Ciekawe Dlaczego

Ciekawe Dlaczego

Jaka jest najpopularniejsza książka?

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Lista najlepiej sprzedających się książek Biblia jest powszechnie uważana za bestseller wszech czasów, Według danych szacunkowych Księgi rekordów Guinnessa została sprzedana w liczbie ponad 5 miliardów egzemplarzy, Cytaty z Koranu są również jednymi z najbardziej rozpowszechnionych książek na świecie, których nakład szacuje się na ponad miliard egzemplarzy,

Co czytają młodzi ludzie?

Jakie gatunki wybiera młodzież? – To, jakie książki czyta młodzież, jest przedmiotem wielu badań, które przeprowadza co roku m.in. Biblioteka Narodowa. Według ostatniego raportu nastolatkowie najchętniej sięgają po książki przygodowe (prawie 60% badanych) i literaturę fantasy (około 40%).

Podobne wnioski można również wyciągnąć z publikowanych przez topowe księgarnie list bestsellerów. Okazuje się, że młodzież chętniej od „dorosłej fantastyki” wybiera powieści, których fabuła kręci się wokół bohaterów w podobnym wieku. Z tego powodu tak duży sukces odniosły takie sagi, jak np. „Harry Potter”, „Igrzyska śmierci” czy „Niezgodna”.

Kolejną grupą książek, na którą młodzież zwraca szczególną uwagę, jest tzw. literatura „wampiryczna” (np. saga „Zmierzch”, „Pamiętniki wampirów” czy „Piękne istoty”). W tego typu powieściach najczęściej przewijają się wątki obyczajowo-romansowe, dlatego chętniej sięgają po nie dziewczęta.

Co ważne, wszystkie gatunki wybierane przez nastolatków najczęściej odnoszą się do problemów i emocji, które są typowe dla wieku młodzieńczego. To, co szczególnie wyróżnia książki dedykowane młodzieży to także fakt, że autorzy starają się nawiązać indywidualną więź ze swoimi czytelnikami i odpowiedzieć na ich potrzeby, które wiążą się przede wszystkim z szukaniem własnej tożsamości i zrozumienia.

Właśnie dlatego światowymi bestsellerami są m.in. młodzieżowe książki Johna Greena („Gwiazd naszych wina”, „Papierowe miasta”), które poruszają tematykę trudną, ale ważną z punktu widzenia osób wkraczających w dorosłość. Warto dodać, że mimo wysokiego poziomu czytelnictwa wśród młodzieży, wciąż traktuje ona konieczność czytania szkolnych lektur jako przykry obowiązek.

Z badania Biblioteki Narodowej wywnioskować można również, że nastolatkowie na liście szkolnych lektur najchętniej widzieliby książki o tematyce fantastyczno-przygodowej. Choć lista ta ulega ciągłym zmianom i uwzględnia także światowe bestsellery, młodzież wciąż uznaje czytanie lektur za mało ciekawe.

Fakt ten może wynikać także z przymusu, ponieważ jak wiadomo – nastolatkowie mają dość buntowniczą naturę, dlatego niechętnie sięgają po książki wskazane przez nauczycieli, szczególnie jeśli na półce czekają ulubione tytuły i popularne serie przygodowe.

Co wyszeptał nam deszcz od ilu lat?

'Co wyszeptał nam deszcze’ to bestsellerowa, wydana przez NieZwykłe powieść utrzymana w nurcie New Adult (literatura przeznaczona dla czytelników w wieku mniej więcej od 18 do 25 lat, którzy rozpoczynają swoje dorosłe życie) autorstwa Joanny Balickiej, autorki gorących romansów takich, jak 'Korepetytor’ czy 'Kontrakt’.

Jakie książki są najczęściej czytane?

Co czytają Polacy? Najpopularniejsze gatunki – Z raportu opublikowanego przez Bibliotekę Narodową wynika, że bez względu na zajmowaną pozycję społeczną czy wykonywany zawód, Polacy najczęściej sięgają po książki o tematyce sensacyjno-kryminalnej. Zgodnie z raportem literatura tego gatunku zajmuje aż 24% wszystkich wyborów naszych rodaków.

Wyjątkiem w tym przypadku są jedynie osoby w wieku nastoletnim, które z wiadomych względów sięgają przede wszystkim po literaturę młodzieżową oraz lektury szkolne. Drugie miejsce wśród Polaków zajmuje popularna literatura obyczajowo-romansowa, czyli wszelkiego rodzaju lekkie powieści. Z wyników raportu wywnioskować można, że po tego typu książki sięgają przede wszystkim kobiety i młode dziewczęta (30%), podczas gdy mężczyźni o wiele bardziej preferują gatunki fantasy i science fiction.

Dotyczy to przede wszystkim panów w wieku 25-39 lat. W naszym kraju dobrze sprzedaje się również literatura faktu, a przede wszystkim biografie i wspomnienia, publicystyka, reportaże oraz książki poświęcone historii XX wieku. Co ciekawe, tego typu lektury o wiele częściej wybierają mężczyźni.

 1. Z raportu Biblioteki Narodowej wyczytać można również, że młodzi czytelnicy nie wykazują zainteresowania problemami współczesnego świata.
 2. W grupie badanych w wieku 15-18 lat nikt nie czyta reportaży i książek o tematyce podróżniczej, a biografie i publicystyka to zaledwie ułamek wszystkich wyborów czytelniczych tej grupy.
See also:  Dlaczego Nie Mam Okresu

Podsumowując: ulubione gatunki literackie Polaków, to zwłaszcza kryminały i książki sensacyjne, literatura faktu oraz powieści obyczajowe. Poszczególne preferencje uzależnione są przede wszystkim od płci i wieku czytelników. Mężczyźni chętnie czytają książki publicystyczne, literaturę fantasy i narracje na temat historii XX wieku, podczas gdy kobiety częściej sięgają po powieści obyczajowe, romanse i biografie.

Ile ma stron najdłuższa książka świata?

Najdłuższa książka świata ma 21 450 stron – Manga One Piece została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako posiadająca najwięcej wydanych egzemplarzy dla tej samej serii komiksowej pochodzącej od jednego autora. Jak do tej pory wydano bowiem ponad 416 milionów egzemplarzy.

 • Rzeźba ONEPIECE, stworzona w zaledwie 50 egzemplarzach, nie jest może równie liczna, choć cały nakład rozszedł się błyskawicznie, bo po zaledwie kilku dniach.
 • Czytaj też: Bill Gates i Samsung zajmą się ludzkimi odchodami.
 • Mają pomysł na ich przetwarzanie Przed realizacją najnowszego projektu Manouach był znany z dzieła sztuki o nazwie Shapreader,

Zostało ono zaprojektowane z myślą o fanach komiksów z wadami wzroku i miało zapewniać tzw. haptyczne odpowiedniki dla wszystkich semantycznych cech narracji komiksowej. W przypadku ONEPIECE chodziło natomiast o pokazanie, że komiksy mogą być zarówno dziełami literatury, jak i towarami, z których każdy ma swoją własną wartość.

Jaka książką o samorozwoju?

Książki Dale’a Carnegiego – Jeżeli zastanawiacie, jakie książki o rozwoju osobistym warto przeczytać w pierwszej kolejności, odpowiedź jest oczywista – te, których autorem jest Dale Carnegie, Szczególną uwagę powinno się zwrócić na jego najbardziej znaną książkę, która jest jednocześnie najważniejszą w historii książką o samorozwoju – „ Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi „,

Sukces tej książki, podobnie jak i pozostałych książek Carnegiego, opiera się na prostocie. To nie są napisane skomplikowanym językiem publikacje naukowe, nie są to również eseje psychologiczno-filozoficzne. Są to bardzo pragmatyczne książki, zwracające szczególną uwagę na wykształcenie u siebie umiejętności komunikacyjnych oraz eliminację agresji w kontaktach międzyludzkich, szczególnie tych zawodowych oraz osobistych.

Proste, ale jakże skuteczne prawdy, dzięki którym Dale Carnegie odniósł ogromny sukces, są dziś dostępne również dla jego czytelników,

Co daje codzienne czytanie książek?

Korzyści płynące z czytania książek dotyczą aż pięciu obszarów kompetencyjnych, które są ważne w rozwoju dziecka. Chodzi o komunikację, odpoczynek, inteligencję emocjonalną, koncentrację i rozwój empatii.

See also:  Dlaczego Bol Sutki

Dlaczego warto ją przeczytać?

Czy czytanie książek daje nam coś więcej poza rozrywką i wspomnieniem mile spędzonego czasu? Oczywiście, że tak! Czytanie książek ma też wiele innych zalet. A to niektóre z nich:

Pozwala odnieść sukces

Czytanie jest umiejętnością niezbędną we współczesnym świecie. Odgrywa znaczącą rolę we wszystkich fazach rozwoju człowieka. Osoby, które opanują tą umiejętność lepiej radzą sobie w życiu. Czytanie pozwala odnieść sukces nie tylko w szkole, ale także w dorosłym życiu.

Redukuje stres

Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60% ! Co ciekawe, czytanie książek redukuje stres:

Poprawia pamięć

Podczas czytania powieści mamy mnóstwo rzeczy do zapamiętania – imiona bohaterów, ich charaktery, motywacje, historie, związki z innymi postaciami, miejsca, wątki fabularne, szczegóły. Dzięki czytaniu nasza pamięć pozostaje w dobrej kondycji.

Inspiruje

Postaci fikcyjne mogą stanowić takie samo źródło inspiracji, co spotkanie z żywym człowiekiem. Inspirować może wszystko – aktywności, którym się oddają, miejsca, które odwiedzają, decyzje, które podejmują.

Rozwija wyobraźnię

Mając przed oczami tylko literki, sami musimy wizualizować sobie to, co dzieje się w książce – nieczęsto są to nawet rzeczy, których nie możemy zobaczyć w świecie rzeczywistym! Czytanie, stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię.

Poprawia skupienie i koncentrację

Czytanie powieści wymaga od nas skupienia uwagi przez dłuższy czas, co zdecydowanie poprawia naszą zdolność do koncentracji.

Poszerza słownictwo

Im więcej czytamy, tym większy mamy kontakt z różnorodnym, a nawet zupełnie nowym dla nas słownictwem. Taki kontakt samoistnie poszerza nasz własny zasób słów

Stymuluje mózg

Warto czytać książki, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. Mole książkowe mają 2,5 razy mniejszą szansę na rozwój Alzheimera, czytanie spowalnia także starczą demencję.

Rozwija wrażliwość na sztukę

Ludzie czytający książki 3 razy częściej odwiedzają muzea i 2 razy częściej uczestniczą w koncertach. Również 2 razy częściej sami malują, fotografują i piszą.

Rozwija wrażliwość na innych ludzi

Warto czytać, żeby rozwijać własną empatię. Zaangażowanie w fikcję literacką pozwala nam na postawienie się na miejscu drugiego człowieka i zrozumienie go.

Poszerza wiedzę

Książki to ogromne skarbnice wiedzy o innych krajach, kulturach, historii, przyrodzie, o wszystkim, co nas interesuje.

Zwiększa zdolności analityczne

Rozwiązywanie zagadek wymaga analizowania wydarzeń, faktów, motywacji postaci, stawiania tez, weryfikowania założeń. Zdecydowanie rozwija to zdolność do krytycznego i analitycznego myślenia.

Poprawia pisanie

Im więcej czytasz dobrych pisarzy, tym lepiej możesz rozwijać własny styl. Nie wspominając o tym, że częsty kontakt z tekstem pisanym uczy poprawności gramatycznej czy ortograficznej.

Pomaga zasnąć

Stworzenie wieczornego rytuału z książką daje naszemu ciału sygnał, że pora się zrelaksować i przygotować do snu.

Kształtuje osobowość

Czytanie pozwala nam postawić się w różnych sytuacjach, w których na co dzień do tej pory się nie znaleźliśmy. Otwiera nas na nowe doświadczenia i rozszerza horyzonty, kształtując nas samych. Takie argumenty mogą chyba tylko zachęcić nas do tego, żeby czytać jak najwięcej, prawda? Źródło: https://alicjamakota.pl/dlaczego-warto-czytac-ksiazki/

Od jakiej książki zaczac rozwoj osobisty?

„Siedem nawyków skutecznego działania’ – Stephen Covey Czas na pozycję, uznawaną przez niektórych za najważniejszą książkę traktującą o rozwoju osobistym. Covery to człowiek, który zmienił podejście wielu ludzi do rozwoju, zmienił jego postrzeganie.

See also:  Dlaczego Juka Knie

Co czytają bogaci?

13 nawyków milionerów, którzy sami doszli do sukcesu Bogaci wolą się edukować, niż oddawać rozrywkom. Z badań Corleya wynika, że aż 88 proc. bogatych poświęca co najmniej 30 minut dziennie na edukację lub czytanie. – Większość z nich nie czyta dla przyjemności.

 1. Bogaci robią to, żeby zdobywać wiedzę – wyjaśnia Corley.
 2. Milionerzy sięgają głównie po trzy rodzaje książek: biografie ludzi sukcesu, publikacje o rozwoju osobistym oraz dzieła historyczne.
 3. Prawdziwi ludzie sukcesu nie zaniedbują swojego rozwoju fizycznego.76 proc.
 4. Z nich na ćwiczenia poświęca co najmniej 30 minut lub więcej.

Zazwyczaj w swoich treningach zawierają jakikolwiek element kardio jak bieganie, jogging czy jazda na rowerze. Jak tłumaczy Corley, ćwiczenia wytrzymałościowe są dobre nie tylko dla ciała, ale również dla mózgu. Poprawia się metabolizm, krążenie krwi i samopoczucie.

Co czyta teraz młodzież?

Jakie książki czyta młodzież? – Najchętniej czytaną literaturą przez młodzież są książki fantasy i przygodowe, sensacyjne, kryminalne, a także książki popularnonaukowe, reportaże oraz literatura piękna i obca, Dużą popularnością cieszy się również literatura obyczajowa dla młodzieży i romanse oraz komiksy,

Co warto wypożyczyć w bibliotece?

Korzystając z bibliotek najczęściej wypożyczam literackie nowości oraz książki wydane na łamach starych serii takich jak Klub Interesującej Książki, Proza Współczesna, Współczesna Proza Światowa, Koliber czy Nike.

Jakie książki są najczęściej czytane?

Co czytają Polacy? Najpopularniejsze gatunki – Z raportu opublikowanego przez Bibliotekę Narodową wynika, że bez względu na zajmowaną pozycję społeczną czy wykonywany zawód, Polacy najczęściej sięgają po książki o tematyce sensacyjno-kryminalnej. Zgodnie z raportem literatura tego gatunku zajmuje aż 24% wszystkich wyborów naszych rodaków.

 • Wyjątkiem w tym przypadku są jedynie osoby w wieku nastoletnim, które z wiadomych względów sięgają przede wszystkim po literaturę młodzieżową oraz lektury szkolne.
 • Drugie miejsce wśród Polaków zajmuje popularna literatura obyczajowo-romansowa, czyli wszelkiego rodzaju lekkie powieści.
 • Z wyników raportu wywnioskować można, że po tego typu książki sięgają przede wszystkim kobiety i młode dziewczęta (30%), podczas gdy mężczyźni o wiele bardziej preferują gatunki fantasy i science fiction.

Dotyczy to przede wszystkim panów w wieku 25-39 lat. W naszym kraju dobrze sprzedaje się również literatura faktu, a przede wszystkim biografie i wspomnienia, publicystyka, reportaże oraz książki poświęcone historii XX wieku. Co ciekawe, tego typu lektury o wiele częściej wybierają mężczyźni.

Z raportu Biblioteki Narodowej wyczytać można również, że młodzi czytelnicy nie wykazują zainteresowania problemami współczesnego świata. W grupie badanych w wieku 15-18 lat nikt nie czyta reportaży i książek o tematyce podróżniczej, a biografie i publicystyka to zaledwie ułamek wszystkich wyborów czytelniczych tej grupy.

Podsumowując: ulubione gatunki literackie Polaków, to zwłaszcza kryminały i książki sensacyjne, literatura faktu oraz powieści obyczajowe. Poszczególne preferencje uzależnione są przede wszystkim od płci i wieku czytelników. Mężczyźni chętnie czytają książki publicystyczne, literaturę fantasy i narracje na temat historii XX wieku, podczas gdy kobiety częściej sięgają po powieści obyczajowe, romanse i biografie.