Jeśli płód jest obrócony twarzą do góry, tzn. w kierunku Twojej kości łonowej, może to oznaczać dłuższy i trudniejszy poród. Wszystkie pozycje podłużne, w których główka znajduje się na dole, są w zasadzie dobrymi pozycjami do porodu siłami natury. Zapytaj o nie swoją położną – z pewnością chętnie podzieli się z Tobą swoimi doświadczeniami.

W pozycji poprzecznej dziecko ułożyło się wygodnie pod kątem prostym do osi Twojego ciała. Jego głowa i pupa są zwrócone w bok, Poród naturalny dziecka ułożonego w takiej pozycji nie jest możliwy. Jednak w ósmym i dziewiątym miesiącu ciąży płód może jeszcze zmienić ułożenie, o ile ma na to wystarczająco dużo miejsca.

 • Jeśli dziecko jest ułożone w pozycji poprzecznej, poproś położną o pomoc w wykonaniu ćwiczeń gimnastycznych i wskazówki, które pomogą „przekonać” dziecko do jej zmiany.
 • Pozycja skośna jest również nazywana niestabilną pozycją płodu.
 • Zasadniczo jest to połączenie pozycji podłużnej i poprzecznej: płód leży pod kątem ostrym w stosunku do kanału rodnego, z pośladkami lub głową skierowanymi w dół i opartymi na talerzu kości biodrowej mamy.

Pozycja ta często zmienia się na krótko przed porodem w taki sposób, że nic nie stoi na przeszkodzie porodowi naturalnemu. Położenie miednicowe, zwane potocznie pośladkowym oznacza, że maluch skierowany jest pupą do dołu, W zależności od wariantu, jego nóżki bywają zgięte, wyprostowane, ułożone „na kokardkę” itd.

W końcowej pozycji miednicowej główka może być wyczuwalna u góry brzucha, a pupa lub nóżki dziecka w miednicy. Zwykle pozycja dziecka zmienia się na ostateczną około 30-32 tygodnia ciąży, choć przy sprzyjających warunkach może się to stać jeszcze w 34 tygodniu. Po tym czasie zdecydowała większość maluchów ma już zbyt mało miejsca – obrót jest trudny, choć zdarzają się przypadki zmiany położenia z miednicowego na główkowe tuż przed porodem.

Tylko około 5 procent wszystkich dzieci pozostaje w tej pozycji – większość z nich sama zmienia położenie na prawidłowe. Ułożenie pośladkowe najczęściej jest wskazaniem do cięcia cesarskiego, choć w przypadku płodów u kobiet, które już wcześniej rodziły, można podjąć próbę porodu drogami natury.

 • Gdy kobieta w 8 miesiącu ciąży dowiaduje się o nieprawidłowym ułożeniu dziecka, zwykle zaczyna się martwić nadchodzącym porodem, szczególnie jeśli od rodziny i przyjaciół słyszy przerażające opowieści o sytuacjach krytycznych.
 • W tym momencie należy dokładnie zastanowić się, czego same potrzebujemy: jak najwięcej różnych relacji, w tym także dramatycznych opowieści o trudnym porodzie, aby być jak najlepiej przygotowaną na każdą ewentualność? Czy może jak najmniej szczegółów, aby się niepotrzebnie nie stresować? Zdecyduj, co jest dla Ciebie ważniejsze, a potem konsekwentnie prezentuj tę postawę wobec przyjaciół i rodziny,

Zarówno Twój ginekolog, jak i położna udzielą Ci informacji na temat różnych sposobów porodu, takich jak poród naturalny, interwencje medyczne podczas porodu lub konieczność wykonania cesarskiego cięcia. Informacje czysto merytoryczne otrzymasz od profesjonalisty podczas badań kontrolnych lub np.

środki przeciwbólowe i znieczulenie zewnątrzoponowe na wyraźne życzenie / bez dodatkowej prośby; własna położna lub doula do towarzyszenia podczas porodu; badanie KTG wykonywane w pewnych odstępach czasowych zamiast ciągłego zapisu KTG podczas porodu (o ile nie jest to uzasadnione medycznie); specyficzne pozycje porodowe / wybór pozycji podczas porodu, o ile jest to możliwe; rodzenie przy wybranej przez siebie muzyce, zapalenie świec.

Wszystkie swoje oczekiwania możesz spisać w jednym dokumencie, zwanym planem porodu, który następnie przedstawisz personelowi na izbie przyjęć w momencie rozpoczęcia, W ósmym miesiącu jest też czas na kursy przygotowujące do porodu (szkoła rodzenia), jeśli jeszcze w nich nie uczestniczyłaś.

 1. Poród przedwczesny jest czymś, czego obawia się wiele ciężarnych.
 2. Jednak stała opieka lekarza i regularne wizyty kontrolne pozwalają ograniczyć ryzyko urodzenia wcześniaka i w porę zauważyć niepokojące symptomy.
 3. Jeśli jednak grozi Ci przedwczesny poród w 30 tygodniu ciąży lub już doszło do porodu na długo przed terminem, przede wszystkim nie obwiniaj siebie – przyczyna aż połowy takich porodów jest nieznana, a często ukończenie ciąży na tak wczesnym etapie ma na celu ratowanie zdrowia i życia mamy lub dziecka.

Urodzony po 29 tygodniu wcześniak ma ponad 90% szans na przeżycie – to już bardzo dużo, a z każdym dniem w brzuchy mamy szanse te rosną. Musisz jednak przygotować się na długi, kilkutygodniowy pobyt dziecka w szpitalu, który dla rodziców wcześniaków jest bardzo trudnym przeżyciem,

Nie wahaj się rozmawia o swoich emocjach z bliskimi lub z psychologiem, Poszukaj też grup wsparcia lub forów dla rodziców wcześniaków będących w podobnej sytuacji. Ten sposób być może ułatwi Ci radzenie sobie z konsekwencjami porodu w 32 tygodniu ciąży i pozwoli lepiej znieść czas dzielący Cię od wypisu dziecka ze szpitala i powrotu do domu.

Dla wielu kobiet w ósmym miesiącu ciąży najlepszą radą jest zapewnienie odpoczynku zmęczonym nogom. Ale wskazówek jest więcej:

W dalszym ciągu unikaj alkoholu i papierosów!

Picie nawet najmniejszych ilości alkoholu jest nadal zakazane w 8 miesiącu ciąży. Delikatne narządy dziecka nie są (i przez najbliższe 18 lat nie będą) gotowe na radzenie sobie z metabolizowaniem alkoholu. Palenie papierosów natomiast oraz zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego przed 32 tygodniem ciąży aż 3-krotnie oraz sprawia, że łożysko szybciej się starzeje i staje się niewydolne.

W razie potrzeby załóż pończochy uciskowe i podtrzymujące żyły.

Jeśli masz skłonność do powstawania żylaków lub już się z nimi zmagasz, omów ze swoim lekarzem możliwość noszenia w ramach profilaktyki specjalnych pończoch uciskowych. Działanie ciążowych hormonów oraz nacisk sporego brzucha w 8 miesiącu ciąży na naczynia krwionośne sprzyja nie tylko powstawaniu żylaków, ale też obrzęków, zakrzepicy i bólu nóg.

Zrób masaż „skubany” brzucha, nóg i ramion z użyciem olejku do ciała.

Delikatne podszczypywanie skóry wypływa na jej lepsze odżywienie i zwiększa ukrwienie. Chwyć skórę dwoma palcami, lekko ją unieś, poruszaj i puść, a następnie przejdź do kolejnego miejsca. Pamiętaj, że ruchy nie mogą być mocne i gwałtowne. Przeprowadzenie masażu ułatwi Ci olejek od ciała lub oliwka dla niemowląt. Jeśli masaż spowoduje wystąpienie skurczu, przerwij go.

Spożywaj pokarmy bogate w kwasy omega-3, takie jak ryby morskie lub skorupiaki.

Do kwasów Omega-3 zaliczamy m.in. DHA niezbędne podczas całej ciąży. Zapotrzebowanie na ten składnik znacząco wzrasta w III trymestrze ciąży, kiedy intensywnie rozwija się układ nerwowy dziecka. Z tego względu, oprócz zaleconej przez lekarza suplementacji, warto wzbogacić swoją dietę w 8 miesiącu ciąży o tłuste ryby (łosoś, śledź, makrela, sardynki), a także wodorosty morskie, olej rzepakowy i lniany, pestki dyni, orzechy włoskie migdały i siemię lniane.

Stosuj dietę bogatą w błonnik.

Odpowiednia ilość błonnika w diecie zapobiega zaparciom, które są częstą przypadłością kobiet w 8 miesiącu ciąży i w całym III trymestrze. Uwzględnij w swoim menu duże ilości warzyw (wskazanych z resztą na każdym etapie ciąży), jabłka ze skórką, otręby, płatki owsiane i żytnie oraz grube kasze.

Pij wodę, najlepiej w zależności od pragnienia i nie za mało.

Staraj się regularnie pić wodę, najlepiej przed i pomiędzy posiłkami. Średnie zapotrzebowanie na wodę u ciężarnych wynosi 2-2,5 l, ale jeśli 8 miesiąc ciąży przypada na gorące lato, możesz potrzebować jeszcze więcej płynów. Wybieraj wodę źródlaną lub mineralną niskozmineralizowaną i zrezygnuj z wody gazowanej, która może nasilać zgagę.

 1. Pomiędzy 29. a 32.
 2. Tygodniem ciąży wiele dzieci znajduje się już w pozycji embrionalnej.
 3. Nogi i ręce są zgięte, a głowa pochylona w kierunku klatki piersiowej.
 4. Często, ale nie zawsze, główka dziecka obraca się już w kierunku miednicy.
 5. Jeśli podczas badania zostanie stwierdzone inne ułożenie dziecka, nie ma to żadnego znaczenia.

Dziecko w 8 miesiącu ciąży ma jeszcze wystarczająco dużo miejsca, aby mógł się obrócić. Twój maluch chętnie korzysta teraz z ostatnich chwil swobody w macicy, co możesz zaobserwować jako wyczuwalne ruchy. Ostatnią kompleksową kontrolę przeprowadza się między 28.

 1. A 32. tygodniem.
 2. Oznacza to, że oprócz sprawdzenia masy ciała, ciśnienia, zbadania krwi i moczu przeprowadza się ostatnie ważne ultrasonograficzne badanie 3 trymestru.
 3. Szczególną uwagę zwraca się na wydolność łożyska, sprawdza się ilość płynu owodniowego oraz wielkość i tempo wzrastania płodu.
 4. Jeśli jest to konieczne z medycznego punktu widzenia, można również wykonać badanie ultrasonograficzne metodą Dopplera lub tomografię komputerową.

W określonych przypadkach bada się też poziom przeciwciał anty-D. Lekarz ginekolog lub położna poinformują Cię o poszczególnych badaniach i ich znaczeniu. Płód rozpoczyna ósmy miesiąc ciąży, mierząc około 39,7 cm, a pod koniec 32. tygodnia ciąży długość jego ciała wyniesie około 42,7 cm.

 • Jego masa wzrasta z 1240 do 1775 gramów.
 • W ten sposób powoli zbliża się do rozmiaru i wagi, jakie będzie miał przy urodzeniu.
 • Jako kobieta w ciąży również będziesz odczuwać ten intensywny wzrost: Twój brzuch w 8 miesiącu ciąży będzie się powiększał, a masa ciążowa będzie stale wzrastać.
 • Informacje o autorce: Sabrina Sailer jest wolontariuszką i konsultantką w zakresie karmienia piersią oraz chustonoszenia od 2010 roku.

Pracuje jako copywriterka i redaktorka, a także zajmuje się doradztwem dotyczącym godzenia życia rodzinnego i zawodowego. Dlaczego 8 MiesiC CiążY Jest Niebezpieczny Masz pytania – zajrzyj na nasze forum. Dietetyk i położna chętnie na nie odpowiedzą Dlaczego 8 MiesiC CiążY Jest Niebezpieczny Kosmetyki HiPP Babysanft – wyjątkowo delikatna pielęgnacja z wartościowym, ekologicznym olejkiem migdałowym | : Ósmy miesiąc ciąży

Ile musi ważyć dziecko aby wyjść ze szpitala?

Jak długo wcześniaki pozostają w szpitalu? Większość rodziców wcześniaków musi pogodzić się z faktem, iż ich dzieci przebywają na Oddziale Wcześniaków i Patologii Noworodka (nazywanym także oddziałem Intensywnej Opieki Neonatologicznej). Jest to miejsce, gdzie często przebiega walka o życie i zdrowie wcześniaków.

 1. Zarówno rodzice, jak i personel medyczny spotykają się tam z dużym stresem, wynikającym z obaw o losy narodzonego przedwcześnie dziecka (rodzice) oraz przeciążenia (personel).
 2. Nie każdy ma szansę spotkać w tym tak trudnym okresie życia lekarza i położne, które znajdą czas i siłę, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania, opisać wszystkie przyrządy oraz podtrzymać na duchu.

Długość pobytu w szpitalu zależy od lekarza prowadzącego, który podejmuje decyzje, mając na uwadze rozwój i stan Twojego dziecka. Niepisana zasada mówi, iż aby móc wyjść z wcześniakiem ze szpitala, muszą zajść następujące warunki: dziecko musi samo oddychać i ssać, a jego masa powinna przekraczać 2 kg.

Czy można poronić w 8 miesiącu ciąży?

Poronienie w 8 tygodniu ciąży – co jeszcze mogło wpłynąć? – Do poronienia w 8 tygodniu ciąży dochodzi stosunkowo często. Najczęstszą przyczyną utraty ciąży na wczesnym etapie są wady genetyczne zarodka, takie jak np. zespół Downa, Edwardsa, czy zespół Patau.

Ile trwa najkrótszy poród?

III OKRES PORODU – III okres porodu jest zwykle najkrótszy. Trwa do 30 minut, a w jego trakcie następuje oddzielenie i urodzenie łożyska. Kiedy tak się stanie, położna dokładnie sprawdza jego stan. Łożysko powinno zostać wydalone w całości, w jednym kawałku.

 • Jeśli jakiś fragment zostanie w macicy lub kanale rodnym, konieczne jest jego usunięcie – w tym celu wykonuje się łyżeczkowanie.
 • Po narodzinach dziecka noworodek i mama zostają w kontakcie skóra do skóry.
 • Czynności medyczne, takie jak mierzenie, ważenie i ocena neonatologiczna, powinny zostać wykonane po pierwszym karmieniu, aczkolwiek to zależy od danego szpitala, a po trosze również od determinacji samej mamy oraz stanu klinicznego noworodka.

W IV okresie porodu pod kontrolą lekarską zostaje nie tylko noworodek, lecz także położnica – świeżo upieczona mama, u której sprawdza się proces obkurczania macicy, przebieg laktacji i ogólne samopoczucie. Zwiększona kontrola obejmuje również pierwsze dni po porodzie,

Ile średnio trwa pierwszy poród?

Długość porodu w świetle współczesnych dowodów naukowych Niniejszy artykuł adresowany jest do osób świadczących opiekę w okresie okołoporodowym oraz do wszystkich zaangażowanych w organizację opieki okołoporodowej. Z jego lektury mogą skorzystać także kobiety w ciąży i ich rodziny podczas przygotowań do porodu.

Współczesne dowody naukowe” to pojęcie, które odnosi się do publikacji naukowych różnego typu, które ukazały się po roku 2000. Ta granica została przyjęta z dwóch powodów. Starsze publikacje mogą różnić się metodologicznie od współczesnych badań i mogą nie spełniać coraz bardziej rygorystycznych kryteriów rzetelności oraz opierają się na danych pozyskanych w czasach, kiedy opieka położnicza znacząco różniła się od tej, jaką praktykuje się w XXI w.

Pionierskie w swoim czasie publikacje dra Friedmana w kwestii długości porodu są dziś nieaktualne dlatego, że kobiety, których porody obserwował, były w większości pod wpływem silnych leków, których dziś się nie stosuje, a w drugiej fazie porodu rutynowo używano kleszczy położniczych (Dekker and Bertone, 2017 ).

 • Czasem warto sięgnąć po starsze publikacje, a czasem jest to nieuniknione, ponieważ, zwłaszcza w niektórych obszarach, publikacji jest bardzo mało i od dziesięcioleci nie ukazały się nowe.
 • Podczas poszukiwań źródeł odpowiednich dla własnej praktyki w opiece okołoporodowej należy także zwrócić uwagę na: jaką grupę stanowiły kobiety biorące udział w badaniu? Jak określono przebieg ciąży? Czy były to ciąże fizjologiczne czy z określonymi komplikacjami lub wariantami przebiegu? Gdzie odbywał się poród i jakie były interwencje w jego przebieg? Czy kobiety rodzące biorące udział w badaniu są podobną grupą do tej, którą obejmuję opieką? Czy porody odbywały się w domu czy w szpitalu? Odpowiedź na te pytania pomoże określić, na ile przydatne są dla nas wnioski z tego konkretnego badania.

W trakcie analizy danych na temat długości trwania porodu należy pamiętać, że poród jest procesem ciągłym, a jego podział na konkretne fazy (którym przypisuje się określone ramy czasowe) odzwierciedla przede wszystkim kulturę i współczesny system opieki położniczej i niekoniecznie zawsze adekwatnie samą naturę tego procesu czy doświadczenia z perspektywy rodzącej kobiety, jej dziecka i rodziny.

Ile współcześnie trwa poród? Punktem wyjścia do zebrania współczesnych danych dotyczących postępu porodu była rosnąca liczba cięć cesarskich w Stanach Zjednoczonych (ACOG, 2019), Największą grupę porodów badanych pod kątem długości i przebiegu przyniosła publikacja „Contemporary Patterns of Spontaneous Labor With Normal Neonatal Outcomes” z 2010 r.

(Zhang et al., 2010), Zespołowi badaczy udało się dzięki danym zebranym w USA przeanalizować retrospektywnie ponad 62 tys. porodów z 19 szpitali w całym kraju. W analizie uwzględniono porody rozpoczynające się spontanicznie, w terminie, z położenia podłużnego główkowego i zakończone narodzinami zdrowych noworodków drogą pochwową.

Wśród najważniejszych ustaleń badania zawarto stwierdzenie, że pomiędzy 4 a 5 centymetrami rozwarcia szyjki macicy poród może trwać ponad 6 godzin oraz 3 godziny między 5 a 6 cm, W badanej populacji porody postępowały podobnie u pierworódek i wieloródek do 6 cm rozwarcia, po tym etapie u wieloródek obserwowano większe przyspieszenie rozwierania się szyjki macicy, jednak było ono obecne w obu grupach.

Stąd autorzy wnioskują, aby współcześnie uznać właśnie 6 cm rozwarcia szyjki macicy za granicę aktywnej fazy porodu, przed osiągnięciem tego etapu porodu nie powinno się stwierdzać braku postępu porodu. Taki wniosek znajduje się również w polskich rekomendacjach wydanych przez PTGiP dotyczących cięcia cesarskiego (Wielgoś et al., 2018),

W badanych podgrupach u pierworódek druga faza porodu trwała maksymalnie odpowiednio 3,6 h ze znieczuleniem i 2,8 h bez znieczulenia – to progi czasowe po przekroczeniu których urodziło się 95% dzieci. We wnioskach podkreślono, że postęp porodu między 4 a 6 cm rozwarcia może być wolniejszy niż dotąd uważano i należy brać to pod uwagę zanim zostanie zaproponowane cięcie cesarskie, co może zredukować liczbę cięć cesarskich w USA.

W odpowiedzi na tę publikację już 10 lat temu ACOG wydało stanowisko w sprawie konieczności rewizji kryteriów diagnozowania „braku postępu porodu” i zostało ono potwierdzone w 2019 r. (ACOG, 2019; Dekker and Bertone, 2017), Warto zauważyć, że w publikacji Zhang at al.

Również wykreślono krzywą, jednak w rozdziale z dyskusją zawarto istotny komentarz, że dla dużej grupy kobiet pomiary naniesione na wykres wcale nie prezentowały spójnego wzoru, a mimo to także u tych kobiet poród postępował i kończył się drogą pochwową. Ta obserwacja stanowi kolejny argument za odrzuceniem uproszczonego postrzegania porodu jako zjawiska o wyłącznie liniowym charakterze.

Publikacja Zhang et al, choć niezwykle ważna, nie daje nam jednak pełnego obrazu, ponieważ nie odpowiada na pytanie „ile trwa naturalny poród?”. Wśród kobiet rodzących, których dokumentacja została przeanalizowana, niemal połowie z nich podano syntetyczną oksytocynę w kroplówce, a 80% korzystało ze znieczulenia zewnątrzoponowego.

Zebrane dane odzwierciedlają więc raczej długość porodu w amerykańskim szpitalu początku XXI w. niż ukazują fizjologiczną normę. Już w latach 90-tych XX w. prof. Leah Albers przeprowadziła badanie (Albers, 1999), w którym przeanalizowała dane dotyczące porodów 2511 kobiet w ciążach niskiego ryzyka, które rodziły w terminie i bez interwencji (bez kroplówki z syntetyczną oksytocyną czy znieczulenia zewnątrzoponowego).

Na podstawie zebranych danych stwierdziła, że średnia długość aktywnej fazy porodu (w tym badaniu mierzona od 4 cm rozwarcia szyjki macicy) to 7,7 h u pierworódek i 5,6 h u wieloródek, a długość drugiej fazy to średnio odpowiednio 54 i 18 min, Przypomnijmy, że wg danych zebranych przez dra Friedmana w ciągu 2,6 h połowa pierworódek przechodziła od 4 do 10 cm rozwarcia (Neal et al., 2010),

Albers podsumowuje więc, że długość aktywnej fazy porodu może być dłuższa niż oczekiwana przez personel. Albers nie zaobserwowała, aby dłuższy czas porodu wiązał się z gorszym stanem zdrowia matek i dzieci. Również Hildingsson et al. zbadały długość porodów bez interwencji medycznych. Były to planowe porody domowe odbywające się w latach 2008 – 2013 w czterech krajach skandynawskich (Hildingsson et al., 2015),

Udało im się zebrać dane dotyczące 1612 porodów. Z tego badania wynika, że poród od pierwszych skurczy macicy do urodzenia dziecka u pierworódek trwa średnio 14 h a u wieloródek 7,25 h, Jak zauważają autorki długość porodu u wieloródek rodzących w domu jest podobna do tej obserwowanej w porodach szpitalnych, natomiast odnotowywana długość porodu u pierworódek jest widocznie dłuższa niż w porodach szpitalnych.

 • Według autorek może to być związane z mniejszą liczbą interwencji w porodzie, charakterystyczną dla porodu w domu.
 • Warto także wspomnieć o przeglądzie badań opublikowanym także w 2010 r, którego autorzy zadali konkretne pytanie, jednocześnie będące tytułem publikacji: Jakie jest najwolniejsze, lecz normalne tempo rozwierania się szyjki macicy u pierworódek, których poród rozpoczął się spontanicznie? ( Neal et al., 2010 ).

Zespół badawczy dokonał przeglądu literatury z lat 1950 – 2008 i określił, że najwolniejsze normalne tempo rozwierania się szyjki macicy to 0,5 cm/h, co oznacza, że u 80-90% kobiet rozwarcie będzie postępować w tym tempie lub szybciej. Autorzy zastrzegli, że tempo jest uśrednione dla całego przebiegu pierwszej fazy porodu, w fazie utajonej może być wolniejsze, a w fazie aktywnej szybsze.

 • Pełen tekst tej publikacji jest dostępny online i dostarcza wielu informacji na temat metod badawczych stosowanych przez dra Friedmana czy twórców i propagatorów modelu AML (aktywnego zarządzania porodem), z wieloma krytycznymi uwagami.
 • Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej również zawiera tę granicę tempa postępu porodu jako istotną dla proponowanej opieki.

W standardzie czytamy: „Brak postępu porodu stwierdza się, gdy rozwieranie szyjki macicy następuje wolniej niż pół cm na godzinę, oceniane w odstępach czterogodzinnych. W sytuacji rozpoznania braku postępu porodu w I okresie do opieki włącza się lekarz położnik” (Ministerstwo Zdrowia, 2018, p.14),

 • Warto podkreślić, że rozporządzenie nie podaje, że czas jest wskazaniem do podjęcia konkretnych interwencji, ale do objęcia rodzącej dodatkową opieką specjalisty.
 • Niezwykle wartościową publikacją jest książka Nadine Pilley Edwards pt.: „Birthing Your Baby: the Second Stage of Labor”.
 • Tak jak wskazuje tytuł poświęcona jest ona drugiej fazie porodu.

Edwards w kolejnych rozdziałach przybliża historię zmian w opiece okołoporodowej, wskazuje na współczesne, nie zawsze korzystne i oparte na dowodach naukowych praktyki położnicze, a także dokonuje przeglądu wytycznych i publikacji naukowych związanych konkretnie z tą fazą porodu i z różnymi jej aspektami.

Wyznaczenie konkretnych ram czasowych na podstawie badań naukowych jest według Edwards i cytowanych przez nią autorów trudne, a nawet ze względu na zróżnicowane pod względem liczby interwencji grupy badanych, niemożliwe. Autorka cytuje publikacje, które pokazały, że rozluźnienie sztywnych granic czasowych pozwala większej liczbie kobiet urodzić drogami natury,

W części badań wzrost komplikacji u matek i dzieci był obserwowany po przekroczeniu 3 godzin drugiej fazy porodu. Dodatkowo, jak już zaobserwowali także inni badacze, w przypadku wyników badań, gdzie przy dłuższej drugiej fazie porodu zastosowano interwencje takie jak cięcie cesarskie lub użycie instrumentów położniczych, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy gorszy stan zdrowia matek i dzieci był wynikiem przedłużającego się porodu czy podjętych interwencji.

Podobny wniosek wysuwają Goer i Romano kiedy zwracają uwagę na negatywne skutki powszechnych i potencjalnie szkodliwych praktyk prowadzenia porodu w drugiej jego fazie, takich jak parcie kierowane i w pozycji leżącej, te praktyki mogą w istocie powodować komplikacje przypisywane w publikacjach samej długości porodu (Goer and Romano, 2013, p.304),

Badania nad parciem kierowanym i spontanicznym pokazały, że dłuższy niż oczekiwany czas trwania drugiej fazy porodu wiązał się z pogorszeniem wyników zdrowotnych w przypadku stosowania parcia kierowanego, a nie w przypadkach kiedy kobiety kierowały się własną potrzebą parcia, chociaż parcie spontaniczne generalnie wiązało się z dłuższą drugą fazą porodu (Goer and Romano, 2013, p.319),

Przypomnijmy, że w polskim Standardzie Organizacyjnym Opieki Okołoporodowej znajduje się zapis wskazujący, że druga faza porodu nie powinna być dłuższa niż dwie godziny, a u rodzących ze znieczuleniem zewnątrzoponowym nie powinna przekroczyć trzech godzin. Standard wskazuje na możliwość kontynuowania porodu, jednak zaleca się ocenę sytuacji przez lekarza położnika; kładzie także nacisk na przyjmowanie przez rodzącą najwygodniejszej pozycji, także wertykalnej, oraz kierowanie się jej własną potrzebą parcia (Ministerstwo Zdrowia, 2018, p.15),

Edwards wskazuje, że coraz więcej organizacji, w tym WHO, FIGO i ACOG, przychyla się do traktowania granic czasowych drugiej fazy porodu z większą elastycznością, co może zmniejszać liczbę interwencji – część z tych organizacji postuluje także ograniczenie interwencji podejmowanych tylko ze względu na upływ czasu, a zamiast tego branie pod uwagę przede wszystkim sytuacji klinicznej w konkretnym przypadku (Edwards, 2019, pp.58–60),

 • Olejną po urodzeniu dziecka fazą porodu jest okres do momentu urodzenia łożyska.
 • Według dostępnych wyników badań większość kobiet urodzi łożysko w przeciągu 60 min od urodzenia dziecka (Dekker, 2020),
 • Ta granica czasowa została także uwzględniona w polskim Standardzie Organizacyjnym Opieki Okołoporodowej (Ministerstwo Zdrowia, 2018, p.15),

Zgromadzone dane sugerują, że z zastosowaniem praktyk aktywnego prowadzenia trzeciej fazy porodu (tj. szybkiego zaciśnięcia pępowiny, podania środka obkurczającego macicę, zastosowania masażu macicy) poród łożyska może nastąpić szybciej, czyli w większości przypadków do 30 min, jednak przynajmniej część z tych praktyk może być szkodliwa w świetle współczesnej wiedzy, a zwłaszcza nieoptymalne zaciśnięcie pępowiny (Begley et al., 2019),

Część badaczy sugeruje także, że dostępne badania naukowe dotyczące długości trwania trzeciej fazy porodu nie są wystarczające, żeby z całą pewnością określić jej normalną długość. Moment proponowania interwencji przyspieszających tę fazę porodu jest zależny przede wszystkim od praktyki konkretnej osoby sprawującej opiekę i od miejsca w którym odbywa się poród, oczekiwanie na łożysko, zwłaszcza w warunkach pozaszpitalnych może trwać dłużej niż godzinę (Reed et al., 2019),

Wśród źródeł dla położnych dotyczących trzeciej fazy porodu warto wspomnieć na przykład rekomendacje kanadyjskich położnych z Ontario dotyczące krwotoku poporodowego, które zawierają między innymi zestawienie wytycznych najważniejszych światowych organizacji w kontekście wybranego modelu opieki (fizjologiczny, aktywnego prowadzenia itd.), a także kładą nacisk na identyfikację czynników ryzyka krwotoku, a nie konkretne ramy czasowe tego okresu porodu (AOM, 2016),

Integralną częścią porodu jest okres pierwszego kontaktu matki z dzieckiem, w tym czasie określanym jako „złota godzina” (ang. golden hour ) występują naturalnie zachowania nastawione na budowanie więzi między matką a dzieckiem; dziecko jest także w stanie po raz pierwszy przystawić się do piersi i zainicjować karmienie piersią, ma to miejsce zazwyczaj w ciągu pierwszej godziny lub dwóch po urodzeniu (Mohrbacher and Kendall-Tackett, 2011, pp.29–34),

Dlatego też polski Standard Organizacyjny Opieki Okołoporodowej zawiera zapis określający, że należy „umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką skóra do skóry, trwający dwie godziny po porodzie”, a przerwanie tego kontaktu lub odłożenie go w czasie powinno mieć miejsce tylko w uzasadnionych medycznie przypadkach (Ministerstwo Zdrowia, 2018, pp.16–17),

Ile czasu średnio trwa poród?

Jak długo trwa poród u wieloródki? – U kobiet, które wcześniej rodziły, poród trwa zwykle nieco krócej. Pierwsza faza zajmuje średnio 8–9 godzin (ale niektóre źródła mówią nawet o 6 godzinach). Natomiast drugi etap to około 30 minut. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze poród u wieloródki trwa krótko. W jego czasie może dojść do wielu sytuacji skutkujących wydłużeniem całego procesu.

Czy można uszkodzić dziecko w brzuchu?

Co jednak z obawą, czy można zgnieść dziecko w brzuchu podczas kolizji samochodowej? – Faktycznie, siły oddziałujące na pasy bezpieczeństwa podczas wypadku są ogromne, dlatego warto zadbać o prawidłowe poprowadzenie pasów tak, aby nie powodowały ucisku na brzuch ciężarnej.

 1. Ponadto, w sklepach dziecięcych można zakupić specjalne adaptery do pasów samochodowych, przeznaczone dla kobiet ciężarnych.
 2. Dzięki nim kobieta podróżuje przede wszystkim bezpiecznie i wygodnie, a obawa o to, czy pasami bezpieczeństwa w samochodzie można zgnieść dziecko w brzuchu, zostaje wyeliminowana.

Jeśli jednak kobieta nie zdecyduje się na taki adapter, to warto zapoznać się z instruktażem zapinania pasów bezpieczeństwa w ciąży. Więcej o podróży samochodem w ciąży można przeczytać w artykule: Długa podróż samochodem w ciąży,

W którym tygodniu ciąży dziecko ma rozwinięte płuca?

32 – 35 tydzień ciąży: dziecko jest prawie gotowe – Między 32. a 35. tygodniem ciąży dziecko ma już prawie całkowicie rozwinięte płuca. Potrafi rozróżniać dzień i noc. Waży już ponad 2 kg, a jego tkanka tłuszczowa stanowi ok.4-8% (dla bezpieczeństwa dziecka w chwili przyjścia na świat powinna wynosić około 15%).

W którym tygodniu ciąży dziecko najwięcej przybiera na wadze?

Trzeci trymestr ciąży – kalendarz ciąży HiPP | Kalendarz ciąży Dlaczego 8 MiesiC CiążY Jest Niebezpieczny Trzeci trymestr ciąży to czas, kiedy zarówno kobieta jak i jej dziecko przygotowują się do porodu. W ostatnim trymestrze płód szybko rośnie i przybiera na wadze, a także uzyskuje niezbędną dojrzałość płuc. Powiększający się brzuch i różne nieprzyjemne dolegliwości pojawiające się po 28 tygodniu ciąży sprawiają, że dla przyszłej mamy ten stan jest coraz trudniejszy.

 • Ale ulga jest w zasięgu ręki: pod koniec trzeciego trymestru ciąży dziecko wsuwa główkę do miednicy, pozostawiając miejsce dla Twojej przepony i żołądka.
 • Trzeci trymestr zaczyna się w 28.
 • Tygodniu ciąży, a kończy w momencie porodu.
 • Termin porodu przypada na koniec 40 tygodnia.
 • Z tego względu, kiedy zaczyna się 3 trymestr, sporo przyszłych mam rozpoczyna odliczanie do 40.
See also:  Dlaczego On CiGle Na Mnie Patrzy

tygodnia ciąży, czyli do porodu. Jednak większość kobiet rodzi nieznacznie przed wyznaczoną datą, np. w 39. tygodniu ciąży lub już po niej. Pojawia się więc pytanie: ile tygodni trwa 3 trymestr ciąży? Odpowiedź nie jest prosta: może on trwać 10 tygodni, jeśli kobieta rodzi w 38.

tygodniu ciąży lub 14 tygodni, gdy rodzi w 42. tygodniu. Wszystko to uznajemy za poród w terminie, który kończy ostatni trymestr ciąży. Dla wielu matek początek trzeciego trymestru to moment ulgi: jeśli dziecko urodzi się teraz, jest zdolne do życia. Urodzone przed 37. tygodniem ciąży, jest nadal uważane za wcześniaka, ale odpowiednia opieka medyczna może skutecznie wspierać rozpoczęcie życia poza organizmem matki w przypadku przedwczesnego porodu.28–32.

tydzień: kiedy zaczyna się 32. tydzień ciąży, mózg, układ nerwowy i większość narządów jest gotowa do funkcjonowania poza łonem matki – osiągnęły one bowiem niezbędną dojrzałość i rozpoczęły pełnienie swoich funkcji. Mięśnie i kości dziecka stają się coraz mocniejsze i silniejsze, przygotowując się do przygody, jaką jest życie.

 1. Odruchy chwytania i połykania są doskonalone, podobnie jak umiejętność wąchania i ssania sutka mamy.
 2. Dziecko jest więc doskonale przygotowane do pobierania pokarmu po urodzeniu.
 3. Mózg pracuje na pełnych obrotach: pod koniec ciąży powstają dziesiątki nowych połączeń nerwowych.
 4. Dziecko zaczyna śnić, a w jego funkcjonowaniu można wyróżnić fazy czuwania i snu.

Około 30. tygodnia ciąży zanika meszek płodowy, zwany lanugo, a płód sam reguluje temperaturę swojego ciała. W 32. tygodniu ciąży jego skóra, pod którą stale gromadzi się tkanka tłuszczowa, zmienia się z przejrzystej w matową.33–36. tydzień: w okolicach 33.

tygodnia ciąży maluch przybiera na wadze aż 250 g tygodniowo, a objętość wód płodowych osiąga maksimum. W 34. tygodniu ciąży ma już w pełni wykształcone paznokcie. Około 35. tygodnia ciąży większość dzieci obraca się, przyjmując pozycję porodową (położenie podłużne główkowe – główką do dołu). Potem robi się już ciasno, ponieważ między 27.

a 40. tygodniem większość dzieci rośnie o kolejne 15–20 centymetrów. Nie jest to jednak powód do zmartwień, jeśli Twoje dziecko nie osiągnęło jeszcze pozycji porodowej w 35. tygodniu – w niektórych przypadkach dziecko obraca się dopiero pod sam koniec ciąży.

Olejnym ważnym kamieniem milowym jest 36. tydzień ciąży, kiedy to dziecko rozwija tzw. dojrzałość płucną – do tego czasu pęcherzyki płucne dziecka dojrzały i nie zapadną się ponownie po urodzeniu, a to oznacza, że dziecko jest już zdolne do samodzielnego oddychania po przyjściu na świat. Dzieci urodzone po 37.

tygodniu zazwyczaj nie potrzebują już wsparcia medycznego do oddychania. Po 36. tygodniu ciąży dziecko waży ok.2700 g, a układy jego ciała są przygotowane do funkcjonowania poza macicą mamy.37–40. tydzień: trzeci trymestr ciąży powoli dobiega końca – od tej chwili dziecko nie będzie już wcześniakiem.

Oznacza to, że poród może rozpocząć się w każdej chwili. Po 38. tygodniu dziecko jest gotowe do narodzin. Stopniowo zanika maź płodowa oraz pozostałości lanugo, a w płucach trwa intensywna produkcja surfaktantu zapobiegającego sklejaniu się ścian ich pęcherzyków. Maluch nadal przybiera na wadze. W 40. tygodniu ciąży Twoje dziecko waży średnio ok.3440 gramów i ma 51 centymetrów długości.

Większą część swojej wagi urodzeniowej nabiera w końcówce ciąży – w stosunku do 28. tygodnia zwiększa ją 2-, a nawet 3-krotnie! W momencie porodu osiągną masę od ok.2710 do 4080 g. Ile tygodniowo przybiera dziecko w 3 trymestrze? Przyjmuje się, że jest to od 150 do 250 g – im bliżej porodu tym więcej.

Indywidualne pomiary mogą się jednak znacznie różnić, ponieważ decydujący wpływ na docelową wagę i wzrost dziecka, a więc też tempo nabierania kolejnych kilogramów, ma wzrost rodziców, sposób odżywiania matki w czasie ciąży oraz predyspozycje genetyczne. W 36. tygodniu ciąży około 90% dzieci jest już w pozycji główkowej – oznacza to, że główka dziecka znalazła się w miednicy matki.

Pozycja ta stwarza najlepsze warunki do bezproblemowego porodu. W tak zwanej przedniej pozycji potylicznej, potylica jako pierwsza wchodzi do kanału rodnego i toruje drogę reszcie ciała. Broda dziecka jest przyciągnięta do klatki piersiowej, a jego twarz jest skierowana w stronę kości krzyżowej matki.

 1. Dzieci rodzące się buzią do góry są często spotykane w raportach urodzeniowych.
 2. Są to noworodki, które urodziły się główką do przodu, ale twarzą do góry, czyli w pozycji potylicowej tylnej,
 3. Wówczas po przyjściu na świat patrzą najpierw nie na ziemię, ale na sufit.
 4. Tylna pozycja potylicy sama w sobie jest problematyczna tylko do pewnego stopnia.

Ponieważ dziecko nie może wtedy zwinąć się tak, by zajmować jak najmniej miejsca w kanale rodnym, wiele kobiet określa taki poród jako trudniejszy. Czasami taki poród może trwać dłużej. Ułożenie dziecka w tej pozycji nie jest jednak powodem do niepokoju.

 • To samo dotyczy dziecka w ułożeniu miednicowym, chociaż ta pozycja porodowa jest uważana za raczej niekorzystną.
 • W przypadku porodu pośladkowego dziecko nie rodzi się głową naprzód, ale pupą lub stopami.
 • Takie ułożenie bywa ryzykowne, ponieważ w rzadkich przypadkach pępowina może się zaplątać i zostać uciśnięta między dzieckiem a ścianą kanału rodnego matki podczas porodu pochwowego.

Skutkowałoby to brakiem tlenu dla dziecka. Ponadto głowa jest częścią ciała dziecka o największym obwodzie. Jeśli najpierw przez kanał rodny przeciskają się pośladki lub stopy, zazwyczaj nie jest on jeszcze wystarczająco poszerzony, aby zmieściła się w nim główka dziecka.

To sprawia, że poród jest trudniejszy. W przypadku pośladkowego ułożenia dziecka lekarze często zalecają wykonanie cesarskiego cięcia. Istnieją jednak szpitale położnicze i kliniki, które mają duże doświadczenie w odbieraniu porodów pośladkowych i wspierają kobiety w porodzie siłami natury. Ważne jest, aby przeprowadzić szczegółową konsultację położniczą.

Dla większości ciężarnych trzeci trymestr jest najbardziej uciążliwym i jednocześnie najbardziej ekscytującym okresem ciąży. Chcąc zapewnić sobie komfort w ostatnich tygodniach ciąży, przyszłe mamy mogą jeszcze przed porodem wykorzystać część urlopu macierzyńskiego.

 • zgaga
 • bezsenność i problemy ze snem
 • duszności i zawroty głowy
 • częste oddawanie moczu
 • obrzęki stóp, związane z zatrzymywaniem wody w organizmie.

Od 28. tygodnia ciąży brzuch znów mocno rośnie, a maluch nadal systematycznie zwiększa swój rozmiar i wagę. Możesz być zdziwiona dowiadując się, ile tygodniowo przybiera dziecko w 3 trymestrze. To aż 150 do 250 g! Duży brzuszek i spory przyrost wagi to problemy wielu przyszłych mam: w 3 trymestrze ciąży powodują one ból pleców i ograniczają ruchy.

Ile tyje się w 3 trymestrze? Prawidłowy przyrost wagi w 3 trymestrze ciąży to ok.1-2 kg na miesiąc, a podczas całej ciąży nawet kilkanaście kilogramów. Nic dziwnego, że dodatkowy ciężar powoduje problemy w funkcjonowaniu. Samodzielne wiązanie butów jest często wyzwaniem nie do wykonania, dlatego w tym czasie bardzo polecane są buty typu slip-on (wsuwane).

Na początku trzeciego trymestru brzuch już w dużym stopniu wpływa na oddychanie. Gdy macica sięga do przepony, wiele kobiet w ciąży cierpi na duszności. W połączeniu z dodatkowym ciężarem dziecka i wód płodowych utrudnia to długie spacery. Oprócz tego pojawia się ucisk na żołądek, który utrudnia życie wielu kobietom oraz zgaga, często trwająca cały dzień i odbierająca apetyt.

 1. Niemal każda przyszła mama odczuwa też parcie na pęcherz w 3 trymestrze ciąży i musi częściej udawać się do toalety, również w nocy.
 2. Spokojny sen i wypoczynek uniemożliwiają również nocne skurcze łydek w 3 trymestrze ciąży.
 3. Innym nieprzyjemnym efektem ubocznym trzeciego trymestru ciąży jest zatrzymywanie wody w organizmie.

Wiele ciężarnych zauważa obrzęki na rękach, nogach i kostkach. Zwłaszcza latem te wywołane hormonami złogi wody w tkankach są szybko zauważalne. Zapewnienie sobie odpowiedniej ilości ruchu, regularne picie wody i ułożenie nóg wyżej często pomaga poczuć się lepiej.

 • Pod koniec ciąży możesz zauważyć u siebie różne niepokojące objawy.
 • Zawroty głowy w 3 trymestrze ciąży najczęściej spowodowane są uciskiem macicy na duże naczynia krwionośne i nie powinny Cię martwić, o ile nie dochodzi do omdleń.
 • Ból podbrzusza i kłucie brzucha w 3 trymestrze bywają związane z szybkim powiększaniem się macicy i rozciąganiem struktur wewnętrznych.

Nieregularne, niebolesne skurcze i twardy brzuch w 3 trymestrze ciąży zazwyczaj wiążą się ze skurczami Braxtona-Hicksa lub przepowiadającymi (te mogą już powodować dyskomfort). Biegunka w 3 trymestrze ciąży, mdłości i wymioty mogą być natomiast jednymi z objawów zbliżającego się porodu.

 • żółte upławy o nieprzyjemnym zapachu
 • wysoki poziom glukozy w moczu
 • brązowe upławy
 • wysokie ciśnienie w ciąży
 • ketony w moczu
 • silny ból brzucha w ciąży
 • obfite wodniste upławy – w 3 trymestrze ciąży mogą być spowodowane sączeniem się płynu owodniowego.

Kobiety często zauważają nasilenie skurczów w trzecim trymestrze. W tym czasie służą one wyłącznie ćwiczeniu mięśni – później skurcze te ułożą dziecko w prawidłowej pozycji porodowej. Twardnienie brzucha, podczas którego mięśnie niejako ćwiczą, nazywane jest,

W ciągu ostatnich 4 do 6 tygodni przed porodem skurcze przesuwają dziecko do właściwej pozycji, tak aby było ono gotowe do przyjścia na świat. Pod koniec ciąży dziecko zazwyczaj leży już w łonie matki głową w dół, ale jego główka porusza się jeszcze swobodnie nad otworem miednicy. Skurcze powoli przesuwają główkę w dół, tak że styka się ona z granicą wejścia do miednicy.

Wyobraź sobie, że chcesz przepchnąć jajko przez owalny otwór, ale wcześniej musisz je odpowiednio obrócić, aż się zmieści. To jest właśnie funkcja skurczów. Dlatego zazwyczaj jeszcze nie są one bolesne, ponieważ ból podczas porodu jest spowodowany rozciąganiem dna miednicy i szyjki macicy, a to zazwyczaj nie zdarza się przy skurczach przepowiadających.

Zwłaszcza kobiety będące w ciąży po raz pierwszy często obawiają się, że mogą to być przedwczesne bóle porodowe. Ale dopóki skurcze nie występują częściej niż 3 razy na godzinę, nie ma powodu do obaw. Około 10 skurczów przepowiadających w ciągu 24 godzin to całkowicie bezpieczna i normalna częstotliwość.

Jeśli jednak odstępy między skurczami stają się krótsze, ból silniejszy, a skurcze dłuższe, należy poinformować o tym położną lub ginekologa. Wraz z końcem trzeciego trymestru ciąży korzyści płynące ze zwiększenia częstotliwości skurczów stają się widoczne.

W miarę jak dziecko przesuwa się coraz dalej w głąb miednicy, cały brzuch obniża się. Zauważysz, że znowu jest więcej miejsca dla żołądka i przepony, więc zgaga i duszności znacząco się zmniejszą. Odstępy między kolejnymi wizytami kontrolnymi i badaniami w 3 trymestrze skracają się. Aby w porę zauważyć zbliżający się poród i wykluczyć komplikacje, po ok.28-32.

tygodniu ciąży Twoja położna lub ginekolog zechcą Cię widzieć co 14 dni, a po 36. tygodniu ciąży nawet co tydzień. Podczas jednej z wizyt lekarz wystawi Ci skierowanie lub sam wykona USG III trymestru, Kiedy najlepiej zgłosić się na USG 3 trymestru ? USG prenatalne III trymestru wykonuje się między 28.

A 32. tygodniem ciąży. Lekarz ocenia anatomię i narządy wewnętrzne płodu, ilość naczyń i przepływ krwi w pępowinie, sprawdza płeć oraz określa szacunkową masę dziecka wykonując szereg pomiarów. Podczas USG trzeciego trymestru wykonuje się też badanie szyjki macicy, przydatków, macicy oraz ocenia łożysko.

W wynikach badania prenatalnego III trymestru znajdziesz też informację o położeniu płodu i ilości płynu owodniowego. Zobacz także: Ostatni trymestr ciąży to szczególny okres, ale jest to przede wszystkim czas radosnego oczekiwania. Poniższe wskazówki pomogą Ci przejść przez trzeci trymestr w dobrej formie.

Buty na 3. trymestr – dla wygody i na ból pleców w ostatnim trymestrze ciąży

Twoje stopy muszą znosić wiele dodatkowych obciążeń, zwłaszcza z powodu dużego, ciężkiego brzuszka. Chodzenie jest utrudnione, a wieczorem nogi są zmęczone. Buty z miękką podeszwą pomogą Ci dobrze radzić sobie w ciągu całego pracowitego dnia. Unikaj też wysokich obcasów – Twoje plecy i stawy będą Ci wdzięczne.

Spakuj torbę do szpitala – nie czekaj na pierwsze oznaki porodu!

Trzeci trymestr to czas, kiedy Twoja szpitalna torba powinna być spakowana i zawsze gotowa. Jest w niej miejsce na wszystko, co będzie potrzebne na sali porodowej. Powinnaś również powiedzieć mężowi lub innym bliskim osobom, gdzie znajduje się ta torba, na wypadek gdybyś została zaskoczona rozpoczynającym się porodem poza domem.

Urlop macierzyński, tacierzyński, rodzicielski – pomyśl o formalnościach związanych z urodzeniem dziecka

Wnioski o zasiłek rodzicielski i zasiłek rodzinny najlepiej wypełniać w ostatnim trymestrze ciąży. W ten sposób wystarczy, że dołączysz akt urodzenia po porodzie, i będziesz mieć więcej czasu na przytulanie maleństwa i poznawanie siebie nawzajem. Zobacz także:

Jak spać w ciąży w 3. trymestrze? Wykorzystaj poduszkę do karmienia piersią!

Niewygodna pozycja do spania w 3 trymestrze ciąży bywa przyczyną bezsenności i zmęczenia – ze względu na duży brzuch wiele kobiet źle sypia. Jak spać w 3 trymestrze ciąży, by zachować komfortową pozycję i się wyspać? Użyj poduszki do karmienia piersią jako poduszki do leżenia na boku – dzięki temu będziesz mogła wygodniej się ułożyć i przybrać swoją ulubioną pozycję do spania nawet w 3 trymestrze ciąży.

Przygotowanie do porodu – zapisz się do szkoły rodzenia

Czy chodzi o właściwą technikę oddychania, przygotowanie do karmienia piersią czy też głębsze zrozumienie procesu porodu, szkoła rodzenia wzmacnia przyszłych rodziców oraz przygotowuje ich psychicznie do porodu. Wiele kobiet w ciąży łagodzi również swoje lęki na kursach hipnoporodu lub ćwiczy trening autogeniczny.

Aktywność w ostatnich miesiącach przed porodem – dozwolone ćwiczenia w ciąży w 3. trymestrze

Ćwiczenia fizyczne są wskazane w ostatnim trymestrze ciąży, pod warunkiem, że nie przeciążasz się nadmiernie. Są one dobrą profilaktyką obrzęków i bólu pleców w 3 trymestrze ciąży. Spacerując lub pływając, zapobiegasz zatrzymywaniu wody w organizmie i robisz coś dobrego dla swojego kręgosłupa.

 1. Bóle krzyża w 3 trymestrze ciąży mogą złagodzić delikatne ćwiczenia rozciągające, joga dla ciężarnych oraz pilates.
 2. Dobrym pomysłem są też ćwiczenia na piłce w 3 trymestrze ciąży: kołysanie miednicą rozluźnia napięte mięśnie i pomaga przyjąć dziecku pozycję do porodu, a ćwiczenia oddechowe relaksują oraz uczą prawidłowego oddychania w porodzie.

Zobacz także:

Odczuwasz zmęczenie w ciąży w 3. trymestrze? Podnieś nogi do góry!

Zmęczenie w 3 trymestrze ciąży towarzyszy wielu kobietom. Jak sobie z nim radzić? Połóż się na plecach lub usiądź wygodnie i unieś nogi w górę. Z pozoru stoi to w sprzeczności do poprzedniej wskazówki, ale ma sens. Zmiana pozycji pobudza krążenie krwi. Ważne jest jednak, aby nogi znajdowały się wyżej niż miednica, tak aby przepływ zwrotny krwi i nagromadzonego płynu był optymalnie wspomagany. Dlaczego 8 MiesiC CiążY Jest Niebezpieczny

Wyprawka do szpitala – co powinnam włożyć do mojej torby szpitalnej?

W zasadzie wszystko, co ułatwia poród, powinno znaleźć się w Twojej, Może to być szczególnie wygodna koszula, ulubiona płyta CD, ukochana maskotka do przytulania. Istnieją jednak pewne przedmioty, które bezwzględnie powinny znaleźć się na Twojej liście.

Skurcze Braxtona-Hicksa a skurcze porodowe – czym różnią się skurcze przepowiadające od prawdziwych skurczów?

Zasadniczo mówi się, że skurcze przedwczesne (przepowiadające) nie powinny występować częściej niż 3 razy na godzinę lub 10 razy w ciągu 24 godzin ani trwać dłużej niż 30–60 sekund. Gdy chcesz mieć pewność, weź ciepłą kąpiel: jeśli pod wpływem ciepła skurcze stają się mniej odczuwalne, słabsze lub całkowicie ustają, oznacza to, że są to skurcze przedwczesne.

Z czego wynika bezsenność w 3. trymestrze ciąży? Co może pomóc na bezsenność w późnej ciąży?

W wielu przypadkach duży brzuch tak mocno uciska na plecy, że znalezienie wygodnej pozycji do spania w 3 trymestrze ciąży jest prawie niemożliwe. Ciężarnym nie pozostaje nic innego, jak spać w 3 trymestrze ciąży tylko na lewym boku, aby ciężar dziecka nie naciskał na żyłę główną dolną ( vena cava ) po prawej stronie kręgosłupa.

 1. Jeśli to duże naczynie krwionośne zostanie ściśnięte, może powodować dyskomfort, taki jak zawroty głowy lub mdłości.
 2. Przyjęcie optymalnej pozycji do spania w 3 trymestrze ciąży ułatwi też specjalna duża poduszka w kształcie litery C lub J, którą po porodzie można wykorzystać też do karmienia piersią.

Jak spać w 3. trymestrze ciąży? Połóż się na boku i umieść górny koniec poduszki pod głową. Teraz zbliż poduszkę do brzucha, a jej dolny koniec ściśnij między kolanami. W ten sposób zapewnisz brzuchowi podparcie i odciążysz plecy. Rozmowa w ciągu dnia pomaga przeciwdziałać obawom i lękowi przed porodem.

Oznaki porodu – po czym poznać, że zaczyna się poród?

Niektóre kobiety w ciąży nie są pewne, czy to, co przeżywają, jest już początkiem porodu. Trzy wskazówki mogą świadczyć o tym, że właśnie się on zaczyna:

 1. Odszedł czop śluzowy. Śluz, który zamyka szyjkę macicy, może odejść całkowicie lub częściowo, często zawiera trochę krwi. Może mieć zabarwienie lekko różowe, kremowe lub żółtawe, a nawet brunatne. Odejście czopa nie zawsze oznacza, że za chwilę urodzisz – czasem ma to miejsce nawet na kilkanaście dni przed porodem.
 2. Odczuwalne będą regularne i coraz silniejsze skurcze. Jeśli skurcze występują w odstępach od 5 do 20 minut i trwają od 30 do 60 sekund, powinnaś poinformować o tym położną lub szpital.
 3. Niewątpliwą oznaką rozpoczynającego się porodu jest pęknięcie worka owodniowego, Jeśli odchodzą wody płodowe – gwałtownie lub w sposób ciągły – powinnaś koniecznie zgłosić się na porodówkę, do szpitala lub do położnej prowadzącej poród domowy. Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli główka dziecka nie jest jeszcze mocno osadzona w miednicy, powinnaś się położyć i wezwać karetkę, aby pępowina nie mogła się wysunąć.

Termin porodu – kiedy urodzi się moje dziecko?

Według klasycznych obliczeń dziecko rodzi się na początku 41. tygodnia ciąży. Jednak ten termin porodu, zwany w skrócie TP, może się różnić o kilka dni, ponieważ rzadko da się dokładnie określić czas zapłodnienia. Jeśli ciąża trwa dłużej niż do 41. tygodnia + 6 dni, położnicy nazywają to porodem po terminie.

Ciąża trwająca po skończonym 42. tygodniu, zgodnie z WHO, nazywa się ciążą przenoszoną. Dopóki matka i dziecko mają się dobrze, nie ma przeciwwskazań do czekania na samoistne rozpoczęcie porodu. Jednak badania przesiewowe powinny odbywać się wtedy co najmniej co dwa dni, a najlepiej codziennie. Zgodnie z polskimi rekomendacjami, poród musi nastąpić nie później niż w 42.

tygodniu. Informacje o autorce: Celsy Dehnert jest niezależną dziennikarką i copywriterką. Jako matka dwójki dzieci urodzonych w odstępie 18 miesięcy dobrze wie, jakie pytania i wątpliwości mogą pojawić się w czasie ciąży. Konsultacja merytoryczna i redakcja: Birgit Laue, położna i edukatorka medyczna, specjalistka PR, autorka Dlaczego 8 MiesiC CiążY Jest Niebezpieczny Masz pytania – zajrzyj na nasze forum. Dietetyk i położna chętnie na nie odpowiedzą Dlaczego 8 MiesiC CiążY Jest Niebezpieczny Kosmetyki HiPP Babysanft – wyjątkowo delikatna pielęgnacja z wartościowym, ekologicznym olejkiem migdałowym | : Trzeci trymestr ciąży – kalendarz ciąży HiPP | Kalendarz ciąży

Jakich pozycji unikać w ciąży?

Bezsenność jest uporczywą dolegliwością, z którą zmaga się większość kobiet w ciąży. – Dziecko w brzuchu jest coraz bardziej aktywne, a ciebie zaczyna boleć kręgosłup, pęcherz częściej zmusza Cię do korzystania z toalety, często też łapią Cię skurcze łydek, zaczynasz odczuwać niepokój i stres związany ze zbliżającym się porodem.

Zadbaj o odpowiednie łóżko, Materac, na którym śpisz nie powinien być zbyt miękki, jednak powinien odpowiednio podtrzymywać Twój kręgosłup. Kołdra, którą się okrywasz nie może być za gruba z tego względu, że podczas ciąży zmienia się Twój metabolizm, więc możesz często odczuwać uderzenia gorąca. Niezbędny jest także większy zestaw poduszek, które możesz podkładać sobie pod głowę, plecy, kolana. Śpij w odpowiedniej pozycji. Najważniejsze, aby wybrana przez Ciebie pozycja dawała najwięcej komfortu, jednak należy uwzględnić zalecaną „pozę” do spania. Jak więc leżeć w czasie ciąży? Najlepiej układaj się na lewym boku, a prawą nogę zegnij w kolanie, tak aby była możliwe jak najbliżej brzucha, Unikaj spania na wznak, gdyż taka pozycja utrudnia oddychanie, zaburza krążenie krwi powodując przy tym spadek ciśnienia tętniczego, co może skutkować niedotlenieniem dziecka, gdy leżysz w ciąży na wznak. Twoja macica uciska na naczynia krwionośne znajdujące się po prawej stronie kręgosłupa. Unikaj stresu, Gdy nie możesz zasnąć z powodu natłoku myśli, dopada Cię stres i lęk związany z ciążą i porodem, postaraj się zająć się czymś co Cię zrelaksuje – posłuchaj muzyki, poczytaj książkę, zajmij się czymś w domu. Myśl o pozytywach jakie czekają Ciebie, gdy twój malec pojawi się na świecie. Stosuj odpowiednią dietę, Na poziom snu w ciąży może wpływać parę produktów żywnościowych. Nie pij kawy, napojów gazowanych. Ogranicz spożycie herbaty, gdyż dodatkowo działa moczopędnie. Ogranicz także spożycie ciężkostrawnych i tłustych potraw, zwłaszcza wieczorem. Sięgnij po owoce (banan zawiera sporo magnezu, który ułatwia zasypianie), jedz warzywa, ryż, jogurty. Dzięki takiemu menu unikniesz bólu brzucha, niestrawności czy zgagi. Nie zapominaj o ruchu. Trochę ruchu nie zaszkodzi. Każdego dnia możesz wykonywać delikatne ćwiczenia fizyczne. Skonsultuj się z lekarzem, który doradzi, jakie ćwiczenia będą dla Ciebie najlepsze, Regularna, nawet niewielka aktywność fizyczna pomaga na sen w ciąży i pozwala Ci szybciej zasnąć i lepiej przespać całą noc. Dla ciężarnej najlepszym sposobem na ruch jest chodzenie.

Ważne: nie lecz samodzielnie objawów bezsenności. Nie zażywaj leków, o których nie wie Twój lekarz. Aby pomóc sobie w zasypianiu i dalszym śnie w trakcie ciąży, zastosuj nasze porady. Jeżeli problem będzie się powtarzał, skonsultuj się ze specjalistą.

Jakich prac domowych nie wolno robić w ciąży?

Unikaj używania silnych środków chemicznych podczas sprzątania – Już same porządki domowe mogą być w pierwszym trymestrze ryzykowne dla przyszłej mamy. Chodzi tu przede wszystkim o mycie okien, czy wieszanie firanek, co w obliczu ewentualnych zawrotów głowy może doprowadzić do tragedii.

Na co uważać w 3 trymestrze ciąży?

Objawy w trzecim trymestrze – W trzecim trymestrze możesz odczuwać różne dolegliwości ciążowe : skurcze mięśni nóg, zgagę, żylaki, ból pleców, zmęczenie, hemoroidy, drętwienie nóg i stóp oraz swędzenie skóry. Powszechne objawy ciąży w tym trymestrze to także: duszność, częste oddawanie moczu, opuchlizna stóp oraz skurcze Braxtona-Hicksa. Omówmy je teraz dokładniej:

Duszność. Powiększająca się macica przesuwa się w górę brzucha i uciska przeponę, utrudniając oddychanie. Pokonanie kilku stopni schodów może wywołać zadyszkę. W tym trymestrze najlepiej jest zwolnić tempo, nie spieszyć oraz stać lub siedzieć z wyprostowanymi plecami, aby płuca mogły lepiej pracować. Jeśli poczujesz znaczne zmiany w oddychaniu albo pojawi się kaszel lub ból w klatce piersiowej, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Dobra wiadomość, jest taka, że gdy dziecko opadnie do miednicy, przygotowując się do przyjścia na świat, zmniejszy się ucisk na płuca, co ułatwi oddychanie. Częste oddawanie moczu, W ostatnich tygodniach ciąży możesz częściej korzystać z toalety. Dzieje się tak dlatego, że maluch przesuwa się w głąb miednicy, uciskając pęcherz moczowy. Możesz doświadczyć też lekkiego nietrzymania moczu, np. gdy się śmiejesz, kichasz, schylasz lub podnosisz coś cięższego. Jeśli jest to uciążliwe, używaj wkładek higienicznych. Gdy jednak poczujesz większy wyciek lub sączenie wodnistego płynu, możliwe, że odeszły Ci wody płodowe; w takim przypadku skontaktuj się z lekarzem, ponieważ jest to znak, że rozpoczął się poród, Opuchlizna stóp i kostek. Wiele przyszłych mam doświadcza opuchlizny (obrzęku) kostek i stóp z powodu zatrzymania wody w organizmie, zmian hormonalnych i zwiększonej masy ciała. Jeśli zauważysz u siebie te zmiany, staraj się siedzieć lub leżeć z uniesionymi nogami oraz moczyć stopy w chłodnej wodzie. Dla własnej wygody możesz także kupić nieco większe buty. Skurcze Braxtona-Hicksa. W trzecim trymestrze, a czasem nawet wcześniej, możesz odczuwać skurcze przepowiadające. Te próbne skurcze są bardzo przydatne, ponieważ pomagają mięśniom przygotować się do porodu. Skurcze Braxtona-Hicksa na początku mogą być łagodne i przypominać ściskanie brzucha, ale bliżej rozwiązania stopień bolesności może wzrosnąć. Jak rozpoznać skurcze Braxtona- Hicksa? Przede wszystkim pojawiają się one w nieregularnych odstępach czasu i często przechodzą po zmianie pozycji. Z kolei skurcze porodowe są bardziej regularne i trwają do urodzenia dziecka.

Skąd wiadomo że poród się zbliża?

Oznaki zbliżającego się porodu. Ostatnie dni przed porodem – Jak wyglądają ostatnie dni przed porodem ? Objawy, które wskazują na zbliżający się poród to tzw. skurcze przepowiadające, Oznaki zbliżającego się porodu występują z częstotliwością 1 skurcz/10 minut, trwają kilka godzin i zanikają samoistnie.

 • Istotnym objawem zbliżającego się porodu jest gęsty śluz na bieliźnie, tzw.
 • Czop śluzowy,
 • Wydzielina chroni wnętrze jamy macicy ciężarnej przed środowiskiem zewnętrznym.
 • Odejście czopa śluzowego to nie jedyna spośród wczesnych oznak porodu,
 • Charakterystyczne objawy przed porodem stanowią także: uporczywy ból krzyża oraz opuszczenie się brzucha,

Istotnym symptomem porodu jest również pojawienie się wód płodowych. Dostępne warianty Rozmiar: M, L, XL, XXL Ilość sztuk: 5 szt. Dlaczego 8 MiesiC CiążY Jest Niebezpieczny Dostępne warianty Rozmiar: 7.5x27cm, 9x34cm Rodzaj: Z folią Ilość sztuk: 1 szt., 1 szt., 2 szt., 5 szt., 10 szt. Dlaczego 8 MiesiC CiążY Jest Niebezpieczny Dostępne warianty Ilość sztuk: 1 szt., 42 szt. Dlaczego 8 MiesiC CiążY Jest Niebezpieczny Dostępne warianty Pojemność: 300 ml Dlaczego 8 MiesiC CiążY Jest Niebezpieczny Cena 1 opak.8,51 zł Cena 10 opak.8,44 zł Dostępne warianty Rozmiar: S Kolor: Biały Dlaczego 8 MiesiC CiążY Jest Niebezpieczny

Co przepowiada poród?

Ostatnie dni przed porodem – objawy, samopoczucie, dolegliwości Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Standardowo przyjmuje się, że prawidłowa długość ciąży to 40 tygodni. Jednak za prawidłowy czas porodu uznawany jest również dzień przypadający w okresie dwóch tygodni przed i po dacie rozwiązania wyznaczonej przez ginekologa. W tym czasie rodzice powinni być przygotowani na rozpoczęcie akcji porodowej w każdej chwili.

See also:  Dlaczego CzOwiek Się Poci

Organizm kobiety wkłada wiele siły w to, aby jak najlepiej przygotować się na wysiłek urodzenia malucha. W tym czasie ciężarna może odczuwać całe spektrum objawów, które powszechnie pojawiają się kilka dni przed porodem. Zobacz także : U większości ciężarnych około 4 tygodni przed porodem występują tzw.

 • Określane też jako skurcze przepowiadające.
 • Są to nieregularne, krótkie i niezbyt bolesne skurcze, w trakcie których macica „trenuje” przed porodem.
 • Również około 4 tygodni przed terminem rozwiązania kobieta może zauważyć, że jej brzuch zaczął się obniżać.
 • Zdarza się jednak, że obniżenie brzucha następuje dopiero kilka dni przed porodem.

W wyniku zmiany położenia dziecka występuje ucisk na pęcherz, przez co na finiszu ciąży kobiety odczuwają wzmożoną potrzebę oddawania moczu. Kobiety w ciąży bardzo często uskarżają się ból stóp, co spowodowane jest zwiększoną masą ciała oraz wiotkością więzadłową, która sprawia, że stopa bardziej się rozpłaszcza.

Na kilka dni przed porodem kobieta może zacząć odczuwać nasilone wahania nastrojów. Niektóre ciężarne stają się rozdrażnione, podenerwowane czy smutne. Niekiedy jednak kobiety rozpiera energia i entuzjazm. Bywa, że stany te zmieniają się co kilka godzin, przechodząc z euforii do rozpaczy. Jest to całkowicie naturalne, ponieważ w ostatnich dniach przed porodem w ciele kobiety ma miejsce istna burza hormonalna.

Podwyższony poziom hormonów wiąże się z przygotowaniem ciała na urodzenie dziecka. W ostatnich dniach ciężarne często zmagają się z takimi objawami, jak, mdłości i, Rozwolnienie bierze się z mechanizmu oczyszczania organizmu, gdy jelita opróżniają się, aby w ciele było jak najwięcej miejsca na kanał rodny.

Czytaj więcej o

W ostatnich dniach przed rozwiązaniem nawet najbardziej aktywne ciężarne mogą opaść z sił i odczuwać gorsze samopoczucie. Choć jest to przykre i niekomfortowe, sygnalizuje jednocześnie, że moment przywitania na świecie malucha zbliża się wielkimi krokami.

Warto w takich chwilach pozwolić sobie na relaks i odpoczynek, aby mieć jak najwięcej siły na trudy porodu. Nastroju nie poprawiają też dolegliwości bólowe. Pod koniec ciąży wiele kobiet skarży się na uporczywe bóle kręgosłupa, ud, pachwin i w okolicach krocza. Są one związane z obciążeniem dodatkowymi kilogramami, które przybywają w czasie ciąży, ale również główką dziecka schodzącą coraz niżej do kanału rodnego, która uciska nerwy.

Objawem wskazującym, że niebawem rozpocznie się akcja porodowa, jest odejście, Jest to zwarta, gęsta wydzielina, która szczelnie zamyka wejście do macicy, będąc ulokowana w szyjce macicy. Gdy zbliża się poród, wypada, ponieważ szyjka macicy skraca się i rozszerza, aby mogło przez nią przejść dziecko.

Zazwyczaj następuje to kilka godzin przed porodem, choć może mieć miejsce też kilka dni przed terminem. Gdy kobieta odczuwa ból porodowy i skurcze, które są coraz regularne oraz coraz bardziej bolesne, nie ma wątpliwości, że poród już się rozpoczął. Zaleca się dokładnie mierzyć długość skurczy i ich częstotliwość.

Jeśli występują co około 5-7 minut i trwają około 40 sekund każdy, kobieta powinna udać się do szpitala. Wskazaniem do jak najszybszego udania się do szpitala jest też, gdy kobieta zaczyna odczuwać potrzebę parcia. Innym objawem wskazującym, że zaczęła się akcja porodowa, jest,

: Ostatnie dni przed porodem – objawy, samopoczucie, dolegliwości

Jak zachowuje się dziecko tuż przed porodem?

Oznaki porodu – jak rozpoznać objawy zbliżającego się porodu? Pierwsze objawy porodu to kwestia bardzo indywidualna. Są kobiety, które już na kilka dni przed porodem dokładnie wiedzą „co się święci”. Inne z kolei do samego odejścia wód nie odczuwają żadnych symptomów. Zatem jak rozpoznać poród? Czy są objawy, które niezawodnie o nim świadczą? Dlaczego 8 MiesiC CiążY Jest Niebezpieczny powoli dobiega końca, a termin porodu zbliża się nieuchronnie. Torba do szpitala już spakowana, a Ty stresujesz się, czy będziesz umiała ocenić, że to już? Pamiętaj, że pierwsze objawy porodu są kwestią indywidualną. Czasem trudno je zinterpretować, co może skutkować „fałszywym alarmem”.

Nie bierz więc zbytnio do siebie „dobrych rad” koleżanek – pamiętaj, że u nich wszystko mogło przebiegać zupełnie inaczej. Objawy zbliżającego się porodu rozpoznasz najlepiej, słuchając własnego ciała i swojej intuicji. Niemal każda przyszła mama pod koniec ciąży wyczekuje na pierwsze objawy porodu. O tym, że poród zbliża się wielkimi krokami, świadczyć mogą poniższe sygnały.

Jednym z wczesnych objawów porodu jest opuszczenie brzucha i obniżenie dna macicy, które teraz znajduje się w połowie wysokości między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym. Obniżenie brzucha przed porodem oznacza, że dziecko zmienia swoje położenie, obraca się główką w dół i powoli „wstawia” do kanału rodnego.

 1. Dzięki temu przyszła mama może swobodniej oddychać.
 2. Taka pozycja dziecka przed porodem ma tez swoje minusy: główka malucha niekiedy powoduje uczucie rozpierania w miednicy.
 3. Czujesz sporadyczne skurcze przed porodem, które się nie nasilają? To tzw.
 4. Które są jednymi z pierwszych zwiastunów porodu i mogą pojawić się nawet kilka tygodni wcześniej.

Jak je rozpoznać i jakie to uczucie? Skurcze przepowiadające łatwo pomylić ze skurczami świadczącymi o rozpoczęciu porodu, zwykle jednak nie są bolesne i po krótkiej chwili samoistnie ustają. Odczujesz je jako twardnienie brzucha zaczynające się od góry i postępujące do dołu.

Czop śluzowy wygląda jak duża ilość przezroczystego lub różowatego śluzu. Czasem czop przed porodem może być lekko podbarwiony krwią, ale nie jest to powód do niepokoju. Czop śluzowy w ciąży chronił płód przed infekcją. Przed samym porodem szyjka macicy zmiękcza się i obniża, a czop staje się niepotrzebny.

Mimo że odejście czopa śluzowego zaliczamy do symptomów porodu, to po momencie, kiedy odchodzi czop nie da się wywnioskować dokładnej daty rozwiązania. Oznaką porodu może być ból pleców i ud. Ból pleców w 3 trymestrze ciąży oznacza, że Twój maluszek wstawia się w kanał rodny, powodując przy tym ucisk na sąsiednie nerwy.

 1. Ból ud i krzyża przed porodem w połączeniu z innymi objawami porodu niekiedy znaczy, że właśnie zaczynasz rodzić.
 2. Nie zawsze jednak oznacza poród – niektórym ciężarnym towarzyszy on od połowy ciąży i jest związany z fizjologicznymi zmianami anatomicznymi.
 3. Niektóre kobiety czują się wyjątkowo zmęczone (i np.

wyjątkowo mocno śpią na około dobę przed porodem). Inne wręcz przeciwnie – są wulkanem energii i nie mogą usiedzieć w miejscu. Ciekawostka! U wielu kobiet przed porodem daje się zauważyć tzw. „syndrom wicia gniazda”. Choć wydaje się to zabawne, wiele mam tuż przed rozwiązaniem, w przypływie energii ochoczo zabiera się do sprzątania całego mieszkania lub segregowania wyprawki dla maluszka.

Syndromowi mogą również towarzyszyć zmienne nastroje. Słabe ruchy dziecka przed porodem to objaw zbliżającego się rozwiązania, który dla wielu mam może być niepokojący. Jest jednak całkowicie normalny, ponieważ Twój maluszek zmienił ułożenie w macicy i zwyczajnie ciężko mu się poruszać. W związku z tym zmienia się też aktywność dziecka przed porodem, a ruchy są mniej odczuwalne.

Jeśli jednak brak ruchów dziecka przed porodem bardzo Cię niepokoi, postępuj zgodnie z intuicją i jak najszybciej zgłoś się do szpitala. Zobacz także: Jednym z objawów porodu są nie tylko słabsze, ale też bardziej intensywne ruchy dziecka. Na kilka lub kilkanaście godzin przed porodem aktywność dziecka może się zmieniać – odczujesz wzmożone wiercenie się i kopanie.

 1. Jest to zupełnie normalne, podobnie jak wspomniana wcześniej mniejsza częstotliwość kopniaków.
 2. Jeśli jednak rozpychanie się przed porodem przybiera postać gwałtownych, panicznych ruchów i szarpania, a Ty odczuwasz niepokój, powinnaś niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
 3. Zmiany wagi w ciąży zwykle kojarzą się nam z przyrostem masy, jednak nie zawsze tak jest.

Choć wydaje się to dziwne, tuż przed porodem możesz być „lżejsza” o ok.1-1,5 kg. Niewielka utrata wagi w ostatnich dniach ciąży jest normalnym objawem przed porodem i nie powinna Cię niepokoić. Jeśli jednak chcesz upewnić się co do prawidłowego przyrostu macy ciała, wykorzystaj kalkulator wagi w ciąży lub skonsultuj się z lekarzem.

Na co uważać w 3 trymestrze ciąży?

Objawy w trzecim trymestrze – W trzecim trymestrze możesz odczuwać różne dolegliwości ciążowe : skurcze mięśni nóg, zgagę, żylaki, ból pleców, zmęczenie, hemoroidy, drętwienie nóg i stóp oraz swędzenie skóry. Powszechne objawy ciąży w tym trymestrze to także: duszność, częste oddawanie moczu, opuchlizna stóp oraz skurcze Braxtona-Hicksa. Omówmy je teraz dokładniej:

Duszność. Powiększająca się macica przesuwa się w górę brzucha i uciska przeponę, utrudniając oddychanie. Pokonanie kilku stopni schodów może wywołać zadyszkę. W tym trymestrze najlepiej jest zwolnić tempo, nie spieszyć oraz stać lub siedzieć z wyprostowanymi plecami, aby płuca mogły lepiej pracować. Jeśli poczujesz znaczne zmiany w oddychaniu albo pojawi się kaszel lub ból w klatce piersiowej, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Dobra wiadomość, jest taka, że gdy dziecko opadnie do miednicy, przygotowując się do przyjścia na świat, zmniejszy się ucisk na płuca, co ułatwi oddychanie. Częste oddawanie moczu, W ostatnich tygodniach ciąży możesz częściej korzystać z toalety. Dzieje się tak dlatego, że maluch przesuwa się w głąb miednicy, uciskając pęcherz moczowy. Możesz doświadczyć też lekkiego nietrzymania moczu, np. gdy się śmiejesz, kichasz, schylasz lub podnosisz coś cięższego. Jeśli jest to uciążliwe, używaj wkładek higienicznych. Gdy jednak poczujesz większy wyciek lub sączenie wodnistego płynu, możliwe, że odeszły Ci wody płodowe; w takim przypadku skontaktuj się z lekarzem, ponieważ jest to znak, że rozpoczął się poród, Opuchlizna stóp i kostek. Wiele przyszłych mam doświadcza opuchlizny (obrzęku) kostek i stóp z powodu zatrzymania wody w organizmie, zmian hormonalnych i zwiększonej masy ciała. Jeśli zauważysz u siebie te zmiany, staraj się siedzieć lub leżeć z uniesionymi nogami oraz moczyć stopy w chłodnej wodzie. Dla własnej wygody możesz także kupić nieco większe buty. Skurcze Braxtona-Hicksa. W trzecim trymestrze, a czasem nawet wcześniej, możesz odczuwać skurcze przepowiadające. Te próbne skurcze są bardzo przydatne, ponieważ pomagają mięśniom przygotować się do porodu. Skurcze Braxtona-Hicksa na początku mogą być łagodne i przypominać ściskanie brzucha, ale bliżej rozwiązania stopień bolesności może wzrosnąć. Jak rozpoznać skurcze Braxtona- Hicksa? Przede wszystkim pojawiają się one w nieregularnych odstępach czasu i często przechodzą po zmianie pozycji. Z kolei skurcze porodowe są bardziej regularne i trwają do urodzenia dziecka.

Czego nie wolno jeść w 3 trymestrze ciąży?

Czego nie jeść w 3 trymestrze? – Podobnie jak we wcześniejszych okresach ciąży, w III trymestrze nie należy pić alkoholu oraz jeść surowego mięsa, ryb czy jaj. Zaleca się także zrezygnowanie z niepasteryzowanego mleka i przetworów mlecznych z niego produkowanych, a także serów pleśniowych.

 1. To profilaktyka niebezpiecznych zakażeń powodowanych przez bakterie z rodzaju Salmonella czy Listeria,
 2. Nie stosuj diet odchudzających w czasie ciąży.
 3. Gdy zauważyłaś, że przekroczyłaś normy na przyrosty masy ciała w ciąży zacznij od modyfikacji jadłospisu – wyeliminuj podjadanie między posiłkami, słodycze, słodkie napoje, ogranicz sól w diecie (często przyczynę obrzęków i zatrzymywania wody w organizmie).

Po konsultacji z lekarzem postaw na lekką aktywność fizyczną. W razie pytań i wątpliwości zawsze możesz wybrać się na konsultację do wykwalifikowanego dietetyka. Więcej na ten temat masy ciała w ciąży przeczytasz w artykule: Prawidłowa waga w ciąży.

Jak spać w 8 miesiącu ciąży?

Jak spać w ciąży – sposoby na bezsenność i najlepsze pozycje do spania w ciąży Wraz z postępującą ciążą przyszłe mamy mogą doświadczać problemów ze snem. Kiedy rośnie brzuch ciążowy, praktycznie niemożliwe staje się spanie na nim w pozycji leżącej. Dodatkowo dziecko jest coraz bardziej aktywne, co również może powodować zaburzenia snu.

Dziecko porusza się i nie daje spać – im późniejszy etap ciąży tym stają się bardziej odczuwalne, a czasem nawet bolesne. Przyszłe mamy muszą częściej chodzić do toalety – spowodowane jest to uciskiem na pęcherz przez rozwijający się organizm dziecka. Myśli ciężarnych krążą wokół porodu i macierzyństwa – ciąża to czas wielu różnych emocji, które często dają ujście w nocy, kiedy przyszła mama zostaje sam na sam ze swoimi myślami. Kobiety mają wiele zmartwień i to nie tylko związanych z ciążą, porodem czy macierzyństwem. Narodziny dziecka potęgują te obawy, ponieważ wiążą się z wieloma zmianami w życiu. Brzuch ciążowy rośnie – przyszłej mamie coraz trudniej znaleźć odpowiednią pozycję do spania w ciąży. – ból kręgosłupa w ciąży to dolegliwość, z którą boryka się wiele ciężarnych. Mają trudności ze znalezieniem odpowiedniej pozycji do snu – żeby i im było wygodnie, i żeby było to bezpieczne dla ich dziecka. Cierpią na zgagę – zgaga w ciąży często pojawia się nocą. To kolejny powód zaburzeń snu w ciąży.

To, ile godzin śpisz w czasie ciąży, jest sprawą bardzo indywidualną. Niektóre kobiety śpią tyle samo, co dotychczas, inne potrzebują nieco więcej snu. Na zapotrzebowanie na sen w ciąży może mieć również wpływ etap ciąży, na którym znajduje się przyszła mama.

możesz odczuwać większą senność, a nawet silne zmęczenie. Jest ono spowodowane wieloma zmianami, które zachodzą teraz w Twoim organizmie. Stanowi też sygnał, który ma powstrzymać Cię od nadmiernego, wycieńczającego wysiłku. Burza hormonalna oraz silne nudności, wybudzające Cię nad ranem mogą być też przyczynami bezsenności w ciąży, zwłaszcza w jej pierwszych miesiącach.

Kiedy Twoje ciało przyzwyczai się do tych wszystkich zmian, prawdopodobnie wrócisz do swojego stałego rytmu snu w ciąży. Niestety, nie na długo – w ostatnich miesiącach ciąży Twój nocny wypoczynek będą zakłócały coraz bardziej uciążliwe dolegliwości, np.

zgaga, skurcze łydek, niemożność znalezienia wygodnej pozycji do spania w ciąży czy częste wizyty w toalecie. Jeśli zauważysz, że stale potrzebujesz znacznie więcej snu niż zwykle, a przy tym wciąż odczuwasz zmęczenie, powinnaś udać się do swojego ginekologa, zwłaszcza, jeśli towarzyszą temu inne objawy, takie jak nudności, światłowstręt czy zawroty głowy.

Nadmierne zapotrzebowanie na sen w ciąży może być związane ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi, czyli z cukrzycą ciążową. Jest to bardzo niebezpieczna dolegliwość przyszłych mam, dlatego koniecznie powiedz o swoich objawach lekarzowi!, Nie ma opatentowanego sposobu na lepszy sen w ciąży,

Pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić, to ustalić, z czego bezsenność w ciąży może wynikać. Przykładowo, jeśli musisz często chodzić do toalety w nocy, rozsądnym byłoby wypicie mniejszej ilości płynów przed pójściem spać. Jeśli nie możesz spać, bo przeszkadza Ci brzuch lub dziecko ciągle się porusza, pomocne jest znalezienie odpowiedniej dla siebie pozycji do spania.

Lepszy sen w ciąży zapewnić Ci może również poduszka do karmienia piersią. Wystarczy położyć się na lewym boku, zacisnąć poduszkę do karmienia piersią między kolanami i wsunąć ją pod brzuch – w ten sposób odciążając go. W walce z natłokiem myśli pomogą Ci ćwiczenia relaksacyjne lub oddechowe, które możesz wykonywać przed pójściem spać.

Pamiętaj, aby dzielić się swoimi zmartwieniami z partnerem lub dobrą przyjaciółką, którą może być również Twoja mama. Wskazówka od położnej „Ciepła lawendowa kąpiel lub specjalna herbata na noc mogą zrelaksować i przygotować Cię do snu. Ulgę może przynieść również akupunktura.” Dorothee Kutz, położna Być może zauważyłaś, że niektóre pozycje do spania nie są dla Ciebie odpowiednie w czasie ciąży.

Na przykład spanie na brzuchu może stać się wręcz niemożliwe przez powiększający się obwód brzucha. W takim razie, w jakiej pozycji spać w ciąży? Według ekspertów najlepszą pozycją do spania dla kobiet w ciąży jest pozycja boczna (na lewym boku). Jak wygodnie spać w ciąży? Wybierz pozycję boczną.

 • Dla wielu kobiet w ciąży pozycja na boku jest najwygodniejsza do spania.
 • W porównaniu z pozycją na plecach lub brzuchu okazuje się ona być wyjątkowo komfortowa.
 • Ponadto wiele ciężarnych może bez problemu spędzić w tej pozycji nawet do kilku godzin.
 • Warto pamiętać, że praktycznie nigdy nie zdarza się, że budzimy się rano w tej samej pozycji, w której zasnęliśmy.

Wynika to z faktu, że każda pozycja w trakcie snu staje się z czasem niewygodna, przez co ciało woła o nowe ułożenie. I jeszcze jedna ważna kwestia: mimo iż spanie na boku uważane jest za najwygodniejszą pozycję do spania w ciąży, tak poleca się spanie raczej na lewym boku.

 • Spanie na prawym boku w ciąży zaś jest niewskazane.
 • Poniżej wyjaśniamy, dlaczego.
 • Na którym boku spać w ciąży? Odpowiedź jest prosta – na lewym! Spanie na lewym boku jest uważane za idealne ułożenie ciała w czasie ciąży, ponieważ zapewnia ono optymalne krążenie krwi.
 • Dodatkowo pozycja ta nie powoduje ucisku na organy wewnętrzne.

Kobiety, które w trakcie ciąży regularnie śpią na lewym boku, mają znacznie mniejsze problemy ze zgagą. W tej pozycji dziecko jest również optymalnie zaopatrywane w tlen i wszystkie składniki odżywcze. Wiesz już, że najwygodniejszą i najbardziej optymalną pozycją do spania w ciąży jest pozycja boczna, przy czym przyszłym mamom zaleca się spanie na boku lewym.

 1. I tu pojawiają się pytania: A dlaczego nie na prawym? Czy można spać na prawym boku w ciąży? Eksperci zalecają, aby tej pozycji unikać.
 2. Po pierwsze dlatego, że spanie na prawym boku w ciąży może powodować nasilenie zgagi, a to jest niewątpliwie nieprzyjemne dla przyszłej mamy.
 3. Po drugie krążenie krwi jest nieco lepsze przy leżeniu na lewej stronie.

Zobacz także: W pierwszych miesiącach ciąży wiele kobiet śpi na brzuchu. Jeśli do tej pory z reguły spałaś w pozycji na brzuchu, będzie to dla Ciebie z pewnością nie lada wyzwanie nagle przestawić się na pozycję boczną. Na początku ciąży nie jest to obowiązkowe – możesz wciąż cieszyć się swoją ulubioną pozycją do spania.

 1. Problem pojawia się jednak pod koniec ciąży, kiedy obwód twojego brzucha jest na tyle duży, że spanie na brzuchu w ciąży staje się praktycznie niemożliwe.
 2. Wtedy nie masz innego wyjścia – niestety musisz na krótko lub tymczasowo pożegnać się z pozycją na brzuchu – nawet na początku karmienia piersią spanie na brzuchu jest dość niewygodne.

Ze spaniem na plecach w ciąży również związanych jest wiele wątpliwości. Czy w ciąży można spać na plecach? I tak, i nie. Jeśli do tej pory była to twoja ulubiona pozycja do spania, w pierwszym trymestrze nie musisz z niej rezygnować. Ze względu jednak na twoje samopoczucie i bezpieczeństwo dziecka, po 1.

trymestrze lepiej, żebyś znalazła dla siebie inną pozycję do spania w ciąży. W ostatnim trymestrze powinnaś jak najrzadziej lub nie powinnaś wcale leżeć na plecach. Przyszłe mamy zazwyczaj intuicyjnie wybierają pozycję boczną, ponieważ spanie na wznak w ciąży wywołuje u nich dyskomfort lub mdłości, ale w nocy może się zdarzyć, że zmienisz pozycję.

Jeśli w nocy obudzisz się, leżąc na plecach, nie martw się – po prostu przewróć się na lewy bok przed ponownym zaśnięciem. Jeśli w ostatnich tygodniach ciąży długo leżysz lub śpisz na plecach, może to doprowadzić do tzw. zespołu żyły głównej dolnej. W pozycji na wznak ta ważna żyła – biegnąca wzdłuż pleców – może być uciskana przez duży ciężar Twojego brzucha.

W efekcie krew krąży mniej swobodnie. Może to powodować problemy z krążeniem krwi, zawroty głowy, pocenie się, nudności, duszności, obrzęk nóg, spadek ciśnienia krwi, a w najgorszym przypadku utratę przytomności. Wszystko to z kolei prowadzi do niewystarczającego zaopatrzenia dziecka w tlen i może narazić je na niebezpieczeństwo.

W związku z tym spanie na plecach w jest niewskazane. Oczywiście nie należy wpadać w panikę, jeśli w czasie ciąży przypadkowo zaśniesz na plecach lub prawym boku. Nie musi się to wiązać z żadnymi problemami. Ważne jest jednak, abyś słuchała swojego ciała i w miarę możliwości unikała tych pozycji do snu.

Jeśli, leżąc w określonej pozycji, odczuwasz jakikolwiek dyskomfort, spróbuj ułożyć się w inny sposób. Wskazówka: Jeśli w nocy masz tendencje do obracania się na prawy bok lub na plecy, możesz użyć poduszki do karmienia piersią. Zapobiega ona nieświadomemu obracaniu się w nocy. Jeśli zauważysz, że podczas snu drętwieją Ci np.

ręce lub nawet nogi, najlepiej zacząć nimi poruszać. Zazwyczaj części ciała drętwieją wtedy, gdy krew przestaje właściwie krążyć. Jeśli leżysz na ramieniu, krew nie płynie prawidłowo przez żyłę i w konsekwencji Twoje ramię drętwieje. Jednak gdy tylko ponownie wstaniesz i uwolnisz ramię, krew natychmiast zacznie płynąć prawidłowo.

Możesz zwiększyć efekt, poruszając zdrętwiałą częścią ciała. Jeśli zauważysz, że w nocy Twoje krążenie nie jest stabilne, powinnaś zmienić pozycję do snu. Najlepsze jest spanie w ciąży na lewym boku. Możesz także wstać z łóżka i przejść parę kroków. To sprawi, że Twoje krążenie wróci do normy. Ważne: Jeśli dostaniesz zawrotów głowy, usiądź na krawędzi łóżka i poczekaj, aż zawroty miną.

Wygodne ułożenie się w wybranej pozycji do spania ułatwi Ci specjalna poduszka ciążowa, Warto kupić ją już w momencie, kiedy Twój brzuch zacznie się zaokrąglać. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje poduszek do spania dla ciężarnych. Najpopularniejsza i najbardziej uniwersalna jest poduszka rogal do spania w ciąży,

Po porodzie możesz wykorzystać ją jako kokon dla niemowlaka lub poduszkę do karmienia. W sklepach znajdziesz też poduszki ciążowe do spania w kształcie litery U, I lub J. Zdecydowanie największa z nich jest poduszka ciążowa U – otacza przyszłą mamę z każdej strony, dlatego nie trzeba jej przekładać przy zmianie boku.

Jak spać z poduszką ciążową? Bez względu na kształt poduszki dla ciężarnych, zasada jest zawsze taka sama. Połóż się na lewym boku, uginając nogi w stawach biodrowych i w kolanach. Na jednym końcu poduszki do spania w ciąży połóż wygodnie głowę, a drugi włóż między swoje kolana.

 • Środkową częścią poduszki możesz podeprzeć brzuszek.
 • Dzięki temu odciążysz kręgosłup i stawy biodrowe oraz zmniejszysz napięcie skóry na brzuchu.
 • Jaka jest najlepsza pozycja do spania w czasie ciąży? Najlepszą pozycją do spania w czasie ciąży jest pozycja na lewym boku.
 • W tym ułożeniu Twój organizm pracuje optymalnie, zgaga rzadziej występuje, a dziecko jest odpowiednio chronione.

Jakich pozycji do spania powinnam unikać w ciąży? W czasie ciąży nie należy leżeć na plecach, gdyż może to prowadzić do zespołu żyły głównej dolnej. Nie zaleca się również spania w ciąży na prawym boku – może to powodować nasilenie zgagi. Co może być pomocne w razie problemów ze snem w ciąży? Jeśli w nocy przeważnie obracasz się na prawy bok lub plecy, możesz użyć poduszki do karmienia.

 • Optymalnym środkiem stabilizującym może być również poduszka do spania na boku w ciąży.
 • Co mogę zrobić, jeśli mam problemy ze snem w ciąży? Unikaj spożywania zbyt dużej ilości płynów wieczorem, abyś nie miała potrzeby wielokrotnego odwiedzania toalety.
 • Spróbuj się wyciszyć i pozbyć niespokojnych myśli przy pomocy ćwiczeń relaksacyjnych i oddechowych.

Przyjmij też idealną pozycję do spania w ciąży, która zapewni komfort zarówno Tobie, jak i Twojemu dziecku. Jest to zazwyczaj pozycja na lewym boku. Masz pytania o ciążę? Sprawdź nasz i bądź na bieżąco. Informacje o autorce: Anja Schröder jest matką i od wielu lat niezależną autorką tekstów dla różnych blogów rodzinnych.

Co oznacza bardzo ruchliwe dziecko w brzuchu?

Bardzo ruchliwe dziecko w brzuchu – co oznacza? Czy należy się niepokoić? Dlaczego 8 MiesiC CiążY Jest Niebezpieczny Jestem w ciąży Wiele przyszłych mam z niecierpliwością czeka na pierwsze ruchy maleństwa w jej brzuchu. Zazwyczaj zaczynają być one odczuwalne w drugim trymestrze ciąży, między 18 a 22 tygodniem ciąży. Niekiedy aktywność płodu jest aż nadto wyraźna, co może niepokoić wszystkie mamy, które będą się martwić i szukać informacji na temat bardzo ruchliwego dziecka w brzuchu.

 • Wyjaśniamy skąd może się brać nadmierna ruchliwość płodu.
 • Bardzo ruchliwe dziecko w brzuchu – co oznacza? Przede wszystkim chcemy uczulić, że bardzo intensywne ruchy dziecka w brzuchu niekoniecznie muszą stanowić powód do zmartwień.
 • Najpierw zastanówmy się nad okolicznościami, w jakich dochodzi do zwiększenia aktywności płodu, bo właśnie tu może leżeć przyczyna.

Rozwijający się płód, od pewnego momentu staje się bardzo wyczulony na stan psychofizyczny swojej mamy, oraz na bodźce z zewnątrz, które do niego docierają (mogą być to jaskrawe światło lub głośne dźwięki np. dźwięk alarmu, syren czy choćby odgłos wiertarki).

Zapewne niejedna ciężarna była upominana, że w swoim stanie nie powinna się denerwować. Otóż kortyzol lub adrenalina, które pojawiają się w organizmie w chwilach stresu bądź strachu, przenikają do płodu, sprawiając, że odczuwa on dokładnie to samo, co matka! Wzmożone ruchy dziecka w ciąży w takich sytuacjach są więc całkowicie zrozumiałe.

Wiele pań zgłasza, że maluch w ich brzuchu robi się bardziej rozbrykany zaraz po tym, gdy zje ona posiłek, szczególnie zawierający słodkości. W tym przypadku sprawa jest prosta – wraz z węglowodanowym posiłkiem płód otrzymuje istny zastrzyk energii, którą potrzebuje jakoś spożytkować.

 • Częstym przypadkiem jest też duża ruchliwość dziecka w brzuchu nocą lub za dnia, gdy mama decyduje się na drzemkę.
 • Ruchliwy maluch potrafi skutecznie utrudnić efektywny wypoczynek swojej matce, ale przyczyna jest prosta – gdy ciężarna jest w ruchu, jednocześnie kołysze płód znajdujący się wewnątrz niej, co wpływa na niego uspokajająco.

Jeżeli matka dłuższy czas przebywa bez ruchu, kojące kołysanie ustaje, więc płód może się uaktywnić. Warto wspomnieć, że wiele zależy też od charakteru samego malca. Niektóre będą wyjątkowo leniwe, inne aż nadto żywiołowe i nie pozwolą mamie się nudzić.

 • Najczęściej wzmożona aktywność dziecka to nic złego, jednak zawsze warto mieć na nią baczenie.
 • Gwałtowne, intensywne ruchy płodu po 30 tygodniu ciąży oraz blisko terminu spodziewanego porodu warto konsultować ze specjalistą.
 • Sposoby na uspokojenie dziecka w brzuchu Jak uspokoić płód w brzuchu? Jeżeli nadmierna ruchliwość płodu została spowodowana zdenerwowaniem matki, przede wszystkim to ona powinna uspokoić się najpierw.

Wyciszenie, medytacja, głęboki oddech, słuchanie ulubionej, spokojnej muzyki mogą być bardzo pomocne. Warto też nawiązać kontakt z płodem – położyć dłoń na brzuchu, tam, gdzie jego ruchy są wyczuwalne najbardziej i delikatnie pogłaskać. Dotyk oraz spokojne przemawianie są również doskonałym sposobem na uspokojenie płodu, gdy jego gwałtowną reakcje spowodowały głośne dźwięki z zewnątrz.